شنبه 1395/11/2 - 3 : 23
مشخصات امام جمعه
علی زمانی ده یعقوبی
علی زمانی ده یعقوبی
اسلامیه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
در ادامه ی مباحث هفته ی قبل ،از عوامل بیماری ملت رسول الله شش مورد است که وقت نشد بیان کنیم قانون گریزی وخوشگذرانی وثروت اندوزی ونقس نفس زدن برای دنیا و همچنین دوری جستن از یکدیگر و در آخر هم حسادت است که موجب بیمار شدن امت رسول خدا می شود که جامعه باید از اینها دوری کند.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

گزیده خطبه اول:

امام جمعه محترم اسلامیه درآغازخطبه اول بعد ازحمد وثنای الهی وتوصیه به تقوای الهی بیان کردند که به ادامه توضیح درمورد حدیث پیامبر(ص) می پردازم که هفته گذشته به دلیل کمبود وقت بحث کامل نشد.پیامبر(ص)می فرمایند وقتی می آید که میان امتم بیماری به وجود می آید و درادامه علل آن را این چنین مطرح می کنند؛(1) بیهوده گرایی وهزل گرایی.امام علی(ع) می فرمایند که شب و روزدارند از شما می گیرند وشما هم از شب وروز بگیرید.روز وشب عمرمان را می گیرند ومادرعوض آن چه می گیریم؟ نویسنده تفسیرکشاف می گوید درمفهوم آیه (ان الانسان لفی خسر)مانده بودم واینکه یعنی چه تمام انسان ها درزیان اند؛تا اینکه روزی از بازار رد می شدم ودیدم یخ فروشی فریاد می زند یخ بخرید که سرمایه زندگی ام آب شد.آنجا بود که فهمیدم زیان انسان چیست.(2)قانون گریزی.درمسیر راه مسجد که می آمدم کنار پیاده رو پراز زباله بود،مگراین زباله ها را کسی به غیرما مردم می ریزد؟یا درکناریک بریدگی منتظرماشین بودم ودراین مدت چندین ماشین خلاف قوانین ازبریدگی دور زدند؛عمل نکردن به قوانین اجتماعی هرچند کوچک ،بیماری است وعمل به آن ها انسان ساز است.کلیپی دیدم که متاسفانه درآن فردی ازهم لباس های خودمان انتقاد می کرد که مردم ماشین بی کیفیت ایرانی می خرند وبعد درون آن قرآن می گذارند،چه لزومی دارد که این قدرمی گویند کالای ایرانی بخریم؟من درجواب می گویم بیش ترین آمارکشته های ما به خاطربی کیفیتی خودروهاست یا تخلفات رانندگی مان؟(3)ثروت اندوزی.شاعرمی گوید(زمین گرفته وطمع به آسمان دارد/ روزی رسد که نه این دارد ونه آن دارد) ثروت اندوزی به چه قیمتی؟نباید کسب ثروت به قیمت دین ودنیا باشد.(4)نفس نفس زدن برای دنیا.یعنی انسان تمام کاروتلاشش برای دنیا باشد.اگرمی خواهیم نفس نفس بزنیم برای آخرت باشد.(5)دوری جستن ازیکدیگر. بعضی به بهانه مشغله ها از یکدیگر دوری می گیرند اما نمی داند که خودمان این مشغله ها را ساخته ایم ومی شود با مشغله ها هم رابطه ها را حفظ کرد هم چنان که هنوز متدینانی این کار را انجام می دهند،پس چه طور آنها می توانند؟شخصی نزد پیامبر(ص)آمد وگفت آیا باید با اطرافیانم که مسلمان نیستند وبه عقایدم توهین می کنند قطع رحم کنم؟ایشان فرمودند اگر قطع رحم کنی خداوند هم از تو رشته رحمتش را قطع می کند.یا نقل می کنند فردی نزد رجب علی خیاط آمد درحالی که درمانی برای درد دستش نمی یافت واز این عارف درمان وذکری خواست.ایشان می گوید داماد ساداتی داشتید که مدتی است فوت کرده وتو یک سال است که به یتیمان او سر نزده ای وعلت درد تو این است،وشخص می گوید مقداری وسایل تهیه کردم وبه آن جا رفتم  موقعی که بیرون می آمدم متوجه شدم دردم برطرف شده است. (6)حسادت.باید دانست که حسادت آرامش را از زندگی ها می گیرد. باید ازاین چشم وهم چشمی ها بین یکدیگر خودداری کرد ودانست قرار نیست همه مثل هم باشند

گزیده خطبه دوم:

حجت الا سلام زمانی بعد سلام برایمه معصومین(ع) وتوصیه به تقوای الهی بیان کردند که هفته گذشته زمانی درجایگاه حاضرشدم وخواستم یادداشت هایم را استفاده کنم متوجه شدم که اشتباهی آن ها را آورده ام،این طور به ذهنم رسید اگراین اتفاق بعد ازمرگ اتفاق بیافتد چه می شود؟وخدای نکرده بعد ازمدتی زندگی که دارای مال ،اولاد وآبروشدیم،بفهیم که دین نداریم.

خداوند آیت اله هاشمی رفسنجانی را رحمت کند.بعضی ازمردم روی زمینه هایی حساب باز می کند وسوالاتی درباره ایشان می پرسند که کاش درس می گرفتیم ازآنچه به درد می خورد وکاش به آنچه نیاز است دقت می کردیم.نشود عمرمان را درراهی بگذرانیم که نه سودی به آخرت ونه به دنیایمان دارد.بعضی می پرسند که ما آخر نفهمیدیم که آقای هاشمی خوب بود یا بد؟چه فایده ای دارد که این را بدانیم. باید گوشمان به کلام رهبری باشد که ایشان براساس اسلام چه فرماید.چرا این قدرکه پیام رهبری به درگذشت آقای رفسنجانی را می خوانیم به دیگرسخنان ایشان اهتمام نمی دهیم؟

درپایان می خواهم اشاراتی هم به سخنان آقا در جمع مردم قم داشته باشم.حضرت آقا می فرمایند چهارنکته باعث اقتدارکشوراست.اول  ایمان ومعرفت دینی  ونمایان شدن آن در فرد،خانوداه وجامعه.دوم قدرت علمی واینکه باید با تنبلی مبارزه کرد وبه تحصیل علم پرداخت. سوم اقتصاد مقاوم واینکه یکی ازشاخصه های اقتصاد مقاوم اسراف نکردن است.خیلی ازما کالاهایی را می خریم که نیازی به آنها نداریم وآن ها را تنها درخانه روی هم می گذاریم.این بحث اقتصاد مقاومتی برگرفته از اسلام است. درکتب حدیث چه قدربه شیوه اداره اقتصاد وپرهیز ازاسراف پرداخته شده است.چهارم حفظ عزت ملی.می گویند حفظ عزت ملی برعهده مسولین است،خب مسولین را هم که ما تعیین می کنیم پس در انتخاب رءیس جمهور,نماینده مجلس و... باید بسنجیم   وببینیم مسولین را براساس چه معیار هایی مشخص می کنیم. هم چنین رهبری معظم اشاره می کنند ویژگی قیام نوزدهم دی شناخت دشمن  واقدام به موقع است، ولی هنوز بعضی از مردم در تشخیص دشمنی آمریکا مشکل دارند وهنوز برای برخی کمک های جمهوری اسلامی به کشورهای دیگر روشن نیست،باید این آگاهی وشناخت را افزایش دهیم.

والسلام علیکم ورحمت اله

ارتباط با امام جمعه