پنج شنبه 1396/9/2 - 42 : 8
مشخصات امام جمعه
سیدعلی خرسندی
سیدعلی خرسندی
رستم (مصيري)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/26

بسم الله الرحمن الرحیم.                               

 

اوصیکم عبادالله و نفسی با لتقوی الله.

 

خودم و شما را به رعایت تقوای الهی و ترس از خشم و قهر خدا دعوت میکنم

 

خطبه اول:

 

موضوع بحث این خطبه:اهمیت وقف در قران و روایات است.

 

1-یا ایها الذین آمنوا انفقوا مما رزقناکم،ای اهل ایمان از آنچه روزی شما کردیم انفاق کنید

 

من قبل ان یاتی یوم لایبع فیه و لاخله،قبل از آنکه روزی(مرگ)بیاید که نه کسی بتواند برای خود آسایش تهیه کند و نه دوستی و شفاعتی بکار آید.(بقره 245)

 

2-قال علی (ع)الصدقه و الحبس ذخیرتان فد عوهما لیومهما ،صدقه و وقف دو ذخیره اند آن دو را برای روز خودشان (قیامت)وانهید.(دعائم الاسلام ج 2 ص 320

 

3-قال الصادق(ع) تصدق رسول الله (ص) باموال جعلها وقفا،پیامبر حد اموالی را صدقه داد و آنها را وقف کرد.ص 341

 

4-اهمیت وقف زیاد است.امام باقر (ع) از پدرانش نقل کرده است که پیامبر (ص) به مردی در باغی برخورد کرد که آن فرد درخت می کاشت حضرت ایستاد و فرمود دوست نداری تو را به درختی راهنمایی کنم که مستکم تر و با دوام تر از این درخت باشد؟عرض کرد بلی یا رسول الله حضرت با هدف دل کندن او از دنیا و روی اوردن به وقف اموال فرمود هر صبح و شام بگو:سبحان الله و الحمدالله و لا اله الا الله و الله اکبر در واقع پیامبر او را به انفاق و وقف اموال تشویق فرمود.آن مرد عرض کرد:ای پیامبر (ص) من شما را گواه می گیرم که این باغ از این ببعد به عنوان صدقه و وقف برای مسلمانان فقیری که در صفه زندگی می کنند باشد.

 

2-به دنبال این مسئله آیه شریفه(فاما من اعطی ئ اتقی و صدق بالحسنی فسنیسره للسیری،اما هر کسی عطا و احسان کرد و خدا ترس شد و به نیکویی تصدق کرد ما هم البته کار او را سهل و آسان میگرددانیم و این حاکی از اهمیت وقف در نزد خداوند است.

 

خطبه دوم:

 

امام جمعه شهرستان رستم در خطبه دوم ضمن توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی،با اشاره به مناسبت های هفته آینده گفت امروز 28 صفر مصادف با سالروز رحلت پیامبر اسلام در سال 11 هجری و نیز شهادت امام حسن مجتبی در سال 50 هجری و سالروز ازادی سوسنگرد در سال 1359 شمسی است که در این خصوص سه نکته عرض می کنم.

 

:نکته اول،راجع به پیامبر (ص): پیامبر رحمتاللعالمین بود یعنی در حق همه کس و همه چیز خیر خواهی میکرد و آزارش جزء به مشرکین که دشمنان خدا بودند به کس دیگری نمی رسید..

 

نکته دوم:در مورد امام حسن مجتبی (ع) عرض می کنم که امام حسن نسبت به آبروی همه افراد و جامعه حساس بود بطوری که قاتل خودش (همسرش)را هم لو نداد..

 

نکته سوم:در مورد ازادسازی سوسنگرد است.در همان سال اول جنگ رزمندگان دلیر ما موفق به ازاد سازی سوسنگرد شدند که در تقویت روحیه ی رزمندگان اسلام و تضعیف روحیه ی دشمن اثر زیادی داشت.

 

حجت الاسلام سید علی خرسندی در ادامه به 29 آبان اغاز هفته بسیج اشاره کرد و گفت از همه مردم و مسئولین درخواست دارم که به عضویت بسیج در بیایند و بسیج را تقویت کنند زیرا بسیج صرفا یک تشکل نظامی تنها نیست بلکه یک فرهنگ است فرهنگ آمادگی دفاع از اسلام و ایران اسلامی،فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی و فرهنگ ساده زیستی و حضور در تمام عرصه های مختلف.

 

ایشان در پایان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد زلزله غرب کشور گفتند رهبر معظم انقلاب از مردم ومسئولین خواستند که فعالانه به کمک هموطنان زلزله زده بشتابند وی اضافه کردند که هموطنان ما در استان کرمانشاه و مناطق زلزله زده نیازمند پوشاک،پتو مواد غذایی به ویژه برنج،حبوبات،روغن و اب معدنی و نان می باشد که انتظار می رود به صورت سازمان یافته و از طریق مجاری تعریف شده به ویژه سپاه و بسیج به مناطق ارسال گردد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه