دوشنبه 1396/7/3 - 21 : 22
مشخصات امام جمعه
حمیدرضا رستگار
حمیدرضا رستگار
سيدان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/24
مباهله روز اثبات حقانيت و پيروزي اسلام بر مسيحيت است

خطبه اول نماز جمعه سیدان 24 شهریور 1396

امروز 24 ذی الحجه روز مباهله است. مباهله حقانیت اسلام بر مسیحیت هست؛ مباهله حقانیت اهل بیت عصمت و طهارت هست. در سال دهم هجرت، پیامبر گرامی اسلام نامه ای به ابوحارثه اسقف نجران نوشتند و وی و مسیحیان نجران را به اسلام دعوت کردند.

پس از خواندن نامه تصمیم بر این شد که یک شورایی را راهی مدینه کنند برای گفتگو و بررسی و یک گروه 60 نفره راهی مدینه شد. مسیحیان به پیامبر گفتند که دین ما حق است. نظر شما در مورد حضرت عیسی چیست؟ نظر ما مسیحیان این است که عیسی(ع) پسر خداست چون بدون پدر متولد شده است.

آیه 59 و 60 سوره آل عمران نازل شد : مَثَل عيسى در نزد خدا، همچون آدم است؛ كه او را از خاك آفريد، و سپس به او فرمود: «موجود باش!» او هم فوراً موجود شد. اينها حقيقتى است از جانب پروردگار تو ؛ بنابراين، از ترديد كنندگان مباش!

پیامبر آیه را بر مسیحیان خواند اما نپذیرفتند. آنگاه آیه 61 سوره آل عمران نازل شد : هر گاه بعد از علم و دانشى كه (در باره مسيح) به تو رسيده، (باز) كسانى با تو به محاجّه و ستيز برخيزند، به آنها بگو: بياييد ما فرزندان خود را دعوت كنيم، شما هم فرزندان خود را؛ ما زنان خويش را دعوت نماييم، شما هم زنان خود را؛ ما از نفوس خود دعوت كنيم، شما هم از نفوس خود؛ آن گاه مباهله كنيم؛ و لعنت خدا را بر دروغگويان قرار دهيم‏.

بنابراین پیامبر پیشنهاد مباهله داد و مسیحیان گفتند باید با اسقف اعظم خود مشورت کنیم. مشورت کردند و اسقف اعظم گفت: بروید و ببینید اگر محمد با یاران خود آمد، بدانید که دینش حق نیست و میخواهد یارانش را به خطر بیندازد و مباهله کنید اما اگر محمد با خاندانش و اهل بیتش آمد، بدانید که دینش حق است که حاضر است از خاندانش بگذرد پس مباهله نکنید.

مسیحیان آمدند برای مباهله پیامبر قبل از مباهله فرمود: خدایا هر پیامبری اهل بیتی دارد که از خاصان آن پیامبر هستند. خدایا این چهار نفر اهل بیت من هستند. خدایا شک و گناه را از اهل بیت من پاک گردان و آنها را معصوم و طاهر قرار بده.

اسقف مسیحی پرسید اینان که با محمد(ص) آمده چه کسانی هستند. گفتند آن مردی که آمده پسر عمو و داماد محمد(ص) است؛ آن زن دخترش فاطمه هست و آن دو کودک نوه هایش هستند.

بزرگ مسیحیان گفت من چهره هایی میبینم که اگر دست به دعا بردارند کوه ها کنده میشوند و یک مسیحی تا قیامت روی زمین باقی نمیماند.

مباهله یکی از روزهای تاریخی اسلام است. درس این روز تاریخی ایستادگی در راه حق و حقیقت است. درس دیگر این است که این چهار نفر عزیزترین و گرامی ترین خلق نزد خدا و پیامبر هستند.

خطبه دوم نماز جمعه سیدان 24 شهریور 1396

فردا روز خانواده است. دشمنان اسلام برای متزلزل کردن بنیان خانواده های مسلمانان برنامه ریزی کرده اند. یکی از راه های استحکام خانواده آموزش مباحث در مورد خانواده است. ازدواج و تشکیل خانواده هم مثل بقیه چیزها نیاز به آموزش دارد که همه باید سعی کنیم از راه های مختلفی این مباحث را یاد بگیریم تا زندگی موفقی داشته باشیم.

یک از مسائل منطقه ای این است که سوم مهر ماه قرار است در مورد استقلال اقلیم کردستان عراق همه پرسی انجام شود.

کردستان عراق منطقه ای کوهستانی است که نزدیک به شش میلیون نفر از جمعیت سی و هفت میلیونی عراق را در خود جای داده است و شامل شش استان دهوک، اربیل، کرکوک، دیالی، نینوا و کردستان میشود و در مجموع بیست درصد مساحت عراق را تشکیل میدهد. این منطقه به دلیل بهرمندی از ذخایر نفتی و منابع آبی حائز اهمیت است.

اما استقلال کردستان با موانعی روبروست که به نظر کارشناسان این موانع باعث میشوند که کردستان به استقلال نرسد. این موانع عبارت است از: یک؛ اختلاف در میان احزاب سیاسی کردستان. بعضی از احزاب کردستان با همه پرسی مخالف هستند. دو؛ دولت مرکزی عراق به دلیل جدا شدن بخشی از کشورش و همچنین از دست دادن ذخایر آب و نفت مخالف همه پرسی است. سه؛ دولت ترکیه مخالف همه پرسی است چون بین یازده تا بیست میلیون نفر از جمعیت این کشور را کرد ها تشکیل میدهند و استقلال کردستان عراق باعث تحریک کردهای ترکیه برای استقلال میشود. چهار؛ دولت ایران هم مخاف همه پرسی است چون معتقد است استقلال کردستان باعث نا امنی مرزها و باعث بحران جدیدی در منطقه میشود و در زمان فعلی که داعش از منطقه در حال محو شدن است استقلال کردستان میتواند زمینه بازگشت تروریست ها به منطقه را فراهم کند. پنجم؛ سوریه هم مخالف همه پرسی است. چون سوریه هم دارای مقدار قابل توجهی جمعیت کرد است.

اما موافقان همه پرسی در مورد استقلال کردستان عراق، آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند. آمریکا به این دلیل موافق است که میخواهد در کردستان عراق پایگاه نظامی داشته باشد و با ایران و دیگر کشورهای منطقه به مقابله بپردازد. و اسرائیل هم به این دلائل موافق است از جمله: تضعیف کشورهای غیر همسو با جریان صهیونیسم؛ به چالش کشیدن و تهدید امنیت ایران به عنوان دشمن راهبردی اسرائیل؛ مشغول ساختن هسته های مقاومت به بحران های منطقه و دور کردن آنان از مرز های این رژیم.

البته این همه پرسی سابقه هم دارد. در سه سال پیش مساله همه پرسی مطرح شد که با مذاکرات دولت مرکزی عراق با اقلیم کردستان لغو شد. نکته دیگر اینکه این همه پرسی ضمانت اجرایی ندارد و بعضی از کارشناسان معتقدند مطرح کردن همه پرسی در این شرایط بحرانی اقلیم کردستان میتواند بهانه ای باشد برای گرفتن امتیاز از دولت عراق توسط اقلیم کردستان.

اخبار
ارتباط با امام جمعه