سه شنبه 1396/7/4 - 28 : 12
مشخصات امام جمعه
حسینعلی بهرامی باباحیدری
حسینعلی بهرامی باباحیدری
جره و بالا ده
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
خطبه های 31 شهریورماه 1396

خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه بخش جره و بالاده شهرستان کازرون 31/06/96

 

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسینعلی بهرامی باباحیدری  امام جمعه بخش جره و بالاده در خطبه های مورخ 31 شهریورماه  سال ۹۶ که با حضور با شکوه مردم ولایتمدار و شهید پرور و بصیر بخش در مسجد امام حسین (ع) بالاده برگزار شد در خطبه اول پس از توصیه به رعایت تقوای الهی به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم ماه حزن و اندوه اهل بیت علیهم السلام تبیین موضوع ظرفیتهاى منحصربه فرد محرم و عاشورا پرداخت.

 

خطیب محترم جمعه بخش جره و بالاده در خطبه دوم  پس از توصیه به تقوای الهی و طلب مغفرت برای همه مومنین و مومنات بعد از اشاره به مناسبتهای مهم هفته آینده به تشریح و تبیین موارد ذیل پرداخت:

الف: هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر

ب: هفته دفاع مقدس:

ویژگى‏هاى دفاع مقدس‏

1. معنویت جبهه‏هاى جنگ و دفاع مقدس                                                                                                                                         

از جلوه‏هاى معنویت در دفاع مقدس، حالت تضرع، استغاثه و راز و نیاز عارفانه رزمندگان اسلام بوده است. دفاع مقدس، فرصت نمایش خالصانه‏ترین و زیباترین مناجات‏ها و دعاها را پدید آورد. در كنار نماز و قرآن، دعا وسیله دیگرى بود كه یاد خدا را در دل رزمندگان زنده نگاه مى‏داشت، به آنان قدرت روحى مى‏بخشید و تحمل سختى‏هاى نبرد را براى آنان آسان‏تر مى‏ساخت.

2. استقامت رزمندگان و فرماندهان در نبرد

فرماندهان در سخنان خود درباره دفاع مقدس، به پایدارى و مقاومت رزمندگان در عملیات‏هاى مختلف اشاره كردند و آن‏را از علت‏هاى پیروزى لشكر اسلام برشمرده‏اند. سردار شهید، مهدى زین‏الدین، درباره مقاومت و ایستادگى و تأثیر آن در پیروزى مى‏گوید: «تنها كسانى‏كه در صحنه نبرد راست ‏قامتانند كه به خداوند اتكال نمایند و با توكل بر او پیش بتازند. نه در سختى‏ها و نه در پیروزى‏ها، در هیچ كجا از یاد او غافل نشوند و محكم و مقاوم چون كوه بایستند و دشمن را از پاى درآورند و این صفت فقط مخصوص رزمندگان اسلام است. در هیچ كجاى دنیا آن كسانى‏كه اعتقاد به خداوند و اعتقاد به معاد روز قیامت ندارند، نمى‏توانند داراى چنین مقاومت و ایستادگى باشند. رمز پیروزى صحنه نبرد، مقاومت و ایستادگى است.»

3. بى‏اعتنایى به دنیا

از ارزش‏هایى كه رزمندگان اسلام در دفاع مقدس بدان متصف بودند، بى‏اعتنایى به دنیا و مظاهر فریبنده آن است. رزمندگان اسلام در دوران نوجوانى و جوانى و اوان ظهور خواسته‏هاى‏ بى‏شمار مادى، به همه لذت‏هاى دل‏فریب دنیا پشت پا زدند و حضور در جبهه و دفاع از میهن و نظام اسلامى را برتر دیدند. بى‏گمان، بدون دل بریدن از دنیا و دل بستن به آخرت، رزمندگان هیچ‏گاه توفیق آفرینش حماسه‏هاى سترگ و ماندگار دفاع مقدس را نمى‏یافتند.

4. شهادت‏طلبى رزمندگان در دفاع مقدس‏

از عوامل پیروزى‏آفرین در صحنه نبرد، خطرها را به جان خریدن و به پیشواز مرگ سرخ رفتن است. یكى از ارزش‏هایى كه رزمندگان اسلام با تكیه بر آن توانستند پیروزى‏هاى بزرگى را براى جبهه حق به ارمغان آورند، شهادت‏طلبى است. این روحیه بار دیگر در دفاع از حریم اهل البیت توسط مدافعان حرم به نمایش گذاشته شد. شهادت‏طلبى رزمندگان اسلام به‏عنوان عامل مؤثر معنوى، از امتیازهاى جبهه حق در برابر جبهه باطل است.

فرهنگ ایثار و شهادت باید به‏عنوان میراثى گران‏سنگ در ذهن ملت ایران باقى مانده و از آفت تحریف مصون بماند زیرا نشر ارزش‏هاى معنوى و اخلاقى با شمیم عطر خون شهیدان تأثیر به‏سزایى در اخلاق جوانان داشته و امید و انگیزه براى مبارزه با استكبار جهانى و هم‏چنین ترویج فرهنگ عاشورایى را به همراه دارد. اكنون به بركت بهره‏مندى ایران اسلامى از فرهنگ دفاع مقدس، تهاجم به ایران در مخیله دشمن نمى‏گنجد چراكه ما در تولید تسلیحات، صفر تا صد را خودمان انجام مى‏دهیم. ما توانستیم در دفاع مقدس بن‏بست‏شكنى كنیم و معتقدیم جمهورى اسلامى ایران هیچ‏گاه در بن‏بست گرفتار نخواهد شد. ما باید به نسل‏هاى بعدى خودمان بگوییم كه در آن دوران چه گذشته است و تجربه‏هاى دفاع مقدس باید حفظ و سینه به سینه به جامعه منتقل شود چراكه به بركت دفاع مقدس، هیچ همسایه‏اى جرأت تهدید ما را ندارد و قدرت‏هاى بزرگ جهانى نیز به روش‏هاى گوناگون از ابتداى انقلاب اسلامى تاكنون به مقابله با ما پرداخته‏اند. دشمنان اسلام كه دیدند نمى‏توانند رودررو با ما مقابله كنند، جنگ را به صحنه‏هاى نیابتى، فتنه‏ها و عرصه‏هاى فرهنگى و نرم كشاندند اما ما توانستیم آن‏ها را به فرصت تبدیل كنیم.

امید است همه مسؤولان و مدیران با درس‏آموزى از فرهنگ غنى دفاع مقدس، مشكلات كشور را به بهترین وجه مرتفع نمایند.

 

ج: بازگشایی مدارس

د:نامه بشار اسد به مقام معظم رهبرى بازخوانى نوین :

بشار اسد رئیس‏جمهور سوریه در پى شكست محاصره شهر «دیر الزور» كه با پشتیبانى ایران صورت گرفت، در نامه‏اى به رهبر انقلاب، از مواضع جمهورى اسلامى ایران و مبارزه با تروریسم تقدیر و تشكر كرد. با تحلیل این نامه، مفاهیم مهم پنهان در لایه‏هاى كلمات را كه در نگاه نخست به چشم نمى‏آید، مورد تحلیل قرار می‏دهیم.

در نامه بشار اسد رییس جمهور سوریه خطاب به رهبر معظم انقلاب آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم‏

حضرت آیت‏الله العظمى امام سید على خامنه‏اى‏

رهبر انقلاب اسلامى ایران‏

سلام علیكم و رحمت الله و بركاته‏

مایلم در آغاز، گرمترین مراتب تبریك و تهنیت خود به‏خاطر دستاورد راهبردى كه ارتش عربى سوریه با همكارى همپیمانان و دوستان با شكست محاصره شهر دیرالزور به‏دست آورد را به حضرت‏عالى، دولت و مردم دوست ایران تقدیم نمایم.

ما ضمن این‏كه مردم ایران را كه همراه ما در جنگ علیه تروریسم خون تقدیم نمود، در این پیروزى شریك مى‏دانیم، از طریق حضرت‏عالى تشكر عمیق خود را از مواضع اصولى جمهورى اسلامى ایران علیه تروریسم و حمایت از مردم ما براى آزادسازى خاك میهن خود از لوث تروریست‏هاى تكفیرى ابراز مى‏دارم.

جمهورى عربى سوریه و جمهورى اسلامى ایران جنگ را علیه ظلم و تجاوزگرى و از بین بردن خطرات تروریسم و مشاركت در برپایى نظام منطقه‏اى و بین‏المللى بر اساس عدالت، برابرى و كرامت همسان براى تمامى ملت‏ها و كشورها ادامه مى‏دهند.

اینجانب به نام مردم جمهورى عربى سوریه و به نام شخص خود، والاترین مراتب تشكر و قدردانى را به حضرت‏عالى و مردم دوست ایران تقدیم مى‏نمایم و از خداوند مسالت دارم گام‏هاى ما را در راه خیرخواهى براى دو ملت و دو كشورمان و تمامى بشریت مسدد نماید.

حضرت امام، والاترین مراتب مودت، احترام و قدرشناسى اینجانب از شخص كریم حضرت‏عالى را پذیرا باشید.

بشار الاسد

رئیس جمهورى عربى سوریه‏

u تحلیل

- شروع نامه با نام خدا و عبارت: بسم الله الرحمن الرحیم توسط رییس جمهور نظامى كه از لحاظ سیاسى سكولار شمرده مى‏شد؛ نشان‏دهنده تغییرى راهبردى در نگرش اعتقادى این نظام سیاسى است كه ‏بى‏گمان تأثیرات نطام اسلامى ایران در این‏راستا غیرقابل انكار است. طبعا در میان حامیان سوریه این گرایش را به روسیه نمى‏توان استناد داد، بنابراین این چرخش راهبردى در حوزه اعتقادى باید استمرار و تعمیق یابد.

- عنوان مذكور براى رهبرى معظم ایران واجد اهمیت بسیارى است؛ عنوان آیت‏الله العظمى كه مرتبت مرجعیت دینى رهبرى را مورد تأكید قرار داده است و به‏كار بردن عنوان امام كه جایگاه رهبرى در هدایت امت اسلامى را مورد تأكید قرار داده است؛ نشان از آن دارد كه شكل‏گیرى مفهوم «امت اسلامى» دیگر یك آرزو براى فعالان اسلامى در جهان نیست بلكه این مفهوم پس از قرون متمادى فراموش شدن، مجددا در حال تحقق عینى است.

- در حالى‏كه طبعاً به‏دلیل پیروزى سوریه و حامیان آن بر تروریست‏ها در شكستن محاصره دیرالزور مى‏بایست به رییس جمهور سوریه تبریك گفته شود؛ شاهدیم كه رییس جمهور سوریه چونان فرمانده عملیاتى - میدانى بخشى از جهان اسلام، این پیروزى را به امام امت اسلامى تبریك مى‏گوید؛ اهمییت این اقدام از لحاظ سیاسى فراتر از بیان در این عبارات ساده است.

- در بخش دیگرى از نامه؛ آقاى بشار اسد به یك صف‏بندى در سطح منطقه و جهان اشاره مى‏كند كه بر مبناى آن از یك‏سو جنگى علیه ظلم و تجاوزگرى براى از بین بردن خطرات تروریسم در جریان است و از سوى دیگر؛ هدف این نبرد نیل به نظام منطقه‏اى و بین‏المللى بر اساس عدالت، برابرى و كرامت همسان براى تمامى ملت‏ها و كشورها است. نظامى كه تاریخ نشان داده در چارچوب نظام‏هاى سرمایه‏دارى و یا سوسیالیستى تحقق نیافته و فقط رویكرد اسلامى بر حسب تجربیات تاریخى البته با قرائت علوى قادر است این عدالت را به ارمغان آورد.

- نامه بشار اسد با قدردانى و خیرخواهى براى جامعه بشرى خطاب به امام امت اسلامى به پایان مى‏رسد.

u جمع‏بندى

تاریخ قرن بیستم و حتى قرن نوزدهم نشان داده است كه حمایت ابرقدرت‏ها، چه نظام‏هاى مبتنى بر سرمایه‏داری نظیر ایالات متحده و انگلیس و نظام‏هاى سوداگر اسپانیا و پرتغال در قرن‏هاى پیشین و چه نظام‏هاى به ظاهر ایدئولوژیك نظیر نظام‏هاى سوسیالیستى شوروى و چین و یا نظام ایدئولوژیك فاشیستى آلمان نازى و ایتالیاى موسولینى همگى یك هدف را دنبال مى‏كنند؛ منافع یك‏سویه و استعمار و نابودى نهایى طرف‏هاى مورد حمایت اما در حال حاضر در جهان، قدرتى دینى ظهور كرده است كه حمایتش نه بر مبناى استعمار طرف مقابل و سود یك‏سویه بلكه بر مبناى اخوت اسلامى و ساختن جهانى عادلانه است. نامه بشار اسد و نیز مواضع دولت عراق و نیز باور و بیان جنبش‏هاى اسلامى در لبنان، یمن و... همگى دال بر همین واقعیت است. واقعیتى كه ان‏شاءالله با ظهور ولى عصر(عج) در جهان به قدرتى غالب و بدون معارض مبدل خواهد شد.

 

ه: پشت پرده همه پرسى استقلال كردستان عراق چيست؟

و: سخنان سخيف و جاهلانه رئيس جمهور نابخرد آمريكا عليه ايران و ضرورت پاسخ انقلابى و محكم‏

«دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريكا در سخنرانى خود در هفتاد و دومين دوره نشست‏هاى مجمع عمومى سازمان ملل در نيويورك گفت: زمان آن فرا رسيده است كه به نظام ديگر خارج از قانون اشاره كنيم كه از مرگ بر آمريكا و نابودى اسرائيل و ملت‏هاى بيشترى در اين سالن سخن مى‏گويد. ترامپ مدعى شد ايران از پول نفت براى تأمين مالى حزب‏الله استفاده مى‏كند كه عرب‏ ها و مسلمانان بي‏گناه را به قتل مى‏رسانند و گفت: بايد با ايران كه فقط خشونت و هرج‏ و مرج صادر مى‏كند، مقابله كنيم. وى ادعا كرد: ايران به تقويت ديكتاتورى بشار اسد كمك كرد و جنگ در يمن را هدايت مى‏كند. توافق هسته‏اى با ايران بدترين توافقنامه در طول تاريخ آمريكا بود. اين توافقنامه يك ‏جانبه است. به‏ صراحت بگويم اين توافقنامه مايه شرمندگى و خجالت براى آمريكا بوده است. توافقنامه هسته‏اى ايران را اگر پوششى براى توسعه برنامه هسته‏اى باشد نخواهيم پذيرفت. ترامپ در ادامه گزافه‏گويى‏هايش، گفت: اكنون زمان آن است كل جهان به ما بپيوندند و از دولت ايران بخواهند تا ديگر دنبال مرگ و ويرانى نباشد. اكنون زمان آن است ايران همه آمريكايى‏ ها و شهروندان ديگر كشورها را كه با بى‏عدالتى زندانى كرده است، آزاد كند. رئيس جمهور آمريكا گفت: ما ديگر نمى‏توانيم اجازه دهيم از ما سوء استفاده شود يا ما را وارد توافقنامه ‏هاى يك ‏طرفه كنند كه در آن آمريكا در مقابل، چيزى به‏دست نمى‏آورد.

u تناقض‏گويى در سخنان ترامپ‏

سخنرانى رئيس جمهور آمريكا در ۷۲مين مجمع عمومى سازمان ملل دو بخش متناقض داشت. ترامپ در بخش اول اظهارات خود از اولويت آمريكا، هماهنگى، احترام به تماميت كشورها و از تحميل نكردن اراده و روش آمريكايى به ديگران سخن گفت. اما آقاى ترامپ در بخش دوم سخنان خود، تا آن‏جايى كه مى‏توانست از القاب «پليد»، «فاسد»، «ياغى»، «ديكتاتورى»، «شرير» و... براى كره شمالى و ايران استفاده كرد. اوج سخنرانى ترامپ شايد همان تهديد او به «نابودى كره شمالى» بود. او كره شمالى، يك كشور عضو سازمان ملل را علنا تهديد به نابودى كرد، اما در عوض، رهبر كره شمالى را «مرد موشكى» خواند. البته ترامپ در ادامه از خجالت چند كشور ديگر ازجمله ونزوئلا و كوبا هم درآمد. وى تلويحا با استفاده از عبارات و تعابيرى، چين و روسيه و چند كشور ديگر را هم مورد انتقاد قرار داد.

اظهارات آقاى ترامپ عليه كره شمالى و ايران به‏حدى تند بود كه «ريچارد هاس»، رئيس شوراى روابط خارجى آمريكا آن‏ را يادآور سخنرانى «محور شرارت» جورج بوش، رئيس جمهور اسبق آمريكا در سال ۲۰۰۲ دانست.

u برخورد دوگانه و واكنش تمسخرآميز به ترامپ‏

رئيس جمهور آمريكا از وضعيت دموكراسى در ايران انتقاد كرد و مثل روساى جمهور سابق آمريكا خود را دلسوز مردم ايران نشان داد. انتقاد ترامپ از وضعيت دموكراسى در ايران در حالى است كه او چند ماه قبل، پس از انتخابات رياست جمهورى در ايران، با سران انتصابى عربستان در رياض در حال رقص شمشير بود.

«تريتا پارسى»، رئيس شوراى ايرانيان آمريكا در توئيتى نوشت: «خنده‏دار است؛ كسى‏كه نتوانست پيروز آراى مردمى در انتخابات رياست جمهورى آمريكا باشد، براى ايرانى‏ها نطق دموكراسى مى‏كند و آن‏ها را تشويق به تغيير رژيم‏ می‏كند.»

ترامپ هم‏چنين به محض تصدى در كاخ سفيد، اجراى قانون ممانعت از ورود اتباع چند كشور مسلمان ازجمله ايرانى‏ها را در پيش گرفت. او در كمتر از يك‏سال رياست جمهورى چندين تحريم جديد عليه ايران را اعمال كرد و چندى پيش، در واكنش به حملات تروريستى تهران، خود ايرانى‏ها را مقصر دانست.

u بخش برجامى سخنان ترامپ‏

يكى ديگر از مهم‏ترين بخش‏هاى سخنرانى رئيس جمهور آمريكا كه نه تنها براى ايرانى‏ها بلكه براى خود آمريكايى‏ها، اروپا، چين، روسيه و كشورهاى منطقه حائز اهميت بود، مربوط به برجام است. آقاى ترامپ توافق هسته‏اى را «بدترين توافق»، «مايه شرمندگى آمريكا» و «پوششى براى برنامه هسته‏اى» ايران خواند.

دولت آمريكا كمتر از يك‏ماه ديگر و اواسط ماه اكتبر بايد گزارش خود درباره پايبندى ايران به مفاد برجام را به كنگره ارائه كند اما با اظهارات ترامپ، سخت بتوان تصور كرد كه «غيرقابل پيش‏بينى‏ترين سياستمدار دنيا در اين روزها»، اين‏بار هم مثل دفعات قبل، پايبندى ايران به برجام را تأييد كند. اگر او پايبندى ايران را تأييد نكند، كنگره آمريكا دو ماه فرصت خواهد داشت تا درباره سرنوشت برجام تصميم‏گيرى كند. اگر ترامپ توپ برجام را در زمين قوه مقننه آمريكا بيندازد و اين‏كه كنگره درباره برجام چه تصميمى خواهد گرفت و چه اتفاقاتى مى‏تواند بيفتد موضوعى است كه در فرصتى جداگانه بررسى خواهد شد.

u موگرينى، مقامهاى اروپايى و كارشناسان غربى، سخنان ترامپ عليه برجام را نپذيرفتند

اظهارات ضد برجامى ترامپ، مقامات خارجى ازجمله مقامات اروپايى را نگران كرده است. خانم «فدريكا موگرينى» در حاشيه مجمع عمومى و در ديدار با «مايك پنس»، معاون رئيس جمهور آمريكا بر اهميت برجام تأكيد كرد. «امانوئل ماكرون»، رئيس جمهور فرانسه نيز كمى پس از سخنرانى ترامپ در مجمع عمومى گفت كه به دور انداختن توافق هسته‏اى «خطايى بزرگ» خواهد بود.

يك مقام آمريكايى كه نامش فاش نشده، گفته است كه احتمالا دولت ترامپ در ماه اكتبر راهبرد خود در قبال ايران را مشخص خواهد كرد. ترامپ همواره سعى كرده است كه خيلى شفاف درباره «راهبرد ايران» صحبت نكند و اغلب با جواب «خواهيد ديد چه خواهد شد» پرسشگران را معلق و سردرگم نگه داشته است اما شايد لحن سخنان ترامپ كه گفته مى‏شود «نيكى هيلى»، سفير آمريكا در سازمان ملل هم به او در خصوص متن سخنرانى مشورت داده است، بتواند به ما در تشخيص تصميم احتمالى آتى رئيس كاخ سفيد كمك كند؛ مگر اين‏كه فشار رهبران اروپايى در زمينه برجام، به‏حدى پر زور باشد كه بتواند محاسبات «تا كنون تغييرنيافته» رئيس جمهور «يك‏دنده» آمريكا را تغيير دهد.

سخنرانى رئيس جمهور آمريكا در مجمع عمومى سازمان ملل در ساعات اوليه خود مورد انتقاد كارشناسان و مقامات غربى قرار گرفت و انتظار مى‏رود كه مقامات و كارشناسان بيشترى به اين سخنرانى نگاهى انتقادى داشته باشند.

خانم مارگوت والشتروم، وزير خارجه سوئد به خبرنگار بى‏.بى.سى گفته است كه سخنرانى ترامپ يك «سخنرانى اشتباه»، در «زمانى اشتباه» و براى «مخاطبانى اشتباه» بود.

u سخنان سخيف، شعارى، بى‏محتوا و جاهلانه‏

آقاى محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران هم سخنان ترامپ را «سخيف، شعارى و بى‏محتوا و جاهلانه» خواند كه «عمق‏ بى‏اطلاعى» رئيس جمهور آمريكا را نشان مى‏دهد. محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران كه براى شركت در نشست سالانه مجمع عمومى سازمان ملل متحد در نيويورك به‏سر مى‏برد، در واكنش به سخنرانى دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا در اين نشست اظهار داشت: سخنان وى به‏ويژه آن‏جا كه به ملت بزرگ ايران اشاره داشت، چنان سخيف، شعارى و بى‏محتوا بود كه ارزش پاسخ ندارد.

ظريف هم‏چنين اظهار داشت: سخنان وقيحانه و جاهلانه رئيس جمهور آمريكا و ناديده انگاشتن واقعيات جمهورى اسلامى ايران در سياست داخلى و خارجى و مبارزه با تروريسم، عمق‏ بى‏اطلاعى و رفتار و گفتار عوام‏فريبانه ايشان را نشان مى‏دهد كه در كنار واقعياتى همچون حمايت دولت آمريكا از رژيم جنايتكار صهيونيستى و رژيم‏هاى ديكتاتورى منطقه و ايجاد و تقويت گروههاى تروريستى حاصلى جز انزوا و بى‏اعتبارى هرچه بيشتر دولت آمريكا نزد جهانيان نخواهد داشت.

تصويب قانون كوركر - كاردين در كنگره‌
حدود دو سال و نيم قبل يعنى در فروردين سال 94 و درست سه ماه قبل از توافق وين هم كنگره آمريكا قانونى را تصويب كرد كه براساس نام طراحان اصلى آن، به قانون كوركر- كاردين موسوم است.
نيكى هيلى نماينده آمريكا در سازمان ملل چند روز پيش هنگامى كه در مؤسسه امريكن اينترپرايز درباره سياست دولت آمريكا در قبال ايران سخن مى‌گفت، از سه سند و يا به تعبير بهتر سه ابزار براى بعد از 25 مهر وبى‌اثر كردن برجام سخن گفت:1- خودِ برجام 2- قطعنامه 2231 و 3- قانون كوركر-كاردين.
نماينده آمريكا در سازمان ملل مى‌گويد: «اگر رئيس جمهور پايبندى ايران را تأييد نكند، قانون كوركر-كاردين به ماگويد كه بعد از آن چه روى مى‌دهد.»

*    قانون كوركر- كاردين چيست؟
زمانى كه با لبخندهاى اوباما مذاكرات هسته‌اى در جريان بود، باب كوركر جمهورى خواه و بن كاردين دموكرات، قانونى را در كنگره به تصويب رساندند. بر اساس اين قانون، رييس جمهور آمريكا ملزم شده كه هر نود روز گزارشى از پايبندى ايران به تعهداتش در برجام، ارائه كند.
25 مهرماه، سومين گزارش نود روزه رييس جمهور آمريكا ارائه خواهد شد و اگر رييس جمهور آمريكا، پايبندى ايران به تعهداتش را تأييد نكند، موضوع به كنگره ارجاع مى‌شود و كنگره مى‌تواند درباره بازگرداندن تحريم‌ها و حتى اعمال تحريم‌هاى جديد تصميم بگيرد.
نيكى هيلى نماينده آمريكا در سازمان ملل مى‌گويد: «اين اقدام تلاش قوه مقننه است تا بخشى از اختيارات خود را با تصويب قانون كوركر-كاردين به كار بندد،اين قانون از رئيس جمهور نه يك چيز بلكه چند چيز مى‌خواهد: اول اين‌كه ايران از نظر مواد، برجام را نقض نكرده باشد، با اين حال، قانون كوركر-كاردين هم‌چنين مستلزم موارد ديگرى نيز هست، اين قانون از رئيس جمهور مى‌خواهد تأييد كند تعليق تحريم‌ها عليه ايران مناسب و متناسب با اقدامات هسته اى ايران است و اين امر براى منافع امنيت ملى آمريكا بسيار مهم است»

*    25 مهرماه موعد گزارش 90 روزه برجامى ترامپ‌
به نظر مى‌رسد،دولت آمريكا تلاش دارد تا با استفاده از قانون كوركر - كاردين و در چارچوب گزارش 90 روزه رييس جمهور، ايران را در 25 مهر ماه، متهم به نقض روح برجام كند. ترامپ رئيس جمهور آمريكا چندى پيش مدعى شد: «ما قويا به اين موضوع معتقديم و بايد بگوييم كه آن‌ها مطمئنا به روح توافق پايبند نيستند من بايد بگويم كه در رابطه با روح برجام، ايران اصلا به آن پاى بند نيست.»
در همين حال تيلرسون وزير خارجه آمريكا مى‌گويد: «ما به‌طور خاص با ساير طرف‌هاى اين توافقنامه (برجام) رايزنى مى كنيم تا اين اطمينان حاصل شود كه آيا ايران به تعهدات خود و روح برجام عمل مى‌كند يا خير؟ ما هم‌چنين ارزيابى مى كنيم كه آيا بايد طبق قانون كوركر - كاردين، به برجام ادامه دهيم يا اين‌كه به تحريم‌ها عليه ايران افزوده شود.»
دولت آمريكا احتمالا بعد از متهم كردن ايران به نقض روح برجام و ارجاع موضوع به كنگره، تلاش خواهد كرد از مسير كنگره و هم‌چنين با استفاده از قانون مادر تحريم‌ها يا كاتسا، دور جديدى از فشارها را آغاز كند. به عبارت ديگر آمريكا قطعات پازلى را در ذهن خود ترتيب داده كه مى‌خواهد با كنار هم قرار دادن اين قطعات، پازل خود را تكميل كند.
نيكى هيلى نماينده آمريكا در سازمان ملل مى‌گويد: «كوركر-كاردين براى به هم چسباندن قطعات پازل منبت كارى ايجاد شده است براساس ساختار اين قانون، ما نه فقط بايد نقض‌هاى فنى رژيم ايران در برجام بلكه نقض‌هايش بر اساس قطعنامه 2231 و سابقه طولانى اين كشور در تخاصم را در نظر داشته باشيم.» وى مى‌افزايد: «بايد توسعه جارى ايران در حوزه موشك‌هاى بالستيك را در نظر داشته باشيم و بايد روزى را كه برجام منقضى مى‌شود، در نظر بگيريم.»
*
    برجام اهرم فشار براى مطالبات فرابرجامى آمريكا
اكنون در شرايطى كه آمريكا در منطقه شكست خورده و نقشه‌هايش نقش برآب شده است، مى‌خواهد با ابزارهايى همچون قانون كاتسا و قانون كوركر-كاردين و حتى با استفاده از خودِ برجام، جبران شكست كند و به عبارتى برجام را عامل فشار براى دستيابى به خواسته‌هاى فرابرجامى خود قرار دهد.

 

ز: خیر مقدم به مبلغین ماه محرم که به بخش جره و بالاده تشریف فرما شده اند و تاکید به مردم جهت استفاده هر بیشتر از ظرفیت حضور این علما و مبلّغین عزیز

ح: انتخابات شورای بخش جره و بالاده در هفته گذشته و توصیه اکید به توجه به مسائل فرهنگی در کنار مسائل عمرانی و حضور در نماز جمعه و جماعات

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اخبار
ارتباط با امام جمعه