سه شنبه 1396/12/1 - 56 : 6
مشخصات امام جمعه
مرتضی یعقوبی
مرتضی یعقوبی
دشت بياض خضري
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/11/13

خطبه اول:

عِبادَالله اوصيکُم وَ اوصي نَفسي بتَقوَا الله.

یکی از عناوینی که در تمام ابعاد زندگی انسان معنا و مفهوم دارد مفهوم برکت است. برکت در همه چیز معنا دارد . در عمر انسان در مال انسان در آبروی انسان در شغل انسان در جسم انسان در زندگی خانوادگی و فردی در همه جا برکت معنا و مفهوم دارد. پربرکت ترین زندگی ها از آن انبیاء و اولیا به ویژه نبی مکرم اسلام و ائمه معصومین علیهم السلام بوده است. اما بعضی عوامل در روایات وجود دارد که به عنوان عوامل نابودی برکت ها معرفی شده اند که در این فرصت به چند نمونه از آنها اشاره می کنم:

1. فساد نیّت

امام علي (علیه السلام) می فرماید: «عِنْدَ فِسَادِ النِّیَّةِ تَرْتَفِعُ الْبِرْکَةِ؛[ غرر الحکم ج4، ص327، ح 6228] هرگاه نیّت فاسد باشد، برکت برداشته می‌شود.» حضرت امام صادق (علیه السلام) نیز می‌فرماید: «إِنَّ الْمُؤْمِنَ لَیَنْوِی الذَّنْبَ فَیُحْرَمُ رِزْقَهُ؛[ وسائل الشیعة، ج1، ص58، ح 7] همانا مؤمن، نیّت گناه می‌کند، [در نتیجه] از روزی‌اش محروم می‌شود.»

2. گناه و کارهای بد

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) می: «أَرْبَعَةٌ لَا تَدْخُلُ بَیْتاً وَاحِدَةٌ مِنْهُنَّ إِلَّا خَرِبَ وَ لَمْ یُعْمَرْ بِالْبَرَکَةِ الْخِیَانَةُ وَ السَّرِقَةُ وَ شُرْبُ الْخَمْرِ وَ الزِّنَا؛[ ثواب الأعمال، ص289، ح 1] چهار چیزند که یکی از آنها وارد هیچ خانه‌ای نمی‌شود؛ مگر آنکه [آن خانه] خراب می‌شود و هرگز با برکت و آباد نمی‌شود: خیانت (خیانت به خود ، به همسر، به مردم، به امام معصوم و حجت خدا)، دزدی ، شراب‌خواری و زنا.»

عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ وَ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالا مَا مِنْ أَحَدٍ إِلَّا وَ هُوَ يُصِيبُ حَظّاً مِنَ الزِّنَا فَزِنَا الْعَيْنَيْنِ النَّظَرُ وَ زِنَا الْفَمِ الْقُبْلَةُ وَ زِنَا الْيَدَيْنِ اللَّمْسُ صَدَّقَ الْفَرْجُ ذَلِكَ أَوْ كَذَّبَ. امام محمد باقر و امام صادق علیهما السلام فرموده اند: هیچ کس از زنا بی نصیب نیست، احدی یافت نمی شود که سهمی از زنا نداشته باشد؛ زیرا زنای چشمان نگاه کردن است؛ زنای دهان بوسیدن؛ زنای دستها لمس کردن است؛ چه همه اینها در زنای فرج صادق باشد یا نباشد.

حرمت نگاه به نامحرم مشترک بین زن و مرد است. یعنی این طور نیست که فقط مردها موظف و مکلف باشند چشمانشان را از نامحرم فرو بندند، بلکه زنها هم موظف و مکلفند چشمانشان را از نامحرم فرو بندند و در مرد نامحرم خیره و خرد نشوند. قلْ لِلْمُؤْمِنينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ ....(نور/30) وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ(نور/31)

حضرت علي (علیه السلام) می‌فرماید: «مُدَاوَمَةُ الْمَعَاصِی تَقْطَعُ الرِّزْق؛[ غرر الحکم ج6، ص127، ح 9771] تداوم گناه، رزق را قطع می‌کند.»

 

3. ترک امربه‌معروف و نهی از منکر

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) مي: «لَا یَزَالُ النَّاسُ بِخَیْرٍ مَا أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ تَعَاوَنُوا عَلَی الْبِرِّ فَإِذَا لَمْ یَفْعَلُوا ذَلِکَ نُزِعَتْ مِنْهُمُ الْبَرَکَاتُ وَ سُلِّطَ بَعْضُهُمْ عَلَی بَعْضٍ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُمْ نَاصِرٌ فِی الْأَرْضِ وَ لَا فِی السَّمَاء؛[مشکاة الانوار، ص51]تا وقتی که مردم امربه‌معروف و نهی از منکر می‌کنند و یکدیگر را در خوبی و تقوا یاری می‌رسانند، همواره در خیر و نیکی‌اند؛ ولی هنگامی که چنین نکنند، برکت‌ها از آنان جدا می‌شود و برخی، برخی دیگر مسلّط می‌شوند و برایشان هیچ یاوری نخواهد بود؛ نه در زمین، نه در آسمان.»

برمي‌دارد. بركت از روزي‌اش مي‌رود.

4. فحّاشی و دشنام به مسلمان : امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: «مَنْ فَحُشَ عَلَی أَخِیهِ الْمُسْلِمِ نَزَعَ اللَّهُ مِنْهُ بَرَکَةَ رِزْقِهِ وَ وَکَلَهُ إِلَی نَفْسِهِ وَ أَفْسَدَ عَلَیْهِ مَعِیشَتَه‌ُ؛[ الکافی، ج2، ص 325] هر که به برادر مسلمانش دشنام دهد، خداوند برکت روزی‌اش را از او می‌گیرد و او را به خودش وا می‌گذارد و زندگی‌اش را برایش تباه می‌کند.»

5. داوری ظالمانه

ابو ولّاد در محضر امام صادق (علیه السلام) جريان یک داوری ناحقّ را نقل کرد که امام (علیه السلام) هم آن را نمی‌پسندید؛ آنگاه حضرت فرمودند: «فِی مِثْلِ هَذَا الْقَضَاءِ وَ شِبْهِهِ تَحْبِسُ السَّمَاءُ مَاءَهَا وَ تَمْنَعُ الْأَرْضُ برکتها؛[ الکافی ج5، ص290، ح 6] در مثل این داوری و همانند آن است که آسمان، آب خود را و زمین، برکت خود را دریغ می‌کند.»

6. سبک شمردن نماز و نماز جمعه

در ضمن روایتی از پيامبر (صلی الله علیه و آله) دربارة مصیبت‌هایی که به سبک‌شمارنده نماز می‌رسد، آمده است: ...یکی از پیامدهای دنیویِ سبک‌شمردن نماز این است که برکت از روزی‌اش می‌رود.[ بحار الانوار، ج83، ص 21، ح 39]

خطبه دوم :

 عِبادَ الله اوصيکُم وَ اوصي نَفسي بتَقوَی الله.

برای بررسی موفقیت و یا عدم موفقیت یک نظام سیاسی و ارائه تحلیل درست و مطابق با واقع مزیت‌های آن، نسبت به مصادیق ملی و جهانی، راهی جز بهره گیری از روش قیاس و مقایسه نداریم.

این روزها سوالات و پرسش‌های بسیاری در داوری از کارآمدی و عملکرد انقلاب اسلامی و نظام سیاسی برآمده از آن و درمیان لایه‌های مختلف جامعه طرح می‌شود. دشمنان داخلی و خارجی هم تلاش می کند، تصویر ذهنی جامعه، در خصوص کارآمدی نظام اسلامی را تغییر دهد تا امید و اعتماد به توانمندی‌ها و قابلیت‌های اصلاح و پیشرفت در درون نظام را از بین ببرد. از جمله پرسش‌های مطرح در میان جامعه، مقایسه نظام اسلامی با رژیم پهلوی است که توده مردم با تکیه به محفوظات و خاطره گویی‌های نسل قدیمی و متأثر از رسانه‌های بیرونی، بدون لحاظ کردن ملاک‌ها و معیارهای علمی و عقلی به مقایسه نظام اسلامی با نظام سلطنتی پهلوی می‌پردازند و جمهوری اسلامی را متهم به ناکارآمدی می‌کنند در حالی که برای مقایسه دقيق و علمي لازم است در موارد متعدد و با استفاده از آمارها و شاخص‌هاي صحيح و با در نظر گرفتن الگوي علمي سنجش، موفقيت يک نظام (کارآمدي نظام = اهداف + امکانات + موانع)، به تحليل و ارزيابي پرداخته شود. یکی از سوال هایی که این روزها زیاد با آن مواجه می شویم، این است که جمهوری اسلامی در این سال‌ها برای ما چه کرده است؟ آیا اصلاً زندگی مردم در مقایسه با قبل از انقلاب فرقی کرده است؟ بهتر شده یا بدتر؟ من در این فرصت کوتاه به چند مورد از این مقایسه ها می پردازم:

1. ساختار حكومتی در ایران قبل و بعد انقلاب

در حكومت پادشاهی یك فرد با عنوان سلطان یا شاه تمام قدرت سیاسی جامعه را در اختیار می‌گیرد و اراده شخصی او مظهر اراده سیاسی و حاكمیت در جامعه تلقی می‌ شود. نه مردم و نه مسئولین حکومتی نقشی در تصمیم گیری های کلان ندارند و عملا رأی شخص پادشاه بر همه نظر ها حاکم است ولو اینکه اشتباه و به ناحق باشد. همچنان‌که در 52 سال سلطنت پهلوی این چنین بود. در مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران، نظامی است كه بر پایه سه ركن اساسی دین، مردم و رهبری استوار گردیده است. در این نظام، حاكمیت اصلی از آن خداست. شكل حكومت به صورت جمهوری اسلامی است كه مردم ایران در همه‌پرسی 1358 با اكثریت قاطع آراء یعنی2/98آن را انتخاب کردند. ساختار حكومتی در جمهوری اسلامی به موجب اصل 57 قانون اساسی از سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه تشكیل گردیده كه زیر نظر ولایت‌مطلقه فقیه، اعمال می‌گردد. اما هیچ گاه رهبری به عنوان یک پادشاه خود رأی و متکبر عمل ننموده و همیشه به رأی مردم و تصمیم مسئولان احترام گذاشته و بر انجام کارها نظارت دارد و صرفا در مسائل کلان حکومتی که حفظ نظام به آن بستگی دارد ورود پیدا می کند.

2. حوزه فرهنگی و اجتماعی

 بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در تمامی حوزه‌ها زمانی با قضاوتی منصفانه و به دور از پیش‌داوری همراه است که انقلاب را در بستر تاریخی و اجتماعی و با تمامی اتفاقات همراه آن ببینیم؛ ببینیم ملتی تنها و تنها با تکیه بر ایمان خود و بدون حمایت هیچ کشورخارجی، بر نظامی غلبه می‌کند که از حمایت ابرقدرت‌های زمان خود بهره‌مند است. وقتی فراموش نکنیم این انقلاب از موج آشوب‌های داخلی شمال و جنوب و شرق و غرب، از جنگی هشت ساله با تمامی استکبار، از ترور مهمترین مهره‌ها و متخصصینش و از تحریم‌ها و تهدیدها به سلامت گذشته است، باید هر آنچه در این شرایط بدست آورده را با دیگرکشورها مقایسه کنیم.

 3. مقیاس آموزش عالی

آموزش عالی در این سال‌ها دستاوردهای قابل توجهی داشته است، در تمامی مولفه‌های خود رشدهای30 برابری،60 برابری و ... را داشته که این دستاورد با سایر نهادها قابل مقایسه نیست.

اما ما در سال‌های پیش از انقلاب حتی در مقطع کاردانی نیز به اعزام دانشجو به خارج از کشور نیازمند بودیم، اما در سال‌های اخیر اعزام دانشجو نه از روی نیاز، بلکه به جهت مراودات علمی و فرهنگی با سایر دانشگاه‌های جهان بوده است و آموزش عالی امروز در تمامی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی در خودکفایی تقریباً صد درصدی قرار دارد.

4. وضعیت بهداشت

براساس آمار رسمی کشور، بخش بزرگی از شهر‌ها و روستاهای کشور در آستانه‌ انقلاب اسلامی، محروم از پزشک و امکانات بهداشتی بودند و در این میان زنان و کودکان سهم بیشتری از این محرومیت داشتند؛ با یک مقایسه آماری، می‌توان تفاوت وضعیت بهداشت، درمان و سلامت مردم در حکومت پهلوی و بعد از انقلاب اسلامی را متوجه شد.

5. وضعیت اقتصادی جامعه

يكي از نكاتي كه در قضاوت افراد نسبت به وضع موجود تأثير منفي بر جاي گذاشته، ارزاني قبل از انقلاب و گراني بعد از انقلاب است. اين مسئله از دو جهت بايد مورد توجه قرار گيرد:

الف) از جهت سياست‌هاي اقتصادي توسعه‌اي كشور، اين سوال مطرح مي‌شود كه چرا قبل از انقلاب، قيمت كالاها ارزان بوده و بعد انقلاب گران شده است ؟ بررسي‌ها نشان مي‌دهد يكي از عمده‌ترين دلايل این امر، اعمال تعرفه‌هاي گمركي پايين از سوي دولت نسبت به كالاهاي وارداتي خارجي در قبل از انقلاب و افزايش اين تعرفه‌ها بعد از انقلاب بوده است. به عبارت ديگر در نتيجه اعمال تعرفه‌هاي گمركي پايين، كالاهاي خارجي به وفور و با قيمت بسيار نازل در بازار يافت مي شد، اين سياست اقتصادي نامناسب، در جهت تضعيف توليدات داخلي، افزايش وابستگي اقتصادي كشور به قدرت هاي صنعتي و تأمين بازار براي آنان بوده است. ارزاني غير معقول، موجب تضعيف موقعيت توليد كننده و در نهايت، تضعيف توليدات داخلي مي‌شود. از همين رو در اكثر كشورهاي پيشرفته اقتصادي،گراني وجود دارد. براي مثال، بانك جهاني براي چندمين بار، توكيو پايتخت ژاپن را به عنوان گران‌ترين شهر جهان اعلام كرده است. حتي در اين كشورها گاهی با ارزاني نیز مبارزه مي‌شود، زيرا با واقعي شدن قيمت‌هاست كه مي‌توان از توليد كننده داخلي حمايت كرد و حمايت از توليدكننده داخلي نيز در نهايت تأمين منافع مصرف كننده داخلي را به همراه دارد.

ب) اين مسئله از جهت قدرت خريد اكثريت افراد جامعه هم قابل توجه است. مشاهده عيني وضعيت جامعه و هم آمارهای بعد از انقلاب، نشان از بهتر شدن نسبي وضعيت معيشت اكثريت افراد جامعه دارد. درست است كه در گذشته قيمت‌ها پايين بوده، ولي قدرت خريد مردم بسيار پايين‌تر از آن بوده است. آمارها و بررسي‌هاي رسمي و غير رسمي گوياي آن است كه به غير برخي اقشار جامعه؛ اكثر مردم، به خصوص صاحبان مشاغل آزاد از وضعيت معيشتي مناسب تري نسبت به قبل از انقلاب برخودار مي باشند. اما به دلايل متعددي همچون تغيير الگوي زندگي (الگوي مسكن، خوراک، پوشاك و لوازم منزل)و به تبع آن، افزايش سطح انتظار آنها از زندگي، ابراز نارضايتي و احساس محروميت در آنان افزايش يافته است.

به عنوان مثال، در حال حاضر الگوي مسكن عموم مردم نسبت به قبل از انقلاب و سال هاي اول انقلاب تغيير يافته است. درگذشته اگر عروس يا دامادي به خانواده اضافه مي‌شد، در يكي از اتاق‌هاي همان خانه جاي مي‌گرفت؛ اما اكنون عموماً زوج‌هاي جوان به زندگي در مسكن مستقل روي مي‌آورند.

در خصوص الگوي خوراك نيز شاهد تغييرات اساسي در جامعه خودمان در سال هاي اخير هستيم. در حدود 30 سال پيش، قوت غالب خانواده‌هاي ايراني نان بوده و برنج غذاي اعياني محسوب مي‌شده، در حالي كه امروز الگوي خوراك اكثريت جامعه تغيير يافته و عموماً برنج در غذاي روزانه آنان جايگاه خاصي پيدا كرده است.

همه این موارد و دستاوردها را اضافه کنید به اقتدار و امنیتی که ایران اسلامی به برکت مجاهدت امام و شهدا و هدایت های رهبری و پشتیبانی شما مردم امروز در سطح دنیا از آن برخورداریم. نمونه بارز آن داعشی است که پوزه او در عراق و سوریه به خاک مالیده شد و امروز این عروسک خیمه شب بازی و سگ هار آمریکایی صهیونیستی در افغانستان جولان می دهد.

رهبر معظم انقلاب اسلامى هم در ابتداى جلسه درس خارج فقه، با ابراز تأسف عميق از كشتار مردم ‏بى‏گناه در حوادث تروريستى اخير افغانستان، فرمودند: هدف آمريكا از انتقال تروريست‏هاى داعش به افغانستان، موجه كردن ادامه حضور خود در منطقه و ايجاد امنيت براى رژيم صهيونيستى است. یا کارشکنی های هر روزه و هر ساعته ترامپ آمریکایی را اگر مد نظر قرار دهیم آیا جز به خاطر اقتدار و صلابت این نظام است جز به خاطر ایستادگی شما مردم و تحمل صبر و مشکلات است؟

حال در اين شرايط وظیفه ما چیست؟

۱.شکوه بخشیدن به راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال با حضور پرشور و انقلابی که قطعاً به همان میزان که به ملت‏های مظلوم دنیا امید می‏بخشد، باعث یأس و نا امیدی قدرتهای زورگو خواهد شد.

۲. فعال‏سازى ماشين تبليغاتى و رسانه‏اى و عمليات روانى جهان اسلام عليه رژيم صهيونيستى و آمريكاى جنايتكار و افشاى جنايتكاران جنگى و چهره‏هاى خائن جهان اسلام همچون آل سعود و شكم‏بارگان اماراتى که به‏خاطر خوش‏خدمتى به اجانب و كفار و سران استكبار، به‏راحتى هزاران مسلمان مظلوم یمنی را از دم تيغ مى‏گذرانند.

۳. فعال كردن تشكلهاى مردم‏نهاد و حمايت و پشتيبانى حداكثرى از ملتهاى مظلوم تحت ستم همچون يمن و فلسطين‏.

۴. همدلی وحدت هم افزایی و انسجام واقعی بین حاکمیت و مردم بین مسئولین برای حل مشکلات و معضلاتی که در نظام اسلامی با آن مواجهیم.

شنبه14 بهمن16 جمادی‏الاول روز فناورى فضايى‏

روز ملى فناورى فضايى روزى است كه نام كشورمان با اجراى پروژه فضايى ماهواره «اميد» در ۱۴ بهمن سال ۱۳۸۷ در فهرست ۹ كشور صاحب چرخه كامل فناورى ماهواره قرار گرفت؛ هم‏اكنون بيش از ۳۱ مركز آموزشى و دانشگاهى در اين حوزه به تربيت و آموزش جوانان با استعداد اين كشور مى‏پردازند. متاسفانه به‏دليل نبود اعتبارات، اين فعاليت‏های فضایی از ۲ سال قبل متوقف شده است.

یکشنبه15 بهمن17 جمادی‏الاول انتخاب دولت موقت انقلاب اسلامى (1357 ه‍. ش)

سه‏شنبه17 بهمن تشكيل مجمع تشخيص مصلحت نظام به فرمان امام خمينى(ره) (1366 ه‍. ش)

پنج‏شنبه19 بهمن روز نيروى هوايى ارتش جمهورى اسلامى ايران‏ // اعلام همبستگى همافران با انقلاب اسلامى و ديدار تاريخى آنان با حضرت امام خمينى(ره) (1357ه‍.ش)

تذکر :  1-تقدیر از جناب سروان احمدی و خواهر پاسدار سر کار خانم اصغری و تبریک به برادر بسیجی فرخ دوست و خواهر بسیجی سرکار خانم ابراهیمی

 2-صدور مجوز سطح دو حوزه علمیه امام محمد باقر علیه السلام

 3-در دهه مبارک فجر طرح ها و پروژه های عمرانی در سطح منطقه به بهره برداری خواهد رسید که مهمترین آن مربوط به دهستان کرغند و در زمینه آب و فاضلاب است.

 

ارتباط با امام جمعه