جمعه 1396/9/3 - 17 : 3
مشخصات امام جمعه
محمد شیخی
محمد شیخی
انبارالوم(وشمگير)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/26
یاد و نام شهدا را باید گرامی بداریم.

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه 26/08/1396 ه.ش ، به امامت امام جمعهء موقت بخش وشمگیر و شهر انبارالوم ، حجت الاسلام حاج محمّد شیخی ایراد گردید.

 

خطبه اوّل:

امام جمعهء محترم ، خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان در ادامهء سخنان خویش افزودند:

امروز رحلت اشرف مخلوقات عالم و خاتم پیامبران حضرت رسول اکرم (ص) و همچنین شهادت امام حسن مجتبی(ع) ، سبط پیغمبر اکرم (ص) می باشد. پیامبر گرامی اسلام در طول رسالتشان مامور بودند مردم را از جاهلیت و بت پرستی و اخلاق خشن و کینه ورزی خارج کنند. پیامبر گرامی اسلام رنج های فراوانی محتمل شدند ؛ بطوریکه بیش از حدّ و وظیفه ای که داشتند ، برای هدایت ما انسانها زحمت کشیدند. ایشان در هدایت مردم حریص بودند ، حریص بودند که مردم به بهشت بروند تا حدّی که خداوند در قرآن میفرماید: ای پیغمبر! خودت را بزحمت می اندازی.!

دندان پیامبر را شکستند ، وقتی ایشان از کوچه عبور می کردند ، خاک بر سر مبارکشان میریختند. در این مدت پیامبر (ص) تلاش کرد ؛ نتیجه چه شد؟! پیغمبر که رفت ، انسانیت هم رفت؟!!! خیر! پیامبر ، رسول خداست ، مثل شما بشری است که برای هدایت انسانها مبعوث شده است. یک روزی بدنیا می آید و یک روزی از دنیا میرود. حالا اگر او از دنیا رفت ، شما باید به عقب بگردید؟! خیر.!

خداوند وقتی پیامبر (ص) را معرفی می کند ، میگوید اَشدّاءٌ عَلَی الکُفَّارِ وَ رُحَمَاءِ بَینَهُم. بعضی از امت پیامبر در این عهد که مهد فرهنگ و تمدن است ، برگشتند به عقب ، به دوران جاهلیت. بعضی از کشورها دست به دشمن می دهند و ظلم میکنند ؛ نمونه اش داعشی ها. اگر پیامبر اکنون در بین ما بودند ، چه می کردند؟! پیامبر مهربان بودند ؛ هر کسی شهادتین را بگوید. مسلمان هست. این داعشی ها که مسلمان ها ، چه شیعه و چه سنی را می کشند ، بر چه اساسی است؟! اینها بروند متون دینی خودشان را ببینید ، پیغمبر هر آنکس را که شهادتین را می گفت ، مسلمان می دانست و جان و ناموسشان را محفوظ می دانست.

روزهای آخر حضرت یک دست به دوش حضرت علی (ع) و دست دیگرش بر دوش فضل بن عباس بود و بر مسجد وارد شدند. روی پله اول مسجد نشستند و بلال امر کردند برو مردم را خبر کن.! فرمود بگو وصیتی دارم ، مردم آمدند ، پیامبر (ص) فرمود: در این راه ظلم ها دیدم ، دندانم را شکستند و مرا زخمی کردند ؛ پس فرمود: اگر از من پولی می خواهد ، بیاید و یا هر کس من به او ظلم کردم ، بیاید به او بدهم. شخصی برخاست و گفت: من سه درهم از شما می خواهم. پیامبر (ص) فرمودند: به او سه درهم را بدهید. شخص دیگری بلند شد و گفت من حقی از شما می خواهم ، شما درجنگ تبوک تازیانه ای می خواستید به حیوان بزنید ، به من برخورد کرد. پیامبر (ص) در حق او دعا کرد و فرمود: من قصاص در دنیا را بیشتر دوست دارم ؛ زیرا در آن دنیا خیلی سخت است. مردم بدانید کسی زنی را سیلی بزند ، باید فردای قیامت جواب بدهد و در آن دنیا سخت حساب و کتاب می شود.

پیامبر فرمود: آن تازیانه یادت می آید؟! چگونه بود؟! آن مرد کیفیّت تازیانه را وصف نمود. پیامبر (ص) فرمودند: این تازیانه در خانهء حضرت زهرا (س) است و سلمان را فرستاد تا تازیانه را بیاورد. سلمان تازیانه را از خانهء حضرت زهرا (س) آوردند. وقتی تازیانه را آوردندند ، اصحاب پیامبر (ص) گریه کردند. شخصی بلند شد و گفت: صد تازیانه به من بزن ، ولی به پیامبر (ص) نزن.! آن شخص قبول نکرد ، و رو کرد به پیامبر (ص) و گفت: ای پیامبر شما موقعی که تازیانه بر من میزدید ، من پیراهن بر تن نداشتم و امّا شما پیراهنتان را در بیاورید. پیامبر (ص) پیراهن را در آورد و آن شخص بوسه بر کتف پیامبر زد. بعد گفت: شما فرمودید: « هر آن کس در دنیا جسمش بدن شما را لمس کند ، در آتش دوزخ و جهنم نمی سوزد » ، پس من نیز به آتش جهنّم نخواهم سوخت.

پروردگارا توفیق ادای دین برما عنایت بفرما.

 

خطبهء دوّم:

امام جمعهء محترم ، مجدداً خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نمودند ؛ و در ادامهء خطبه مطالب زیر را بیان فرمودند:

بخشی از سفارشی که پیامبر اسلام (ص) به حضرت علی (ع) فرمودند ، و ان شاء الله در زندگی بکار ببریم ، اینگونه است: یا علی! شما را به عمل به این سفارشات توصیه می کنم: اولین سفارش صدق و راستگوئی است. هرگز از دهان تو دروغ خارج نشود. دومین سفارش ، خوف از خداوند و زیاد گریه کردن از ترس خداوند است. ما روایت داریم که فرمودند: به ازای هر قطره اشک از خوف خدا ، هزار خانه در بهشت برای فرد خائف می سازند. سپس پیامبر اکرم (ص) فرمودند: به روش من عمل کن و بعد فرمودند و علیک به صلاة الیل ، سه بار سفارش می کند، به نماز شب و علیک به صلاه الزوال تاکید می کند به نماز ظهر و تاکید می کند به تلاوت قرآن در همهء حالات. ان شاءالله خداوند توفیق دهد که عمل کنیم.

یکی از حوادثی که در پیش رو داشتیم ، حادثهء زلزله کرمانشاه بود. خداوند به بازماندگان صبر دهد و درگذشتگان را بیامرزد. شکر می کنیم از عزیزانی که کمک رسانی می کنند و کمکهای غیر نقدی فرستادن برای زلزله زدگان ، ان شاء الله خداوند قبول بفرماید.

تشکر می کنم از مبلغین و هیاتها و عزادران که در این دو ماه خوب عزاداری کردند ، ان شاءالله خدا قبول کند. زیارت اربعین را در پیش رو داشتم که سفر متفاوتی بود و تشکر می کنم از عزیزانی که امنیت را در این مسیر برقرار کردند.

یادواره شهدا را پشت سر گذراندیم که جلسهء خوب و پر از معنویتی بود. این هفته ، هفتهء وقف نامگذاری شده است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: وقتی مرگ انسان فرا می رسد ، هیچ چیزی برای انسان فایده ای ندارد ؛ مگر آن چیزی که از قبل فرستاده شده باشد ، و وقف بعد از مرگ هم برای انسان فایده دارد. ان شاءالله این سنت حسنه در این بخش هم اتفاق بیفتد. این سنّت در این شهر احیاء شود.

از جمله جنایاتی که سعودی ها در این ایام مرتکب شدند ، سلاح از انگلیس و آمریکا می خرند و می ریزنند بر سر مردم مظلوم یمن ، و سازمان ملل سکوت می کند. انگار که اتفاقی رخ نداده است. دعوت می کنند از نخست وزیر لبنان ، بعد او را دستگیری می کند و به او می گوید استعفاء بده. آیا این برگشت به دوران جاهلیت نیست؟! جای تاسف دارد بر سازمان ملل. پروردگارا آنهایی که دارند ظلم می کنند ، اگر قابل هدایت نیستند ؛ نیست و نابودشان بگردان.

اخبار
ارتباط با امام جمعه