پنج شنبه 1396/1/3 - 57 : 4
مشخصات امام جمعه
احمد نجمی پور
احمد نجمی پور
سرايان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/13
اقتصاد مقاومتی واقدام و عمل

خطبه اول 13/12/1395

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ بَارِئِ الْخَلَائِقِ أَجْمَعِینَ بَاعِثِ الأنبِیَاءِ وَ المُرسَلینَ ثُمَّ الصَّلَاهُ وَ السَّلَامُ عَلَى سَیِّدِنَا وَ نَبِیِّنَا حَبیبِ إلَهِ العَالَمینَ أبِی القَاسِمِ مُحَمَّدٍ ثُمَّ الصَّلَاهُ وَ السَّلَامُ عَلَى أهلِ بَیتِهِ الطَّیِّبینَ الطَّاهِرینَ المَعصُومینَ المُقَرَّبینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّمَا بَقیَّهِ الله فِی الأرَضین فَااللَّعْنَهُ اللَّهِ عَلَى أَعْدَائِهِمْ أَجْمَعِینَ إلَی یَومِ الدِّینَ.

تقوا بعنوان یک دژ مستحکم در برابر خطرات گناه شمرده شده، مولاد علی(ع) مى فرماید: «اعلموا عباد الله ان التقوى دار حصن عزیز» بدانید اى بندگان خدا تقوا دژى است مستحکم و غیر قابل نفوذ.  و اثر تقوا در آخرت اینه که گناهان گذشته را پاک می کند وکفاره عمل گذشته است، «يَأَيهّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ تُوبُواْ إِلىَ اللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحًا عَسىَ رَبُّكُمْ أَن يُكَفِّرَ عَنكُمْ سَيّاتِكُمْ» و گناهان را از شما می زداید. مقصود این است که اثر گناهان گذشته را جبران می کند. چون تقوای واقعی همراه با توبه است. کسی که یک آلودگیهایی در گذشته داشته، هنگامی باتقوا خواهد بود که از آن آلودگیها توبه کند. پس اثر آن گناهان گذشته پاک می شود، مجازات اخروی هم از انسان سلب می شود. یعنی خدا دیگر بنده باتقوایش را به خاطر گناهان گذشته اش مجازات نمی کند.

مقام منزلت حضرت زهرا(س)

  1. تجلیل خداوند از مقام حضرت زهرا(س) در قرآن(سوره هل اتی، آیه تطهیر، مباهله، سوره نور و کوثر). و تجلیل خداوند در حدیث قدسی«يـا أَحْمَدُ! لَوْلاکَ لَما خَلَقْتُ الْأَفْلاکَ، وَ لَوْلا عَلِىٌّ لَما خَلَقْتُکَ، وَ لَوْلا فاطِمَةُ لَما خَلَقْتُکُما» تفسير اين حديث شريف چيست که مى‏فرمايد«اى احمد! اگر تو نبودى، جهان را نمى‏آفريدم و اگر على نبود، تو را، و اگر فاطمه نبود، من شما دو نفر را نمى‏آفريدم». آفريده شده است پيامبر(ص) فرمود: «فاطِمَةُ حَوْراءٌ إنْسِيّة خَلَقَهَااللّه‏ُ عزَّ وَ جَلَّ مِن نُورِهِ قَبْلَ أنْ يُخْلَقَ آدَم» فاطمه حوريه‏اى است در سيماى انسان، و خدا او را پيش از آفرينش آدم و عالم و ديگر ارواح انسانها از فروغ تابناک خود آفريد. امام صادق(ع) فرمود:«خُلِقَ نِورُ فاطِمَة قَبْلَ أنْ يُخْلقَ الْأرْضُ وَ السَّماءُ» نور وجود فاطمه پيش از آفرينش آسمان و زمين آفريده شد!
  2. کسی از سند این حدیث از علامه امینی پرسیده بود فرموده بودند این حدیث سند صحیحی دارد. و این حدیث نمی خواهد بگوید که مولا علی از پیغمبر بالاتر یا حضرت زهرا از هر دو تا بالاتر بوده اصلاد بحث بالاتر و پائین تر بودن مطرح نیست بلکه خداوند می فرماید من این عالم را خلق کردم برای بندگی خلق و بندگی هم 3 ضلع باید داشته باشد تا این بندگی بطور کامل محقق بشود. یکی رسالت پیغمبره که اگر نبود خدا عالم را خلق نمی کرد چون هدف خدا تأمین نمی شد و دیگری امامت علی(ع) هست که تداوم رسالته که اگر نبود رسالت پیغمبر هم تأمین نمی شد و یکی حافظ رسالت و امامته که حضرت زهراست که اگر نبود نه رسالتی بود نه امامتی. پس حضرت هم امامت  علی را حفظ کرد هم رسالت پدرش را  و حقیقتا شوکی به جامعه بیمار آن روز وارد کرد که همگان فهمیدند حق و باطل کجاست. و کار حضرت زهرا را احدی غیر از ایشان نمی توانست انجام دهد. سلمان و ابوذر نمی توانستند جلوی ظلم پراکنی بایستند و اینجا باید دختر پیغمبر بیاد وسط میدان و در 18 سالگی شوک وارد کند. اگر در میدان جنگ حضرت اسلحه بدست می گرفت و با تیر و شمشیر وسط میدان به شهادت می رسید آنچنان نمی توانست شوک به جامعه وارد کند. یا اگر حضرت در یک خلوتی از پا در می آمد آنقدر شوک وارد نمی شد اما آنچه که دل را تا اعماق جان می سوزاند این است که زهرا مظلومانه جلوی چشم غیرت الله و جلوی چشم فرزندان معصومش کتک خورد و با تحمل مظلومیت پیام حق را به تمام عالم رساند و حق را تثبیت کرد.
  3. تجلیل پیامبر(ص) از مقام شامخ حضرت زهرا(س): بلند ترین تعابیر را بیان می نمایند«لَوْ كَانَ‏ الْحِلْمُ‏ رَجُلًا لَكَانَ عَلـِيّاً وَ لَوْ كَانَ الْفَضـْلُ شَـخْصاً لَكَانَ الْحَسَنَ وَ لَوْ كَانَ الْسَخَاءُ صُورَةً  لَكَانَ الْحُسَيْنَ وَ لَوْ كَانَ الْحُسْنُ هَيْئَةً لَكَانَتْ َاطِـمَةَ بَلْ هِـيَ أَعْـظَمُ إِنَّ فَاطِـمَةَ ابْنَتِي خَيـْرُ أَهْـلِ الْأَرْضِ عُنْصُراً وَ شَـرَفاً وَ كَرَماً»اگر قرار بود حلم به صورت مردي جلوه کند همانا آن، علي بود و اگر قرار بود فضل به صورت شخصي تجلي يابد همانا آن، حسن بودو اگر قرار بود بخشندگي صورتي داشته باشد همانا آن، حسين بودو اگر قرار بود حسن و خوبي شکلي داشته باشد همانا آن، فاطمه بود؛ بلکه فاطمه فراتر از خوبي است به درستي که دخترم فاطمه بهترين اهل زمين است در شرافت و کرامت. یعنی همه خوبیها و کمالات در وجود فاطمه هست  و ریشه همه کمالات است و برترین افراد روی زمین از نظر عنصر(جسم، جان، روح) و شرافت(حَسَب، نَسَب، منزلت) و کرامتها(صفات، رفتار، عبادات).

در سیره رسول خداست که پیش پای دخترشان تمام قد بلند می شدند و به استقبالشان می رفتند، دستشان را می بوسیدند، او را به جای خودشان می نشاندند، سفرهایشان را از خانه ایشان آغاز و به خانه ایشان پایان می دادند. 9 ماه تمام هر روز صبح دست بر آستانه درب خانه دخترشان می گذاشتند و آیه تطهیر را برایشان تلاوت می کردند. مقام صديقه کبري فاطمه زهرا(س) مقام بسيار بزرگي است. ايشان بر گردن مسلمانان حق بزرگي دارند، ولي متأسفانه آنگونه که مستحق است، اين حق را ادا نکرده‌ايم. از آن مي‌ترسیم که محکمه‌اي در دنيا که قاضي آن حضرت صاحب الزمان، ارواحنا له الفداء، يا در آخرت که قاضي آن خداوند تبارک و تعالي باشد، تشکيل شود و ما را مورد سؤال قرار دهند که آيا براي اداي حقتان نسبت به حضرت فاطمه زهرا(س) کاري انجام داده‌ايد؟ حتي به مقدار اعتراف يک فقيه سني؟ مي‌ترسم که آن زمان جوابي نداشته باشيم. رسول الله(ص) فرمود:«فاطمة بضعة منّي، من اغضبها فقد أغضبني»: فاطمه(س) پاره تن منه، هر کس او را غضبناک کند، مرا خشمگين کرده است. و همچنین مي‌فرمايند:«إنّ الرّب يرضي لرضا فاطمه و يغضب لغضب فاطمة»:همانا خداوند از خشنودي فاطمه(س) خشنود و از غضب او غضبناک مي‌شود. اين به چه معناست که به درجه‌اي برسد که «لام» خشنودي از طرف فاطمه(س) باشد (يعني خداوند از خشنودي فاطمه(س) خشنود شود و اين مقام بالاتر است از اين که فاطمه(س) از خشنودي خدا خشنود گردد. اينجاست که معناي اين سؤال فهميده مي‌شود که فاطمه(س) را چه کسي مي‌شناسد، اين فاطمه(س) چه کسي است؟ و در جواب سخن امام جعفر صادق(ع) را بيان مي كنيم كه مي‌فرمايندإنّما سمّيت فاطمة فاطمة لإنّ النّاس فطموا عن معرفتها»:همانا فاطمه، فاطمه ناميده شد، چرا که مردم از شناخت ايشان ناتوانند. همه ما از معرفت و درک مقام حضرت فاطمه(س) عاجزیم، ما از معرفت آن درجه بالايي که خداوند متعال رضايش را در رضايت او و غضبش را در غضب او گذارده است، عاجز هستيم.

 خطبه دوم 13/12/1395

الحَمدُ وَ الثَناء لِلّهِ رَبِّ العالَمین وَ الصَّلوه وَ السَّلام عَلی اَشرَفِ الاَنبِیاءِ وَ المُرسلین الَّذی سَمَّیتُ فی السَّماءِ بِاحَمدِ وَفِی الاَرضینَ بِا اَبَالقاسِمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍوَعَلی اَهل بَیتِه الطَیِّبینَ الطّاهِرین سِیِماعَلیَ بنِ اَبیطالِب وَعَلی صِدیقَهِ الطاهِرَه وَعَلَی الحَسَنِ وَالحُسینِ وَعَلی عَلیِ بنِ الحُسین وَمُحَمَّدٍبنِ عَلِیٍّ وَجَعفَرمُحَمَّدٍ وَمُوسَی بنَ جَعفَرٍ وَ عَلِیَّ بنَ مُوسَی الرِّضا وَ مُحَمَّدَبنَ عَلِیٍّ وَ عَلِیَّ بنَ مُحَمَّد وَالحَسَنَ بنَ عَلِی وَالحُجَّهَ القائِمُ صَلَواتُ اللهِ وَسَلامَهُ عَلَیهِ وَعَلیهُم اَجمَعین.

جدول مناسبتها

شنبه/ 14 اسفند: تأسيس كميته امداد امام خمينی(ره) (1357 ه‍.ش) وآغاز هفته احسان و نيكوكاری

یکشنبه/ 15 اسفند: روز درختكاری‌ وآغاز هفته منابع طبيعی

سهشنبه/ 17 اسفند: سالروز شهادت سرلشکر پاسدار محمدابراهیم همت فرمانده تيپ 27محمد رسول‌الله(ص)

چهارشنبه/ 18 اسفند:سالروز تأسيس كانونهای فرهنگی هنری مساجد كشور

 ایام شهادت اُمُّ الأئمه حضرت صدیقة کبری بانوی عصمت و شرافت، جلوه جمال و جلال خدا، لیله القدر الهی، کوثر ولایت، آموزگار خوب شهادت، معصومه و محصوره از گناه  را خدمت مولامون امام زمان (عج)رهبر بزرگوارمون و همه شما عزیزان  تسلیت عرض می کنیم.

بین همه مجالس اهل بیت 2 مجلس ویژگی خاص دارند یکی محرم و دیگری فاطمیه و ویژگی هر دو اینه که دفاع از نشانه ها و نمادهاست که هم حماسه، ظلم ستیزی، دفاع از مظلوم، تَولّی و تَبَرّی و  ولایتمداری می باشد که همه اینها نشانه بلوغ شیعه است. 2 زن بودند در طول تاریخ که هم حماسی ترین زنان بودند و هم تأثیرگذارترین زنان بر تاریخ که در زمانی که مردانشان مأمور به سکوت بودند بار تمام دین را  این 2 زن به دوش کشیدند و تا قیامت هر مؤمنی که پا به عرصه می گذارد مدیون این2زن هست. یکی وجود مقدس فاطمه زهرا(س) که در زمانی که امیرالمؤمنین(ع) مأمور به سکوت بودند او با روشنگری بار دین را به دوش می کشید و یکی دخترش حضرت زینب(س) که در زمانی که امام سجاد(ع) مأمور به سکوت بود پیام عاشورا را به گوش جهانیان رساند. این مادر و دختر اگر چه نبی نبودند، امام نبودند اما حافظ نبوت و امامت بودند. فاطمه علیها السلام فریاد زننده علیست با زبان عاشورایی حسین(ع). راستی از واقعه غدیر تا ماجرای کوچه بنی هاشم چند ماه فاصله بود؟ از آن ظهر گرم که پیامبر(ص) در حجه الوداع دست علی(ع) را بعنوان جانشین بعد از خود بالا برد تا آن شب غمبار که دختر رسول خدا مظلومانه و غریبانه به شهادت رسید چند ماه گذشته بود؟ به راستی راز این تلنگر معنادار تقویم تاریخ چیست؟ مگر چیزی جز قدرت طلبی و دنیا پرستی و سکوت سنگین غدیر دیده ها، مظلومیت را برای مولا علی (ع) و فاطمه زهرا(س) رقم زد. و در تعجب هستیم که چرا عبرت نمی گیریم و امروز هم در اوج مستی و تهدید و تحریم آمریکا و نوچه های اروپایی برخی کشورهای عربی، برخی ها در داخل کشور دوست دارند ملت ما، عینا مثل امت زمان  بعد ا ز پیامبر رفتار کنند. که در یک کلام کاری کنند که دوباره علی تنها بماند و مظلومیت حضرت زهرا (س) تکرار شود. کاری نکنیم که بجای عمار بودن برای علی(ع) روزی مثل حکایت ناکثین، قاسطین و مارقین باشیم.      ای مردم اگر امام روزی، ملت ما را از امت صدر اسلام بهتر می دانست برای آن بود که وقایع صدر اسلام، برای ما تنها یک قصه نباشد بلکه درس عبرت باشد. ما هرگز اجازه نخواهیم داد دوباره آه سید علی مثل جدش مظلومش علی(ع) به  سینه چاه گِره بخورد و این سید علی به مالکش نمی گوید برگرد و غدیر دیگر به کوچه های بنی هاشم نخواهد رسید. و می دانیم اگر بخواهیم نااهلان و نامحرمان بر صندلیهای ریاست تکیه نزنند و فردار قیامت شرمنده امام و شهدا نباشیم راهش حضور در صحنه ها و حمایت از امام مسلمین است.                           

كميته امداد بزرگترين نهاد تأمين اجتماعى‌: در ۱۴ اسفندماه ۱۳۵۷ فرمان امام خمينى(ره) مبنى بر تشكيل كميته امداد صادر شد. اين نهاد براى ايجاد رفاه و برقرارى تسهيلاتى در امر كمك‌رسانى به محرومان جامعه داير شد. اين نهاد به‌منظور كمك به خانواده‌هاى محروم به‌خصوص براى خودكفا كردن آن‌ها تأسيس گرديد. كميته امداد همچنان كه در نام منتسب به امام است، عملاً هم مورد توجه و لطف خاص امام عزيزمان قرار دارد. همه ساله از14 تا 21  اسفندماه هفته نيكوكارى نامگذارى شده است. برگزارى اين هفته به‌منظور جذب كمكها و هداياى مردم به خانواده‌هاى محروم و نيازمند است كه جمع‌آورى و توزيع آن توسط كميته امداد امام خمينى صورت مى‌گيرد.

  مهمترین وظايف كميته امداد: كميته امداد امام خمينى(ره)، با هدف يارى نمودن محرومين و مستضعفان، امداد درماندگان و آسيب‌ديدگان و خودكفا كردن محرومان تشكيل يافته است.

- بررسى و شناخت انواع محروميت‌هاى مادى و معنوى نيازمندان و تبيين و تأمين نيازهاى حمايتى، معيشتى، فرهنگى و ارتقاى سطح زندگى آن‌ها در حد امكان و شناسايى افراد و خانواده‌هاى لازم‌الحمايه در شهر و روستا و عشاير.

- بررسى و ارائه پيشنهاد خط‌مشى‌ها، سياست‌هاى اجرايى، طرح‌ها، برنامه‌ها و روش‌هاى مناسب براى رفع محروميت‌هاى نيازمندان در ابعاد مختلف به مراجع ذيربط و انجام اقدامات و پيشگيرى‌هاى لازم جهت تحقق آن‌ها. - فراهم آوردن امكانات لازم به‌منظور خود اتكا نمودن افراد و خانواده‌هاى مورد حمايت و ساير نيازمندان از طريق ايجاد اشتغال، اعطاى وام، آموزش‌هاى فنى و حرفه‌اى و ارائه خدمات لازم در حد امكان.- ايجاد تسهيلات لازم جهت ارائه خدمات بهداشتى و درمانى و اقدام به بيمه‌هاى درمانى و اجتماعى اقشار آسيب‌پذير  - پرداخت وام قرض‌الحسنه / -  تهيه جهيزيه براى نوعروسان خانواده‌هاى تحت پوشش، كمك به بيماران هموفيلى، كليوى و تالاسمى، خدمات درمانى و بهداشتى، ارائه خدمات فرهنگى و آموزشى به دانش‌آموزان و دانشجويان تحت پوشش، كاريابى و معرفى آنان به مشاغل مناسب، تأمين مسكن براى خانواده‌هاى‌ بى‌بضاعت، جبران ديه، اطعام و افطاريه، جمع‌آورى صدقات به‌منظور هدايت صحيح آن، ارائه خدمات عمرانى مانند بازسازى و نوسازى مناطق سيل‌زده و زلزله‌زده و آسيب‌ديده. جذب و صرف كمك‌هاى مردمى و بسيارى شبيه به اين‌گونه كمك‌ها از ديگر فعاليتهاى كميته امداد امام خمينى(ره) به‌منظور امدادرسانى و كمك به قشر محروم جامعه مى‌باشد.

    هم‌اكنون مدل كميته امداد در كشورهايى مثل لبنان، عراق، سوريه و ساير كشورهاى همسايه ايجاد شده و اين كشورها مى‌توانند با استفاده از ظرفيتشان طرح‌هاى امدادى را اجرا كنند. ذكر اين مثال شايد جالب باشد كه در سال گذشته لبنانى‌ها ۲۰ ميليون دلار از طريق صندوق‌هاى صدقات خودشان جمع‌آورى كردند كه رقم قابل توجهى است و بقيه كشورها نيز با چنين مدلى درصدد بهره‌گيرى از تجارب كميته امداد هستند.

«اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»: از همان ابتداء سال ۱۳۹۵ كه عنوان از ناحيه بزرگ ديدبان انقلاب، رهبری حكيم و فرزانه، به‌عنوان راهبرد و نقشه راهی برای برون‌رفت از مشكلات و تنگناهای اقتصادی و نیز مقابله و مبارزه با دسيسه‌ها و توطئه‌های دشمنان به‌ويژه تحريمها و تهديدات ايالت متحده آمريكا مطرح گرديد، با عنايت بر محوريت «اقدام و عمل» نه حرف و شعار، انتظار می‌رفت كه همه مسؤولان و مديران در سطوح مختلف، آستين همت بالا زده و از فرصت اقبال مردم و حمايتهای رهبری عزيز انقلاب، از حوزه مديريتی خود سنگری بسازند برای كار و تلاش مجاهدانه، بی‌منت و خالصانه كه البته چنين خدمتی نزد خدای متعال مأجور و عبادتی پرثواب تلقی می‌گردد و اما اكنون كه سال ۹۵ با همه فراز و فرودها و تلخ و شيرينی‌هايش رو به پايان است، مسؤولان امر در حوزه‌های مختلف اجرايی و تقنينی و قضايی و بلكه مجموعه نهادها و دستگاه‌های نظام به‌ويژه فرمانداران و استانداران و وزراء و نيز مديران شهری در جای جای كشور بايد شفاف و روشن و در چارچوب سياستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی كه بيشتر ناظر بر استعدادها و توانايی‌های درونی و با ويژگی دانش‌بنيان و مديريت جهادی و تقويت بنيه‌های داخلی در عرصه‌های گوناگون اقتصادی می‌باشد، گزارش بدهند كه در واقعیت در اين يك‌ساله چه كرده‌اند؟!
به‌راستی آيا بهترين تدبير برای توليد اميد واقعی در جامعه جز توجه به اين امر مهم است؟ بارها مقام معظم رهبری تأكيد فرموده‌اند اگر اقداماتی داشته‌ايد، برای مردم گزارش كنيد تا در كنار شنيدن اطلاعات و اخبار مربوط به كشف و برخورد با فسادها و حقوقها و وام‌های نجومی و رانت‌خواريها و اختلاسها كه متأسفانه در نظام ارزشی، انقلابی و اسلامی ما كه بسياری برای عزت، اقتدار، امنيت و سربلندي‌اش از جان و هستی خود عاشقانه می‌گذرند، به هر ميزانش عيب، قابل تنفر و انزجار است؛ ارائه گزارشات اميدبخش از اقدامات انجام‌شده، قطعاً امری است مطلوب، قابل تحسين و تقدير چه آن‌كه بی‌پاسخ گذاردن ابهامات و سؤالات مردم در حوزه‌های مختلف به‌ويژه «اقتصاد مقاومتی» بی‌احترامی به افكار عمومی و فرصت دادن به عناصر وابسته به دشمنان است كه با استفاده از ابزار رسانه‌ای به‌ويژه فضای مجازی بی ‌در و پيكر و لجام‌گسيخته‌ای كه اكنون با هدايت از داخل و خارج جريان دارد، زمينه برای القاء شبهات و شايعات در جهت پاشيدن بذر يأس و نااميدی در جامعه فراهم‌تر ‌گردد. لذا شايسته است به‌ويژه دولتمردان تدبير و اميد به‌جای كلی‌گويی و گفتمانهای شعاری كه بيشتر شائبه سياست‌زدگی، جناحی و دغدغه‌های انتخاباتی را در اذهان تداعی می‌كند، به تناسب واقعيتهای جامعه، گزارش عملكرد و اقدامات خود را به مردم تقديم نمايند. قطعاً اگر با هدف ايجاد اميد در راستای منافع و مصالح ملی، گزارش‌دهی صادقانه و واقعی در دستور كار قرار گيرد، تمامی ظرفيتهای رسانه‌ای كشور به‌ويژه رسانه ملی و حتی تريبونهای وعظ و خطابه در مساجد و مصلاهای نمازجمعه نيز در اختيار ايشان خواهد بود.

حال از مجموعه سؤالات و ابهامات مردم كه انتظار دريافت پاسخهای روشن و اقناعی آن‌ را دارند، چند نمونه را يادآور می‌شويم، باشد كه به بهانه آن، ضمن تقدير از قاطبه مديران متعهد و متخصصی كه خالصانه به نظام اسلامی و مردم شايسته، نجيب و هميشه در صحنه ايران به‌دور از زد و بندهای سياسی خدمت می‌نمايند و علاوه بر تقويت عزت و اقتدار ملی، زمينه‌های پيشرفت جامعه و كشور را فراهم می‌سازند، مفهوم و تصوير درستی از مسؤوليت در جامعه انقلابی اسلامی به فضل الهی مشاهده گردد كه مسؤول يعنی فردی كه نسبت به كاری كه به عهده گرفته است، همواره مورد سؤال بوده و بايد او نيز واقع‌بينانه و با سعه‌ صدر پاسخگو باشد.

۱- در مبارزه با فساد در ابعاد مختلف آن، چه اقدام و عمل قاطعی صورت گرفته است؟

۲- چه ميزان از سياستهای اقتصاد مقاومتی جدی گرفته شده و در مقام اقدام و عمل به آن توجه شده است؟
۳- در جهت جلوگيری و مقابله با نفوذ، به‌ويژه در حوزه‌های اقتصادی، چه تدابير و يا اقدام و عملی انجام گرديده است؟ و آيا اساساً پروژه نفوذ دشمن، علي‌رغم تاكيدات فراوان مقام معظم رهبری، جدی گرفته شده است؟
۴- با توجه به بلای شوم قاچاق، به‌ويژه قاچاق كالا، علي‌رغم زمينه‌سازی‌ها و هشدارهای رهبری عزيز انقلاب، چه اقدام و عملی مؤثر و راهبردی انجام گرديده است؟

۵- به‌راستی سرنوشت و تكليف «اصل ۴۴» چه شد؟   ۶-آيا بهتر نبود به‌جای چشم‌دوختن به سرمايه‌های خارجی برای سرمايه‌گذاری در ايران، آدرس بازارهای كشورهای منطقه به‌ويژه عراق، روسيه، آذربايجان و ديگر كشورهای پيرامون خودمان را به تجار و توليدكنندگان داخلی می‌داديم؟ و نیز برای جذب بازارهای منطقه به‌ويژه عراق، چه اقدام و عملی صورت گرفته است؟

۷-آيا خريد اين تعداد هواپيما لازم بود؟ و آيا به‌راستی منتقدين اين حوزه با اصل نو شدن ناوگان هوايی كشور مخالفتی داشته‌اند؟

۸- آيا دل‌خوش داشتن به برجام و گره زدن همه امورات داخلی به آن، امر معقولی بوده است، به‌راستی حاصل و ثمر آن‌همه قيل و قال و مذاكرات چه بوده است؟ و برای به نتيجه رسيدن اميدهای به‌دست‌آمده و يا ادعاهای صورت‌گرفته از ناحيه دولتمردان، چه اقدام و عملی انجام گرديده است؟

۹.     برای تأمين منويات رهبری عزيز انقلاب و هشدارهای گوناگون ايشان، در حوزه‌های مختلف اقتصاد مقاومتی، چه اقدام و عملی به انجام رسيده است؟

۱۰- دولتمردان برای مهار آسيبهای اجتماعی و مبارزه با انواع فسادها به‌ويژه فسادهای اقتصادی چه اقدام و عملی داشته‌اند؟
۱۱.    به موازات مهار تورم، برای رونق اقتصادی، مهار ركود و معضل بيكاری در جامعه، چه اقدام جدی‌ای صورت گرفته است؟

و البته سؤالات فراوان ديگری كه شايسته است به‌جای فرافكنی و فرار به جلوی برخی مسؤولان، صادقانه و ملموس به آن‌ها پاسخ داده بشود تا از اين رهگذر بر دامنه اميد توده مردم نيز افزوده گردد. ان‌شاءالله‌.

+ ثبت نام حوزه های علمیه(چقدر مسجد بدون روحانی /مدرسه، اداره و روستای بدون امام جماعت داریم)

+ تشکر از هیأتهای مذهبی خصوصا هیئت مهدیه و سادات شهر

+ تشییع جنازه 2 شهید گمنام در شهرستان

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه