دوشنبه 1396/9/27 - 29 : 8
مشخصات امام جمعه
میثم تارم
میثم تارم
بردسير
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/24
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رویکرد اقتصاد مقاومتی و محوریت تولید و اشتغال لایحه بودجه ‏رابرسی ‘ اصلاح و تصویب کنند

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

بحث ادامه تفسیر ایات ابتدایی سوره مبارکه بقره است  که صفات و ویژگیهای انسانهای با تقوا را بیان می کند : و مما رزقناهم ینفقون؛ از انچه ما به انها روزی داده ایم انفاق می کنند.یکی دیگر از صفات انسانهای متقی انقاق در راه خداست از انچه که خداوند متعال به انها روزی داده است . در حقیقت وجه و علت انفاق هم خداوند ذکر کرده است  مما رزقناهم  یعنی اموال و دارایی که من به شما داده ام ودر اختیار شما قرار داده ام وبرای شما ملکیت اعتباری پذیرفتم از این اموال مقداری انفاق کنید . خداوند مالک حقیقی و مطلق جهان هستی و ازجمله انسان و اموال و دارایی انسان است . و مالکیت انسان مالکیت اعتباری است و خود انسان و اموالش از ان خداوند متعال است. و خداوند از ما می خواهد از اموالی که خودش به ما داده است انفاق کنیم انفاق استحبابی مثل صدقات و انفاق واجب مثل زکات.

ودر ادامه ودر ایه بعدی «والذین یومنون بما انزل الیک و ما انزل من قبلک....» یکی دیگر از نشانه های انسانهای با تقوا‘ ایمان و باور به انچه که بر پیامبر اسلام (ص)  از احکام و قوانین نازل شده است می داند. قصاص‘ حجاب‘ زکات وخمس و به همه احکام و قوانین  الهی که بر پیامبر اسلام نازل شده است ایمان دارند نه این که برخی را باور و برخی دیگر را منکر شوند بلکه همه را قبول دارند. بما انزل ما موصول است و معنای آن عموم و شمول است . و ما انزل من قبلک انسانهای با تقوا پیامبران پیشین و کتابهای اسمانی قبلی را باور و قبول دارند. همه پیامبران الهی بر حق اند و پیامبر و فرستاده خداوند بوده اند البته در همان دوره و مقطع زمانی خودشان همانطوری که مقاطع تحصیلی دبستان دبیرستان و دانشگاه  همگی برای مقطع خودش درست و حق است .

البته کتب اسمانی موجود و منسوب به پیامبران قبلی تحریف شده اند .

و نکته مهمی که لازم است به توجه شود این است خداوند فرموده است که متقین باور دارند انچه که بر پیامبران گذشته نازل شده است ولی نفرموده ایمان دارند به انچه که بعد از تو نازل می شود و این به معنای ختم نبوت و رسالت است یعنی بعد از پیامبر اسلام (ص) و بعد از دین اسلام و بعد قران مجید هیچ دینی و پیامبری و کتاب اسمانی از طرف خداوند فرستاده نمی شود بلکه دین اسلام و دستورات قران ان چنان جامع و کامل است که تا قیام قیامت پاسخگوی تمام نیازهای بشر است  ونیازی به دین جدید نیست لذا  توهم فرقه  ضاله بهاییت که توسط پیر استعمار انگلیس به وجود امده است و اعتقادی به ختم رسالت ندارد بی پایه و اساس است و مخالف نص قران مجید است .

خطبه دوم

- نخست ۲۷ اذرماه  سالروز شهادت روحانی مبارز و انقلابی و یار امام عزیز مرحوم شهید ایت الله دکتر مفتح که توسط برقه ضاله فرقان شهید شد گرامی می داریم.این شهید عزیز همواره منادی وحدت اقشار نخبه  و تحصیل کرده جامعه یعنی حوزه و دانشگاه بود و خودش عملا عامل وحدت حوزه و دانشگاه بود از این جهت سالروز شهادت این روحانی مبارز به عوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نامیده شده است. وحدت نخبگان به ویژه حوزویان و دانشگاهیان موجب برکت و وحدت جامعه و اختلاف انها نیز به جامعه و ملت سرایت می کند و باعث اختلاف ملت خواهد شد. اصلاح دانشگاه و حوزه اصلاح جامعه و فساد انها موجب فساد جامعه می شود . امام عزیز(ره) در این باره می فرماید؛

«(اجانب) براى رسيدن به آمال خودشان، دانشگاه را در مقابل دين قرار دادند، دين را در مقابل دانشگاه قرار دادند، يعنى علما را مقابل دانشگاهيها قرار دادند، دانشگاهيها را مقابل علما.(صحيفه امام، ج ۱۶، ص ۱۶۰) اساس اين بود كه اسلام را (از بين) ببرند، تاريخ اسلام را از بين ببرند، اسلام را ضعيف كنند و مردم را از آن‏هايى كه براى اسلام كار مى‏كردند، جدا كنند؛ به اسم اين‏كه اين‏ها مرتجع هستند. به ما تزريق مى‏كردند كه اين (دانشگاهيان)، يك دسته بى‏دين و ريش‏تراش و فُكُلى هستند. به (دانشگاهيان) از آن طرف مى‏گفتند (كه) اين آخوندها انگليسى هستند. انگليسى‏ها اين حوزه‏ها را درست كردند كه نگذارند ما ترقى كنيم.(صحيفه امام، ج ۱۲، ص ۲۴)

اساس هم اين بود كه دو قشرى را كه با اتحادشان، تمام ملت متحد مى‏شوند، از هم جدا نگه دارند و با هم مخالفشان كنند تا ملت اتحاد پيدا نكند.(صحيفه امام، ج ۱۳، ص ۴۱۲) آن‏ها مى‏خواستند ملت را از هم جدا كنند و تمام هستى ملت را ببرند و خود ملت (را) باز به هم ريزند؛ اختلاف با هم (و) از مصالحشان غافل باشند.(صحيفه امام، ج ۶، ص ۲۱)»

این هشدار امام عزیر رضوان الله علیه است که باید مورد توجه حوزویان و دانشگاهیان قرار گیرد.

- مساله دیگر سفر وزیر امور خارجه انگلیس به ایران اسلامی است در این هفته در پوشش مذاکره پیرامون برجام و حل مسایل فیمابین در مساله برجام اما هانطوری رسانه های خودشان برملا کردند هدف اصلی وی چانه زنی و مذاکره جهت ازاد کردن دو جاسوز انگلیسی بوده است .انگلیس و فرانسه به ظاهر و در لفاظی وانمود می کنند که برخلاف امریکا دنبال عدم نقض برجام هستند ولی عملا ودر واقع اینها هم با امریکا در عمل نکردن به تعهداتشان در برجام و عهد شکنی هماهنگ وپیرو سیاست های خصمانه امریکا هستندومی خواهند ایران را سرگرم این صحبتها و حرافی های پوچ کنند .انگلیس هیچ گام عملی در راستای تحقق برجام برنداشته است وبه هیچ یک از تعهدات خودش در برجام عمل نکرده است حتی به سفارت جمهوری اسلامی اجازه افتتاح حساب ساده و معمولی در لندن نداده است.

کسی مخالف اصل این مذاکرات نیست ولی باهوشیاری و بصیرت کامل و این جاسوسان خود فروخته و خاین به ملت و نظام ایران اسلامی ایران که ضربات سنگین اقتصادی سیاسی و فرهنگی به نظام و ملت ایران زده اند  باید با اقتدارو مطابق قوانین قضایی نظام جمهوری اسلام به کیفر اعمال ننگینشان برسند.

- و از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تقاضا  داریم که لایحه بوجه سال ۹۷ که توسط رییس جمهوری اسلامی ایران جناب اقای دکتر روحانی تقدیم لایحه بودجه سال ۹۷ را اصلاح و تصویب کنند . و چند برابر شدن عوارض خروج را در مورد سفرهای زیارتی به ویژه سفرهای عتبات عالیات و زیارت سرور و سالار شهیدان امام حسین علیه اسلام استثنا کنند تامشتاقان زیارت عتبات و کسانی که سالهاست ارزوی زیارت دارند با افزایش هزینه های سفراز زیارت  محروم نگردند.

- اما مساله فلسطین :  تصمیم احمقانه و جاهلانه رییس جمهورسفیه  امریکا  موجب اتحاد جهان اسلام و شروع انتفاضه جدید و موج انزجار جهانی از مریکا و رژیم جعلی اسراییل اشغالگر شد .این تصمیم احمقانه اسراییل جعلی را در سراشیبی سقوط و نابودی قرار داده است.

اخبار
ارتباط با امام جمعه