پنج شنبه 1396/5/26 - 32 : 8
مشخصات امام جمعه
عباس رمضانی پور
عباس رمضانی پور
رفسنجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
مراسم تحلیف ریاست محترم جمهوری با حضور بیش از یکصد هیئت از کشورهای جهان برگزار شد و مایه و نشانه ی اقتدار و مقبولیت نظام مقدس جمهوری اسلامی شد و امیدواریم مسئولان عزیز ما قدر این نظام و ولایت را بدانند و با وحدت و همدلی این کشور و ملت را با انتخاب های خوب کارآمدتر و بروزتر گردانند.

خطبه های نماز جمعه این هفته توسط حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای رمضانی پور امام جمعه شهرستان رفسنجان ایراد گردید. خطیب جمعه در خطبه اول همگان را به تقوای الهی دعوت وسفارش کردند.

در ادامه موضوع هفته قبل و موضوع سبک زندگی و حیات طیبه نکاتی را عرض خواهم کرد.

حیات طیبه در قرآن کریم جلوه هایی دارد که به یک مورد آن در هفته قبل اشاره کردیم و آن هم فرزندان پاک و ذریه طیبه بود.

یکی دیگر از جلوه های حیات طیبه بلده ی طیبه(جامعه ای پاک) است. جریان قوم سباء از این نوع است. آن ها تمدنی درخشان و زندگی پیشرفته و آبادی داشتند ولی بر اثر کفران نعمت هه ی آن دست آوردها را بر باد دادند.

لذا خداوند در ترسیم زندگی آنان در آیات 15 تا 17 سوره مبارکه ی سباء چنین می فرماید: 15لَقَدْ کانَ لِسَبَإ فِی مَسْکَنِهِمْ آیَةٌ جَنَّتانِ عَنْ یَمِین وَ شِمال کُلُوا مِنْ رِزْقِ رَبِّکُمْ وَ اشْکُرُوا لَهُ بَلْدَةٌ طَیِّبَةٌ وَ رَبٌّ غَفُورٌ
16فَأَعْرَضُوا فَأَرْسَلْنا عَلَیْهِمْ سَیْلَ الْعَرِمِ وَ بَدَّلْناهُمْ بِجَنَّتَیْهِمْ جَنَّتَیْنِ ذَواتَیْ أُکُل خَمْط وَ أَثْل وَ شَیْء مِنْ سِدْر قَلِیل
17ذلِکَ جَزَیْناهُمْ بِما کَفَرُوا وَ هَلْ نُجازِی إِلاَّ الْکَفُورَ

برای قوم سباء در محل سکونتشان نشانه ای از قدرت الهی بود. دو باغ بزرگ و گسترده از راست و چپ رودخانه ی عظیم با میوه های فراوان به آنها عطا شده بود، گفتیم از روزی پروردگارتان بخورید و شکر او را به جای آورید. شهری است پاک و پاکیزه و پروردگاری آمرزنده و مهربان؛ اما آنها از خدا  روی گردان شدند و ما سیل ... یعنی ویران کننده بر آنان فرستادیم و آن دو باغ با برکت آن ها را تبدیل نمود به دو باغ بی ارزش با میوه های تلخ و درختان شوره گز و اندکی درخت سدر.این کیفر را به خاطر کفرانشان به آن ها دادیم و آیا جز کفران کننده را کیفر می دهیم. به هر حال آن تمدن درخشان بر اثر کفران نعت بر باد رفت.

از این آیه چند نکته را در رابطه با ایجاد و حفظ حیات طیبه می شود به دست آورد:

  1. نعمت ها را باید با به آیات و نشانه های حق مورد توجه قرار دهیم.
  2. از نعمت ها باید بهره گرفت ولی در مقابل باید شکر و سپاس خدای را نیز به جا آوریم.
  3. خدا را به عنوان  رب و مربی آن هم مربی مهربان و آمرزنده باید شناخت. همان خدایی که لغزش ها را می بخشد و در مسیر آن بنده اش را کمک می کند. با این نگرش می توان بلده ی طیبه و سرزمینی آباد و تمدنی در خور کرامت و شان یک انسان مومن و مسلمان بنیان نهاد.

جوامعی که در باتلاق شهوات و معاصی گرفتار شده است و به جای ذکر و یاد الهی اعراض از حقائق علم روی آورده است و در ورطه هلاکت و نابودی گرفتار خواهد شد. وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى(آیه 124 سوره طه)  آنکه از یاد من(خدا) روی گردان شود زندگی نکبت بار و در تنگنای شدید قرار خواهد گرفت.

امام جمعه رفسنجان درآخر با چند دعا وقرائت سوره مبارکه عصر خطبه اول را به پایان رساندند.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای رمضانی پور امام جمعه شهرستان  درخطبه دوم بعد از حمد و ثنای ذات اقدس ربوی و سلام و صلوات بر محمد و آل طاهرینش نمازگزاران را به تقوای الهی و اصلاح ذات البین دعوت و سفارش کردند وسپس دعای سلامتی حضرت ولیعصر(عج الله تعالی فرجه الشریف) را قرائت نمودند.

ایشان خطبه دوم را اینگونه آغاز کردند:

موضوع آلودگی صوتی که از بعضی از تالارها ایجاد می شود اعتراضات زیادی را داشته است و ما همین جا از نیروز انتظامی و 110 می خواهیم که به این مساله توجه جدی داشته باشند.

در سخنان امیرالمومنین علی علیه السلام در خصوص ورع(خودداری از محارم و پرهیزکردن) آمده است که ورع در اصل کف از محرمات الهی است. ایشان می فرماید:  اساس ورع پرهیز از گناهان و دوری از حرام است.

همچنین می فرماید: ورع اساس و ریشه ی تقوا است.

در جای دیگری حضرت می فرماید: همانا ورع پاکیزگی از نافرمانی هاست.

در این زمان همه ی ما نیازمند ورع و پاک بودن از معاصی و گناهان هستیم.

در ادامه خطیب جمعه به توضیح و یادآوری مناسبت ها پرداختند که به صورت تیتر وار و مختصر به شرح زیر می باشد:

1- مراسم تحلیف ریاست محترم جمهوری با حضور بیش از یکصد هیئت از کشورهای جهان برگزار شد و مایه و نشانه ی اقتدار و مقبولیت نظام مقدس جمهوری اسلامی شد و امیدواریم مسئولان عزیز ما قدر این نظام و ولایت را بدانند و با وحدت و همدلی این کشور و ملت را با انتخاب های خوب کارآمدتر و بروزتر گردانند.

در خصوص معرفی و رای اعتماد به وزرا هم رئیس محترم جمهور و هم مجلس محترم باید دقت لازم را داشته باشند و افراد شایسته و پرکار و دلسوز و متعهد برای تصدی وزارت خانه ها انتخاب و رای اعتماد بگیرند و هر چه سریع تر باید دولت جدید شروع به کار کند و کارهای مملکت نباید معطل بماند.

معیشت مردم باید در اولویت اول باشد و تعامل با دنیا و ایستادگی در مقابل سلطه از جمله برنامه های دولت باشد.

برجام حداقل این نکته را به همه خصوصا به دولتردان فهماند که آمریکا بدعهد است و قابل اعتماد نیست و شایسته است دولت جدید همچون دولت کره شمالی در برابر تهدیدات آمریکائیها محکم بایستند و با شجاعت آمریکا را هیچ به حساب نمی آورند. آمریکایی ها می خواهند با هزینه ی ایران پا روی برجام بگذارند و دولتمردان ما باید در مقابل آمریکایی ها بایستند.

امام راحل می فرماید حافظ خشم و کینه انقلابی علیه آمریکای جهانخوار باشید.

ما باید به داخل کشور امید داشته باشیم و دیدیم که نگاره به خارج توفیقی برای کشور نداشت. رهبر فرزانه انقلاب می فرماید بارها گفته ام چند صد هزار صنایع کوچک و متوسط وضع موجود را احیاء می کند.

  • در بحث صرفه جویی آب شرب و کشاورزی با همکاری شما مردم می تواند تحقق یابد.
  • روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی و ضرورت عملکرد صحیح در این راستا
  • 23 مرداد سالگرد پیروزی حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه در سال 1385 بر رژیم جعلی اسرائیل
  • چهارشنبه هفته پیش رو روز زیارتی مخصوص امام رضا علیه السلام از دور و نزدیک
  • سالرور بازگشت افتخار آفرین اولین گروه از آزادگان سرافراز 8 سال دفاع مقدس به میهن اسلامی که همین صبر و مقاومت و رشادت ستودنی آن دلیرمردان باعث عظمت نظام و انقلاب اسلامی گردید.
  • عزیمت زائرین رفسنجانی و کرمانی به حج تمتع و آرزوی توفیق برای همه ی حجاج و ان شاءالله که حجی مقبول و سفری بی خطر داشته باشند.
  • اوضاع منطقه و خشم تروریست ها و جنایت وحشیانه ی آن ها از پیروزی های جبهه ی مقاومت

حضرت حجت الاسلام والمسلمین رمضانی پوردرآخر با چند دعا وقرائت سوره مبارکه نصر خطبه ها را به پایان رساندند.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه