دوشنبه 1396/1/7 - 14 : 5
مشخصات امام جمعه
مهدی مینایی وفا
مهدی مینایی وفا
مهاجران (همدان)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/4
تقوا . اساس همه کارها

بسم الله الرحمان الرحیم

در ابتدای هر چیز شما مومنین و مومنات را به تقوای الهی دعوت میکنم . امید وارم در ابتدای سال جدید با برکات و نعمات الهی روبه رو شوید . و سالی بسیار خوب و مصادف شدن این سال با ظهور آقا امام زمان عجل الله تعالی با شد . انشاالله

امیر المومنین علی علیه السلام در خطبه 16 نهج البلاغه میفرماید :مردم دو دسته هستند . کسانی که بهشت را در پیش روی خود میبینند و کسانی که جهنم را در پیش روی خود میبینند . بعضی ها برای رسیدن به بهشت با سرعت و شتادب حرکت میکنند و برای رسیدن به آن تلاش میکنند ولی بعضی ها به کندی حرکت میکنند و فقط منتظر به یک فرست میباشند و امیدوار باقی میمانند در حالی که به جایی نمیرسند مگر با تلاش و کوشش . انسان برای رسیدن به چیزی باید سعی و تلاش کند ، اهل تلاش باشد کسانی که برای رسیدن به چیزی تلاش نمیکنند باید منتظر دوزخ باشند .

 راهی که انسان را به سعادت و مقصد واقعی میرساند طریق وسطا میباشد و این طریق همان مسیری میباشد که قرآن و پیامبراکرم و ائمه علیهما السلام آن را مشخص کرده اند و آثار نبوت و زندگی پیامبر صل الله علیه همان راه وسطا میباشد .

کسی که راهی غیر از راه پیامبر انتخواب کند هلاک خواهد شد .

 کسی که دروغ گو باشد او زیان خواهد دید و به هلاکت میرسد .

ای بندگان خدا اساس هر چیزی تقوای الهی میباشد . کسی که تقوا پیشه کند سرانجام آن نابودی نیست . ما باید در همه کارهای خود اساس هر چیز را تقوا قرار دهیم تا به سعادت برسیم .

 امیرالمومنین علی علیه السلام میفرماید: هیچ زراعتی خشک نمیشود زمانی که پایه آن با تقوا باشد .

 بر یک انسان متقی عیب است که به شمردن عیوب مردم مشغول باشد . انسان متقی باید عیب خود و خانواده خودش را کنترل نمایید . و هیچ گاه نباید به بر زندگی مردم داخل شود .

در این سال جدید بلکه در تمام روز های سال اگر کسی بر آن است تا خداوند عالمیان  احوال او را به احسن الحال تبدیل نماید . باید اهل توبه باشد ، همیشه شکر گزار باشد و هرگز کسی را ملامت ننماید .

خطبه دوم

امیر المومنین علیه السلام در حکمت 95 نهج البلاغه میفرماید عملی که با تقوا باشد هر چند کمترین عمل با شد ارزش بسیار بزرگی دارد و چه بسا که این عمل کم ولی با تقوا انسان را به سعادت میرساند و عاقبت بخیر میشود .

 نگاه پیامبر و اهل بیت به نوروز .

پیامبر و ائمه علیهما السلام مسیر درستی را برای ما مشخص کرده اند و ما را در این مسیر قرار داده اند ، ما را دعوت به صله رحم با خویشان ،سر زدن به فقراء و غیره را برای ما روشن کرده اند .وما باید در این مسیر حرکت کنیم .

مناسبت ها .

شهادت امام هادی علیه السلام . امام هادی علیه السلام نقش بسیار مهمی در اتصال امامت بین امام حسن عسگری و امام زمان عجل الله تعالی داشتند . ما باید بزرگی و عظمت امامان را به جهانیان انتقال دهیم تا همه از سخنان گهربار ائمه علیهما اسلام استفاده کنند .

امام هادی علیه السلام میفرماید : دنیا مانند یک بازار میباشد که عده ای از آن سود میبرنند و عده ای از آن استفاده میکنند .

بازاری که بین خالق ومخلوق میباشد ، که اگر انسان کمی به این مسئله توجه داشته باشد سعادتمند خواهد شد .

آغاز ماه رجب .

آغاز ماه رجب مصادف با ولادت امام باقر علیه السلام میباشد .

پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب و محور های مهم سخنرانی ایشان در حرم مطهر امام رضا علیه السلام .

  1. دشمن در تبلیغات بسیار وسیع تلاش میکند که کمبود های معیشتی را به اسلام ربط دهد مردم باید بیدار باشند در مقابل توطئه های دشمن آگاه باشند .
  2. همایت از تولیدات داخلی .در این مسئله مسولین با ید تولیدات داخلی باکیفیت و بهتر ی را برای مردم تولید کنند  و مردم هم به خوبی از این تولیدات داخل همایت نماییند .

 

ارتباط با امام جمعه