يکشنبه 1396/2/10 - 3 : 23
مشخصات امام جمعه
جواد طاهری
جواد طاهری
تربت جام
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
امروز هر دشمنی به ما حمله کند، برای بیرون آوردن نفسی که فرو برده، بایستی از ما اجازه بگیرد و گرفتاری آمریکایی ها طوفان شن طبس یکی از مصدایق کاربردی و الهی شعار مرگ بر آمریکاست.

امام جمعه موقت حجت الاسلام علی پیرنیا

خطبه اول

پیامبر پس از تدبیر سنجی ، تجارت در جوانی و رسیدن به مال التجارة متنابهی ، خود را مشغول آن نکرد و همه را در راه خدا خرج کرد و هر روز به غار حرا می رفت و به اطراف خود و مخلوقات باری تعالی نظر و تفکر می کرد تا هم مسئله اشتغال جوانان حل گردد و هم به العَظَمَة لِلهِ رَبِّ العالمین برسد. تا اینکه پیامبر نگاهی به قلب خود انداخت و آن را خاشع و خاضع ترین یافت و حضور جبرئیل را با حالت اصلی خود درک کرد که می گفت : ما تورا برای همه عالم و رفع مشکلات آنان برگزیدیم تا رحمة للعالمین باشی (ما اَرْسَلْناكَ اِلّا رَحْمَةً لِلعالَمينَ)

این آیه و خبر جبرئیل را سوره توبه آیه 128 تفسیر آیه به آیه نموده و فرموده جاءکم رسول من انفسکم عزیز علیه ما عنتم و عنت که به معنای مشقت و دشواری است ، می گوید: رحمة للعالمین پیامبر کاری می کند تا بر پیامبر ناگوار باشد که شما را در مشکلات ببیند و آن را حل ننماید و او مشکلات شما را بر شانه هایش حمل می کند. آنچه که امروز مقام معظم رهبری می گوید که من مشکلات شما را درک و حس می کنم . بی خود نیست عده ای از دیگر ادیان فقط بخاطر رهبری مستبصر می شوند چون نگاه پیامبر گونه و نگاه بشری دارد.

و اين آغاز موضوعي است که تمام نقشه هاي شيطان را بهم مي ريخت به طوري که شيطان در روز بعثت پيامبراز درد فرياد کشيد وآن موضوع ، موضوع محبت شديد مردم به پيامبر به حدي که در تمام مشکلات و اتفاقات ، به پيامبر مراجعه کرده و او را فصل الختام قرار داده و باور داشته باشند که اومشکل گشاي تمام فتنه ها است.

وقتی بیان امیرالمومنین را در کنار فصل الختامی پیامبر قرار می دهیم به یک اصل فطری می رسیم که جهان غرب به دنبال پوشاندن آن اصل است به اینکه امام علی در باره علّت بعثت پيامبران مى‏فرمايد: لِيَستَأدُوهُم ميثاقَ فِطرَتِه . کار پیامبران این است که به میثاق فطری که در نهاد بشر نهفته است وادار شوند و به آن عمل نمایند و دیگر اینکه  وَ يُذَكِّروهُم مَنسِيَ‏َ نِعمَتِه  نعمت فراموش‏شده  به ياد انسانها بياورند . لذا در سوره نساء آيه ۶۴ می خوانیم وَمَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلاَّ لِيُطَاعَ بِإِذْنِ اللهِ تنها هدف ما از ارسال رسل این است و غیر از این چیز دیگری نیست : اطاعت از او و فصل الختام بودن اوست. نه اینکه او را به عنوان رهبری دانست

این دو مطلب که کنار هم دیگر گذاشته شود معنایش این خواهد بود که اولا برکت بعثت ، مذهبی صرف و جنبه مسلمانی تنها نداشته بلکه جهانی است و از همین جهت بعثت به اندازه خلقت خود انسان ارزش داشته و برترين و بزرگترين و پربركت‏ترين روز سال است و ثانیا تبعیت از رسالت و پس از آن تبعیت از ولایت و امروز تبعیت از ولایت فقیه فطری بشر و تنها راه برون رفت معضلات جهانی است و باید دانسته شود که اگر به ولایت فقیه ، فقط رهبری مذهبی نسبت داده شود نه فصل الختام، همان اسلام امریکائی است و که همیشه خود را در اتفاقات بزرگ مثل انتخابات نشان داده است.

 

خطبه دوم

مناسبت ها:

امروز جمعه 1 اردیبهشت مصادف با 23 رجب روز بزرگداشت سعدى شنبه 2 اردیبهشت تأسيس سپاه پاسداران انقلاب اسلامى (1358) - سالروز اعلام انقلاب فرهنگى (1359) روز زمين پاك یکشنبه 25 رجب شهادت حضرت امام موسى كاظم (183 ه‍.ق) - روز بزرگداشت شيخ بهايى سه‏شنبه 5 اردیبهشت 27 رجب مبعث حضرت رسول اكرم (13 سال قبل از هجرت) شكست حمله نظامى آمريكا به ايران در طبس بر اثر توفان شن (1359 ه. ش) وقتی در 13 آبان سال 58  لانه جاسوسی امریکا تسخیر گردید، امریکا به اسم آزاد سازی جاسوسان خودش در غروب ۴ ارديبهشت ۵۹ عملیاتی به اسم دلتا انجام داد و با نیروی که 150 روز در منطقه آریزونا امریکا آموزش دیده بودند و با تجهیزات منحصر به فرد وارد خاک ایران شد که گرفتار نماد نفرین مردم ایران یعنی طوفان شن شد که خودش یکی از مصدایق کاربردی شعار مرک بر امریکاست و چون ثمره شعار مرک بر امریکا را به صورت مصداقی و نمونه خارجی دیده ایم ، هیچ دست از دشمنی با امریکا و شعار مرک بر امریکا بر نخواهیم داشت.

موضوع اول :

ضمن تشکر از فرماندهی و نیروی های نظامی تیپ مسقل 83 تربت جام بایستی گفت که مقام معظم رهبری در هفته گذشته در ديدار جمعى از فرماندهان ارتش جمهورى اسلامى بعد از بیان اهمیت مسائل اقتصادی و معیشتی مردم و بیان اهمیت جایگاه انتخابات و سالم برگزار شدن آن ، وارد بحث دشمن شدند و بعد از بیان اینکه دشمن تمرکز فعالیت های خود را در ضربه زدن به اقتصاد کشورمان گذاشته، به نکته بسیار مهم اشاره کردند که حاکی از قدرت انقلابی مردم ایران ، و حاکی از بیان پیامبر دارد به اینکه در مقابل تهدیدات و خط و نشان دادن دشمن، زمانی پیامبر می فرمود اگر کسی خود را در مقابل ده نفر از دشمنانانش کم بشمارد به خودش جفا کرده و ارزش خود را پایین آورده يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِينَ عَلَى الْقِتَالِ إِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ عِشْرُونَ صَابِرُونَ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِ وَإِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ مِائَةٌ يَغْلِبُوا أَلْفًا مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا يَفْقَهُونَ و مقام معظم رهبری با بیان جدیدی که مختص امروز جهان است فرمودند: مردم ایران ترسی از تهدیدات دشمن ندارند و اگر کسی از تهديد آمريكا مى‏ترسد: حق ندارد آن را پای مردم ایران بگذارد چرا که دشمن چه آمريكا و چه بزرگ‏تر از آمريكا هيچ غلطى نمى‏توانند بكنند.

موضوع دوم :

پس از حمله شیمیائی به منطقه خان شیخون ، بدون اینکه نتائج تحقیقات مشخص گردد ، جهان غرب سوریه را متهم اصلی معرفی کرد تا جائی که تکفیری ها به خود جرئت دادند شنبه گذشته را شنبه سیاه برای سرنشینان اتوبوس‏هاى حامل ساكنان شهرك‏هاى شيعه‏نشين «فَوعه» و «كَفَريا» تبدیل کنند و ۱۲۶ نفر شیعه زنده زنده بسوزند که ۸۰  نفر آنها كودك باشند. تنها فرق این جنایت تکفیرها با دیگر جنایت هایشان نوع انجام آن بود : بعد از چهل و هشت ساعت ممنوعیت از خوردن و آشامیدن ، به طرف خودروئی هدایت می شوند که مدعی حامل تغذیه است ولی آلوده به تله انفجاری آتش زا می باشند از همه مهمتر سکوت مدعیان حقوق بشری است که بار اولشان نیست بلکه هر کجا خون شیعه ریخته شود به همین منوال است . يمن، سوريه، پاكستان، افغانستان ، بحرين ، نيجريه ، و عراق . که البته همین جوری باقی نخواهد ماند و منتظر امر ولی خود خواهد بود .

موضوع سوم :

دوم ارديبهشت سال ۵۸ كه حضرت امام فرمان تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى را صادر کردند ، هيچ كسى گمان نمى‏ کرد که روزی علاوه بر پاسدارى از انقلاب و آرمان هایش گام در راه سازندگى كشور گذارد

وقتی کارائی سپاه در دوران جنگ و ابتکارات سه گانه سازندگی او در ايجاد جاده هور العظيم به طول ده‏ها كيلومتر، احداث پل شناور خيبر به طول ۱۴ كيلومتر ، و احداث دو پل عظيم بر روى رودخانه اروند رود به طول ۹۰۰ متر را دیدند ، قانون 148 اساسی را تصویب نمودند تا سپاه با نام قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء با مجموعه سه قرار گاه نوح و کربلا و کوثر پا در عرصه سازندگی کشور بگذارد که نتیجه اولیه آن که در توان هیچ دولتی نبود، باز سازی 1200 کیلومتر تعمیر و بازسازی مرزهای جنگی کشور بود. قرارگاه سازندگى نوح مسؤوليت ساخت تونل و سازه‏هاى زيرزمينى، اجراى پروژه‏هاى صنعت، گاز، پتروشيمى، نفت، شناورسازى و اسكله‏سازى را بر عهده گرفت ، قرارگاه كربلا گروه تخصصى و نظارتی را به عهده گرفت و با  ۱۱۰۰۰ متخصص، بيش از ۷۰۰ پروژه مهم کشور به سامان رسانده اند و اما قرارگاه وظیفه کارائی در مناطق محروم کشور را دارد چرا که مناطق صعب العبور که مشکل امنیتی داشت هیچ پیمان کاری وارد آن منطقه نبود و تنها در حیطه قدرتی سپاه بود که تا الان اين قرارگاه ۱۲ هزار و ۹۰۵ پروژه را عملیاتی نموده است و الان 288 پژوه را در دست اقدام دارد و الان که زمینه آماده شده است تا متخصصین جوان کشور وارد کار شوند سپاه اعلان نموده که ما دیگر وارد پرژه زیر صد ملیارد تومان نمی رویم و در مورد بالای صد ملیارد تومان هم اگر بخش خصوصی نتوانست ما وارد کار می شویم. البته سپاه در وظیفه بازدارندگی  دشمن غافل نمانده و با ساخت ناوچه ها و تولید انواع موشک ها فوق مدرن و ضد موشک ها و ماشین آلات نظامی، خود را آماده جوابگوئی هر تهدید کرد و البته جهان را هم در حیرت فرو برد  به حدی که وقتی موشك زيرسطحى جهان را با ۱۰۰ كيلومتر سرعت ساخت که  ۲۵ كيلومتر از نمونه آمريكايى آن سريع‏تر حرکت می کرد، سکوت مرکبار را در حیطه نظامی دیدیم و امروز گفته است هر دشمنی به ما حمله کند ، برای بیرون آوردن نفسی که فرو برده، بایستی از ما اجازه بگیرد.

ارتباط با امام جمعه