دوشنبه 1396/11/2 - 52 : 23
مشخصات امام جمعه
علی افضلی پور
علی افضلی پور
بلورد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
بالاترین صفت زینب کبری سلام الله علیها ولایتمداری ایشان بود

بسمه تعالی

نماز جمعه 29 دی ماه 1396 / به امامت حجت الاسلام و المسلمین حاج علی افضلی پور/ امام جمعه محترم شهر بلورد/ در مسجدجامع بلورد

خطبه اول

امام جمعه محترم بلورد در خطبه اول ضمن دعوت مردم به رعایت تقوا و پرهیزگاری، میلاد با سعادت حضرت زینب(س) را خدمت پرستاران و  زحمت کشان عرصه بهداشت تبریک گفت.

وی خطبه اول را به بیان ویژگی های حضرت زینب(س) اختصاص داد.

خطیب جمعه بلورد اظهار داشت: یکی از کسانی که در مورد حضرت زینب(س) مطالب مهمی فرمود، مرحوم مامقانی بود. ایشان به تحصیل علم و پیشرفت علاقه داشت. شبی در رؤیا امام صادق(ع) را دید، امام(ع) فرمود: مامقانی جلو بیا تا لب های تو را ببوسم. ایشان عرض کرد: من لیاقت ندارم. امام (ع) فرمودند: حداقل جلو بیا تا تو را به آرزوی دیرینه ات برسانم و مقداری از آب دهان مبارک خود را در دهان مرحوم مامقانی قرار دادند. نوشته اند از آن روز عجیب به تحصیل علم و توجه به معارف اهل بیت علاقه پیدا کرد. ایشان در رابطه با حضرت زینب کبری(س) می نویسند: هیچ کس زینب را نشناخت، زینب کبری در صفات و ویژگی ها بی نظیر بود.

حجت الاسلام افضلی پور ادامه  داد: هر زمان امام حسین(ع) در حال تلاوت قرآن بود، زینب کبری(س) وارد می شدند، امام حسین(ع) قرآن را می بستند و به احترام زینب کبری(س) تمام قامت بلند می شدند. امام حسین(ع) به زینب کبری(س) فرمودند: منِ امام را در نماز شب خود دعا کن.

وی به ویژگی های زینب کبری(س) اشاره نمود:

1)عفت و حیاء: یحیی مازنی همسایه عبدالله بن جعفر بود؛ می گوید 40 سال همسایه  زینب کبری(س) بودم یک بار صدای زینب کبری را نشنیدم. یحیی مازنی  در حدیث می فرمایند: هر زمان زینب کبری می خواستند کنار قبر جدشان، پیامبر گرامی اسلام (ص) برودند. وقتی کنار قبر می ایستادند امیرالمؤمنین(ع) چراغ کنار قبر  پیامبر را کم می کردند. ایشان می فرمودند: می ترسم کسی قد و بالای زینب کبری را ببیند در حادثه عاشورا و  بعد از حادثه عاشوا گاهی در مسیر از کربلا تا شام می دیدند زینب کبری دست را روی صورت خود قرار داده که مبدا نامحرم صورت وی را ببیند.

وی ادامه داد: در زندگی امام راحل(ره) آمده است زمانی برادر امام می خواستند به ترکیه نزد امام برودند قبلش به منزل همسر امام آمدند و از پشت پرده فرمود: من به ترکیه می روم آیا شما پیامی برای ا مام ندارید. بعد از رفتن برادر امام، دیدند همسر امام گریه می کند دلیل را جویا شدند ایشان عرض نمودند: من 40 سال با برادر شوهر خود هم کلام نشده بودم هم مقداری هم که صحبت کردم شاید امام راضی نباشد. این اوج تقوا و بزرگواری است.

خطیب جمعه بلورد حیاء و عفت را مسئله ای دانست که امروز در جوامع در حال از دست دادن رنگ و بوی خود است. والدین مواظب دین دختران خود باشند. در حدیث آمده است: اگر کسی عفت داشته باشد به زودی او فرشته ای از فرشتگان خداست.

2) وی دومین ویژگی حضرت زینب را ولایت مداری دانست: حضرت زینب از ولایت دفاع می کرد چه در زمان امامت امام حسین(ع) چه در زمان امامت امام سجاد(ع) . تسلیم محض ولایت بود. هر جا شبه و اتهامی علیه امامش بود از امامش دفاع می کرد. در مجلس ابن زیاد، به یزیدگفت  تو انسان نیستی. حاضر بود جانش را فدا کند آمدند امام سجاد(ع) را بُکشند خودش را جلو انداخت و فرمود: اول من بعد امام سجاد(ع) را بُکشید.

خطیب جمعه بلورد تأکید کرد: تبعیت از ولایت مهم است. خیلی از ما منتظر امام زمان(عج) هستیم اما ملازم نیستیم. آیا گره ای از مشکلات امام زمان(عج) باز می کنیم؟ زینب کبری همیشه مشکلی از امامش حل می کرد.

حجت الاسلام افضلی پور به ویژگی آخر زینب کبری(س) اشاره نمود: که صبر زینب کبری(س) است. صبر ایشان مثال زدنی بود. زینب کبری(س) حادثه کربلا را سراسر زیبایی معرفی کردند.

خطیب جمعه بلورد راه هایی که می توان مانند زینب کبری صبور بود را عنوان کرد:

*مصائب و سختی ها را عاشقانه ببینیم: یعنی بدانیم سختی که بر ما می گذرد خدا می بیند و این موجب راحتی ما می شود.

*به مصائب و سختی ها تاجرانه نگاه کنیم: یعنی اگر سختی را بچشیم قطعنا عذاب آخرت را نمی چشیم.

* به سختی ها عارفانه نگاه کنیم: یعنی بگویم خدایا هر چه من بیشتر سختی بکشم رشد من بیشتر است. بلا برای رشد و پیشرفت است.

خطبه دوم

امام جمعه محترم بلورد در ابتدای خطبه دوم از حضور مدیر و معاون و دانش آموزان مدرسه شهید باهنر در نماز جمعه تشکر کرد.

وی ادامه داد: در رسانه ها از حادثه غم بار در آب های چین با خبر شدیم. 30 نفر از هم وطنان جان خود را از دست دادند. خداوند به باز ماندگاه صبر و اجر عنایت بفرماید.

خطیب جمه بلورد اظهار داشت: کشتی که از عسلویه به مقصد کره جنوبی حرکت کرده بود، 136 هزار تن مواد نفتی را جابجا می کرد. کشتی که متعلق به ایران بود امام با پرچم کشور دیگر، با یک کشتی دیگر برخورد کرد. در همان ساعت اولیه 32 نفر جان خود را از دست دادند30 نفر از هم وطنان و دو نفر از کشور  بنگلادش. وقتی حادثه رخ داد چندین شایعه در فضای مجازی پخش شد:

1)این کشتی از عسلویه به سمت کره شمالی حرکت می کرد وقتی آمریکا دید این کشتی به سمت کره شمالی حرکت می کند با موشک آن را زد. چنین چیزی نیست، مقامات ایرانی و کره جنوبی این را رد کرده اند.

2)پرچم کشور پاناما در کشتی نصب شده بود و کشتی متعلق به ایران بود و پرچم کشور دیگر بر روی آن نصب بود؛ این کار خلاف است. اصلا خلاف نیست وچیز بسیار عادی است. کره جنوبی زمانی بخواهد معاملات نفتی داشته باشد با کشورهایی مثل پاناما بهتر معاملات نفتی انجام می دهد و بیشتر آسان می گیرد. مواد نفتی متعلق به ایران بود و  اکثر خدمه ایرانی بودند. باید مسئله کشتی و جعبه سیاه بررسی شود و مقصر پیدا شود و مجازات شود.

 3)چینی ها کم کاری کردند. این گونه نبود همه همکاری کردند دولت یکی از وزرا را  9 روز در آنجا مستقر کرد تا  مسئله را بررسی کند.

خطیب جمعه افزود: آمریکایی ها نوشتند ایران هر هفته مصیبت می بیند. در صورتی که در خود آمریکا هرروز حادثه اتفاق می افتد. این ها حادثه های طبیعی هستند و دست ما نیست. این کشتی در پر ترددترین آب های کره زمین حرکت می کرد؛ این تصادف طبیعی بود.

وی در ادامه خطبه دوم عنوان کرد: مردم بلورد از روز اول کمک حال ما بودند. شما مردم زینت بخش نماز جمعه هستید. یکی از نواقص شهر بلورد نبود خانه قرآن است. برخی نوجوانان مجبورند مسیر بلورد تا سیرجان را طی کنند برای کلاس قرآن یک ساعته. در بلورد جوانان و نوجوانانی داریم که اگر در اینجا مرکز قرآنی تأسیس شود جزء برترین های استان و یا کشور هستند. جایی نیست این ها را پرورش دهد. کسانی که دو منزل دارند، زمین دارند آن را وقف قرآن و احکام کنند؛ و اساتید خوبی آورده شود و جوانان و نوجوانان رشد قرآنی کنند. خداوند هر کس منزلی را در اختیار خانه قرآن قرار دهد شب اول قبر با قرآن محشور بگرداند.

ارتباط با امام جمعه