سه شنبه 1396/12/1 - 25 : 7
مشخصات امام جمعه
اسدا... ایمانی
اسدا... ایمانی
شیراز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/14
عهد شکنی آمریکا دفعه اولش نیست و در همه قراردادها عهد شکن بوده است
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل نهاد نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس نماز عبادی سیاسی جمعه شیراز با حضور مردم مؤمن این شهر و به امامت حضرت آیت الله ایمانی نماینده مقام معظم رهبری در فارس و امام جمعه شیراز در صحن بزرگ امام خمینی ره حرم مطهر احمد بن موسی الکاظم علیه السلام اقامه شد .
خطبه اول:
آیت الله ایمانی در خطبه ی اول نماز جمعه اظهار داشتند : خودم و شما برادران و خواهران نمازگزار در کنار حرم های محترم امامزادگان لازم التکریم به تقوای الهی سفارش می نمایم.
مولای پرهیزکاران در معرفی انسان های فرهیخته و شایسته می فرمایند: پرهیزکاران عادتشان این نیست که دیگران را در حوادث تلخ و مصائبی که برایشان رخ می دهد ملامت کنند. این نوع اخلاق و روش در زندگی از کارهای بسیار ناپسندیده و ناشایسته است که فردی را در عیبی که برای او اتفاق افتاده، مصیبتی که برای او رخ داده ملامت کنیم و سرزنش نماییم.
ای دوست بر جنازه دشمن چو بگذری         شادی مکن که بر تو همین ماجرا بود
امام صادق(ع) جمله ای دارند در توضیح کلام جدشان امیرالمومنین؛ در این کلام امام می فرمایند اگر کسی در مقابل حادثه و مصیبتی دگری را ملامت کند، این عیب را بر او خرده بگیرد و این مصیبت را با سرزنش یاد نماید، نمی میرد مگر اینکه خود به همان عیب گرفتار شود.
در خانه ای طلاقی اتفاق افتاده، قوم و خویش او را ملامت می کند، همان حادثه بعد از مدتی برای خود او اتفاق می افتد، مصیبتی می رسد، او را سرزنش داده، پس از چند صباحی خود به همان مصیبت گرفتار می شود. این خصوصیت عالم آفرینش و نظامی است که ما در آن زندگی می کنیم و به سر می بریم.
بحثی در هفته های گذشته پیرامون مسئله کار که می بایست بر اساس عقل و خرد تجربه و آزمون، برنامه و علم و دانش استوار باشد، تقدیم گردید. حدیثی در این رابطه از امام علی رسیده بود که این حدیث امروز مورد بحث است با معنایی بسیار وسیع تر از کار و آنچه در گذشته گفته شد. کاربرد این حدیث گسترده است و همه ابعاد زندگی ما را فرا می گیرد.
امام در سخنی این نکته را بازگو می کنند و می فرمایند "اعقلو الخبر اذا سمعتموه عقل درایه،لا عقل روایة" وقتی سخنی را شنیدید آن را به بوته تدبیر و تأمل بگذارید و در آن بیندیشید.
گذشته و پایان سخن را ارزیابی کنید. چرا گفته است؟ از کجا گرفته است، هدف او از گفتن این سخن چه می باشد؟ اعقلو الخبر اذا سمعتموه عقل درایه، عقل را به کار بیندازید برای تحلیل و تجزیه خبر که این خبر با چه انگیزه ای و در چه شرایطی از چه کسی و برای چه کسی گفته شده است؟!
این عقل درایت همان بصیرتی است که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها جامعه را به آن دعوت می کند و دعوت نموده است.
اگر جامعه اهل بصیرت نباشد، بیچارگی برای جامعه رخ می دهد. باید جامعه اهل بصیرت باشد و اهل فهم و درک و بینش باشد. هر چه گفتند قبول کند؟! این عیب برای انسان بس است.
هیچ عیب دیگری نداشته باشد و فقط همین یک عیب را داشته باشد، او را بدبخت می کند که وقتی سخنی می گوید از او بپرسند این سخن را از کجا گفتی و مدرک سخنت چه بود؟ بگوید شنیده ام! دیگران می گویند. در جامعه گفته می شود! همین؛ مدرکش شنیده ام می باشد. سخن را گفته و مدرک سخنش هم شنیده هاست. این عیب برای بدبخت کردن انسان کفایت می کند.
پیامبر خدا می فرماید روز قیامت جهنمی ها کسانی هستند که با داس زبان درو شده اند و جهنم آمده اند. زبان داس است، داسِ زبان آنان را درو کرده یعنی در زندگی همیشه این راه را داشته طی می کرده می گویند، ما هم نوشتیم؛ گفتند ما هم نقل  کردیم! این یک عیب است.
