سه شنبه 1395/11/5 - 31 : 6
مشخصات امام جمعه
سیدحسن موسوی خراسانی
سیدحسن موسوی خراسانی
آباده
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
یادگیری احکام بازار توصیه اکید امیرمومنان حضرت علی علیه السلام است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقتدی، خطیب جمعه آباده با اشاره به موضوع فقه بازار و روایات پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم گفت: بازار مسلمانان بدون اجرای احکام فقه و به دور از حوزه ها را نمی توان بازار مسلمانان دانست و معنایی ندارد و وجود رساله مرجع تقلید در هر مغازه ای لازم و ضروی است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خراسانی بار دیگر ضمن تاکید بر فراگیری احکام بازار توسط فروشندگان و بازاریان گفت: یادگیری احکام بازار توصیه اکید امیر مومنان حضرت علی علیه السلام است و روایات متعددی در اهمیت این موضوع نیز وارد شده است.

وی در ادامه مباحث فقهی بازار به حکم خرید و فروش با کودک اشاره کرد و گفت: اگر کودک واسطه خرید یا فروش است و ما اطلاع داریم که طرف معامله نیست، این مشکلی ندارد.

امام جمعه آباده خرید و فروش اجناس خارجی و وراداتی را از نظر شرعی با سه شرط بلاع مانع دانست و تصریح کرد: اینکه یقین داشته باشیم کالا از شی نجسی درست نشده باشد، همچنین یقین داشته باشیم اعضای بدن حیوان مردار نباشد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خراسانی با هشدار به فروشندگان در خصوص فروش اجناس و کالاها بصورت اقساطی گفت: فروشنده ای که کالایی را که نقدا خریداری کرده در قبال مبلغی بیشتر بصورت نسیه به مشتری بدهد، ایراد ندارد، اما اگر در قبال زمانی که از معامله می گذرد درصدی به اصل پول اضافه کند، ربا محسوب می شود.

وی در ادامه در خصوص از بین رفتن جنس فروخته شده ای که توسط پیک به دست خریدار می رسد نیز گفت: در چنین شرایطی فروشنده باید کالا را دوباره با هزینه خودش به مشتری ارسال کند و پیک ضامن نیست.

خطیب جمعه آباده فروشنده را در قبال فروش کالا،ضامن سلامت جان خریدار دانست و گفت: جنس و کالایی که فروخته می شود اگر سلامت خریدار را به خطر انداخت، فروشنده ضامن است و وظیفه دارد کاهای خراب و فاسد را پس بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خراسانی فروشنده را موظف به عودت مقدار پول زیادی که اشتباها خریدار پرداخته است دانست و افزود: اگر فروشنده خریدار را نشناسد و نتواند او را پیدا کند، باید مبلغ مازاد را به نیت او صدقه(رفع مظالم) بدهد.

وی زینت کردن کالا بای فروش را پسندیده عنوان کرد و هشدار داد: تزیین کالا برای فریب و اغفال مشتری و همچنین بسته بندی کالاهایی که مروج بی بند و باری می شود حرام است. تزیین کالا برای ترویج بازار کفر نیز حرام است. زیرا فروشنده مسلمان مروج کافران شده است که جیب او پر شود.

امام جمعه آباده قسم خوردن در معامله مکروه دانست وبا بیان اینکه قسم خوردن برای فروش کالای کفار حرام است گفت: اگر خریدار در پاک بودن کالایی شک کرد چون از بازار مسلمانان آن را تهیه می کند، فرض بر پاک بودن است.

وی رعایت قانون در محاسبه سود کالا را امری واجب و ترک آن را نیز حرام دانست و افزود: اینکه به کساد بازار و پرداخت مالیات و امثالهم به حکومت مرتکب گران فروشی بشویم کار حرامی مرتکب شده ایم هر چند سود کمی حاصل شود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خراسانی با مذموم شمردن احتکار گفت: کسی که احتکار می کند معلون است یعنی از رحمت خدا دور است.

وی با بیان اینکه میزان وزن و اندازه کالا باید مشخص باشد، بر صداقت در معامله تاکید کرد و افزود: اگر کالایی ایرادی دارد آن را از خریدار کتمان نکنید، هرچند موحب ضرر می شود بگذارید بازار مسلمین با ترویج راستگویی، به بازار سالمی مبدل شود.

حجت الاسلام  والمسلمین موسوی خراسانی در قسمت دوم خطبه های خود با اشاره به بیانات رهبری در خصوص تهدید فضای مجازی گفت: فضای مجازی قربانگاه جوانان است. چرا که کسانی آن را مدیریت می کنند که دشمن اسلام وخوبی ها هستند و با نیت ضربه زدن به دین در راس قرار گرفته اند و این می طلبد فضا را از آن ها بگیریم.

وی با بیان اینکه اگر کنترل جوانان ما از دستمان در رفته، مقصر خود ما هستیم، افزود: برای جواب سوالاتمان در فضای واقعی برای دنبال مرجع اعلم می گردیم پس چرا زود به مطالب و شایعات در فضای مجازی اعتماد می کنیم؟وقتی رهبر دینی و دلسوز ما این گونه هشداری می دهد، باید حواس خودمان را جمع کنیم.

وی با اشاره به اظهارات بی اساس و خنده دار رژیم منحوس سعودی گفت: عربستان دشمن ماست و در ادعایی خنده دار گفته ایرانی ها ابرها را بارور می کند تا در عربستان بارندگی نشود.

خطیب جمعه آباده ترس دنیای غرب از دانشگاه های ایران را ترس از نفوذ تفکراسلامی در بین جوانان غربی ذکر کرد و افزود: این هجمه زیاد در فضای مجازی و ماهواره برای مشغول کردن و دور کردن جوانان از تفکر و تولید فکر طرح ریزی شده است.

خطیبب جمعه آباده با اشاره به تنفر روز افزون جامعه جهانی از انگلیس، نیز گفت: دولت انگلیس به دلیل فروش سلاح به دیکتاتور سعودی و کشتار گسترده مردم یمن و تجهیز تروریست ها از سوی عربستان، چهره این کشور را در بین مردم جهان هر روز منفورتر می کند.

امام جمعه آباده با ابراز تاسف از حادثه ساختمان پلاسکو و داغدار شدن تعدادی از خانواده ها بخصوص دلیرمردان آتش نشان گفت: این عزیزان در جبهه خدمت رسانی به مردم به دل خطر زدند و جان عزیزشان را برای نجات جان دیگران در کف دست گذاشتند که قطعا یاد و خاطره این شهیدان برای هیمشه در ذهن و تاریخ مردم قدرشناس ایران خواهد ماند.

 

ارتباط با امام جمعه