پنج شنبه 1396/6/2 - 42 : 5
مشخصات امام جمعه
موسی الرضا نوروزی
موسی الرضا نوروزی
دالاهو
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/5
بهترین مسیر و حرکت به سمت تقوا همین روزه گرفتن است

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه های نمازجمعه شهرستان دالاهو - تاریخ :  05 /03/96

إمام جمعه محترم شهرستان دالاهو ، حجه الاسلام و المسلمین موسی الرضا نوروزی (زید عزه)

ألسلام علیکم و رحمه الله - أعوذ بالله من الشیطان الرجیم - بسم الله الرحمن الرحیم - ألحمدلله رب العالمین ، و الصّلوة و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین ، سیدنا و نبینا ، حبیبنا و طبیبنا أباالقاسم المصطفی محمد (صلی الله علیه و علی اهل بیت  الطاهرین صلوات الله علیهم اجمعین- عبادالله أوصیکم و نفسی بتقوی الله.

قال الله تعالی فی محکم کتابه ، القرآن المجید - اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

( يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَيْکُمُ الصِّيامُ کَما کُتِبَ عَلَي الَّذينَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ ) سوره بقره ،آیه 183

بندگان خوب خدا ، مؤمنین و مؤمنات ، خودم و همه شما را به رعایت تقوای الهی سفارش میکنم .

امروز آخرین روز از ماه مبارک شعبان است و سفره ماه مبارک رمضان از امشب پهن می شود . ماه رجب و شعبان که گذشت و هزار حیف برای کسی که استفاده نکرده باشد و اما سفره تقوا " تقوایِ هم به معنای خاص و هم به معنای عام . از امشب ویژه در بین ماههای قمری پهن می شود ، سفره اش باز می شود . زهی سعادت برای کسیکه از این سفره استفاده بکند .

ما در خطبه اول پیرامون ماه مبارک رمضان حرف می زنیم . در سوره بقره آیه 183 خداوند متعال می فرماید ( يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَيْکُمُ الصِّيامُ ) بر شما نوشته شده است روزه گرفتن از آدم تا خاتم  این برنامه روزه گرفتن بوده و خواهد بود . ( کَما کُتِبَ عَلَي الَّذينَ مِنْ قَبْلِکُمْ ) همه شریعتها موظف به روزه گرفتن بودند ( لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ ) بهترین مسیر و حرکت به سمت تقوا همین روزه گرفتن است لذا ماه رمضان ماه نزول قرآن ، ماه مغفرت و  آمرزش ، ماه جود و کرم ، ماه بخشش و نیکوکاری ، ماه ایثار و از خود گذشتگی ، ماه جهاد و کوشش و سعی و تلاش ، ماه رحمت و برکت ، ماه سازندگی و ضیافت خداست به همه شما فرا رسیدن این ماه و شب اول این ماه با عظمت مبارک باشد . ماه تهذیب نفس ، ماه کسر شهوت ، ماه صبر و استقامت و ماه خودسازی فردی و اجتماعی است . انشاءالله همه ما از فیوضات این ماه با برکت بهره مند بشویم . اگر کسی می خواهد مقرب بشود باید چند کار انجام بدهد :

( 1 )  : اول چیزی که در ماه مبارک رمضان باعث تقرب الی الله می شود تلاوت قرآن کریم است این ماه ماهِ نزول قرآن است . خدا بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام «ره» را رحمت کند هر سه روز یک ختم قرآن داشتند یعنی روزی ده جزء قرآن می خواندند حالا بعضی ها می گویند کل ماه رمضان یک ختم قرآن کفایت می کند . ماه نزول قرآن باید تمام لحظاتش انشاءالله با تلاوت قرآن همراه باشد .

( 2 ) : دوم وسیله ای که باعث تقرب می شود حضور به موقع و اول وقت در نماز جماعت است . افطار روزه دار عوض اینکه با غذا انجام شود با نماز جماعت باز شود چون خیلی ثواب دارد  . خداوند علامه طباطبائی « رضی الله » را رحمت کند که می فرماید : برای اینکه افطارم را باز کنم اول  بر ضریح مقدسه حضرت فاطمه معصومه « سلام الله علیها »  بوسه می زدم و بعد نماز جماعت می خواندم و بعد به منزل می رفتم اینها مسیر تقرب را بر ما آسان می کند . در مساجد شهر کرند غرب  نماز جماعت سه وقت اقامه می گردد . به غائبین اطلاع دهید برای اینکه به قرب الهی در این ماه با عظمت برسند این نمازهای سه وقت را به جماعت فراموش نکنند . در کلاسهای آموزشی و در  مجالس قرآنی که در این ماه عزیز تشکیل می شود شرکت بکنید نگذارید این توفیقات از دستتان برود .  ماه رمضان نهمین ماه از ماههای قمری است و دو تا معنا دارد : ( 1 ) : رمضان از ماده رمض است یعنی تابش بی انتهای خورشید بر سنگ ریزه ها . منظور  این است که رحمت بی انتهای الهی بر گناهکاران در ماه مبارک رمضان تابیده می شود . چون در فصل بسیار گرمی ماه رمضان نامگذاری شده است لذا به نهمین ماه قمری رمضان می گویند . ( 2 ) : دوم اینکه رمضان یکی از اسماء الهی است که از نام های خداوند است و خدا حتما در ماهی که به نام خودش است کرامت می کند جدا از اینکه ماه نزول قرآن است و شبهای لیالی قدر در آن است .

 

برای اینکه در ماه مبارک رمضان رشد معنوی پیدا بکنیم چند تا فرصت باید کسب بکنیم   :

( اول ) : فرصت توفیق و تلاش . سفره ای است که خداوند متعال در این ماه پهن کرده است توفیقی است که خداوند در این ماه گسترده است . تلاش بکنید تا برای رشد خودتان به توفیقات در این ماه برسید  . ( دوم ) فرصت برنامه ریزی و تنظیم وقت . مردم در  ماه رمضان منظم می شوند نماز به وقت خوانده می شوند ، تلاوت قرآن در برنامه گنجانده می شود ، از خورد و خوراک پرهیز می شود این قرصت خوبی است که انسانها نظم فردی  و اجتماعی خود را درست بکنند . متاسفانه یکی از معضلات جامعه ما همین ظعف نظم در زندگی است که خیلی از اوقاتمان هدر می رود در ماه مبارک رمضان  می توانیم بازسازی بکنیم . ( سوم ) فرصت پیوند با ولایت : انسان می تواند با قرآن و توسل به ساحت مقدس  اهل بیت در این ماه خدا پیوند با ولایت  خودش را محکم بکند  ( چهارم ) فرصت آشتی با خدا : خدا می فرماید : در های جهنم در ماه مبارک رمضان بسته است . هر کس هر گناهی انجام داده است بیاید در درگاه من توبه کند تا من او را ببخشم این فرصت بسیار مغتنم است . ( پنجم ) فرصت بعدی رفع کدورتهاست ماه میهمانی خداست بیاییم کینه ها را کنار بگذاریم بوسیله افطاری و اطعام دادن به مومنین این کدورتها را برطرف کنیم شاید رمضان سال آینده زنده نباشیم . ( ششم ) فرصت اصلاح و تغییر ظاهر: در ماه رمضان می شود ظاهر را اصلاح نمود وقتی ظاهر اصلاح شود یک زمینه سازی برای اصلاح باطن هم است . ( هفتم ) فرصت خوب شدن است : خدا یک ماه به ما وقت داد تا خوب بشویم . پیامبر اکرم « صلی الله علیه و آله » می فرماید : بیچاره کسی است که ماه رمضان بر او بگذرد و آمرزیده نشود . از این فرصتها در ماه مبارک رمضان استفاده بکنید . در مجالس تلاوت قرآن شرکت بکنید . مقدم مبلغین عزیز را به  شهرستان دالاهو « کرند غرب » گرامی می داریم . مؤمنین و مؤمنات از برنامه های قرائت قرآن ، نماز و برنامه هایی که رشد معنوی به ما می دهد انشاءالله شرکت بکنید تا مقام خوبی در درگاه خداوند پیدا بکنیم  و انشاءالله خداوند درجه دنیایی و اخروی عنایت بفرماید .    

پروردگارا " به همه توفیق عبادت و بندگی و ترک گناه عنایت بفرما

پروردگارا " این قدمها را به عتبات عالیات برسان 

پروردگارا " در ظهور امام زمان « عج » تعجیل عنایت بفرما

پروردگارا  " فردای قبر و قیامت ما را از شفاعت قرآن و اهل بیت و این روزه ها بهره مند بفرما

پروردگارا  " مقام  معظم  رهبری  را  در  پناه  خودت  حفظ  بفرما

پروردگارا  " روح اموات ، امام و شهدا از این نماز جمعه شاد بفرما

بسم الله الرحمن الرحیم  - إنا اعطیناک الکوثر  -  فصل لربک وانحر  -  إن شانئک هو الابتر  .  صدق الله  العلی  العظیم  و  السلام  علیکم  و  رحمة  الله  و  برکاته

   

( خطبه دوم  پنجم خرداد 96)

بسم الله الرحمن الرحیم ، ألحمدلله رب العالمین ، و الصلوه و السلام علی سیدنا و نبینا أبالقاسم المصطفی محمد (ص) و علی علیٍ امیرالمومنین و علی فاطمه الزهراء سیده نساء العالمین و علی الحسن والحسین سیدی شباب أهل الجنه و علی علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفربن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد  و حسن بن علی و الخلف القائم المنتظرالمهدی (عج) صلوات الله علیهم اجمعین    عباد الله أوصیکم و نفسی بتقوی الله .

قال الله تعالی فی محکم کتابه ، القرآن المجید اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

تَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوَى ( آیه 197 سوره بقره )

بندگان خوب خدا ، مؤمنین و مؤمنات ، خودم و همه شما را به رعایت تقوای الهی سفارش میکنم .

بهترین توشه و ذخیره برای فردای قبر و قیامت تقواست و امشب « شب اول ماه مبارک رمضان » شب بهره گیری از تقواست  اگرچه امام رضا « علیه السلام » فرمودند : در روز آخر شعبان که هر کسی مغفرتش را نگرفته است در لحظات آخر شعبان بگیرد و بعد به میهمانی ماه خدا  خواهیم رفت .

روزه " سپر آتش ، زکات بدن است با قصد قربت و نیت خالص انشاءالله از امشب وارد بر ماه مبارک رمضان بشوید . البته بعضی ها پیشواز رفتند و آخرین روزهای ماه شعبان را روزه گرفتند و انشاءالله روزه شان قبول باشد . امام سجاد « علیه السلام » یک دعایی دارد که هم مصداق اجتماعی برای ما دارد و هم مصداق سیاسی . بهر حال ما یک حماسه بسیار مهم را پشت سر گذاشتیم بعضی از کشورهای جهان اسلام با خرید تسلیحات خودشان را بیمه می کنند و وابسته به کشورها و دول غربی می باشند و بعضی از کشورهای جهان اسلام مثل ایران با حضور مردم در صحنه خودشان را بیمه می کنند . این همان دعای امام سجاد « علیه السلام » است که هم مصداق اجتماعی دارد و هم مصداق سیاسی . خیلی دعای زیبایی است کاش نگذاریم در  کتب دینی این حرفهای زیبای امام سجاد « علیه السلام » مظلوم بماند . در جلسات ادعیه ما این دعاها نباید مظلوم بماند .

 امام چهارم می فرماید : ( ای خدا در این ماه ما را به نیکی کردن به خویشاوندان موفق بدار . )  یکی از فیوضات ماه مبارک رمضان این است که به خویشاوندان نیکی بکنیم صله رحم بکنیم اگر سفره شما پهن می شود غذای خوبی سر سفره وجود دارد حواستان به برادر دینی ات باشد حواستان به برادر رحمی ات باشد و به دیدارش هم بشتابید اینها همه صله رحم است .

(  ای خدا همسایگان را به بخشش و  عطای خویش بنوازی ) در ماه رمضان باید به فکر همسایه هم بود این که در ماه رمضان و یا غیر رمضان به یاد همسایه بود و از عطا و بخشش فراموش نشود باید فرهنگ بشود  .

( ای خدا " اموالمان را از هر چه ناحق که به آن افزوده ایم پاک و پیراسته بداریم ) خیلی حواس مردم در ماه خدا جمع است اتفاقا دزدها هم در این ماه عزیز دزدی نمی کنند . آثار  جرم و جنایت فروکش می کند  چون احترام ماه را نگه می دارند . همانطوریکه در حلال و حرام در ماه مبارک رمضان دقت داریم در غیر این ماه هم همینطور باشیم . با ادای زکات مالمان را پاکیزه نگه داریم تک تک شما عزیزان نمازگزار در برابر امر زکات  مسؤل هستید که واجب فرعی است زمان برداشت محصولات گندم و جو و محصولاتی که زکات  به آنها تعلق می گیرد نزدیک است برای این امر تبلیغ بکنید تا زکاتها پرداخت بشود  و مال پاک گردد و برای صاحب زکات برکت داشته باشد  .

( ای خدا " به آنان که از ما گسیخته اند بپیوندیم ) با هر کس قهر هستید و قطع رابطه کرده اید امام سجاد  « علیه السلام »  دعا می کند که این پیوند برقرار بشود .  ( ای خدا " با آنان که در حق ما ستمی روا داشته به مقتضای انصاف رفتار بکنیم و با آنکه با ما دشمنی کرده دوستی بکنیم البته جز آنان که بخاطر رضای تو با آنان دشمن شده ایم که با چنین دشمنی هیچگاه سخن از دوستی نگوئیم و همدل نشویم ) این دعای حضرت زین العابدین  « علیه السلام »  هم مصداق اجتماعی دارد و هم مصداق سیاسی .

اما در مصداق سیاسی اش " انسان باید دو تا تقوا را رعایت بکند از دو جهت سیاسی حواسش به تقوا باشد .

( 1 ) : سیاست شیطانی ( 2 ) سیاست رحمانی . در سیاست شیطانی انسان باید حواسش باشد که با لباس تقوا کلاه سرش نگذارند مسیرش را به سمت سیاست شیطانی نکشانند . در سیاست رحمانی هم باید حواستان به تقوا باشد که به مرحله افراط و تفریط نرسید . در سیاست شیطانی با هر ابزاری شما را به سمت هدفشان سوق می دهند  مثل کاری که فرعون انجام داد . فرعون گفت که بچه ها و پسرهای بنی اسرائیل باید کشته شوند . چرا ؟ برای اینکه موسی  « علیه السلام » نباید به دنیا بیاید . در انتخابات اخیر ( ریاست جمهوری 96 )  متاسفانه بعضی از سیاستها شیطانی بود  . حواسمان باید جمع باشد . غربیها امروزه در اجرای سیاست شیطانی خودش گوساله سامری درست کرده اند بنام داعش و تزئینش هم می کنند . ابزار غرب داعشیها هستند برای اینکه به جان مسلمانها بیافتند . ما باید حواسمان به این سیاست شیطانی باشد و اما سیاست رحمانی " اینکه انسان تقوایش را حفظ بکند و همه توجهش خدا باشد در جریان جنگ صفین لشکریان معاویه ملعون آب را گرفتند و به روی لشکر امیرالمؤمنین  حضرت  علی « علیه السلام »  بستند اصحاب نسبت این کار لشکر دشمن اعتراض کردند  حضرت فرمود : آب را دوباره پس می گیریم و به فرماندهی امام حسین  « علیه السلام »  آب آزاد شد بعد لشکریان حضرت علی  « علیه السلام » گفتند مثل لشکر معاویه آب را بر آنها ببندیم حضرت علی  « علیه السلام »  فرمود : نه خیر این خلاف اخلاق سیاسی است و آب را بر روی آنها نمی بندیم و باید آنها هم استفاده بکنند . ما در زندگی سیاسی و اجتماعی مان باید حواسمان به تقوا باشد حضرت مولا  « علیه السلام »  هم در حکمتها و هم در نامه ها بارها فرموده اند : ( الناس علی دین ملوکهم ) هر کسی مسئولیتی نسبت به مردم دارد باید حواسش باشد اگر آن مسئول خلافی کرد کسی که بدون تحقیق به آن مسئول رأی داد باید جوابگو باشد لذا مردم در مسیر ملوکشان هستند خدا به کسانی که همینطوری و سرسری رأی می دهند رحم کند ملوک هر طور رفتار بکنند و هر فرهنگی را ایجاد بکنند مرده هم همان فرهنگ را اجرا و رفتار می کنند . " نکته آخر و تذکر عرض کنم "

رئیس جمهور منتخب بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 58   درصد رأی آورد و رقیب انتخاباتی اش هم 38 درصد رأی آورد  بعد از انتخابات  در کنفرانس خبری شرکت کرد . دیگر باید از فضای انتخاباتی خارج بشود دیگر حرفی از گذشته نباید باشد الان باید از وحدت و همدلی و مهربانی صحبت و عمل باشد از وعده ها و عملیاتی کردن آنها باید حرف زد . اما متاسفانه جوری حرف می زند که انگار فضا هنوز فضای رقابت است رقیب سیاسی اش را تحقیر می کند کسانی که به رقیب سیاسی اش رأی دادند را تحقیر می کند آنها را انسانهای دروغگو می خواند این از تقوای سیاسی بدور است برای چنین رئیس جمهوری متاسفیم در شأن یک رئیس جمهور نیست که بعد از پیروزی در انتخابات این جوری صحبت کند چنین اظهاراتی در شأن یک رئیس جمهور  نیست و پیامدهای منفی در بر دارد .

نکته بعدی اینکه جنایات آل خلیفه و حمله حاکمان آل خلیفه بحرین را به منزل رهبر شیعیان بحرین آیت الله شیخ عیسی قاسم را محکوم می کنیم در این ماه استجابت دعا برای آزادی این بزرگوار  دعا بفرمائید .

مجلس سنای آمریکا دوباره ( چهارم خرداد 96 ) تحریمهای غیراقتصادی را برعلیه ایران تصویب کرد . انشاءالله مسئولین به فکر باشند که این انقلاب که به پایش خونهای زیادی ریخته شده و زحمتهای زیادی برایش کشیده شده به دست نااهلان نیافتد.

و نکته پایانی اینکه در ماه مبارک رمضان باید حرمت این ماه عزیز خدا نگه داشته شود از مسئولین مربوطه نسبت به ناهنجاری روزه خواری حواسشان باشد تا احترام ماه خدا حفظ شود و اگر چنین موضوعی دیده شده است برخورد شود حرمت باید حفظ شود یک ماه نظارت و کنترل باشد حتی بنده اگر ببینم از  حق روزه نخواهم گذشت تا شأن روزه و ماه رمضان حفظ شود .

از حضور گرم همه شما که تعصب در آمدن به نماز جمعه دارید تقدیر و تشکر می کنم .

پروردگارا " پدران و مادران و گذشتگان ما را از سفره ای که امشب شب اول ماه رمضان پهن میکنی بهره مند بفرما

پروردگارا " قلب همه ما را معدن محبت فاطمه و فرزندان فاطمه قرار بده .

پروردگارا " قلم عفو بر جرائم اعمال ما بکش

پروردگارا "  قلب نازنین امام زمان ( ع ) را از همه ما راضی و خشنود بفرما .

پروردگارا " توفیق عبادت و تلاوت قرآن وشرکت در نماز جماعت عنایت بفرما

پروردگارا " به مقام معظم رهبری  صحت و سلامتی و طول عمر عنایت بفرما .

بسم الله الرحمن الرحیم - قل هوالله احد - الله الصمد - لم یلدولم یولد - ولم یکن له کفواً احد . صدق الله علی العظیم  و السلام  علیکم  و رحمه الله و برکاته .

اخبار
ارتباط با امام جمعه