پنج شنبه 1396/1/3 - 56 : 4
مشخصات امام جمعه
علی اکبر کرمانی
علی اکبر کرمانی
پاريز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/13
بيانات خطبه هاي نماز جمعه 13 اسفند

بسم الله الرحمن الرحیم

 

گزیده ی خطبه های نماز جمعه ی پاریز13|12|1395                                                                           امام جمعه:   حجه الاسلام والمسلمین علی اکبر کرمانی 

خطبه ی اول:

این خطبه با بیان ارتباط تقوا و عزت آغازگردید و بیان شد که عزتمند واقعی کسی است که از گناهان دوری کند و مطیع اوامر الهی باشد.

موضوع خطبه:  شان و منزلت حضرت زهرا سلام الله علیها  :                                                                                                                                                                                خطیب نماز ضمن تسلیت مجدّد ایام شهادت بانوی دو عالم به بیان برخی از فضائل ایشان پرداخته و ضمن بیان این مطلب که تمام فضائل ایشان تفضّلی نبوده ، فرمودند: "معاد باوری" یکی از فضائل اکتسابی و برجسته ی بی بی دو عالم است که در این زمینه از پدر بزرگوارشان پیرامون احوالات مردم در روز قیامت سوال فرمودند و حضرت نبی اکرم صلوات الله علیه و آله و سلم در جواب ایشان فرمودند: " یا فاطمه یشغلون فلا ینظر احد الی احد، و لا والد الی ولده و لا ولد الی امّه " : فاطمه جانم! درقیامت جملگی به خود مشغولند و از دیگران فارغ، به سوی یکدیگر نگاه نمی کنند، نه پدر به فرزند توجهی دارد و نه فرزند به مادر."                                                                                                                                                 همچنین پیرامون" مقام شفاعت" حضرت فاطمه سلام الله علیها در قیامت، در كتاب امالى شیخ صدوق از رسول خدا صلى الله عليه و آله روايت شده است که:
هنگامى كه روز قيامت فرا مى رسد دخترم فاطمه در حالى مى آيد كه بر يكى از ناقه هاى بهشتى سوار است و از دو پهلوى آن ناقه حريرهاى بهشتى آويزان، و ....  آنگاه از طرف خداوند رئوف ندا مى رسد: اى حبيبه و فرزند رسولِ من! از من بخواه تا عطا نمايم، شفاعت كن تا من بپذيرم ، به عزت و جلال خودم كه امروز ظلم و ستم هيچ ستمگرى از نظر من محو نخواهد شد:  در همين زمان است كه حضرت مى گويد: بار خدايا! فرزندان ، شيعيان ، دوستان ، و دوستان دوستان فرزندان مرا به من ببخش!
سپس منادی ندا می دهد: فرزندان ، شيعيان ، دوستان ، و دوست دوستان ذريه فاطمه كجايند؟ ايشان همگی در حالى كه ملائكه رحمت پروردگار آنان را احاطه كرده باشند مى آيند. سپس فاطمه جلو مى رود تا ايشان را داخل بهشت مى نمايد.                                                                                                                                                              همچنین در دعاها و مناجاتهای بی بی دو عالم آمده است که ایشان از بهره های آخرت، رسیدن به مقام قرب الهی را بالاترین و منحصرترین خواسته ی خویش از خداوند متعال معرفی کرده اند. از دیگر فضائل برجسته ی ایشان عبادتهای خالصانه و طولانی مدت ایشان است که باتوجه به روایتی از امام صادق علیه السلام ، مقلب شدن ایشان به " زهراء" بخاطرآن است که هرگاه ایشان به عبادت خدا میپرداختند ، محراب عبادتشان برای اهل آسمان آنچنان می درخشید که ستارگان برای اهل زمین می درخشند.                                                                       نتیجه اینکه: ایمان به معاد و زندگی جاوید پس از مرگ از مفاهیم بلند و آسمانی مکتب فاطمه علیهاالسلام ، است که باید مورد اهتمام بیش از پیش قرار گیرد و اهل ایمان باید در این زمینه به ایشان تاسی نمایند تا به فوز و سعادت ابدی نائل شوند.

خطبه ی دوم:    بیان مناسبتها:

14 اسفند:   سالروز تاسیس کمیته ی امداد امام خمینی  _ آغاز هفته ی احسان و نیکوکاری:  

خطیب ضمن بیان فضیلت کمک به محرومین، نمازگزاران را به رسیدگی به نیازمندان به خصوص خویشاوندان مستمند توصیه و ترغیب نمودند.

15 اسفندروز درختکاری و آغاز هفته ی منابع طبیعی:  خطیب نماز، درختکاری را یکی از مصادیق صدقات جاریه معرفی کرده و همچنین مردم را به حفظ، صیانت و پاسداشت از منابع و ذخائرطبیعی توصیه نمودند.

* اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از شاعران مذهبی‌سُرا  درآستانه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها:
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تأکید بر اهمیت محتوای اشعار دینی، خاطرنشان کردند: مدح و مصیبت ائمه علیهم السلام بخش مهمی از اشعار و سخنان دینی است اما در این بخش باید سخنان معقول، منطقی و برخاسته از نگاه و سلیقه‌ی درست به‌کار برده شود و از برداشت‌های عامیانه و سطحی، و بیان مسائل جعلی و توهمی پرهیز شود. ایشان، متصل کردن حوادث صدر اسلام با حوادث امروز را رسالتی مهم برای شعر و شاعران دینی خواندند و افزودند: پیغمبر اکرم وائمه ی معصومین علیهم السلام، همگی اهل مبارزه‌ی شدید و مؤثر با ظلم، طاغوت، کفر، نفاق و فسق بودند و به همین علت نیز به‌دست حاکمان جابر و جائر به شهادت رسیدند. ایشان ، پیروی واقعی از ائمه‌ی معصومین را در متابعت عملی از آن بزرگواران و استمرار مبارزه با کفر و نفاق دانستند و خاطرنشان کردند: مبارزه علیه کفر و نفاق جهانی در جمهوری اسلامی آسان و امکان‌پذیر است، درحالی‌که در زیر سایه‌ی شوم برخی حکومت‌های منطقه، کمترین اعلام برائت از آمریکا نیز موجب عصبانیت و واکنش شدید آنها می‌شود.                                                                                                                                                                  * اشاره به تهدیدات و رجزخوانی اخیر مقامات آمریکائی علیه ایران:                                                                                                                                           پس از انجام آزمایش اخیر موشکی موفقیت آمیز ایران ، کمیته امور خارجی کنگره آمریکا که بیشتر اعضای آن حامیان سرسخت رژیم صهیونیستی هستند جلسه ای تشکیل دادند که در این جلسه اسکات مادل پیشنهاداتی را برای سخت گیری بیشتر دولت آمریکا علیه ایران ارائه داد. وی مشاور ارشد فرماندهی عملیات های ویژه آمریکا در حوزه مقابله با تهدیدات مالی گروه های تروریستی در خاورمیانه است.

مادل پیشنهاداتی برای آنچه مقابله با ایران خوانده در قالب یک بسته به اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ارائه می دهد که مهم ترین قسمت های آن به شرح ذیل است:

- صدای امریکا باید پنجره ی سیاست های واشنگتن علیه ایران باشد.

- انتشار اخبار ساختگی و دروغ علیه ایران.

 - مورد هجمه قراردادن فعالیت های آبادانی و اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ..

- تشدید موج جنگ اطلاعاتی علیه ایران..

- مرتبط کردن فعالیت های ایران با گروه های تروریستی در منطقه برای تخریب وجهه ی تهران.

- کمک گرفتن از سعودی ها برای ضربه زدن به ایران.

- فشار بر ایران به بهانه های حقوق بشری.

- دامن زدن به فتنه مذهبی در جهت اهداف خاص.

- حمایت از تشیّع انگلیسی.

- تشدید ایران هراسی در میان کشورهای عرب منطقه و ...                             

( خطیب نماز ضمن بیان این راهکارهای خصمانه ی این مقام آمریکائی، به شرح و توضیح آنها نیز پرداختند)

اللهم عجل لولیک الفرج

 

 

 

ارتباط با امام جمعه