يکشنبه 1396/4/4 - 12 : 13
مشخصات امام جمعه
احمد نجمی پور
احمد نجمی پور
سرايان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/19
بررسی استراتژیک حادثه تروریستی در مرقد امام و خانه ملت

خطبه اول 19/3/96

الحَمدُلله الَّذی خَلَق السمواتِ و الارض و جَعَل الظُلماتِ و النور، ثُمّ الَّذینَ كَفَروا بِرَبّهم یَعدِلون وَ الصَّلوه وَ السَّلام عَلی الهادی البَشیر، السّراجِ المُنیر، سَیدنا سَیدَ الانبیاء وَ المُرسَلین، اَبِالقاسِم محمّد و علی آله الطَیبینَ الطاهِرین وَ لا سیَّما بَقیه الله فی الاَرَضین       اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله…

گناه شوم است، هم راجع به فرد، هم راجع به خانواده و هم راجع به جامعه و کسی که گناه می کند برای خودش و جامعه اش و اطرافیانش عزا تشکیل می دهد«ظهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ» اگر مصیبتی زمین و آسمان  را فرا بگیرد در اثر گناه بنی آدم است«وَ لا يَزالُ الَّذينَ كَفَرُوا تُصيبُهُمْ بِما صَنَعُوا قارِعَةٌ أَوْ تَحُلُّ قَريباً مِنْ دارِهِمْ حَتَّى يَأْتِيَ وَعْدُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لا يُخْلِفُ الْميعادَ» گناه همانند پتک که برای آهن کوبندگی دارد برای دل، اعصاب و روان انسان کوبندگی دارد. گناه زندگی فردی، اجتماعی و خانوادگی انسان را ناسالم و مقدمات بدبختی دنیا و آخرت انسان را فراهم می کند.طبق روایات 2 نوع گناه انسان را بصورت بوزینه و خوک در می آورد: 1- گناه فساد اخلاق(بی حجابی، بی عفتی، بی غیرتی و بی تفاوتی مردم و اختلاط زن و مرد). 2- حق الناس(پول پرستی، رشوه خواری، ربا خواری و قمار بازی، کم فروشی و گران فروشی). پول پرستی و اشاعه فحشاء انسان را بصورت میمون و خوک در می آورد . مثل قصه اصحاب سبت که چنین نابود شدند.

وظايف اخلاقي زن در برابر شوهر چيست؟

-1اظهار محبت به شوهر: شكي نيست؛ محبت و دوستي، گوهر گرانبهايي است؛ كه خداوند در نهاد زن و مرد قرار داده است. تنها مي‏بايست دو همسر اين امر فطري را ابراز نمايند تا رابطه دوستانه و صميمانه آنان بيش از پيش برقرار گردد. مرد در عرصه اجتماع با افراد گوناگون و سلايق مختلف مواجه مي‏شود و بسا اوقات مورد اهانت قرار مي‏گيرد. زن مي‏تواند با خوشرويي و اظهار محبت به شوهر، از غم و اندوهش بكاهد و با چهره‏اي دل‏انگيز او را مسرور نمايد. حضرت رضا (ع) مي‏فرمايد: «بدان كه زنان گوناگونند؛ بعضي زن‏ها دستاوردي گرانبها و تاوان (رنج‏هاي آدمي) هستند و اين زن كسي است به شوهرش محبت مي‏كند و عاشق اوست.«اِعْلَمْ اَنَّ النِّساءَ شَتي‏ فَمِنْهُنَّ الْغَنيمَةُ وَ الْغَرامَةُ وَ هِيَ الْمُتَحَبِّبَةُ لِزَوْجِها وَالْعاشِقَةُ لَهُ» امام علي‏(ع) در باره رفتار حضرت زهرا (س)چنين مي‏گويد:هرگاه به رخسارش نظاره مي‏كردم تمام غصّه‏هايم برطرف مي‏شد و دردهايم را فراموش مي‏كردم.بايد دانست كه همه چيز در زيبايي زن خلاصه نمي‏شود. زن هر چقدر هم زيبا باشد ولي اگر رفتارش با شوهر نامناسب و خشن باشد، نمي‏تواند دل او را به دست آورد، در حالي كه يك نگاه لبريز از عشق و يك رفتار محبت‏آميز از سوي زن مي‏تواند قلب مرد را تسخير نمايد؛ اگر چه از نظر زيبايي، در رتبه‏هاي كمتر باشد. مرد هنگامي كه با كوله‏باري از سختي‏ها به منزل مي‏آيد، دادن يك ليوان آب يا شربت به او از سوي همسرش، مي‏تواند بسيار آرامش‏بخش و لذت‏بخش باشد.امام صادق‏‏(ع) مي‏فرمايد: «هيچ زني نيست كه آب به همسرش بنوشاند، در حالي كه اين كار از عبادت يك سال كه روزهايش روزه باشد و شب‏هايش به عبادت بايستد بهتر است.«ما مِنْ اِمْرَأَةٍ تَسْقي‏ زَوْجَها شَرْبَةً مِنْ ماءٍ اِلاَّ كانَ خَيْراً لَها مِنْ عِبادَةِ سَنَة صِيامِ نَهارِها وَ قِيامِ لَيْلِها».

 -2احترام به شوهر:مردي خدمت رسول (ص) آمد و عرض كرد: همسري دارم كه هرگاه وارد خانه مي‏شوم به استقبالم مي‏آيد، و چون از خانه بيرون مي‏روم بدرقه‏ام مي‏كند و زماني كه مرا اندوهگين مي‏بيند مي‏گويد: اگر براي رزق و روزي (و مخارج زندگي) غصه مي‏خوري، بدان كه خداوند آن را به عهده گرفته است و اگر براي آخرت خود غصه مي‏خوري، خدا اندوهت را زياد كند (و بيشتر به فكر آخرت باشي‏). رسول خدا(ص) فرمودند: براي خدا كارگزاراني (در روي زمين‏) است و اين زن يكي از كارگزاران خداست كه پاداش او برابر با نيمي از پاداش شهيد استانَّ للَّهِ‏ِ عُمَّالاً وَ هذِهِ مِنْ عُمَّالِهِ لَها نِصْفُ اَجرِ الشَهيد»احترام واقعي زن به شوهر به او نيرو و توانايي مي‏دهد و براي تلاش و كوشش آماده‏اش مي‏گرداند. سلام ابتدايي به او، جلوي پايش ايستادن، با ادب حرف زدن، گوش دادن به سخنان او و قطع نكردن كلامش و... از جمله اين امور استزن سعي كند هنگام ورود مرد، خودش در را باز كند و با لب خندان و چهره باز و گشوده به استقبالش برود و هنگام رفتن از منزل او را بدرقه نمايد. همين عمل كوچك تأثير شايسته اي در روح و جان شوهر به جاي خواهد گذاشت.امام صادق‏(ع) مي‏فرمايد: خوشا به سعادت آن زني كه شوهرش را بزرگ شمارد و به او آزار نرساند و هميشه مطيع همسرش باشد.«سَعيدَةٌ سَعيدَةٌ اِمْرَأَةٌ تُكْرِمُ زَوْجَها وَلا تُؤْذيهِ وَ تُطيعُهُ فِي جَميعِ اَحْوالِهِ»روحيه مردان به گونه‏اي است كه در برابر محبت، نرم و دلبسته مي‏شود و هرچه در توان دارد و به دست مي‏آورد را به پاي محبوب خود مي‏ريزد و كانون گرم خانواده با محبت هر چه بيشتر شكل مي‏گيرد. اين‏جاست كه به اسرار سفارش بسيار درباره احترام زنان به مردان در روايات اسلامي مي‏توان پي برد.

3 - رضايت شوهر:شكي نيست كه اطاعت زن از شوهر، تنها در دو مورد واجب است:     الف) خروج از منزلب)آمادگي جنسي

ولي از نگاه اخلاقي و تربيتي، كسب رضايت شوهر در ساير امور، به شرط آنكه مخالف منطق عقل و موازين اسلامي نباشد، نقش مهم و سازنده‏اي در زندگي موفق و پايدار دارد. زن براي به دست آوردن رضايت و خشنودي خدا لازم نيست نمازهاي بسيار و يا طولاني بخواند و يا روزه‏هاي مستحبي بگيرد؛ بلكه پاداش‏هاي فراوان را مي‏تواند با فراهم سازي رضايت شوهر به دست آورد. از اين رو در اسلام از اينكه زني نمازش را طولاني كند و بدون اجازه روزه‏هاي مستحبي بگيرد، نهي شده است.چنانچه بين زن و مرد اختلاف سليقه پيش آمد، گذشت زن و جلب نظر شوهر رابطه عاطفي و صميمانه را زياد مي‏گرداند و در ادامه مرد جبران خواهد كرد. رسول اكرم(ص) مي‏فرمايد: اگر (مي‏خواستم) دستور دهم كسي در برابر ديگري سجده كند، هر آينه دستور مي‏دادم زن شوهرش را سجده كند:«لَوْ اَمَرْتُ اَحَداً اَنْ يَسْجُدَ لِاَحَدٍ لَاَمَرْتُ الْمَرأةَ اَنْ تَسْجُدَ لِزَوْجِها»و نيز از حضرت آمده:خوشا به حال زني كه شوهرش از او راضي باشد.«طُوبي لِاِمْرَأةٍ رَضِيَ عَنْها زَوْجُها»4- نظافت و آرايش:نظافت، نظم، آراستن خانه و آرايش و آماده كردن خود براي شوهر يكي از مسؤوليت‏هاي اخلاقي زن در برابر اوست. رعايت اين امر نيز، باعث ايجاد روابط عاشقانه و صميمانه و جلب خاطر و رضايت شوهر مي‏گردد. چه بسا زن با اين كار نقش مهّمي در حفظ عفت شوهر خود و سلامت جامعه ايفا مي‏كند. از طرفي با آماده كردن خود براي همسرش، با پوشيدن لباسهاي مناسب و نظافت و آرايش اندام، توجه او را جلب نموده؛ و خواسته‏هاي او را از طريق مشروع تأمين مي‏كند و باعث محبّت و علاقه بيشتر شوهر شده و موجب مي‏شود كه شوهرش از نامحرمان و بيگانگان چشم بپوشد و تنها به او عشق بورزد. لذا رعايت اين اصل به عنوان يك مسؤوليت تأكيد شده است.نبي اكرم‏ (ص) مي‏فرمايد: بر زن لازم است؛ كه خود را با خوشبوترين عطرها خوشبو نمايد و به بهترين وجه آرايش كند و بهترين لباسهاي خود را بپوشد و بامدادان و شامگاهان خود را براي شوهر آماده كند.« وَ عَلَيْها اَنْ تَتَطيَّبَ بِأَطْيَبِ طيبِها وَ تَلْبِسَ اَحْسَنَ ثِيابِها وَ تَزَيَنَ بِاَحْسَنِ زِينَتِها وَ تَعْرِضَ نَفْسَها عَلَيْهِ غُدُوةً و عَشيّةً»در روايت ديگر از حضرت آمده: «بر زن روا نيست؛ كه به خواب برود جز اينكه خود را براي همسرش آماده نموده باشد.«لا يَحِلُّ اَنْ تَنامَ حَتَّي تَعْرِضَ عَلَي زَوْجِها وَ تَخْلَعَ ثِيابَها»لازم به تذكر است كه خوشبويي و آراستگي اختصاص به زن ندارد، بلكه وظيفه‏اي مشترك است. رعايت اين اصل از دو طرف، نقش مهم در حفظ عفت زن و شوهر دارد، چنانكه در روايت آمده: رعايت نكردن اين وظيفه از طرف شوهر باعث ضربه زدن به عفت همسرش مي‏شود.«و لقَد تَركَ النِّساء العِفَّةَ بِتَرْكِ ازواجِهنَّ التَّهيِّه» چه بسا که بی توجهی مرد به آراستگی ظاهر سبب گردد که زن از پاکدامنی فاصله بگیرد.

و نيز در روايتي از امام باقر(ع)آمده:همان‏گونه كه مردان دوست دارند زينت و آرايش را در زنانشان ببينند، زنان نيز دوست دارند زينت و آرايش را در مردانشان ببيند.«النِساءُ يُحْبِبْنَ اَنْ يَرينَ الرَّجُلَ فِي مِثْلِ ما يُحبُّ الرَّجُل اَنْ يَري‏ فِيهِ النِّساء مِنَ الزِينَةِ»از سوي ديگر، زن نبايد با آشكار كردن زينت‏ها و آرايش كردن براي غيرشوهر خود، خويش را در معرض تماشاي ديگران قرار داده و با پوشيدن لباس‏هاي نامناسب و محرك كه موجب جلب توجه ديگران است از منزل خارج شود. اين‏گونه حركات موجب بي‏مهري شوهر رواج فساد در جامعه مي‏گردد.خداوند مي‏فرمايدوَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها»زنان زينت‏هاي خود را جز آن مقدار كه آشكار است (قُرص صورت و دستها تا مچ) براي ديگران آشكار نكنند. و خطاب به زنان پيامبر كه شامل همگان است مي‏فرمايد:« وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولي‏» زنان همانند زمان جاهليت قبل از اسلام در بين مردم آشكار نشوند.در حديث آمده: «زني كه براي غير همسرش آرايش كند، عبادت و نماز او مورد قبول و پذيرش خداي سبحان نيست؛ تا اينكه خود را از آن آلودگي شستشو دهد.»اَيُّما إِمْرَأةِ تَطَيَّبَ لِغَيْرِ زَوْجِها لَمْ يُقْبَلِ اللَّهُ مِنها صَلاةً حَتَّي تَغْتَسِلَ مِنْ طيبِها»و نيز از نبي اكرم‏(ص) نقل شده: «هر زني كه خود را خوشبو كند و از منزل خارج شود، تا زماني كه به خانه برگردد، مشمول لعن و نفرين خواهد بود.«اَيُّ اِمْرَأَةِ تَطَيِّبَ وَ خَرَجَتْ مِنْ بَيْتِها لاهِيَ تُلْعَنْ حَتّي تَرْجَعَ اِلي بَيْتِهَا»

5- خانه داري و تهيه غذا:زن با طبخ غذاهاي مناسب و خوشمزه، حسن همسرداري خود را اعلام نموده و بذر الفت و محبت را در دل مرد مي‏كارد. در حقيقت يك زن كدبانو با زيركي و ذوق خود در تهيه بهترين غذاها با هزينه كم مي‏تواند دل همسر و فرزندان را جلب كند و خود را جزء مجاهدين در راه خدا قلمداد نمايدامام صادق‏(ع) مي‏فرمايند: «بهترين زنان شما زني است كه داراي بويي خوش و دست پختي خوب باشد . هنگامي كه خرج مي‏كند، بجا خرج كند، و هنگامي كه خرج نمي‏كند بجا از خرج كردن خودداري ورزد . چنين زني كارگزاري از كارگزاران خداست و كارگزار خدا نه نااميد مي‏شود و نه پشيمان.«خَيْرُ نِساءِكُمْ الطَّيِبَةُ الرّيحُ اَلطَّيِبةُ الطَّبيخُ الَّتي‏ اِذا اَنْفَقَتْ بِمَعرُوفٍ وَ اِنْ اَمْسَكَتْ اَمْسَكَتْ بِمَعروُفٍ فَتِلْكَ عامِلٌ مِنْ عُمّالِ اللَّهِ وَ عامِلُ اَللَّهِ لا يَخيبُ وَلا يَنْدِمُ»البته در انتخاب نوع غذا نبايد سخت‏گيري كرد و حتي از نظر اخلاقي و تربيتي، بهتر است جانب زن را گرفته و نظر او ترجيح داده شود و به شوهر سفارش مي‏شود همان غذايي را بخورد كه همسرش بدان ميل دارد. اين امر مي‏تواند دلگرمي و اميد زن را به ادامه زندگي و ايجاد رابطه عاطفي افزايش دهدامام صادق‏عليه السلام مي‏فرمايد: «مومن كسي است كه مطابق ميل همسرش غذا مي‏خورد و منافق كسي است كه خانواده‏اش به ميل او غذا مي‏خورد. «اَلامُؤمِنُ يَأْكُلُ بِشَهْوِةِ اَهْلِهِ وَالْمُنافِقُ يَأْكُلُ اَهْلُهُ بِشَهْوَتَهِ»شكي نيست كه انجام كارهاي خانه جزء وظايف شرعي زن به شمار نمي‏آيد. مرد حق ندارد همسرش را به شيردادن، آشپزي و تهيه غذا و مرتب كردن خانه وادار كند، لذا زن اين حق را دارد كه در برابر آن اجرت دريافت كند. ولي از نگاه اخلاقي، خداوند دوست دارد كه زن با كمال ميل و اختيار اين بار را به دوش بگيرد و با جلب رضايت شوهر، محيط امن و آرام همراه با صلح و دوستي فراهم ساخته و از پاداش الهي بهره‏مند گردد.

 -6سپاسگزاري:بديهي است كه يكي از وظايف شرعي و قانوني مرد در برابر همسرش تأمين مسكن، خوراك و پوشاك است. و اگر ازاين امر تخلف كند زن مي‏تواند نزد حاكم شرع شكايت نمايد ولي سزاوار است زن بداند شوهرش حاصل دسترنج خود را براي او و فرزندانش به خانه مي‏آورد و دوست دارد از او سپاسگزاري شود چرا كه او يك بشر عادي است و از قدرداني خوشش مي‏آيد. هر گاه مرد اسباب و لوازم زندگي را تهيه نمود، شايسته است زن در برابر آن اظهار شادماني كند. امام صادق‏(ع) مي‏فرمايد: بهترين زنان شما آن زني است كه چون به او چيزي داده شود، سپاسگزاري كند و اگر به او چيزي داده نشود راضي باشد«خَيْرُ نِساءِكُمْ الَّتِي اِنْ اُعْطيتِ شَكَرَتْ وَ اِنْ مُنِعَتْ رَضِيَتْ»و در روايت ديگري مي‏فرمايد:هر زني به شوهرش بگويد من از تو هرگز خيرينديدم،(ثواب)كارش از بين مي‏رود« اَيُّما اِمْرَأَةٍ قالَتْ لِزَوْجِها: ما رَأَيْتُ قَطُّ مِنْ وَجْهِكَ خَيْراً فَقَدْ حَبِطَ عَمُلُها».

7– قناعت:«تقدير المعيشه» و يا برنامه‏ريزي اقتصادي يكي از عوامل ثبات و پايداري بنيان خانواده است. قناعت و كم خرج بودن از ويژگي‏هاي مثبت يك زن مي‏باشد و در مقابل، تقاضاي زياد و توقع بالا موجب آزار و رنجش همسر و در صورت عدم توانايي، گاهي انحرافاتي را موجب مي‏شوداگر زنان، مديريت امور خانه را بر محور قناعت و پرهيز از خرج‏هاي غيرلازم و تشريفاتي و تجملاتي تنظيم كنند و از شوهران خود، توقعات بي‏جا و خارج از توان مالي نداشته باشند، از بروز تنش‏هاي بسياري جلوگيري خواهند كردسست شدن پايه‏هاي نهاد خانواده، گاهي در اثر همين مسايل مادي و اقتصادي است و آغاز آن هم چه بسا از امور جزئي و بي‏اهميت است و سر از بحران در مي‏آورد. از متون ديني بدست مي‏آيد كه زن نبايد شوهر را به سختي و زحمت بياندازد.                                     نبي اكرم‏(ص) فرمود: «از همه زنان پربركت تر آن است كه خرجش كمتر باشد.«اَعْلَمُ النِّساءِ بَرَكَةً اَقَلِّهِنَّ مَؤُونَةً»در روايت ديگري از حضرت آمده: براي زن جايز نيست كه شوهرش را به بيش از توانايي‏اش مجبور كند. «لا يَحِلُّ لِلْمَرْأدِ اَنْ تَتَكَلَّفَ زَوْجَها فَوْقَ طاقِتِهِ»در زندگي حضرت زهراعليها السلام مي‏خوانيم كه هيچ گاه در خانه از شوهر خود تقاضايي نكردند و همواره در سختي‏ها و ناملايمات، صبر و بردباري پيشه كردند و هرگز گله و شكايتي نكردند، حتي گاهي غذايي براي خوردن در خانه علي‏عليه السلام يافت نمي‏شد اما در اين شرايط هم از همسر خود چيزي مطالبه نمود تا مبادا باعث شرمندگي همسرش شود. لباس، زينت، اثاث خانه، مسكن وسيع و امثال آن خواسته‏هايي است كه معمولاً هر زني به خود اجازه مي‏دهد كه از همسر خويش درخواست نمايد. اما زهراعليها السلام هرگز همسرش را براي تهيه اين نوع خواسته‏ها به زحمت نينداخت. حتي وقتي حضرت زهراعليها السلام در بستر بيماري بود و علي‏عليه السلام با دلي پر از عشق و محبت، از او خواست كه اگر خواسته‏اي دارد ابراز كند، زهراعليها السلام از بيان تقاضاي خود امتناع مي‏كرد.

8- آمادگي جنسي:بديهي است، مهرورزي و رابطه جنسي ميان زن و شوهر يكي از عوامل نشاط و استحكام بنيان خانواده است. هم‏چنين تحليل در آمارها نشان مي‏دهد كه بيش‏ترين عامل افزايش طلاق در ميان خانواده‏ها رعايت نكردن قناعت و مهارت ابراز محبت است. زن در خلوت خود با همسرش بايد با ظرافت‏هاي خاص، آمادگي جنسي خود را نشان دهد. از اين رو در اسلام پيش قدمي زن در مسايل جنسي را امري مستحب برشمرده شده است. به طوري كه براي زن، علاوه بر آثار دنيوي، پاداش اخروي نيز در بردارد و علاوه بر يك رفتار و هنجار نيك، به عنوان يك عمل ديني و حكم شرعي مورد تأكيد قرار گرفته استپيامبرصلي الله عليه وآله در بيان ضرورت اعلام آمادگي جنسي زن مي‏فرمايد: بر زن لازم است كه از خوشبوترين عطرها استفاده كند و زيباترين لباس‏ها را بپوشد و خود را به نيكوترين وجه بيارايد و بامدادان و شامگاهان خود را بر شوهر عرضه كند و اعلام آمادگي نمايد.«وَ عَلَيْها اَنْ تَتَطيَّبَ بِأَطْيَبِ طيبِها وَ تَلْبِسَ اَحْسَنَ ثِيابِها وَ تَزَيَنَ بِاَحْسَنِ زِينَتِها وَ تَعْرِضَ نَفْسَها عَلَيْهِ غُدُوةً و عَشيّةً»از حقوق مردان بر همسرانشان است كه زن خود را همواره در حوزه مسائل جنسي آماده نشان دهد مگر در مواردي كه دين از آن بازداشته است. البته در همان مواردي كه آميزش ممنوع است مي‏توانند نسبت به يكديگر به روش‏هاي مختلف ابراز محبت كنند و از يكديگر لذت ببرند. به گونه‏اي كه مرد احساس كمبود نكند. در بسياري از روايات بر اين نكته تأكيد شده كه زن بايست همواره در حالت آماده باش دايم جنسي باشد. در روايت است، زني از پيامبر(ص)درباره حقوق شوهر پرسيد: آن حضرت فرمود: «بر زن است كه خود را از شوهرش باز ندارد و بگذارد تا وي از او كام بگيرد حتي اگر بر روي كوهان شتر باشد.«وَلا تَمْنَعُهُ نَفْسُها وَ اِنْ كانَتْ عَلَي ظَهْرِ قَتَبٍ»اين‏گونه آمادگي زن، شوهر را از هرگونه ارضاي غريزه جنسي در بيرون از خانه و خانواده دور نگه مي‏دارد و كانون گرم خانواده بيش از پيش تداوم پيدا مي‏كند. تأكيد آيات و روايات بر خودنمايي و آراستگي زنان براي شوهران از اين روست كه مردان با مشاهده و ديدن، عواطف و احساسات جنسي‏شان برانگيخته شود. از اين رو زن موظف است خود را در حالت آماده باش قرار دهد تا شوهر وي به زني ديگر گرايش نيابد. اگر اين تمايلات جنسي در خانه و به شكل صحيح و محبت آميز تأمين نشود به اشكال مختلف در جامعه خود را نشان مي‏دهد و فساد و تباهي اجتماعي را به دنبال خواهد داشت.

خطبه دوم19/3/96

الحَمدُ وَ الثَناء لِلّهِ رَبِّ العالَمین وَ الصَّلوه وَ السَّلام عَلی اَشرَفِ الاَنبِیاءِ وَ المُرسلین الَّذی سَمَّیتُ فی السَّماءِ بِاحَمدِ وَفِی الاَرضینَ بِا اَبَالقاسِمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍوَعَلی اَهل بَیتِه الطَیِّبینَ الطّاهِرین سِیِماعَلیَ بنِ اَبیطالِب وَعَلی صِدیقَهِ الطاهِرَه وَعَلَی الحَسَنِ وَالحُسینِ وَعَلی عَلیِ بنِ الحُسین وَمُحَمَّدٍبنِ عَلِیٍّ وَجَعفَرمُحَمَّدٍ وَمُوسَی بنَ جَعفَرٍ وَ عَلِیَّ بنَ مُوسَی الرِّضا وَ مُحَمَّدَبنَ عَلِیٍّ وَ عَلِیَّ بنَ مُحَمَّد وَالحَسَنَ بنَ عَلِی وَالحُجَّهَ القائِمُ صَلَواتُ اللهِ وَسَلامَهُ عَلَیهِ وَعَلیهُم اَجمَعین.

 شنبه/20خرداد/15 رمضان:فرخنده ميلاد كريم اهل‌بيت عليهم‌السلام حضرت امام حسن مجتبى(ع) (3 ه.ق) - روز اكرام‌
شهادت آيت‌الله سيدمحمدرضا سعيدى در زندان رژيم سفاك پهلوى (1349 ه.ش)/ عزل بنى‌صدر از فرماندهى كل قوا از سوى امام خمينى(ره) (1360 ه.ش) - روز جهانى صنايع دستى‌

سه‌شنبه/23 خرداد/18 رمضان: اولين شب قدر/فرمان حضرت امام خمينىمبنى بر تشكيل ستاد انقلاب فرهنگى (1359 ه ش)

چهارشنبه/24 خرداد/19 رمضان: ضربت خوردن حضرت على(ع) به دست ابن‌ملجم مرادى ملعون (40 ه ق)بمباران وحشيانه جنوب لبنان توسط صهيونيستها (1361 ه ش)

زادروز كريم اهل بيت‌(ع)پرشكوه‌ترين نرمش قهرمانانه تاريخ‌: درشب سه‌شنبه نيمه رمضان سال سوم هجرى ستاره‌اى ديگر در آسمان امامت و ولايت بدرخشيد و با نور خود جهان را منور ساخت. پس از تولد، حضرت فاطمه(س) كه يازده سال داشت او را براى نام گذارى خدمت امير المؤمنين(ع) آورد، آن‌حضرت فرمود: من در نام‌گذارى او بر رسول خدا پيشى نمى‌گيرم. پس او را به نزد رسول‌الله(ص) آوردند، ايشان فرمودند: من در نام‌گذارى او برخداوند عزوجل پيشى نمى‌گيرم. در اين هنگام خداوند به جبرئيل فرمود: محمد(ص) صاحب فرزندى شده، فرود آى و به او سلام برسان و تبريك بگو و بگو كه على(ع) نسبت به تو به‌منزله‌ هارون نسبت به موسى(ع)است، پس نام فرزند هارون را بر او بگذار. جبرئيل فرود آمد و پس از ابلاغ سلام و تبريك، عرض كرد: خداوند به تو امر كرده كه نام فرزند هارون را بر او بگذارى. حضرت(ص) فرمود: نام او چه بوده است؟ عرض كرد: «شبر» در تورات و در انجيل. حضرت فرمود: زبان ما عربى است. جبرئيل عرض كرد: پس نام او را «حسن» بگذار، و پيامبر(ص) نيز چنين كرد. در هفتمين روز تولد امام حسن، پيامبر گوسفندى خريد و براى سلامت فرزند عزيزش قربانى كرد كه بعدها اين عمل با عنوان عقيقه سنت شد.ولادت امام حسن(ع(، آغازي براي اتصال عملي نبوت به امامت است و رسول خدا (ص) در شأن امام حسن مجتبي(ع) فرمودند: «لَوْ کانَ الْحِلْمُ رَجُلًا لَکانَ عَلِیاً وَ لَوْ کانَ الْفَضْلُ شَخْصاً لَکانَ الْحَسَنَ وَ لَوْ کانَ الْحَیاءُ صُورَةً لَکانَ الْحُسَینَ وَ لَوْ کانَ الْحُسْنُ(هَیئَةً لَکانَتْ) فَاطِمَةَ» اگر عقل، خود را به‌صورت مردي نشان دهد، آن مرد، حسن(ع) است.و فرمود: «إبْنِي وَ ثَمَرةُ فُؤادِي مَنْ آذي هذا فَقَدْ آذانيِ وَ مَن آذانيِ فَقَدْ آذَي الله» (حسن) فرزند و ميوه دل من است هركس او را بيازارد مرا آزرده و هركه مرا بيازارد خدا را آزرده است.

اهميت شب قدر:شب شفاى بيمارى‌هاى اخلاقى، معنوى، مادى و بيمارى‌هاى عمومى و اجتماعى است كه امروز متاسفانه دامان بسيارى از ملت‌هاى جهان، ازجمله ملت‌هاى مسلمان را گرفته است.

آغاز سال:يکي از دلايل اهميت شب قدر آن است که تمام امور هستي و برنامه هاي مربوط به زندگي انسان در شب قدر تقدير و اندازه گيري شده، به امضاي حجت خدا به عنوان قطب عالم امکان مي رسد و تا شب قدر آينده براساس آن تقدير و اندازه گيري، اداره مي شود. با توجه به اين بينش، شب قدر آغاز سال بوده، به اين دليل اهميت زيادي دارد.

شب ولايت:يکي از ديگر امتيازات شب قدر آن است که شب ولايت اميرمؤمنان(ع) است. براساس آنچه از روايات اسلامي برمي آيد، در کنار ساير امور هستي که در شب قدر تقدير، اندازه گيري و امضا مي گردد، ولايت اهل بيت نيز در اين شب مقدر و امضا گرديده است.

تعيين سرنوشت:شايد هيچ چيزي براي انسانها، مهم تر از سرنوشت آنان نباشد. همه ي آدمها دوست دارند سرنوشت خوب داشته، در زندگي خوشبخت و سعادتمند باشند. با توجه به ابديت زندگي در جهان آخرت، خوشبختي و سعادتمندي در آن، براي همه ي انسانها، به ويژه باورمندان به جهان آخرت اهميت فراواني دارد.

نزول فرشتگان:يکي از مهمترين روي دادهاي شب قدر نازل شدن فرشتگان است. براساس آيات و روايات اسلامي، در شب قدر فرشتگان زيادي به اذن پروردگار فرود مي آيند.«تَنَزَّل‌ُ المَلائِکَةُ وَ الرُّوح‌ُ فِیها بِإِذن‌ِ رَبِّهِم‌ مِن‌ کُل‌ِّ أَمر» فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان براي هر کاري نازل مي شوند.

نزول قرآن:از امتيازات مهم شب قدر، نازل شدن قرآن به عنوان نسخه ي شفابخش و کامل ترين قانون براي اداره ي زندگي بشر است. در منابع اسلامي آيات و روايات زيادي وجود دارد، که اين امر را تأييد مي کند. در قرآن کريم سه آيه در اين رابطه وجود دارد که از جمع ميان آنها، مي توان به اين نتيجه رسيد که قرآن کريم در شب قدر نازل شده است. در سوره ي بقره مي فرمايد:«شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي أُنْزِلَ فيهِ الْقُرْآنُ هُديً لِلنَّاسِ وَ بَيِّناتٍ مِنَ الْهُدي وَ الْفُرْقانِ»ماه رمضان ماهي است که قرآن براي راهنمايي مردم و نشانه هاي هدايت و فرق ميان حق و باطل نازل شده است.

برتر از هزار ماه:يکي از ويژگي هاي شب قدر برتري عبادي آن است. براساس آنچه به طور صريح در قرآن آمده، شب قدر بر هزار ماه برتري دارد. «لَیلَةُ القَدرِ خَیرٌ مِن‌ أَلف‌ِ شَهر»

هفته اِکرام اَیتام و اطعام نیازمندان و محرومان: از ولادت امام حسن مجتبی(ع) تا شهادت امیر المؤمنین علی(ع) هفته اِکرام اَیتام و اطعام نیازمندان و محرومان نامگذاری شده است.  وامسال در ماه رمضان2 طرح محسنین (مربوط به خانواده محرومینی که تحت پوشش هیچ نها حمایتی نیستند) و طرح شفا (هزینه های درمان خود محرومین) توسط کمیته امدا اجرا می شه،برپایی پایگاه های حامی یابی در شب های قدر و پایگاه های جمع آوری فطریه در سطح شهرستان از برنامه های  مهم کمیته امداد در ماه مبارک امساله، و در استان 2 هزار و 391 یتیم زیر 18 سال در طرح اکرام ایتام، 859 خانواده در طرح محسنین و هزار 1689 بیمار صعب العلاج و پرهزینه در طرح شفا  و 1000 نوعروس در نوبت جهیزیه نیاز مند مساعدت شما خیرین عزیز هستند.

بررسی استراتژیک حادثه  تروریستی در  مرقد امام و خانه ملت

هدف اصلی از انجام عملیات تروریستی در تهران وارد آوردن ضربه حیثیتی به نظام و ایجاد فاجعه ملی در مرقد امام و مجلس بود. حال سوال این است که چه عواملی باعث شد تروریست ها و حامیان غربی و عربی شان چنین ریسکی را بپذیرند؟ پاسخش در سخنان مقام معظم رهبری واضح و روشن است؛ وقتی که در تبلیغات انتخاباتی جای شهید و جلاد در دهه 60 عوض می شود. وقتی که در مناظرات نهادهای دفاعی و امنیتی تضعیف و تخریب می گردند؛ بدیهی است که دستگاه محاسباتی دشمن حاضر به پذیرش ریسکعملیات تروریستی در تهران می گردند. و به عبارت دیگر، مواضع دو گانه برخی  افراد در انتخابات، زمینه ساز اجرای دو مینوی اقدامات علیه ایران شد.تا دیروز که عده ای درد اجرای کنسرت داشتند/و عده ای هم می گفتند مدافعان حرم برای پولالبته همیشه بچه های بسیجی و حزب اللهی گوشت قربانی انقلابند و عده ای سفردار و ذخیره انقلاب می شوند.  می جنگند و اصلا سوریه و عراق به ما چه؟ و عده ای هم در تبلیغات انتخاباتی به سپاه و بسیج حمله می کردند و معترض بودند. روزی که سازش را تئوریزه کردند و کف خیابان فریاد زدند نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران، آنروزی که مدافعان حرم را مزدور و مدافعان بشار اسد خواندند/ آنروز که نگران شعارهای روی موشکهای اقتدارمان می شوند/ آنروزی که حضورمان در عراق و سوریه را زیر سوال می برند/ آنروزی که به جای مرگ بر آمریکا گفتند باید شعار زنده باد سر بدهیم/ آنروز که از اعدام منافقین در سال 67 اظهار ناراحتی کردند و مهاجمین دیروز را به جای شهید معرفی کردند. در حالی که تروریسم امروز همان جلادهای دهه 60 هستند. هر چه گفته شد برادرم اشتباه می کنید با این حرفها کشور را به سمت جنگ می بری گوش نکردید و حزب اللهی ها رو متوهم، افراطی و جنگ طلب خواندند. حالا که داعش آمده در قلب خانه ملت و حرم امام حالا که طبق معمول بچه بسیجی و مردم بی گناه مثل گوشت قربانی قطعه قطعه شدند برای امنیت کشور، و حالا که بچه 3 ساله ای بی پدر شده و دختر حزب اللهی بی همسر شده و عمری باید با خاطرات همسرش زندگی کنه. می گوئید بچه های بسیج و سپاه کم کاری کردند.درک اهمیت امنیت و مبارزه با تروریست را  امروز همه بخوبی درک می کنیم.البته همیشه بچه های بسیجی و حزب اللهی گوشت قربانی انقلابند و عده ای سفردار و ذخیره انقلاب می شوند.بخدا قسم هر چقدر پای دفاع از ولایت و دفاع از ارزشهای انقلاب سرمایه گذاری کنیم  عزت و امنیت مان بالاتر خواهد رفت.

مقام معظم رهبری چند ماه قبل فرمودند دشمن 3 هدف دنبال می کند(کوتاه مدت/میان مدت و بلند مدت) و هدف کوتاه مدتش برهم زدن امنیت داخل کشور و ایجاد آشوب و فتنه است. مردم ببینی ولی فقیه چیزی را می بیند که دیگران 10 سال بعد هم نمی بینند موظفیم دستور ولی را بپذیریم و لو ظاهرش برای ما هنوز روشن نیست.

 و چه زیبا مقام معظم رهبری فرمودند:«اگر چالش با قدرتهای بزرگ هزینه دارد سازش هم هزینه دارد، دولت سعودی برای اینکه بتواند با رئیس جمهور جدید آمریکا سازش کند مجبور می شود بیش از نیمی از ذخائر مالی خودش را در خدمت میل آمریکا هزینه کند، چالش اگر عقلایی و منطبق بر منطق باشد هزینه اش به مراتب کمتر از هزینه سازش است».حالا برخی بعد از این حادثه تروریستی کمپین همه با هم را در فضای مجازی تشکیل می دهند و تا دیروز که دو قطبی کردن جامعه رأی ساز بود سپاه، بسیج و نیروهای ارزشی تندرو و افراطی بودند و حالا که از صدای چند ترقه، رنگ بنفششان پریده، منادی وحدت شده اند. البته همه در کنار همدیگریم  و باید همیشه وحدت داشته باشیم.

حضرت آقا در دیدار با دانشجویان حکم آتش به اختیار را صادر کردند. یعنی همه هسته های فکری، فرهنگی، علمی و جهادی مستقلا آتش به اختیار باشند. که این جمله کنایه از یأس و نااُمیدی رهبری از کنشهای دستگاههای مرکزی است. آتش به اختیار در اصطلاح نظامی یعنی منتظر دستور نباشید و حرکت کنید. شک نکنید که رهبری با ارائه چنین فرمانی به دنبال گونه ای متفاوت از ولایتمداری اند که وظیفه این نهادینه سازی را بر دوش نخبگان گذاشتند. چرا بخاطر تعطیلی و کم کاری برخی دستگاههای فکری، فرهنگی و سیاسی ایشان مجبور به بیان آخرین فرمان شوند؟

درود بر روان پاک 17 شهید امروز و 17 هزار شهید دیروز، که هر شهید امروز به نمایندگی از هر هزار شهید دیروز پرچم زد و به دنیا اعلام کرد که جای شهید و جلاد عوض شدنی نیست.امنیت ایران مرهون تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج)است.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه