دوشنبه 1396/9/27 - 28 : 8
مشخصات امام جمعه
حمید اسماعیل‌پور
حمید اسماعیل‌پور
فردو
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/4/25
«پندآموزی از درس ها و عبرت های جنگ اُحُد/هر تصمیمی در اردوگاه دشمن به ضرر ایران است.»

«پندآموزی از درس ها و عبرت های جنگ اُحُد/هر تصمیمی در اردوگاه دشمن به ضرر ایران است.»

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین حمید اسماعیل پور، امام جمعه راین، امروز( ۲۵تیر) در خطبه های نمازجمعه با اشاره به 15 شوال، سالروز جنگ احد که از نقاط عطف تاریخ اسلام است؛ افزود: این واقعه به جهات متعدد اهمیت ویژه دارد و آیه  ۱۵۵ سوره آل عمران درباره همین حادثه است.

  وی با بیان اینکه به دلیل رشادت های امیرمؤمنان علی علیه السلام، در همین جنگ بود که پیامبر فرمود فرشته ای به نام « رضوان» ندا داد لاسیف الا ذوالفقار لا فتی الا علی؛ گفت: از وقایع اسفناک اُحُد، شهادت حمزه سیدالشهداء است و جنایتی که بعد از شهادت ایشان اتفاق افتاد و جگر آن حضرت را درآوردند و در زمان ما، نسل همان ها در سوریه با مسلمانان همین کار را انجام دادند.

 امام جمعه راین از دیگر وقایع قابل تامل در بین لشکریان اسلام را جانفشانی های «نسیبه بنت کعب» دانست و بیان داشت: او که خود برای سقایی و بستن زخم لشکریان آمده  بود تا جان پیامبر را در خطر دید، مشک آب را پرتاب و با شمشیر از جان پیامبر دفاع کرد تا بر شانه این زن، زخمی عارض شد که تا یکسال بعد مداوای این زخم طول کشید.

 وی با تأکید بر پند گرفتن از درس ها و عبرت های حادثه احد، خاطرنشان کرد: بعد از این جنگ و رحلت پیامبر، تا ظهور انقلاب اسلامی در ایران زمینه درس گرفتن از اُحُد چندان فراهم نشده بود؛ امروز در یک برهه ای از زمان هستیم که حساسیت شرایط مانند حساسیت جنگ احد و کینه و نوع دشمنان مثل همانها و بلکه بدتر است؛ آنچه باید نگاه مان به تاریخ باشد اینکه شاید زمانی لازم شود پشت سر پیشوای مسلمانان با گوش بفرمانی تام، مطلب را جلو ببریم.

 حجت الاسلام اسماعیل پور خاطرنشان کرد: در جنگ احد در نهایت 13 نفر دور پیامبر بودند و از جان مبارک ایشان محافظت می کردند و حداقل دشمن 2 هزار نفر بود؛ لازم است به تاریخ توجه کنیم زیرا با فراز و نشیب هایی که در تاریخ پیش می آید این مسائل هست، نکند مشمول این آیه شویم و عده ای کوتاه بیایند.

 

 خطبه دوم


وی در خطبه دوم پس از تشکر از زحمات نژادخالقی، بخشدار راین در مدت تصدی این مسئولیت در شهر؛ به یک سالگی برجام اشاره و بیان کرد: برجام نافرجام یکساله شد و همه گفتند و بر طبل موفقیت کوبیدند و بعضی هم خیلی افراطی گری، خواستند ناامید بکنند اما ما به تبعیت از رهبری و با توجه به فرمایشاتی که معظم له در دیدارهای رمضانی خود و قبل از آن بیان کرده و بر بدعهدی طرف مقابل تاکید کردند؛ داریم این بدعهدی را می بینیم؛ در حالیکه معاون وزیر امورخارجه کشورمان از خرید آب سنگین تولیدی ایران توسط خارجی ها خبر می داد در کمتر از 24 ساعت مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کرد که این کشورها آب سنگین ایران را نخرند.

 امام جمعه راین با بیان این مطلب که راه مشخص است و آدم عاقل به تصمیمات دشمن ولو در مقطعی به نفع ما باشد، دل خوش نمی کند؛ افزود: عده ای دلخوش کردند اوباما این طرح را وتو می کند؛ این آدم چند ماه بیشتر از دوره ریاست جمهوری اش باقی نمانده و آخر دولت اوست و می خواهد کاری کند. نباید دلخوش کرد که رییس جمهور امریکا طرحی را وتو کند؛ هر تصمیمی که در اردوگاه دشمن گرفته شود، هرچه باشد به ضرر ماست و هرگز به سود ما نخواهد بود.

 وی در بخش دیگری از سخنانش به کنفرانس سالانه گروهک تروریستی مجاهدین خلق در فرانسه اشاره کرد و آن را از جمله دشمنی ها علیه ایران دانست و گفت: فرانسه کنفرانس نمایشی برای منافقین برگزار می کند و پرده از چهره خیلی ها  برداشته می شود و معلوم شد عربستان بعد از پرورش داعش در منطقه، برنامه جدیدی برای استفاده از زباله های تاریخی دارد.

 حجت الاسلام اسماعیل پور ادامه داد: اما شاهزاده مفلوک سعودی گفت رجوی به درک واصل شده اما آنچه مهم است اگر ایران یک جمع تروریست براندازی که نسبت به دولت فرانسه چنین قصدی دارند جمع می کرد و کنفرانس می گرفت فرانسه چه می کرد؟! وظیفه دستگاه دیپلماسی کشور ما در این رابطه چیست؟ گرچه تاریخ مصرف اینها (منافقین)گذشته و مگس کاری نمی کند و تنها، دلی را بهم می زند اما این کشورها، هیئت های اقتصادی به ایران می فرستند آیا در برابر این غلطی که کردند دستگاه دیپلماسی ما وظیفه دارد؟!

اخبار
ارتباط با امام جمعه