دوشنبه 1396/9/27 - 16 : 16
مشخصات امام جمعه
سید محمد حسین ضیغمیان
سید محمد حسین ضیغمیان
بيستون
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/5
نماز جمعه

باسمه تعالی

الحمدلله ربّ العالمین والصلاة و السلام  علی خیر خلقه محمد و آله الطیبین الطاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین  من الآن الی قیام یوم الدین.

الهم عجل لولیک الفرج

یا عبادلله أوصیکم ونفسی بتقوی الله و طاعة

خطبه اول:

رسول خدا(ص):شما را به تقوی الهی توصیه می کنم زیر ا بهترین سفارش مسلمان به مسلمان این است که او رابه سوی آخرت تشویق کند و او را به تقوی فراخواند.

وَ ثِيَابَکَ فَطَهِّرْ/ و لباس خويشتن را پاك كن .﴿المدثر، 4والرُّجْزَ فَاهْجُرْ / و از پليدى دور شو .﴿المدثر، 5

در آیات اول تا سوم خداوند به رسول گرامی(ص) فرمود: برخیز ومردم را انذار کن. انذار از تمام خطرات دنیوی و اخروی که بشریت را تهدید میکند. عرض شد که انذار و بر حذر داشتن و آگاه کردن دیگران از خطرات پیرامون انسانها در وحله ی اول وظیفه پیامبران است و در وحله دوم وظیفه همه مسلمانان بخصوص مومنین است.

سپس دستور دادکه تکبیر بگو ای پیامبر البته گفتن الله اکبر یکی از مصادیق بزرگ شمردن خداوند است.خداوندرا دراعتقاد ودر سخن عمل بزرگ بشمارید.

هیچ قدرتی رابالاتر از قدرت خداوند ندانید این باور اگر در کسی وجود داشته باشد دیگر به قدرتهای دنیوی اعتماد نمیکند.پس ازدستور به توحید خداوند دومین دستور را بیان می فرماید: و (ثیابَکَ فَطَّهِر) معانی مختلفی مفسرین بیان کردند ولی انچه مهم بود بود این بود که کسانی که میخواهند دیگران را انذار کنند و مردم راهدایت کنند، به عنوان هادی و راهنمای مردم باشند باید پیرامون خود را پاک کنند حال این پیرامون یا لباس است یا همسر یا دوست و یا عمل انسان هرچه که به شخصیت او ربط پیدا میکند.درسومین دستورخداوند متعال می فرماید:از پلیدی ها و آنچه مورد عذاب الهی است بپرهیزید.مفهوم رجز(پلیدی) وسیع است و همچنین هم باعث شده معانی مختلفی را برایش بیان کنند. ولی به طور کلی در اصل به معنی اضطراب و تزلزل است و سپس به هرگونه گناه-شرک- بت پرستی-وسوسه های شیطانی- اخلاقی و عذاب الهی که مایه اظطراب انسان می گردد و انسان را از مسیر صحیح منحرف میکند اطلاق شده. البته بعضی این لغت رابه معنای عذاب می دانند چون گناهانی مانند: شرک و باعث عذاب الهی می شود. در قرآن اکثراً به معنای عذاب آمده پس هرکاری را که موجب خشم عذاب الهی در دنیا آخرت میگردد و شامل میشود.

نکات:

1-در ارشاد و انذار دیگران چند نکته مهم و اثرگذار است:

 پاکی ظاهری

پاکی معنوی

اخلاص درعمل

صبرو پشتکار

2-رهبر جامعه اسلامی باید از هرنوع پلیدی به دور باشدتا بتواند الگو و اسوه برای همه باشد.

3-خودسازی مقدم بر جامعه سازی است. کسی که میخواهد جامعه را از آلودگی پاک کند باید خودش از هرآلودگی پاک باشد.

خطبه دوم

مناسبت اول:شهادت امام حسن مجتبی(ع) بنا بر روایتی(البته28صفرهم گفته شده)نکته مهم در مورد شخصیت امام حسن(ع)و برداشت اشتباه برخی از افراد کوته نظر و آن این است که: هرگاه بخواهند دم از ساز شکاری و صلح طلبی بزنیم نام امام حسن(ع)را بیان میکنند و نقطه مقابل برای قیام و مبارزه امام حسین(ع)

امام حسن و امام حسین( علیهما السلام) بنابه بر تکلیف عمل کردند.اگرامام حسن(ع) درموقعیت امام حسین(ع) بود همان کار را میکرد و بالعکس.اما یک درس عبرت آموز از دوران امام حسن(ع): اگرجامعه و مردم امام عادل خود را تنها بگذارند و از مبارزه با استکبار دوری کنند قطعا خوار و ذلیل می شوند.همیشه تاریخ استکبار وفای به عهد ندارد چون معاویه صلح نامه را پاره کرد امروز هم آمریکا برجام را پاره میکند.

حدیثی از امام حسن(ع):صاحِبِ النّاسَ بِمِثْلِ ما تُحِبُّ انَ یُصاحِبُوکَ بِهِ:

بامردم آنگونه مصاحبت و مشاعرت داشته باش که دوست میداری همان گونه باتو رفتار کنند.

هشتم آبان: شهادت محمد حسین فهمیده بسیجی 13ساله (روز نوجوان و بسیج دانش آموزی) انقلاب اسلامی ایران به جایی می رسد که چنین جوانانی تربیت می کند که با سن بسیار کم و در واایل دروان نو جوانی و جوانی جان خود را برای ار مان ها دینش و در دفاع از کشور و مردمشبا به کمر بستن نارنجک و زیر تانک رفتن فدا می کند. بله این است مکتب انقلاب اسلامی ایران با به هر نحوی که باشد از این مکتب و آرمانها حفاظت کنیم. و نگذاریم دست خوش بدان و مغرضان شود.

بحث پدافند غیرعامل راباید اهمیت داد چه در بحث ساخت ساز ساختمانها و موارد دیگر در واقع مدیریت بحران قبل از بحران است. تا از خسارت ناشی از آن حتی الامکان کاست یا به صفررساند.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه