سه شنبه 1395/11/5 - 29 : 6
مشخصات امام جمعه
مرتضی یعقوبی
مرتضی یعقوبی
روداب (فارس)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/10
شناخت عوامل فروپاشی خانواده مانع از افزایش آمار طلاق در جامعه مسلمین است.

بسم الله الرحمن الرحيم

عِبادَالله اوصيکُم وَ اوصي نَفسي بتَقوَا الله . در سرآغاز عرايضم، ابتدا خود و سپس همه شما بزرگواران برادران و خواهران ايماني را به رعايت به تقواي الهي ، خدامحوري و مراقبت از فکر، روح و اعمال را در همه لحظات زندگي توصيه و سفارش مي کنم.

در هیچ آیینی به اندازه اسلام بر استحكام نظام خانواده تاكید و پافشاری نشده است. اسلام برای لحظه لحظه زندگی زناشویی دستور العمل هایی ارائه کرده است تا با عمل كردن به آن ها خطرات و تهدیدها بر طرف شود. رسول اكرم صلی الله علیه وآله فرمود: « مَا بُنِيَ فِي الْإِسْلَامِ بِنَاءٌ أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَعَزُّ مِنَ التَّزْوِيج(بحار الانوار، ج 103، ص 222) ؛ در اسلام بنایی ساخته نشد كه نزد خدای عزوجل محبوبتر و ارجمندتر از ازدواج باشد.» و همچنین فرمودند: « مَا مِنْ شَيْ‏ءٍ أَبْغَضَ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ بَيْتٍ يُخْرَبُ فِي الْإِسْلَامِ بِالْفُرْقَة (كافی، ج 5، ص 328) ؛ هیچ چیز نزد خدای عزوجل مبغوض تر از خانه ای كه در اسلام با جدایی ویران شود نیست.»

پس از ازدواج و شروع زندگی، ممكن است عواملی بوجود آید و این بنای محبوب پروردگار را به منفورترین بنیان تبدیل كند. شناخت این عوامل و جلوگیری از به وجود آمدن آن ها می تواند نوید بخش خانواده ای سالم و ارزشمند باشد. این مطلب برای عزیزانی که ازدواج کرده اند می تواند مقوم پیوند ازدواج آنان باشد و برای کسانی که ازدواج نکرده اند مهارت پایدار نگهداشتن خانواده است که قبل از ازدواج یاد گرفته اند. در این فرصت کوتاه برخی از عواملی که باعث فروپاشی بنیان خانواده ها می شود را محضر شما عزیزان تقدیم می کنم.

1 - توقعات نامحدود و حاكم شدن روح تجمل پرستی و اسراف : تنها عامل بازدارنده در این مورد، ایجاد و تقویت روحیه قناعت و پرهیزكاری است. از امام علی علیه السلام نقل شده است كه فرمود: « أَنْعَمُ النَّاسِ عَيْشاً مَنْ مَنَحَهُ اللَّهُ الْقَنَاعَةَ وَ أَصْلَحَ لَهُ زَوْجَه(میزان الحكمة، ح 17173) ؛ خوشترین زندگی را كسی دارد، كه خداوند سبحان قناعت را ارزانیش دارد و همسرش را برای او شایسته گرداند.»

2 - دخالت های بی جا و غیر مسؤولانه دیگران :از دیگر عوامل مهمی كه بنیان خانواده را همواره تهدید می كند، دخالت های غیر مسؤولانه دیگران در زندگی یك زوج تازه ازدواج كرده است. البته این به معنای دور نگهداشتن خیر اندیشان از اختلافات نور چشمان خود نیست كه این خود نعمتی خدادادی برای رفع اختلافات است. دخالت در رفتار – گفتار – نوع لباس و پوشش – مسافرت – خرید - مهمانی

3 - بی توجهی به خواست های یكدیگر :زن و شوهر، دارای خواست ها و نیازهایی هستند كه خداوند رفع بعضی از آن ها را در طرف مقابل قرار داده و بی توجهی هر كدام از زوجین نسبت به این نیازها می تواند زمینه را برای اختلافات بزرگ فراهم سازد.

در حدیثی از امام باقر علیه السلام است که می فرمایند: « عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ: لَا يَنْبَغِي لِلْمَرْأَةِ أَنْ تُعَطِّلَ نَفْسَهَا وَ لَوْ تُعَلِّقُ فِي عُنُقِهَا قِلَادَةً وَ لَا يَنْبَغِي أَنْ تَدَعَ يَدَهَا مِنَ الْخِضَابِ وَ لَوْ تَمْسَحُهَا مَسْحاً بِالْحِنَّاءِ وَ إِنْ كَانَتْ مُسِنَّةً. (الکافی – ج5ص509) ؛ سزاوار نیست كه زن خود را [برای شوهر] بی زیور كند ولو به مقدار یک گردن بند. و سزاوار نیست دستان خودش را از رنگ خالی نگه دارد ولو به حنا کردن اگر چه پیرزن باشد»

و از طرف دیگر به مرد دستور داده شده تا نیازهای عاطفی همسر خود را با نشستن نزد او بر آورده نماید. پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله فرمود: « جُلُوسُ الْمَرْءِ عِنْدَ عِيَالِهِ أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى مِنِ اعْتِكَافٍ فِي مَسْجِدِي هَذَا (میزان الحكمة، حدیث 7884) ؛ نشستن مرد نزد زن و فرزندش، نزد خدای متعال از اعتكاف در مسجد من محبوت تر است.» همچنین در دستورات اسلامی به مردها نیز سفارش شده كه خود را برای زنان خود آراسته كنند. حسن بن جهم می گوید: رَأَيْتُ أَبَا الْحَسَنِ عَلَيْهِ السَّلَامُ اخْتَضَبَ، فَقُلْتُ: جُعِلْتُ فِدَاكَ، اخْتَضَبْتَ؟فَقَالَ: «نَعَمْ؛ إِنَّ التَّهْيِئَةَ مِمَّا يَزِيدُ فِي عِفَّةِ النِّسَاءِ، وَ لَقَدْ تَرَكَ النِّسَاءُ الْعِفَّةَ بِتَرْكِ أَزْوَاجِهِنَّ التَّهْيِئَةَ».ثُمَّ قَالَ: «أَ يَسُرُّكَ أَنْ تَرَاهَا عَلى‏ مَا تَرَاكَ عَلَيْهِ إِذَا كُنْتَ عَلى‏ غَيْرِ تَهْيِئَةٍ؟» قُلْتُ: لَا، قَالَ: «فَهی ذَاكَ». (كافی، ج 5، ص 567، ح 50) ؛ ابوالحسن علیه السلام را دیدم كه خضاب كرده است، عرض كردم: فدایت شوم، خضاب كرده ای؟ فرمود: آری، آراستگی مردان بر عفت زنان می افزاید، زنان ترك عفت كرده اند، چون شوهرانشان آراستگی را ترك نموده اند. سپس فرمود: اگر آراسته نباشی آیا خوش داری كه همسرت را نیز مانند خود ببینی؟ عرض كردم نه. فرمود: او نیز چنین است.»

4 - بد اخلاقی نسبت به یكدیگر : یكی از آثار شگفت انگیز ازدواج سكون و آرامش است. خداوند متعال در این باره می فرماید: « هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ- وَ جَعَلَ مِنْها زَوْجَها لِيَسْكُنَ إِلَيْها » (اعراف/189) ؛ «او خدایی است كه شما را از یك نفس آفرید، و همسر او را از جنس او قرار داد تا در كنارش آرام گیرد.»

آرامش زمانی محقق می شود كه هر یك از این دو زن و مرد مكمل دیگری و مایه شكوفایی و نشاط و پرورش هم باشند به طوری كه هر یك بدون دیگری خود را ناقص بداند.

این آرامش در پرتو حسن خلق امكان پذیر است و كج خلق بودن و بد اخلاقی آفتی بزرگ برای زندگی به حساب می آید. در حدیثی بسیار ارزشمند از امیر مؤمنان علی علیه السلام چنین می خوانیم: « مَنْ سَاءَ خُلُقُهُ مَلَّهُ أَهْلُه(میزان الحكمة، محمدی ری شهری، ح 5103) ؛ آن كه بد اخلاق باشد، خانواده اش از او دلتنگ و بیزار می شوند.» بسیار طبیعی است كه بسیاری از بیزاری ها و دلتنگی ها در نهایت به طلاق و جدایی منجر خواهد شد، مگر اینكه به بهترین وجه جبران گردد.

بد اخلاقی در خانه علاوه بر آثار سوئی كه بر زندگی مشترك می گذارد، مجازات های الهی را نیز به دنبال خواهد داشت. رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله بعد از دفن یكی از اصحاب خود به نام سعد بن معاذ فرمود: فشاری [از طرف قبر] بر او وارد شد. علت را جویا شدند، آن حضرت فرمود: چون با خانواده اش كمی كج خلق بود (امالی صدوق، ص 315، ح 2) .

5 - هوسرانی و توجه نامشروع به خواهش های نفسانی : هر چه انسان بیشتر در كام شهوات گرفتار شود، بیشتر در معرض تباهی و نابودی قرار می گیرد و به تدریج به جایی می رسد كه به هیچ وجه به هشدارهای پی در پی عقل توجه نمی كند و بسیاری از جدایی ها ناشی از بی توجهی به هشدارهای عقل است.

گناهان و هوسرانی ها عواقب بدی در پی خواهند داشت. به عنوان نمونه امام صادق علیه السلام فرمودند: « كَمْ مِنْ نَظْرَةٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَةً طَوِيلَة (كافی، ج 5، ص 559) ؛ ای بسا نگاهی [از روی هوی و هوس] كه حسرتی طولانی را به بار آورده است.» . این نكته نیز قابل تامل است كه هوسرانی چه از طرف زن و چه از طرف مرد دارای برخی آثار وضعی و قهری است. امام صادق علیه السلام در این باره می فرماید: « عِفُّوا عَنْ نِسَاءِ النَّاسِ يُعَفَّ عَنْ نِسَائِكُم‏ (امالی صدوق، ص 238) ؛ نسبت به زنان مردم عفیف باشید تا سبت به زنان شما عفت ورزند.»

نقل شده است كه در روزگار حضرت داوودعلیه السلام زنی بود كه مردی نزد او می رفت و به زور از وی كام می گرفت. خدای عزوجل در دل آن زن چنین افكند كه به آن مرد بگوید: هر بار كه تو نزد من می آیی مردی هم به سراغ زن تو می رود. آن مرد نزد زن خود رفت، دید مردی پیش اوست، او را نزد حضرت داوودعلیه السلام آورد و گفت: ای پیامبر خدا! بلایی سرم آمده كه بر سر احدی نیامده است! داوودعلیه السلام فرمود: آن بلا چیست؟ مرد گفت: این مرد را پیش زنم یافتم. پس خدای تعالی به داوودعلیه السلام وحی فرمود كه به او بگو: از هر دست كه بدهی از همان دست پس می گیری. (من لا یحضره الفقیه، ج 4، ص 141، ح 10)

6 - مال حرام

مال حرام می تواند بر شكل گیری طلاق تاثیرگذار باشد. امام باقرعلیه السلام فرمود: «إِنَّ الرَّجُلَ إِذَا أَصَابَ مَالًا مِنْ حَرَامٍ لَمْ يُقْبَلْ مِنْهُ حَجٌّ، وَ لَا عُمْرَةٌ، وَ لَا صِلَةُ رَحِمٍ، حَتَّى إِنَّهُ يَفْسُدُ فِيهِ الْفَرْج(میزان الحكمة، ح 3666) ؛ هرگاه انسانی از حرام مالی به دست آورد، نه حجی از او پذیرفته می شود، نه عمره ای و نه صله رحمی و حتی در ازدواج و زناشویی او تاثیر سوء می گذارد.»

خطبه دوم :

 عِبادَ الله اوصيکُم وَ اوصي نَفسي بتَقوَی الله .

در خطبه دوم هم خودم و شما عزيزان را به رعایت تقوای الهی و ، خدا محوري و مراقبت و انجام واجبات و اجتناب از محرمات توصيه وسفارش مي کنم

نهم دی ماه روز بصیرت و روشنگری را پشت سر گذاشتیم. تقدیر و تشکر دارم از همه شما مردم عزیز و انقلابی روداب که در مراسم یوم الله نهم دی برای اعلام دفاع و پشتیبانی همه جانبه از ولی فقیه زمان نائب الامام الامام خامنه ای و برای اعلام برائت و بیزاری از سران فتنه و فتنه گران شرکت کردید. نقش مردم در جریان ها بسیار با اهمیت است تا جایی که مقام معظم رهبري(مدظله العالي) فرمودند:‏ عامل شكست امام مجتبى(ع) و مظلوميت حضرت على(ع)؛ نبود تحليل سياسى مردم‏ بود. اگر مردم بصیرت دینی و انقلابی نداشته باشند اگر دوست و دشمن خود را نشناسند، اگر در بحران ها و فتنه ها به دنبال پیدا کردن حق و حقیقت نباشند جان و دل و ایمان و ناموس و مملکت آن ها به غارت خواهد رفت. حضور حماسی مردم در نهم دی ماه 88 به تعبیر رهبر انقلاب حكايتگر زنده‏بودن انقلاب‏ بود که مردم در صحنه حاضرند و نسبت به سرنوشت خود توجه دارند. ثمره فتنه 88 در حقیقت قوي‏ترشدن ملت بود، چرا که تجربه ای برای شما مردم و همه مردم نظام اسلامی شد که حفظ وحدت و یکپارچگی و یک صدایی در دفاع از منویات رهبر انقلاب موجب سلامتی و امنیت در حوادث و بحران ها خواهد بود و در عوض غفلت کردن و صبر و عدم واکنش به موقع موجب تقویت دشمنان نظام اسلامی و مردم می شود. اگر امام حسن مجتبی علیه السلام مجبور به پذیرفتن صلح و شکست ظاهری شد و امیرمومنان مظلوم ماند به جهت بی بصیرتی و تحلیل سیاسی نادرست مردم بود.

دستورالعملى براى همه ما از فتنه ۸۸

الف. تشخيص درست‏(شناخت و معرفت نسبت به حق)

رهبر انقلاب می فرمایند: بايد درست ديد، درست سنجيد، درست محاسبه كرد. مواظب باشيم در تشخيص اشتباه نكنيم؛ قضاياى اصلى را با قضاياى فرعى جابه‏جا نكنيم؛ چيزهاى بزرگ، حوادث بزرگ و مهم را كوچك نبينيم و در مقابل، حوادث كوچك را بزرگ بينگاريم؛ بايد درست تشخيص بدهيم. اين قدم اول.

ب. احساس مسؤوليت‏ و اقدام به موقع : نباید نسبت به جامعه مسلمین بی تفاوت ماند و منتظر بود تا دشمنان راه خود را پیش ببرند.

مردودى برخى خواص‏ در جریان فتنه

به نظر من مردم در اين امتحان برنده شدند، نمره قبولى گرفتند. حضور عظيم مردم، يك امتحان عظيمى بود كه آن‏ها را سرافراز كرد. بسيارى از آحاد مردم، از جريانهاى سياسى، طبق وظيفه‏شان عمل كردند. بعضى از خواص هم البته مردود شدند. اين انتخابات بعضى‏ها را مردود كرد.

همان فتنه گرانی که هنوز هم از خیانت علیه ملت ایران دست برنداشته اند تا جایی که با رئيس جمهور آمريكا نامه نگارى کردند و بر تشدید دشمنی ها با نظام اسلامی و تشدید تحریم ها تاکید کردند. همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامى در آستانه سالروز بزرگداشت حماسه ۹ دى بر عناصر قدرت در نظام اسلامى اشاره فرمودند ، دشمنان نظام اسلامى در فتنه ۸۸ تلاش كردند كه حمايت مردمى از نظام را به‏عنوان يكى از اصلى‏ترين عناصر قدرت نظام از ميان ببرند كه الحمدا... با هشيارى و آگاهى مردم، تيرشان به سنگ خورد و با بصيرت مردم در نهم دى نقشه‏هاى دشمن با شكست مواجه شد. دشمنان هنوز هم به دنبال همین اند که مردم را از نظام اسلامى جدا کنند و در این هدف خودشان دست به خدعه و ترفندهاي مختلفی می زنند که ازجمله آن‏ها اين است كه نظام اسلامى را مقصر در دشمنى‏هاى خود معرفى كنند و چنين جلوه دهند كه علت اصلى همه دشمنى‏ها اين است كه رفتار مسؤولان نظام اسلامى و يا مردم ايران بد بوده است. رهبر معظم انقلاب اسلامى با اشاره به این ترفند و خدعه‏ى دشمنان در سلب مؤلفه‏هاى قدرت نظام اسلامى، فرمودند: دشمن همچون دزدى است كه قصد تصرف خانه را دارد اما اين‏طور وانمود مى‏كند كه دليل دشمنى، سلاحى است كه صاحبخانه براى دفاع در دست دارد و اگر آن سلاح را زمين بگذارد، نزاع تمام مى‏شود، بنابراين تلاش مى‏كند با حيله‏گرى و استفاده از انواع روش‏ها ازجمله حرف زدن، شوخى كردن، لبخند زدن، و تشر زدن، صاحبخانه را خلع سلاح كند و به خانه وارد شود.

هم‏چنين رهبر انقلاب سعادت و شقاوت را در گروى چگونگى استفاده از قدرت دانستند و درخصوص قدرت ناشى از سلاح هسته‏اى، فرمودند: منع سلاح هسته‏اى مبانى بسيار مهم فقهى و عقلانى دارد اما امكان تلاش براى كسب انواع ديگر قدرت در اختيار دولت و ملت قرار دارد.

در نامه‏ى این جمع 30 نفره منافقین و کفار خطاب به رئيس جمهور منتخب جديد آمريكا يعنى دونالد ترامپ از او خواسته بودند كه با خيانت بيشتر در برجام و ايجاد تحريم‏هاى بيشتر عليه ملت ايران، از اين فتنه‏گران حمايت كند.

اين خائنان كه تصور مى‏كنند اگر ملت ايران تحت فشار اقتصادى قرار گيرد، به طرفدارى از چنين عناصر واداده و خائنى خواهد پرداخت. ایشان در نامه خود به ترامپ نوشته اند: «در خلال رقابت‏هاى انتخاباتى، ما و ميليون‏ها ايرانى، ديدگاه‏هاى صريح شما در اعتراض به توافق اتمى رييس جمهور اوباما با حاكمان جمهورى اسلامى ايران را دنبال مى‏كرديم و اميدواريم با انتخاب شما، رييس‏جمهور منتخب و كنگره ايالات متحده براى نخستين‏بار فرصت بيابند كه پيامدهاى بين‏المللى و منطقه‏اى آن توافق فاجعه‏بار را، همان‏طور كه به رأى دهندگان وعده داده‏اند بدون ملاحظه و پرده‏پوشى بررسى كنند.» اوج خيانت‏كارى و ذلت اين خائنان به ايران و به ملت ايران در آن است كه متن نامه انگليسى آن‏ها با نامه فارسى‏شان در مواردى تفاوت دارد و در يكى از اين موارد آن‏ها سربازان آمريكايى كه مردم مظلوم عراق و ديگر كشورهاى منطقه را كشته‏اند را سربازان شجاع آمريكا مى‏خوانند و مى‏نويسند: «جمهورى اسلامى ايران با حمايت از گروه‏هايى مثل حماس و حزب‏الله موجب كشته‏شدن هزاران سرباز شجاع! آمريكايى» شده است. اين بخش از نامه به‏طور مشهودى ذليلانه و خائنانه است كه خود آن‏ها هم در متن فارسى نامه اين بخش را حذف كرده‏اند. همين نشان از نفاق و دورويى آن‏ها دارد و در عين حال حماقت آن‏ها را برملا مى‏كند كه نمى‏فهمند كه وقتى متن انگليسى و فارسى نامه شان وجود دارد، افرادى به مقايسه اين دو متن خواهند پرداخت و خيانت‏كارى و نفاق آن‏ها را آشكار خواهند كرد.

اين خائنان در بخش ديگرى از نامه خود به ترامپ با اهانت به سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و رهبر معظم انقلاب اسلامى ايران مى‏نويسند كه ما از رييس‏جمهور منتخب آمريكا مى‏خواهيم كه اين پيام آشكار را بفرستد كه ايالات متحده افزايش تهديدات جمهورى اسلامى ايران عليه شهروندان خود و همسايگانش را تحمل نخواهد كرد. آن‏ها از دولت جديد آمريكا مى‏خواهند كه در همكارى با كنگره، تحريم‏هاى موجود عليه سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و رهبرى جمهورى اسلامى را گسترش دهد و از وزارت خزانه‏دارى بخواهد كه اين تحريم‏ها را با قدرت به اجرا درآورد. اين در حالى است كه هدف اصلى تحريم‏ها مشخص است. آيا تحريم دارو و تحريم تجهيزات پزشكى تحريم عليه سپاه و رهبرى است يا تحريم عليه همه ملت ايران؟

اين خائنان در بخش ديگرى از نامه خود مى‏نويسند: «ما از رييس‏جمهور منتخب مى‏خواهيم كه يك ائتلاف بين‏المللى را براى فشار بر جمهورى اسلامى ايران و وادار كردن اين رژيم براى متوقف كردن برنامه موشك بالستيك دوربردش تشكيل دهد. ما معتقديم كه ايالات متحده بايد با رفتار مخرب سپاه در منطقه، در تمام جبهه‏ها و با تمام ابزارهاى موجود مقابله كند.» و وعده مى‏دهند كه بعد از آن‏كه آمريكا بتواند ايران را به دست آن‏ها بدهد، تابع و سرسپرده آمريكا بمانند و مى‏نويسند: «ايرانِ بعد از حكومت اسلامى، ظرفيت آن‏را دارد كه يكى از ثابت‏قدم‏ترين متحدان آمريكا در جهان باشد. ما اميدواريم كه آمريكا تحت رهبرى شما، به مردم ايران كمك كند تا كشورشان را از تندروهايى كه چهار دهه است بر آن حكومت مى‏كنند، پس بگيرند؛ كه جهان بدون «جمهورى اسلامى» و «خلافت اسلامى» جاى بهترى براى زندگى خواهد بود.»

متن اين نامه خيانت‏كارانه به‏حدى رسواگر است كه برخى از همدستان داخلى فتنه‏گران هم بعد از انتشار آن، شدت رسوايى را احساس كرده و عليه آن صحبت كرده‏اند.

رهبر انقلاب ريشه‏ى توطئه‏ها و دشمنى‏هاى گوناگون با جمهورى اسلامى را مخالفت با نظام سلطه ایران می دانند ایرانی که بحمدا... برخوردار از «منابع فراوان طبيعى و انسانى و اقتصادى، حرف و منطق و منبر سياسى، و ابزار و نيروى لايق نظامى» است . لذا است که رهبر انقلاب بر تقویت این مبانی قدرت ملت ایران تاکید می کنند و مكررا نسبت به افزايش قدرت داخلى و استحكام ساخت داخل همه مردم و مسئولان را توجه می دهند.

برخى از دست‏اندر‏كاران و يا مدافعان اين فتنه‏گران هنوز به خودشان نيامده‏اند و به نظام ايراد وارد مى‏كنند و از آن طلبكارند در حالی که به لحاظ حقوقی پرونده آنان هنوز مفتوحه مانده به دلیل :

الف) توجه به استمرار آثار و تبعات جرم و فتنه‏

قرآن کریم می فرماید: «الفتنه اشد من القتل» و «اكبر من القتل» مى‏باشد.از ديدگاه حقوقى هيچ جرمى بالاتر از قتل نيست. به‏طورى كه در قرآن، شارع مقدس بيان مى‏دارد؛ هركس يك نفر را بكشد مانند اين است كه تمام مردم را كشته است. و باز همان‏طور كه محرز است مجازات هيچ جرمى مانند مجازات قتل نفس سنگين نمى‏باشد زيرا مجازات در نظر گرفته شده از سوى خداوند متعال در اين جرم قصاص است حال با اين توضيحاتی که عرض کردم در مورد قتل، مشاهده مى‏گردد كه در همين قرآن مقدس جرمى شدیدتر از قتل هم وجود دارد و آن فتنه است. در پاسخ به اين سؤال كه چرا فتنه اشد از ديگر جرائم مى‏باشد، شايد بتوان گفت: فتنه در زمره جرائم سياسى است كه در كنار خطر براندازى، موجب از بين بردن امنيت و آسايش مردم مى‏گردد. در واقع بزرگترين موهبت الهى به انسان بعد از حيات، امنيت و آسايش است كه فتنه اين نعمت الهى و خدادادى را سلب مى‏نمايد. در اصطلاح فقهى جرم سياسى يا بغى به عملى گويند كه گروهى از مسلمانان از تشكيلات زمان و اطاعت ولى امر مسلمين دراثر شبهاتى كه براى آن به‏وجود آمده، خارج گردند و به اختيار اقداماتى را انجام دهند خواه اين عمل از راه افساد فى الارض، محاربه و يا جنگ مسلحانه با حكومت اسلامى و خواه هر امور ديگرى صورت گيرد.نكته مهم اين است كه جرم وقتى به‏عنوان جرائم عليه امنيت كشور به‏شمار مى‏رود كه براى به‏دست آوردن مال و مقام دنيوى و منافع شخصى باشد و هنگامى منفور بودن اين جرم بيشتر نمايان مى‏گردد كه به قصد اختلال در حكومت اسلامى و خارج شدن از امر ولى مسلمين باشد.

مجازات براى اين نوع جرائم چيست؟ بر اساس ماده ۴۹۸ تشكيل دسته يا جمعيت با هدف برهم زدن امنيت كشور موجب حبس از دو تا ده سال است و اگر علاوه بر اين مورد همكارى با دولت متخاصم (دولتى كه دشمن جمهورى اسلامى ايران است مانند آمريكا) صورت‏گرفته باشد بر اساس ماده ۵۰۸ به مجازات محارب محكوم مى‏گردد مگر آن‏كه در دادگاه صالح، مجرم محارب شناخته نشود كه مستلزم حبس از يك تا ده سال خواهد بود.

ب) ساير ادله ضرورت باز بودن پرونده فتنه ۸۸

- عده‏اى از آنان هنوز متنبه (جرم خود و بزرگى آن) نشده‏اند.

- هنوز عده‏اى در آن تشكيك مى‏كنند.

- هنوز عده‏اى در اين خصوص طلبكارانه با نظام برخورد مى‏كنند.

- نكته مهم، جرم تشويق و ترغيب دشمن به دخالت و چشم طمع داشتن به كشور بوده است.

- لازم است روشن شود عده‏اى مى‏خواستند به ادعاى صيانت از آرائ مردم راى مردم را پايمال كنند.

- لازم است روشن شود عده‏اى مى‏خواستند با گذر از قانون، خودكامگى را حاكم كنند.

- لازم است سير عجيب اين عده (از ادعاى تقلب در انتخابات تا شعار بر عليه كليت نظام و آشوب و به طمع انداختن دشمن...تا هجمه به اصل اعقادات دينى) باز نمايانده شود.

- لازم است ادامه روند دشمن در از بين بردن اعتماد مردم به نظام اسلامى و اركان آن تبيين گردد.

پس سجده شکر به جای بیاورند که تاکنون اعدام نشده اند و بدن کثیف شان داخل قبر نشده است. چرا که جرم محارب و مجازات او به اعدام ختم خواهد شد.

 آنچه دشمن در این قضایا دنبال می کند این است که مردم از نظام اسلامى‏ جدا شوند اما زهی خیال باطل که ما مردم همه جان فدایی اسلام و دین مان و ولی امرمان هستیم و تا روزی که برقراری عدل جهانی توسط مولای مهربانمان صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف محقق شود از نائب او و منویاتش تا آخرین قطره خونمان دفاع می کنیم و بصیرت خود را بالا می بریم و عمار رهبر می شویم.

همین رهبر حکیمی که با تمام جدیت و صلابیت از بین رفتن رژیم غاصب صهیونیستی را در 25 سال آینده نوید می دهد. در ديدار دبير‏كل جهاد اسلامى فلسطين با رهبر معظم انقلاب،‌ایشان به لزوم اجرای طرح ده ماده‏اى جهاد اسلامى براى آزادی فلسطين، تاکید کردند و از این طرح حمایت خودشان را اعلام فرمودند و تنها راه نجات قدس شريف، مبارزه و مقاومت دانستند چراکه ديگر راهها، بى‏سرانجام و عقيم است‏. باید ایستادگی کرد و مقاومت کرد و دین خدا را یاری کرد تا انشاا... به نصرت الهی هم دست پیدا کنیم.

یکشنبه12 دی2 ربیع‏الثانی آغاز سال 2017 ميلادى

دوشنبه13دی3ربیع‏الثانی سالروز ابلاغ پيام تاريخى امام خمينى(ره) به گورباچف، رهبر شوروى سابق (1367 ه ش)

عدم حل بحران خلأ معنويت با ماديت‏ : با ماديت نمى‏توان بشريت را از بحران عدم اعتقاد به معنويت كه اساسى‏ترين درد جامعه بشرى در غرب و شرق است، به در آورد.مشكل اصلى، عدم اعتقاد واقعى به خدا

سه‏شنبه14دی4ربیع‏الثانی ولادت حضرت عبدالعظيم حسنى عليه السلام‏(173 ه ق)

چهارشنبه15دی5ربیع‏الثانی شهادت تیمسار سرلشکر منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی و همراهان ایشان در سانحه سقوط هواپیما (1373 ه‍ ش)

پنجشنبه16دی6ربیع‏الثانی شهادت حماسى شهداى هويزه (1359 ه ش)

روز شهداى دانشجو :مقام معظم رهبري(مدظله العالي):‏ دانشگاهى كه در او نبض انقلاب نزند، تضمين‏كننده آينده نيست‏

 

ارتباط با امام جمعه