جمعه 1396/4/2 - 8 : 6
مشخصات امام جمعه
لطف ا... دژکام
لطف ا... دژکام
جهرم
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
نه وصیت امام علی (ع) به همه فرزندان آدم در ساعت های واپسین عمر پر برکتشان

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله دکتر دژکام امام جمعه شهر جهرم پس از حمد و ثنای الهی ، شهادت امیرمومنان علی (ع) را تسلیت گفتند و خاطر نشان کردند :

« موعظه های امیرالمومنین علی (ع)، موعظه های جاودانه ای هست که همه ی فرزندان آدم در طول تاریخ باید از آن بهرمند بشوند. من و شما که دوستدار امیرالمونین هستیم و ادعای شیعه بودن آن حضرت را میخواهیم بکنیم ، بیش از همه ی انسان ها بایستی به فکر این باشیم که از مواعظ امیرالمومنین بهره مند شویم.»

سپس ایشان به 9 نکته از وصیت امیرالمومنین اشاره کردند که حضرت علی (ع) در واپسین ساعت های عمر مبارکشان ، آخرین راهنمایی هایشان را به ما فرموده اند که ما با عمل به آن ها بتوانیم برای زندگی آخرت خود کاری بکنیم . در توصیف نکته اول می فرمایند : « اول ، شما را توصیه می کنم به تقوا و نظم و اصلاح ذات البین . بارها در این خطبه ها چون موظفیم سخنان امیرالمومنین را بگوییم این توصیه را خدمتتون خوانده ام که اوصیکم به تقوی الله و نظم امرکم و اصلاح ذات بینکم. این اصلاح ذات بین ، این توصیه ای که عرض می کنم در بستر شهادتش هم امیرالمومنین دوباره فرموده . در حالی که فرقشان ضربت خورده بود به فکر من و شما بود که یک نجاتی پیدا بکنیم . فرموده است :« مردم تقوا پیشه کنید . مردم نظم داشته باشید در کارهایتان . مردم بین خودتان دوستی و رفاقت را تقویت کنید .»

سپس آیت الله دژکام در بیان نکته دوم امیرالمومنین می فرمایند :« الله الله فی الایتام ... . فرموده مردم! در مورد یتیم ها از خدا بترسید . نکند یک روز سیر باشند یک روز گرسنه . دائم باید رسیدگی بشود به یتیم . نکند جلوی چشم شما بچه ی یتیمی ضایع شود . همه شما شنیده اید که شب آخر یتیم های کوفه گفتند آنکه به ما می رسید دیگه نیست . این رسیدگی به ایتام کار امیرالمومنین بوده . امروز باید این کار را شما مومنین به عهده بگیرید .»

و درباره نکته سوم ایشان می فرمایند :« الله الله فی جیرانکم ... . مردم حواستان به همسایه هاتان باشد . رسیدگی به آن ها بکنید . تحمل سختی هاشان را باید بکنیم . گاهی ممکنه همسایه کار داشته باشد و یک خورده ای برای شما سخت بشه .تحمل این سختی خود ثواب دارد . ... این حق را رعایت کنیم که وصیت پیامبر و وصیت امیرالمومنین است .»

در توصیف نکته چهارم ایشان می فرمایند :« الله الله فی القرآن . مردم حواستان به قرآن باشد . این ماه رمضانی که ماه قرآن است نکند در عمل به قرآن دیگران از شما پیشی بگیرند . قرآن کریم را به عمل درآوریم . نه این که صرفا بخوانیم . در عمل به قرآن کسی نباید از ما جلو باشد .آیا ما در شهر خودمون این جوری هستیم؟ ...نگوییم یه نفر ، ده نفر بایستی این کار را بکنند. ... همه باید اقدام کنند .»

در توصیف نکته پنجم می فرمایند :« الله الله فی الصلاه . مردم از خدا بترسید نماز را ضایع نکنید . نماز خیلی چیز مهمی است نکند که عمود دینمان را ضایع کرده باشیم . اگر نماز را درست اقامه کنیم جلوی این رفتار های سوء آن ها ( دشمنان ) را میگیرد . چیزی نیست که بتوانیم بگیم به نماز کم توجهی بشود .»

ایشان پس از توضیح مورد پنجم در توصیف مورد ششم می فرمایند :« الله الله فی بیت ربکم .مردم خانه ی خدا ،حج، این مهم است . گاهی ، خصوصا امسال که بعد از اون شهادت یک عده ای در منا ، میخوان بار اول بعضی ها بروند . ممکنه که تو ذهن بعضی افراد بیاد که نرویم ، برویم ، ببینید امیرالمومنین چه میفرماید : تا زنده هستید نگذارید خانه ی خدا خلوت بشود . هر وقت راهمان نمیدهند خب آنها راهمان نمی دهند چاره چیست. ولی اگر راه می دهند ما باید برویم. »

در ادامه و در توصیف نکته هفتم ایشان میفرمایند : « و الله الله فی الجهاد بأموالکم و أنفسکم و ألسنتکم . مردم جهاد کنید در راه خدا . با مالتان جهاد کنید با جانتان جهاد کنید . با زبانتان هم جهاد کنید . امروز که رهبری آتش به اختیار دادند یعنی زبانتان را باز کنید و حرف بزنید . چقدر ته دلتان میگویید من مومنم ولی این ها نمیگذارند . جلوی این ها که نمیخواهند بگذارند دین شما دیانت شما قرآن شما اسلام شما اجرایی بشود محکم و قاطعانه بایستید و فریاد بزنید . با زبانتان جهاد کنید همین طور که با جانتان جهاد می کنید ، یا اموالتان جهاد می کنید. ... زبانتان را باز کنید و در مقابل جریان هایی که یا نفوذی اند یا انحرافی بایستید و حرف حق را علناً بزنید . »

و درباره نکته هشتم ایشان فرمودند :« علیکم باتواصل و التباذل . مردم با همدیگر رسیدگی داشته باشید . اگر لازم است یک چیزی خرج کنید یکی دیگر کارش راه بیفتد .نگویید آقا با من چه . این با من چه خوب نیست .»

ایشان پس از توضیح نکته هشتم ، به بیان پیشنهادی پرداختند و فرمودند : صندوق قرض الحسنه ما گذاشتیم ، یک میلیون تومان ، دو میلیون تومان به یک نفر می دهد و میگوید اگر مریض شدی من بهت وام میدهم . کار خوبی است ولی هستند در این شهر کسانی که بگویند اگر در این شهر جوانی ده میلیون تومان ، پانزده میلیون تومان میخواهد تا یک کاری راه بیندازد [بگویند] بیا قرض الحسنه بگیر . چرا صندوق های قرض الحسنه نشسته اند دست روی دست گذاشته اند هیچ کاری در این زمینه نمی کنند ؟ »

و در نهایت و توصیه ی نهم حضرت این چنین میفرمایند : « لا تترک الامر بالمعروف النهی عن المنکر . مردم امر به معروف و نهی از منکر را فراموش نکنید.اگر امر به معروف و نهی از منکر ترک کردید دشمنان شما ، اشرار، انسان های شرور و بد بر شما مسلط می شوند و بعد هم هرچه دعا بکنید دعایتان مستجاب نمی شود.

اخبار
ارتباط با امام جمعه