سه شنبه 1396/8/30 - 0 : 19
مشخصات امام جمعه
محمدرضا صالح
محمدرضا صالح
كوهنجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/19
آثار راهپیمایی اربعین

باسمه تعالی

چکیده خطبه اول (آثار راه پیمایی اربعین )

1-حادثه راه پیمایی اربعین یکی از حوادث بسیار مهم و افتخار آمیز و عبرت انگیز زمان ما است.

2-نکته قابل توجه ودقت اینکه این حادثه مستند به قدرت فوق طبیعی است و در حقیقت یکی از جلوات کوچک سیدالشهداه (ع) و ولایت مطلقه او برعالم هستی و دلهای انسانهای آزاده است چناچه رهبری معظم این حادثه را از حوادث بسیار برجسته معرفی کردند و فرمودند خدای متعال برما منت گذاشته ودر اختیارما قرارداده است .

3-درمیان زیارت قبور خاندان عصمت و طهارت (ع) زیارت قبر امام حسین (ع) ازویژگی خاصی برخوردار است هم در اهمیت وهم در ثواب ها وآثار به عنوان نمونه امام صادق (ع) زیارت قبر امام حسین را (ع) بر هر کسی که اقرار به امامت او دارد واجب میداند ودر روایتی دیگرزیارت قبر آن امام را بر زنان و مردان واجب میداند (کامل الزیارات / ابن قولویه) چنانچه در ثواب آن امام رضا (ع) فرمودند : هرکس قبر امام حسین را زیارت کند مثل کسی است که خدارا در بالای ارش او زیارت کرده است (المناقب / ج4/ابن شهرآشوب)

4- آثار راهپیمایی اربعین : چون منشا این حادثه قدرت فوق بشری است که از آستین سید الشهداه (ع) به وجود آمده است تمام آثار متصور را دارد آثار فردی آثار اجتماعی و فرهنگی و سیاسی واز همه مهمتر آثار جهانی . چنانچه تفصیل آن بیان شده است

چکیده خطبه دوم

1-تذکر مناسبت ها

2-تجلیل ازشخصیت مفسر کبیر عالم اسلام مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبایی وکتاب گران سنگ تفسیر المیزان او .

3-اهمیت کتاب خوانی در اسلام : دین اسلام و کتاب ما مسلمانان و نبوت پیامبر ما با کلمه (اقرا)شروع شده است (اقرا باسم ربک الذی خلق) این نشان دهنده اهمیت خواندن است.

4-بزرگ ترین درد و مرضی که از سرطان هم بدتر است مرض جهل است که تنها دوایش علم است و علم برای ما با مطالعه حاصل میشود .

5- خواندن بعضی از کتاب ها واجب و در سعادت انسان نقش مهمی دارد مثل مطالعه قرآن یا کتاب های مربوطه به اصول دین و فروع دین مثل رساله عملیه.

6-یکی از بدترین و خسارت ترین تنبلی ها به فرموده رهبری معظم تنبلی در خواندن کتاب است که با کمال تاسف در میان ما شیوع دارد وباید جوری بشود که در سبد کالای مصرفی ما کتاب یک سهم قابل قبولی پیداکند .

7-هفته وقف :یکی از اعمال صالحه و از مهمترین باقیت الصالحات وقف است که تا قیامت پرونده اعمال انسان به واسطه او باز است .

اخبار
ارتباط با امام جمعه