پنج شنبه 1396/5/26 - 2 : 2
مشخصات امام جمعه
علی اکبر کرمانی
علی اکبر کرمانی
پاريز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/23
متن خطبه های نماز جمعه 23 تیر ماه 1396

بسم الله الرحمن الرحیم

 

گزیده ی خطبه های نماز جمعه ی پاریز: 23|4|1396                                    امام جمعه: حجه الاسلام و المسلمین علی اکبرکرمانی

 

سفارش به تقوا:

امام علی علیه السلام در خطبه 183 نهج البلاغه فرمودند:  "...وصَاکُمْ بِالتَّقْوَى وَ جَعَلَهَا مُنْتَهَى رِضَاهُ وَ حَاجَتَهُ مِنْ خَلْقِهِ فَاتَّقُوا اَللَّهَ اَلَّذِی أَنْتُمْ بِعَیْنِهِ وَ نَوَاصِیکُمْ بِیَدِهِ وَ تَقَلُّبُکُمْ فِی قَبْضَتِهِ إِنْ أَسْرَرْتُمْ عَلِمَهُ وَ إِنْ أَعْلَنْتُمْ کَتَبَهُ قَدْ وَکَّلَ بِذَلِکَ حَفَظَهً کِرَاماً لاَ یُسْقِطُونَ حَقّاً وَ لاَ یُثْبِتُونَ بَاطِلاً"

            "خدا شما را به پرهیزکارى سفارش کرد، و آن را نهایت خشنودى خود، و خواستش از بندگان قرار داده است، پس بترسید از خدایى که در پیشگاه او حاضرید، و اختیار شما در دست اوست، و همه حالات و حرکات شما را زیر نظر دارد. اگر چیزى را پنهان کنید مىداند، و اگر آشکار کردید ثبت مىکند، براى ثبت اعمال، فرشتگان بزرگوارى را گمارده که نه حقّى را فراموش، و نه باطلى را ثبت مىکنند"

موضوع خطبه: حق فرزندان از منظر امام سجّاد علیه السلام

در رساله ی حقوقِ حضرت، حقی که فرزندان برعهده ی والدین دارند، اینگونه بیان شده است:

"حق فرزند تو آنست که بدانی او از توست و در این جهان در نیک و بد خویش وابسته توست و با تو نسبت به پرورش دادن خوب و راهنمایی کردن او به راه پروردگارش و یاری رساندن به او در اطاعت خداوند هم درباره خودت و هم حق او مسئول هستی و بر اساس این مسئولیت پاداش میگیری و کیفر میبینی پس در کار فرزند همچون کسی عمل کن که کارش را در این دنیا به حسن اثر خویش آراسته میکند و تو به سبب حسن رابطه میان خود و او و سرپرستی خوبی که از او کرده ای و نتیجه الهی که از او گرفته ای نزد پروردگار خویش معذور باشی و قوتی نیست مگر قوت خداوند متعال"                                                                                                                                                                                                                  نکات حدیث:                                                                                                                                                                                                1- امام به والدین توجه می دهد که فرزندانشان را از خودشان بدانند، و ازخودشان جدا نبینند، چون انسان خویشتن را دوست دارد طبعا بخاطر خودش هم که شده باید فرزند را خوب تربیت کند و بداند که خوب و بدِ او از آنها جدا نیست و با تربیت صحیح فرزند، خودشان سود می برند و بالعکس.

2- والدین، خود را در مقابل فرزندانشان مسئول ببینند : انسانها در مقابل همه چیز مسئولند و باید پیوسته به این مساله توجه داشته باشند و در مقابل همه ی نعنتها احساس مسئولیت کنند. حضرت نبی مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله و سلّم فرمودند:   " ألا كُلُّكُم راعٍ و كُلُّكُم مَسؤولٌ عَن رَعِيَّتِه ؛ فَالأَميرُ الَّذي عَلَى النّاسِ راعٍ و هُوَ مَسؤولٌ عَن رَعِيَّتِهِ ، وَالرَّجُلُ راعٍ عَلى أَهلِ بَيتِهِ و هُوَ مَسؤولٌ عَنهُم ، وَ المرأةُ راعِيةٌ عَلى بَيتِ بَعلِها و وُلدِهِ و هِيَ مَسؤولَةٌ عَنهُم ، وَ العَبدُ راعٍ عَلى مالِ سَيِّدِهِ و هُو مَسؤولٌ عَنهُ ، ألا فَكُلُّكُم راعٍ و كُلُّكُم مَسؤولٌ عَن رَعِيَّتِهِ "   "ای مردم بدانيد كه همه شما مسئوليد و همه شما نسبت به زيردستانتان بازخواست مى شويد . فرمان رواى مردم ، مسئول مردم است و نسبت به زيردستانش بازخواست مى شود . مرد ، سرپرست خانواده است و نسبت به آنان ، بازخواست مى شود ، زن مسئول خانه ی شوهر و فرزندان اوست ، برده مسئول اموال مالک خود است و در مقابل آن بازخواست می شود. پس بدانید که همه ی شما در مقابل زیر دستانتان مسئول هستید..."

3- امام حقوق فرزندان را در دو محوراساسی  بیان میکند:

*اعتقادیوالدین باید اولا در شناخت خدا فرزندانشان را یاری کنند و ثانیا در انجام طاعات الهی برای او راهنمای خوبی باشند یعنی خودشان عامل به دستورات الهی باشند و فرزندانشان را نیز در این راه یاری کنند.

*اخلاقیاخلاق نیک و  ادب اسلامی حق دیگر فرزند بر والدین است که امام به آن توصیه نموده اند. بر اساس روایات ادب بالاترین میراث و برترین حسب و نسب است . ادب شخصیت و ارزش آدمی را بالا می برد. ادب به انسان عزّت وآبرو میدهد، ادب خود نوعی عبادت است و راهی است برای جلب عنایت و رحمت الهی. فرزندان باید آداب معاشرت و رعایت ادب را از خانه بیاموزند. وقتی در مقابل والدین ادب کنند، ادب اجتماعی را نیز رعایت می کنند. بسیار دیده مسی شود جوانان ما در اجتماع  هنوز متخلق به اخلاق اسلامی و متادّب به آداب معاشرت نشده اند هنوز احترام به دیگران را حتّی در حدّ یک سلام کردن به بزرگترها نیاموخته اند و این ضعف تربیت خانوادگی را چه از لحاظ شرعی و چه عرفی می رساند.

نتیجه اینکه :  باید خانواده ها بیشتر از آنکه به سلامت جسمی فرزندان و مسائل دنیوی آنان اهتمام می ورزند به سلامت روحی و معنویات آنها توجه بیشتری داشته باشند، بیش از آنکه به خوراک و پوشاک و مسکن آنها توجه دارند، روی  مسائل اعتقادی و اخلاقی آنها کار کنند و هزینه نمایند. و خلاصه در مقابل تربیت دینی آنها احساس مسئولیت بیشتری کنند.                                                                                                                                                                                                                           خطبه ی دوم:                                                                                                                                                                                                                                              بیان مناسبتها:                                                                                                                                                                             * امروز جمعه 23 تیر : سالروز حماسه ی همبستگی ملی در دفاع از ارکان مقدس نظام جمهوری اسلامی و پایان دادن به آشوب و فتنه ی سال 1378 در جریان کوی دانشگاه:  مردم بعد از آن جریان با حضور و اجتماع گسترده ی خود، بر همه ی نقشه های دشمن خط بطلان کشیدند و البته دشمن ده سال بعد در سال 88 فتنه ی دیگری به پا کرد و مردم در 9 دی آن سال با راهپیمایی و اجتماع عظیم خود بار دیگر حمایت خود از نظام و رهبری را بیش از پیش آشکار و بار دیگر اعتلا وآبروی نظام را حفظ نمودند. پس اولا مسئولین قدر این مردم را باید بدانند و ثانیا نباید در هیچ زمان از دشمنی دشمنان غافل باشیم ...

 

 

* یکشنبه 25 تیر :  روز بهزیستی و تامین اجتماعی

* دوشنبه 26 تیر:  سالروز تاسیس شورای نگهبان : در اهمیت و جایگاه این ارگانِ نظام همین بس که  امام راحل رحمة الله علیه فرمودند: "شورای نگهبان نبض نظام و ضامن ادامه ی حیات اسلام است."

*سه شنبه 27 تیر:   سالروز پذیرش قطعنامه ی 598 شورای امنیت از سوی ایران در سال 1367، مبنی بر پایان جنگ هشت ساله عراق و ایران:

امام(ره) با مشورت مسؤولين نظام و كارشناسان، مصلحت نظام اسلامي را در پذيرش قطعنامه 598 و قبول آتش بس ديدند، حضرت امام(رهتنها به خاطر رضاي خداوند و حفظ اسلام و مصالح نظام اسلامي آن را با جان و دل پذيرا شدند. و لذا در پيام تاريخي خود در مورد پذيرش قطعنامه ، فرمودند: ".. قبول اين مسأله براي من از زهر كشنده تر است ولي راضي به رضاي خدايم وبراي رضايت او اين جرعه را نوشيدم ، در شرايط كنوني آنچه موجب اين امر شد، تكليف الهي ام بود."

*پنجشنبه 29 تیر، 25 شوّال:  سالروز شهادت جانسوز امام صادق علیه السلام موسس مذهب تشیّع:                                                                                                         ایشان حق عظیمی به گردن همه ی مسلمین بخصوص شیعیان دارند... ایشان همچون اجداد طاهرینشان امامِ علم و سیاست بودند، ایشان با تاسیس دانشگاه عظیم جعفری و تربیت بیش از چهارهزار شاگرد، مبارزه ی سیاسی و علمی عظیمی را علیه حکومت وقت آغاز کردند و بلکه این نوع مبارزه ی تشکیلاتی را برای مبارزه با همه ی ستمگران و مستکبران، به مردم آزادیخواه عالم معرّفی نمودند تا همه بدانند که دین از علم و سیاست جدا نیست...

بیشترین احادیث ما شیعیان از ایشان نقل گردیده است که به یکی از این روایات نورانی اشاره میکنیم:

                    ایشان فرمودند:

" إِیَّاکُمْ أَنْ تَشْرَهَ أَنْفُسُکُمْ إِلَى شَیْءٍ مِمَّا حَرَّمَ اللَّهُ عَلَیْکُمْ، فَإِنَّهُ مَنِ انْتَهَکَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ عَلَیْهِ هَاهُنَا فِی الدُّنْیَا حَالَ اللَّهُ بَیْنَهُ وَ بَیْنَ الْجَنَّةِ وَ نَعِیمِهَا وَ لَذَّتِهَا وَ کَرَامَتِهَا الْقَائِمَةِ الدَّائِمَةِ لِأَهْلِ الْجَنَّةِ أَبَدَ الْآبِدِینَ.

مبادا خود را شیفته چیزى کنید که خدا آن را بر شما حرام ساخته، پس هر آن کس که پرده حرمت الهى را در دنیا بدرد ، خداوند میان او و بهشت و نعمتها و لذّتهاى بهشتى و کرامت پیوسته و جاودان بهشتیان، مانع گردد."

 * آزاد سازی موصل عراق و تایید مرگ ابوبکر البغدادی: هفته ی گذشته شهر موصل عراق از لوث گروه تروریستی داعش پاک و مرگ سرکرده ی این گروه تکفیری تایید گردید. این دو اتفاق خوشایند را به محضر امام زمان علیه السلام، رهبر عزیزمان،  مرجعیت عالیقدر عراق آیت الله سیستانی، نیروهای نظامی و مردمی عراق و سایر مسلمانان و آزادیخواهان جهان تبریک عرض میکنیم. به امید نابودی مطلق این گروه تکفیری و همه ی دشمنان و بدخواهان اسلام و قرآن.

 

                                                                                                                                                                                                                                           

 

اللهم عجّل لولیک الفرج

ارتباط با امام جمعه