پنج شنبه 1396/5/26 - 10 : 2
مشخصات امام جمعه
مهدی مینایی وفا
مهدی مینایی وفا
مهاجران (همدان)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
تقوا : دوری از گناه و انجام واجبات

بسم الله الرحمان الرحیم

 اول از خودم سپس همه شما مومنین و مومنات  نماز گزار ، میهمانان عزیز و روستا های اطراف  را به تقوای الهی دعوت میکنم .

تقواچیست ؟ این سوالی است که هرکس باید از خود داشته باشد .  تقوا چیست و فرد باتقوا هم چه کسی میباشد .

روایت داریم اگر کسی یک ساعت تفکر بکند برابر با هفتاد سال عبادت است .حال باید به چه چیزی تفکر کرد .

تقوا چیزی است که انسان آن را به  مرور به دست می آورد . آیت الله بهجت میفرمود : تقوا آن است که حرام خداوند را ترک کنی و واجب خداوند را به خوبی انجام دهی . 

یکی از راههای تقوا این است که به روایات گوش دهید و به آن عمل کنیم .

امام حسن عسگری میفرماید . دنیا یک بازاری است که بهترین فصل بندگی در آن  جوانی است که یک انسان میتواند از آن به بهترین شکل استفاده نماید . که تمام قدرت خود را میتواند برای جمع آوری توشه برای آخرت بگذارد . انسان باید خودش برای خودش فکر داشته باشد نه این که امید داشته باشد پس از مرگ دیگران برای او کاری بکنند .همه باید به فکر خود و آخرت خود باشیم و در این دنیا تقوا پیشه کنیم که راه سعادت همین تقوای الهی میباشد .

کسی به خدمت پیامبر اکرم ( ص ) رسید و سوالی پرسید که آیا من میتوانم از خداوند مرگ را طلب کنم . پیامبر اکرم فرمود مرگ چیزی است که بر در هر کسی مینشیند . هیچ کس نباید برای مرگ عجله کند بلکه باید برای آخرت خود توشه جمع کند و آماده سفر به آخرت با بار پر باشد این دنیا دنیای فانی است که ما باید در آن سعی برای سعادت مندی باشیم .

و همچنین پیامبر اکرم میفرماید : کسی که در جوانی هیچ وقتی برای خداوند و ائمه نگذاشته زمانی که جوانی او تمام میشود شیطان از پیشانی او یک  بوسه ای میزند. این بدان معنا میباشد که کسی که در جوانی و در اوج قدرت برای خود و آخرت خود هیچ کاری نکرده پس چگونه میتواند در ایام پیری و ضعف برای خود کاری بکند هر انسانی که به سن چهل سالگی میرسد یک ندایی از آسمان برای او میآید که ای انسان آماده سفر به دنیای آخرت  باش .

نتها که انسان باید برای خود تقوا پیشه کند بلکه باید به خانواده خود و دوستان هم کمک کند و به آنها هم باید یاد دهد که تقوای الهی را داشته باشند

پیامبر اکرم  ص یک مثالی میزند و آن این است که . اگر کسی را در این دنیا پیدا کنی که حق ماندن در این دنیا بماند آن اشخاص کسی نیست جز ما پیامبران به طور مثال حضرت سلیمان که همه آسمان و زمین در خدمت او میباشد جن و انس و آسمان و زمین ،   حتی سلیمان نبی با این عظمت هم اجازه ماندن ندارد حتی اجازه نشستن قبل از مرگ ندارد . هیچ کس فکر ماندن نکند .همه باید به فکر مرگ و آخرت باشند .مرگ هیچ کس را خبر نمیکند ای مرد غافل نباشید این دنیای فانی اسیرتان نکند زمانی که زمان مرگ فرا رسد دیگر انسان هیچ کاری نمیتواند در این حالت انجام دهد و پس باید در همه لحظات به فکر مرگ باشید .

 خطبه دوم :

عباد الله عوصیکم و نفسی بتقوالله

انشاالله که تقوای الهی در زندگی ما مراعات شود و توفیق عمل داشته باشیم .

در خطبه اول عرض شد که ما باید برای مرگ و آخرت آمادگی داشته باشیم این مرگ و آخرت برای همه است و نکته مهم در این است که  این آمادگی برای مرگ در جات متفاوتی دارد . هر کسی هر مسولیتی که در دنیا دارند باید به آن اندازه داشته باشد چون مه مسولیت نگینی دارد و باید آمادگی بالایی داشته باشد . به طور مثال مسولین کشورمان این ها مسولیت بالایی دارند و باید به طور عالی برای کشور تلاش کنند . این ها علاوه بر این که برای خود مسولیت دارندحق  مردم هم  بر گردن آنها میباشد .

توصیه رهبر معظم . ایشان میفرماید که ما باید با دنیا تعامل داشته باشیم منتها به صورت برد ، برد مه این که تعامل داشته باشی نه این که همه چیز بدهی فقط به خاطر تعامل   ، تعامل باید تساوی باشد نباید به هیچ کشوری اجازه سوء استفاده داده شود . تعامل باید به گونه ای باشد که عزت کشور حفظ شود نه این که تعامل داشته باشی به هر قیمتی .

نکته ای که باید یاد آوری بشود این است که کشور ما یک کشور مقتدر و قدرت مند اسلامی است . که باید به کشور هایی که مردم شعیه در آنجا سکونت دارند و به آنها ظلم میشود کمک کند و همه جوره باید از این مردم بیگناه شیعه همایت نماید .امید واریم که با ظهور آقامون امام عصر همه ظلم ریشه کن شود .

اخبار
ارتباط با امام جمعه