دوشنبه 1396/1/7 - 11 : 5
مشخصات امام جمعه
موسی الرضا نوروزی
موسی الرضا نوروزی
دالاهو
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/9/19
رجز های اصحاب امام حسین(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

إمام جمعه محترم شهرستان دالاهو ، حجه الاسلام و المسلمین موسی الرضا نوروزی (زید عزه)

ألسلام علیکم و رحمة  الله - أعوذ بالله من الشیطان الرجیم ،  بسم الله الرحمن الرحیم  ،  ألحمدلله رب العالمین ، والصّلوة والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین ، سیدنا و نبینا ، حبیبنا و طبیبنا أباالقاسم المصطفی محمد ( صلی الله علیه و علی اهل بیته  الطاهرین صلوات الله علیهم اجمعین )  عبادالله أوصیکم و نفسی بتقوی الله .

قال الامام العسکری( ع )  : ( ازهد الناس اَوْرَعُ النَّاسِ مَنْ توَقَفَ عِنْدَ الشُّبْهَةِ )  برادران ایمانی ، خواهران با فضیلت ، خودم و شما را به رعایت تقوای الهی سفارش میکنم .

از نگاه امام حسن عسکری (ع) به بیانی زاهدترین مردم با تقوا ترین مردم با ورع ترین مردم کسی است که هنگام شبهه و هنگام حرام توقف بکند اگر می دانی مالی در آن بوی حرام است باید تا باتقوا ترین مردم باشی . اگر می دانی توی شغلت گاهی وقتها خطی از خط حرام است اگر می خواهی ازهد مردم باشی اورع مردم باشی   مال حرام توی شغلت وارد نکن . اگر وظیفه ات معلمی است حق تدریس را نسبت به بچه های مردم باید ادا کنی چون از بیت المال حقوق می گیری . همه باید حوسشان باشد در جامعه اداری امورز وقت ارباب رجوع تلف نشود خودش از مصادیق حرام است تا چه رسد به اینکه بخواهد الکی کار را به تاخیر بیندازد این کار انسان را از تقوا و ورع دور میکند .           ولی اگر کار شخصی را کنار کذاشتی و به فکر راه انداختن کار مردم شدی این آخر ورع و تقوا است . امیدوارم  همه ما  بر این خط تقوا و  ورع زندگی و حرکت بکنیم  .

در بحث ویژگیهای انصار المهدی  ( ع ) که انصار الحسین ( ع ) داشتند و انصار المهدی های امروز باید داشته باشند بعد بیان ویژگیها و دعا برای امام زمان ( ع ) و برکاتش و بعد آن حدیث زیبای ظالم نبودن و ادا کردن حق امام و معرفت امام به رجزهای اصحاب امام حسین ( ع ) در عاشورا رسیدیم اول گفتیم رجز امام حسین  ( ع ) را بگوئیم چون رجز در جنگها یک اصل بود  و حتما در قیام امام زمان  ( ع ) باید رجز خواند آنهای که نماینده امام باشند آنهائی که فرمانده لشکر امام باشند باید بتوانند رجز بخوانند این رجزها هم مهیج بود                              هم محرک بود و هم هدف داشت و هم نتیجه در آن وجود داشت عرض می کنیم که هم جنبه اعتقادی داشت و هم جنبه فرهنگی و دینی داشت تا آشنا بشویم یاد بگیریم اگر امام زمان  ( ع ) فرمود رجز بخوان بلد باشیم چطور رجز بخوانیم خیلی بحث رجز اصحاب مهم است . اول رجز امام حسین  ( ع ) را خواندیم که یک رجز معروف دارد : ( القتل اولی من رکوب العار ) امام سیدالشهدا  ( ع ) فرمود : من اگر کشته بشوم بهتر است از این است که سوار بر اسب عاری بشوم عار چیز خیلی بدی است عار یعنی ذلت یعنی خاری گاهی وقتها انسان توی زندگی گیر می کند بین عزت و ذلت . خوشبحال کسی که قدرت تشخیص بالا داشته باشد بتواند عزت را بپذیرد به فرد می گویند 30 سال توی اداره هستی هیچی نداری .یک رشوه ای ، یک هدیه ای می گرفتی . حالا اسم رشوه را هدیه گذاشتند .                        هدیه ای بگیر و خانه ای بخر . شیطان هم وسوسه اش می کند که حرف بدی نیست یک بار هدیه می گیی اشکال ندارد                              بعدا توبه می کنی این یعنی پذیرفتن عار و ننگ . توی این مواقع باید لکه ننگ را پذیرفت بگذار به تو بگویند                                                        تو آدم بی خودی هستی . بگویند تو چیزی نداری ولی جهنم نداری.

( القتل اولی من رکوب العار ) امام سیدالشهدا  ( ع )  فرمود : من کشته می شوم ولی عار نمی پذیرم آنهائی که مرید امام حسین  ( ع ) هستند آهائی که دم از امام حسین  ( ع )  می زنند باید ننگ این چنینی داشته باشند جلوی ورود یک ذره عار در زندگی شان را  بگیرند بعد امام حسین  ( ع ) می فرماید : ( والعار اولی من دخول النار ) انسان عار بپذیرد ولی جهنم نرود . به دانشجو می گویند چرا نماز                      نمی خوانی می گوید کی نماز می خواند منهم اگر بیایم نماز بخوانم مسخره ام می کنند بخاطر خدا نماز بخوان نه بخاطر حرف                   مردم . سر برگردانی عزرائیل می آید جانت را می گیرد و عمرت تمام می شود در پرونده ات هر چه نماز جماعت نوشته باشد به دردت می خورد هر چه دعای ندبه نوشته باشد بدردت می خورد .

حجر بن عدی قبر شریفش را داعشی های ملعون خراب کردند معاویه ملعون حجر  و پسرش و هفت نفر از یارانش را دستگیر کرد . این افراد را می گویند یاران واقعی حضرات معصومین  ( ع ) . حجر بن عدی کی بود و چه کرد ؟ حجر از یاران حضرت علی ( ع ) و امام حسن مجتبی  ( ع ) بود و شیدای اهل بیت  ( ع ) بود . معاویه هفت تا قبر کند و گفت : ای حجر یا علی  ( ع )  را لعن بکن یا زنده زنده توی این قبرها می گذارم گفتند : ما را  توی این قبرها بگذار ولی علی  ( ع ) را لعن نمی کنیم . الله اکبر " عار نپذیرفت و گفت : اگر علی  ( ع )  را لعن بکنیم یک عمر لکه ننگ توی نسل و طایفه ام و خودم می ماند  کشته می شومیم ولی عار نمی پذیرم نگفت زن و بچه و زندگی دارم . امام حسین  ( ع )  فرمود : در زندگیت    عار نپذیر . عرضم این است امام حسین  ( ع )  فرمود من کشته می شوم ولی عار نمی پذیرم . گفتند امام حسین  ( ع )  خارجی است خروجی از دین است فرمود : مردم هر چی میگویند بگویند خدا می داند من چی کار میکنم . خبرهای کذب و شایعات درباره بندگان خدا و مومنان پخش می کنند چرا ما تقوا نداریم آدمهایی که می خواهند دیگران را با این شایعات ذلیل کنند با بی تقوایی خودشان ذلیل می شوند عار می پذیرند عار شیطان  می پذیرند و با عزت فاصله            می گیرند . امروزه در جامعه بی تقوائی زبان حرف اول را می زند اگر  این جور باشید از عزت بدورید عزتی که امام حسین  ( ع )  معرفی می کند . امام حسین  ( ع )  کشته شد برای عزت دین عزت مردم نهایت تلاشش را کرد تا مردم از دین منحرف نشوند ولی ما با حرفمان با گفتارمان با عملکردمان کاری می کنیم که مردم از دین زده بشوند این حرفها را برای آنهائی زدم که به آنها می گویند چرا نماز جمعه نمی آئی می گویند ما خجالت می کشیم  چرا خجالت ؟ تو از فیض نماز جمعه محروم می شوی برای عار . نماز جمعه عزت شیعه است . گاهی وقتها به دوستانی که قصد سوریه رفتن را دارند می گویم : اینجاو آمدن به نماز جمعه از سوریه مهمتر است مساجدی که در روستاها گرد و خاک می خورند باید مد نظر باشند و از رفتن به سوریه مهمتر است . بعضی وقتها که برای نماز به روستا ها می رویم زمان نماز و اذان مردم و جوانهای روستا توی خیابانها نشسته و به نماز نمی روند بی تفاوت به صدای اذان و نماز و مسجد هستند بچه ششیعه هم هستند اینها باید جواب داده شوند پدر و مادر ها مسئولند . مسجد اگر غریب باشد فردای قیامت شکایت می کند

پروردگارا " به همه ما توفیق عبادت و  بندگی عنایت بفرما

پروردگارا " روح امام و شهدا ، شهدای هشت سال دفاع مقدس ، شهدای مدافع حرم را روحشان عالی است متعالی بفرما 

پروردگارا " این قدمها را به کربلا برسان

پروردگارا " در فرج امام زمان ( ع ) تعجیل بفرما

پروردگارا " قلب امام زمان  ( ع ) را از همه راضی و خشنود بفرما

پروردگارا " مقام معظم رهبری در پناهت محافت بفرما

پروردگارا " مسئولین خدمتگزار ، عزیزان نظامی و انتظامی در پناه خودت بر تأئیدات و توفیقاتشان بیفزا

بسم الله الرحمن الرحیم  ،  إنااعطیناک الکوثر ،  فصل لربک وانحر  ،  إن شانئک هوالابتر . صدق الله العلی العظیم  و السلام علیکم و  رحمة الله و  برکاته.

 

( خطبه دوم )

 

 بسم الله الرحمن الرحیم ، ألحمدلله رب العالمین ، و الصلوه و السلام  علی سیدنا و نبینا أبالقاسم المصطفی محمد (ص) و علی علیٍ امیرالمومنین و علی فاطمة الزهراء سیدة نساء العالمین و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنه و علی علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفربن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد وحسن بن علی و الخلف القائم المنتظرالمهدی (عج) صلوات الله علیهم اجمعین ولعن الله اعدائهم من الآن الی قیام یوم الدین  )  عبادالله أوصیکم و نفسی بتقوی الله .

قال الله تعالی فی محکم کتابه ، القرآن المجید  ،  اعوذ بالله من الشیطان الرجیم (  إن اکرمکم عندالله أتقیکم )  سوره حجرات  ،  آیه 13

بندگان خوب خدا ، خودم و شما را به رعایت تقوای الهی سفارش میکنم .

چیزی که فردای قبر و قیامت به درد ما می خورد برای تاریکی و تنهائی قبر به درد می خورد تقوا است چراغ قبر است امیدوارم همه ما                          ملبس به لباس تقوا باشیم تا سعادتمندی ابدی نصیب ما بشود .

 به چند مناسبت اشاره می کنم :

مناسبت اول امروز است جمعه 19 آذر 95 برابر با  9 ربیع الاول که یک مناسبت میمون و مبارک است روز امامت و ولایت امام زمان  ( ع ) است امام حی و زنده ما . حجت ابن الحسن  ( ع )  تاج گذاری می کنند و بر کرسی امامت و هدایت و ولایت مستقر می شوند . این روز عزیز را به امام زمان  ( ع )  و نائب بر حقش مقام معظم رهبری و به شما مؤمنین و مؤمنات تبریک می گوئیم . انشاءالله در ظل توجهات  حضرت ولی عصر  ( ع )  روز و هفته و سال خوبی به برکت این روز سپری بکنید .

هر کس ارتباطش را با امام زمان  ( ع ) و معصومین  ( ع ) بیشتر بکند از آفات دهر بدور و در امان  می ماند ما نباید از یاد امام زمان  ( ع )  غافل بشویم .  امروز در تحریم " توافق  کردیم و مذاکره کردیم خیلی از کارها کردیم کاش یک ذره هم توی تحریمها و مذاکرات و توافقات به فکر تحریمی که خدا کرد باشیم که از حضور امام زمان ( ع ) تحریم شدیم و ما محروم از زیارت ایشان هستیم کاش توی هفته یک مقداری با امام زمان  ( ع )  مذاکره داشته باشیم . چقدر این هفته با امام زمان  ( ع )  مذاکره داشتیم ؟ برای رفع تحریم غیبت چطور زندگی می کنیم ؟ چقدر با امام زمان  ( ع )  گفتگو کردیم تا ظهور پیدا کند ؟ اگر یاد امام زمان  ( ع )  باشید از بلایا در امان هستید .

علت این تحریم خدا و غیبت طولانی موانعی است که عرض می کنم : موانع شناخت و معرفت نسبت به امام زمان  ( ع ) : چرا مردم دلدادگی نسبت به امام زمان  ( ع ) ندارند  ؟ چرا مردم به فکر امام زمان  ( ع ) نیستند ؟  چرا مردم در دعای ندبه ها شرکت نمی کنند و غیبت دارند و حضور کمرنگی دارند  ؟  چون دلدادگی برای امام زمان  ( ع ) ندارند  . یکی از عوامل عدم دلدادگی ما نسبت به امام زمان  ( ع ) عدم شناخت دین است . وقتی دین را درست نشناسیم و همینطوری بگوئیم شیعه هستیم معلوم است دین را نشناختیم  و توجه ای به ندبه خواندن برای ولی دین هم نداریم . امام زمان  ( ع ) صبحهای جمعه چشم انتظار شیعه خودش است تا به او کمک بکند . فهم تو این باشد که توجه بیشتری با امام زمان  ( ع )  داشته باشی شناخت ولی دینت بیشتر باشد . نسبت به نماز جمعه و جماعت و دعای ندبه تعصب و همیت بیشتری خرج بدهید . همه اینها قیامت و در آن روز سخت  بدرد می خورد . در شهر کاشان یک سرمایه دار میلیاردری بود که یک گاو صندوق در منزلش داشت و تمام پولهایش را در آن صندوق نگه می داشت . روزی که برای شمردن پولش داخل گاو صندوق رفت در صندوق بسته شد و داخل صندوق گیر افتاد و راه خروج نداشت خانواده اش بعد یک هفته  دیدند خبری از این مرد دنیا دوست نیست و جستجو کردند متوجه بوی بد و گندی در منزل شدند نزدیگ گاو صندوق که شدند دیدند کلید به در و در بسته است در صندوق را باز کردند دیدند این بوی بد از جسد متعفن مرد است که داخل گیر افتاده و مرده است بله این است نتیجه دنیا طلبی و دنیا دوستی . نماز جمعه و جماعت و دعای ندبه و جلسات قرآنی برای فردای قبر و قیامت بدرد ما می خورد .

دومین مناسبت : میلاد حضرت رسول اکرم ( ص )  22 آذر برابر با 12 ربیع الاول به روایت اهل تسنن تبریک عرض می کنیم . آغاز هفته وحدت است . لازم است در برنامه های هفته وحدت شرکت کنیم چرا ؟ چون دشمن امروزه می خواهد اختلاف بیندازد                               و سوء استفاده بکند  و ما حضور در این مراسمات و با اتحاد می توانیم جلوی این سوءاستفاده ها را بگیریم انشاءالله

پروردگارا " مرضای اسلام شفای عاجل عنایت بفرما

پروردگارا " این قدمها را به عتبات عالیات برسان

پروردگارا " ریشه آل سعود و داعش و داعشی فکر و آمریکا و انگلیس را هر چه زودتر خشک بفرما

  پروردگارا " قلب همه ما را معدن محبت فاطمه ( س )  و فرزندان فاطمه ( س )  قرار بده   

پروردگارا " به مقام معظم رهبری  صحت و سلامتی و طول عمر عنایت بفرما

پروردگارا " در فرج امام زمان ( عج ) تعجیل بفرما

پروردگارا " شب اول قبر علی ( ع )  و فرزندان علی ( ع ) را به فریاد برسان

بسم الله الرحمن الرحیم  ، قل هوالله احد ، الله الصمد ، لم یلدولم یولد ، ولم یکن له کفواً احد . صدق الله العلی العظیم و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

اخبار
ارتباط با امام جمعه