سه شنبه 1396/1/8 - 47 : 2
مشخصات امام جمعه
عباس رمضانی پور
عباس رمضانی پور
رفسنجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/4
- مطالبه مردم و رهبری از مسئولان تمرکز بر تولید و اشتغال است.

خطبه های نماز جمعه این هفته توسط حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای رمضانی پور امام جمعه شهرستان رفسنجان ایراد گردید.خطیب جمعه در خطبه اول همگان را به تقوای الهی دعوت وسفارش کردند.

امام جمعه رفسنجان خطبه های خود را با موضوع یقین شروع کردند.

ایشان در خصوص رسیدن به یقین به خداوند متعال در رزق و روزی و عمر و نفع و ضرر که در دنیا به ما می رسد فرمود:  یقین یک سرمایه معنوی دنیوی است که تمام سودش در عالم آخرت نصیب انسان خواهد شد.

خطیب جمعه در ادامه فرمودند: صفوان جمال می گوید از امام صادق(ع) درباره ی قول خدای تبارک و تعالی پرسیدم که می فرماید: و اما الجدار فکان لغلامین یتیمین فی المدینه و کان تحته کنز لهما،(و اما آن دیوار از آن دو پسر بچه یتیم بوده که زیر آن گنجی داشتند)،:  و اما آن دیوار که حضرت خضر تعمیر نمود که متعلق به دو کودک یتیم در شهر بود و در زیر آن گنجی برای آنان نهفته بود امام علیه السلام فرمود: براستی که آن گنج طلا و نقره نبود بلکه گنج چهار کلمه ی حکمت بود1- هیچ معبودی جز من نیست 2- کسی که مرگ را باور داشته باشدخنده دندانهایش را نمایان نمی کند3- کسی که حساب و کتاب را باور داشته باشد دلش شادمان نخواهد بود 4- کسی که قضا و قدر الهی را باور داشته باشد جز از خدا از هیچ چیز نمی ترسد.

از جمله اینکه یقین آدمی آدمی سالم باشد و از صحت یقین خود اطمینان حاصل کند روایت ذیل است:

امام صادق علیه السلام: قال من صحه یقین المرء المسلم أن لا یرضی الناس بسخط الله ...

فرمود نشانه ی سالم بودن یقین شخص مسلمان این است که خداوند را خشنود سازد نه اینکه مردم را با به خشم آوردن خداوند خشنود سازد و آنان را بر آنچه که خداوند عطا نکرده است سرزنش نکند، زیرا رزق و روزی را نه حرص حرص حریص به سوی او می کشاند و نه ناخوش دانستن شخص از او باز می دارد.

و او ان احدکم فر من رزقه کما یفر من الموت لادرکه رزقه کما یدرکه الموت ثم قال: بدانید اگر کسی از شما از روزی خود بگریزد چنانکه از مرگ می گریزد روزی اش او را در می یابد چنانکه مرگ او را در می یابد،

ثم قال:ان الله بعدله و قسطه جعل الروح و اراحه فی الیقین و الرضا و جعل الهم و الحزن فی الشک و السخط همانا خداوند به عدل و انصاف خود آرامش و راحتی را در یقین و رضا و اراده الهخی قرار داد و اندوه و حزن را در شک و ناخشنودی از قضای الهی قرار داد. 

امام جمعه رفسنجان درآخر با چند دعا وقرائت سوره مبارکه عصر خطبه اول را به پایان رساندند.

 

حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای رمضانی پور امام جمعه شهرستان  درخطبه دوم بعد از حمد و ثنای ذات اقدس ربوبی و سلام و صلوات بر محمد و آل طاهرینش نمازگزاران را به تقوای الهی و اصلاح ذات البین دعوت و سفارش کردند وسپس دعای سلامتی حضرت ولیعصر(عج الله تعالی فرجه الشریف  ) را قرائت نمودند.

خطیب جمعه در ابتدای خطبه دوم با توجه به ایام عید نوروز و تعطیلات و خالی بودن منازل به خاطر مسافرت های نوروزی توصیه به رعایت مسائل ایمنی و جدی گرفتن هشدارهای پلیس و حفظ اموال کردند.

ایشان در ادامه با قرائت آیه 52 سوره مبارکه فرقان فرمودند:

خداوند در آیه 52 سوره مبارکه فرقان می فرماید: فلا تقطع الکافرین و جاهدهم به جهادا کبیرا؛ عدم تبعیت از کافران در میدان های مختلف؛ بوسیله قرآن با آن ها جهاد کن.

این آیه در مکه نازل شده و مسلمانان مامور به جنگ نظامی نبودند بلکه باید کار دیگری می کردند و آن اطاعت نکردن از کفار بود چون جهاد اصغر مجاهدت با دشمن در میدان جنگ است و جهاد اکبر مجاهدت با نفس است و جهاد کبیر مجاهدت در تبعیت نکردن از کفار است. هر نوع تبعیت و الگوگیری و به هر اسم؛ و البته دانش خوب است الگوگیری کنیم ولی الگوگیری از زندگی و نوع نگاه آنها به دنیا ممنوع است.

اول سوره ی مبارکه احزاب خداوند می فرماید: یا ایها النبی اتق الله و لا تطع الکافرین و المنافقین ان الله کان علیما حکیما؛ خداوند می فرماید: ما می دانیم مشکلات تو را و می دانیم فشارهایی که بر تو دارد می کند تا تو را وادار به تبعیت کنند، تهدید می کنند، تطمیع می کنند اما شما مراقب امر و نهی الهی باش، اتق الله یعنی هواست جمع باشد و لذا امروز می توان گفت جنگ نرم جهاد کبیر است و عرصه آن محسوب می شود.

مناسبت هایی داریم که به اختصار به آن ها اشاره هایی می کنم:

 1. میلاد با سعادت امام باقر العلوم محمد بن علی بن الحسین الشهید المظلوم را به حضور همه ی شما شیعیان بویژه جامعه علمی و نخبگان جامعه تبریک می گویم.
 2. لیله الرغائب و استحباب اعمال مخصوص آن و رسیدن به پاداش عظیم آن از جمله روزه داری و خواندن 12 رکعت نماز مابین مغرب و عشا و...
 3. در روز اول فروردین سخنرانی مهم و کارگشای رهبر فرزانه و حکیم انقلاب در مشهدالرضا علیه السلام را داشتیم که به محورهای مهم فرمایشات ایشان اشاره هایی می کنم:
 • ایشان سال 96 را سال اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال نامیدند.
 • مطالبه مردم و رهبری از مسئولان تمرکز بر تولید و اشتغال است.
 • مهمترین ضرورت فوری کشور در حال حاضر مسئله اقتصاد است.
 • مسئولان کشور در تحقق کامل شعار سال گذشته موفق عمل نکرده اند؛ علی رغم کارهای خوبی که صورت گرفته هنوز باید اقتصاد مقاومتی شعار اصلی باشد.
 • دشمنان کشور متاسفانه هنوز از فشار بر اقتصاد کشور ناامید نشده اند و اولویت اول آن ها در ضربه زدن به این ملت بزرگ همین مساله اقتصاد است.
 • نقاط کلیدی و اصلی که حل مشکلات کشور و ایجاد رونق اقتصادی به آن وابسته است همین دو نکته ی اصلی یعنی اشتغال و تولید است.
 • مشکلات طبقه ضعیف را با تمام وجود حس می کنم. اما بعضی مسئولین خیر؛ آن مسئولی که 57 میلیون حقوق و حضور در چند شرکت دیگر چگونه می تواند رنج طبقه ضعیف جامعه را درک کند؟؟؟ مبارزه با قاچاق باید جدی باشد و قاچاق باید حرام شرعی و قانونی شود.
 • میان اقدامات مسئولان و انتظارات رهبری و مردم فاصله است.
 • ایشان مدیریت ناکارآمد را مطرح نمودند و فرمودند: راه حل مشکلات مردم مدیریت انقلابی و کارآمد است که متاسفانه در برخی موارد اینگونه نیست.
 • اگر مدیریت در بخشهای مختلف انقلابی و کارآمد باشد همه ی مشکلات حل خواهد شد و ما بن بست نداریم، فقط باید درست انتخاب نمائیم.
 • در انتخابات باید مر قانون عمل شود. انتخابات دو رکن اساسی دارد یعنی مردم سالاری دینی  و باعث فخر ملت ایران در جهان است.
 • اگر کسانی بخواهند رای مردم را بشکنند در مقابل آن ها خواهم ایستاد.

مردم عزیز و بزرگوار کلید اصلی حل مشکلات واگذاری کار به مدیران متدین و انقلابی و کارآمد و پرتحرک است. انتخابات شوراها هم بسیار جدی و مهم است و مدیریت شهری و روستایی بر عهده آنها است و افراد لایق و پرتوان در این روزهای باقیمانده بروند و برای نامزد شدن در این امر مهم ثبت نا کنند.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین رمضانی پوردرآخر با چند دعا وقرائت سوره مبارکه کوثر خطبه ها را به پایان رساندند.

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه