سه شنبه 1396/1/8 - 57 : 2
مشخصات امام جمعه
علی مدد زارع
علی مدد زارع
بوانات
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/4
ضعفهای زیادی وجود داشته که این مربوط به مدیریّتهای ما است، مربوط به حرکت عمومی نظام اسلامی نیست. ما هرجا یک مدیریّت انقلابیِ فعّالِ پُرتحرّک داشتیم، کار پیش رفته است؛ هرجا مدیریّتهای ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی، و بی‌تحرّک داشتیم؛ کارها یا متوقّف مانده است، یا انحراف پیدا کرده است
خطبه اول:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ً أُوصِيكُمْ عِبَادَ اللَّهِ وَ نَفْسِي بِتَقْوَى اللَّهِ قال الله تعالی: «وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالأرْحَامَ » از خدایی پرهیز کنید که مورد سؤال واقع می شوید؛ و ارحام. بر اساس این آیه، انسان نسبت به حقوق خداوند و نیز نسبت به حقوق ارحام مورد سؤال قرار می گیرد. این آیه معنای تقوا که رعایت حقوق خدا و ارحام است را بیان می کند. و در ادامه آیه، خداوند می فرماید که«إِنَّ اللَّهَ کانَ عَلَیکمْ رَقِیبًا» خداوند مراقب شماست. نباید از مراقبت خدا نسبت به تقوای الهی و حفظ حقوق ارحام غفلت کنیم.
در ایام نوروز به سر می بریم و یکی از توصیه هائی که در اسلام برای زندگی ما شده موضوع صله رحم و رفت و آمد با بستگان است، نباید دایره صله رحم را به سرکشی و رفتن به منزل یکدیگر محدود نمود، البته رفت و آمد لازم است، اما گاهی صله رحم یک تماس تلفنی است گاهی یک پیامک است، گاهی پیگیری رفع مشکل ارحام در ادارات و بانکهاست، این موضوع آنقدر در اسلام مورد تأکید است که در روایتی جابر بن عبدالله انصاری می گوید عده ای از مومنین یکجا تجمع کرده بودیم که پیامبر آمدند و فرمودند: يَا مَعْشَرَ الْمُسْلِمِينَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ صِلُوا أَرْحَامَكُمْ إِلَى أَنْ قَالَ فَإِنَّ رِيحَ الْجَنَّةِ تُوجَدُ مِنْ مَسِيرَةِ أَلْفِ عَامٍ وَ لَا يَجِدُهُ عَاقٌّ وَ لَا قَاطِع. در حدیث دیگری آمده که طلحه بن زید از امام صادق(ع) چنین نقل کرده است: مردی از قبیله «خثعم »خدمت رسول خدا(ص) رسید و عرض کرد: برترین چیز در اسلام چیست؟ فرمود: ایمان به خداوند. پرسید: بعد از آن چیست؟ پاسخ داد: صله رحم. عرض کرد: بعد از آن چیست؟ فرمود: امر به معروف و نهی از منکر. پرسید: مبغوض ترین اعمال نزد خداوند کدام است ؟ پاسخ داد: برای خدا شریک قرار دادن. عرض کرد: پس از آن کدام است؟ فرمود: گسستن از خویشاوندان. پرسید: پس از آن چیست؟ پاسخ داد: به بدیها دستور دادن و از خوبیها نهی کردن.
حُسن ختام اولین خطبه سال 96 روایتی بسیار مهم درباب صله رحم از پیامبر: امام باقر(ع) می فرماید: رسول خدا(ص)فرمود: به حاضران و غایبان امتم و کسانی که هنوز به دنیانیامده اند تا روز قیامت، سفارش می کنم با خویشان خود بپیوندند،هرچند میان ایشان به اندازه یک سال راه رفتن فاصله باشد.همانا صله ارحام از اموری است که خدای متعال آن را بخشی ازدین قرار داده است.
والسّلام و رحمةاللَّه و بركاته‌
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَ الْعَصْرِ إِنَّ الْانسَانَ لَفِى خُسْرٍ إِلَّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالْحَقّ‏ِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالصَّبر
خطبه دوم:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
أُوصِيكُمْ عِبَادَ اللَّهِ بِتَقْوَى اللَّهِ قَالَ اللَّهُ تبارکَ و تَعالی: اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ بِما تَعْمَلُونَ بَصيرٌ
یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَال سال 96 را در حالی آغاز کردیم که مقام معظم رهبری طبق سنت حسنه سالهای گذشته، برای این سال نیز عنوانی انتخاب و اعلام نمودند، امسال، سال«اقتصاد مقاومتی، تولید، اشتغال» از عناوین سالها که انتخاب می شود معلوم می شود بزرگترین دغدغه مقام معظم رهبری بعنوان ولی امر مردم، مشکلات اشتغال و اقتصاد مردم است چون نبی مکرم اسلام فرموده اند «كَادَ الْفَقْرُ أَنْ يَكُونَ كُفْر» باتوجه به این حدیث معتبر، جامعه‌اى که در آن فقر باشد، بیکارى باشد، مشکلات معیشتىِ غیر قابل حل وجود داشته باشد، اختلاف طبقاتى باشد، تبعیض باشد، شکاف طبقاتى باشد، اینچنین جامعه ای هرگز آرامش ایمانى و دینی و روانی نخواهد داشت. فقر، انسانها را به فساد میکشاند، به کفر میکشاند؛ ریشه فقر را باید کند. کار اقتصادى، فعّالیّت اقتصادى و برنامه ریزی برای پیشرفت عادلانه اقتصادی باید به‌طور جدّى در برنامه‌هاى مسئولین قرار بگیرد. لذا می بینیم سالهاست که عناوین انتخابی برای سالها توسط امام امت عناوین اقتصادیست. مشکل اصلی اقتصادی کشور به دو امر برمی گردد! اول توجه به تولید، تولیدات ملی و داخلی و توجه به مصرف تولیدات ملی و وطنی و دوم اشتغال، که اگر اشتغال نباشد مردم دچار افسردگی و رخوت و بی حالی خواهند شد. در این باره مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی خود در حرم مطهر رضوی فرمودند: «توصیه، خواسته و مطالبه بنده تکیه بر تولید داخلی است. تولید داخلی یک کلیدواژه است. مسئولان به این مساله توجه و به آن تکیه کنند و افکار عمومی ملت نسبت به این مساله مطالبه‌گر باشد و این سمت جهت پیدا کند من اینجور فکر می‌کنم که اساس کار امروز توجه به تولید ملی و تولید داخلی است اگر ما توانستیم تولید داخلی را رونق ببخشیم چندین ثمره دارد؛ اول اینکه اشتغال ایجاد می‌شود و مشکل بیکاری که نرخ آن بالاست مرتفع خواهد شد. جوان‌ها وقتی که بازار ملی رونق داشته باشد استعدادهایشان شکوفا می‌شود... امروز یکی از بلاهای بزرگ ما این است که مارک‌های خارجی لباس و کفش و کیف و... را به رخ هم می‌کشیم» حال اینکه چقدر در توجه به این دو نکته یعنی تولید داخلی و ایجاد اشتغال موفق بودیم قضاوتش راحت است، وقتی آمار سرسام آور تولیدات خارجی و اجناس خارجی از یک طرف بازار ما را در انحصار خود در آورده، و از طرف دیگر موج رکود و بی کاری اقتصاد و زندگی مردم را فلج کرده باید به خودمان نمره مردودی بدهیم.
راه حل مشکل را باز رهبر معظم بیان فرمودند که: «میدان را برای جوانان باز کنیم جوانان بسیاری از گره‌ها و مشکلات ما را می توانند حل کنند، ما بن‌بست و راهی که نتوانیم پیش برویم نداریم بلکه باید به خود تحرک دهیم که یکی از الزامات آن مدیریت کارآمد، با نشاط  پرانگیره و قوی است که دست مسئولین ارشد کشور است... الزام دیگر دخالت دادن مردم در کار تولید است، مردم وقتی در کار دفاع از مرزها وارد میدان شدند توانستند پیش بروند خب کار اقتصاد به طریق اولی یک کار مردمی است، مردم اگر در میدان تولید نقش آفرین بشوند کار پیش خواهد رفت.» من اینجا یک سؤال مطرح می کنم که مخاطب اصلی آن مسؤولان کشور و بعد شما مردم هستید: آیا ما در دخالت دادن مردم در امر اقتصاد موفق بودیم؟ یا به عکس با قوانین دست و پا گیر و ایجاد یک بروکراسی ناکارآمد مردم را فلج کرده ایم؟ آنچه الان در مسائل جاری کشور شاهدش هستیم قوانین دست و پاگیری است که مانع اصلی حضور مردم در امر تولید و ایجاد اشتغال است. متأسفانه تنها عاملی که امروز اقتصاد مقاومتی و به تبع آن تولید داخلی و اشتغال جوانان را دچار مشکل کرده ضعف مدیریتی کلان در کشور است، افراد ناکارآمدی که در سطح وزرا و استانداران و مدیران تصمیم گیر داریم، حضرت امام خامنه ای در سخان خود ضمن اشاره به این موضوع فرمودند: «ضعفهای زیادی وجود داشته که این مربوط به مدیریّتهای ما است، مربوط به حرکت عمومی نظام اسلامی نیست. ما هرجا یک مدیریّت انقلابیِ فعّالِ پُرتحرّک داشتیم، کار پیش رفته است؛ هرجا مدیریّتهای ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی، و بی‌تحرّک داشتیم؛ کارها یا متوقّف مانده است، یا انحراف پیدا کرده است. این مسئله‌ای است که وجود دارد؛ یک اشکالی و یک ضعفی است که وجود دارد؛ باید مدیرانمان ان‌شاءالله پُرانگیزه‌تر باشند، کارآمدتر باشند، تلاش بیشتری را انجام بدهند، و به حول و قوّه‌ی الهی همین‌جور هم خواهد شد. من به¬‌طور قاطع عرض میکنم که اگر مدیریّت در بخشهای مختلف کشور، متدیّن باشد، انقلابی باشد و کارآمد باشد، همه‌ی مشکلات کشور حل خواهد شد؛ ما مشکل غیرقابل حلّی در کشور نداریم.»
نکته کلیدی دیگری که حضرت آقا فرمودند مسئله قاچاق است: «مساله قاچاق هم بسیار مهم است، گفته میشود 15 میلیارد دلار صرف قاچاق میشود. تا 20 و 25 میلیارد هم گفته می شود، باید جلو قاچاق گرفته شود، مسوولان با باندهای قاچاق مبارزه کنند. به بنده گزارش دادند از یک بندر مشخص روزی 3000 تا 5000 هزار کانتینر وارد میشود که فقط 150 کانتینر آن بازدید می شود. از مناطق آزاد هم همینطور» نکته مهمی که در امر قاچاق اصرار کردند توجه به فساد سازمان یافته در امر قاچاق بود که فرمودند: «اینکه بروند در بازار رضا مشهد سراغ فلان انگشتر فروش یا در مرز که خانواده ای با یک جنس کوچکی زندگی اش میگذرد...مساله اینها نیست...مساله آن حرکت عظیم قاچاق است» حالا این مبارزه با قاچاق شده مثل اون داستان که گفت برو کلاه را بیاور رفت سر را با کلاه آورد. جوانی برای گذران امر زندگی خود مبلغ ناچیزی جمع آوری کرده، به بازار شیراز رفته، جنسی را با فاکتور معتبر خریداری کرده، بشکل کاملا قانونی جنس را به شهرستان می خواسته حمل کند، در وسط راه مأمورین مبارزه با قاچاق ماشینش را متوقف کرده اند و هزینه ای بر روی دوش او بار می کنند که از اصل سرمایه او هم بیشتر است. آیا این راه مبارزه با قاچاق کالاست؟ یا بازرسی صحیح؟ که در خبرها داشتیم که در هر ساعت 6 کانتینر لباس قاچاق فقط از مرز ترکیه وارد کشور می شود؟
مطلب دیگری که در فرمایشات ایشان بود موضوع انتخابات بود که فرمودند: «در درجه اول برای من، شرکت عمومی در انتخابات برای همه کسانی است که می توانند رای بدهند و انتخابات را پرشور کنند، در انتخابات مرّ قانون باید عمل شود. نتیجه انتخابات ملت هرچه شد معتبر و قانون است،» ایشان با اشاره به مواردی که لازم بوده در امر انتخابات دخالت کنند فرمودند: «بنده در انتخابات دخالت نمیکنم. یکجا فقط دخالت میکنم که کسانی بخواهند در مقابل رای مردم بایستند و رای مردم را بشکنند در سالهای گذشته هم همینطور بوده است: در سال ۷۶، ۸۴، ۸۸ و ۹۲. بعضی جلوی چشم مردم بود و بعضی را مردم متوجه نشدند. در همه این سالها بنده ایستادم و گفتم نتیجه انتخاب مردم هرچه که هست باید تحقق پیدا کند» اما شرح مختصری از این چند مورد که امام امت فرمودند که دخالت کرده اند برای یادآوری خدمت شما عرض کنم: در سال ۱۳۷۶ برخی از چهره‌های شاخص کشور که نگران حاکم شدن تجدیدنظرطلبان بر مقدرات کشور بودند، به دنبال راه حلی بعد از انتخابات دوم خرداد بودند که با ایستادگی و پافشاری رهبر معظم انقلاب بر تنفیذ رای مردم، راه به جایی نبردند. سال ۱۳۸۴ دو کاندیدای ناکام در مرحله اول و دوم انتخابات یعنی کروبی و هاشمی به دنبال طرح تقلب و ابطال انتخابات بودند که بار دیگر به دلیل ایستادگی رهبرمعظم انقلاب به نتیجه نرسید. سال ۱۳۸۸ یک جبهه قدرتمند سیاسی با حمایت خارجی به دنبال فتنه و ابطال رای مردم بود که با ایستادگی امام خامنه‌اي و مردم شکست خوردند. در سال ۱۳۹۲ نیز رای ۰.۷ درصدی آقای روحانی تا حدی شکننده بود که گزینه هایی همچون بازشماری و هرگونه تشکیک می توانست انتخابات را دو مرحله ای کند؛ اما ایستادگی امام امت حتی بر دویست و اندی هزار رای روحانی، جلوه ای تمام عیار از مردمسالاری دینی شد.
به دو نکته کوتاه هم اشاره کنم که هر دو مربوط به روز دهم فروردین که مصادف با شروع ماه پرفیض رجب است می باشد، ماهی که آغاز فصل جدید بندگی برای اهل تقوا و تهجد است، اول میلاد امام باقر(ع) است که این عید را که مقارن با ایام عید نوروز است تبریک عرض می کنم، و دوم تقارن روز اول رجب با اولین شب جمعه این ماه که بنام لیله الرغائب نامگذاری شده امیدوارم بتوانیم از این فرصت استثنائی استفاده کنیم و بهره کافی را از این شب باعظمت ببریم.
إِنَّ أَحْسَنَ الْحَدِيثِ وَ أَبْلَغَ مَوْعِظَةِ الْمُتَّقِينَ كِتَابُ اللَّهِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ
اخبار
ارتباط با امام جمعه