پنج شنبه 1396/5/26 - 33 : 8
مشخصات امام جمعه
احمد نجمی پور
احمد نجمی پور
سرايان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/30
کرامت دختران در فرهنگ اسلامی و سبک زندگی

خطبه اول30/تیر/96

الحَمدُلله الَّذی خَلَق السمواتِ و الارض و جَعَل الظُلماتِ و النور ثُمّ الَّذینَ كَفَروا بِرَبّهم یَعدِلون وَ الصَّلوه وَ السَّلام عَلی الهادی البَشیر، السّراجِ المُنیر، سَیدنا سَید الانبیاء وَ المُرسَلین، ابالقاسِم محمّد و علی آله الطَیبینَ الطاهِرین وَ لا سیَّما بَقیه الله فی الاَرَضیناوصیکم عبادا…

تقوا مصونیت است: نباید تصور کرد که تقوا از مختصات دینداری است از قبیل نماز و روزه، بلکه تقوا لازمه انسانیت است. انسان اگر بخواهد از طرز زندگی حیوانی و جنگلی خارج شود ناچار است که تقوا داشته باشد. در قرآن می فرماید«أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيانَهُ عَلي‏ تَقْوي‏ مِنَ اللَّهِ وَ رِضْوانٍ خَيْرٌ أَمْ مَنْ أَسَّسَ بُنْيانَهُ عَلي‏ شَفا جُرُفٍ هارٍ فَانْهارَ بِهِ في‏ نارِ جَهَنَّمَ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمينَ»آیا کسی که بنیاد کار خود را بر پایه تقوا و رضای خدا نهاده بهتر است یا کسی که بنای خود را بر لب پرتگاهی فرو ریختنی نهاده و با آن در آتش دوزخ سرنگون می گردد؟تقوا محدودیت نیست، مصونیت است. فرق است بین محدودیت و مصونیت. اگر هم نام آن را محدودیت بگذاریم محدودیتی است که عین مصونیت است. تقوا برای روح مانند خانه است برای زندگی، و مانند جامه است برای تن. اتفاقا در قرآن مجید از تقوا به جامه تعبیر شده. در سوره مبارکه اعراف آیه 26بعد از آنکه نامی از جامه های تن می برد می فرماید:«وَ لِباسُ التَّقْوى‌ ذلِكَ خَيْرٌ»تعبیر به مصونیت یکی از تعبیرات امیرالمؤمنین است. در یکی از کلماتش می فرماید: «الا فصونوها و تصونوا بها» تقوا را حفظ کنید و به وسیله تقوا برای خود مصونیت درست کنید. خیلی عجیب است! شما تقوا را نگه دارید و تقوا شما را نگه دارد. مثل این است که انسان لباس را نگه می دارد و لباس انسان را. انسان لباس را نگه می دارد از اینکه گم شود یا دزد ببرد و لباس انسان را نگه می دارد از اینکه سرما یا گرما بخورد این دو با هم منافات ندارند. می فرماید شما تقوا را نگه دارید و تقوا شما را نگه دارد. شما باید نگهدار آن باشید و آن نگهدار شما باشد. پس تقوا تنها نه اینست که قید و محدودیت نیست بلکه عین حریت و آزادی است.

کرامت دختران در فرهنگ اسلامی و سبک زندگی

دوری از سبک زندگی موجب شده تا دختران ما در ایران اسلامی در نوک پیکان تهاجم فرهنگی دشمن قرار گیرند. اول ذی القعده روز میلاد باسعادت بانوی کرامت اهل بیت حضرت معصومه و آغاز هفته کرامت است. دهه با کرامتی که آغازش میلاد دختر امام هفتم و پایانش روز میلاد پسر امام هفتم یعنی تولد میلاد مسعود خورشید تابناک سلطان قلبهای عاشقان اهل بیت حضرت علی ابن موسی الرضاست.

روز میلاد حضرت معصومه(س) بهترین بهانه برای نامگذاری روز ملی دختران است. دختران پاک نهادی که در فرهنگ اسلامی –ایرانی جایگاهی ویژه دارند و همین برتری سبب شده تا دشمن برای سقوط دختران ما و مادران آینده و کسانی که از دامنشان مرد به معراج می رسد مورد هجمه های فرهنگی قرار گیرند.دختران در اسلام عزیز خانواده اند و جایگاه والایی دارند و رفتار پیامبر گرامی اسلام نمونه ای از تجلیل دختران می باشد که می فرمود«پاره تن»«اُم ابیها»«ثمره فؤادی»«بضعه منی» «فداها ابوها»و تمام قد جلوی دخترش در جمع بلند می شد و احترام می کرد.

چند روایت در باب دختر داری: مستحب است انسان در صورتی که از دختر داشتن محروم است دست نیاز به جانب حق تعالی بردارد و برای دختر دار شدنش با حال اخلاص به درگاه حق دعا کند وبنالد.

حضرت ابراهیم خلیل با داشتن فرزندانی چون اسماعیل و اسحاق به درگاه خدا جهت دختر دار شدن نالید و امام صادق دعایش را چنین نقل می کند.«إنّ إبراهیم خلیل الرحمان سألََربَّهُ أَنَّ یَرزُقَهُ اِبنَهَ تَبکیِه- بعد مَوتِه» از خدا درخواست دختر کرد تا بعد مرگش گریه کننده و ناله کننده و مجلس گرم کن و یادآور داشته باشد. اینکه پیامبر اولوالعزمی مثل ابراهیم برای دختر دار شدن به درگاه خدا استغاثه کرده نشان از اهمیت توجه به فرزند دختر می باشد.پیامبر گرامی اسلام فرمودند:«نِعْمَ الْوَلَدُ، الْبَناتِ؛ مَلَطَّفاتٌ مُجَهَّزاتٌ، مُؤَنَّساتٌ، مُبارَكاتٌ، مُفَلَّياتٌ» دختران چه فرزندان خوبى هستند! چرا كه گرم و با لطافتند، آماده به خدمتند، انس‏گير و با الفتند، با بركتند، و پاكيزه‏اند.

به شخصی که کنار پیامبر نشسته بود خبر آوردند همسرت دختر آورده، دیدند رنگش تغییر کرد حضرت از علتش پرسید؟ گفت الان به من خبر دادند دختر دار شده ام. حضرت با عتابی به او فرمودند:«ما لَكُمْ! رَيْحانَةٌ أَشُمُّها وَ رِزْقُها عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ. وَ كانَ(ص) أَبا بَناتٍ »شما را چه مى‏شود! گياه خوشبويى است كه آن را مى‏بويم و روزى او هم، بر عهده خداوند عز و جل است. و حضرت(ص) پدر چندين دختربود. سپس رو به اصحاب کردند و فرمودند: کسی که یک دختر دارد مشکل دارد در تربیتش، در حفظش، تهیه جهازش، عروسی اش و بهره داماد داری اش. و هر کس 2 تا دختر دارد خدا به فریادش برسد. و هر کس 3 تا دختر دارد کارش جهاد در راه خداست و هر کار مکروهی را معاف است. و هر کس 4 دختر دارد. ای بندگان خدا او را کمک کنید/ به او قرض بدهید، او را یاری نمایید/به او رحم و مهربانی کنید. بعد فرمودند: «چقدر دختر عزیز است». پیامبر حدیثی به این مضمون فرموند: شخصی که دارای سه دختر- یا سه خواهر- باشد تکلیف جهاد از دوش او برداشته می گرددو او از پرداخت مالیات و عوارض معاف خواهد بود.پیامبر(ص)«مَنْ عالَ ثَلاثَ بَناتٍ اَوْ ثَلاثَ اَخَواتٍ وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّة.قِيلَ: يا رَسُولَ اللَّه! وَاثْنَتَيْنِ؟قالَ: وَاثْنَتَيْنِ.قِيلَ: يا رَسُولَ اللَّهِ! وَ واحِدَةً؟قالَ: وَ واحِدَةً»: كسى كه سه دختر يا سه خواهر را سرپرستى كند؛ بهشت بر او واجب گردد.(حتما هرکه  2 همسر را سرپرستی کند به جهنم می رود و بدترین نفرین اینه که به شما بگن  الهی که بری 2 تا زن بگیری).حضرت چنان مقام دختر را بالا بردند که اصحابشان را به یاری دختر داران دعوت کردن و کمک به دختران را وظیفه الهی می شمارد.

مردی در زمان امام صادق(ص) دختر دار شد خدمت امام رسید حضرت او را ناراحت و خشمگین دید به او فرمود:«قالَ لي أَبُوْعَبْدِاللَّهِ(ع): بَلَغَني اَنَّهُ وُلِدَ لَكَ اِبْنَةٌ فَتَسْخَطُها؛ وَ ما عَلَيْكَ مِنْها؟ رَيْحانَةٌ تَشُمُّها وَ قَدْ كُفِيْتَ رِزْقَها، وَ كانَ رَسُولُ اللَّهِ(ص) أَبا بَناتٍ» به من خبر رسيده كه داراى دخترى شده‏اى، اما براى آن ناراحت و خشمناكى؛ چه ضررى به تو دارد؟ گياه خوشبويى است كه آن را مى‏بويى و روزى‏اش هم كه به عهده تو نيست.

«أَرأَيْتَ لَوْ أَنَّ اللَّهَ اَوْحى‏ اِلَيْكَ أَنْ أَخْتارَ لَكَ اَوْ تَخْتارَ لِنَفْسِكَ، ما كُنْتَ تَقُولُ؟قالَ: كُنْتُ اَقُولُ: يا رَبِّ! تَخْتارُ ليِ.قالَ: فَاِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ قَدِ اخْتارَ لَكَ» فکر کن خدا به تو وحی می کرد و می گفت: من برای تو انتخاب کنم که خدای تو هستم، یا تو با بودن من انتخاب می کنی؟ چه جواب می دادی؟ عرض کرد می گفتم ای خدای من تو برایم انتخاب کن. امام صادق فرمودند هم اکنون خدای مهربان برای تو دختر دار شدن را انتخاب کرده است چرا ناراحتی؟بعد حضرت فرمودند«الْبَناتُ حَسَناتٌ وَ الْبَنُونَ نِعْمَةٌ وَ إنَّما يُثابُ عَلَى الْحَسَناتِ وَ يُسْأَلُ عَنِ النِّعْمَةِ» دختران، حسنه و نيكى‏اند، و پسران، نعمتند. و همانا بر حسنات ثواب و پاداش داده مى‏شود ولى از نعمت سؤال و بازخواست مى‏گردد.يكى از جنبه‏هاى حسنه بودن دختران، خود وجود آنان و بها دادن به آنهاست، چرا كه مبارزه‏اى عملى با فرهنگ جاهلى است.

در شب معراج به پیامبر فرمودند:«قل لاباءالبنات لا تضیقن صدورکم علی بناتکم فانی کما خلقتهن ارزقهن» به دختر دارها بگو بر دختر داشتنشان بی حوصلگی نکنند همانطور که آنها را آفریدم روزی می دهم. یعد حضرت فرمودند:« إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى عَلَى الْإِنَاثِ أَرَقُّ مِنْهُ عَلَى الذُّکُورِ وَ مَا مِنْ رَجُلٍ یُدْخِلُ فَرْحَهً عَلَى امْرَأَهٍ بَیْنَهُ وَ بَیْنَهَا حُرْمَهٌ إِلَّا فَرَّحَهُ اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَهِ» خداوند به دختر مهربانتر از پسر است کسی که باعث خوشحالی دختر شود خداوند روز قیامت او را خوشحال می کند. و نیز فرمودند:«خَيْرُ اَوْلادِكُمْ الْبَناتُ» بهترین فرزندان شما دختران شمایند. پيامبر اكرم(ص):« مِنَ الْمَرْأَةِ أَنْ يَكُونَ بِكْرُها جارِيَةً»از ميمنت و خوش‏قدمى زن، اين است كه اولين فرزندش دختر باشد.

وجدانا هیچ فرهنگی مثل دین اسلام بدین صورت از دخترداری جانبداری نکرده در حالیکه و ضع دختران و زنان در خیلی از ادیان و ضعیت مناسبی نداشته و این توجه دین مبین اسلام و شخص نبی مکرم باعث شد یک انقلاب معنوی عظیمی در مسأله حیات دختران و زنان و زن داری و دختر داری ایجاد شود و همه مدیون توجه پیامبر به نعمت دختردار شدن بود.

 

خطبه دوم 30/تیر/96

الحَمدُ وَ الثَناء لِلّهِ رَبِّ العالَمین وَ الصَّلوه وَ السَّلام عَلی اَشرَفِ الاَنبِیاءِ وَ المُرسلین الَّذی سَمَّیتُ فی السَّماءِ بِاحَمدِ وَفِی الاَرضینَ بِا اَبَالقاسِمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍوَعَلی اَهل بَیتِه الطَیِّبینَ الطّاهِرین سِیِماعَلیَ بنِ اَبیطالِب وَعَلی صِدیقَهِ الطاهِرَه وَعَلَی الحَسَنِ وَالحُسینِ وَعَلی عَلیِ بنِ الحُسین وَمُحَمَّدٍبنِ عَلِیٍّ وَجَعفَرمُحَمَّدٍ وَمُوسَی بنَ جَعفَرٍ وَ عَلِیَّ بنَ مُوسَی الرِّضا وَ مُحَمَّدَبنَ عَلِیٍّ وَ عَلِیَّ بنَ مُحَمَّد وَالحَسَنَ بنَ عَلِی وَالحُجَّهَ القائِمُ صَلَواتُ اللهِ وَسَلامَهُ عَلَیهِ وَعَلیهُم اَجمَعین.

جدول مناسبتها

جمعه/30تیر/26 شوال:روز بزرگداشت آيت‌الله سيدابوالقاسم كاشانى‌/قيام مردم مسلمان ايران به رهبرى آيت الله كاشانى (1331 ه.ش).

            3شنبه3مرداد/1ذيقعده:ولادتباسعادتحضرتفاطمهمعصومه(س)173ه.ق)روزدختران‌ - آغازدههكرامت‌ / آغازهفته حج‌‌

            5مرداد/3ذیقعده:اقامه اولين نمازجمعه در تهران به امامت مرحوم آيت‌الله سيدمحمودطالقانى(ره)(1358ه.ش)/ سالروز عمليات افتخارآميز مرصاد (1367ه.ش).

جایگاه نماز جمعه در حکومت اسلامی: نماز جمعه یکی از زیبا ترین و اثر گذارترین جلوه های بعد عبادی و سیاسی و اجتماعی دین مبین اسلام است. که در نخستین روز های هجرت پیامبر عظیم الشان اسلام از مکه به مدینه بنیان نهاده شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی این فریضه اسلامی که سالها متروک و مهجور مانده بود با دستور و حکم حضرت امام به امامت مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی در 5 مرداد سال 58 در دانشگاه تهران برگزار شد و پس از آن به تدریج اقامه این فریضه عبادی، سیاسی در سراسر کشور گسترش پیدا کرد.نماز جمعه تریبون حکومت اسلامی و هدایتگر حاکمان و مسئولان کشور است و به تعبیر حضرت امام نماز جمعه نمایش قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است و باید هرچه با شکوه تر برگزار شود.آغاز دهه کرامت:دهه کرامت یادآور لطیفترین علایق مهر و وفاداری کم نظیر خواهری نسبت به مقام شامخ و معنوی برادرش علی ابن موسی الرضاست، مهر و فایی که خواهری دلداده را به هجرت و غربت و بیماری و مرگ در عنفوان جوانی واداشت، مهربانی ای که جز در مورد امام حسین و حضرت زینب سابقه ندارد.دهه کرامت تداعی کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ،زنان والامقام و یاد آور تحول آفرینی بانوان آسمانی است. شروع دهه کرامت با تولدی بانویی آغاز می شود که با هجرتش دنیا را متحول می کند و هجرتی که با دفن پیکرش در قم منشأ تحولات و هدایت ایران و جهان می شود. شخصیت رفیعی که همه اهل بیت با جلالت و عظمت از او یاد کرده اند و امام کاظم (ع) با داشتن 37 فرزند، در میان همه فرزندانش بعد از امام رضا(ع) این بانوی مکرم مثل ستاره ای می درخشید و بعد از برادرش امام رضا هیچ فرزندی همسنگ و همطراز او نمی شود.مبلغین عزیز در این دهه به تبیین شخصیت گرانقدر این خواهر و برادر بپردازند و دهه کرامت باید دهه «ترویج فرهنگ اهل بیت» باشد.

گراميداشت عمليات مرصاد: عملیات مرصاد در5 مرداد سال 67  با رمز مبارک یا علی بن ابیطالب به منظور مقابله با منافقین در منطقه اسلام آباد در استان کرمانشاه آغاز گردید.دفاع مقدس ملت ايران در آخرين سال خود شاهد حوادث تلخ و شيرين بسيارى بود. فشار طاقت‌فرساى قدرت‌هاى استكبارى، جمهورى اسلامى ايران را با مشكلات فراوانى در زمينه‌هاى نظامى، سياسى و اقتصادى مواجه ساخته بود. از سوى ديگر، رژيم متجاوز بعثى نيز با استفاده از حمايت‌هاى گسترده شرق و غرب، ضمن بازسازى ارتش شكست‌خورده خود براى هجومى دوباره خود را آماده مى‌كرد. بر همين اساس در سال پايانى جنگ، حوادث و تحولات نظامى و سياسى، روندى پر شتاب به خود گرفت. در تيرماه ۱۳۶۷ جمهورى اسلامى ايران رسما قطعنامه ۵۹۸ را پذيرفت در حالى كه از بدو تصويب اين قطعنامه در ۳۰ تير ۱۳۶۶، ايران آن‌را رد نكرده بود و براى تأمين اهداف خود، از طريق مذاكره با دبيركل سازمان ملل، براى پذيرش قطعنامه شروطى را طى نموده بود و در واقع عملا آن‌را به‌صورت مشروط پذيرفته بود. اما به‌دليل كارشكنى آمريكا، انگليس و فرانسه در طول مذاكرات و ورود مستقيم آمريكا به جنگ با ايران، پس از مشورت و تصميم مسؤولان عالى‌رتبه، با موافقت امام خمينى، در ۲۷ تيرماه سال ۶۷ ايران اعلام كرد قطعنامه ۵۹۸ را بدون قيد و شرط پذيرفته است.

مِرصاد:سالروز ثبت يك نام بزرگ در ادبيات دفاع مقدس يا همان كمينگاهي كه خداوند براي نابودي منافقين و كفار تدارك ديده است.مرصادآخرين حربه‌ي صدام براي مقابله با ايران است. پذيرش قطعنامه ۵۹۸ شوراي امنيت سازمان ملل از سوي ايران در تاريخ ۲۷ تيرماه سال ۶۷ موجب شد، ارتش عراق در اقدامي شتاب‌زده، منطقه خوزستان را بار ديگر مورد هجوم گسترده قرار داده و تا جاده اهواز به خرمشهر پيشروي كنه و خرمشهر را نيز در معرض تهديد قرار بده. لذا تهاجم ديگري را در تاريخ 3 مرداد ۶۷ از طريق مركز كرمانشاه و با به‌كارگيري نيروهاي گروهك تروريستي منافقين آغاز كرد. که در پي حركت و تلاش مذبوحانه گروهك تروريستي منافقين براي ضربه زدن به نظام اسلامي، رزمندگان اسلام به‌سرعت وارد عمل شده و با عمليات«مرصاد» به مقابله با منافقين برخاستند.

مسأله كابينه دوازدهم: کابینه دوازدهم به فضل الهى پس از رايزنى‌ها و اما و اگرها و نيز فشارها و سفارشها و حتى برخى سهم‌خواهى‌ها، بالاخره ممكن است در روز تحليف رئيس جمهور در مجلس شوراى اسلامى (۱۴ مرداد) به نمايندگان ملت معرفى تا در فرايند قانونى رأی اعتماد خویش را بگیرندآنچه بيش از هرچيز بايد براى رياست محترم جمهورى و نيز نمايندگان محترم ملت در مجلس شوراى اسلامى مورد عنايت و توجه ويژه باشد، نيازها و ضرورتها و انتظارات به‌حق مادى و معنوى مردم از طرفى و مصالح و منافع ملى از جهت ديگر است. چه آن‌كه فرصتهاى چهار ساله سريع‌تر از آنچه كه فكرش را مى‌كنيم خواهد گذشت و آنچه به‌جاى مى‌ماند، حسرت فرصت‌هاى طلایى از دست رفته براى خدمت بيشتر و ثبت خاطره‌هايى شيرين و بهتر در حافظه ملت بزرگ ايران است. چه بسيار شخصيتهاى وارسته و بى‌آلايشى كه در تاريخ كشورمان ايران اسطوره گرديده و همچون شهيدان رجايى و باهنر براى هميشه زمان در خاطره‌ها جاودانه ماندند.

    اميدواريم كابينه دوازدهم، سرآمد همه دولتهاى پس از پيروزى انقلاب باشد و فراتر از قيل و قالهاى فرصت‌سوز جناحى و سياسى، در تكاپوى خدمت خالصانه و بى‌منت و عامل مؤثر وحدت و انسجام ملى و پرچمدار ارزشها و آرمانهاى اسلام و انقلاب و شهدا و امام راحلتحت سايه منويات مقام معظم رهبری باشد.تشکر از هیأتهای عزاداری در روز شهادت رئیس مذهب تشیع

اخبار
ارتباط با امام جمعه