جمعه 1396/2/8 - 44 : 18
مشخصات امام جمعه
محمدحسن محمدی
محمدحسن محمدی
زهان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/25
شرح رساله حقوق امام سجاد- حق شاگرد

خطبه اول                    بسمه تعالی                 25/1/96       (حق شاگرد)

موضوع : شرح رساله حقوق امام سجاد (ع):

و اما حق رعیتک با العلم فانم تعلم  ان الله قد جعلک لهم فیما اتاک من العلم و ولاک من خزانه الحکمه.....

و اما حق شاگردانی که رعیت علمی تو هستند اینست که خدا بوسیله علمی که به تو داده و خزانه حکمتی که در اختیار تو نهاده تو را سرپرست شاگردانت ساخته اگر در این سرپرستی که خدایت عنایت کرده خوبی داشته باشی و به جای یک خزانه دار مهربان و خیر خواه باشی که وقتی نیازمندی را دید از اموالی که بدست اوست به او دهد فرد خادم با ایمانی هستی وگرنه به خدا خائن و به خلقش ظالمی و موجب سلب عزت و نعمتش شده ای.

موضوعاتی که امام سجاد (ع) در این قسمت مورد توجه قرار داده است عبارت است از :

 1.  علم و حکمتی که استاد فرا گرفته از نعمتهای خداوندی است و خود او ذاتا هیچ ندارد با توجه به این موضوع غرور علمی را از استاد برطرف می سازد.
 2.  اینکه استاد در دانش و حکمت خزانه دار دیگران است و باید در تقسیم این خزانه مهربان و گشاده رو باشد
 3.  استاد بزل و بخشش از خزانه علم را مثل بزل و بخشش از خزانه مال دانسته که نباید در بزل ان بخل بورزد.
 4.  اگر استاد به وظیفه عمل کند همچون امانت داری است که در حفظ امانت جدی و کوشا بوده و اگر عمل نکند به منزله افراد خیانت کار است که درباره مردم ستم روا داشته و انها را از عزت و حقوق خود باز داشته است.

ویژگی های استاد خوب:

 1.  یک استاد خوب کسی است که تا اهلیت و قابلیت پیدا نکند بر کرسی درس تکیه نزند مگر اینکه صالحان استادی او را تصدیق کنند.
 2. موجب زلت و کوچکی مقام علم نشود به این معنا که علم را در اختیار نااهلش قرار ندهد.
 3.  استاد به تمام معنا به علم خود عامل باشد و میوه های علم از شاخسار وجودش چیده شود امام صادق (ع) فرمود : من صدق فعله قوله فهو عالم و من لم یصدق قوله فعل فلیس بعالم. عالم کسی است که فعلش قولش را تصدیق کند و کسی که عمل او گفتارش را تصدیق نکند عالم نیست.
 4.  حسن خلق و تواضع استاد و بارفق و مدارا اموزش دادن که پیامبر درباره علما فرموده اند : علما امتی کانبیاء بنی اسرائیل همانگونه که در نبوت حسن خلق و مدارا لازم است در استادان نیز باید چنین باشد.
 5.  از اموزش افراد به بهانه اینکه خلوص ندارند سرباز نزند بلکه در حین اموزش ارام ارام در او خلوص ایجاد کند که اگر علم همراه اخلاص نباشد به قول امیر المومنین مانند گردنبندی است که به گردن خوک اویزان شده است.
 6.  هر گاه دل اماده ای یافت از بزل علم دریغ نورزد که امام باقر فرمود زکات علم تعلیم به بندگان خداست
 7.  در اظهار علم و حق باندازه توان جدی باشد  که پیامبر فرمود اذا ظهرت البدع فی امتی فلیظهر العالم.

علمه فمن لم یفعل فعلیه لعنه الله  (اصول کافی ج1 ص 45)

زمانی که بدعتی  و خلافی در بین امت ظاهر شود برعالم است که در مقابل ان بایستد و علم خویش را ظاهر سازد اگر چنین نکرد لعنت خدا بر او باد.

 1.  بر دانش اموزان بزرگی و تفاخر نکند و بات انان فروتنی نماید
 2. ارزش و فضیلت علم را برای انها توضیح دهد و بفهماند که مقام علما مقام انبیا است

ارزش جویندگان علم از دیدگاه رسول اکرم(ص):

 1.  پیامبر اکرم فرمودند : کسی که دوست دارد زیارت کند ازاد شده های از اتش جهنم را از طرف خدا نگاه کند به جویندگان علم سوگند به ان خدایی که جانم در قبضه قدرت اوست هیچ طالب علمی نیست که به درب خانه عالمان رفت و امد کند مگر اینکه خداوند در هر قدمی که برمی دارد عبادت یکساله برای او ثبت می کند و در هر قدمی که بر می دارد شهری را در بهشت برای او بنا سازد بر روی زمین که راه می رود طمین برای او طلب امرزش می کند و صبح و شامش با امرزش خدا همراه است و فرشتگان گواهی می دهند که این افراد ازاد شدگان از اتش هستند.
 2.  قال رسول الله (ص) : من طلب العلم فهو کالصائم نهاره القائم لیله و ان بابا من العلم یتعلمه الرجل خیرا من ایکون ابو قبیس ذهبا فانفقه فی سبیل الله.

کسی که به دنبال طلب نمودن علم است مانند کسی است که روز ها را روزه می گیرد و شب ها را شب زنده داری می نماید و هر بابی که از دانش می اموزد برای او بهتر است از اینکه کوه ابوقبیس برای او طلا باشد و در راه خدا انفاق کند.

 

خطبه دوم                   مناسبتها                       25-1-1396

 اعتکاف و همت جوانان :

65 درصد شرکت کنندگان در اعتکاف جوانان بودند و به گواه اطلاعات هر سال این مراسم معنوی با شکوه تر برگزار می شود و امسال حدود 800000 نفر در سراسر کشور در اعتکاف شرکت کردند و این نشان دهنده گرایش اکثر جامعه به دین و ارزشهای انقلاب است.

 1.  مقام معظم رهبری در دیدار نوروزی فرماندهان ارشد تیروهای مسلح فرمودند : نظام اسلامی مظهر شعار محقق شده  ( می شود و می توانیم ) است در حالی که در دوران قریب به چهل سال بعد از انقلاب اسلامی کشور ما همواره در معرض کارشکنی های گوناگون دشومنان به خصوص امریکا بوده است که می خواهند به مردم و مسئولان کشور القا کنند که نمی شود و نمی توانیم

نمونه هایی از تحقق شعار می شود و می توانیم:

بر خلاف خواست دشمنان ایران اسلامی بعد از انقلاب با این همه محاصره اقتصادی موفقیت های چشمگیری داشته که به بعضی اشاره می شود:

در عرصه های زیر ساخت ها تلاش های ملت و مسئولان باعث شده که راه های اصلی و فرعی کشور 6 برابر شود و میزان راه اهن کشور به  برابر2 افزایش یابد و سد های مخزنی 30 برابر افزاشی یافته و از 13 سد به 400 سد افزایش یابد و میزان تولید برق کشور 14 برابر شده است و بیش از 99 درصد روستاهای بالای 20 خانوار دارای برق شده اند در عرصه علم و فناوری ایران اسلامی از رتبه 53 به 16 ارتقا یافته و در شیمی از رتبه 48 دنیا به رتبه 11 و در فیزیک و نجوم از 64 به 19 ارتقا پیدا کرده است در عرصه های پزشکی موفقیت های چشم گیری داشته است به عنوان مثال میزان مرگ و میر کودکان در هر 1000 تولد از 44 به 14 کاهش یافته که بهبودی قابل توجه در بهداشت کشور است.

 

انتخابات مایه افتخار و غرور:

همه شرایط به فضل الهی اماده است تا درروز 29 اردیبهشت ملت شریف ایران اسلامی بار دیگر جوهره انقلابی خود را در اوج بصیرت و اگاهی و یک پارچگی به نمایش بگزارد

چند نکته درباره انتخابات:

حضور حد اکثری مردم: مرحوم امام (قدس سره) فرمودند : شرکت در انتخابات یک وظیفه الهی و ملی  و انسانی است و باید همه ما شرکت کنیم.

 1.  اهمیت انتخابات: انتخابات سرمایه گزاری عظیم ملت ایران و ثمره مردم سالاری دینی است انتخابات یگ حادثه بزرگ و مهم است چون مردم اختیار کشور را برای مدت 4 سال به دست انسانی خواهند داد که از نظر قانونی اختیارات بسیار وسیعی دارد و می تواند ملت و کشور را به جلو ببرد یا متوقف کند یا خدای ناکرده به عقب برگرداند.
 2.  رفتارهای مقرضانه دشمن: دشمن هیچپاه از بدگویی نسبت به جمهوری اسلامی دست بر نمی دارد در انتخابات پرشور مردم در 2 خرداد 78 دشمنان گفتند مردم پای صندوق های رای رفتند تا به جمهوری اسلامی نه بگویند  در انتخابات شوری ها مردم تهران کمتر شرکت کردند باز گفتند مردم شرکت نکردند یعنی به جمهوری اسلامی گفتند  نه  و امروز منافقین که در سال 1360 پس از عزل بنی صدئر اعلامیه جنگ  تمام عیار با جمهوری اسلامی را صادر کردند و در تهران و چند شهر دیگر دست به ترور و اشوب زدند و و دهها نفر را به شهادت رساندند و در 6 تیر 1360 با انفجار بمب در مسجد ابوذر سوء قصد به جان مقام معظم رهبری و سپس در 7 تیر همان سال با انفجار در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی 72 نفر از مسئولان دلسوز نظام از جمله ایت الله دکتر بهشتی را به شهادت رساندند و دو ماه بعد رئیس جمهور وقت محمد علی رجایی و نخست وزیر دکتر باهنر و ترور شهدای محراب را در پیش گرفتند و طی 2 سال 1360 و 1361 نهداد 366 مورد ترور مردم عادی در استان تهران انجام دادند و سپس با رپزیم بعث و صدام همکاری داشتند الان دلسوز انقلاب شدند و شخصیت ها را  تخریب می کنند و برای مردم ایران تکلیف معین می کنند.

 سه شنبه 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی:

29 فروردین روز بزرگداشت حماسه افرینی های دلاور مردان نیروی زمینی ارتش است ارتش در کنار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی وظیفه پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پیوستن ارتش به ملت از سوی عناصر ضد انقلاب داخلی شعار انهلال ارتش و ایجاد ارتش بی طبقه توحیدی زمزمه می شد که مرحوم امام مشروعیت ارتش را موردئ تایید قرار دادند و فرمودند ارتش اسلامی و متعلق به مردم است و با کمال اقتدار از انها خواست در روز  29 فروردین وفاداری خور را به ملت اعلام کند و از مردم خواست که رسما ارتش را اسلامی بشناسند و پشتیبانی خود را از ارتش اعلام کنند.

ارتش و جنگ تحمیلی :

پس از پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان اسلام ناجوان مردانه به وسیله صدام جنگ را بر مردم ایران تحمیل کردند و عراق با 12 لشگر زره ای و بهره گیری از تمام امکانات تسحیلاتی شرق و غرب به ایران حمله کردند ارتش کفر ستیز اسلام در برابر دشمن متجاوز ایستاد و طی 8 سال دفاع مقدس دوشادوش سپاه و. نیروهای مردمی موفق به دفعه تجاوز دشمن شد و با تقدیم 48000 شهید و 200000 جانباز ارتش جمهوری اسلامی به میهن اسلامی توانست به خوبی از کشور دفاع کند و دشمن متجاوز را از کشور بیرون کند

اخبار
ارتباط با امام جمعه