شنبه 1396/7/29 - 35 : 4
مشخصات امام جمعه
سید محمد حسین ضیغمیان
سید محمد حسین ضیغمیان
بيستون
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/17
نماز جمعه

باسمه تعالی

خطبه اول

بسم الله الرحمن الّرحیم

الحمدلله ربَّ العالمین والصلاة ُ والسلامُ عَلی خیرخلقه محمد و آله الطیبین الطاهرین ولعنةُ الله علی أعداعهم أجمعین مِنَ الْآن إلی قیام یوم الدین أوصیکم عبادالله بتقوی الله و طاعة .

وقتی پیامبر(ص)بعد ازفتح مکه برکوه صفا ایستاد مردان بیعت کردند سپس زنان آمدند بیعت کنند.آیه فوق نازل شد:

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِذَا جَاءَکَ الْمُؤْمِنَاتُ يُبَايِعْنَکَ عَلَى أَنْ لاَ يُشْرِکْنَ بِاللَّهِ شَيْئاً وَ لاَ يَسْرِقْنَ وَ لاَ يَزْنِينَ وَ لاَ يَقْتُلْنَ أَوْلاَدَهُنَّ وَ لاَ يَأْتِينَ بِبُهْتَانٍ يَفْتَرِينَهُ بَيْنَ أَيْدِيهِنَّ وَ أَرْجُلِهِنَّ وَ لاَ يَعْصِينَکَ فِي مَعْرُوفٍ فَبَايِعْهُنَّ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُنَّ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ‌.

اى پيامبر ، چون زنان باايمان نزد تو آيند كه [ با اين شرط ] با تو بيعت كنند كه چيزى را با خدا شريك نسازند ، و دزدى نكنند ، و زنا نكنند ، و فرزندان خود را نكشند ، و بچه‏هاى حرامزاده‏اى را كه پس انداخته‏اند با بُهتان [ و حيله ] به شوهر نبندند ، و در [ كار ] نيك از تو نافرمانى نكنند ، با آنان بيعت كن و از خدا براى آنان آمرزش بخواه ، زيرا خداوند آمرزنده مهربان است ./// ﴿الممتحنة، 12

واما نحوه بیعت: پیامبر(ص ) دستور داد ظرف آبی را آورند و دست خود را در  آن ظرف آب گذارند و زنان هم دست خودرا در طرف دیگر ظرف میگذارند.در این آیه شش شرط را برای زنان بیان میکند که بعضی مشترک بین مردان زنان است و بعضی مختص زنان

1.ترک هرگونه شرک

2.ترک سرقت

3.ترک آلودگی به زنا

4.عدم قتل اولاد

5.ترک بهتان و افترا

6.نافرمانی نکردن در برابر پیامبر خدا(ص)

چند نکته :

1-بیان شش شروطی که درآیه بیان شده ازاصول اعتقادی و اخلاقی است که زن و مرد هردو باید رعایت کنند.

2- زن دارای شخصیت حقیقی و حقوقی مستقل است و دارای اراده انتخابگر.

3-ایمان به تنهایی کافی نیست تعهد و بیعت برعمل و اطاعت از رهبران الهی لازم است همان التزام عملی.

4-جامعه سالم درگرو سلامت زنان آن جامعه است.

5-درنظام اسلامی رهبری محور است و تنها مردم باید مطیع او باشند .

6-اگر منکرات نباشد پیمودن راه معرفت آسان است.

إنَّ اَحْسَنَ الحدیث وابلغ الموعظه کتابُ الله الکریم اعوذُ بالله السمیع العلیم مِنَ الشیطان الّرجیم.

خطبه دوم :

اللهم اغفر للمومنین والمومنات والمسلمین و المسلمات الاحیاء منهم و الاموات تابع بیننا و بینهم بالخیرات .

اٌوصیکم عبادالله ونفسی بتقوی الله و طاعته.

مناسبت اولی که در پیش داریم فرا رسیدن روز عید سعید و مبارک غدیر خم است. فرا رسیدن این روز عزیز را ،  روز  جشن ولایت ، اکمال دین نبوی و ولایت علوی را به تمامی دوستداران مسلمان و غیر مسلمان و به تمامی شیعیان تبریک و تهنیت عرض می کنم.

در مورد غدیر خم حرف ها و نکات بسیار  زیاد است . به نحوی که اگر تا پایان عمر سخن راند حرف هایی باز هم برای گفتن وجود دارد . چرا این چنین است ؟ باید گفت در پاسخ این پرسش که وقتی خداوند متعال بیان ولایت را و اعلام وصی و جانشینی پیامبر را شرط اکمال رسالت نبی ( ص) آخرین خود می داند ؛ وقتی آن جمعیت عظیم گرد هم می آیند برای رساندن پیام جانشینی  و و قتی که جان نازنین تنها دختر رسول خدا در راه دفاع از ولایت گرفته میشود ؛  پس حرف ها هم هر چه پشت سر هم ردیف شوند باز هم کو تاه اند و سخنان نا رسا . موضوع ولایت آخرین دین بشریت موضوع سستی نیست که با نوشتن   کتاب هایی گران سنگی چون الغدیر ( علامه امینی )  بحثش تمام شود . و دیگر نیازی به بررسی و واکاوی نداشته باشد . در جهان امر وز می بینیم که چقدر شبهات در این مسئله ی ولایت زیاد است . هر چند که شبهه افکنان نمی توانند خدشه ای در باب اصل غدیر  وارد کنند . بلکه اکنون غدیر را به انحراف و تحریف در مفاهیم و ... در باب غدیر می کشانند . و از موضوع غدیر و مباحث مر بوطه به مصادره مطلوب دست می زنند. با وجود این نکته در باب مخالفان غدیر چطور جایز است که شیعیان دست روی دست گزارند و صرف اثبات مسئله ی غدیر و امامت خیال راحتی  داشته باشند . امروزه برای تداوم دین اسلام و بر پایی و فَرِّ  انقلاب اسلامی ایران و به پا داشتن عَلَم شیعه و اسلام  ، مانور دادن بر روی موضوع غدیر بلا شک و از اهم واجبات است . توصیه ای که می شود همان است که در روز غدیر پیامبر گرامی اسلام عنوان نمودند : که رساندن پیام به آیند گان است. ( هماره با تحلیل و تبیین موضوع غدیر .)

*موضوع دیگر فرا رسیدن ولادت امام موسی کاظم ( ع ) است * این روز را تبریک و تهنیت عرض می داریم . واز خداوند متعال مستقیم القامه بودن را در راه این امام همام و ءاباء گرامی اش خواستاریم .امام موسی کاظم در حدیثی می فر مایند : هر کس دو روزش با هم مساوی باشد و ( پیشر فت نکند ) ؛ فریب خورده است .و هر کس فردایش از امروزشبد تر باشد ملعون است .( از رحمت خدا به دور است .)

مطلبی دیگر که باید در مورد ان بگوییم: کشتار مردم تهران در روز 17 شهریور سال 57 به دست رژیم شاه است .که طبق آمار بیش از 4 هزار نفر کشته شدند . مر حوم امام در مورد این روز می فرمایند : در روز 17 شهریور [ همان یا شبیه ] روز عاشورا و میدان شهدا ء همان کر بلا و شهدای ما همان شهدای کر بلا و مخالفان ملت ما همان یزید و وابستگان او هستند .( صحیفه ی نور ج 9 ص 52 )/ پایان سخن امام /

مایه ی تاسف است برای کسانی که برای جنایت کاران و جنایت کاری مانند شاه در صدد توجیه اند . اینان مثل همان هایی اند که از منافقین حمایت می کنند .

پایان خطبه دوم .

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه