دوشنبه 1396/2/4 - 2 : 12
مشخصات امام جمعه
مجید صفدری
مجید صفدری
سنقر و كليايي
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
از نگاه حضرت امیر مسئول جامعه اسلامی باید از ملزومات دنیا به حداقل آن اکتفا بکند ومواردی که دنیا پرستی بدنبال دارد آن را کنار بگذارد

 

سلام علیکم ورحمه الله 

بسم الله الرحمن الرحیم 

خودم وهمه شما نمازگزاران ارجمند را به رعایت حدود وتقوای الهی دعوت وسفارش می کنم  کسب تقوا راه دارد باید از راهش عبور کرد از امیرالمومنین علیه السلام داریم که هرکس خود را بشناسد خدایش را می شناسد بعد از اهمیت جایگاه خود شناسی در بدست آوردن خداشناسی باید بدانیم چگونه می توانیم خود رابشناسیم راه چیست ؟

دوراه وجود دارد : اول  اندیشیدن است ،فکر کردن است واصلاح آن شناختی که از خود داریم ، فکر کنیم با فکر کردن است که می توانیم خود را اصلاح کنیم وکامل کنیم وتوسعه بدهیم تا برسیم به بخشی از هدف که به اصطلاح علمی به این می گویند حکمت نظری . همه به این راه احتیاج دارند .

راه دوم از طریق عمل صالح است ، وقتی خود را شناختیم بعد به مرحله اقدام میرسد به مرحله عمل می رسد که همان حکمت عملی است ، در عرف  هم به آن می گویند انجام دادن عمل صالح .

خوب تفکر واندیشیدن چیست ؟ آیات وروایات فراوانی وجود دارد که دعوت به فکر کردن می کنند آیات فراوان وروایات فراوان که دعوت می کنند که ما فکر بکنیم  سوره اعراف آیه 176 ، سوره نحل  آیه 44 ، سوره حج آیه 21 و... لعلهم یتفکرون  شاید اهل تفکر شوید ما می شنویم اما عبور می کنیم  ودر آیات دیگری داریم که فکر نکردن را سرزنش میکند ، نکند فکر کردن را رها بکنید که دچار گمراهی می شوید . افلا یتفکرون ؟ چرا فکر نمی کنید ؟ چرا درباره خودتان فکر نمی کنید ؟ چرا درباره نشانه های خداوند فکر نمی کنید ؟ هیچ عبادتی همتای تفکر نیست . امام حسن عسگری علیه السلام وامام رضا علیه السلام نیز دراین رابطه فرموده اند حقیقت عبادت به فزونی روزه ونماز نیست به تفکر است .

امام صادق علیه السلام نشانه اندیشیدن را کم حرف زدن می داند ، پر حرفی را مانع فکر کردن می داند بعضی ها گویا در تمام امور صاحب نظرند زیاد حرف می زنند این آدم ها اهل فکر نیستند  بنابر این آنهایی که کمتر حرف می زنند اهل فکرند و کسی که اهل فکر باشد حرف حق میزند حرف پخته و منطقی می زند بنابراین حاصل بحث این شد که این دوراه ما را به خودمان آگاهتر می کند .

خطبه دوم

در این خطبه نیز مجددا خودم وهمه شما را به رعایت حدود وتقوای الهی دعوت وسفارش می کنم

25 ماه رجب سالروز شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلام است که در سال 183 هجری قمری آن امام همام را به شهادت رساندند هارون الرشید ملعون به ظاهر برای زیارت امام رفت در حالی که قصد دستگیری امام را داشت ومی خواست آن حضرت را از مدینه به بغداد بفرستد واورا زندانی کند تا مردم به او دسترسی نداشته باشند تا اینکه در نهایت نیز آن امام را به شهادت رساندند .

27 ماه رجب مبعث رسول مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله وسلم است پیشاپیش این روز عظیم را به شما مومنین تبریک  وتهنیت  عرض می کنم  . هدف از بعثت چیست ؟ خداوند بهترین ها را از میان ملتها انتخاب کرده تا پیام رسان پیام الهی باشند برای هدایت بشر . همه انبیا یک هدف اصلی داشته اند وآن عبادت مخلصانه خدا وبندگی خالصانه است گفتار ، کردارواعمال آنها براین بود که ما رابه یک عبادت خالصانه برسانند این هدف اصلی انبیا بوده است و همین عبادت مخلصانه است که انسان را به جانشینی خداوند می رساند اما اهداف دیگری نیز داشته اند و آن اقامه عدل وقسط  در جامعه بشری بوده جامعه ای که همه ازآن بهره مند شوند وهدف دیگر برپایی حکومت الهی است  حکومتی که امر ونهی الهی در آن باشد  واین حکومت همان حکومت  مهدی منتظر است انبیا آمدند تا آداب آن حکومت را به ما معرفی کنند و زمینه ها را آماده کنند .

در هفته گذشته روز ارتش را داشتیم  ارتشی که مایه افتخار نظام جمهوری اسلامی است  پس از پیروزی انقلاب امام راحل چنان تحولی در ارتش بوجود آوردند که نمونه بود ارتشی که تمام ساختارآن در نظام طاغوت شکل گرفته بود ولی در اولین روزهای پیروزی انقلاب با این معنویتی که امام داشت به سران ارتش منتقل شد و متوجه شدند که امام حرف دیگری دارد حرف از دین وعدالت است حرف از معنویت واستقلال است حرف از خداست لذا در دوران دفاع مقدس نیز به تمام توان دفاع از مرزها را برعهده داشتند .برای همه ارتشیان آرزوی سلامتی وموفقیت داریم

دوم ارد یبهشت ماه سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به فرمان امام در سال 58 انجام شد .  این روز را به همه پاسداران  تبریک می گویم سپاه پس از تشکیل مسولیتهای خطیری را بر عهده گرفتند در دوران دفاع مقدس نقش بسیار مهمی را ایفا می کردند بعد از دفاع مقدس هیچکس گمان نمی کرد که این سپاه علاوه بر پاسداری از انقلاب اسلامی گام درراه سازندگی کشور بگذارد که امروز ما می بینیم فعالیتهای سازندگی ومحرومیت زدایی سپاه در سراسر کشور بسیار گسترده وتاثیرگذار است .سد سازی، ساخت اتوبان، فرودگاه ،بندر سازی ،راه سازی ،کشاورزی، دامداری ،آب رسانی ،گاز رسانی ،احداث واحدهای مسکونی ، سپاه در این موارد ورود پیدا کرده ونقش تاثیر گذاری در مرحله سازندگی پیدا کرده اگر این روحیه جهادی همراه با اخلاص ادامه پیدا کند امید غلبه بر مشکلات وجود دارد .

5 اردیبهشت ماه سال 59 مورد حمله نظامی امریکا قرار گرفتیم امریکا که در دوران طاغوت همه امور این کشور را در دست گرفته بود واز منافع این کشور بهره مند بود وبا پیروزی انقلاب این منافع از دست او خارج شده بود سعی داشت به هر طریقی دوباره بر این کشور نفوذ کند وانواع خیانتها ودشمنی ها را بکار برد در سال 59 نیز به اصطلاح برای نجات جاسوسان خود یک عملیات سری ونظامی بر علیه کشور در طبس انجام داد اما هدف نابودی نظام اسلامی بود چون انقلاب ما در مسیر خداوند بود طوفان شن به امداد این ملت آمد و حمله دشمن را به شکست مواجه کرد دشمنی امریکا با ما نه تنها کم نشده بلکه بیشتر هم شده است اما همیشه این امریکاییها بوده اند که شکست خورده اند و نظام ما در مسیر خود ادامه داده وقدرتمند تر هم شده است .

اما دررابطه با انتخابات باید گفت مسئولان مربوطه یک فکر قاطعی برای ثبت نامها بکنند که جایگاه تمسخر آمیزی نداشته باشد  وضعیت نابسامان ثبت نام باید حل شود  مگر ریاست جمهوری مسخره بازی است ومگر این ملت مسخره هستند که سرنوشت یک ملت را به دست کسی بدهند که در هیچ جا اورا راه نمی دهند  لذا این مشکل قانونی باید حل شود اما سوالی که از داوطلبان می پرسیدند در رابطه با قانون سوال خوبی بود آیا شما مطیع قانون هستید یا نه ؟ این سوال بسیار خوبی بود طبق قانون بررسی صلاحیتها برعهده شورای نگهبان است  وشورای نگهبان سلیقه شخصی اعمال نمی کند آنها خودشان مراقب قانون وموظف به حفظ قانون نیز هستند واگر کسی شرایط احراز را بدست نیاورد این قانون است که او را تایید یا رد کرده است .

اما در ادامه بحث شاخصه های کارگزاران از دیدگاه امام علی علیه السلام در خطبه های قبل مواردی بیان کردم از نگاه حضرت امیر مسئول جامعه اسلامی باید از ملزومات دنیا به حداقل آن اکتفا بکند ومواردی که دنیا پرستی بدنبال دارد آن را کنار بگذارد این همان پرهیز از دنیا پرستی وتجمل گرایی است که حضرت علی علیه السلام به آن اشاره دارد مسئولین باید در این مسیر حرکت کنند .

اخبار
ارتباط با امام جمعه