يکشنبه 1396/2/10 - 53 : 5
مشخصات امام جمعه
مهدی مینایی وفا
مهدی مینایی وفا
مهاجران (همدان)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
تقوا؛ حق باوری و حق پذیری

توصیه به تقوا

عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله

تقوا؛ یعنی حق باوری و حق پذیری

خداوند متعال میفرمایند : هر کس با تقوا باشد خداوند برکت و نعمت برای آنها میفرستد . یکی از نشانه های اهل تقوا این است که بر خلاف حق حرکت نمی کند حتی اگر این حق بر علیه خودش باشد . امیر المومنین علی علیه السلام در خطبه متقین میفرمایند : اهل تقوا قبل از این که شاهدی برای مشخص شدن حق حاضر شود . خود حقیقت را بیان میکند حتی اگر این حق بر علیه خودش باشد .

 بحث ، امامت قیامت و بازگشت به اعمال : چرا یک عده قیامت و معاد را باور نمیکنند و به دنبال حقیقت نمیروند . اعتقاد ما این میباشد که از زمان حضرت آدم تا وجود نازنین حضرت خاتم  تا زمان امام زمان عجل الله تعالی و تا پایان این دنیا و جهان همه به فرمان الهی زنده خواهند شد و همه در محضر خداوند متعال حاضر میشوند . همه به فرمان خداوند در روز قیامت جمع خواهند شد . امیرالمومنین علی علیه السلام میفرمایند: خداوند متعال از اولین تا آخرین را در روز قیامت انسان ها را از شکاف گورها و لانه های پرندگان و خانه درندگان و میدان های جنگ بیرون می آورند و آنها با شتاب به سوی پروردگار می روند .و در ظاهر اگر چه انسان از بین رفته است ولی خداوند همه را جمع و زنده خواهد کرد . این جنگ هایی که با عث کشته شدن هزاران انسان میشود ، اگر اینها به معاد باور داشته با شند . از جنایت دست برداشته و به سوی خداوند باز میگردند . ولی اگر کسی به روز قیامت اعتقاد نداشته باشد هر کاری از او سر خواهد زد و در روز قیامت ، روز معاد را انکار خواهند کرد و میگونید که ما نمیدانستیم که روز قیامتی وجود داشته . اذا باور به معاد باعث کنترل شهوت و هوای نفس وکنترل تمام اعمال باعث میشود . و زمانی که کسی کنترل اعمال خود را به دست گرفت این کار باعث امنیت میشود . به طور مثال ما در ایام انتخابات به سر میبریم ، شخصی که اهل تقوا میباشد و به معاد وروز قیامت اعتقاد دارد به راحتی علیه کاندیدای دیگری دروغ نمیبندد و باعث آبروی رقیب خود نمیشود و در مناظره ها دیگری را تخریب نمیکند و برای به دست آوردن رای به گناه نمی افتد کسی که این کار را میکند این نشان دهنده این است که این شخص به معاد اعتقاد ندارد .

خطبه دوم :

مجدد خودم وشما عزیزان نماز گزار را به تقوای الهی دعوت میکنم . وقتی به مشکلات جامعه و زندگی نگاهی می اندازیم ، آرامش و آسایش و امنیت یکی از بهترین چیزها میباشد که انسان به اینها احتیاج مبرم دارد . در قرآن و همچنین در نهج البلاغه امیرالمومنین علی علیه السلام آمده است : که اهل تقوا باشید که آرامش و امنیت در اهل تقوا میباشد ، هر کسی بیشتر تقوای الهی را رعایت نماید آرامش و امنیت او بیشتر خواهد بود  .

در ایام ماه مبارک رجب به سر میبریم ، یکی از ماه هایی که پیش خداوند ارزش بسیار بالایی دارد ، و در روز قیامت یک نگاه ویژه ای به کسانی که از ماه رجب خوب استفاده کرده اند و روزه گرفته اند دارند .

 مناسبت ها : یک شنبه 25 رجب شهادت امام کاظم علیه السلام میباشد که آن حضرت در سن 20 سالگی رسیدند و 35 سال بعد از امامت زندگی پر باری داشتند ، که در نهایت به دست هارون الرشید به شهادت نائل آمدند .

 آن چیزی که مهم است این است که ما باید اهداف امامان معصوم را دنبال کنیم و از حقانیت اینها دفاع نماییم .

تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را درسال 58 داریم . که یکی از دست آوردهای بزرگ انقلاب اسلامی میباشد که دشمن چشم دیدنش را ندارد .

27 رجب مبعث رسول اکرم حضرت ختمی مرتبط محمد مصطفی صل الله علیه وآله  را داریم . هدف از بعثت پیامبر ایجاد عدالت در زندگی و بیدار کردن فطرت الهی در مردم است . علی علیه السلام در نهج البلاغه میفرماید: هدف از بعثت پیامبر بیدارکردن انسانها از خواب غفلتی است که نسبت به فطرت الهی دارند  .

فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان ارتش :

حضرت آقا در این دیدار به چند نکته اشاره داشتند که از جمله آنها : مباحث اقتصادی و تقویت کشور در مسئله اقتصاد بود  و همچنین اشاره ای به بحث انتخابات داشتند که فرمودند انتخابات باید خوب و سالم و با امنیت در مقابل تهدید های دشمن انجام شود .

مردم آگاه و بیدار انقلاب اسلامی باید کسی را انتخاب نمایند  که دشمن نترس و باایمان باشد . شورای نگهبان وظیفه خود را به خوبی ایفا نموده است . و کاندیده ها باید از شورای نگبان تمکین نمایند . کسی که شورای نگهبان را تمکین نمیکند در واقع از قانون تمکین نمیکند زیرا که شورای نگهبان همان قانون است .

اخبار
ارتباط با امام جمعه