سه شنبه 1395/11/5 - 33 : 6
مشخصات امام جمعه
محمد شیخی
محمد شیخی
انبارالوم(وشمگير)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
آمریکا بسوی سرنوشتی مبهم پیش می رود.

 بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه 1395/11/01، به امامت امام جمعهء محترم ، حجت الاسلام محمّد شیخی ایراد گردید.

امام جمعهء محترم ، خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان در ادامهء بیانات خویش ، فرمودند: 

اگر کسی سه چیز در او نباشد ، عملش کامل نیست. 1- وَرَع و پرهیزکاری که او را از ارتکاب گناه باز دارد ؛ خداوند از اهل تقوی کار خوب را می پذیرد. 2- اخلاقی داشته باشد که با مردم ، همراه با نرمی و مدارا ، نه با خشونت و بی پروائی برخورد نماید. 3- داشتن صبر و بردباری ، که در مقابل عمل یا اخلاق بد دیگران صبوری داشته باشد.

انسان نباید توقع داشته باشد که مردم همواره آنطوری که او دوست دارد ، با او برخورد نمایند. بعضی وقتها ممکن است مردم با یک اخلاق بد و یا حرف بد با او برخورد نمایند. اینجاست که باید صبوری پیشه کند و حلم و بردباری داشته باشد. اگر صبوری نباشد ، در مقابل عمل دیگران نمی توان خویشتنداری نمود.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: « خداوند مرا به مدارا نمودن با مردم دستور داده است ». باید با مردم نرمش داشته باشیم. امام باقر (ع) می فرماید: « خداوند رفیق است با کسی که نرم و ملایم است و اهل مدارا می باشد ؛ خداوند چنین فردی دوست دارد » ؛ لذا خداوند به انسانهایی که اهل سختگیری می کنند ، گاهی عطاء و عنایت نمی نماید.

امام صادق (ع) می فرماید: « از اهل خانه ای که مدارا و نرمش دور شود ؛ خیر هم از آنها دور می شود ». اگر پدر خانواده نسبت به همسر و فرزندان سخت بگیرد ، خیر و برکت هم از آن خانه می رود. اگر مردی وارد خانه شود و ببیند محیط خانه ، آنگونه که می خواهد ، فراهم نیست ؛ نباید زیاد نباید زیاد سختگیری نماید. هر چه انسان اهل نرمش و مدارا باشد ، برکات و روزی و رزق او بیشتر خواهد شد. امام صادق (ع) فرمودند: « اگر در یک خاه مدارا و نرمش بیشتر باشد ، و بهرهء لازم را از این برخورد ببرند ، خداوند هم برای رزق و روزی آنان سختگیری نمی کند ».

مدارا کردن در خانه باعث درماندگی نمی شود. سختگیری کردن هنر نیست. باید از خطاهای دیگران ، تا جائیکه دین ضربه نخورد ، چشم پوشی کنیم.

 

خطبهء دوّم:

امام جمعهء محترم ، مجدداً خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نمودند ؛ و در ادامهء خطبه مطالب زیر را بیان فرمودند:

خداوند کسانی را که اصرافگر و یا کذّاب را دوست ندارد. مرد یا زنی که بین دو تا خانواده را بهم بزند و فتنه انگیزی کند ، خداوند او را دوست نخواهد داشت. زبان نباید به دروغ و فتنه انگیزی باز شود ؛ زیرا انسان را جهنّمی می کند.

روز گذشته (1395/10/30) برای مردم ایران روز بسیار تلخی بود. آتش گرفتن ساختمان تجاری پلاسکو و کشته شدن تعدادی از مردم و آتش نشانان غیّور کشور که بر اثر فرو ریختن ساختنان فوق روی داد ، بسیار دردناک بود و مقام معظّم رهبری نیز در این باره پیام داده و به بازماندگان تسلیّت گفتند. البته وضع بسیاری از ساختمانهای اطراف نیز مشابه وضع همین ساختمان است و باید مسئولین بفکر باشند و طرحهای لازم برای آن ساختمانها اندیشیده شود.

با خبر شدیم که ضد انقلاب مقیم اروپا ، به سفارتخانهء ایران در کشور دانمارک هجوم آورده است. باید مسئولین وزارت امور خارجه در این باره فکر و اندیشه کنند و به این وضع رسیدگی نمایند.

امروز ، مراسم سوگند رئیس جمهور جدید آمریکا انجام می شود. آمریکایی که جنایتهای زیادی در منطقه و کشورهای اطراف انجام داده و هیچگونه تغییری در سیاستهای این کشور نسبت به اسلام ،کشور و مردم ایران ایجاد نشده است. این رئیس جمهور جدید که جمهوریخواه نیز است ، اعلام جنگ داده است نسبت به ایران و مسلمانان جهان. او اعلام کرده است که نباید اجازه دهیم مسلمانی وارد خاک آمریکا شود. آیندهء مبهمی در سیاستهای آمریکا وجود دارد ؛ و این کشور بسوی این آیندهء مبهم پیش می رود. پیش بینی بزرگان ما زوال این کشور استعمارگر است و ان شاء الله آن اینده که پیش بینی شده است ، بز.دی برای آمریکا رقم خواهد خورد. آن چیزی که مهمّ است ، این است که باید کشورهای اسلامی اتّحادشان بیشتر شود و از پیروی کردن سیاستهای آمریکا و انگلیس دوری کنند.

خدایا ما را توفیق عمل بدستورات قران و پیامبر و اهلبیت (ع) عنایت بفرما.

پروردگارا فرج مولا و امام زمان ما را برسان.

ما را از منتظران واقعی آن حضرت قرار بده.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه