پنج شنبه 1396/6/2 - 44 : 5
مشخصات امام جمعه
احمد امرائی
احمد امرائی
سرابله
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30

خطبه اول

امام جمعه سرابله در آغاز خطبه اول پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی در ادامه ترجمه وتفسیر سلسله بحثهای نهج البلاغه کلام 376 را ترجمه وتفسیر نمود. ( إن الحق ثقیل مریء وإن الباطل خفیف و بیء یعنی حق سنگین اما گواراست و باطل سبک است اما بلاخیز ومرگ اور) از این روایت استفاده می شود که عثمان تمام فرمانداران خود را از نقاط مختلف کشور اسلام گرد آوری کرده بود تا در مورد شکایات مردم از آنها سوال کنند و از حضرت علی (ع) دعوت کرده بودند تا شرکت کند. آن حضرت خطاب به عثمان این جمله را گفت إن الحق ثقیل مریء وإن الباطل خفیف و بیء یعنی حق سنگین اما گواراست و باطل سبک است اما بلاخیز ومرگ آور. امام سپس افزود وای بر تو هرگاه کسی به تو راست بگوید عصبانی می شوی و اما اگر دروغ بگوید راضی میگردی. مطالب بسیاری از مردم به تو رسیده که اگر آنها را ترک کنی بهتر از آن است که اصرار بر آنها داشته باشی از خدا بپرهیز و از آنچه مردم درباره تو نمی پسندند توبه کن سپس عثمان عصبانی شد وگفت که چرا مرا رها نمی کنید؟ چرا این همه سرزنش می کنید من کاری نکرده ام شما اوضاع را بر ضد من دگرگون ساختید حوادث بعد از این ماجرا در تاریخ صدر اسلام به طور مشروح آمده  نشان می دهد که عثمان سرانجام تن به حق نداد چرا که تلخ و سنگین بود و باطل را برگزید چرا که ظاهرا شیرین بود ولی عاقبت دردناکی برای او وبرای جهان اسلام بوجود آمد ای کاش کلام امیر مومنان را پذیرفته بود و آن همه آسیب ها به جهان اسلام نمی رسید. سنگینی حق به این دلیل است که در بسیاری از موارد خلاف میل انسان است و اصولا حرکت کردن در مسیر حق کار بسیار پیچیده و مشکل است وبگفته بعضی از دانشمندان راه رفتن روی طناب است اما بعکس باطل سبک و آسان است چرا که انسان هرگونه بخواهد آن را مطابق میل خود تنظیم می کند و به طور موقت از آن لذت می برد ولی عاقبتی دردناک دارد. هم در این دنیا مردم بر ضد او می شورند و هم در آخرت گرفتار عذاب دردناک الهی می شود.

خطبه دوم

امام جمعه  سرابله در آغاز خطبه دوم پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی ودرود وسلام به اهل بیت ،  بمناسبت سوم مرداد ماه اول ذی القعده ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر و آغاز دهه کرامت . میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و دهه کرامت را تبریک گفته و روایتی از امام صادق(ع) را نقل نمود که آن حضرت می فرمایند: البنات حسنات و البنون نعمت و انما یثاب الحسنات و یسئل النعمت یعنی دختران حسنه هستند و پسران نعمت و خداوند برای حسنات ثواب قرار داده است و ولی از نعمت سوال می کند . خطیب نماز جمعه افزود  دختران دیروز مادران امروز و دختران امروز مادران فردا هستند . ایشان گفت  فرزندان جنگ وجهاد از دامن پاک مادران برخواستند و فتح الفتوح هشت سال جنگ تحمیلی را به نام خود ثبت کردند  و باید جوری دختران خود را تربیت نمائیم که بتوانند مادرانی پاک برای فرزندان باشندو حضرت فاطمه معصومه بهترین الگو و اسوه برای دختران مسلمان است . زهد و پارسایی آن حضرت علم و درایت آن حضرت عبادتها و راز و نیازها و عبودیت و بندگی و مناجات آن حضرت ساده زیستی دلسوزی و کریم بودن آن حضرت همه و همه برای دختران ما الگوست . خلاصه حضرت فاطمه معصومه(س) اسوه ای حسنه برای دختران ما می باشد. خطیب نماز جمعه افزود باید دختران خود را به تربیت اسلام و قرآنی تربیت نمائیم و زنان و دختران ما باید زنان و دختران اهل بیت همچون فاطمه معصومه(س) را الگوی خود قرار دهند نه دختران شرق و غرب .

 خطیب نماز جمعه شهرستان سرابله بمناسبت  پنج مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه تهران به امامت مرحوم آیت الله سیّد محمود طالقانی رحمه الله علیه و به امر امام امت روایتی از امام محمد باقر(ع) را نقل نمود که آن حضرت می فرمایند: الخیر والشر یضاعف یوم الجمعه یعنی کارهای خوب و کارهای بد در روز جمعه چند برابر می شود ونماز جمعه در روز جمعه چون مصداق خیر است ثواب آن چند برابر است تا آنجایی که رسول اکرم(ص) می فرمایند نماز جمعه حج فقراست یعنی کسانی که تمکن مالی ندارند و نمی توانند به مکه تشرف شوند در نماز جمعه شرکت کنند. ایشان سپس روایتی از امام صادق(ع) نقل نمود که آن حضرت می فرمایند: اف لرجل المسلم لایفرغ نفسه فی السبوع یوم الجمعه لامر دینه یعنی وای بر مرد مسلمانی که روز جمعه برای امر دینش دست از کار نکشد یعنی روز جمعه کسب و کار باید تعطیل شود و به امور دین پرداخت که بهترین عمل در روزجمعه حضور در نماز جمعه و اقامه آن است . قرآن کریم در سوره جمعه می فرماید ای کسانی که ایمان آورده اید وقتی که برای نماز جمعه ندا داده می شود بشتابید به سوی ذکر خدا و کسب و کار و معاملات راتعطیل کنید زیرا این برای شما بهتر است. ورسول خدا نیز می فرمایند من اتی الجمعه ایمانا احتسابا استانف العمل یعنی هرکسی از روی ایمان و اعتقاد در نماز جمعه حاضر شود باید عمل را از سر بگیرد یعنی تمام گناهان او پاک می شود امرائی گفت نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر است . انشاءالله مومنین و مومنات نسبت به این عبادت بزرگ مواظبت نمایند.

حجت السلام امرائی بمناسبت سالروز عملیات افتخار آفرین مرصاد در سال شصت و هفت گفت رمز پیروزی  در این عملیات و همه عملیاتها توکل به خدا و پشت سر ولایت فقیه بودن و گوش به فرامین ولایت فقیه و وحدت وهمدلی بوده است که دشمن امروزه همه اینها را مورد هجمه قرار داده است

 خطیب نماز جمعه شهرستان چرداول بمناسبت هفته بهزیستی و تامین اجتماعی ضمن تبریک این روز به خدمتگزاران این عرصه افزود حقا این دو نهاد خدمت شایانی رابه جامعه الهی  و ولائی ما ارائه می دهند و کار آنان خدمت به خلق خداست و این خدمت را نباید کم بدانند و این خدمت نصیب همه کس نمی شود و خداوند ان شاءالله به توفیقاتشان بیافزاید. ایشان سپس با ذکر دعا وصلوات خطبه های نماز جمعه را به پایان رسانید.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه