سه شنبه 1396/12/1 - 10 : 7
مشخصات امام جمعه
محمد شیخی
محمد شیخی
انبارالوم(وشمگير)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/11/27
. این نکته را به مسئولین محترم کشور ، و مدیران ردهء پائین و بالای کشور عرض می کنم که این تصدّی و پست و ریاستی که ما و شما داریم ، مردم فراهم نموده اند.

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه 27/11/1396 ه.ش بخش وشمگیر و شهر انبارالوم ، به امامت امام جمعهء محترم بخش وشمگیر و شهر انبارالوم ، حجت الاسلام حاج محمد شیخی ایراد گردید.

 

خطبه اوّل:

امام جمعهء محترم ، خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان در ادامهء سخنان خویش افزودند:

در ادامهء مباحث مربوط به زندگی حضرت فاطمه (س) و ویژگی های آن حضرت باید گفت: ایشان وظایفی بر عهده داشتند ، وظایفی در قبال همسر و فرزندان و موضوعات اجتماعی که باید بعنوان الگو ، سرمشق بانوان جامعهء ما باشد.

در کتب روائی شیعه و سنّی آمده است که وقتی حضرت امام علی (ع) نزد یک مرد یهودی رفت امام علی (ع) نیز مثل اکثریت مردم صدر اسلام در فقر بسر می برد و علیرغم اینکه بر تمامی ثروت و دارائی جهان از جانب خداوند متعال استیلاء داشتند ، فقر و برابری با مردم را انتخاب فرموده بودند از او یهودی که کارش پشم ریسی بود ، و حضرت امام علی (ع) به او پیشنهاد نمود که مقداری از او پشم گرفته و خدمت دختر گرانقدر پیامبر اکرم (ص) ببرد ، تا این پشمها را تبدیل به نخ نماید و بعنوان دشتمزد ، مقداری جو دریافت کنند. یهودی این معامله را قبول نمود و پشمها را در اختیار امام علی (ع) گذاشت ، و امام نیز آن پشمها را به حضرت فاطمه (س) داد و حضرت فاطمه (س) نیز قبول نمود و اطاعت کرد. این کاری بود که جزء وظایف همسری یک زن نیست ؛ ولی حضرت فاطمه (س) از امام علی (ع) اطاعت نمود و از این کار مقداری جو برای تهیه آرد و طبخ نان دریافت نمودند. این ماجرا نشان می دهد که با تمام سختی و مشقّتی که در کارها است ، حضرت فاطمه (س) در کارها به امام علی (ع) کمک می فرمودند. زنان مسلمان نیز برای امرار معاش باید به همسران خود کمک نمایند ، ولی مرد نباید اجازه دهد که همسرش خارج از خانه کار کند. اصلاً کارهای خانه بین زن و مرد تقسیم شده است.حضرت فاطمه (س) کارهای درون خانه ، و امام علی (ع) کارهای بیرون خانه را باید انجام می دادند.

البته مرد باید از همسرش تشکر و قدردانی نماید که به او در کارها و تأمین معاش کمک می کند. زنها با انجام کار در محیط خانه از امنیّت و آسایش محیط خانه بهرمند می شوند ، و این فرهنگ غیر اسلامی است که تشویق می کند که مرد و زن آزاد هستند ، پس چرا باید زنان در خانه بمانند؟! این بکار بخاطر حفظ اصالت خانواده و محافظت از حریم خانواده ها می باشد.! دشمنان دین و فرهنگ غرب بدنبال تضعیف بنیان خانواده هستند و هیچ تمایلی به حفظ استحکام پیوندهای موجود در خانواده ندارند. آنان ازدواج شرعی و دینی را بر نمی تابند. چیزی که در غرب فراوان شده است ، و شاید بیش از یک سوم زندگی های مشترک در آنجا بدون ازدواج صورت می گیرد. البته شاید این کار در بعضی شهرهای بزرگ ما ، و بین افرادی که شیفتهء فرهنگ غربی هستند ، صورت گرفته باشد. نتیجهء این زندگی ها ، فرزندان نامشروع ، فرزندان جدائی و طلاق و آوراگی است.

جوانان ما با مطالعه نمودن زندگانی حضرت فاطمه (س) در تمامی ابعاد آن ، می توانند خیلی از مشکلات زندگی خود را برطرف نمایند.  باید توجه داشت که چند سال قبل مثلاً 20 سال قبل مردم براحتی از کلمهء "طلاق" استفاده نمی کردند و آن را بر زبان نمی آوردند ، حالا چه شده است و تهاجم فرهنگ غرب چه بر سر مردم ما و جوانان ما آورده است که زن و مرد جوان از این فرهنگ منحط پیروی کرده و براحتی دنبال طلاق و جدائی هستند؟! فرهنگ غرب خانواده و جوانان ما را تهدید می کند ، لذا ضروری است که از فرهنگ اسلامی و اُسوه های دین اسلام بیش از پیش پیروی و متابعت داشته باشیم.

 

خطبهء دوّم:

امام جمعهء محترم ، مجدداً خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نمودند ؛ و در ادامهء خطبه مطالب زیر را بیان فرمودند:

خداوند متعال فرموده است: « مَا جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَیْنِ فِی جَوْفِه. بدرستی که خداوند متعال برای شخص دو قلب در سینه‌اش قرار نداده است ». و قلب انسانها ، حَرَم خداوند متعال است ؛ زیرا امام صادق (ع) فرمودند: « القَلْبُ حَرَمُ اللهِ فَلا تُسْكِنْ فِي حَرَمِ الله غيَرَ الله. دل حرم خداست ، پس در حرم خدا ، غير خدا را ساكن مكن. (بحارالانوار: ج 70 ، ص  25 ». البته این بدان معنا نیست که کسی را دوست نداشته باشیم ؛ بلکه دوست داشتن ما باید بخاطر خدا و برای خدا باشد. اگر ائمهء اطهار (ع) در قلب او جای دارند ، اگر پدر و مادر و همسر و فرزندان در قلب او جای دارند ، بخاطر خدا باشد ؛ باعث صعود و رستگاری انسان می شود ؛ اما اگر چیزی یا کسی را بخاطر غیر خدا دوست داشته باشیم ، باعث سقوط و گمراهی انسان می گردد. بدرستی که اولیای خداوند و انسانهای مرمن را باید در قلب خود جای دهیم و دوست بداریم.

از مردم مسلمان و وظیفه شناس بخش وشمگیر و شهر انبارالوم قدردانی می کنم که با حضور باشکوه خود در راهپیمائی 22 بهمن امسال ، یکبار دیگر وفاداری خود را به نظام و آرمانهای امام راحل (ره) اعلام نمودند. مردم ما خوب به میدان آمدند و از سالهای قبل هم بهتر و بیشتر آمدند. این لطف خداو و فضل خداوند متعال است که نشانهء تعهد مردم است ، و این کار وظیفهء مسئولین را سنگین تر و سخت تر کرده است. مسئولین وظیفه دارند در خدمت رسانی به مردم ، صادقانه  بی ریا کار کنند. این نکته را به مسئولین محترم کشور ، و مدیران ردهء پائین و بالای کشور عرض می کنم که این تصدّی و پست و ریاستی که ما و شما داریم ، مردم فراهم نموده اند. زمینهء آن را مردم مهیّا کرده اند ؛ که حالا به صندلی مدیریّت تکیه نموده اید. اگر مردم نمی آمدند و جانفشانی نمی کردند ، آیا امکان تکیه زدن شما بر مسند و صندلی ریاست وجود داشت؟! مسئولان نباید کار مردم را به امروز و فردا وانهند ؛ بلکه باید در اسرع وقت و با تلاش فراوان پیگیر کار مردم باشند. این مردم و بویژه اقشار متوسط مردم بودند که انقلاب کردند تا این پست و مقام و مسئولیت بدست شما رسیده است ، لذا باید کار مردم اولویت اول شما باشد. مردم صاحبان اصلی نظام هستند ، اگر خدای ناکرده نگاه مسئولین تغییر کند و بنفع اقلیّت شود ، باید با چنین مسئولینی برخورد جدی انجام شود.!

الحمد لله این چند روز باران خوبی را خداوند نصیب ما و کشاورزان زحمتکش ما نمود. گر چه پشت سدّها آب مناسب و کافی ذخیره نشده است ، ولی مسئولین شهرستان برنامه ریزی کنند و در جلسات استانی ترتیبی اتخاذ نمایند که حقوق و حق آب این بخش از سدّهای بالادستی تأمین و اخذ شود ، و پیگیر موضوع آب کشاورزی و سهمیه آب سدّ وشمگیر از سدّهای بالادستی باشند. باید اولویّت اول و مهمّ مسئولین شهرستان آق قلا و بخش وشمگیر ، و همچنین مسئولین سدّ وشمگیر ، و دغدغهء مهم آنان تأمین آب مورد نیاز کشاورزان باشد. چه ضرورتی دارد که استخرهای پرورش ماهی ایجاد شود و بخش اعظمی از آب سدّ به این استخرها داده شود و چند ده نفری که سهامداران این استخرها هستند ، از سودهای هنگفت بهرمند شوند و کشاورزان زحمتکش ما دچار مضیقه و کم آبی باشند؟! باید این استخرها و دریاچه ها پرورش ماهی را از این منطقه جمع نموده و به کناره های دریای مازندران منتقل گردد تا با استفاده از آب دریا اقدام به پرورش ماهی نمایند. همچنین تلاش شود که توزیع آب در بین روستاها و کشاورزان نیز عادلانه باشد. از فرماندار محترم شهرستان آق قلا و استاندار محترم استان گلستان تقاضا و توقع داریم که این مسئله را حلّ کنند و تصمیم قاطعی برای حلّ معضلات مردم در این باره اتخاذ نمایند.

مسئولین باید مشکلات مردم را درک کنند و بفکر مردم باشند. چرا بفکر مردم نیستند؟! این تقاضای مردم زحمتکش و وفادار و متعهد وشمگیر است. این مردم هستند که در میادین و صحنه ها حضور دارند. این تقاضای مردم از مسئولین شهرستان و استان است که این مشکل و معضل آب سدّ وشمگیر و نحوهء توزیع آن را برای همیشه برطرف نمایند. مسئولین باید بدانند که وجود دریاچه های پرورش ماهی برای بخش وشمگیر ضرر و خطر است. برای کشاورزی و کشاورزان بخش خطر است. برای استحکام و اشتغال خانواده ها ضرر و خطر است. چرا مسئولین با دقت به این مسائل توجه نمی کنند؟!

در آستانهء فاطمیه دوم و شهادت حضرت فاطمه (س) هستیم. مردم متعهد بخش وشمگیر ، از محبین و پیروان حضرت فاطمه (س) هستند و یقین داریم که مثقل سالهای قبل ، ایام شهادت این بانوی عزیز و گرانقدر را سوگواری کرده و مجالس عزای خانگی اقامه می کنند و دسته روی خواهند داشت. ان شاء الله در روز شهادت حضرت فاطمه (س) ، مخصوصاً فیض حضوری از مجالس عزای ان حضرت (س) ببریم.  

اخبار
ارتباط با امام جمعه