شنبه 1396/8/27 - 56 : 9
مشخصات امام جمعه
محمد خرسند
محمد خرسند
كازرون
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/26
بیکاری، ام الفساد و ریشه بسیاری از مفاسد است

امام جمعه کازرون در خطبه های نمازجمعه به مناسبت هفته مبارزه با اعتیاد و آسیبهای اجتماعی:

بیکاری، ام الفساد و ریشه بسیاری از مفاسد است

 

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرن، نماز جمعه این هفته (26 آبان) به امامت حجت الاسلام محمد خرسند، امام جمعه شهرستان کازرون در مصلی نماز جمعه این شهر برگزار شد.

 امام جمعه کازرون در خطبه های دوم نماز جمعه این شهر ضمن تسلیت به مناسبت رحلت پیامبر گرامی اسلام (ص) و سبط اکبرش امام حسن مجتبی (ع) و سالروز شهادت امام رضا (ع) در 28 آبان ماه، تاکید کرد که در روزهای پایانی ماه صفر، با برپایی مجالس عزاداری اهل بیت علیهم السلام، به عزاداری و سوگواری شهادت ائمه هدی پرداخته شود.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به زلزله دلخراش غرب کشور و استان کرمانشاه درهفته گذشته و از بین رفتن صدها نفر از هموطنان در این حادثه گفت: زلزله و وقایع طبیعی یکی از لوازم امتحان الهی هم برای مصیبت زدگان وهم برای افرادی است که این حوادث را مشاهده می کنند.

وی همدردی و امدادرسانی به آسیب دیدگان را از لحاظ دینی و انسانی وظیفه مردم دانست و افزود: باید در این رابطه حداکثر مساعدت را داشته باشیم، البته با وجود همدردی و کمک مردم عزیز، ظاهرا اقلام ارسالی همچنان کافی نیست. که مردم می توانند از طریق کمیته امداد امام خمینی و هلال احمر کمک های خود را ارسال کنند.

امام جمعه کازرون افزود: در این بحبوحه، در فضای مجازی دروغهایی گفته می شود که نباید باور کرد، بلکه باید از منابع رسمی اخبار را دنبال کنیم.

حجت الاسلام خرسند با انتقاد از سیاست زدگی برخی از مسئولین بیان کرد: برخی مسئولین در روزهای اول این رخداد، بجای آرام کردن فضای جامعه و اولویت بخشی به امداد رسانی، از تخریب ساختمان هایی در قالب مسکن مهر، بهره‌برداری سیاسی کرده و به تخریب دولت قبل پرداختند که در این برهه صحیح نیست. در صورتی که بیمارستانی چند ماه گذشته در همین دولت ساخته شده و در این زلزله تخریب شده است، اما آیا آن هم مسکن مهر است؟

وی افزود: بجای حرف‌های سیاسی، بیاییم ساخت و ساز در کشور را مورد تحلیل فنی قرار دهیم. به طوری که در دیگر نقاط جهان ممکن است هنگام زلزله آسیب آنچنانی نبینند، اما در کشور ما به این صورت دچار خسارت می شویم. باید فکری به حال خانه های روستایی بشود و از طرفی باید بر ساختمان سازی نظارت جدی باشد. این مسائل را حل کنیم، نه اینکه با کنایه زدن درد دردمندان را بیشتر کنیم.

امام جمعه کازرون ضمن اشاره به پایان ماه صفر و در پیش بودن ایام شادی گفت: باید در زمینه برپایی جشن و عروسی رعایت شود. در برخی عروسی ها صحنه هایی گزارش می شود که اصلا مناسب یک جامعه شیعی نیست. نباید اجازه دهیم هرغلط و منکری که میخواهند به بهانه مراسم جشن و عروسی انجام شود.

حجت السلام خرسند به مناسبت هفته مبارزه با اعتیاد و آسیبهای اجتماعی گفت: باید اقرار کنیم که آسیب های اجتماعی در جامعه به مرز هشدار و خطرناک رسیده است. متاسفانه اعتیاد، رشد طلاق، بیکاری، سرقت، ترک تحصیل، خودکشی، همسرآزاری، مهاجرت و... آمار تکان دهنده ای دارند. که همه ما اعم از مردم و مسئولین، حوزه و دانشگاه، هیئات مذهبی و علما در این زمینه مسئولیت دارند.

وی با تاکید بر تلاش برای ریشه کن سازی بیکاری جوانان گفت: در برخی مناطق شهرستان، آمار خودکشی خطرناک است که علت آن همچون بسیاری از مفاسد دیگر، به ام المفاسد که همان بیکاری است برمیگردد. اینکه مقام معظم رهبری تا این اندازه روی بحث اشتغال تاکید می کند، به دلیل ریشه بودن بیکاری در بسیاری از مفاسد است. ۱۵ درصد از ازدواج ها در کازرون منجر به طلاق می شود که این آمار کمی برای یک شهر کوچک مذهبی نیست و این تلاش جدی مردم و مسئولین را می طلبد.

امام جمعه کازرون با اشاره به در پیش بودن هفته وقف اظهار کرد: وقف یک سنت اسلامی و مصداق بارز باقیات الصالحات است که در سنت معصومین (ع) و در جامعه ما نیز رایج بوده است. البته بی اعتنایی به نیت وقف امری ناصحیح است که بعضا امروزه صورت گرفته و به نیت وقف عمل نمی‌شود. اداره اوقاف نیز متاسفانه گرفتار بحث اداری شده و آنچنان که باید در این زمینه وظیفه خود را به خوبی انجام نمی دهد.

وی با اشاره به برخی موقوفات کازرون گفت: ما بیمارستانی در این شهر داریم که موقوفه است، صدها هکتار باغ های نخیل منطقه خشت و کنارتخته و کمارج وقف بر آن است، اما بیمارستان مخروبه شده و آن نخیلات هم به حراج رفته و حق وقف غدا نمی شود. یا باغ نظر، موقوفه قرآن است. که از سال ۵۳ شهرداری و شوراهای شهر به حق این موقوفه عمل نکردند. از طرفی بسیاری از اماکن ورزشی، نظامی و انتظامی و اداری در کازرون موقوفه است، که اگر حق وقف ادا شود، بسیاری از امورات خیر و فعالیت های  فرهنگی صورت خواهد افتاد.

امام جمعه کازرون با گرامیداشت ۲۶ آبان‌ماه سالروز آزادسازی شهر عاشقان شهادت، سوسنگرد گفت: در زمان جنگ با وجود خیانت بنی صدر، اما با ورود مقام معظم رهبری و دستور امام که باید سوسنگرد آزاد شود، این امر میسر شد. اما نکته مهم آن حضور جوانان برومند این شهر و دیار از جمله، شهید پیرویان که موسس بسیج هم در کازرون بود و ده‌ها شهید دیگر است که با عمل به فرمان امام راحل به فاصله یک روز و با فرماندهی شهید عارف، شهید چمران این امر صورت گرفت. این همان تبعیت از ولی و وجود روحیه جهادی است.

ارتباط با امام جمعه