فلان مداح سخن می گوید از او می پرسی دلیل این مصیبت چیست می گوید دیگران می خوانند ما هم می خوانیم! بی خود می کنید این چنین مردم را سرگرم می کنید.
از فلان سایت سوال می کنی این نسبتی که به فلان شخصیت بزرگ کشور می دهی دلیلت چیست؟ می گوید مردم می گویند! هر چه مردم گفتند تو هم نوشتی؟ آن که می گفت که بود؟ به چه انگیزه ای بود؟ من درباره این در خطبه دوم اشاره دیگری هم خواهم داشت.
دردی است که جامعه گرفتار دروغ شده است. کارخانه های دروغ سازی در جامعه ما فعالانه دارند کار می کنند، بعضی خبر گزاری ها، بعضی از مطبوعات و بعضی از سایتها، به هر کجا هم می گویی دلیتان چیست می گوید، می گویند!
فلان سایت فلان نسبت را می دهد و بعد به پلیس فتا رجوع می کنی می گوید این سایت به کس دیگری واگذار شده و مدیر قبلی که این نسبت را داده رفته و پیدا نیست کی است! و اینگونه دارند با آبرو و حیثیت آحاد جامعه بازی می کنند.
"اعقلو الخبر اذا سمعتموه عقل درایه،لا عقل روایة" وقتی سخنی را شنیدید به تامل بنشینید و پیرامون آن مطالعه کنید،گوینده نباشید، شنونده نباشید، مطالعه کننده باشید، دقت کننده در متن خبر باشید. إِن جَاءكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ؛ امیدوارم خدای متعال ما را به معارف قرآن و اخلاق اسلامی بیش از پیش آشنا سازد.

خطبه دوم:
امام جمعه ی شیراز در خطبـــــه دوم نماز جمعه پس از سلام به ساحت پیامبر گـــرامی اسلام ( صلی الله علیه و آله و سلم ) و ائمه هدی صلوات الله علیهم اجمعین و دعوت به ترک رذایل و اکتساب فضایل اخلاقی اظهار داشتند:
ایام متعلق به دوران اسارت اهل بیت پیامبر در کوفه و به دنبال آن حرکت به سمت شام است. یکی از اشتباهات عمده حکومت بنی امیه و حکومت یزید بعد از شهادت امام حسین(ع) به اسارت گرفتن اهل بیت پیامبر بود، او می خواست با این کار قدرت خود را کامل تر به نمایش بگذارد غافل از اینکه جنگ نرمی که او برای پوشش خطایش آغاز کرده بود با مبارزه ی مبارزینی همچون زینب، ام کلثوم، سکینه و امام زین العابدین روبرو می شود.
آن چنان سخنان زینب و اهل بیت در کوفه نقش ایفا کرد که مخاطب این سخنان هم مردم بودند که ابن زیاد هیچ راهی برای نگه داری آنان در کوفه نیافت و مجبور شد آنان را به شام بفرستد.
مسیر آنها و ورودشان به شام و خطبه شان در خانه یزید در مقابل سران و بزرگان قوم، تمام برنامه های طراحی شده یزید را خنثی کرد.
زینب کبری در این حرکت عظیم و بزرگ به سرفصل بسیاری از مسائل اساسی اشاره نمودند و در این خطبه کوتاه مسائل اعتقادی را به شکل صحیح مطرح کردند.
آنان می خواستند شهادت را یک جبر مطرح کنند و یک ذلت مطرح نمایند، زینب پاسخ آن را گفت. در مسئله اعتقادی، در تاریخ بنی امیه قبل از اسلام و بعد از اسلام تا روز شهادت امام حسین، زینب در همان چند جمله به رشته تحریر سخن درآود و بازگو کرد. با کلمات، گذشته تاریخ بنی امیه را بازگو نمود.
زینب کبری در این سخنرانی کوتاه آینده تاریک حکومت بنی امیه را بازگو کرد و بیان کرد که چه آینده تاریکی در انتظار آنان است و به اصطلاح، آخرین میخ را بر تابوت شکسته حکومت معاویه و یزید زینب کبری وارد نمود.
حقایق پشت پرده ای که 40 سال معاویه آن را مخفی نگه داشته بود و بر اساس آن یزید توانسته بود عناصری چون شریح قاضی و امثال ذالک را به فتوا دادن به ریخته شدن خون امام حسین وادار کند، آن مسائل پشت پرده را افشا کرد.
این حرکتی زینب کبری در همین خطبه آن چنان شد که بنی امیه گناه را به گردن همدیگر انداختند و وسیله بازگرداندن اهل بیت را با عزت به سوی مدینه فراهم ساختند. این نشان می دهد ایستادگی و مقاوت ثمرات آن یکی پس از دیگری آشکار می شود و شهادت امام حسین آغاز ثمر دادنش شروع شده بود و زینب از این فرصت حداکثر استفاده و بهره را بردند.
نکته دیگری که اشاره می شود مسئله ای است که در رسانه ها با آب و تاب از آن یاد می شود و نام برده می شود و بعضی از افراد در جاهای مختلف در سخنرانی ها بعنوان یک نکته بسیار مهم و شکننده از آن یاد می کنند که بله انتظار بکشیم آقای ترامپ در تاریخ فلان نظر مبارک خودشان را درباره برجام اعلام دارند! نظر آمریکا درباره برجام از قبل مشخص بوده است. اوباما هم اگر تا به امروز سر کار بود همان نظری که ترامپ امروز بیان می کند با لعاب کاری و با فضای تلطیف شده ای آن را اعلام می نمود و بیانم می کرد!
اساس ذات آمریکا جنگ با ملت های مظلوم جهان و بردن منافع آنان است. استثمار آنها می باشد. در کشور ما هم از سال 32 تا به امروز آمریکا کار خودش را دارد انجام می دهد و دنبال منافع خودش است. اگر مذاکره و برجام را آورد بخاطر این بود که بتوانند در پرتو آن نفوذ داشته باشد و حالا که می بیند آن نفوذ به آن شکل عملیاتی نشده به شکل دیگری عمل می کند.
او می گوید من در دنیا دنبال منفعت می گردم و هر جا منفعتم باشد هستم. این عهد شکنی آمریکا دفعه اولش نیست و در همه قراردادها عهد شکنی کرده و عهد شکن بوده است. بعضی ها می گویند برویم در موشک و حقوق بشر مذاکره کنیم و تاکتیکی با امریکا کنار بیاییم!
با کی و با چه کسی؟ با چه برنامه ای؟ با فردی که نمی خواهد سر به تن ما باشد بنشینیم مذاکره کنیم!؟ چند بار می توانیم اشتباه کنیم؟ کلاهی که در قرارداد الجزایر و افغانستان سرمان گذشت بس مان نیست؟ اینجا هم در برجام و بعد از برجام هم اگر بخواهیم دنباله رو آن باشیم مشکلاتی ایجاد می کند. از ابتدا باید عطایش را به لقایش بخشید.
آمریکا دشمن است و با نظام جمهوری اسلامی دشمن است، با اسلام دشمن است و این دشمنی هیچ وقت از بین نمی رود، مگر اینکه اسلام از بین برود و ما حاضر نیستیم اجازه دهیم اسلام از جامعه مان حذف شود.
آمریکا حتی برای حفظ منافع طرفداران خودش، حاضر است بزرگترین ضربه ها را به ملتش وارد کند، وقتی سلاح آزاد باشد و در دست مردم باشد یک نفر با برنامه ریزی حساب شده می آید و در یک کنسرت 60 نفر را می کشد و بیش از 400 نفر را زخمی می کند و بعد به ترامپ می گویند معامله اسلحه را تحریم کن، می گوید بعدا درباره آن صحبت می کنیم. نمی تواند اظهار نظر کند چون برایش امکان ندارد. آنهایی که او را سر کار آورده اند برای این آورده اند.
کسی که حاضر نیست از منافعش دست بردارد و ملت خودش کشته می شود و مانعی برای او نیست، چنین حکومتی چگونه می خواهد به کشور دیگری مانند یمن و سوریه و عراق و افغانستان و پاکستان ترحم داشته باشد؟
هفته نیروی انتظامی است و حضور عزیزان نیروی انتظامی هم امروز در نماز جمعه بیانگر همین نکته است. مسئله نیروی انتظامی که یک نیرویی است با کارهای متعدد و مسئولیت های فراوان در بین نیروها مسئولیت نیروی انتظامی گسترده و فراوان و متعدد است و جز با کمک و همراهی و حمایت مردم، انجام آن مسئولیت ها امکان پذیر نیست. نیاز است که مردم در کنار نیروی انتظامی باشند و طبیعتا نیروی انتظامی هم با حفظ کرامت مردم و با حفظ شخصیت و حرمت مردم، در کنار مردم است.
نیروی انتظامی مجموعه ای است که ولیده انقلاب است یعنی نیروی انتظامی در انقلاب بوجود آمده و در انقلاب ایجاد شده و انتظار است هم طراز انقلاب اسلامی عملکرد در همه عرصه ها داشته باشد و پا به پای نیروهایی که زاییده انقلاب هستند این عزیزان هم مسئولیت خود را انجام دهند. طبیعتا عده ای حضور اینان را بر نمی تابند و نمی خواهند حضور نیروی انتظامی در جامعه قوی باشد.
اراذل و اوباش، قاچاقیان و کسانی که منافعشان با نیروی انتظامی در خطر است دوست ندارند نیروی انتظامی قوی باشد و نیروی انتظامی هم باید با صلابت و قدرت کارخود را نجام دهد و با حفظ کرامت و با حفظ حق در مقابل باطل و حقیقت در مقابل غیر حقیقت؛ خدا همه خدمتگزاران به اسلام را توفیق مضاعف عنایت کند و این عزیزان را موفق و موید بدارد.
نکته ای که در خطبه اول اشاره کردم اخیرا سایتی که وابسته به خارج است و عده ای ورشکسته سیاسی و اخلاقی و زندانیان فتنه، دور هم جمع شده اند سایتی با اهداف خاصی طراحی کرده اند و بیش از یک سال از این تاسیس می گذرد و هدفشن هم شکستن حریم ها و حرمتهای شخصیت های دست اول نظام است و اینها با دروغ محض و بزرگ آمده اند به رئیس قوه قضائیه حمله ور شده اند.
چرا؟ چون رئیس قوه با صلابت و قاطعیت مقابل مفسدین ایستاده است، مقابل حقوق های آنچنانی ایستاده، مقابل کسانی که در جاهای خاصی قرار گرفته اند و فساد داشته اند ایستاده و باید دشمن این را تلافی کند!
دشمن آمده می گوید دختر رئیس قوه قضائیه در ردیف جاسوس ها بوده است! به که می گوید؟ به کسی که پدربزرگ پدرش یکی از مراجع بزرگوار تقلید است. می خواهند از اینجا مرجعیت را بزنند. پدر رئیس قوه از مراجع بزرگ بوده است، قداست آنها را هم می خواهد بشکند، قدرت رئیس قوه را بشکند! آن هم برای خانمی که خانه دار است و در خانه پدر نیست و در خانه شوهرش است، از مسائل سیاسی دور است و خانم متدینی است. انسان واقعا تعجب می کند که خانواده ای که حتی حرم رفتنشان در ساعتی بوده که خلوت ترین ساعت باشد و بعد اینها با جرئت به خودشان این اجازه را می دهند که این دروغ ها را بیان می کنند.
من هم که دارم به این معنا اعتراض می کنم فردا برای من هم درست می کنند می گویند تو چرا حرف زدی!؟ تو هم مثل بقیه ساکت می ماندی! خب به حمد الله وزیر محترم اطلاعات این را تکذیب کرد و اعلام نمود که این دروغ است و دروغ محض است.
"اعقلو الخبر اذا سمعتموه عقل درایه،لا عقل روایة" نباید جوان ها و مردان و زنان ما تحت تاثیر شایعات این سایتها که می گویند هر چه دروغ بزرگتر باشد باور کردنش آسان تر است قرار بگیرند. این احتیاج به هوشیاری و دقت نظر دارد. احتیاج دارد خانواده ها را ارزیابی کنید و وضع موجود افراد را بررسی کنید و بعد سخنی را که گفته می شود باور کنید.
همین سایت و دیگران هر از چندی مسئله تطهیر سران فتنه را کلید می زنند. این مسئله فتنه چیزی نیست که به سادگی در نظام جمهوری اسلامی از بین برود و ضربه ای که نظام جمهوری اسلامی ایران از فتنه سال 88 خورده به سادگی قابل التیام نیست؛ چرا بعضی ها اینقدر ساده اندیش هستند و به سادگی تحت تاثیر این قضایا قرار می گیرند؟ می خواهند تطهیر کنند این افراد را، عمل شان باید تطهیرشان کند.
باز به کلام مولایم بر می گردم،"اعقلو الخبر اذا سمعتموه عقل درایه،لا عقل روایة" به چشم دقت به خبر بنگرید نه به چشم اینکه گفتند، ما هم می گوییم. انها بیان کردند ما هم قبول می کنیم!
خدایا این ملتی که در همه کارها امتحان خود را خوب داده ، در این 10 روز محرم عرض ادب شایسته ای به ساحت مقدس ابا عبداله الحسین داشته، در تشییع جنازه شهید بزرگوار حججی حق مطلب را ادا کرد، خدایا این ملت هر کجا که هستند و این امت را مشمول الطاف بی پایان خودت قرار بده. پروردگارا خیرات و برکاتت شامل حال ما و امت و ملت ما بفرما. سایه رهبر معظم انقلاب بر سر ما مستدام بدار !
اخبار
ارتباط با امام جمعه