چهارشنبه 1396/7/26 - 12 : 11
مشخصات امام جمعه
مجید صفدری
مجید صفدری
سنقر و كليايي
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/21

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمه الله

اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوی الله ثم أتباع أمره و نهیه

حضرت امیر المؤمنین علی ( علیه السلام ) میفرماید : هرکسی به جز از خدا عزت بجوید ، آن عزت او را هلاک میکند. درر الحکم ص478/ح10985

در خطبه اول هفته های پیشین صحبت از موانع رفتاری خودشناسی بود که چندین مانع را بیان کردیم ، از جمله تقلید کورکورانه بود که در مقابلش تقلید محققانه را مطرح کردیم و مورد دیگر ف بی نظمی در امور بود چه در امور فردی چه در امور اجتماعی ، که نظم اقتضا میکند هر چیزی در جایگاه خودش قرار داشته باشد. مسأله دیگر سستی کردن در عمل است که باعث میشود احکام الهی و دستورات دینی تضعیف یا ترک شوند اما مورد دیگر از موانع رفتاری ف خشم جاهلانه بود. حضرت رسول ( ص) فرمود : خشم ف ایمان را تباه میکند ، همانگونه که سرکه عسل را از بین می برد.

این عناوین را در هفته های پیشین بررسی کردیم ، اما امروز در ادامه بحث گذشته باید گفت : که خشم همیشه جاهلانه نیست و خشم می تواند مقدس باشد.

رحمتِ انسانِ خود ساخته بر غضبش غلبه دارد ف اما این حرف به این معنی نیست که انسان خود ساخته ، غضب ندارد. چون هرکسی که خشم و قهر نداشته باشد ، هرگز نمیتواند تمام پیام دین را به مردم برساند ، و نمیتواند اقامه کننده دین کامل و مجری تمام احکام دین باشد.

انسان خود ساخته ، دینش برای او دکان کاسبی اش نیست. چنین شخصی سه ویژگی دارد : بی خشم نیست ، اما غضب را تعدیل میکند و آن را در جای خود به کار میگیرد و این خشمِ او، خشم مقدس است.

مصداق کامل این خشم مقدس را در حضرت امیرالمؤمنین ( علیه السلام ) میتوانیم ببینیم.

او که مظهر رحمت الهی است اما در جایگاه خشم مقدس مظهر قهر الهی میشود.

در معارف دینی از کسانی که اهل دنیای بدون آخرت هستند به انسان های خواب یا مست تعبیر می کند. مست به کسی می گویند که ( ماده مست کننده ) خورده و عقلش را پوشانده .

بنابراین مال ، غرور جوانی ، اگر چهره عقل را بپوشاند و نگذارد انسان بیدار شود ، گویا انسان مست دنیا شده است.

کسانی هستند که فراتر از دنیا را میخواهند و آخرت گرا هستند.

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام ) اینها با این صفات توصیف میکند: هدف انها پرهیز از اتش جهنم است و شوق به بهشت دارند و محبت خدا مقصود و مطلوب آن هاست و آنها آزادگان نام دارند.

هر آنچه که غیر خدا باشد ، دنیا محسوب میشود.

خدایا خداوندا مارا از دلدادگان به دنیا قرار نده.

والعصر

خطبه دوم

قال الله تعالی : (( ثم ننجی الذین اتقوا و نذر الظالمین فیها جثیا )) پس از ورود همه در جهنم ، ما افرادی را که خدا ترس و باتقوا بوده اند ، از جهنم نجات خواهیم داد و ستمکاران را رها می کنیم تا در آن آتش به زانو بیفتند.

تشکر می کنیم از عزیزان ارتشی که از کرمانشاه میهمان ما هستند به مناسبت روز عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین از سخنران محترم پیش از خطبه ها حجه الاسلام و المسلمین حاج آقای کریم آبادی از عقیدتی سیاسی ارتش تقدیر و تشکر میکنیم.

25 محرم به روایتی سالروز شهادت زین العابدین ، سید الساجدین حضرت علی بن الحسین (علیه السلام) است. امامی که مصیبتهای عاشورا را با تمام وجود لمس کرد و تا زنده بود لقمه ای نان و یا قطره ای آب ننوشید مگر به یاد کربلا می افتاد.

24 مهر روز پیوند اولیا و مربیان است ، اهمیت همکاری اولیا با مربیان و معلمان در تعلیم و تربیت سبب شده یک روز با این نام قرار داده شود ، نه مدرسه به تنهایی از عهده تعلیم و تربیت بر می آید که پدر و مادر ها همه چیز را به مدرسه بسپارند و نه پدر و مادر خودش میتواند به تنهایی این مسئولیت را به عهده بگیرد. گرامی میداریم یاد و خاطره شهید آیت الله اشرفی اصفهانی نماینده حضرت امام (ره) و امام جمعه کرمانشاه که توسط منافقان کوردل در سال 61 به شهادت رسید و پنجمین شهید محراب لقب گرفت.

سنگر نماز جمعه یکی از دژهای محکم انقلاب است ، که همه وظیفه داریم از این سنگر مهم انقلاب دفاع کنیم، امثال شهید اشرفی اصفهانی ها برای حفظ انقلاب و اسلام از این سنگر دفاع کردند و در این سنگر جان دادند ، سنگر نماز جمعه سنگر دفاع از حریم ولایت است و باید از آن مراقبت کنیم.

خدایا خداوندا ما را در حفظ وحدت جامعه یاری بفرما دشمنان اسلام را نابود بگردان.

در فرج مولایمان حضرت صاحب العصر و الزمان عج تعجیل بفرما

رهبری عزیز ما را در پناه حضرتش مصون و محفوظ بدار.

توحید

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اخبار
ارتباط با امام جمعه