چهارشنبه 1396/11/4 - 48 : 10
مشخصات امام جمعه
سیدامیر محمدی پور
سیدامیر محمدی پور
ائمه جمعه سابق
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/8
نماز جمعه 8 بهمن ماه 1395
خطبه اول
اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشّيطنِ الرجيم
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقينَ
ای اهل ایمان از گناه پرهیز کنید و باراستگویان همراه شوید.دروغ را برای همیشه از زندگی خودتان حذف کنید.صداقت باعث اعتماد می شود.یکی از صفات مومن این است که اگر چیزی گفت همه به آن اعتماد کنند.اما کسی وقتی خبری یا مطلبی نقل می کند دیگران می گویند توجه نکنید این نشان دهنده عدم صداقت اوست.در طول زندگی کنترل زبان نداشته است بازبانش حرف ناحساب زیاد زده از صفات مومن که قران کریم تاکید می کند: مومنین حرف ناحساب نمی زنند. حرف بی ارزش و بی فایده نمی زنند تا چه رسدبه دروغ.دروغ که کلید بسیاری از گناهان است.دروغ که آمد گناهان دیگر به دنبال آن می آیند دروغ که رفت خیلی از گناهان به دنبالش می روند.خداوند متعال از دیشب درهای رحمت خودش را باز کرده است.
 
 
یکی از خصلت هایی که از ما خواسته خصلت شکرگذاری است . شاکرنعمت های پروردگار باشیم.خداوند قرآن کریم می فرماید: ما همه موجودات زنده را از آب آفریدیم. همه موجودات زنده نیاز مبرم به آب دارند.وقتی که خدای تعالی از آسمان برای بندگان خود آب نازل می کند یعنی درهای لطف ورحمت خود را باز کرده و بنده باید شکرگذار باشد تا خداوند این نعمت را مکرر نازل کند.ما بنده هایی هستیم که می خوریم و ریخت و پاش می کنیم متاسفانه گاهی نافرمانی هم می کنیم نمک را می خوریم نمکدان را می شکنیم. این کفران نعمت است.خداوند میفرماید:من زمین را بساط شما قرار دادم. روی زمین که من و شما راه می رویم بساط خدا است . زمینی که بر روی دوش خودش ما را حمل می کندبا تمام حوادثی که در آن هست ،اتمام حرکت ها و لرزش ها و آتشفشان هایی که در داخل زمین هست ولی ما را با آرامش برروی دوش خودش حمل می کند.بر روی دوش زمین راه بروید و از روزی که زمین به شما می دهد  از طرف پروردگار بخورید اما نافرمانی نکنید.شاکرباشید.یکی از مواقع استجابت دعا موقع نزول باران رحمت است.بهترین دعاها را بکنید.اللهم عجل لولیک الفرج. خدایا فرجش را نزدیک بفرما.خدایا ما را عاقبت بخیر بفرما.خدایا ما را بنده شایسته خودت قرار بده.
فقط یک نکته را به عنوان تذکر خطبه اول عرض زمی کنم:پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد(ص)فرمودند:عبادت به عنوان شغل کافیست .عبادت چطور می تواند شغل انسان باشد؟ما اصطلاحا شغل به کاری می گوییم منبع درآمد آدم باشد .عبادت که نباید منبع درآمد باشد شغل به معنای مشغله است یعنی انسان از لحظه ای که از خواب بیدار می شود تا لحظه ای که دوباره به رختخواب می رود مشغول عبادت باشد
چطور؟
یکی این که دنبال روزی حلال رفتن عبادت است.مگر پیغمبر اکرم (ص) نفرمود : مردی که برای خانواده اش کوشش می کند روزی حلال تهیه کند مثل مجاهد در راه خداست پس عبادت است.مگر پیامبر(ص)  نفرمود:زنی که خوب شوهرداری کند.شوهرداریش عبادت است ،ثواب جهاد دارد.مثل مجاهد فی سبیل الله چون شوهر داری علی رغم ظاهرش کارآسانی نیست. همان طور که روزی حلال پیدا کردن کار آسانی نیست.عبادت کلا کار آسانی نیست روزی را می شود حرامش کرد و بدست آورد .زنی می تواند ازدواج کند ولی شوهرداری نکند با بدرفتاری خود زندگی را به هم بریزد.کما این که خیلی ها این کار را می کنند.خیلی ها در طلب روزی  دنبال روزی حرام می روند؛چون روزی حرام به دست آوردنش راحت تر است.ما در زمانی هستیم که به دست آوردن روزی حلال مثل نگه داشتن آتش کف دست است.تهیه روزی حلال اینقدر سخت است.مراقبت شدید می خواهد. خوش رفتاری با پدر و مادر؛خوش رفتاری با اقوام؛مومنین عبادت است  ؛لبخند زدن گاهی عبادت است.سلام و احوالپرسی عبادت است.مبارزه با ظالمین و حمایت از مظلومین عبادت است.ببینید چطور می شود کل زندگی انسان غرق در عبادت باشد. شما وضو بگیرید و از خانه بزنید بیرون تا هیچوقت دنبال گناه و حرام نروید، انسان باطهارت گناه نمیکند، بی طهارت گناه میکند.به حلال و حرام خدا بیشتر توجه کنید . عبادت میتواند سراسر زندگی انسان را پرکند.هم نمازت عبادت باشد هم در بازار و مغازه واداره و هرجا که کار میکنید، درخانه باخانواده چطور رفتار میکنید؟ یک جمله ای یکی ازاهل معرفت می فرمود: میفرمود که بیشتر دعواهای زن وشوهری راپیش من میاورند من آمار گرفتم نود درصد مقصر آقایان اند. آقایان دو دسته اند:یک دسته زور میگویند و بداخلاقی میکنند دسته دیگر هم اینقدر اختیارات را به زن واگذار میکند که زن طاقتش را ازدست میدهد وعصبی میشود. یعنی افراط و تفریط. هیچ کدام عاقلانه رفتار نمیکنند.چرا این ازدواج ها به طلاق منجر میشود؟ مگر ما مسلمان نیستیم ؟مگر پیغمبراکرم (ص) نفرمود که : آسان ازدواج کنید و وقتی که ازدواج کردید با اخلاق اسلامی باهم رفتار کنید. ماریخت و پاش واسراف و مهریه سنگین و جهیزیه سنگین را جزیی از آبروی خود حساب میکنیم. مگر آبروی ما در بی دینی است؟ این ها که جزء بی دینی اند .
مثلا برای مجالس ختم ؛  چقد مایه تأسف است که بخاطر درامد مسجد کسانی را که هیچوقت غسل جنابت انجام نمیدهندبه مسجد راه میدهیم، بخاطر حفظ ابروی نداشته , کسانی که هرگز پاکیزگی ندارند  بی حرمتی به مسجد میکنند چون اصلا مسجد نمی ایند، چون اهل نماز نیستند بخاطر این که پولی نصیب مسجد بشود ؛پول اینقدر ارزش دارد که حرمت خانه خدا را بخاطرش بشکنیم؟ چقدر بااین رسم غلط مبارزه کردیم هیچکس یاری نکرد بخاطر رسمهای غلطی که باب شده  و پولی که به جیب مسجد میرود میدانیم داریم به مسجد بی حرمتی میکنیم اما وقتی در مسجد میخواهد کار فرهنگی انجام بشود هزار جور بهانه تراشی میکنند که انجام نشود چون پول در انجام آن نیست . ما خیلی از مسیر اصلی دور شدیم و به انحراف رفتیم، پول برای ما تبدیل به حقیقت زندگی شده است. حقیقت بندگی فدای حقیقت زندگی (پول) شده است. باید اشتباهات گذشته را زودترجبران بکنیم.
 
 
خداوند تعالی یار ویاور همه شما باشد و ما وشما را به راه راست هدایت فرماید. و در مسیر بندگی خودش و ولایت اهل بیت یاریمان کند . ان شاء الله.
ان احسن الحدیث و ابلغ الموعظه للمتقین کتاب الله العزیز
اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشّيطنِ الرجيم
بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِيمِ
قُلْ هُوَ اللَّـهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّـهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾
«صدق الله العلی العظیم»
 
 
 
خطبه دوم :
اول خودم را بعد شما خواهران وبرادران باایمان را سفارش میکنم تقوا داشته باشید ، دستورات خداراجدی بگیرید وبدانید که ما مورد امتحانیم. شایداگر لحظه ای بگوییم که بعضی از بلاها که در زندگی هست ؛بعضی ها بپرسند که چرا کفار راحتتر ازمازندگی میکنند؟
اما نکته ای که میخواهم عرض کنم این است که مؤمنین مورد امتحانند نه کفار.کفار دارند مسیر جهنم را میروند اخرش هم گرفتار میشوند. خداوند متعال در قران فرموده: کفار را ما در دنیا کاری به کارشان نداریم ،رهایشان کرده ایم.بخورند وبچرند وخوش باشند .به موقع این هارا خواهیم گرفت.
کسی که ادعای ایمان کرد باید امتحان پس بدهد.کسی که ادعایی ندارد که امتحانش نمیکنند.
ببنید یک نفر می اید وبه شما می گوید من مهندسم شما به او میگویید مدرکت را بیاور. اگر مدرکش جعلی نباشد نشان میدهد فلان دانشگاه تأیید کرده که ایشان تا مهندس درس خوانده. اگرشما خودتان مهندس باشید چند سؤال ازاو میپرسید که ببینید واقعا مهندس است یا نه؟
یا یک نفر برای مجلس خبرگان ثبت نام میکند. معنیش این است که من مجتهدم. میبرند امتحانش میکنند که واقعا مجتهد است یا نه؟
کسی که ادعا میکند امتحان میشود. کسی که بگوید ءامنا خداوند اورا امتحان میکند، آنقدر امتحانش میکند که این ایمان را یا راسخ نگهش دارد یا ازدستش بدهد.مؤمنین مورد امتحانند. ماها هستیم که اگر گناه کنیم خدا دراین دنیا عذابمان میکند تا عذابمان به آخرت موکول نشود. چون عذاب اخرت به مراتب سختتر است.
؛ ما مؤمنین را به عذاب پست دنیا گرفتار میکنیم تا گرفتار عذاب اکبر و بزرگترنشوند.
مطلب دیگر این که ؛ یک قدردانی وتشکری داشته باشیم. دیشب که از کرمانشاه می آمدیم برف شدید گردنه حسن آباد را گرفته بود،ماشین بالا نمیکشید. گیرکردیم. ولی به پنج دقیقه نرسید که نیروهای راهداری رسیدند وراه را پاک کردند. من ازهمین تریبون از بچه های راهداری تشکر میکنم.
ویک نکته پایانی برای خطبه دوم؛ الان ما هفتم بهمن را داریم پشت سر میگذاریم . بهمن فقط برای ما عزیز نیست. به دوستان دیگر گفتم ما سال گذشته یک همایش در کرج داشتیم یک نفر از کوبا در آن نمایش شرکت کرده بود. ایشان گفت ما در کوبا هرسال 22 بهمن جشن میگیریم.به دلیل این که 22 بهمن فقط متعلق به ملت ایران نیست.22 بهمن شکست خوردن امریکا در همه جهان است. واین خاطره را برایتان نقل کردم که آقای رحیم پور از قدیم میگفتند در ژاپن سخنرانی داشتند،قبل از سخنرانی گفتند که به یاد جان باختگان هیروشیما یک دقیقه سکوت. من گفتم چرا سکوت؟ چرا حرف نمیزنید؟ گفتند چه بگوییم؟
گفتم بگویید جان باختگان هیروشیما را چه کسی کشت وچرا کشت؟ همین . یک دقیقه هم نمیشود.گفتند دردسر برای ما درست نکن .سخنرانیت را تمام کن وبرو. بعد از سخنرانی به من گفتند که تو خیال کردی اینجا ایرانه که هر چی دلتون میخواد به امریکا حرف بزنید وکسی جرات نکنه چیزی به شما بگویند. از بچگی به خورد مادادند که صلاح براین بود که بمب اتم در هیروشیما و ناکازاکی بندازند .کی انداخت و چرا انداخت و به چه جرمی به ما هیچ ربطی ندارد. الانم ژاپن که خلع صلاح است وهمه جای زاپن پادگانهای نظامی امریکایی هست .به ناموسمان هم تعرض کنند اجازه اعتراض نداریم. شما ایرانی ها هستید که راحت میگویید امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند و واقعا هم هیچ غلطی نمیکند.
22بهمن اغاز شکسته شدن شیطان بزرگ است که امروزبه خیلی ازکشورهای دنیا سرایت کرده. انقلاب اسلامی ایران در اسیا وافریقا وامریکای لاتین مشتری دارد، مشتری های پر وپا قرص که به عشق رهبر معظم انقلاب جان میدهند.
نکته ای که میخواستم بگویم این است که چه کار بزرگی است که در بهمن ماه انجام شد؟ یکی از خیانتها و جنایتها که به بشریت شده بود ودهه فجر این خیانت را برگرداند این بود که دین را ازسیاست جداکردند؛ هم دین شد بی خاصیت هم سیاست شد بی خاصیت. میدانید چرا؟
آن ستمگری که میخواهد حق محرومان ومستضعفان رابالا بکشد و خودش دائم کلفت تر بشود وفقرا ومحرومین دائم بدبختتربشوند نمیپسندند کسی دم ازحمایت از مظلوم و جنگ با ظالم بزند.دین را ازسیاست جدا میکنند درنتیجه دین دار ها میروند به مسجد وکلیساها عبادتشان را میکنند و کاری به کارستم وستمگران ندارند ، سرشان به لاک خودشان است که واجبات ومستحباتشان را انجام بدهند ودعای توسل وزیارت عاشورا ومراسم سینه زنیشان ترک نشود وکاری هم ندارند دراین دنیا کی به کی ظلم میکند یا کی دارد از گرسنگی میمیرد.
سیاستمدارها هم میشوند ادمهای لاابالی که به فکر پرکردن جیب خودشانند. ودیگر کسی به فکر ستم ستمگران وحمایت از مظلومان نمی افتد. دیندارها بی خاصیت؛ سیاستمدارهاهم بی خاصیت.
انقلاب اسلامی ایران ثابت کرد که دیندار باید سیاستمدارباشد. در غدیر خم رسول خدا(ص) رهبردینی را به مردم معرفی کردبعنوان رهبرسیاسی. علی بن ابی طالب باید رهبرسیاسی باشد ،چون کسی است که در وجودخودش عدالت دارد.میتواند عدالت رادر جامعه پیاده کند. ولی شما مردم خودش را ویازده فرزندش را کنار زدید .سیاست را به دست افراد بی دین ولاابالی دادید. دین از سیاست جدا شد. ظلم فراگیرشد. همه جهان پر از ظلم شد. ستمگران حکومت هارا گرفتند، محرومان بیچاره شدند.انقلاب اسلامی ایران ودهه فجر شکسته شدن این خیانت بزرگست. دین نه تنها ازسیاست جدا نیست؛ دین همان سیاست است. سیاست همان دین است. تمام پیامبران ما موجوداتی بودند مبارز علیه ظلم و حامی مظلوم.
مگر مانمیگوییم که دوازده امام (ع) غیرازوجود مبارک حضرت ولی عصر(عج) همگی با شهادت از دنیا رفتند. هیچکدام بامرگ طبیعی نرفتند. شهادت برای کیست؟ کسی که مبارز است .
تمام ائمه اطهار انسانهایی بودند مبارز علیه ظلم وحامی مظلوم. تمامی وصیتنامه ها وسفارشاتشان را بخوانید. ببینید چند درصد ازسفارشاتشان برای فقراء و مظلومان ومحرومان است؟
ومیگویند دشمن ظالم باشید و حامی مظلوم. چرا امام زمان (عج) با ما قهر کرده؟ چون گوش نکردیم.همراهی نکردیم.دین را از سیاست جداکردیم.خیال کردیم امام معصوم فقط آمده نماز شب خواندن به ما یاد بدهد. فقط آمده رابطه ما با خدا را یادمان بدهد.نیامده راه مبارزه علیه ستمگران را به ما اموزش بدهد. لذا میفرماید:میروم تا زمانی که دنیا پراز ظلم شد،فهمیدید باید یاری کنید که به کمک هم ظلم را زبین ببریم و عدالت را برقرار کنیم خواهم آمد. انقلاب اسلامی ایران آمد تا زمینه را فراهم کند، به ما یاد بدهد که اگر منتظرش هستید علیه ظالم بخروشید ،اگر منتظرش هستید درحمایت ازمظلوم بجوشید. بیتفاوت نباشید.
خدایا همه مارا لیاقت ادامه راه امام وشهدا عنایت بفرما. سایه بلند پایه رهبر عظیم الشأن انقلاب را بر سر ما وهمه مسلمانان جهان برقرار بگردان. ذلت استکبار را برسان. مارا مورد انتخاب امام زمان (عج) قرار بده. لیاقت سربازی وجانبازی درراهش را به مابده.
ان احسن الحدیث و ابلغ الموعظه للمتقین کتاب الله العزیز
اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشّيطنِ الرجيم
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم
وَالْعَصْرِ ﴿١﴾ إِنَّ الإنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿٢﴾ إِلا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿٣﴾
«صدق الله العلی العظیم»
اخبار
ارتباط با امام جمعه