پنج شنبه 1396/2/7 - 37 : 17
مشخصات امام جمعه
علی افضلی پور
علی افضلی پور
بلورد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
از شورای نگهبان تشکر میکنیم.

بسمه تعالی

نماز جمعه این هفته (1 اردیبهشت 1396) به امامت حجت الاسلام و المسلمین حاج علی افضلی پور در مسجد جامع بلورد برگزار گردید.

خطبه اول

امام جمعه محترم بلورد در ابتدا مردم را به رعایت تقوا و پرهیزگاری دعوت نمودند. ایشان خاطر نشان کردند هفته پیش رو شهادت امام موسی کاظم(ع) و مبعث پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) را داریم. ایشان خطبه اول را به بیان سجایا و فضائل امام موسی کاظم(ع) اختصاص دادند. وی عنوان کردند امام کاظم(ع) قامتی استوار، اندامی لاغر، چهره ای زیبا و گندم گون داشتند؛ همیشه آراسته بودند و به شیعیان خود آراستگی را توصیه می کردند. هر زمان ایشان امام رضا(ع) را می دیدند می فرمودند: پدر و مادرم فدای تو باد. خطیب جمعه بلورد خاطر نشان کردند این یعنی اوج محبت به فرزند؛ این یعنی با فرزندت مهربان باش با او با محبت حرف بزن، شیرین زبان باش. بگذار فرزند از پدرو مادر خاطره شیرین داشته باشد. کلام و رفتار و ائمه برای ما حجت است.

حجت الاسلام افضلی پور ادامه دادند یکی از خصوصیات برجسته امام کاظم (ع) حلم بود. کاظم یعنی کسی که خشم خود را فرو می نشاند. در روایت است فردی از گروه عمر کینه ای عجیب نسبت به امام کاظم(ع) داشت، علنا به وی ناسزامی گفت؛ خطیب جمعه بلورد افزودند کسی که اهل حلم نباشد به دنبال انتقام است. اما امام کاظم(ع) روزی که این مرد مدینه ای که در مزرعه خود کار می کرد سوار برمرکب شد و کنار مزرعه این مرد آمد. فرد وقتی امام(ع) را دید شروع کرد به ناسزا گفتن و بد دهنی کردن که از مزرعه من بیرون بروید، زراعت من له می شود. امام (ع) با لبخند و مهربانی بدون آسیب به کشتزار مرد آمد و کنار وی نشست ، لبخند زد و فرمود: امسال چقدر خرج مزرعه ات کرده ای.؟ مرد  گفت: صد دینار. امام(ع) پرسید: امید داری چقدر زراعت کنی؟ مرد دوباره بددهنی کرد و گفت: من نمیدانم مگر من علم غیب دارم. امام(ع) پرسیدند: بگو خودت چقدر امید داری؟ مرد گفت: صد دینار. اما کاظم (ع) محاسبه ای کردند و سیصد دینار به او هدیه دادند و فرمودند: این هدیه من به شماست. این فرد پرکینه تمام کینه هایش از دلش خارج شد و بلند شد و پیشانی امام(ع) را با شرمسار بوسید. اذان ظهر که گفته شد امام (ع) وارد مسجد شد دید فرد در مسجد نشسته. مرد تا امام کاظم(ع) را دید بلند شد و با صدای بلند داد زد: آی مردم خدا می داند چه کسی امام باشد، چه کسی رسول باشد، چه کسی فرستاده باشد، این امامی که شما دارید بهترین امام روی زمین است مرا با رفتار محبت آمیزشان شرمنده کردند.

خطیب جمعه بلورد ادامه دادند، امام کاظم(ع) اگر می شنید کسی پشت سر او ناسزا گفته است و یا بد گویی کرده است، هدیه ای برای  او میفرستاد. این یعنی جواب بدی را با خوبی می دادند. هنر این است که اگرکسی به ما ناسزا گفت با خوشرویی و مهربانی رفتار کنیم و حتی هدیه به او بدهیم.

حجت الاسلام افضلی پور یکی دیگر از خصوصیات امام کاظم(ع) را نمونه بودن در عبادت دانستندو القابی که به امام کاظم(ع) دادند را عنوان کردند: عبد صالح، راهب بنی هاشم، زین المتهجدین. امام کاظم(ع) در سجده می فرمودند: خدایا گناه از عبد توست و عفو از جانب  توست. خطیب جمعه بلورد این رفتار ائمه برای ما درس است که ما یاد بگیریم چگونه با خدا صحبت کنیم. امام(ع) از شب تا صبح عبادت می کردند اما باز زمانی به سجده می رفتند می فرمودند: خدایا تو کاظم را ببخش، تو مرا عفو کن تو ا هل تقوا و مغفرتی، من اهل گناه هستم. نوشته اند امام کاظم(ع) در زندان هارون بود، فضل بن ربیع مسئول زندان امام(ع) بود روزی نامه ای به خلیفه نوشت با این عنوان : اگر او را از من تحویل نگیرید  او را رها خواهم کرد، چون در این یک سالی که در خدمت امام کاظم(ع)  بودم جز دعا و استغفار و طلب رحمت هیچ کلمه ای از ایشان نشنیدم. او اهل نماز است. خطیب جمعه بلورد در پایان از خداوند خواستند که رفتار و گفتار ما نیز مانند ائمه مخصوصا امام کاظم(ع) و در طریق اهل بیت باشد.

خطبه دوم

امام جمعه محترم بلورد ضمن سفارش مردم به  رعایت تقوا و پرهیزگاری عنوان کردند، کسانی که اهل تقوا باشند هم دنیا و هم آخرت را دارند. ایشان ادامه دادند دو مسئله تلخ و شیرین در هفته ای که گذشت اتفاق افتاد. اما مسئله شیرین: اعلام اسامی نامزدهای ریاست جمهوری. شورای نگهبان بسیار به جا بود و خوب عمل نمود. عده ای را رد صلاحیت کرد و عده ای را تایید صلاحیت. خطیب جمعه بلورد خاطر نشان کردند شورای نگهبان یک نهاد قانونی و شرعی است؛ اگر کسی خدای ناکرده از امروز بخواهد پشت سر اعضای شورای نگهبان یا به این نهاد مقدس توهینی کند طبق فرموده امام:  این فرد مفسد فی الارض است و مجازات سنگینی دارد. حضرت امام در سخنرانی خود و مکتوبش در صحیفه جلد 14 صفحه 370 می فرمایند: اگر کسی بگوید شورای نگهبان کذا و کذا؛ این فساد است و چنین آدمی فاسد است و باید تحت تعقیب مفسد فی الارض قرار بگیرید.

خطیب جمعه بلورد ادامه دادند شورای نگهبان از اول انقلاب به وظیفه خودش عمل نموده است. کارش به جا بوده است؛ برخی باید دراین انتخابات رد صلاحیت می شدند. ایشان از شورای نگهبان و اعضای شورای نگهبان تشکر نمودند؛ به دو دلیل: 1) به موقع اسامی نامزدها را اعلام کردند. 2)اگر در این مملکت عده ای با هر پستی، سابقه ای، خدمتی، با هر طرفداری، بخواهند خدای ناکرده دهن کجی کنند به ولی مطلق فقیه مطمئن باشید این ها زمین خواهند خورد. مقام معظم رهبری نایب امام زمان(عج) است کارها را از بالا می بیند، تو را نهی کرد به تو توصیه کرد در انتخابات شرکت نکن، حال دیدی رد صلاحیت شدی. هر کس به حرف امام و مقام معظم رهبری گوش داد و مطیع بود، سود کرد و عزت و عظمت پیدا کرد؛ هر کس از اول انقلاب و مخصوصا در انتخابات خواست حرف خودش باشد، خودشیفته و مغرو شد، ذلیل و خار شد. خطیب جمعه بلورد این موضوع را درسی دانستند که باید مطیع رهبری بود. دلیل موفقیت های حاج قاسم سلیمانی تبعیت از ولی فقیه است.

امام جمعه بلورد ادامه دادند از شما مردم عزیز چند خواهش دارم: * حتما در انتخابات شرکت کنید. هفته گذشته مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان ارتش فرمودند: انتخابات باید گسترده، با نشاط، باشور، با شوق، سالم، همراه با امنیت باشد؛ اگر این گونه شد این برای کشور یک ذخیره خواهد بود و کشور را مصونیت خواهد داد. خطیب جمعه بلورد افزودند همه ما باید شرکت کنیم و رأی بدهیم، نیامدن شما یعنی آمدن عده ای، و رأی دادن عده ای. ما باید در سرنوشت کشورمان دخیل باشیم. پیامبراکرم(ص) فرمودند: مصادیق خواص در هر امتی چهارگروه است: اُمرا- علما- تجار- عُباد. امرا یعنی کارگزاران( رئیس جمهور، شوراها، مدیران)؛ فرمودند امرا مثل چوپانند، وظیفه حفاظت دارند. وای به روزی که خود چوپان گرگ شود هم به خود ضربه میزند هم به دیگران.

خطیب جمعه بلورد ادامه دادند با  اعلام اسامی نامزدهای ریاست جمهور وظیفه مردم چیست؟ * مطالعه کنیم، تحقیق کنیم، گوش دهیم، فرد کاندید در رسانه های مجازی و حقیقی چه می گوید. امروز مسئله اول و اولویت اول کشور اقتصاد است، گوش دهید که بدانید برنامه های آن ها برای اقتصاد چیست. *در انتخابات شورا برای خدا رأی بدهیم، نه قومی و طائفه ای. باید صلاحیت را بررسی کنید، دقت کنید، اهداف و برنامه ها را در نظر بگیرید. برای کسی تبلیغ کنید که خدایی کار کند که برای خدمت آمده است. برای انتخابات ریاست جمهور نیز ببنید چه کسی حرف اقتصادی کارشناسی میزند، در مسائل علمی و آموزشی و فرهنگی حرف می زند. مقام معظم رهبری فرمودند: ظرفیت اقتصادی در کشور یک نقطه کلیدی است، اولویت مهمی است.

خطیب جمعه بلورد از نامزدهای انتخابات  شورا در خواست کردند: اخلاق را رعایت کنند، دیگری را تخریب نکنید، دروغ نگویید، شایعه پراکنی نکنید، آمار غلط ندهید، خدمات دیگران را زیر سؤال نبرید، وعده های غیر قابل تحقق ندهید، منصف باشید. ایشان  ادامه دادند مردم این دو انتخابات را دست کم نگیرید. مواظب فضایی مجازی باشید صدق و کذب این اطلاعات مشخص نیست از منابع رسمی جویا باشید.

امام جمعه بلورد به مسئله تلخی که اتفاق افتاد اشاره کردند. در هفته گذشتته در سوریه عده ای از شیعیان فوعه و کفریا قرار شد رد و بدل شوند(گروهای تروریستی عده ای از مردم مظلوم فوعه و کفریا را تحویل ارتش سوریه بدهند). این افراد با اتوبوس رد می شدند تروریست ها کامیونی را پر از مواد خوراکی کردند، 48 ساعت زن و بچه ها گرسنه بودند و خوشحال از اینکه از محاصره داعشی ها رها شده اند. یکی از تروریست ها کامیون را باز کرده بود و از زن و بچه ها خواسته بود از خوراکی ها استفاده کنند این افراد هم که گرسنه بود دور کامیون آمده بودند؛ یکی از داعشی ها بمب را منفجر کرد و بیش از صد نفر کشته شدند و 500 نفر زخمی شدند. در هفته گذشته سرکرده داعش دستگیر شد و این ها زن و بچه ها را کشتند. دولت سوریه و ارتش سوریه بمب شیمیایی نزد، کار گروه های تروریستی بود حدود 50 نفر کشته شدند.آمریکا گفت کار ارتش سوریه بود و حدود 75 موشک به پایگاه های نظامی سوریه پرتاب کرد و گفت به خاطر اینکه ارتش سوریه بمب شیمیایی منفجر کرده و حدود 50 نفر از مردم سوریه کشته شدند ما نیز 75 موشک پرتاب کردیم. خطیب جمعه بلورد اعلام کرد آمریکا که ادعای حقوق بشر را داری، آن جا که ثابت نشد  75 موشک به سمت سوریه پرتاب کردی اینجایی که خود تروریست ها گفتند ما بودیم صد نفر زن و کودک را کشتند چرا موشک پرتاب نکردی؟ چون آمریکا برا ی ما مشخص است. ترامپ برای رأی آوردن می گفت چرا بجنگیم سرمایه جنگ را در کشور آمریکا خرج کنیم، اما از روزی این رئیس جمهور دیوانه و نادان آمریکا سر کار آمده است نه تنها به کشور خودش خدمت نکرده است بلکه بیشتر می جنگد. آمریکا دنبال خدمت نیست.

اخبار
ارتباط با امام جمعه