چهارشنبه 1396/11/4 - 42 : 10
مشخصات امام جمعه
سید عبدا... هاشمی
سید عبدا... هاشمی
شفت
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/1/13
ما با ابزار سیاسی و دیپلماسی مذاکره موافق هستیم(به استثنای برخی موارد) و لیکن مذاکره قوی و هوشیار که کلاه سرمان نرود. وگرنه همان مذاکره برای ما می شود خسارت محض

خطبه اول

بعد الحمد و الثناء و توصیه به رعایت تقوای الهی؛

نگاه فرد متقی به طبیعت ، رسیدن به خداباوری و معادباوری است. طبیعت به ما خداباوری و روز رستاخیز(معاد باوری) را می آموزد.

روم/50: فَانْظُرْ إِلی‏ آثارِ رَحْمَتِ اللَّهِ کَیْفَ یُحْیِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها إِنَّ ذلِکَ لَمُحْیِ الْمَوْتی‏ وَ هُوَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ؛ پس به آثار رحمت خدا (باران ) بنگر که چگونه زمین ( و سایر مواد مستعدّ نموّ آن ) را پس از مرگش ( در بهاران ) زنده می کند. حقّا که آن خدای زنده کننده مرده ها ( در روز واپسین ) است ، و او بر همه چیز تواناست.

فاطر/9: وَ اللَّهُ الَّذی أَرْسَلَ الرِّیاحَ فَتُثیرُ سَحاباً فَسُقْناهُ إِلی‏ بَلَدٍ مَیِّتٍ فَأَحْیَیْنا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها کَذلِکَ النُّشُورُ؛ خداوند کسی است که بادها را فرستاد تا ابرهایی را به حرکت درآورند سپس ما این ابرها را به سوی زمین مرده ای راندیم و به وسیله آن ، زمین را پس از مردنش زنده می کنیم رستاخیز نیز همین گونه است!

برگ درختان سبز در نظر هوشیار               هر ورقش دفتریست، معرفت کردگار

قال رسول الله(ص): «اذا رأیتم الربیع فاکثروا ذکر النشور ما اشبه الربیع بالنشور؛ هرگاه بهار را دیدید از قیامت زیاد یاد کنید چقدر بهار به قیامت شبیه است.»[1].

این بهار نو ز بعد برگ‌ریز         هست برهان وجود رستخیز

«روز طبیعت»

طبیعت از طبع به معنای نهاد و سرشت، حیات مادی که شامل همه موجودات مادی همراه با قوانین حاکم بر آنها می شود. مصادیق فراوانی دارد از جمله زمین، آسمان،آب، دشت، دریا،رودخانه، حیوانات،گیاهان، ابرها و … و روابط و قوانین حاکم بر آنها. نزدیک به 750 آیه از آیات کلام الله مجید در خصوص طبیعت صحبت می فرماید و نام بسیاری از سوره ها برگرفته از طبیعت است مانند تین،زلزله، بقره، نساء، مائده، نحل و … .

پس با نگاه الهی، به طبیعت انسان به معرفت الله می رسد. مثلا با نگاه به رودخانه که در حرکت است به فکر حرکت خود ، به اینکه از کجا آمده و به کجا می رود، می افتد.

ز کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود؟                به کجا می روم آخر ننمایی وطنم

قال علی(ع): رحم الله امرء علم من این فی این والی این.بفهمیم از کجا آمده‏ ایم ‏و در کجا هستیم و به کجا خواهیم رفت.

رودخانه توقف ندارد.انسان با درس گرفتن از طبیعت، می آموزد.«رَبِّ زِدْنی‏ عِلْماً»(طه/114). رودخانه از سنگلاخ ها عبور می کند. وقتی رودخانه با سنگلاخ ها روبرو می شود مسیر راتغییر می دهد و آشغال ها را هم با خود به همراه می برد. پس انسان نباید در مواجهه با شدائد و مشکلات ، درجا بزند و مایوس بشود . باید تلاش را بیشتر کند، بحران ها را مدیریت کند و مصالح الهی را در نظر بگیرد. زیاد شدن آب رودخانه سبب طغیانش می شود پس انسان هم مراقب زیادی نعمت باشد که سبب طغیانش نشود.

شوری/27: وَ لَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبادِهِ لَبَغَوْا فِی الْأَرْضِ وَ لکِنْ یُنَزِّلُ بِقَدَرٍ ما یَشاءُ إِنَّهُ بِعِبادِهِ خَبیرٌ بَصیرٌ؛ و اگر خداوند روزی را بر بندگانش گسترش می داد بی تردید در روی زمین ستم و طغیان می کردند ، و لکن آنچه را می خواهد با تقدیر و اندازه گیری نازل می کند ، زیرا او به ( حال ) بندگانش آگاه و بیناست.

رودخانه همه غصه های حرکت در مواجهه با سنگلاخ ها و … را در درون خود دارد اما در ظاهر شاد است. مومن نیز این درس را از طبیعت می گیرد که  «اَلمُؤمِنُ بَشرُهُ فی وَجِهِهِ وَحُزنُهُ فی قَلبِهِ؛ شادی مومن در رخسار او و اندوهش در دل است»[2].وقتی به دریا می رسد آرام می گیرد. انسان هم آرامش خود را در رسیدن به لقاءالله می یابد.إنّا لله وإنّا إلیهِ رَاجعُون.

انشقاق/6: یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّکَ کادِحٌ إِلی‏ رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاقیهِ؛ ای انسان ، بی تردید تو به سوی ( دیدار جمال و جلال و ثواب و عقاب ) پروردگارت با تلاشی سخت ( به سیر تکوینی و طبیعی ) رهسپاری ، پس او را دیدار خواهی کرد.

و در آخر، طبیعت در حال تحول است و تکامل و در چهارچوب قوانین و موازین الهی حرکت کردن. و یک چنین تحولی برای او می شود عید. پس برای انسان نیز « کُلُّ یَومٍ لا یُعصَی اللهُ فیهِ فَهُوَ یَومُ عیدٍ؛هر روزی که در آن گناه نشود همان روز ، روز عید است»[3].

قال رسول الله(صلی الله علیه و آله): اذا اتی علیَّ یومٌ لا ازدادُ  علماً یقرّبنی الی الله تعالی فلا بورِکَ لی فی طلوع شمس ذلک الیوم؛ اگر روزی بر من بگذرد که در آن دانشی که مرا به خدای متعال نزدیک کند نیفزایم طلوع خورشید آن روز بر من مبارک نباشد[4].

[1] . تفسیر سور آبادى، ج 3، ص1898.

[2] . مجموعه رسایل در شرح احادیثی از کافی ج 2 ،ص 241

[3] . نهج البلاغه ، کلمات قصار ، 420

[4] . محجه البیضاء ج1ص16

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ ﴿١﴾ فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ ﴿٢﴾ إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الأبْتَرُ ﴿٣﴾

خطبه دوم

 

بعد الحمد و الثناء و توصیه به رعایت تقوای الهی؛

عصر حاضر عصر دانش است. از مهمترین عوامل پیشرفت و نهایتا توسعه جامعه پرداختن به اقتصاد دانش بنیان و برقراری ارتباط نزدیک بین صنعت و دانشگاه است که دو رکن اساسی توسعه می باشند.معنایش همان توزیع و کاربرد دانش و اطلاعات است که عامل ابداع و نوآوری اند. با توجه به اینکه نیروی کار تحصیل کرده، خدمات اینترنتی و نزدیکی به بازار مصرف در شهر ها بیشتر از دیگر مناطق مهیا است ، شهرها مکان مناسب تری برای توسعه دانش بنیان است.
مطابق آمار سال 90، 71.4 % جمعیت ایران، شهرنشین است. پس ظرفیت توسعه کشور مناسب با تراکم جمعیتی باید تغییر کند و تولیدات سنتی توانایی پاسخگویی به نیاز های شهر نشینی را ندارد و مناسب با ظرفیت نیست. از این رو تغییر نهادهای تولید و حرکت به سوی تولید دانش بنیان ضروری می باشد.
دستگاه های دولتی باید با رصد اطلاعات و شناسایی نخبگان فکری و حمایت از شرکت های دانش بنیان جدید را به وجود آورد و مانع سرمایه گذاری برخی کشورهای خارجی برای شناسایی و جذب استعدادهای داخلی شود. امروز جهان استکبار به لحاظ زورگویی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی و ملت ایران فروگذار نمی کند و وقتی شرایط به این شکل باشد، پس روزگار، روزگار همه چیز است. مذاکره جای خود، تقویت جنبه دفاعی کشور هم جای خود. امروز پهبادهای سپاه می توانند تا شعاع 3 کیلومتری عملیات داشته باشند. اینکه از بعضی افراد شنیده می شود که دنیای فردا، دنیای مذاکره است ، یا ناآگاه اند و از روی ناآگاهی چنین حرفی می زنند. اما اگر از روی آگاهی چنین مطالبی را بیان می کنند، خائن اند. همچنان که عده ای از اعضای دولت موقف می گفتند ما به جنگنده های F14 آمریکایی احتیاج نداریم و باید آن را پس بدهیم.
ما با ابزار سیاسی و دیپلماسی مذاکره موافق هستیم(به استثنای برخی موارد) و لیکن مذاکره قوی و هوشیار که کلاه سرمان نرود. وگرنه همان مذاکره برای ما می شود خسارت محض. امروز استکبار جهانی در رأسش آمریکا، به جهت حفظ پدرخواندگی خود برای کشورهای اروپایی، حمله به بروکسل(قلب اروپا) می اورد به جهت ایجاد ترس در کشورهای اروپایی و مانع رمزگشایی و تحلیل این حملات در بروکسل می شود. خط قرمز دستگاه های امنیتی غرب، رمزگشایی از چنین عملیاتی است تا اصل واقعه روشن شود و همچنان دامن می زنند به اسلام هراسی . برای کسانی که در بروکسل کشته می شوند اشک می ریزند اما از آن سو برای مردم پاکستان اشک نمی ریزند. مردان ایزدی در عراق را قتل عام می کنند و زنان و دخترانشان را به اسارت می برند. 1700 دانشجوی دانشکده نظامی عراق را سر می برند. در یمن قریب به 7500 نفر تا تا الآن به شهادت رساندند. اما چه کسی برایشان اشک می ریزد؟ حال ، بعضی ها بازهم قائل اند که فردا، فردای مذاکره است نه موشک؟!

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿۱﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿۲﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿۳﴾ وَلَمْ یَکُن لَّهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿۴﴾

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه