جمعه 1396/4/2 - 45 : 23
مشخصات امام جمعه
علی اکبر کرمانی
علی اکبر کرمانی
پاريز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/12
ماه مبارک رمضان دارای فرصتهای طلائی و استثنائی است که باید از آثار و برکات آن بهره جُست

بسم الله الرحمن الرحیم

گزیده ی خطبه های نماز جمعه ی پاریز: 12|3|1396                              امام جمعه: حجه الاسلام و المسلمین علی اکبرکرمانی

سفارش به تقوا

روزه و تقوای الهیخداوند در بيان علت و انگيزه ی وجوب روزه برانسان ها ، به تقوا اشاره مي كند و مي فرمايد: "خداوند به عنوان قانون بر شما روزه را نگاشت و حكم كرد چنان كه بر كساني كه پيش از شما بودند اين حكم نوشته شده تا شايد شما تقوا پيشه كنيد."(بقره آیه 183) در این آيه به صراحت بيان شده است كه هدف از روزه دست يابيِ روزه داران به تقوا است، چراکه روزه تمرين تقوايابي است. زیرا انسان روزه دار سعی میکند خود را از گناهان دور نگه دارد و به طاعات الهی مشغول باشد.

موضوع خطبه:  آثار و برکات روزه

ماه مبارک رمضان دارای فرصتهای طلائی و استثنائی است که باید از آثار و برکات آن بهره جُست. یکی از برکات روزه داری عبارت است از:

*تقویت اراده: یکی از مهمترین مشکلات جامعه ی ما " ضعف اراده" است ، ترک گناهان ، ترک اعتیاد و در کل ترک هر آلودگی و رذیلت، به اراده ی قوی نیازمند است. ماه رمضان این فرصت را به انسان می دهد تا اراده اش را قوی کند. وقتی انسان در رمضان اراده میکند و از حلال خدا دست می کشد، به طریق اولی این قدرت را دارد که از حرام نیز دوری کند و به ترک گناه و معصیت و عادتهای بد و ناپسند بپردازد. بعنوان مثال وقتی یک شخص سیگاری اراده میکند و بخاطر روزه داری سیگار را در روزهای ماه مبارک کنار می گذارد پس می تواند اراده کند و در مابقی ایام نیز از آن دست بردارد.

چند راهکار برای تقویت اراده:

- توجه به پیامد مثبت یا منفی اعمال: اگر انسان پیش از انجام هر کاری به جنبهها و آثار مثبت و منفی آن توجه کند، با آگاهی از زیانها یا منافعِ آن کار، انگیزه اش برای ترک یا انجام کار بیشتر میشود و به طور طبیعی اراده اش قوی میگردد وکسی که اراده ای قوی دارد ، آنچه را می خواهد، با کوشش و ثبات قدم به دست می آورد.

- مبارزه با خواسته ها و عادتهای بد نفسانی: ترک گناه و مخالفت با هواهای نفسانی، نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده دارد، چراکه اراده یعنی تحمّل بعضی ناعادت ها که به مرورِ زمان برای ما عادت میشوند.

- مطالعه ی زندگی افراد موفق:  خطیب نماز در این زمینه به فرازهایی از زندگانی شهید محراب آیت الله مدنی و مرحوم علامه طباطبایی(ره) اشاره نمودند.

 

خطبه دوم:

بیان مناسبت ها

- شنبه 13 خرداد : سالروز سخنرانی حضرت امام در مدرسه ی فیضیه ی قم و افشاگری رژیم وقت که منجر به قیام 15 خرداد و در پایان، این روشنگری ها منجر به پیروزی انقلاب گردید.

- یکشنبه 14 خرداد:  سالروز رحلت غمبار حضرت امام خمینی (ره) : انبوه جمعیت شرکت کننده در مراسم تشییع امام به مراتب بسیار بیشتر از جمعیت حاضر برای استقبال از ایشان به هنگام ورودشان به ایران بود. این استقبال و این وداع باشکوه همه نشان از اخلاص امام در به ثمر رساندن و پیروزی انقلابدارد و مردم چه شایسته تلاشهای خالصانه و متواضعانه ی ایشان را پاسخ دادند. بقای این انقلاب با وجود همه ی بحرانهای سختی که پشت سرگذاشته است، مرهون مجاهدت خالصانه و مدیریت و رهبریِ مدبّرانه ی حضرت امام است . لذا ایشان خود فرمودند: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد.  این روز را گرامی می داریم و به روان پاک امام و شهدای انقلاب درود و صلوات می فرستیم.

سالروز انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای مدّظلّه العالی بعنوان رهبر انقلاب اسلامی: مجلس خبرگان رهبری با اقدام سریع، به جا و مدبّرانه ی خود در همان روز رحلت امام، حضرت آیت الله خامنه ای را بعنوان رهبر انقلاب انتخاب نمودند و نقشه ها و تدابیر شوم دشمنان و منافقان را برهم زدند و نگذاشتند سقیفه ی دیگری در تاریخ اسلام رقم بخورد.

دوشنبه 15 خرداد، 10 رمضان المبارک:  سالروز وفات جانگداز حضرت خدیجه ی کبری سلام الله علیها: این مناسبت را پیشاپیش خدمت همه ی شما روزه داران و نمازگزاران محترم تسلیت عرض می کنیم. ایشان به گردن تک تک مسلمین و مومنین حق دارند چراکه بعنوان اولین زن مسلمان با مال و دارائی خویش در پایه گذاری دین اسلام نقشی اساسی را ایفا کردند. در این خصوص حضرت نبی اکرم فرمودند:" أَيْنَ مِثْلُ خَدِيجَةَ صَدَّقَتْنِي حِينَ كَذَّبَنِي النَّاسُ‏ وَ وَازَرَتْنِي عَلَى دِينِ اللَّهِ وَ أَعَانَتْنِي عَلَيْهِ بِمَالِهَا إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَمَرَنِي أَنْ أُبَشِّرَ خَدِيجَةَ بِبَيْتٍ فِي الْجَنَّةِ مِنْ قَصَبِ الزُّمُرُّدِ لَا صَخَبَ فِيهِ وَ لَا نَصَب؛ مثل خديجه پيدا نخواهد شد. خديجه در آن هنگام كه مردم مرا تكذيب كردند، مرا تصديق نمود، و مرا با ثروت خود براى پيشرفت دين خدا يارى کرد. خدا به من دستور داد خديجه را به قصر زمرّدى كه در بهشت دارد و هيچ رنج و زحمتى در آن نيست، بشارت دهم."

 

اللهم عجّل لولیک الفرج

 

ارتباط با امام جمعه