شنبه 1396/2/9 - 58 : 11
مشخصات امام جمعه
علیرضا عاشوری نالکیاشری
علیرضا عاشوری نالکیاشری
خمام
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
مبعث پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم): روزی است که خداوند آخرین پیام رسان خود را انتخاب کرد. و این انتخاب خداند، بزرگترین راهنمایی برای مردم در مورد انتخابات است.

«بسم الله الرحمن الرحیم»:  خطبة اول: مورخ  1 / 2 / 96  -  23 / رجب / 1438   یا عباد الله! اتقوا الله؛ بندگان خدا پرهیزگار باشید؛

      
مبعث پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم): روزی است که خداوند آخرین پیام رسان خود را انتخاب کرد. و این انتخاب خداند، بزرگترین راهنمایی برای مردم در مورد انتخابات است.

امامان معصوم(ع) همه مقامات پیامبر(ص) را دارا هستند. پیامبر(ص) دارای نبوت تشریعی است و خداوند بر زبان پیامبر(ص) احکام را جاری می‌کند.  هر آنچه پیامبر(ص) به نبوت تشریعی دریافت کرده، امامان معصوم(ع) آن را در اختیار دارند و نقل می‌کنند.

 یکى از یاران امام صادق(ع) از آن حضرت پرسید: ما گاهى حدیثى را از شما مى‌شنویم، سپس شک مى‌کنیم که از شما شنیده بودیم یا از پدرتان؟ فرمود: «ما سَمِعْتَهُ مِنّى فَأَرْوِه عَنْ اَبى، وَ ما سَمِعْتَهُ مِنّى فَأَرْوِه عَنْ رَسُولِ اللهِ» یعنی«آنچه را از من شنیده‌اى از پدرم روایت کن و آنچه را از من شنیده‌اى از رسول‌خدا(ص) روایت کن»! (جامع الاحادیث/1/17/4 باب حجیة فتوى الائمه). در جاى دیگر نیز مى فرماید:

«مَهْما اَجَبْتُکَ فیهِ بِشَىء فَهُوَ مِنْ رَسُولِ اللهِ لَسْنا نَقُولُ بِرَأْیِنا مِنْ شَىء» یعنی«هر گاه پاسخى درباره مسئله‌اى به تو دادم آن پاسخ از جانب رسول خدا(ص) است و ما به رأى خودمان چیزى نمى‌گوییم»! (همان/حدیث 7)

در طول تاریخ بشریت، کم تر انسانی وجود دارد که مانند پیامبراسلام تمام خصوصیات زندگی اش به طور واضح بیان و ‏شده‏باشد. خداوند متعال در قرآن کریم ‏با زیباترین عبارات و کامل‏ترین‏بیانات، آن حضرت را معرفی نموده ستوده است. خداوند متعال می‏فرماید: «انک لعلی خلق عظیم» «ای پیامبر! تو بر اخلاقی عظیم استوار هستي». خداوند متعال در وصف پیامبر(ص) فرمود:

«اَلَّذِینَ ءَاتَینَاهُمُ الکِتَاب‏ََ یَعرِفُونَه کَمَا یَعرِفُونَ اَبنَاءَهُم وَ اِنَّ فَرِیقَاً مِنهُم لَیَکتُمُونَ الحَقَّ وَ هُم‏یَعلَمُونَ‏» (بقره/146) یعنی«کسانی که کتاب آسمانی به آنان دادیم، او را همچون فرزندان خودمی‏شناسند; (ولی) جمعی از آنان، حق را آگاهانه کتمان می‏کنند». و نیز می‏فرماید: «مُحَمَّدٌ رَّسُولُ ‏اللهِ وَ الَّذِینَ مَعَهُ اَشِدَّاءُ عَلَی الکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَینَهُم تَراهُم رُکَّعاً سُجَّداً یَبتَغُونَ فَضلاً مِنَ اللهِ وَ رِضواناً سیماهُم فِی وُجُوهِهِم مِن أثَرِالسُّجُود ذالک مَثَلُهُم فِی الـتَّوراةِ وَ مَثَلُهُم فِی الاِنجِیلِ»(فتح/29) «محمد(ص) فرستاده خداست و کسانی که با اوهستند در برابر کفار سر سخت و در میان خود مهربانند. امام صادق(ع) فرمود: زیرا خداوند متعال در تورات و انجیل و زبور، حضرت محمد(ص)، مبعث، مهاجرت، و اصحابش را چنین توصیف نمود: «محمد رسول‏الله و الذین‏معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم... محمد(ص) فرستاده خداست; و کسانی که با او هستند در برابر کفارسرسخت و شدید و در میان خود مهربانند. پیوسته آن‏ها را در حال‏رکوع و سجود می‏بینی، در حالی که همواره فضل خدا و رضای او راطلبند. نشانه آن‏ها در صورتشان از اثر سجده نمایان است. این،توصیف آنان در تورات و توصیف آنان در انجیل است...امام صادق(ع) فرمود: این، صفت رسول خدا(ص) و اصحابش در تورات و انجیل است. زمانی که خداوند پیامبر خاتم(ص) را به رسالت مبعوث‏نمود اهل کتاب یهود و نصاری او را شناختند اما نسبت‏به اوکفر ورزیدند، همان گونه که خداوند متعال فرمود: «فلما جاءهم ‏ما عرفوا کفروا به‏» یعنی«هنگامی که این پیامبر نزد آن‏ها آمد که(از قبل) او را شناخته بودند، به او کافر شدند.».

خداوند متعال در قرآن کریم، در وصف پیامبر(ص) می‏فرماید: «وَ مَا اَرسَلنَاکَ الا رحمةً لِلعَالَمِینَ»(انبیاء/107)‏ «ما تو را جز برای رحمت جهانیان‏ نفرستادیم. قرآن نیز می‏فرماید: «اَشِدَّاءُ عَلَی الکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَینَهُم...»در برابر کفار سرسخت و شدید و در میان خود مهربانند. این دوچگونه با هم جمع می‏شوند؟ توجه به این آیه برای طرفداری اندیشه تسامح و تساهل ضروری است . آیا ممکن است کامل‏ترین انسان، که با کامل‏ترین کتاب آسمانی برای‏هدایت تمام جهانیان مبعوث گردیده است در مقابل دشمنان دین هیچ‏عکس العملی جز مهربانی نداشته باشد؟! برای اداره جامعه دینی و بقای آن باید در مقابل دشمنان دین‏ایستاد.

 شدت عمل نسبت ‏به کافران و مبارزه با آن‏ها برای از بین‏بردن موانع هدایت عین رحمت است.

در عرف جهانی امروز «سیاست‏» را به معنای نیرنگ و دروغ برای‏کسب قدرت و سلطه بر مردم تعریف می‏کنند، اما «سیاست‏» در لغت به معنای «اداره کردن امور مملکت» و «حکومت کردن» است‏. خداوندمتعال پیامبر خاتم(ص) جانشینان بر حق او، ائمه معصومین را از بهترین سیاستمداران شمرده است در زیارت جامعه، در وصف (ائمه‏علیهم السلام) که پرورش یافتگان مکتب نبوتند، آمده است: «وساسة‏العباد.»

فرمود: «مَا ءَاتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ مَا نَهَاکُم‏عَنهُ فَانتَهُوا»(حشر/7) یعنی«آنچه را رسول خدا برای شما آورد، بگیرید،(و اجرا کنید) و از آنچه نهی کرد، خود داری نمایید. رسول‏خدا(ص) استوار، موفق و موید به روح القدس بود و نسبت‏به سیاست ‏و تدبیر خلق هیچ گونه لغزش و خطایی نداشت.

 

 

خطبة دوم: مورخ  1 / 2 / 96  -  23 / رجب / 1438   اوصیکم و نفسی بتقوی الله؛ خود و شما را به تقوای الهی سفارش می کنم.

27 رجب سالروز مبعث رسول گرامی اسلام(ص) است. روزی است که خداوند آخرین پیام رسان خود را انتخاب کرد. و این انتخاب خداند، بزرگترین راهنمایی برای مردم در مورد انتخابات است. بیایید معیارهایی را برای انتخاب اصلح در نظر بگیریم که خداوند، برای انتخاب پیامبرش در نظر گرفته است. خداوند، کسی را انتخاب کرد که فقط حرف خدا را می زد و ابداً از خودش چیزی نمی گفت. «وَ مَا یَنطِقُ عَنِ الهَوَی*اِن هُوَ اِلا وَحیٌّ یُوحَی» (نجم/4-3). یعنی«و هرگز از روی هوای نفس سخن نمی گوید* آنچه می گوید چیزی جز وحی که بر او نازل شده نیست.» از مردم هم تبعیت نمی کرد. «وَاِن تُطِع اکثَرَ مَن فی الارضِ یُضِلّوک عن سبیلِ الله» (انعام/116). یعنی«اگر از بیشتر کسانیکه در روی زمین هستند اطاعت کنی، تو را از راه خدا گمراه می کنند.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ديدار جمعی از فرماندهان و کارکنان ارتش:

همه باید قدر انتخابات را بدانند. انتخابات را گرامی بداریم. این برای کشور یک ذخیره ای خواهد بود و کشور را مصونیت خواهد داد.

انتخابات، سالم، با امنیت، با سلامت و با گستردگی باید انجام بگیرد.

علیرغم دشمنانی که مدام وسوسه می‌کنند، رسانه‌های بیگانه، می‌خواهند انتخابات را یک جوری خراب کنند.

بنده شعارهای اقتصادی را در این دو سه سال اخیر برجسته کردم برای اینکه احساس کردم دشمن از این ناحیه میخواهد ضربه بزند. وقتی ما مشکل اقتصادی داشته باشیم بخشهای مختلف نخواهند توانست کارهای درست خودشان را انجام بدهند. امروز ظرفیت اقتصادی در کشور یک نقطه کلیدی و دارای اولویت است، اینها باید دنبال بشود اینها باید با جدیت دنبال بشود. این به عهده مسئولین است. مسئولان اگر انگیزه‌های دشمن را نگاه کنند انگیزه بیشتری برای این کار پیدا می‌کنند. بايد بر روى توليد و اشتغال متمركز شويد و اين هدف به نظارت و پيگيرى جدى نياز دارد.

اگر توليد داخل راه نيفتد، اشتغال ايجاد نمى‏شود.

قدرتهای بزرگ متجاوز، شگرد کارشان تشر زدن است. قدرتهای متجاوزی که می‌خواهند در همه جا دست دراز کنند، از خودشان بزرگ‌نمایی می‌کنند، تشر می‌زنند، اخم می‌کنند. برای یک کشور بدترین موقعیت این است که مسئولین کشور از اخم و تهدید و تشر دشمن بترسند. اگر ترسیدند در واقع در را برای تجاوز و تعرض او باز کردند. کسی می‌خواهد بترسد، بترسد؛ اما از طرف مردم نترسد، ملت ایستادند اگر ملت ایستاده نبود از سال ۱۳۵۷ تا امروز اثر و نشانی از ایران و ایرانی باقی نمی‌ماند.

برخی تحلیلها وجود دارد که «اقدام اخیر آمریکا در حمله به سوریه در نقاط دیگر دنیا نیز امکانپذیر است که اتفاق بیفتد»، البته جنایت، تجاوز، تخطی و تعدی کاملاً از آمریکایی‌ها بر می‌آید و در نقاط دیگر دنیا نیز این کارها را کرده‌اند اما مسئله این است که آنها جرأت انجام چنین کاری را در کجا خواهند داشت؟ جمهوری اسلامی نشان داده است که با اینگونه حرفهای بی‌ربط و کارهای غلط، از میدان به‌در نمی‌رود و مردم و مسئولانی که به انقلاب اعتقاد دارند، با توکل بر خدا، در مقابل تهدیدها و تشرها عقب نمی‌نشینند، زیرا اگر بنا بر عقب‌نشینی بود، امروز کشور دچار درماندگی و ورشکستگی روحی و تمدنی شده بود. کاری که آمریکایی‌ها کردند، اشتباه و خطایی راهبردی است و آنها در حال تکرار خطای گذشتگان خود هستند. مسئولان قبلی آمریکا داعش را بوجود آوردند یا به آن کمک کردند و مسئولان کنونی نیز در حال تقویت داعش یا گروهی نظیر آن هستند. خطر این گروهها در آینده گریبان آمریکایی‌ها را خواهد گرفت همانطور که اروپایی‌ها امروز به خاطر گروههای تکفیری امنیت ندارند.

امروز سعادت يا شقاوت كشور، در دست ما مسؤولان است.

هدف پيامبران از مجاهدت‏هاى مخلصانه، تشكيل نظام دينى و اقامه‏ حدود الهى است.

در نظام اسلامى بايد احكام و سبكِ زندگى اسلامى پياده شود.

2 اردیبهشت 58 حضرت امام(ره) طی فرمانی تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به‌منظور حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی اعلام کردند. رشادت‌ها وایثارگری‌های این نهاد مقدس در کنار ارتش در طول دفاع مقدس هیچگاه از یاد نمی‌رود. امروزه سپاه پاسداران علاوه برفعالیت‌های نظامی، در عرصه‌های علمی نیز درخشش شایسته‌ای دارد. در عرصه جنگ رایانه‌ای و به اصطلاح سایبری نیز قدرت فوق‌العاده‌ای تاکنون از خود نشان داده و بارها در سایت های دشمن نفوذ کرده و عوامل آن راشناسایی و دستگیر نموده است به هر حال یک نهاد کاملاً انقلابی است که دشمنان نظام از آن وحشت دارند. چون حوزه فعالیتش در سراسر کشور گسترده است و حتی در غالب نیروی مقاومت بسیج در دورترین روستاها هم نفوذ کرده است. لذا دشمنان خارجی و ضدانقلاب داخلی و افرادی که درد دین ندارند، از این نهادمقدس می‌ترسند و با آن دشمنی می‌کنند. بنابراین سپاه پاسداران می‌تواند بعنوان یک معیار مورد نظر قرار‌گیرد؛ و نحوه موضع‌گیری افراد در برابر آن نشان‌دهنده انقلابی یا ضد انقلابی بودن آنها باشد. که در زمان فتنه هم دیدیم کسانیکه آشوب به‌پا‌کردند‌، آنهایی بودند که در مقابل سپاه‌، موضعی منفی داشتند.

پنجم اردیبهشت ماه سالروز شکست مفتضحانة آمریکا در صحرای طبس است. آمریکا در سال 59 در آن زمانی که اختلافات داخلی در کشور ما حاکم بود و بنی صدر خائن در رأس دولت قرار داشت و هنوز برخی از نظامیان طاغوتی در بدنه ارتش وجود داشتند، خواست با هماهنگی با عوامل داخلی خود در ایران، قدرت نمایی کرده و با یک حمله برق آسا، گروگان های جاسوس خود در ایران را با خود ببرد. ولی خداوند چنان ضرب شصتی به آنان نشان داد که دیگر هرگز جرأت حمله به خاک ایران اسلامی را پیدا نکرده اند. اهمیت واقعه طبس در این نبود که آمریکایی ها به خاک ایران تجاوز کردند، چون این وحشی گری آنها یک نمونه از کارهای کوچکی است که در تمام دنیا انجام می دهند. اهمیت واقعه صحرای طبس در آن بود که وقتی نظامی مردمی و اسلامی مورد عنایت خداوند باشد، حتی شن های بیابان هم می توانند ماشین جنگی قدرتمندترین کشور جهان را درهم بکوبند و منهدم سازند. امدادهای غیبی، همواره پشت و پناه انقلاب اسلامی ایران بوده  است و ان شاء الله باز هم خواهد بود.

ارتباط با امام جمعه