پنج شنبه 1396/12/3 - 2 : 12
مشخصات امام جمعه
سیدمختار موسوی خرم
سیدمختار موسوی خرم
لار (لارستان)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/23
این بی حجابی است که نا امنی و خیانت را در جامعه زیاد میکند
بسم الله الرحمن الرحیم
گزارش  خطبه های نماز جمعه مورخ 23 تیرماه 1396
خطیب: حجت الاسلام والمسلمین رمضانی امام جمعه موقت لار
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه لارستان،حجت الاسلام و المسلمین رمضانی امام جمعه موقت لار در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته با ذکر روایتی از امام جعفر صادق علیه السلام که در کتاب خصال شیخ صدوق نقل شده است گفتند: هر انسانی این پنج ویژگی را نداشته باشد برای خود و جامعه بهره ای نخواهد داشت شایسته است همه آحاد جامعه این پنج ویژگی را در خود تقویت کنند :
 ۱_ وفاداری:یکی از مهمترین فضایل اخلاقی و انسانی وفاداری به عهد و پیمان است. اولین وفاداری، به عهد و پیمانی است که با خدا بسته ایم, پیمان عبودیت و بندگی. خداوند در قرآن می‌فرماید(أَوْفُوا بِعَهْدِی أُوفِ بِعَهْدِکمْ) به عهدی که با خدا بسته اید پایبند بمانید که خدا به عهد خویش وفادار خواهد بود. آن کسی که پایبند به واجبات و محرمات است یعنی پایبند به عهد و پیمان با خداست ،که بالاترین عهد و پیمان است بعلاوه  به عهد و پیمانی که با دیگران بسته ایم  وفادار بمانیم آن کسی که به عهدش پایبند نباشد از خودش سلب اعتماد می کند. کاری نکنیم که اعتماد دیگران را از خود سلب کنیم، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در روایتی فرمودند: سه چیز است که  ترکش بر هیچ کس جایز نیست ی1- نیکی به پدر و مادر اگرچه مسلمان نباشند۲- وفای به عهد اگرچه طرف کافر  باشد۳- ادای امانت اگرچه طرف کافر  باشد. سرور آزادگان حسین بن علی علیه السلام فرمودند انسان تا زمانی که وعده نداده آزاد است اما هنگامی که وعده داد مسئولیتی بر عهده او است که تا زمانی که به وعده اش عمل نکند رها نخواهد شد ۲_تدبیر و برنامه ریزی و مدیریت زندگی در همه جوانب شخصی و اجتماعی. در مسئله خانوادگی هر فرد باید حساب دخل و خرج زندگی اش را بکند و از اسراف بپرهیزد فلسفه عملی سه قسم دارد:اخلاق،تدبر منزل ،سیاست مدن (کشورداری) برنامه ریزی برای یک زندگی ٬یک قسمت از سه قسمت فلسفه عملی است.اداره زندگی باید به گونه ای باشد که بالاتر از شأن خودمان نباشد و  فقط برای فخر فروشی و چشم هم چشمی به دنبال امکانات و وسایل زندگی نباشیم امام صادق علیه السلام می فرماید: اگر کسی برنامه ریزی در زندگی نداشته باشد خیری از او به زندگی خود و به دیگران نمیرسد
 
gm5m_img_3548.jpg
 
۳_ حیا و عفاف: امروز جامعه ما بیشتر از گذشته نیاز به تأکید بر روی حجاب و عفاف دارد از برجسته‌ترین کمالات اخلاقی چه برای زن و چه برای مرد مسئله حیا است .حیا به این  معناست که افراد از کارهای زشتی که مردم آن را بد می‌دانند خودداری کنند. حیا عامل بازدارنده از زشتی ها است حیا در گفتار، حیا در دیدن و شنیدن ،حیا در پوشش. بیماری مهم عصر ما بی حیایی و مدپرستی است ساده لوحی و ظاهربینی, بعضی از افراد از یک سو و بد آموزی رسانه‌های مختلف از سوی دیگر باعث دامن زدن به مسئله بدحجابی در جامعه شده است. متاسفانه امروزه پوشش زنان بسیار نامناسب است و پوشش کامل کمرنگ‌تر شده است زنان مومن بدانند عزت و شرف در سایه عفت و عصمت و ارزش های والای اخلاقی به وجود می آید. زن فریب خورده ای که به واسطه بدحجابی جلوه گری می‌کند کسی به انسانیت و روح زیبای او نمی نگرد بلکه به جنسیت او و حیوانیت و مونث بودن او توجه میشود او به مرحله حیوانیت و بهیمیت رسیده است ممکن است دختری بگوید چرا من کهنه پرست باشم؟ نمیخواهم از دیگران کمتر باشم؟ وقتی همه بی حجاب شدند مسئله عادی خواهد شد؟ چرا به مردها نمی‌گویند نگاه نکنید؟ نگاه مرد به زنی که جلوه‌گری می‌کند نگاه شکارچی به شکار است و نتیجه آن کاملاً معلوم است وقتی جامعه پر شد از زنان بی حجاب نتایج تلخی به دنبال خواهد داشت که می‌توان به برخی از آنها اشاره کرد: به هم خوردن آرامش روانی جامعه، سست شدن بنیان خانواده، بیشتر شدن آمار طلاق ،کم شدن فعالیت های اقتصادی.
این استاد بزرگوار بیان کردند این بی حجابی است که نا امنی و خیانت را در جامعه زیاد میکند آن کسی که در مکانهای عمومی با ظاهری تحریک کننده ظاهر میشود عواقب تلخی در انتظار او ست و اگر کسی متعرض او شد خودش مقصر است. در یک کلام سرمنشأ بسیاری از حوادث تلخ در دنیا و کشور خودمان بی حجابی و بی حیایی است. اگر بعضی ها می گویند در کشورهای اروپایی با آنکه زنان بی حجاب اند اما هیچ اتفاقی برای آنها نمی افتد ,در ظاهر شاید این گونه باشد. اما وقتی آمارها را مطالعه می‌کنیم چیز دیگری در می یابیم. سالها پیش اداره مطالعات جمعیت یکی از کشورهای اروپایی در سه ماه آخر سال میلادی گزارش داد بیش از ۳۱ درصد از کودکانی که متولد شده اند پدر مشخصی ندارند یکی از شبکه های معروف تلویزیونی دنیا گزارش داد ۵۰ درصد از کودکان آن کشور نامشروع  متولد شدند این در حالیست که احکامی که در اسلام برای حفظ حجاب گفته شده باعث سلامت جسم و روان جامعه خواهد شد. به همین دلیل حفظ حجاب بر زنان ما واجب شده است .
۴. حسن خلق: یعنی خوش اخلاقی و معاشرت نیکو با دیگران داشتن. از برکات حسن خلق افزایش عمر و افزایش روزی است. کسی که خوش اخلاق باشد ولو اینکه عبادت اش کم باشد به دلیل خوش اخلاقی به درجات بالا خواهد رسید.
 ۵. آخرین عامل که محور همه این چهار چیز است حریت, آزادی و آزاد منشی است اسلام دین آزادی و آزادگی است قرآن کتاب آزادی بخشی و آزادی آموزی است پیشوایان اسلام پیشوایان آزاد مردی اند آزادی یعنی آزاد بودن از جاذبه های دنیای مادی، فخر فروشی شهرت و زرق و برق دنیا. آزادی معنوی اساس همه آزادی هاست اگر آزادی معنوی باشد آزادی سیاسی و اجتماعی را به دنبال خواهد داشت منشا همه آزادی ها  آزادی معنوی است. انسان آزاد در همه سختی ها و آسانی ها آزاد است و همه آزادی ها با بندگی در برابر خدا تضمین خواهد شد
 
d3r1_img_3542.jpg
 
 حجت الاسلام رمضانی در خطبه دوم به مسئله حقوق بشر آمریکایی اشاره کردند و گفتند حقوق بشر کلمه ای جذاب است اما هر کلمه ای که غربی ها به کار می برند اگر در نگاه اول بار مثبت داشته باشد بدانید برعکس آن است می‌گویند خانواده محترم است .کدام خانواده؟ خانواده ای که مرکب از دو مذکر است ,نه خانواده ای که مرکب از زن و مرد است غربی ها می گویند بچه ها نباید خشونت را یاد بگیرند منظورشان این است که آیات جبهه و جهاد را به بچه ها آموزش ندهید. این مصداق خشونت است منظور شان این است که بچه‌های شما نشنوند شهید فهمیده که بود و چه کرد وقتی میگویند حقوق بشر ,حقوق هزاران کودک که                                                            در اثر بمباران سعودی‌ها از بین می‌روند و بیماری وبا جان آنها را می گیرد .
ایشان گفتند پس کجایند مدعیان حقوق بشر چرا آنها در قبال اینگونه جنایت‌ها سکوت می‌کنند. گول کلمات زیبا را نخورید اگر بخواهیم فهرست ‌وار بگوییم حقوق بشر آمریکایی یعنی اینها یعنی جنگ در ویتنام ،کشتار زنان و کودکان یمن، از بین بردن کشاورز و زمین‌های کشاورزی ،ریختن بمب اتمی روی هیروشیما و ناکازاکی،  سرنگونی بیش از ۵۰ دولت قانونی، یعنی کودتا در آمریکای لاتین و آفریقا, یعنی زندان ابوغریب و گوانتانامو یعنی چندین دهه نسل کشی در فلسطین مظلوم یعنی شلیک موشک به هواپیمای مسافربری و دادن مدال به فرمانده ناو وینسنس، حقوق بشر آمریکایی یعنی حمایت از گروه تروریستی منافقین, شهادت شهید رجایی و باهنر وهمه کسانی که چهره حزب اللهی داشتند ولو اینکه حزب اللهی نبودند
وی در ادامه گفت گروه منافقین در سال ۵۹ تا ۶۷ طبق بعضی از آمار ۱۷هزار نفر را به شهادت رساندند چه کسی از این گروه حمایت کرد. آمریکایی‌ها! آمریکایی‌ها دانشمندان هسته ای ما را ترور کردند . حقوق بشر یعنی ایجاد داعش برای این که اسلام را بدنام کنند و اسلام جعلی را  برجسته نمایند. آمریکاییها اعتقادی به حرمت و کرامت انسانی ندارند. چیزی که خط قرمز آنهاست پول و زور است در همین راستا در ۱۴۰نقطه دنیا پایگاه نظامی زده اند. امروز آمریکای پرمدعا بدهکارترین کشور در زمینه حقوق بشر است .
این استاد بزرگوار گفتند در سال ۲۰۱۶ میلادی پژوهشی در روزنامه گاردین صورت گرفته که آمریکا به طور میانگین هر ساعت سه بمب بر روی سر مردم دنیا می ریزد .
این روحانی بزرگوار در ادامه سالروز تاسیس شورای نگهبان را گرامی داشتند وتصریح کردند این شورا وظیفه خطیری را بر عهده دارد که همانا صیانت از اسلامیت و جمهوریت نظام است.
 
48pa_img_3539.jpg
 
 ایشان در ادامه گفتند مقام معظم رهبری جایگاه شورای نگهبان را روشن کردند و گفتند: بود و نبود شورای نگهبان به معنای بود و نبود جمهوری اسلامی ایران است اگر شورای نگهبان نباشد سلامت اسلامیت و جمهوریت نظام تامین نخواهد شد از این جهت زحمات شورای نگهبان را ارج می‌نهیم.
حجه السلام رمضانی در پایان هفته بهزیستی و تامین اجتماعی را گرامی داشتند و همچنین از مسئولین خواستند تا در اسرع وقت مسجد جامع را بازسازی کنند
 
aes7_img_3554.jpg
اخبار
ارتباط با امام جمعه