دوشنبه 1396/7/3 - 19 : 22
مشخصات امام جمعه
قاسم هاشمی
قاسم هاشمی
قهدريجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
پیامدهاى برگزارى استقلال كردستان عراق در منطقه

-

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خطبه اول

 

الحمد الله الذی مفتاحا لذکره و خلق الاشیا ناطقا بحمده و شکره و الصلاه و السلام علی خیر خلقه ابالقاسم  مصطفی محمد و علی ال طیبین الطاهرین اولی المکارم و الجود عباد الله اوصیکم و نفسی  خاطئه به تقوا الله و ان تومنوا و تتقوا فلکم اجر عظیم –در درجه اول خودم و همه شما مومنین و مومنات شرکت کنندگان در نماز جمعه را و  نمازگزاران  نماز پرشکوه  و پرصواب و پر اجر جمعه  را به رعایت  تقوای الهی  سفارش و توصیه می کنم  چرا که امیر المومنین علی (ع ) می فرمایند پارسایی و تقوا پیشگی  هدفی است که هر کس دنبال آن برود هلاک نمی  شود و عامل به تقوا پشیمان نگردد زیرا در سایه تقوی است که مردم کامجو  و کامیاب می شوند  گزیده ای  از خطبه نماز جمعه قهدریجان به امامت  نماینده محترم  ولی فقیه  ،امام جمعه بخش قهدریجان   حضرت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی

 

ظرفیتهاى منحصربفرد محرم و عاشورا

قال رسول الله(صلى الله علیه و آله): «إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرَارَةً فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لَن تَبْرُدَ أَبَدا»(مستدرك‏الوسائل، ج ۱۰،(ص) ۳۱۸)

محرم و صفر به‏طورعام و عاشوراى حسینى به‏طور خاص ازجمله فرصتهاى فوق‏العاده ویژه‏اى است كه علی‏رغم همه تلاشها و پژوهشها، هنوز ابعاد و ظرفیتهاى مهمى از آن ناشناخته مانده است و به‏عبارتى آنچه تاكنون به آن توجه شده، مربوط به سطح و چگونگى برپایى عزاى حسینى(علیه‏السلام) و رونق‏یافتگى محافل و هیئتها و كم و كیف ظاهرى آن بوده و كمتر به عمق و هویت و راهبردهاى ژرف و تحول‏آفرین آن عنایت رفته است.

 

 

عاشورا؛ حقیقتى بى‏نظیر و منحصربه‏فرد است كه هرگز مشابه نداشته و نخواهد داشت و این به خاطر ظرفیتها و هویتى است ویژه كه ریشه در اراده و نصرت الهى دارد. عاشورا از طرفى فرصتی است براى خودشناسى و معرفت‏یابى و تنظیم نوع نگرشها و مواضع با عاشورائیان همیشه جاوید كه به‏وسیله كرسى‏ها و منبرهاى وعظ و موعظه و خطابه

عزادارى سیدالشهدا را كه سرچشمه‏اى است براى بیدارى، مقاومت، مجاهدت و ایستادگى، تحریف و یا تغییر بدهند. بهترین دلیل بر این مدعى، تهاجم‏هایی است که در طول تاریخ علیه هویت محرم و عاشورا و جوهره عزاى اهل بیت(ع) و هم‏اكنون نیز با استفاده از ابزارهاى تبلیغى و رسانه‏اى، گسترده‏تر و به‏طور بى‏سابقه‏ای جریان داشته و دارد. به‏راستى کدامین واژه و یا موضوعى است كه همچون نام حسین(علیه‏السلام) و عاشورا و كربلا آماج تهاجمات و دشمنیها قرار داشته باشد!

و این به‏خاطر ظرفیت اقناع‏كنندگى عاشورا و نهضت حسینى است كه انسانهاى تحت ظلم و مستضعف جهان را امید و روحیه مى‏بخشد. نمونه بارز این نفوذ معنوى را در ملتهاى شریف اما مظلوم نیجریه و میانمار و یا هند و کشمیر و پاكستان و حتى اروپا و آفریقا و آمریكا مشاهده مى‏كنیم. این فریاد «علیكم بالصبر و الجهاد» امام حسین(علیه‏السلام) در صبحدم روز عاشوراى محرم ۶۱ هجرى است كه در جبهه مقاومت موجى از ایستادگى و مجاهدت را علیه فتنه داعش و تكفیر و بلكه جبهه استكبار به‏راه انداخته است و به‏طور معجزه‏آسایى آخرین نفسهاى عوامل صهیونیستى و آمریكا را در سوریه، عراق، فلسطین، لبنان، یمن، بحرین و دیگر كشورهاى اسلامى مورد طمع و هدف شوم استكبار به فضل الهى در حال گرفتن است و این بهترین گواه بر پیروزى مسلم خون بر شمشیر و حق بر باطل است كه در تابلو خون‏رنگ عاشورا براى همیشه زمان به زیبایى نقش و نگار یافته است.

 

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَالْعَصْرِ ﴿1﴾ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ ﴿2﴾ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿3﴾

خطبه دوم

الحمد الله الذی مدحته القائلون و لایحصی نعمائه العادون و لایودی حقه المجتهدون فطر الخلائق بقدرته و نشر الریاح برحمته و وتد بالصخور میدان ارضه ثم الطلاه و السلام علی خاتم النبیین و سید المرسلین محمد ( ص ) و صلی علی علی المیرالمونین و وصی رسول رب العالمین و آیه الکبری النبا العظیم و صلی علی الصدیقه الطاهره فاطمه الزهرا سید نسا العالمین و صلی علی سیطی الرحمه و امامی الهدی الحسن ئ الحسین سیدی شباب اهل الجنه صلی علی ائمه المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بی محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی الرضا و محمد بن علی الجواد و علی بن محمد الهادی و حسن بن علی العسکری و الخلف الهادی المهدی  حججک علی عبادک و امناک فی بلادک و العن جمیع الظالمین و احکم بیننا و بینهم یا احکم الحاکمین 

عباد الله اوصیکم و نفسی به تقوی الله خودم و همه شما برادران و خواهران ایمانی ام به رعایت تقوا دعوت می کنم بر تو باد به تقوا الهی که چه در پنهان باشی و چه در جمع باشید خدا شاهد و ناظر توسط خوش به حال اونهای که مدام در فکر خودسازی اند در فکر بهسازی آخرت تا نفس مبرا ز نواحی نشود دل آیینه نوراللهی نشود تا انسان ظرف وجودش را از گناهان و معاصی الهی پاک نکند اون ظرف وجودی شایسته دریافت رحمت های حضرت حق نخواهد بود   درست است که ماه رمضان ماه رحمت است ماه مغفرت است ولی دلها و ظرف های وجودی ما هم باید یک طهارت وجودی داشته باشه عطر را چیز با ارزش را توی یک چیز آلوده نمی ریزند جارو کن تو خانه رو بعد میهمان طلب ان شا الله شایستگی دریافت فیوزات حضرت حق را در این ماه با تزکیه نفس داشته باشیم الله ان لکن تغفرت لنا ..

 

 

دستور آموزنده «كُلُّ یَومٍ عاشُورا و كُلُّ أَرضٍ كَربَلاء» باید سرمشق امت اسلامى باشد.

 

      جنگ تحمیلى به این خاطر اتفاق افتاد

جنگ تحمیلى به‏خاطر این اتّفاق افتاد كه دشمن در ما احساس ضعف كرد. اگر دشمن بعثى و محرّكینش خاطرجمع نبودند كه سرِ چند روز به تهران خواهند رسید - آن‏ها این‏جورى فكر مى‏كردند - این جنگ انجام نمى‏گرفت؛ آن‏ها در ما احساس ضعف كردند. احساس ضعف شما، موجب تشویق دشمن به حمله به شما است؛ این یك قاعده كلّى است. اگر مى‏خواهید دشمن را از تهاجم به خودتان منصرف كنید، سعى كنید اظهار ضعف نكنید. نمى‏گویم به دروغ بگوییم قوى هستیم، (بلكه) مى‏گویم قوّت خودمان را آشكار كنیم. ما نقاط قوّت زیادى داریم، این نقاط قوّت را آشكار كنیم. در زمینه اقتصادى هم همین‏جور است، در زمینه فرهنگى هم همین‏جور است.

اشتباه بزرگ بعضى از ماها در چالش اقتصادى بزرگى كه امروز كشور دچار آن است - كه ما امروز دچار چالش اقتصادى هستیم - این بود كه در زمینه اقتصادى اظهار ضعف شد؛ دشمن دید كه اینجا جایى است كه مى‏شود فشار آورد، (لذا) فشار را زیاد كردند.

 

 

در دفاع مقدّس، هشت سال بر ما جنگ را تحمیل كردند، ما كه دنبال جنگیدن با همسایه‏مان نبودیم، بر ما تحمیل شد؛ حمله كردند. ما ابتدا حمله نمى‏كنیم؛

 

سخنان سخيف و جاهلانه رئيس جمهور نابخرد آمريكا عليه ايران

 

رئيس جمهور آمريكا از وضعيت دموكراسى در ايران انتقاد كرد و مثل روساى جمهور سابق آمريكا خود را دلسوز مردم ايران نشان داد. انتقاد ترامپ از وضعيت دموكراسى در ايران در حالى است كه او چند ماه قبل، پس از انتخابات رياست جمهورى در ايران، با سران انتصابى عربستان در رياض در حال رقص شمشير بود.

دل بستن به دشمن كوچك (اروپا) در اين مسير اشتباهى راهبردى است كه تاريخ يك دهه گذشته را به نحو فاجعه‏بارترى تكرار خواهد كرد. تجربه به ما مى‏گويد نه اهداف راهبردى اروپا با آمريكا چندان متفاوت است و نه اروپا اساسا در موقعيتى است كه مقابل تحريم‏هاى ثانويه آمريكا مقاومت كند.

آژانس طى ۸ نوبت اعلام كرد كه ايران به قوانين برجام متعهد بوده و آن‏را اجرايى كرده است

 

پشت پرده همه پرسى استقلال كردستان عراق چيست؟

 

پیامدهاى برگزارى استقلال كردستان عراق در منطقه‏

در صورت برگزارى رفراندوم و راى آوردن آن علاوه بر تبعات داخلى، تبعات منفى زیادى براى منطقه نیزخواهد داشت. این تبعات شامل موارد زیر است:

۱-    همراهى با سیاست‏هاى اسراییل و آمریكا در منطقه: اسراییل موافق برگزارى رفراندوم و از حامیان سرسخت استقلال كردستان عراق است. صرف نظر از مسایل اقتصادى براى اسراییل، مسایل سیاسى و نظامى ارجحیت بیشترى براى این رژیم دارد. اسراییل با استفاده از استقلال كردستان عراق هم مى‏تواند بر منابع نفتى این منطقه از طریق شركت‏هاى نفتى وابسته تسلط داشته باشد و هم از ظرفیت گروه‏هاى تروریستى همچون پژاك علیه ایران به نحو احسن استفاده كند. روزنامه جروزالم پست اخیرا در گزارشى مى‏نویسد: «تحقق استقلال كردستان عراق داراى اهمیت راهبردى براى اسراییل و آمریكاست. با نزدیك شدن به موعد برگزارى همه‏پرسى استقلال كردستان عراق، شمار بیشترى از سیاستمداران اسراییلى از این امر استقبال كرده‏اند؛ این امر در راستاى «مهار قدرت ایران در سوریه» و ظرفیت «بى‏ثبات شدن» پایه‏هاى داخلى حكومت ایران مهم ارزیابى مى‏شود.

۲-    فراهم شدن طرح تجزیه عراق: طراحى تجزیه عراق طرحى قدیمى و در راستاى استراتژى بلندمدت اسراییل در منطقه براساس «طرح یینون» (مقام اسبق وزارت خارجه و استراتژیست اسراییلى) پیاده شده است. خلاصه طرح یینون؛ گالیورى اسراییل و تجزیه كشورهاى منطقه است. استراتژیست‏هاى اسراییل به عراق به‏عنوان بزرگ‏ترین چالش راهبردى در جهان عرب مى‏نگرند. به‏همین‏دلیل، عراق كانون بالكانیزاسیون خاورمیانه و جهان عرب براى آن‏ها محسوب مى‏شود. در عراق، بر اساس مفاهیم طرح یینون، استراتژیست‏هاى اسراییلى به‏دنبال تقسیم عراق به یك دولت كردى و دو دولت عربى، یكى براى شیعیان و یكى براى سنى‏ها هستند. اولین گام براى تحقق آن، جنگ میان عراق و ایران بود كه در طرح یینون درباره آن بحث مى‏شود.

