دوشنبه 1396/1/7 - 16 : 5
مشخصات امام جمعه
احمد امرائی
احمد امرائی
سرابله
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/5/29
موضوع و خلاصه مختصری از خطبه های اول و دوم
خطبه اول
امام جمعه  سرابله در آغاز خطبه اول پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی در ادامه ترجمه وتفسیر سلسله بحثهای نهج البلاغه کلام 371 را ترجمه وتقسیر نمود.(لاشَرَفَ أعلَی مِنَ الإسلامِ، وَلاعِزَّ أعَزُّ مِنَ التَّقوَی، وَلا مَعقلَ أحسَنُ مِنَ الوَرَعِ، وَلا شَفِیعَ أنجَحُ مِنَ التَّوبهِ، وَلا کَنزَ أغنَی مِنَ القَناعَةِ . یعنی هیچ شرافتی برتر از اسلام نیست و هیچ عزتی گران بها تر از تقوا، هیچ پناهگاهی بهتر و نگهدارنده تر از ورع (وپرهیز از شبهات) نمی باشد، هیچ شفیعی نجات بخش تر از توبه ، هیچ گنجی بی نیاز کننده تر از قناعت  نیست.)امام علی (ع) در این جملات کوتاه وپرمعنا اشاره به ده موضوع مهم می کند که هفت موضع مربوط به فضایل اخلاقی و سه موضوع دیگر مربوط به رذایل اخلاقی است . خطیب نماز جمعه شهرستان به تفسیر بخشی از این جملات پرداخت.
امام علی (ع) نخست می فرمایند شرافتی برتر از اسلام نیست این نکته با توجه به اینکه اسلام مجموعه ای از عقاید والای دینی و برنامه های سازنده عبادی و دستورات مهم اخلاقی است کاملاً روشن است . بسیاری از افراد شرف را در مقام های مادی متزلزل و اموال و ثروت های ناپایدار و قدرت و قبیله که دائما در معرض فنا هستند می دانند در حالی که شرافت واقعی این است که انسان یک مسلمان راستین باشد.
 در جمله دوم می فرمایند: عزت وقدرتی گرانبهاتر از پرهیزکاری نیست زیرا تقوا چنان انسان را مسلط بر خویش می سازد که وسوسه های شیطان و هوای نفس را به عقب می راند چه قدرتی بالاتر از این که انسان شیطان را به زمین بزند و هوای نفس را مهار کند.
در سومین جمله می فرماید: هیچ پناهگاهی بهتر ونگهدارنده تر از ورع (وپرهیز از شبهات) نیست . لغزشهای انسان در بسیاری از موارد در امور شبه ناک است که انسان را به پرتگاه محرمات مسلم شرع سوق می دهد کسی که دارای ورع و پرهیز از شبهات است در پناهگاه مطمئنی قرار گرفته است که او را از چنین لغزشی باز می دارد.
امام علی (ع) در چهارمین نکته می فرماید: هیچ شفیعی نجات بخش تر از توبه نیست زیرا شفاعت شفیعان دیگر گاه پذیرفته     می شود و گاه ممکن است پذیرفته نشود زیرا گناه سنگین تر از شفاعت است اما توبه واقعی که با ندامت کامل و تصمیم بر عدم تکرار گناه و جبران گذشته و اعمال صالح آینده صورت گیرد قطعاً در پیشگاه خداوند پذیرفته خواهد شد.
در پنجمین نکته اشاره به اهمیت قناعت کرده می فرماید هیچ گنجی بی نیاز کننده تر از قناعت نیست . گنجهای دیگر پایان    می پذیرند، گنجی که پایان نمی پذیرد گنج قناعت است اضافه براین برای حفظ گنجهای ظاهری رنج فراوان باید کشید چرا که دشمنان وسارقان و حسودان دائماً در کمین اند ولی گنج قناعت هیچ سارق و دشمن و حسودی ندارد.

                                                                        خطبه دوم
امام جمعه  سرابله در آغاز خطبه دوم پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی ودرود وسلام به اهل بیت ، به مناسبت 31 مرداد سالروز بزرگداشت مساجد گفت رسول خدا(ص) وائمه هدی می فرمایند که اهل مسجد زوار خانه خدا هستند و بر خدا لازم است که از زوار خانه خود استقبال و بدرقه نماید . حجت السلام امرائی افزود در روایات وارد شده است که مساجد و قرآن در روز قیامت در دادگاه عدل خداوند از کسانی که اهل مسجد و اهل قرآن نبوده اند شکایت می کنند . انشاءالله با حضور خود در مساجد ونماز جمعه و جماعات رضایت مساجد را جلب نماییم تا روز قیامت مسجد از دست ما شاکی نباشد . امرائی گفت دشمن از همان اوائل انقلاب بخصوص از سالهای اخیر به دنبال خالی نمودن مساجد ویا کم رنگ نمودن نمازهای جمعه و جماعات بوده است. امرائی گفت شهدای ما و شهدای هشت سال جنگ تحمیلی و همه مبارزین ستمشاهی همگی از مساجد بر خواسته اند. بیش از نودو پنج درصد از شهدای ما از مساجد عازم جبهه ها شدندو رسول خدا از اولین اقداماتش ساخت مسجد بود انشاءالله با حضورمان در مساجد ورونق دادن به نماز جمعه وجماعات شیاطین واستکبار و دشمنان داخلی و خارجی را مأیوس نمائیم.
حجت السلام امرائی به مناسبت روز بزرگداشت ابو علی سینا وروز پزشک ضمن گرامیداشت یاد وخاطره دانشمند بزرگ جهان اسلام وبزرگ پزشک مسلمان وتبریک به پزشکان عزیز،  افزود پزشکان زحمات زیادی می کشند و وظیفه سنگینی بر عهده دارند. امام صادق (ع) می فرمایند هیچ شهر و دیاری از پزشک بصیر و مورد اعتماد بی نیاز نیستند . پزشک و پزشکان حقیقتاً قشرزحمت کش و مؤثری در جامعه ماست هستند امیدواریم قدر دان زحمات آنان باشیم  به آنان احترام کنیم تا آنان نیز به مردم خدمت صادقانه انجام دهند.
خطیب نماز جمعه شهرستان چرداول به مناسبت هفته دولت وروز کارمند این ایام را تبریک وتهنیت گفته وافزود حضرت علی(ع) برای دولتها هفت ویژگی وخصوصیت بیان نموده است.1- سیاست نیکو2-عدالت3-خوشرفتاری با مردم4-بیداری5-ساده زیستی6 دقت در انتخاب کارگزاران 7- ارتباط مستقیم با مردم. ایشان افزود امیدواریم که دولتمردان این فرمایشات حضرت علی (ع) را نصب العین خود قرار داده تا دولت آنان پایدار و مردمی و اسلامی و انقلابی باشد . ضمناً حجت السلام امرائی هفت ویژگی فوق را تفسیر وتشریح نمودند. ایشان سپس با ذکر دعا وصلوات خطبه های نماز جمعه را به پایان رسانید.
اخبار
ارتباط با امام جمعه