جمعه 1396/5/6 - 12 : 5
مشخصات امام جمعه
علی محمد بیات
علی محمد بیات
(فندرسك) خان ببين
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/9
گزیده خطبه نمازجمعه

 

«گزیده خطبه های نمازجمعه شهر خان ببین و منطقه فندرسک»

 

خطیب:حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا بیات

خطبه االلَّهُمَّ وَ أَنْطِقْنِي بِالْهُدَى، وَ أَلْهِمْنِي التَّقْوَى، وَ وَفِّقْنِي لِلَّتِي هِيَ أَزْكَى، وَ اسْتَعْمِلْنِي بِمَا هُوَ أَرْضَى‏

ترجمه :
اى خداوند، زبانم به هدايت بگشاى و پرهيزگارى را به من الهام كن و مرا به هر كارى كه پاكيزه‏تر است توفيق ده و به هر چه خشنودى تو در آن است برگمار.

مطلب اول:

در ادامه بحث سبک زندگی اسلامی،احترام به پدر مادر در قرآن و روایات:

1.   وَ قَضی‏ رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِیَّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ کِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً کَریماً[1]
پروردگارت مقرر داشت که جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید. هر گاه تا تو زنده هستی هر دو یا یکی از آن دو سالخورده شوند، آنان را میازار و به درشتی خطاب مکن و با آنان به اکرام سخن بگوی‏
در این آیه شریفه به چند نکته اشاره شده است.

2.      یکی از مسائلی که در اسلام به آن تاکید بسار شده و بسیار اهمیت دارد و در زندگی انسان نیز موثر است،احترام به پدر و مادر است.

3.      پروردگار متعال در قرآن بعداز اینکه حکم میکند که جز او را نپرستیم در مرحله بعد احسان به پدر مادر را قرار داده است.

4.      چند نکته در مورد(بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً):

اولا:انسان باید خودش با دست خودش به پدر و مادر نیکی کند.

ثانیا:احسانا یک کلمه نکره است یعنی هر نوع خوبی که در عالم است باید در حق پدر و مادر انجام داد.

5.پیامبر اکرم(ص)میفرماید:اطاعت از پدر و مادر و نیکی کردن به آنها چه زنده باشند چه از دار دنیا رفته باشند.

إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلاً كَرِيماً

وچون یکی ازآن دو یا هردو آنها به پیش تو به پیری رسند به آنان  اف مگو  وبا آنان تندی مکن و با آنان کریمانه برخورد کن.

همانطور که  پدر ومادر درکودکی  به انسان رسیدگی میکنداز تمام توان خود برای پرورش وبزرگ کردن  فرزند خود استفاده می کنند .

دراینجا هم انسان وظیفه دارد که به آنها با تمام توان خدمت کند

فلا تقل لهما اف به پدر ومادر خود حتی اف هم نگویید.

در روایتی از معصوم که فرمود : اگر لکه ای بالا تر از اف بود خداوند می فرمود ولا تنهرهما وبا آنان تندی مکن کریمانه با آنان سخن گو. 

 

 

خطبه دوم:

وَتَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوَى

زاد توشه بردارید که بعترین زاد و توشه تقوی است.

سیلی محکم سربازان ولایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به گروه تروریستی،به گوش اربابانشان رسید.

ما اعلام کرده بودیم که آزموده را آزمودن خطاست،اینجا جمهوری اسلامی ایران است درس ایستادگی و مقاومت خودش را در طول هشت سال دفاع مقدس پس داده است.

دنیا و کشورهای عربی بدانند ما بر سر امنیت کشورمان با هیچکس تعارف نداریم این یک هشدار جدی بود امنیت ما بومی است،امنیت وارداتی مثل بعضی کشورهای منطقه نیست.

موشکهای میانبرد ما این بار قلب تروریست های داعش را هدف قرار داد اما موشک های دوربرد ما به فضل الهی به قلب رژیم صهیونیست را هدف قرار خواهد داد.

تقدیر و تشکر از خضور مردم در روز جهانی قدس.فلسطین پاره تن جهان اسلام است یک زخم کهنه هفتاد سال پیش بر پیکر جهان اسلام افتاد در این مدت چه ظلم و جنایتی که بر سر مردم فلسطین در آوردند،آزادی فلسطین تکلیف همه مسلمانان است.تنها راه آزادی فلسیطین مقاومت است.

ما به مذاکره و نه به نهادهای بین المللی زیر سایه استکبار هیچ دل خوشی نداریم یکی از بزرگترین خیانتهای سازمان ملل به رسمیت شناختن رژیم صهیونستی است .

در روز عید سعید فطر نماز عید فطر هرچه باشکوه تر در مصلی نماز جمعه برگزار شد که باید تقدیر و تشکر کنم از همه مردم و روحانیت معظم و بزرگوار.حقش هم همین است که باید به مثل روز عید فطر وحدت خواصی دیده شود.

روز هشتم شوال روز تخریب قبور ائمه بقیع است.

ائمه بقیع گنبد و بارگاه داشتنداما متاسفانه از زمانی که این تفکر وهابیت و تفکری که مخالف تشیع و تسنن است روی کار آمد یکی از کارهایی که کردند تخریب قبور ائمه بقیع بود.

12تیر مصادف است با سرنگونی هواپیمای ایرانی توسط ناو آمریکایی.

این حقوق بشر آمریکایی بود که 290 نفر زن و مرد کوچک و بزرگ در یک هواپیمایی که سفری به کشور امارات داشتن را هدف قرار داد.

امام راحل(ره)و مقام معظم رهبری بارها تاکید داشتند که ما نمیتوانیم سر یک سفره با امریکا بشینیم و با آنها مذاکره کنیم دلیلش همین است که به هیچ چیز رحم نمیکنند چون انسانیت و وجدان در وجود آنها وجود ندارد.

 

ارتباط با امام جمعه