پنج شنبه 1396/7/27 - 18 : 14
مشخصات امام جمعه
علی اکبر کرمانی
علی اکبر کرمانی
پاريز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/7
خطبه هاي نماز جمعه 17 شهريور7 مهر

بسم الله الرحمن الرحیم

 

گزیده ی خطبه های نماز جمعه ی پاریز: 7|7|1396                         امام جمعه: حجه الاسلام و المسلمین علی اکبرکرمانی

خطبه ی اول :

خطیب نماز ضمن سفارش به تقوا و عرض تسلیت ایام سوگواری شهدای کربلا، بیان داشتند : تاریخ بشر حوادث تلخ و شیرین بی شماری را به یاد دارد،اما کمتر حادثه ای را مانند حادثه ی عاشورای سال 61 هجری با آن پیامد های گسترده را به خود دیده است.حادثه ای که همچون دو روی یک سکه است؛ دوروی متفاوت : یک روی آن خیانت، بی وفایی، ناجوانمردی، پلیدی، بی رحمی و مهمان کشی و روی دیگر آن اوج وفاداری، جانبازی ، جوانمردی، شهادت، ذلّت ناپذیری، صبر و تسلیم در برابر رضای الهی و ...

*رمز ماندگاری حادثه ی عاشورا :

نزدیک به 1400 سال از این حادثه می گذرد اما روز به روز پر رنگ تر می شود و نه تنها بر روی مسلمانان بلکه بر روی جامعه ی بشری مؤثر بوده است.

 این نهضت امتیازات و ویژگی هایی داردکه باعث ماندگاری و اثر گذاری آن شده است از جمله :

1- اهداف و انگیزه های خاص الهی : عنصرِ انگیزه و نیت در قیام امام حسین علیه السلام بسیار متمایز از سایر قیام ها و انقلابهاست، چراکه ایشان فقط و فقط برای رضای خدا دست به قیام زدند و نتیجه را به خدا واگذار کردند .

ما هم  اگردر امور زندگی انگیزه و نیت افعالمان را الهی کنیم، موفق میشویم. انقلاب اسلامی نیز در مقایسه با نهضت های دیگر ماندگار مانده و این به خاطر نیت الهی حضرت امام(ره) است. لذا هر کسی این عنصر را مد نظر قرار دهد موفق و پیروز می گرددد.

2- کشته شدن حجت خدا توسط مردمی به ظاهر مسلمان : در این حادثه صرفا یک انسان مؤمن و حق طلب کشته نشد بلکه یک امام معصوم؛پنجمین فرد از اصحاب کساء،پسر دختر پیامبر صلوات الله علیه و آله و سلّم و حجت خدا کشته شد. لذا کشته شدن امام حسین علیه اسلام با این مقام و اصل و نسب کار ساده و کوچکی نبود. نکته ی جای تأسف این است که این کار به دست مردمی به ظاهر مسلمان انجام شد از طرفی مدت زمان زیادی هم از زمان پیامبر صلوات الله علیه و آله و سلم نمی گذشت. وبسیاری از کسانی که در کربلا نقش داشتند پیامبر و امام علی علیهما السلام را زیارت و احادیث و روایات آنها را شنیده بودند.

شاعر چه خوب گفته است که : " ویکبّرون بأن قتلت انّما قتل بک تهلیل و تکبیر " زمانی که تو را کشتند تکبیر گفتند،اما نمی دانند با کشتن تو تکبیر ( الله اکبر) و تهلیل ( لا اله الا الله) را کشتند...

3- نقش یاران امام : هر چند یاران امام اندک بودند اما با نگاه گذرا به زندگی آنان در میابیم که انسان هایی ویژه، مؤمن و دلباخته بودند، لذا حضرت در شب عاشورا وقتی یاران را جمع نمودند در وصف آنها اینگونه گفتند : " فإنی لا اعلم اصحاب اولی و لا خیر من اصحابی ولا اهل بیتی ابرّ من اهل بیتی "من یارانی را بهتر از شما نمی دانم و خاندان و اهل بیتی بهتر و نیکوکارتر از شما پیدا نمی کنم."

میتوان گفت شاید در بین یاران پیامبر صلوات الله علیه و آله هم چنین شخصیت هایی نبودند ؛ شخصیت هایی مثل زهیر که کاری به امام حسین علیه السلام نداشت و عثمانی مذهب بود اما وقتی به سمت امام می آید متحول می شود که در شب عاشورا آنچنان اظهار وفاداری می کند که می گوید : "یا ابا عبد الله این که یک جان است که می خواهم در راه تو بدهم،اگر بارها کشته شوم و دوباره زنده شوم دست از شما برنمی دارم."

در عصر ما نیز رشادت شهدای مدافع حرم و شهید حججی ها و در زمان هشت سال دفاع مقدس شجاعت شهدا همه برگرفته از نهضت عاشورا است.

4-ذلت ناپذیری امام حسین و یاران ایشان:  هر چه دشمن تلاش کرد تا ایشان را وادار به تأیید خلافت یزید کند، موفق نشد. نقل است زمانی که کاروان اسرا را در شام پیش یزید بردند، یزید از مأموری که مسؤول اسرا بود پرسید چه دیدی از این اسرا ؟ مأمور گفت : "ای یزید این ها اسیر ما نبودند، بلکه ما اسیر این ها بودیم! این همه آنان را آزار دادیم یکبار نشد جمله یا کلمه ای بگویند که پیش ما اظهار عجز کنند و از ما چیزی بخواهند."

لذا شعاری که ورد زبان همه ی ماست شعار " هیهات من الذله " است  و این شعار مسلمانان ، شعار شیعه و شعار انقلاب است و آن کلام ماندگاری که حضرت سید الشهدا علیه السلام فرمودند : "و الله لا اعطیکم بیدی اعطاء الذلیل و لا افروا فرار العبید " به خدا قسم من نه دست ذلت به شما می دهم و نه چون بندگان فرار می کنم" ، این درسی است برای تاریخ بشریت.

نه تنها خود امام حسین علیه السلام بلکه یاران امام نیز اینگونه بودند؛ در آستانه ی تاسوعا برای حضرت ابالفضل علیه السلام و یکی از برادران ایشان از طرف شمر امان نامه آوردند اما این بزرگواران اظهار وفاداری کرده و امان نامه ها را رد کردند.

سپس خطیب نماز در پایان خطبه به مناسبت هشتم ماه محرم مقتل و روضه ی حضرت علی اکبر علیه السلام را ایراد کردند.

خطبه ی دوم : بیان مناسبتها

* امروز هفتم مهر - هشتم محرم: سالروز شهادت سرداران رشید اسلام شهیدان فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا که به عنوان روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس نامگذاری شده است.

در روز پایانی هفته دفاع مقدس قرار داریم؛ دفاع مقدسی که برگرفته از نهضت عاشوراست و بر اساس همان آموزه ها هم مردم و جوانان ما هشت سال از کشور و مملکت خود دفاع کردند، یک دفاع مقدس بود، جنگ نبود و این سرداران روحشان برگرفته از روح شهدای کربلا بود.

در 13 مهر ماه سال 1360 بعد از عملیات افتخار آمیز ثامن الائمه این فرماندهان با تعدادی از شهدا و مجروحین برای ارائه ی گزارش به فرمانده ی کل قوا حضرت امام حرکت کردند، ولی متأسفانه تقریبا در 30کیلومتری فرودگاه مهرآباد، هواپیما دچار نقص فنی شد و سقوط کرد و این عزیزان به شهادت رسیدند.

* شنبه  و یکشنبه 8  و 9مهر ماه - نهم ودهم محرم، تاسوعا و عاشورای حسینی : حضرت امام (ره) فرمودند :"عاشورا را زنده نگه دارید که با زنده نگه داشتن عاشورا،کشور شما آسیب نخواهد دید."

اگر دینی مانده، اگر نهضتی مانده و گر قرآن مانده است همه ی آن به برکت سید الشهداء است.

فقط به این عزاداری های ظاهری بسنده نکنید؛ نوحه و عزاداری جزء تعظیم شعائر است باید باشد، اما فقط این نیست بلکه باید برنامه ریزی کنیم در همین مراسم عزاداری محرم اعتقادات دینی را تقویت کنیم و بینیم درس عاشورا چیست؛ درس این نهضت مقاومت و صبر است، باید این خصوصیات در افراد و جوامع تقویت گردد.

امام حسین علیه السلام فرمودند : " و یزید رجل فاسق شارب الخمر قاتل بنفس  محرمه معلن الفسق و مثلی لایبایع مثله " یزید مردی است که علنی فسق و فجور و گناه می کند ...و کسی مثل من با مثل یزید بیعت نمی کند."

لذا ما نیز با دشمنی مثل آمریکا نمیتوانیم دست بدهیم و مثل ما با مثل آنها جمع نمی شود و این برگرفته از نهضت عاشورا است.

* سه شنبه یازده مهر ماه و 12 محرم:  شهادت امام سجاد علیه السلام: اگر نهضت عاشورا را بخواهیم تقسیم کنیم  می توان گفت کار امام حسین علیه السلام تا عصر عاشورا تمام شد و رسالت خود را انجام دادند و از آن به بعد امام سجاد  و حضرت زینب علیهما سلام راه را ادامه دادند و رسالت حضرت را به پایان رساندند.

* چهارشنبه 13 مهر و 14 محرم:  هجرت حضرت امام از عراق به پاریس در سال 1357: زمانی که حضرت امام خواستند از نجف به کویت تشریف ببرند، رژیم کویت به دستور رژیم پهلوی ایشان را راه ندادند و ایشان با مشورت آقا سید احمد و سایر دوستان به پاریس رفته و از آنجا پیام انقلاب را به مردم رساندند.

همچنین 13 مهر ماه به عنوان روز نیروی انتظامی هم نامگذاری شده است:

از سفارشات مقام معظم رهبری  به نیروی انتظامی:  "حفظ امنیت اسلامی در محیط جامعه اساسی ترین کار نیروی انتظامی است که الحمد لله این وظیفه را با همکاری سایر نیرو ها خوب انجام دادند. ما در کانون بحران هستیم اما امن ترین کشور منطقه ایم و این هم چیزی جز تلاش این عزیزان نیست. یکی از وظایف نیروی انتظامی برای حفظ اقتدار همین مردمی بودن نیروی انتظامی است."

طبق آمار تقریبا 13 هزار نیروی  شهید انتظامی تقدیم انقلاب شده است که 8 هزار تن آنها مربوط به هشت سال دفاع مقدس بوده اند. و همچنین حدود 22 هزار جانباز و 2100 آزاده .

( همچنین خطیب نماز جمعه از جناب سرهنگ ایران نژاد رییس نیروی انتظامی سیرجان و سردار علی بیگی رییس نیروی انتظامی پاریز تقدیر و تشکر کردند.)

* اشاره به جریان همه پرسی استقلال کردستان عراق :این طرح از مردم کُرد نیست بلکه توطئه ای صهیونیستی برای تجزیه ی عراق است. می خواهند کشور کوچک و ضعیفی نزدیک مرز ایران ایجاد کنند و هدف شومشان تهدید ایران است. توطئه ای است که متأسفانه کُرد ها هم متوجه آن نیستند و زمانی آگاه می شوند که کار از کار گذشته ست. این موضوع چالش های امنیتی و اقتصادی ای را به دنبال خواهد داشت که نمیتوان جلوی آن را گرفت. و آمریکا و اسرائیل از این طریق می خواهند به کشورهای منطقه نفوذ کنند.

* اشاره مراسم باشکوه تشییع شهید مدافع حرم شهید حججی :

سخان مقام معظم رهبری خطاب به خانواده ی شهید : " خدا شهید شما را عزیز کرده است .ببینید چه غوغایی در کشور ایجاد شده است به خاطر شهادت این جوان.همه ی شهدا عزیزند لکن خصوصیاتی در این جوان وجود داشته است :

حضرت آقا چهار علت برای عزت این شهادت بیان کردند : 1- اخلاص 2-نیت پاک 3- به موقع حرکت کردن 4- نیاز جامعه به این گونه شهادت ها.                                                     این چهار ویژگی موجب سربلندی این شهید شد.

 

 

اللهم عجل لولیک الفرج

ارتباط با امام جمعه