جمعه 1396/5/6 - 11 : 5
مشخصات امام جمعه
علی افضلی پور
علی افضلی پور
بلورد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30
تحریم های آمریکا ملت ما را متحدتر و منسجم تر می کند.

بسمه تعالی

نماز جمعه این هفته ( 30 تیرماه 1396) به امامت حجت الاسلام و المسلمین حاج علی افضلی پور در مسجد جامع بلورد برگزار گردید.

خطبه اول

امام جمعه محترم بلورد در ابتدای خطبه اول مردم را به رعایت تقوا و پرهیزگاری دعوت نمودند. ایشان ادامه دادند، در اصول کافی جلد 3 صفحه 110 از قول امام صادق(ع) آمده است: از خدا بترس همانطور که خدا تو را می بیند؛ ممکن است تو خدا را نبینی اما خدا تو را درک می کند. منظور امام(ع) این است، طوری رفتار کن که می دانی خدا ناظر بر اعمال تو است و از خدا شرم داشته باش.

خطیب جمعه بلورد در ادامه خطبه اول در رابطه با حضرت معصومه(س) جملاتی را عرض نمودند. ایشان ادامه دادند جایگاه حضرت معصومه(س) بسیاربالا است. در کل تاریخ سه امامزاده شریف داریم که توسط امام معصوم زیارتنامه این بزرگواران انشاء شده است: حضرت ابوالفضل العباس(ع)، حضرت علی اکبر(ع)، حضرت فاطمه معصومه(س). انسان باید در یک مرتبه بالا و عرفانی و از نظر تقوا و عصمت در حدی باشد که یک معصوم  برای او زیارتنامه انشاءکرده باشد. امام رضا(ع) زیارتنامه حضرت فاطمه معصومه را انشاء نمودند. یکی از بندهای بسیار مهم این زیارتنامه این است: یا فاطمه معصومه(س) تو در بهشت مرا شفاعت کن، تو شأنی داری و شأنی بالاتر که قابل درک و وصف نیست. امام رضا(ع) به یکی از یارانش به نام سعد فرمودند: در نزد شما قبری است که متعلق به ماست. هر کس فاطمه معصومه(س) را در قم زیارت کند بهشت بر او واجب است. در زمان ورود به حرم حضرت معصومه(س) رو به قبله بایستید و 34 مرتبه اَلله اَکبر ، 33 مرتبه اَلحَمُدالله، 33 مرتبه سُبحانَ اَلله بگویید. و زیارت نامه را بخوانید.

خطیب جمعه بلورد ادامه دادند حضرت آیت الله مرعشی نجفی که از مراجع تقلید هستند در وصیت نامه خود فرمودند: هرگاه من از دنیا رفتم، عمامه من را باز کنید یه سر عمامه را به تابوت و سر دیگر را به ضریح حضرت معصومه(س) ببندید. و این نشان از مقام حضرت معصومه(س) است. یکی از کسانی که ارادت داشتند به حضرت معصومه(س) استاد اخلاق حضرت امام، میرزا جواد آقای ملکی تبریزی بود.

حجت الاسلام افضلی پور افزودند، حضرت  معصومه (س) در قم برکات بسیار زیادی داشت: امروز شهر قم  مرکز فقاهت و علم و دانش در سطح جهان است. پدر حضرت آیت الله مرعشی نجفی توسل پیدا کرد به اهل بیت، عرضه کرد دوست دارم قبر حضرت زهرا(س) را به من نشان دهید. در خواب به وی گفته بودند خود بی بی دو عالم وصیت کرد قبر مرا به کسی نشان ندهید اما اگر خواستید منِ زهرا را زیارت کنی برو سراغ قبر کریمه اهل بیت، حضرت معصومه زهرا(س).

 

خطبه دوم

امام جمعه محترم بلورد در خطبه دوم به چند موضوع اشاره نمودند:

* این هفته نماز جمعه به نام شهید ماشاء الله قاسمی نژاد رائینی است. شهید مظلوم و با اخلاقی که احساس تکلیف کرد و به منزلت شهادت رسید.

*امسال به نام سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال می باشد، یکی از موارد اقتصاد مقاومتی خرید کالای ایرانی است. خرید کالای داخلی یعنی کمک به تولید و اشتغال مملکت. دولت نیز در این مورد موظف است جلوی واردات مخصوصا کالایی که در کشور تولید می شود را بگیرد. نباید اجازه دهیم اقتصاد برخی از کشورها بر اقتصاد کشور ما چیره شود و کشاورزی ما مختل شود.

*نظام جمهوری اسلامی ایران قرارداد  نفتی با شرکت توتال فرانسه منعقد کرد. این قرارداد ابهاماتی داشت. این قرارداد به این صورت بود که وزیر نفت با شرکت توتال فرانسه قرارداد نفتی امضاء کرد؛ که این شرکت متعهد شود نفت را استخراج کند قسمتی را به نظام جمهوری اسلامی ایران دهد و قسمتی را به عنوان دستمزد استخراج به خود اختصاص دهد.

خطیب جمعه بلورد افزودند یک ایراد در این مسئله وارد است: دولت ایران باید در زمان امضاء این قرارداد اطلاع رسانی شفاف انجام می داد.

کسانی که این قرارداد را امضاء نمودند، گزارشی را خدمت مقام معظم رهبری فرستادند؛ مقام معظم رهبری بعد از دیدن قرارداد به تیم اقتصادی دفتر خود دستور پیگیری دادند. بعد از پیگیری 150 ایراد وارد شد، فرمودند این ایرادها  برطرف شود. این قرارداد بعد از بررسی مجدد خدمت مقام معظم رهبری فرستاده شد که ایشان 15 اشکال بر این قرارداد وارد نمودند. بعد از بررسی نهایی 2 ایراد را مشخص نمودند: 1) این قرارداد نباید محرمانه باشد، قرارداد باید شفاف باشد؛ مردم و نمایندگان در جریان این قرارداد قرار بگیرند. 2) اگر این شرکت فرانسوی به ایران آمد چه تضمینی وجود دارد اطلاعات محرمانه انرژی ایران را در اختیار سازمان های جاسوسی قرار ندهد؛ این تضمین باید گرفته شود.

خطیب جمعه بلورد ادامه دادند اگربررسی های مقام معظم رهبری نبودند، مشخص نبود چه بر سر نفت کشور ایران می آمد؛ الحمدالله تا کنون این قرارداد روال بسیار خوبی را طی نموده است.

*موضوع بعدی تشکیل کابینه دولت دوازدهم است.

خطیب جمعه بلورد عنوان نمودند اگر قرار است وزیری در کابینه مشخص کنند باید به بعضی از مسائل توجه شود. شایسته سالاری  در این امر مهم است ، ما به دنبال مدیران جهاد ی و جوان هستیم. اگر دولت، دولت پیری شد کارایی خود را ندارد. حضرت علی(ع) می فرمایند: عدالت این است انسان مدیرانی را انتخاب کند که شایسته باشند؛ مدیریت مانند سنگ آسیاب است، اگر سنگ رو بزرگتر از سنگ زیر باشد و محو رآسیاب کج باشد آسیاب نخواهد چرخید.

*در هفته های گذشته آمریکایی ها ایران را تحریم کردند.

حجت الاسلام افضلی پور ادامه دادند این تحریم ها از اول انقلاب بوده است. کسانی که در رأس دولت آمریکا قرار گرفته اند انسان های نادانی هستند. اگر ایران را تحریم کنند، تنفر مردم از دولت مردان آمریکا بیشتر می شود. همانطور که  نظرسنجی درآمریکا نشان می دهند منفور ترین رئیس جمهورآمریکا، ترامپ است.

هر چه آمریکا ما را تحریم کند اتحاد و انسجام و همدلی ما بیشتر می شود. هر زمان ما را تحریم کردند مردم بیشتر در راهپیمایی ها شرکت کردند. در هفته گذشته  اکثر نمایندگان مجلس طرح یک فوریتی در رابطه با مقابله با تحریم های آمریکا را با رأی قاطع تصویب کردند.

خطیب جمعه بلورد ادامه دادند تا زمانی رهبرمان سید علی خامنه ای است و مردمی دشمن شناس داریم نگرانی نداریم. اتحاد مردم موجب می شود دشمن در اهدافش ناکام بماند.

*خطیب جمعه بلورد در پایان به والدین تذکر دادند:

 مواظب فرزندان خود در سطح جامعه  باشند.

 زمان زیادی فرزندان خود را در خانه دیگران مخصوصا غریبه ها قرار ندهند.

مراقب پوشش دختران خود حتی در سنین کم باشند.

ورود فرزندان در فضای مجازی را کنترل کنند.

اعتقادات مذهبی فرزندان را تقویت کنند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه