جمعه 1396/5/6 - 5 : 5
مشخصات امام جمعه
حسینعلی بهرامی باباحیدری
حسینعلی بهرامی باباحیدری
جره و بالا ده
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30
خطبه های 30 تیر 1396

خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه بخش جره و بالاده شهرستان کازرون 30/04/96

 

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسینعلی بهرامی باباحیدری  امام جمعه بخش جره و بالاده در خطبه های مورخ 30 تیرماه  سال ۹۶ که با حضور با شکوه مردم ولایتمدار و شهید پرور و بصیر بخش در مسجد امام حسین (ع) بالاده برگزار شد در خطبه اول پس از توصیه به رعایت تقوای الهی،  به مناسبت نزدیک 5 مرداد سالروز اقامه اولين نمازجمعه در تهران به امامت مرحوم آيت‏الله سيدمحمود طالقانى(ره)  در سال 1358 به بیان فضیلتهای نماز جمعه از دیدگاه آیات و روایات  پرداخت .

 

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: خداوند، نمازجمعه را بر شما واجب کرد. هرکس آن را در حیات من یا پس از وفات من، از روی سبک شمردن، و یا انکار رها سازد، خداوند، او را پریشان می کند، و به کارش برکت نمی دهد. بدانید! نمازش پذیرفته نمی شود.

بدانید! بدانید! زکاتش را قبول نمی کنند. بدانید! حجش ، قبول نیست، بدانید! کارهای نیک او قبول نخواهد شد تا آنکه توبه کند و دیگر نمازجمعه را رها نکند، سبک نشمارد، و منکر نشود. (کتاب وسایل الشیعه، جلد 5 ص 7)

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: کسی که در روز جمعه ناخن هایش را گرفته و صورت خود را اصلاح نماید، دندان هایش را مسواک زده . برای رفتن به نمازجمعه غسل کند، هفتاد هزار فرشته او را بدرقه کرده و برایش طلب استغفار نموده و شفاعتش می کنند. (کتاب مستدرک الوسایل، جلد 6 ص 4)

امیرالمؤمنین علی (ع) می فرمایند: کسی که سه هفته متوالی، بدون عذر نماز جمعه را ترک کند از جمله منافقان به حساب می آید. (کتاب مستدرک الوسایل، جلد 2 ص 6291)

 

 

خطیب جمعه بالاده در خطبه دوم بعد از توصیه به تقوای الهی و ذکر  مناسبتهای مهم هفته آینده به شرح و تبیین مطالب ذیل پرداختند:

  1.  سه ‏شنبه3 مرداد1 ذیقعده ولادت حضرت معصومه(س) (173 ه.ق) و روز دختران - آغاز دهه کرامت

دختر مسلمان  و ضرورت رشد سياسى و انقلابى‏

مادران امروز دختران ديروز و دختران امروز مادرن فردايند كه گذرگاه فرزندان - حتى پسران و مردان آينده- در ورود به حيات اجتماعى و سياسى‏اند و به‏همين‏دليل لازم است خود، آگاه نسبت به جنبه‏هاى سياسى باشند تا علاوه بر انجام وظيفه خود، بتوانند فرزندان را به‏عنوان عضوى مؤثر در روند سياسى آينده جامعه بپرورانند.

 

  1.  پنج‏شنبه5 مرداد سالروز عمليات افتخارآميز مرصاد (1367ه.ش)

شش روز پس از پذيرش قطعنامه ۵۹۸ شوراى امنيت سازمان ملل از سوى ايران، مقارن ساعت ۱۴:۳۰ سوم مرداد ۶۷، منافقين و ارتش عراق به تصور اين‏كه اوضاع داخلى ايران نابسامان است، عمليات مشترك خود را با هجوم زمينى از مسير سرپل ذهاب و از جنوب گردنه پاتاق (نزديكى سرپل ذهاب) آغاز و به طرف شهر كرند پيشروى كردند.

منافقين به خيال واهى پيشروى تا تهران، با تحليل وضعيت داخلى ايران گفته بودند كه جمع‏بندى نهايى را در ميدان آزادى تهران انجام خواهند داد.

در اين عمليات که منافقين نام آن را فروغ جاویدان گذاشته بودند، حدود ۳۰ تيپ رزمى جهت تهاجم خود به خاك ايران تشكيل داده بودند. هر تيپ ۱۷۰ نفر نيروى رزمى (۲۰ زن و ۱۵۰ مرد) در اختيار داشت كه به همراه نيروهاى پشتيبانى به ۲۸۰ نفر مى‏رسيد و داراى دو گردان پياده، يك گردان تانك، يك گردان ادوات و يك گردان اركان و پشتيبانى رزم بود.

در بدو ورود منافقين، تعدادى از نيروهاى سپاه و مردم با آنان درگير شدند سپس با استفاده از تعداد زيادى تانك دجله و خودرو، نيروهاى منافقين به طرف كرمانشاه عزيمت كردند كه در منطقه حسن‏آباد،۲۰ كيلومترى اسلام‏آباد به‏دليل سازماندهى جديد رزمندگان ايرانى و جمع‏آورى نيرو، منافقين زمين‏گير شدند.

نيروهاى خودى در فاصله ۲۰۰ مترى آنان در ارتفاعات چهارزبر ضمن تشكيل خط پدافندى با آنان درگير شده و بعدازظهر ۴ مرداد با محاصره شهر اسلام‏آباد، به‏منظور انسداد عقبه و راه فرار، سه‏راه اسلام‏آباد - كرند را قطع و آن‏ها را محاصره كردند.

رزمندگان خودى در روز ۵ مرداد عمليات مرصاد را با رمز «يا على‏بن‏ ابى‏طالب(ع)» آغاز كردند و طى چندين ساعت، صدها تن از منافقين را به هلاكت رسانده و مابقى را به فرار واداشتند.

در اين عمليات، رزمندگان اسلام از قسمت سه‏راهى اهواز (پشت پمپ‏بنزين اسلام‏آباد) دشمن را دور زدند و تلفات زيادى به منافقين وارد كردند. طبق يك آمار بيش از ۴۸۰۰ نفر از منافقين در اين عمليات به هلاكت رسيدند. تنگه چهار زبر كه محل زمين‏گير كردن نيروهاى منافقين بود امروز به «مرصاد» معروف شده است.

  1.  جمعه 6 مرداد روز کار افرینی و آموزشهای فنی و حرفه ای:

مرکز فنی و حرفه ای بالاده تنها مرکز خیّر ساز کشور است که در سال 87 به همت خانواده مرحوم حاج جواد ملک زاده در مساحت 5300 متر احداث گردید و تا کنون توانسته 1500000 هزار نفر ساعت آموزش در بخش دولتی در بیش از 20 حرفه داشته باشد .

و دارای 4 کارگاه  مکانیک، برق، عمران، و جوشکاری است  و این مراکز فنی و حرفه ای مسیر بسیار  مناسب و کم هزینه ای برای جوانان جویای کار در بازار هستند.

 

  1.  درخواست اکید از شهروندان بالاده برای رعایت نظافت جوی و نهر و جداولی که آب زمینهای کشاورزی و باغات را تامین می کنند و پرهیز جدی از ریختن آشغالها بالاخص بطریهای نوشابه و آب معدنی و ... که بسیار مقاوم در برابر تجزیه هستند و مشکلات زیست محیطی زیادی را ایجاد می کنند
  2. توصیه اکید به صرفه جویی در مصرف برق با توجه به گرم شدن شدید هوا و احتمال خاموشی ها که متاسفانه امسال در روز 19 تیر ماه رکورد مصرف برق در تاریخ صنعت برق کشور با مصرف 53 هزار و 847 مگا وات شکسته شد.
  3. درخواست اکید از دولت و مجلس محترم برای متناسب کردن یارانه های نقدی با قیمت آب و برق و گاز و بنزین

چون 77 ماه قبل با نرخ آن زمان حامل های انرژی و محاسبه ای که صورت گرفت مبلغ یارانه نقدی 45500 تومان تعیین شد که تقریبا با هزینه ها تناسب داشت

اما در طول این 6 سال و 5 ماه که از پرداخت یارانه نقدی می گذرد چند بار قیمت آب و برق و گاز و بنزین افزایش یافته به طوری که در مناطق سردسیر در فصل زمستان فیش های نجومی گاز داد مردم را در آورد و در مناطق گرمسیر در فصل تابستان فیشهای نجومی برق امان مردم را بریده !!!

 اما معلوم نیست با کدام توجیه اقتصادی هنوز مبلغ یارانه همان 45500 تومان است؟!!!

که این موضوع واقعا اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه را با مشکلات بسیار جدی مواجه کرده است .

 

  1. صدور فرمان بدعت جدید توسط رئیس جمهور روحانی!!

 

آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهور در جلسه هیئت دولت روز چهارشنبه 28 تیر ماه گفتند:

«بحث این و آن جناح نیست، اما شیوه و تفکری که مردم در انتخابات به آن رای دادند باید در دولت، استاندارها، فرماندارها، مدیرکل ها و در مسئولیت های سنگین و حساس حاکم شود. این بدان معنا نیست که غیر از ۲۴ میلیونی که به دولت تدبیر و امید رای دادند، حق حیات ندارند؛ آنها هم حقوق دارند و حقوق اساسی شان محفوظ و می توانند فعالیت کنند، اما امروز  در مسئولیت های رده بالا نوبت این ۲۴ میلیون است و اگر غیر از این باشد پس برای چه رای دادیم و انتخابات برگزار کردیم.»

 

 

اولا کمال تقدیر و تشکر را از رئیس جمهور محترم بخاطر اینکه حق حیات کسانی که به ایشان رای ندادند را به رسمیت شناختند که این خود لطف بسیار بزرگی به مخالفین است که جزای آنها اسقاط حق حیات بوده است اما دکتر روحانی بذل محبت فرموده و حق حیات مجدد به آنها داده است !!!

ثانیا در این رابطه نکاتی وجود دارد:

۱. حزبی سازی فضای مدیریت کشور، یک پدیده و بدعت بسیار نامبارک است که منجر می شود بسیاری از مدیران متخصص کشور، با چماق ۲۴ میلیون درو!! شوند و از این بابت  کشور متضرر خواهد شد.

 

۲. این گفتار رئیس جمهور که ظاهرا قرار است به صورت جدی به رفتار مدیریتی دولت آینده تبدیل شود یک بدعت خطرناک در جمهوری اسلامی است چرا که عملا به کارشناسان و مدیران سطح بالا، کد می دهد که می بایست در انتخابات ها مطابق خواست دولت مستقر اظهار نظر داشته باشند و گرنه حذف می شوند.

گرچه بر تن و اندام این قاعده ناروا و نامبارک لباس مردم سالاری دوخته شده اما در حقیقت، نوعی تحمیل سیستماتیک!! است و  ناقض آزادی و استقلال رای کارشناسان در انتخابات است.

 

۳. دولتی که نمی تواند از ظرفیت یک فرد متخصص و متعهد حتی در سطح مدیرکل !! استفاده کند و کارآیی همه را با عینک_انتخابات!! می سنجد، چگونه می تواند ادعای آزادی اندیشه!! ، فراجناحی بودن!! و اعتدال!!! داشته باشد؟!

 

۴. متاسفانه همین جریان سیاسی که امروز علنا فرمان حذف تمام مخالفین را صادر می کند، زمانی تبلیغ می کردند برای مدیریت سطح بالا، تنها تخصص کافی است و تعهد اولویت چندانی ندارد و به همین بهانه بدنه ارزشی را طرد و حذف کردند اما اکنون عنصر "تحزب"(گرایش حزبی) را معیار اصلی خود اعلام کردند!! به عبارت دیگر به جای عنصر ایمان و تعهد به انقلاب و نظام اسلامی، سرسپردگی_جناحی!! و تبعیت_انتخاباتی!!! یک معیار مدیریتی شده است!

 

۵. اخلاق، انصاف و تقوای سیاسی حکم می کند رئیس جمهور به نظرات، مطالبات و حتی ظرفیت های نیروی انسانی مخالفین خود توجه داشته باشد و تا حد مقدور از آنها در جهت مصالح ملی استفاده کند. اما متاسفانه رویکرد دولت یک رویکرد تقابلی و حذفی است و این تلقی را پررنگ می کند که آقای روحانی عملا و نه لفظا رئیس جمهور ۲۳ میلیون نفر است و نه رئیس جمهور ۸۰ میلیون نفر!!

 

۶. این که آقای رئیس جمهور گفته اند" اگر غیر از این باشد پس برای چه رای دادیم و انتخابات برگزار کردیم" نشان می دهد در نزد ایشان انتخابات نه یک آوردگاه گفتمانی برای حل مشکلات مردم بلکه یک مسابقه برای تقسیم جایگاههای قدرت !! است.

 

 

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

ارتباط با امام جمعه