جمعه 1396/2/8 - 43 : 18
مشخصات امام جمعه
سید ابوالفضل حسینی
سید ابوالفضل حسینی
بندر گز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
آمریکایی ها تلاش دارند به رغم اعتراف به پایبندی ایران به تعهداتش، همچنان از برجام به عنوان اهرم فشاری علیه تهران استفاده کنند.

   بسم الله الرحمن الرحیم 

    1- عباد الله او صیکم و اوصی النفسی بتقوی الله ونظم امرکم.

فَقالَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ يا مَلاَّئِكَتى وَ يا سُكّانَ سَمواتى اِنّى ما خَلَقْتُ سَماَّءً مَبْنِيَّةً وَ لا اَرْضاً مَدْحِيَّةً وَ لا قَمَراً مُنيراً وَ لا شَمْساً مُضِيَّئَةً وَلا فَلَكاً يَدُورُ وَ لا بَحْراً يَجْرى وَ لا فُلْكاً يَسْرى اِلاّ فى مَحَبَّةِ هؤُلاَّءِ الْخَمْسَةِ الَّذينَ هُمْ تَحْتَ الْكِساَّءِ

مهندسی رفتار

 

موضوع خطبه اول با توجه به این فراز از حدیث مهندسی رفتار است.

مهمترین عامل در رفتار معرفت وشناخت هست هرچه معرفت و شناخت به بیشتر باشد رفتار آگاهانه تر و با احساس مسئولیت بیستر همراه خواهد بود

بر اساس نصّ صریح قرآن، ایمان به وجود ملائکه و علم به آنان را از جمله شروط مسلمانى مى داند و بر کسانى که در پى دست یافتن به این گونه علوم نیستند و یا آنانى که خود را با تعاریف واهى و سست از این گونه مفاهیم سرگرم داشته اند، نهیب مى زند؛ نظیر آنانى که شناختشان از ملائکه همچون مرغانى است که پرواز مى کنند و تصورشان از این حد فراتر نمى رود.

قرآن از ویژگیهای متقین را ایمان به غیب معرفی میکند و یکی از مصادیق عالم غیب ملائکه و فرشتگان هستن

پس ایمان به غییب و معرفت و شناخت ملائکه از واجبات معرفی شده

از این رو، شناخت بیشتر و ارتقاى دانش در باب این دسته از مخلوقات الهى ضرورى مى نماید.

انشاءالله در این خطبه به روش تحلیلى ـ توصیفى به اثبات ملائکه، چیستى ماهیت ملائکه و تعدد آنان، بیان اوصاف و اصناف ملائکه و تبیین آن از دیدگاه قرآن و عترت می پردازم.

 

کلمه "ملائکه" جمع ملک- به فتحه لام- به معنای موجوداتى است که مخلوق و واسطه بین خدا و عالم غیب با عالم شهود.

 

 خلاصه آنکه بنا بر نصّ صریح قرآن کریم، ملائکه جمع ملک است و شاهد مدعاى ما آیه 95 سوره «اسراء»، است که مى فرماید: «قُل لَّوْ کَانَ فِی الأَرْضِ مَلآئِکَةٌ یَمْشُونَ مُطْمَئِنِّینَ لَنَزَّلْنَا عَلَیْهِم مِّنَ السَّمَاء مَلَکا رَّسُولاً»؛ بگو: اگر در زمین فرشتگانى مى بودند که با آرامش راه مى رفتند هرآینه بر آنان از آسمان فرشته اى را به پیامبرى فرو مى فرستادیم.

یا در ذیل آیه نخست سوره مبارکه «فاطر»، ماهیت ملائکه را به خوبى روشن مى نماید و مى فرماید:

«الْحَمْدُلِلَّهِ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَاعِلِ الْمَلَائِکَةِ رُسُلاً أُولِی أَجْنِحَةٍ مَّثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ یَزِیدُ فِی الْخَلْقِ مَا یَشَاء إِنَ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ»؛ سپاس و ستایش خداى راست، آفریننده آسمان ها و زمین همو که فرشتگان را فرستادگانى کرد داراى بال هایى دوگانه و سه گانه و چهارگانه، در آفرینش هر چه خواهد مى افزاید. همانا خدا بر هر چیزى تواناست.

 

الف) ماهیت فرشتگان: در قرآن کریم، سخن صریحی درباره ماهیت و چیستی فرشتگان نیامده است. آنچه مسلم است، فرشتگان ماهیتی مغایر با انسان و دیگر مخلوقات ذی شعور (جن و حیوانات) دارند؛ اما این مسئله که ماهیت آنها چیست، مورد اختلاف است. گروهی از دانشمندان مسلمان، فرشتگان را موجوداتی مجرد و غیرمادی می دانند و گروهی دیگر، آنان را دارای جسم لطیف – که با جسم غیرلطیف که دارای ابعاد سه گانه و وزن و حجم و نیز قابل ادراک حسی است، تفاوت دارد – به شمار می آورند. با این حال، هر دو گروه، بر این مطلب اتفاق نظر دارند که فرشتگان به کمند حواس ظاهری بشر در نمی آیند و قابل ادراک حسی نیستند.

 

و در تفسیر قمى گفته امام صادق (ع) فرمود: ملائکه آب و طعام نمى‏خورند، و ازدواج ندارند، و تنها با نسیم عرش، زنده‏اند،

 

ب) رسالت الهی: گروهی از فرشتگان از جانب خداوند رسالتی دارند: «الله یصطفی من الملائکة رسلاً؛ خداوند از میان فرشتگان رسولانی برمی گزیند».

 

با توجه به نقشی که فرشتگان، به اذن خداوند، در تدبیر امور عالم دارند، می توان گفت که رسالت آنان شامل دو بخش است: رسالت تشریعی که به میانجی بودن آنان در نزول وحی به پیامبر باز می گردد. وساطت در نزول وحی و ابلاغ پیام الهی به پیامبران،

رسالت تکوینی که به وساطت آنان در تدبیر امور عالم و انجام فرامین الهی مربوط می شود و

رسالت تکوینی  کارهای فرشتگان: قرآن کریم کارهای فراوانی را برای فرشتگان برشمرده است تدبیر امور عالم و وساطت در وصول فیض الهی به مخلوقات، استغفار و شفاعت برای مؤمنان و امداد آنان، لعن کافران،ثبت اعمال بندگان سمت چپ و راست انسان دو فرشته است و قبض روح آنان در هنگام مرگ  از جمله مأموریت های الهی است که فرشتگان آنها را اجرا می کنند. فرشتگان در عالم برزخ و آخرت نیز حضور دارند؛ گروهی از آنان در بهشت مستقرند و گروهی نیز نگاهبان دوزخ و دوزخیان اند.

 

نتیجه این که از نظر آیات و روایات یقینی است که، ملائکه موجوداتی هستند که به اذن خداوند در جهان هستی تأثیر گذار هستند.

 

 


1. ميراندن انسان ها كه وظيفه عزرائيل(ملك الموت) و ياران اوست: (سجده: 11)؛ (نحل: 28 و 32)؛ (انعام:61).
2.
آوردن وحي، كه وظيفه جبرئيل و ياران اوست: (شعراء: 194)؛ (آل عمران: 39، 42 و 45)؛ (نحل: 2).
3.
نوشتن اعمال انسان ها: (ق: 17 و 18)؛ (يونس: 21)؛ (انفطار: 10ـ12). 
4.
حافظان انسان ها: (انعام: 61)؛ (رعد: 11).
5.
حاملان عرش الهي: (تدبيركنندگان عالم) (غافر: 7)؛ (حاقه: 17).
6.
استغفار و شفاعت براي مؤمنان و ديگران: (غافر، 7ـ 9)؛ (انبياء: 26 ـ 28)؛ (نجم: 26).
7.
ياري اهل ايمان.
8.
فرشتگان بهشت و موكلان دوزخ: (رعد: 23 و 24)؛ (مدثر: 27 ـ31)؛ (زخرف: 77).
9.
پيوسته تسبيح و حمد الهي را به جا مي آورند.
ملائكه، موجودات پاك و فرمان بري هستند كه خداوند در امور عالم به آنها مأموريت هايي محول فرموده است، ولي جن ها و شياطين در عرض انسان ها قرار دارند و در امور عالم هيچ كاره اند

وقتی انسان معزفت داشته باشد نسبت به ملائکه مطمئنا اخلاق و رفتار خود را همسو با شرایط و ضوابظ آنها ترسیم میکند

بطور مثال یکی از ملائکه حضرت عزرائیل است وظیفه گرفتن جان از بدن انسان بر عهده ی اوست

در روایت آمده قبل از این که حضرت عزرائیل به سراق شما بیاید هدیه ای برای او آماده کنید یعنی مقداماتی را فراهم کنید که در هنگام قبض روح ایشان با روی باز و شکلی زیبا به سراق شما بیاید


هدیه عزرائیل:

«اَمّا هَدِیَهُ عِزرائیل فَاَربَعَةُ اَشیَاءَ» : و اما هدیه عزرائیل چهار چیز است:
1-
رِضاءُ الخُصَمَاءِ: رضایت حق‌داران و کسانی که طرف دعوا بوده‌اند. برای روشن شدن اینکه چه کسانی حق دارند و چه حقوقی نسبت به ما وجود دارد بهرساله حقوق امام سجاد علیه السلام رجوع کنید اما در این فرصت به  بیان برخی از حقوقها می پردازیم:
-
حق خداى اکبر: حقش این است که او را بپرستى و دیگرى را با او نپرستى، و اگر از روى اخلاص چنین کنى خدا بر عهده دارد که کار دنیا و آخرتت را سامان دهد.
-
حق خودت بر خودت: حقش این است که فرمان خدا را از او دریافت کنى، و حقوق اعضاء و جوارح را اداء کنی حق زبانت را به او بپردازى و حق گوشت و چشمت و دستت و پایت و شکمت و فَرجَت را به آنها بپردازى و از خدا براى آن یارى جوئى.
-
حق فرزندت: حقش این است که بدانى وابسته به تو است و تو مسئول ادب آموزى و راهنمائى او هستی.

-
حق همسایه: حقش این است که وقتی او غایب است او را حفظ کنی و وقتی حاضر است احترامش کنی و در هر دو حال کمکش کنی.
-
حق پدر
- حق مادر(6)


2- وَ قَضاءُ الفَوَائِتِ: قضای واجباتی که از انسان فوت شده است.

هدیه نکیر و منکر:

«وَ هَدِیَةُ مُنکَرٍ وَ نَکِیرٍ اَربَعَةُ اَشیاءَ». و اما هدیه منکر و نکیر چهار چیز است:
صِدقُ اللِّسانِ: راستگویی.
در حدیثی پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: «أَقرَبُکُم مِنِّی غَدَاً فِی المَوقِفِ أَصدَقُکُم لِلحَدیثِ». فردا(ى قیامت) نزدیکترین شما به من در جایگاه ایستادن، راستگوترین شماست‏.
و در حدیثی دیگر امام صادق علیه السلام می فرمایند: «مَنْ صَدَقَ لِسَانُهُ زَکَى عَمَلُه». هر که زبانش راست باشد عملش پاک است.
همنشینى و همراهى با کسانی که در گفتارشان صادق هستند، یکى از عوامل تربیت و باعث می شود که از انحرافات به دور باشد

 وَ تَرکُ الغیبَةِ:
ترک غیبت(که پیامد آن بسیاری از اختلافات، استهزاء، بدگمانى، تجسس و القاب زشت است). حضرت عیسى بن مریم‏ علیه السلام فرمود: خوشا به حال کسى که از عیبجوئى مردم صرف نظر کند و سرگرم عیبهاى خودش باشد و چیزی که سبب غیبت مى‏شود خشم و حسدى است که در سینه است هر گاه مردم خود را از این دو حفظ کردند غیبت مردم را کمتر می-کنند.
 وَ قَولُ الحَقِّ: گفتار حق(گرچه به زیانت باشد).
 
وَ التَّواضُعُ لِکُلِ اَحَدٍ: تواضع و فروتنی برای همه یعنی ادای حقوق مردم؛ نه فقط برای مسئولین  یا برای ذی نفوذان و ...

 

خطبه دوم

قال رسول الله انی بعثت لاتمّم مکارم الاخلاق

عرض تبریک دارم بعثت نبی اکرم ختم رسل

نبی اکرم یکی از اهداف رسالت را کامل شدن مکارم اخلاق بیان میکند
     - مقام معظم رهبرى: «هدف اجتماعى بعثت، عدالت اجتماعى و هدف فردى آن، تزكيه انسان است

اخلاق اکسیر کمیاب زمان ماست

با توجه به اینکه در زمان انتخابات هستیم رعایت اخلاق انتخاباتی درعرصه رقابت و تبلیغات

شورای نگهبان کسانیکه احراز صلاحیت شده اند را معرفی کرد

بازار شایعات این روز داغ است

در فضای مجازی

محافل خصوصی

قانون فصل الخطاب است

 ضرورت رعايت اخلاق انتخاباتى در تمام مراحل و فرايند انتخابات. (لزوم پايبندى به انتخابات سالم و در طراز ملت ايران)
به بهانه تأييد صلاحيت نامزدهاى دوازدهمين انتخابات رياست جمهورى؛
     - امام خمينى(ره): «همه بايد تشخيص شوراى نگهبان را كه قانون و ميزان است، بپذيريم
     -
اجتناب از توهين يا تضعيف نهادهاى قانونى

.  اجتناب از توهين يا تضعيف شوراى نگهبان‌
من هشدار مى‌دهم كه تضعيف و توهين به فقهاى شوراى نگهبان، امرى خطرناك براى كشور و اسلام است. هميشه انحرافات به‌تدريج در يك رژيم وارد مى‌شود و در آخر، آن‌را ساقط مى‌نمايد. لازم است همه به‌طور اكيد به مصالح اسلام و مسلمين و به قوانين توجه كنيم و هرچند مخالف نظر و سليقه شخصى‌مان باشد، به آن احترام بگذاريم و به اين جمهورى نوپا كه مورد هجوم قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها است، وفادار باشيم.(صحيفه امام، ج ۱۸، ص ۴۳۱)

نامزدها از دادن وعده‌های خلاف عرف پرهیز کنند/ فضای سیاسی نباید ملتهب شود

 

تحلیلی بر بیانیه شدیداللحن وزیر خارجه آمریکا علیه ایران

روز سه شنبه، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در نامه‌ای به پال رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از یک سو به پایبندی ایران به تعهداتش در برجام اعتراف و از سوی دیگر، ایران را به حمایت از تروریست متهم کرد.

 
ادعای رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا: ایران در همه بحران‌های منطقه دست دارد و واشنگتن در حال بازنگری تمامی سیاست‌های خود مقابل ایران از جمله برجام است.
روز چهارشنبه ۱۹ آوریل / ۳۰ فروردین، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، رکس تیلرسون، جلوی دوربین رسانه‌ها آمد و با زبانی تند از برجام، فعالیت‌های نظامی ایران در منطقه خاورمیانه و رابطه ایران با اسرائیل انتقاد کرد.


تیلرسون گفت: آمریکا مشغول «بررسی جامع» همه سیاست‌های خود در قبال ایران است. او با انتقاد از برجام گفت: این قرارداد به همه جنبه‌های تهدیدات ایران نسبت به منافع آمریکا نپرداخته است. به همین دلیل است که ما باید به ایران نگاهی جامع کنیم و همه تهدیدها، در همه زمینه‌ها و در هر منطقه را از جانب ایران در نظر بگیریم.
 

او ایران را با کره شمالی مقایسه کرد و افزود: «یک ایران مهار نشده پتانسیل آن را دارد که راه کره شمالی را برود و دنیا را هم با خود ببرد. آمریکا نمی خواهد در چنین وضعی قرار بگیرد که دوباره ثابت شود، سیاست صبر استراتژیک یک رویکرد شکست خورده است».
 

تیلرسون همچنین به «خصومت طولانی‌مدت ایران نسبت به اسرائیل» اشاره کرد و گفت: ایران دولت حامی تروریسم است. به حزب الله لبنان، حماس و دیگر سازمان‌های تروریستی در منطقه کمک مالی کرده و سلاح و آموزش نظامی می‌دهد.
 

وزیر امور خارجه آمریکا با انتقاد از رویکرد دولت سابق آمریکا در قبال ایران گفت: دولت ترامپ قصد ندارد مشکل ایران را برای دولت بعد از خود به ارث بگذارد.
 

چند ساعت قبل از تیلرسون، ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا هم در عربستان گفت که ایران در منطقه در همه ‌جا هست. متیس گفت که کشورش باید ایران را در منطقه «کیش‌ومات» کند.
 
تیلرسون یک روز قبل در نامه‌ای به پال رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا توضیح داده بود که ایران به تمامی تعهداتش در مورد برجام تا ۱۸ آوریل عمل کرده است. او در آن نامه گفته بود، با این حال خطر ایران به‌ عنوان یک کشور حامی تروریسم مطرح است. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از بازنگری برجام خبر داده بود.
 

روز چهارشنبه اما در توضیح بیشتر در مورد این نامه، تیلرسون توضیح داد که بازنگری تنها در مورد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نیست و بیشتر مربوط به کلیه سیاست‌های آمریکا در قبال ایران به ویژه در رابطه با حمایت از تروریسم در منطقه و برنامه موشکی ایران است.
 
با این حال تیلرسون در مقام خود از برجام انتقاد جدی کرد و گفت این قرارداد «نتوانسته به اهدافش در برابر ایران هسته‌ای برسد و تنها قصد ایران برای کشوری هسته‌ای شدن را به تأخیر انداخته است».
 

تیلرسون مشخصاً نگفت، آیا دولت ترامپ مایل است که از قرارداد برجام بیرون بیاید یا نه. همچنین مشخص نیست که آیا دولت ترامپ می خواهد دوباره تحریم‌های هسته‌ای لغو شده در دولت بارک اوباما را برقرار کند؟!
 

رئیس جمهوری آمریکا تصمیم به تعلیق تحریم‌های ایران به موجب برجام ادامه خواهد یافت


  
اینکه وزیر خارجه آمریکا می گوید واشنگتن در حال بازنگری تمامی سیاست‌های خود مقابل ایران است، بدین معناست که دولت ترامپ نمی خواهد سیاست های اوباما در قبال ایران را ادامه دهد و باید شاهد تغییر تاکتیک آن ها در قبال ایران باشیم. در واقع، روندهای موجود به ما می گوید این تغییر تاکتیک آمریکا تهاجمی خواهد بود و باید منتظر سیاست های سختگیرانه ایالات متحده در مقابل ایران باشیم.
بیانیه روز چهارشنبه رکس تیلرسون شدیداللحن‌ترین انتقاد او نسبت به ایران در نود روز اول کاری اوست. استدلال‌های او در انتقاد از برجام، شبیه به منتقدان اصلی توافق هسته‌ای با ایران جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و مقامات عربستان سعودی است که در تمام طول مذاکرات می‌گفتند، این قرارداد مانع این نخواهد شد که ایران هسته‌ای شود.
 
 

حفظ تعهد آمریکا به برجام، اما تقویت توافق با رفع ابهامات آن
 

 

به نظر می رسد، آمریکایی ها تلاش دارند به رغم اعتراف به پایبندی ایران به تعهداتش، همچنان از برجام به عنوان اهرم فشاری علیه تهران استفاده کنند.
 
نامه تیلرسون نشان داد که ترامپ به رغم وعده هایش قادر به پاره کردن توافق هسته ای نیست.  فسخ برجام هم به ایران اجازه خواهد داد تا فعالیت‌های هسته‌ای خود را بدون نظارت بین‌المللی از سر بگیرد و هم تأثیر سوء و تنبیهی بسیار کمی بر این کشور خواهد داشت، چون دیگر اعضای ۱+۵ صراحتاً گفته‌اند که نمی‌خواهند به وضعیت قبل از توافق برگردند؛ بنابراین، بهترین کاری که دولت ترامپ می‌تواند انجام دهد، گام برداشتن در چارچوب برجام است.
 
 
واشنگتن باید با استفاده از برجام، چهارچوب‌هایی را برای پیشرفت هسته‌ای ایران در سال‌های آخر برجام، پیشرفت موشکی این کشور و تعاملات تجاری تهران تعیین و به این ترتیب، توافق هسته‌ای را تقویت کند. البته این اقدامات با مقاومت ایران روبه رو خواهد شد. به علاوه، مذاکره برای تقویت برجام، بناچار نیازمند اعطای امتیازات بیشتر از سوی آمریکا، دیگر اعضای ۱+۵ و ایران خواهد بود، اما اولاً ارزش پیگیری را دارد و دوماً نیازمند ایجاد توازن میان اقدامات تنبیهی و تشویقی آمریکاست.
 

اجماع منطقه ای علیه ایران

با فعال کردن و مشارکت متحدان منطقه ای برای مقابله با شرارت ایران
 
آمریکا تلاش دارد با همکاری تنگاتنگ با متحدان و شرکایش در خاورمیانه، اروپا و آسیا، یک استراتژی واحد را علیه ایران تدوین کند. سفر وزیر دفاع آمریکا به خاورمیانه و به ویژه عربستان و مصر حاکی از پیگیری همین سیاست از سوی آمریکاست. 
به همین جهت است که وزیر دفاع آمریکا ـ که اخیرا در ریاض با شاه و دیگر مقامات عربستان سعودی دیدار داشته ـ طی اظهاراتی از لزوم تقویت این کشور در برابر سخن گفته است.
 

این تعامل باید شامل بهبود آموزش‌ها و تمرین‌های نظامی، افزایش قابلیت‌های دفاع موشکی و مبارزه با تروریسم، تقویت زیرساخت‌های سایبری حیاتی شرکا و متحدان منطقه‌ای و حفظ موضع بازدارنده آمریکا در منطقه (متشکل از نیروهای زمینی متعارف و عملیات ویژه، نیروهای دریایی، دفاع موشکی، و قابلیت‌های تهاجمی) باشد، اما نباید محدود به این موارد نشود.
 

کاخ سفید قصد دارد عملیات‌ خود را با توجه به تهدیدات ایران در اولویت بگذارد تا در راستای مقابله با آن‌ها اقدام و خطوط قرمز ایران را ارزیابی کند تا از تشدید غیرضروری تنش‌ها جلوگیری نماید، اهداف و خواسته‌های خود را به وضوح به ایرانی‌ها منتقل کند و در زمین گروه‌های نیابتی ایران که آمریکا را یک نیروی مهاجم ترسیم می‌کنند، بازی نکند.
 

حفظ فشار مالی
 
آمریکا قصد دارد تحریم‌های اقتصادی خود علیه ایران را به دلیل آنچه «نقض حقوق بشر، حمایت از نیروهای نیابتی شبه‌نظامی» و توسعه و آزمایش موشک‌های بالستیک می داند، حفظ کند. در همین راستا، حفظ انسجام ائتلاف بین‌المللی برای اعمال فشار مالی بر ایران نیازمند دیپلماسی و ترغیب استادانه سایر کشورها توسط واشنگتن است، به ویژه با توجه به منافعی که کشورهای اروپایی، ژاپن، کره جنوبی، چین و روسیه در زمینه‌های اقتصادی و انرژی در ایران دارند و عکس منافع آمریکاست.
 

درس‌های آموخته ‌شده از رژیم کنونی تحریم‌ها، از جمله روند جریان منابع مالی از طریق نظام ایران، تأثیر آن‌ها بر نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران و روش‌های مؤثر برای اجرای «مکانیسم ماشه» سرلوحه کار برای گسترش تحریم‌ها در آینده است. قانون‌گذاران آمریکایی ممکن است تحریم‌هایی را طراحی کنند که شامل نشانه‌ها و مکانیسم‌هایی برای رهگیری اقدامات ایران باشد.
 

همکاری با ایران در صورت لزوم
 
تکیه صرف بر اقدامات تنبیهی، در دراز مدت، برای دولت ترامپ کافی نخواهد بود. ترکیبی از تنبیه برای اقدامات بد و تشویق برای ایجاد انگیزه جهت تغییر رفتار، فرمولی است که احتمال بیشتری برای موفقیت در بازدارندگی و تأثیرگذاری بر ایران دارد.
 

اعطای مشوق

این مانورهای سیاستی باید ترتیبی داشته باشند تا حداکثر تأثیر ممکن را بگذارند؛ یعنی مشوق‌ها باید بعد از تغییر در رفتارهای ایران به تهران داده شوند. مشوق‌ها می‌تواند شامل طیفی از موارد مانند اعطای سهم بیشتر به ایران در امور بین‌المللی از طریق سازمان‌های چندجانبه و مذاکرات سیاسی منطقه‌ای (به عنوان مثال درباره سوریه، عراق و یمن)، ارائه مشوق‌های اقتصادی با استفاده از مسیرهای تجاری یا کشورهای ثالث و چه‌بسا صدور مجوز برای لغو ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف توسط کشورهای ثالث به ایران پس از سال ۲۰۲۰ چنان‌که در برجام آمده (با هدف کاهش سرمایه‌گذاری ایران در قابلیت‌های نامتعارف نظامی) باشد. مشوق‌های رده‌های بالاتر یا خطرناک‌تر باید مشروط به ایجاد تغییرات بزرگ‌تر در ایران باشد.

 

 

پاسخ کوبنده رهبر معظم انقلاب اسلامی به یاوه گویی های آمریکا

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و جمعی از یگانهای نیروهای چهارگانه ارتش:

انتخابات باید گسترده، سالم، پر شور و با امنیت برگزار شود.

 بر روی مسئله معیشت مردم و نیروهای مسلح و تقویت اقتصاد کشور تأکید دارم.

 ترس مسئولان از تهدید و تشر دشمن، در را برای تجاوز و تعرض او باز می‌کند

به مناسبت دوم ارديبهشت سالگرد تأسيس سپاه پاسداران انقلاب اسلامى؛
     - از پاسدارى از انقلاب و آرمانهاى آن تا گام‌هاى محكم در راه سازندگى كشور.

هفته سلامت تشکر از مدیر محترم شیکه

شعار زندگی سالم با نشاط و امید

 

 

ارتباط با امام جمعه