جمعه 1396/5/6 - 9 : 5
مشخصات امام جمعه
محمد شیخی
محمد شیخی
انبارالوم(وشمگير)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30
مسئولین باید بنحوی عمل کنند که کشور بتواند به وضعیّت سابق و قبل از مذاکرات برگردد.

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه 30/04/1396 ه.ش ، به امامت امام جمعهء محترم بخش وشمگیر و شهرانبارالوم ، حجت الاسلام حاج محمّد شیخی ایراد گردید.

خطبه اوّل:

امام جمعهء محترم ، خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان در ادامهء سخنان خویش افزودند:

خداوند تبارک و تعالی می فرماید: « یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّکمْ عَلی تِجارَةٍ تُنْجِیکمْ مِنْ عَذابٍ أَلِیمٍ * تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُجاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوالِکمْ وَ أَنْفُسِکمْ ذلِکمْ خَیرٌ لَکمْ إِنْ کنْتُمْ تَعْلَمُونَ. ای کسانی که ایمان آورده اید! آیا شما را بر تجارتی که از عذاب دردناک(قیامت) نجاتتان دهد، راهنمایی کنم؟ به خدا و رسولش ایمان آورید و با اموال و جان هایتان در راه خدا جهاد کنید که اگر بدانید ، این برای شما بهتر است ».

در این تجارت ، فروشنده مؤمنین هستند و خریدار ، خداوند متعال است. مؤمنین با مجاهده و در راه خدا با اموال و جانهای خود ، تجارت می کنند. ایمان به خدا و رسول خدا (ص) و جهاد در راه خدا با جان و مال خود ، مطاع گرانبهایی را به خداوند تقدیم می کنند ؛ و بدینوسیله گناهان آنان بخشیده و آمرزیده می شود. نتیجهء این معاملهء پرسود و منفعت ، باغهای بهشت است که نهرهایی در زیر درختان آن جاری می باشد.

در معاملهء با خدا ، چیزی را که ظاهراً ما مالک و صاحب آن هستیم ، مثل خانه و پول و سایر اموال را می دهیم ؛ ولی جان دادن در راه خدا بسیار ارزشمند و از الطاف بزرگ الهی است. تُجاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوالِکمْ ، جهاد با مال و دارائی ، جهاد بزرگ و مهمّی است. جهاد با مال بسیار سخت تر از جهاد با جان است. ممکن است یکی با جانش براحتی در راه خدا جهاد کند ، ولی در جهاد با اموال دچار تردید و تزلزل شود و مالش را جای دیگری خرج کند. خرج کردن اموال در راه خدا و خدمت به مردم باشد ؛ برای اینکه اسلام و اعتقادات دینی احیاء شود. صدقات مستحبّی ، ساختن مکانهایی که دین در آن تقویت شود ، جهاد با مال است. ساختن مسجد ، حسینیّه ، فاطمیّه ، زینبیّه جهاد است. ساختن مدرسه که بچه های مؤمنین و مسلمانان در آن علم می آموزند ، جهاد با مال است ، که این از افضل جهادها است. از جهادهایی است که وقتی خداوند می فرماید: « یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّکمْ عَلی تِجارَةٍ تُنْجِیکمْ مِنْ عَذابٍ أَلِیمٍ ؟! » ، باید بگوئیم: « لَبَّیکَ ، اَللَّهُمَّ لَبَّیکَ ».

وقتی خداوند به مؤمنین و شیعیان حقیقی دستوری می دهد ، باید بگوئیم: « لَبَّیکَ ، اَللَّهُمَّ لَبَّیکَ ، سَمعاً و طاعتاً ».

پروردگارا! به ما حسن عاقبت عنایت بفرما.

خدایا فرج امام زمان ما (عج) را نزدیکتر بفرما ...

 

خطبهء دوّم:

امام جمعهء محترم ، مجدداً خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نمودند ؛ و در ادامهء خطبه مطالب زیر را بیان فرمودند:

امام باقر (ع) فرمودند: روزی رسول اکرم (ص) دیدند که عده ای دارند سنگ بزرگی را به نوبت از زمین بلند می کنند ؛ سوال فرمودند: چه می کنید ، عرض کردند: مسابقهء زورآزمائی داریم ، پیامبر اکرم (ص) فرمودند:  می خواهید به شما بگویم که چه کسی از بین شما قوی تر هستند؟ کسی که هر وقت حالش خوب باشد ، راضی و خوش باشد ؛ خودش را در گناه نیندازد. خوشی زیاد باعث به گناه افتادن او نمی شود ؛ و این افراد در برابر ارتکاب گناه خودشان را حفظ می کنند.

بعضی افراد بخاطر ظاهر خود یا بخاطر پول و ثروت زیاد در گناه می افتند ؛ لذا مشاهده می شود که افراد پولدار بیشتر به گناه آلوده می شوند. قوی ترین فرد ، کسی است که چون خشمگین شود ، از سخن حقّ خارج نشود. اگر نارحت شد ، سخن غیر حقّ نگوید. اگر بر کسی تسلّط پیدا کرد ، بر او ظلم نکند. اگر بر چیزی تسلّط پیدا کرد ، آن را تصاحب نکند ؛ زیرا آن شیء از اموال او نیست. انسان قدرتمند کسی است که در مقابل هوای نفس و وسوسه های شیطان می ایستد.

قویترین افراد کسانی هستند که علاوه بر قدرت جسمی ، قدرت روحی نیز دارند. بعنوان مثال پهلوانان قدیم ، هم قوی و زورمند بودند و هم جوانمرد. حق مظلوم را از ظالم می گرفتند ، به اُمور خانواده های بی سرپرست و مستمند رسیدگی می کردند. قدرت واقعی در قوی بودن دین و اعتقادات است. لذا بمناسبت روز "فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای" عرض می شود: "پهلوان و قدرتمند واقعی کسی است که بر قدرت جسمی و نفس خود ، با قدرت روحی و اعتقادات خود غلبه نماید" ؛ و مدافع انسانهای ضعیف جامعه باشد.

اوّل ذی القعده ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه (ع) است. جایگاه و مقام ایشان آنگونه است که تنها امامزاده ای است که از سوی امام معصوم (ع) زیارتنامه برایش بیان شده است ، و این زیارتنامه توسط حضرت امام رضا (ع) تعلیم داده شده است. امام صادق (ع) ، قبل از تولد حضرت امام موسی کاظم (ع) فرمودند: « دختری از فرزندان من در قم دفن می شود. هر کس او را زیارت کند ، بهشت بر او واجب می گردد ».

پنجم مردادماه ، سالروز اقامهء نخستین نماز جمعهء کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، با حکم امام راحل (ره) و توسط مرحوم آیت الله طالقانی می باشد. از برکات نظام جمهوری اسلامی ، اقامهء نماز جمعه است که باید با حضور حدّاکثری خود ، تلاش کنیم آن را تقویّت نمائیم. فرزندان ، نوجوانان و جوانان خود را تشویق کنیم که در نماز جمعه حضور یابند. حضور فرزندان در نماز جماعت و بویژه نماز جمعه ، باعث می گردد که ملائکه برای شما دعا و استغفار نمایند.

در خصوص موضوعات روز و جاری کشور باید گفت: جای تأسف است که با آن همه امتیازاتی که در میدان مذاکره به دشمن داده شد ، تا از اتهام زدن دشت بردارند ؛ ولی باز هم آنان از دشمنی و اتهام زنی بر علیه ایران و نظام اسلامی دست برنمی دارند. علیرغم همهء امتیازاتی که مذاکره کنندکان ما دادند ، تحریمها و توهین ها شدیتر و ادعاها و اتهامات بیشتر شده است. دولتمردان متوجه این قضایا باشند. مقام معظّم رهبری قبل از مذاکرات گفتند: « آمریکا قابل اعتماد نیست ». چیزی که تازه دولتمردان ما به آن رسیده اند ؛ لذا مسئولین باید بنحوی عمل کنند که کشور بتواند به وضعیّت سابق و قبل از مذاکرات برگردد.

پروردگارا! امت اسلام را سربلند بفرما.

خداوند به همهء ما توفیق عبادت و بندگی عنایت بفرماید.!

اخبار
ارتباط با امام جمعه