پنج شنبه 1396/9/23 - 36 : 20
مشخصات امام جمعه
احمد امرائی
احمد امرائی
سرابله
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/28

فرم اطلاعات و چکیده خطبه های نماز جمعه شهرستان شیروان چرداول (سرابله)

ایراد خطبه های نماز جمعه توسط: امام جمعه  حجت الاسلام احمدامرائی  تاریخ برگزاری نماز جمعه:28/7/1396 مسئول ستاد:حاج آقااحمدی   شماره : 215-س/ج/ن

تعداد شرکت کنندگان: 460

مرد: 290

زن: 170

جمعیت شهر:  15000 نفر

کیفیت خطبه: ---------

 

1-سخنران پیش از خطبه و چکیده ای از سخنرانی: ...................................................................

2-حوادث وجریانهای مهم سیاسی منطقه در این هفته...................................................................

3-تعداد جلسات ستاد در این هفته با قید تاریخ و اعضای شرکت کننده و چکیده تصمیمات.............................

نام ونام خانوادگی:جعفر بيگي.تاریخ:28/7/1396عنوان: عضو ستاد نماز جمعه

موضوع و خلاصه مختصری از خطبه های اول و دوم

خطبه اول

امام جمعه سرابله در آغاز خطبه اول پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی در ادامه ترجمه وتفسیر سلسله بحثهای نهج البلاغه کلام  را ترجمه وتفسیر نمود. ( ازهد فی الدنیا یبصرک  الله عوراتها ولا تفعل فلست بمفعول عنک یعنی زهد و بی اعتنایی به (زرق و برق)دنیا پیشه کن تا خداوند چشم تو را برای دیدن عیوب آن بینا سازد و غافل مباش که(فرشتگان الهی و از آن بالاتر ذات پاک پروردگار)مراقب تواند)

امام  علی(ع)در این گفتار حکیمانه به دو نکته مهم اشاره میکند. نخست میفرماید:زهد و بی اعتنایی به (زرق و برق)دنیا پیشه کن تا خداوند چشم تو را برای دیدن عیوب آن بینا سازدروشن است که انسان هر گاه دلبسته و عاشق چیزی باشد هرگز عیوب آن را نمی بیند بلکه بسیار میشود که عیوب را محاسن و صفات برجسته می شمرد ودر حدیث مشهوری از پیامبر اکرم(ص)آمده است علاقه تو به چیزی،نابینا و کرت میکند.

این مساله با تجربه های شخصی کاملا به اثبات رسیده است که در واقع محبت افراطی و عشق به چیزی،از حجاب های معرفت محسوب میشود و تا این حجاب کنار نرود انسان حسن و عیب ها را از هم تشخیص نمیدهد.

امام (ع)درباره زیبایی های ظاهری دنیا نیز هشدار میدهد و میفرماید:اگر میخواهید از عیوب دنیا اگاه شوید باید زهد در دنیا را پیشه کنید.هنگامی که بی اعتنا شدید،عیوب،یکی بعد از دیگری آشکار میگردد.

امام(ع)در دومین نکته میفرماید:غافل مباش که از تو غفلت ندارند و مراقب تواند . اشاره به اینکه ماموران پروردگار و فرشتگان ثبت اعمال،پیوسته مراقب تو می باشند؛ هر عمل کوچک یا بزرگی از تو سر زند آن را ثبت میکند و از آن بالاتر عالم،محضر خداست و ذات پاک او به تو از تو نزدیک تر است.بنابراین هرگز مورد غفلت نخواهی بود و چون چنین است تو نیز از حال خود غافل مباش.ارتباط این جمله با جمله اول از اینجا روشن میشود که انسان های فریفته دنیا غالبا از خود و آینده خویش غافل میشوند و همین امر سبب بدبختی و تیره روزی آنها میشود و انسان غافل همواره در دام بلاها گرفتار میگردد.

 

خطبه دوم

امام جمعه  سرابله در آغاز خطبه دوم پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی ودرود وسلام به اهل بیت ،  بمناسبت بیست ونه مهرماه اول صفر ورود کاروان امام حسین(ع) را به شام آن مصیبت عظمی را تسلیت گفته و افزود در روایات فراوان وارد شده است و همیشه عرض کرده ام وقتی از امام زین العابدین(ع) سوال شد ای فرزند رسول خدا کجای این حرکت بر شما بسیار سخت گذشت، حضرت اشاره ای به کربلا و سرهای بریده و بدنهای عریان و بدنهای عربا عربا و اسارت    آل لله هیچ اشاره ای نکرد. تنها فرمود الشام الشام الشام وقتی به آن حضرت فرمودند چرا، فرمود دشمنان جدم امیرالمؤمنین(ع) در شام بودند چون آنان تربیت شده دستگاه پلیدی یزید و با تبلیغات چنان وانمود کرده بودند که عده ای افراد خارجی که به اهل اسلام حمله نموده اند که مردان آنان را کشته ایم و زن و بچه های آنان را اسیر نموده ایم ، لذا شهر را چراغانی کرده بودند وآذین بسته بودند و رقاصه ها و خواننده ها را آورده بودند و مردم با سنگ و کلوخ به سرهای مطهر می زدند و به سوی ما آب دهان پرتاب می کردند و به اسرا و سرهای مبارک جسارت می کردند ، تا جایی که عمه ام زینب(س) اسوه صبر و مقاومت تحمل از دست داده وسر خود را بر محمل کوبید و خون تمام بدن آن حضرت را فرا گرفت. لذا در شام برما بسیار سخت گذشت. و حقا این برای اهل بیت پیامبر بزرگترین مصیبت بود.

خطیب نماز جمعه شهرستان چرداول بمناسبت سالروز ارتحال عالم مجاهد مرحوم آیت الله مهدوی کنی ضمن تسلیت ارتحال آن عالم مجاهد گفت حقا مرحوم آیت الله مهدوی کنی مجاهدی زاهد، پارسا و انقلابی و ولایتی بود. ولایتی زیست و ولایتی دار فانی را وداع گفت . واقعا که خصلت ولایت مداری آن مرحوم برای ما درس بزرگی است که تا لحظه آخر از خط امام و رهبری حکیم یک سر سوزن فاصله نگرفت.

خطیب نماز جمعه شهرستان سرابله بمناسبت سالروز شهادت آیت الله مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی(ره) فرزند ارشد امام خمینی ضمن تسلیت شهادت آن عالم مجاهت گفت مرحوم حاج آقا مصطفی به عنوان بازوی توانمند امام پیوسته در کنار امام مسئول مبارزه با حکومت ستمشاهی بود که دشمنان زمان با دسیسه های گوناگون آن فقیه مجاهد را به شهادت رساندند تا به گمان اینکه امام دل سرد شود و دست از انقلاب بکشد ولی برعکس شهادت حاج آقا مصطفی عمر رژیم را کوتاه نمود و به حرکت امام سرعت خاصی بخشید.

حجت السلام امرائی بمناسبت چهارم آبان سالروز اعتراض و افشاگری امام علیه پذیرش قانون نگین کاپیتولاسیون گفت حقا امام شاخ غول را شکاند و او را رسوا کرد و علیه رژیم در ملاء عام دست به افشاگری این قانون ننگین زد. امرائی افزود امام خمینی (ره) در اوائل انقلاب راجع به آمریکا خطاب به ملت ایران فرمودند ، آمریکا تا نابودی کاملتان از شما دست بر نمی دارد، آمریکا دشمن همه ادیان است حتی مسیحیت آمریکا اصلا به ادیان اعتنایی ندارد و جز منافع خودش را نمی خواهد و فقط منافع دولت آمریکا را می خواهد و همه جهان را به آتش زده است و به آتش می کشد. آمریکای جهان خوار بزرگترین دشمن اسلام و مسلمانان جهان است و به خون اسلام و استقلالتان تشنه است. تحمیل قانون ننگین کاپیتولاسیون بر ملت مظلوم و شاه مخلوع ثابق از بزرگترین جنایات آمریکا بود، خطیب نماز جمعه افزود جای تعجب است که دو مجلس ما در آن زمان یعنی مجلس شورا و مجلس سنا هردو این قانون را تصویب کرده بودند ام امام یک تنه ایستاد و عاقبت این قانون را سرنگون نمود.

 خطیب نماز جمعه شهر سرابله در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع نخبگان کشور در مورد عهد شکنی آمریکا در برجام گفت، معظم له فرمودند: آمریکا به عمل نکردن خود در برجام و با متهم کردن نظام جمهوری اسلامی تلاش می کند در منطقه و دیگر عرصه های سیاسی از جمهوری اسلامی امتیاز بگیرد به همین دلیل است دست به تحریمهای جدید علیه جمهوری اسلامی زده است و آمریکا کارگزار صهیونیسم بین الملل است ، آمریکا بوجود اورنده داعش و جریان تکفیری است، آمریکا از آن نیرویی که جلوی داعش ایستاده است عصبانی است چون نقشه های آنان را در لبنان و عراق و سوریه و غیره برهم زده است. و همه یقین داشته باشند آمریکا این بار هم تو دهنی خواهد خورد و از ملت ایران شکست خواهد خورد و نباید از مکر آمریکا غافل شویم و هدف آمریکا ایجاد اختلاف داخلی و تقابل میان مردم و حاکمیت و مقابله با نقش منطقه ای ایران و هدف قرار دادن سپاه و مقابله با حضور منطقه ای وتوان موشکی ایران است.

حجت السلام امرائی از مردم عزیز بخاطر دفاع و حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و توان موشکی قدر دانی نمود. ایشان سپس با ذکر دعا وصلوات خطبه های نماز جمعه را به پایان رسانید.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه