جمعه 1396/2/8 - 45 : 18
مشخصات امام جمعه
عباس رمضانی پور
عباس رمضانی پور
رفسنجان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/8
شرط اصلی در مسئولیت ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی دین مداری و پایبندی به ارزشهای دینی می باشد

خطبه های نماز جمعه این هفته توسط حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای رمضانی پور امام جمعه شهرستان رفسنجان ایراد گردید. خطیب جمعه در خطبه اول همگان را به تقوای الهی دعوت وسفارش کردند.

خطیب جمعه خطبه اول را با موضوع سبک زندگی اسلامی با محوریت سبک زندگی سیاسی اینگونه آغاز کردند:

شاخص های موفقیت مدیران ومسئولان و سیاستمدارن به این شرح می باشد:

1-دین مداری

خداوند متعال در آیه 45 سوره مبارکه مائده می فرماید: و من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الظالمون

هر کس به احکامی که خدا نازل کرده حکم نکند ستمگر است.

همچنین در آیه 47 سوره مبارکه مائده می فرماید: و من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الفاسقون

کسانیکه بر طبق آنچه خدا نازل کرده حکم نمی کنند فاسق هستند.

و همچنین در آیه 44 سوره مبارکه مائده می فرماید: و من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الکافرون

آنها که به احکامی که خداوند نازل کرده حکم نمی کنند کافر هستند.

و لذا از این سه آیه نتیجه می گیریم شرط اصلی در مسئولیت ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی دین مداری و پایبندی به ارزشهای دینی می باشد. البته روشن است که انسان تا دین را نشناسد دین دار نمی شود و با این مبنا حکومت های لائیک و سکولار شیطانی هستند.

امیرالمومنین علی علیه السلام در خصوص نقش دین مداری در بقای دولت و حکومت خطاب به مسئولان می فرماید: دین را دژ دولت خود گردان و شکرگذاری را حفاظ نعمت خود قرار بده. هر دولتی که در حصار دین باشد شکست ناپذیر است و هر نعمتی کهدر حفاظ شکرگذاری باشد ربوده نمی شود.

مراد از دین مداری یک مسئول تظاهر به دین مداری نیست. اگر دین در دل یک مسئول جای بگیرد و ترس از خدا و قیامت داشته باشد مرز حلال و حرام را رعایت می کند و با مردم خوش رفتار است، انتقادها را تحمل می کند، در مقابله با مخالفانش بی انصافی نمی کند، از مرز عدالت خارج نمی شود، به مردم فخر نمی فروشد، رانت خواری نمی کند، بیت المال را حفظ می کند و نسبت به کارمندان و زیردستانش چون پدری مهربان است. اگر مسئولی دین مدار باشد مردم او را دوست خواهند داشت و خدا و مردم از دولتش حمایت خواهند کرد.

2-مراقبت و بازرسی مداوم بر امور کارها

یکی از شرایط و شاخصه های موفقیت مسئولان و سیاستمداران جامعه این است که بطور شبانه روزی بر کارها نظارت کرده و رفتار زیر دستان و کارمندان را در رابطه با ارباب رجوع و دیگر مسائل زیر نظر دارند.

امام علی علیه السلام می فرماید: من امارات الدوله التیقظ لحراسه الامور(عیون الحکم واعظ) از نشانه های پایداری و دوام دولت، بیداری دولت مردان برای مراقبت از امور است.

باید بپذیریم که یکی از ضعف ها، ضعف بازرسی است و یا اینکه بازرسی ها صوری است. بازرسان کارکشته باتجربه و امین و مومن باید دائما در سطح کشور بگردند و نقایص را آگاه شوند.

امام جمعه رفسنجان درآخر با چند دعا وقرائت سوره مبارکه عصر خطبه اول را به پایان رساندند.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای رمضانی پور امام جمعه شهرستان  درخطبه دوم بعد از حمد و ثنای ذات اقدس ربوی و سلام و صلوات بر محمد و آل طاهرینش نمازگزاران را به تقوای الهی و اصلاح ذات البین دعوت و سفارش کردند وسپس دعای سلامتی حضرت ولیعصر(عج الله تعالی فرجه الشریف) را قرائت نمودند.

امام سجاد علیه السلام می فرماید: ان لعمی العباس درجه فی الجنه یغبطها جمیع الشهداء. برای عموی من عباس درجه ای در بهشت است که جمیع شهدای عالم به آن غبطه می خورند.

یک نقل تاریخی در جنگ صفین در تاریخ هست که جوانی نقاب دار از لشکر امیرالمومنین خارج شد و به میدان آمد و مبارز طلبید؛ معاویه ابوالشعشاء را به مقابله با او دستور داد، ابوالشعشاء گفت مردم شام مرا با هزار سوار مقابل می دانند و تو می خواهی من با کودکی بجنگم؟ من هفت پسر دارم یکی از آنان را به جنگ با او می فرستم و خلاصه هر هفت پسرش را فرستاد و همگی کشته شدند و خود او هم رفت و کشته شد، بعد آن جوان نقاب دار به میان لشکر حضرت برگشت و همسنگران نمی دانستند این جوان 16 ساله نقابدار چه کسی است تا اینکه حضرت نقاب از چهره اش برداشت و دیدند که او قمر بنی هاشم اوالفضل العباس است.

مناسبت ها و مواردی هست که به اختصار خدمت شما بزرگواران عرض می کنم:

1- میلاد امام حسین علیه السلام و میلاد ابوالفضل العباس علیه السلام و همچنین میلاد امام سجاد علیه السلام را خدمت شما بزرگواران تبریک می گویم.

2- همچنین روز پاسدار را به همه ی این عزیزان تبریک و تهنیت عرض می کنم. پاسداران تاکنون ثابت کرده اند ما می توانیم و در هر عرصه ای وارد می شوند پیروز هستند چون برای خدا خدمت می کنند. حضرت امام خمینی(ره) می فرماید: ارزش پاسدارانی که برای خدا خدمت می کنند از نماز بیشتر است.

3- روز جانباز را داریم و از همه ی این عزیزان که شهدای زنده ما هستند تجلیل به عمل می آوریم و نیز از خانواده محترم آن ها بویژه همسران آن بزرگواران تجلیل می کنیم.

4- همچنین روز شوراها و هفته و شهروند را نیز گرامی می داریم.

5- شهادت حضرت استاد علامه آیت الله مرتضی مطهری را گرامی می داریم و روز معلم را به همه ی این بزرگواران تبریک عرض می کنیم.

معلمین و اساتید افتخار همه ی ما هستند و این معلم ها رسالت عظیمی دارندکه باید به انجام برسد و کسانیکه علاقه و انگیزه دارند باید در این عرصه قدم بگذارند، چون معلمی الزاماتی دارد از جمله اینکه فرزندان این جامعه نزد معلمین بزرگوار امانت هستند.

6- روز جهانی کار و کارگر را داریم و به همین مناسبت عرض خسته نباشید دارم خدمت همه ی کارگران و کارآفرینان سخت کوش.

کار شما بزرگواران با شعار امسال یعنی اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال- تولید ارتباط تنگاتنگی دارد. اگر ما بخواهیم به کار و کارگر ارزشی قائل شویم باید دولت و نظام اسلامی وظیفه حمایتی خود را در راستای تولید ملی انجام دهد و با ارقام و آمار غیرواقعی سعی در گمراه کردن جامعه نباشیم. براساس فرمایش گهربار رهبر فرزانه انقلاب مصرف کالای خارجی که مشابه داخلی داشته باشد باید ضدارزش شناخته شود و این یعنی مصرف تولیدات داخلی باید فرهنگ ما بشود و کالای خارجی هم قاعدتا می شود ضد فرهنگ.

7- همچنین روز عقیدتی و سیاسی در سپاه و بسیج و روز جهانی مطبوعات را گرامی می داریم.

8- در جلسه عیدانه مبعث حضرت رسول اکرم(ص) رهبر حکیم انقلاب نکات ارزشمندی فرمودند که بعضی از آن ها اشاره هایی می کنم:

- پیام های بعثت وحدت همه جانبه در اصول اسلامی و انقلابی جامعه را باید به دنبال داشته باشد.

- توطئه شوم استکبار برای تشدید اختلافات بین کشورها و ملت های مسلمان

- نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به مردم قول دهند نگاهشان به ملت است نه به بیرون از مرزها

- مناظرات فرصت خوبی است برای شناخت بیشتر

- اخلاق انتخاباتی را با واژه ها و مفاهیم ارزشی به قصد جذب چند رای به بازی نگیریم

- مبنای تبلیغات باید آگاهی بخشی باشد نه هیاهو

- همچنین رهبر حکیم انقلاب در پاسخ به القاء دوقطبی دروغین یا برجام و مذاکره یا جنگ فرمودند این را بدانید جنگ واقعی دشمن جنگ اقتصادی و فرهنگی است نه جنگ دروغین نظامی

9- هفتمین کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و 1+5 تشکیل شد و هنوز هم تحریم های ضد کشورمان لغو نشده اند.

10- یاد شهید علی اکبر شیرودی خلبان شجاع و یاد شهید مدافع حرم حامد بافنده که به تازگی در سوریه به شهادت نائل آمده اند را گرامی می داریم.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین رمضانی پوردرآخر با چند دعا وقرائت سوره مبارکه کوثر خطبه ها را به پایان رساندند.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه