پنج شنبه 1396/1/3 - 52 : 4
مشخصات امام جمعه
میثم تارم
میثم تارم
بردسير
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/27
اقتصاد مقاومتی امسال مسؤولین موفق نبودند و امیداواریم که در سال جدید با جدیت بیشتر پی گیری کنندچون که اقتصاد مقاومتی مساله ای کوتاه مدت و موقتی نیست

خلاصه خطبه اول

بحث  خطبه های اول  در مورد حکت 123 نهج البلاغه  بود  برخی از فقرات این حکمت در خطبه های گذشته  شرح داده شد  و چند فقره دیگر  باقی مانده  است که امروز مطرح می کنیم :

امام در ادامه می فرماید  :

وَأَمْسَكَ الْفَضْلَ مِنْ لِسَانِهِ...

یعنی خوشا به حال كسى كه سخنان زائد زبانش را نگه مى‏دارد .

گاهی این حرفهای اضافی جنبه گناه دارد  مثل غیبت , تهمت  وناسزا گفتن  که از گناهان بزرگ و کبیره اند برای زبان گناهان زیادی شمرده اند و بسیاری از انها هم گناه کبیره اند . البته این کلام امام علی علیه السلام  تنها ترک گناهان زبان را  شامل نمی شود  بلکه هر سخن ناروا و بی فایده ای را شامل می شود  یعنی خوشا به حال کسی که زبانش را کنترل می کند  وهر حرفی را همه جا نمی گوید حرفی که هیچگونه فایده ای در ان نیست  نمی زند  و امسک الفضل من لسانه   یعنی حتی حرفهایی گه گناه هم نیست و فایده ای در ان نیست و متناسب با مجلس و جلسه و مخاطب نیست  و ارتباطی با  ان شخص ندارد  ولو ان که گناه هم نیست  و حرف معمولی و عادی است ترک می کند  و سکوت را انتخاب می کند که فضیلنت ان بیشتر است امام می فرماید خوشا به حال چنین افرادی .

البته گاهی ممکن است است حرف زدن و صحبت کردن واجب باشد  مثل جایی که انسان باید امر به معروف یا نهی از منکر کند انجا واجب است حرف بزند امر و نهی کند . اینجا واجب است که انسان حرف بزند . اما گاهی حرف زدن گناه و معصیت است مثل  غیبت کردن , تهمت زدن  و دشنام دادن

اما گاهی حرف زدن مکروه است کراهت دارد  و بهتر است که انسان سکوت نماید و حرف نزد  ولی  نه واجب است ونه حرام  وگناه  ولی ترک ان بهتر است وسکوت و خاموشی بهتر است از کلام وصحبت کردن به وسیله سکوت  حکتها به قلب انسان طراوش می کند.

در جمله بعدی امام  علیه السلام می فرماید : وَعَزَلَ عَنِ النَّاسِ شَرَّهُ...

و خوشا به ان کسی که  آزار او به مردم نمى‏رسد ...

در روایات رسیده از پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم  و اهل بیت ان حضرت  , مسلمان  به معنای کسی که ازارش به مسلمانان نرسد ومسلمانان از دست و زبان او سالم و درامان باشد تفسیر و معنا شده  است  پیامبر اکرم صلی الله علیه واله وسلم  می فرماید : المسلم من سلم  المسلمون من یده و لسانه

چنان که مومن تفسیر شده است به فردی که مورد اعتماد و امانتدار و امین پیش مردم است است و مردم او را به عنوان فرد امانتدار و امین می شناسند.

ودر اخرین  جمله از این حکمت می فرماید :

وَوَسِعَتْهُ السُّنَّةُ، وَلَمْ يُنْسَبْ إلَى الْبِدْعَةِ.

و خوشا به حال آن كس كه سنت براى او كافى است و بدعتى از او سر نمى‏زند.

مومن و سعادتمند ان کسی است که سنت پیامبر  اکرم  صلی الله واله وسلم  واهل بیت عصمت و طهارت برای او کافی باشد و سرغ بدعت ها و اموری که جزو دین نیست و خرافات و پی اساس  است نرود . اموری که هیچ مرجع تقلیدی و مجتهد و عالم دینی  تایید نمی کند و انها را تایید نمی کند  دنبال انها نرود.

 

خطبه دوم :

امروز اخرین جمعه سال 1395 و در استانه سال جدید هستیم پیشاپیش سال جدید شمسی  و میلاد حضرت  فاطمه زهرا سلام الله علیها  و فرزند شان حضرت امام امت تبریک می گویم خدمت شما نماز گزاران عزیز . امیداوارم به برکت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها   سال جدید سالی مبارک وپر از خیر وبرکت برای همگی باشد .

اسلام  سنتهای گذشتگان که عقلایی باشد و از ناحیه عقل و منطق  مورد تایید نباشد مردود می داند و انها را به رسمیت نمی شناسد  مثل سنت غلط چهار شنبه سوری که از طرف عقل و منطق مردود است و هیچ فایده ای جز اسیب رساندن به جان و مال مردم ندارد  همین امسال نیز  شاهد صدمات وتلفات جانی و مالی چهارشنبه سوری بودیم هرچند کمتر شده است نسبت به سالهای گذشته .

ولی سنتهایی که مورد  تایید عقل و منطق است  مثل عید نوروز  اسلام انها را تایید کرده است . چون که سنتهای عید نوروز  مثل نطافت ,  خانه تکانی  , صله ارحام و دید بازدید ها  همه این مفاهیم از مضامین مورد تایید اسلام است  لذا اسلام ان را به رسمیت شناخته است و برای ان اداب و رسومی  قرار داده است همانطوری که برای عید فطر و عید قربان  اسلام ادابی قرار داده است برای  عید نوروز هم ادابی قرار داده اند . همانطوری که روزه گرفتن  عید غدیر  مستحب است  روزه عید نوروز هم مستحب است .

اسلام  دین عقل  و منطق است  و سنتهایی که پشتوانه عقلی و منطقی دارد  انها را به رسمیت می شناسد . برای لحظه تحویل سال  دعا قرار  داده است دعای بسیار پر معنا : یا مقلب القلوب و الابصار ..... یا محول الحول والاحوال  حول حالنا الی احسن الحال.  مهم این است  که ما حالمان را بهترین حال متحول کنیم   مهمتر از تحویل سال که بطور طبیعی صورت می گیرد ، طبیعت زنده و سرسبز می شود  حال ما و قلب ما با نشاط و نو شود زنده شود . مهمتر از خانه تکانی دل تکانی است . امیدواریم در سال جدید مسؤولین  توفیق بیشتری پیدا کنند برای خدمت به مردم خوب  ولایق خدمت رسانی  این ولی نعمتان مسؤولین . مردمی که با تمام مشکلات معیشتی ، کمبودها  ،  گرانیها ،گرفتاریها ، بی کاریها و رکودها هیچ وقت صحنه را ترک نکردند  و نظام را حفظ کردند ..

در اقتصاد مقاومتی امسال مسؤولین موفق نبودند و امیداواریم  که در سال جدید با جدیت بیشتر پی گیری کنندچون که اقتصاد مقاومتی مساله ای کوتاه مدت و موقتی نیست و به فرموده مقام معظم رهبری تنها را ه حل مشکلات اقتصادی   ونجات  کشور توجه به اقتصادمقاومتی است . توجه تولیدات داخلی  ،توجه به دانشمندان جوان خودمان و توجه به توانمندیهای خودمان . ما متاسفانه اقتصاد و حل مشکلاتمان را شرطی کردیم مشروط به حل مسایل خارجی و امید داریم که خارجیها بیایند و مشکلات ما را حل کنند و از توانمندیهای داخلی غافل شدیم  .

مقام  معظم رهبری  در مورد مذاکره هسته ای فرمودند  من مخالفتی ندارم و لی خوشبین نیستم  امریکا عهد شکن است  امریکا  نقض عهد می کند و سرانجام چنین شد همان  پیشبینی که حضرت ایشان داشتند درست از کار در امد و مهمترین نتیجه برجام همین تجربه عهد شکنی امریکا است .

حالا باید همه مسؤولین عبرت بگیرند  کسانی که چشم طمع به امریکا داشتند ، الان کمر همت ببندد به عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی  و سامان دادن تولید  داخلی و بخش صنعت و کشاورزی  و هنگامی که محصولات و میوه داخلی تولید می شود از خارج میوه و محصولات بی کیفیت وارد نکنند  همانطوری که مقام معظم  در هنگام کاشت درخت به مناسبت هفته منابع طبیعی فرمودند.

کشور ما از نظر منابع بسیار غنی است از نظر معادن  از نظر ذخایر  نفت گاز در مجموع ما مقام اول را داریم به توانمندیهای خودمان باید توجه کنیم نه این چشم طمع به بیگانگان داشته باشیم که انها بیایند مشکلات ما را حل کنند.

چون ایام سفرهای نوروزی است از همه عزیزانی که قصد مسافرت دارند خواهش می کنیم که با احتیاط رانندگی کنند و مقررات  راهنمایی و رانندگی کاملا رعایت کنند جهت حفظ جان خودتان و سرنشینان و همراهان  از عجله سرعت و سبقت غیر مجاز جدا اجتناب کنند  تا خدای ناکرده شاهد مسایل تلخ و ناگواری در ایام عید نوروز نباشیم .

اخبار
ارتباط با امام جمعه