جمعه 1396/2/8 - 43 : 18
مشخصات امام جمعه
عباس فلاحی
عباس فلاحی
امين شهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
تبریک عید مبعث

اخلاق انتخاباتى‏

اخلاق مجموعه ملكات و حالات درونى انسان را گويند كه به پشتوانه معارف و عقايد حقه و تمرين و ممارست در بندگى خالصانه حضرت حق و در كانون تربيت اولياء خدا و در نهايت اصلاح و هدايت نفس آدمى تحقق مى‏يابد و چنان‏كه علماى اخلاق و شخصيت‏هاى وارسته و ره‏يافته به حريم وصل و قرب الى الله و سالكانِ قرار گرفته در مدار سير و سلوك و تزكيه و تهذيب كه جهاد اكبرش نامند، به ما آموخته‏اند، هرگاه آدمى در حوزه درون سامان يابد و جوهره درونى و باطنى او الهى و توحيد‏ى شكل گرفته باشد، قطعاً در تبعيت از درون، بيرون او نيز جهت الهى و خدايى مى‏يابد و شايد به خاطر همين ملاحظه باشد كه حضرت امام(ره) و خلف صالح وى مقام معظم رهبرى(مدظله‏العالى) همواره به توده‏هاى مردم به‏ويژه خواص و كارگزاران و مسؤولان نظام اسلامى سفارشات ويژه در جهت مراقبت از نفس و مهار و كنترل هواهاى نفسانى داشته و دارند. فراموش نكرده‏ايم روزهاى آغازين دولت يازدهم را كه امام خامنه‏اى(مدظله‏العالى) به رياست محترم جمهورى نسبت به انس با خدا و نماز شب و تلاوت قرآن و توسل به اهل بيت عصمت و طهارت(سلام‏الله‏علیهم)؛ سفارشات موكدى داشتند. جاذبه قدرت به‏گونه‏اى است كه در صورت عدم ظرفيت روحى و معنوى و خودساختگى درونى و اخلاقى ممكن است دنيا و آخرت انسان را تباه سازد. شهوت قدرت، ثروت و شهرت به ميزانى خطرناك است كه انسانهاى بزرگ را گاهى از مدار ادب و اخلاق خارج مى‏كند و البته به ميزانى هم شيرين و نجات‏بخش است تا جايى كه انسانهاى خودساخته را كه از اقبال مردم و مسؤوليت و مقام، فرصتى مى‏سازند براى اعتلاى ارزشهاى دينى و انقلابى و ملى و خدمت خالصانه و بى‏منت به خلق خدا كه خود عبادتى است بس عظيم و پرثواب، به عزتى بزرگ در دنيا و پاداشى بى‏حساب در آخرت سوق مى‏دهد. به‏ويژه اگر از رهگذر مديريتهاى جهادى و انقلابى، گره‏هاى كور جامعه و اقشار ضعيف و مستضعف باز گردد و مسير زندگى و معيشت مردم آبرومندانه هموار بشود.

بنابراين همه‏چيز به خلقيات و ملكات درونى افراد به‏ويژه خواص، بستگى دارد تا جايى‏كه پيامبر اكرم(ص) وقتى مصاديق خواص امتش را چهار گروه اُمرا و علما و تجّار و عبّاد معرفى و در خصوص اُمرا كه مديران و كارگزاران جامعه مى‏باشند، مى‏فرمايند اينان به‏منزله چوپانند و طبيعى است كه چوپان نقش نگهبانى و حفاظت و پاسدارى را ايفا مى‏نمايد، لذا واى بر چوپانى كه خود گرگ باشد كه در اين‏صورت هم خود و هم گوسفندانش را تباه مى‏سازد.

البته اين تشبيه فراتر از ظاهرش از عمق بسيار بالايى برخوردار مى‏باشد چه آن‏كه هشدارى است براى مدعيان خدمت و پاسبانى از ارزشها و عزت و اقتدار ملت بزرگى كه با هزينه‏هاى سنگينى به‏دست آمده است. چه بسيار انسانهاى كم‏ظرفيتى كه با اقبال مردم، صاحبان مقام و منصب و جايگاهى شدند و متأسفانه خود را گم كرده و تباه ساختند. بى‏ظرفيتى و يا كم‏ظرفيتى، خود گواه سستى ايمان و ضعف در اخلاق است كه يكى از عرصه‏هاى نمود آن مقطع انتخابات در جامعه و كشور آرمانى و انقلابى است كه ميراث صدها هزار شهيد و حماسه‏ها و ايثارهاى پرافتخار و پرفروغ است. از اين‏رو امانتدارى از آن امرى است سخت و دشوار كه مردان مرد ميدان عمل مى‏خواهد و ايمانى راسخ.

با نيم‏نگاهى به فرايند انتخابات پيش‏روى، چند نكته ضرورى را يادآور مى‏شويم:

۱. ضرورت تصحيح قانون انتخابات؛ به‏ويژه انتخابات رياست جمهورى كه علي‏رغم اصول محكم و قاطع قانون اساسى به‏ويژه اصلهاى ۱۱۵ و ۱۲۱ كه شرايط كانديدا و چارچوب و خط سير حركت رئيس جمهور را در پايبندى به قسم‏نامه‏اى كه در پيشگاه قرآن امضاء و متعهد مى‏شود ولى به‏دليل ابهاماتى كه در كم و كيف آن وجود دارد، متأسفانه در همان گام اول يعنى ثبت‏نام نامزدها شاهد هرج و مرج و ظواهرى مى‏شويم كه هرگز در شأن نظام و ملت ما نيست و خود زمينه‏اى براى بداخلاقى و به سخره گرفتن و طنازى مى‏شود و قطعاً در زمان مقتضى بايد مجلس و شوراى محترم نگهبان تصميم روشنى اتخاذ نمايند.

۲. از تعداد كثير حائزان شرايط عمومى ثبت‏نام و يا آنان‏كه حايز شرايط حداقلى هم نبودند كه بگذريم بايد اذعان داشت كه طبق وضعيت و شرايط موجود تنها بايد شخصيتهايى پا در عرصه رقابت انتخابات رياست جمهورى بگذارند كه لااقل در رديف شخصيتهاى طراز بالا و امتحان پس‏داده و با تجربه و كارآمد و داراى تيم‏هاى قوى اقتصادى، سياسى، فرهنگى، علمى و آموزشى و... باشند و لذا تصميم به‏جا و قاطع و شجاعانه شوراى نگهبان مبنى بر احراز صلاحيت تعداد محدودى از ثبت‏نام‏كنندگان مناسب‏ترين تصميم مى‏باشد كه بايد مورد تقدير قرار گيرد. چنان‏كه از كليه كسانى كه طبق قانون به‏عنوان عدم احراز مطرح مى‏شوند نيز بايد تقدير و تشكر كرد كه طبق احساس تكليف و وظيفه، خود را شايسته اين مسؤوليت‏ خطير دانسته و اقدام به ثبت‏نام نمودند، قطعاً اين افراد در مناصب ديگر فرصت خدمت دارند چنان‏كه از تعدادى هم كه به رقابت مى‏پردازند، تنها يك نفر كه بيشترين رأى را از آن خود كند وارد ساختمان پاستور مى‏شود و از بازماندگان اين جايگاه نيز بايد تقدير و تشكر بشود كه با حضور خود گرمابخش حماسه بزرگ انتخابات گرديدند.

۳. آنچه بيش از هر چيز در اين حوزه اهميت دارد رعايت اخلاق در عرصه رقابتها و تبليغات انتخاباتى است، چه از ناحيه خود نامزدها و چه دست‏اندركاران و اعضاء ستادهاى انتخاباتى كه البته شأن ملت بزرگ ايران اين‏گونه اقتضا مى‏كند تا انتخاباتى در طراز جامعه انقلابى با داشتن مؤلفه‏هاى اساسى مشاركت حداكثرى، رقابت پرشور و اخلاق‏مدارانه و سلامت و امنيت و در نهايت انتخابى آگاهانه و توأم با بصيرت، تحقق پيدا كند.

    آنگاه چنين انتخاباتى به‏عنوان سرمايه‏اى عظيم براى عزتمندى بيشتر ملت ايران به كورى چشم دشمنان و بدخواهان رقم خواهد خورد.

۴. قانون؛ ميثاق ملى و فصل‏الخطاب در همه امور مربوط به حاكميت و جامعه منظور مى‏گردد و لذا اخلاق انتخاباتى حكم مى‏كند كليه نامزدها و طرفدارانشان حفظ حرمت و عمل به قانون و گردن نهادن به دستگاه‏ها و نهادهاى قانونى اعم از اجرايى و نظارتى را به‏عنوان يك ادب و اخلاق و جلوه‏اى از فرهنگ اجتماعى به نمايش بگذارند و دقيقاً در چارچوب قوانين مصرّح و هر آنچه كه در مقام اجرا و نظارت از طريق مجارى قانونى ترسيم مى‏گردد، مورد توجه و اقدام و عمل قرار بدهند تا اين حماسه ملى برگ زرين ديگرى را در خاطره مردم جاودانه سازد و اوج بصيرت و ادب و اخلاق را به رخ جهانيان بكشد. ان‏شاءالله.‏

اخبار
ارتباط با امام جمعه