جمعه 1396/4/2 - 11 : 6
مشخصات امام جمعه
حسینعلی بهرامی باباحیدری
حسینعلی بهرامی باباحیدری
جره و بالا ده
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
خطبه های 26 خرداد
خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه بخش جره و بالاده شهرستان کازرون 26/03/96

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسینعلی بهرامی باباحیدری  امام جمعه بخش جره و بالاده در خطبه های مورخ 26خرداد ماه سال ۹۶ که با حضور با شکوه مردم ولایتمدار و شهید پرور و بصیر بخش در مسجد امام حسین (ع) بالاده برگزار شد در خطبه اول پس از توصیه به رعایت تقوای الهی به مناسبت شهادت مظلومانه امام العارفین و اسوه متقین حضرت علی علیه السلام به موضوع على(ع) اسوه سازش ناپذيرى با مخالفین با حق پرداخت
على(ع) مطابق خطبه ۲۴ نهج البلاغه مى‏فرمايد: «وَ لَعَمْرِي مَا عَلَيَّ مِنْ قِتَالِ مَنْ خَالَفَ الْحَقَّ وَ خَابَطَ الْغَيَّ مِنْ إِدْهَانٍ وَ لَا إِيهَانٍ .»
يعنى: «به‏جان خودم سوگند، در نبرد با كسى‏كه مخالفت حق كند و راه گمراهى پيش گيرد، نه مداهنه مى‏كنم نه سستى.»

و نيز فرمود: «أَمَا وَ اللَّهِ إِنْ كُنْتُ لَفِي سَاقَتِهَا حَتَّى [وَلَّتْ‏] تَوَلَّتْ بِحَذَافِيرِهَا مَا [ضَعُفْتُ‏] عَجَزْتُ وَ لَا جَبُنْتُ وَ إِنَّ مَسِيرِي هَذَا لِمِثْلِهَا فَلَأَنْقُبَنَّ الْبَاطِلَ حَتَّى يَخْرُجَ الْحَقُّ مِنْ جَنْبِهِ‏ مَا لِي وَ لِقُرَيْشٍ وَ اللَّهِ لَقَدْ قَاتَلْتُهُمْ كَافِرِينَ وَ لَأُقَاتِلَنَّهُمْ مَفْتُونِينَ وَ إِنِّي لَصَاحِبُهُمْ بِالْأَمْسِ كَمَا أَنَا صَاحِبُهُمُ الْيَوْمَ .» (نهج البلاغه، خ ۳۳)

يعنى: «به خدا سوگند، من همواره در زمره پيشتازان اين حركت بودم تا روزى كه جبهه دشمن تار و مار شد و جاهليت از صحنه بيرون رفت، بى‏آن‏كه كم‏ترين ضعف يا ترسى داشته باشم و امروز نيز در همان راستا قدم بر‏مى‏دارم و تصميم دارم باطل را بشكافم تا حق از پهلوى آن بيرون آيد.
مرا با قريش چه كار؟ كه ديروز در موضع كفر بودند و با آنان جنگيدم و امروز نيز كه گرفتار فتنه و انحراف شده‏اند به پيكارشان خواهم خاست. من همانگونه كه ديروز با آنان برخورد كردم امروز نيز همانم.»
مطابق اين بيانات سيره على(ع) پرهيز از هرگونه سازشكارى به‏خصوص سازشكارى در برابر دشمن است.


خطیب جمعه بالاده در خطبه دوم به مناسبتهای مهم هفته آینده به شرح ذیل اشاره کردند:
جمعه26 خرداد21 رمضان : شهادت مظلومانه مولاى متقيان، حضرت امام على(ع)(40 ه.ق)
شهادت مجاهدان دلير اسلام؛ شهيدان بخارايى، امانى، صفار هرندى و نيك‏نژاد از عاملان اعدام انقلابى حسنعلى منصور، نخست‏وزير وقت رژيم شاه (1344 ه. ش)
شنبه27 خرداد22 رمضان : شب قدر - روز جهاد كشاورزى - فرمان حضرت امام خمينى(ره) مبنى بر تشكيل جهاد سازندگى (1358 ه.ش) - روز جهانى بيابان‏زدايى
چهارشنبه31 خرداد26 رمضان: شهادت سردار رشيد اسلام شهيد دكتر مصطفى چمران (1360 ه.ش) - روز بسيج اساتيد
صدور رأی مجلس شورای اسلامی به عدم کفایت بنی‏صدر (1360 ه‍ ش)
پنج‏شنبه1 تیر27 رمضان:  تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی به فرمان امام خمینی(ره) - روز تبليغ و اطلاع‏رسانى دينى (1360 ه.ش)
آغاز هفته قوه قضائيه‏ - آغاز هفته صرفه‏جويى در مصرف آب‏ - روز اصناف‏


خطیب محترم جمعه بالاده در ادامه به تحریمهای مجدد سنای آمریکا علیه ایران بر خلاف برجام اشاره کرد و گفت :
كميته روابط خارجى سناى آمريكا ۴ خرداد طرحى را كه خواستار اعمال تحريم‏هاى جامع عليه ايران است، تصويب كرد. اين تحريم‏ها به بهانه برنامه موشكى، حمايت از تروريسم و موضوع حقوق بشر تهيه شده است. اين طرح موسوم به «قانون مبارزه با فعاليت‏هاى‏ بى‏ثبات‏كننده ايران» زنگ خطر براى برجام را به صدا درآورده است.
اين اقدام درون آمريكا و در ميان سياستمداران معتبر آمريكا نيز اعتراضاتى را باعث شده است. آدام زوبين، سرپرست پيشين معاونت وزارت خزانه‏دارى آمريكا كه در تيم مذاكره‏كننده آمريكايى حضور داشت، با ارسال نامه‏اى به كميته روابط خارجى سناى آمريكا نسبت به اين طرح هشدار داده و گفته است كه اين طرح «در تضاد با حداقلِ روح برجام» است.
جان كرى، وزير خارجه سابق آمريكا هم در توييتر خود با بيان اين‏كه «اكنون زمان ارائه طرحى جديد درباره ايران نيست»، نوشت: «بايد خطرهايى كه برجام را تهديد مى‏كنند، ارزيابى كنيم.»
واكنش سياستمداران آمريكايى و هشدارهاى آنان به آن برمى‏گردد كه روز چهارشنبه ۳ خرداد و يك روز قبل از تصويب طرح  اس 722 در كميته روابط خارجى سنا، استيون منوچين، وزير خزانه‏دارى آمريكا در جلسه پرسش و پاسخ كميته راه‏ها و روش‏هاى مجلس نمايندگان گفت كه وزارت خزانه‏دارى مجوز فروش هواپيماهاى مسافربرى ايرباس و بوئينگ به ايران را بازبينى مى‏كند.
در همين راستا؛ محمد جواد ظريف وزير خارجه طى نامه‏اى اعتراضات ايران را اعلام كرد. يك منبع در اتحاديه اروپا گفت كه نامه وزير امور خارجه ايران به مسؤول سياست خارجى اتحاديه اروپا در اختيار همه اعضاى ۱+۵ قرار گرفته است؛ اين منبع گفت كه اتحاديه اروپا از همه طرفها انتظار دارد كه به‏طور كامل به تعهداتشان پايبند باشند.
بخش عمده‏اى از نامه محمد جواد ظريف به موگرينى در اعتراض به نقض صريح و توأمان روح و جسم برجام توسط دولت آمريكا به‏ويژه طى ماه‏هاى اخير و پس از روى كار آمدن ترامپ است. اين نامه هم‏چنين از طرفهاى مختلف در برجام و به‏ويژه موگرينى خواسته است تا براى حفظ برجام، همه طرفها به تمام تعهداتشان پايبند باشند.
گفته شده است در بخشهايى از اين نامه به اقدامات آمريكا ازجمله تحريم‏هاى اخير و نيز بعضى اقدامات در دستور كار آمريكا من‏جمله لايحه موسوم به اس 722 كه در سناى آمريكا مطرح است، اشاره و تأكيد شده است كه در صورت تصويب و اجرايى شدن، قطعاً نقض صريح بندهاى برجام خواهد بود.
برحسب اخبار منتشرشده از سوى مطلعين از مفاد نامه محمدجواد ظريف، هم‏چنين در اين نامه با ذكر برخى جزئيات، به سنگ‏اندازى‏هاى فراوان آمريكايى‏ها در مقابل بهره‏مندى ايران از منافع اقتصادى برجام شديداً اعتراض كرده است.
در همين‏راستا، حضرت آيت‏الله خامنه‏اى رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار سران قوا، مسؤولان و كارگزاران نظام و جمعى از مديران كشور، فرمودند: با تأكيد بر اين‏كه قدرتهاى استكبارى براى تحميل خواسته‏هاى خود شيوه‏هاى مختلفى به‏كار مى‏گيرند، افزودند: يكى از اين شيوه‏ها تأمين منافع مستكبران تحت عنوان «هنجارهاى بين‏المللى» است تا از اين‏راه، كشورهاى مستقل و ظلم‏ستيز را به هنجارشكنى متهم كنند.
رهبر انقلاب اسلامى گفتند: اخيراً آمريكايى‏ها در سخنان خود درباره ايران، تحت عنوان هنجارهاى بين‏المللى، موضوع «بى‏ثبات‏سازى منطقه» را مطرح مى‏كنند كه در پاسخ آن‏ها بايد گفت اولاً اين منطقه چه ارتباطى به شما دارد و ثانياً عامل‏ بى‏ثباتى منطقه، شما و عمّالتان هستيد.
با اين مقدمه ايشان به مسأله برجام و سنگ‏اندازى‏هاى آمريكا پرداخته و فرمودند: مى‏توانستيم به دشمن اعتماد نكنيم اما در جاهايى به علتهايى مثلاً براى گرفتن بهانه از دست آمريكايى‏ها كوتاه آمديم كه البته بهانه گرفته نشد و ضربه هم خورديم.
رهبر انقلاب به مسؤولان تأكيد كردند: هرجا عرصه كار با بيگانگان است بايد با دقت، وسواس و احتياط كامل وارد شد و در لحن و بيان هم به‏گونه‏اى سخن گفت كه اعتماد به دشمن در آن احساس نشود، زيرا هم در داخل و هم نزد بيگانگان تأثير منفى خواهد داشت.
حضرت آيت‏الله خامنه‏اى با اشاره به قضيه «برجام» گفتند: به مسؤولانى كه پيگير اين مسأله بودند اعتماد داشتيم و داريم چراكه آن‏ها را خودى و مؤمن مى‏دانيم اما در همين ماجرا در مواردى به‏ علت اعتماد به حرف طرف مقابل، از مسائلى صرف نظر كرديم يا اهتمام لازم را به خرج نداديم كه در نتيجه خلاهايى باقى ماند كه دشمن در حال استفاده از آن‏هاست.
رهبر انقلاب به نامه آقاى ظريف به مسؤولان اروپايى درباره موارد نقض برجام به‏ دست آمريكايى‏ها اشاره كردند و افزودند: وزير امور خارجه كه مخالف مذاكرات نيست اما چون انسانِ «متدين، با وجدان و داراى احساس مسؤوليت» است، در اين نامه موارد مختلف «نقض روح و جسم برجام» را تشريح كرده است.
حضرت آيت‏الله خامنه‏اى، «هيأت نظارت بر برجام» را به دقت و اجراى كامل وظايف خود فراخواندند و افزودند: در پذيرش برجام، شرايط صريحى را به‏صورت مكتوب مشخص كرده‏ايم كه هيأت نظارت بر برجام بايد مراقبت كند تا اين شرايط به دقت رعايت شود.
ايشان تأكيد كردند: وقتى دشمن با وقاحت در مقابل شما ايستاده است، هر نوع كوتاهيِ شما را حمل بر ضعف و ناچارى مى‏كند و گستاخ‏تر مى‏شود، بنابراين بايد كاملاً مراقب بود.
در هر حال روشن است كه درخواست رهبرى از مسؤولان مربوطه، ايستادگى پرقدرت و مستحكم در برابر دشمن وقيحى است كه نرمش را ممكن است حمل بر ضعف نمايد.

ایشان در بخش بعدی خطبه درتبیین فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با سران سه قوه و کارگزاران نظام گفتند مقام معظم رهبري(مدظله‏العالي) در این دیدار بر نکات اساسی تاکید کردند از جمله اینکه :
    انتخابات؛ اعتماد به نظام‏ بود
انتخابات كار بزرگى بود؛ عظمت انتخابات، قدرت انقلاب را نشان داد، قدرت نظام اسلامى را نشان داد؛ ما از اين نبايد غفلت كنيم.
مردمى كه در روز جمعه انتخابات پاى صندوقهاى رأى آمدند، به هر كسى رأى دادند، همه‏شان يك كار مشترك انجام دادند؛ اين كار مشترك، خيلى با ارزش است. اين كار مشترك را بايد ديد و بايد به دنيا نشان داد؛ اين كار مشترك، اعتماد به نظام بود، اظهار اعتماد به نظام اسلامى بود. بله، بعضى‏ها به زيد رأى دادند، بعضى‏ها به عمرو، بعضى‏ها به بكر، بعضى‏ها به خالد، لكن همه اين‏ها يك كار مشترك كردند. آن كار مشترك همين بود كه به اين صندوقى كه نظام جمهورى اسلامى آن‏جا گذاشته بود، اعتماد كردند و به اين حركت عظيمى كه در قانون اساسى جمهورى اسلامى مقرّر شده است، اعتماد كردند و براى انتخاب مسؤول اجرائى كشور وارد عرصه و صحنه شدند؛ اين خيلى مهم است. اين كار مشترك را ما خرابش نكنيم. ما از لابه‏لاى اين كار مشترك، حرفها و ملاحظات درنياوريم؛ جورى كه اصل اين حركت مشترك را خرابش كنيم، ضايعش كنيم.
    مردم را تقسيم ‏نكنيم
اين‏كه ما بياييم ملّت ايران را تقسيم كنيم؛ بگوييم «بعضى‏ها به اين موضوع آره گفتند يا (خير)»، نه؛ مردم فقط آمدند اشخاص را معيّن كردند. چرا تقسيم مى‏كنيم افراد را؟ مراقب باشيم اين تقسيم‏كردن‏ها، اين بگومگوها، از دل يك كار بزرگ و مشترك ملّت ايران بيرون نيايد. همه ملّت ايران، با دشمنان اين ملّت و با دشمنان پيشرفت اين ملّت مخالفند. بله، ممكن است كسانى هم باشند كه خائنند؛ در همه كشورها، در همه ملّتها، در همه زمانها آدمهاى خائنى هستند، امّا قاطبه ملّت ايران كسانى‏اند كه با دشمنى كه سختى‏ها را بر ملّت تحميل مى‏كند، تحريم را تحميل مى‏كند، جنگ را تحميل مى‏كند، ناامنى را تحميل مى‏كند، مخالفند، بدند؛ همه ملّت اين‏جورند.
    از دو قطبى‏كردن كشور اجتناب کنیم
كشور را دوقطبى نبايد كرد، مردم را به دو دسته نبايد تقسيم كرد؛ آن حالتى كه در سال ۵۹ متأسّفانه از ناحيه رئيس‏جمهور آن روز اتّفاق افتاد كه مردم را به دو دسته موافق و مخالف تقسيم كرده بودند كه چيز خطرناكى است.
    لزوم فاصله قراردادن با دشمن‏
يك نكته ديگرى كه در باب اين انسجام ملّى و اتّحاد ملّى لازم است عرض بكنم، اين است كه اين اتّحاد، آن‏وقتى آشكار و بارز خواهد شد كه با دشمن، فاصله‏گذارى واضحى انجام بگيرد. يكى از چيزهايى كه اتّحاد ملّت را زير سؤال مى‏برد و شبهه ايجاد مى‏كند و اختلاف ايجاد مى‏كند و اگر اختلافى هست، آن‏را آشكار مى‏كند، فاصله قرارندادن با دشمن است؛ مراقبت بشود. دشمن تنها در خارج از كشور نيست؛ گاهى اوقات دشمن، داخل كشور هم نفوذ مى‏كند. در سال ۸۸ ملاحظه كرديد؛ در بعضى از خيابانهاى تهران گروه‏هايى پيدا شدند - البتّه عدّه زيادى نبودند، عدّه كمى بودند - صريحاً عليه نظام حرف زدند. مشكل عمده‏اى كه پيش آمد، از ناحيه فاصله‏نگذاشتنِ ميان يك گروهى با اين‏ها بود؛ بايد فاصله را اعلام مى‏كردند، نكردند، (لذا) مشكلات بعدى پيش آمد. وقتى شما مى‏بينيد كه عدّه‏اى با اساس نظام شما، با اساس انقلاب شما، با اساس باور و دين شما بناى مخالفت و بناى كارشكنى و اذيّت‏كردن دارند، بايد فاصله خودتان را با اين‏ها مشخّص كنيد و اعلام بكنيد كه با اين‏ها فاصله داريد؛ اين يك چيز لازمى است. به‏خصوص ما مسؤولين در اين‏زمينه بايستى خيلى جدّى و كوشا باشيم. اگر اين‏(طور) شد، آن‏وقت اتّحاد و انسجام ملّى معنا پيدا مى‏كند و تحقّق پيدا مى‏كند.(۲۲/۳/۱۳۹۶)

حجت الاسلام و المسلمین  بهرامی در بخش پایانی خطبه به اهمیت روز قدس اشاره و آن را با استناد به فرمایشات حضرت امام خمینی (ره)روز مقدمه تشكيل حزب مستضعفين دنيا توصیف کردند و ضمن دعوت از همه مردم بخش برای شرکت در راهپیمایی روز قدس گفتند
روز قدس، روز اسلام است. روز قدس، روزى است كه اسلام را بايد احيا كرد
روز قدس، روزى است كه بايد به همه ابرقدرتها هشدار بدهيم كه اسلام ديگر تحت سيطره شما، به‏واسطه عمال خبيث شما واقع نخواهد شد. روز قدس، روز حيات اسلام است.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
ارتباط با امام جمعه