دوشنبه 1396/8/1 - 32 : 20
مشخصات امام جمعه
محمد مهدی نژاد
محمد مهدی نژاد
پره سر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30
خطبه های 30 تیر ماه 1396 پره سر
نماز با صلابت و دشمن شکن جمعه این هفته 30 تیرماه 96 در مصلای امام خمینی (ره) این شهر به امامت حجت الاسلام مهدی نژاد امام جمعه بخش پره سر اقامه شد.
 
خلاصه خطبه اول
- سفارش به رعایت تقوای الهی و پرهیز از گناه :
امام صادق علیه السلام فرمودند :
پرهیزکار باشید و به وسیله پرهیزکاری ، دین خود را حفظ کنید.
- اگر انسان خداترس باشد دینش حفظ می شود.
یعنی جاهایی که به دین و ارزش ها هجمه می شود وارد ، و با هتاکان هم پیاله نمی شود.
در وقت بروز فتنه با فتنه‌گران هم رکاب نمی شود‌.
دنبال صداهای مخالف حرکت نمی کند.
در زمان حوادث از ولیّ عقب نمانده و از قافله سالار نیز جلو نمی زند.
 
موضوع خطبه اول
با توجه به نزدیک شدن به پنجم مرداد ماه سالروز اقامه اولین نماز جمعه پس از انقلاب در تهران به امامت مجاهد نستوه آیت‌الله طالقانی (ره) موضوع بحث را در  خطبه اول نماز به نماز جمعه اختصاص می دهم.
یکی از اقدامات اساسی حضرت امام خمینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، اقامه نماز جمعه در شهرهای کشور خصوصا در تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران بود.
- اهمیت نماز جمعه بر کسی پوشیده نیست‌. نماز جمعه یک نماز عبادی ، سیاسی است که خطیب جمعه هر هفته در کنار مباحث دینی ، بحث های سیاسی کشور ، جهان اسلام و دنیای کنونی را برای مردم تحلیل و شرح می دهد‌.
نماز جمعه به تعبیر مقام معظم رهبری قلب فرهنگی هر شهر است.
دو سال قبل که بنده حقیر به اتفاق ائمه جمعه سراسر کشور در حسینیه امام خمینی خدمت مقام معظم رهبری رسیده بودم صحبت های بسیار گرم و دلنشینی در باره نماز جمعه از دو لب مبارک حضرت آقا شنیدم که خلاصه اش را خدمت شما نمازگزاران عزیز قرائت می کنم :
در مورد مسئله‌ی نماز جمعه باید عرض کنم که نماز جمعه یک قرارگاه است ؛ قرارگاه ایمان ، قرارگاه تقوا ، قرارگاه بصیرت ، قرارگاه اخلاق.
از تعبیر قرارگاه نباید ما وحشت بکنیم ، چون قرارگاه جزو تعبیرات و اصطلاحات مربوط به جنگ و مبارزه و این چیزها است.
خب ، این جنگ وجود دارد ، بر ما تحمیل شده - ما درحال جنگیم ، منتها جنگ نظامی نیست ؛ جنگ معنوی است ، جنگ اعتقادی و ایمانی است ، جنگ سیاسی است - همچنان‌که در دفاع مقدّس هشت سال بر ما جنگ را تحمیل کردند.
ما که دنبال جنگیدن با همسایه‌مان نبودیم، بر ما تحمیل شد؛ حمله کردند.
 ما ابتدا حمله نمیکنیم ؛ حتّی در جایی که دفاع لازم نباشد ، دفاع هم نمیکنیم ؛ لَئِن بَسَطتَ اِلَیَّ یَدَکَ لِتَقتُلَنی مآ اَنَا بِباسِطٍ یَدِیَ اِلَیکَ لِاَقتُلَکَ اِنّی اَخافُ اللهَ رَبَّ العلَمین ؛ ما این‌جوری هستیم.
 آنجایی که دفاع لازم است ، چرا ، وارد عرصه‌ی دفاع میشویم.
و خدا را شکر که ملّت ایران ، نیروهای انقلاب ، رهبر بزرگ و عزیزِ فقیدِ ما -که بحمدالله نامش ، یادش ، راهش زنده است - نشان دادند که در زمینه‌ی دفاع ، توانا هستند. ما در حال یک چنین نبردی هستیم ؛ ما در حال یک چنین جهادی هستیم. 
به ایمان مردم ما حمله میکنند ، به بصیرت مردم ما حمله میکنند ، به تقوای ما حمله میکنند ، به اخلاق ما حمله میکنند ، ویروس‌های گوناگونِ خطرناکِ معنوی را در میان ما پراکنده میکنند ؛ خب ، ما چه کار کنیم؟ 
باید دفاع کنیم. 
این ، قرارگاه لازم دارد ، مثل قرارگاه‌های میدان جنگ ؛ نماز جمعه یکی از مهم‌ترینِ این قرارگاه‌ها است ؛ قرارگاه ایمان است ، قرارگاه تقوا است. با این چشم به نماز جمعه نگاه کنیم. 
شما هم فرمانده قرارگاهید ؛ قرارگاه‌های میدان جنگ هرکدام فرماندهی دارند ؛ فرمانده قرارگاه امامت جمعه ، شخص امام جمعه است.
 نماز جمعه همچنان‌که از اسم آن پیدا است ، محلّ جمع است ، محلّ اجتماع است ؛ این هم یک فرصت بزرگی است برای تبیین کردن.
 گاهی شما ناچارید بروید به درِخانه‌ی این ، درِخانه‌ی آن ، یا اینکه از راه‌های غیرمستقیم استفاده کنید. 

این وسایل ارتباط جمعی که امروز وجود دارد، درست است که فراگیر است -اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و بقیّه‌ی چیزها خیلی فراگیر است - لکن نگاه روبه‌رو و چشم ‌درچشم و احساس حضور و شنیدن نفَس گوینده و مخاطب یک چیز دیگر است ؛ اجتماع ، دُور هم جمع شدن ، یک چیز دیگر است.

ممکن است چند صد هزار نفر یک حرفی را ، یک پیامی را در اینترنت یا با پیامک بگیرند ، اما این خیلی فرق میکند با اینکه همین چند صد هزار نفر یک‌جا جمع بشوند ، یک نفر با آنها حرف بزند ، صحبت کند.
 این نگاه کردنِ روبه ‌رو یک تأثیر فوق‌العاده‌ی دیگری دارد ؛ این در اختیار شما است.
 نماز جمعه فرصت اجتماع است ، محلّ تجمّع است ؛ مردم را گرد هم جمع میکند ؛ میتوانند با هم تبادل کنند ؛ میتوانند قرار بگذارند ؛ میتوانند اقدام کنند ؛ اینها خیلی مهم است.
 کسانی که از دین بیگانه هستند -چه خارجی‌ها ، چه بعضی از عوامل بیچاره‌ی خودمان در داخل که این امکانها را ندارند - حسرت میخورند که چطور نمیتوانند و وسیله‌ای ندارند برای اینکه مردم را یک‌جا جمع کنند ، با هم حرف بزنند، با هم تبادل کنند؛ با عناوین مختلف میخواهند این کارها را انجام بدهند ؛ تازه [مانند] این درنمی‌آید.
 
 خب ، حالا که این‌جور شد ، پس نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر است ؛ مرکز فرهنگی هر شهر ، نماز جمعه است ؛ البتّه شرایطی دارد که حالا بعضی از اینها را عرض خواهیم کرد. 
جایی است که آنجا هدایت‌گری انجام میگیرد ؛ من تأکید میکنم این هدایت‌گری صرفاً هدایت‌گری سیاسی نیست ، هدایت‌گری سیاسی و فرهنگی است.
 ما گمان نکنیم که اگر فرض کنید در فلان مسئله‌ی سیاسی روز که محلّ ابتلاء هم هست ، دادِ سخن دادیم و حرف زدیم و مطالب خودمان را با بیان شیوا بیان کردیم ، قضیّه تمام شد ؛ نه ، ما هدایت‌گری فرهنگی را از هدایت‌گری سیاسی بنیانی‌تر میدانیم ؛ هدایت‌گری سیاسی خیلی لازم است و از آن نباید صرف نظر کرد ، امّا هدایت‌گری فرهنگی و فرهنگ مردم ، اخلاق مردم‌ [ مهم‌تر است ‌].
- مقام معظم رهبری در مورخه 69/3/7 فرمودند :
چه کسانی در همه کشور مردم را به حرکت دائمی وا می دارند؟
ائمه جمعه. 
مسئولان انقلاب در سرتاسر کشور ، ائمه جمعه اند‌.
پایگاه های هدایت و رهبری مردم در سرتاسر کشور ، ائمه جمعه اند‌‌.
سنگرهای دفاع معنوی در مقابل دشمنان در سطح جامعه ، ائمه جمعه اند.

همه معنویت انقلاب را تقریبا به دستگاه امامت جمعه و نمازهای جمعه وصل بدانید ، آن وقت ببینید که چقدر مسئولیت ائمه جمعه زیاد می شود و بالا می رود.

خلاصه خطبه دوم 
 
در ابتدا خطبه دوم پیشاپیش دهه کرامت را گرامی داشته و تولد مبارک حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و خجسته میلاد با سعادت حضرت امام رضا علیه السلام را تبریک و تهنیت می گویم. 
 
- مناسبت اول موضوع برجام که توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 5 بعلاوه 1 است.
برجام دو ساله شد. ترامپ رئیس جمهور آمریکا تعهد ایران به برجام را تایید کرد و همزمان تحریم ها را افزایش داد.
دولت ترامپ 18 فرد و گروه را به بهانه های مختلف از جمله ارتباط با برنامه موشکی ایران در لیست تحریم های خود قرار داد‌.
مشاوران امنیتی ترامپ پیشنهاد دادند که ترامپ در حال حاضر برجام را حفظ کند‌.
یک مقام ارشد صهیونیستی معتقد است که برجام برای اسرائیل یک موهبت بود‌‌.
آمریکاییها هیچ وقت به تعهدات بین‌المللی پایبند نبوده و همواره با بهانه های مختلف آن را نقض کرده اند. 
رئیس جمهور کشورمان اذعان کردند که برخی طرح ها و اقدامات آمریکایی ها با روح و متن برجام در تعارض است و قبل از ایشان ، جناب دکتر ظریف اعتراف کرده بودند که آمریکا نه تنها به متن بلکه به روح برجام نیز پایبند نیست. 
آقای ظریف گفته اند تحریم ها بی تاثیر است.
روزی که دکتر احمدی نژاد گفتند: تحریم ها کاغذ پاره است و اثر ندارد اسمش را گذاشته بودند افراطی گری و حالا که دکتر ظریف همین جمله را گفته اسمش می شود هنر دیپلماسی. 
آقای ظریف معتقدند از سرگیری مذاکرات هسته‌ای غیر ممکن است حتی فکر کردن درخصوص ازسرگیری این گفتگوها بسیار خطرناک است. 
آقای ظریف در نهایت آمریکا را تهدید به خروج از برجام کرد‌.
- مناسبت بعدی مراسم تحلیف رئیس جمهور و معرفی وزرا در 14 مرداد است‌.
معیارهای انتخاب اصلح در گزینش وزرای دولت دوازدهم  :
شایسته سالاری ، جوان گرایی و مدیران جهادی را جایگزین مدیران قدرت طلب ، سهم خواه و پیر کنیم.
مدیران جهادی کشور سابقا امتحان خوبی در عرصه‌های مختلف از خود نشان دادند و کارهای ناممکن را ممکن کردند‌.
در جوان گرایی خستگی از کار و تلاش و فعالیت اجتماعی معنا ندارد‌.
در شایسته سالاری بخاطر برخورداری از اصالت اجتماعی و دینی و لیاقت کاری می تواند به خلق حماسه منتهی شود.
آقای رئیس‌جمهور !
سهم خواهی اصلاح طلبان با روحیه انقلابی و شایسته سالاری نمی خواند.
آقای رئیس جمهور !
اصلاح طلبان خائن به نظام بوده و وجودشان در بدنه دولت سم مهلک است‌.
آقای رئیس‌جمهور !
باید دولت ضد رکود سر کار بیاورید.
متاسفانه کشور گرفتار رکود بسیار شدیدی است و دولت یازدهم نتوانست کشور را از رکود خارج کند و در تولید و اشتغال رونق ایجاد کند. 
اخیرا دکتر نیلی مشاور ارشد اقتصادی آقای روحانی اعلام کرده رکود فعلی 7 سال ادامه خواهد داشت و همچنین وضعیت فرهنگی و آموزشی کشور چه در وزارت علوم و چه در وزارت خانه های آموزشی اصلا مناسب نیست.
بنابراین ضروری است تجدید نظری در مدیران ناکارآمد و غیر انقلابی و غیر جهادی صورت گیرد تا حق مردم ادا شود.
جناب آقای روحانی !
صاحبان 16 میلیون رای در اقلیت نیستند سعی کنید با سخنان نیش دار خود جامعه را دو قطبی نکنید‌‌.
کابینه دولت دوازدهم باید در خدمت مردم باشد نه احزاب !
- مناسبت بعدی وجود 8  هزار کانال تلگرامی ضد انقلابی و ضد اخلاقی در کشور است‌‌.
با توجه به هشدار دادستان و معاونت دادستان کشور مبنی بر فعالیت 8 هزار کانال ضد انقلاب و نظام و.‌‌‌‌‌‌.... در کشور که با محتوای مجرمانه و اقدام علیه امنیت ملی کشور  ، عفت عمومی ، اخلاق عمومی و..‌‌‌. مشغولند متاسفانه وزارت ارتباطات علیرغم درخواست مسدود سازی آن از سوی مقام قضایی اقدام عملی در مسدود سازی چنین کانال هایی از خود نشان نداده است. 
جای بسی تاسف است منافقینی که 17 هزار شهید از ملت ایران گرفتند امروز به راحتی در کانال های تلگرامی فعالیت می کنند و وزیر ارتباطات هشدار معاونت دادستان کشور را نظر شخصی می داند‌‌.

 

ارتباط با امام جمعه