جمعه 1396/2/8 - 42 : 18
مشخصات امام جمعه
سیدمرتضی اصفهانی
سیدمرتضی اصفهانی
قائن
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/18
اعتکاف قلبها را جلا میدهد/آمریکا ذاتا با مومنین عداوت دارد
آیت الله سید مرتضی اصفهانی امام  جمعه  قاین در خطبه های نمازجمعه این هفته ضمن دعوت همگان به رعایت تقوای الهی گفت : ما شیعیان علی (ع)همیشه باید سفارش مولایمان که بارهادر خطبه های نهج البلاغه همه را به رعایت تقوای الهی سفارش می کنند،فراموش نکنیم.

امام جمعه قاین به شخصیت والای امیرالمومنین (ع) اشاره کرد و گفت: حضرت امیرالمومنین در دنیا دارای مقام شاخصی است و حتی برخی بزرگان ایشان را هم مقام با انبیا می دانند.

 وی افزود : برخی از معصومین در هنگام ولادتشان آثار و وقایعی هویدا گردید مبنی بر اینکه شخصیت بزرگی پا به عرصه دنیا می نهد. از جمله این اشخاص وجود مقدس حضرت علی (ع) بود که در خانه کعبه به ولادت رسید. مورخان و بزرگان زیادی از این واقعه یاد کرده اند.  این مولود از مادری پاک و پاکیزه و در مکانی پاک و پاکیزه به دنیا آمد. این موضوع در بسیاری از اخبار متواتر نقل شده است. و این دلالت دارد که وجود مقدس آن حضرت از اشخاص کم نظیر دنیاست و به واسطه این از بسیاری از انبیا بالاتر بوده است. 

آیت الله اصفهانی در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به سالروز قطع ارتباط با آمریکا گفت: از ابتدای انقلاب آمریکا به عناوین مختلف قصد ضربه زدن به انقلاب را داشت و تحریمهای گوناگونی را اعمال کرد اما به حول و قوه الهی و رهبری درایتمندانه و همراهی مردم غیور ، انقلاب ما به بهترین نحو به پیش می رود.

 وی افزود : از همان زمان اول انقلاب هم خیلی سر و صدا داشتند و می گفتند که چرا مذاکره نمی شود. در این دولت مذاکره شد و خون دل خوردند و مدتها تلاش کردند و برجام را به ثمر نشاندند اما با کمال تأسف آمریکا دست از دشمنی خود برنداشت. این کلام امام است که آمریکا ذاتا با مومنین عداوت دارد و تا به حال دشمنی او باقیست و روز به روز بیشتر می شود. اما باید این را همیشه به یاد داشته باشیم رهبران ما وقتی درباره عده ای می گویند که این دشمنیها ذاتی است باید باور کرد و ایمان پیدا کرد.

 آیت الله اصفهانی به ولادت امام جواد اشاره کرد و گفت: امام جواد (ع)عمر بسیار کوتاه اما پربرکتی داشتندو. آن جلساتی که ایشان برای مباحثه با ادیان برگزار می کردند در سنین کودکی که بزرگان ادیان در برابر علم الهی ایشان سر تعظیم فرود می آوردند .

 امام جمعه قاین به ایام سنت حسنه اعتکاف اشاره کرد و گفت: اعتکاف عبادتی است که از قدیم در میان مسلمانان بوده و امروزه با شور و اشتیاق بیشتر به ویژه نسل جوان برگزار می شود. 3 روز در مسجد نشستن و اعتکاف کردن و راز و نیاز دلها را جلا می دهد و باید از این فرصت کم نظیر بهترین استفاده را کرد و در راه کسب معارف دینی و فیوضات الهی تلاش کرد و این را حفظ نمود.

آیت الله اصفهانی با اشاره به سالروز وفات حضرت زینب (س) گفت : وجود مقدس آن حضرت ، شخصیتی که قدم در قدم مادر بزگوارش گذاشت و مصیبتهای فراوانی در راه دین کشید. و زحمات فراوانی برای احیاء دین اسلام متحمل شد. امروزه همانگونه که جوانان شیعه و مسلمان در این چند سال که دشمنان می خواستند بارگاه این بانوی بزرگوار را از بین ببرنداما از خون و جان خود در راه حفظ دین گذشتند بر ما نیز وظیفه است تا این روز را با بازگو کردن فضائل و مناقب آن بزرگوار بزرگ بشماریم.

امام جمعه قاین با اشاره به زلزله مشهد گفت : الحمدالله از همان لحظه اول تلاشها و کمکهای فراوانی انجام شد. این حوادث نشانه های الهی است برای مردم تا همیشه به یاد خدا باشند . باید دعا کنیم تا خداوند متعال بلاها را از سرزمین مسلمانان دور کند.

آیت الله اصفهانی در پایان یاد و خاطره شهدای گرانقدر به ویژه شهدای هسته ای ، شهیدان آوینی وصیادشیرازی را گرامی داشته و گفت: ما هرچه داریم از ایثار و جانفشانی این شهدای والامقام است و باید همواره یاد و نامشان زنده بماند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه