شنبه 1396/5/28 - 22 : 19
مشخصات امام جمعه
احمد زارعی
احمد زارعی
صحنه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
دولت جدید همان طور که قول داد به فکر ریشه کنی فقر در جامعه و اشتغال زایی باشد

خلاصه خطبه دوم:

هفته پيش خبرگزارى آسوشيتدپرس طى گزارشى مدعى شد كه «آمريكا به‏دنبال بازرسى از سايت‏هاى نظامى ايران براى ارزيابى توافق هسته‏اى است.» اين رسانه آمريكايى در گزارش خود آورده بود كه ترامپ براى خروج بدون هزينه از برجام به گزينه‏هاى مختلفى روى آورده است كه يكى از آن‏ها اعمال فشار براى بازرسى از تاسيسات نظامى ايران است. آنطور كه در گزارش آسوشيتدپرس ذكر شده بود اگر ايران با بازرسى‏ها مخالفت كند، ترامپ پشتوانه‏اى قوى براى بيان اين ادعا خواهد داشت كه ايران در حال نقض برجام است و نقض و شكست توافق برجام را به گردن اين كشور خواهد انداخت. نيويورك تايمز ديگر رسانه معتبر آمريكايى نيز در گزارشى مشابه، نوشت كه بر اساس گفته‏هاى چندين و چند مقام خارجى، ايالات‏متحده در حال مطرح كردن امكان درخواست دسترسى به پايگاه‏هاى نظامى ايران با بازرسان بين‏المللى در وين است.

البته در اوايل سال ۹۴ نيز در شرايطى كه مذاكرات فشرده براى انعقاد توافق هسته‏اى ميان هيأت‏هاى ايران و ۱+۵ در جريان بود، زمزمه‏هايى در خصوص احتمال گنجاندن بندى مرتبط با بازديد از تاسيسات نظامى ايران در توافق هسته‏اى مطرح شده بود كه با واكنش قاطعانه مقام معظم رهبرى روبهرو شد؛ معظم‏له، سى‏ام ارديبهشت ۹۴ در آيين دانشآموختگى دانشجويان افسرى و تربيت پاسدارى دانشگاه امام حسين(ع) در اين‏رابطه فرمودند: «حالا در همين مذاكرات باز حرفهاى تازه‏اى مى‏زنند. مثلاً بازرسى‏ها، گفتيم كه اجازه نميدهيم از هيچ‏يك از مراكز نظامى هيچ بازرسى‏اى از سوى بيگانگان صورت بگيرد. مى‏گويند بايستى ما بياييم با دانشمندان شما مصاحبه كنيم يعنى در واقع بازجويى كنيم. ما اجازه نميدهيم به حريم دانشمندان هسته‏اى ما و دانشمندان در هر رشته‏ى حسّاس و مهمّى، اندك‏ اهانتى بشود.

جاسوسى آمريكا به بهانه مسائل هسته‏اى و حتى از طريق آژانس بين‏المللى انرژى اتمى از ساير كشورها، امرى مسبوق به سابقه است. موضوع جاسوسى آمريكا از ساير كشورها از طريق اطلاعات آژانس، يك موضوع قديمى است كه شايد نمونه بارز آن در رابطه با ليبى و عراق باشد؛ پس از حمله ناكام عراق به كويت در سال ۱۹۹۰، كه به جنگ خليج فارس معروف شد، شوراى امنيت سازمان ملل با همكارى آژانس بين‏المللى انرژى اتمى، كميته‏اى براى خلع سلاح اين كشور موسوم به «آنسكام» را تأسيس كرد.

آنسكام با همكارى آژانس بين‏المللى انرژى اتمى طى ۷ سال ۲۵۰ گروه بازرسى را روانه عراق كرد. «نورمن سالومون» تحليلگر برجسته آمريكايى در كتاب «جنگ عراق» مى‏نويسد: «واشنگتن از بازرسان آنسكام براى اهداف جاسوسى خود بهره برده بود، چراكه مشخص شد فعاليت آن‏ها هيچ‏گونه ارتباطى با مأموريت‏هاى مجاز از سوى سازمان ملل نداشته است. در اواخر سال ۲۰۰۲، گروه‏هاى جديدى از بازرسان كه در عراق جستجو مى‏كردند، اطلاعات ذىقيمتى را براى ايالات متحده فراهم آوردند كه موجب تقويت هرچه بيشتر استفاده آمريكا از حمله نظامى عليه عراق شد.»

برخى تحليلگران داخلى با اشاره به جاسوسى‏هاى ماموران آژانس از عراق در چارچوب پروژه خلع سلاح اين كشور در دو دهه گذشته، تلاش محافل سياسى و اطلاعاتى غرب براى برجسته‏سازى مسأله هسته‏اى ايران در يك دهه اخير را در راستاى اهداف جاسوسى ارزيابى مى‏كنند و در اين زمينه مشخصا از ترور دانشمندان هسته‏اى كشورمان توسط سرويس‏هاى جاسوسى آمريكا و رژيم صهيونيستى نام مى‏برند.

آنچه كه مسلم است هيأت حاكمه جديد آمريكا براى توجيه خروج خود از برجام به‏دنبال بهانه‏هاى واهى است. البته على شمخانى دبير شوراى عالى امنيت ملى چند روز پيش گفت كه آمريكا به‏دنبال خروج از برجام با هزينه ايران است كه قطعا اين فرصت از سوى ما در اختيار اين كشور قرار داده نخواهد شد.

يكى از مهم‏ترين مطالبى كه بايد مسؤولان و جريانات سياسى درك كنند اين است كه اكنون در حال ورود به دوران پساغرب هستيم و الگوها و ارزشهاى تاريخگذشته غربى - آمريكايى نمى‏تواند جامعه ما را به پيشرفت و عدالت برساند و براساس نظرات مشاورانى كه معتقدند «بايد تفكر اسلامى و عدالت‏خواهى شيعه را كنار گذاشت تا به توسعه رسيد» نمىتوانند به موفقيت برسند. چنان‏كه تاكنون ديگر كشورها و حتى خود كشورهاى اروپايى براساس ارزشها غربى نتوانسته‏اند به سامان برسند و با بحرانهاى مالى و اقتصادى و امنيتى فراوانى دست و پنجه نرم مى‏كنند. براساس همين بحرانهاى جامعه ليبرال غربى، بهمن سال گذشته رئيس كنفرانس امنيتى مونيخ در گزارش سالانه خود هشدار داد «جهان در حال ورود به «عصر پساغرب» است كه با كاهش قدرت و نفوذ اروپا و آمريكا همراه است و كشورهاى ديگر نظم جهانى جديدى را شكل مى‏دهند.».

اخبار
ارتباط با امام جمعه