يکشنبه 1396/11/1 - 38 : 16
مشخصات امام جمعه
ابراهیم شریفی
ابراهیم شریفی
رودخانه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
امروز جمهوری اسلامی یک الگوی موفقی برای کشورهای اسلامی است از تجربیات موفق جمهوری اسلامی ایستادگی ملت ایران در مقابل نظام استکبار و مردم سالاری دینی است.

 

خطبه اول:

خطیب جمعه رودخانه در آغاز خطبه اول خود ودیگران را به رعایت تقوای الهی، انجام واجبات و ترک محرمات توصیه کردند.

ایشان با توجه به در پیش بودن سالروز میلاد عقیلۀ بنی هاشم حضرت زینب(س) در مورد فضایل و کمالات زینب(س) صحبت کردند.

یکی از فضایل حضرت زینب(س) کمالات علمی ایشان بود که هم در علوم و کمالات علمی معمولی عالمه بودند و هم طبق شواهد در علم لدنی.

همان علمی که خداوند متعال در آیه ۶۵ سوره کهف می فرماید :

فوجدا عبداً من عبادنا ایتناه رحمۀ من عندنا و علمناه من لدنا علماً

۱ـ نظرعبدالله بن عباس:

عبدالله بن عباس از فقهای برجسته و از مفسران بزرگ که پیامبر در حق او چنین دعا کرد: اللهم فقهه فی الدین و علمه التاویل

و وقتی ابن عباس از دنیا رفت محمد حنیفه در شأن او گفت :

الیوم مات ربانی هذه الامۀ

حال وقتی ابن عباس روایتی را از زینب(س) نقل می کند می گوید:

حدثتنی عقیلتنا زینب بنت علی

۲ـ بشیر بن خزیم اسدی از شخصیت های معروف آن روز می گوید:

ولم ار والله خفرۀ قط انطق منها کانها تفرغ من لسان امیرالمومنین علی بن ابیطالب(ع)

۳ـ شوهرش عبدالله او را اینگونه می خواند:

یا بنت المرتضی و عقیلۀ بنی هاشم

۴ـ امام سجاد(ع) بعد از خطبه غراء و آتشین خطاب به او فرمود:

انت بحمدالله عالمۀ غیر معلمۀ و فهمۀ غیر مفهمه

این بانوی بزرگوار بنا به درخواست زنان کوفه برای آنها تفسیر قرآن تدریس می کرد.

۵ـ امام مجتبی(ع) در جریانی به زینب(س) فرمود: انک حقا من شجرۀ النبوۀ و من معدن الرساله

روزی زینب در محضر دو برادرش نشسته بود و آنها درباره بعضی از گفتار رسول خدا با هم گفتگو می کردند. زینب (س) به آنها عرض کرد:شنیدم در گفتار خود می گفتید رسول خدا (ص) فرمود:

الحلال بین و الحرام بین و شبهات لا یعلمهن کثیر من الناس

آنگاه زینب (س) چنین شرح داد:

هر کس از امور مشتبه پرهیز کند دین و آبرویش را از انحراف حفظ می کند و هرکس که مرتکب امور شبهه ناک شد پایش به سوی حرام می لغزد، مانند : چوپانی که گوسفندانش را در نزدیک پرتگاهی عبور می دهد قطعاً احتمال سقوط آن گوسفندان از آن پرتگاه بسیار است.

بدان که هرچیزی پرتگاهی دارد اموری را که خداوند حرام کرده است همان پرتگاه هستند، ارتکاب امور شبهه ناک نزدیک به آن پرتگاه است که موجب سقوط خواهد بود.

ای برادرانم آیا از پیامبر که به تأدیب الهی ادب شده شنیده اید که فرمود:

ادبنی ربی و احسن تأدیبی

خداوند مرا تأدیب نمود و نیکو ادب کرد

حلال آن است که خداوند آن را حلال نموده قرآن آن را بیان کرده و پیامبر آن را توضیح داده است. مانند: حلال بودن خرید و فروش، اقامه نماز در وقتش، ادای زکات،انجام روزه ماه رمضان و حج برای مستطیع و ترک دروغ، نفاق و خیانت و مانند امر به معروف و نهی از منکر.

حرام آن است که خداوند آن را حرام کرده و در قرآن بیان نموده است و به طور کلی نقیض حلال است.

اما امور شبهه ناک، اموری است که نه حلال بودن آن را می دانیم و نه حرام بودن آن را.

انسان با ایمانی که نه حلال بودن چیزی را می داند و نه حرام بودن آن را، اگر سعادت دنیا و آخرت را می طلبد، باید هیچگاه به دنبال چیزی که آخرش مشتبه است نرود، واجبات الهی را انجام دهد و محرمات او را ترک نماید و از شبهه ها پرهیز کند، در اینصورت قطعاً رستگار می شود، وگرنه پایش به سوی حرام می لغزد و سرانجام در حرام می افتد.

وقتی گفتار زینب(س) به اینجا رسید امام حسن(ع) به زینب(س) روکرد و فرمود:

خداوند به کمالات تو بیفزاید آری همانگونه است که می گویی،

انک حقا من شجرۀ النبوه و من معدن الرساله

حقا که تو از درخت نبوت و از معدن رسالت هستی.

خطبه دوم:

امام جمعه رودخانه در ابتدای خطبه دوم خود و نمازگزاران را به رعایت تقوا و ورع سفارش کردند و ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت زینب(س)و روز پرستار روایتی را از پیامبر(ص) به نقل از «من لایحضره الفقیه» جلد ۴ ص ۱۶ خواندند:

من سعی لمریض فی حاجۀ قضاها او لم یقضها خرج من ذنوبه کیوم ولدته امه. فقال رجل من الانصار: بابی انت و امی یا رسول الله فان کان المریض من اهل بیته او لیس ذلک اعظم اجرا اذا سعی فی حاجۀ اهل بیته؟ قال: نعم حجت الاسلام شریفی در ادامه راجع به سه مسئله محلی و چهار مسئله کشوری و بین المللی صحبت کردند.

اما مسائل محلی:

۱ـ از زحمات شهردار سابق مهندس سعید حاجبی تشکر کردند و برای شهردار جدید آقای یعقوب خوبیاری آرزوی موفقیت کردند.

۲ـ از تلاش های رئیس سابق کمیته امداد حضرت امام(ره) آقای الیاس جاودان قدردانی و برای رئیس جدید آقای محمود درویشی آرزوی موفقیت کردند.

۳ـ تشکر از مردم متدین و همیشه در صحنه و دست اندرکاران برگزاری نمازرحمانی استسقاء در دوشنبه گذشته.

اما مسائل کشوری و بین المللی :

۱ـ حادثه تلخ و دلخراش نفت کش سانچی:
امام جمعه رودخانه به خانواده های عزادار و بازماندگان و ملت شریف ایران تسلیت گفت و برای جان باختگان رحمت و مغفرت و برای بازماندگان تسلی و آرامش از خداوند رحمان مسئلت نمود.

ایشان در ادامه چند نکته را مطرح کردند:

الف ـ آنها در راه انجام وظیفه و خدمت به کشور بودند پس باید از آنها تجلیل و تکریم کرد.

ب ـ امام صادق(ع) فرمودند: الکاد لعیاله کالمجاهد فی سبیل الله. آنها در راه امرار معاش برای خانواده خود بودند و قطعاً مأجورند.

ج ـ بدون شک علل تصادم باید هرچه سریع تر مشخص شود اما نباید مورد سوء استفاده رسانه های بیگانه و بدخواهان قرار گیرد.

د ـ عدم توجه به شایعات: ایشان اظهار داشتند: امروز یکی از ابزار جنگ نرم شایع پرا کنی و دروغ است باید دقت شود این شایعات بی سند و بی منطق را باور نکنیم و اشاعه ندهیم پخش شایعات خواست دشمن است دشمن با شایعه پراکنی می خواهد دل مردم را بلرزاند مردم را ناامید کند طوری وانمود می کند که گویا همه چیز در سراشیبی سقوط قرار دارد علت شکست امام علی و امام مجتبی(ع) همین شایعات دشمن بود باید دشمن را شناخت روش دشمن را دانست باید دقت کنیم در نقشه و پازل دشمن قرار نگیریم.

۲ـ تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار میهمانان سیزدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی:

خطیب جمعه رودخانه عنوان کردند مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) در این دیدار مطالب بسیار مهمی را ایراد نمودند ایشان فرمودند: جهان اسلام باید به مسائل اصلی خود توجه کند و به مسائل حاشیه ای و کم اهمیت مشغول نشود هدف دشمن این است،امروز مسئله کشمیر میانمار، یمن و بحرین و فلسطین جزء مسائل اصلی جهان اسلام است باید در این قضیه صریح بود و جریان سازی کرد. مقاومت همچنانکه توانسته در جنگ سخت استکبار را شکست دهد در جنگ نرم هم با امید به خدا خواهد توانست به پیروزی برسند .امروز یکی از مهمترین کارها برملا کردن دروغ های آمریکا در زمینه حقوق بشر و مبارزه با تروریسم است. آمریکایی که خود تروریست پرور است داعش را به وجود آورده از رژیم تروریستی صهیونیستی دفاع می کند. آمریکایی که پلیس آن در سال گذشته ۸۰۰ نفر را کشته ادعای دفاع از حقوق بشر را می کند ادعای مبارزه با تروریست را دارد باید دروغ های آمریکا برای جهان برملا شود.

آن چیزی که سبب ثروت و قدرت برای غربی ها شده است پیشرفت علم و دانش است باید در کشورهای اسلامی یک جنبش و حرکت علمی و تلاش  برای جبران ضعف ها به راه بیفتد. باید خائنان به جهان اسلام و همکاری کنندگان با دشمن را بشناسیم و معرفی کنیم. یکی از مهمترین قسمت های بیانات رهبر عزیز ما این نکته بود که ایشان فرمودند: جمهوری اسلامی یک الگوی موفقی برای کشورهای اسلامی است از تجربیات موفق جمهوری اسلامی،‌ایستادگی ملت ایران در جنگ اقتصادی و استفاده از فرصت بدست آمده در زمینه خود کفایی و همچنین مردم سالاری دینی است.

۳ـ انتصاب حجت الاسلام حاج علی اکبری به ریاست شورا :

امام جمعه ازخدمات ارزشمند حجت الاسلام تقوی در دو دهه در نهاد نماز جمعه قدردانی کرده و انتصاب حجت الاسلام حاج علی اکبری را به ایشان تبریک گفت ایشان افزودند: باید قدردان نعمت نماز جمعه باشیم نماز جمعه یک نهاد اسلامی اصیل و یک عبادت سیاسی و اجتماعی و اسلامی است نماز جمعه ترکیب عجیبی از تقوا و سیاست است اولین نهادی بود که رسول خدا(ص) هنگام تشکیل حکومت اسلامی آن را تأسیس کرد، نماز جمعه یک قرارگاه فرهنگی است قرارگاه ایمان، تقوا، بصیرت و اخلاق. یکی از خاک ریزهای مهم در جنگ معنوی، اعتقادی و ایمانی است.

وظیفه اصلی نماز جمعه تبیین است عمدۀ هدف انبیای الهی تبیین و بیان حقیقت بود.

۴ـ‌ در دوسالگی برجام:

در ۲۲ دی ماه مجدداً تعلیق تحریم های آمریکا تمدید شد اما باز اقدامات ضد ایرانی را گسترش دادند ۱۴ نهاد و شخصیت را به لیست سیاه افزودند از جمله: رئیس دستگاه قضا و شورای عالی فضای مجازی.

آمریکایی ها چنین هستند، به راحتی از معاهده های بین المللی خارج می شوند مانند: توافق زیست محیطی پاریس و قرار داد مشارکت ترانس آتلانتیک.

علت مخالفت مذاکره با آمریکایی ها همین قضیه بود نهایت خباثت آمریکایی ها در برجام معلوم شد هر روز یک شرارت و شیطنت تازه، تحریم ها در عمل برداشته نشده ما هنوز در معاملات بانکی، برگرداندن پول هایمان و معاملات گوناگون تجاری مشکل داریم. امید بستن به آمریکایی ها یعنی خسارت محض، اروپایی ها هم که فقط محکوم می کنند و عملاً کاری انجام نمی دهند.

ملت ایران محکم ایستاده است هر حرکت غلط نظام سلطه با عکس العمل جمهوری اسلامی روبه رو و مواجه خواهد شد این ملت پرجوش و خروش با فرهنگ و با ایمان مانند گذشته مشکلات را حل خواهد کرد. آینده ای که در انتظار این ملت است به مراتب از گذشته بهتر و روشن تر خواهد بود به فضل پروردگار در سایه پای مردی ملت و تلاش جوانان شتابان تر از قبل به پیش خواهیم رفت.

ارتباط با امام جمعه