دوشنبه 1396/9/27 - 42 : 8
مشخصات امام جمعه
محمدطه مهری
محمدطه مهری
اسلام آباد غرب
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/6
حوادث خشونت‌بار اين روزها در مسجدالاقصى كه منجر به شهادت مظلومانه تعدادى از شهروندان فلسطينى و مجروح شدن بيش از ۴۰۰ نفر از صاحبان اصلى سرزمين فلسطين و نمازگزاران موحد گرديد، قلب تمامى آزاديخواهان جهان را جريحه‌دار كرد. اين وقايع دردناك و تهاجمات وحشيانه كه به‌دنبال طرح شوم يهودى‌سازى قدس شريف و هتك حرمت مسجدالاقصى با بستن درهاى آن بر روى نمازگزاران فلسطينى صورت گرفت، به‌مثابه اعلان جنگ به جميع مسلمانان جهان تلقى مى‌گردد

خطبه اول

قال على (علیه السلام):

«یا کُمَیْلُ! اَلْمُؤْمِنُ مِرْآةُ الْمُؤْمِنِ، لاَِنَّهُ یَتَأَمَّلُهُ فَیَسُدُّ فاقَتَهُ وَ یُجْمِلُ حالَتَهُ»; «اى کمیل! مؤمن آینه سایر مؤمنان است، زیرا (براى او دو کار انجام مى دهد)، 1 ـ نقاط ضعف او را برطرف مى سازد و 2 ـ نقاط قوّتش را بیش تر مى کند»

امام امیرالمؤمنین (علیه السلام) در روایت مذکور به دو خدمت از مهمّ ترین خدمات متعدّدى که یک آینه انجام مى دهد اشاره فرموده است، ولى این دو، ویژگى هایى دارد که در این جا به پنج مورد آن اشاره مى شود:

1.      آینه عیب و حُسن، نقطه ضعف و قوّت، بدى و خوبى افراد را بدون سر و صدا و جار و جنجال به آن ها نشان مى دهد. بدون این که دیگران، حتّى کسانى که در کنار آینه هستند، متوجّه شوند این کار را انجام مى دهد و آبروى شخص را نمى برد.

2.      آینه صاف خوبى و بدى را به همان اندازه اى که هست نشان مى دهد، نه کمتر و نه زیادتر. جناحى نیز عمل نمى کند، که عیوب دوستانش را کوچک جلوه دهد و خوبى هاى آن ها را بزرگ و در مورد دیگران بالعکس عمل کند.

3.      آینه عیب انسان را بیان مى نماید، ولى هرگز او را ملامت و سرزنش نمى کند و انسان را نزد دیگران تحقیر و کوچک نمى نماید.

4.      بیان حُسن و عیب کسى که در مقابل آینه قرار مى گیرد همیشگى است و آینه از این کار خسته نمى شود، نه مانند بعضى افراد که اگر خسته نباشد، سرحال باشد، گرفتارى نداشته باشد، به فکر معایب و محاسن دوستش مى باشد و گرنه گویا چشم ها را برهم مى گذارد و هیچ نمى بیند.

5.      انسان هر چه به آینه نزدیک تر شود عیب و حسن خود را بهتر متوجّه مى شود، البتّه به شرط این که آینه مقابل او چهار صفت داشته باشد:

الف) باید نور و روشنایى در آن بیفتد و گرنه نمى تواند کارى کند.

ب) گرد و غبار و زنگار نداشته باشد، بلکه باید تمیز و صاف باشد.

ج) آینه نباید کج و معوج باشد، بلکه باید صاف و شفّاف باشد.

د) کسى که به آینه نگاه مى کند باید چشم بینا داشته باشد، آینه تنها در صورتى قابل استفاده است که بیننده آن چشم بینا داشته باشد.

با توجّه به ویژگى هاى پنج گانه آینه، و این که مؤمن به آینه تشبیه شده است، شخص مؤمن نیز باید داراى این اوصاف باشد. ولى متأسّفانه بعضى، فقط عیوب دیگران را مى بینند و چشمانشان را به روى خوبى ها بسته اند. بدین جهت طرف مقابل هم حرف او را نمى پذیرد.

ما باید به هنگام تذکّر و امر به معروف، محاسن را قبل از معایب بیان کنیم، تا صاحب عیب بپذیرد و در صدد رفع آن برآید. بعضى دیگر، عیوب مردم را در أنظار دیگران مطرح مى کنند و آن ها را تحقیر و سرزنش مى نمایند. برخى، هر چه به دوست خود نزدیک تر مى شوند، کمتر عیوب او را متذکّر مى شوند. و آخرین سخن این که مؤمن علاوه بر این که براى تک تک مؤمنین آینه است، باید براى کلّ جامعه هم آینه اى با شرایط چهارگانه بالا باشد. همان گونه که رسانه ها، مطبوعات، روزنامه ها، کتاب ها و مانند آن نیز مى توانند آینه هاى عمومى خوبى باشند; مشروط بر این که آنچه راهست بگویند، نه آنچه را دوست دارند.

 

خطبه دوم

مطلب اول :

حوادث خشونت‌بار اين روزها در مسجدالاقصى كه منجر به شهادت مظلومانه تعدادى از شهروندان فلسطينى و مجروح شدن بيش از ۴۰۰ نفر از صاحبان اصلى سرزمين فلسطين و نمازگزاران موحد گرديد، قلب تمامى آزاديخواهان جهان را جريحه‌دار كرد. اين وقايع دردناك و تهاجمات وحشيانه كه به‌دنبال طرح شوم يهودى‌سازى قدس شريف و هتك حرمت مسجدالاقصى با بستن درهاى آن بر روى نمازگزاران فلسطينى صورت گرفت، به‌مثابه اعلان جنگ به جميع مسلمانان جهان تلقى مى‌گردد. واكنش گسترده و البته قابل انتظار علما، انديشمندان و نخبگان جهان اسلام و به‌تبع آن ملتهاى مسلمان و ابراز انزجار از هتك حرمت مسجدالاقصى و اقدامات وحشيانه عليه ملت مظلوم فلسطين توسط رژيم غاصب صهيونيستى بار ديگر نشان داد كه همواره مسأله اول جهان اسلام، فلسطين و قدس شريف مى‌باشد چه آن‌كه غصب سرزمين فلسطين و قبله اول مسلمين، درد مشترك همه امت اسلامى است و جهان اسلام علي‌رغم آتش‌افروزى جبهه استكبار در منطقه و گرفتار كردن كشورها و ملتهاى مسلمان به فتنه تكفير و مناقشات مرموز قومى و مذهبى و جنگهاى نيابتى؛ اما ورود به حريم مسجدالاقصى و معراجگاه نبى مكرم اسلام(ص) را خط قرمز خود مى‌داند و با تعصب و حساسيت، تحولات فلسطين را تا محو غده سرطانى اسرائيل به فضل الهى دنبال خواهد نمود لذا قاطبه امت اسلام ضمن حمايت همه‌جانبه از تلاش مشروع ملت فلسطين در پاسداشت حرمت قدس شريف و رهايى سرزمين خود از اشغال غاصبان نژادپرست، بر رسالت انقلابى و جهادى همه علما و انديشمندان جهان اسلام مبنى بر افشاى جنايتها و خباثتهاى رژيم ضدبشرى اسرائيل و محكوم نمودن اقدامات وحشيانه آن، اصرار ورزيده و از نهادها و سازمانهاى بين‌المللى و مدعيان حقوق بشرى، برخورد جدى و قاطع با اقدامات ضدبشرى رژيم غاصب صهيونيستى را همواره مطالبه‌گرى مى‌نمايد.

به اميد روزى كه غده سرطانى اسرائيل از پيكره امت اسلام به طور كامل محو و نابود گردد. ان‌شاءالله‌

مطلب دوم :

تحريمهاى اخير آمريكا كه فعلاً فى‌مابين دو مجلس سنا و نمايندگان دست به دست مى‌شود، طبق شواهد موجود ممكن است بدون توجه به تعهدات برجامىِ آمريكا، سرانجام به امضا و تاييد ترامپ نيز برسد.

تحريمهايى كه به‌لحاظ تنوع و حجم و گستردگى جزو كم‌نظيرترين اقدامات عجولانه و به‌دور از منطق ديپلماسى آمريكا به‌شمار مى‌رود و قطعاً اهداف شومى را در جهت ثبات‌زدايى از جمهورى اسلامى دنبال مى‌نمايد لذا نكاتى هرچند مختصر در اين‌رابطه را يادآور مى‌شويم:

1.      تحريم موشكهاى بالستيك، به‌معناى تحميل تحريمهاى اضافى عليه اشخاص حقيقى و حقوقى كه در توسعه برنامه موشكى ايران مشاركت دارند.

2.      تحريمهاى جديد تروريستى، در چارچوب تحميل تحريمها عليه سپاه به بهانه حمايت از تروريسم كه شامل بلوكه كردن دارائى‌هاى سپاه، مقامات، عوامل، وابستگان و افراد و نهادهايى كه هرگونه كمك، حمايت و خدمات فنى و مادى به سپاه ارائه مى‌كنند يا به‌نحوى با سپاه در ارتباط هستند.

3.      اعمال تحريمهاى تسليحاتى

4.      تحريمهاى حقوق بشرى

اشتباه غلط و غیر منطقی آمریکا:

1.      برجام تأمين‌كننده مطلوبيت‌هاى راهبردى آمريكا در قبال ايران نيست

2.      ايران نبايد از منافع برجام بهره‌مند شود

3.      گزينه تحريم مؤثرترين راهبرد عليه ايران است

4.      ايران فاقد توانمندى براى پاسخ به گزينه تحريم است.

در پايان چند توصيه راهبردى براى برون‌رفت از فشارها و بحرانهاى احتمالى كه ممكن است به‌ناحق بر ملت صبور و مقاوم ايران تحميل گردد:

1.      با توجه به منشاء اصلى شكستهاى زنجيره‌اى آمريكا و نيز شكست‌هاى راهبردى در جهت سلطه بر جهان اسلام و منطقه كه همان خوى استكبارى آمريكا از طرفى و اراده پولادين ملتها براى استقلال و رهايى از سلطه كفار و مشركان مى‌باشد، لازم است جبهه مقاومت اسلامى مورد حمايت همه‌جانبه قرار بگيرد

2.      اصرار بر استعدادها و توانمنديهاى داخلى در راستاى سياستهاى‌ اقتصاد مقاومتى

3.      روشنگرى و افشاى چهره واقعى استبداد و استعمار و خنثى‌سازى ريشه‌هاى اصلى فتنه و ناامنى يعنى آمريكا و اذنابش در منطقه

4.      ارتقاء آگاهى عمومى نسبت به اهداف شوم جبهه استكبار به‌ويژه آمريكا و رژيم صهيونيستى‌

5.      حفظ و تقويت وحدت و انسجام ملى به‌ويژه در سطوح عالى نظام كه در همين‌راستا ديدار فرماندهان ارشد سپاه با رياست محترم جمهورى را مى‌توان نقطه عطف و اقدامى شايسته، ارج نهاد.

6.      نقد راهبردهاى شوم و امنيت‌زاى آمريكا در منطقه و نيز تبيين مصاديق روشن بدعهدى آمريكا در خصوص روح و متن برجام.

به‌امید سربلندی ملت بزرگ ایران در مواجهه با توطئه جدید آمریکا و تحمیل شکستی دیگر به جبهه استکبار. ان‌شاءالله.

جمعه6 مردادروز نماز جمعه (اولین جمعه مرداد) روز ۵ مرداد ۱۳۵۸ اولين نمازجمعه تهران به فرمان امام خمينى(ره) و به امامت مرحوم آيت‌الله طالقانى(ره) كه از طرف حضرت امام(ره) تعيين شده بود، در دانشگاه تهران برگزار شد

نمازجمعه در واقع كانون عبوديت الله، بصيرت‌افزايىِ عمومى، تجلى‌گاه اخوت، مهربانى، همدردى و تبادل نظر بين آحاد مردم است.

نمازجمعه كنگره بزرگ امت حزب‌الله، ميعادگاه پيشتازان ولايتمدار، وعده‌گاه پيروان مكتب روح‌الله و خلاصه عاشقان الله و خار چشم منافقين قديم و جديد (غربزدگانِ سست‌ايمان) است.

با توجه به نقش و اهميت اين هديه خدايى كه يادگار بنيانگذار جمهورى اسلامى است، اين فريضه الهى از همان ابتدا مورد حسد و كينه منافقان بود به‌گونه‌اى‌كه به هر شكل ممكن، سعى در تخريب و از بين بردن اين بنيان رفيع را داشتند. ازجمله ترور چهار امام جمعه و عمليات تروريستى در نمازجمعه تهران و شهيد و مجروح كردن تعدادى از نمازگزاران؛

روز كارآفرينى و آموزشهاى فنى حرفه‌اى-مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي): علاج مشكلات كشور، پيمودن راه اقتصاد مقاومتى است، يعنى تكيه به درون. چشم را ندوزيم به دست ديگران. تا وقتى‌كه ما چشممان به دست ديگران باشد، دنبال اين باشيم كه كدام مقدار از تحريمها كم شد، كدام مقدار چنين شد، فلان حرف را فلان مسؤول آمريكايى گفت يا نگفت - تا وقتى دنبال اين حرفها باشيم - به جايى نمى‌رسيم. ما در زمينه اقتصادى به اين [مردم] كمتر بها داديم. ما بايست به مردم تكيه كنيم، بها بدهيم؛

 مردم با امكاناتشان بايد بيايند در وسط ميدان اقتصادى؛ فعالان، كارآفرينان، مبتكران، صاحبان مهارت، صاحبان سرمايه، نيروهاى متراكم و بى‌پايانى كه در اين كشور وجود دارد كه واقعاً اين نيروها هم بى‌شمارند.(۲۰/۱۲/۱۳۹۲)

شنبه7 مردادروز تجليل از امامزادگان و بقاع متبركه‌ / روز بزرگداشت حضرت صالح‌بن موسى الكاظم(ع)

امامزادگان قطب فرهنگی کشور هستند

یکشنبه 8مردادماه روز بزرگداشت حضرت احمدبن موسى شاهچراغ(ع) / روز بزرگداشت شيخ شهاب‌الدين سهروردى

درگذشت فقیه مجاهد و پارسا آیت‌الله مشکینی(ره) رئیس مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قم(1386 ه‍ ش)

چهارشنبه11 مرداد شهادت آيت‌الله شهيد شيخ فضل‌الله نورى(ره) از رهبران مشروطه مشروعه (1288 ه ش)

پنج‌شنبه12 مرداد برگزارى انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسى (1358 ه ش)

تأسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی(1359 ه‍ ش)

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه