دوشنبه 1396/4/5 - 47 : 16
مشخصات امام جمعه
سید محسن موسوی
سید محسن موسوی
دهلران
خطبه ها
خطبه اي از امام جمعه يافت نشد.
اخبار
برگزاری نشست شورای اقامه نماز دهلران

 

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان دهلران; نشست شورای اقامه نماز شهرستان دهلران با دعوت از فیض‌الله رضایتی، مدیر ستاد اقامه نماز استان ایلام در دفتر امام جمعه دهلران برگزار شد.

 

امام جمعه دهلران در این دیدار بر اهمیت فریضه نماز، علی الخصوص نماز جماعت تاکید کرد و افزود: نماز سبب ایجاد و تقویت معنویت در جامعه می‌شود، فرد نمازگزار خدا را بر اعمال خود حاضر می‌داند بنابراین گرفتار آسیب‌های اجتماعی نمی‌شود.

 

وی ترویج فرهنگ نماز را وظیفه‌ای همگانی دانست و گفت: یکی از نمازهایی که توصیه بزرگان دین ما بوده است، نمازهای نافله است که می طلبد در ترویج این فریضه مهم الهی تبلیغ مناسبی صورت پذیرد.

 

حجت الاسلام موسوی ادامه داد: یكی از لذت‌های یك مومن اهمیت به نماز و مناجات با حضرت حق است چرا كه نماز سبب سعادت مندی بشر و روشنی دل انسان‌ها می‌شود.

 

وی با تأكید بر اینكه اقامه نماز اول وقت در سطح مدارس و دانشگاه‌ها باید تقویت شود، تصریح كرد: نماز لازمه بركت در علم و تحصیل بوده و باید به گونه ای برنامه ریزی شود که نماز در اول وقت اقامه شود.

 

 

امام جمعه دهلران با بیان اینكه ریشه همه مشكلات و آسیب‌های اجتماعی جامعه بی‌توجهی به مفاهیم و ارزش‌های دینی است، گفت: امروز دشمن نیز این مفاهیم و ارزش‌ها را مورد هجوم قرار داده است و می طلبد در موضوعات دینی همچون نماز بیشتر تلاش شود.

 

وی اقامه نماز در ادارات را نیز بسیار مهم دانست و از مسئولان مربوطه خواست که گزارشی از اهم فعالیت های ادارات و نهادهای حوزه شهرستان دهلران درخصوص اقامه نمازجماعت و وضعیت نمازخانه های ادارت را به دبیرخانه شورای اقامه نماز شهرستان ارسال کنند.

 

وی از کمبود مسجد در برخی از مناطق شهری و روستاها اشاره نمود و افزود: متاسفانه بودجه مناسبی درخصوص ساخت، تعمیر و تجهیز مساجد و حسینیه ها وجود ندارد و این موضوع لازم است بصورت جدی دنبال شود.

 

حجت الاسلام موسوی از ردیف بودجه ای فرهنگی مذهبی انقاد نمود و گفت: متاسفانه کمترین توجه مسئولان در بودجه بندی و ردیف بودجه ای موضوعات مذهبی و نماز است که می طلبد مسئولان در این خصوص نگاه و توجه بیشتری داشته باشند.

 

وی با اشاره به موضوع اربعین حسینی(ع) و پذیرایی مردم دهلران از زوار، به مشکلات نمازخانه و سرویس بهداشتی اشاره نمود و گفت: باتوجه به اینکه دهلران در کنار مرز مهران بوده و در مسیر تردد شبانه روزی زوار است، می طلبد بودجه مناسبی جهت سرویس بهداشتی و نمازخانه بین راهی در این مسیر اختصاص یابد.

 

 

وی در پایان یکی از مهمترین مشکلات شهرستان دهلران را نبود اداره اوقاف و امور خیریه عنوان کرد و افزود: متاسفانه این خلاء فرهنگی مذهبی در شهرستان دهلران بیش از پیش حس میشود و از مسئولان استان انتظار داریم نسبت به رفع این مشکل اقدام کنند.

 

در ادامه این نشست فیض الله رضایتی مدیر ستاد اقامه نماز استان ایلام باتشکر از اقدامات ستاد اقامه نماز شهرستان دهلران، اهمیت فریضه نماز جماعت را بسیار مهم دانست و گفت: بحمدالله شهرستان دهلران در موضوع اقامه نمازجماعت و نمازجمعه، طلایه دار نمازجماعت استان است.

 

وی ادامه داد: آسیب شناسی موضوع اقامه نماز برای جوانان و نوجوانان بسیار مهم است و باید در این خصوص اقدامات لازم صورت پذیرد.

 

وی به پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به اجلاس نماز اشاره نمود و اظهار داشت: ایشان در این پیام سفارش كردند كه باید با استفاده از اقامه فریضه نماز و ترویج فرهنگ آن، با آسیب‌های اجتماعی مقابله كنیم.

 

مدیر ستاد اقامه استان ایلام گفت: باید اقدامات مناسبی درخصوص این موضوع که چکارکنیم پای جوانان و نوجوانان را به مساجد بازکنیم صورت بگیرد و دراین خصوص هم باید آسیب شناسی لازم صورت گیرد.

 

در ادامه این نشست سیدفرهان بخات دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان دهلران به ارائه گزارشی از اقدامات ستاد اقامه نماز شهرستان دهلران اشاره نمود و گفت: طرح های سفیران صبح، طرح منهاج، نشست های دانش آموزی و... با همکاری طلاب و روحانیون برگزار شد.

 

 

برگزاری نشست۹ دی در دهلران

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان دهلران، حجت الاسلام سیدمحسن موسوی، امام جمعه دهلران، در نشست برنامه ریزی حماسه نهم دی ماه با بیان اینکه فتنه گران اصل اسلام را نشانه گرفته بودند اظهار داشت: ۹ دی روز تجدید بیعت و پیمان ملت وفادار ایران اسلامی با امام امت است.

 

وی افزود: مردم در این روز‌ها در کنار نظام و انقلاب بودند و اطاعت پذیری و بصیرت والای خود را به خوبی نشان دادند.

 

امام جمعه دهلران گفت: در فتنه ۸۸ کشورهای انگلیس و آمریکا و اسرائیل با حمایت برخی از خواص بی‌بصیرت برای براندازی نظام اسلامی برنامه ریزی کردند و ولایت فقیه را نشانه گرفتند.

 

وی ابراز نمود: در حماسه نهم دی ماه، لازم است سراسر شور و جشن و شادی برگزار شود و همه اقشار مختلف مردم ولایتمدار هم حضوری پرشور داشته باشند.

 

حجت الاسلام موسوی اعمال و رفتار فتنه گران را غیرقابل توجیه دانست و عنوان کرد: فتنه گران به بهانه‌های مختلف اصل نظام و انقلاب را نشانه گرفتند و قصد داشتن آبروی کشور را خدشه دار کنند ولی مرحبا به ملت و امام امت که به موقع به صحنه آمدند و ۹ دی را خلق کردند.

 

وی در ادامه خواستار برگزاری مراسمات مختلف در شهرستان دهلران جهت گرامیداشت نهم دی ماه شد و افزود: باتوجه به اینکه ۹ دی روز پیوند امت با ولایت است ضروری است که در همه دانشگاه‌ها، مدارس، ادارات، مساجد و دیگر مکان‌های عمومی ویژه برنامه‌های مختلفی برگزار شود.

 

 

مرز دهلران

 نماینده ولی فقیه در استان ایلام با بیان اینکه مسئولان برای اربعین آینده برنامه‌ریزی‌های کلان و جامع را برای سال های آینده برنامه ریزی کنند گفت: ساخت مدینة الزائر در شهر مهران و ایجاد مرز رسمی در چیلات دهلران باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهلران, حجت‌الاسلام والمسلمین محمد نقی لطفی امشب در جمع نمازگزاران مسجد جامع دهلران اظهار داشت: مردم استان ایلام در پذیرایی از زائران اربعین به خوبی عمل کردند.

وی با تبریک ایام ماه ربیع‌الاول گفت: استان ایلام در دوران دفاع مقدس پیشتاز دفاع, سنگربان انقلاب و مرزدار کشور بود و اکنون نیز میزبانان شایسته‌ای برای زائران عتبات عالیات است.

نماینده ولی فقیه در استان ایلام تصریح کرد: نقش شهرستان‌های مهران و دهلران به عنوان دو شهرستان مرزی این استان هم در دوران دفاع مقدس و هم در حال حاضر نقشی ویژه در استان است.

وی ادامه داد: در اربعین امسال خیل عظیم مردم کشور با وجود تقسیم بندی‌هایی که برای استفاده از دیگر مرزهای رسمی کشور شده بود به پایانه مرزی مهران مراجعه داشتند که عمده دلیل این مراجعه میلیونی نزدیکی و امنیت این مرز است.

امام جمعه ایلام با بیان اینکه مردم با کمال اخلاص و تنها برای رضای خدا به استقبال و پذیرایی از زائران اهتمام داشتند که این موضوع جای تقدیر دارد گفت: مسئولان اربعین سعی داشتند مردم کمتر به مهران بیایند که این موضوع مورد اعتراض است و طی نامه‌ای این اعتراض هم به مسئولان اعلام شد.

وی با اشاره به حجم عظیم تردد زائران از مرز مهران به پارک 85 هزار خودرو در مهران اشاره و افزود: بر اساس آمار رسمی امسال در مرز مهران امسال 10 برابر سال گذشته پذیرایی از زائران انجام شده که به عنوان مثال می‌توان ذکر کرد که در سال گذشته 100 هزار زائر بدون ویزا به مرز مهران مراجعه داشته که این آمار امسال به 250 هزار نفر رسیده است.

لطفی بیان کرد: بر اساس این آمار و همچنین تمایل مردم به مرزهای این استان مسئولان باید برنامه‌ریزی‌های کلان و جامع را برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی کنند که از جمله پیشنهادات ما به مسئولان کشوری ساخت مدینة الزائر در شهر مهران است.

وی دیگر راهکار پیشنهادی برای ساماندهی زائران اربعین را استفاده از مرز چیلات شهرستان دهلران دانست و گفت: استفاده از مرز چیلات به عنوان یک مرز میانی که نسبت به دیگر مرزها از جمله چذابه از نظر فاصله تا عتبات عالیات وضعیت بسیار بهتری دارد می‌تواند از حجم تردد زائران به مهران بکاهد.

نماینده ولی فقیه در استان ایلام تصریح کرد: رایزنی‌های لازم برای بازگشایی رسمی مرز چیلات دهلران در دستور کار است و امیدواریم که امسال این مرز برای استفاده به عنوان مرز رسمی برای تردد زائران باز شود.

 

اربعین

حضور امام جمعه دهلران در مراسم شب اربعین در موکب بصائر الحسین دهلران

اربعین

امام جمعه دهلران گفت: طرح "هر زائر نایب الزیاره یک شهید" در شهرستان دهلران اجرا شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن موسوی : ما هر چه داریم از برکت خون شهدای عزیز است و باید همیشه به یاد آنها باشیم.

وی گفت: امنیت، اقتدار و سربلندی ما در روزگار کنونی به مدد جانفشانی‌های شهیدانی است که در مقاطع مختلف برای این انقلاب جان خود را فدا کرده‌اند و امروز زنده نگه داشتن یاد و خاطره این شهیدان بر ما لازم است.

امام جمعه دهلران تصریح کرد: شهرستان دهلران از جمله شهرستان‌های مرزی کشور است که در طول دفاع مقدس محل دلاوری‌ها و شهادت شهدای بسیاری از سراسر میهن اسلامی بوده است.

وی افزود: به همین منظور و در ایام تردد زائران برای زیارت عتبات عالیات و شرکت در مراسم اربعین حسینی طرح " هر زائر نایب الزیاره یک شهید" در شهرستان دهلران اجرا شد.

سیدموسوی ادامه داد: در این طرح نام و تمثال مبارک یک شهید به هر زائری که از مسیر دهلران به سمت پایانه مرزی مهران قصد سفر داشت داده شد تا در هنگام زیارت برای آن شهید نیز به نیابت زیارت داشته باشد.

وی گفت: در این طرح که مورد استقبال زائران قرار گرفت بسیاری از زائران از این که می‌توانستند کوچکترین کاری برای رضایت شهدا انجام دهند ابراز مسرت داشتند.

 

نماز جمعه

، حجت‌الاسلام سیدمحسن موسوی ظهر امروز  95/8/28در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر دهلران با تسلیت فرا رسیدن ایام اربعین حسینی اظهار داشت: واژه اربعین از قبل از اسلام و بعد از اسلام دارای قداست ویژه‌ای است.

خطیب نماز جمعه دهلران عنوان کرد: امام حسین (ع) با نثار خون خود سبب شد تا امروز میلیون‌ها عاشق مکتب حسینی از سراسر جهان به عشق زیارت امام حسین (ع) با پای پیاده راهی کربلای معلی شوند بطوری که مراسم اربعین به یک رویداد جهانی تبدیل شود.

وی با اشاره به پنج اوصاف فرد مومن، گفت: خواندن زیارت اربعین در روز اربعین یکی از پنج خصلت مومنان است.

موسوی تصریح کرد: امام حسین (ع) با جهاد و شهادت در راه خدا باعث شد امروز همه مسلمانان با الگو گیری از قیام سید الشهدا(ع) از گمراهی و ضلالت نجات یافته و هدایت شوند.

وی اضافه کرد: مردم ولایتمدار و عاشق اباعبدالله (ع) این روزها با پذیرایی از زوار حسینی عشق و ارادت خود را به آستان سید الشهدا(ع) نشان داده‌اند.

امام جمعه دهلران در ادامه خواستار توجه ویژه مسؤولان استانی و کشوری به زیرساخت‌های جاده‌ای شهرستان دهلران شد و گفت: شهرستان دهلران با دارا بودن 220 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق می‌تواند به عنوان مرز کمکی در کنار مرز مهران برای تردد زوار به کشور عراق از طریق مرز چیلات دهلران استفاده شود.

وی با اشاره به مشکلات کشاورزان دهلرانی عنوان کرد: از مسؤولان جهاد کشاورزی و امور آب منطقه‌ای انتظار داریم موضوع بیمه محصولات کشاورزی و تامین آب مزارع کشاورزی را پیگیری کنند.

اربعین
اربعین
بازدید امام جمعه به همراه فرماندار از مراکز پخت غذا جهت پذیرایی از زائران حسینی در موکب بصائر الحسین
اربعین
بازدید امام جمعه به همراه فرماندار از مراکز پخت غذا جهت پذیرایی از زائران حسینی در موکب بصائر الحسین
وزانه بیش از 2هزار زائر اربعین در مسجد جامع دهلران پذیرایی می‌شوند.
حجت الاسلام سید محسن موسوی- امام جمعه و مسئول ستاد مشارکت های مردمی اربعین حسینی(ع) دهلران- در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ما اظهار داشت: دهلران یکی از محورهای اصلی تردد زائران اربعین حسینی(ع) است و روزانه بیش از 2هزار زائر فقط در مسجد جامع این شهرستان پذیرایی می‌شوند.
 
وی افزود: این روزها مردم شهرستان مرزی و ولایتمدار دهلران شاهد خیل عظیم مردم از نقاط مختلف کشور هستند و از این زائرین اباعبدالله الحسین(ع) بصورت شبانه روزی پذیرایی می کنند.
 
مسئول ستاد مشارکت های مردمی اربعین حسینی(ع) دهلران تصریح کرد: ستاد مشارکت‌های مردمی اربعین دهلران از چند روز گذشته فعالیت خودجوش خود را با توکل برخدا آغاز نموده و در حال خدمت رسانی به زائران هستند.
 
وی ابراز نمود: مسجد جامع شهر دهلران روزانه و در سه وقت آماده استقبال و پذیرایی از زائران است که به طور میانگین در هنگام نماز صبح فقط بیش از 2هزار زائر پس از اقامه نماز جماعت صبح در این مسجد پذیرایی می‌شوند.
 
امام جمعه دهلران خاطر نشان کرد: در روزهای منتهی به اربعین حسینی علاوه بر مسجد جامع دو موکب بزرگ پذیرایی، راهنمایی و اسکان زائران در شهر دهلران و منطقه دشت عباس در مسیر اصلی تردد زائران برپا شده است.
 
وی گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد بازگشایی مرز چیلات این شهرستان باشیم تا تردد زائران از این مرز که فاصله کمی با شهرهای هم‌جوار در کشور عراق دارد راحت تر انجام شود.
ارتباط با امام جمعه