سه شنبه 1396/3/2 - 26 : 19
مشخصات امام جمعه
احمد امرائی
احمد امرائی
سرابله
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/18

فرم اطلاعات و چکیده خطبه های نماز جمعه شهرستان شیروان چرداول (سرابله)

ایراد خطبه های نماز جمعه توسط: امام جمعه  حجت الاسلام احمدامرائی  تاریخ برگزاری نماز جمعه:18/1/1396 مسئول ستاد:حاج آقااحمدی     شماره : 184   -س/ج/ن/

تعداد شرکت کنندگان: 420

مرد:  270

زن:  150

جمعیت شهر:  12000 نفر

کیفیت خطبه: ---------

 

1-سخنران پیش از خطبه و چکیده ای از سخنرانی:.....................................................................

2-حوادث وجریانهای مهم سیاسی منطقه در این هفته...................................................................

3-تعداد جلسات ستاد در این هفته با قید تاریخ و اعضای شرکت کننده و چکیده تصمیمات.............................

نام ونام خانوادگی:جعفر بيگي.تاریخ:18/1/1396عنوان: عضو ستاد نماز جمعه

موضوع و خلاصه مختصری از خطبه های اول و دوم

خطبه اول

امام جمعه سرابله در آغاز خطبه اول پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی در ادامه ترجمه وتفسیر سلسله بحثهای نهج البلاغه کلام 367 را ترجمه وتفسیر نمود (یا ایها الناس، متاع الدنیا حطام موبی ء فتجنبوا مرعاه قلعتها أحظی من طمأنینتها، و بلغتها أزکی من ثروتها. حکم علی مکثر بالفاقة، وأعین من غنی عنها بالراحة. یعنی ای مردم متاع دنیا همچون گیاهان خشکیده و باخیز است بنابر این از چنین چراگاهی دوری کنید دل کندن از آن لذت بخش تر است از دل بستن و اعتماد به آن و استفاده از از آن به مقدار نیاز بهتر است از جمع کردن و انباشتن ثروت آن کسی که از آن بسیار گرد آوری کند محکوم به فقر و نیازمندی است و هرکس از آن بی نیازی و دوری جوید به آسایش و آرامش خود کمک کرده است.)  امام علی (ع) در این کلام نورانی در دو بخش که هر کدام دیگری را تکمیل می کند سخن می گوید در بخش نخست بی ارزش بودن دنیا را با تعبیرات قاطع و کوبنده بیان کرده و داد سخن را در این قسمت داده و برای دنیا به هفت عیب بزرگ اشاره می کند. نخست می فرماید: ای مردم متاع دنیا همچون گیاهان خشکیده و باخیز است بنابر این از چنین چراگاهی دوری کنید. این تعبیر بسار گویا و جالب هست زیرا حطام به معنای شکستن و خرد کردن چیزی گرفته شده است و غالبا به شکستن اشیاء خشک مانند ساقه های خشک گیاهان اطلاق می شود و به همین دلیل گاهی به کاه اطلاق      می گردد.  امام علی (ع) متاع دنیا را در این جا تشبیه به همان گیاهان خشکیده که آذوقه حیوانات است نموده اما گیاهی که با میکروب وبا آغشته شده و حتی سبب مرگ حیوان می شود و به دنبال آن هشدار می دهد که از این چراگاه بی ارزش خطرناک دوری کنید این سخن در واقع بر گرفته از قران مجید است آن جا که      درباره زندگی می فرماید: بدانید زندگی دنیا تنها بازی و سرگرمی و تجمل پرستی و فخر فروشی در میان شما و افزون طلبی در اموال و فرزندان است همانند بارانی که محصولش کشاورزان را در شگفتی فرو می برد سپس خشک می شود به گونه ای که آن را زرد می بینی سپس تبدیل به کاه می شود(سوره حدید آیه 20) ولی امام تصریح می فرماید این گیاه خشک آلوده به میکروب وبا می باشد که آن را بسیار خطرناک می کند. و سپس به دو عیب دیگر از عیوب دنیا اشاره کرده می فرماید: دل کندن از آن لذت بخش تر است از دل بستن و اعتماد به آن و استفاده از آن به مقدار نیاز بهتر است از جمع کردن و انباشتن ثروت آن . امام علی (ع) در این دو ویژگی، راه استفاده از از مواهب دنیا را نشان می دهد نخست اینکه دل به آن نبندد و به آن اعتماد نکند و دیگر اینکه به مقدار نیاز و حاجت از آن بهره گیرد و در پی ثروت اندوزی و جمع کردن مال از طریق حرام و حلال نباشد بدیهی است اگر کسی که دل به دنیا نبندد اکثر نگرانی های او بر طرف می شود زیرا دلبستگی به دنیا توأم با نگرانی های فراوانی به دلیل حفظ یا از دست رفتن و حسد حسودان و کینه توزی دشمنان است.

 امام علی (ع) در چهارمین و پنجمین وصف دنیا می فرمایند: کسی که از آن بسیار گردآوری کند محکوم به فقر و نیازمندی است و هرکس که از آن بی نیازی جوید به آسایش و آرامش خود کمک کرده است.  دلیل آن روشن است دنیا پرستانی که در فکر جمع کردن اموال هستند غالبا بخیل اند حتی در باره خویشتن و بسیاری از آن ها زندگانی فقیرانه ای دارند از این رو معتقدند که نیازمند ترین افراد دنیا سلاطین و پادشاهان اند اضافه بر این این گونه افراد حریص اند و حرصی که در جمع آوری نیازهای خود می کنند بیشتر است آنها هرگز سیر نمی شوند و به همین دلیل فقیر واقعی هستند.

                                                             خطبه دوم

امام جمعه  سرابله در آغاز خطبه دوم پس ازحمد و ثنای الهی  وتوصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی ودرود وسلام به اهل بیت ، ایشان مجددا سال نو را به مردم ولایت مدار و متدین شهرستان تبریک گفته و ماه رجب و میلاد امام محمد تقی جواد الائمه را نیز تبریک گفته و گفت امام جواد(ع) به فرموده امام رضا(ع) مولود پر خیرو برکت است حضرت رضا(ع) می فرمایند: این مولودی است که پربرکت تر از او برای شیعیان به دنیا نیامده است و رسول خدا(ص) می فرمایند: از نسل امام رضا فرزندی به نام محمد به دنیا می آید و آن حضرت فرزندی پسندیده  و در آفرینش از همه مردم پاک تر و در اخلاق از همه نیکوتر است . امرائی گفت آن حضرت باب الحوائج مشهور است خداوند انشاءالله در دنیا از زیارت ودر آخرت از شفاعت آن حضرت ما را محروم نفرماید. ایشان در ادامه گفت امام جواد(ع) و همه ائمه هدی سلام الله علیها انسانهای کامل و الگوهای حسنه برای ماها هستند و ما به عنوان شیعیان و رهرو آنها باید در دنیا خودمان را با آن ائمه اطهار حضرات تطبیق دهیم. زندگیمان، عبادتمان، قران خواندمان و روزه گرفتن ها و خلاصه در پی بندگی خدا، آنان الگوهای حسنه برای ماها هستند.

خطیب نماز جمعه شهرستان چرداول بمناسبت بیست فروردین  سالروز قطع رابطه سیاسی ایران و امریکا در سال پنجاه ونه و روز فناوری هسته ای گفت این روز یکی از مبارک ترین روزها برای ملت ماست چون بفرموده امام راحل رابطه ما با امریکا رابطه گرگ و میش است و همه ما می دانیم در رابطه گرگ و میش این میش است که ضرر می کند . فن آوری هسته ای یکی از برکات مهم قطع رابطه با امریکاست. امرائی افزود اگر ما با امریکا رابطه داشتیم هرگز به این فناوری عظیم دست پیدا نمی کردیم امیدواریم مسئولین اجازه ندهند که خون جوانان هسته ای به یغمی رود. ما در این مسیر شهدای ارزشمند و دانشمندان گران بهایی را از دست دادیم و این صنعت کاملا بومی و برای هر ملتی لازم و نیاز ضروری است  در آینده نه چندان دور هر کشوری مجهز به فناوری هسته ای نباشد سخت محتاج قدرتهای استکباری است بحمد الله امروزه جمهوری اسلامی جز هفت کشور هسته ای شده و دنیا نیز این را پذیرفته است ولی این شیطان بزرگ و ایادی استکباری پیوسته سنگ اندازی می کنند و باید با سعی و تلاش این صنعت حیاتی را سرو سامان دهیم چون سوخت های فسیلی در حال اتمام هستند و اگر این صنعت نباشد کشور بطور صددرصد به قدرتهای شیطانی وابسته خواهد شد.

حجت السلام امرائی بیست ویک فروردین سالروز شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی بدست گروهک منافقین در سال هفتاد و هشت شهادت آن یار امام و رهبری و آن سرباز ولایت را تسلیت گفته و افزود مرحوم شهید صیاد یکی از مالک اشترهای زمان بود و تا لحظه شهادت گوش به فرمان ولایت فقیه و سربازی مطیع ولی امر مسلمین می دانست .

خطیب نماز جمعه شهرستان سرابله بمناسبت بیست ودو فروردین سیزه رجب فرخنده سالروز میلاد حضرت علی (ع) وروز اعتکاف میلاد آن مولود کعبه را تبریک گفته و گفت رسول اکرم(ص) می فرمایند: یا علی در تو چند فضیلت وجود دارد که من هم دارای آنها نیستم از جمله اشاره فرمودند: که تو در خانه کعبه متولد شده ای . امرائی گفت وضعیت مادر امیر المومنین (ع) مانند وضعیت مریم مقدس و مریم قرآنی و مریمی که مادر یک پیامبر اولاالعزم پیش آمد یعنی درون بیت المقدس مادر حضرت عیسی ابن مریم درد زایمان اورا گرفت ولی خداوند عالم اجازه تولد یک پیامبر اولاالعزم را در بیت المقدس  نداد ولی امیر المومنین با اینکه خانه کعبه دارای در بوده است . فرشتگان مادر امیرالمومنین را به درون کعبه دعوت نموده و به اذن خدای متعال دیوار خانه کعبه شکافته می شود و مادر آن حضرت وارد می شود و حضرت در خانه خدا متولد می شود . امرائی افزود این فضیلت را هیچکدام از صدو بیست و چهار هزار پیامبر از اوصیا و اولیاء را نداشتندو فقط خاص حضرت علی (ع) است و به عنوان شیعیان آن حضرت بر خود می بالیم و افتخار می کنیم که پیرو همچون شخصیت ارزشمند و الهی هستیم.

خطیب نماز جمعه بمناسبت  ماه رجب گفت خداوند متعال می فرماید: من این ماه رجب را ریسمانی بین خود و بندگانم قرار دادم پس هرکسی که که به این ریسمان چنگ زند به وصال من خواهد رسید و کسی که در این ماه مرا بخواند او را اجابت می کنم و کسی که در این ماه از من درخواست کند به او عطا خواهم کرد . امرائی گفت رسول خدا(ص) می فرمایند: رجب شهر الله الصب است یعنی ماه ریزش رحمت خداوند بر سر بندگان است انشاءالله بتوانیم با روزه داری که در این ماه بسیار سفارش شده است و با اعتکافمان از این ریزش رحمت الهی استفاده کنیم و در این ماه پر خیر وبرکت بی نصیب نباشیم. امرائی گفت رسول خدا(ص)   می فرمایند در ماه رجب زیاد استغفار کنید. ماه رجب ماه استغفار و توبه به درگاه خداوند است همه گناهکاریم انشاءالله که بتوانیم در این ماه با استغفار و بندگی خدا گناهنمان را پاک نماییم.

حجت السلام امرائی بمناسبت  پانزده رجب سالروز وفات حضرت زینب(س) در سال شصت ودو هجری قمری رجعت آن حضرت را تسلیت گفته و افزود رسول خدا(ص) می فرمایند کسی که برای زینب(س) دختر علی (ع) اشک بریزد همانند کسی است که بر امام حسین (ع) اشک می ریزد امرائی افزود اگر وجود آن حضرت در کربلا نبود یزید زمان کربلا را در کربلا دفن می کرد اما شیعیان مدیون آن حضرت و یار وفادار سید الشهداء و آن شیر دختر امیرالمومنین(ع) و حضرت زهرا(س) هستیم اگر آن حضرت نبود دختران آل الله را همه به اسارت می بردند و آنان را به عنوان برده و کنیز در بازار می فروختند. ولی وجود مبارک آن شیر زن و خطبه های غرا و آتشین آن حضرت باطل را رسوا نموده و حقانیت شهدای کربلا را به اثبات رسانید . خداوند در دنیا از زیارت ودر آخرت از شفاعتش ما را محروم نفرمیاد.

خطیب نمازجمعه شهرستان سرابله مبناسبت نامگذاری سال توسط رهبری حکیم امام خامنه ای حفظه الله گفت معظم له سال را مزین فرمودند به سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال . امرائی افزود این نسخه شاف بخش ملت و دولت است و تنها راه برون رفت و بی اثر کردن تحریمهاست اگر ما در اقتصاد مقاومت کردیم وروی پای خودمان ایستادیم و تولید و شغل ایجاد کردیم دشمنان قسم خورده  انقلاب را زمین گیر کرده ایم . امیدواریم که ملت و دولت دست در دست هم این شعار را عملی و عملیاتی کرده  تا میوه شیرین آن را بچشند چون حقیقتا راه نجات اقتصاد ما عملی نمودن این شعار بسیار دقیق مقام معظم رهبری ماست. ایشان سپس با ذکر دعا وصلوات خطبه های نماز جمعه را به پایان رسانید.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه