دوشنبه 1396/4/5 - 59 : 21
مشخصات امام جمعه
احمد امرائی
احمد امرائی
سرابله
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/29

خطبه اول

امام جمعه موقت سرابله در آغاز خطبه اول پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و اینکه تقوی سبب نجات انسان در دنیا و آخرت است از خداوند متعال خواستند که به همه توفیق انجام واجبات و ترک محرمات عنایت فرماید و افزود انجام محرمات انسان را از یاد خدا دور می نماید بطوریکه ممکن است انسان گرفتار کفر و ارتداد گردد پس از خداوند متعال برای ترک محرمات کمک بخواهیم.

خطیب نماز جمعه شهرستان در ادامه بحث خطبه قبل به بحث عوامل تقوا پرداختند که قبلا به استناد قرآن وروایات انجام واجبات وترک محرمات و شبهات و محاسبه نفس سه عامل  کسب تقوی الهی می باشد.

 اما عامل چهارم حفظ زبان است در روایات وارد است که اکثر گناهان فرزندان آدم از طریق زبان است حضرت علی (ع)  می فرمایند: بخدا قسم نمی بینم بنده ای به تقوا برسد مگر آنکه زبانش را حفظ بکند این احادیث بیانگر این مطلب است که بدون حفظ زبان رسیدن به تقوای الهی محال است چون تقوا با گناه منافات دارد و عدم حفظ زبان مساوی است با ارتکاب گناهان زیاد. گناهانی که جز کبائر به شمار می روند.

عامل پنجم تقوا ترک دنیا طلبی است امام علی (ع) می فرمایند: بر دل دنیا طلب حرام است که تقوا در خود جای دهد. امام صادق(ع) می فرمایند: دوستی دنیا رأس همه گناهان است پس برای رسیدن به تقوا باید حب دنیا از دل بیرون کرد.

ششمین عامل تقوا . حیا از مردم است امام عسکری(ع) می فرمایند: کسی که از مردم حیا نکند و پروایی نداشته باشد از خداوند نخواهد ترسید

هفتمین عامل تقوا ترک پر گویی امام علی (ع) می فرمایند اگر کسی زیاد حرف بزند لغزشش فزونی می گردد و کسی که لغزشش زیاد شود  شرمش اندک می شود و کسی که شرمش کم شود ورع اش کم می شود وکسی که ورع اش کم شود قلبش بمیرد و قلب مرده به آتش درافتد.

                                                             خطبه دوم

امام جمعه موقت سرابله در آغاز خطبه دوم پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی ودرود وسلام به اهل بیت ، بمناسبت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر وروستا این روز را به رهبر معظم انقلاب و ملت عزیز و مقتدر اسلامی تبریک گفتند چرا که بفرموده مقام معظم رهبری روز انتخابات روز جشن ملی است و ضمن تشکر از کسانی که سبقت گرفته و انتخاب خود را انجام دادند و از کسانی که به هر علتی موفق نشده اند در پای صندوقهای رأی حاضر شوند هرچه زودتر با حضور در شعب اخذ رأی حاضر و رأی خود را به صندوق بیاندازند، چرا که شرکت در انتخابات کار خیر است و از اعمال عبادی است. وبه دستور قرآن کریم مؤمن باید در کار خیر سبقت گیرد و به انجام آن بشتابد و علاوه بر حضور باید انتخابی شایسته هم داشته باشد کسی را انتخاب نماید که اولا ثابت کرده باشد پیرو خوبی برای ولایت فقیه باشد ثانیاً خدمتگذاری صادق برای مردم بوده و چشم امید به داخل کشور داشته باشد نه به قدرتهای پوشالی خارجی و حامی محرومان باشد نه ثروتمندان و اشرف گران .

حجت السلام احمدی بمناسبت روز ملی جمعیت که با استناد به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) که می فرمایند: ازدواج کنید و نسل را زیاد کنید که من در میان امتها به زیادی شما مسلمانان مباهات و افتخار می کنم. جمعیت و آمار دقیق در راستای شکوفایی اقتصاد و حضور پر نشاط جوانان اثر خوبی دارد.

خطیب نماز جمعه شهرستان سرابله بمناسبت سالروز فتح خرمشهر این فتح الفتوح را تبریک گفته و اظهار داشتند در ان زمان نیز از نظر قدرتهای جهانی فتح خرمشهر محال به نظر می رسد بطوری که صدام اعلام کرد اگر خرمشهر را فتح کنند من کلید بصره را به آنان می دهم اما رزمندگان و فرماندهان به اتکال به قدرت خداوند و نیروهای داخلی امر محال ظاهری را به نصرت الهی محقق کردند و این درس بزرگی برای ما خصوصا مسئولانی هست که امروزه تمام نگاهشان به خارج است و قدرتهای پوچ و عنکبوتی را کدخدا می دانند. و خدا را فراموش کرده اند و به کدخدا چسپیده اندو باید بدانند که امید داشتن به کد خدا ملت را خوار می کند در حالی که امید و توکل به خداوند و قدرت داخلی عزت و افتخار می آورد. ایشان سپس با ذکر دعا وصلوات خطبه های نماز جمعه را به پایان رسانید.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه