دوشنبه 1396/11/2 - 51 : 23
مشخصات امام جمعه
محسن کیائی
محسن کیائی
دلند
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
علی وار زیستن و علی وار اندیشیدن نیاز امروز جامعه ماست.

نماز جمعه این هفته شهر دلند به امامت حجت الاسلام والمسلمین محسن کیائی اقامه گردید.

خطبه اول:

به گزارش روابط عمومی دفتر: حجت الاسلام والمسلمین کیائی در خطبه اول ضمن دعوت و توصیه به تقوای الهی گفت: روز 21 ماه مبارک رمضان ، سالروز شهادت جانگداز  اول مظلوم عالم ، ابوالائمه ، سیدالاوصیاء مولای متقیان حضرت امیرالمومنین علی علیه السلامرا محضر نورانی خاتم الاوضیاء حضرت بقیه الله الاعظم (روحی له الفدا) و نائب بر حقشان مقام معظم رهبری و شما عاشقان و عزاداران حضرت تسلیت و تعزیت عرض میکنم.

روایات فراوانی از وجود مبارک حضرت خاتم الانبیاء(ص) راجع به امیر المومنین(ع)داریم.پیامبر خدا(ص) میفرماید: علی(ع) بهترین بشر است و هر که در آن شک و تردید کند کافر است.

در ادامه خطبه اول حضرت امیر المومنین(ع) را از دیدگاه خود آنحضرت معرفی میکنیم.

امام علی(ع) شخصیت چند وجهیِ تاریخ اسلام است که جامعه بشری در هر عصری به معرفت آن شخصیت بزرگوار و به کار گرفتن الگوهای اجتماعی و سیاسی ایشان نیاز دارد.

علی وار زیستن و علی وار اندیشیدن نیاز امروز جامعه ماست.

برای شناخت آن بزرگوار علاوه بر مطالعه تاریخ  و تحلیل آن ، می توان به سخنان آن بزرگوار  درباره خودشان مراجعه کرد.

با نگاهی کلی به کتاب شریف نهج البلاغه ، در میان خطبه ها و نامه ها و کلمات قصار امام ، سخنان بسیاری را مشاهده میکنیم که حضرت درباره خودشان بیان می فرماید.

در جامعه ای که بارزترین شاخصه های آن حُب علی(ع)است متاسفانه عده کمی اند که به طور کامل ، نهج البلاغه را خوانده اند . این مسئله در حقیقت نماد و نشانه مظلومیت علی(ع) است.

گوشه ای ازابعاد زندگی و شخصیت اجتماعی معنوی امام علی(ع):

  1. عدالت خواهی رعایت عدالت سرلوحه برنامه های امام علی(ع) بود . در قاموس زندگی آنحضرت کلمه ای زیباتر از عدالت نیست.

آنحضرت عدالت اجتماعی را بویژه در حکومت خویش محور قرار داده بود و سرانجام جان عزیزخویش را نیز در همین راه داد.

  1. حق گرایی امام علی (ع) تنها پرچمدار حق و حقیقت است.
  2. قانون گرایی: قانون گرایی آنحضرت در زمان حکومت کوتاهشان به وضوح دیده میشود. امام علی(ع) بر محوریت قانون کار را شروع کردند و در این مسیر از احدی دستور نگرفتند و به سفارش احدی ترتیب اثر ندادند.
  3. قاطعیت : آنحضرت در اجرای عدالت چه در موارد اقتصادی مانند تقسیم بیت المال و چه در واگذار مناصب حکومتی  و نیز در برخورد با کارگزاران متخلف هیچگونه سل انگاری و مدارا را نداشتند.
  4. مدارا با مردم امام علی (ع) خیر و برکت را در مدارا و ملایمت میدانستند.
  5. همدردی با مردم یکی از ویژگی هایی که در انسانهای متعالی وجود دارد اظهار همدردی به خلق خداست یعنی درد داشتن از ناراحتیهایی که متوجه دیگران است.
  6. صداقت سیاست امام علی(ع) مبتنی بر صراحت و صداقت بوده است.آنحضرت با مردم خود صادقانه سخن میگفت و مواضع خویش را آشکارا با آنان در میان میگذاشت.

خطبه دوم:

خودم و شما نمازگزاران روزه دار و ارادتمندان و عزاداران مولی الموحدین علی(ع)را به تقوای الهی و اقتدای عملی به علی(ع) دعوت میکنم.

در سالروز شهادت مولای متقیان  علی(ع) سالروز شهادت مجاهدان دلیر ، شهیدان بخارایی ، امانی، هرندی و نیک نژاد  از شهدای حزب موتلفه خون پاکشان  چون بذری برای شکل گیری نظام اسلامی ریخته شد.

شنبه 27 خرداد ماه برابر 22 ماه مبارک رمضان  که آخرین فرصت شب قدر است

روز جهاد کشاورزی و فرمان حضرت امام ره مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی را در پیش داریم و به همه عزیزان که در این راستا  به کشاورزان  عزیز خدمات دهی میکنند خداقوت عرض میکنیم و از خداوند مسئلت داریم که به این کشاورزان عزیز برکات عنایت فرماید.

چهارشنبه 31خرداد برابر 26 ماه رمضان سالروز شهادت سردار رشید اسلام دکتر مصطفی چمران است . شهید چمران شخصیتی عجیبی بود. عارف بود. اهل عمل و عمل و اندیشه الهی بود . عجیب هم معتقد به مبانی دین و ولایت فقیه بود و با تمام وجود مرید حضرت امام (ره) بود و امام را یک هدیه الهی قلمداد میکردند.امیدواریم که ملت ما نیز قدر رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی خود را بداند.

پنجشنبه 1 تیر ماه سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی به فرمان امام (ره) است روز تبلیغ و اطلاع رسانی  در سال 1360 که از زحمات و عملکرد خوب سازمان تبلیغات تقدیر و تشکر میکنیم.

در ادامه هفته قوه قضاییه  که به همه عزیزان در قسمت قضا و قضاوت دادرسی میکنند خداقوت میگوییم.

و همچنین مهم ترین مسئله هفته صرفه جویی در مصرف آب . همانطور که میدانیم آب مایه حیات است. در قرآن کریم آمده است بخورید و بیاشامید ولیاسراف نکنید.

در مصرف آب ، حتی موقع وضو باید دقت کنیم که اسرفی نکنیم.

در ادامه روز اصناف هم در پیش رو داریم که این روز را هم به مجموعه اصناف خداقوت و خسته نباشید میگوییم.

 

دشمنان وقتی حضور پرشور قریب به 42 میلیون نفری پای صندوقهای رای را دیدند و وفاداری مردم به نظام و رهبری را دیدند به دنبال این هستند که این شیرینی را در کام ملت تلخ کنند لذا ملت باید هوشیار باشدو وحدت و همدلی و اتحاد را بیشتر از گذشته حفظ کنند.

ولایت فقیه دیده بان و پاسدار اسلام و انقلاب است.

همه ملت و مسئولین با هدایتها و رهنمونهای حکیمانه خلف شایسته حضرت امام(ره) رهبری فرزانه انقلاب به راه خود ادامه می دهیم.

از شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ 23/3/96 در راستای دغدغه های مقام معظم رهبری  و مراحع تقدیم و مردم دیندار یعنی سند2030 جلسه ای را منعقد کرد و این سند را لغو کرد و به هشدارها توجه کرد تشکر میکنیم و از شخص رئیس محترم جمهور هم قدردانی می کنیم.

جمعه هفته آینده آخرین جمعه ماه مبارک رمضان روز قدس است که امام (ره) فرمود فلسطین پاره تن من است . ان شا الله پرشورتر و باشکوهتر از سالهای گذشته در راهپیمایی شرکت میکنیم تا جسارت اخیر تروریستی که نیاز است با حضور باشکوه خود جواب دندان شکنی را به استکبار جهانی و رژیم غاصب اسرائیل را بدهیم.

 

ارتباط با امام جمعه