يکشنبه 1396/4/4 - 21 : 13
مشخصات امام جمعه
علی مدد زارع
علی مدد زارع
بوانات
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2
مردم عزیز ایران این را بدانند که 24 میلیون رأی که سهل است حتی اگر 40 میلیون نفری که در انتخابات شرکت کردند و یا بالاتر همه مردم عالم به یک نفر رأی بدهند او ولایت بر مردم پیدا نمی کند، و اگر این انتخاب مردم توسط ولی امر مسلمین تنفیذ نگردد و نصب او با ولایت فقیه نباشد، حتی رئیس جمهور هم طاغوت است
خطبه اول:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ أُوصِيكُمْ عِبَادَ اللَّهِ وَ نَفْسِي بِتَقْوَى اللَّه قال رسول الله(ص) إِيَّاكُمْ وَ فُضُولَ النَّظَرِ فَإِنَّهُ يَبْذُرُ الْهَوَى وَ يُوَلِّدُ الْغَفْلَةَ از نگاه های اضافی پرهیز کنید که بذر هوس می پاشد و غفلت به بار می آورد.
در مبحث سبک زندگی اسلامی، یکی از ضرورتها توجه به اعضاء و جوارح انسان است، در مورد توجه به چشم و دقت در نگاه، روایات فراوانی داریم، پیامدهای نگاه حرام در زندگی انسان بسیار زیاد است به حدی که در روایت از امام صادق علیه السلام است كه حضرت عيسي به اصحاب خود چنين سفارش مي کرد: إِيَّاكُمْ وَ النَّظْرَةَ فَإِنَّهَا تَزْرَعُ فِي الْقُلُوبِ الشَّهْوَةَ وَ كَفَى بِهَا لِصَاحِبِهَا فِتْنَة.  مبادا که به نامحرم نظر بکنی. کسی که به نامحرم نظر بکند، این نظر کردن، بذر شهوت پاشیدن است و همين براي فتنة صاحبش کافي است، برای مبتلا شدن به آزمایشی که معلوم نیست در این فتنه چه بر سر او خواهد آمد. بیشتر مسائل زندگی ما به نگاههایمان بستگی دارد. انتخاب همسر، شغل، خانه، دوست، خرید و فروش و صدها موضوع دیگر، همه با «نگاه» پیوند دارد. چشم و نگاه آدمی، از مهم ترین عناصر مؤثر در تصمیم گیری است و منشأ اغلب اشتیاق ها و انتخاب ها، عشقها و محبتها و بغضها و نفرتها نگاه است. آنچه ما مورد نهی قرار گرفته ایم نگاه حرام است.
 در روایتی نگاه به نامحرم را تیری از تیرهای شیطان دانسته، آنجا که امام صادق(ع) می فرمایند: النَّظَرُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِيسَ مَسْمُومٌ وَ كَمْ مِنْ نَظْرَةٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَةً طَوِيلَةً، محصول نگاه حرام، غلبة‌ شهوت است. شهوت او که غلبه کرد، دیگر عقل كار نمي‌كند و به هر کار و جنایتی دست می‌زند؛ اما اگر چشم خود را کنترل کرد، این حالت، از بین می‌رود.
والسّلام و رحمةاللَّه و بركاته‌
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَ الْعَصْرِ إِنَّ الْانسَانَ لَفِى خُسْرٍ إِلَّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالْحَقّ‏ِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالصَّبر
خطبه دوم:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ أُوصِيكُمْ عِبَادَ اللَّهِ بِتَقْوَى اللَّهِ قال رسول الله(ص): إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ تَصْدَأُ كَمَا يَصْدَأُ الْحَدِيدُ قِيلَ: فَمَا جِلَاؤُهَا؟ قَالَ: ذِكْرُ اللهِ وَ تِلَاوَةُ الْقُرْآن یکی از آثار تلاوت قرآن، برطرف شدن ظلمات و قساوت دل انسان است. به هر حال دل انسان بر اثر معصیت و غفلت تاریک و سنگین می‌شود و به اصطلاح خودمان می‌میرد. درمان آن چیست؟ نبی مکرم اسلام فرمودند: این دل‌ها همانند آهن، زنگار مى‌بندد. عرض شد: «اى رسول خدا! صیقل دهنده دل‌ها چیست؟ فرمودند: «ذکر خدا و تلاوت قرآن»
امروز آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، و با تدبیر معمار کبیر انقلاب بنام روز جهانی قدس نامگذاری گردیده، حضور خیره کننده شما مردم روزه دار و خداجوی در این راهپیمائی بزرگ انزجار از استکبار جهانی نشان از روحیه استکبارستیزانه و تبرّی نسبت به دشمنان اسلام دارد، حضرت امام درباره این روز فرمودند: «روز قدس، يك روز جهانى است، روزى نيست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد، روز مقابله مستضعفين با مستكبرين است، روز مقابله ملت‏هايى است كه در زير فشار ظلم آمريكا و غير آمريكا بودند، در مقابل ابرقدرت‏ها است، روزى است كه بايد مستضعفين مجهز بشوند در مقابل مستكبرين و دماغ مستكبرين را به خاك بمالند»
یک از ضرورتهای جامعه، پرهيز از افراط و تفريط در باب نقش مردم در انديشه دينى و تبيين مبانى انديشه سياسى اسلام و رابطه امت و امامت است، هفته گذشته آقای رئیس جمهور محترم در محفل افطاری مطلبی را بیان کردند که با مبانی عقلی و شرعی و کلامی و اعتقادی شیعه در تضاد بود، مطرح کردن چنین مطالبی در باب ولایت و مبنای حکومت و ولایت ازدیدگاه امیرالمومنین علی(ع)خطائی بزرگ و سخنی برخلاف برهان، دلیل عقل و شرع است، عدم تفکیک ویکسان پنداری معنای قدرت و ولایت یکی دیگراز اشتباهات صورت گرفته در این باب است، درحکومت اسلامی مردم نقشی اساسی و بزرگ بر ‌عهده دارند که همان نقش قدرت بخشی به ولی امر می‌باشد، اما تعیین ولی جامعه و حق فرمانروائی امری الهی است، تصور نکنید که 24 میلیون رأی برای کسی معنایش دادن ولایت به اوست، هرگز امام علی(ع) در نهج البلاغه هم چنین چیزی را نمی گویند، زیرا اگر اینطور بود در خطبه شقشقیه نمی فرمودند: فَصَبَرْتُ وَ فِى الْعَيْنِ قَذًى، وَ فِى الْحَلْقِ شَجاً! اَرى تُراثى نَهْباً اگر بنا بود امام علی بفرماید هر کس شما او را انتخاب کردید او ولایت دارد و من هم از او تبعیت می کنم دیگر چه معنائی داشت که بفرمایند، صبر کردم گویا خار در چشمم بود و استخوان در گلو و میراثم را غارت می کردند؟ این قبیل صحبت کردن و نظر دادن، آنطور که شهید مطهری نقل می کند، مطابق اعتقادات خوارج است که می گفتند: خلافت باید با انتخاب آزاد انجام گیرد... اینها در باب خلافت در مقابل شیعه قرار گرفته اند كه می گوید: خلافت امری است الهی و خلیفه باید تنها از جانب خدا تعیین گردد، مردم عزیز ایران این را بدانند که 24 میلیون رأی که سهل است حتی اگر 40 میلیون نفری که در انتخابات شرکت کردند و یا بالاتر همه مردم عالم به یک نفر رأی بدهند او ولایت بر مردم پیدا نمی کند، و اگر این انتخاب مردم توسط ولی امر مسلمین تنفیذ نگردد و نصب او با ولایت فقیه نباشد، حتی رئیس جمهور هم طاغوت است، اینکه بیائیم امروز منش و شیوه بنی صدر در سال 59 را ترویج کنیم امر بسیار ناپسندی است، عمر ریاست جمهوری 4 سال بیشتر نیست، مردم میآیند شعارهای کاندیداها را می بینند و بر حسب این شعارها یکی را انتخاب می کنند تا امور اجرائی کشور را به او بسپارند، آنهم شعارهائی که هنوز دوران ریاست جمهوری شروع نشده بخش عمده ای از آن خلاف واقع درآمد، مثل برداشته شدن بقیه تحریمها، نه اینکه کم نشد که با تصویب «طرح جامع تحريم ايران و مقابله با اقدامات‏ بى‏ثبات‏كننده ايران» توسط آمریکا بیشتر هم شد، و از برجام فقط نامی باقی مانده و اين توافق رسما از حيّز انتفاع ساقط شده است. البته نقض صريح روح و جسم برجام، گوشه بسيار كوچك حاصل از اين طرح است و اين تازه شروع ماجراست. به تعبیر مقام معظم رهبری «مردمی که پای صندوقهای رأی آمدند به هر که رأی دادند، یک کار مشترک انجام دادند، این کار مشترک اعتماد به نظام اسلامی بود و برای انتخاب مسئول اجرائی کشور، اینکه بیائیم ملت ایران را تقسیم کنیم و بگوئیم این تعداد آمدند به این موضوع آری گفتند . . . نه، مردم آمدند و اشخاص را معین کردند، چرا تقسیم می کنیم افراد رو؟ مراقب باشیم، این بگو مگوها نباید از دل یک کار بزرگ و مشترک ملت ایران بیرون بیاید. کشور رو دوقطبی نباید کرد، کاری که در سال 59 متاسفانه از ناحیه رئیس جمهور اون روز اتفاق افتاد.»
در آستانه سالگرد فاجعه 7 تیر 60 و شهادت 72 تن از بهترین و دلسوزترین مسئولان نظام در دفتر مركزى حزب جمهورى اسلامى هستیم، عزیزانی همچون آیت‏الله بهشتى رئيس ديوان عالى كشور، چهار وزير، دوازده معاون وزير و حدود سى نماينده مجلس در آن جلسه حضور داشتند، با اين‏كارِ منافقین، نفرت عميقی از آنها در دل ملت ایران ایجاد شد. حضرت امام خمينى(ره) درباره اين حادثه جان‏سوز فرمودند: «ملت ايران در اين فاجعه بزرگ، ۷۲ تن‏ بى‏گناه، به عدد شهداى كربلا از دست داد.» منافقینی که جنایات فراوانی از این قبیل کردند آنهائی که دستگیر شدند بعدها محاکمه شدند و چون دستشان بخون 17000 شهید حوادث تروریستی آغشته بود و مفسد فی الارض بودند، برخی از آنها اعدام شدند و متأسفانه عده ای در انتخابات با حمله بر مدافعان حقوق مردم و محاکمه کنندگان این جانیان، با دفاع ضمنی از منافقین، این محاکمه ها را تقبیح نمودند. به همین مناسبت این هفته را بنام هفته قوه قضائیه نامگذاری کرده اند که فرصت مناسبی برای ارائه گزارش عملکرد دستگاه قضا می باشد. مهمترین خواسته مردم از دستگاه قضا اجرای عدالت و برخرد با مفسدان جامعه خصوصا دانه درشتهاست، همچنین با برهم زنندگان نظم و انظباط در جامعه، بالاخص مواردی که منجر به بی اعتمادی به نظام می شود به عنوان مثال متخلفین در انتخابات و تهدید کنندگان امنیت عمومی. مقام معظم رهبری درباره مهمترین تکلیف دستگاه قضا می فرمایند: «امروز در نظام اسلامى - نظامى كه به اسم اسلام در اين كشور تشكيل شده است - چه چيزى اهميتش از همه بيشتر و حساسيت نسبت به آن لازم‏تر است؟ عدالت، يعنى اگر اميرالمؤمنين(ع) در زمان ما و در اين جامعه و در ميان اين مردم حضور مى‏داشت، چه چيزى را بيشتر از همه‏چيز دنبال مى‏كرد؟ يقينا عدالت».
در آستانه روز عید سعید فطر قرار داریم، درباره این مناسبت مبارک چند نکته قابل ملاحظه می باشد، یکی تکلیفی که مردم در قبال فطریه دارند که از لحاظ شرعی باید به ازای هر نفر 3 کیلوگرم از قوت غالب به فقیر داده شود، مناسب است مومنین این زکات واجب را یکجا در اختیار متولیان امر جمع آوری اعانات و زکوات قرار دهند تا بشکل عادلانه بین مستمندان توزیع شود. و یکی پرداخت کفارات است که کسانی که از لحاظ شرعی کفاره ای متوجه آنها شده باز دقت و تسریع در پرداخت داشته باشند. نکته سوم در باب عید سعید فطر، موضوع نماز این عید است که مثل نمازجمعه بسیار مورد تأکید می باشد و بزرگان دین اصرار بر تجمع همه در یک نقطه دارند، این امر موجب حفظ وحدت و ایجاد یکپارچگی در جامعه است.
شامگاه روز يك‏شنبه هفته جاری و به فاصله چند روز پس از حوادث تروريستى در شهر تهران كه منجر به شهادت مظلومانه ۱۸ نفر از هموطنانمان به دست دو تيم تروريستى وابسته به گروهك‏هاى تكفيرى شد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامى از پايگاه‏هاى موشكى در دو استان كردستان و كرمانشاه با اشاره ولی امر مسلمین، اقدام به شليك چند فروند موشك به‏سوى اهدافى در ديرالزور سوريه كرد تا هم انتقام خون‏هاى پاك شهيدان و اقدام بزدلانه تروريست‏ها را گرفته باشد و هم با زدن يك سيلى جانانه به آمران آنان، اين پيام را به سران تروريست‏ها و حاميان منطقه‏اى و فرامنطقه‏اى آنان بدهد كه جمهورى اسلامى هيچ تهديد و حماقتى را از سوى دشمنان، بى‏پاسخ نگذاشته و مقابله و مهار تهديد تنها به اقدام درون‏مرزى و استفاده از نفرات و نيروهاى امنيتى و نظامى محدود نخواهد بود. بحمدالله خدای متعال به ایران اسلامی لطف نموده و نیروهای نظامی و انتظامی مطیع محض ولایت فقیه را به ما ارزانی داشته، این اقدام تحسین برانگیز سپاه به همه دشمنان و بدخواهان داخلی و خارجی این پیام را داد که نیروی تحت امر ولایت، هر زمان که لازم باشد با یک اشاره ولی امر و بدون در نظر گرفتن هیچ ملاحظه و اخم و تَخمی، به وظیفه خود عمل خواهد کرد. یکی از کم لطفی های برخی از مسئولان در حق نیروهای مسلح، انتقادهای نامعقول در وقت و بی وقت نسبت به آنهاست، اخیرا یکی از مسئولان ارشد در ضیافت افطاری با فعالان اقتصادی گفته: «از آن دولتی که تفنگ نداشت می ترسیدند چه برسد به اینکه اقتصاد را به دولتی دادیم که هم تفنگ دارد و هم رسانه را در اختیار دارد و همه چیزی دارد و کسی جرأت ندارد با آنها رقابت کند.» معنای این حرفهای بچه گانه چیست؟ قانون اساسی برای زمانی که کشور درگیر جنگ نیست برای توان نیروهای مسلح برای ورود به عرصه فعالیت اقتصادی و کمک به اقتصاد کشور اصل دارد، و الان سپاه و قرارگاه خاتم در کارهائی ورود می کند که بخش خصوصی کشور توان اجرای آنرا ندارد، بعد آقایان این طرحها را به خارجی ها می دهند و اگر نیروی توانمندی مثل قرارگاه خاتم ورود کند می شوند تفنگدار و رسانه دار.
باتوجه به اهمیت صرفه جوئی در مصرف آب، از روز اول تا هفتم تیر را بنام هفته صرفه جوئی نامگذاری کرده اند، با اینکه هفته گذشته تذکراتی در این باره داده شد، باز از شما مردم روزه دار و مومن تقاضا می شود در این امر مهم یار و یاور مسئولین باشید.
روز اول تیر بنام روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی بود، که سالروز تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی بفرمان رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی در سال 60 می باشد، و هدف از تأسیس این سازمان، تبلیغات دینی و اعزام مبلغ به اقصی نقاط میهن اسلامی است، در همین زمینه ادارات تبلیغات در شهرستانها نقاط شهری و روستائی که نیاز به مبلغ دائمی دارند با مساعدت مقامات محلی و مردم زیرساختهای لازم را فراهم می کند و سپس یکی از فضلای حوزه را جهت تبلیغ امور دینی به آن مراکز اعزام می کند و نیز در روستاهائی که ظرفیت پذیرش مبلغ دینی دارند، اما بقیه نقاط با توجه به ضرورت اطلاع رسانی دینی، در مناسبتهای مختلف از جمله محرم و صفر و ماه مبارک رمضان با اعزام مقطعی مبلغ مردم را نسبت به امور دینی آشنا می نمایند. از تلاش همه تلاشگران عرصه اطلاع رسانی دینی تقدیر و تشکر می نمائیم.
الْحَدِيثِ وَ أَبْلَغَ مَوْعِظَةِ الْمُتَّقِينَ كِتَابُ اللَّهِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ
اخبار
ارتباط با امام جمعه