۳-   عدم مبارزه جدى با تروریست‏ها: در مقطع فعلى دولت و ملت عراق درگیر مبارزه جدى با تروریست‏هاى داعش هستند و هرگونه درگیرى نظامى و سیاسى در داخل این كشور به‏منزله تحلیل رفتن نیروهاى عراقى و فرصت دادن به تروریست‏هاست. در چنین حالتى بحث استقلال كردستان نوعى همسویى با تروریست‏ها و تثبیت موقعیت آن‏ها در عراق و منطقه است. در سوریه نیز نیروهاى ارتش پیشروى‏هاى زیادى در بعد میدانى صورت داده‏اند و چناچه هرگونه تحركى توسط كردهاى عراق صورت گیرد، بر روى كردهاى سوریه نیز تأثیرگذار خواهد بود و این امر جبهه مبارزه براى ارتش عراق و سوریه را گسترده‏تر خواهد كرد.

۴-    افزایش تنش‏هاى نظامى در منطقه: با توجه به جهت‏گیرى‏هاى دولتمردان تركیه و عراق مبنى بر برگزارى همه‏پرسى توسط اقلیم و رویكرد سخت این دولت‏ها نسبت به اقلیم، احتمال هرگونه تنش در آینده میان كشورهاى همجوار با اقلیم دور از ذهن نیست. در سایه چنین امرى فرصتى مشابه آنچه داعش در اوایل در منطقه به‏وجود آورده بود (هرج و مرج و درگیرى‏هاى درون تمدنى) در منطقه نیز به‏وجود خواهد آمد و بیشترین منفعت از شرایط به‏وجودآمده را نیز صهیونیست‏ها در سایه درگیرى‏هاى احتمالى خواهند برد.

]

 

 

 الهم صلی علی محمد و آل محمد و رزقنا من برکات سماوات و الارض انک علی کل شیی خیبر بین خطبتین و نماز جمعه از مزان استجابت دعاست خدایا  پرودگارا تور ار قسمت می دهیم به شهید این ماه امیربیان شهید محراب علی ابن ابی طالب ( ع) خدایا همه ما را اهل تقوا جز طائبین واقعی قرار بده این ماه رمضان ماه رمضان آخر عمر مون مقرر نفرما روز به روز بر استحکام و رحمت و مودت محبت خانوادهیمون بیفزای شر دشنان اسلام و انقلاب این مثلث شوم جدید شکل گرفته تروریسم و ارتجاع عرب و آمریکا شرشون را به خودشون برگردان خدایا باران رحمتت را رزق وسیع و حلالت را سر چشمه آبهایت را بر این مردم شریف روز افزون کن پروردگارا از زریه و نسل ما دشمن علی و فاطمه مقرر نفرما خدایا پرودگارا  اونهایی که در بین ما بودند و حالا نیستند از همه فیوزات محرومند از نماز و روزه و شرکت در این نماز های جمعه هم محرومند خدایا حذ و بهره ای از کارهای خیرشون برای ما آید و واصل بگردان روح اموات جمع هاظر شهدای این دیار غریق به حال رحمتت بگردان مرگ ما را شهادت در راهت مقرر بفرما به ابروی آل الله آبرومون را توی دنیا و توی آخرت حفظ کن خدایا آنچه که در حق خوبانت و مقربان در گاهت در این ماه شریف در الیالی قدر به اجابت رساندی در حق این جمع به اجابت برسان مرضا و منظورین ملتمسی دعا نماینده محترم مجلسون و همسرس شفای عاجل و کامل مرحمت بفرما خدایا مارا به صیام و قیام در این ماه به اون نحوی که تو دوست داری موفق بدار پرودگارا سر انجام عمر و کار همه ما را ختم بخیر بگردان ان الله یامر بل عدل و احسان و ایطاعی ذی القربی و نهنی عن الفحشا و منکر و بقی یعضکم العلکم تذکرون

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم ِقُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿1﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿2﴾ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿3﴾ وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ ﴿4﴾

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه