دوشنبه 1396/11/2 - 41 : 15
مشخصات امام جمعه
علی مدد زارع
علی مدد زارع
بوانات
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
امروز یکی از بزرگترین گرفتاری های جهان اسلام، بی توجهی به ارزشهاست، وقتی جای ارزشها عوض بشود، عوضیها ارزشی می شوند، اگر قانون شایسته سالاری به جای قانون قدرت سالاری و ثروت سالاری بر جوامع اسلامی حاکم بود، جهان اسلام شاهد قتل عام مسلمانان میانمار و یمن و بحرین نبود
خطبه اول: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ أُوصِيكُمْ عِبَادَ اللَّهِ وَ نَفْسِي بِتَقْوَى اللَّه، قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَنْ أَحَبَّ أَنْ يَكُونَ أَكْرَمَ النَّاسِ فَلْيَتَّقِ اللَّهَ وَ مَنْ أَحَبَّ أَنْ يَكُونَ أَتْقَى النَّاسِ فَلْيَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّه.
در بحث حقوق شهروندی یکی از گروه های هدف، جوانان هستند که بخش بسیار مهمی از جمعیت هر کشور را به خود اختصاص داده اند و در بسیاری از امور تأثیرگذار هستند. این قشر پر انرژی خصوصا متخصصان و فرهیختگانِ آنها عامل تحولات بزرگ فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هر کشورند. دشمن نیز به همین دلیل برای اینکه بتواند مانع پیشرفت کشور شود بیشترین هزینه ها را بر روی این قشر انجام می دهد.
نقل شده امام صادق(ع) درباره اهمیت جوانان و لزوم توجه به این قشر، وقتی ابوجعفر احول را برای تبلیغ دین به بصره فرستاد، از ابوجعفر درباره استقبال مردم از دین پرسید، ابوجعفر گفت استقبال کنندگان بسیار اندکند، حضرت فرمود: به جوانان بپرداز و به آنها توجه کن زیرا جوانان به سوی کارهای خیر در شتابند.
یکی از دستوراتی که ائمه ما درباب جوانان داده اند، مشورت کردن با آنها در امور مختلف است ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه از قول امام علی(ع) نقل می کند که حضرت فرمودند: «إذا احتجتَ إلى المشورة في أمر قد طرأ عليك فاستبده ببداية الشُبّان فإنهم أحَدُّ أذهانا و أسرع حدسا ثم رُدَّهُ بعد ذلك إلى رأي الكهول و الشيوخ ليستعقبوه و يحسنوا الاختيار له فإن تجربتهم أكثر».
جوانان به دلیل پاکی طینتشان، و نیز آمادگی کامل برای دریافت مطالب مختلف، بسیار در معرض فتنه دشمنان و خصوصا تهاجم فرهنگی هستند، به همین دلیل ضرورت توجه به این قشر امریست که مورد توجه بزرگان دینی قرار گرفته است، امام علی(ع) در دستوری به امام حسن مجتبی فرمودند: «إِنَّمَا قَلْبُ الْحَدَثِ كَالْأَرْضِ الْخَالِيَةِ مَا أُلْقِيَ فِيهَا مِنْ شَيْ‏ءٍ قَبِلَتْهُ» همچنین امام صادق(ع) فرمودند: «بَادِرُوا أَوْلَادَكُمْ بِالْحَدِيثِ قَبْلَ أَنْ يَسْبِقَكُمْ إِلَيْهِمُ الْمُرْجِئَةُ» تشبیه امام علی بسیار زیبا و قابل توجه است. قلب جوان مانند زمین خالی از کشت است و آماده بذرافشانی است، لذا هر کس زودتر به سراغ او برود می تواند قلب او را تسخیر کند. لذا اگر بخواهیم تهاجم فرهنگی دشمن اثر نگذارد، باید قبل از آنکه آنها فرصتها را از ما بگیرند، ما برای فرزندانمان، جوانانمان، هم وطنانمان برنامه داشته باشیم.
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَ الْعَصْرِ إِنَّ الْانسَانَ لَفِى خُسْرٍ إِلَّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالْحَق‏ وَ تَوَاصَوْاْ بِالصَّبر.
 
خطبه دوم: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ أُوصِيكُمْ عِبَادَ اللَّهِ وَ نَفْسِي بِتَقْوَى اللَّه، عَنْ عَلِيٍّ (ع) أَحَبُّكُمْ إِلَى اللَّهِ أَكْثَرُكُمْ لَهُ ذِكْراً وَ أَكْرَمُكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ وَ أَنْجَاكُمْ مِنْ عَذَابِ اللَّهِ أَشَدُّكُمْ لَهُ خَوْفاً.
حادثه غمبار درگذشت ۳۲ خدمه نفتكش سانچى، دل همه هموطنان را جریحه دار کرد، و از طرفی گوشه ای از مرارتها و سختیِ کارِ تلاشگران و خادمانِ عرصه اقتصادی کشور را به مردم نشان داد. ما از خدای متعال برای روح آن به عرش سفر کردگان علو درجات و برای بازماندگانشان صبر و اجر مسئلت داریم.
مقام معظم رهبری در دیدار میهمانان شرکت کننده در سیزدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی، با تأکید بر اینکه دنیای اسلام باید در مسائل اساسی با صراحت و با صدای بلند سخن و موضع خود را بگوید، «فلسطین» و «اتحاد دنیای اسلام» را از جمله موضوعات اساسی جهان اسلام معرفی کردند و فرمودند: «نبايد تصور شود كه مقابله با رژيم صهيونيستى فايده‏اى ندارد بلكه به اذن و لطف خداوند، مجاهدت‏ها در مقابل رژيم صهيونيستى به نتيجه خواهد رسيد، همانگونه كه جريان مقاومت نسبت به سالهاى قبل، پيشرفت كرده است.» «صهيونيست‏ها، روزى شعار «از نيل تا فرات» را مى‏دادند اما اكنون براى محافظت از خود مجبور به ديواركشى شده‏اند.» مطلب دیگری که ایشان به سران مجالس کشورهای اسلامی فرمودند، در بحث تلاش برای پیشرفت علمی بود «ايران اسلامى با اتكاء به جوانان خود و در شرايطى كه در تحريم قرار داشت، توانست در بخشهاى مهمى، در مرز دانش قرار گيرد در حالى كه قبلاً در اين بخشها، بسيار عقب بود. امروز جوانان ايران، در پزشكى، نانو، سلولهاى بنيادى و دانش هسته‏اى كارهاى بزرگى انجام داده‏اند.»
مطلب دیگری که اشاره شد درباره خائنان به جهان اسلام بود که فرمودند: «نكته‏ى ديگرى كه بايد به آن توجه داشت اين است كه در ميان كشورهاى اسلامى، برخى از سران كشورها در حال خيانت به ملت خود و همراهى با دشمن هستند. متاسفانه حاكمان سعودى اكنون در همپيمانى صريح و روشن با دشمن قرار گرفته و عليه ملت‏هاى مسلمان دست به جنايت مى‏زنند» که اگر در این باره سران آزاده کشورهای اسلامی و ملل مسلمان هم عهد شوند و با تصویب قوانینی که برگرفته از آیات قرآن و روایات ما باشد و حرمین شریفین را از چنگال این دشمنان اسلام خارج کنند و بر مبنای همکاری کشورهای اسلامی تولیت آن را به عهده بگیرند، دیگر این جلادان سعودی جرأت عرض اندام در مقابل مسلمین نخواهند داشت.
امروز یکی از بزرگترین گرفتاری های جهان اسلام، بی توجهی به ارزشهاست، وقتی جای ارزشها عوض بشود، عوضیها ارزشی می شوند، اگر قانون شایسته سالاری به جای قانون قدرت سالاری و ثروت سالاری بر جوامع اسلامی حاکم بود، جهان اسلام شاهد قتل عام مسلمانان میانمار و یمن و بحرین نبود. چرا چنین جنایاتی بر علیه مسلمانان رخ می دهد ولی ملل و دول اسلامی در سکوت بهت انگیزی فرو رفته اند؟ چون اکثریت حاکمان این کشورها لیاقت و شایستگی مدیریت بر کشور اسلامی را ندارند. و این بلیه دامنگیر جهان اسلام است و تا اینگونه باشد مسلمین روی خوش نخواهند دید.
تغییر این رویه در اختیار خود مسلمین است، نباید بنشینیم و منتظر باشیم خدای متعال این وضع را عوض کند، چرا که خدا فرموده: «إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ» برای این هدف دو نکته را باید حتما مدّ نظر داشته باشیم، اول: توجه به توانمندی خودمان، توجه به نیروهای خودی، خودباوری و به تعبیر مقام معظم رهبری توجه به شعار ما می توانیم. تا زمانی که جهان اسلام و حتی ملت ایران نگاهش به خارج از مرزها باشد، تا زمانی که مسئولان فکر کنند ما حتی مدیر را باید از خارج وارد کنیم باید توسری خور دیگران باشیم. اما اگر به توان خود متگی شدیم، و اگر جوانان خود را باور کردیم، و مدیران و مسئولان بفکر راه حل افتادند و بجای مانع تراشـی به فکر رفع موانع بودند، یقین کنند گره های کور فراوانی به دست آنها باز خواهد شد. اینجا لازم می دانم از پیگیریها و رفع موانع سرمایه گذاری در شهرستان توسط مسئولان محترم شهرستان از جمله فرماندار محترم و مدیرعامل محترم شرکت شهرکهای صنعتی که قدم بزرگی برای سرمایه گذاری در شهرستان برداشتند تشکر کنم، این اولین پاسخ به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی در این دولت است. و اینجا ذکر یک نکته لازم می دانم که به عرض کسانی که توان سرمایه گذاری دارند برسانم، عزیزان! شرکت شهرکهای صنعتی برای سرمایه گذاری در بوانات تسهیلات بسیار عالی در نظر گرفته، اگر کسی بتواند بعد از اخذ مجوز در کمتر از یکسال واحد صنعتی خود را به بهره برداری برساند، 80% از پرداخت هزینه زمین را معاف می شود. لذا الان موقعیت بسیار خوبی است برای تشکیل تعاونی ها تا سرمایه های پراکنده را جمع کنیم و برای رفع مشکلات اشتغال آستین همت بالا بزنیم، البته به شرطی که بانکها همکاری لازم را داشته باشند، و پشت سر هم قبل از سررسید یا یکروز بعد از سررسید قسط وام بلافاصله نامه و احضاریه قضائی دم خانه مردم نفرستند و اینقدر با آبروی وام گیرنده بازی نشود. نکته دوم تلاش برای بالا بردن اعتقادات دینی. این موضوع بسیار مهمی است خدای متعال برای اینکه اطمینان قلبی برای توجه هب ارزشها در نهاد انسان ایجاد کند می فرماید: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقانا» این ایمان واعتقاد آثار فردی و اجتماعی فراوانی دارد، وقتی انسان بداند تمام اعمال او را خدای متعال می بیند و بر نیات خیر او ثواب می دهد انگیزه کار بیشتر می شود، موجب نشاط در جامعه می شود. اعتقاد به مبانی دینی موجب روشنی راه آینده می گردد و خدا وسیله تشخیص حق از باطل را برای انسان فراهم می کند. واینکه ایمان به خدا و قوت اعتقاد به وعده های الهی که فقط با اعتقاد به عصمت پیامبر و ائمه ایجاد می شود موجب امیدواری و آرامش می شود و انسان با خیال راحت به تلاش برای ساختن آینده خود و دیگران اقدام می کند إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ إِنَّا لا نُضيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلاً.
در آستانه سالروز میلاد عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری قرار داریم. شیرزنی که در ابعاد مختلف برای همه الگو می باشد. این بانوی مکرمه يكى از چهره‏هاى برجسته جهان اسلام است، به‏دليل برخوردارى از ويژگى‏هاى منحصر به فرد در تمام زمينه‏ها که يك الگوی به تمام معنى در همه اعصار است. همان‏گونه كه اين بانوى گران‏قدر در يكى از حساس‏ترين برهه‏هاى تاريخ اسلام، از طريق تدبير و فداكارى و شهامت، خطرى را كه متوجه كيان اسلام بود، برطرف ساخت، امروز نيز بانوان جامعه اسلامى مى‏توانند از طريق اقتدا به سيره و عملكرد و فضايل شيرزن كربلا حضرت زينب كبرى(س) همه دسيسه‏هاى ناجوان‏مردانه استكبار جهانى را خنثى نمايند. ضمن تبریک این روز به همه مردم باتوجه به نامگذاری این روز بنام پرستار، این عید بزرگ را به جامعه پرستاری تبریک عرض می نمایم.

إنَّ أحسَنَ الْحَدِيثِ وَ أَبْلَغَ مَوْعِظَةِ الْمُتَّقِينَ كِتَابُ اللَّهِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ.
اخبار
ارتباط با امام جمعه