جمعه 1396/5/6 - 9 : 5
مشخصات امام جمعه
لطف ا... دژکام
لطف ا... دژکام
جهرم
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/16
نمی شود یک شهری فرماندارش به یک نتیجه ای برسد بعد یک اداره بگوید من گوش نمی دهم

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول روز جمعه 16/4/96 :

ایشان حدیثی از امام کاظم (ع) را شرح دادند که چکیده این خطبه بدین شرح است .

-         عاقل دروغ نمی گوید . دروغ امروزه انواعی دارد : دروغ کارشناسان ، شهادت دروغ ، گزارش دروغ . یکی می گوید قاچاق دارد کارگران را بیکار میکند ، دیگری می گوید قاچاق دارد ریشه کن میشود . یکی از این دو نفر دارد گزارش دروغ از کارشناس دریافت می کند . دروغ دارد مملکت را نابود می کند . گزارش دروغ در مسائل دیانتی هم متأسفانه وجود دارد . تبلیغ اگر برای یک نفر هم کرده باشیم کافیست . ( لازم نیست بگوییم دها نفر زیر منبرمان هستند ). اگر یک نفر اینجوری(باتلاش ما) تربیت شود کار خوبیست . با فریب و دروغ نه کار سیاسی ، نه کار فرهنگی درست نمی شود .

-         ای هشام ، اگر کسی مردانگی و انسانیت نداشته باشد دین ندارد . در دل هم باید جوهره ی مردانگی و انسانیت باشد . نامرد هیچ وقت دین دار نخواهد شد . یکی از موارد مردانگی همین قول دادن است . می گویند مرد است و قولش . اگر کسی عقلش کار نکند ، مردانگی نمی تواند خودش را نشان دهد . بداند باید الان چه بکند و چه نکند (عقلش کار کند ) . کسی که مروت ندارد دین هم نخواهد داشت .

-         کیست که ارزشش از همه بیش تر است ؟  کسی که دنیا را قیمت خود نداند . جبهه ی مقاومت قسمت بزرگی اش در عراق است .عربستان این حرف ها را ( قول سازندگی در عراق ) می زند تا گول بزند. اینان بر اساس آخرت تصمیم گرفته اند و دنیا هم گیرشان آمد.( یعنی به ایران اطمینمان کردند نه به جبهه کفر و استکبار ). حالا که ما یک موی حضرت عباس (ع) را با دنیا عوض نمی کنیم ؛ چون خود این ارزش را ایجاد کرده است ( نه گفتن به پیشنهاد لشکر و قبول نکردن امان نامه ). برای بدنتان (نه روح) قیمتی جز بهشت نیست . هرکس آن را به کمتر فروخته اشتباه کرده . به مفت خود را نفروشیم . بدن قیمتش بهشت است روح قیمتش چقدر است ؟ این را باید جای دیگری خواند .

خطبه دوم :

-         اشاره به حدیث امام ششم در رابطه با نیاز های یک شهر .  یعنی که به چه چیز هایی نیاز دارد . فرمودند مردم هیچ شهری بی نیاز از سه گروه متخصص نیستند . اگر این سه نباشد شهر زمین می خورد :    

1-    هر شهر نیاز مند به طبیبی است که : اول ، تخصص داشته باشد یعنی توانمد باشد . دوم ، مورد اعتماد باشد . در سال نزدیک به 800,000 به بیمارستان های شهر مراجعه می کنند به واسطه ی این که خدمتی که ارائه می شود ، خرج کمتر است . إن شاءالله خدا توفیق دهد ، خدماتی می دهند . از مدیریت دانشگاه علوم پزشکی درخواست داریم که به افزایش متخصص ها کمک دهند ، تا ما تعداد مورد نیاز متخصص داشته باشیم .

2-   حضرت می فرماید هر شهر نیاز به یک امیر ( نیاز به یک فرماندار ) خیّر مطاع دارد یعنی خیر اندیش باشد . حرف آخر را در شهر در مسائل اجرائی بزند . اگر نتواند بزند یک مشکلی است . نمی شود یک شهری فرماندارش به یک نتیجه ای برسد بعد یک اداره بگوید من گوش نمی دهم . ما گاهی می بینم مثلا اداراتی یا مرکزی که مربوط به دولت یا نظام اند یک جا هایی با این که(با آن ها ) مشورت شده اما در عمل گوش نمی دهند و او که گوش نمی دهد دارد خلاف می کند . ما در شهر اسلامی باید پشتیبان جبهه مقاومت باشیم . شهری که آقا می گوید من جهرم و مردم جهرم را دوست دارم ؛ حالا اگر بخواهد در این چنین مسئله جزئی این کار بکند شهر آسیب میبند . این(مهم است) که اگر امیر (فرماندار) خیر خواهی داریم حرف گوش داده شود و همه هماهنگ باشند . خصوصا از نماینده محترم توقع داریم که ورود کنند تا حرفی که حق است زمین بماند .

-         هر شهر نیاز دارد به فقیهی که : اول عالم باشد، دوم تقوا داشته باشد . اگر این طور افرادی نباشند مردم آن شهر پریشان می شوند . جایگاه فقیه و عاقل در اجتماع اسلامی باید تبیین شود . در دو هفته ی آینده سالگرد ارتحال حضرت آیت الله آیت اللهی است ، بایستی از شخصیت ایشان تجلیل شود . این تجلیل برای آن است که این جا کار داریم و باید به واسطه ی این ، نقش عالمان دینی و فقها تبیین شود و جایگاه آن ها در تمدن سازی اسلامی واضح شود . این شهر مدیون زحمات بیت آیت اللهی علی الخصوص آیت الله سید حسین آیت اللهی است . اگر توجه نکنیم (به مسائل شهر ) خسارت عجیب خواهیم کرد . به یاد خودمان بیاوریم ارزش عالمانمان را .

-         هفته ی آینده مناسبت عفاف و حجاب داربم . در زمان رضا خان با زور تفنگ چادر از سر مردم کشید اما موفق نشد . الان یک مسیر های دیگری میروند تا چادر را کم ارزش کنند . نگوییم اگر فلانی گول خورد ما هم راهش را میرویم . بابی ها و بهایی ها و شبیه این ها می خواهند نفوذ کنند ، نگذارید شهرتان و مسجد هاتان را به بازی بگیرند .

-         موصل امروز الحمدالله آزاد شده است . از نظر نظامی پیروزیم اما اگر از نظر اقتصادی پیروز نشویم نمی توانیم ادامه دهیم . قدرت اقتصادی لازم است . 

ارتباط با امام جمعه