سه شنبه 1395/11/5 - 30 : 6
مشخصات امام جمعه
سید ابوالفضل حسینی
سید ابوالفضل حسینی
بندر گز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
برخورد واقع‌گرایانه در مسائل و نگرش مثبت اعضا می‌تواند به استحکام پیوند‌ها کمک کند


برای تنظیم رابطه‌ای مثبت میان مادرزن‌ها و دامادها چه باید کرد؟

یادتان باشد رفتار شما با مادر و خواهرتان الگویی برای رفتار شما با همسر آینده‌تان تلقی خواهد شد

 

کلید داشتن یک رابطه خوب و موفق با همسرتان این است که بتوانید رابطه خوبی با مادر او برقرار کنید. برای اینکه بتوانید چنین رابطه ای داشته باشید از هر سرنخی استفاده کنید.

 

اعتماد و محبت داماد به مادر زن ، در سعادت و خوشبختی زندگی مشترک بسیار مفید است.
عوامل متعددی می‌تواند به ایجاد درگیری در خانواده منجر شود. متداول‌‌ترین عاملی که اغلب مورد توجه قرار می‌گیرد درگیری «داماد با مادرزن» است.


مشکل مشترک، قدرت کشمکش نسل‌هاست. هر شخصی سلیقه‌ها و احساسات خاص خود را دارد، بنابراین اختلاف داماد با مادرزن تعجب ندارد. این اختلاف ذائقه در موضوعاتی نظیر کجا زندگی کردن، چگونگی  تعیین خط‌مشی زندگی و ... خود را نشان می‌دهد. در این میان برخی ترجیح می‌دهند شیوه ترکیبی زندگی را انتخاب کنند و برخی به سبک مستقل روی می‌آورند. به هر حال نمی‌توان انکار کرد یکی از عوامل شایع و ویرانگر ازدواج، کشمکش بر سر قدرت است. بیشترین کشمکش‌ها هم بین«داماد و مادرزن» یا «عروس و  مادرشوهر» اتفاق می‌افتد. در کشمکش‌های طولانی به ندرت می‌توان برنده را پیدا کرد. وجود کشمکش زیاد به این معناست که مردم اصلا فراموش کرده‌اند برای چه چیزی می‌جنگند.


داماد و مادر زن

به مادرزنتان نشان دهید که به کودکان علاقه دارید

در حضور مادرزنتان عشق و علاقه تان را به بچه ها نشان دهید. با فرزندان خواهر یا برادر همسرتان بازی کنید و به آنها بی توجه و بی اعتنا نمانید. اگر هیچ بچه ای در خانواده وجود ندارد، از خانواده خود و خاطره هایی که با بچه ها دارید برای مادرزنتان تعریف کنید. مادر همسرتان، نوه خود را قبل از اینکه به دنیا بیاید، دوست دارد و با این رفتار شما متوجه خواهد شد که شما ظرفیت لازم برای پدری شایسته شدن را دارید.
6- از مادرزنتان نظر بخواهید

مادرها عاشق این هستند که حس کنند بچه ها هنوز به آنها نیاز دارند. اگر در کاری نظر او را بخواهید، حتی اگر تصمیم خود را از قبل گرفته باشید، می توانید قدم بزرگی برای برقراری یک ارتباط خوب بردارید. مطمئن باشید که برای مادرزنتان، اجرای توصیه اش به اندازه نظرخواهی از او مهم نیست. او فقط می خواهد احساس کند که نادیده گرفته نمی شود. نظرش را در مورد رنگ پیراهنی که می خواهید بخرید، بپرسید. حتی گاه در مورد مشکلاتی که با دخترش دارید از او راهنمایی بخواهید.

 

اختلافات داماد و مادرزن

درست است که از قدیم، همیشه رابطه عروس و مادرشوهر حساسیت برانگیز بوده، اما خیلی وقت ها رابطه مادرزن و داماد هم بحرانی می شود. این رابطه هم چالش های خاص خودش را دارد و ممکن است بی توجهی به آن یا نابلدی در برقراری یک رابطه درست با مادرزن، منجر به تنش و سردی رابطه شده یا برعکس، توقعات بیش از حدی را از داماد در مادرزن ایجاد کند.

اگر می خواهید فوت و فن رابطه گرم و صمیمی و بدون چالش با مادرزن تان را یاد بگیرید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

تلقینات منفی، شکاف در رابطه


بسیاری از دخترها و پسرها سال‌ها پیش از ازدواج  در بمباران اطلاعات منفی از کاراکتر «مادرشوهر» و «مادرزن» قرار می‌گیرند. در جامعه ما عموما تصویری منفی از «مادرزن»‌ ارائه می‌شود، از این زاویه شاید بتوان بخشی از اختلافات داماد و مادرزن را ناشی از این تلقینات دانست. بسیاری از زوج‌هایی که با این  ذهنیت غلط زندگی خویش را آغاز می‌کنند بدون آن‌که واقعا دخالتی از جانب بزرگ‌ترها به زندگی آنها وارد آید از همان ابتدا سعی بر جداسازی می‌کنند و محدودیت‌هایی برای آمد و شد قائل می‌شوند که همین مساله نیز می‌تواند به شروع چالش‌های خانوادگی بعدی منجر شود. در الگوی عمومی، زوج‌ها خانواده‌های ترکیبی دارند، بنابراین ما مجبوریم دو مجموعه گسترده و سببی را یکپارچه سازیم.

 برخورد واقع‌گرایانه در مسائل و نگرش مثبت اعضا می‌تواند به استحکام پیوند‌ها کمک کند.

وظیفه مادر زن

 

تصورات ذهنی مادر زن قبل از ازدواج دخترش ، نسبت به داماد این است که او یک جوان رشید و رعنا ، دارای تمام کمالات انسانی و منزه از تمام بدیهاست . اما بعد از ازدواج خلاف آن را می بیند ، لذا با دخالت های مختلف می خواهد داماد را مطابق خواسته های خود در بیاورد . گاهی از راه مشورت و دلسوزی وارد زندگی دامادش می شود و گاهی از راه دخالت های بی جا و  مضر .

داماد اگر دارای منطق و درک درست باشد فرق بین مشورت و دخالت های بی جا را تشخیص میدهد . اگر مشورت و دلسوزی بود به آن عمل میکند . اگر دخالت بود تسلیم خواسته های مادر زن نشده و بگو و مگو و لجبازی و کشمکش را با همسرش شروع میکند .


«راهنمایی‌های درخواست‌نشده»


سکوت در جمع،  مشاجره در خلوت


گاهی مادرزن‌ها یا مادرشوهرها احساس می‌کنند با ارائه تجربیات زندگی خویش می‌توانند گامی برای سعادتمندی فرزندان‌شان بردارند اما به این مساله توجه نمی‌کنند که داماد یا عروس پذیرای تجربیات آنها  هستند یا نه، اتفاقی که این‌جا می‌افتد اتخاذ سیاست سکوت از سوی جوان‌ترهاست. زوج‌های جوان در برابر این پیشنهاد‌ها معمولا سکوت می‌کنند اما آیا این سکوت دلیلی بر تایید حرف بزرگ‌ترها است یا این‌که این سکوت در خلوت زوج‌ها به آتشفشانی از مشاجره‌ها تبدیل می‌شود؟ اتفاقی که امروزه در مجتمع‌های قضایی و داد‌گاه‌های خانواده به عینه دیده می‌شود. ما با بسیاری از پرونده‌هایی روبه‌رو هستیم که دلیل جدایی زوج‌ها صرفا دخالت‌های اطرافیان بوده که شعله‌های این دخالت حریم آن دو را نیز دامنگیر کرده است.
همه افراد (در اینجا مادرزن و مادرشوهر)‌ دارای نقاط ضعف و قوت هستند. با احساسی فکر کردن فقط نقاط ضعف آنها را می‌بینید. از آگاهی به عنوان محرکی که از تکرار این الگوها جلوگیری می‌کند بهره بگیرید
والدین در حاشیه زندگی زوج‌ها باشند

 


قدرشناس ها محبوب ترند
مادر همسر شما یك عمر برای دخترش زحمت كشیده و میوه زندگی اش را دودستی تقدیم شما كرده. او به عنوان مادری مهربان و فداكار حق بزرگی بر گردن شما دارد و شما به عنوان داماد او وظیفه دارید تا احترام، جایگاه و موقعیت او را به رسمیت بشناسید و به او محبت كنید.

 رابطه خود را، مدیریت کنید
«راهنمایی های درخواست نشده» یا همان دخالت در زندگی عروس و داماد، یکی از اعصاب خردکن ترین موقعیت ها در رابطه شما با مادرزن آینده تان است. واقعیت این است که نگاه مادرزن ها در چنین مواقعی این است كه شما به خاطر تجربه کم، دارید راه را اشتباه می روید و آنها باید دست شما را بگیرند و به راه درست بازگردانند. به محبت و نیت خیر آنها احترام بگذارید اما سیاست بیشتری به خرج بدهید. به طوری که حرف آنها را بشنوید، تایید کنید، از آنها نظرخواهی کنید اما تصمیم گیرنده نهایی شما و عروس خانم باشید.

 

 زیرسیبیلی رد کنید
در رابطه با مادرهمسرتان به یاد داشته باشید لازم نیست همه صحبت ها و رفتارها را جدی بگیرید و درصدد پاسخ به آنها بر بیایید. بعضی از رفتارها و صحبت ها و كنایه ها را از سر شوخی برداشت كنید و آنها را نشنیده بگیرید. باور كنید با این كار روح و روان شاداب و سالم تری خواهید داشت.

 

 

خطبه دوم

 

رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمودند:

«هرکس جلوی هجوم آب و یا آتش را بگیرد و جمعی از مسلمانان را نجات دهد، بهشت بر او واجب می‌شود.»

بحارالانوار، جلد ۲، صفحه ۱۹۰

امام جمعه بندرگزضمن تسلیت به مناسبت شهادت جمعی از پرسنل فدارکار و ایثار گر آتشنشانی تهران گفت : حوادث این چنینی نظیر حادثه ساختمان پلاسکو تهران تجربیات فراوانی برای سازمانهای مرتبط و متولی به همراه خواهد داشت تا در آینده از بروز حوادث مشابه جلوگیری گردد.

وی با اشاره به بروز برخی بی اخلاقی ها در جریان حادثه ساختمان پلاسکو اظهار داشت : یکی از ویژگیهای مومنان اخلاق مداری می باشد.

 

امام جمعه بندرگز با انتقاد از برخی بی اخلاقی ها پس از حادثه ریزش ساختمان پلاسکو گفت : برخی با رفتارهای نامتعارف خود مانع از امداد رسانی به موقع توسط نیروهای امداد گر و سازمانهای متولی می شدند. همچینن نباید  بروز حوادث این چنینی وسیله ای برای تسویه حسابهای سیاسی گردد. و جناحهای مختلف یکدیگر را مقصر حادثه تلقی نمایند ، در صورتی که باید با تمام امکانات به نجات حادثه دیدگان بشتابند.همچنان که مقام معظم رهبری با اعلام همدردی با بازماندگان و تجلیل از ایثار پرسنل آتشنشانی الویت را نجات جان مصدومین و افراد زیر آوارمانده اعلام کردند.

وی افزود : باید  توان امداد رسانی و سرعت اطفاء حریق را با خرید و تامین تجهیزات مدرن نظیر بالگردهای آتشنشان افزایش داد تامیزان خسارات و تلفات به کمترین حد خود برسد.

امام جمعه بندرگز با اشاره به پایان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت : وی نیز همانند دیگر روسای جمهور این کشور آخرین روزهای حضور در قدرت را طی می کند ، در حالی که طعم تلخ شکست در برابر قدرت ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی ایران را چشیده است.

حسینی افزود : پیام  زیبای  امام خمینی (ه) ، معمار کبیر انقلاب اسلامی که فرمودند : پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت آسیبی نرسد باید همواره مدنظر قرار گیرد ، قطعا با این ولایتمداری مردم شریف ایران این روند پیروزیها ادامه خواهد داشت.

ارتباط با امام جمعه