چهارشنبه 1396/7/26 - 11 : 11
مشخصات امام جمعه
احمد امرائی
احمد امرائی
سرابله
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/27

فرم اطلاعات و چکیده خطبه های نماز جمعه شهرستان شیروان چرداول (سرابله)

ایراد خطبه های نماز جمعه توسط: امام جمعه  حجت الاسلام احمدامرائی  تاریخ برگزاری نماز جمعه:27/5/1396 مسئول ستاد:حاج آقااحمدی   شماره : 205-س/ج/ن

تعداد شرکت کنندگان: 570

مرد:  350

زن:  220

 

جمعیت شهر:  15000 نفر

کیفیت خطبه: ---------

 

1-سخنران پیش از خطبه و چکیده ای از سخنرانی: ……………………………………………………….

2-حوادث وجریانهای مهم سیاسی منطقه در این هفته...................................................................

3-تعداد جلسات ستاد در این هفته با قید تاریخ و اعضای شرکت کننده و چکیده تصمیمات.............................

نام ونام خانوادگی:جعفر بيگي.تاریخ:27/5/1396عنوان: عضو ستاد نماز جمعه

موضوع و خلاصه مختصری از خطبه های اول و دوم

خطبه اول

امام جمعه سرابله در آغاز خطبه اول پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی در ادامه ترجمه وتفسیر سلسله بحثهای نهج البلاغه کلام 389 را ترجمه وتفسیر نمود. (من ابطا به علمه لمیسرع به نسبه یعنی کسی که اعمالش او را به عقب براند نسبش اورا پیش نخواهد برد) و در روایت دیگری آمده است. (من فاته حسب نفسه لم ینفعه حسب آبائه یعنی آن کس که از ارزشهای وجودی بی بهره است ارزش پدران و نیاکان سودی به او نخواهد بخشید.) امام در این کلام حکیمانه به نکته ای اشاره می کند که بسیاری ، از آن غافل اند می فرماید: کسی که اعمالش اورا به عقب براند نسبش او را پیش نخواهد برد. اشاره به اینکه ارزش و شخصیت در انسان به صفات و فضایل شخصی اوست، علم و دانش ، شجاعت و سخاوت، بزرگواری و امانت و صفات برجسته دیگر. وآنها که از این صفات بی بهره اندو تنها به مقام پدران خود افتخار می کنند در اشتباه بزرگی هستند و به گفته بعضی از بزرگان از عجایب روزگار این است که انسان زنده به شخص مرده ای افتخار کند و استخوانهای پوسیده را نشانه عظمت خود بداند. قرآن کریم در سوره حجرات می فرماید: ای مردم ما شمارا از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید ( اینها ملاک امتیاز نیست) گرامی ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست خداوند دانا و آگاه است البته عظمت نیاکان ممکن است بصورت تشریفاتی مایه افتخار باشد ولی افتخار حقیقی در پرتو صفات و اعمال خود انسان است.

                                                             خطبه دوم

امام جمعه  سرابله در آغاز خطبه دوم پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی ودرود وسلام به اهل بیت ،  بمناسبت امروز جمعه بیست و هفتم مرداد ماه  بیست و پنج ذی القعده روز دحوالارض گفت این روز یکی از چهار روزی است که روزه آن ثواب بسیار دارد در روایات آمده است که شب آن را عبادت کنند و روز آن را روزه بدارید که برابر با صد سال عبادت و بندگی خداست دحوالارض همان روزی است  که در بین موجهای آب در عالم خانه کعبه تشکیل شد و از اطراف آن زمین شروع به گسترانیدن نمود. امرائی گفت دحو الارض عبادات و دعاهای دارد انشاءالله از مفاتیح استفاده کنیم و از فظیلت های این روز بزرگ نهایت استفاده را ببریم .

 خطیب نماز جمعه شهرستان چرداول بمناسبت شنبه بیست و هشت مرداد سالروز کودتای امریکایی انگلیسی برای بازگرداندن محمدرضا شاه خائن در سال 1332 گفت کودتای بیست و هشت مرداد یکی از اسناد جنایات امریکا و انگلیس است این دوکشور و هم ایادی آنان بخاطر منافع بزرگی که در داخل کشور ما وجود دارد پیوسته علیه نظام الهی ما شرارت می کنند تهمت می زنند تحریم می کنند تهدید می کنند و انواع گروهکها را علیه این کشور امام زمان(عج) بسیج کرده اند مخالفت امریکا و ایادی او با اصل اسلام است و هرجا که منافع آنان به خطر بیافتد هزاران هزار انسان را به خون می کشند . شیطان بزرگ دست از انقلاب اسلامی بر نمیدارد. حدود چهل سال است که انقلاب اسلامی در تحریم شیطان بزرگ است و انواع شیطنت ها علیه ما انجام داده است از جمله هشت سال جنگ تحمیلی کمک به صدام ملعون زدن هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی زدن کشتی های ما در دریاها همه اینها اسناد جنایت امریکاست . چطور باید به این شیطان بزرگ خوشبین بود . اگر بعضی ها خیال می کنن با مذاکره و آشتی با امریکا مشکلات اقتصادی حل می شود سخت در اشتباهند. بلکه آن روز اول مشکلات جمهوری اسلامی می باشد. رهبری حکیم پیوسته می فرمایند من نسبت به امریکا خوشبین نیستم و اعتماد ندارم امروز در جریان برجام هم تمام گروهها و جناح ها فهمیده اند که حرف رهبری حکیم انقلاب حق و حقیقت است.

حجت السلام امرائی بمناسبت سی مرداد بزرگداشت مرحوم علامه مجلسی(ره) و آتش سوزی مسجد الاقصی بدست صهیونیست ها در سال 1969 وروز جهانی مساجد گفت رضوان خدا بر علامه مجلسی که حقا اسلام را احیاء کرد روایات ائمه را و احادیث آنان را به طور شبانه روزی و با تلاش بی وقفه تمام این احادیث و روایات جمع کرد و حلال و حرام را زنده کرد زحمات آن انسان بزرگ آنقدر حائز اهمیت است که بعضی ها تعبیر اسلام مجلسی را بکار می برند امرائی گفت صهیونیست ها یک سر سوزن به مسجد الاقصی سرزمین انبیاء و مرسلین یکی از چهار قصر بهشتی در این دنیا اعتقاد ندارند و همین آتش سوزی سال 1969 یکی از مصادیق آن است امرائی افزود مساجد هم سنگرند و هم جای انسان سازی در هشت سال جنگ تحمیلی و حتی قبل از انقلاب مساجد محل تجمع مردم و جوانان انقلابی بوده  و همه شهیدان ما از سنگر مساجد به جبهه ها اعزام و شربت شهادت نوشیدندو الان ما نباید مساجد را خلوت نماییم و کسی که از مسجد بریده از خدا بریده است .

خطیب نماز جمعه شهرستان سرابله بمناسبت سه شنبه سی ویک مرداد بیست ونه ذی القعده سالروز شهادت حضرت امام محمد تقی جواد الئمه (ع) شهادت مظلومانه جوانترین معصوم را ومولود پر خیر وبرکت را تسلیت گفته و افزود امام جواد یکی از آیات بزرگ خداوند متعال است چون آن امام در سنین کودکی و خردسالی به امامت رسیدند ودر مجلس سنگینی که توسط مامون خلیفه عباسی تشکیل شد چند جلسه گوناگون آن امام کودک تمام سوالات سنگین شرعی را پاسخ نمودند خطیب نماز جمعه گفت امام جواد(ع) باب الحوائج است توسل به آن حضرت برای هرکاری مفید است و در روایات درباره توسل به آن حضرت بسیار سفارش شده است امرائی گفت مقتدای ما شیعیان امامان معصومند آنان انسانهای کاملی هستند آنان سفرای خداوند متعال و جانشینان رسول اکرم هستند و ما به عنوان شیعیان آن انسان های کامل باید شبیه به آنان زندگی کنیم و شبیه به آنان عبادت کنیم و شبیه به آنان راز  ونیاز و در برابر خداوند متعال خود را بسیار کوچک بشماریم تا مصداق شیعه واقعی آنان باشیم.

 حاج آقا امرائی بمناسبت چهار شنبه یک شهریور و یکم ذی الحجه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) وحضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها وروز ازدواج آن ازدواج آسمانی  و ملکوتی را تبریک گفته و افزود آن ازدواج به دستور خداوند متعال انجام گرفت امرائی گفت این ازدواج دو بحر عمیق یعنی حضرت علی (ع) و صدیقه طاهره بزرگترین الگو و اسوه برای ما مسلمانان است و پدران و مادران و دختران و پسران تاریخ و روایات را ببینند سیده زنان اهل بهشت را ببینند. جهیزیه آن انسیه حوراء را ببینند و خود آن ازدواج در تاریخ و روایات را مطالعه کنند امرائی گفت اگر آن ازدواج ملکوتی و آسمانی  را الگو قرار دهیم یک دختر و پسر مجرد وجود نخواهد داشت . ازدواج های امروزه با یک بحران سخت مواجه است این همه طلاق و ازدواج ناکام این همه طلاق توافقی و وجود چند میلیون دختر و پسر مجرد خود گواه این نیست گواه این نیست که ما آن ازدواج را الگو قرار نداده ایم.

خطیب نماز جمعه شهرستان بمناسبت پنچ شنبه دوم شهریور آغاز هفته دولت ضمن تبریک به دولت دوازدهم گفت امیدوارم دولت دوازدهم نامه پنجاه و دوم عهد نامه مالک اشتر را نصب العین خود قرار داده و فرمایشات حکیمانه رهبر انقلاب را گام به گام عمل کنند تا بتوانند مشکلات اقتصادی و اشتغال و ازدواج را که سه مشکل بزرگ کشور است را حل نمایند.  ایشان سپس با ذکر دعا وصلوات خطبه های نماز جمعه را به پایان رسانید.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه