پنج شنبه 1396/2/7 - 39 : 17
مشخصات امام جمعه
محمد شیخی
محمد شیخی
انبارالوم(وشمگير)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
اگر ایران بهترین مردم را دارد ، این مردم هم باید بهترین مسئولین را داشته باشند.

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه 01/02/1396 ، به امامت امام جمعهء محترم بخش وشمگیر ، حجت جلیل دماوندی ایراد گردید.

خطبه اوّل:

امام جمعهء محترم ، خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان در ادامهء بیانات خویش ، فرمودند: 

اگر تقوای الهی رعایت شود ، انسان در روز قیامت هیچ دغدغه ای ندارد و براحتی وارد بهشت می شود. اگر تقوای الهی رعایت نشود ، پایان کار انسان جهنّم خواهد بود ، عقربی از داخل جهنّم بیرون می شود و انسان را می بلعد و موجب اذیّت و آزار انسان می شود. این عقرب فریاد می زند: کجا هستند کسانی که با خدا و رسولش (ص) محاربه و جنگ می کردند؟! وقتی حضرت جبرئیل (ع) از او می پرسد که چه کسانی با خدا و رسولش (ص) جنگیده اند؟! ؛ آن عقرب جواب می دهد: 1- کسانی که تارک الصّلاه بوده و نماز را ترک کرده اند. 2- کسانی که از پرداخت زکات ممانعت کرده و از ادای آن خودداری می کردند. 3- رباخواران و کسی که بر خلاف دستور خدا ، ربا خورده اند.4- شارب الخمر و کسانی که از مشروبات حرام نوشیده اند. 5- کسانی که در مساجد و خانه های خدا ، از دنیا و مسائل دنیوی صحبت می کنند.

 

خدایا ما را از شر هواهای نفسانی و ارتکاب گنه محافظت بفرما.

پروردگارا ما را از شرّ شیطان محافظت بفرما.

پروردگارا! ما را از پیروان حقیقی امام علی (ع) قرار بده.

ما را در دنیا و آخرت از او جدا مگردان.

 

خطبهء دوّم:

امام جمعهء محترم ، مجدداً خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نمودند ؛ و در ادامهء خطبه مطالب زیر را بیان فرمودند:

امام علی (ع) می فرمایند: الگوی ما پیامبر رحمت (ص) می باشد و در معاشرتهای اجتماعی و تمام برنامه های زندگی از پیامبر اکرم (ص) الگو بگیریم.

یکشنبهء هفتهء آینده (03/01/1396) ، سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. خداوند به فرزندان انقلابی حضرت امام ، پاسداران انقلاب اجر بدهد. عزیزان نمازگرار! باید قدر سپاه را که از نامش نیز پیدا می باشد ، از بطن خود انقلاب و مردم جوشیده است که در مقابل توطئه های دشمنان و اشرار و گروهکهای مختلف ضد انقلاب از کشور و نظام اسلامی دفاع کرده است. امروز دشمنان و معاندان بشدّت سپاه را مورد حمله و هجمه قرار داده است. سپاه پاسداران با روحیّهء انقلابی و شهادت طلبی توانسته است در مقابل توطئه ها ایستادگی نماید. آمریکا و اسرائیل و سایر دشمنان ، بویژه افراد ناآگاهی که بدانند که هر چه بیشتر بر این نماد انقلاب و نظام اسلامی هجمه نمایند ، عملکرد و توان این نهاد مقدّس بیشتر خواهد شد.! مقام معظّم رهبری در جلسه ای که با تعدادی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشتند ، فرمودند: « راهی که شما در پیش گرفته اید ؛ بسیار دشوار ، امّا بسیار ارزشمند و راهی بی نظیر است » ؛ لذا باید سپاه را گرامی داشت.

با توجّه به اینکه انتخابات را در اواخر این ماه در پیش داریم ،  باید تأکید شود: در رأس مدیریّت اجرائی کشور ، باید افرادی قرار بگیرند که دنباله روی عالمان پاک و حافظ و نگهبان ارزشهای دین و انقلاب باشند.! باید توجّه داشت ؛ آن چیزی که دشمنان می خواهند ، این است که وعدهء دروغ به مردم داده شود. وظیفهء دینی ملّت است که در انتخابات شرکت کنند. تکلیف شرعی و تکلیف عمومی مردم است که در انتخابات شرکت کنند.

مقام معظّم رهبری فرمودند: « بر همهء شما واجب است که در این انتخابات شرکت کنید ».! حضور حدّاکثری در پای صندوقهای رأی ، باعث یأس دشمنان می گردد ؛ لذا نبایدا انتخابات را سهل و مهمل بگیریم. این یک حادثهء مهم است که باید با حضور چشمگیر مردم رقم بخورد ؛ و باعث می شود دشمنان در برابر شما حقیر و کوچک شوند. فردی را که می خواهیم به او رأی بدهیم ، باید خوب بشناسیم و بین ما و خدای متعال حجت شود که فردی که می خواهیم به او رأی بدهیم ، به آرمانهای امام خمینی و مقام معظّم رهبری نزدیک باشد.

این مردم غیّور و نجیب و مؤمن ، هر وقت از آنها خواسته شده است ، در صحنه حضور داشته اند ؛ ولی دولت برای آنها چه کرده است؟ البته کارهایی انجام شده است ، ولی برای این منطقهء محروم و مرزی کار زیادی انجام نشده است. در اینجا مشکلات زیادی داریم و بعضی از مشکلات که به چشم می خورد ، مثل نداشتن بیمارستان ، مشکلی بزرگ و چشمگیر است. در این بخش که روستاهائی وجود دارد که فاصلهء زیادی حدود پنجاه کیلومتر با نزدیکترین بیمارستان دارند ، چرا از وجود بیمارستان باید محروم باشد؟!

اگر ایران بهترین مردم را دارد ، این مردم هم باید بهترین مسئولین را داشته باشند. چرا بخاطر عریض نبودن جاده ها ، باید شاهد وقوع تصادفات مرگبار باشیم؟ چرا جاده های ما استاندارد نیست؟ دل انسان به درد می آید از اینکه بعضی اتفاقات می افتد و تصادفاتی می شود و خانواده هایی سرپرست و نان آور خود را از دست می دهند.

پروردگارا! امت اسلام را سربلند بفرما.

خداوند به همهء ما توفیق عبادت و بندگی عنایت بفرماید.!

اخبار
ارتباط با امام جمعه