چهارشنبه 1395/12/4 - 29 : 7
مشخصات امام جمعه
محمد شیخی
محمد شیخی
انبارالوم(وشمگير)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/29
مسئولین در خصوص اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل چه کردند؟ چه عملی انجام دادند؟ بیایند و به مردم گزارش دهند.!

 بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه 29/11/1395 ، به امامت امام جمعهء محترم بخش وشمگیر ، حجت الاسلام محمّد شیخی ایراد گردید.

امام جمعهء محترم ، خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان در ادامهء بیانات خویش ، فرمودند: 

در این لحظات و دقایق ارزشمنداستجابت دعا ، به تقوی وپرهیز از گناه ورسیدن به کمال و رعایت حقوق الهی سفارش می کنم. تزکیه نفس از اموری است که در قرآن در سورهء "شمس" ، بعد از قسم یاد نمودن ، آن هم هفت قسم و بروایتی بعد از یازده قسم ، خداوند متعال آن را بیان نموده است ... « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. به نام خداوند رحمتگر مهربان * وَالشَّمْسِ وَضُحَاهَا ﴿۱﴾ سوگند به خورشيد و تابندگى‏ اش (۱) وَالْقَمَرِ إِذَا تَلَاهَا ﴿۲﴾ سوگند به ماه چون پى [خورشيد] رود (۲) وَالنَّهَارِ إِذَا جَلَّاهَا ﴿۳﴾ سوگند به روز چون [زمين را] روشن گرداند (۳) ... قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاهَا ﴿۹﴾ هر كس آن را پاك گردانيد قطعا رستگار شد (۹).

شخصی که نفس خود را از گناه و آلودگی پاک نگه دارد ، خداوند قسم یاد نموده است به روشن شدن صفحهء زمین توسط خورشید و قسم به ماه و آسمان و سوگند به روشنائی روز  و ... که کسی که نفس خویش را از بدی و ظلم و ستم باز دارد و آن را پاک کرده و پاک نگه دارد ، رستگار خواهد شد. کسی که بدی و زشتی را ، خوبی و نیکی را به نفس خویش بیاموزد و آن را از ارتکاب بدی منع نماید ، خداوند به مخلوقاتی که خلق نموده است ، سوگند یاد کرده است ؛ و حتماً نکته و مطلب مهمّی در این سوگندها نهفته است ، و این بیان ، یک بیان قطعی است. سخن صادقی است که بعد از هفت قسم و بروایتی بعد از یازده قسم که خداوند در این سورهء مبارکه یاد نموده است ، سعادت و رستگاری بشر را بیان می کند.

تزکیه چیست؟! تزکیه نموده در کلام معصومین (ع) و در کلام حضرت محمّد (ص) چگونه است؟ تزکیه در کتابهای لغت عرب ، بمعنای رشد و نمو پیدا نمودن هر چیزی می باشد ؛ که به کمال برسد. لذا انفاق ما را زکات می گویند. کسی که انفاق کند ، مالش نمو و رشد پیدا می کند و با برکت می َود. کسی که نفس خویش را تزکیه کند ، زمینهء رشد نفس را فراهم کرده است. تزکیه کردن ، یعنی بلحاظ معنوی رشد پیدا کردن و به کمال رسیدن.  

امام باقر (ع) یا امام صادق (ع) نقل نموده اند « قَدْ أَفْلَحَ مَنْ اَطَاعَهَا. کسی به کمال و رستگاری رسیده است که خداوند را اطاعت نماید ». سعادت و رستگاری در گرو مطیع بودن در برابر فرمان خدا است. چنین فردی به تزکیه رسیده و رستگار شده است. انجام واجبات و دوری از محرمات باعث تزکیه و رستگاری می گردد.

پیامبر اکرم (ص) وقتی به این آیهء شریفهء « قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاهَا » رسیدند ، فرمودند: « خدایا تقوای نفس را بمن عنایت کن ». یعنی: خدایا! مولا و ولیّ نفس من تو هستی ؛ خدایا! نفس مرا تزکیه کن. مرا از آلودگی و گناه حفظ کن ، و در اجرای اوامرت مرا یاری نما. پس هر کس اطاعتش بیشتر باشد ، تزکیه اش نیز بیشتر است. آدم تا تزکیه نشود ، تا نفس خویش را در کنترل خود نگیرد ، نباید به هیچ امری اقدام نماید. اگر بعضی از حیف و میلها در بیت المال اعمال می شود ، در بعضی مسئولیّتها بد عمل می کنند ، اگر بجای خدمت به مردم ، به آنان ظلم می کنند ، حقوق نجومی میگیرند ؛ بخاطر این است که خود را تزکیه نکرده اند. این شرط است که کسی که مسئولیتّی را بپذیرد ، اوّلین قدم تزکیّه است.

 در دنیا و آخرت باید اهل تزکیه باشیم. بعضی افراد تصمیم به انجام کاری می گیرند ، می پرسیم چرا اینکار را کردی ، می گوید: دوست داشتم.! این انسان مطیع نفس خویش است ، نه مطیع خداوند. خداوند نهی کرده است ، شاید میل خودش باشد که اینکار را انجام دهد ؛ ولی خواست خداوند چیز دیگری است. این انسان خواست خود را بر خواست خدا مقدّم می دارد. بعضی از انسانها بدبخت شدند و به فلاکت افتادند و گوشهء زندان افتادند ، چون تابع نفس خویش هستند.

وعدهء قرآن حقّ است ، کسی که از نفس خویش تعیّت کند ، در دنیا هلاک می شود. این افراد که در دنیا و اقصی نقاط دنیا ظلم و ستم می کنند ، به کجا رسیدند و آخر کار آنها به کجا رسید؟! عذاب این افراد در آخرت سخت تر است.

خدایا تو را به این روز جمعه که روز عید اسلام است ، به ما نعمت تزکیه نفس را عنایت بفرما.

خدایا فرج آقا امام زمان را نزدیکتر بفرما.

خدایا عمر با عزت به رهبر عزیزمان عنایت بفرما.

 

خطبهء دوّم:

امام جمعهء محترم ، مجدداً خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نمودند ؛ و در ادامهء خطبه مطالب زیر را بیان فرمودند:

بیست و نهم بهمن ماه ، سالروز قیام مردم تبریز ، در چهلم قیام مردم قم ، در دوران طاغوت می باشد. مردم ولایتمدار تبریز در روز چهلم شهدای قم که در 19 دی ماه سال 1356 به خاک خون کشیده شده بودند ، قیام نمودند. یاد و خاطر شهدای انقلاب و شهدای هشت سال دفاع مقدّس و شهدای مدافع حرم را گرامی می داریم. هر ساله مردم آذربایجان به محضر مقام معظّم رهبری می رسند. امسال هم رهبر معظّم از مردم ایران بخاطر راهپیمائی 22 بهمن ، در حمایت از اسلام و نظام اسلامی تشکر نمودند ؛ و فرمودند: البته این بمعنای گله داشت از بعضی مسئولین و مشکلات موجود نیست. حضور در راهپیمائی 22 بهمن و تجمعات انقلابی بحث جدائی است. مردم به انقلاب و نظام وفادار هستند ؛ امّا نباید غفلت کرد. مردم نسبت به بعضی امور ، از جمله مسائل اقتصادی و مشکلات گله دارند. از پرداخت هزینه های اولیّهء زندگی در مانده اند. اینمردم از حقوق های نجومی گله دارند. این را به پای ضعف مدیریّت و ضعف نظارت مسئولین می گذارند. مسئولین باید به این مسائل توجه داشت باشند و در خصوص آن اقدام نمایند.

مسئولین در خصوص اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل چه کردند؟ چه عملی انجام دادند؟ بیایند و به مردم گزارش دهند. وقتی رهبر انقلاب سالی را به شعاری مزیّن می کنند ، هدفی دارند که این کار را انجام می دهند. وزارتخانه ها و استانداری ها و فرمانداری ها گزارش دهند. معلوم شود که چه مقدار به ولایتمداری عمل می کنند؟ ولیّ فقیه جانشین امام زمان (عج) است ، مسئولین را به امری دعوت کرده اند ، چقدر مسئولین عکس العمل نشان داده  تلاش کرده اند؟! چقدر ولایتمدار هستند؟! اگر اقدامی انجام داده اند ، اگر در راستای اشتغالزائی برای مردم کاری کرده اند ، بیان کنند. اگر هم اقدامی نکرده اند ، باید توضیح دهند.

فرمایشات مقام معظّم رهبری در خصوص موضوع آشتی ملّی که بعضی روزنامه ها و افراد به آن دامن می زنند ، قابل توجه است. مردم با هم دعوا دارند که با خودشان آشتی کنند. مرادشان از آشتی ملّی ، آشتی با کسانی است که برای نظام اسلامی هزینه ایجاد کردند. آشتی با کسانی که در سال 1388 فتنه ایجاد کردند. کسانی که هنوز هم دشمنان درجه اوّل نظام و رئیس جمهور آنان از سران فتنه حمایت می کنند که در کشور حقوق بشر انجام نمی شود. بعضی ها که علی امنیّت کشور حرکت کردند و از حرفشان برنگشتند . مورد لعن مردم هستند ، ما با این افراد هیچ آشتی نداریم (دو بار تکبیر پر خروش نمازگزاران).

امیدواریم که خدای متعال این انقلاب را به انقلاب جهانی امام زمان (عج) وصل نماید.

حوزه علمیه امام صادق (ع) و حوزه علمیه صدیقه طاهره (س) مشغول آموزش و تربیت فرزندان شما می باشند. فرزندانتان را در شکرگذاریِ نعمت تربیت نفوس و مبلّغ تشویق نمائید. فرزندانتان مایل به ثبت نام در حوزه های علوم دینی هستند ، راهنمائی و تشویق کنید تا دنبال طلب علوم دینی بروند. کسی که دوست دارد بدنیال یادگیری علوم دین برود ، از آتش نجات پیدا می کند. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: « قسم به کسی که جانم در دست اوست ، طلبه ای که به در خانه عالمی برود تا مطلبی از علوم دینی را یاد بگیرد ، بخاطر هر قدم ، خداوند به اندازه عبادت یک سال برای او ثواب می نویسد ، و شهری در بهشت برای او بنا می کند. وقتی بر روی زمین راه می رود ، صبح و شام بخشیده می شود و ملائکه برای او گواهی می دهند و شهادت می دهند که از آتش نجات پیدا کرده است ». لذا فرزندانتان که استعداد آموختن علوم دین دارند ، در حوزه های علمیه ثبت نام کنید تا به جامعه و دین خدمت نمایند.

خدایا مقام معظم رهبری را طول عمر عنایت بفرما.

خدایا آخر و عاقبت ما را ختم به خیر کن.                         

پروردگارا فرج مولا و امام زمان ما را برسان.

ما را از منتظران واقعی آن حضرت قرار بده.

اخبار
ارتباط با امام جمعه