پنج شنبه 1396/1/3 - 52 : 4
مشخصات امام جمعه
محمد شیخی
محمد شیخی
انبارالوم(وشمگير)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/27
شعار مسئولین و عملکرد آنان ، و آنچه تقویّت می شود ، نگاه به خارج از کشور است.! چرا با ظرفیّتها و توانمندی داخل کشور توجه نمی شود؟!

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه 27/12/1395 ، به امامت امام جمعهء محترم بخش وشمگیر ، حجت الاسلام حاج محمّد شیخی ایراد گردید.

خطبه اوّل:

امام جمعهء محترم ، خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان در ادامهء بیانات خویش ، فرمودند: 

سالروز میلاد حضرت فاطمه (س) را در پیش داریم. شخصیّت حضرت فاطمه (س) که ما از معرفت آن بی خبریم ، و نمی توانیم به اصل شحصیّت آن حضرت (س) پی ببریم ، و شناخت ما زا حضرت زهرا (س) به اندازه ای است که بزرگان به ما معرفی نموده اند. کسی که ولادت و شخصیّتش بعنوان "کوثر" در قرآن مجید تعبیر شده است. بهترین مادر عالم ، نمونهء بانوان و مادران عالم ، کسی که حسن (ع) و حسین (ع) و زینب (س) و امّ کلثوم (س) ، این شخصیّتهای بزرگ عالم خلقت را تربیّت کرد. این نشان می دهد که یک مادر در جامعه برای فرزندان و تکامل جامعه تأثیر گذار است.

فاطمهء زهرا (س) الگوی همسران است. کسانی که می خواهند شوهرداری کنند ، حضرت فاطمه (س) را الگوی خود قرار می دهند. احترام به همسر ، تجلیل از همسر ، گوش به فرمان همسر بودن ، بدون اجازهء شوهر خانه را ترک نکردن ، انجام ندادن کاری که باعث ناخشنودی شوهر شود ... همسرداری حضرت فاطمه (س) نمونهء کاملی است.

آنهایی که پیرو حضرت فاطمه (س) و شیعهء آن حضرت هستند ، و می خواهند پیرو واقعی و راستین باشند ، که این امر در نزد خدا شأن و جایگاهی والا دارد ، به این موضوع دقت کنند که: پیامبر اکرم (ص) فرمودند: « جیرئیل (ع) نزد من آمد و گفت: "پروردگار فاطمه (س) را دوست دارد ، پس سجده کن". من سجده کردم. سپس جبرئیل (ع) ادامه داد: "خداوند حسن (ع) و حسین (ع) را دوست دارد" ، من سجدهء شکر بجای آوردم. جبرئیل (ع) ادامه داد: "خداوند دوست دارد آن کسی را که فاطمه (س) را دوست داشته باشد" ، پس من سجدهء شکر بجای آوردم.

روز قیامت ، وقتی حضرت فاطمه (س) وارد صحرای محشر می شود و می خواهد از روی صراط عبور کند ، نداء می رسد که سرها را پائین بیاندازید و چشمها را فرو بندید ، زیرا فاطمه (س) ، دختر پیامبر (ص) از روی پل صراط عبور می کند و وارد بهشت می شود. در روایت دیگری هفتاد هزار خادمهء بهشتی فاطمه (س) را مشایعت می کنند ، تا از صراط عبور نموده و وارد بهشت شوند. ؛ البته عبور ایشان از روی صراط سریعتر از برق خواهد بود. آنهایی که پیرو حقیقی ان حضرت (س) هستند نیز مانند برق و با سرعت فوق العاده از پل صراط عبور می کنند ، و عبور از صراط برایشان آسان می باشد. بدا بحال کسانی که نمی توانند از صراط عبور کنند و به طبقات جهنّم سقوط می کنند.

بهترین الگو برای زنان ، حضرت فاطمه (س) می باشد. زنان غربی نمی توانند الگوی مناسبی برای بانوان مسلمان ، بویژه بانوان ایرانی باشند. بهترین مدل و الگوی لباس ، مدل پوشش ، اخلاق و رفتار ، حضرت فاطمه (س) است. ایشان خیرٌ النِّساء هستند.

برای زنان شایسته است که مردهای نامحرم را نبینند و مردی نیز آنها را نبیند. اگر زنی می خواهد حفظ شخصیّت داشته باشد ، باید چادر مناسب داشته و صورت و موهایش را از نامحرم بپوشاند. برهنگی و بی حجابی و بدحجابی و آرایش زننده در شأن زنان مسلمان نیست. زن مسلمان باید حجاب و پوشش مناسب داشته باشد. باید یک زن مسلمان ببیند که حضرت فاطمه (س) چگونه حجاب داشته و چگونه فرزندانش را تربیت کرده است. وقتی زن به وظایف خویش درست عمل کند ، اهل نماز باشد ، به وظایف دین خودش عمل کند ، باعث می شود که خودش درست باشد ، فرزندان درستی تربیت کند ، در نتیجه جامعه نیز درست می شود.

تجربه شده است که وقتی یک پدر که دو همسر دارد ، فرزندانش داری اخلاقهای متفاوت هستند و فرزندان هر یک از آن زنان رفتار و اخلاق گوناگون دارند. فرزندان یک زن صالح بود و زن دیگر فرزند صالحی ندارد. چرا؟؟! بخاطر تأثیر فراوانی است که مادر ، و اخلاق و معنویّت او در فرزند دارد. مادری که اهل حجاب است ، اهل نماز است ، قطعاً فرزندان صالحی تربیّت می کند.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: اگر زنی نمازهای پنجگانهء خود را بجای آورد و از نمازش کم نگذارد ، روزه هایش را بگیرد ، پاکدامن باشد و دامنش را از آلودگی دور نگه دارد و از همسرش اطاعت کند ، چنین زنانی عاقبت بخیر و سعادتمند هستند و از هر دری که می خواهد ، وارد بهشت شوند. آری ، زن در جامعه تأثیرگذار است و می تواند با تربیّت فرزندان صالح ، باعث سعادت جامعه شود. امروز جوانانی که مدافع حرم هستند ، و برای دفاع از حرم اهلبیت (ع) در سوریه و عراق می جنگند ، پرورش یافته و نتیجهءتربیّت چنین مادرانی می باشند.

پروردگارا! دلهای ما را به محبّت اهلبیت (ع) نورانی بگردام.

پروردگارا! مادرانی که از این دنیا رفته اند ، و در بین ما نیستند ، ببخش و بیامرز.

 

خطبهء دوّم:

امام جمعهء محترم ، مجدداً خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نمودند ؛ و در ادامهء خطبه مطالب زیر را بیان فرمودند:

امروز آغاز هشتمین سالگرد اقامهء نماز جمعه در بخش وشمگیر و شهر انبارالوم می باشد ، که با لطف و یاری خداوند توفیق برگزاری نماز جمعه در این شهر حاصل شده است و بنده نیز در خدمت مردم شهر انبارالوم و بخش وشمگیر می باشم. ان شاء الله خداوند به لطف و کرمش قبول بفرماید.

وضعیّت دنیا همین است. باید بیاد آخرت باشیم و و پیوسته مرگ را در خاطر خود داشته و فراموش نکنیم. مرگ باعث بیداری انسان می گردد و انسان را از غفلت خارج می کند. در مورد انسانها دو گونه دعا می کنیم. اگر زنده باشد و آدم خوبی باشد ، می گوئیم: خدا حفظش کند ؛ اگر از دنیا رفته باشد ، می گوئیم: خدا رحمتش کند. خداوند درگذشتگان ما را غریق رحمت خویش نماید.

در اهمیّت نماز جمعه باید گفت: کسانی که نماز جمعه را درک می کنند و حضور دارند ، بدانند که اجر آنان در نزد خداوند متعال محفوظ است. بعضی از افراد به نماز جمعه توجّه ندارند. در نزدیکی مصلّی زندگی می کنند ؛ ولی گویا در روز جمعه هیچ اتفاقی برای آنان نیافتاده است. اینها توفیق ندارند و متأسفانه مشمول هشدار دینی هستند. نماز جمعه دستور خداوند در قرآن مجید است. آنهایی که تمایل به مسائل دینی دارند ، این افراد نباید نماز جمعه را ترک کنند. افرادی هستند که نماز می خوانند ، ولی اهل نماز جمعه نیستند. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: خداوند نماز جمعه را بر شما فرض نمود. کسی که نماز جمعه را ترک کند ، در حالیکه امام عادلی درز زمان او هست ، از روی سبک شمردن به نماز جمعه نیاید و اهمیّت ندهد ، خداوند امورات او را جمع نمی فرماید  و به زندگی او برکت نمی دهد ، نمازی برای آنان نیست. نماز هم بخوانند ، نمازی برای او حساب نمی شود. اگر نماز جمعه را ترک کند ، حتّی اگر زکات بدهد ، زکات و حجّ او حساب واقع نمی گردد. روزهء او هم حساب نمی شود . برکتی نیست ؛ مگر اینکه توبه کند و تصمیم بگیرد که بیاید و در نماز جمعه شرکت کند.

با این وصف ، کسانی که یکبار هم نماز جمعه نمیایند ، نماز و روزهء آنان چگونه است؟! خداوند به کسانی که اهل نماز جمعه هستند ، توفیق تداوم این کار را عنایت بفرماید.

از شما مؤمنین و نمازگزاران تشکّر می کنم که این سنگر را تنها و خالی نگذاشتید. از همهء کسانی که در این مدّت تلاش کردند که این سنگر رونق داشته باشد. تشکر می شود از مسئول ستاد برگزاری نماز جمعه و اعضای ستاد که تلاش زیادی در برگزاری نماز جمعه و انجام امور مربوط به آن می نمایند. از مکبّران و مؤذنین و مجریان تقدیر و تشکر می کنم. همچنین از مسئول دفتر نهاد امامت جمعهء بخش وشمگیر و شهر انبارالوم نیز تشکر می گردد. امیدوارم که پروردگار عالمیان این مساعی را قبول بفرماید.

سال 1395 فراز و نشیب زیادی داشت. روزهای آخر سال است. مباحث کشاورزی و صنعتی در امر اقتصاد باید مورد بررسی قرار بگیرد. سال 1395 برای کشاورزی سال خوبی بود ، و رونق داشت. بلحاظ کیفیّت و کمیّت محصولات کشاورزی ، سال خوبی بود. کشاورزان عزیز هم قدر این نعمت را بدانند تا تداوم داشته باشد. آنهایی که محصول خوب گرفتند ، شاکر باشند و کفران نعمت نکنند.

در موضوعات سیاسی در سال 1395 ، در بعضی زمینه ها خوب نبود. سربلندی کشور باید پیوسته حفظ شود. ما قدرت منطقه و کشور درجه یک منطقه شناخته شده ایم. یک اتفاقاتی در کشور افتاد ، قرارداد برجام منعقد شد. بعضی معتقدند که این اتفاق خوبی برای کشور بوده است ؛ امّا بعضی دیگر می گویند: این قرارداد اتفاق خوبی نبود و آن چیزهائی که می خواستیم ، حاصل نشد. کشور ما بلحاظ سیاسی ، شاید سودی کرده باشد ؛ ولی واقعیّت این است که اتفاق خوب و قابل افتخاری روی نداده است. برای اینکه گشایشی از قِبَلِ این برجام رد زندگی مردم روی نداده است. قرار برود تحریمها برداشته شود ، ولی عملاً این کار انجام نشد ، و برجام اثر مثبتی برای کشور و زندگی مردم نداشت. متأسفانه آمریکا نیز با روی کار آمدن رئیس جمهور جدیدش مانع مختصر اثرات مفید برجام شده است. در واقع نتیجهء مذاکرات برای کشور ما خوب نبود و نتیجهء مثبت نداشته است. مقام معظّم رهبری از اوّل فرمودند: « من به آیندهء این مذاکرات خوشبین نیستم ».

مقام معظّم رهبری ، سال 1395 را سال "اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل" نامگذاری نمودند. چقدر در این زمینه عمل شده است؟! این عمل و اقدامات چقدر در زندگی مردم اثر مثبت داشته است؟! چه گشایشی در زندگی مردم ایجاد شده و آیا این اقدامات به اهداف رسیده است؟ آیا کار خوب و شایسته ای انجام شده است؟ آیا مسئولین تلاش کرده اند؟! آیا تلاش آنان مثمر ثمر واقع شد یا خیر؟! شعار مسئولین و عملکرد آنان ، و آنچه تقویّت می شود ، نگاه به خارج از کشور است.! چرا با ظرفیّتها و توانمندی داخل کشور توجه نمی شود؟! در سال 1395 واردات بی رویه کالاهای غیر ضروری داشته ایم. کالاهایی وارد کشور شده است که شایستهء نظام اسلامی و جامعهء اسلامی نیست. مسئولین از حرف زدن و شعار دادن اجتناب کرده و عمل کنند. چه کاری باید برای تقویّت کشاورزی انجام داد؟ چگونه باید به صنعت رونق بخشید؟ چگون مانع تبدیل رکود اقتصادی به بحران شویم؟

خدایا! سال جدید را که در پیش رو داریم ، سال برکت و رحمت برای ما قرار بده.

اخبار
ارتباط با امام جمعه