جمعه 1396/4/2 - 44 : 23
مشخصات امام جمعه
سید ابوالفضل حسینی
سید ابوالفضل حسینی
بندر گز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2


بسم الله الرحمن الرحیم

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله

موضوع خطبه اول

مهندسی رفتار

جلسه گذشته بیان شد در ادامه این حیث وقتی جناب جبرائیل وراد بر این پنج تن میشود علت حضور در بین این افراد جبرئیل به زیر کساء داخل شد و در کنار پنج تن قرار گرفت.

 اما ما هرگز او را جزء اهل بیت نمی دانیم چراکه او یک فرشته است.

 ان گوهری که سبب شد تا جبرئیل اجازه ورود به زیر کساء را دارا باشد، همانگونه که گفته شد، ادب و تواضع و معرفت این فرشته مقرب الهی است.

در ادامه حدیث میفرماید

 

« فقال رسول الله و علیک السلام یا امین وحی الله انه نعم قد اذنت لک؛ فدخل جبرائیل معنا تحت الکساء »

 

شرح حدیث کساء امین به چه کسی گفته میشود انسان امین چه ویژگیهایی باید داشته باشد امانت داري يعني چه؟
امين به کسي گفته مي شود که به مال و عرض و ناموس کسي خيانت نکرده باشد رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ در دوره جاهليت و آغاز اسلام در امانت داري آنچنان مشهور بود که او را به محمد امين لقب دادند.

ضد امانت خیانت است کلمه خائن به کسي اطلاق مي گردد که به نوعي در مال و عرض و مقام و موقيعت شخصي خيانت روا داشته باشد.
دانمشندان ادبيات عرب کلمه امين را که صفت مشبهه است به کسي اطلاق مي کنند که صفت امانت داري او ثابت بوده و ساليان سال هرگز از او خيانت ديده نشده باشد و کلمه خائن که اسم فاعل است دلالت بر حدوث مي کند يعني اگر شخصي در تمام عمرش يک بار خيانت کرده باشد باو خائن مي توان اطلاق کرد با اين که به يک بار امانت داري نمي توان کلمه امين را به کار برد.
حضرت يوسف ـ عليه السلام ـ پس از درخواست تشکيل محکمه داوري گفت: «ذلک ليعلمَ أنِّي لَم اَخُنهُ بالغيبِ».
اين کار را انجام دادم تا عزيز مصر بداند من در پنهان به زني خيانت نکردم.

داستان نگاه  بد غلام به حرم سرایی پادشاه

تنبیه غلام با تخم مرغ رنگی
بديهي است اين امانت داري راجع به ناموس بود در موارد ديگري از قرآن درباره ي همسر نوح و لوط پيامبر آمده که آن دو نسبت به مقام نبوت و پيامبري همسرانشان خيانت روا دانسته افشا گري کرده اطلاعات و اخبار را در اختيار دشمنان قرار مي دادند.
خداوند مي فرمايد:
«کانتا تَحتَ عَبدَينِ مِن عبادِنا صالحينِ فَخانتا هُما».
يعني: «دو تن از بندگان ما که صالح و شايسته بودند، همسرانشان به آن دو خيانت روا مي داشتند».


از مصادیق امانت از محتواي برخي از روايات استفاده مي شود که سخنان محرمانه و بگو و نگويي که ميان چند نفر صورت مي گيرد جزء امانت محسوب شده افراد هيچ يک حق ندارند بدون اجازه ديگران آنها را افشا سازند.
قال الصادق ـ عليه السلام ـ : «المجالسُ بالأمانهِ و ليسَ لأَحدٍ أن يُحدّثَ بِحديثٍ يَکتُمهُ صاحبُهُ إلا بإذنِهِ».
يعني: «سخناني که فيما بين افراد رد و بدل مي شود بدون اجازه ديگران نمي توان آنها را افشا کرد».
مسأله ي خيانت گاه آن چنان زيرکانه و با مهارت انجام مي گيرد که بسياري از مردم از انجام آن غفلت مي ورزند ولي خداوند که به اعماق دلها و نيت هاي افراد آگاهي دارد از آنچه که چشمان خائن انجام مي دهند با اطلاع است.
خداوند در سوره غافر مي فرمايد:
«يَعلمُ خائنهَ الأعينِ و ما تُخفِي الصدورُ».
«خداوند به آن چه که در سينه ها پنهان است و به چشمان خيانت کار آگاه است».

نکته جالب در امانت داري چيزي که اصلا مطرح نيست، اين است که صاحب امانت چه کسي است، پس به طور مطلق بايد امانت ها را به صاحبان آن رد کرد خواه صاحب امانت قاتل و جنايتکار باشد. بنابر اين نمي توان در اموال و اعراض مردم به عنوان اين که افراد زشت کار و ناجوري هستند خيانت کرد.

امانت در مال مردم
مشرکين مکه قصد اذيت، آزار و ترور پيامبر اسلام را داشتند و رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ بر امانتهاي آنان خيانت نکرده، توسط علي ـ عليه السلام ـ اموالشان را به آنان مسترد داشته، از امام زين العابدين ـ عليه السلام ـ روايت شده که فرمود:
«فَو الذينَ بَعَثَ محمداً بالحقِ نبياً لو أنَّ قاتلَ الحسينِ بنِ عليٍ ـ عليه السلام ـ ائتمنَنَي عَلَي السيفِ الذي قَتلهُ به لأديتَهُ إليهِ».
«به خدا قسم اگر قاتل امام حسين ـ عليه السلام ـ شمشيرش را به من امانت بسپارد هر آينه به او پس خواهم داد».
از اين روايات به خوبي آشکار مي گردد که اسلام درباره امانت داري حساسيت فوق العاده داشته و حاضر نيست به امانت شرور ترين فرد خيانت شود.
پرورش کودکان
پدران و مادران و مربيان بايد توجه داشته باشند که هدف اساسي از امانت داري تنها نگه داشتن آنها در همه موارد نمي باشد در مواردي که امانت موجود زنده و جان داري است، روح امانت داري ايجاب مي کند که بايد در تربيت آنان تلاش و کوشش کرد.
معلمان بايد بدانند که اوليا، فرزندان خود را به منظور امانت به آنان سپرده اند هدف نگه داشتن جسم آنان نيست بلکه تربيت و پرورش همه جانبه آنان است.
مربيان و معلمان بايد توجه داشته باشند تربيت صحيح ايجاب مي کند که کودکان را آنچنان که هستند پرورش دهند نه آن طور که خود تمايل دارند. برخي از پدران و مادران و مربيان در اين راه دچار اشتباه شده زمينه هاي فطري کودکان را دست کاري کرده در آن تغيير و تبديلي مي دهند و اين خيانت بزرگي است که نابخشودني است.
فراموش نکنيم که رسول خدا فرمود: هر کودکي با زمينه هاي فطري و خدا داد متولد مي گردد و اين پدران و مادران و مربيان هستند که آنان را در مسير هاي خاص ديني و تربيتي قرا مي دهند.
«ما مِن مولودٍ يُولدُ إلا عَلَي الفطرهِ فأبواهُ اللَّذانِ يُهوِّدانِهِ و يُنَصِّرانِهِ و يُمَجِّسانِهِ»؛
«هر کودکي با فطرت سالم آفريده مي شود و اين پدران و مادران هستند که آنان را يهودي يا نصراني يا مجوسي مي کنند».
با توجه به مطالب مذکور بايد بدانيم امانت داري درباره فرزندان تنها به انحصار بهداشت و تغذيه جسماني آنان نمي باشد ضمنا بايد بدانيم که کودکان معصوم ما با زمينه هاي فطري سالم بدست ما سپرده شده اند آيا ما در پرورش اين زمينه هاي خدادادي دچار خيانت نشده ايم؟

 


ايمان راستين
از فرمايش رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ که فرموده:
«لا ايمانَ لِمَن لا أمانهَ لهُ»؛
آن که امانت دار نيست ايمان ندارد.
چنين استفاده مي شود که اساساً خائن ايمان ندارد چه ايمان با خيانت سازگار نمي باشد در برخي از روايات معيار و ملاک سنجش و ارزيابي شخصيت ايماني افراد هيچ گاه بر محور نماز و روزه و حج قرار داده نشده است و گفته شده که نماز و روزه پس از مدتي جزء عادات شده و ممکن است اصلا ارتباطي با ايمان واقعي نداشته باشند در شناخت ايمان راستين بايد به راستگويي و امانت داري افراد تکيه کرد.
قال الباقر ـ عليه السلام ـ : «لا تنظرُوا إلي کثرهِ صلواتِهم و صومِهم و کثرهِ الحجِ و لکن اُنظُروا إلي صدقِ الحديثِ و أداءِ الأمانهِ».
امام باقر ـ عليه السلام ـ فرمود: «به نمازهاي زياد و حج و روزه ننگريد بلکه به راستگويي و امانت داري توجه کنيد».

 

حكايت ثمره امانت داری

 

در شهر مكه، جوانی فقیر می زیست و همسری شایسته داشت. روزی هنگام بازگشت از مسجد الحرام، در راه، كیسه ای یافت. چون آن را گشود، دید هزار دینار طلا در آن است. خوشحال نزد همسر آمد و داستان را باز گفت.

زنش به او گفت: این لقمه حرام است، باید آن را به همان محل ببری و اعلام كنی، شاید صاحبش پیدا شود. جوان از خانه بیرون آمد، وقتی به جایی رسید كه كیسه زر را یافته بود، شنید مردی صدا می زند: چه كسی كیسه ای حاوی هزار دینار طلا یافته است؟

جوان پیش رفت و گفت: من آن را یافته ام، این كیسه توست، بگیر طلاهایت را.

مرد كیسه را گرفت و شمرد، دید درست است. دوباره پول ها را به او بازگرداند و گفت: مال خودت باشد، با من به منزل بیا، با تو كاری دیگر دارم.

سپس جوان را به خانه خود برد و نه كیسه دیگر كه در هر كدام هزار دینار زر سرخ بود، به او داد و گفت: همه این پول ها از آن توست.

جوان شگفت زده شد و گفت: مرا مسخره می كنی؟

مرد گفت: به خدا سوگند كه تو را مسخره نمی كنم. ماجرا این است كه هنگام شرفیابی به مكه، یكی از عراقیان، این زرها را به من داد و گفت: اینها را با خود به مكه ببر و یك كیسه آن را در رهگذری بینداز. سپس فریاد كن چه كسی آن را یافته است. اگر كسی آمد و گفت من برداشته ام، نه كیسه دیگر را نیز به او بده؛ زیرا چنین كسی امین است. شخص امین، هم خود از این مال می خورد و هم به دیگران می دهد و صدقه ما نیز، به واسطه صدقه او، مقبول درگاه خداوند می افتد! جوان، پول ها به خانه آورد  به دلیل امانتداری و صداقت، از ثروتمندان روزگار شد.

 

ان احسن الحدیث و ابلغ الموعظه

 

   خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

 

دعوت به تقوی

رسول اکرم(ص) می‌فرمایند در مسیر زندگی هرکس فرصت‌های نیکی وجود دارد که باید غنیمت شمرده شود، شب‌های ماه مبارک رمضان از این فرصت‌های نیک است که انسان باید نهایت استفاده از این ایام را داشته باشد.

خدا را شاکریم که توفیق درک ماه رمضان 
دیگری را به ما عنایت نمود. ان شاء الله این ماه رمضان، ماه سلامت، امنیت، 
آرامش، آمرزش و ماه پیوند با ولایت باشد

امام علي عليه السلام
کُونَوا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً   دشمن ظالم و ياور مظلوم باشيد

 روز قدس مصداق تولی وتبری مسلمین است

تولی با حضور خود در راهپیمایی و اعلام حمایت از مردم مظلوم فلسطین و اینکه با توجه به تحولات منطقه که استکبار میخواهد فلسطین مورد توجه نباشد ام این حضور با شکوه نشان داد که فلسطین وقدس شریف مسئله اول مسلمانان است

تبری از ظلم ست و جنایتهای رژیم غاصب سهیونیستی و حماین او رژیمکه از ابتدای تاسیس تا به امروز فقط بیش از 3هزار کودک را به شهادت رسانده

روز جهانى قدس؛ (قدس هم‌چنان مسأله اول جهان اسلام)

- امام خمينى(ره): «تكليف همه مسلمين است كه قدس را آزاد كنند

 

رهبرانقلاب: هر یک نفری که روزقدس توی خیابان می‌آید، به سهم خود دارد به امنیت کشور و امنیت ملت و حفظ دستاوردهای انقلابش کمک میکند.

عاقبت بازی کردن با دم شیر سیلی سخت  

به قول رهبری زمان بزن دررو تمام شد

شهید طهرانیی مقدم فقط انسانهای ضیف به اندازه ی امکاناتشان کار میکنند .

اگر سپاه نبود مردم در ذلت زمان طاغوت به سر میبردنند

سیلی را داعش خورد تا پیامش را دیگران بشنوند

سه پیام با شش موشکپیام نخست به تروریست ها (نه فقط داعش) بود. ایران با راه اندازی این حمله موشکی، پیام آشکاری به تروریست ها داد که اگر لندن، پاریس، آنکارا و دیگر پایتخت های مهم جهانی را آماج می گیرید، اما شاهد اقدام تلافی جویانه ای از سوی آن ها علیه خود نبودید و نیستید، ما به مانند آن ها عمل نخواهیم کرد و هر حمله ای را با حمله ای بزرگتر پاسخ خواهیم داد؛ بنابراین، ایران با راه اندازی چنین حملاتی، صرفا هدفش تلافی و پاسخ متقابل نبود، بلکه قصد داشت با چنین حملاتی، گروه های تروریستی از جمله داعش را از ادامه حملات خود در ایران به نحوی منصرف یا محتاط تر کند. در واقع یک نوع بازدارندگی دفاعی برای جلوگیری از حملات جدید در ایران بوده است.

پیام دوم بلاشک به آمریکایی ها بود.

موشک هایی که توسط سپاه در «عملیات دیرالزور» استفاده شد، همان موشک هایی بودند که سه روز پیش مشمول تحریم های سنای آمریکا علیه ایران قرار گرفته بودند. این نیز پیام واضحی برای آمریکایی ها بود که ایران با هرگونه تحریمی از برنامه  موشکی خود عقب نشینی نخواهد کرد و آن را ادامه خواهد داد.
موشكهاى ميان‌برد، آغازى است براى آماده‌باش موشكهاى دوربرد و البته بازدارنده جمهورى اسلامى كه اگر قرار باشد تحريمها امضا و اعمال گردد، جمهورى اسلامى با انگيزه بيشترى در تقويت بنيه دفاعى خود اهتمام خواهد ورزيد و همواره ملت ايران ثابت كرده است كه جهش‌هاى اصلى و خيره‌كننده را در شرايط تحريم انجام داده است. «عدو شود سبب خير، گر خدا خواهد


همچنین باید در ادامه پیام موشک ها به آمریکا به این نکته نیز اشاره کرد که واشنگتن چند روز پیش اعلام کرد که سامانه موشکی موسوم به هیمارس را در سوریه مستقر کرده بود؛ سامانه ای که هدف از استقرارش، مقابله با حملات احتمالی علیه نیروهای مستقر این کشور در جنوب سوریه اعلام شد؛ لذا می توان حملات موشکی شب گذشته از درون مرزهای ایران به سوی سوریه را پاسخی به ورود سامانه موشکی هیمارس امریکا به خاک سوریه نیز ارزیابی کرد.

 

 

 

سومین پیام این موشک ها برای اسرائیل، عربستان و متحدان آنها بود که در ماه های اخیر، تحرکات زیادی برای ایجاد ائتلاف منطقه ای علیه ایران شروع کرده بودند و اکنون به اوج خود رسیده است. در واقع، این حملات نیز پاسخ به تحرکاتی است که علیه ایران در منطقه شکل گرفته است؛ تحرکاتی که مهم ترین هدفش این است با ائتلاف سازی ایران تضعیف شود و موازنه ای قدرت را به ضرر ایران بر هم بزنند. کما اینکه کانال 7 تلویزیون اسرائیل گفته است، در بیانیه ایران (در مورد حمله موشکى) تهدیدى تلویحى علیه دشمنان این کشور از جمله عربستان، اسراییل و آمریکا وجود دارد.

در نهایت، بحران در روابط کشورهای عربی، حملات تروریستی تهران، هدف قرار دادن نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه توسط آمریکا و در ادامه حملات موشکی ایران به دیرالزور را نمی توان جدا از هم تحلیل کرد و باید در آینده ای نزدیک شاهد تحولات مهم تری بود.

 

 

ژست پوشالی برخی  برای مصادره دستاوردی که نقشی در آن ندارند!؟

کسانی که از انتقام سپاه با حمله موشکی سپاه به واضع داعش احساس غرور نکردن حتما در اولین فرصت آزمایش دی ان ای بدهند

 

 

نقض برجام با تصویب قانون مقابله با اقدامات تهدید کننده ی ایران –تحریم های جدید موشکی

مصوبه سناى آمريكا، روح و جسم برجام را نقض كرد؛

آمریکایی‌ها در قول و فعل معتقد شده‌اند برجام، توافقی یکطرفه است و با آن هر کاری می‌شود کرد

 

تحریم جدید و مواضع دولت دوازدهم انفعال و نرمش یا پاسخ قاطع

طرح موضوع مقبولیت و مشروعیت حکومت بجای پاسخ قاطع به نقض برجام که پرداختن به این مقوله بازتاب خوبی قطعا نخواهد داشت

 

الان وضعیت برجام شده دقیقا مثل بچه ای که در دوران نوزانی همهی فامیل میگفتن به ما رفته  اما حالا که بزرگ شده هیچ کس مسئولیتش را قبول نمیکنه

تکرار تاریخ در صفین هم حکمیت را به امام تحمیل کردنند بعد فهمیدن چه اشتباههی کردن. گفتن چرا علی پذیرفت

 

 

بايد با آمادگى همه‌جانبه مردم، شرايطى ايجاد بشود كه آمريكا احساس كند حتماً بايد هزينه‌هاى سنگينى بابت اجراى اين تحريمها پرداخت نمايد

.سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ

امروز مسولین بجای اینکه پاسخی قاطع به نقض برجام با تحریم های جدید آمریکا بدهند به مقوله مقبولیت و مشروعیت میپردازند

 

با عنایت به فرا رسیدن عید سعید فطر و موعد پرداخت زکات فطریه، ضمن همکاری با عزیزان در کمیته امداد امام خمینی(ره)، نسبت به جمع‌آوری این وجوهات و ارسال به نیازمندان و محرومین توصیه‌های لازم صورت پذیرد.

دعا

سوره

اذا جاء نصر الله و الفتح و رایت الناس ....

ارتباط با امام جمعه