شنبه 1396/9/25 - 8 : 5
مشخصات امام جمعه
مرتضی یعقوبی
مرتضی یعقوبی
دشت بياض خضري
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2
یکی از بزرگ ترین اهداف پیام آوران الهی و پیشوایان اهل بیت علیهم السلام دفاع از افراد و حمایت از جوامع مظلوم است و از مهمترین فلسفه های تشکیل حکومت اسلامی اقامه عدل است.

بسم الله الرحمن الرحيم

عِبادَالله اوصيکُم وَ اوصي نَفسي بتَقوَا الله . در سرآغاز عرايضم، ابتدا خود و سپس همه شما بزرگواران برادران و خواهران ايماني را به رعايت به تقواي الهي ، خدامحوري و مراقبت از فکر، روح و اعمال را در همه لحظات زندگي توصيه و سفارش مي کنم.

یکی از بزرگ ترین اهداف پیام آوران الهی و پیشوایان اهل بیت علیهم السلام دفاع از افراد و حمایت از جوامع مظلوم است و از مهمترین فلسفه های تشکیل حکومت اسلامی اقامه عدل است.

لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَيِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْكِتابَ وَ الْميزانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ... حدید/25

به راستی [ما] پیامبران خود را با دلایل اشکار روانه کردیم و با آنها کتاب و ترازو را فرود آوردیم تا مردم به انصاف برخیزند.

عدالت و به تعبیری مقابله با ظلم جنبه های مختلفی دارد که به چند نمونه از آن شاره می کنم.

  1. عدالت فردی :

دوری از گناه و معصیت (انجام واجبات و ترک محرمات). گناه و معصیت و دوری از خدا ظلم به نفس است. لذا است که امیرمؤمنان، در دعای کمیل به خدا چنین عرضه می دارد که ظلمت نفسی. امیرالمومنین که خود معصوم است و خطا و عصیانی از او سر نمی زند، با این که همه حال محو خداست اما باز هم خود را به دوری از خدامتهم می کند و می فرماید به خودم ظلم کردم.

از مصادیق دیگر ظلم به نفس عدم استفاده از فرصت ها است. بسیار فرصت هایی که در زندگی انسان تکرار نشدنی است و آنان را از دست می دهیم. فرصت بندگی، فرصت انس با معبود، فرصت تحصیل ، فرصت شغل، فرصت ازدواج، فرصت فرزندآوری و...

  1. عدالت اجتماعی

قسمت اول- عدالت در خانواده :

الف- عدالت در مورد همسر: (چرا قرآن کریم به مردان دستور می دهد اگر نمی توانید عدالت در مورد زنان خود برقرار کنید پس حق ندارید غیر از یک همسر اختیار کنید(فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَواحِدَةً) – ظلم به همسر مصادیق مختلفی دارد که بعضی به مرد و بعضی به زن و بعضی هم مشترک بین آن ها است : بی توجهی به او، بداخلاقی با او، عدم رسیدگی به نیازهای عاطفی او ، عدم رسیدگی به نیازهای غریزی او، کوچک شمردن او ، بی احترامی به او (زن ناقص العقل است)،‌عدم توجه زن به غیرت مردانه مرد، بی توجهی به لزوم رعایت اقتدار و صلابت مرد در منزل و در بیرون و در جمع دیگران و بسیاری از این موارد مصداق ظلم به همسر است.

ب- عدالت در مورد فرزندان : بی توجهی به تربیت دینی و اخلاقی فرزندان، بی توجهی به رفت و آمدها، بی توجهی به دوستان، بی توجهی به خواسته ها و نیازهای عاطفی فرزندان، دخیل ننمودن فرزندان در امور و مشورت نگرفتن از آنان، بی توجهی به احساسات و عواطف دختران و نادیده گرفتن شخصیت آنان، بی توجهی به توانایی پسران و عدم اعتماد و واگذاری مسئولیت به آنان و بسیاری دیگر از این موراد که مصداق ظلم به فرزندان محسوب می شود.

ج- عدالت در مورد والدین : عدم احترام و ادب و تکریم والدین، بی توجهی به خواسته ها و مطالبات آنان که از سر دلسوزی و محبت است، عدم مشورت در کارها با والدین، گاها کوچک و خرد شمردن والدین(به دلیل شغل پدر- شکل پدر- فقر پدر آن ها را کوچک و خرد می شمریم)

قسمت دوم- عدالت در جامعه

همسایه - ارحام – اقوام و خویشان – دوستان – هم میهنان - مردم هم کیش و هم دین

فرد مسلمان باید به دنبال اجرای عدالت در همه جوانب زندگی باشد. نباید به وقایع پیرامون خود بی تفاوت باشد. عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّ النَّبِيَّ ص قَالَ: مَنْ أَصْبَحَ لَا يَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِينَ فَلَيْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا يُنَادِي يَا لَلْمُسْلِمِينَ فَلَمْ يُجِبْهُ فَلَيْسَ بِمُسْلِمٍ.

بنا بر فرموده پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله کسی که در برابر جنایات و ظلم هایی که بر دیگر مسلمانان وارد می شود ساکت بماند، نمی تواند خود را مسلمان بنامد.

سهل انگاری، بی حالی، وقت کشی، غفلت و تغافل در حمایت از مظلوم و راحت طلبی در زمینه دفاع از مظلوم، گناهی کوچک نیست. بی توجهی به نیازهای مسلمانان ظلم به آن ها است. بی توجهی به دین و فرهنگ، بی توجهی به اقتصاد و معیشت، بی توجهی به امنیت و سلامت مسلمانان ظلم به آنها است. بی توجهی به غارت بیت المال، بی توجهی به محرومین و مستضعفان جامعه، لبخند زدن بر دشمنانی که تا مرفق دستانشان در خون مسلمانان جهان فرو رفته ظلم به مسلمانان است. حکومت اسلامی برای برپایی عدالت در نگاه اسلام مشروع شمرده می شود و الا اگر قرار باشد از مردم بر علیه مردم مسلمان عمل کند چنین حکومت همان حکومت طاغوت و ظلم است.

عبدالله بن عباس می گوید: در ذی قار بر امیرالمؤمنین علیه السلام وارد شدم. مشغول تعمیر کفش خویش بود. رو کرد به من و فرمود: قیمت این کفش چقدر است؟ گفتم: ارزشی ندارد. حضرت فرمود: «وَ اللَّهِ لَهِيَ أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ إِمْرَتِكُمْ إِلَّا أَنْ أُقِيمَ حَقّاً أَوْ أَدْفَعَ بَاطِلاً؛  به خدا سوگند، همین [کفش] نزد من از حکومت بر شما محبوب تر است، مگر اینکه حقی را بپا دارم یا باطلی را باز گردانم.» دفاع همه جانبه از مردم مسلمان سراسر دنیا نشان عدالت خواهی مسلمانان است. دفاع از فلسطین، بحرین، سوریه‌، یمن و افغانستان که در کنا ما هستند تا آن فرد مسلمانی که به تنهایی در مرکز کفر و الحاد در آن سر دنیا زندگی می کند. همه باید به عدالت رو آوریم .

خطبه دوم :

 عِبادَ الله اوصيکُم وَ اوصي نَفسي بتَقوَی الله .

در خطبه دوم هم خودم و شما عزيزان را به رعایت تقوای الهی و ، خدا محوري و مراقبت و انجام واجبات و اجتناب از محرمات توصيه وسفارش مي کنم.

پاسخ موشكى هوا فضاى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى به اقدام كور تروريستى در تهران، در حالى موجى از شور و شادى و اميد در ميان اقشار مختلف مردم به‏وجود آورد كه تنها چند روزى از حادثه تروريستى در مجلس و حرم امام خمينى(ره) و وعده سپاه مبنى بر تلافى و پاسخ قاطع و پشيمان‏كننده به آن، نگذشته بود. كارى كه سپاه كرد از هر حيث اقدامى دقيق و انقلابى و حساب‏شده بود چرا كه عمل نظامى در اين سطح، قابليت اجرايى پيچيده و تقريباً قريب به محال و داراى ريسك خطرناك در ابعاد گوناگون است. كافى بود در اين مسير حدود ۷۰۰ كيلومترى، يكى از موشكها از مدار كنترل خارج و با فاصله‏اى از هدف اصلى به زمين اصابت مى‏كرد. اين‏كه تمامى موشكهاى شليك‏شده با سرعت خيره‏كننده و دقيقاً در نقطه هدف به زمين فرود آمد، شبيه يك معجزه‏اى است كه اراده پولادين مردان مرد با ايمان و سلحشور ايران اسلامى در سطح جهان به نمايش گذارند و بارى ديگر خاطره «وَ ما رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَ لكِنَّ اللهَ رَمى‏» جبهه‏هاى حق عليه باطل را زنده كرد.

اين اقدام انقلابى و موفق كه در ۳۰ ساله پس از دفاع مقدس بى‏نظير و بى‏سابقه بود، نه فقط اتاق فرمان نيروهاى تروريستى داعشى را منهدم ساخت كه درواقع قلب حاميان قداره‏كش و زورگويشان يعنى اسرائيل و آمريكا و عربستان سعودى را که به تازگی به انواع سلاح های آمریکایی در حال تجهیز است نيز هدف قرار داد و به‏واقع سيلى سنگينى به داعش بود كه صداى آن‏را به‏خوبى و روشنى اربابانش شنيدند! همان سیلی که رهبر انقلاب امام خامنه‏اى(مدظله‏العالى) فرمودند: «ملت به دشمن سيلى خواهد زد».

این سیلی بر آمریکا بود، همان آمریکایی که رهبر معظم انقلاب اسلامى در پاسخ به تهديدها و اقدامات اخير حاكمان جديد آمريكا در جمع خانواده شهدای مدافع حرم و شهدای مدافع حریم و شهدای عرصه اطلاعات فرمودند: «اين انقلاب و نظامى كه به‏وجود آمد، از اوّل با دشمنى‏هاى سخت مواجه بود، حالا به اين‏ هارت‏وپورت‏هاى اين بابايى كه تازه آمده آمريكا [سرِ كار] نگاه نكنيد؛ اين‏ها جديد نيست، اين‏ها از اوّل بود، حالا زبانهايشان و لحنهايشان فرق مى‏كند. از روز اوّل اين‏ هارت‏وهورت‏ها عليه جمهورى اسلامى بوده تا امروز؛ قريب چهل سال است. هيچ غلطى نتوانستند بكنند. اين نهال را آن‏وقتى كه يك تركه‏ى نازك بود روى زمين، نتوانستند بكَنند، امروز تبديل شده به يك درخت تناور؛ [مگر] مى‏توانند بكَنند؟ غلط مى‏كنند. مى‏گويند مى‏خواهيم نظام جمهورى اسلامى را تغيير بدهيم؛ خب كِى بوده كه شما نخواسته‏ايد اين‏كار را بكنيد؟ هميشه خواسته‏ايد، هميشه سرتان به سنگ خورده، هميشه دماغتان به خاك ماليده شده؛ بعد از اين هم همين خواهد بود.

این سیلی بر اسرائیل بود، همان اسرائیلی که رهبر انقلاب در مورد آنان فرمودند : 25 سال آینده را نخواهند دید، همان هایی که موشک سپاه آن هم میان بردش نه دور بردش در چند قدمی آنان فرود آمد تا هشداری به آنان باشد که این موشک می تواند آن ها را هم به داعشان ملحق سازد و دمار از روزگار آنان درآورد.

اقدام سپاه اقدامى متبحرانه و غافلگيرانه كه فرصت هرگونه فكر و تصميم‏گيرى و عكس‏العملى را از آنان سلب كرده و باعث شد نفس سران استكبار و عواملشان در منطقه، در قفسه سينه حبس و البته نفس هر انسان عدالت‏خواه و آزادى‏طلب و ظلم‏ستيز را آزاد سازد. نفس شما مردم که در قالب فریادهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل در حمایت از مظلومین جهان به ویژه مردم آزادی خواه فلسطین در راهپیایی روز قدس تجلی یافت. آنچه شما امروز عمل نمودید در حقیقت لبیک به فرمان امام کبیر و بزرگوار مان بود که فرمود : حضرت امام خميني‏(ره): تكليف همه مسلمين است كه قدس را آزاد كنند و در حمایت از سخنان خلف صالح ایشان امام خامنه ای است که فرمودند: مسؤولان بايد عوامل اقتدار نظامى، همچون سپاه را تقويت كنند. همان سپاهی که امام فرمود اگر سپاه نبود کشور هم نبود.

سپاه با اين اقدام مقتدرانه خود نشان داد كه مقابله و مبارزه با گروههاى تكفيرى و داعش در بستر حرف و رفتارهاى ریاکارانه و تزویری امكان‏پذير نيست و معناى واقعى مبارزه با داعش آن‏چيزى نیست كه مقامات كاخ سفيد به‏طور مزورانه در قبال داعش تاكنون عمل كرده و مى‏كنند. از اين پس جهان بايد بداند كه اولا؛ توان موشكى ايران يك واقعيت غير قابل انكار است كه با قطعنامه و احيانا مذاكره قابل حذف نيست و ثانيا؛ اين توان براى نابودى تهديد اول امنيتى منطقه و جهان كه قدرت‏هاى اروپايى و آمريكا از دفع آن تاكنون عاجز بوده‏اند يا اراده‏اى براى دفع آن نداشته‏اند، استفاده گرديد. تهديدى كه اروپايى‏ها در دفاع از خود در برابر حملات تروريستى اين گروه به لندن، پاريس و... ناتوان بودند.

خبرگزارى «اسپوتنيك» درست فهميده بود كه در اولين گزارش خود آورده بود؛ «سيلى را داعش خورد تا صدايش را ديگران بشنوند. ايران با اين اقدام خود خواسته است اين پيام را بدهد، كشورى نيست كه با تهديد عقب‏نشينى كند و از اين پس تهديد را با تهديد پاسخ خواهد داد.»

ثالثا جمهورى اسلامى ايران قصد جنگ و رويارويى با هيچ كشور و گروه و فرقه‏اى را ندارد، اما چنان‏چه با تهديد و تهاجم مواجه شود، پاسخ را با سيلى محكم و اقدام قاطع و كوبنده خواهد داد. و براى توسعه‏ى توانمندى‏هاى نظامی خود حاضر است از كسى اجازه بگيرد و نه اجازه مى‏دهد كه كسى به بهانه‏هاى واهى بخواهد به اين توانايى‏ها خدشه‏اى وارد كند.

رابعا آنهایی که تاپیش از این منافع ملى مى‏دانستند، اكنون بايد بدانند كه توانايى موشكى، لازمه‏ى حفاظت از دژ حصين كشور است و حضور و نفوذ منطقه‏اى كشورمان نيز مغايرتى با منافع ملى ندارد؛ زيرا اگر اطلاعات ميدانى از وضعيت تروريست‏ها نداشتيم، نمى‏توانستيم مقر آن‏ها را به دقت مورد هدف قرار دهيم و اين مهم، به‏واسطه‏ى حمايت‏هاى كشورمان از دولت سوريه و حضور مدافعان حرم در اين كشور ميسر شده است.

خامسا سپاه با شليك موشك به مقر تروريست‏هاى داعش در ۶۵۰ كيلومتر دورتر از مرزهايش، قصد داشت اين پيام روشن را به مقامات صهيونيستى بدهد كه فاصله نزديكترين سايت موشكى - نه شهرهاى موشكى‏اش - به دومين و پرجمعيت‏ترين شهر صهيونيستى يعنى حيفا فقط ۱۱۰۰ كيلومتر است و اين يعنى رژيم صهيونيستى در تيررس نه تنها شهاب ۳، بلكه در آماج موشك‏هاى سجيل، قدر و... قرار دارد، اگر از پشتيبانى گروههاى تروريستى دست برندارند و بخواهند پروژه ناامنى را در ايران اسلامى دامن بزنند، با واكنش غير قابل محاسبه‏اى مواجه خواهند شد.

سادسا شليك اين موشك‏ها آن‏هم دو روز پس از تحريم موسوم به s۷۲۲ سناى آمريكا كه ظرفيت و توانمنديهاى سپاه را نشانه رفته است، تحريم‏هاى‏ بى‏سابقه آمريكا عليه ايران اسلامى كه با ۹۸ رأى موافق از رأى ۱۰۰ سناتور عضو سنا به تصويب رسيده و در انتظار تصويب مجلس نمايندگان و سپس امضاى نهايى دونالد ترامپ است، از يك‏سو نه فقط نقض برجام بلكه به‏مثابه پاره كردن آن است و از سوى ديگر در صورت عملياتى شدن، مى‏تواند عرصه اقتصادى كشورمان را با برخى از دشوارى‏هاى جدى روبه‏رو كند. بدون‏شك اين پيام را براى دولت ترامپ داشت كه پاسخ تحريم سپاه روشن است و مقامات كاخ سفيد بجاى صداى نرم در مذاكرات هسته‏اى و لبخندهاى اميدواركننده براى ايران، اگر به‏دنبال ايجاد محدوديت و فشار به جمهورى اسلامى با اين اميد واهى هستند كه برجام موشكى را تحميل كنند، به خطا رفته‏اند و خوابی را می بینند که تعبیری نخواهد داشت. بدانند ديگر از لحن ملايم و خنده اميدواركننده خبرى نيست. اينجا با فشارهاى تحريمى براى كشاندن ايران پاى ميز مذاكره موشكى، دشمن فقط با صداى غرش موشك‏ها مواجه مى‏شود و بس.

و نهایتا امروز با توجه به اقتدار مثال‏زدنى جمهورى اسلامى ايران و تسليحات مدرن و پيشرفته‏اى كه به همت فرزندان انقلابى خود - ازجمله شهيد بزرگوار سردار حسن طهرانى مقدم پدر موشكى ايران - در اختيار دارد، همان روزهاست كه امام راحل ما خبرش را داده بود و خلف حاضر او با تأكيد بر سيلى به آمريكا از آن ياد مى‏كنند.

مطلب دیگر : ركس تيلرسون، وزير خارجه آمريكا گفته بود: «سياست ما در قبال ايران، حمايت از عناصرى در داخل اين كشور است كه به تغيير مسالمت‏آميز رژيم‏شان منجر مى‏شود.»

و اگر رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیداری که با نخست‏وزیر عراق آقای حیدر العبادی با در تهران در هفته گذشته داشتند، یکی از توصیه های حکیمانه ایشان این است که : به آمريكايى‏ها اعتماد نكنيد منتظر فرصت براى ضربه‏زدن هستند.

چرا بعضی در جبهه دشمن و در جهت اهداف دشمن حرکت می کنند.

همیشه در هر جامعه ای مردم نقش دارند اما ضرورت اقتضا می کند از افراط و تفريط درباب نقش مردم در انديشه دينى‏ پرهيز شود.

در انديشه شيعه امامت جايگاهى از جانب خداست‏

در انديشه شيعى، امامت جايگاهى والاست و امرى است كه خداى متعال خود نسبت به تعيين مصداق آن اقدام مى‏كند و هيچ‏كس حق راى و نظر دادن در اين‏باره ندارد و به راى مردم و يا حتى اولياء خدا نيز امام تعيين نمى‏شود. به نظر نمى‏رسد كه كسانى‏كه مطالب شائبه‏برانگيز هفته گذشته را ترويج مى‏كردند خود از اين امر غافل باشند و حتما در باب مطالب خود توجيهاتى متفاوت مطرح خواهند كرد و به نظر نمى‏رسد كه كسى خود را شيعه بداند و مدعى شود كه امام معصوم با راى مردم انتخاب مى‏شود.

بله حكومت در انديشه شيعه با غلبه و زور تشكيل نمى‏شود و مبتنى بر مردم شكل مى‏گيرد. به عبارت ديگر حكومت در انديشه شيعى ديكتاتورى نيست. اين سخن با نكته قبلى به سادگى قابل جمع است. امام معصوم حق حكومت كردن دارد و مردم موظف هستند از امام معصوم تبعيت كنند و اگر چنين نكردند گناه‏كارند و حمايت نكردن آن‏ها از امام معصوم گناهى بزرگ است و اگر همه‏ى مردم هم در برابر امام معصوم به ديگرى مراجعه كنند و او را به‏عنوان حاكم بر خود بپذيرند، باعث مشروع شدن حكومت آن فرد نمى‏شود و حكومت آن فرد را واجب الاطاعه و مشروع نمى‏كند. اما اگر مردم از امام معصوم تبعيت نكردند، مطابق انديشه شيعه، امام با زور سرنيزه و يا با قدرت‏هاى ماورايى كه دارد بر مردم مسلط نمى‏شود.

جمعه2 تیر28 رمضان روز جهانى قدس‏یکشنبه 4 تیر30 رمضان بمباران وحشیانه جنوب لبنان توسط صهیونیست‏ها (1361 ه‍ ش)

دوشنبه 5 تیر1 شوال عيد سعيد فطر (مطابق تقويم)- روز جهانى مبارزه با مواد مخدر

مقام معظم رهبرى در اين خصوص مى‏فرمايند: «روز عيد فطر، مظهر اجتماع و اتّحاد و برادرى مردم با داشتن دل به‏سوى خداست. اگر اين در دنياى اسلام تأمين شود - يعنى اتّحاد و دل به‏سوى خدا و در گرو احكام خدا داشتن - عزّت مردم هم تأمين خواهد شد.»

سه‏شنبه 6 تیر2 شوال سوء قصد به حضرت آيت‏الله خامنه‏اى، رئيس جمهور وقت در مسجد ابوذر تهران توسط منافقين (1360 ه. ش)هفته حقوق بشر آمریکایی (6 - 12 تیر)

چهارشنبه7 تیر3 شوال شهادت مظلومانه آيت‏الله دكتر بهشتى و 72 تن از ياران حضرت امام خمينى(ره) با انفجار بمب توسط منافقين در دفتر مركزى حزب جمهورى اسلامى (1360 ه.ش) -روز قوه قضائيه

امام خمينى(ره): «مى خواهيد با شهادت رساندن عزيزان ما، اين ملت فداكار را از صحنه بيرون كنيد. شما تا توانستيد به فرزندان اسلام، چون شهيد بهشتى و شهداى عزيز مجلس و كابينه با حربه ناسزا و تهمت‏هاى ناجوان‏مردانه حمله كرديد كه آن‏ها را از ملت جدا كنيد و اكنون كه آن حربه از كار افتاده و كوس رسوايى همه‏تان بر سرِ بازارها زده شد، در سوراخ‏ها خزيده و دست به جناياتى ابلهانه زده‏ايد كه به خيال خام خود، ملت شهيدپرور و فداكار را با اين اعمال وحشيانه بترسانيد و نمى‏دانيد كه در واژه شهادت، واژه وحشت نيست.»

مقام معظم رهبري(مدظله‏العالي): قوه قضاييه ضامن اقامه عدل و صحت عمل مسؤولان‏

وظيفه همه مسؤولان؛ احياى عدالت‏

امروز در نظام اسلامى، همه كارگزاران حكومت، از پايين تا بالا؛ از رهبرى - كه خدمتگزار همه است - از رئيس جمهور، از وزرا، از مسؤولين قضايى، از نمايندگان مجلس و از مديران گوناگونى كه در اكناف كشور هستند، بايد همّتشان اين باشد كه دين خدا را اقامه كنند، عدالت را احيا كنند، تبعيض در اجراى مقرّرات را از ميان بردارند، بيشترين توجّهشان به طبقه محروم و مستضعف و فقير باشد - همچنان كه اميرالمؤمنين(ع) بود - شعار تقوا را شعار شخصى و عمومى خودشان قرار دهند؛ اين وظيفه ما است.

پنج‏شنبه 8 تیر4 شوال بمباران شيميايى سردشت (1369 ه ش) - روز مبارزه با سلاح‏هاى شيميايى و ميكربى

تذکر :

قول راه اندازی اداره ثبت احوال در بعد از ماه رمضان

عید سعید فطر و موعد پرداخت زکات فطریه، همکاری با کمیته امداد امام خمینی(ره)

 

ارتباط با امام جمعه