سه شنبه 1396/7/4 - 24 : 14
مشخصات امام جمعه
محمد شیخی
محمد شیخی
انبارالوم(وشمگير)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
اگر فداکاری های شهدای کربلا و امام حسین (ع) نبود ، بساط اسلام و مسلمین توسط حکومت بنی امیه و یزید برچیده میشد. اگر عاشورا نبود ، از آیین پیامبر اکرم (ص) چیزی باقی نمی ماند.

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه 31/06/1396 ه.ش ، به امامت امام جمعهء موقّت بخش وشمگیر و شهر انبارالوم ، حجت الاسلام دماوندی ایراد گردید.

خطبه اوّل:

امام جمعهء محترم ، خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان در ادامهء سخنان خویش افزودند:

قرآن مجید مؤمنان و متقین را به صفات نیک و ایمان به غیب و برپا دارندهء نماز معرفی کرده است. آنچه که خدای متعال به آنها میدهد ، در راه خدا انفاق می کنند ، و به آنچه پیامبر رحمت (ص) از جانب خدا نازل کرده است ، ایمان می آورند ، و به آخرت نیز مؤمن هستند. مرمنین و متقین در واقع کسانی هستند که در مسیری که پیامبر رحمت ، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) تعیین کرده است ؛ گام برمی‌دارند.

پیامبر اکرم (ص) در اول ماه مثل چنین روزی که اول محرم الحرام است و حلول ماه جدیدی می باشد ، از خداوند درخواستهایی داشت ، و سیرهء ائمه معصومین نیز چنین بوده است. پیامبر اکرم در آغاز هر ماهی دعا می کرد: اَللَّهُمَّ اَهَلَ عَلَینَا. خدایا ماه جدید آمده است ، خدایا امنیت می خواهم. این نشان می‌دهد که امنیت برای جامعهء اسلامی خیلی مهم است. این روزها در کشور جمهوری اسلامی ، با عنایت خداوند متعال و رهبری ولیّ فقیه ، امنیّت بر قرار است. کسی که قدر این امنیّت را نداند ، به دین و ولیّ فقیه جفا کرده است. خدا نکند این امنیّت از ما گرفته شود. مولا امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه می گوید: ای مردم! شما بمن جفا کرده اید ، منتظر بمانید تا حادثهء بزرگی روی دهد و آن این است که امنیّت از شما گرفته می شود. بعد از امیرالمومنین (ع) ، کوفه و سایر بلاد روی امنیّت به خودش ندید. حجاج بن یوسف ثقفی شیعه را زنده زنده می سوزاند و سر می برید. بعد از حضرت امیرالمومنین (ع) بنی امیه و بنی عباس بر روی کار آمدند و چه جنایت ها که مرتکب نشدند. مسئولین و مردم باید متوجه باشند این امنیّتی که داریم ، به لطف خداوند تبارک و تعالی ، و رهبری رهبر فرزانه و ولیّ فقیه است. در دعای زیارت جامعه کبیره ، ائمهء معصومین (ع) مأمن و کشتی نجات معرفی شده اند. ائمهء معصومین (ع) امنیّت دینی و اعتقادی و امنیّت اجتماعی را برای ما آورده اند. در زمان غیبت امام زمان (عج) ، فقیه و مجتهد جامع‌الشرایط ، یعنی ولیّ فقیه تامین کنندهء امنیت می باشد. اگر امروز می‌بینید آمریکا ، اسرائیل و داعش را شکست دادیم ، به برکت مدیریت ولایت فقیه می باشد.

رسول اکرم (ص) بعد از درخواست امنیت از درگاه خداوند متعال ، تقاضای ایمان می فرماید ؛ و خدای متعال سه چیز به مؤمن می‌دهد 1- مؤمن عزت در دنیا و آخرت دارد. ان شاء الله مؤمن بمیریم و ایمان در قلب ما بماند 2-  بخاطر وجود ایمان در قلب مؤمن ، دشمنان از او میترسند. 3-  انسان در روز آخرت و سرای باقی رستگار می شود.  لذا بعد از ایمان ، سلامتی عقیده بسیار مهم است. سلامتی قلب مهم است که می فرماید اللّهمَّ الرزُقنِی ایماناً تُباشّرُ بِهِ قَلبی. تن شاء الله قلب سالم ، فکر و اندیشهء سالم و بدور از افکار شیطانی داشته باشیم. حضرت عیسی (ع) فرموده است که وَالسَّلَامُ عَلَيَّ يَوْمَ وُلِدتُّ وَيَوْمَ أَمُوتُ وَيَوْمَ أُبْعَثُ حَيًّا.

پروردگارا! به ما حسن عاقبت عنایت بفرما.

خدایا فرج امام زمان ما (عج) را نزدیکتر بفرما ...

 

خطبهء دوّم:

امام جمعهء محترم ، مجدداً خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نمودند ؛ و در ادامهء خطبه مطالب زیر را بیان فرمودند:

هفتهء دفاع مقدس و حماسهء هشت سال دفاع در مقابل دشمنان دین و وطن ، و دلاوری رزمندگان اسلام را در پیش داریم. در طول هشت سال دفاع مقدس جوانان برومند با رشادت و از خود گذشتگی از وطن و اسلام و نظام دفاع کردند. سلام خدا بر همهء شهیدان. شهادت در فرهنگ اسلامی و قرآن جایگاه بسیار رفیعی و والایی دارد. در قرآن مجید آمده است: « وَلَاتَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فِی سبیلِ اللّهِ أَمواتاً بَلْ أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یرزقونَ.کسانی را که در راه خدا کشته شده اند مرده نپنداریم ؛ بلکه زنده اند و در نزد خدای خود ارتزاق می کنند ». لذا کسانی که در راه خدا کشته می شوند ، شهید هستند و لطف و رحمت و مغفرت خداوند متعال شامل شهداء می گردد. با ریخته شدن خون شهید بر زمین ، هفت پاداش از خداوند تبارک و تعالی می گیرد. امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: آن لحظه ایکه خود شهیدی بر زمین میریزد ، خدای متعال گناهان او را بخشیده و او را از عذاب شب اول قبر و همچنین از وحشت روز قیامت محفوظ می دارد. جایگاه شهید در بهشت  مشخص می شود ، شهید می‌تواند هفتاد نفر را شفاعت کند ؛ و این امر بسیار مهمی است که بعد از پیامبران و ائمه (ع) ، شهداء نیز می توانند شفاعت کنند.

لازم است بدانیم که شهدا از ما چه انتظاری دارند؟! ادامهء راه شهدا و سلامت جامعه و پیروی از ولایت فقیه از انتظاراتی که شهداء از ما دارند. امام جعفر صادق (علیه السلام) به زرارة بن اعین فرمودند: « اسلام پنج رکن دارد. نماز ، زکات ، روزه ، حج و ولایت. زرارة پرسید از این پنج رکن ، کدامیک افضل تر است؟ امام (ع) فرمودند: ولایت افضل تر از همه است و قبولی نماز و حج و روزه و زکات در گروه قبولی ولایت است. ولایت و رهبری را باید حمایت و پشتیبانی کنیم و پشت سر او را خالی نگذاریم. مسئولین هم بدانند که باید گوش بفرمان ولیّ فقیه باشند. استقلال امانتی است که امروز در دست آنها می باشد و این با رهبری و هدایت ولیّ فقیه بدست آمده است. دشمنان داخلی و خارجی بدانند ما پیروی از ولایت را از مکتب عاشورای حسینی فرا گرفتیم ، مسئولین نیز بدانند در این چهار دههء انقلاب ، بدون هدایت ولیّ فقیه ، نمی توانستند کاری انجام دهند. باید پرسید قرار است که به کجا برویم و به کدام مقصد برسیم؟ باید راه شهداء را ادامه بدهیم ، همانگونه که شهداء در مقابل دشمنان ایستادند و استقامت کردند ، مسئولین نیز به پیروی از مردم و ولایت فقیه به دشمنان پاسخ کوبنده بدهند.

رئیس جمهور آمریکا که همچون حیوان هاری در سازمان ملل متحد علیه ایران سخن گفت ، باید بداند که مردم ایران از نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه پشتیبانی و حمایت می‌کنند و مسئولین نیز در پشت سر مقام معظم رهبری قرار دارند. مردم ایران به پیروی از شهدای کربلا پشت سر رهبر و ولیّ فقیه خود ایستادند ، زیرا اگر فداکاری های شهدای کربلا و امام حسین (ع) نبود ، بساط اسلام و مسلمین توسط حکومت بنی امیه و یزید برچیده میشد. اگر عاشورا نبود ، از آیین پیامبر اکرم (ص) چیزی باقی نمی ماند.

خدایا! ظهور امام زمان ما را نزدیکتر بفرما.

پروردگارا! امت اسلام را سربلند بفرما.

اخبار
ارتباط با امام جمعه