چهارشنبه 1396/6/1 - 0 : 3
مشخصات امام جمعه
محمود نوری
محمود نوری
شوسف
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/13
از سیره سیاسی امام رضا(ع) درس بگیریم

از سیره سیاسی امام رضا(ع) درس بگیریم

 

امام جمعه شوسف در جمع نمازگزاران این شهر ضمن تبریک و گرامیداشت سالروز میلاد امام رضا(ع) با اشاره به اهمیت درس گرفتن از سیره این امام رئوف در همه ابعاد زندگی گفت : آنچه در این مجال می شود به آن پرداخت توجه به سیره سیاسی امام رضا (ع) و درس گرفتن از آن است . حجت الاسلام والمسلمین «نوری» افزود : امام رضا (ع) با مبارزه نرم رفتار توطئه گونه دشمن را که می خواست با مطرح نمودن موضوع ولایت عهدی ایشان را از چشم مردم بیاندازد و جایگاه اجتماعی امام را تنزل دهد، خنثی کرد . «محمود نوری» با اشاره به اینکه دوران 20 ساله امامت امام رضا (ع) به سه دوره تقسیم می شود ، افزود : امام رضا (ع) در دوره 10 ساله حکومت هارون الرشید و دوره 5 ساله حکومت امین با وجود خفقان سیاسی آن زمان مبارزات زیادی کردند ولی اوج مبارزات سیاسی امام رضا (ع) در زمان مامون عباسی بود که مامون می خواست با آوردن امام به مرو  ایشان را محدود کرده و به حکومت خود مشروعیت ببخشد ، ولی امام رضا (ع) با قبول نکردن خلافت و شروطی که برای پذیرفتن ولایت عهدی گذاشتند نقشه های مامون را نقش بر آب کردند .

خطیب نماز جمعه شوسف در ادامه به مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط رهبر انقلاب اشاره کرد و افزود : در حکومت اسلامی بر اساس قانون و شرع خلافت حق پیامبر، امام و جانشینان آنها است و مشروعیت خلافت نه توسط مردم بلکه توسط خداوند انجام می شود . حجت الاسلام والمسلمین «نوری» افزود : در جمهوری اسلامی ایران هم اگر چه مردم به بحث ریاست جمهوری مقبولیت می دهند اما ، مشروعیت آن از ناحیه حق تعالی است و در این زمان مجتهد جامع الشرایط و حاکم جامعه اسلامی آن راتایید می کند وبه آن مشروعیت می بخشد . «نوری» افزود : این مساله وظیفه رئیس جمهور را سنگین تر می کند و یک بار شرعی ، عرفی و اخلاقی بر دوش اوست و آنچه مهم است اینکه باید خود را متعهد به پاسخگوئی به مردم و رهبری بداند .

 

« محمود نوری» همچنین با اشاره به روز حقوق بشر و کرامت انسانی گفت : متاسفانه حقوق بشر به یک بهانه برای ظلم به بشریت و دستاویزی برای تامین خواست ابر قدرتها و در راس آن آمریکای جنایت کار تبدیل شده است ،که تمامی دوران زندگی این حکومت جبار مملو از جنایت و نقض حقوف بشر بوده است.

«نوری» با اشاره به پیروزی مقاومت و آزادی اسرای مقاومت گفت : امروزه برخلاف تبلیغات سوء غرب که مقاومت را به عنوان نیروی برهم زننده امنیت منطقه معرفی می کند ، قدرت جریان مقاومت و اینکه مقاومت یک نیروی تامین کننده امنیت در منطقه است و نیرویی است که در مقابل ظلم و زیاده خواهی دشمن ایستادگی می کند به جهانیان ثابت شده و باید کشورهای منطقه خصوصا ملت های مسلمان قدر این نیروی مومن و با اخلاص را بدانند .

ارتباط با امام جمعه