شنبه 1396/8/27 - 54 : 9
مشخصات امام جمعه
حسینعلی بهرامی باباحیدری
حسینعلی بهرامی باباحیدری
جره و بالا ده
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/26
خطبه های 26 آبان ماه 1396

خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه بخش جره و بالاده شهرستان کازرون 26/08/96

 

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسینعلی بهرامی باباحیدری  امام جمعه بخش جره و بالاده در خطبه های مورخ 26 آبان ماه سال ۹۶ که با حضور با شکوه مردم ولایتمدار و شهید پرور و بصیر بخش در مسجد امام حسین (ع) بالاده برگزار شد در خطبه اول پس از توصیه به رعایت تقوای الهی به مناسبت رحلت جانگداز حضرت رسول اكرم(ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبى(ع) و شهادت حضرت امام رضا(ع) به بیان 3 حدیث اخلاقی از محضر این سه نور مقدس پرداخت .

 

 

خطیب محترم جمعه بخش جره و بالاده در خطبه دوم  پس از توصیه به تقوای الهی و طلب مغفرت برای همه مومنین و مومنات بعد از اشاره به مناسبتهای مهم هفته آینده به تشریح و تبیین موارد ذیل پرداخت:

 

الف: عرض تسلیت به مناسبت وقوع زلزله 3/7 ريشترى در كرمانشاه و جان‏دادن و مجروح و بى‏خانمان‏شدن جمع كثيرى از هموطنان:

نوع‏دوستى ملت ايران دريارى هموطنان زلزله‏زده‏

طبق وضعيتى كه حاكم در منطقه زلزله‏زده هست، عمق و گستردگى حادثه بسيار زياد و متأسفانه همراه با مشكلات فراوان مى‏باشد كه البته مديريت جهادى سريع و جامع چه به‏لحاظ امنيتى و چه خدماتى و اورژانسى را طلب مى‏نمايد.

ضمن همدردى با حادثه‏ديدگان و طلب غفران الهى براى جان‏باختگان و آرزوى شفا براى مصدومان و مجروحان اين حادثه طبيعى و مصيبت‏بار كه مردم ايران به‏ويژه هموطنان عزيز استان كرمانشاه را در غم از دست رفتن تعداد قابل توجهى از عزيزان هموطنمان عزادار ساخت، لازم است از كليه نهادها و مجموعه‏هايى كه از ساعات اوليه اين حادثه با نهايت تلاش به صحنه آمدند و نيز اقدامات مردمى براى يارى‏رسانى به مردم شريف مناطق زلزله‏زده صميمانه تقدير و تشكر نمود.

اما با توجه به عمق و گستردگى حادثه و شدت عوارض گرفتاريهاى مردم در منطقه، نكته‏هايى قابل توجه است كه يادآور مى‏شويم:

۱. طبق اطلاعى كه به‏صورت ميدانى از طريق حضرات ائمه جمعه محترم منطقه به‏دست آمده است، نيازهاى مردم بيشتر به پوشاك، پتو، مواد غذايى به‏ويژه برنج، حبوبات، روغن و آب معدنى و نان مى‏باشد كه انتظار مى‏رود به‏صورت سازمان‏يافته و از طريق مجارى تعريف‏شده به‏ويژه سپاه و بسيج به مناطق ارسال گردد.

۲. در راستاى تأكيدات مقام معظم رهبرى، لازم است دولتمردان عزيز در بسيج امكانات و خدمات‏دهى به مردم منطقه تسريع نمايند؛ به‏ويژه درخصوص تأمين آب و برق و گاز و حل مشكلات مربوطه در اين‏خصوص اقدام عاجل صورت بدهند و البته به‏كارگيرى عناصرى با روحيه جهادى و مديريت بحران در كنار مسؤولان محلی امرى است ضرورى.

۳. يكى از موضوعات آزاردهنده، هرج و مرجى است كه به‏وسيله برخى عناصر سودجو رخ می‏دهد كه متأسفانه مانع از رسيدن كمكهاى مردمى به‏ دست نيازمندان واقعى مى‏شوند و لذا با استفاده از زلزله‏هاى مشابه به‏ويژه زلزله بم، انتظار مى‏رود نيروهاى نظامى و انتظامى و امنيتى بيشترين تلاش را براى تحكيم امنيت و كنترل اوضاع از اين‏حيث به‏كار ببندند.

اميدواریم ملت شريف ايران و مديران و مسؤولان امر چه در اين روزهاى سخت پس از زلزله و چه در آينده كه بايد در جهت عمران و ساخت‏و‏ساز سرپناه مردم اقداماتى جدى صورت‏ پذيرد، مثل هميشه هموطنان عزيز مناطق زلزله‏زده را از هرگونه كمك و يارى محروم نساخته و با همتى بلند، نوع‏دوستى ايرانى و اسلامى را به نمايش بگذاريم، ان‏شاءالله‏.

ب: سالروز آزادسازى سوسنگرد (1359 ه‍. ش): در دوران دفاع مقدس، ارتش بعثى صدام معدوم سه بار براى تصرف سوسنگرد تلاش كرد كه با مقاومت شديد مردم و به‏ويژه عشاير قهرمان عرب‏زبان بومى مواجه شد، ولى در حمله سوم شهر در محاصره ارتش عراق قرار گرفت. هدف ارتش عراق از تصرف سوسنگرد، رسيدن به اهواز و در اختيار گرفتن همه استان خوزستان بود. با درك همين موقعيت حساس سوسنگرد بود كه عمليات آزادسازى اين شهر با دريافت فرمان قاطعانه حضرت امام(ره) مبنى بر اين‏كه «سوسنگرد تا فردا بايد آزاد شود» و درايت، هوشمندى و ولايت‏پذيرى حضرت آيت‏الله خامنه‏اى و شهيد دكتر چمران، نمايندگان وقت حضرت امام(ره) در شوراى عالى دفاع، در بيست وششم آبان ۵۹، همزمان با عاشوراى حسينى انجام شد و به نقطه عطفى راهبردى در فراهم‏سازى زمينه‏هاى تحول در وضع جنگ و دستيابى به پيروزى‏هاى سرنوشت‏ساز در تداوم دفاع مقدس تبديل شد.

ج: آسیب های اجتماعی ناشی از فضای مجازی و گیرنده های ماهواره ای :

 

بسترهاى ظهور و مقابله با آسيب‏هاى اجتماعى

آسيب‏هاى اجتماعى به هر عمل فردى يا جمعى اطلاق مى‏شود كه در چارچوب اصول اخلاقى و قواعد جامعه قرار نمى‏گيرد مانند اعتياد، سرقت، روسپيگرى و فساد اخلاقى. كارشناسان ريشه آسيب‏هاى اجتماعى را تك عاملى ندانسته و عوامل مختلفى چون ويژگى‏هاى فردى، خانواده، مدرسه، اختلافات طبقاتى، اوضاع اقتصادى و فرهنگى را در بروز آسيب‏ها مؤثر مى‏دانند. از حدود ۲ سال قبل، سلسله نشست‏هايى با هدف شناسايى و مقابله با آسيب‏هاى اجتماعى در سطح سران و مسؤولان نهادهاى ذيربط در حال برگزارى است كه آخرين جلسه آن روز سه‏شنبه هفته جارى برگزار شد. به همين مناسبت با نگاهى گذرا بر مهم‏ترين آسيب‏هاى موجود در جامعه و ريشه‏هاى آن خواهيم پرداخت.

 

روز سه‏شنبه ۲۳ آبان شاهد برگزارى يكى ديگر از سلسله نشست‏هاى مسؤولان نظام اسلامى درباره آسيب‏هاى اجتماعى بوديم. بر اساس پژوهش‏هاى صورت‏گرفته، مهم‏ترين آسيب‏هاى اجتماعى كشور در حال حاضر عبارتند از:

۱- اعتياد، ۲- حاشيه‏نشينى،۳- نقاط بحرانى شهرى، ۴- فساد اخلاقى، ۵- طلاق، ۶- بيكارى، ۷- فقر، ۸- خانواده نابسامان، ۹- سرقت، ۱۰- كودكان كار، ۱۱- فحشا، ۱۲- دختران فرارى، ۱۳- همسر آزارى، ۱۴- خودكشى، ۱۵- ترك تحصيل و۱۶- مهاجرت‏

در عين حال اگر بخواهيم از مهم‏ترين معضل كنونى جامعه و ريشه آن سخن بگوييم، كار سختى است چون اين آسيب ها چون زنجيره‏اى در هم تنيده‏اند. به‏عنوان مثال، اعتياد، بيكارى، حاشيه‏نشينى، طلاق، كودكان كار، فساد اخلاقى و سرقت، به‏عنوان يك سلسله آسيب‏هاى درهم تنيده و مرتبط به هم هستند و نمى‏توان براى آن به يك عامل فردى يا خانوادگى و يا اجتماعى بسنده كرد.

 

د: مشکلات شهر بالاده :

  1. عدم اجرایی شدن وعده مسئولان در مورد بازسازی پل بزرگ مواصلاتی بالاده در مدت زمان 6 ماه
  2. عدم مطالبه گری مردم از مسئولین و فقدان روحیه مطالبه گری و وحدت و اتحاد در پیگیری مشکلات شهر و بخش

تا مردم به صورت جدی و هماهنگ مطالبه نکنند و رفع مشکلات شهر و بخش به صورت مطالبات عمومی در نیاید و با جدیت و استمرار پیگیری نشود خبری از رفعع آنها نخواهد بود.

 

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه