شنبه 1396/10/30 - 31 : 2
مشخصات امام جمعه
حسینعلی بهرامی باباحیدری
حسینعلی بهرامی باباحیدری
جره و بالا ده
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/22
خطبه های 22 دی ماه 1396

خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه بخش جره و بالاده شهرستان کازرون 22/10/96

 

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسینعلی بهرامی باباحیدری  امام جمعه بخش جره و بالاده در خطبه های مورخ 22  دی ماه سال ۹۶ که با حضور با شکوه مردم ولایتمدار و شهید پرور و بصیر بخش در مسجد امام حسین (ع) بالاده برگزار شد در خطبه اول پس از توصیه به رعایت تقوای الهی به بیان حقوق متقابل مردم و حکومت پرداخت .

 
 

 

خطیب محترم جمعه بخش جره و بالاده در خطبه دوم  پس از توصیه به تقوای الهی و طلب مغفرت برای همه مومنین و مومنات بعد از اشاره به مناسبتهای مهم هفته آینده به تشریح و تبیین موارد ذیل پرداخت:

 الف: نقش مثلث استكبارى، سعودى، نفاق در بحران‏سازى اخير

آنچه در دو هفته گذشته در كشور با آن روبه‏رو شديم كه گاه از آن به فتنه‏ى اقتصادى تعبير مى‏شود را بايد مورد دقت نظر جدى قرار داد. رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار خود با مردم قم به مناسبت ۱۹ دى، به تبيين جنبه‏هاى مختلف اين فتنه جديد پرداختند. رهبر معظم انقلاب با تجليل و تحسين حركت عظيم، پر شور، به‏موقع و منسجم ملت در روزهاى اخير، به تشريح ابعاد و لايه‏هاى مختلف توطئه دشمنان براى سوءاستفاده از مطالبات به حق مردم پرداختند و با بيان سخنان مهمى خطاب به آمريكايى‏ها، مسؤولان كشور و مردم تأكيد كردند: ايستادگى و نبرد «ملت با ضد ملت»، «ايران با ضد ايران» و «اسلام با ضد اسلام» همچون چهل سال گذشته ادامه خواهد داشت اما كينه‏ورزى دشمن نبايد موجب شود مسؤولان از ضعفها و مشكلات مردم و به‏ويژه طبقات ضعيف غافل شوند. ايشان در اين بيانات علاوه بر پرداختن به برخى جنبه‏هاى داخلى و مشكلاتى كه وظيفه مسؤولان كشور در رسيدگى به آن‏هاست، به جنبه‏هاى خارجى و تلاش‏هاى استكبار در اين عرصه نيز پرداختند و با مطرح كردن مثلث دشمنان ملت ايران در اين فتنه، به آمريكا و اسرائيل به‏عنوان سران طراح اين فتنه پرداختند. ايشان هم‏چنين به دولت عربستان به‏عنوان سرمايه‏گذارى كه هزينه‏هاى فتنه‏گرى را مى‏پردازد و به گروه‏هاى منافقين قاتل و جنايت‏كاران ضد ملت ايران به‏عنوان نيروهاى ميدانى اين جريان پرداختند. هم‏چنين رهبر معظم انقلاب به كسانى‏كه خيال رابطه با آمريكا را در خارج و داخل كشور دارند نيز متذكر شدند كه نظام محكم ايستاده است و به توفيق الهى از همه ضعفها و مشكلات عبور خواهد كرد. از اين‏جهت بايد توجه داشت كه فتنه‏ى اخير صرفا جنبه معيشتى و داخلى ندارد و دشمن نيز به‏دنبال طراحى و برنامه‏هايى بوده است كه بتواند در ايران مشكلات ايجاد كند. ايشان گفتند: اين‏بار هم ملت ايران با ايستادگى، همچون سدى محكم و ملى با قدرت تمام به آمريكا و انگليس و لندن‏نشينان گفت كه نتوانستيد و بعد از اين هم نخواهيد توانست. رهبر انقلاب اسلامى به ميلياردها دلار هزينه و سالها شبكه‏سازى و مزدورپرورى بدخواهان ملت ايران براى ايجاد مشكل از دورن كشور اشاره كردند و افزودند: مسؤولان فعلى آمريكا كه ساده‏لوحى آن‏ها در امور سياسى آشكار است، اين‏بار خود را لو دادند و به شبكه‏سازى و مزدورپرورى اذعان و هزينه‏هاى اين طراحى را نيز با سركيسه كردن دولت‏هاى وابسته خليج فارس تأمين كردند تا شايد بتوانند زباله‏هاى فرارى از ايران را بازيافت و دوباره وارد ميدان كنند. حضرت آيت‏الله خامنه‏اى با اشاره به اقدام دشمنان در سالهاى اخير در راه‏اندازى هزاران شبكه مجازى و دهها كانال تلويزيونى، ايجاد جوخه‏هاى ترور و انفجار و اعزام آن‏ها به داخل مرزها و بمباران گسترده ملت با دروغ، تهمت و شايعه، خاطرنشان كردند: همه اين تلاشها انجام شد تا شايد بتوانند افكار اين ملت به‏ويژه جوانان را تغيير دهند اما نتيجه‏اش، شهيد حججى عزيز و ديگر شهدا بودند كه در دفاع از انقلاب سينه سپر كردند.

 

ب: بيان رهبر معظم در زمينه ضرورت توجه به مطالبات به حق مردم‏

معظم له در روز ۱۹ دى‏ماه جارى در ابتداى ارائه تحليل حوادث اخير به‏عنوان اولين و مورد اتفاق‏ترين مطلب فرمودند: «در اين روزها تحليل‏هاى گوناگونى از طرف اشخاص مختلف و جناحها، در روزنامه‏ها، در شبكه‏هاى اينترنتى نسبت به اين قضايا انجام گرفت؛ در اين تحليل‏ها يك نقطه‏ى تقريباً مشتركى وجود داشت كه آن نقطه، نقطه‏ى درستى است و آن تفكيك بين مطالبات صادقانه و به‏حقّ مردم و حركات وحشيانه و تخريبگرانه‏ى يك گروه است؛ اين‏ها از هم بايد تفكيك بشود. اين‏كه فلان انسانى از يك حقّى محروم بماند و اعتراض بكند يا اين اعتراض‏كننده‏ها -صد نفر، پانصد نفر- بيايند يك جايى جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، يك مطلب است؛ و اين‏كه يك عدّه‏اى از اين تجمّع و از اين‏انگيزه سوءاستفاده كنند و بيايند به قرآن دشنام بدهند، به اسلام دُشنام بدهند، به پرچم اهانت كنند، مسجد را بسوزانند، تخريب كنند، آتش بزنند، يك حرف ديگر است؛ اين‏ها دو مقوله است؛ اين‏ها را با هم مخلوط نبايد كرد. آن تمنّاهاى مردمى يا اعتراضهاى مردمى يا درخواست‏هاى مردمى، در اين كشور هميشه بوده، الان هم هست. خب اين صندوقهاى مشكل‏دار يا مثلاً بعضى از مؤسّسات مالى مشكل‏دار يا بعضى از دستگاه‏هاى مشكل‏دار، بعضى از مردم را ناراضى كرده‏اند؛ الان يك سال است يا شايد بيش از يك سال است -ما خبرهايش را داريم؛ خبرها غالباً به ما مي‏رسد- اجتماع مى‏كنند در فلان شهر مقابل فلان مؤسّسه، مقابل استاندارى، مقابل مجلس شورا در اينجا. از اين‏چيزها هست؛ هميشه بوده و هست، هيچ‏كس هم با اين‏ها معارضه و مخالفتى ندارد؛ بايد هم به اين حرفها رسيد، بايد گوش كرد، بايد شنيد، بايد در حدّ وسع و توان به آن‏ها پاسخ داد. البتّه در ميان درخواست‏ها، اگر ده درخواست هست، ممكن است دو درخواست نابه‏جا باشد؛ امّا آن‏هايى كه به‏جا است، آن‏هايى كه درست است، آن‏ها را بايد همه‏ى ماها دنبال كنيم. من نمي‏گويم «بايد دنبال بكنند»؛ خود بنده هم مسؤولم، همه‏ى ما بايد دنبال كنيم. البتّه من در صحبتهايم خطاب به مسؤولين عرايضى خواهم داشت كه عرض مى‏كنم.»

سپس ايشان در ادامه در تبيين مطالبات مورد نظرشان از مسؤولين فرمودند: «يك خطابى هم دارم من به مسؤولان حكومتى خودمان -كه البتّه اين، شامل خود حقير هم مى‏شود- و عناصر سياسى، عناصرى كه در كار سياست فعّالند، فكر مى‏كنند، مى‏نويسند، مى‏گويند، اقدام مى‏كنند؛ هم به اين‏ها، هم به مسؤولين حكومتى: اوّلاً ما از دشمن خارجى گفتيم، اين‏هايى كه گفتيم تحليل نبود، واقعى بود، خبر بود، اطّلاع بود؛ دشمن خارجى هست، امّا اين موجب نشود كه از ضعفهاى خودمان غافل بشويم. ما هم ضعف داريم، ما هم يك جاهايى اشكال و نارسايى و نابسامانى در كارمان هست؛ اين‏جورى نيست كه ما هيچ اشكالى نداريم، هيچ مشكلى در كار ماها نيست، فقط دشمن خارجى است كه دارد مشكل ايجاد مى‏كند؛ نه، مگس روى زخم مى‏نشيند؛ زخم را خوب كنيد، زخم را نگذاريد به‏وجود بيايد. ما اگر مشكل داخلى نداشته باشيم، نه اين شبكه‏ها مى‏توانند اثر بگذارند، نه آمريكا مى‏تواند هيچ غلطى بكند. ما مشكلاتمان را بايد خودمان حل كنيم؛ مشكلات داخلى را بايد حل كنيم، ضعفهايمان را بايد حل كنيم؛ ما ضعف داريم. دفاع از حقوق مظلومين وظيفه‏ى همه‏ى ما است؛ به‏خصوص دفاع از ضعفا و از حقوق ملّت وظيفه‏ى ما است، به‏خصوص دفاع از طبقات ضعيف ملّت؛ همه بايستى مراقب باشيم. حالا طبقاتى هستند كه مرفّهند، مشكلات زندگى آن‏ها را فشار نمي‏دهد؛ امّا يك گروه مهمّى هم در كشور هستند كه فشارهاى زندگى، آن‏ها را زير فشار قرار مى‏دهد. بايد همه‏ى همّت ما اين باشد كه اين‏ها را از زير فشار خارج كنيم؛ تلاشمان بايد اين باشد.»

u محورهاى بيانات‏

با كمى تامل محورهاى بيانات رهبر معظم اين‏چنين برداشت مى‏شود:

- نكته مشترك و درست تحليل‏ها، تفكيك بين مطالبات صادقانه و به‏حق با آشوبها

- محور مطالبات، درخواست حقوقى است كه معترضان آن‏ها را از دست رفته مى‏دانند.

- محور تحركات مخرب، توهين و دشنام به مقدسات دينى و ملى است.

- مطالبه حق، با حضور تعداد معدود صاحبان حق در محل‏هاى خاص صورت مى‏گيرد.

- مطالبات صادقانه در زمينه‏هاى مختلف هميشه بوده است و امر غير قابل تحملى نيست.

- هيچ‏كس با طرح مطالبات صادقانه مشكلى ندارد.

- ممكن است همه مطابات صادقانه هم صحيح نباشد ولى بايد رسيدگى شود.

- مسؤولين بايد به مطالبات صادقانه صحيح رسيدگى كنند.

- رهبرى از مشكلات و اعتراضها و تجمعات با خبرند.

- عناصر سياسى، عناصرى كه در كار سياست فعّالند، هم مانند مسؤولين در زمينه مطالبات مسؤولند.

- توجه به‏ وجود واقعى دشمن، ما را از ضعفهاى خودمان غافل نسازد.

- ما اگر مشكل داخلى نداشته باشيم، نه اين شبكه‏ها مى‏توانند اثر بگذارند، نه آمريكا مى‏تواند هيچ غلطى بكند.

- دفاع از حقوق مظلومين وظيفه‏ى همه‏ى ما است؛ به‏خصوص دفاع از ضعفا.

- بايد همه‏ى همّت ما اين باشد كه اين‏ها را از زير فشار خارج كنيم.

 

 

ج : سالروز فرار شاه خائن و شكست توطئه اخير آمريكا در روزهاى اخير

حضرت امام خمینی‏(ره): ناكامى توطئه‏هاى آمريكا به‏خاطر ايمان و اتحاد و هشيارى ملت‏

      ثمره وحدت و هشيارى و ايمان ملت‏

ازجمله چيزهايى كه براى قيام مسلمانان و مستضعفان جهان عليه چپاولگران جهانى و مستكبران جهانخوار لازم به تذكر است، آن است كه نوعاً قدرتهاى ستمگر از راه ارعاب و تهديد يا به‏وسيله بوقهاى تبليغاتى خودشان و يا به‏وسيله عمال مزدور بومى خائن‏شان، مقاصد شوم خود را اجرا مى‏كنند، در صورتى كه اگر ملتها با هشيارى و وحدت در مقابلشان بايستند، موفق به اجراى آن نخواهند شد. شواهد بر اين مدعا زياد است و زنده‏ترين شاهد در كشورهاى منطقه، ايران و افغانستان است.

ايران - چنان‏چه مى‏دانيم و مى‏دانيد - دست‏بسته تسليم آمريكا بود و شاه مخلوع خائن، اين كشور را در تمامى ابعاد وابسته به آمريكا كرده بود و ايران يكى از پايگاههاى نظامى آمريكا بود. ارتش در دست مستشاران آن و فرهنگ در دست جيره‏خواران و شاه و دولت و مجلس از نوكران و سرسپردگان بودند، اقتصاد در وابستگى از آن‏ها بدتر و شاه مخلوع در منطقه، نيرومندترين ژاندارم بود و پشتيبان او آمريكا و ديگر كشورهاى وابسته به آن بودند و از حيث تجهيزات نظامى بسيار غنى بود. با اين همه، ملت معظّم ايران كه فاقد قدرت نظامى و تجهيزات رزمى و حربى بود، با دست خالى و ايمانى قوىِ فرا گرفته از اسلام و عزمى راسخ و اتكا به خداى تعالى و اعتماد به نفس در مدتى كوتاه به‏طور معجزه‏آسا، بتهاى تخيلى ساخته و پرداخته غربزدگان را فرو ريخت و طومار ستمگريهاى دو هزار و پانصد ساله را در هم پيچيد.(صحيفه امام، ج ۱۸، صص ۹۲ - ۹۳)

      درسِ «مقاومت مقابل ابرقدرتها»

زمان محمدرضا شاه، ايران مركز آمريكا و محل تاخت و تاز آن‏ها شده بود و مصيبت بيشتر بود، چراكه هم قواى آن‏ها زياد بود و هم مردم اسلحه نداشتند و هم جوانان به فساد كشيده شده بودند، به‏صورتى كه نمى‏شود آن‏را تصور نمود اما وقتى مردم ايران احساس كردند كه بايد خودشان در مقابل شاه و آمريكا مقاومت كنند، مقاومت كردند و سلطنت ۲۵۰۰ ساله را در هم كوبيدند و از بين بردند. اين معجزه‏اى بود كه در ايران به‏وقوع پيوست و اين درس را نبايد فراموش كنيم كه بايد در مقابل ابرقدرتها مقاومت كرد.(صحيفه امام، ج ۲۰، ص ۴۸۵)

      شكست «تحميل بر يك ملت»

سابقاً مى‏گفتند براى ما كه با آمريكا اصلًا نمى‏شود طرف شد، با شاه هم نمى‏شود طرف شد. خوب، طرف شدند ملت ما و ديدند كه مى‏شود با آمريكا، با شوروى، همه را دست‏شان را قطع كرد و ديدند كه خبرى هم نشد و نخواهد هم شد و مسأله اين‏طور است كه يك ملتى اگر يك چيزى را خواست، نمى‏شود تحميلش كرد. مى‏شود تحميل به يك گروهى، يك حزبى، يك چيزهايى (را تحميل) كرد، اما به يك ملت نمى‏شود يك چيزى را تحميل كرد. با قدرت نمى‏شود ملت را از آن طريقى كه دارد، منصرف كرد. ممكن است كه يك وقت فرض كنيد يك قدرت‏هايى سركوب كنند يك ملتى را، لكن نمى‏شود تا آخر برود، در بين راه فلج مى‏شود.(صحيفه امام، ج ۱۸، صص ۱۴۱ - ۱۴۲)

      ناتوانى آمريكا مقابل اتحاد امت مسلمان‏

بايد بگويم كه اظهار خجلت مى‏كنم كه در مقابل بيش از صد ميليون جمعيت عرب و هفتصد ميليون جمعيت مُسْلِم، هشتصد ميليون تقريباً جمعيت مُسْلِم، يك عده معدودى بيايند و در مقابل اين‏ها، آن‏طور كارها را بكنند و اين هم نمى‏شود عذر باشد كه پشتيبان آمريكا است، براى اين‏كه آمريكا پشتيبان شاه هم بود، لكن وقتى كه يك ملت اجتماع كردند بر يك مطلبى، نه قدرت شيطانى شاه توانست مقاومت كند، نه پشتيبانى ابرقدرتها، بلكه مطلق قدرتها اگر اتحاد پيدا كنند، جمعيت عرب و مهم سران اين جمعيتها اگر اتحاد پيدا بكنند، شكى نيست كه نه آمريكا مى‏تواند در مقابلشان كارى انجام بدهد و نه ديگر قدرتها.(صحيفه امام، ج ۱۰، ص ۲۸۵)

 

 

 

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اخبار
ارتباط با امام جمعه