يکشنبه 1396/4/4 - 20 : 13
مشخصات امام جمعه
مرتضی یعقوبی
مرتضی یعقوبی
روداب (فارس)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/22
از وظایفی که در هر زمان، به ویژه در عصر غیبت برای پیروان آموزه های اسلامی مورد تأکید و سفارش واقع شده، تحصیل شناخت و معرفت دربارة امام آن زمان است.
بسم الله الرحمن الرحيم
عِبادَالله اوصيکُم وَ اوصي نَفسي بتَقوَا الله . در سرآغاز عرايضم، ابتدا خود و سپس همه شما بزرگواران برادران و خواهران ايماني را به رعايت به تقواي الهي ، خدامحوري و مراقبت از فکر، روح و اعمال را در همه لحظات زندگي توصيه و سفارش مي کنم.
در آموزه های ارزنده معصومان علیهم السلام برای منتظران راستین حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف آن چنان جایگاه و منزلتی برشمرده شده است که به راستی جای شگفتی است و این پرسش را پیش رو قرار می دهد که چگونه ممکن است چنین حالتی (انتظار) از چنین ارزشی والا برخوردار باشد.
وظایف انسان ها در این دوران، به دو دسته تقسیم می شود:
الف. وظایف عامّ
این وظایف، در سخنان معصومان علیهم السلام در شمار بایسته های عصر انتظار یاد شده است؛ امّا ویژة این دوران نیست و لازم است در همة زمان ها انجام شود. شاید ذکر آن ها در شمار وظایف دوران غیبت، به سبب تأکید بوده است. برخی از این وظایف بدین قرار است:
1. شناخت امام هر زمان
از وظایفی که در هر زمان، به ویژه در عصر غیبت برای پیروان آموزه های اسلامی مورد تأکید و سفارش واقع شده، تحصیل شناخت و معرفت دربارة امام آن زمان است.
امام صادق علیه السلام خطاب به فضیل فرمود:
امام خود را بشناس که اگر امام خود را شناختی، دیر و زود شدن این امر، آسیبی به تو نخواهد رساند... . کافی, ج 1، ص 371، ح 2.
بدون شک، شناخت امام، از شناخت خداوند متعال جدا نیست؛ بلکه یکی از ابعاد آن است؛ چنان که در دعای شریف معرفت، به خداوند متعال عرض می کنیم:
اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِیکَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أَعْرِفْ حجّتکَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حجّتکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حجّتکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی؛ کافی, ج 1باب فی الغیبة، ص 335
2. پایداری بر حبّ اهل بیت علیهم السلام
یکی از وظایف مهم ما در هر عصر و زمان، محبت و دوستی با اهل بیت پیامبر صل الله علیه و آله و سلم به عنوان دوستان خداوند است. در دوران غیبت آخرین پیشوای معصوم، به سبب پنهان زیستن امام ممکن است عواملی انسان را از این وظیفة مهم دور سازد؛ لذا در روایات، سفارش شده است که بر محبت به آن انوار مقدس، پایدار باشیم.
3. پرهیزگاری و رعایت تقوای الهی
پروای الهی در همه زمان ها لازم و واجب است؛ اما در دوران غیبت، اهمیت بیشتری دارد؛ چرا که در این دوران، عوامل فراوانی دست به هم داده است تا انسان ها را به بیراهه کشانده، گمراه سازند.
امام صادق علیه السلام فرمود: همانا برای صاحب الامر غیبتی هست؛ پس بنده تقوای الهی پیشه نماید و به دین او چنگ زند. کمال الدین و تمام النعمة، ج 1، ص 51.
4. پیروی از دستورهای امامان علیهم السلام
از آن جا که تمام امامان علیهم السلام نور واحد هستند، دستورها و فرموده های ایشان نیز یک هدف را دنبال می کند؛ بنابراین پیروی از هر کدام، پیروی از همة آن ها است و در زمانی که یکی از آن ها در دسترس نیست، دستورهای دیگران چراغ راه هدایت است.
امام صادق علیه السلام در پاسخ کسی که گفت: «شنیده ایم که صاحب الامر غایب خواهد شد؛ پس چه کنیم؟» فرمود: چنگ بزنید به آنچه [از پیشوایان قبل] در دستتان است، تا این که امر بر شما آشکار شود. کتاب الغیبة، ص 159، ح 5 و 4.
5. دستگیری از ضعیفان و فقیران
کمک به ضعفا و محرومان در همة زمان ها کاری بس ارزشمند است و در دین اسلام به آن سفارش شده است؛ اما به سبب غیبت امام، در دوران غیبت ارزش بیشتری دارد.
امام باقر علیه السلام فرمود:... هر آینه قوی شما ضعیفتان را کمک کند و ثروتمندتان بر فقیرتان عطوفت ومهربانی نماید و فرد برای برادر دینی خود... خیرخواهی نماید. پس اگر شخص در این حال از دنیا رفت پیش از آن که قائم ظهور کند، شهید از دنیا رفته است... بشارة المصطفی لشیعة المرتضی، ص 113 البته این فقر گاهی فقر اقتصادی و گاهی فقر فرهنگی و معنوی است.
ب. وظایف ویژه
اما وظایف خاص، وظایفی است که به نوعی با غیبت حضرت مهدی علیه السلام در ارتباط است.
1. دوستی با دوستان و دشمنی با دشمنان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف
امام باقر علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت می کند که فرمود:
خوشا بر احوال کسی که قائم اهل بیت مرا درک کرده و در غیبت و پیش از قیامش، پیرو او باشد؛ دوستانش را دوست بدارد و با دشمنانش دشمن باشد. چنین کسی، روز قیامت از رفقا و دوستان من و گرامی ترین امت من خواهد بود کمال الدین و تمام النعمة، ج 1، ص 286، ح 2.
2. صبر بر سختی های دوران غیبت
امروزه کم نیستند افرادی که به دلیل هایی، باور به آن امام غایب و یاد آن حضرت را به انگیزه های مختلف نمی پذیرند. در این راه از ایجاد هرگونه مانع و اذیّت و آزار دریغ نمی کنند. از آن جا که یکی از آموزه های مهم دینی صبر بر مشکلات و مصیبت ها است. لازم است در این دوران، بیش از هر زمان دیگر در برابر این مشکلات و مصیبت ها شکیبایی داشته باشیم.
عبدالله بن سنان از امام صادق علیه السلام روایت کرده که فرمود: رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «پس از سپری شدن دوران شما، مردمی بر سر کار خواهند آمد که هر فرد آنان، پاداش پنجاه تن از شما را داراست.» عرض کردند: «ای رسول خدا! ما در جنگ بدر و احد و حنین در رکاب شما جنگیدیم و دربارة ما آیاتی از قرآن نازل شد.» فرمود: «اگر شما آن چه را آن ها تحمّل کردند متحمّل شوید، از صبر و شکیبایی آنان برخوردار نخواهید بود». کتاب الغیبة, ص456
3. دعا برای فرج حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف
دعا و نیایش در فرهنگ اسلامی جایگاه والایی دارد. یکی از مصادیق دعا می تواند رفع گرفتاری های همه انسان ها باشد. در نگاه شیعه، رفع همه گرفتاری ها تحقق پیدا نمی کند، مگر زمانی که آخرین ذخیره الهی از پس پرده غیبت بیرون آمده و جهان را به نور خود روشن سازد؛ لذا است که در روایات سفارش شده است برای فرج و گشایش، دست به دعا برداریم. خود آن حضرت در بخشی از توقیع شریف فرمود: وَاَکثِرُوا الدُّعاء بِتَعجیلِ الفَرَجِ؛ وبرای تعجیل فرج بسیار دعا کنید. البته هر کس می داند سفارش امام به دعا ، فقط ادای کلمات و لقلقة زبان نیست ـ گرچه خواندن دعا هم ثواب مخصوصی دارد ـ بلکه منظور توجه قلبی دائم به معنا و مفهوم این دعا و توجه به این است که در دورة غیبت، امر دین و دینداری و اعتقاد صحیح به غیبت و امامت، کار دشواری است که فقط از آدم اهل یقین و با استقامت ساخته است.
4. آماده باش دائمی
از مهم ترین وظایف در دوران غیبت، آمادگی دائمی و راستین است. امام باقر علیه السلام ذیل آیة شریف اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُو ؛ فرمود: اصْبِرُوا عَلَی أَدَاءِ الْفَرَائِضِ وَ صَابِرُوا عَدُوَّکُمْ وَ رَابِطُوا إِمَامَکُمْ المنتظر؛ نعمانی, الغیبة، ص199. بر انجام واجبات، شکیبایی کنید و در برابر دشمنان، یکدیگر را یاری نمایید و برای یاری پیشوای منتظَر، همواره آمادگی خود را حفظ کنید.
 
 
5. بزرگداشت نام و یاد آن حضرت
یکی از مسؤولیت های شیعه دربارة حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در این دوران، بزرگداشت نام و یاد آن حضرت است. این بزرگداشت، جلوه های فراوانی دارد. از تشکیل نشست های دعا و نیایش گرفته تا اقدام های فرهنگی و ترویجی و از تشکیل حلقه های بحث و گفت وگو گرفته تا پژوهش های بنیادین و سودمند، همه و همه می تواند در راستای اعتلا به این نام بزرگ باشد.
6. حفظ پیوند با مقام ولایت و پیروی و تبعیت از علمای راستین
یکی از وظایف دوران غیبت پیروی از علمای راستین یا نواب عام است که در دستورات پیشوایان الهی آمده است. امام زمان خود فرمودند: در آینده به راویان احادیث ما (عالمان دینی) مراجعه کنید؛ زیرا آنان حجت من بر شما و من حجت خدا بر آن ها هستم. طبرسی، احتجاج، ج 2، ص 469.
امام باقر علیه السلام درباره ثابت قدمان بر امر ولایت فرموده است:
زمانی بر مردم آید که امامشان غیبت کند. خوشا بر افرادی که آن زمان، بر امر ما ثابت بمانند. کمترین ثوابی که برای آن ها خواهد بود، این است که باری تعالی به آن ها ندا کرده و فرماید: «ای بندگان و ای کنیزان من! به نهان من ایمان آوردید و غیب مرا تصدیق کردید؛ پس به ثواب نیکوی خود شما را مژده می دهم و شما بندگان و کنیزان حقیقی من هستید. از شما می پذیرم و از شما در می گذرم و برای شما می بخشم و به واسطة شما باران بر بندگانم می بارم و بلا را از آن ها بگردانم و اگر شما نبودید، بر آن ها عذاب می فرستادم... . کمال الدین و تمام النعمة، ج1، ص330، باب 31، ح15
خطبه دوم :
 عِبادَ الله اوصيکُم وَ اوصي نَفسي بتَقوَی الله .
در خطبه دوم هم خودم و شما عزيزان را به رعایت تقوای الهی و ، خدا محوري و مراقبت و انجام واجبات و اجتناب از محرمات توصيه وسفارش مي کنم.
انتخابات ۲۹ ارديبهشت سال جارى در حالى فرايند انجام خود را با تبليغات ۶ كانديداى محترم رياست جمهورى و نامزدهاى شوراهاى اسلامى شهر و روستا در سراسر كشور سپرى می کند كه به لحاظ مسائل بين‏المللى، توطئه‏هاى دشمنان با محوريت و مدیریت آمريكا و صهيونيزم بين‏الملل دو عرصه داخلى ايران اسلامى و منطقه ‏و جهان اسلام را هدف‏گرفته است. از طرفى نفوذ در زيرساختهاى آموزشى و فرهنگى ايران که نشان از دغدغه و برنامه ریزی همه جانبه دشمن است اتفاق افتاده است (چيزى كه مقام معظم رهبرى تحت عنوان سند ۲۰۳۰ يونسكو از آن پرده برداشتند.) سند 2030 در حقیقت كاپيتولاسيون آموزشى فرهنگى و فوق‏العاده پيچيده‏اى است كه به بهانه توسعه پايدار، نسخه به ذلت كشاندن ملت‏ها و كشورهاى جهان به ويژه كشورهاى در حال توسعه می باشد به‏ طوری که تمام ارزش های دینی و اخلاقی را زیر پا می گذارد طبق اين سند، در ايران همجنس گراها میتوانند كلاس آموزشى داشته باشند اما دين و دينداران خير! اينجاست كه پى به عمق گلايه حكيمانه و قاطع امام خامنه‏اى(مدظله‏العالى) مى‏ بريم، آن‏جا كه در ديدار معلمان شريف كشور فرمودند: «اينجا جمهورى اسلامى است، مجاز نبودند سند غربى امضا كنند و بيايند بى‏ سروصدا اجرا هم بكنند.» سند تحول آموزش‏وپرورش؛ را که اجرا نکردند هیچ،  بى‏سروصدا هم سند ۲۰۳۰ رو پذیرفتند.بعد هم بلافاصله ضمن فرمان اكيد مبنى بر خارج نمودن اين نسخه نفوذ بيگانه از دستور كار شوراى عالى انقلاب فرهنگى، دستور توقف جدى آن در دولت را صادر فرمودند و بیان داشتند«اينجا جمهورى اسلامى ايران است و در اين كشور، مبنا اسلام و قرآن است. اينجا جايى نيست كه سبك زندگى معيوب و ويرانگر و فاسد غربى بتواند اعمال نفوذ كند.» اگرچه گلايه معظم‏ له حاكى از نكته‏هاى مهمى است كه اي كاش خواص امت قبل از ورود و دخالت شخص ايشان به اين نوع مسائل، با بصيرت و اقدامات انقلابى مانع بروز اين قبيل معضلات باشند.حال جای این سوال است: اگر سند 2030 مصداقی از نفوذ مرموز و نرم نيست، پس چيست؟ لذا است كه ارزش نعمت ولايت فقيه و داشتن رهبرى هوشمند و شجاع بیشتر جلوه نمایی می کند. رهبری وارسته و تیز بین که اگر نبود، بارها و بارها دل سپردگان به غرب و آدمهای بزدل و ترسویی که از آمریکا و ایادی او می ترسند، ایران اسلامی را به غرب فروخته بودند.
از طرفی دیگر زمینه ها و مقدمات اولين سفر ترامپ به منطقه و عربستان گوياى خبرهاى مرموزى است كه نبايد نسبت به آن غفلت ورزيد.
حال که دشمن در حال برنامه ریزی و توطئه و نقشه برای ضربه زدن به پیکره نظام اسلامی است جای بسی تأسف دارد که بعضی نامزدهای انتخاباتی خودکشی سیاسی می کنند و با سخنان واهی در جبهه دشمن قرار می گیرند. لذا است که رهبر معظم انقلاب اسلامي در مراسم دانش آموختگي دانشجويان افسري و تربيت پاسداري امام حسين عليه السلام قانونشکني و بداخلاقي انتخاباتي را بازي در برنامه دشمن معرفی فرمودند. رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين سخنان اهداف دشمن را در سه هدف کوتاه، ميان و بلندمدت برشمردند.
۱.هدف کوتاه مدت: بر هم زدن امنيت و ايجاد آشوب و فتنه
هدف از بین بردن افتخار بزرگ جمهوری اسلامی است. ما در یک منطقه ی پر از ناآرامی و یک دنیای پر از تشنج، توانسته ایم محیط امنی به وجود بیاوریم؛ اینرا میخواهند از ملت بگیرند. اگر برای برخورد با این مسئله ی ایجاد ناامنی و ایجاد فتنه آماده باشیم، قطعاً خواهیم توانست آنرا خنثی کنیم.
۲.هدف ميان مدت: صدمه به اقتصاد و معيشت مردم
۳.هدف بلندمدت: براندازي و تغییر نظام اسلامي
رهبر انقلاب فرمودند: یک روزی به صراحت میگفتند جمهوری اسلامی از بین برود؛ بعداً دیدند نمیتوانند و به ضررشان تمام میشود، آمدند این را تعدیل کردند و گفتند تغییر رفتار جمهوری اسلامی. بنده همان وقت به مسئولان گفتم توجه داشته باشید، «تغییر رفتار» با «تغییر نظام» هیچ فرقی ندارد. تغییر رفتار یعنی راه اسلام و انقلاب و خط امام را میرفتیم، حالا زاویه بگیریم و کم کم در طرف مقابل قرار بگیریم. تغییر رفتار یعنی از بین بردن نظام اسلامی.
در مورد انتخابات هم فرمودند : مسئله ی امنیت و آرامش در انتخابات بسیار مهم است. مسئولان همه باید مراقبت کنند امنیت حفظ شود. اگر کسی بخواهد علیه امنیت کشور قیام کند، قطعاً با عکس العمل سخت مواجه خواهد شد.آن صهیونیست پولدار آمریکایی خبیث که گفت من گرجستان را با ۱۰میلیون دلار توانستم زیر و رو کنم، در سال ۸۸ هم با حماقت به این فکر افتاد که بر جمهوری اسلامی اثر بگذارد؛ با دیوار مستحکم اراده و عزم ملی برخورد کردند؛ امروز هم همینجور است. امنیت کشور باید محفوظ بماند. هرکسی از این راه تخطی کند قطعاً بداند سیلی خواهد خورد. قطعا این برخورد قاطع رهبر انقلاب به پشتوانه حضور با شکوه شما مردم انقلابی در همه صحنه ها به ویژه انتخابات است که همین حضور هم كشور را در برابر دشمنان بيمه كرده است‏.
البته این روزها بعضی سعی می کنند امنیت ایران را به خودشان نسبت دهند که رهبر معظم انقلاب اسلامى در مقابل کسانی که سخنان صريح رهبرى را تحريف و به خواست خود تغيير معنى مى‏دهند موضع گرفتند. متاسفانه بعد از سخنان روشن و صريح رهبر معظم انقلاب در سخنرانى پيشين كه خاطرنشان كردند كه ابهت ملت ايران و رفع خطر جنگ از كشور حاصل حضور ملت است و كسى نبايد اين امر را به خود اختصاص دهد، شاهد آن بوديم كه سخنان رهبرى را تحريف كردند و به گونه‏اى جلوه دادند كه گويى رهبرى فرموده‏اند كه مردم از طريق انتخاب فلان فرد و يا راى دادن به فلان دولت، خطر جنگ را برطرف كرده‏اند. اين كار ناشايست و اين رفتار نادرست در تحريف بيانات رهبرى باعث شد كه ايشان يكبار ديگر صريح موضع بگيرند و بفرمايند: «بنده اين‏را مى‏گويم؛ نيايند حرفى را كه بنده بهصراحت بيان كرده‏ام، تعبير كنند و تأويل كنند و بگويند «نخير؛ مراد فلانى اين است كه اين حضور مردم -فرض كنيد- يك دولتى را سر كار مى‏آورد كه آن دولت [هيبت ايجاد مى‏كند]»؛ نه آقا! دولتها تأثيرى ندارند.»
در ادامه رهبر معظم انقلاب اسلامى براى آنكه نشان دهند دشمنان ملت ايران از حضور مردم و حمايت مردمى از نظام اسلامى است كه مى‏ترسند وگرنه حتى اگر كسى با آن‏ها در ظاهر روابط خوبى برقرار كند نمى‏تواند به دستاوردى برسد، به ماجراى ميكونوس در سالهاى دهه ۷۰ اشاره كردند. در سالهاى اوليه دهه ۱۳۷۰ دولت آلمان كه در زمان جنگ ايران و عراق با تسليحات شيميايى از عراق حمايت كرده بود، در ظاهر به دولت وقت ايران یعنی دولت آقاى‏هاشمى رفسنجانى نزديك شد.اما در همان دوران به بهانه كشته شدن چهار ايرانى كه به‏صورت غيرقانونى وارد خاك آلمان شده و در ميهمان‏خانه‏اى به اسم ميكونوس كشته شده بودند، دولت آلمان يكى از جنجالى‏ترين پرونده‏هاى قضايى و طولانى‏ترين دادگاه‏ها را عليه ايران از سال 71 تا 75 آغاز كرد. دولت آلمان با ناديده گرفتن قوانين داخلى خود و حتى قوانين اوليه حقوقى، بر مبنا قرار دادن شهادت افرادى كه در زمان وقوع قتل حتى در كشور آلمان هم نبودند، مسؤولان ايران ازجمله شخص رئيس جمهور ايران را متهم جلوه داده و به دادگاه احضار كردند. به همين بهانه همه كشورهاى اروپايى سفراى خود را از ايران خارج كردند و به‏سوى قطع رابطه كامل ديپلماتيك با ايران گام برداشتند. رهبر انقلاب فرمودند: همان دولت، رئيس‏جمهور ما را با وجود اظهار دوستى و ارادت و علاقه، در دادگاه‏هاى كشورش به‏صورت متّهم احضار كرد! توى دهنش زديم كه عقب نشست؛ اگر توى دهنش نميخورد، پيش مى‏رفتند. دشمن، دشمن است؛ اين دولت و آن دولت ندارد.
در آن ماجرا چه چيز باعث شد كه غرب عقب نشينى كند و از اهانت و اتهام زنى‏ بى‏اساس به آقاى‏هاشمى و مسؤولان ديگر ايرانى دست بردارد؟ آيا روابط خوب آقاى‏ هاشمى با مسؤولان آلمانى باعث چنين امرى شد؟ نخير. اين نهيب رهبرى و دستور قاطع ايشان بود كه به مدد الهى و پشتوانه قرار دادن مردم صورت‏ گرفته بود. نهيب رهبرى دشمن را ترساند و مجبور به عقب نشينى كرد.
بايسته‏هاى انتخاباتى‏ در آستانه انتخابات
۱-اجتناب نامزدها از وعده‏هاى دروغ و غير واقعى‏
۲- اجتناب نامزدها از ايراد افترا، توهين و تخريب‏
۳-دورى نامزدها از شعارهاى شرك آلود
۴-اجتناب نامزدها از يأس آفرينى؛ غلو و افراطگويى‏
5-نامزدها بدانند هدف وسيله را توجيه نمى‏كند
كانديداها نبايد براى برنده شدن در انتخابات از هر وسيله‏اى استفاده كنند و به‏خاطر اهداف‏شان اين رفتار را توجيه كنند؛
6-نامزدها بيت‏المال را هزينه انتخابات نكنند
۶- نامزدها وامدار كانون‏هاى ثروت و قدرت نباشند
مقام معظم رهبري(مدظله‏العالي):
اگر مردم در صحنه حضور داشته باشند، كشور در امنيّت باقى خواهد ماند
هر كس كشور را دوست دارد، هر كس نظام را دوست دارد، هر كس امنيّت را دوست دارد - از آحاد مردم - بايد بيايد وارد ميدان انتخابات بشود، بيايد پاى صندوق؛ شرّ دشمن را اين كم مى‏كند.
مطلب دیگر : ماجرای دردناک و غم فزای از بین رفتن 43 نفر از کارگزان معدن آزادشهر در ایام هفته کار و و تکریم کارگر بود. آن كارگر دردكشيده معدن زمستان به آقاى روحانى گفت؛ «آمدن شما ديگر فايده ندارد. حالا كه ۴۰ نفرمان را از دست داديم، يادتان افتاده آمديد اينجا؟ پارسال رفتيم فرماندارى اعتراض كنيم؛ يعنى متوجه نشدى؟! ما فرماندار و بخشدار و استاندار نداريم... من دلم درد دارد، بگذاريد حرفم را بزنم. من دلم داغ دارد، ۴۰ نفر همه‏شان مرده‏اند. آقاى رئيس جمهور تا الان كجا بوديد؟ بزار من درد دلم را بگويم، او ديگر نمى‏آيد اينجا....»
كارگر معدن آزادشهر خطاب به وزير كار گفت: نيم ساعت داخل معدن آمدى نفست گرفته، دارى برمى گردى !!
در هياهوى انتخابات رياست جمهورى، صداى انفجار معدن بلندتر از هياهوى انتخابات بود. نگاه مردم از تهران به سمت گلستان چرخيد. به سمت كسانى‏كه سخت‏ترين شغل دنيا را دارند.
جمعه22اردیبهشت15شعبان خجسته ميلاد حضرت مهدى(عج) (255 ه‍.ق) - روز جهانى مستضعفان‏ - روز سربازان گمنام امام زمان(عج)
شنبه23 اردیبهشت 16 شعبان لغو كاپيتولاسيون در ايران (1358 ه.ش)
كاپيتولاسيون؛ امضاى سند بردگى‏ براى گرفتن وام با سود ۸۰۰ ميليونىِ آن‏روز!
چرا؟ براى اين‏كه مى‏خواستند از آمريكا وام بگيرند! بعد از سه چهار روز، يك وام دويست ميليون دلارى تقاضا كردند. دولت (هم) تصويب كرد دويست ميليون دلار در عرض پنج سال به دولت ايران بدهند و در عرض ده سال، سيصد ميليون بگيرند! مى‏فهميد يعنى چه؟ يعنى صد ميليون دلار، يعنى هشتصد ميليون تومان از ايران در ازاى اين وام نفع بگيرند!
حضرت امام خميني‏(ره): نوكرى آمريكا به‏خاطر ارزانى اجناس؟! هرگز
یکشنبه24 اردیبهشت17 شعبان لغو امتياز تنباكو در پى فتواى آيت‏الله مجاهد، ميرزا محمدحسن شيرازى(ره) (1270 ه‍.ش)
دوشنبه 25 اردیبهشت 18 شعبان روز بزرگداشت حكيم ابوالقاسم فردوسى و پاسداشت زبان فارسى
سه شنبه 26 اردیبهشت 19 شعبان اعلام موجوديت رژيم اشغالگر قدس؛ يوم‏النكبة (1327 ه.ش)
حضرت امام خميني‏(ره): وظيفه هر مسلمانى در دورترين نقاط، همان وظيفه مبارز فلسطينى است‏
امام بزرگوار ما در سال ها قبل در کلامی فرموده بودند: مكرر اين مسأله ذكر شده است كه اسرائيل قناعت نمى‏كند به آن‏جايى كه هست؛ قدم قدم پيش مى‏رود و هر قدمى كه رفت، هى مى‏گويد ما كارى نداريم، همين است، فردا قدم بالاترى برمى‏دارد؛ امروز لبنان است، فردا - خداى نخواسته - سوريه، پس‏فردا عراق است و همين‏طور.
چهارشنبه27اردیبهشت20شعبان ارتحال آيت‏الله‏العظمى حاج شيخ محمدتقى بهجت (1388ه.ش) - روز ارتباطات و روابط عمومى - آغاز دهه‌ی بهداشت و نکوداشت مساجد
پنجشنبه28 اردیبهشت21 شعبان روز بزرگداشت حكيم عمر خيام‏ نیشابوری- روز جهانى موزه و ميراث فرهنگى
 
 
 
 
 
 
ارتباط با امام جمعه