يکشنبه 1396/2/10 - 13 : 23
مشخصات امام جمعه
احمد زارعی
احمد زارعی
صحنه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/8
اسم ترس را تدبیر نگذارید. آمریکا به خاطر هیمنه نظامی ایران حتی جرأت فکر حمله نظامی هم ندارد

خلاصه خطبه اول:

اخیرا فرمایشات امام حسین علیه السلام جدا گانه جمع آوری شده و کتاب های متعددی به نام موسوعة الامام الحسین علیه السلام گردآوری شده است. از جمله کتاب شریف موسوعة کلمات الامام الحسین که توسط مرکز تحقیقات باقر العلوم تهیه شده و نشر معروف آن را چاپ کرده است. چاپی که من دارم مربوط به سال 73 است. اصل کتاب به عربی است و ترجمه آن به نام فرهنگ جامع سخنان امام حسین علیه السلام با ترجمه آقای علی مؤیدی به چاپ رسیده است. شرکت چاپ و نشر بین الملل هم این کتاب را چاپ کرده است. البته به شکل نرم افزار هم موجود است. در این کتاب سخنان امام حسین علیه السلام در زمان رسول خدا، امیر المومنین، امام حسن علیهم السلام و در زمان امامت خود حضرت گرد آوری شده است. احادیث نیز در پنج موضوع عقائد، احکام، اخلاق، ادعیه و اشعار منصوب به امام تبویب شده است. کتاب بسیار ارزشمندی است که به هفت سال زندگی امام حسین علیه السلام در زمان رسول خدا و سی سال زندگی آن حضرت در زمان امیر المومنین و ده سال در زمان امامت امام حسن مجتبی علیهم السلام و ده سال و چند ماه دوره امامت خود حضرت پرداخته است.

امروز به مناسبت ایام ولادت امام حسین علیه السلام به فرازی از فرمایشات آن حضرت در این کتاب شریف می پردازیم که در این کلام شریف حضرت دوستان و برادران را به چهار قسم تقسیم کرده است.

و قال الاخوان اربعة: فاخ لک و له. و اخ لک. و اخ عليک. و اخ لا لک و لا له.

فسئل عن معني ذلک؟ فقال عليه السلام: الاخ الذي هو لک و له، فهو الاخ الذي يطلب باخائه بقاء الاخاء، و لا يطلب باخائه موت الاخاء، فهذا لک و له لانه اذا تم الاخاء طابت حياتهما جميعا، و اذا دخل الاخاء في حال التناقض بطلا جميعا.

و الاخ الذي هو لک، فهو الاخ الذي قد خرج بنفسه عن حال الطمع الي حال الرغبة فلم يطمع في الدنيا اذا رغب في الاخاء، فهذا موفور  عليک بکليته.

و الاخ الذي هو عليک فهو الاخ الذي يتربص بک الدوائر، و يغشي السرائر، و يکذب عليک بين العشائر، و ينظر في وجهک نظر الحاسد، فعليه لعنة الواحد.

و الاخ الذي لا لک و لا له فهو الذي قد ملأه الله حمقا فابعده سحقا، فتراه يؤثر نفسه عليک، و يطلب شحا ما لديک [1] .

 

برادري (دوستي) چهارگونه است:

1. برادري که براي خودش و تو سودمند است. 2. برادري که فقط به سود توست.3. برادري که فقط به ضرر توست.4. برادري که هيچ گونه نفعي براي تو و خودش ندارد.

از معناي اين سخن سؤال شد. حضرت فرمودند:

1. برادري که به نفع تو و خودش است، برادري است که غرضش از ارتباط با تو بقاي دوستي (و برادري) است و نمي خواهد پيمان برادري اش با تو گسسته شود، زيرا اگر پيمان برادري کامل گردد، موجب (نشاط) و زندگي هر دو خواهد شد، اما اگر برادري به حال نزاع و مخالفت درآيد، هر دو ضرر خواهند کرد.

2. برادري که به نفع توست، کسي است که طمعي از تو ندارد، بلکه مشتاق و علاقه مند توست، بنابراين با ارتباط با تو، طمعي در دنيا ندارد و به طور کلي به حال تو سودمند است.

3. برادري که به ضرر توست کسي است که منتظر فرود آمدن حادثه اي بر تو مي باشد، و در پنهان با تو يکرنگ نيست و در ميان بستگان (و دوستان) دروغ را به تو نسبت مي دهد، به تو همانند حسود مي نگرد، پس لعنت خدا بر او باد.

4. برادري که نه به نفع تو و نه به نفع خويش است کسي است که خداوند وجودش را از حماقت پر کرده و او را از رحمت خويش دور ساخته است؛ او را مي بيني که همواره خودش را بر تو ترجيح مي دهد، و از راه طمع، به دنبال آنچه تو داري مي باشد.

[1] تحف العقول: ص 247.

برادران عزیز ما جزء کدام طبقه هستیم و دوستانمان جزء کدام دسته؟ انسان عاقل برای بررسی موقعیت دیگران ابتدا موقعیت خود را بررسی می کند. دوستی ما با دیگران چگونه است؟ چه احساسی نسبت به آنها داریم؟ آیا با دوستانمان یک رنگ هستیم یا به تعبیر امام حسین علیه السلام «یغشی السرائر» هستیم. پشت سر بد دوستانمان را می گوئیم. این فرمایشان از سرچشمه وحی نشأت گرفته و نسخه سعادت بشر است. نباید از دوستی ها از وصلت ها دنبال منافع خودمان باشیم. ارتباط و دوستی با دیگران بسیار ارزشمند است اگر از روی حساب و کتاب نباشد. از دیدن موفقیت دوستان و اقوام خود ناراحت نشویم. بلکه عکس العمل صحیح غبطه خوردن است یعنی از خدا بخواهیم که به ما هم بدهد. تلاش کنیم ما هم برسیم. اما برای زوال نعمت برادر دینی خود خوشحال نشویم. که در این صورت بر اساس فرموده امام حسین علیه السلام مستحق لعنت الهی می شویم. بسیاری از گرفتاری های انسان بلکه اکثر آنها به خاطر این است که نمی تواند درون خود را مدیریت کند. اگر مردم درون ما را می دیدند مجبور بودیم مثل وضیعت ظاهری آن را هم اصلاح کنیم. خفای درون باعث می شود بسیاری از امراض روحی درمان نشود. تنظیم روابط با دیگران بر اساس دستورات دینی یکی از مراتبی تقوی است که بخش اعظم آن به حالات درونی انسان مربوط می شود. باید تلاش کنیم دیدگاهمان نسبت به معنای دوستی و هدف از دوستی ها و آمد و شد ها اصلاح شود.

خلاصه خطبه دوم:

پیشاپیش ولادت با سعادت امام حسین علیه السلام و روز پاسدار، ولادت اباالفضل العباس علیه السلام و روز جانباز و ولادت امام زین العابدین علیه السلام را خدمت همه پاسداران و جانبازان عزیز و شما نماز گزاران محترم تبریک و تهنیت عرض می کنم.

اما نکته ای در خصوص انتخابات. این روزها که بازار انتخابات ریاست جمهوری داغ شده عده ای هی تکرار می کنند تعامل با دنیا باعث شد سایه جنگ از سر کشور دور شود.

تعامل با دنیا خیلی واژه قشنگی است اما باید برای این واژه تعریف ارائه دهیم. تعامل با دنیا یعنی چه؟ تعریف معقول این واژه ارتباط با کشوره های دیگر همراه با حفظ احترام متقابل، حسن همجواری و عزت ملی است. قطعا معنی تعامل با دنیا این نیست که در مقابل زور گویان دنیا دست بالا ببریم و بگوییم هر چه شما می گویید درست است. این تعامل نیست. ذلت است.

تعامل با دنیا به معنی تعامل با یک کشور نیست. عراق و صدام، مصر و مبارک، قذافی و لیبی چه سرنوشتی پیدا کردند. این ها بنده آمریکا بودند. باید سیاست مدار ما بداند که تعامل از نظر آمریکایی ها یعنی شما مهر های بازی ما باشید و هر وقت هم که به درد نخوردید بای مثل صدام و قذافی حذف شوید. دوستان باید بدانند کلمه دنیا با کلمه دولت امریکا مترادف نیست بلکه متضاد است.

در جریان سخنرانی ها انتخاباتی کاندیداهای محترم مواظب باشند ذهن مردم را منحرف نکنند به سمت این ادعا که اگر برجام نبود جنگ حتمی بود.

اولا: عده ای از تشر امریکا می ترسند و اسم آن را تدبیر می گذارند. این ها حق ندارند به حساب مردم بترسند. اگر آمریکایی ها عرضه داشتند به ایران حمله کنند آن روزی که تفنگ داران آنها در مقابل چشم دنیا تحقیر شد این کار را می کردند.

ثانیا: در سالهای جنگ با عراق مگر آمریکایی ها کوتاه آمدند. هر کاری توانستند کردند. حتی آن روز شوروی سابق هم با عراق بود. اگر با اقتدار نتوانیم از تمامیت ارضی خود دفاع کنیم به ما طمع می کنند.

ثالثا: آنهایی که روی تشر های آمریکا حساب باز کرده اند بروند سرنوشت داعش را ببینند. داعشی که با حمایت آمریکا و اروپا تبدیل به یک غول شده با هدایت و هماهنگی ایران تبدیل به یک موش شد. این محصول مجاهدت رزمندگان اسلام است. این جوری باید کار کرد. باید پاسخ این غلط های زیادی آمریکایی ها را محکم داد.

آمریکایی ها در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه، پایگاه ماناس قرقیزستان، پایگاه های نظامی قطر، کویت، عربستان، افغانستان، پاکستان و بحرین و امارات 120 هزار نیرو داشته و دارد. اگر می توانست آیا از حمله به ایران چشم پوشی می کرد. آیا تا بحال که به خاطر گفتگو و مذاکره به ما تعرض نکرده است؟ نه هر وقت به آب های ما نزدیک شده اند هشدار رزمندگان اسلام باعث شده پا به فرار بگذارند. اگر می توانستند غلطی بکنند در طول این سالها می کردند. آنها از اقتدار ایران و  از پاسخ پشیمان کننده ایران می ترسند.

رابعا: تنها جنگی که امروز در حال وقوع است به تعبیر رهبری جنگ اقتصادی است. که نه اروپا و نه آمریکا در آن کوتاه نیامده اند. سلاح کاربردی در این  جنگ استفاده از کالای ایرانی است. حرام دانستن کالای خارجی که مشابه ایرانی دارند. مبارزه با فساد اقتصاد و مبارزه با ورود کالا قاچاق به کشور. این ها سلاح کارآمد در این جنگ است. نامزدها باید قول بدهند که نگاهشان به ملت باشد نه به بیرون از مرزها.

ارتباط با امام جمعه