پنج شنبه 1396/6/2 - 30 : 5
مشخصات امام جمعه
محمدحسن محمدی
محمدحسن محمدی
زهان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/6
شرح رساله حقوق امام سجاد- حق همسایه

خطبه اول                             بسمه تعالی                          6/5/96

موضوع : شرح رساله حقوق امام سجاد (ع) : حق همسایه

و اما حق الجار فحفظته غائبا و کرامته شاهدا و نصرته و معونته فی الحالین جمیعا و لا تتبع له عورتا و لا تبحث له عن سوءة لتعرفها فان عرفتها منه عن غیر ارادة منک و لا تکلف کنت لما علمت حصینا و سترا ستیرا ....

و اما حق همسایه اینست که در غیاب او نگهبان او باشی و در حضورش او ر اگرامی داشته و یاور و کمک کار او در هر حال باشی و در صدد یافتن اسرار او مباش و از بدی او کاوش نکن که بفهمی چیست و اگر بدون عمد از او بدی دیدی برای انم چه فهمیدی همچون قلعه محکمی باش و در مشکلات او را رها مکن و هنگامی که نعمتی در او دیدی حسد مورز و از لغزش های او درگذر و اگر نادانی کرد در مقابلش بردبار باش .

حقوق همسایه در روایات:

پیامبر فرمودند : کسی که درب منزل خود را به عات ترس از همسایه نسبت به مال و ارز ببندد همسایه اش مومن نیست به  پیامبر گفته شد یا رسول الله حق همسایه بر همسایه  چیست ؟ فرمود: کوچک ترین حق همسایه بر همسایه این است که اگر او قرض خواست به او قرض دهد و اگر کمک خواست او را کمک کند و اگر چیزی به عنوان عاریه خواست به او عاریه دهد و اگر احتیاج به عطا و بخشش داشت به او عطا کند و اگر او را دعوت کرد اجابت کند و اگر مریض شد از او عیادت کند و اگر از دنیا رفت در تشییع جنازخ اش حاظر شود و اگر خیر و خوبی به او رسید خوشحال شود و حسادت نکند و اگر مصیبتی به او رسید به غم او غمناک شود- ساختمان منزلش را بلند نسازذ که سبب اذیت و ازار او شود. نسبت به اشرافی که به منزل او پیدا می کند و مهمتر اینکه جلوی فضا و دیدگاه او را سله نکند و از ورود هواتی سالم به منزل جلوگیری نکند و اگر چیزی خریده به منزل خود می برد  به او هدیه نماید یا طوری وارد منزل نماید که همسایه و فرزندانش انرا نبینند

سپس پیامبر فرمودند : بشنوید انچه را برای شما می گویم : حق همسایه را ادا نمی کند مگر کسی از افراد که مورد ترحم پروردگار قرار گرفته باشد و خداوند انقدر به من توصیه نمود که گمان کردم همسایه از همسایه ارث می برد.

قال رسول الله : من کان یومن بالله و الیوم الاخر فلا یوذیه جاره

کسی که ایمان به خدا و روز قیامت دارد نباید همسایه اش را اذیت کند

در روایت دیگری فرمود : قبل از خریدن خانه از همسایگان ان خانه جستجو کنید و قبل از سفر رفیق سفر را تعیین کنید چون عیب خانه را می شود با تعمیر بر طرف  کرد ولی همسایه معیوب را نمی توان به راحتی اصلاح کرد.

امام صادق فرمودند: مردی پیش پیامبر امد و از همسایه اش شکایت کرد پیامبر از او روی برگردانید دوباره امد و شکایت کرد پیامبر به علی و سلمان و مقداد فرمود بروید صدا بزنید که لعنت خداو فرشتگان بر کسی که همسایه اش را بیازارد.

پیامبر اکرم درباره ایه : یوم ینفخ فی الصور فتاتون افواجا   روزی که دمیده می شود در صور و شما فوج فوج وارد محشر می شوید فرمود : ده گروه از امت من به صورت های پراکنده و جدای از مسلمانان محشور می شوند  ....

هفتمین گروه کسانی هستند که مقطعه ایدیهم و ارجلهم با دست و پای بریده محشور می شوند و انها همان هایی هستند که یوذون الجیران  همسایه ها را ازار می دهند.

 

 


 

خطبه دوم                            5/4/95                                              مناسبت ها

  1.  در دهه کرامت به سر می بریم از اول دی القعده تا 11 دی القعده که ولادت با سعادت امام رضا است را دهه کرامت نامیده اند.

فاطمه معصومه دختر رسول خدا دختر فاطمه و خدیجه دختر امیرالمومنین و امام حسن و امام حسین و دختر امام و خواهر امام و عمه امام جواد است که این تعبیرات بیانگر ان است که ایشان فرزند روح و جسم پیامبیر است.

امام صادق : برای خدا حرمی است که مکه است و برای پیامبر حرمی است که مدینه است وبرای امیر المومنین حرمی است که کوفه است و برای من و فرزندان من حرمی است که در قم است و بدانید که بهشت هشت درب دارد که سه تای از ان به سوی قم باز می شود و بانویی در انجا فوت می کند که نامش فاطمه دختر موسی بن جعفر است و همه شیعیان ما به شفاعت ایشان وارد بهشت می شوند.

فاطمه معصومه عالمه بود:

روزی جمعی از شیعیان برای شنیدن پاسخ سواتلاتشان وارد مدینه شوند تا محضر موسی بن جعفر برسند ان حضرت در سفر بود انها سوالاتشان را به خانواده موسی بن جعفر دادند تا در سفر بعدی جواب انرا بگیرند هنگام خداحافظی دیدند که فاطمه معصومه جواب همه را داده اند انها خوشحال شدند و به سوی وطن برگشتند در مسیر راه به موسی بن جعفر برخوردند و ماجرا را به ایشان گفتند و حضرت جواب های دخترشان را مطالعه کردند دیدند همه جواب های ش درست است سه بار فرمودند فداها ابوها پدرش به فدایش باد.

ولادت امام رضا (ع) پس از شهادت جد بزرگوارشان امام صادق واقع شد و یکی از ارزوهای اتمام صادق این بود که زنده باشند و نوه خود را زیارت کنند و لذا به موسی بن جعفر فرمودند عالم ال محمد در سلب توست و ای کاش او را درک می کردم و حتما نام او هم نام امیرالمومنین است

نجمه خاتون مادر گرامی ان حضرت که در تقوا و عفاف سرامد بود می گوید هنگامی که پسرم را به بار داشتم هیچ گومه سنگینی احساس نکردم و هنگامی که می خوابیدم صدای تسبیح و تحلیل و حمد او را می شنیدم هنگامی که پسرم به دنیا امد موسی بن جعفر پس از گفتن اذان و اقامه قنداقه را به دست من دادند و فرمودند بگیر این نوزاد را که باقیمانده خدا و حجت او بعد از من در روی زمین است.

  1.  یکشنبه 8 مرداد 6 ذی القعده  روز بزرگداشت حضرت احمدبن موسی (شاه چراغ):

حضرت احمدبن موسی فردی کریم النفس و جلیل القدر و پرهیزکار بود چون خبر شهادت موسی بن جعفر به مردم مدینه رسید مردم رفتند با احمد بن موسی به عنوان امام بعد از موسی بن جعفر بیعت کنند لکن ایشان به ممبر رفت و مردم را برای بیعت با  علی بن موسی الرضا تشویق کرد و مردم با امام رضا بیعت کردند.

 پس از هجرت امام رضا به خراسان بنی هاشم گروه گروه از مدینه به طرف خراسان رهسپار شدند از جمله احمدبن موسی با 12 هزار نفر به طرف خراسان حرکت کردند که در فارس 8 کیلومتری شیراز با نیروهای خلیفه عباسی درگیر شدند و حضرت به شهادت رسید.

  1.  8 مرداد سالروز درگذشت فقیه مجاهد و پارسا ایت الله مشکینی رئیس مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قم 1386:

مرحوم ایت الله مشکینی یار دیرین امام بود و بارها تبعید شد به ماهان کرمان و از ان جا به پلپایگان تبعید شد وی بعد از انقلاب امام جمعه قم بود و از سال 1361 تا پایان عمر با برکت خود رئیس مجلس خبرگان رهبری بود و در تیرماه 1386 در بیمارستان بقیعه الله بستری شد ودر سن 86 سالگی دار فانی را وداع گفت

  1.  چهارشنبه 11 مرداد سالروز شهادت شهید ایت الله شیخ فضل الله نوری از رهبران مشروطه مشروعه 1288 :

شیخ فضل الله نوری در پیروزی نهضت مشروطه نقش مهمی را ایفا کرد اما پس از انحرام این نهضت با روشنفکران غرب زده مخالفت کرد او خواهان مشروطه مشروعه بود که احکام دین اسلام و قوانین قران در ان پیاده شود و حکومت لایک جایگذین اسلام نشود ولی مشروطه خواهان پس از انکه تهران را فتح کردند و پس از سقوط محمد علی شاه با هدایت خارجی ها  منزل شیخ فضل الله نوری را محاصره کردند و یک نفر از سفارت روس وارد منزل ایشان شد و از ایشان خواست به سفارت خانه روس پناهنده شود تا کشته نشود شیخ فرمود ایا روا است که بعد از هفتاد سال که محاسنم را در راه اسلام سفید کرده ام زیر بیرق کفر بروم سپس شیخ را دستگیر کردند و پس از سه

روز محاصره صوری خحکم اعدام ایشان صادر شد.

  1.  حتک حرمت مسجدالاقصا = اعلان جنگ علیه جهان اسلام:

حوادث خشونت بار این روزها در مسجدالاقصا که منجر به شهادت جمعی از فلسطینی ها و مجروح شدن بیش از 400 نفر قلب تمام ازادی خواهان جهان را جریحه دار کرد این تهاجمات وحشیانه که به دنبال طرح شوم یهودی سازی قدس شریف و حتک حرمت مسجدالاقصا بود به مثابه اعلان جنگ به جمیع مسلمانان جهان تلقی می گردد.

واکنش علما و اندیشمندان و ملت های مسلمان جهان و اعلان انزجار از این عمل وحشیانه توسط اسرائیل بار دیگر نشان داد که همواره مسئله اول جهان اسلام فلسطین و قدس شریف می باشد و ورود به مسجدالاقصا را خط قرمز خود می داند و با حساسیت تحولات فلسطین را تا محو قده سرطانی اسرائیل دنبال خواهد کرد و از نهاد ها و سازمان های بین المللی و مدعیان حقوق بشری برخورد جدی با اقدامات ضد بشری اسرائیل را همواره مطالبه می نماید به اتمیر روزی که این غده سرطانی از پیکره امت اسلامی محو گردد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه