سه شنبه 1396/7/4 - 20 : 14
مشخصات امام جمعه
علی افضلی پور
علی افضلی پور
بلورد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31

بسمه تعالی

نماز جمعه این هفته(31 شهریور 96) به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج علی افضلی پور در مسجد جامع بلورد برگزار گردید.

خطبه اول

امام جمعه محترم بلورد در خطبه اول ضمن دعوت مردم به رعایت تقوا و پرهیزگاری فرا رسیدن ایام محرم را تسلیت عرض نمودند. ایشان ادامه دادند در کتاب بهارالنوار جلد 75 صفحه 128 امام حسین(ع) می فرمایند: اگر می خواهید دارای شرافت و بزرگی شوید باید متقی بشوید شرافت در پرهیزگاری است.

خطیب جمعه بلورد در ادامه افزودند ماه محرم ماه حزن و اندوه است به طوری که برخی از ائمه در ماه محرم خنده بر لبانشان نبود. پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) فرمودند: برای شهادت امام حسین(ع) در قلوب مؤمنین حرارتی است که تا قیامت برقرار است و هیچ گاه سرد نخواهد شد.

حجت الاسلام افضلی پور ادامه دادند ماه محرم یک ظاهر دارد و یک باطن؛ ظاهر محرم: سیاه پوشی ، عزا، ماتم و گریه است. امام صادق(ع) در کتاب کامل الزیارات صفحه 167 می فرمایند: هرکس که در نزد او ذکر امام حسین(ع) شود و به اندازه بال مگسی  از چشمان او اشک جاری شود ثوابش بر عهده خداست و خدا به کمتر از بهشت راضی نخواهد شد.

خطیب جمعه بلورد تأکید کردند گریه و نشستن در جلسه عزا امام حسین(ع) بسیار خوب است، اما کافی نیست عاشورا دانشگاهی است که ریشه و عمق دارد. اگر به باطن و عمق محرم توجه کنیم کامل خواهیم شد. اولین حقیقت عاشورا این است که از امام حسین(ع) درس بگیریم؛ اخلاق و رفتارمان حسینی شود.

ایشان اشاره ای به اخلاقیات امام حسین(ع) نمودندو ادامه دادند، حسن بصری یکی از یاران امام حسین(ع) می فرماید: امام حسین(ع) کسی بود که هم آقا بود هم زاهد ، هم پارسا ، هم شایسته و هم خیر خواه و خوش اخلاق بود.

امام حسین(ع) می فرمایند: اگر کسی اخلاق خوبی داشت این برای او عبادت و بندگی است. امام حسین(ع) بسیار خوش اخلاق بود. امام سجاد(ع) نقل می کند: پدرم می فرمایند: اگر کسی در گوش راست من حرف حرف بدی بزند و در گوش چپ من معذرت خواهی کند، من از او می گذرم.

خطیب جمعه بلورد افزودند، امام حسین(ع) در نماز بودند فقیری در خانه را زدند امام(ع) نماز را خلاصه کردند و درب را باز کردند، فرد طلب کمک کرد امام(ع) برگشتند داخل خانه و هر چه پول داشتند به فقیر دادند و فرمودند: بفرما اما معذرت می خواهم بیشتر از این ندارم. این یعنی حسن خلق.

حجت الاسلام افضلی پور ادامه دادند ریشه محرم این است که اخلاق ما حسینی شود. امام حسین( ع) می فرمایند: در قیامت بیشترین مسئله ای که از انسان می خَرَند و سرآمد همه اخلاق هاست همین خوش اخلاقی است.

خطبه دوم

امام جمعه محترم بلورد در خطبه دوم عرض نمودند، در حدیثی توشه انسان به سمت آخرت، تقوا است. اگر انسان تقوا داشته باشد و آن را توشه خود قرار دهد  سود می کند.

خطیب جمعه بلورد خاطر نشان کردند امروز آغاز سال 1439 هجری قمری است؛ و همچنین هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر و آغاز هفته دفاع مقدس است؛ و آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس است. ایشان با توجه به باز گشایی مدارس چند نکته را عنوان نمودند: *مدیران و معلمان علاوه بر درس بچه ها باید مراقب تربیت آن ها باشند. *والدین باید شرایط درس خواند را برای بچه ها محیا کنند برای آن ها وقت بگذارند. تأمین مادیات همراه با دوست بودن با فرزندان ملاک است. با توجه به جامعه امروز مراقب  رفت و آمد آن ها باشید. *دانش آموزان عزیز به درس اهمیت بدهند. مقام معظم رهبری فرمودند: من از جوانان سه چیز می خواهم تحصیل، تهذیب، ورزش.

خطیب جمعه بلورد در ادامه خطبه دوم عنوان نمودند سردار بی نظیر اسلام حاج قاسم سلیمانی فرمودند: ان شا الله در کمتر از سه ماه دیگر بساط داعش به کلی برچیده خواهد شد.

حجت الاسلام افضلی پور ادامه دادند داعش و آمریکا  در سوریه چه می خواستند انجام دادند؟ چه افکاری داشتند؟ کجا را گرفتند؟ سوریه و عراق نجات پیدا کرد. یک وجب از خاک یمن را نتوانستند بگیرند. آن ها هدفشان ایران بود به هیچ کدام از افکارشان نرسیدند وامروز ایران قدرتمندتر از قبل است. در هفته های گذشته بشار اسد رئیس جمهور قانونی سوریه نامه ای به مقام معظم رهبری نوشتند. فرمودند: بسم الله الرحمن الرحیم، آیت العظمی الامام خامنه ای...

خطیب جمعه بلورد افزودند چه زمانی رئیس جمهور سوریه این گونه رهبر را خطاب می کرد؟ سوریه در اختیار رهبر ایران است.

در ادامه نامه نوشته است: مرجعیت دینی و رهبری...

حجت ا لاسلام افضلی پور ادامه دادند، این جمله یعنی شما مرجع دینی و اخلاقی و سیاسی من هستید. یعنی مقام معظم رهبری در رأس تمام مراجع هستند.

در آخر نامه می نویسد: حضرت امام والاترین مراتب مودت، احترام و قدرشناسی اینجانب از شخص کریم حضرت عالی را پذیرا باشید.

خطیب جمعه بلورد عنوان کرد این ها یعنی پیروزی ایران در میدان.

ایشان ادامه دادند در هفته گذشته هفتادو دومین مجمع عمومی سازمان ملل شکل گرفت. رئیس جمهور آمریکا با عصبانیت بدترین جملات را به ایران می گوید. برخی از جملات این رئیس جمهور احمق و گاو چران آمریکا: *ایران از پول نفت برای تأمین مالی حزب الله استفاده می کند.

خطیب جمعه بلورد گفتند شما که از پول نفت و غیر نفت به داعش دادید چه کردید؟

*ایران، عرب ها و مسلمانان بی گناه را به قتل می رساند.

حجت الاسلام افضلی پور گفتند آیا ما میانماری ها و عراقی ها و سوریه ای ها را می کُشیم؟

*باید با ایران که خشونت و هرج و مرج را صادر می کند مبارزه کرد. ایران به تقویت دیکتاتوری بشار اسد کمک کرد.

خطیب جمعه بلورد گفتند، این در صورتی است که خودشان به دیکتاتوری شاهان عربستان کمک می کند.

*جنگ در یمن را  ایران هدایت می کند.

اگر حاج قاسم سلیمانی در جنگ حضور پیدا می کرد متوجه می شدند هدایت یمن یعنی چی؟ اجازه نمی دهند حاج قاسم حضور یابد.

*بدترین توافق هسته ای توافق با ایران است. *ما دیگر اجازه نمی دهیم از ما سوء استفاده کیند.

خطیب جمعه بلورد گفتند آیا ما از شما سوء استفاده می کنیم؟

این جملات بی محتوا و بی مغز رئیس جمهور آمریکا است این ها از اعصبانیت است نه قدرت. مقام معظم رهبری فرمودند: این ادبیات، ادبیات گانگسترها ارازل و اوباش آمریکا است.

آمریکا از ایران عصبانی است.

رئیس جمهور ایران و وزیر امور خارجه موضع خوبی گرفتند؛ پیام های خوبی دادند.

خطیب جمعه بلورد در ادامه خطبه دوم عنوان نمودند در هفته های گذشته طرح هم پرسی استقلال اقلیم کردستان را معرفی کردند. دشمن زرنگ است و با شکست خود در منطقه،  توطئه دیگری را رو می کند (تجزیه عراق). پشت پرده اسرائیل است. اسرائیل می خواهد کردستانی که در مرز ایران است، دشمن ایران شود و راه نفوذ اسرائیل گردد.

ارتباط با امام جمعه