جمعه 1396/4/2 - 12 : 6
مشخصات امام جمعه
رضا کرمی پور
رضا کرمی پور
جيرفت
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/19
خطبه های نماز جمعه 19 خرداد ماه 96 به امامت امام جمعه محترم شهرستان جیرفت حجة الاسلام والمسلمین کرمی پور
خطبه های نماز جمعه (96/3/19) به امامت حجة الاسلام والمسلمین کرمی پور:
خطبه اول:
 
امام مجتبی علیه السلام: کسی که دنیا را دوست بدارد آخرت از دل او خارج می شود.
انسان نباید عبادت خود را بعد از امور دنیوی انجام دهد.
 
اصولی که برای امام زمانی شدن باید آن ها را رعایت کنیم:
1 ) طهارت دل از میل به دنیا:
الف ) یکی از علت های میل به دنیا قدرت است، همیشه میل به قدرت در انسان بوده که این میل انسان را به امور دنیوی واسته میکند و او را از پرداختن به آخرت خود باز می دارد چنان که در روایات داریم اگر دوستی داشتید که به قدرت رسید و 10درصد دوستی او باقی ماند بفهمیم که او دوست خوبیست، در این روایت به خوبی پیداست که قدرت تا چه حد می تواند انسان را از پرداختن به آخرت دور کند.
ب ) یکی دیگر از علت های میل به دنیا ثروت این دنیاست: گاهی اوقات بعضی ها در دادن خمس خیلی در تلاش هستند تا به بهانه هایی مبلغ خمس خود را کم کنند، ولی اگر شخصی واقعا به این معتقد باشد که این پول سهم امام زمان عجل الله تعالی فرجه است بدون دلیل و بهانه سهم خود را می پردازد.
ج ) از دیگر علت های میل به دنیا زیبایی و جمال دنیا است: جوانانی هستند که سن آنها از سی سال گذشته و ازدواجشان دیر شده است اما دلیل خود را پیدا نکردن شخص مورد نظر از لحاظ زیبایی می دانند.
 
2 ) توبه و استغفار :ماه رمضان ماه توبه و استغفار است سعی کنیم به خوبی ازین ماه پر برکت استفاده کنیم.
کسی که توبه میکند بعدش حق الله و حق الناس را حتما مورد توجه قرار دهد، بخصوص که خداوند از حق الناس نمی گذرد، حتما سعی کنیم حق الناس را بجا بیاوریم که اهمیت آن خیلی زیاد است.
 
ایشان در خطبه دوم خود به بیاناتی اشاره فرمودند که به شرح زیر می باشد:
خطبه دوم: (1)
 
مناسبت های هفته پیش رو:
15 رمضان سال سوم هجرت ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام و روز اکرام و نیکوکاری.
20 خرداد سال 1349 شهادت آیت الله سعیدی.
20 خرداد سال 1360 عزل بنی صدر از ریاست جمهوری توسط حضرت خمینی رحمت الله علیه.
شبهای قدر را پیش رو داریم.
حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام ملقب هستند به کریم اهل بیت، ایشان در طول زندگیشان چندین مرتبه کل دارایی خود را در راه خدا به مستمندان دادند و وقف کردند.
در رابطه با اکرام آیات زیادی داریم در باب این که ثروتمندان به فقرا کمک کنند.
خداوند ثروتمندان را بالا برده تا به فقرا کمک کنند.
رشد انسان ها در سایه گذشت،دلسوزی،انفاق،مهربانی و غیره است.
اگر همه در یک سطح باشند که انسان به رشد و تعالی نمی رسد و شخص فقیر صبر و زهد در زندگی نمی آموزد و شخص ثروتمند هم طعم خوب انفاق و گذشت را درک نمی کند.
ماهم در زندگی اگر می خواهیم از اهل بیت پیروی کنیم در زندگی انفاق و ایثار داشته باشیم.
کمیته امداد امام خمینی رحمت الله علیه یکی از نهاد هایی است که در بحث کمک به نیازمندان همکاری های خوبی را انجام می دهد و می توانیم از این نهاد مانند یک پل ارتباطی میان خود و نیازمندان استفاده کنیم.
بیستو هشتمین سالگرد ارتحال امام رحمت الله علیه را در هفته گذشته پشت سر گذاشتیم که رهبری همیشه در این مراسم سخنرانی دارند که صحبت هایشان راه گشای ما است.
خطیب جمعه در ادامه خطبه دوم افزودند:
 
رهبری در سخنرانی خود بمناسبت سالگرد رحلت امام خمینی رحمت الله علیه فرمودند در مقابل دشمن باید عقلانی گری داشته باشیم.
انقلابی گری و عقلانی گری باهم و در کنار هم حرکت می کنند.
کسانی که به انقلابی گری پایبند نیستند بعضی وقت ها کار هایی می کنند که از انقلابی گری به دورند، مثلا اشخاصی در مقابل دشمن دست به سینه می ایستند در صورتی که در مقابل دشمن باید محکم و با اقتدار ایستاد بدون ترس.
کسانی که به انقلابی گری پایبند نباشند فقط هزینه های مقابله با دشمن را می بینند، عده ای می گویند که ما میخواهیم این هزینه ها را از بین ببریم اما نمی دانند که سازش هم هزینه های زیادی دارد مانند همین سفر چند روز پیش رئیس جمهور آمریکا به عربستان، که عربستان مبلغ زیادی را به کشور آمریکا داد که این مبلغ برابر با بودجه سالیانه چندین کشور است، این هزینه از طرف عربستان فقط بخاطر سازش با آمریکا پرداخت شد.
خیلی از کشور ها امروزه طرف آمریکا هستند و هزینه های زیادی را به عنوان باج یا عناوین دیگر می پردازند.
آقایان دولتی می آید یک مسئله فرعی و کم اهمیت را می چسپانند کنار مسائل اصلی انقلاب مانند این که چرا فلان خواننده که سر تا پایش فساد است نباید در ماه رمضان صدایش از رسانه ملی پخش شود.
نکته دیگری که رهبری به آن پرداختند سند 2030 بود: بعضی هم می گویند که به رهبری گزارش غلط داده اند اما رهبری همه چی را روشن کرد و جواب آنان را به خوبی داد.
حرف رهبری این است که چرا نظام آموزشی و فرهنگی ما باید در خارج از کشور نوشته شود، این کار مغایر شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی است،چرا آقایان باید پای این سند امضاء کنند که با دین ما مغایرت دارد؟
همه باید بدانند که امضاء چه کسانی پای این سند ننگین است.
 
 
امام جمعه محترم در پایان فرمودند:
 
 
یاد شهدای ترور حادثه تروریستی تهران را گرامی می داریم، به قول رهبری این کار در حد یک ترقه بازی بود.
تشکر می کنیم از تمام نیروهای نظامی و انتظامی که کار امنیت مردم را در دست داشتند.
نباید بعضی ها بیایند و امنیت کشور را منصوب به خود کنند، این که مدام بگوییم منم ، منم کار درستی نیست و خدا جواب آنها را می دهد.
در شبهای قدر که پیش رو داریم سعی کنیم به نحو احسن ازین شبها استفاده کنیم و ارتباط خود را با امام زمان عجل الله تعالی فرجه بیشتر کنیم، در این ماه برای فرج حضرتش زیاد دعا کنیم، جوری عمل کنیم که وقتی شب بیست و سوم پرونده اعمالمان به دست حضرت می رسد او را رو سفید کنیم.
رهبری می فرمایند شب قدر شب شفای بیماری های روحی و قلبی است.
‼️ماه مبارک رمضان به نیمه رسید و گزارشات خوبی از کوچه و بازار به دستم نمی رسد!  چرا باید بعضی از مغازه ها که ارتباط مستقیم با روزه خواری دارند باز باشند؟ چرا اماکن، اصناف و نهاد های مربوطه رسیدگی نمی کنند؟
‼️چرا باید با یک تیکه پارچه یا روزنامه درب مغازه ها پوشیده باشد؟ مگر شما مسلمان نیستید؟ این مغازه ها باید بسته باشد در طول روز.
‼️کسی که توان روزه گرفتن ندارد مگر باید بیاید و بستنی بخورد در حضور روزه داران؟
اگر شما آقایانه مسئول عرضه ندارید بازار را کنترل کنید پس چرا اینجایید؟؟
هفته دیگر اگر گزارشاتی برسد که چنین تخلفاتی صورت گرفته به صورت خیلی جدی برخورد  و موضوع را در خطبه های نماز جمعه مطرح میکنم.
 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه