سه شنبه 1396/7/4 - 21 : 14
مشخصات امام جمعه
آیت الله سیدکاظم نورمفیدی
آیت الله سیدکاظم نورمفیدی
گرگان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/24
آیت الله نورمفیدی: واقعه مباهله از فضیلت های اهل بیت است/ خانواده امروز در دنیا بخصوص دنیای غرب جایگاهی ندارد/ بدترین حلالی که خدا بدش می آید طلاق است/ خانواده در اسلام بنیان جامعه است/ به نسل جوان توصیه می کنم خودباخته و فریفته دنیای غرب نباشند/ نجات عراق از هر مساله ای در این کشور مهمتر است

یت الله نورمفیدی: واقعه مباهله از فضیلت های اهل بیت است/ خانواده امروز در دنیا بخصوص دنیای غرب جایگاهی ندارد/ بدترین حلالی که خدا بدش می آید طلاق است/ خانواده در اسلام بنیان جامعه است/ به نسل جوان توصیه می کنم خودباخته و فریفته دنیای غرب نباشند/ نجات عراق از هر مساله ای در این کشور مهمتر است

 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، با قرائت بخشی از نهج البلاغه اظهار کرد: امیرالمومین در نهج البلاغه در توصیف صفات خداوند می فرمایند که خدا نزدیک به همه چیز است اما این نزدیکی به آن معنی که در عالم هستی می گویم نیست زیرا در این عالم نزدیکی به معنی چسبیدن و نزدیکی فیزیکی است اما منظور از نزدیکی خدا احاطه علمی و قیومی ذات اقدس الهی به همه موجودات عالم است.

وی با بیان این که احاطه علمی به این معنا است که خداوند از درون تمام موجودات عالم با خبر است، گفت: احاطه قیومی هم یعنی وجود همه موجودات عالم به خدا وابسته است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: حضرت علی می فرمایند که خدا در عین حال که به ما نزدیک است، از موجودات دور هم است. این مساله در حالی است که درجه وجودی ذات اقدس الهی با هیچ چیز تناسب ندارد.

وی با اشاره به فرمایش حضرت علی مبنی بر این که خدا مُتِکلم است، گفت: حرف زدن خداوند مانند حرف زدن ما نیست. ما هنگام حرف زدن ابتدا مطلبی را در ذهن فکر می کنیم و سپس در قالب کلمات می ریزیم، بعد با حرکت لب و زبان و هنجره مطلبی را که در ذهن ما است به دیگران منتقل می‎کنیم اما خدا جسم نیست و با زبان و حلقوم حرف نمی زند و اینطور نیست که مطلبی را مانند ما بیان کند.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: حضرت موسی ، شبی که در بیابان گرفتار شد از دور نوری دید و با تصور این که آتش است رفت تا مقداری آتش بیارود یا راه را پیدا کند. قرآن در سوره طه نقل می کند، موسی وقتی نزدیک شد دید نور از درخت است و وقتی کنار درخت آمد ندا رسید که ای موسی من پروردگار تو هستم. این که خدا با موسی چگونه سخن گفت مهم است زیرا خداوند سخن می گوید ولی نه به صورتی که ما سخن می گوییم.وی ادامه داد: امام علی می فرمایند که خدا اراده می کند، اما اراده خداوند مانند ما نیست. اراده ما دارای مقدماتی است و مراحلی طی می شود تا ما به تصمیم گیری و عزم برسیم. سپس اراده عضلات ما را به حرکت در می آورد تا کاری انجام دهیم ولی خدا وقتی اراده کرد همه چیز موجود می شود و همه آن چه در جهان می بینم تحت اراده ذات اقدس الهی است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که خدا سازنده و دائم در حال ساخت و ساز است، گفت: هر لحظه این عالم را خدا می سازد ولی مانند سازندگی ما نیست. ما وقتی چیزی را می سازیم باید مقدماتی را آماده کنیم. نجار برای ساخت در باید میخ و چوب را فراهم کند و بدون دست هم نمی تواند اما خدا این گونه نیست و نیازی به اعضا و جوارح برای ساختن ندارد.

وی در پایان خطبه اول با بیان این که خدا لطیف است اما مخفی نیست، توضیح این صفت خدا را به خطبه های دیگر موکول کرد.

امام جمعه گرگان در ابتدای خطبه دوم با اشاره به فرا رسیدن 24ذی الحجه، روز مباهله، گفت: مسیحیان نجران محضر رسول خدا آمدند و در مورد حضرت عیسی با پیامبر محاجه کردند. آن ها معتقد بودند که عیسی پسر خدا است. خدا فرمود عیسی بالاتر است یا آدم. عیسی حداقل مادر داشت ولی آدم نه پدر داشت نه مادر. قرآن می فرماید آدم را از خاک آفریدیم.

وی اضافه کرد: آن ها ایستادگی کردند و قرآن دستور داد که اگر آن ها باز هم ادامه دادند آن ها را به مباهله دعوت کن. مباهله یعنی در میدانی جمع شوند و از خدا بخواهند اگر نا حق هستند عذابی از سوی خدا نازل شود. این دستور صادر شد و آن ها هم آمدند. پیامبر با امام حسن، حسین، فاطمه و حضرت علی به آن صحنه ای که قرار بود مباهله رخ دهد وارد شدند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: بزرگ مسیحیان پرسید چه کسانی همراه پیامبر است و توضیح دادند که ایشان نزدیکترین افرادش را به میدان مباهله آورده است. او گفت چهره هایی که می بینم اگر نفرین کنند کوه ها از جا کنده می شود و سال نمی گذرد که هیچ مسیحی در دنیا باقی نخواهد ماند به همین دلیل مباهله انجام نشد و آن ها با رسول خدا مصالحه کردند.

وی بیان کرد: بسیاری از علمای اهل سنت هم آن را از فضیلت های اهل بیت و خاندان پیغمبر می دانند. اما بعضی از مفسرین اهل سنت هم سعی می کنند این قضیه را منتفی بدانند. با این حال بسیاری از روایاتی که در این رابطه وارد شده از کتب حدیثی معتبر اهل سنت است. مسلم از «صحاح سته» اهل سنت، این مساله را در جلد هفت صحیح خود آورده است. احمد ابن حمبل، حافظ ابو نعیم اصفهانی، واحدی نیشابوری، امام فخر رازی و بسیاری از علمای دیگر این واقعه مباهله را ذکر کرده اند.

 

امام جمعه گرگان با اشاره به فرا رسیدن 25 ذی الحجه و نازل شدن سوره هل اتی در شان خاندان پیامبر، گفت: روزی امام حسن و امام حسین مریض شده بودند. پیامبر عیادت آمد و فرمود ای علی نذرکن تا بچه ها خوب شوند. سپس نذر کردند که اگر خوب شوند سه روز روزه بگیرند. آن سه روز هنگام افطار یک نیازمند در زد و مجبور شدند افطار خود را به نیازمندان بدهند. یکی گفت مسکین و نیازمند هستم، دیگری گفت یتیم و روز سوم هم یک اسیر آمد. برای همین با آب افطار کردند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به فرا رسیدن روز خانواده، اظهار کرد: خانواده امروز در دنیا بخصوص دنیای غرب جایگاهی ندارد در حالی که خانواده در اسلام بنیان جامعه و بسیار مورد توجه است. وی تصریح کرد: محبوبترین بنایی که در زندگی بشر اتفاق می افتد، بنایی است که به وسیله ازدواج یک زن و مرد تحقق پیدا می کند و بدترین حلالی که خدا بدش می آید طلاق است. این نشانگر اهمیت خانواده در اسلام است.

 

آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: آرامش بشر به این است که خانواده درست شود ولی در دنیای غرب خانواده معنا ندارد و در کشورهایی مانند اسپانیا حتی تظاهرات راه انداختند که ازدواج هم جنس‎بازان راه بیندازند. وی با تاکید بر این که یکی از کارهای خطرناک دنیا این است که خانواده کشورهای اسلامی بخصوص ایران را از هم جدا کنند، افزود: من به همه جوان ها اعلام خطر می کنم. داد غرب به خاطر از هم پاشیدن خانواده در آمده است حال ما به راه آن ها که در باتلاق افتاده اند برویم؟

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری گفت : من به دختران و پسران توصیه می‎کنم اینقدر خودباخته نباشیم. اینقدر فریفته آنچه از دروازه های غرب وارد کشور می‎شود نباشیم. آرامش زندگی بشر در این است که بنای خانواده آن مستحکم باشد و ما خانواده ای مانند علی داریم و این خانواده الگوی ما است. وی سپس به روز تکریم بازنشستگان اشاره کرد و گفت: بازنشستگان عمری خدمت کردند و تجربه ای آموختند. امیدوارم بتوانیم از هر نظر مخصوصا مسائل اقتصادی آن ها را مورد تکریم قرار بگیرند تا در دوران کهولت سن دچار مشکل نباشند.

آیت الله نورمفیدی سپس کشتار مردم بیگناه در اردوگاه صبرا و شتیلا در [ 16 و 17 و 18 سپتامبر ] سال 1982 را یادآور شد و گفت: لبنان 12 اردوگاه دارد که دو اردوگاه در جنوب لبنان است. اسرائیلی ها به دو اردوگاه صبرا و شتیلا ریختند و جنایت کردند. عده ای از فقرای لبنان هم که یک چهارم جمعیت اردوگاه می شدند در این اردوگاه زندگی می کردند. مادر و بچه را از بین بردند و به نوامیس مردم تجاوز کردند. آنها 3500 نفر را در عرض سه روز در صبرا و شتیلا قتل عام کردند. اگر قاچاقچی اعدام شود می‎گویند حقوق بشر نادیده گرفته شده ولی این که در سه روز 3500 نفر کشته شود کسی صدایش در نمی‎آید.

وی در ادامه با اشاره به لزوم حفظ استقلال عراق گفت: کشور عراق هنوز از شر داعش خلاص نشده است که رئیس کردستان عراق مساله استقلال کردستان را از عراق مطرح کرد. قطعا اگر عراق به این سمت برود یک مشکل دیگر بدتر از مساله داعش مبتلا می شود. نه تنها عراق بلکه ترکیه و سوریه و حتی ایران هم ممکن است مبتلا شوند آن وقت مشکل منطقه ای حاد درست می شود.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این که امیدوارم تصمیم سازان کشور عراق سر عقل بیایند، افزود: امروز از هر مساله ای مهمتر نجات عراق است. انشالله مرجع بزرگوار آیت الله سیستانی مدیریت کنند و جلوی این فاجعه را در عراق بگیرند و تلاش شود در کشور عراق بین مسلمانان دوستی ایجاد شود تا دل ها به هم نزدیک شده  و مصلحت کلی کشور اهمیت پیدا کند نه خواسته های قومی.  وی ابراز امیدواری کرد خدا کشورهای اسلامی را از بلاهایی که درست کرده اند نجات دهد.

 

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه