پنج شنبه 1396/9/2 - 44 : 8
مشخصات امام جمعه
حسین جمالی زاده
حسین جمالی زاده
فسا
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/28
نوک حمله رئیس جمهور آمریکا به سپاه پاسداران ما در لابلاي سخنان و رفتار ابله گونه او دلیل روشنی بر برنامه ریزی پنهان و خوابهای خطرناک نظام سلطه بر علیه نظام اسلامی دارد که با تدبیر رهبری معظم و هوشیاری بیش از گذشته مسئولین و مردم ما، تعبیر ناپذیر خواهد بود
 

خطبه های نماز جمعه 28 مهر 1396 مصادف با 29 محرم 1439 فسا
خطیب جمعه: حجت الاسلام والمسلمین حسین جمالی زاده

موضوع خطبه اول: کج فهمی و توجیه گری خشکه مقدسان دین نشناس، آفت دین گریزی

موضوع خطبه دوم: میلاد امام باقر،  مسلمانان یمن و ميانمار،  سالروز شهادت حاج آقا مصطفی خمینی،  اعتراض امام در سال 43 به قانون کاپیتولاسیون،  هفته سلامت روان،  فرمايشات رهبری در مورد حیله گری های آمریکا،

خطبه ی اول:
بسم الله الرحمن الرحیم
الْحَمْدُ وَ الثّناء لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين، ثم نصلّی و نسلّم علی حبیبه و نجیبه سیّدنا و نبیّنا أَبِی الْقَاسِمِ المصطفی مُحَمَّد صلواتُ اللهِ وَ سَلامُه عَلَیهِ و عَلی آله، الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ، سِیَّمَا بقیةِ الله في الاَرَضین، روحی وَ أَرْوَاحُ الْعَالَمِینَ لِتُرَابِ مَقْدَمِهِ الْفِدَاء. اللهم اجعلنا من اعوانهم و شیعتهم و محبیهم.
اُوصِيكُم عِبادَ اللّهِ و نَفسی بِتَقوَی الله،
 در خطبه اول نماز جمعه اولاً خودم را و سپس شما خواهران و برادران نمازگزار جمعه امروز را توصیه می کنم به رعایت حدود الهی، تقوای حضرت پروردگار.
 در خطبه اول بحثی که شروع کرده بودیم در رابطه با آفت دینداری است، یکی از آفت های دینداری از ناحیه دینداران است، آنهایی که ظواهر دین را رعایت میکنند مومن، مسلمان و متدین هستند، ولی آگاهی و معرفتشان به دین کمرنگ است و از سطح پایینی از معرفت به حقایق دین برخوردارند. عرض کردیم به این افراد گفته می شود الجُهّالَ مِنَ المُتَعَبِّدین،َ دیندار دین نشناس، خطری که از این ناحیه دین را تهدید می کند و موجب فراری دادن مردم از دین می شود، خطر بسیار بزرگی است. در طول تاریخ شواهد زیادی بر این مطلب داریم، از امروز می‌خواهیم به این مسئله بپردازیم، اثر و نتیجه دین نشناسی، کمرنگ بودن علم و معرفت به دین و جهالت ما متدینین به حقایق دین، آثارش در جامعه چیست؟ که نتیجه همه آثار بر می گردد به فراری دادن مردم از دین و زدگی از دین، که اولین اثر و نتیجه انسان متدیّن دین نشناس  از روایات اهل بیت عصمت و طهارت استفاده می شود، اینجور انسانی توجیه گر کج فهمی خواهد شد. معمولاً آدمهایی که معرفتشان به دین بیشتر باشد، اینها کارهای اشتباهشان را توجیه نمی کنند، و دنبال این هستند که راه برون رفتی از جهل و جهالتشان پیدا کنند. آدمهایی هستند که اگر ببینند رفتارشان با منطق استوار و مبتنی نیست، زود فکر میکنند و به اشتباه خودشان پی می برند، می فهمند که مردم و فطرت آنها دنبال منطق و استدلال هست. اما آدمی که دیندار هست به ظاهر، ولی دین نشناس است و جاهل به حقایق دین است و به تعبیر امروز خشک مقدس است، این اشتباه می‌کند اما می‌خواهد توجیه کند، اگر یک نفر بیاید و اشکالی بگیرد و انتقادی می کند از روش او، شروع می‌کند به توجیه کردن و ممکن است عصبانی بشود و پرخاش هم بکند. در روایتی از امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام در غررالحکم که مجموعه ای از سخنان امیرالمومنین علی بن ابیطالب جمع آوری شده حضرت می فرمایند: لجاهِلُ لا يَعْرِفُ تَقْصيرَهُ آدمی که دین نشناس باشد و جهالت داشته باشد، تقصیر خودش را هم نمی فهمد، این متوجه نیست که مقصر است و اشتباه می‌کنند ولا يَقبلُ مِن النَّصيحِ لَهُ . هم متوجه تقصیر و اشتباه خودش نیست و از آن طرف هم هیچ خیرخواهی و نصیحت و هیچ پیشنهاد خیرخواهانه ای را از دیگران هم قبول نمی کند، این می شود توجیه گر. یکی از اثرات دین نشناسی برای متدینین ما این است که نه تقصیر و اشتباه خود را می فهمند و می شناسند، و نه حاضر می‌شوند پیشنهاد دیگران را بپذیرند، برخلاف آدمهایی که معرفت به دین دارند، راحت انتقاد می‌شوند، می‌پذیرند و پیشنهاد را قبول می کنند و اهل مشورت هستند، در نهج البلاغه علی بن ابی طالب علیه السلام در خطبه ۱۶۶ می‌فرماید: لاَ تَکُونُوا کَجُفَاهِ اَلْجَاهِلِیَّهِ ، شیعیان من امیرالمومنین مثل آدمهای بدخوی دوران جاهلیت قبل از اسلام نباشید، لاَ فِی اَلدِّینِ یَتَفَقَّهُونَ این جور نباشید که در دین خودتان عمیق نباشید، یعنی معرفتان کم رنگ باشد. وَ لاَ عَنِ اَللَّهِ یَعْقِلُونَ از طرف خداوند متعال در احکام دین و حقایق دین با عقل برخورد نمی کنید، بعضی ها متعصبانه برخورد می کنند و خیال می کنند این همان است که میفهمد.
 خیال نکنیم دیگران نمی فهمند و ما می فهمیم، خداوند متعال این عقل را به همه داده است و باید کمک کنیم این منطق و عقل در تمام امور و مسائل مردم جریان پیدا کند، و فرمود این آدمهایی که متدین هستند و دم از دین می‌زنند، ولی عمیق در دین نیستند و سطحی نگر هستند، مشکلشان این است که
کَقَیْضِ بَیْضٍ فِی أَدَاحٍ یعنی اینها مثل آن لانه پرنده ای را در نظر بگیرید که یک تخم مار  و افعی وحشتناکی در لانه پرنده باشد، که این تخم مار در لانه پرنده دو مشکل دارد، یک مشکل این است که اگر شما که می فهمید و می‌دانید که این تخم مار است و اگر فردا بماند از این تخم، مار بیرون می آید و برای پرنده ها خطر است و برای اطرافیان خطر است لذا بخواهید آن را از بین ببرید ، یک عده می آیند سر و صدا میدهند، نمی فهمند که تخم مار است، خیال می‌کنند که تخم یک نوع پرنده است و شروع می‌کنند به سر و صدا دادن که ای وای تخم پرنده را از بین برد، این بی دین است، کافر است و غیره و هر تهمتی را بر سر آن روا می دارند. اگر بخواهیم کاری هم به این تخم هم نداشته باشیم زجر می کشیم و می دانیم که اگر بماند، فردا تبدیل به مار خواهد شد و خطرش بیشتر است. برخورد با این تخم مار در لانه پرنده خیلی سخت است، امیرالمومنین می فهمند آدم های دین داری که فهم و شعورشان کم است و همه را از دور خودشان میرانند، خطر شان مثل همین تخم مار در لانه پرنده است. در مسجد می آیند و در بین مسلمانان دم از دین میزنند اما یک خورده فهم و شعور ناقص است، اگر در یک جامعه ای اینجور افرادی پیدا شدند امیرالمومنین چه تشبیه بلندی می کند.
 دنبال معرفت به دین باشید، آدمهایی که معرفت به دین و حقایق دین دارند حالت تسلیم مانه دارند و اگر به ذهنشان اشکالی وارد بشود می‌پرسند و همه چیز را به هم نمیریزند.
  در قرآن هم که نگاه می کنیم، یکی از تهدید ها راجع به این جور آدم‌ها است، کسی که کار اشتباه می‌کند و خیال می‌کند بهترین کار را کرده و جزء بهترین بنده ها است. قُلْ هَلْ نُنَبِّئُكُم‌ بِالاخْسَرِينَ أَعْمَـٰلاً * الَّذِينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي‌ الْحَيَو'ةِ الدُّنْيَا وَ هُمْ يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعًا . می خواهم به شما مردم مسلمان بگویم آن کسی که در قیامت خیلی ضرر کننده است و خیلی احساس شکست می کند کیست؟ آنها کسانی هستند که کار می‌کنند و اعمال دارند اما خیال می کنند اعمالشان خوب است و متدین هستند، اما در واقع گمراه هستند.
 یکی از اثرات بسیار خطرناک در رابطه با آنهایی که ظاهر دین را رعایت می‌کنند ولی دین نشناس هستند، دیندار هستند، ولی معرفتشان نسبت به دین کم است همین کج فهمی است و توجیه گری،  که نمونه بارز آن خوارج نهروان هستند. پس معرفتمان را نسبت به دین خدا تقویت کنیم.  
 خطبه دوم:
بسم الله الرحمن الرحيم......
اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله. در خطبه دوم هم توصیه به تقوا دارم اولاً خودم را و سپس خودم را و سوماً هم خودم را و در نهایت همه حضار محترم، سروران عزیز و بزرگوار، خواهران محترمه و برادران محترم. در توقیعاتی که از طرف حضرت ولی عصر امام زمان علیه السلام به بعضی بزرگان صادر شده است، مجموعاً یک مطلبی می شود از آن استفاده کرد که حضرت ولی عصر از ما چه توقعی دارند و آن بزرگوار چقدر هوای ما شیعیانشان را دارند. یکی از آن توقیعات، توقیعی است که به مرحوم شیخ مفید رضوان الله علیه صادر شده، در یکی از توقیعاتشان به مرحوم شیخ مفید فرمودند: فَلْیَعْمَلْ کُلُّ امْرِء مِنْکُمْ بِما یُقَرَّبُ بِهِ مِنْ مَحَبَّتِنا، ای شیخ مفید به شیعیان ما بگو سعی کنند و کارهایی کنند که خودشان را به ما نزدیک کنند. وَلْیَتَجَنَّبْ ما یُدْنیهِ مِنْ کَراهِیَّتِنا وَ سَخَطِنا، از آن طرف به کارهایی انجام ندهند که موجب غضب و ناراحتی ما و دور شدن از ماست فَإِنَّا نُحِیطُ عِلْماً بِأَنْبَائِکُمْ ای شیخ مفید به شیعیان ما بگو، من ولی عصر و امام زمانتان  اگرچه در پشت پرده غیبت هستم، ولی به تمام خبر های شما آگاه هستم و می فهمم که در بین شما چه میگذرد وَ لَا یَعْزُبُ عَنَّا شَیْ‏ءٌ مِنْ أَخْبَارِکُمْ هیچ خبری از شما شیعیان از نظر ما پوشیده و پنهان نیست. إِنَّا غَیْرُ مُهْمِلِینَ لِمُرَاعَاتِکُمْ ای شیخ مفید به شیعیانم بگو من امام زمان در پس پرده غیبت هوایتان را دارم، اینجور نیست که به فکر شما نباشم، وَ لَا نَاسِینَ لِذِکْرِکُمْ لحظه ای شما را من فراموش نمیکنم، وَ لَوْ لَا ذَلِکَ لَنَزَلَ بِکُمُ اللَّأْوَاءُ اگر این جور نبود که من حضرت ولی عصر به یاد شما نباشم، بدانید بلاها بر سر شما می آمد، وَ اصْطَلَمَکُمُ الْأَعْدَاءُ دشمنان شما، شما را می خوردند. واقعیت هم همین است، این همه دشمن در دنیا، یک نمونه کوچک همین داعشی ها هستند چقدر این ها کشتند اما وقتی نگاه می کنید از شیعه ها کم است بیشتر کشته شده ها توسط داعش غیر شیعه بودند، یا خود اهل سنت بودند در عراق و سوریه یا غیر فرقه های شیعه دوازده امامی و یا مسیحیان و دیگر ادیان غیر اسلامی بودند، انشالله قدردان باشیم که ما شیعه حضرت ولی عصر هستیم. این دعای ندبه را فراموش نکنید، هفته ای یکبار به یاد حضرت دور هم جمع می شویم، من امروز در دعای ندبه شما شرکت کردم و لذت بردم از این جمعیت و شور حال و با آن گریه و حالی که عرض ادب می‌کردید محضر آن بزرگوار، انشاءالله خداوند متعال قبول کند.
 چند روز آینده سوم صفر را در پیش داریم، ولادت امام باقر علیه السلام را محضرتان تبریک عرض می کنم.
نکته دیگر مردم یمن و میانمار، دومین کشور پر جمعیت آسیای جنوب شرقی که اینها به شدت در مضیقه افتاده اند از یک طرف یمن مورد محاصره دشمن و مورد بمباران وحشیانه وهابی ها و تمام هم پیاله های آنها و همچنین اربابان آنها، این جور مردم مسلمان را، که در زجرند، تحت محاصره هستند و ابراز نیاز کردند، و هم
چنین مردم مظلوم میانمار دومین کشور پرجمعیت آسیای جنوب شرقی، این کشور بالای ۷۵ میلیون جمعیت در حدود ۵ یا ۶ درصد شان مسلمان و تمام مسلمانان آنجا زیر چکمه ها و جنایت های بی رحمانه سنگدلان وحشی میانمار که توسط ارتش و حکومت میانمار از آنها حمایت می شود، به جان مسلمانان افتادند و به کوچک و بزرگشان رحم نمی کنند، و تمام عرصه زندگی را بر آنها تنگ کرده اند، اینها برادران ما هستند مواظب باشیم آنها از ما خواستند که به دادشان برسیم.
 نکته دیگر شهادت مرحوم حاج آقا مصطفی فرزند بزرگوار امام راحل را در این ایام داریم، اول آبان مصادف با اول آبان ۵۶ که یکسال قبل از انقلاب این عالم بسیار با عظمت و جلیل القدر که ثمره زندگی امام بود و ایشان خیلی دل بسته بود به این بزرگوار و فرموده بود امید اسلام و مسلمین است. یک عالم مجتهد و فقیه و مفسر و فیلسوف و عارف اخلاقی، این جور مقرر شد در این سن و سال به شهادت برسد، هم جهان اسلام و هم حوزه‌های علمی صدمه سنگینی دیدند، هم یک شخصیتی که امام سرمایه گذاری برایش کرده بود، اگر زنده میبود چه میشد و چه می کرد، خداوند نخواست این بزرگوار عمر طولانی داشته باشد و توسط ایادی رژیم پهلوی به شهادت رسید، که همان مراسم آن بزرگوار باعث شروع انقلاب و نهضت جمهوری اسلامی و انقلاب ما شد که روحش با اولیای خدا محشور باشد
اعتراض و افشاگری امام راحل در سال ۴۳ چهارم آبان علیه قانون کاپیتولاسیون که به دستور سفیر آمریکا در تهران و توسط شاه و دولت پادشاهی پهلوی در مجلس ایران گذرانده و به تصویب رسیده شد. فقط یک صدای اعتراضی از کشور ما بلند شد از میان ملت ما و نخبگان ما و آن هم صدای امام خمینی رضوان الله تعالی علیه، که چه سخنرانی تکان دهنده ای آن هم در اوج خفقان پهلوی داشتند. کاپیتولاسیون این بود که اگر هر شخص آمریکایی خلاف و خطایی کرد در برابر یک انسان آزادی ایرانی، حکومت ایران و دستگاه قضایی ما حق ندارد به آن رسیدگی کنند،و اگر آنها به ناحق شاکی ایرانی ها شدند باید با آن توسط قضات آمریکایی برخورد کنند.
هفته سلامت روان را داریم با  شعار سلامت روان در محیط کار، مساله سلامت روان خیلی مسئله مهمی است، متاسفانه امروز خانواده ها بی تفاوت هستند، ما خیال می‌کنیم همه چیز در پرتو امکانات مالی قابل حل است، روح و روان انسان باید آرامش داشته باشد، خصوصاً آن کسانی که در محیط کار هستند و استرس کاری و شغلی و یا تکرار بودن شغلی و یا بیکارند و دنبال کار هستند زود این سلامت روانشان مورد خطر قرار میگیرد.  
فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور با این بزرگوار بود، مقام معظم رهبری اولاً خیلی مطالب بلندی فرمودند، یعنی بعضی جملاتش شاید صدها صفحه کار کارشناسی میخواهد، یک فراز از فرمایشات ایشان که من فکر کردم و دقت کردم، دیدم که عالمی مطلب است... ایشان فرمودند: اولاً دشمن دشمنی اش برای الان و این دو سه سال نیست، مسائل برجام و موشکی و اینها بهانه است و دشمنی آمریکا از اول انقلاب بوده است. نکته دیگر فرمودند که این دشمنی آمریکا یک وجهش این است می بینند ایران اسلامی که یک زمان یک کشور وابسته بوده و یک کشور ضعیف بوده، اما امروز یک کشور مستقل و قدرتمند در عرصه های علمی و دفاعی و جزو کشورهای مقتدر جهان است و همچنین از نظر سیاسی و فرهنگی تاثیرگذار شده در جهان اسلام و خاور میانه و دنیا، همچنین در حال الگو شدن برای دیگر کشورها.
 ایشان چند توصیه کردند.
 نکته اول مسلم است که آمریکایی ها در این مسئله هسته ای و برجام هم تودهنی و شکست خواهند خورد.
 نکته دوم از غفلت در برابر مکر و حیله آمریکا باید پرهیز کنیم، ظاهر رئیس جمهور آمریکا این است که یک شخص ابله است، اما این ظاهر را نبینیم و فریبمان ندهد که پشت این ظاهر  ابلهانه چیست؟
نوک حمله دشمنی آمریکا به طرف عناصر قدرت کشور ماست، مواظب باشیم عناصر قدرتمان تقویت شود. عناصر قدرت کشور ما  یکی مسئله علم و تولید علم، دوم قدرت دفاعی کشورمان، فرمودند: روز به روز سعی کنید قدرت دفاعی خصوصاً موشکی را افزایش دهید.
نکته سوم توان موشکی را ویژه اسم بردند.
نکته چهارم مسئله اقتصاد کشور و کاهش وابستگی و نیز افزایش قدرت درون زای اقتصادی که باید تقویت شود. فرمودند: اقتصاد باید درون زا و قوی باشد و به نحوی قوی شود که اگر امثال ترامپ و شبیه آن نعره ای در دنیا زدن، هیچ لرزه ای بر اندام اقتصاد و زندگی مردم ما پیدا نشود.
نکته پنجم در برجام دشمن دارد همانگونه که در برجام القا می کرد اگر امضا نشود و توافق نشود این خطر را دارد و آن خطر، الان هم دارد القا می کند اگر توافقی بشود یا نشود خطر دارد، مسئولان ما باید دقت کنند که کلاه سرشان نرود.
 نکته دیگر این که اروپایی ها باید دربرابر نقض برجام آمریکا بایستند، کشورهای اروپایی محکوم می‌کنند آمریکایی ها را، اما هیچ کاری نمی کنند. حضرت آقا فرمودند احتمال دارد می خواهند به این مضمون اینها دارند نقش بازی می کنند. اروپایی ها اگر واقعاً با نظر آمریکایی ها مخالف هستند بیایند در میدان و در عمل نشان بدهد و فرمودند اگر آمریکا نقض کند و برجام را پاره کند ما آن را ریز ریز می کنیم.
فرمودند: خودشان انواع موشک ها و بمب اتم و سلاح هسته‌ای دارند و آن وقت دارند به ما دستور می‌دهند که شما حق ندارید موشک چند هزار کیلومتری برای دفاع از کشور خودتان داشته باشید.
 نکته هفتم فرمودند جدی بگیرید اقتصاد مقاومتی را، یک نکته اینجا من عرض کنم خدمتتان و آن این است که این آقای ترامپ به ظاهر یک حرکات شبیه آدم های عصبی و بی برنامه و به صورت بی منطق خودش را دارد نشان می دهد، از آن طرف در لابلای این سخنان یک حرف‌هایی برداشت می شود، احساس می‌شود یک حرف‌های کمی نیست و پشت این حرفها خیلی مطلب است، و لذا اینکه آقا فرمود از این ظاهر ابلهانه رئیس جمهور آمریکا ما غفلت نکنیم، احتمالاً به این مسئله اشاره دارند.
شما ببینید در سخنان رئیس جمهور آمریکا در همین گزارش هفته گذشته که داد به کنگره، چند نکته وجود دارد، یکی اصرار دارد که القا کنند در کشور ما، القای دو حاکمیتی را. و می خواهد بگوید در نظام ما یک طرف مردم هستند و یک طرف حکومت
دوم ایشان اصرار دارد که مردم ایران را جدای از حاکمیت و نظام جمهوری اسلامی فرض کنند.
 سوم اینکه در این سخنرانی نوک حمله اش به سپاه است.
نوک حمله رئیس جمهور آمریکا به سپاه پاسداران ما در لابلاي سخنان و رفتار ابله گونه او دلیل روشنی بر برنامه ریزی پنهان و خوابهای خطرناک نظام سلطه بر علیه نظام اسلامی دارد که با تدبیر رهبری معظم و هوشیاری بیش از گذشته مسئولین و مردم ما، تعبیر ناپذیر خواهد بود
انسان ببیند در این مقطع، تنها رکن امنیتی ما که در جهان و خاورمیانه از ما و حیثیت ما دارند دفاع می کنند، سپاه است آن هم در خارج از مرزها، آن هایی که داعش را زمین گیر کردند و تمام این ایادی و مزدوران آنها در منطقه زمین گیر کرده. از آن طرف ملت و دولت و مسئولان ما یکپارچه در حمایت از سپاه برخاستند. لذا پشت این ابله بودن رفتاری رئیس جمهور آمریکا خیلی مطالب و ترفند است که مردم و مسئولان ما مثل گذشته کلاه سرشان نخواهد رفت و غافل از توطئه های آنها نخواهند شد.
 در آخر از شهرداری و پرسنل شهرداری به ویژه سرپرست محترم شهرداری خصوصاً عزیزانی که زحمت می‌کشند و با نماز جمعه همکاری دارند از همه آنها تشکر می‌کنم
 و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

اخبار
ارتباط با امام جمعه