شنبه 1396/2/9 - 59 : 11
مشخصات امام جمعه
عباس طلوع ثبوتی
عباس طلوع ثبوتی
كوچصفهان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/10
برگزیده خطبه های نماز جمعه کوچصفهان

خطبه اول:

امام علی علیه السلام: عِبَادَ اللهِ إِنَّ تَقْوَى اللهِ حَمَتْ أَوْلِيَاءَ اللهِ مَحَارِمَهُ ؛ بندگان خدا! تقواى الهى، اولياء خدا را از دچار شدن به حرامها باز می دارد. (بخشی از خطبه 114 نهج البلاغه)

 

در ادامه تفسیر آیات قرآن به آیه 282 سوره بقره رسیدیم که بلندترین آیه قرآن است، و موضوعِ آن، ثبت اسناد است. و اشاره دارد که بدهکاری را چه در معاملات و چه در قرض، بنویسید و وقت پرداخت آنها را به صورت دقیق معیّن کنید.

 

خطبه دوم:

عَنْ خَيْثَمَةَ قَالَ: دَخَلْتُ عَلَى أَبِي جَعْفَرٍ علیه السلام أُوَدِّعُهُ، فَقَالَ: يَا خَيْثَمَةُ! أَبْلِغْ مَنْ تَرَى مِنْ مَوَالِينَا السَّلَامَ وَ أَوْصِهِمْ بِتَقْوَى‏ اللهِ‏ الْعَظِيمِ، وَ أَنْ يَعُودَ غَنِيُّهُمْ عَلَى فَقِيرِهِمْ وَ قَوِيُّهُمْ عَلَى ضَعِيفِهِمْ، وَ أَنْ يَشْهَدَ حَيُّهُمْ جِنَازَةَ مَيِّتِهِمْ، وَ أَنْ يَتَلَاقَوْا فِي بُيُوتِهِمْ.

یکی از یاران اهل بیت به نام «خيثمه» می گوید: خدمت امام باقر علیه السلام رسيدم تا با ایشان خداحافظى كنم. ایشان فرمودند:

سلام ما را به شیعیان برسان، و سفارش كن كه از خداى بزرگ بپرهيزند و ثروتمندان به نيازمندان برسند، و نيرومندان به افراد ناتوان يارى دهند، به تشييع جنازه مردگان حاضر شوند، و به ملاقات و ديدار هم بشتابند. (كافی، ج‏2 ص175)

 

در نهم دی، بی بصیرتی بود که مشکل آفرید.

جای تاسف بود که یکی از آن دو نفر، قبلاً رئیسِ مجلس بود، و دیگری دولت را مدتی مدیریت می کرد، اما حضرت امام خمینی رحمة الله علیه فرمودند که میزان حال فعلی افراد است.

در سال 88 این دو نفر بعد از ماجرای عاشورا و اهانت به عزاداری امام حسین علیه السلام، و بعد از حمایت غربی ها و آمریکایی ها، می توانستند برگردند و اعلام انزجار کنند و صف خودشان را از مفسدان و فتنه گران جدا کنند، اما این کار را نکردند!

 

بعضی ها می گویند: عرصه ی فتنه تمام شده است ولی قرآن می فرماید: الفتنةُ اشدُّ من القتل، یعنی تا قرآن هست فتنه هم وجود دارد. و فتنه و فتنه گری عرصه اش تا روز قیامت است!

 

عزیزان! تطهیر فتنه گران ممنوع است. مگر آنکه خودشان برگردند و توبه کنند، مانند جناب حر بن یزید ریاحی که برگشت و توبه کرد.

 

هدف فتنه گران در سال 88 پیروزی در انتخابات یا حتی عوض کردن نظام کشور هم نبود! قصد آنها در یک کلام نابودی اسلام و قرآن بود!

 

مردم شریف ایران در 9 دی، معجزه آفریدند. همانطور که عصای حضرت موسی معجزه بود و سحر ساحران را بلعید، 9 دی هم سحر فتنه گران را بلعید و از بین برد.

 

امید داریم همانطور که امسال در اربعین بیش از بیست و پنج میلیون نفر زائر امام حسین علیه السلام شدند، ان شاء الله به زودی و با نابودی آل سعود همین جمعیت زائر مکه و مدینه شوند.

ارتباط با امام جمعه