شنبه 1396/4/3 - 4 : 10
مشخصات امام جمعه
مهدی مینایی وفا
مهدی مینایی وفا
مهاجران (همدان)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
زندگی خود را با رفتا رها و منش علی بسنجید

بسم الله الرحمان الرحیم

در روز جمعه که روز 21 ماه مبارک رمضان و روز شهادت امیر المومنین علی علیه السلام می باشد خودم وشما بزرگواران را به تقوای الهی دعوت میکنم

خداوند متعال میفرماید :

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ

ای کسانی که ایمان آورده اید تقوا پیشه کنید و پرهیزگاری کنید . پیامبر اکرم صلوات الله علیه میفرمایند : منظور از صادقین در آیه  شریفه ، حضرت علی علیه السلام و فرزندان ایشان مباشد . یعنی ای مومنان زندگی خود را با رفتا رها و منش علی  بسنجید و در زندگی علی گونه رفتار کنید که علی یک نمونه بارز از صادقین میباشد .

ابوحنیفه از امام صادق علیه السلام سوال کرد که منظور شما از امر به معروف و نهی از منکر  ، معروف و منکر چیست . امام در جواب فرمودند : معروف در آسمان زمین یک نفر میباشد وآن هم علی علیه السلام  میباشد اگر میخواهی کسی را به معروف دعوت نمایی آن را به راه و منش علی علیه السلام  دعوت کن . علی محور حق و حقیقت است .  و مقصود از منکر کسانی هستند که علی را خانه نشین کردند .

 قرآن در مورد صادقین میفرماید از ویژگی های صادقین :  1- ایمان به خدا  و پیامبر خدا میباشد ، که  امیر المومنین بالاترین در جه ایمان میباشد 2- کسانی که لحظه ای نسبت به خداوند متعال شک به دل خود را نمیدهند که راه پیغمبر خدا حق است . نمونه این مثل  علی علیه السلام که در شب هجرت پیامبر اکرم از مکه کسانی قصد جان ایشان را داشتند که علی علیه السلام در جای پیامبر میخوابد تا پیامبر از مکه خارج شود به طوری که کسانی که قصد جان پیامبر را داشتند فکر کنند که این  شخص پیامبراست  که خوابیده .

3- اهل جهاد هستند : این آیه برای چه کسی وارد شده است . اِنِّما وَليُّكُمْ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصلَّوهَ وَ يُؤتُونَ الزَّكاهَ وَ هُمْ راكِعُونَ» مائده/55  . هیچ کسی بجز علی علیه السلام این کار را نکرده است پس منظور علی علیه السلام میباشد . علی و فررزندانش کسانی هستند که سه روز روزه میگیرند و موقع افطار مسکینی در خانه آن ها را میزد و اینها غذای خودشان را به مسکین میدهند  . این چند ویژگی همه و همه در علی علیه السلام و خانواده گرامی ایشان به صراحت دیده میشود .

 

 

خطبه دوم :  ای مردم محترم مهاجران و نماز گزاران عزیز خودم و شما را به تقوای الهی دعوت مینمایم

ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی است تا انسان عادت های بد و معاصی را ترک نموده و مثلا انسان در یازده ماه به خوردن و آشامیدن مشغول است ولی در این ماه  این عادت را ترک مینمایید و این به انسان کمک بزرگی است که انسان اراده بزرگی پیدا کند . ای مردم از این شبهای قدر که خیلی شبهای پر فضلیتی میباشد استفاده نمایید که سرنوشت انسانها در این  شبها رقم میخورد .

یک نوع تدینی در دوران ماه راواج پیدا کرده است به نام تدین سکولار است که به معنای جدایی دین از سیاست است . یعنی در سیاست هیچ جایی برای دین نیست حال جالب این که آخوند سکولار هم وجود دارد که عقیده اینچنینی دارد مردم به هوش باشید که دین از سیاست جدا نیست در این حکومت دینی اکثریت  مردم کشاورزان  ، کارمندان ، پیر ، جوان و زن مرد  ، تماما سرباز برای حکومت اسلامی هستند که هر کس باید وظیفه خود را به خوبی انجام دهد تا این حکومت به دست صاحب اصلی خودش که امام زمان عجل الله برسد . ما هم باید در جاهایی که احساس خطر کردیم به دنبال رفع این مشکلات باشیم متاسفانه تعدادی احساس خطر نسبت به حکومت اسلامی دارند ، بعضی ها اینها را افراطی معرفی مینماییند به جای این که با اینها هم درد باشند آنها را سرکوپ میکنند .

نکته ای  که اهمیت بسیار دارد  و مقام معظم رهبری بر این نکات تاکید کرده اند

.مسائل فرهنگی میباشد که غربیها شدیدا برای از بین بردن این حکومت اسلامی و عقیده و ایمان مردم مسلمان کار میکنند که از بین ببرند .. ای مردم بیدار باشید که دشمنان کار خود را به خوبی میداند .

نکته دیگر   این که  دولت و ریاست جمهوری باید بیدار باشند که جامعه به سوی دو قطبی شدن نرود .

تمام مسولین باید پایبند به رفتار و گفتار امام راحل باشند . . ساده زیست و دور از اشرافیگری  باشند . باید این اشرافگری ها و اختلاس ها جمع گردد . مسولین باید به فکر نیاز مندان جامعه  باشند و به فکر اقتصاد این کشور کمک کنند . و جوانان باید خود آگاه باشند و منتظر نباشند تا کسی برای آنها کار بیابد خودشان باید حرکت نماییند

                                                                     

اخبار
ارتباط با امام جمعه