جمعه 1396/4/2 - 10 : 6
مشخصات امام جمعه
محمد شیخی
محمد شیخی
انبارالوم(وشمگير)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
باید برای مدیران و مسئولان تأکید نمود که "چیزی از برجام باقی نمانده است" و دولت باید گوش به فرمان مقام معظّم رهبری باشد.

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه 26/03/1396 ه.ش برابر با 21 رمضان المبارک سال 1438 ه.ق ، به امامت امام جمعهء بخش وشمگیر ، حجت الاسلام حاج محمّد شیخی ایراد گردید.

خطبه اوّل:

امام جمعهء محترم ، خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان در ادامهء سخنان خویش افزودند:

خداوند متعال در قران می فرماید: « ای کسانی که ایمان آورده اید ،از خدا بترسید و با انسانهای صادق همراه باشید ». انبیاء (ع) انسانهای صادقین هستند. ائمهء اطهار (ع) و بزرگان دین ، صادقین هستند. باید از این صادقین حرف شنوی داشته باشیم و به گفتار آنها عمل کنیم. امیرالمؤمنین (ع) اَصدقِ صادقین هستند. کردار آن حضرت (ع) برای ما الگو می باشد ؛ لذا بمناسبت شهادت آن حضرت ، این خطبه را با بیان گوشه ای از فضائل ایشان متبرک می گردانم.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: « در علی (ع) خصلتها و ویژگی هایی است که اگر یکی از این خصائص در سایر مردم بود ، به همان یک ویژگی برای برتری جوئی نسبت به دیگران اکتفاء می کردند و با همان ویژگی اظهار فضل و برتری می کردند.

پیامبر اکرم (ص) فقط در بارهء امیرالمؤمنین (ع) فرمودند: « مَن کُنتُ مَولاهُ فَهَذَا عَلیٌ مَولَاهُ. هر کس من صاحب اختیار او هستم ، پس این علی بن ابیطالب نیز صاحب اختیار اوست ». اگر این جمله را در حق کس دیگری می فرمودند ، چقدر برایش تبلیغات می کردند؟!

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: « علی (ع) نزد من ، بنزلهء هارون (ع) در نزد موسی (ع) ». همچنین فرمودند: « علی (ع) از من است و من از علی (ع) هستم ». اگر پیامبر اکرم (ص) این جملات را در بارهء یکی از اصحاب می فرمودند ، گوش فلک را در بارهء آن شخص پُر (کَر) می کردند. در روز غدیر فرمودند: « جنگ با علی (ع) ، جنگ با خداست ؛ و صلح با علی (ع) ، صلح با خدا است ». همچنین فرمودند: « دوستی با علی (ع) دوستی با خدا ؛ و دشمنی با علی (ع) ، دشمنی با خدا است ».

این روایات متواتر است در بین راویان شیعه و سُنّی ؛ و جمیع فریقین به آنها باور دارند. پیامبر اکرم (ص) در جای دیگری فرمودند: « دوستیِ علی (ع) ، نشانهء ایمان است ؛ و کسی که بغض علی (ع) را در دل داشته باشد ، نشانهء کفر اوست ». جای دیگری فرمودند: « عَلیٌ مَعَ الحَقّ ، وَالحَقُّ مَعَ العَلی. حق با علی (ع) است و علی (ع) همراه حقّ است ». این دو از یکدیگر جدا نمی شوند تا در حوض کوثر بر من وارد شوند. هرجا علی (ع) است ، حقّ آنجاست ؛ لذا نمی شود که علی (ع) یک جایی باشد و حقّ جای دیگری باشد. اگر علی (ع) حرفی زده باشد ، فقط حرف او برای شناخت حق و جدایی از باطل کفایت می کند. اگر بصیرت وجود داشته باشد ، کلام و سخن امام علی (ع) برای تخشیص حقّ از باطل کفایت می کند. اگر دنیاطلبی و جاه طلبی نبود ، کلام علی (ع) کفایت می کرد و دنیای اسلام به چند شقّه تقسیم نمی شد. دنیا ، پُست و مقام نمی گذارد که مردم واقع بینانه عمل کنند. معنی کلام رسول الله این است: « هر کس از علی (ع) جدا شد ، از من جدا شده است و هر کس از از من جدا شد ، از خدا جدا شده است ».

شیعهء علی (ع) در ر وز قیامت رستگار است. در عبادت ، علی (ع) بالاترین مدارج را در نزد خداوند متعال دارد. میثم تمّار (ره) که از یاران نزدیک امام علی (ع) است ؛ می گوید: « شبی از شبها ، همراه مولایم علی (ع) به بیرون کوفه رفتم. در مسجدی نماز خواندند ، و با خدا اینگونه مناجات می کردند: "خدایا! تو را چگونه بخوانم ، با انکه نافرمانی کرده ام! چگونه تو را نخوانم ، دستی را بسوی تو دراز کرده ام که گناهکار است". مدّت طولانی دعا کردند ، سپس سر به سجده و خاک گذاشتند و صد بار گفت: " الهی العفو". سپس برون شدیم و از مسجد به صحرا رفتیم. حضرت علی (ع) بر روی زمین خطی کشیدند و فرمودند: " مبادا از این خطّ بگذری". خضرت خودش تنها رفتد. شب تاریکی بود ، من با خودم گفتم: امام دشمنان زیادی دارند ، نمی توانم ایشان را در تاریکی تنها بگذارم. پشت سر ایشان حرکت کردم. مقداری راه رفتم ، دیدم حضرت سر را تا نصف بدن درون چاهی فرو برده و با چاه سخن می گفت.! (... گریهء نمازگزاران ...). امام فرمودند: " مگر به تو نگفتم که از آن خط عبور نکنی؟! آیا از سخنان من چیزی شنیدی؟!" عرض کردم: آقای من ، بر جان شما نگران بودم (... گریهء نمازگزاران ...) فرمودند: "در سینه ام عقده ای است ، وقتی سینه ام تنگ می شود ، حرف و اسرار خود را ، درد و دل خود را در درون چاه بیان می کنم" ».

وقتی در مسجد کوفه بر فرق مبارکش ضربت زدند ، مردمی که ایشان را نمی شناختند ، می گفتند: "مگر علی (ع) نماز هم می خواند؟!" ( ... گریهء شدید نمازگزاران ...). شمشیر علی (ع) باعث شد که منابر اسلام برپا شود ، ولی بر روی همین منبرها او را نفرین و سبّ و لعن می کردند.

امام علی (ع) وصیّتهایی برای فرزندانش دارند. فرمودند: « برای من چهار قبر درست کنید ». دشمنی ها بعد از شهادت ایشان نیز ادامه داشت. تا زمان امام موسی کاظم (ع) دوران خلافت غاصبانهء هاروزن الرشید (ع) قبر شریف امام علی (ع) مخفی بود. این اوّل مظلوم عالم ، این امام غریب وصیّت کرد که وقتی بدنم را غسل دادید ، جبرئیل (ع) برای پیامبر (ص) از بهشت کافور آورد ، و ایشان مقداری هم برای من گذاشتند. بدن مرا با ان کافور حنوط کنید. امام حسن (ع) امام را غسل دادند و بدن امام (ع) خودش حرکت می کرد (فرشتگان پیکر مطهر امام (ع) را حرکت می دادند). بدن را کفن کردند و بر آن نماز خواندند. وصیّت کرد که فرزندان ، تابوت را از قسمت عقب بگیرند و جلوی ان را آزاد بگذارند. فرمود: هر جا قسمت جلوی تابوت پائین آمد ، همانجا قبر من است. هنگام حرکت تابوت ، تمام درختان و گیاهان بسوی تابوت خم می شدند ... ( ... گریهء شدید نمازگزاران ...) اشیاء و نباتات قدر امام علی (ع) را می دانستند ؛ ولی مردم قدر او را ندانستند. وقتی قسمت جلوی تابوت پائین آمد ف آنجا را حفر کردند. قبرآماده ای دیدند. لوحی در قبر بود که نشان می داد از زمان نوح (ع) است که آن پیامبر بزرگوار برای وصیّ پیامبر آخرالزمان این قبر را اماده کرده است. می خواهم عرض کنم: « ای امام علی (ع)! درست است که بدن مطهرت را همچون همسرت فاطمه (س) شبانه دفن کردند ، ولی فرزندت ابی عبدالله را در کربلا سر بریدند و او را دفن نکردند ». (... گریهء شدید نمازگزاران ...).

پروردگارا! به ما حسن عاقبت عنایت بفرما.

 

خطبهء دوّم:

امام جمعهء محترم ، مجدداً خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نمودند ؛ و در ادامهء خطبه مطالب زیر را بیان فرمودند:

در وصیّت امام علی (ع) به امام حسن مجتبی (ع) است که فرمودند: «نماز را در اول وقت بپای دارید و زکات را به وقتش ، به اهلش بدهید. در کارهای شبهه ناک دست نگدارید و هنگام خشم و رضا ، با مردم برخورد خوب داشته باشید ». سفارش به تقوا و برداشتن توشه برای عالم آخرت نمود ؛ لذا در این دههء پایانی ماه مبارک رمضان ، تلاش کنیم که از فرصتهای باقیمانده بیشترین استفاده را ببریم. حتماً این شبهای احیاء را شب زنده داری کنیم. شب بیست و سوم بالاترین و بهترین شب سال است. از خدا بخواهیم که بهترین مقدرات را برایمان مقدَّر نماید. اعمال ما در نزد امام زمان (عج) عرضه می شود. بیاد امام زمان (عج) باشیم و برایر فرج ایشان دعا کنیم.

امروز ، سالروز شهادت امام علی (ع) است. این روز مصیبت بار را به صاحب عصر (عج) و شما مؤمنان تسلیّت عرض می کنم.

27 خرداد سال 1358 تأسیس جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی (ره) می باشد. جهاد سازندگی خدمات شایان و شایسته ای انجام داده است و در روستاهای محروم کارهای بزرگی انجام داد. از سالی که با وزارت کشاورزی ادغام شد ، در امر کشاورزی ، تلاش نموده کلیه تقاضاهای کشاورزان را مورد توجبه قرار دهد. البته بارها از جهاد کشاورزی تقاضا داشته ایم که در این بخش و منطقهء نیمه بیابانی ، زمنیهای کشاورزی زیادی است که کشاورزان عزیز به امید برداشت محصول ، هر سال گندم و جو کشت می کنند ؛ بخاطر شرایط جوّی ، خیلی از کشاورزان متضرّر می شوند. این امر نیاز به توجّه دولت و ادارات مربوطه دارد. کشاورزان عزیز با سعی و تلاش زیادی مراحل کاشت و داشت و برداشت محصوص را انجام می دهند ، و ادارات مربوطه باید در صدد این باشند که قیمت محصول را نقداً پرداخت نمایند. مسئولین مربوطه در جهاد کشاورزی تحقیق کنند که چرا در بعضی از سالها کشاورزان ضرر می کنند ، و باید برای جلوگیری از این ضررها برنامه ریزی شود. باید تحقیق کنند که چه محصولاتی مناسب کاشت در این منطقه و این اب و خاک است. مردم را بسمت کاشت این محصولات تشویق کنند. باید تأکید کنم که در این باره تاکنون اقدام مؤثری انجام نشده است. این گندم و جو پاسخگوی نیاز کشاورزان نیست. باید ارقام کشت را تغییر داد. باید در این باره کار کاشناسی و تحقیقاتی مؤثری انجام شود.

اوّل تیرماه ، سالروز تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی ، به فرمان امام خمینی (ره) در سال 1360 ه.ش می باشد که فرمان تشکیل این نهاد صادر شده است. سازمان تبلیغات اسلامی ، نهاد فرهنگی و قرانی است که کارهای خوبی انجام داده است. سازمان تبلیغات اسلامی ، ارشاد و اوقاف ؛ باید در برخی از سیاستهای فرهنگی همراه و همکار باشند. بدلیل پاره ای مشکلات اقتصادی ، از سوی دولت حمایت انجام نمی شود ؛ لذا این سه نهاد باید امکانات خود را در اختیار یکدیگر بگذارند تا برنامه های فرهنگی که بخاطر کمبود اعتبارات تعطیل شده است ، احیاء شود. همچنین مردم عزیز هم می توانند از این برنامه ها حمایت کنند. در کارهای عمرانی و مدرسه ساری شرکت کنند. کار برای فرهنگ و دین که برای فرزندان ما مهمّ است ، اهمیّت دارد. مردم به داد فرهنگ و قرآن برسند. باید کوشش شود که مردم پای کار بیایند ، تا مشکلات حلّ شود. باید تلاش کنیم از جوانان پر شور استفاده شود و اینها نیاز به حمایت مالی شما عزیزان دارد. چرا باید شاهد اعتیاد جوانان خود باشیم؟! بعضی از جوانان منحرف شده اند ، طلاق در جامعه زیاد شده است. اینها نشانهء کم کاری و ضعف در امور فرهنگی و قرآنی است.

نکتهء آخر ، در بارهء وضعیّت امروز مدیریّت کشور است. باز هم مجلس سنای آمریکا تحریمهایی بر علیه کشور ما وضع کرده است. این تحریمهای جدید ، بسیار بیشتر و شدیرتر از تحریمهای قبل از برجام است. دیگر از این برجام چه چیزی مانده است؟! باید برای مدیران و مسئولان تأکید نمود که "چیزی از برجام باقی نمانده است". اگر هر تحریمی که از سوی آمریکا اعمال شود ، این بمعنای نقض برجام است. وظیفهء دولت است که به این مسائل واکنش نشان دهد. دولت باید در خطّ رهبری باشد و دقّت نماید که مقام معظم رهبری در این موضوعات چه می فرمایند ؛ دولت باید گوش به فرمان مقام معظّم رهبری باشد.

پروردگارا! امت اسلام را سربلند بفرما.

خداوند به همهء ما توفیق عبادت و بندگی عنایت بفرماید.!

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه