جمعه 1396/1/4 - 39 : 12
مشخصات امام جمعه
علیرضا عاشوری نالکیاشری
علیرضا عاشوری نالکیاشری
خمام
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/20
راهيان نور: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، فناوریِ استفاده از ثروت عظیم و معدن طلای دوران دفاع مقدس است.

«بسم الله الرحمن الرحیم»:  خطبة اول: مورخ  20 / 12 / 95  -  11 / جمادی الثانی / 1438   یا عباد الله! اتقوا الله؛ بندگان خدا پرهیزگار باشید؛

     
راهيان نور: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، فناوریِ استفاده از ثروت عظیم و معدن طلای دوران دفاع مقدس است.

به مناسبت نخستين حضور مقام معظم رهبري در جمع كاروان‏هاي راهيان نور در روز 20 اسفند، اين روز به روز ملي راهيان نور نامگذاري شده است. در این ایام، کاروان های زیادی از سراسر کشور راهی جبهه های دوران دفاع مقدس می شوند. آرزوی راهیان این راه نورانی این است که می گویند: «یا لیتنا کنّا معکم فنفوز فوزا عظیما»(زیارت وارث) یعنی«ای کاش ما هم با شما بودیم و به آن فلاح و پیروزی بزرگ نائل می شدیم». شهدای ما هم می گفتند:«یَا لَیتَ قَومِی یَعلَمُونَ* بِمَا غَفَرَ لِی رَبِّی وَ جَعَلَنِی مِنَ المُکرَمِینَ»(یس/27-26) یعنی«ای کاش قوم من می دانستند* که پروردگارم مرا آمرزیده و از گرامی داشتگان قرار داده است». بنابراین دیگر کسی نگوید: حالا چه کسی خبر آورده که آن طرف چه خبر است!. چون قرآن کریم، این خبرها را به ما داده است. این سفرنامه الهی کاملا متقن و حق است:«وَ مَن اَصدَقُ مِنَ اللهِ قِیلاً»(نساء/122) یعنی«و کیست که در گفتار و وعده هایش، از خدا صادق تر باشد؟!».

 كاروان‏هاي راهيان نور، يكي از منابع عظيم توليد معنويت، بازشناسي‏ هويت اسلامي - انقلابي و فرصتي براي خودسازي انقلابي نسل های بعدی انقلاب اسلامي است. اعزام گسترده ميليونها نفري و سالانه كاروانهاي معنوي راهيان نور در آستانه و ايام عيد نوروز، يكي از مهمترین شاخصه‏هاي‏ استثنائي قدرت نرم جمهوري اسلامي براي خنثي‏سازي جنگ نرم نظام سلطه محسوب مي‏شود.

جامعه امروز ما نياز ويژه‏اي به تغذيه فرهنگ غني اسلام دارد كه كاروان‏هاي راهيان نور و سفرهاي زيارتي به مناطق جنگي جنوب و غرب كشور مي‏تواند تا حدود زيادي اين مهم را ياري رساند. راهيان نور مي‏بايست به‏عنوان يك فرهنگ در جامعه اسلامي نهادينه گردد. مناطق عملياتي هشت سال دفاع مقدس، سرزمين‏هاي مقدسي است كه حضور در آنان مي‏تواند روح انسان را از بدي‏ها و ناپاكي‏ها دور سازد. مناطق عملياتي كه در دوراني نه چندان دور معركه تقابل حق و باطل بوده است، امروز براي اهل معرفت به‏مثابه نقطه‏اي از بهشت است كه از آن عطر معنويت و انسانيت به مشام جان مي‏رسد.

راهيان نور، بزرگترين پروژه رزمنده‏پروري جوانان ايراني در مكتب اسلام ناب محمدي‏(ص) است. آشنايي بي‏واسطه با اسطوره‏ها و پيشكسوتان جهاد و شهادت كه تكرارشان در شرايط صلح، محال جلوه مي‏كند، سبب انس نسل نو با اسوه‏هاي نسل گذشته مي‏شود.

در كاروان‏هاي راهيان نور گاهي كساني حضور دارند كه براي فرار از جاذبه‏هاي كاذب شيطان در زندگي معيشتي‏ خويش، به‏دنبال پناهگاهي مي‏گردند كه شيطان جرأت پانهادن در آن حريم را نداشته و ندارد. حريمي كه شبيه حرم امن الهي، ايمان و عمل آدمي را بيمه و فرشته‏هاي نجات از آدمي حفاظت و مراقبت كرده و نمي‏گذارند كسي قرباني تيرهاي شوم شيطان شود و از رفيع عزت به حضيض ذلت سقوط كرده و به‏جاي دگرگوني و تحول، دچار پديده تأسفبار استحاله شده و همه دستاوردها را از دست بدهند. از اين لحاظ بايستي با نگاهي مشتري‏منشانه به اين سفر معنوي نگريست و مهم‏تر از انجام اين سفر، سرانجام آن و يا همان دستاوردهاي معنوي، توشه‏هاي خودسازي و نيز مائده‏هاي آسماني اين زيارتگاه‏هاست كه هيچكس نبايد از اين سفر عاشقانه، توشه تهي و يا با دست خالي به خانه برگردد.

روايتگري يكي از مهم‏ترين فعاليت‏هاي فرهنگي اردوهاي راهيان نور به‏شمار مي‏رود كه باید بيشتر، معنويت و سيره عملي شهدا مورد توجه قرار ‏گيرد، در حالي كه اين اطلاعات در حاشيه قرار می گیرد. و بیشتر از ادوات جنگی و ابتکارات نظامی و پیروزیهای ظاهری گفته می شود! در حالیکه ممکن است سخن گفتن از واقعیت های یک شکست، بسیار آموزنده تر باشد؛ چنانکه خداوند سبحان از ماجرای جنگ احد یاد می کند.

با توجه به اين‏كه اكثر زائرين مناطق جنگي از قشر نوجوان و جوان جامعه هستند، مي‏بايست سيره عملي شهدا را به كاروان‏ها تزريق كرده تا نوجوانان و جوانان بدانند كه به كجا آمده‏اند و چه اعتقاد و بينشي باعث اين‏ جانفشاني‏ها گرديده و ما چگونه مي‏توانيم راه شهدا را ادامه دهيم.

هدف اصلي از آشناسازي ‏جوانان با مفاهيم ايثار و شهادت، معرفي شهدا به ‏عنوان الگوي دست‏يافتني و ايجاد نشاط معنوي و درس آموزي از مكتب شهيدان و پياده‏كردن سيره عملي شهدا در زندگي است.

نمي‏توان منكر ضرورت و تأثير احساسات در انس نسل جوان با شهدا شد؛ اما شور و احساسات ممكن است پس از بازگشت به شهر و ديار و قرار گرفتن در فضاي‏ متفاوت، به‏راحتي از بين برود و آنچه در اذهان جوانان ماندگار و باقي مي‏ماند آن مطالب و باورهايي است كه بر اساس منطق و استدلال مأخوذ از معارف ديني به‏دست آورده است. بيان خاطرات شهيداني كه از نظر شاخصه‏هايي چون سن، جنسيت، جغرافيا، قوميت، شغل، تحصيلات و... با مخاطب ما وجه اشتراك دارند، جذّابيت و تأثيرگذاري بيشتري براي مستمعين در پي خواهد داشت.

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز دوشنبه در دیدار دست‌اندرکاران راهیان نور و جمعی از سرداران و رزمندگان دفاع مقدس، دوران هشت‌ساله‌ دفاع مقدس را یکی از ثروت‌های فرهنگی ناب و ارزشمند کشور دانستند و با تأکید بر اینکه راهیان نور، ابتکاری بسیار بزرگ و مهم و یک فناوری نوین برای استفاده از ثروت و معدن طلای دفاع مقدس است. تأکید خداوند در قرآن کریم مبنی بر یادآوری ایام‌الله و روزهای بزرگ و تأثیرگذار، دوران دفاع مقدس را ازجمله ایام‌الله و روزهای تاریخ‌ساز ملت ایران است. راهیان نور عاملی برای جلوگیری از فراموش شدن ارزش‌ها و درس‌های دوران دفاع مقدس است. راهیان نور در واقع فناوریِ استفاده از ثروت عظیم و معدن طلای دوران دفاع مقدس است. لزوم استفاده از محتوای غنی دفاع مقدس در کتاب‌های درسی و دانشگاه‌ها و همچنین کارهای هنری ضروری است.

 

خطبة دوم: مورخ  20 / 12 / 95  -  11 / جمادی الثانی / 1438   اوصیکم و نفسی بتقوی الله؛ خود و شما را به تقوای الهی سفارش می کنم.

22 اسفند، به مناسب سالروز تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی در سال 58 به فرمان حضرت امام‌خمینی(ره)، روز بزرگداشت شهداء است؛ که ان شاءالله روز یک شنبه در همین مکان یادواره شهدای بخش خمام برگزار خواهد شد. احیاء و حفظ و ترویج فرهنگ شهادت طلبی، زنده نگه‌داشتن یاد شهیدان و تجلیل و تکریم از خانواده‌‌های معظم آنها، از محورهای فعالیت‌های آن است. هدف اولیه از تشكيل اين نهاد انقلابى، صيانت از خانواده‏هاى محترم شهداى بزرگوار انقلاب اسلامى بود که قبل از آن هم این کار از سوی حضرت امام خمینی(ره) سابقه داشته است. ایشان بعد از قيام خونين 15 خرداد 1342، گروهى از روحانيون‏مبارز و افراد خيّر را مأمور رسیدگی به خانواده‏هاى شهداى قيام 15 خرداد كرده بودند؛ كه اين كار در طول سالهاى مبارزه با رژیم شاه، ادامه يافت و در سالهاى پیروزی انقلاب، به اوج خود رسیده بود. بعد از پيروزى انقلاب اسلامی ایران، به منظور نظم بخشیده به این تلاشها و انجام خدمات بيشتر، به فرمان حضرت امام (ره)، بنياد شهيد انقلاب اسلامى‏تأسيس شد. با آغاز جنگ تحميلى و بيشتر شدن تعداد شهداء، وظيفه بنياد شهيد، سنگين‏تر و زیادتر گرديد.

یاد شهیدان برای همیشه باید زنده بماند، راه درستی که همه ما باید در پیش بگیریم راه این شهیدان است. اگر می‌خواهید به چیزی افتخار کنید، به ایثار و فداکاری و جانفشانی شهدای گرانقدرمان افتخار کنید، سعی کنید تا خودتان را با رهروی از راه شهیدان، به خدا نزدیک کنید. انجام دادن برخی از اعمال سخیف در آستانه چهارشنبه سوری که هیچ پشتوانه عقلی و منطقی ندارد. سنت غلطی که نه انجامش نفعی به حال انسان دارد و نه ترک آن ضرری به حال او. این آتش بازی ها و ترقه انداختن ها جز ایجاد خطر برای خود و دیگران و ارتکاب گناه در اثر ترساندن مردم، ثمر دیگری ندارد.  صرف ارضاء هوس یک عده جوان هیجان طلب، نمی ارزد که این همه ضرر و هزینه بر جامعه تحمیل شود. مطمئن باشید هیچ سعادتی از قِبَل این عمل برای کسی حاصل نمی شود. بلکه بخاطر ترس و وحشتی که در دل زن و بچه مردم ایجاد می کنید، گناه هم هست.

یکی از مهم‌ترین ثروت‌ها و ارزش‌های فرهنگی، «وجود روحیه اعتقاد به مجاهدت و انگیزه حرکت در راه دین» در میان اکثریت مردم است. «اعتقاد به ایستادگی در مقابل زورگو» و اینکه «اگر ایستادگی کنیم بدون تردید بر دشمن غلبه خواهیم کرد»، از دیگر ثروت‌ها و ارزش‌های فرهنگی ملت ایران است که اگر زنده نگه داشته و به میدان آورده شوند، منشأ کارهای بزرگی خواهند بود. علت شروع جنگ تحمیلی این بود که دشمن بعثی و حامیانش در ما احساس ضعف کردند و اگر از تصرف چند روزه تهران مطمئن نبودند، قطعاً جنگ را آغاز نمی‌کردند. دشمن تا حدود ۱۲ کیلومتری اهواز پیشروی کرد اما ملت با نهیب امام بزرگوار توانستند صحنه جنگ را دگرگون کنند. فاصله زمانی اندکِ یک‌سال و نیم توانستند پیشروی دشمن تا نزدیکی اهواز را به عملیات فتح‌المبین و اسارت حدود دوازده هزار نفر از نیروهای دشمن تبدیل کنند. در اینکه جنگ خشن و خسارت‌بار است، شکی نیست اما اگر ملتی مورد تهاجم قرار گیرد ولی نیرو و قدرت خود را به میدان نیاورد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟این، یک قاعده کلی است که «احساس ضعف موجب تشویق دشمن به حمله خواهد شد»، بنابراین اگر می‌خواهید دشمن را از تهاجم منصرف کنید، باید از نشان دادن احساس ضعف بپرهیزیم و نقاط قوت فراوانی را که در اختیار داریم، آشکار کنیم. در زمینه اقتصادی اظهار ضعف شد و دشمن دید که اینجا می‌توان فشار آورد و فشار را زیاد کردند. فرهنگ نیز همانند اقتصاد است و اگر در عرصه فرهنگی تولید نداشته باشیم، نیازمند واردات خواهیم شد و نتیجه واردات هم «کمر راست نکردن تولید داخلی» خواهد شد. امروز یکی از مشکلات کشور، واردات فراوان و تا حدی بی‌حساب و کتاب در مقابل تولید ناقص داخلی است.

 رهبرانقلاب، در ديدار اعضای مجلس خبرگان فرمودند: اگر کارهای ضروری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شده بود، امروز تفاوت محسوسی را در اوضاع اقتصاد و زندگی مردم شاهد بودیم. بیان شاخص‌های کلان اگر آمارهایش قابل خدشه نباشد، در زندگی و معیشت مردم اثر نمی‌گذارد. مردم در مسائلی نظیر تولید، اشتغال، رکود و... شکایات دارند! باید به‌گونه‌ای عمل کرد که مردم تأثیر آن را در زندگی خود، کاملاً احساس کنند؛ اما اکنون، اینگونه نیست. اگر احساس مسئولیت نداشته باشیم از چارچوب اسلام خارج شده‌ایم. «احساس مسئولیتِ مسئولان» موضوعی فوری، ضروری و واجب است. در قبال مسائل فرهنگی و معیشت مردم، به‌شدت مسئول هستیم و اگر حتی یک جوان مؤمن در اثر عملکرد ما خدای ناکرده از راه منحرف شود، ما مسئولیم.

آمریکایی‌ها با وجود  افتضاح بزرگ در انتخابات اخیرشان به انتخابات ملت ایران هجمه می‌کنند. باید در همه زمینه‌ها از جمله حقوق بشر، تروریسم و جنایات جنگی در مقابل غرب حالت هجومی داشته باشیم. طرفداری ملت‌ها از نظام اسلامی، عقبه مستحکم ماست و این واقعیت آمریکایی‌ها را عصبانی کرده و آنها را به فکر چاره‌ای برای مقابله با نفوذ روزافزون ایران انداخته است.

میزان کمی از توافقات خارجی محقق شده. «جذب سرمایه‌گذاری خارجی» اقدامی مثبت است اما تاکنون میزان کمی از توافقات خارجی محقق شده است، بنابراین نباید به امید و انتظار سرمایه‌گذاری آنها نشست بلکه باید آن کاری را که خودمان می‌توانیم، در داخل انجام دهیم. اقتصاد مقاومتی با مبانی محکم فکری و نظری، تنها راه علاج مشکلات کشور است و باید اجرا شود. اگر اقتصاد مقاومتی اجرا می شد وضع زندگی مردم اینگونه نبود. مسئولين طوری عمل کردند که افرادی هم كه جزء طبقات پايين جامعه هستند، میل پیدا کرده‌اند در مسافرت، لباس پوشیدن و... ژست اشرافی‌گری به خود بگیرند!

 

ارتباط با امام جمعه