شنبه 1396/9/25 - 8 : 5
مشخصات امام جمعه
سید ابوالفضل حسینی
سید ابوالفضل حسینی
بندر گز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/17

  خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحیم  الحمدلله رب العالمین الفرد الصمد الذی لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفوا احد  و الصلاه و السلام علی سیدنا و مولانا ابی القاسم محمد المصطفی(ص) و آله الطیبین الطاهرین ولعنت الله علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم الدین .

 عباد الله اوصیکم بتقوی الله.

فَقالَ عَلِىُّ اِذاً وَاللَّهِ فُزْنا وَسُعِدْنا وَكَذلِكَ شيعَتُنا فازُوا وَسُعِدُوا فِى الدُّنْيا وَالاْخِرَةِ وَرَبِّ الْكَعْبَة

مهندسی رفتار

سعادت و شقاوت

امام علی ع دوبار این واژه را در طول عمرش تکرار کرد یکی در جوار پیامبر زیر عبای کساء در منزلش  دومین بار در محراب مسجد کوفه در شب 19 رمضان فرمود فزت برب الکعبه

معیار سعادت و شقاوت چیست آیا دین مبین اسلام سبک زندگی اسلامی ارائه طرق دارند ؟

 مهم ترین ریشه های سعادت از دیدگاه اسلام

سعادت واژه ای زرین ، زیبا ، دل پذیر است که در هر فرهنگ و تمدنی ، آرمانی ارزشمند محسوب شمرده می شود .

 

در واقع نگاه افراد به آفرینش و دیدگاه انسان ها به هستی ،‌مبنای تفسیر سعادت است . و رساندن انسان به نقطه ی کمال و وصول او به بالاترین رتبه ی انسانی ، یعنی مقام قرب و عبودیت عین سعادت حقیقی است .

سعادت مفهومی است نسبی و هر فرد بسته به نوع تربیت و نگرشی که به جهان هستی دارد آن را در چیزی می جوید و لذا نمی توان تعریف جامع و ثابت از آن ارائه داد.

عوامل عبادی رسیدن به سعادت
بر اساس آیات و روایات ، فلسفه ی وجودی انسان رسیدن به سعادت و قرب الاهی است .

 

 

شبهه

آيا روايت قال رسول الله‌(صلي الله عليه و آله و سلم): «السعيد سعيد في بطن امّه و الشقي شقي في بطن امّه»، با مسئله اختيار انسان سازگار است؟

حديثي كه مرحوم صدوق در كتاب من لا يحضره الفقيه نقل كرده‌اند،

سپس از وجود مبارك معصوم پرسيدند: شقي در بطن مادر شقي است، يعني چه؟ آن حضرت در پاسخ فرمود:

خدا از مسير زندگي كودكي كه در رحم مادر است، آگاهي دارد و مي‌داند كه اين كودك، كودكي و نوجواني و... خود را چگونه مي‌گذراند؛ كي به كاروان طالبان علم مي‌پيوندد، با چه كسي رفيق مي‌شود، در فلان دو راهي با اختيار خود، كدام راه را برمي‌گزيند يا با مقدم داشتن شهوت و غضب خود در كارها، با اراده خود به شقاوت روي ‌مي‌آورد.

شقي بودن در رحم مادر، به اين معني نيست كه در رحم مادر، به او سرنوشت شقاوت دهند و بگويند تو حتماً بايد شقي باشي. خدا همه را سعادتمند خلق كرد و در سوره شمس فرمود:

(فَاَلهَمَها فُجورَها وتَقوها) 

 ؛ هر دو راه فجور و تقوا را به انسان نماياند.

پانویس

۱. قال رسول الله‌(صلي الله عليه و آله و سلم): «الشَّقِي مَنْ شَقِي فِي بَطْنِ اُمِّهِ وَ السَّعِيدُ مَنْ وُعِظَ بِغَيْرِهِ».(الكافي، ج۸، ص۸۱؛ من لا يحضره الفقيه،ج۴، ص۳۷۷ ).

۲. سوره شمس، آيه ۸.


ولی بر اساس معارف قرآن و سنت، سعادت و شقاوت ذاتی که تخلف ناپذیر باشد غلط است. علل و اسباب صدور فعل خیر و شر که منتهی به سعادت و شقاوت می شوند از مقتضیات فعل می باشند و هیچیک علت تامه نیستند. اگر سعادت و شقاوت، امری ازلی یا تغییرناپذیر باشد؛ امر و نهی و ثواب و عقاب از طرف خداوند ظلم می باشد.

 


1- ویژگی های انسان شقی و بدبخت را بیان کرده اند.
امیرالمومنین علی(علیه السلام) فرمود: السعید من وعظ بغیر والشقی من انخدع لهواه و غروره.
سعادتمند و خوشبخت کسی است که از زندگی دیگران عبرت آموزد و شقاوتمند و بدبخت کسی از که فریفته هوا و هوس خود گردد.
همچنین فرمود: فإن الشقی من حرم نفع ما أوتی من العقل والتجربه.
همانا تیرو روز و بدبخت کی است که از عقل وتجربه خود محروم ماند و از آن بهره نگیرد.
2- دسته دیگری از روایات که تکمیل کننده تعریف اسنان شقی و بدبخت است، به نشانه های شقاوت اشاره می کند. امیرمومنان علی(علیه السلام)، دغل کاری با دوستان و بدی کردن به انسانهای خوب را از نشانه های شقاوت و بدبختی می داند و می فرماید:
از نشانه های بدبختی، دغل کاری با دوست است از نشانه های شقاوت و بدبختی، بدی کردن به نیکان است.
3- دسته سوم از روایات، عوامل شقاوت و بدبختی را بر می شمرند. پیام اصلی این دسته از روایات آن است که شقاوت و بدبختی معلول و نتیجه اندیشه و رفتار آدمی است؛ چون انسان با سوء اختیار خود، راه شقاوت و بدبختی را می پیماید.

نشانه های بدبختی
حضرت امیر مومنان علی(علیه السلام) فرمود: من الشقاء افساد المعاد.

تباه کردن معاد از بدبختی است.
حضرت علی (علیه السلام) فرمود: من الشقاء أن یصون المرء دنیاء بدینه.
از بدبختی است که انسان، دین خود را وسیله حفظ دنیایش قرار دهد.

عوامل واسباب بدبختی


امیر مومنان علی(علیه السلام) فرمود: من کثر حرصه کثر شقاوة.
کسی که آزمندی اش زیاد باشد، بدبختی اش بسیار است.
حضرت علی(علیه السلام) فرمود: سبب الشقاء حب الدنیا.
دنیا دوستی، مایه بدبختی است.
 بدبخت ترین مردم
امیرمومنان علی(علیه السلام) در پاسخ به این پرسش که بدبخت ترین مردم کیست، فرمود:
من باع دینه بدنیا غیره(23). کسی که دین خود را به دنیای دیگری بفروشد.

نمونه های رفتاری
بینوا و بدبخت حقیقی

روزی رسول اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) به اصحاب خود فرمود: فقیر و بینوا کیست؟ اصحاب پاسخ دادند: کسی که درهم و دینار نداشته باشد و دستش از مال دنیا تهی باشد. حضرت فرمود: آنکه شما می گویید فقیر نیست. بینوا کسی است که در قیامت بیاید و حق اشخاص به گردن او باشد. به این طریق که یک نفر را زده و دیگری را ناسزا گفته، حق شخص دیگری را ضایع کرده است. اگر کار خوبی داشته باشد، در قبال حقوق مردم از او می گیرند و به صاحبان حقوق می دنند واگر حسناتی نداشته باشد، از گناهان کسانی که به این شخص حقی دارند، برداشته می شود و آن گناهان را بر او بار می کننذد. بینوا و فقیر چنین کسی است. همین موضوع ، مقصود خداوند تبارک و تعالی در این آیه شریفه است: « ولیحملن اثقالهم و أثقالا مع اثقالهم». (عنکبوت: 13) (41).

بنابراین عوامل و اسباب خوشبختی حقیقی در موارد زیر خلاصه می شود:

 حضرت حق تبارک و تعالی در سوره عصرف چهار معیار را برای نجات از بدبختی و زاین حقیقی بیان می فرماید که عبارتند از: ایمان به خدا، عمل صالح، سفارش به حق و سفارش به صبر و ایستادگی.
والعصر. ان الانسان لفی خسر، الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر ( سوره عصر).

خطبه دوم

 

قال الله الحکیم

مکروا و مکرالله و الله خیر الماکرین

دعوت به تقوا

فرمان به رسمیت شناختن بیت‌المقدس فلسطینی به عنوان پایتخت اسراییل توسط ترامپ بعد از 22سال

رهبر معظم انقلاب در جمع ميهمانان كنفرانس وحدت:

    توطئه جديد آمريكا از سر ضعف است‌
رهبر انقلاب در ديدار مسؤولان نظام و ميهمانان كنفرانس وحدت اسلامى با اشاره به توطئه جديد آمريكا در مورد اعلام قدس اشغالى به‌عنوان پايتخت رژيم صهيونيستى خاطرنشان كردند: اين‌كه آن‌ها ادعا مى‌كنند مى‌خواهند قدس را پايتخت فلسطين اشغالى اعلام كنند، از عجز و ناتوانى آن‌هاست. در مسأله‌ى فلسطين دست آن‌ها بسته است و نمی‌توانند اهدافشان را پيش ببرند. پيروزى از آن امت اسلامى است و فلسطين آزاد خواهد شد و ملت فلسطين به پيروزى خواهد رسيد. ان‌شاءالله.

 

انتقال سفارت آمریکا به قدس اجرای سناریوی جدید

آرزوی امریکا  ایجاد خاورمیانه جدید  از نیل  تا فرات توسط داعش بود که توسط جبهه مقاومت این توطئه خنثی شد

آخرین حربه آمریکا در غرب آسیا

این اقدام تجاوز بی شرمانه و اقدام ناپسند و توهین به مقدسات اسلام را مسلمانان بر نمیتابند و تراپ با آتشی بازی کرده که دودش به چشم خودش میرود

حماس انتفاضه جدید را شروع کرده در سراسر دنیا برعلیه این اقدام بیانه صهادر میکنند مسولین رجال سیاسی را راهپیمایی و تحصن این اقدام را محکوم میکنند

عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد

در هفته وحدت آمریکا کاری کرد که دنیای اسلام یک بار دیگر وحدت وانسجام خود را درباره ی اولین قبله مسلیمن به نمابیش بگذارند

 

اجرای قرارداد اسلو بعد از 22 دربه رسمیت شناختن بیت‌المقدس فلسطینی به عنوان پایتخت اسراییل، این راهزنی آشکار، بیش از آنکه محصول شناعت امروز ترامپ باشد، محصول رهبران فتح است که ۲۴سال پیش قرارداد اسلو را امضا کردند و به مقاومت خیانت کردند. عاقبت مذاکره به هر قیمت و از موضع ضعیف و نابرابر همین خفت و شکست‌است


مطلب آخر

جابجايى مسئوليت‌ها، به‌طورطبيعى آثار و بركاتى به‌دنبال خواهد داشت، از طرفى دست‌اندركاران يك نهاد را بر آن خواهد داشت تا مرورى بر آنچه تا لحظه تحويل، با انگيزه و تكليف و در حد توان و بضاعت انجام داده‌اند، داشته باشند و ثمره و نتيجه مجاهدات و تلاشهاى بى‌وقفه خود را به محك وجدان و سنجش افكار و ارزيابى منصفانه اهل نظر بسپارند تا نسبت به توفيقات حاصله شكر خدا و نسبت به قصورات و تقصيرات نيز در مقام جبران برآيند.

هفته بهزیستی روز معلول

تشکر از خانم جعفری و تبریک به اقای

آمار طلاق 8ماهه 109 مورد

آمار خودکشی 3 مورد

4درصد رشد معلولیت ژنتیکی در نوزادان

فعالیت بیشتر اوژانس اجتماعی

تشکر از جناب اقایی ذبیحی رییس محترم حلال احمر شهرستان

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه