سه شنبه 1395/11/5 - 27 : 6
مشخصات امام جمعه
عباس رمضانی پور
عباس رمضانی پور
رفسنجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
برای اشتغال و خروج از رکود باید فکری بشود

موضوع خطبه اول که از اول سال در خصوص سبک زندگی بوده است را ادامه می دهیم و این سوال را مطرح کرده ایم که نقش دین در زندگی ما چه میزان و مقدار است؟ آیا اصلا دین اسلام در زندگی ما نقش آفرین است؟

در هفته گذشته در خصوص گناه تهمت و بهتان مطالب را خدمتتان تقدیم کردیم؛ در این هفته به یکی دیگر از گناهانی که در زندگی ما جولان دارد می پردازیم و آن گناه شرک است و مخصوصا شرک خفی. این گناه بزرگ و خطرناک هم باید از زندگی ما دور شود.

ممکن است در اعمال خالص و صالح ما آمیزه ای از شرک ورود پیدا کند و موجب حبط و نابودی آن عمل گردد. در آیه 27 سوره مبارکه بقره داریم که می فرماید: اگر مشرکان بتوانند دائما با شما می جنگند تا شما را از دینتان بازگردانند، البته اگر بتوانند. به عنوان مثال اسرائیل غاصب یک زمانی در شش روز اعراب را شکست داد اما در دو مرحله با حزب الله لبنان درگیر شد و با فضاحت تمام شکست خوردند و اگر احساس کنند که می توانند پیروز شوند حتما به لبنان و غزه حمله می کنند و اگر حمله نمی کنند برای این است که می دانند شکست می خورند.

بنابراین باید محکم در برابر آن ها(مشرکان) ایستاد و به وسوسه ها و دسیسه های آن ها و ایادی داخلی و خارجی نباید مومنان سست شوند و بترسند و عقب نشینی کنند. از تهدید دشمن نباید هراسید؛ بعضی ها از تهدیدات دشمن می هراسند، چقدر رهبر انقلاب فرمودند که از دشمن نباید ترسید؛ اما بعضی ها هستند که دائما خطر جنگ را مطرح می کنند و می گویند مثلا این مذاکرات هسته ای و برجام باعث شد خطر و سایه جنگ از سَر مردم ایران کنار رود. اصلا سایه ای و جنگی و خطری نبود اما یک عده که خودشان می ترسند این حرف ها را بیان می کنند و خیال می کنند مردم ایران می ترسند. مردم ایران اگر می ترسیدند انقلاب اسلامی پیروز نمی شد؛ آن همه حماسه در دفاع مقدس نمی آفریدند و از همدیگر سبقت نمی گرفتند برای رفتن به جبهه و جنگیدن با دشمنان اسلام. ما بسیجی های نوجوان داشیم و البته امروز هم داریم که در برابر ده ها نیروی دشمن ایستادگی می کردند و می کنند و مردم ما با این روحیه آمریکا و اسرائیل را اصلا به حساب نمی آورند. ما همیشه آمریکا و همدستانش را دشمن خود می دانیم و خنده ها و لبخندهای آن ها نمی تواند ما را تطمیع کند و به ما دلگرمی بدهد کما اینکه تا به حال نداده و حتی با برجام هم هیچ کاری برای ما نکرد.

انسان مومن واقعی از جنگ نمی هراسد و این نوع عقب نشینی ها و ترس ها نوعی شرک خفی محسوب می شود . مسئله احباط و تکفیر در اعمال ما جدی است، همان آیه 217 سوره مبارکه بقره در ادامه نسبت به وسوسه ها و دسیسه هایی که مسلمانان را احاطه می کند و در زمینه بازگشت از دین خدا هشدار می دهد و به صورت جدی می فرماید: هر کس از شما مرتد شود و از دینش برگردد و در حال کفر بمیرد تمام اعمال نیک او در دنیا و آخرت بر باد می رود و آن ها اهل دوزخ می شوند و به صورت جاودانه در آن می مانند.

باید خیلی مواظب اعمال، رفتار و گفتار و حتی نوشتار خود باشیم که اگر یک جایی موضعی را گرفتیم و یا نوشته ای را ارائه دادیم که در آن اجحاف و غلو و زیاده گویی باشد و یا جنبه چاپلوسی و تملق گویی به خود بگیرد مسلما ارزش آن عمل و یا گفتار و یا نوشتار از بین می رود و ما را در شرک خفی قرار می دهد. خیال نکنیم آزاد هستیم هر چه خواستیم بگوییم و بنویسیم و هر کاری دلمان خواست انجام بدهیم، خیر... انسان مومن در یک چارچوب قرار دارد و محدود است در گفتن ها و نوشتن ها.

آیه 16 سوره مبارکه هود می فرماید: دنیاپرستان کسانی هستند که در آخرت جز آتش بهره ای ندارند و آنچه در دنیا انجام داده اند بر باد می رود و اعمالشان باطل می شود. ان شاءالله مواظب باشیم اعمالمان آلوده به شرک نشود و در دامان شرک با اعمال و گفتارمان قرار نگیریم.

در ابتدا از همه نیروهای نظامی و انتظامی و اطلاعاتی عزیز شهرستان که واقعا نظام و انقلاب و ولایت را از خود می دانند؛ این فرزندان حزب اللهی و ولایی و ارزشی که مصالح کشور را خوب درک می کنند و موقعیت شناس هستند؛ صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم.

شما نیروهای ارزشی انصافا در هفته گذشته کار بسیار بزرگی را با صبر و حوصله و متانت انجام دادید در مقابل سبک سری، بی مغزی و کم خردی بعضی ها که در یک مجلس ترحیم اقدام به شعارهای خلاف مصالح نظام کردند؛ البته این شعارها و حرکات باعث وهن افراد می شود، وقتی برای یک شخصیتی مراسم ترحیم گرفته می شود و عده ای شعار انحرافی می دهند این حرکات باعث وهن آن شخص و کم شدن ارزش آن مراسم می شود و متاسفانه بعضی ها هم از این افراد قانون شکن حمایت می کنند و این کار بسیار ناشایست و غلطی است.

در باب ازدواج که در این فصل مراسمات بیشتر است، نکاتی را عرض می کنم. آمار ازدواج متاسفانه در شهرستان رفسنجان یک مقدار پایین است، جهیزیه و مسائل مادی دیگر نباید مانع ازدواج شود. ازدواج را باید آسان گرفت و قطعا کسی که به خداوند توکل کند خداوند هم که وعده کمک داده است قطعا کمک خواهد کرد و از جایی به آن ها می رساند که خودشان هم فرکرش را نمی کنند.

روایتی است از وجود مقدس پیامبر(ص) که فرمودند: چهار موقع است که عنایت و رحمت حق تعالی متوجه انسان می شود و این ها عبارتند از اول: به هنگام بارش باران؛ دوم: هنگام نگاه کردن فرزند به صورت پدر و مادر از روی مهر ومحبت؛ سوم: هنگام گشوده شدن درب خانه خدا؛ چهارم: زمانی که پیمان عقد و ازدواج بسته می شود. این روایت نشان از جایگاه رفیع و ارزشمند امر ازدواج در اسلام است.

پدران و مادران باید بدانند در تحقق برنامه ازدواج فرزندان نباید سختگیری کرد، طوری برنامه ریزی کنید که ازدواج و شرایط آن آماده شود. در امر مقدس ازدواج نباید سختگیری کرد و والدین باید کمک کنند تا هزینه های اضافی و بیهوده که ازدواج را سخت می کند کنار گذاشته شوند.

رهبر فرزانه انقلاب که فرمایشاتشان برگرفته از کلمات نورانی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) است چقدر بر مهریه پایین تاکید دارند ولی متاسفانه این مسئله خیلی رعایت نمی شود. متاسفانه نزدیک به بیست درصد ازدواج ها منجر به طلاق می شود و آیا آن فردی که طلاق می گیرد مهریه نمی خواهد!؟ اصلا اگر نخواهد هم مهریه بگیرد، آیا نباید مهریه ای که جزء دیون ممتازه است را داد!؟ حتی اگر زنی مهریه اش را ببخشد مستحب است شوهر مهریه زن را بدهد و مهریه را باید در زمان حیات زن به او بدهیم تا بتواند از آن استفاده کند.

اینکه گفته می شود و رایج است که می گویند «چه کسی مهریه را داده و چه کسی گرفته»؛ حرف غلط و بیهوده ای است. لذا مهریه وقتی کم باشد شوهر می تواند پرداخت کند ولی اگر زیاد باشد خب طبیعتا نمی تواند و باعث گرفتاری هایی می شود.

مهریه زیاد ارزشی برای دختر خانم ها به وجود نمی آورد؛ ارزش دختر به ایمان و اخلاق و حجاب و تقوا و کدبانو بودن او است و همچنین ارزش پسر هم به اخلاق، ایمان، تعصب و غیرت دینی او است. ان شاءالله همگی کمک کنیم در بهتر شدن زندگی هایمان همانطور ی که امسال در شورای فرهنگ عمومی به عنوان سال شیرین سازی زندگی و کاهش طلاق و افزایش ازدواج خوب و ارزشمند نام گذاری شده است. نگذارید فرزندانتان بدون همسر باشند، ازدواج اینقدر در اسلام اهمیت دارد که حتی نماز انسان متاهل دو برابر نماز انسان مجرد فضیلت دارد.

حادثه دلخراش آتش سوزی و شهادت جمعی از آتش نشانان ساختمان تجاری پلاسکو را تسلیت می گویم. این نجات دهندگان جان انسان ها در این حادثه خودشان گرفتار شدند و در این رابطه پیام رهبر عزیز انقلاب را داشتیم که برای آتش نشانان امید بخش و رحیه آفرین بود و اینکه دستور دادند با توان تمام در وهله اول به آسیب دیده گان کمک و امداد رسانی شود.

ما همین جا دعا می کنیم که خدایا امدادگران و آتش نشانانی که زنده و زیر آوار هستند نجات پیدا کنند و به مصدومین این حاثه شفای عاجل عنایت بفرما و شهیدان این حادثه را مورد غفران الهی قرار دهد و با دیگر شهدای اسلام محشور شوند.

فرا رسیدن ماه بهمن  یادآور ایام خوش پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را تبریک و تهنیت عرض می کنم. این یک پیروزی واقعی یعنی پیروزی خون بر شمشیر و تحقق نظام مقدس جمهوری اسلامی بود و این نظام بزرگترین دست آورد و سرمایه شما مردم انقلابی است و ان شاءالله در برنامه ها و جشن هایی که در دهه مبارک فجر برگزار می شود شرکت نمایید. همچنین لازم است از همین الان خودمان را برای راهپیمایی 22 بهمن که روز جمعه هم است آماده کنیم و ان شاءالله در این مراسم باشکوه شرکت کنیم و بعد هم در همین مصلی اقامه نماز باشکوه جمعه را با خیل عظیم شما مردمان شریف و بزرگوار و انقلابی داشته باشیم.

یک نکته ای را که می بایست در هفته های گذشته می گفتم، اینجا عرض کنم و آن اهمیت شوراها در آموزش و پرورش است. شوراهای دانش آموزی مهم هستند و فرزندان عزیز ما در این شوراها تحت عنوان شوراهای مدارس نقش آفرینی می کنند. همچنین نقش گزینش که درست است که فقط مربوط به آموزش و پرورش نیست اما گزینش در آموزش و پرورش و دانشگاه ها بسیار مهم و با اهمیت است. باید معلم خوب و متعهد در آموزش و پرورش و دانشگاه ها انتخاب و گزینش شوند تا آموزش و تربیت و تهذیب صحیح برای فرزندان عزیز ما ان شاءالله صورت گیرد.

سالگرد اعدام انقلابی حسنعلی منصور نخست وزیر خائن و جنایتکار شاهنشاهی را داریم که به دست شهید بخارایی عزیز و در سال 1343 اتفاق افتاد و منصور به درک واصل شد. پس از روی کار آمدن بختیار- که با شرایطی از جمله خارج شدن شاه از کشور بعد از رای اعتماد مجلس به او،  نخست وزیر شد-  در چهرم بهمن بختیار دستور اشغال نظامی فرودگاه مهرآباد را داد تا مانع ورود حضرت امام(ره) به کشور شود ولی در 7 بهمن علمل و بزرگان و مخصوصا شورای عالی انقلاب که یکی از اعضای آن رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای بود- با تحصن خود در دانشگاه تهران بختیار را مجبور به عقب نشینی کردند و فرودگاه آزاد شد و در 12 بهمن حضرت امام خمینی(ره) وارد کشور شد و زمینه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی فراهم شد.

نکته بعدی اینکه سالروز حماسه مردم آمل رل داریم. شب ششم بهمن ماه سال 1360 منافقین شهر آمل را اشغال کردند و برخی از ادارات کلیدی را به تصرف خود در آوردند. مردم صبح روز بعد متوجه این موضوع شدند و این مردم تنها ظرف چند ساعت با تقدیم چهل شهید شهر را از اشغال این منافقین مزدور آزاد کردند؛ این مساله آنقدر اهمیت داشت که حضرت امام(ره) در وصیت نامه خود اسم مردم آمل را آورده است.

حضرت اما این حرکت مردم آمل را تحسین کردند و منافقین هم با تلفات قابل توجهی فرار کردند. این کار بزرگ مردم آمل برای همیشه درس و پیام هم برای منافقین و هم برای فتنه گران امروزی دارد.

فتنه گران و آن هایی که در تشییع جنازه مرحوم هاشمی رفسنجانی در تهران و همچنین در مسجد جامع رفسنجان شعارهایی دادند از کار مردم آمل درس بگیرند و بدانند این ها اصلا عددی نیستند که بخواهند در برابر همت و غیرت ولایی مردم عرض اندامی کنند.

خجالت بکشند این ها از خودشان که سعی در فتنه گری دوباره دارند؛ آیا فکرکرده اید که ما اجازه خواهیم داد شماها فتنه ای دیگر در کشور راه بیندازید!؟ هرگز اینچنین نخواهد شد...

سال 88 چون رهبر عزیز انقلاب صبر کردند، مردم هم صبر کردند و دیدید که نتیجه اش شد 9 دی؛ وگرنه که همان روزهای اول کار این چند نفر منافق فتنه گر و سران آن ها را مردم تمام می کردند. دشمنان بیرونی ما هم بدانند که نمی توانند بر این کشور تسلط پیدا کنند مگر اینکه از روی جنازه تک تک ما عبور کنند.

نکته بعدی به بهانه روز گمرک که در هفته آینده داریم و اینکه اولا از مسئولین این حوزه تشکر می کنم و ثانیا اینکه لازم و شایسته است که پیرو سیاست های اقتصاد مقاومتی اجازه ندهند مشابه کالاهایی که در داخل تولید می شوند از خارج وارد کشور شود. به تولیدات داخلی ارزش و بها بدهید و جلوی چپاولگران و وابستگانی که واردات بی رویه دارند را بگیرید و با آن ها برخورد کنید و اجازه ندهید کارخانه ها و تولیدات داخلی تعطیل شود.

ذکر این نکته لازم است که اطاعت از ولی امر مسلمین لازمه عشق و مودت به او است؛ بعضی ها ادعای ولایتمداری دارند اما در عمل اطاعت از ولی ندارند. در سوره مبارکه آل عمران آیه 31 می فرماید: (خداوند به پیامبرش فرمود) بگو اگر خدا را دوست می دارید پس از من پیروی کنید تا خداوند شما را دوست بدارد. بنابراین اگر بگوییم خدا و انقلاب و نظام را دوست داریم اما از ولی اطاعت نکنیم فایده ای ندارد.

امروز من باید اینطور اعلام کنم من اطاع الخمینی فقط اطاع الله و من اطاع  الخامنه ای فقد اطلاع الله. مردم شریف و بزرگوار بدانید که جایگاه ولایت و رهبری آنقدر والاست که فرمود اسلام بر پنج چیز استوار است و پنجمین آن ها ولایت است. ما باید اطاعت محض و بدون چون و چرا از ولی داشته باشیم و در همه زمینه ها به ولی اعتماد داشته باشیم. بدانید بعد از حضرت امام(ره) رهبر فرزانه انقلاب اول شخص بودند و دلیل عمده آن هم این است که امام(ره) در سال 1358 حضرت آقا را به عنوان امام جمعه تهران منصوب کردند. حضرت آقا بعد از هشت سال ریاست جمهوری با گرا و هدایت حضرت امام روح الله به رهبری نظام مقدس جمهوری اسلامی رسیدند. چرا ما برای اینکه می خواهیم یک نفر را بالا ببریم سعی می کنیم فرد دیگری را خدای ناکرده ضایع کنیم.

نکته دیگر اینکه جوانان ما سرمایه های انقلاب هستند و برای اشتغال این جوانان و خروج از رکود در کشور باید فکری کرد. آقای رئیس جمهور، دولتمردان عزیز و بزرگوار با برجام دیگر نمی شود کاری کرد، حالا فرض کنیم برجام همه اش خیر و خوبی؛ اما دیگر با این برجام نمی شود کاری کرد. فکر و چاره ای کنید کنید، این ایجاد 700 هزار شغلی که باز هم در تلویزیون تکرار کردید کجاست!؟ اینکه شما می فرمایید بروید عینک بزنید تا رشد اقتصادی را ببینید من می گویم شما بروید سمعک بزنید و واویلای فقر و بیچارگی در جامعه را بشنوید.

چرا با خرید یک هواپیما اینقدر ذوق زده می شوید، مگر مردم ما ندیده هواپیما هستند!؟ چرا اینطور مردم را تحقیر می کنید!؟ عزت مردم، عزت ملی است و عزت ملی نباید زیر سوال برود. بیایید یک فکری کنید برای این جوانان باشعور و بامعرفت و برای آن ها اشتغال ایجاد کنید.

آخرین مطلب اینکه با اعدام سه جوان بحرینی که رژیم آل خلیفه انجام داد مطمئنا نفس های این رژیم منحوس به شماره خواهد افتاد وان شاءالله به زودی شاهد نابودی این رژیم ظالم خواهیم بود.

اخبار
ارتباط با امام جمعه