شنبه 1395/11/2 - 3 : 23
مشخصات امام جمعه
احمد نجمی پور
احمد نجمی پور
سرايان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
برجام سندى محكم از بد عهدى‏ها و بى اعتمادى به آمريكا

خطبه اول 1/10/1395

الحَمدُلله الَّذی خَلَق السمواتِ و الارض و جَعَل الظُلماتِ و النور ثُمّ الَّذینَ كَفَروا بِرَبّهم یَعدِلون وَ الصَّلوه وَ السَّلام عَلی الهادی البَشیر، السّراجِ المُنیر، سَیدنا سَید الانبیاء وَ المُرسَلین، ابالقاسِم محمّد و علی آله الطَیبینَ الطاهِرین وَ لا سیَّما بَقیه الله فی الاَرَضین       اوصیکم عبادا…

تقوی در  سایه ایمان کامل: امام سجاد(ع) در دعای مکارم الاخلاق عرضه می دارد«وَ بَلِّغْ بِإِیمَانِی أَکْمَلَ الْإِیمَانِ، وَ اجْعَلْ یَقِینِی أَفْضَلَ الْیَقِینِ ، وَ انْتَهِ بِنِیَّتِی إِلَی أَحْسَنِ النِّیَّاتِ، وَ بِعَمَلِی إِلَی أَحْسَنِ الْأَعْمَالِ» مرتبه عالی و کمال  ایمان، تسلیم فرمان خدا بودن است که هر چقدر این روح تسلیم، صادقانه و عمیق تر باشد، درجه ایمان کاملتر خواهد بود. و خداوند برای بیان کمال تسلیم بودن، حضرت ابراهیم و اسماعیل را  مثال می زند که وقتی به ابراهیم الهام شد که اسماعیل را باید قربانی کنی، اسماعیل با کمال رضایت پذیرفت«فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِينِ»وقتی جبین فرزندش را روی خاک قرار داد ندا آمد«وَنَادَيْنَاهُ أَن يَا إِبْرَاهِيمُقَدْ صَدَّقْتَ الرُّؤْيَا  إِنَّا كَذَلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ» این تسلیم بُهت آور و حیرت انگیز، نشانه کمال ایمان واقعی پدر و پسر بود.  سرآمد تمام شرائطِ اطاعت و فرمانبرداری از خدا این است که ما تسلیم بی قید و شرط خداوند باشیم.

خانه و خانواده های قرآنی

خداوند در آيات بسياري به مساله خانه و خانواده از ابعاد و جهات مختلف پرداخته است و خانواده در قرآن به عنوان هسته اصلي هر جامعه اي مورد تاکيد قرار گرفته است.2 عنصر اگر مورد توجه افراد جامعه قرار بگیرد هیچ گونه ناهنجاری، نابسامانی و مشکلی در خانواده وجود نخواهد داشت. 1- عنصر قرآن  2- عنصر خانواده

عنصرقرآن:بشر برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت باید از مسیر قرآن وارد شود و اگر چنین شد سبک زندگی، سبک تغذیه، آموزش، داد و ستد و معاملاتمان، اخلاق و رفتارمان، سیره و روشمان همه قرآنی و اهل بیتی خواهد شد.

قرآن نیازهای بشر را بیان می کند نه خواسته ها را، چون خواسته های بشر از روی هوی و هوس است اما نیاز از روی حکمت و مصلحت به انسان داده می شود. و چون قرآن نور است و کتابی جامع لذا با جهل و ظلمت مبارزه و مقابله می کند.

عنصرخانواده: عنصری که اگر مورد توجه قرار گیرد، جامعه مطلوب و سالمی شکل خواهد گرفت، عنصر خانواده است.

اگر  عنصر خانواده تقویت شود،بنیان خانواده در جامعه مستحکم  می شود.  و اگر روابط اجتماعی در نظام خانواده مستحکم شود،بسیاری ازنابسامانیهایی مثل طلاق در  جامعه کمرنگ خواهد شد.چرا عنصر خانواده اهمیت دارد؟ چون خانواده مرکز آرامش و محل ارتباط با عالم قدسی و بهشت در پرتو خانواده است و درهای رحمت الهی در پرتو خانواده باز می شود و با فروپاشی یک خانواده عرش خدا به لرزه در می آید.

5راهکار قرآنی برای آرامش در خانواده

یکی از ضروریات تشکیل جامعه سالم، تشکیل خانواده سالم است. اگر خانواده اصلاح شود جامعه نیز رو به صلاح خواهد رفت و هرچه بنیان خانواده مستحکم تر باشد بنیان جامعه نیز مستحکم تر خواهد بود.زن و شوهر به عنوان 2 رکن اصلی این محیط وظایفی را در قبال خود و فرزندان دارند که قرآن و روایات هم در این زمینه کم سخن به میان نیاورده است.بسیاری از افراد می پرسند که چه باید بکنیم تا این ارتباط در محیط خانه برقرار شود.در قرآن برخی از این عوامل استحکام آمده است که ما به آن اشاره می کنیم :

-1  ایجاد فضای عاطفی :اولین مطلبی که زن و شوهر، باید مورد توجه قرار بدهند این است که محیط خانواده را محیطی همراه با صفا و صمیمیت نگه دارند. و برای این منظور قرآن یکسری راهنمایی ها برای ما دارد:

 الف : خطاب زیباهر کسی دوست دارد که نام او را به خوبی صدا بزنند و از اینکه نام او به زیبایی برده شود احساس بزرگی و شخصیت می کند.امیرالمؤمنین (ع) در روایتی می‌فرماید: اگر دوست دارید دیگران شما را با نام نیکو صدا بزنند شما هم آنها را با نام نیکو صدا بزنید.در سوره حجرات آیه 11 خداوند می فرماید:«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ» ای اهل ایمان! گروهی از شما گروه دیگر را مورد تمسخر قرار ندهد شاید آن مسخره شدگان بهتر از این مسخره کنندگان باشند و زنان هم شایسته نیست زنان دیگر را مورد تمسخر قرار دهند شاید آنان بهتر از اینان باشند.همانطور که در آیه مشخص است قرآن، صدا زدن نامناسب را بعد از  ایمان آوردن کاری خلاف و زشت می شمارد.خالی از لطف نیست روایتی را از حضرت رسول , اینجا بیان کنیم حضرت می فرمایند:

3 چیز است که دوستی و محبت را در میان دو مسلمان تقویت می‌کند.

1-   هنگام ملاقات با خوشرویی و چهره ای گشاده برخورد کند

2-   برای برادر مسلمان خود جا باز کند و برای نشستن او جایی شایسته نشان دهد

3-  به بهترین نامی که دوست دارد او را صدا بزند.

 ب : گفتگوهای محبت آمیز:  ارتباط کلامی عاطفی و دل نشین می تواند نقش بسیار مؤثری را در گرم نگه داشتن محیط خانواده داشته باشد این شیوه علاوه بر استحکام محیط خانواده، نقش مؤثری را هم در تربیت فرزندان به عهده دارد

خداوند در سوره قصص آیه 9 می فرماید:«وَ قالَتِ امْرَأَتُ فِرْعَوْنَ قُرَّتُ عَيْنٍ لي‏ وَ لَکَ لا تَقْتُلُوهُ عَسي‏ أَنْ يَنْفَعَنا أَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَداً وَ هُمْ لا يَشْعُرُونَ»  نمونه ای از طرز سخن گفتن یکی از زنان بهشتی(آسیه) را بیان می‌کند که او چگونه با همسر خود (فرعون) به نرمی سخن می‌گوید: در مورد طفلی که از دریا گرفته بودند به همسرش گفت: این نوزاد نور چشم من و توست، او را نکشید شاید برای ما سودی داشته باشد یا اینکه او را به عنوان فرزند خود بپذیریم.این بانوی شایسته با گفتگوی دلنشین و استدلال متین خود خانواده اش را از یک بحران نجات داده و همسرش را از قتل یک کودک بی گناه بازداشت.

 ج : سلام کردن:یکی از خصوصیات فرهنگ اسلامی، سلام کردن به دیگران است. سلام باعث از بین رفتن کینه می شود و نوعی ابراز محبت به دیگران است.در سوره نورآیه 24 آمده است: «فإِذا دَخَلْتُمْ بُیُوتاً فَسَلِّمُوا» هرگاه به خانه ای وارد می شوید (اگر کسی هم در آنجا نباشد) بر خودتان سلام کنید، سلام خوش آمدی است مبارک و پاکیزه از جانب خدا، پروردگار متعال اینگونه آیات خود را بر شما آشکار می کند تا درمورد آنان به تفکر و اندیشه بپردازید.از امام صادق (ع) هم روایت است که خطاب به مردان می‌فرماید: وقتی که مردی از بیرون به خانه می رود به اعضای خانواده به ویژه همسرش سلام کند

 د: مشورت کردن:مشورت استفاده از فکر دیگران است و باعث راهنمایی انسان در امور زندگی می شود. از طرفی مشورت با خانواده در امور مرتبط و لازم خود باعث ایجاد علاقه، احترام به افکار دیگران و همچنین تقویت ارتباط خانواده و لطافت روح حاکم بر خانه و خانواده می‌گردد. در قرآن کریم هم نقل شده است که تبادل افکار میان فرعون و همسرش و نتیجه رأی مشاوره آنها باهم موجب نجات جان یکی از پیامبران الهی شد.و در سوره بقره آیه 233 به مشورت زن و شوهر در مورد چگونگی رفتار با کودک شیرخواره اشاره کرده و می فرماید: «فَإِنْ أَرادا فِصالاً عَنْ تَراضٍ مِنْهُما وَ تَشاوُرٍ فَلاجُناحَ عَلَیْهِما» اگر آن دو با مشورت و رضایت یکدیگر بخواهند کودک را زودتر از شیر بازگیرند گناهی بر آنها نیست.  میوه و ثمره امر مشورت میان زن و شوهر در خانه چیزی جز تحکیم روابط و نظام خانواده نیست.

2- عفو و گذشت:  هر زن و شوهری در زندگی دچار لغزش هایی می شوند و هیچ کس (غیر معصومین) از این امر مستثنی نیست.در زندگی مشترک یکی از علل مهم اختلافات خانوادگی عدم تحمل و کم صبری زوجین است، که البته این قبیل مسائل بیشتر در ابتدای زندگی زوجین اتفاق می افتد که اگر به درستی مهار نشود، می تواند عامل مهمی در دامن زدن به اختلافات شود.بهترین روش در تقویت بنیان خانواده توسل به عفو، گذشت و بردباری در مقابل خطاهای یکدیگر می باشد.به همین جهت قرآن کریم در سوره نور آیه 22می فرماید: « وَ لْیَعْفُوا وَ لْیَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحیم»آنان شایسته است عفو کنند و از لغزش های دیگران چشم بپوشند آیا دوست نمی دارید که خداوند نیز شما را عفو کند البته که خدا آمرزنده و مهربان است.

 3- خدمت به خانواده : تأمین نیاز های خانواده از جمله وظایف مرد است او با این عمل خود، علاوه بر ایفای نقش مدیریت در خانه رضایت همسر را نیز به دست می آورد. خدمت به خانواده موجب گرمی کانون خانواده و نزدیکی دلها به همدیگر و نوعی آموزش عشق و محبت و خدمتگذاری به فرزندان است.

این عمل والا و پسندیده در میان آیات الهی از شیوه های مردان خدا و پیامبران الهی شمرده شده، چنانکه در داستان سفر حضرت موسی به همراه خانواده اش به ناحیه مصر، در آیه 10 طه می فرماید:«إِذْ رَأي‏ ناراً فَقالَ لِأَهْلِهِ امْکُثُوا إِنِّي آنَسْتُ ناراً لَعَلِّي آتيکُمْ مِنْها بِقَبَسٍ أَوْ أَجِدُ عَلَي النَّارِ هُديً» موسی به خانواده اش گفت: اندکی مکث کنید که من آتشی می بینم شاید شعله ای از آن را برای شما بیاورم یا بوسیله این آتش راه را پیدا کنم. شکوفایی روحیات جدید، کسب تجارب ویژه برای فرزندان، مشاهده اعجاز طبیعت، شناخت بیشتر نسبت به قدرت الهی و صله ارحام همه و همه موجب استحکام  بیشتر پیوند خانواده و  همچنین کسب پاداشهای معنوی می‌گردد که همه اینها دستاوردهای خدمت به خانواده است.

4  - سفرهای خانوادگی: رفتن به سفرهای زیارتی و تفریحی به همراه خانواده از جمله ضروریات زندگی محسوب می‌شود.

 این امر آثار و برکات تربیتی، اخلاقی و آموزشی فراوانی به همراه دارد.شکوفایی روحیات جدید، کسب تجارب ویژه برای فرزندان، مشاهده اعجاز طبیعت، شناخت بیشتر نسبت به قدرت الهی و صله ارحام همه و همه موجب استحکام بیشتر پیوند خانواده و همچنین کسب پاداشهای معنوی می‌گردد که همه اینها دستاوردهای سفر خانواده است. قرآن کریم نیز به نوبه خود در میان آیات آسمانیش به سفرهای خانوادگی اشاره دارد. در سیره اهل بیت  نیز از این گونه موارد زیاد گزارش شده است.

1-  سفر حضرت ابراهیم به همراه خانواده به سرزمین وحی و کعبه معظمه

2- مسافرت حضرت موسی به همراه همسرش صفورا از مدائن به مصر

3-  سفر خانوادگی حضرت یعقوب از کنعان به سوی مرکز حکومت یوسف 

 5- مصالحه و مدارا : در زندگی مشترک میان زن و شوهر اگر مصالحه و مدارا حکمفرما نباشد بدون تردید نظام خانواده از هم گسیخته خواهد شداگر یکی از زوجین براساس غرور و خودخواهی بخواهد سلیقه و اندیشه های فردی خود را بردیگری تحمیل کند مطمئناً راه به جایی نخواهد بود.قرآن در سوره نساء، آیه 128 می فرماید: «وَ إِنِ امْرَأَةٌ خافَتْ مِنْ بَعْلِها نُشُوزاً أَوْ إِعْراضاً فَلا جُناحَ عَلَیْهِما أَنْ یُصْلِحا بَیْنَهُما صُلْحاً وَ الصُّلْحُ خَیْرٌ وَ أُحْضِرَتِ الْأَنْفُسُ الشُّحَّ وَ إِنْ تُحْسِنُوا وَ تَتَّقُوا فاِنَّ اللَّهَ كانَ بِما تَعْمَلُونَ خَبیراً»اگر زنی از ناسازگاری و رویگردانی شوهرش بیم داشته باشد مانعی ندارد که با هم صلح و سازش کنند. زن یا مرد می توانند با چشم پوشی از پاره ای حقوق خود با همسرشان مدارا کنند چرا که مصالحه و مدارا بهترین راه زندگی است. کوتاه آمدن در مسائل خانوادگی مانند خطای همسر و فرزندان و یا حساس نشدن درمقابل عادات و سلیقه های ناموزون اعضای خانواده، سعادت دنیا و آخرت و عزت و سربلندی در پی دارد و بنیان خانواده را از تزلزل و سستی باز می دارد.

خطبه دوم 1/10/1395

الحَمدُ وَ الثَناء لِلّهِ رَبِّ العالَمین وَ الصَّلوه وَ السَّلام عَلی اَشرَفِ الاَنبِیاءِ وَ المُرسلین الَّذی سَمَّیتُ فی السَّماءِ بِاحَمدِ وَفِی الاَرضینَ بِا اَبَالقاسِمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍوَعَلی اَهل بَیتِه الطَیِّبینَ الطّاهِرین سِیِماعَلیَ بنِ اَبیطالِب وَعَلی صِدیقَهِ الطاهِرَه وَعَلَی الحَسَنِ وَالحُسینِ وَعَلی عَلیِ بنِ الحُسین وَمُحَمَّدٍبنِ عَلِیٍّ وَجَعفَرمُحَمَّدٍ وَمُوسَی بنَ جَعفَرٍ وَ عَلِیَّ بنَ مُوسَی الرِّضا وَ مُحَمَّدَبنَ عَلِیٍّ وَ عَلِیَّ بنَ مُحَمَّد وَالحَسَنَ بنَ عَلِی وَالحُجَّهَ القائِمُ صَلَواتُ اللهِ وَسَلامَهُ عَلَیهِ وَعَلیهُم اَجمَعین.جدول مناسبت‌ها

جمعه/1بهمن:اعدام انقلابى حسنعلى منصور توسط شهيد بخارايى (1343 ه.ش)

دوشنبه/4بهمن:اشغال نظامى فرودگاه مهرآباد به دستور بختيار براى جلوگيرى از ورود حضرت امام(ره) (1357 ه‍.ش)

چهارشنبه/6بهمن:سالروز هجوم وحشيانه گروهك تروريستى منافقين به آمل/ گرامي باد ياد و خاطره دليرمردان حماسه خونين ششم بهمن سال ۱۳۶۰ آمل.

پنج شنبه/7بهمن:تحصن روحانيون در دانشگاه تهران در اعتراض به جلوگيرى دولت بختيار از ورود حضرت امام(ره) (1357)

جشن‏هاى بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامى:دهه فجر بعنوان يكى از مناسبت‏هاى ملى - مذهبى انقلاب ظرفيت‏هاى بالقوه‏اى دارد كه مى‏توان با برنامه‏ريزى خوب و مناسب ضمن بالفعل رساندن آن ظرفيت‏ها بهترين بهره را نيز جهت تحقق آرمان‏هاى انقلاب از اين دهه انجام داد.هدف از برگزارى جشن‏هاى دهه مبارك فجر، نبايد فقط جُنگ شادى و خنداندن مردم باشد، بلكه بايد پيام‏ها و دستاوردهاى انقلاب در قالب‏هاى هنرى و فرهنگى، به مردم و به‏ويژه نسل جوان رسانده شوند.برگزارى جشن‏هاى پيروزى انقلاب اسلامى با هدف زنده كردن ياد و خاطره شهيدان اين‏راه و تجديد عهد و ميثاق با آرمان‏هاى آن‏ها است.ان شاء الله همه مسؤلان شهرستان تلاش کنند دهه فجر با عظمت  و با شکوهیدر سطح شهرستان برگزار شود.

چرا شهید بخارایی حسنعلی منصور رو به درک واصل کرد؟چنان ملت ما را خوار کرده بودند که با لایحه کاپیتولاسیون بالاترین مقام مملکت ما در مقابل سگ آمریکایی قرار می گرفت.(یعنی اگر سگ آمریکایی شاه ممکت ما را می کُشت ما حق محاکمه او را نداشتیم و اگر شاه ما یک سگ آمریکائی را می کُشت باید شاه ایران در آمریکا محاکمه می شد که چرا سگ آمریکائی را کُشتی).کاپیتولاسیون یعنی ایران ویلای بزرگ آمریکائیها، جوانان ایرانی عمله این ویلا، دختران و زنان کنیزان این ویلا، و مستشاران آمریکائی مهمانان تام الاختیار این ویلا، سگها و گربه های غربی عزیز دُردانه های این ویلا بودند.

میدونی حق توحش یعنی چه؟یعنی اگه می خواستیم پُل بسازیم باید مهندس غربی برای ما می ساخت و علاوه بر فیش نجومی و حق عائله و بدی آب و هوا، حق توحش می گرفت یعنی ما غربیها در بین وحشیها کار می کنیم. شاه این مملکت دست ملکه انگلیس را می بوسید و می گفت من تاج و تختم را  از برکت شما دارم.ما ذلیل بودیم خدا به برکت این انقلاب و روح ملکوتی امام و خون مطهر شهدا ما را در دنیا عزیز کرد و امروز یکی از افراد همین مملکت شده حاج قاسم سلیمانی که پوتین با اسم رفیق و دوست از او یاد می کنه.مردم قدر این نظام و رهبر هوشمند و تیز بینمان را بدانیم و افتخار کنیم به نظام

مهم‏ترين رويدادهاى منطقه و جهان اسلام‏

۱)خودزنى رژيم آل خليفه‏:يكشنبه هفته جارى رژيم آل خليفه در اقدامى غيرانسانى و ضد حقوق بشرى سه جوان بحرينى را در حالى كه‏ بى‏گناه بودند و هيچگونه مدركى دال بر محكوميت آن‏ها وجود نداشت، اعدام كرد. چگونه توانستید به سوی قلب جوانان بی گناه تیر شلیک کنید؟نظام آل خلیفه با اعدام این سه جوان بحرینی، خود را گرفتار عواقب اقدام ظالمانه اش خواهد کرد.وجدان های بیدار کجا هستند؟ سازمان های حقوقی جهان کجا هستند؟ما ملت آزاده و وفادار ایران اسلامی این جنایت وحشیانه بن حَمَد را  به شدت محکوم کرده  واز سازمانهای بین المللی خصوصا سازمان ملل متحد و سازمان کنفرانس اسلامی و کشورهای مسلمان میخواهیم این جنایت وحشتناک آلخلیفه دست نشانده عربستان پلیدرا محکوم کنند.

۲)واقعيتى به نام آمريكا (ويژه رياست جمهورى ترامپ):دونالد ترامپ چهل و پنجمين رييس جمهور آمريكا طى روزهاى آينده منصب رياست جمهورى را در اين كشور در اختيار مى‏گيرد. ترامپ به وضوح در مناظره‏هاى انتخاباتى از شرايط بد اقتصادى در آمريكا، بيكارى، فقر، بى‏خانمان‏ها، مسايل درمانى و. . . صحبت مى‏كرد كه نشان از اضمحلال درونى در اين كشور دارد.

سؤال آيا دشمنى آمريكا با ايران در دوران رياست جمهورى ترامپ از بين خواهد رفت؟در پاسخ بايد گفت كهآمريكا همان آمريكاست و ماهيت اين رژيم تغيير نكرده است. رويكرد ترامپ نيز نسبت به جمهورى اسلامى همان رويكرد روساى جمهور قبلى آمريكاست(سگ زرد برادر شغال). اختلافات آمريكا با ايران اختلافاتى ماهوى است که اميدوار بودن آمریکا همچون سرابى است كه هرچه نزديك‏تر مى‏شوى، سراب دورتر مى‏شود. بنابراين اين واقعيت‏هاى آمريكاست و دشمنى آمريكا با ايران نيز همچنان پابرجا خواهد بود.

برجام سندى محكم از بد عهدى‏ها و بى اعتمادى به آمريكا

يك سال پيش در چنين روزهايى بود كه روند اجرايى برجام شروع شد و مسؤولين دولتى وعده‏هاى زيادى براى گشايش اقتصادى كشور به مردم دادند. امروز كه يك سال از اجراى اين تعهد بين‏المللى مى‏گذرد، هنوز تغييرات ملموس و محسوسى در زندگى مردم مشاهده نمى‏شود و تحريم‏هاى جديدى نيز در اين دوره عليه ايران در آمريكا تصويب شده است كه در عمل منجر به نقض برجام شده است. به فرمايش رهبر معظم انقلاب دستاوردبرجام بالا رفتن سطح نگاه جامعه به دشمن خود است، بالا رفتن سطح نگاه جامعه به دشمن خود كف جامعه است و بايد هويت نامشروع آمريكا و بدعهدى اين دولت جنايتكار برای همه دنیا روشن شود. امروز اعتماد ایران به مذاکره با آمریکا، رو به احتضار است. اشتباه بزرگ این بود که همه سرنوشت کشور را به برجام گره زدیم و برجام را تنها راه نجات کشور معرفی کردیم. و ما نباید از برجام پاشنه آشیلی برای خودمان درست می کردیم. که دشمن از آن به عنوان نقطه ضعف ما بخوبی بهره برداری سیاسی کرد.تکیه کشور به برجام و ناتوانی در برابر تحریم‌ها واقعیت ندارد اگرچه برجام اتفاق خوبی بود و عده‌ای در این زمینه زحمت کشیدند اما اگر بخواهیم همه چیز را به برجام گره بزنیم به گونه‌ای که بدون آن زندگی برای مردم ممکن نیست، اشتباه است.یک‌سال از اجرای برجام گذشت. عده ای جشن برجام گرفتند و برخی ها  درباره برجام چنان غلو کردند. گفتند برجام را خدا آورد، برجام خورشید تابانه. فتح الفتوحه مثل فتح خرمشهر، گلابی‌ها و سیب‌های باغ برجام در حال چیدن است. برجام هم آن‌چنان که رئیس‌جمهور محترم تأکید کردند و رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند یک هدف اصلی و مبنایی داشت که آن رفع تحریم‌ها بود. آیا فکر می‌کنید توازنی در داده‌ها و ستانده‌های ما وجود داشته است؟

- ادعاى برخى‏ها مبنى بر اين‏كه برجام سايه جنگ را از سر ايران برداشت، اين ديدگاه از اساس غلط است، چراكه دشمنان به اذعان خودشان توانايى مقابله نظامى باايران راندارند، واگردشمنان ذره‏اى به نتيجه جنگ دربرابرمااطمينان داشتندهرگزلحظه‏اى درحمله نظامى به ايران اسلامى درنگ نمى‏كردند.

جمهوری اسلامی تمام آورده‌های خود را روی میز گذاشت.11هزار کیلو اورانیوم غنی‌شده را با کیک زرد تبادل کردیم. حدود 11 هزار سانتریفیوژ نطنز خود را به 5 هزار رساندیم. تعداد سانتریفیوژهای فردو را از نزدیک به 3 هزار به هزار تا رساندیم. کوره و قلب رآکتور اراک را خارج کردیم و درون حفره‌های آن بتن‌ریزی کردیم، به‌شکلی که هم به اذعان دشمن و هم فرمایش آقای صالحی و جناب ظریف، الی‌الابد قابل بازگشت نیست. پروتکل الحاقی را هم داوطلبانه به‌اجرا گذاشتیم. همه تعهدات را انجام دادیم، محدودیت‌های 8 ‌سال تا 25 سال هم که تا 32 سال قابل تمدید است،را  پذیرفتیم تا در مقابل آن چه چیزی بدهند؟ رفع تحریم‌هاالان هم اعلام کردند ایران انحراف هسته‌ای در بُعد نظامی نداشته است.

3سئوال داریم: 1- چرا در گذشته این همه تحریم شدیم و عذاب کشیدیم؟ 2- تحریم‌های الان چرا تمدید می‌شود؟ 3- محدودیت‌هایی که ما باید تا 25 سال آینده آنها را حمل کنیم چه دلیلی دارد؟ وقتی انحراف هسته‌ای نداریم چرا باید بار محدودیت‌ها را به‌دوش بکشیم؟ زمانی می‌توانیم اسم برجام را بُرد- بُرد بگذاریم که اینها در آن نباشد.رهبر معظم انقلاب بارها پیش‌بینی کرده بودند که بدعهدی اتفاق می‌افتد و اتقاق افتاد.

 مقام معظم رهبری قبل از مذاکرات شروطی تعیین کردند و حتی گفتند من به این مذاکرات خوش‌بین نیستم. یکی از بزرگان کشور گفت من به این مذاکرات خوش‌بینم. بارها فرمودند من در جزئیات دخالت نکردم و نمی‌کنم. مقام معظم رهبری به‌سرعتی که مذاکرات با عدم بررسی درست انجام شد انتقاد داشتند.. وقتی ما می‌بینیم در سطح سران قوا برجام را در پاویون فرودگاه قبل از پرواز بررسی می‌شود، وقتی ما تعمق و دقت لازم نسبت به مواردی که منافع ملی را تهدید می‌کند به‌خرج نمی‌دهیم این را نباید پای این بگذاریم که آقا در رأس هستند و یا قوانین بالادستی داشتیم. وانگهی تبعاتی برای ما دارد که یکی از آن بعد استکبارستیزی جمهوری اسلامی است. بیداری اسلامی مرهون انقلاب اسلامی است. جمهوری اسلامی برای نهضت‌های آزادی‌بخش، جنبش‌های مبارزین دنیا و استکبار ستیزانی که امروز مقاومت می‌کنند، کانون الهام‌بخش و امید است. اگر ببینند جمهوری اسلامی نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی که امام ترسیم کرده، مثل بغضی که نسبت به نظام سلطه و رژیم صهیونیستی دارد، بی‌تفاوت باشد آنها هم امید خود را از دست می‌دهند. اگر بعضی از سیاسیون ما بنا به مصالح و دلایلی نسبت به این امور، تغافل یا تاکتیک داشتند ما نباید بگذاریم این موضوع چهره با صلابت استکبارستیز جمهوری اسلامی را مخدوش کند.

آتش سوزی ساختمان پلاسکو: متأسفانه بسیاری از قهرمانان فداکارآتش نشان در این حادثه دلخراش کشته و مجروح شدند. این فاجعه غم انگیز را به خانواده های داغدار آتش نشان تسلیت و تعزیت عرض می کنیم. حقیقتا آتش نشانان عاشقترین و مظلومترین انسانهای روی زمین اند چون نه حقوق آنچنانی می گیرند و نه برای پول کار می کنند.

آتش نشانان تا کی باید با خونشان را نثار بی احتیاطی برخی کسبه  و بی توجهی به ناامنی ساختمانها ی فرسوده و ناامن نمایند. و این اتفاق می تواند تلنگری در برابر آسیبهای شهری و بلایای طبیعی مثل زلزله و ... باشد.

از همه نیروهای خدوم آتش نشان، اورژانس، شهرداری، نیروی انتظامی، بسیج و همه نهادهایی عاشقانه وجهادی از اولین ساعات به کمک حادثه دیدگان شتافتند تشکر و قدر دانی می کنیم.

تشکر از جلسه مرکز رسیدگی به امور مساجد در شهر سرایان

 

 

ارتباط با امام جمعه