چهارشنبه 1396/11/4 - 11 : 9
مشخصات امام جمعه
سیداحمد علم الهدی
سیداحمد علم الهدی
مشهد
خطبه ها
خطبه اي از امام جمعه يافت نشد.
اخبار
می‌خواهند ولنگاری راه بیندازند تا در انتخابات اردو داشته باشند

خبرگزاری فارس مورخ شنبه 95/07/17

آیت‌الله علم‌الهدی:عده‌ای به دنبال ترویج فسق و فجور در قم هستند/ می‌خواهند ولنگاری راه بیندازند تا در انتخابات اردو داشته باشند

 

امام جمعه مشهد مقدس گفت: شما می‌خواهید ولنگاری‌ها را دنبال خود راه بیندازید و در انتخابات اردو داشته باشید و در عرصه قدرت‌یابی و فرصت‌طلبی رای بیاورید، این‌ها درصدد هستند که فسق و فجور را ترویج دهند حتی در قم که کانون مرجعیت انقلاب بوده است.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار داشت: در مقام تبیین انسان الگویی قرآن، تفسیر آیات مبارکه سوره انسان بود، مطلب ما به این آیه رسید که ذات مقدس پروردگار نقطه مقابل انسان الگویی را برای ما تبیین می‌کند.

امام‌جمعه مشهد مقدس افزود: در بیان انسان ضد الگویی در قرآن کریم سه بخش وجود دارد که بخش اول آن را هفته قبل توضیح دادیم که شناخت عاصم و کفور بود.

وی ادامه داد: در بخش دوم دنیاگرایی به‌ عنوان مشخصه ضد الگو در قرآن است و بخش سوم عاقبت گریزی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه امروز درباره بخش دوم انسان ضد الگو در قرآن سخن خواهیم گفت، خاطرنشان کرد: خداوند یکی از شاخصه‌های انسانی که غیر الگو است و در برابر انسان الگویی قرار دارد دنیاگرایی عنوان می‌کند.

وی تصریح کرد: این‌گونه انسان‌ها دنیا را دوست دارند و دنیاگرا هستند، در این آیه شریفه پروردگار از دنیا تعبیر به عاجله می‌کند؛ دنیا در قرآن عنصر شتاب‌زده یا عنصر شتابدار معرفی می‌شود.

علم‌الهدی با بیان اینکه علت تعبیر دنیا به عاجله به دلیل دو خصوصیت در زندگی دنیا است، گفت: خصوصیت اول اینکه در مسیر زندگی بشر که یک حیات ابدی و غیرقابل فنا است مسئله دنیا پیش پا است، جلوتر است و به‌اصطلاح نقد است به همین دلیل از آن تعبیر به عاجله می‌کنند.

وی تصریح کرد: نتیجه این است که انسان دنیاگرا پیش پا بین است و آینده‌نگری ندارد، بدترین انسان‌ها در زندگی که دچار بدبختی و پریشانی و سقوط در زندگی می‌شوند کسانی هستند که نقد پرست هستند و نسبت به سرنوشت و آینده خود توجهی ندارند.

امام‌جمعه مشهد مقدس گفت: انسانی که دوراندیش نیست در زندگی‌اش دچار سقوط می‌شود.

وی با بیان اینکه دلیل دوم که از دنیا تعبیر به عاجله شده است، زودگذر بودن دنیا است، گفت: انسان وقتی‌که نگاهی به پشت سرش و اوایل زندگی خود می‌اندازد، انگار دیروز بوده که اتفاقات افتاده است و این مربوط به زودگذر بودن دنیا است.

علم‌الهدی تأکید کرد: تلخی‌های دنیا با شیرینی‌های آن آمیخته است دلیل آن‌هم زودگذر بودن دنیا است.

وی اظهار داشت: پروردگار عامل اصلی گنه‌کاری‌ها و جنایت‌پیشگی‌ها را دنیاگرایی می‌داند، پیامبر(ص) در حدیثی می‌فرمایند؛ در رأس هر ظلمی دنیاگرایی و دنیادوستی‌ است؛ دنیاگرایی که در خط توسعه اقتصادی، پول و قدرت است جز با جنایت و گناه صورت نمی‌گیرد.

*فرد دنیاگرا برای توسعه زندگی خود به گناه متوسل می‌شود

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: دنیاگرا در هر حرکتی که درصدد توسعه زندگی مادی باشد باید حتماً گناه کند و با جرم و جنایت و تجاوز زندگی خود را بیش‌ از حد کفاف توسعه دهد، دنیاگرایی لازمه‌اش گناه و معصیت است.

امام‌جمعه مشهد در مورد تعبیر امیرالمؤمنین(ع) از دنیا خاطرنشان کرد: در منطق امام علی(ع) تعبیراتی از دنیا دارند که برای ما حساسیت ایجاد می‌کند، در فرمایشی می‌فرمایند که «دنیا پست‌تر از آب دهان خوک در دست انسان جزامی است»؛ تعبیر امام علی(ع) در مقابل اصالت دادن به دنیا است، دنیایی که بستری برای کمال است و وسیله برای رشد معنویت است.

وی بیان کرد: بشر زندگی دنیوی و اخروی ندارد بلکه یک زندگی دارد و برای ابدیت آفریده‌ شده است، بقاء انسان در زندگی قطعی بوده و تنها دو مرحله گذار و ثبات را طی می‌کند، مرحله گذار بستری 90 ساله است که عبور گاه نامیده می‌شود، وقتی انسان در برابر زرق‌وبرق دنیا، زیباتری را ببیند و آن‌وقت است که از خوش‌گذرانی دنیا صرف‌نظر می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی افزود: هفته نخست ماه محرم به‌عنوان هفته امربه‌معروف نام‌گذاری شده که علت این نام‌گذاری، الهام گرفتن از فرمایش اباعبدالله(ع) است؛ انگیزه قیام امام حسین(ع) امربه‌معروف و نهی از منکر بود و می‌خواست با قیام خود در امت پیامبر(ص) اصلاح و دفع مفاسد انجام دهد.

وی با تأکید بر اینکه قیام امام حسین(ع) با هدف اصلاح در امت بود، گفت: بنا به فرمایش امام حسین(ع)، مصداق تحقق عینی اصلاح در امت پیامبر(ص) با ابزار امربه‌معروف و نهی از منکر قابل تحقق و اجرا است.

علم‌الهدی عنوان کرد: قیام برای این بود که مردم از بی‌تفاوتی خارج شوند؛ اینکه یزید سگ‌باز بر مردم حاکم شود، انواع مفاسد را بر جامعه رواج دهد، مردم زندگی‌شان را بکنند و بر حاکمیتشان بی‌تفاوت باشند، علت اصلی قیام ابی‌عبدالله(ع) بود، این در حالی است که عده‌ای همچون ابن عباس درصدد مصلحت‌اندیشی و خیراندیشی مولا برمیآمدند تا حضرت را از این قیام نهی کنند.

امام‌جمعه مشهد یادآور شد: این عباس مصلحت‌اندیشی می‌کرد و در مقابل فساد، فراگیری فساد، ظلم در جامعه و توسعه ناهنجاری‌ها و نابکاری‌‌ها بی‌تفاوت بود، این فرد برای اینکه از شر یزید در امان باشد مصلحت‌اندیشی می‌کرد.

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) در برابر جنایت بی‌تفاوت نبود و می‌خواست مردم در برابر گناه و مظالم بی‌تفاوت برخورد نکنند، اظهار داشت: امام حسین(ع) در خطبه‌ معنادار خود، جامعه محکوم‌به ظلم و محکوم‌به آزادی در شهوت‌رانی را تبیین می‌کند و در انتها می‌فرمایند در این شرایط «مرگ سعادت است».

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: معنای «مرگ سعادت است» این است که در این شرایط باید اقدام به مبارزه با ظلم کرد و در راه امربه‌معروف و نهی از منکر تا مرز کشته شدن و فدا شدن رفت؛ اینکه فردی در جامعه بگوید شهوت‌رانی و ناهنجاری نکنید و خود را در نظامی که صدها شهید فدایی کرده است، به گناه آغشته نکنید، ممکن است با پاسخ‌هایی مواجه شود و به او بگویند تو ضد آسایش و لذت میان مردم هستی.

وی با بیان اینکه نباید با فحش‌ها و ناسزا‌ها عقب‌نشینی کرد، گفت: تا جایی باید پیش برویم که امام حسین(ع) گفت، تا جان دادن باید بایستید و با فحش و ناسزا عقب‌نشینی نکنید؛ هدف امام حسین(ع) از امربه‌معروف و نهی از منکر تنها یزید نبود بلکه جامعه هدف امام حسین(ع) مقابله با انحرافات سیاسی و امت آن روز بود که نتیجه آن ایجاد حکومت بنی امیه شده بود.

امام‌جمعه مشهد انحراف سیاسی را بی‌تفاوتی مردم در برابر ظلم و جنایت دانست و اظهار داشت: مردم به دنبال زندگی خود بودند و مصلحت‌اندیشی می‌کردند که به‌گونه‌ای زندگی کنند که به کسی برنخورد و خطری متوجه شکم و شهوتشان نشود.

وی نقطه تبلور انحرافات سیاسی را نقض بیعت اهل کوفه با مسلم دانست و خاطرنشان کرد:  فردی که پای ولی‌فقیه می‌ایستد نمی‌شود که پای شکم و شهوت باشد.

*مانع اصلی اجرای نهی از منکر برخی جریان‌های سیاسی است

امام‌جمعه مشهد گفت: استکبار می‌خواهد با تمام قدرت خود ولی‌فقیه را براندازی کند، هرکه پای ستون خیمه امام حسین(ع) است زندگی‌اش هدف استکبار هستند؛ امروز در جامعه ما مانع اصلی اجرای نهی از منکر برخی جریان‌های سیاسی است، یک عده جریان‌های سیاسی از قشر لائیک و بی‌بندوبار می‌خواهند برای خود اردو درست کنند و در انتخابات آن‌ها را دنبال خود راه بیندازند، این‌ها مانع نهی از منکر هستند و به افرادی که نهی از منکر می‌کنند در فضای مجازی بی‌حرمتی کرده و تهمت می‌زنند چون از فسق و فجور مردم بی‌قید حمایت کنند.

وی اظهار داشت: این افراد دلشان برای جوان و آسایش جوان نیست، حتی یک نفر از آن‌ها برای بیکاری جوان‌ها شعار هم نداده است، حتی در مسئله ازدواج، اشتغال و سعادت جوانان هیچ‌یک از آن‌ها اظهارنظر نکرده‌اند و شعار نمی‌دهند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تصریح کرد: به اسم جوان می‌گویید که جوانان لذت بخشی کرده و خوش‌گذرانی کنند، کدام جوان است که شما از لذتش دفاع می‌کنید؟ جوانان مدافع حرم؟ جوانانی که شهید شدند؟ و یا جوانانی که پای انقلاب هستند؟ یا یک‌ مشت بی‌قید و فاسق در عرصه کشور؟

وی خاطرنشان کرد: شما می‌خواهید ولنگاری‌ها را دنبال خود راه بیندازید و در انتخابات اردو داشته باشید و در عرصه قدرت‌یابی و فرصت‌طلبی رای بیاورید، این‌ها درصدد هستند که فسق و فجور را ترویج دهند حتی در قم که کانون مرجعیت انقلاب بوده است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: می‌خواهند فسق و فجوری راه بیندازند که نمونه‌اش در شهرهای دیگر نبوده است، می‌خواهند جریان لامذهبی و بی‌دینی یک‌طرف بایستد و دین طرف دیگر باشد تا بی‌بندوبارها را مقابل دین‌دارها قرار دهد و از آن‌‌ها استفاده کرده و در مملکت قدرت به دست بگیرند.

علم‌الهدی گفت: قبل از پیروزی انقلاب در نظام ستم‌شاهی زنان بی‌حجاب وقتی وارد قم می‌شدند چادر سرشان می‌کردند حال می‌خواهند در این شهر که کانون انقلاب و خواستگاه انقلاب عظیم اسلامی است این‌چنین فسق و فجوری را راه بیندازید؟ این حرکت‌ها حساب‌شده و مانع از نهی از منکر است.

 

خبرگزاری رجانیوز مورخ شنبه 95/07/17

آیت الله علم الهدی در نمازجمعه مشهد مقدس

 

مسلم امام زمان، ولی‌فقیه است/برخی جریان های سیاسی از قشر لائیک و بی بندوبار برای اردوکشی استفاده می کنند/ترویج فسق و فجور در قم حساب شده است

 

عده‌ای جریان‌های سیاسی می‌خواهند از قشر لائیک، لاابالی و بی‌بند و بار برای خود اردو درست کنند و این اردوی قشر لائیک را در انتخابات دنبال سر خود راه بیندازند، این‌ها مانع اجرای نهی از منکر در جامعه هستند.

آیت‌الله علم‌الهدی پیش از ظهر امروز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته، 16 مهرماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، بابیان این‌که هفته اول ماه محرم به نام هفته امربه‌معروف و نهی از منکر نامیده شده است، اظهار کرد: علت نام‌گذاری این هفته به‌عنوان هفته امربه‌معروف و نهی از منکر، در حقیقت الهام از فرمایش وجود مقدس ابی‌عبدالله (علیه‌السلام) است که فرمودند: «إِنّى لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَلا بَطَرًا وَلا مُفْسِدًا وَلا ظالِمًا وَإِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِْصْلاحِ فى أُمَّةِ جَدّى، أُریدُ آن آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهى عَنِ الْمُنْکَرِ وَأَسیرَ بِسیرَةِجَدّى وَأَبى عَلِىِّ بْنِ أَبیطالِب»؛ وجود مقدس سیدالشهدا (علیه‌السلام) انگیزه قیام خود را در اینجا، امربه‌معروف و نهی از منکر معرفی می‌کنند.

 

سیدالشهدا به دنبال اصلاح امت پیامبر است

نکته جالبی که در فرمایش سیدالشهدا (علیه‌السلام) است، به دنبال اصلاح در امت پیغمبر است، به‌عنوان مطالبه اصلاح و دفع مفاسد امت، امام حسین می‌فرمایند من قیام کردم اما عامل اجرایی این اصلاح و ضامن اجرای اجتناب از مفاسد در امت، امربه‌معروف و نهی از منکر است؛ اول می‌فرمایند «... وَإِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِْصْلاحِ فى أُمَّةِ جَدّى»، من برای طلب اصلاح در امت جدم خروج کردم، بعد می‌فرمایند «... أُریدُ آن آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهى عَنِ الْمُنْکَرِ...»، یعنی مصداق تحقق عینی اصلاح در امت پیغمبر با ابزار امربه‌معروف و نهی از منکر قابل تحقق و قابل‌اجرا هست.

 

آیت‌الله علم‌الهدی بابیان این‌که سیدالشهدا (علیه‌السلام) برای خارج کردن مردم از بی‌تفاوتی نسبت به مفاسد و مظالم قیام کرد، عنوان کرد: علت آن این است که وقتی تا عمق قیام سیدالشهدا را در نظر می‌گیریم، اصلاً قیام حضرت برای این بود که مردم را از بی‌تفاوتی خارج کنند، این‌که یک سگ‌باز شراب‌خواری مثل یزید بر مردم مسلط شود، یک حکومت جانی جائر، سرنوشت مردم را در دست بگیرد، انواع مفاسد و مظالم را بر کشور اجرا کند، مردم هم به دنبال زندگی کردنشان باشند، کاسبی‌شان را بکنند، ناهار بخورند، شام بخورند، شب را به روز و روز را به شب بیاورند و در برابر حاکمیت این فساد بر سرنوشتان، مردم بی‌تفاوت باشند، امام حسین (علیه‌السلام) برای خارج کردن مردم از این بی‌تفاوتی، دست به این قیام زد.

 

امام حسین (علیه‌السلام) برای خارج کردن مردم از بی‌تفاوتی دست به قیام زد

ایشان خاطرنشان کرد: اولی که حضرت قیام کرد، افرادی که با سیدالشهدا برخورد می‌کردند، درصدد نصیحت مولا برمی‌آمدند، درصدد مسلحت اندیشی و خیراندیشی برای مولا برمی‌آمدند، همه حضرت را از این قیام منع می‌کردند؛ یکی از این افراد، ابن عباس بود، آمد به امام حسین گفت «ما اخرجک عن مدینه جدک»، چرا اصلاً داری از شهر بیرون می‌روی؟ چرا می‌خواهی قیام، انقلاب و حرکت کنی؟

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با اشاره به تلاش برخی نزدیکان اباعبدالله (علیه‌السلام) برای منصرف کردن ایشان از حرکت به سمت کوفه، تصریح کرد: حضرت فرمودند معلوم است، من تسلیم یزید نمی‌شوم، با یزید بیعت نمی‌کنم و نتیجه بیعت نکردن با یزید، قصه به جنگ کشیده می‌شود و من خواه‌ناخواه ملزم به چنین حرکتی هستم.

 

ایشان ادامه داد: ابن عباس گفت نه، این‌طور نیست که اگر شما بخواهید با یزید بیعت نکنید، حتماً قصه به جنگ منتهی شود، در سرزمین یمن، کوه‌های سر به فلک کشیده است، لابه‌لای دره‌های این کوه‌ها، ییلاق‌های خوش آب‌وهوایی است، شما با زن، بچه و کِس و کارتان بروید در آن ییلاق‌های خوش آب‌وهوای یمن، آنجا زندگی کنید، این بچه‌ها و زن‌ها خوش بگذرانند، شما هم خدا را عبادت کنید، آن کوه‌ها صعب‌العبور است، یزید قدرت لشکرکشی به آنجا ندارد، جنگی صورت نمی‌گیرد و شما هم سلامت می‌مانید، این مصلحت‌اندیشی ابن عباس برای امام حسین است.

 

امام‌جمعه مشهد مقدس افزود: کسی این کار را انجام می‌دهد که در مقابل فساد بی‌تفاوت است، در مقابل فراگیری جنایت و ظلم در جامعه و در مقابل توسعه ناهنجاری‌ها، شهوت‌رانی‌ها، بی‌بندوباری‌ها، نابکاری‌ها در جامعه، بی‌تفاوت است، چنین فردی برای این‌که از شر یزید محفوظ بماند، دست به چنین کاری می‌زند، آنچه برای امام حسین موضوعیت داشت، بی‌تفاوتی در برابر جنایت بود، هم امام حسین بی‌تفاوت نبود و هم می‌خواست مردم را از این بی‌تفاوتی بیرون بیاورد، مردم در برابر گناه بی‌تفاوت نباشند، در برابر مظالم و جنایات، مردم بی‌تفاوت برخورد نکنند.

 

خطبه امام حسین (علیه‌السلام) در تبیین جامعه بی‌تفاوت به گناه

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: وجود مقدس سیدالشهدا در آن خطبه‌ای که می‌خوانند که خطبه‌ای معنادار است، می‌فرمایند «آن هذِهِ الدُّنْیا قد تَغَیَّرَتْ وَ تَنَکَّرَتْ وَ أَدْبَرَ مَعْرُوفُها، فَلَمْ یَبْقَ مِنْها إِلاّ صُبابَةٌ کَصُبابَةِ الاِْناءِ وَ خَسیسُ عَیْش کَالْمَرْعَی  الْوَبیل، أَلا تَرَوْنَ آن الْحَقَّ لا یُعْمَلُ بِهِ وَ آن الْباطِلَ لا یُتَناهی  عَنْهُ، لِیَرْغَبَ الْمُؤْمِنُ فی  لِقاءِاللّهِ مُحِقًّا، فَإِنّی لا أَرَی الْمَوْتَ إِلاّ سَعادَةً وَ لاَ الْحَیاةَ مَعَ الظّالِمینَ إِلاّ بَرَمًا...»، این خطبه‌ای که در فقرات اول خطبه، وجود مقدس سیدالشهدا، جامعه را تبیین می‌کند، جامعه محکوم به ظلم، جامعه تحت ستم، جامعه آزاد در شهوت‌رانی، بی‌بندوباری، می گساری، لاابالی‌گری، این جامعه را تبیین می‌کنند، آخرش می‌گویند در جامعه این‌چنینی، « ...فَإِنّی لا أَرَی الْمَوْتَ إِلاّ سَعادَةً...»، در چنین جامعه‌ای، مرگ سعادت است، یعنی چه مرگ سعادت است؟

 

در راه نهی از منکر نباید از فحش، افترا و تهمت ترسید

ایشان تصریح کرد: مرگ آدم که دست خودش نیست، مرگ دست خداست پس این‌که در چنین جامعه‌ای، مرگ سعادت است، آدم باید خودکشی کند در چنین جامعه‌ای که جنایت را نبیند و بمیرد یا نه، باید در چنین جامعه‌ای، مبارزه با فساد، ظلم، امربه‌معروف و نهی از منکر تا کجا؟ تا مرز مرگ و کشته شدن نهی از منکر کند و در مقابل فساد بایستد، « فَإِنّی لا أَرَی الْمَوْتَ إِلاّ سَعادَةً» معنایش این است، جامعه‌ای که این‌چنین شد، جامعه‌ای که اگر بنا شد در این جامعه یک نفر بگوید شهوت‌رانی نکنید، ناهنجاری نکنید، گناه و بی‌بندوباری در یک نظام ولایی که صدها هزار شهید داده، مثل آبی که پای یک درخت بریزند و جریان داشته باشد، خون شهید 37 سال در پای این نظام جریان داشته و نظام سرپا است، در اینجا گناه نکنید، در اینجا ابزار شهوت‌رانی و عیاشی که باعث توسعه گناه می‌شود، در این شهر و بوم و زندگی مردم به وجود نیاورید، اگر آدم چنین حرفی زد و بعد به او بگویند چرا این حرف‌ها را می‌زنی؟ تو ضد لذتی، تو ضد جوانی، تو ضد خوش‌گذرانی و آسایش مردمی، نباید از این حرف‌ها بترسی، از فحش، اتهام، افترا و استهزا عقب‌نشینی نکند، تا کجا بایستد؟ تا جایی که امام حسین گفت فَإِنّی لا أَرَی الْمَوْتَ إِلاّ سَعادَةً، تا پای جان دادن باید بایستی.

 

آیت‌الله علم‌الهدی بابیان این‌که جامعه هدف سیدالشهدا در قیام، یزید و دستگاه حکومتی نبود، اظهار کرد: یک نکته‌ای در اینجا هست که امام حسین خواست از کی امربه‌معروف و نهی از منکر کند؟ جامعه هدف امام حسین چه کسی بود که برای امربه‌معروف و نهی از منکر در چنین جامعه‌ای، امام حسین (علیه‌السلام) قیام کرد؟ آیا امام حسین (علیه‌السلام) می‌خواستند یزید را امربه‌معروف و نهی از منکر کنند؟ یزید که امربه‌معروف پذیر نیست، نهی از منکر که در یزید اثر ندارد.

 

ایشان ادامه داد: این‌که امام حسین (علیه‌السلام) می‌گوید من در این قیام و در این حرکت قوی، قاطع و پر مقاومت در برابر دشمن حرکت کردم، حرکتی که آخر آن جنگ است، شهادت و کشته شدن است، برای امربه‌معروف و نهی از منکر است، یعنی امام حسین می‌خواست به یزید بگوید شراب نخور؟ مگر یزید نهی از منکر پذیر است؟ امام حسین می‌خواست به یزید بگوید فسق و فجور نکن، مال مردم نخور، ظلم و جنایت نکن؟

 

انحراف سیاسی امت اسلامی، علت قیام امام حسین (علیه‌السلام)

آیت‌الله علم‌الهدی، علت قیام سیدالشهدا (علیه‌السلام) را انحراف سیاسی امت اسلامی عنوان و خاطرنشان کرد: جامعه هدف امام حسین که می‌گوید « أُریدُ آن آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهى عَنِ الْمُنْکَرِ»، این جامعه هدف کی و چی است؟ این جامعه هدف یزید نبود، حکومت یزید، معلول این منکری بود که امام حسین (علیه‌السلام) می‌خواست نهی کند، انکر منکرات  زمان سیدالشهدا که برای نهی از این منکر، امام حسین قیام کرد، انحراف سیاسی جامعه و امت اسلامی آن روز بود، آن روز، امت دچار انحراف سیاسی شده بودند و این انحراف سیاسی، نتیجه و مولودش، حکومت معاویه و یزید بود و بنی‌امیه حاکم شدند، انحراف سیاسی که به‌عنوان انکر منکرات زمان امام حسین امت دچارش شده بود، اولاً امام حسین (علیه‌السلام) فرمودند «... وَإِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِْصْلاحِ فى أُمَّةِ جَدّى»، من امت را می‌خواهم درست کنم نه حکومت را.

 

ایشان تصریح کرد: آن انحراف سیاسی عبارت بود از این‌که مردم در برابر ظلم، جنایت، گناه، بی‌تفاوت شدند و دنبال زندگی خودشان بودند، این مصلحت‌اندیشی برای زندگی بود؛ یک‌جوری کار کنند که زندگی‌شان به خطر نیفتد، جوری قدم بردارند که خواب و خوراکشان به هم نخورد، جوری در جامعه عمل کنند که خطری در زندگی متوجه شکم، شهوت و خوابشان نشود، این انحراف سیاسی بود و نقطه تبلور این انحراف سیاسی، نقض بیعت اهل کوفه با مسلم بود، چرا کوفی‌ها با مسلم نقض بیعت کردند و بیعت شکستند؟ عقیده‌شان برگشت؟ ایمانشان برگشت؟ فکرشان برگشت؟ اول امام حسین را قبول داشتند و بعد قبول نداشتند؟ دچار انحراف اعتقادی، فکری و مذهبی شدند؟ نه! مصلحت زندگی بود.

 

ترس از برهم خوردن زندگی آرام، باعث بی‌تفاوتی امت اسلامی شد

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، علت بی‌تفاوتی مردم را ترس از برهم خوردن زندگی آرام و بدون مشکل عنوان کرد و گفت: مردم دیدند 20 سال معاویه هرچه جنایتکار قداره‌کش آدم کش داشته، بر مردم کوفه مسلط کرده، به جرم دوستی  اهل‌بیت و امیرالمؤمنین، خون این مردم را در شیشه کردند، گفتند الآن هم همان می‌شود، ما نمی‌توانیم زندگی کنیم، برای این‌که زندگی کنند، با مسلم نقض بیعت کردند.

 

ایشان اظهار کرد: برادران و خواهران، این شعاری که شما همیشه می‌گوید «ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند»، معنای این شعار چیست؟ یعنی با شعار دادن، آدم اهل کوفه نمی‌شود؟ این شعار شعور هست؟ کی واقعیت هست؟ شما وقتی کوفی نیستید که پای ولایت‌فقیه بایستید تا خود آقا تشریف بیاورند.

 

مسلم امام زمان، ولی‌فقیه است

آیت‌الله علم‌الهدی، ولی‌فقیه در دوره حاضر را مسلم امام زمان خواند و عنوان کرد: مسلم امام زمان، ولی‌فقیه است، تا وقتی پای ولی‌فقیه بایستید تا خود آقا تشریف بیاورند، اگر مردم کوفه پای بیعت مسلم می‌ایستادند تا امام حسین (علیه‌السلام) تشریف بیاورند، دیگر مردم کوفه نمی‌شدند، کوفی بی‌وفا نمی‌شدند، شما وقتی اهل کوفه نیستید که تا آن‌وقت پای ولایت‌فقیه و ولی‌فقیه بایستید، پای ولایت‌فقیه ایستادن، نمی‌شود آدم مصلحت شکم و شهوت خود را هم در نظر بگیرد، نمی‌شود هم خوب بخورد، هم خوب بخوابد، راحت باشد و پای ولایت‌فقیه هم بایستد.

 

ایشان افزود: ولایت‌فقیهی که استکبار می‌خواهد از روی کره زمین با همه قدرت براندازی کند، هرکه پای این ستون خیمه است، جانش، شکمش، غذایش، خوراکش، پوشاکش، زندگی و زن و بچه‌اش هدف استکبار است، شما می‌روید کنار؟ اهل کوفه هم همین کار را کردند؛ این فرهنگ و فکر اگر بنا شد در جامعه ما حاکم شد، مصلحت‌اندیشی زندگی مادی فقط برای ما شکم، شهوت و خوردوخوراکمان در سیاست‌ها مطرح بود، نه دین و ارزش‌های دین، این را بدانید، این همان منکری است که امام حسین (علیه‌السلام) برای نهی از آن قیام کرد.

 

جریان‌های سیاسی، مانع اجرای نهی از منکر در جامعه

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بابیان این‌که جریان‌های سیاسی، مانع اجرای نهی از منکر هستند، خاطرنشان کرد: امروز در جامعه ما، مانع اصلی نهی از منکر چیست؟ همه می‌خواهد امربه‌معروف و نهی از منکر کنند، مانع اصلی اجرای این قضیه چیست؟ ترس است؟ امروز که در این جامعه با این شرایط حکومت و نظام، ترس معنا ندارد، مانع اجرای امربه‌معروف و نهی از منکر، جریان‌های سیاسی هستند؛ یک عده جریان‌های سیاسی که می‌خواهند از قشر لائیک، از قشر لاابالی، از قشر بی‌بندوبار برای خودشان اردو درست کنند، در انتخابات دنبال سر خودشان این اردوی قشر لائیک را راه بیندازند، این‌ها مانع نهی از منکر هستند، تا یک نفر نهی از منکر می‌کند، در فضای مجازی، در فضای حقیقی، در مطبوعات، اهانت می‌کنند، جسارت می‌کنند، اتهام می‌زنند، استهزاء می‌کنند، چرا؟ به‌عنوان حمایت از لاابالی‌گری‌ها و فسق و فجورهای مردم لاابالی و بی‌بندوبار در کشور که از آنان یک لشکر در عرصه قدرت‌یابی خودشان، برای خودشان بسازند.

 

حتی در حد اظهار نیز دغدغه جوانان را ندارید

شما دلتان برای جوان سوخته؟ فکر خوشی جوانید؟ فکر آسایش جوانید؟ حتی در حد شعار یکی از شما برای بیکاری جوانان، شعارش را هم نمی‌دهد، در حد اظهار، کسی اظهار دغدغه و درد دل برای موقعیت‌های زندگی نسل جوان در مسئله ازدواجشان، اشتغالشان، در مسئله سعادتشان، یکی از شما حمایت نمی‌کند، حتی شعارش را هم نمی‌دهید، اظهار دغدغه‌اش را هم نمی‌کنید، آن‌وقت شما واقعاً دغدغه جوان دارید که عیاشی و خوش‌گذرانی کند به‌عنوان دفاع از لذت جوان؟

 

از جریان‌های لائیک برای اردوکشی در انتخابات استفاده می‌کنند

آن کدام جوان است که شما دارید از لذتش دفاع می‌کنید؟ این جوانان سینه‌زن شب و روز تاسوعا و عاشورا هستند؟ این جوانان مدافع حرم‌اند؟ این جوانان پایمرد در پای اصول و ارزش‌های انقلاب ایستاده‌اند یا یک‌مشت لاابالی در عرصه کشورند و شما فکر این جوانید؟ می‌خواهید این ولنگارها را دنبال سر خودتان راه بیندازید تا در انتخابات یک اردو داشته باشید و بیایید در عرصه قدرت‌یابی و فرصت‌طلبی، این‌ها مانع نهی از منکر هستند و این‌ها جلوی نهی از منکر را می‌گیرند.

 

به دنبال ترویج حساب‌شده فساد در کانون مرجعیت و روحانیت هستند

این‌ها درصدد این هستند که فسق و فجور را ترویج کنند ولو در کانون مرجعیت و روحانیت، حوزه علمیه قم، فسق و فجوری راه بیندازند که نمونه‌اش در شهرهای دیگر نبوده، این‌ها می‌خواهند یک جریانی به وجود بیاورند که لامذهبی، بی‌دینی، بی‌بندوباری یک‌طرف بایستد، دین یک‌طرف بایستد و این بی‌بندوبارها بیایند به‌عنوان یک جبهه قطب دوم در مقابل دین‌دارها بایستند، آنان از بی‌بندوبارها استفاده کنند و قدرت را به دست بگیرند و الا در شهر قم این بلوا راه انداختن ندارد.

 

در قبل از پیروزی انقلاب، در دوران نظام ستم‌شاهی، زنان بی‌حجاب وارد قم که می‌شدند، چادر سرشان می‌کردند، آن‌وقت در چنین قمی که کانون انقلاب است، خیزش گاه انقلاب است، خواستگاه این حرکت و انقلاب عظیم اسلامی و انسان‌ساز است، شما می‌آیید چنین فسق و فجوری راه می‌اندازید؟ این حساب‌شده است، این جریان‌ها مانع نهی از منکر هستند و شما مردم متغیر با تمام قدرت بایستید، امام حسین فرمودند «فَإِنّی لا أَرَی الْمَوْتَ إِلاّ سَعادَةً»، تا مرز جان دادن در امربه‌معروف و نهی از منکر مقاومت کنید و دچار عقب‌نشینی نشوید.

 

روزنامه قدس مورخ شنبه 95/077/17

امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:

عده‌ای می‌خواهند از قشر بی بندوبار برای خود اردو درست کنند/برخی جریانات سیاسی مانع "نهی از منکر" هستند

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: برخی می‌خواهند جریانی لامذهب ایجاد کنند و آن را مقابل دین قرار دهند و بی بندوبارها مقابل دین بایستند

آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: ذات مقدس پروردگار نقطه مقابل انسان الگویی قرآن را برای ما ترسیم می‌کند و از وی به عنوان عاصم و کفور یاد می‌کند، شاخصه انسان غیرالگویی قرآن از نگاه خداوند متعال، دنیاگرایی معرفی می‌شود؛ این انسان ضدالگو دنیا را دوست دارد و دنیاگرا است.

وی بیان کرد: ذات مقدس پروردگار از دنیا تعبیر به عاجله می‌کند، دنیا یک عنصر شتاب زده در آیات سوره انسان معرفی می‌شود، انسان دنیاگرا یک موجود غیردوراندیش است و فقط روی امروز حساب می‌کند و مسئله آینده و سرنوشت را در نظر ندارد.

وی بیان کرد: دنیا زودگذر است و از این جهت تعبیر به عاجله می‌شود، علت فقدان نشاط و شادابی همین زودگذر بودن دنیا است؛ پس از این جهت به دنیا عاجله می‌گویند و خداوند متعال نیز به همین دلیل از دنیا تعبیر به عاجله فرموده است.

آیت الله علم الهدی با اشاره به رابطه میان  کفور و دنیاگرایی افزود: ریشه تجاوزات متعدد کفور همین دنیاگرایی است و در یک حدیث پیامبر اسلام به صورت صریح اعلام می‌کنند که منشاء هر خطا و معصیت و جنایت و ظلمی، دنیاگرایی و دنیادوستی است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: عامل اصلی کفور بودن از نگاه پرودرگار محبت به دنیا و دنیاگرایی است، در منطق امیرالمومنین(ع) دنیا فوق العاده توبیخ شده است، بشر برای ابدیت آفریده شده است و پیامبر اسلام نیز می‌فرمایند شما برای بقا خلق شده‌اید.

آیت الله علم الهدی افزود: انسان چطور ممکن است در برابر این دنیا و زندگی بینش امیرالمومنین(ع) را پیدا کند و دنیا در نظرش پست باشد؟ زمانی این مسئله محقق می‌شود که انسان در کنار زرق و برق دنیا و زیبایی‌ها، زیبایی دیگری را ببیند.

خطیب جمعه مشهد مقدس گفت: علت نامگذاری هفته جاری به هفته امر به معروف و نهی از منکر الهام از فرمایش امام حسین(ع) است که انگیزه قیام خود را امر به معروف و نهی از منکر معرفی می‌کنند.

آیت الله علم الهدی افزود: عامل اجرایی این اصلاح و ضامن اجرای اجتناب از مفاسد در امت، امر به معروف و نهی از منکر است، وقتی عمق قیام سیدالشهدا را در نظر می‌گیریم قیام حضرت برای این بود که مردم را از بی تفاوتی خارج کنند. اینکه یک حکومت جانی و جائر سرنوشت مردم را در دست بگیرد و انواع مفاسد را اجرا کند و مردم هم به دنبال زندگی کردن باشند هدف حکومت بود اما امام حسین(ع) برای خارج کردن مردم از این بی تفاوتی دست به قیام زد.

وی خاطرنشان کرد: برخی درصدد مصلحت اندیشی بوده و ایشان را از این قیام منع می‌کردند و نمونه آن ابن عباس بود که گفت شما چرا از این شهر بیرون می‌روید و می‌خواهید قیام کنید؟ حضرت فرمودند من با یزید بیعت نمی‌کنم.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی اظهار داشت: مصلحت اندیشی را کسی انجام می‌دهد که در مقابل توسعه ناهنجاری در جامعه بی تفاوت است اما آنچه برای امام حسین(ع) موضوعیت داشت بی تفاوتی در برابر گناه و جنایت بود، امام می‌خواست مردم در برابر گناه بی تفاوت نباشند و با این مسئله بی تفاوت برخورد نکنند.

آیت الله علم الهدی افزود: در جامعه‌ای که اگر بنا شد در آن کسی گفت گناه و بی بندوباری و شهوت‌رانی نکنید و ابزار شهوت‌رانی و عیاشی که سبب توسعه گناه می‌شود را به وجود نیاورید به وی بگویند تو ضد آسایش مردم هستی، نباید بترسد و عقب نشینی کند و باید تا پای جان دادن بایستد.

وی بیان کرد: جامعه هدف امام حسین(ع) کدام بود؟ آیا امام حسین خواستند یزید را امر به معروف کند؟ نهی از منکر که در یزید اثر نداشت. اینکه امام حسین(ع) در این حرکت قوی فرمودند حرکت کردم برای امر به معروف منظورشان چه بود؟ جامعه هدف امام حسین(ع) کدام بود؟ این جامعه هدف قطعاً یزید و حکومتش نبود بلکه انکر منکرات، انحراف سیاسی جامعه و امت آن روز بود، زیرا امت دچار انحراف شده بود.

خطیب جمعه مشهد مقدس گفت: امام حسین(ع) به دنبال اصلاح امت بود زیرا آنها دنبال زندگی خود بودند و دنبال مصلحت اندیشی برای زندگی بودند و در برابر گناه بی تفاوت شده بودند، نقطه تبلور این انحراف، نقض بیعت کوفیان با مسلم بود، باید پای ولایت فقیه ایستادگی کرد و تا زمان ظهور باید پای ولایت فقیه ایستاد و تنها در این صورت است که ما اهل کوفه نیستیم.ولایت فقیه را استکبار می‌خواهد از روی کره زمین براندازی کند.

آیت الله علم الهدی گفت: امروز در جامعه ما مانع اصلی اجرای نهی از منکر چیست؟ مانع اصلی برخی جریانات سیاسی هستند، عده‌ای می‌خواهند از قشر بی بندوبار برای خود اردو درست کنند و در انتخابات این اردوکشی را راه بیندازند و تا کسی نهی از منکر می‌کند، اهانت و جسارت می‌کنند و استهزاء می‌کنند.

وی بیان کرد: شما به فکر آسایش جوان هستید؟ حتی برای بیکاری جوانان شعار هم نمی‌دهید و اظهار دغدغه هم نمی‌کنید. آن وقت واقعاً دغدغه جوان را دارید؟ کدام جوان است که شما از لذت وی دفاع می‌کنید؟ اینها می‌خواهند جریانی لامذهب ایجاد کنند و آن را مقابل دین قرار دهند و بی بندوبارها مقابل دین بایستند وگرنه بلوا راه انداختن در شهر قم نیاز بود؟ قبل از پیروزی انقلاب زنان بی‌حجاب وارد قم که می‌شدند چادر به سر می‌کردند آن وقت در این قم شما یک چنین فسق و فجوری به راه می‌اندازید؟ این یک جریان حساب شده است.

 

روزنامه خراسان مورخ شنبه 95/07/17

آیت ا...علم الهدی در خطبه‌های نمازجمعه:مانع اصلی نهی از منکر در جامعه برخی جریان های سیاسی هستند

 

امام جمعه گفت: مانع اصلی اجرای نهی از منکر در جامعه، برخی جریان های سیاسی هستند. به گزارش خراسان رضوی، آیت ا... علم الهدی روز گذشته در خطبه های نماز جمعه مشهد، با اشاره به نام گذاری هفته اول ماه محرم به عنوان هفته امر به‌معروف و نهی از منکر، افزود: علت نام‌گذاری این هفته به امربه‌معروف و نهی از منکر، در حقیقت الهام از فرمایش  ابی‌عبدا... (ع) است؛  سیدالشهدا (ع) انگیزه قیام خود را در این جا، امربه‌معروف و نهی از منکر معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: نکته جالبی که در فرمایش سیدالشهدا (ع) است، تصریح به طلب اصلاح در امت پیغمبر(ص) است. امام حسین(ع) می‌فرمایند که من به‌ دلیل مطالبه اصلاح و دفع مفاسد امت، قیام کردم؛ اما عامل اجرایی این اصلاح و ضامن اجرای اجتناب از مفاسد در امت، امربه‌معروف و نهی از منکر است.  نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار کرد: این‌که یک سگ‌باز شراب‌خواری مثل یزید بر مردم مسلط شود،  مردم هم به دنبال زندگی کردن شان باشند، شب را به روز و روز را به شب بیاورند و در برابر حاکمیت این فساد بر سرنوشتشان،   بی‌تفاوت باشند، امام حسین(ع) برای خارج کردن مردم از این بی‌تفاوتی، دست به این قیام زد. وی افزود: ابتدا که حضرت قیام کرد، افرادی که با سیدالشهدا(ع) برخورد می‌کردند، درصدد نصیحت    مولا برمی‌آمدند، همه حضرت را از این قیام منع می‌کردند.وی با طرح این سوال که این کار را چه کسی انجام می دهد؟، ادامه داد: کسی این کار را انجام می‌دهد که در مقابل فساد، فراگیری جنایت و ظلم در جامعه و در مقابل توسعه ناهنجاری‌ها، شهوت‌رانی‌ها، بی‌بندوباری‌ها، نابه کاری‌ها در جامعه، بی‌تفاوت است. چنین فردی برای این‌که از شر یزید محفوظ بماند، دست به چنین کاری می‌زند. این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: آن چه برای امام حسین(ع) موضوعیت داشت، بی‌تفاوت نبودن در برابر گناه و جنایت بود، امام حسین(ع) خود بی‌تفاوت نبود و هم می‌خواست مردم را از این بی‌تفاوتی بیرون بیاورد. مردم در برابر گناه بی‌تفاوت نباشند و در برابر مظالم و جنایات، بی‌تفاوت برخورد نکنند. جامعه‌ای که اگر بنا شد در این جامعه یک نفر بگوید شهوت‌رانی نکنید، ناهنجاری نکنید، گناه و بی‌بندوباری در یک نظام ولایی که صدها هزار شهید داده، مثل آبی که پای یک درخت بریزند و جریان داشته باشد، خون شهید 37 سال در پای این نظام جریان داشته و نظام سرپاست، در این جا گناه نکنید، در این جا ابزار شهوت‌رانی و عیاشی که باعث ترویج گناه می‌شود، در این شهر و بوم و زندگی مردم به وجود نیاورید، اگر آدم چنین حرفی زد و بعد به او بگویند چرا این حرف‌ها را می‌زنی؟ تو ضد لذتی، تو ضد جوانی، تو ضد خوش‌گذرانی و آسایش مردمی، چرا این حرف ها را می زنی؟ آدم باید از این حرف‌ها نترسد، از فحش، اتهام، افترا و استهزا عقب‌نشینی نکند، تا کجا بایستد؟ تا پای جان دادن باید بایستی. امام جمعه مشهد ادامه داد: نکته‌ای در این جا هست که امام حسین(ع) می خواست از چه کسی امربه‌معروف و نهی از منکر کند؟ جامعه هدف امام حسین(ع) چه کسی بود که برای امربه‌معروف و نهی از منکر در چنین جامعه‌ای، امام حسین(ع) قیام کرد؟ آیا امام حسین(ع) می‌خواستند یزید را امربه‌معروف و نهی از منکر کنند؟ یزید که امربه‌معروف پذیر نیست، نهی از منکر که در یزید اثر ندارد. وی خاطرنشان کرد: این‌که امام حسین (ع) می‌گویند من در این قیام  قاطع و پر مقاومت در برابر دشمن حرکت کردم ، برای امربه‌معروف و نهی از منکر است، یعنی امام حسین(ع) می‌خواست به یزید بگوید شراب نخور؟ مگر یزید نهی از منکر پذیر است؟
انکر منکرات در زمان سیدالشهدا(ع)  
آیت‌ا... علم‌الهدی افزود: جامعه هدف امام حسین(ع) چه کسی و چه چیزی است؟ این جامعه هدف یزید نبود، حکومت یزید، معلول این منکری بود که امام حسین (ع) می‌خواست نهی کند، انکر منکرات زمان سیدالشهدا(ع) که برای نهی از این منکر، امام حسین(ع) قیام کرد، انحراف سیاسی جامعه و امت اسلامی آن روز بود.   آن روز، امت دچار انحراف سیاسی شده بودند و این انحراف سیاسی، نتیجه و مولودش، حکومت معاویه و یزید بود و بنی‌امیه حاکم شدند. خطیب نمازجمعه مشهد یادآور شد: آن انحراف سیاسی عبارت بود از این‌که مردم در برابر ظلم، جنایت، گناه، بی‌تفاوت شدند و دنبال زندگی خودشان بودند، این مصلحت‌اندیشی برای زندگی بود.  وی  افزود: چرا کوفی‌ها با مسلم نقض بیعت کردند و بیعت شکستند؟ عقیده‌شان برگشت؟ ایمانشان برگشت؟ فکرشان برگشت؟ اول امام حسین(ع) را قبول داشتند و بعد قبول نداشتند؟ دچار انحراف اعتقادی، فکری و مذهبی شدند؟ خیر! مصلحت زندگی بود. وی با اشاره به این شعاری که مردم همیشه می‌گویند «ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند»، گفت: معنای این شعار چیست؟ یعنی با شعار دادن، آدم اهل کوفه نمی‌شود؟ این شعار چه زمانی شعور و واقعیت هست؟ شما وقتی کوفی نیستید که پای ولایت‌فقیه بایستید تا خود آقا تشریف بیاورند.  امام جمعه مشهد با بیان این که مسلم امام زمان(عج)، ولی‌فقیه است، افزود: اگر مردم کوفه پای بیعت مسلم می‌ایستادند تا امام حسین (ع) تشریف بیاورند، دیگر مردم کوفه نبودند. وی ادامه داد: ولایت‌فقیهی که استکبار می‌خواهد از روی کره زمین با همه قدرت براندازی کند، هرکه پای این ستون خیمه است، جانش، خوراکش، پولش، زندگی و زن و بچه‌اش هدف استکبار است، خب شما رها می کنید و کنار می‌روید؟ اهل کوفه همین کار را کردند.   وی با طرح این سوال که امروز در جامعه ما، مانع اصلی نهی از منکر چیست؟ اظهار کرد: همه می‌خواهند امربه‌معروف و نهی از منکر کنند، مانع اصلی اجرای این قضیه چیست؟ ترس است؟ امروز که در این جامعه با این شرایط حکومت و نظام، ترس معنا ندارد. امام جمعه مشهد تصریح کرد: مانع اجرای امربه‌معروف و نهی از منکر، جریان‌های سیاسی هستند. وی افزود: یک عده جریان‌های سیاسی که می‌خواهند از قشر لائیک، از قشر لاابالی، از قشر بی‌بندوبار برای خودشان اردو درست کنند، در انتخابات دنبال سر خودشان این اردوی قشر لائیک را راه بیندازند، این‌ها مانع نهی از منکر هستند. تا یک نفر نهی از منکر می‌کند، در فضای مجازی، در فضای حقیقی، در مطبوعات، اهانت می‌کنند، جسارت می‌کنند، اتهام می‌زنند، استهزا می‌کنند، چرا؟ به‌عنوان حمایت از لاابالی‌گری‌ها و فسق و فجورهای یک عده مردم لاابالی و بی‌بندوبار در کشور که از آنان یک لشکر در عرصه قدرت‌یابی خودشان، برای خودشان بسازند. آیت ا... علم الهدی ادامه داد: و الّا شما دلتان برای جوان سوخته؟ فکر خوشی جوانید؟ فکر آسایش جوانید؟ حتی در حد شعار یکی از شما برای بیکاری جوانان، شعارش را هم نمی‌دهد، در حد اظهار، کسی اظهار دغدغه برای موقعیت‌های زندگی نسل جوان در مسئله ازدواج، اشتغال و سعادتشان، یکی از شما حمایت نمی‌کند، حتی شعارش را هم نمی‌دهید، اظهار دغدغه‌اش را هم نمی‌کنید، آن‌وقت شما واقعاً دغدغه جوان دارید که عیاشی و خوش‌گذرانی کند به‌عنوان دفاع از لذت جوان؟  وی گفت: آن کدام جوان است که شما دارید از لذت اش دفاع می‌کنید؟ این جوانان سینه‌زن شب و روز تاسوعا و عاشورا هستند؟ این جوانان مدافع حرم‌اند؟ این جوانان پایمرد که در پای اصول و ارزش‌های انقلاب ایستاده اند، هستند؟ یا یک‌مشت لاابالی فاسق در عرصه کشورند و شما فکر این جوانید؟ می‌خواهید این ولنگارها را دنبال سر خودتان راه بیندازید تا در انتخابات یک اردو داشته باشید و بیایید در عرصه قدرت‌یابی و فرصت‌طلبی؛ این‌ها مانع نهی از منکر هستند و این‌ها می آیند جلوی نهی از منکر را می‌گیرند. امام جمعه مشهد افزود: این‌ها درصدد این هستند که فسق و فجور را ترویج کنند ولو در کانون مرجعیت و روحانیت، حوزه علمیه قم، فسق و فجوری راه بیندازند که نمونه‌اش در شهرهای دیگر نبوده، این‌ها می‌خواهند یک جریانی به وجود بیاورند که لامذهبی، بی‌دینی، بی‌بندوباری یک‌طرف بایستد، دین یک‌طرف بایستد و این بی‌بندوبارها بیایند به‌عنوان یک جبهه قطب دوم مقابل دین‌دارها بایستند، آنان از بی‌بندوبارها استفاده کنند و قدرت را به دست بگیرند و الا در شهر قم این بلوا راه انداختن ندارد. وی ادامه داد: قبل از پیروزی انقلاب، در دوران نظام ستم‌شاهی، زنان بی‌حجاب وارد قم که می‌شدند، چادر سرشان می‌کردند، آن‌وقت در چنین قمی که کانون انقلاب است، خیزشگاه انقلاب است، خاستگاه این حرکت و انقلاب عظیم اسلامی انسان‌ساز است، شما می‌آیید چنین فسق و فجوری راه می‌اندازید؟ این حساب شده است.

 

 

روزنامه شهرآراء مورخ شنبه 95/07/17

انتقاد آیت‌ا... علم‌الهدی از برخی مسئولان در خطبه‌های نمازجمعه مشهد برخی جریان‌ها، مانع نهی‌ازمنکر هستند

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی و امام‌جمعه مشهد، قیام امام‌حسین(ع) را نمونه بارز تبلور امر‌به‌معروف و نهی‌ازمنکر ذکر کرد و با یادآوری شعار«ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند» جامعه‌ای را حسینی دانست که در مقابل ظلم، جور و فساد بی‌تفاوت نباشند.
به‌گزارش شهرآرا، آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های این‌هفته نمازجمعه مشهد با بیان اینکه هفته اول ماه محرم هفته امر‌به‌معروف و نهی‌ازمنکر است، به تشریح علل این نام‌گذاری پرداخت و گفت: انگیزه اصلی قیام امام‌حسین(ع)، اصلاح دین اسلام و سنت پیامبر گرامی اسلام(ص) با عاملیت و اجرای فریضه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر بود.
وی با تاکید بر اینکه بی‌تفاوتی مردم در مقابل گناه و ظلم موجود در جامعه سبب‌ساز قیام ابا‌عبدا...(ع) شد، تصریح کرد: از ابتدایی که امام(ع) قصد قیام داشتند، بسیاری از افراد ایشان را به مصلحت‌اندیشی در مقابل فساد جامعه راهنمایی می‌کردند؛ اما اصل حرکت امام‌حسین(ع)، بیداری مردم در مقابل همین ظلم‌ها و فسادهای موجود در جامعه آن زمان بود.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: حضرت اباعبدا...(ع) نه‌تنها خود بی‌تفاوت نبود، بلکه جامعه اسلامی را می‌خواست نسبت به گناه، فساد و ظلم موجود در جامعه و رأس آن حاکمیت، آگاه و بیدار کند.
وی با اشاره به تهمت‌ها و فشارها برای کسانی که می‌خواهند امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر کنند، تصریح کرد: در جامعه‌ای که نهال آن با خون هزاران شهید آبیاری شده است، کسانی که در راه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر حرکت می‌کنند، نباید از تهمت، افتراء و فشار بترسند.

تا پای جان در راه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر ایستاده‌ایم
وی افزود: عده‌ای متاسفانه در مقابل جریان امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر اعلام می‌کنند که آمرین به معروف قصد جلوگیری از خوش‌گذرانی جوانان و آسایش مردم را دارند؛ نباید از این سخنان هراسید و مصلحت دنیا را به دل راه‌ داد و تا پای جان باید در راه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر ایستادگی کرد.
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با بیان اینکه نیت امام‌حسین(ع) از قیام، تنها بیداری کسی چون یزید نبود، عنوان کرد: در جامعه آن‌روز انحراف سیاسی در جامعه و امت اسلامی ایجاد شده بود و متاسفانه مردم نیز به‌دلیل مصلحت‌اندیشی دنیوی و جلوگیری از ایجاد مشکل برای زندگی در مقابل این جور‌وستم و انحراف ساکت بودند؛ بنابراین نیت امام(ع) اصلاح این انحراف سیاسی بود.
وی عنوان کرد: نقطه تبلور انحراف سیاسی، نقض بیعت کوفیان با مسلم بود و این انحراف نگذاشت مردمان کوفه در پای بیعت خود با امام‌حسین(ع) بمانند.

پای ولایت فقیه بایستید تا آقا بیاید
عضو مجلس خبرگان رهبری با تشریح شعار «ما اهل‌کوفه نیستیم علی تنها بماند» تاکید کرد: این شعار بدان‌معناست که ما باید پای ولایت‌فقیه بایستیم تا امام(ع) تشریف بیاورند.
وی با اشاره به اینکه در جامعه امروز ما بزرگ‌ترین مانع نهی‌ازمنکر، وجود برخی جریان‌های سیاسی است، عنوان کرد: متاسفانه برخی جریان‌های سیاسی برای به‌قدرت‌رسیدن از قشر لائیک و بی‌بندوبار برای خود اردوسازی می‌کنند و با اهانت و جسارت به آمرین‌به‌معروف و ناهیان‌ازمنکر بزرگ‌ترین مانع بر سر راه این فریضه الهی هستند.
آیت‌ا... علم‌الهدی ادامه داد: این جریان‌های سیاسی که دم از خوش‌گذرانی جوانان می‌زنند، هیچ کار و حتی یک شعار هم درمورد بیکاری، اشتغال، ازدواج و سعادت جوانان نمی‌دهند.
وی عنوان کرد: این جریان‌ها با جلوانداختن افراد لاابالی می‌خواهند مسیر خود را در انتخابات و برای رسیدن به قدرت هموار کنند.
وی با اشاره به کنسرت اخیر شهر قم گفت: قبل از انقلاب، زنان بی‌حجابی که به قم می‌آمدند، به احترام این شهر چادر برسر می‌کردند؛ اما متاسفانه امروز و در این نظام ولایی این جریان‌های سیاسی در شهر قم چنین فسق‌وفجوری را راه می‌اندازند.
 

مستکبران درپی نقشه‌ای مؤثرتر از رویارویی نظامی با ایران هستند
همچنین نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی روز پنجشنبه در دیدار با فرماندهان نیروی انتظامی استان با بیان اینکه مستکبران جهانی درپی طرح و نقشه‌ای مؤثرتر از رویارویی نظامی هستند و از هیچ فعالیتی امتناع ندارند، حتی اگر بر‌خلاف حیثیت جهانی‌شان باشد، اظهار کرد: نیروی انتظامی فعلی موقعیت ویژه و خاصی در تاریخ پلیس دارد و در هیچ کشوری موقعیت و رسالت انقلابی به‌شکل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی وجود نداشته است.
وی با اشاره به اینکه پایمردی مردم در دفاع مقدس، دشمنان را از رویارویی مستقیم ترسانده است، افزود: دشمنان از رویارویی مستقیم با ایران اجتناب و مصلحت را در رویارویی نمی‌بینند؛ چراکه هزینه آن سنگین و جبران‌ناپذیر است، همچنین جریان استکبارستیزی در کشور صلابت مستکبران را خدشه‌دار کرده، بنابراین دشمن در ارزیابی‌های خود در برخورد نظامی دچار مشکل شده است.
وی تصریح کرد: دشمن باوجود تهدیدهایی که برای جنگ دارد، اما اقدام به رویارویی مستقیم نمی‌کند؛ چراکه در حوزه نیروی انسانی قدرت تشخیص ندارند و در دوران دفاع مقدس و تجربه حضور عظیم مردم و عدم پیش‌بینی از نتیجه جنگ سبب این اقدام‌نکردن دشمن شده است.

قشر مستضعف، پایگاه تثبیت نظام است
آیت‌ا... علم‌الهدی همچنین در دیدار با هیئت‌امنای کمیته امداد کشور با تاکید بر اینکه این نهاد باید از این افراد مستضعف جامعه حمایت کند، گفت: کمیته امداد نباید بگذارد به این افراد آسیبی وارد شود؛ چراکه اقشار مستضعف جامعه پایگاه تثبیت نظام و انقلاب هستند.
وی افزود: برخی درحال تضعیف کمیته امداد و آستان قدس هستند و باید با این افراد به‌صورت مناسب برخورد شود؛ چراکه کمیته امداد صرف‌نظر از رسالت امدادی برای محرومان، محور اقتدار نظام است.
امام‌جمعه مشهد همچنین در دیدار با اعضای ستاد بزرگداشت سرلشکر شهید محمدناصر ناصری ضمن اطلاع از روند اجرای این بزرگداشت عنوان کرد: زنده‌نگه‌داشتن یاد شهدا و برجسته‌کردن چهره‌ آن‌ها سبب تثبیت ارزش‌هاست.
وی تاکید کرد: شهید زنده و شاهد بر همه جریان‌هاست و یکی از راه‌های انقلابی‌کردن جامعه به‌دلیل اینکه تابلویی برای روشن‌کردن مسیر مقابل مردم باشد، برگزاری همین یادواره‌هاست.
آیت‌ا... علم‌الهدی ادامه داد: این‌قبیل فرصت‌ها به‌عنوان زنده‌کردن تابلوی شهدا برای جامعه اسلامی ایران یک ضرورت انقلابی است.

 

خبرگزاری مهر مورخ شنبه 95/07/17

امام جمعه مشهد:برخی جریان‌های سیاسی در جامعه مانع اصلی نهی از منکر هستند

 

- امام جمعه مشهد با بیان اینکه امروز مانع اصلی نهی از منکر در جامعه برخی جریان‌های سیاسی هستند گفت: عده‌ای می‌خواهند از جریان‌های لائیک و بی بندوبار در انتخابات برای خود اردو درست کنند.

آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر جمعه در خطبه های نماز جمعه مشهد در حرم رضوی اظهار کرد: نقطه تفکر مقابل انسان الگوی مد نظر قرآن، دنیا گرایی و بی توجهی به آخرت است.

وی ادامه داد: انسانی که ضدالگوی قرآن حرکت می‌کند عاقبت به خیر نمی‌شود. انسان دنیا گرا فردی است که دور اندیش نیست و تنها جلوی خود را نگاه می‌کند و نگاهی به آینده ندارد و تنها به نقد توجه دارد و توجهی به آینده خود نمی کند.

امام جمعه مشهد افزود: تصویر جوانان از دوران پیری، ضعیفی و ناکارآمدی است، در صورتی که اینگونه نیست وباید توجه داشت که سرای باقی را فدای دنیای فانی نکنیم.

وی با اشاره به فرمایش  امام علی(ع) که می‌فرمایند: «دنیا پست‌تر از استخوان خوکی در دست بیمار جذامی است»، گفت:  دنیا به عنوان یک اصل در زندگی و حیات انسان مطرح نیست.

آیت الله علم الهدی عنوان کرد: انسان خلیفه الله است و بقای انسان در زندگی قطعی است که در دو مرحله گذار دنیایی و ثبات آخرتی است.

وی خاطرنشان کرد: زهیر از همه چیز دست کشید و به جمع یاران امام حسین(ع) پیوست، آن هم در شرایطی که در ابتدا دعوت امام را کتمان کرد و با درخواست همسرش رفت و پس از ملاقات خصوصی با امام حسین(ع) تفکرش تغییر کرد و جزو نخستین کسانی شد که در ظهر عاشورا به شهادت رسید و درآغوش حضرت سیدالشهداء(ع) جان داد و مورد شفاعت ایشان قرار گرفت. ما هم اگر می خواهیم جزو شفیع شدگان از سوی ائمه اطهار(ع) باشیم باید زهیرگونه عمل کنیم.

فساد در جامعه‌ای که شهید تقدیم اسلام کرده، جایی ندارد

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه هفته اول ماه محرم به عنوان امر به معروف و نهی از منکر نام‌گذاری شده، گفت: علت این نامگذاری الهام گرفتن از فرمایش امام حسین(ع) است که فرمودند انگیزه قیام من امر به معروف و نهی از منکر است و تسریع در طلب اصلاح دارم و ابزار و ضامن تحقق آن در امر به معروف و نهی از منکر است.

وی بیان کرد: امام حسین(ع) قیام کردند تا مردم از خواب غفلت بیدار شوند و در برابر سرنوشت خود بی‌تفاوت نباشند. ایشان اجازه ندادند که یزید سگ باز با افکار مسلمانان بازی کند و هرگز حاضر به بیعت با این ملعون نشدند و در این راه با دشمنان مبارزه کردند.

آیت الله علم الهدی افزود: کسی که در برابر فساد و فحشا و توسعه ناهنجاری ها، بی بند و باری‌ها، شهوت‌رانی‌ها، لاابالی‌گری‌ها و غیره بی‌تفاوت باشد خلاف مسیر حضرت سیدالشهداء(ع) حرکت کرده است.

وی با بیان اینکه مبارزه با فساد و ترویج امر به معروف و نهی از منکر باید تا حد مرگ باشد، عنوان کرد: فساد و بی بندباری در جامعه‌ای که شهید در راه حفظ اسلام تقدیم کرده جایی ندارد و این جامعه هرگز عقب نشینی نمی‌کند و تا پای جان می ایستد.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: جامعه هدف امام حسین(ع) برای امر به معروف و نهی از منکر یزید نبود زیرا این ملعون پذیرنده این دوکار نبود، بلکه جامعه هدف ایشان امت اسلامی‌ای بودند که دچار انحراف سیاسی شدند. امام حسین(ع) فرمودند من می‌خواهم امت را درست کنم تا بی‌تفاوت نباشند. کوفیان هم برای مصلحت زندگی شان با مسلم که فرستاده امام زمانشان بود نقض بیعت کردند.

وی تاکید کرد: شعار «ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند» تنها در حد یک شعار نباشد و باید تا ظهور امام زمان(عج) پای ولی فقیه بایستیم و ولی فقیه، مسلم حضرت مهدی(عج) است.

آیت الله علم الهدی در ادامه گفت: امروز مانع اصلی نهی از منکر در جامعه برخی جریان‌های سیاسی هستند. عده‌ای می‌خواهند از جریان‌های لائیک و بی بندوبار در انتخابات برای خود الگو درست کنند و در رسانه‌ها و فضای مجازی هنجار به راه می‌اندازند تا گزینه مدنظرشان انتخاب شود.

وی ابراز کرد: اینها در مسئله ازدواج، اشتغال و مسکن جوانان دغدغه‌مند نیستند و به جای حمایت از جوان سینه زن امام حسین(ع) و مدافع حرم، از لاابالی‌ها حمایت می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در قم که محل علم و معروف است فسق و فجور به راه می اندازند که نمونه آن در جای دیگری نبوده است. لاابالی‌ها به دنبال رسیدن به قدرت به هرشکلی هستند که نباید چنین اجازه‌ای را به آن‌ها داد.

 

ایجاد شبهه در هزینه عزاداری سیدالشهدا، حرف کمونیست هاست

رجانیوز مورخ شنبه 95/07/10

آیت الله علم الهدی در نمازجمعه مشهد مقدس

 

آمریکایی‌ها نامردی خود را در برجام اثبات کردند/قمه زدن به نام امام حسین(ع) با سر بریدن داعش یکی است/ایجاد شبهه در هزینه عزاداری سیدالشهدا، حرف کمونیست هاست

 

اخیرا این مراکز اطلاعاتی ضد انقلاب در فضای مجازی این خوراک قی کرده کمونیست‌ها را سر دست گرفته و می‌گوید «چرا در محرم و صفر این‌قدر هزینه مصرف می‌شود، این‌قدر بودجه به عنوان عزاداری مصرف می‌شود؟ با این بودجه و هزینه بروید شغل ایجاد کنید، کارخانه بسازید، محرومین و جوانان را به سر و سامان برسانید. این همان حرف‌هایی است که توده‌ای‌ها 70 سال پیش در این مملکت زدند و کهنه شده.

 آیت‌الله سیداحمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: ذات مقدس پروردگار پس از تبیین انسان الگویی قرآن درصدد تبیین نقطه مقابل انسان الگویی از نظر قرآن در سوره مبارکه انسان است.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی بیان کرد: عاصم و کفور نقطه مقابل انسان الگویی قرآن هستند و نسبت به زندگانی ابدی خود توجهی ندارند و دارای دوراندیشی نیستند.

 

وی بیان کرد: قرآن ابتدا اصطلاح می‌سازد و سپس براساس این اصطلاح، فرهنگ ایجاد می‌کند. در سوره شریفه انسان نیز از انسان الگویی قرآن عنوان ابرار داده و به انسانی که در نقطه مقابل است عاصم و کفور لقب داده است.

 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: عنوان عاصم و کفور، عنوانی است که اگر بنا شد انسانی در ماهیت عاصم و کفور قرار گرفت مشخص است که دیگر انسان الگویی قرآن نیست و حتی ضد آن است زیرا ابرار شاخصه‌هایی دارد که عاصم و کفور آن را ندارد.

 

آیت الله علم الهدی افزود: هفته آخر ماه ذی‌الحجه و هفته استقبال از محرم است، محرم کربلا را عینی و متجلی می‌کند و امام بزرگوار فرمودند محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

 

خطیب جمعه مشهد مقدس افزود: محرم و صفر را باید باشکوه‌تر برگزار کنیم، محرمی که مردم ما را در انقلاب بسازد، در تاریخ همیشه یک محرم و صفر وضعیت را دگرگون کرده است. کربلا تمام نشده و همچنان ادامه دارد، کربلا سال به سال در محرم بر صف آن افزوده شده و وسعت آن بیشتر شده است. کربلا ضد شیه انگلیسی است، قمه زدن وهن به اسلام است.

وی گفت: قمه زدن به نام امام حسین(ع) با سر بریدن داعش یکی است و هر دوی اینها یکی است، دشمن به دنبال همین است، دشمن دنبال این است که اثبات کند که اسلام دنبال خون ریزی است. مراجع عالیقدر تقلید، قمه زنی را حرام کرده‌اند زیرا وهن به دین است و این مسائل مربوط به شیعه انگلیسی است.

 

آیت الله علم الهدی گفت: تمام حرف‌های مستند بنده در پایگاه و سایت اطلاع رسانی بنده منعکس می‌شود، از قول بنده فایلی منتشر کرده و گفته‌اند فلانی از قمه زنی حمایت کرده است. مگر هر چیزی که در فضای مجازی بود صحیح است؟ مگر باید آن را باور کنیم؟ سال گذشته شنیدم در عتبه سیدالشهدا عده‌ای قمه زده‌اند و گفتم 50 کیلومتری کربلا، تکفیری‌ها بچه شیعه را سر می‌برند تا این بقعه و بارگاه را نابود کنند و بجای اینکه جلوی این تکفیری‌ها را بگیرید، خودتان را قمه می‌زنید؟

 

وی افزود: نیاز ما به کربلا از هر زمانی بیشتر است، آمریکایی‌ها نامردی خود را در برهم زدن برجام اثبات کردند اما مردم ما ذلت پذیر نیستند، مردم ما با سینه خشک و مشت خالی 40 هزار مستشار را از این کشور بیرون کردند. امسال محرم و صفر هم کربلایی برای ما ایجاد می‌کند که اگر بنا شد استکبار جهانی بر نقض عهدش پافشاری کند دولت ما باید آماده شوند فناوری هسته‌ای را به روز اولش بازگردانند. سانتریفیوژها باید با قدرت بچرخند و آب سنگین اراک به طور کامل وارد فناوری شود و این خواسته و مطالبه مردم است زیرا دشمن تخلف کرده و ما در مقابلش ذلت نمی‌پذیریم.

 

آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه دوم، به فرارسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان اشاره و اظهار کرد: با تشکر از همه فعالیت ها و زحماتی که آحاد این نیرو در حفظ امنیت این کشور و توسعه ارزش‌ها و اقامه حدود الهی و توسعه فرهنگ دینی در جامعه بر می‌دارند. ان‌شاءالله خدمات نیروی مؤمن انتظامی ما به عنوان سپاه با اخلاص امام زمان(ع) مورد تقدیر و توجه آن حضرت قرار گیرد.
 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی افزود: هفته آخر ماه ذی حجه و هفته استقبال از محرم است. از قدیم الأیام رسم بود، دو سه روز مانده بود به محرم، هیئات مراسم استقبال از محرم را برگزار می‌کردند و در مراسم استقبال، چاووشی می‌خواندند. می‌خواندند «هر که دارد هوس کرب‌و‌بلا بسم‌الله» محرم دارد می‌آید. هر که دارد هوس کرب‌و‌بلا بسم‌الله.
 

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: این‌که اول می‌خواندند «هرکه دارد هوس کرب‌و‌بلا بسم‌الله»، به چه معنا بود؟ محرم که در کربلا نبود؛ در محرم هرکسی در شهر و دیار و محل خودش محرم را اقامه می‌کرد. (پس) چرا می‌خواندند «هر که دارد هوس کرب‌و‌بلا بسم‌الله»؟ چون محرم یک کربلاسازی و تجدید کربلا است. این مراسم عزاداری و شعائر عزاداری، عینی کردن کربلا است.
 

وی یادآور شد: امام بزرگوار ما فرمودند «محرم و صفر اسلام را زنده نگه داشته است.» یعنی هر سال در محرم و صفر، یک کربلا می‌آید در زندگی مردم خودش را نشان می‌دهد. از آن افرادی که در دورترین نقاط و روستاها دارند زندگی می‌کنند، تا آن کسانی‌که در مراکز معنوی عتبات عالیات دارند زندگی می‌کنند. محرم خودش را برای همه به عنوان کربلا نشان می‌دهد و محرم نمایش‌گر کربلا است.
 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به تأکید امام راحل بر برگزاری شعائر حسینی به شکل مرسوم از قدیم، گفت: امام بزرگوار فرمودند «به همان سبکی که از قدیم‌الایام وجود داشته است»؛ به همان سبک عزاداری، همان پرچم، همان کتل، همان سینه زدن، همان یاحسین گفتن، همان اشک باریدن، همان عاشورای پر هیجان و تاسوعای پرشور؛ این نمایش کربلاست.
 

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به برخی نظریات مردود در فضای مجازی پیرامون مسئله عزاداری سیدالشهدا(ع)، تصریح کرد: یک حرف نخ‌نمای کهنه مندرس به‌کار نیامده که توده‌ای‌های کافر 70 سال پیش در این کشور مطرح می‌کردند و این خوراک قی کرده کمونیست‌های ضد خدا بوده است، اخیرا این مراکز اطلاعاتی ضد انقلاب در فضای مجازی این خوراک قی کرده کمونیست‌ها را سر دست گرفته و می‌گوید «چرا در محرم و صفر این‌قدر هزینه مصرف می‌شود، این‌قدر بودجه به عنوان عزاداری مصرف می‌شود؟ با این بودجه و هزینه بروید شغل ایجاد کنید، کارخانه بسازید، محرومین و جوانان را به سر و سامان برسانید. این همان حرف‌هایی است که توده‌ای‌ها 70 سال پیش در این مملکت زدند و کهنه شده و این همان مسائلی است که کمونیست‌ها قی کردند؛ الآن ضد انقلاب، کثافتِ قی کرده آن‌ها را برداشته در فضای مجازی و بعضی از پایگاه‌ها دارد این مطلب را مطرح می‌کند که «بروید شغل ایجاد کنید. چرا این‌همه هزینه صرف عزاداری محرم شود؟»
 

وی در پاسخ به این نظریه مردود، اظهار داشت: اولا این هزینه از ثروت عمومی و اموال و بودجه‌های دولتی و عمومی نیست. این هزینه مال مردم است. از جان و دل مردم است؛ مردم عاشق حسین‌اند؛ مردم دل‌داده حسین‌اند؛ مردم همه‌چیزشان را برای امام حسین(ع) می‌دهند. این مردم‌اند که ظهر عاشورا اطعام کرده؛ هیئت سر پا می‌کنند؛ این مردم‌اند که دارند عزاداری می‌کنند و عاشق و دل‌داده ابی‌عبدالله و کربلا هستند. این بودجه عمومی نیست که بگویید «بروید با این برای افراد شغل ایجاد کنید.» این مردم‌اند. اگر بناست مردم به جای عزاداری‌ها بیایند این کار را بکنند، خب بی مروت‌ها، این اشکال که به شما بیش‌تر وارد است. چرا شما از هزینه‌های جشن‌ها، پایکوبی‌ها، عیاشی و فسق و فجور، هزینه اتومبیل‌های آخرین سیستم چند میلیاردی و زندگانی‌های متجملانه کاخ‌نشینی‌تان مصرف نمی‌کنید که کارخانه بسازید و برای جوانان  شغل ایجاد کنید؟ از ناهار ظهر عاشورا و تاسوعا بیایند کارخانه بسازند؟
 

امام جمعه مشهد مقدس گفت: این حرف‌های نخ‌نمای توده‌ای‌های 70 سال پیش را الآن در بعضی از سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی فضای مجازی می‌گویند و یک جریان‌های سیاسی فرصت‌طلب قدرت‌یابی هم که این‌ها پایبند به هیچ چیز نیستند، اگر روزی از امام حسین(ع) دم می‌زنند، امام حسین(ع) برای آن‌ها دکان است. اگر روزی از قرآن و دین حرف می‌زنند، قرآن و دین را پلکان قرار دادند. اگر روزی ادعای حمایت از رهبری می‌کنند، برای این است که می‌خواهند به اوج قدرت برسند و امروز هم که وقتی ببینند این حرف‌های پوسیده نخ‌نمای کمونیست‌های 70 سال پیش ممکن است در عرصه‌هایی به دردشان بخورد؛ منبرها، سخنرانی‌ها و عزاداری‌ها و اقامه شعائر، فرصت را از دست آن‌ها می‌گیرد و مردم را به طرف دین هدایت می‌کند و مردم در انتخابات به دنبال دین‌دار و مسلمان و کربلایی حسینی می‌روند، لذا آن‌ها هم می‌آیند همین حرف‌ها را می‌زنند و همین حرف‌ها را تأیید می‌کنند ولی مردم ما بصیرت‌شان مافوق آن‌هاست. سال امام و مقام معظم رهبری، فرد فرد از عناصر مردمی این کشور را در خط اهلبیت تربیت کردند.

 

 

 

 

خبرگزاری فارس مورخ شنبه 95/07/10

آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد:

قمه زدن شیعه انگلیسی و سر بریدن داعش آمریکایی دارای نتایج یکسان است/ دشمن بدعهدی کند با شعار «هیهات منا الذله» توطئه‌شان را در نطفه خفه می‌کنیم

 

امام جمعه مشهد، قمه زدن شیعه انگلیسی و سر بریدن داعش آمریکایی را دارای نتایج یکسان خواند و گفت: تصور کنید آن‌هایی که شب عاشورا امام حسین(ع) را تنها گذاشتند، 50 کیلومتر آن‌طرف‌تر و زمانی که به‌ کل از معرکه فاصله گرفتند، شمشیرها و قمه‌های خود را از غلاف بیرون آورده و بر سر و بدن بکوبند؛ تنها به این خاطر که از قتل سیدالشهدا(ع) عزادارند، چنین افرادی در نظر امام حسین(ع) چه جایگاهی دارند، وقتی جبهه حق و باطل در جایی درگیر است و امام تنها مانده و این‌ها به‌ جای یاری‌ رساندن به ایشان، تنها خود را غرق به خون می‌کنند؟

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در ادامه تفسیر سوره مبارکه انسان به انسان الگویی ازنظر قرآن کریم رسیدیم.

وی افزود: در ادامه تفسیر این سوره مبارکه به تشریح نقطه مقابل انسان الگویی می‌پردازیم.

امام جمعه مشهد، «عاصم» و «کفور» را نقطه مقابل انسان الگویی معرفی‌شده در قرآن کریم خواند و تصریح کرد: کسانی که این‌گونه هستند نسبت به زندگی ابدی خود بی‌توجه هستند و دوراندیشی نمی‌کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان اینکه مردم ما با قدرت محرم و صفر می‌توانند در برابر استکبار بایستد، اضافه کرد: ملت ایران به‌ واسطه آموزه‌های استکبارستیزانه و ظلم‌ستیزانه‌ای که از مکتب عاشورا فراگرفته‌اند، هزاران هزار نفر از تفنگداران و مستشاران آمریکایی را از کشور خود بیرون کردند و نسل امروز این ملت هم قاطع‌تر از نسل‌های پیشین در برابر بیگانگان و بدخواهان می‌ایستد.

وی تبیین کرد: عهدشکنی و غیرقابل‌اعتماد بودن آمریکایی‌ها در موضوع برجام برای همه مجسم و مسجل شده و اگر دشمن بخواهد ما را با بدعهدی خوار و ذلیل کند، با تمسک به حضرت سیدالشهدا(ع) و با شعار «هیهات مناالذله»، توطئه آنان را در نطفه خفه می‌کنیم؛ چراکه این ملت هیچ‌گاه در برابر ذلت سر فرود نیاورده است.

امام‌ جمعه مشهد با تأکید بر ضرورت پیگیری و بازیابی توان هسته‌ای، تبیین کرد: در این چند مدت که برای رفع شبهات و اتهامات ناچار شدیم دست از این فناوری بومی و پیشرو برداریم، هیچ صدق رفتار و عمل به عهدی از ناحیه غرب مشاهده نشد و اگر این روند ادامه پیدا کند، به حول و قوه الهی سانتریفیوژها را دوباره و با سرعت بیشتری به چرخش درمی‌آوریم و تمام عقب‌ماندگی‌ها را جبران می‌کنیم.

آیت‌الله علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کربلا هنوز تمام نشده است، سال‌به‌سال بر صف عاشورائیان افزوده و بر وسعت جبهه کربلا افزوده می‌‌شود، این روند مقدمه‌ای برای ظهور است و این‌قدر کربلا وسعت می‌یابد که وقتی آن حضرت مهدی(عج) ظهور می‌کند، فریاد می‌زند: «اَلا یا اَهلَ العالَم اَنَا مَن قُتِلَ جَدِّی الحُسَینَ عَطشانا» و این سخن به معنای آن است که امام هنگام ظهور به همه اعلام می‌کند که دیگر بس است، کربلا به پایان رسید و من منتقم خون‌های به‌ناحق ریخته شده آن صحرای پربلا هستم.

وی متذکر شد: وقتی می‌گویند «هر که دارد هوس کرب و بلا بسم‌الله» منظور آن است که بشتابید به‌ سوی جبهه‌های جهاد سخت و نرم با دشمن تا شر خباثت‌های آنان از سر جامعه اسلامی برداشته شود؛ نه اینکه به سمت خلق عزاداری‌هایی برویم که تنها وهن شیعه است و تشیع انگلیسی آن را ترتیب می‌دهد، اینکه از روی آتش رد می‌شوند، بر روی شیشه و خار می‌دوند و یا قمه می‌زنند، تنها باعث بدنام شدن مکتب مظلوم شیعه در جهان اسلام و بلکه کل عالم می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی، قمه زدن شیعه انگلیسی و سر بریدن داعش آمریکایی را دارای نتایج یکسان خواند و گفت: تصور کنید آن‌هایی که شب عاشورا امام حسین(ع) را تنها گذاشتند، 50 کیلومتر آن‌طرف‌تر و زمانی که به‌ کل از معرکه فاصله گرفتند، شمشیرها و قمه‌های خود را از غلاف بیرون آورده و بر سر و بدن بکوبند؛ تنها به این خاطر که از قتل سیدالشهدا(ع) عزادارند، چنین افرادی در نظر امام حسین(ع) چه جایگاهی دارند، وقتی جبهه حق و باطل در جایی درگیر است و امام تنها مانده و این‌ها به‌ جای یاری‌ رساندن به ایشان، تنها خود را غرق به خون می‌کنند؟

وی تصریح کرد: اخیراً که سفری به کربلای معلی داشتیم، افرادی را مشاهده کردیم که در روز عزا، قمه می‌زدند، از آن‌ها پرسیدیم که چرا شما اینجا و در امنیت حرم به خود آسیب می‌زنید؛ در حالی‌ که چند کیلومتر دورتر، داعش سر از بدن شیعیان جدا می‌کند و آن‌ها جوابی نداشتند، به‌واقع می‌توان گفت که قمه‌ای که شیعه انگلیسی بر پیکره تشیع وارد می‌کند، حکم همان تیغ تیزی را دارد که در دست تکفیری آمریکایی است و سر از بدن شیعیان جدا می‌کند.

آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کرد: دشمن به دنبال آن است که اسلام را به هر ترتیبی دین کشتار و وحشی‌گری معرفی کند و به همین خاطر، چنین می‌نماید که اگر مسلمان قدرت داشته باشد، سر از بدن دیگران جدا می‌کند و اگر قدرت نداشته باشد، بر سر و بدن خود قمه می‌زند، از این بابت، دشمن از سربریدن‌های داعش و از قمه زدن شیعیان انگلیسی یک استدلال مشابه می‌کند و آن وهن هرچه بیشتر به اسلام است.

امام‌ جمعه مشهد با اشاره به گوشه‌ای از موج‌سازی‌ها و دروغ‌پردازی‌های رسانه‌های زنجیره‌ای از سخنان خود، بیان داشت: سال گذشته که بنده در تریبون نماز جمعه در حالی‌ که تحلیل این نکته بودم که چرا فتوای مقام معظم رهبری و مراجع امروز در امر قمه‌زنی تحریم و نهی است، اما فتوای مراجع قدیم در موافقت آن صادر شده است، عده‌ای با تقطیع بخشی از سخنان من، کلیپی در فضای مجازی منتشر کردند که امام‌ جمعه مشهد با قمه‌زنی موافقت کرده است و عده‌ای افراد ناآگاه هم باور کردند.

وی اظهار کرد: فضای مجازی بسیار به فضای حقیقی شبیه است و همان‌گونه که ما در واقع، در خصوص صحت‌وسقم نقل‌قول‌ها تحقیق کرده و هر حرفی را که می‌شنویم، قبول نمی‌کنیم، در فضای مجازی هم باید همین‌گونه باشد،

 

آیت‌الله علم‌الهدی بیان کرد: سایت اطلاع‌رسانی مخصوصی دارد که سخنان خود را در آن منتشر می‌کند و اگر می‌خواهید حرف‌های مرا بشنوید، به پایگاه‌های اطلاع‌رسانی رسمی من مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان مورخ شنبه 95/07/10

امام جمعه مشهد:آمریکایی‌ها نامردی خود را در برهم زدن برجام اثبات کردند / ما ذلت نمي پذيريم

 

امام جمعه مشهد با بيان اينكه آمریکایی‌ها نامردی خود را در برهم زدن برجام اثبات کردند، گفت:امسال محرم و صفر هم کربلایی برای ما ایجاد می‌کند که اگر بنا شد استکبار جهانی بر نقض عهدش پافشاری کند دولت ما باید آماده شوند فناوری هسته‌ای را به روز اولش بازگردانند.

آيت الله سيد احمد علم الهدي امروز در خطبه هاي نماز جمعه مشهد مقدس در جوار حرم رضوي
با اشاره به اينكه هفته آخر ماه ذی‌الحجه و هفته استقبال از محرم است اظهار كرد:محرم کربلا را عینی و متجلی می‌کند و امام بزرگوار فرمودند محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.
وي  با اشاره به اینکه محرم نمایشگر کربلا است تاکید کرد: 70 سال پیش توده‌ای‌های کافر یک حرف نخ نما زدند و اخیراً فضای مجازی ضد انقلاب این خوراک را به دست گرفته و می‌گوید چرا در محرم و صفر این قدر هزینه می‌شود؟ این همان حرف‌هایی است که توده‌ای‌ها زدند و کهنه شده است.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: اولاً این هزینه از ثروت عمومی و دولتی نیست، این هزینه متعلق به مردم و از جان مردمی است که دلداده امام حسین(ع) هستند و این مردم هستند که عزاداری می‌کنند، اینکه بودجه عمومی نیست. چرا از هزینه اتومبیل‌های چند میلیاردی و زندگی کاخ نشینی مصرف نمی‌کنید برای اشتغال زایی؟ از ناهار ظهر عاشورا کارخانه بسازند؟ این حرف نخ نمای توده‌ای ها است.
ايت الله علم الهدي بیان کرد: امروز هم وقتی می‌بینند حرف‌های پوسیده کمونیست‌ها ممکن است به دردشان بخورد همین حرف‌ها را تکرار و تائید می‌کنند اما مردم ما بصیرتشان مافوق آنها است، 37 سال امام و مقام معظم رهبری از عناصر مردمی این کشور را در خط اهل بیت(ع) تربیت کردند.
خطیب جمعه مشهد مقدس افزود: محرم و صفر را باید باشکوه‌تر برگزار کنیم، محرمی که مردم ما را در انقلاب بسازد، در تاریخ همیشه یک محرم و صفر وضعیت را دگرگون کرده است. کربلا تمام نشده و همچنان ادامه دارد، کربلا سال به سال در محرم بر صف آن افزوده شده و وسعت آن بیشتر شده است. کربلا ضد شيعه انگلیسی است، قمه زدن وهن به اسلام است.
وی گفت: قمه زدن به نام امام حسین(ع) با سر بریدن داعش یکی است و هر دوی اینها یکی است، دشمن به دنبال همین است، دشمن دنبال این است که اثبات کند که اسلام دنبال خون ریزی است. مراجع عالیقدر تقلید، قمه زنی را حرام کرده‌اند زیرا وهن به دین است و این مسائل مربوط به شیعه انگلیسی است.
آیت الله علم الهدی گفت: تمام حرف‌های مستند بنده در پایگاه و سایت اطلاع رسانی بنده منعکس می‌شود، از قول بنده فایلی منتشر کرده و گفته‌اند فلانی از قمه زنی حمایت کرده است. مگر هر چیزی که در فضای مجازی بود صحیح است؟ مگر باید آن را باور کنیم؟ سال گذشته شنیدم در عتبه سیدالشهدا عده‌ای قمه زده‌اند و گفتم 50 کیلومتری کربلا، تکفیری‌ها بچه شیعه را سر می‌برند تا این بقعه و بارگاه را نابود کنند و بجای اینکه جلوی این تکفیری‌ها را بگیرید، خودتان را قمه می‌زنید؟
وی افزود: نیاز ما به کربلا از هر زمانی بیشتر است، آمریکایی‌ها نامردی خود را در برهم زدن برجام اثبات کردند اما مردم ما ذلت پذیر نیستند، مردم ما با سینه خشک و مشت خالی 40 هزار مستشار را از این کشور بیرون کردند. امسال محرم و صفر هم کربلایی برای ما ایجاد می‌کند که اگر بنا شد استکبار جهانی بر نقض عهدش پافشاری کند دولت ما باید آماده شوند فناوری هسته‌ای را به روز اولش بازگردانند.
امام جمعه مشهد اظهار كرد:سانتریفیوژها باید با قدرت بچرخند و آب سنگین اراک به طور کامل وارد فناوری شود و این خواسته و مطالبه مردم است زیرا دشمن تخلف کرده و ما در مقابلش ذلت نمی‌پذیریم.

 

 

روزنامه قدس مورخ شنبه 95/07/10

امام جمعه مشهد مقدس: قمه زدن به نام امام حسین(ع) با سر بریدن داعش یکی است / آمریکایی‌ها نامردی خود را اثبات کردند

 

امام جمعه مشهد مقدس با بیان اینکه آمریکایی‌ها نامردی خود را در برهم زدن برجام اثبات کردند گفت: اگر بنا شد استکبار جهانی بر نقض عهدش پافشاری کند دولت ما باید آماده شوند فناوری هسته‌ای را به روز اولش بازگردانند.

آیت‌الله سیداحمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: ذات مقدس پروردگار پس از تبیین انسان الگویی قرآن درصدد تبیین نقطه مقابل انسان الگویی از نظر قرآن در سوره مبارکه انسان است.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی بیان کرد: عاصم و کفور نقطه مقابل انسان الگویی قرآن هستند و نسبت به زندگانی ابدی خود توجهی ندارند و دارای دوراندیشی نیستند.

وی بیان کرد: قرآن ابتدا اصطلاح می‌سازد و سپس براساس این اصطلاح، فرهنگ ایجاد می‌کند. در سوره شریفه انسان نیز از انسان الگویی قرآن عنوان ابرار داده و به انسانی که در نقطه مقابل است عاصم و کفور لقب داده است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: عنوان عاصم و کفور، عنوانی است که اگر بنا شد انسانی در ماهیت عاصم و کفور قرار گرفت مشخص است که دیگر انسان الگویی قرآن نیست و حتی ضد آن است زیرا ابرار شاخصه‌هایی دارد که عاصم و کفور آن را ندارد.

آیت الله علم الهدی افزود: هفته آخر ماه ذی‌الحجه و هفته استقبال از محرم است، محرم کربلا را عینی و متجلی می‌کند و امام بزرگوار فرمودند محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه محرم نمایشگر کربلا است تاکید کرد: 70 سال پیش توده‌ای‌های کافر یک حرف نخ نما زدند و اخیراً فضای مجازی ضد انقلاب این خوراک را به دست گرفته و می‌گوید چرا در محرم و صفر این قدر هزینه می‌شود؟ این همان حرف‌هایی است که توده‌ای‌ها زدند و کهنه شده است.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: اولاً این هزینه از ثروت عمومی و دولتی نیست، این هزینه متعلق به مردم و از جان مردمی است که دلداده امام حسین(ع) هستند و این مردم هستند که عزاداری می‌کنند، اینکه بودجه عمومی نیست. چرا از هزینه اتومبیل‌های چند میلیاردی و زندگی کاخ نشینی مصرف نمی‌کنید برای اشتغال زایی؟ از ناهار ظهر عاشورا کارخانه بسازند؟ این حرف نخ نمای توده‌ای ها است.

وی بیان کرد: امروز هم وقتی می‌بینند حرف‌های پوسیده کمونیست‌ها ممکن است به دردشان بخورد همین حرف‌ها را تکرار و تائید می‌کنند اما مردم ما بصیرتشان مافوق آنها است، 37 سال امام و مقام معظم رهبری از عناصر مردمی این کشور را در خط اهل بیت(ع) تربیت کردند.

خطیب جمعه مشهد مقدس افزود: محرم و صفر را باید باشکوه‌تر برگزار کنیم، محرمی که مردم ما را در انقلاب بسازد، در تاریخ همیشه یک محرم و صفر وضعیت را دگرگون کرده است. کربلا تمام نشده و همچنان ادامه دارد، کربلا سال به سال در محرم بر صف آن افزوده شده و وسعت آن بیشتر شده است. کربلا ضد شیه انگلیسی است، قمه زدن وهن به اسلام است.

وی گفت: قمه زدن به نام امام حسین(ع) با سر بریدن داعش یکی است و هر دوی اینها یکی است، دشمن به دنبال همین است، دشمن دنبال این است که اثبات کند که اسلام دنبال خون ریزی است. مراجع عالیقدر تقلید، قمه زنی را حرام کرده‌اند زیرا وهن به دین است و این مسائل مربوط به شیعه انگلیسی است.

آیت الله علم الهدی گفت: تمام حرف‌های مستند بنده در پایگاه و سایت اطلاع رسانی بنده منعکس می‌شود، از قول بنده فایلی منتشر کرده و گفته‌اند فلانی از قمه زنی حمایت کرده است. مگر هر چیزی که در فضای مجازی بود صحیح است؟ مگر باید آن را باور کنیم؟ سال گذشته شنیدم در عتبه سیدالشهدا عده‌ای قمه زده‌اند و گفتم 50 کیلومتری کربلا، تکفیری‌ها بچه شیعه را سر می‌برند تا این بقعه و بارگاه را نابود کنند و بجای اینکه جلوی این تکفیری‌ها را بگیرید، خودتان را قمه می‌زنید؟

وی افزود: نیاز ما به کربلا از هر زمانی بیشتر است، آمریکایی‌ها نامردی خود را در برهم زدن برجام اثبات کردند اما مردم ما ذلت پذیر نیستند، مردم ما با سینه خشک و مشت خالی 40 هزار مستشار را از این کشور بیرون کردند. امسال محرم و صفر هم کربلایی برای ما ایجاد می‌کند که اگر بنا شد استکبار جهانی بر نقض عهدش پافشاری کند دولت ما باید آماده شوند فناوری هسته‌ای را به روز اولش بازگردانند. سانتریفیوژها باید با قدرت بچرخند و آب سنگین اراک به طور کامل وارد فناوری شود و این خواسته و مطالبه مردم است زیرا دشمن تخلف کرده و ما در مقابلش ذلت نمی‌پذیریم.

 

روزنامه خراسان رضوی مورخ شنبه 95/07/10

امام جمعه مشهد با اشاره به امکان نقض برجام از سوی استکبار جهانی:

دولت باید آماده بازگرداندن فناوری هسته ای به روز اول خود شود

 

امام جمعه مشهد با تاکید بر این که آمریکایی ها، نامردی و خیانت و عناد خود را در به هم زدن قرار برجام ثابت کردند، گفت: اگر بناشد استکبار جهانی بر این تخلف و نقض عهد خود پافشاری کند و آنچه را قرارداد بسته، امضا نکند، دولت و مسئولان ما باید آماده شوند فناوری هسته ای و اتمی را به روز اول خود برگردانند.به گزارش خراسان رضوی، آیت ا... علم الهدی روز گذشته در خطبه های نماز جمعه مشهد، با اشاره به فرارسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان و نیز هفته نیروی انتظامی، افزود: با تشکر از همه فعالیت ها و زحماتی که آحاد این نیرو در حفظ امنیت کشور و توسعه ارزش‌ها و اقامه حدود الهی و توسعه فرهنگ دینی در جامعه انجام می دهند. ان‌شاءا... خدمات نیروی مؤمن انتظامی ما به عنوان سپاه با اخلاص امام زمان(عج) مورد تقدیر و توجه آن حضرت قرار گیرد.وی در ادامه به برخی نظریات مردود در فضای مجازی درباره مسئله عزاداری سیدالشهدا(ع) اشاره و خاطرنشان کرد: یک حرف نخ‌نمای کهنه مندرس به‌کار نیامده که توده‌ای‌های کافر 70 سال پیش در این کشور مطرح می‌کردند و این خوراک قی کرده کمونیست‌های ضد خدا بوده است، اخیرا این مراکز اطلاعاتی ضد انقلاب در فضای مجازی این خوراک قی کرده کمونیست‌ها را سر دست گرفته و می‌گویند چرا در محرم و صفر این‌قدر هزینه صرف می‌شود، این‌قدر بودجه به عنوان عزاداری مصرف می‌شود؟ با این بودجه و هزینه بروید شغل ایجاد کنید، کارخانه بسازید، محرومین و جوانان را به سر و سامان برسانید. بروید شغل ایجاد کنید. چرا این‌همه هزینه صرف عزاداری محرم شود؟ نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در پاسخ به این موارد تصریح کرد: اولا این هزینه از ثروت عمومی، اموال و بودجه‌های دولتی نیست. این هزینه مال مردم و از جان و دل مردم است؛ مردم عاشق و دلداده حسین(ع)‌اند؛ مردم همه‌چیزشان را برای امام حسین(ع) می‌دهند  این بودجه عمومی نیست که بگویید «بروید با این برای افراد شغل ایجاد کنید.»  وی افزود: اگر بناست مردم به جای عزاداری‌ها بیایند این کار را بکنند، خب بی مروت‌ها، این اشکال که به شما بیشتر وارد است؛ چرا شما از هزینه‌های جشن‌ها، پایکوبی‌ها، عیاشی و فسق و فجور، هزینه خودروهای آخرین سیستم چند میلیاردی و زندگی‌های متجملانه کاخ‌نشینی‌تان مصرف نمی‌کنید که کارخانه بسازید و برای جوانان  شغل ایجاد کنید؟ از ناهار ظهر عاشورا و تاسوعا بیایند کارخانه بسازند؟آیت ا... علم الهدی در بخش دیگری از خطبه ها گفت: برادران، خواهران! این قمه زدن وهن به اسلام است. یعنی قمه زدن یک فرد به نام امام حسین(ع) با سر بریدن داعش، هر دو یکی است. هر دو ابزار دشمن است.روی آتش راه رفتن، روی شیشه غلت بزنند و قمه بزنند؛ این ها وهن اسلام است. این ها توهین به اهل بیت(ع) است و توهین به اسلام و اهل بیت(ع) حرام است و حرمت قطعی دارد.وی با بیان این که آمریکایی ها، نامردی و خیانت و عناد خود را در به هم زدن قرار برجام ثابت کردند، ادامه داد: مردم ما مردم ذلت پذیر نیستند.آیت ا... علم الهدی یادآور شد: مردم ما مردمی هستند که با مشتی خالی 40 هزار مستشار ناپاک آمریکایی را از این مملکت بیرون کردند، مردم ما چنین مردمی هستند با قدرت و محرم و صفر این کار را کردند.امام جمعه مشهد ادامه داد: سانتریفیوژها باید چندین برابر با قدرت هرچه بیشتر بچرخند و آب سنگین اراک با تکمیل 20 درصد خود، به طور کامل وارد فناوری و عایدات شود.آیت ا... علم الهدی افزود: اگر دشمن بخواهد با نقض عهد، ما را کاملا زمین گیر و دچار ذلت کند. باید ثروت هسته ای ما به روز اول و جایگاه اول خود برگردد.

 

 

خبرگزاری مهر مورخ شنبه 95/07/10

امام جمعه مشهد:آمریکا بدعهدی خود را در برجام ثابت کرد

 

امام جمعه مشهد با توجه به بدعهدی آمریکا گفت:دولت باید فناوری هسته‌ای و انرژی هسته‌ای را به روز اولش برگرداند و سانتریفیوژها باید با قدرت بچرخند.

آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر جمعه در خطبه های نماز جمعه مشهد در حرم رضوی اظهار کرد: آمریکا نامردی خود را در مسئله انجام تعهدات برجام ثابت کرد و باید بداند که مردم ما ذلت پذیر نیستند، ملت ایران با دست خالی ۴۰ هزار آمریکایی را از کشور بیرون کردند.

وی با بیان اینکه امسال در محرم و صفر درس بزرگی به استکبار جهانی خواهیم داد، افزود: دولت باید فناوری هسته‌ای و انرژی هسته‌ای را به روز اولش برگرداند و سانتریفیوژها باید با قدرت بچرخند و آب سنگین اراک هم همینطور زیرا مردم ایران حق و حقوق خود را می‌خواهند.

آیت الله علم الهدی تاکید کرد: محرم و صفر امسال قوی‌تر از دوران هشت سال دفاع مقدس مقابل دشمن می‌ایستیم و بزرگترین شعار ملت ایران در این ایام هیهات من الذله است.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های فرهنگ سازی مسئله انسان سازی است و دوراندیش نبودن خصوصیتی منفی در زندگی اجتماعی است، افزود: یک جریان فرهنگ سازی مبتنی بر موضوع اصلاح سازی است و متاسفانه اصطلاح سازی‌هایی درست می‌شود که انسان را ضد ارزش معرفی می‌کند.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه افزایش فرهنگ‌سازی از افتخارات اسلام و قرآن است، عنوان کرد: قرآن اول اصطلاح می‌سازد و سپس فرهنگ را به وجود می‌آورد و موفق ترین افراد کسانی هستند که فرهنگ قرآنی را الگوی پیشرفت خود قرار داده‌اند.

وی اضافه کرد: اندیشه، باور و فکری که مبتنی بر فرهنگ قرآنی باشد، آرامشی قلبی را در درون و باطن انسان ایجاد میکند و اگر مسیر باطل انتخاب شود این آرامش وجود ندارد.

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: دست دادن به یک جریان سکولار و همکاری با او در راستای باور انسان الگویی قرآنی نیست و وجدان اخلاقی چنین راهی را نمی‌پذیرد؛ مصلحت قدرت طلبی افراد را به این سمت می‌کشاند و در حالی که می‌داند اقدامش جنایت است این کار را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه کسی که خدا باور باشد و بداند که هراقدام او از دید حق تعالی دور نمی‌ماند به سمت باطل نمی رود و از مسیر حق دور نمی‌شود، بیان کرد: نیروی انتظامی محور نظم و اقتدار نظام است و در مسیر ترویج فرهنگ در عرصه‌های مختلف با حوزه کاری خود قدم بر می‌دارد.

امام جمعه مشهد ابراز کرد: محرم نزدیک است و هیئت ها و دسته جات عزا خود را آماده و مهیا مراسم عزاداری کرده‌اند، به فرموده امام راحل این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

دولت هیچ هزینه‌ای برای مراسم عزاداری در ایام محرم و صفر نمی‌کند

وی با تاکید بر اینکه محرم برای همه بوی کربلا می‌دهد و شعائر حسینی باید به درستی بیان و اجرا شود، گفت: اخیرا مراکز اطلاعاتی ضدانقلاب در فضای مجازی اعلام کردند که چرا هزینه‌های زیادی در محرم می‌کنید و به کمک نیازمندان نمی‌شتابید؟ این سخن ضدانقلابی ها در راستای ایجاد شک و شبهه است.

آیت الله علم الهدی افزود: در حالیکه مردم دلداده امام حسین(ع) هستند و همه چیز خود را در این راه تقدیم می‌کنند و بودجه‌های محرم با حمایت مردمی بوده و دولت بودجه‌ای به این موضوع اختصاص نداده است.

وی با بیان اینکه کسانی که به هزینه‌های محرم و عاشورا ایراد می‌گیرند به جای آنکه در مسیر فساد و ایاشی هزینه کنند خودشان در همین مسیری که مدعی هستند هزینه کنند، اظهار کرد: منبرها، سخنرانی‌ها، عزاداری‌ها و شعائر حسینی برای مردم درس‌های مثبتی دارد و آنها را در مسیر درست حرکت می‌دهد. و ۳۷ سال است این مردم توسط امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در مسیر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) حرکت کرده‌اند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تاکید بر اینکه برنامه‌های محرم در شهر امام رضا(ع) را امام رضا(ع) پسند برگزار کنید، ابراز کرد: سعی کنید که محرم امسال باشکوه‌تر از هرسال باشد و کربلای انقلابی در کشور ایجاد شود.

قمه زدن به نام امام حسین(ع) خلاف شرع است

وی گفت: قمه زدن به نام امام حسین(ع) خلاف شرع است و تفاوتی با سربریدن داعش ندارد، همگان نسبت به اصلاح این فرهنگ غلط اقدام کنند، چیزی که رهبری آن را حرام دانستند.

آیت الله علم الهدی ابراز کرد: نباید تمام حرف‌های فضای مجازی را باور کرد بلکه باید حرف هرکسی را از زبان خودش شنید، نباید اجازه دهیم که شیعه انگلیسی گسترش یابد و قمه زنی خلاف مسیر اسلام و شیعه بوده و توهین به ائمه اطهار(ع) است و چنین اقدامات ناپسندی توسط دشمنان ترویج یافته است.

وی تصریح کرد: کسانی که اقدامی خلاف رضایت حضرت سیدالشهدا(ع) می‌کنند تفاوتی با کسانی که شب عاشورا امام حسین(ع) را تنها گذاشتند ندارند.

 

اگر مدافعان حرم نبودند امروز داعش وسط ایران بود

خبرگزاری رجانیوز مورخ شنبه 95/07/03

آیت‌الله علم‌الهدی: رزمندگان دفاع مقدس و مدافعان حرم جلوی جنگ را گرفتند؛ نه برجام / اگر مدافعان حرم نبودند امروز داعش وسط ایران بود

 

ما با برجام و مذاکره جلوی جنگ را نگرفتیم. ما با این قهرمانان مدافع حرم جلوی جنگ را گرفتیم. اگر صد تا برجام دیگر هم امضا می‌شد اما این مدافعان نبودند، امروز داعش و عمال آمریکا وسط این کشور بودند و با وضع ذلت‌باری ما را نابود می‌کردند.

امام جمعه مشهد مقدس با تاکید براینکه به تمام کشورهای منطقه که مزدور آمریکا هستند، دسترسی داریم، گفت: با برجام و مذاکره جلوی جنگ را نگرفتیم بلکه با مدافعان حرم جلوی جنگ را گرفتیم، اگر این مدافعان حرم نبودند امروز آمریکا و داعش وسط این کشور بودند.


آیت الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس اظهار داشت: هنگامی که یک انسان در درون فکر و خاطره‌اش یاد خدا تجلی می‌کند خداوند نیز در کنار اوست و حتی این تعبیر نیز از باب تسامح است زیرا خداوند می‌فرماید از رگ گردن نیز به انسان نزدیک‌تر است و البته به شرط اینکه به یاد خدا باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی بیان کرد: گاهی یک کلمه «یاالله» هم انسان را زیر و رو می‌کند و هم کسانی که این کلمه را می‌شنوند دچار تغییر و تحول می‌کند اگر به یاد خدا بودم و خدا نیز در درون ذهن و جان من تجلی داشته باشد این «یاالله» منقلب کننده است ذکر خدا این خصوصیت را دارد.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: خداوند حضور دارد اما ما در محضر خداوند حضور نداریم چون در محضر خدا نیستیم صدا زدن خدا نتیجه‌ای برای ما ندارد، هزار بار «یاالله» می‌گوئیم و مشکل سر جای خود باقی است زیرا تو در محضر خدا نیستی و دور از خدا هستی این معنای ذکر خداوند است.

وی بیان کرد: در قرآن پنج جا از یاد خدا سخن به میان آمده است در سوره انسان می‌فرماید که نام خدا را صبح و شام به یاد بیاور، از خدا درون وجود انسان تصویری وجود ندارد که انسان بخواهد خود خدا را یاد کند و باید اسم خداوند را به یاد بیاورد و ذکر کند.

آیت‌الله علم‌الهدی اظهار داشت: هر تصویری که درون ذهن انسان نسبت به خدا شکل بگیرد آن خدا نیست بلکه مخلوق دیگری است زیرا خود خدا قابل تصویر نیست و بشر از خدا تصویری ندارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی تصریح کرد: اواخر ماه ذی‌الحجه ایام پربرکتی از نظر تجلی خاطرات ولایت اهل بیت(ع) بوده و سزاوار است این روزهای خاص را در جهت بزرگداشت آن بیشتر از این اقدام کنیم، بیست و چهارم این ماه، روز مباهله و بیست و پنجم ماه ذی الحجه روز خاتم‌بخشی حضرت علی(ع) و نزول آیه ولایت است.

آیت‌الله علم‌الهدی بیان کرد: تجلی‌گاه عظمت اهل‌بیت(ع) "جریان مباهله" است، در تمام اسناد ولایت حضرت علی(ع)، سندی ظاهرتر و بارزتر و روشن‌تر از آیه ولایت در سوره مائده نداریم که سند عظمت ولایت است.

وی خاطرنشان کرد: از صدا و سیما و شورای فرهنگ عمومی درخواست برنامه‌ریزی وسیع در راستای بزرگداشت این ایام را دارم، خوشبختانه 25 ذی الحجه روز خانواده نامگذاری شده است و مقام معظم رهبری نیز در این حوزه مسائلی را فرموده‌اند، این روز قابل توجهی است و امیدواریم رسانه‌ها در این مورد مسئولیت خود را به‌خوبی ایفا و اجرا کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه جریان مباهله فقط یک داستان تاریخی نیست، تصریح کرد: در جریان مباهله پیامبر اسلام(ص) با نصارای نجران، آنان عنوان کردند ما اجتماع می‌کنیم و به پیامبر اکرم(ص) نیز دستور داده شد که این‌ها اجتماع کنند و مسلمانان نیز حضور یابند و مباهله کنند، یعنی نسبت به یکدیگر نفرین صورت گیرد تا هر که بر حق نیست، بر وی عذاب نازل شود و چنین پیشنهادی از سوی پیامبر اسلام (ص) به نصارا ارائه شد.

وی با اشاره به اینکه ابتدا نصارا قبول کردند، گفت: این‌ها سپس مباهله را برهم زدند و این مسئله از سوئی حقانیت اسلام را اثبات کرد و بر دشمن نیز این حقانیت ثابت شد، نکته دومی که در این مباهله مشخص شد، این بود که اهل‌بیت(ع) بر هویت امت اسلام تسلط داشتند، یعنی وجود اهل‌بیت(ع) در دل امت، این امت را امت اسلام قرار می‌دهد.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: محوریت اهل‌بیت(ع) عامل هویت امت اسلامی به‌عنوان اسلام است و نکته سومی که در مباهله روشن شد، این بود که در مباهله، همه اسلام در برابر همه کفر قرار گرفت و وقتی همه اسلام در برابر همه کفر قرار گرفت، آنچه تجلی یافت، صلابت و اقتدار اسلام بود. اکنون امروز روز مباهله اسلام است چراکه همه کفر در برابر همه اسلام قرار گرفته و تمام کفر بسیج شده تا اسلام را براندازی کند.

وی بیان کرد: اگر در جبهه‌گیری خود همه اسلام را برابر همه کفر قرار دهیم، صلابت و اقتدار ما بازدارنده کفر است منتهی این ما هستیم که باید همه اسلام را برابر همه کفر قرار دهیم و اگر در این تقابل همه اسلام را مقابل کفر قرار ندادیم و ارزش‌های دین را بخاطر برخی تسامحات صرف‌نظر کردیم و در مقابله با کفر صلابت کفر چشم ما را پُر کرد، موفق نمی‌شویم.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی تصریح کرد: اگر خط سیاست خارجی را براساس توسعه تعامل با کفر قرار دهیم، نخستین شکست متعلق به ما است، امروز ما وظیفه داریم در مقابله با کفر، همه اسلام را پای کار بیاوریم و در خط تساهل و تسامح با کفر قرار نگیریم.

وی بیان کرد: اگر هر نوع قرارداد و برنامه‌ای را با هر شرایطی، از کفر بپذیریم مسلماً شکست می‌خوریم و نابود می‌شویم. ما امروز در منطقه در عرصه سیاست و قدرت استکبار را به هزیمت مجبور کردیم به‌خاطر این بود که اسلام را نشان دادیم. دفاع مقدس ما نیز یک مباهله بود و تمام اسلام مقابل تمام کفر قرار گرفت.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی اظهار داشت: اکنون خوشبختانه مقابل دشمن تمام اسلام آمده است، ما کفر را با این روحیه شکست می‌دهیم، با برجام و مذاکره جلوی جنگ را نگرفتیم و با مدافعان حرم جلوی جنگ را گرفتیم، اگر این مدافعان حرم نبودند امروز آمریکا و داعش وسط این کشور بودند

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: این یک تحلیل غلط و باطل است که بگویند در طول انقلاب دوبار جلوی جنگ را گرفتیم، یکی در دولت اصلاحات و دیگری در دولت یازدهم؛ این اشتباه است. ما 27 سال است جلوی جنگ را گرفته‌ایم، آمریکا در اطراف ما حضور دارد و علت اینکه به ما نزدیک نمی‌شود، قهرمانی‌های هشت ساله دفاع مقدس و فداکاری‌های امروز مدافعان حرم است.

وی تصریح کرد: رئیس‌جمهور روز گذشته رسماً اعلام کرد کشورهای خارجی به برجام عمل نکردند. کجا، برجام جلوی جنگ را گرفت؟ استکبار از نیرویی که در کویر عراق می‌جنگد، می‌ترسد. به تمام کشورهای منطقه که مزدور آمریکا هستند، دسترسی داریم.

 

 

روزنامه قدس مورخ شنبه 95/07/03

مدافعان حرم نبودند، آمریکا و داعش وسط کشور بودند

علم‌الهدی: با "مدافعان حرم" جلوی جنگ را گرفتیم نه "برجام"/به تمام کشورهای مزدور آمریکا در منطقه "دسترسی" داریم

 

امام جمعه مشهد مقدس با تاکید براینکه به تمام کشورهای منطقه که مزدور آمریکا هستند، دسترسی داریم، گفت: با برجام و مذاکره جلوی جنگ را نگرفتیم و با مدافعان حرم جلوی جنگ را گرفتیم، اگر این مدافعان حرم نبودند امروز آمریکا و داعش وسط این کشور بودند.

آیت الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس اظهار داشت: هنگامی که یک انسان در درون فکر و خاطره‌اش یاد خدا تجلی می‌کند خداوند نیز در کنار اوست و حتی این تعبیر نیز از باب تسامح است زیرا خداوند می‌فرماید از رگ گردن نیز به انسان نزدیک‌تر است و البته به شرط اینکه به یاد خدا باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی بیان کرد: گاهی یک کلمه «یاالله» هم انسان را زیر و رو می‌کند و هم کسانی که این کلمه را می‌شنوند دچار تغییر و تحول می‌کند اگر به یاد خدا بودم و خدا نیز در درون ذهن و جان من تجلی داشته باشد این «یاالله» منقلب کننده است ذکر خدا این خصوصیت را دارد.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: خداوند حضور دارد اما ما در محضر خداوند حضور نداریم چون در محضر خدا نیستیم صدا زدن خدا نتیجه‌ای برای ما ندارد، هزار بار «یاالله» می‌گوئیم و مشکل سر جای خود باقی است زیرا تو در محضر خدا نیستی و دور از خدا هستی این معنای ذکر خداوند است.

وی بیان کرد: در قرآن پنج جا از یاد خدا سخن به میان آمده است در سوره انسان می‌فرماید که نام خدا را صبح و شام به یاد بیاور، از خدا درون وجود انسان تصویری وجود ندارد که انسان بخواهد خود خدا را یاد کند و باید اسم خداوند را به یاد بیاورد و ذکر کند.

آیت‌الله علم‌الهدی اظهار داشت: هر تصویری که درون ذهن انسان نسبت به خدا شکل بگیرد آن خدا نیست بلکه مخلوق دیگری است زیرا خود خدا قابل تصویر نیست و بشر از خدا تصویری ندارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی تصریح کرد: اواخر ماه ذی‌الحجه ایام پربرکتی از نظر تجلی خاطرات ولایت اهل بیت(ع) بوده و سزاوار است این روزهای خاص را در جهت بزرگداشت آن بیشتر از این اقدام کنیم، بیست و چهارم این ماه، روز مباهله و بیست و پنجم ماه ذی الحجه روز خاتم‌بخشی حضرت علی(ع) و نزول آیه ولایت است.

آیت‌الله علم‌الهدی بیان کرد: تجلی‌گاه عظمت اهل‌بیت(ع) "جریان مباهله" است، در تمام اسناد ولایت حضرت علی(ع)، سندی ظاهرتر و بارزتر و روشن‌تر از آیه ولایت در سوره مائده نداریم که سند عظمت ولایت است.

وی خاطرنشان کرد: از صدا و سیما و شورای فرهنگ عمومی درخواست برنامه‌ریزی وسیع در راستای بزرگداشت این ایام را دارم، خوشبختانه 25 ذی الحجه روز خانواده نامگذاری شده است و مقام معظم رهبری نیز در این حوزه مسائلی را فرموده‌اند، این روز قابل توجهی است و امیدواریم رسانه‌ها در این مورد مسئولیت خود را به‌خوبی ایفا و اجرا کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه جریان مباهله فقط یک داستان تاریخی نیست، تصریح کرد: در جریان مباهله پیامبر اسلام(ص) با نصارای نجران، آنان عنوان کردند ما اجتماع می‌کنیم و به پیامبر اکرم(ص) نیز دستور داده شد که این‌ها اجتماع کنند و مسلمانان نیز حضور یابند و مباهله کنند، یعنی نسبت به یکدیگر نفرین صورت گیرد تا هر که بر حق نیست، بر وی عذاب نازل شود و چنین پیشنهادی از سوی پیامبر اسلام (ص) به نصارا ارائه شد.

وی با اشاره به اینکه ابتدا نصارا قبول کردند، گفت: این‌ها سپس مباهله را برهم زدند و این مسئله از سوئی حقانیت اسلام را اثبات کرد و بر دشمن نیز این حقانیت ثابت شد، نکته دومی که در این مباهله مشخص شد، این بود که اهل‌بیت(ع) بر هویت امت اسلام تسلط داشتند، یعنی وجود اهل‌بیت(ع) در دل امت، این امت را امت اسلام قرار می‌دهد.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: محوریت اهل‌بیت(ع) عامل هویت امت اسلامی به‌عنوان اسلام است و نکته سومی که در مباهله روشن شد، این بود که در مباهله، همه اسلام در برابر همه کفر قرار گرفت و وقتی همه اسلام در برابر همه کفر قرار گرفت، آنچه تجلی یافت، صلابت و اقتدار اسلام بود. اکنون امروز روز مباهله اسلام است چراکه همه کفر در برابر همه اسلام قرار گرفته و تمام کفر بسیج شده تا اسلام را براندازی کند.

وی بیان کرد: اگر در جبهه‌گیری خود همه اسلام را برابر همه کفر قرار دهیم، صلابت و اقتدار ما بازدارنده کفر است منتهی این ما هستیم که باید همه اسلام را برابر همه کفر قرار دهیم و اگر در این تقابل همه اسلام را مقابل کفر قرار ندادیم و ارزش‌های دین را بخاطر برخی تسامحات صرف‌نظر کردیم و در مقابله با کفر صلابت کفر چشم ما را پُر کرد، موفق نمی‌شویم.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی تصریح کرد: اگر خط سیاست خارجی را براساس توسعه تعامل با کفر قرار دهیم، نخستین شکست متعلق به ما است، امروز ما وظیفه داریم در مقابله با کفر، همه اسلام را پای کار بیاوریم و در خط تساهل و تسامح با کفر قرار نگیریم.

وی بیان کرد: اگر هر نوع قرارداد و برنامه‌ای را با هر شرایطی، از کفر بپذیریم مسلماً شکست می‌خوریم و نابود می‌شویم. ما امروز در منطقه در عرصه سیاست و قدرت استکبار را به هزیمت مجبور کردیم به‌خاطر این بود که اسلام را نشان دادیم. دفاع مقدس ما نیز یک مباهله بود و تمام اسلام مقابل تمام کفر قرار گرفت.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی اظهار داشت: اکنون خوشبختانه مقابل دشمن تمام اسلام آمده است، ما کفر را با این روحیه شکست می‌دهیم، با برجام و مذاکره جلوی جنگ را نگرفتیم و با مدافعان حرم جلوی جنگ را گرفتیم، اگر این مدافعان حرم نبودند امروز آمریکا و داعش وسط این کشور بودند.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: این یک تحلیل غلط و باطل است که بگویند در طول انقلاب دوبار جلوی جنگ را گرفتیم، یکی در دولت اصلاحات و دیگری در دولت یازدهم؛ این اشتباه است. ما 27 سال است جلوی جنگ را گرفته‌ایم، آمریکا در اطراف ما حضور دارد و علت اینکه به ما نزدیک نمی‌شود، قهرمانی‌های هشت ساله دفاع مقدس و فداکاری‌های امروز مدافعان حرم است.

وی تصریح کرد: رئیس‌جمهور روز گذشته رسماً اعلام کرد کشورهای خارجی به برجام عمل نکردند. کجا، برجام جلوی جنگ را گرفت؟ استکبار از نیرویی که در کویر عراق می‌جنگد، می‌ترسد. به تمام کشورهای منطقه که مزدور آمریکا هستند، دسترسی داریم.

 

 

روزنامه خراسان رضوی مورخ شنبه 95/07/03

امام جمعه مشهد: موظفیم در مقابله با کفر همه اسلام را به میدان بیاوریم

امام جمعه مشهد گفت: امروز ما وظیفه داریم در جبهه مقابله با کفر همه اسلام را به میدان بیاوریم و در کوچک‌ترین مسئله‌ای با کفر تعامل نکنیم ودر مختصر‌ترین ارزش در خط تساهل و تسامح با کفر بر نیاییم. به گزارش خراسان رضوی، آیت ا... سید احمد علم الهدی روز گذشته در خطبه های نماز جمعه مشهد که در جوار بارگاه منور امام علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شد، با عرض تبریک دوباره عید سعید غدیر گذشته، افزود: این ایام، اواخر ماه ذی‌الحجه، ایام پربرکتی از نظر تجلی خاطرات ولایت اهل بیت(ع) بوده و سزاوار است ما برای این روزهای خاص در جهت بزرگداشت آن بیشتر از این اقدام کنیم. وی ادامه داد: بیست و چهارم این ماه، روز مباهله و بیست و پنجم ماه ذی الحجه روز نزول سوره مبارکه انسان در فضیلت اهل بیت(ع) و روز خاتم‌بخشی حضرت علی(ع) و نزول آیه ولایت است. این ها، خاطراتی است که از بسیاری از مناسبت های دینی و مذهبی که در ایام سال برای ما محترم هستند، خیلی مهم تر است؛ زیرا این ها مبانی اعتقادی ماست.
جریان مباهله، تجلی‌گاه عظمت اهل‌بیت(ع)
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: تجلی‌گاه عظمت اهل‌بیت(ع) در امت اسلام در همه پهنه تاریخ "جریان مباهله" است. خاتم بخشی امیرالمومنین (ع) که انگشتر خود را در حالت رکوع به فقیر دادند و باعث نزول آیه ولایت شد، در تمام اسناد ولایت حضرت علی(ع)، سندی ظاهرتر، بارزتر و روشن‌تر از آیه ولایت در سوره مبارکه مائده نداریم که سند عظمت ولایت امیر المومنین(ع) و اهل بیت(ع) است. همچنین مسئله نزول سوره هل اتی به عنوان سوره ای مخصوص امیرالمومنین(ع) و اهل بیت(ع). وی افزود: از همه دستگاه هایی که دست اندرکار این قضیه هستند، شوراهای فرهنگ عمومی در سراسر کشور و در مرکز کشور و همچنین صدا و سیما تقاضا می کنم در جهت بزرگداشت این روزها برنامه ریزی وسیعی داشته باشند. مناسبت این روزها از خیلی از مناسبت هایی که ما جشن می گیریم یا عزاداری می کنیم،   بالاتر است. آیت ا... علم الهدی ادامه داد: خوشبختانه 25 ذی الحجه روز خانواده نام گذاری شده است و رهبر معظم انقلاب نیز درباره سیاست های خانواده مسائلی فرمودند و بزرگداشت این روز به عنوان روز خانواده، قابل توجه است و امیدواریم رسانه‌ها در این باره و نیز جریان مباهله مسئولیت و رسالت خود را به‌خوبی ایفا و اجرا کنند. وی همچنین با اشاره به جریان مباهله، گفت: جریان مباهله داستانی نبوده که امروز فقط به عنوان یک جریان تاریخی که  نمایشگر فضیلت اهل بیت پیغمبر(ص) است، برای ما موضوعیت داشته باشد. در جریان مباهله پیامبر اسلام(ص) با نصارای نجران، آنان گفتند ما جمع می شویم و شما هم جمع شوید، به پیامبر اکرم(ص) نیز فرمان رسید بگو این ها اجتماع کنند، مردان، زنان و فرزندان خود را بیاورند و خودشان هم بیایند، شما هم خودتان بیایید، پسرانتان، زنانتان و مردانتان بیایید و بعد با هم مباهله کنید. یعنی نسبت به یکدیگر نفرین کنید تا هر که بر حق نیست، بر او عذاب نازل شود و چنین پیشنهادی از سوی پیامبر اسلام (ص) به نصارای نجران داده شد. این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این که ابتدا نصارا، مباهله را قبول کردند، افزود: اما هنگام مباهله، وقتی نصارای نجران صلابت پیغمبر(ص) و اهل بیت(ع) را مشاهده کردند، مباهله را برهم زدند . وی با اشاره به این که این مباهله نمایشگر سه حقیقت است، ادامه داد: حقیقت اول حقانیت اسلام است که اسلام دین بر حق است و بر دشمن نیز این حقانیت ثابت شد. آیت ا... علم الهدی یادآور شد: نکته دومی که در این مباهله مشخص شد، محوریت اهل‌بیت(ع) نسبت به هویت امت اسلام است . محوریت اهل‌بیت(ع) عامل هویت امت اسلامی به‌عنوان اسلام است.  وی افزود: نکته سومی که در مباهله روشن شد، این بود که در مباهله، همه اسلام مقابل همه کفر قرار گرفت. وقتی که همه اسلام در مقابل همه کفر قرار گرفت، آن‌چه بارز شد و ظهور و تجلی پیدا کرد، صلابت و اقتدار اسلام بود.
باید همه اسلام را مقابل همه کفر قرار بدهیم
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این که امروز در حقیقت روز مباهله اسلام است، ادامه داد: امروز همه کفر در برابر همه اسلام قرار گرفته است. تمام کفر بسیج شده برای این که اسلام را از روی کره زمین براندازی کند. اگر ما توانستیم در این نظام، در جبهه‌گیری خودمان با کفر همه اسلام را مقابل همه کفر قرار دهیم، این جاست که صلابت و اقتدار ما چشم کفر را پر می‌کند و بازدارنده کفر خواهد شد؛ منتها این ما هستیم که باید همه اسلام را مقابل همه کفر قرار بدهیم. وی گفت: اگر بنا شد ما در این تقابل با کفر، همه اسلام را مقابل کفر قرار ندهیم؛ مشغول تساهل و تسامح با کفر شدیم؛ ارزش‌های دین را به خاطر بعضی از تساهلات زیر پا گذاشتیم؛ از حدود الهی به خاطر برخی از تسامحات صرف نظر کردیم؛ در مقابله با کفر به جای این‌که صلابت اسلام چشم کفر را پر کند، صلابت کفر چشم ما را پر کرد و ما حساب کردیم برای این‌که بخواهیم زندگی کنیم، باید با کفر دست دهیم، با کفر معامله کنیم، با کفر و استکبار مذاکره کنیم، سر یک میز بنشینیم و با آن‌ها تعامل داشته باشیم، آمدیم خط سیاست خارجی مان را بر اساس توسعه تعامل با کفر قرار دادیم، اولین شکست برای ماست و ما هستیم که شکست می‌خوریم. آیت ا... علم الهدی افزود: روز مباهله که صلابت اسلام چشم کفر را پر کرد، به خاطر این بود که همه اسلام مقابل کفر قرار گرفت. امروز ما وظیفه داریم در جبهه مقابله با کفر همه اسلام را به میدان بیاوریم و در کوچک‌ترین مسئله‌ای با کفر تعامل نکنیم؛ در مختصر‌ترین ارزش در خط تساهل و تسامح با کفر بر نیاییم.
سرانجام تساهل و تسامح
وی ادامه داد: مایی که امروز  در مسئله حجاب‌مان تساهل و تسامح داریم؛ در مسئله عیاشی‌ها و لذایذ نفسانی نامشروع اهل تساهل و تسامح ایم؛ مایی که امروز حرام را می‌خواهیم به اسم نشاط‌بخشی نسل جوان به میدان فرهنگ این کشور بیاوریم، به جای این که بخواهیم صلابت اسلام چشم کفر را پر کند، صلابت کفر چشم ما را پر کرده است.   امام جمعه مشهد تصریح کرد: مایی که با هر خیالات و پندار غلطی سر میز با کفار بنشینیم و هرچه جلوی‌مان گذاشتند، امضا کنیم و هر نوع قرارداد و برنامه‌ای را با هر شرایطی به عنوان این‌که می‌خواهیم در این مملکت زندگی کنیم، از کفر بپذیریم، مسلما ما شکست می‌خوریم و نابود می‌شویم. وی افزود: برادران، خواهران! مایی که امروز استکبار را نسبت به روز اول انقلاب به مراتب ذلیل‌تر کردیم؛ مایی که امروز در منطقه، در عرصه سیاست و قدرت، استکبار را به هزیمت و شکست ذلت‌بار مشغول کردیم، به خاطر این است که اسلام را نشان دادیم؛ همه اسلام را جلوه دادیم. آیت ا... علم الهدی ادامه داد: وقتی که   یک جوان از زندگی‌اش، زن و بچه‌اش، از پدر و مادر، از خانه و سامانش دست می کشد، می‌رود در کویر عراق و شام یا می رود در کنار دریای مدیترانه  در مقابل سرسخت‌ترین دشمنان خدا که عامل استکبارند، مرد و مردانه می‌ایستد و تا مرز شهادت و جان دادن، مقاومت می‌کند، همه اسلام مقابل کفر آمده و این جاست که آن جبهه شکست می‌خورد.
دفاع مقدس ما یک مباهله بود
وی با گرامیداشت فرارسیدن هفته دفاع مقدس، گفت: دفاع مقدس ما یک مباهله بود و همه اسلام برابر همه کفر قرار گرفت.  امام جمعه مشهد افزود: الان هم خوشبختانه همه اسلام در مقابل دشمن آمده است. پیکر مدافع حرم را آوردند، بنده رفتم نماز بخوانم. پدر شهید آمد، گفت :آقا من دو بچه دیگر هم دارم. این تازه یکی‌اش بود.» این روحیه‌ای است که همه اسلام مقابل همه کفر می آید و ما با این روحیه کفر را شکست می‌دهیم.
با مدافعان حرم جلوی جنگ را گرفتیم نه با برجام و مذاکره
وی تصریح کرد: ما با برجام و مذاکره جلوی جنگ را نگرفتیم. ما با این قهرمانان مدافع حرم جلوی جنگ را گرفتیم. اگر صد تا برجام دیگر هم امضا می‌شد، اما این مدافعان نبودند، امروز داعش و عمال آمریکا وسط این کشور بودند و با وضع ذلت‌باری ما را نابود می‌کردند.
آیت ا... علم الهدی افزود: این یک اشتباه و تحلیل غلط و باطل است که بگویند «در طول این انقلاب و نظام ما دو مرتبه توانستیم جلوی جنگ را بگیریم. یکی در دولت اصلاحات که سیاست خارجی‌اش تنش‌زدایی بود؛ یکی در دولت یازدهم که سیاست خارجی‌اش توسعه تعامل یا مذاکره با دشمن است. فقط همین دو وقت ما توانستیم جلوی جنگ را بگیریم.» این غلط است.  27 سال است جلوی جنگ را گرفته‌ایم.
علت نزدیک نشدن آمریکا به کشور
وی ادامه داد: آمریکا اطراف ما قدرت چیده، ناوگانش در خلیج فارس، نیروها و پایگاه‌های نظامی‌او در همه کشورهای منطقه و اطراف ما، مثل سگ دارد پارس می‌کند و این که به ما نزدیک نمی‌شود به خاطر قهرمانی‌های هشت سال دفاع مقدس رزمندگان ما و به خاطر فداکاری‌های امروز مدافعین حرم ماست. امام جمعه مشهد یادآور شد:  خود آقای رییس‌جمهور دیروز (روز پنج شنبه) رسما در سازمان ملل اعلام کرد و با کشورهای خارجی هم برخورد کرد که شما به قرارداد برجام عمل نکردید. وی افزود: ببینید عزیزان! کجا برجام جلوی جنگ را گرفت؟ این ها تا همین جا، به برجام عمل نکردند، بعد به خاطر برجام جنگ نکردند؟! این ها از نیرویی که از زندگی اش می گذرد و به کویر عراق می رود و جان خود را کف دست گرفته و با مزدور آمریکایی می جنگد، می ترسند. خب اگر بنا شد روزی آمریکا به این مملکت بیاید، این ها چه خواهند کرد، جمعیت این ها چقدر است؟ اصلا قابل ارزیابی برای دشمن نیست و لذا می ترسند. آیت ا... علم الهدی ادامه داد: این ها اگر بدانند که واقعا قدرت دخالت نظامی  را در کشور ما دارند، اگر صبح احساس قدرت دخالت نظامی کنند، جنگ را به بعدازظهر نمی اندازند و در همان لحظه خواهند آمد و 27 سال است که این ها احساس این توان را در خود ندارند و این به خاطر قدرت دفاعی ماست.وی با اشاره به افزایش قدرت   تهاجمی، گفت: یعنی چه قدرت تهاجمی؟ یعنی آمریکا حساب می کند که ولو ما به سرزمین آمریکا دسترسی نداریم، ولی به همه کشورهای منطقه ای که مزدور آمریکا هستند، دسترسی داریم، به اسرائیل، به ناوگان نظامی آمریکا در خلیج فارس، به نفت هایی که از قطر و عربستان می چاپد و می دزدد و آقایی می کند، ما دسترسی داریم؛ اگر بنا شد روزی قدرت موشکی ما همه این ها را هدف قرار دهد، آمریکا در دنیا حتی از نظر اقتصادی هم مستاصل و بیچاره است.

 

 

روزنامه شهرآراء مورخ شنبه 95/07/03

آیت‌ا... علم‌الهدی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته مشهد: با «مدافعان حرم» جلوی جنگ را گرفتیم نه «برجام»

امام‌جمعه مشهد و نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی گفت: ما با برجام و مذاکره جلوی جنگ را نگرفته‌ایم، بلکه با این قهرمانان مدافع حرم جلوی جنگ را گرفتیم و بدون حضور و فداکاری مدافعان حرم اگر صد برجام دیگر هم امضا می‌شد، امروز داعش و عمال آمریکا وسط این کشور بودند.
آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های این‌هفته نمازجمعه مشهد با اشاره به اهمیت روز مباهله و روز نزول سوره انسان و هل‌اتی اظهار کرد: این ایام و خاطرات به‌واسطه اینکه مبانی اعتقادی ماست، از بسیاری از ایام سال برای ما محترم‌تر هستند؛ بنابراین دستگاه‌های دست‌اندر‌کار این موضوعات، شوراهای فرهنگ عمومی کشور و صداوسیما در بزرگداشت این روزها برنامه‌ریزی وسیعی داشته باشند.
وی درخصوص جریان مباهله گفت: جریان مباهله داستانی نبوده که امروز به‌عنوان یک جریان تاریخی نمایشگر فضیلت اهل‌بیت پیغمبر برای ما موضوعیت داشته باشد، بلکه این جریان دارای حقایقی است که در تمام تاریخ و دنیای امروز ما قابل‌تامل است.
آیت‌ا... علم‌الهدی با اشاره به اینکه جریان مباهله نمایشگر سه حقیقت است، تصریح کرد: حقیقت اول جریان مباهله، اثبات‌شدن حقانیت اسلام بر دشمن است.وی با اشاره به اینکه در جریان مباهله محوریت اهل‌بیت پیامبر گرامی اسلام بر هویت اسلام مشخص شد، تاکید کرد: هویت امت اسلامی وابسته اهل‌بیت پیامبر است و با حضور، وجود و محوریت جسمی یا حاکمیت فکری اهل‌بیت(ع) در جامعه، هویت اسلامی امت اسلام شکل می‌گیرد.
وی افزود: نکته سومی که می‌توان از جریان مباهله برداشت کرد، این است که همه اسلام در مقابل همه کفر یا همان کفر مسیحیت قرار گرفت.

تسامح با دشمن یعنی شکست
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: وقتی در جریان عظیم مباهله، همه اسلام در مقابل همه کفر قرار گرفت، صلابت و اقتدار اسلام بارز و نمایانگر شد.
وی با بیان اینکه امروز نیز روز مباهله اسلام است، تصریح کرد: در دنیای امروز همه کفر در مقابل همه اسلام قرار گرفته و تمام کفر بسیج شده برای اینکه اسلام را از روی کره‌زمین براندازی کند و اگر ما توانستیم در جبهه‌گیری مقابل کفر در این نظام همه اسلام را مقابل همه کفر قرار دهیم، صلابت و اقتدار چشم کفر را کور می‌کند.خطیب جمعه مشهد با تاکید بر اینکه امروز وظیفه ماست که همه اسلام را مقابل همه کفر قرار دهیم، خاطرنشان کرد: اگر با درست‌انجام‌ندادن وظیفه و تسامح با کفر ارزش‌های دینی و حدود الهی زیر پا گذاشته شود، به‌جای کورکردن چشم کفر از صلابت اسلام، چشمان ما از صلابت دشمن کور می‌شود و اگر برای زندگی با کفر دست دوستی دراز کردیم و در پای یک میز معامله و مذاکره کردیم، به‌طورقطع اولین شکست مال ما خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه اگر سر هر مسئله‌ای با کفار سر میز نشستیم و هرنوع قرارداد‌ و برنامه‌ای را پذیرفتیم، نابود خواهیم شد، ادامه داد: کشور ما که امروز در منطقه در عرصه سیاست و در عرصه قدرت، استکبار را به شکست ذلت‌بار مجبور کرده، به‌خاطر این بوده که همه اسلام جلوه داده شده است؛ چراکه وقتی جوانی از زندگی خود دست کشیده در صحرای عراق و شام و در سواحل مدیترانه با سرسخت‌ترین دشمنان اسلام مرد و مردانه می‌ایستد و تا مرز جان‌دادن پیش می‌رود، یعنی اینکه همه اسلام مقابل کفر است.آیت‌ا... علم‌الهدی با اشاره به اینکه دفاع مقدس ایرانی‌اسلامی یک نوع مباهله بود، تصریح کرد: در دفاع مقدس هشت‌ساله ایران و امروز در جنگ‌های سوریه و عراق و حضور مدافعان حرم درمقابل دشمن، تمام اسلام مقابل تمام کفر ایستاده است. وی با بیان اینکه ما با برجام و مذاکره جلوی جنگ را نگرفته‌ایم، بلکه با این قهرمانان مدافع حرم جلوی جنگ را گرفتیم، ادامه داد: بدون حضور و فداکاری مدافعان حرم اگر صد برجام دیگر هم امضا می‌شد، امروز داعش و عمال آمریکا وسط این کشور بودند.

توسعه تعامل و مذاکره با دشمن، فکری غلط است
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اگر بگویند در طول انقلاب و نظام تنها در دو دوره اصلاحات با سیاست تنش‌زدایی و در دولت یازدهم با سیاست خارجی توسعه تعامل و مذاکره با دشمن جلوی جنگ گرفته شده، فکری غلط است، بیان کرد: علی‌رغم حضور آمریکا در اطراف کشور ایران با ناوگان دریایی و پایگاه‌های نظامی خود و اینکه در طی ٢٧سال گذشته جر‌ئت نزدیک‌شدن به کشور ما را نداشته است، به‌خاطر قهرمانان هشت سال دفاع مقدس و فداکاری‌های امروز رزمندگان مدافع حرم است.آیت‌ا... علم‌الهدی افزود: کشورهای مستکبر از قدرت ایران و رزمندگانی که امروز در صحرای عراق و شام در جنگ هستند، می‌ترسند و آمریکا اگر صبح توان حمله داشته باشد، مطمئن باشید جنگ را به بعدازظهر نمی‌اندازد و همان‌لحظه به این کشور حمله خواهد کرد.وی با اشاره به فرمان رهبر انقلاب مبنی‌بر عبور کشور از قدرت دفاعی به قدرت تهاجمی، گفت: قدرت تهاجمی بدین‌صورت است که ایران به تمام منابع و پایگاه‌های آمریکا در منطقه دسترسی دارد .

 

خبرگزاری مهر مورخ شنبه 95/07/03

امام جمعه مشهد تاکید کرد:گفت وگوی تمدن‌ها و برجام نفعی برای ملت ایران نداشت

امام جمعه مشهد با طرح اینکه گفت‌وگوی تمدن‌ها و برجام نفعی برای ملت ایران نداشت، گفت: با رشادت مدافعان حرم و دلسوزان نظام و انقلاب، کشور همچنان مقتدر و سربلند است.

آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه این هفته مشهد در حرم رضوی با بیان اینکه ما هرگاه با مشکلی مواجه می‌شویم خدا را صدا می‌زنیم تا یاری‌گر ما در حل و رفع آن مشکل باشد، اظهار کرد: باید در تمامی لحظات خدا را صدا بزنیم تا به یاریمان بیاید زیرا اگر تنها در سختی‌ها یاد خدا باشیم این ذکر ما نتیجه‌ای ندارد.

وی با اشاره به اینکه در قرآن ۵ جا از یاد خدا سخن به میان آمده است، ادامه داد: در آیه شریفه ۴۱ سوره مبارکه آل عمران، آیه شریفه ۲۰۵ سوره مبارکه اعراف، آیه شریفه ۲۴ سوره مبارکه کهف، آیه شریفه ۸ سوره مبارکه مزمل و آیه شریفه ۶۷ سوره مبارکه انسان به این موضوع اشاره شده است.

امام جمعه مشهد افزود: باید نسبت نمازهای صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء توجه داشته باشیم و اصل نماز در یاد خدا است و اگر تمامی ذکرها را داشته باشیم اما به یاد خدا نباشیم آن نماز پذیرفته نیست و بهترین زمان برای اقامه نماز و یاد خدا در اول وقت است.

وی تصریح کرد: اواخر ماه ذی‌الحجه تجلی خاطرات ائمه اطهار(ع) است و بیست و چهارم ماه روز مباهله و روز بیست پنجم روز خانواده، روز نزول سوره مبارکه انسان و تجلی‌گری امیرمومنان است و در اسناد عظمت ولایت امام علی(ع) سندی بالاتر از قرآن کریم نداریم و از تمامی مسئولان درخواست داریم تا از برگزاری برنامه‌های ویژه در این روزها غافل نشوند، زیرا ارزش آن بالاتر از بسیاری از مراسم اعیاد و عزاها است و مهمترین نقش در انعکاس آن برعهده رسانه‌ها است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه آیه مباهله بیانگر سه حقیت است، عنوان کرد: اول اینکه دینی جز اسلام پذیرفته نیست، دوم اینکه محوریت ائمه اطهار(ع) حاکم بر همه چیز است و سوم اینکه صلابت و اقتدار اسلام مهمترین هدف است.

وی بیان کرد: اگر ارزشهای دین زیر پا گذاشته شود و خطوط قرمز دین مورد توجه قرار نگیرد و با کفر همکاری کنیم و نشست برگزار کنیم نخستین شکست بر ما تحمیل شده است.

آیت الله علم الهدی در ادامه گفت: به جای آنکه به دنبال صلابت اسلام باشیم به دنبال صلابت کفر رفتیم و متاسفانه حاضر شدیم سر هر میز مذاکره‌ای بنشینیم و حتی با کافر تفاهم‌نامه همکاری امضا کنیم و قطعا این تفاهم سودی برای اسلام و امت اسلامی ندارد.

وی ابراز کرد: مسلمانان در راه حفظ اسلام و قرآن جان خویش را تقدیم می‌کنند و آن‌وقت برخی‌ها که دم از اسلام می‌زنند با کافران پای میز مذاکره می‌نشینند.

امام جمعه مشهد هفته دفاع مقدس را بیانگر اقتدار ایران و ایرانی دانست و گفت: با برجام و مذاکره جلوی جنگ گرفته نشد، بلکه با مدافعان حرم بود و اگر چنین نبود امروز داعش در این کشور بود و وضعیتی همچون کشورهای منطقه داشتیم و آمریکا و داعش وسط کشور بودند.

وی افزود: این رویکرد غلط است که در دو دولت اصلاحات و تدبیر و امید جلوی جنگ گرفته شده و دلیل آن گفت وگوی تمدن‌ها و برجام بوده است زیرا هیچکدام از آن‌ها نفعی برای ملت ایران نداشت، بلکه با رشادت مدافعان حرم و دلسوزان نظام و انقلاب (پیروان حقیقی ولی فقیه) این کشور همچنان مقتدر و سربلند است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: رئیس جمهور در نشست سازمان ملل انتقاد کرد که طرف‌های مقابل بر تعهد خود در بحث برجام عمل نکردند و اعتراف کرد که ایران متضرر شده است.

وی با بیان اینکه دشمن اگر بداند می‌تواند در امور کشور دخالت کند ذره‌ای در راه‌اندازی جنگ تاخیر نمی‌کند، اظهار کرد: خوشبختانه دشمن حریف قدرت نظامی ایران نمی‌شود و ایران قدرت نخست دنیا و منطقه است و اگر خطایی صورت دهد، آمریکا در قدرت اقتصادی خود هم بیچاره می‌شود و مقام معظم رهبری در ملاقات با فرماندهان سپاه فرمودند باید قدرت دفاعی را به قدرت تهاجمی ارتقاء دهیم.

 

خبرگزاری فارس مورخ شنبه 95/07/03

آیت‌الله علم‌الهدی:اگر صد برجام دیگر امضا می‌شد بدون رشادت مدافعان حرم داعش وسط این مملکت بود/حرام را به اسم نشاط‌بخشی نسل جوان به میدان فرهنگی این مملکت می‌آورند

 

امام جمعه مشهد مقدس گفت: اگر صد برجام دیگر امضا می‌شد اما این مدافعان حرم نبودند، امروز داعش وسط این مملکت بود و آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی به وضع ذلت‌باری ما را نابود می‌کردند.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: خداوند ذات مقدس و عالی‌ای است که در همه جا هست و این ما هستیم که گاهی از محضر پروردگار فاصله می‌گیریم و در این شرایط، نیاز داریم تا با یاد کردن نامی از خداوند همچون به یاد آوردن یک «یا الله» دوباره ارتباط خود را برقرار کنیم.

وی ادامه داد: گاهی یک کلمه «یا الله» هم خود فرد و هم کسانی که این ذکر را می‌شنوند متحول می‌کند، اگر خداوند از دل و ذهن انسان خارج شد و غفلت کردیم از خدا غایب می‌شویم و اگر انسان غایب را صدا بزنند جواب نمی‌دهد.

امام جمعه مشهد مقدس با اشاره به خصوصیت ذکر خدا تأکید کرد: اگر به یاد خدا باشیم، وقتی «یا الله» می‌گوییم، منقلب‌کننده است.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: خداوند در دل و جان ما حضور دارد، اما گاهی ما در محضرش حضور نداریم و چون در محضر خدا نیستیم صدا زدن خدا نتیجه‌ای برای ما ندارد، این معنای ذکر است.

وی در دومین خطبه از نماز عبادی ـ سیاسی جمعه با تبریک عید غدیر بر لزوم بزرگداشت روزهای آخر ماه ذی‌الحجه تأکید کرد و ادامه داد: در این روزها روز مباهله، روز خاتم‌بخشی امیرالمؤمنین علی(ع) و روز نزول سوره «هل آتی» و آیه ولایت قرار دارد؛‌ روزهایی که تجلی خاطرات ولایت علی (ع) است و از بسیاری از مناسبات دینی و مذهبی در ایام سال مهم‌تر است، چراکه مبانی اعتقادی ما و تجلی‌گاه عظمت اهل‌بیت(ع) در امت اسلام در تمام پهنه دنیا هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه خاتم‌بخشی حضرت علی(ع) سر نماز منجر به نزول آیه ولایت شد،‌ تأکید کرد: در تمام اسناد ولایت امیرالمؤمنین سندی بارزتر و روشن‌تر از آیه ولایت در سوره مائده وجود ندارد، چراکه این آیه سند عظمت ولایت امیرالمؤمنین و اهل‌بیت است و سوره «هل آتی» نیز مخصوص امیرالمؤمنین و اهل‌بیت(ع) ایشان نازل‌ شده است.

آیت‌الله علم‌الهدی از شوراهای فرهنگ عمومی در سراسر کشور، صداوسیما و سایر نهادهای دست‌اندرکار خواست برنامه‌ریزی وسیعی برای بزرگداشت این روزها انجام دهند و گفت: خوشبختانه به تناسب نزول سوره «هل آتی» روزی به نام روز خانواده نامگذاری شده و ابلاغ سیاست‌های خانواده از سوی مقام معظم رهبری قابل‌ توجه است و رسانه‌ها باید مسؤولیت و رسالت خود را به‌خوبی در این حوزه اجرا کنند.

وی با تأکید بر اینکه جریان مباهله صرفاً نمایشگر فضیلت اهل‌بیت(ع) پیغمبر برای ما نیست، افزود: همان‌طور که قرآن می‌فرماید پیامبر اکرم(ص) در جریان مباهله با نصارای نجران به دستور خداوند پیشنهاد داد نصارا با اهل‌بیت و زنان و مردان خود بیایند، پیامبر اکرم(ص) هم با زنان و مردان و فرزندان خود بیاید و با هم مباهله کنند یعنی نسبت به هم نفرین کنند که هر کس برحق نیست، عذاب بر او نازل شود.

امام‌ جمعه مشهد با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) در جریان مباهله از پسران با امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و از زنان با حضرت زهرا(س) و با امیرالمؤمنین علی(ع) به‌ عنوان نفس رسول‌الله(ص) حضور داشتند، تصریح کرد: نصارای نجران وقتی چشمشان به پیامبر اکرم(ص) و اهل‌بیتش افتاد گفتند ما مباهله نمی‌کنیم.

آیت‌الله علم‌الهدی، سه نکته مهم در جریان مباهله را قابل‌ توجه دانست و اظهار داشت: نکته اول حقانیت اسلام بود؛ نکته دوم این بود که امت اسلام هویت خود را مدیون وجود اهل‌بیت(ع) است، حضور اهل‌بیت(ع) در دل امت، امت را امت اسلامی می‌کند و آنجایی که خود اهل‌بیت(ع) در امت حضور داشته باشند یا حاکمیت فکری و اعتباری اهل‌بیت(ع) در دل امت وجود داشته باشد به امت اسلامی هویت می‌بخشد.

وی با بیان اینکه سومین نکته در جریان مباهله قرار گرفتن همه کفر در مقابل همه اسلام بود، تبیین کرد: در جریان مباهله آنچه بارز شد و ظهور و تجلی کرد، صلابت و اقتدار اسلام بود و امروز روز مباهله اسلام است، چراکه امروز همه کفر در برابر همه اسلام قرارگرفته و تمام کفر برای براندازی اسلام بسیج شده است.

خطیب جمعه مشهد تأکید کرد: اگر ما توانستیم در جبهه‌گیری با کفر همه اسلام را مقابل همه کفر قرار دهیم، صلابت و اقتدار ما چشم کفر را پر می‌کند و بازدارنده کفر خواهد شد، بنابراین باید همه اسلام را مقابل همه کفر قرار دهیم و اگر در تقابل با کفر مشغول تسامح و تساهل شویم، ارزش‌های دین و حدود الهی را با تساهل و تسامح زیر پا گذاریم، در مقابله با کفر، صلابت کفر چشم ما را پر کند و برای اینکه زندگی کنیم با کفر دست بدهیم، مذاکره و معامله کنیم، سر یک میز بنشینیم و با آن‌ها تعامل داشته باشیم و خط سیاست خارجی‌مان را براساس توسعه تعامل با کفر قرار دهیم، اولین شکست برای ماست.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان اینکه ما امروز وظیفه‌ داریم در جبهه مقابله با کفر همه اسلام را به میدان بیاوریم، در کوچک‌ترین مسأله با کفر تعامل نکنیم و در خط تساهل و تسامح با کفر نیاییم، افزود: در مسأله حجاب تساهل و تسامح داریم، در مسأله عیاشی‌ها و لذایذ نفسانی نامشروع اهل تساهل و تسامحیم و حرام را به اسم نشاط‌بخشی نسل جوان به میدان فرهنگی این مملکت می‌آوریم؛ این‌گونه است که صلابت کفر چشم ما را پر کرده است.

وی تصریح کرد: مایی که با خیالات و پندار غلط با کفار سر میز می‌نشینیم و هرچه آن‌ها گذاشتند امضا می‌کنیم و به‌ عنوان اینکه می‌خواهیم در این مملکت زندگی کنیم هر برنامه و تقاضایی را با هر شرایطی از کفر می‌پذیریم، مسلماً شکست می‌خوریم و نابود می‌شویم.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی، علت ذلت استکبار در شرایط کنونی نسبت به اوایل انقلاب و شکست ذلت‌بار آن‌ها در منطقه در عرصه سیاست و قدرت را حاصل جلوه دادن تمام اسلام دانست و گفت: وقتی یک جوان از زندگی، زن و بچه و خانواده و سامانش دست می‌کشد و در کویر عراق و شام و در کنار مدیترانه با سرسخت‌ترین دشمنان خدا که عامل استکبارند مردانه می‌ایستد و تا مرز جان دادن مقاومت می‌کند همه اسلام مقابل کفر قرار گرفته است و اینجاست که کفر شکست می‌خورد.

آیت‌الله علم‌الهدی، دفاع مقدس را مصداق بارز مباهله برشمرد و افزود: در دفاع مقدس همه اسلام مقابل همه کفر قرار گرفت و خارجی‌ها تصور نمی‌کردند انسان‌هایی در مقابل تانک‌ها با گوشت تنشان مقابله کنند، اما این اتفاق افتاد.

وی با تأکید بر اینکه شرایط کنونی هم مصداق دیگری از مباهله است، تصریح کرد: اکنون نیز همه اسلام در مقابل کفر قرارگرفته است؛ ما با برجام و مذاکره جلوی جنگ را نگرفتیم بلکه با قهرمان‌های مدافع حرم جلوی جنگ را گرفتیم.

امام‌ جمعه مشهد مقدس تشریح کرد: اگر صد برجام دیگر امضا می‌شد اما این مدافعان حرم نبودند، امروز داعش وسط این مملکت بود و آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی به وضع ذلت‌باری ما را نابود می‌کردند.

آیت‌الله علم‌الهدی، این تحلیل را که در طول انقلاب تنها دو مرتبه در دوران اصلاحات و دولت یازدهم توانستیم جلوی جنگ را بگیریم، اشتباه و غلط دانست و بیان کرد: سیاست خارجی دوره اصلاحات مبتنی بر تنش‌زدایی و سیاست خارجی دولت یازدهم نیز توسعه تعامل یا مذاکره با دشمن است،‌ اما آن چیزی که 27 سال جلوی بروز جنگ را گرفته است، قهرمانی‌های هشت سال رزمندگان دفاع مقدس ما و فداکاری‌های مدافعان حرم است.

وی به حضور ناوگان آمریکا در خلیج‌فارس و پایگاه‌های او در کشورهای منطقه اطراف ایران اشاره کرد و افزود: اینکه امروز جرأت ندارند به ما نزدیک شوند به‌ این‌ دلیل است که از نیرویی که در کویر عراق با مزدور آمریکایی می‌جنگد می‌ترسند و اگر بدانند قدرت دخالت نظامی در کشور ما را دارند جنگ را به تعویق نخواهند انداخت و 27 سال است این توان را ندارند و این ناتوانی به خاطر توان دفاعی ماست.

خطیب جمعه مشهد با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در سازمان ملل و انتقاد از کشورهای خارجی در عمل نکردن به تعهدات خود در برجام، گفت: برجام چگونه جلوی جنگ را گرفت؟ آن‌ها به وعده‌هایشان در برجام عمل نکردند، حال به خاطر برجام جنگ را آغاز نکردند؟

آیت‌الله علم‌الهدی در پایان به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان سپاه اشاره کرد و افزود: اینکه ایشان به‌ عنوان فرمانده کل قوا امر کرده‌اند قدرت دفاعی باید به قدرت تهاجمی ارتقا داده شود به این معنی است که اگر ما به سرزمین آمریکا دسترسی نداریم، اما به تمام کشورهای مزدور آمریکا در منطقه دسترسی داریم و به اسرائیل و ناوگان نظامی در خلیج‌فارس و نفت‌هایی که از کشورهای عربی می‌خرد دسترسی داریم و اگر قرار باشد قدرت موشکی ما همه این اهداف را هدف قرار دهد آمریکا در دنیا حتی از نظر قدرت اقتصادی هم بیچاره خواهد شد.

 

آيت‌الله علم‌الهدي:اف اي تي اف سلطه آمريکا بر نظام بانکي ايران است

روزنامه رسالت مورخ سه شنبه 95/06/23

آيت‌الله علم‌الهدي:اف اي تي اف سلطه آمريکا بر نظام بانکي ايران است

امام جمعه مشهد قرارداد FATF را کاپيتولاسيون بانکي دانست و گفت: اف اي تي اف سلطه آمريکا بر نظام بانکي ايران است.

آيت‌الله سيد احمد علم‌الهدي در خطبه‌هاي نماز عيد سعيد قربان شناخت شيطان را يکي از اعمال حج در سرزمين منا عنوان کرد و گفت: يکي از اعمال روز عيد قربان در سرزمين منا، رمي جمره‌ عقبه است که در حقيقت اين رمي جمره نماد شيطان‌شناسي و شيطان‌ستيزي است.وي با بيان اينکه در روز عيد قربان، جمره عقبه را بايد حاجيان رمي ‌کنند، افزود: در مقام شيطان شناسي بايد ابتدا شيطان بزرگ را شناخت و بعد در روز جمره‌اي که رمي مي‌کنند، شيطان‌هاي خرد، ازناب، عمال و عوامل وابسته به شيطان را بايستي شناسايي کرد؛ سنگ زدن به يک‌پايه في‌نفسه کاري نيست، اين‌يک تمرين، نماد و تلقين به انسان است و در حقيقت يک راهبرد زندگي براي انسان محسوب مي‌شود.علم‌الهدي با تأکيد بر اهميت شيطان‌شناسي و شيطان‌ستيزي، تصريح کرد: اين‌که رمي از جمره عقبه شروع مي‌شود به خاطر اين است که در شيطان‌شناسي، شناخت شيطان بزرگ براي ما مهم است و امام راحل شيطان بزرگ دنياي امروز را معرفي کردند.وي خاطرنشان کرد: امام شيطان بزرگ دنياي امروز را به ما معرفي کرد و شيطان‌شناسي ما را امام انجام داد، اما شيطان‌ستيزي که رمي جمره در زندگاني‌مان است را بايد خودمان انجام دهيم.علم‌الهدي به فشار مضاعف آمريکا بر کشور در سه سال اخير اشاره و تصريح کرد: مقام معظم رهبري فرمودند «آمريکا جنايت‌کار است، آمريکا خائن است، آمريکا شيطان است» و لقب شيطان بزرگ را امام بزرگوار ما به آمريکا داد و رهبري هم فرمودند هر نوع نزديک شدن و پيمان بستن با آمريکا، دشمني و عهدشکني‌هاي بيشتر او را در پي دارد.وي با بيان اينکه دو سال مذاکره با آمريکا موجب افزايش تحريم‌ها شد، گفت: هرچند عزيزان ما به‌عنوان انجام يک خدمت جريان مذاکرات را انجام دادند، اما خود نزديک شدن و قرب به شيطان، ما را در دام شيطان انداخت، شيطنت شيطان براي ما کاربرد پيدا کرد و در اين دو سال مذاکره براي حل مشکلات اقتصادي و رفع تحريم‌ها، تحريم‌ها که لغو نشد، بر تحريم‌ها نيز افزوده شد.نماينده ولي‌فقيه در خراسان رضوي قرارداد FATF را «کاپيتولاسيون بانکي» دانست و تصريح کرد: ازنظر مديريت و برنامه‌ريزي اقتصادي در داخل کشور مسئله‌اي نداشتيم، اما اکنون با نزديک شدن به دشمن، ما را آن‌چنان در دام او انداخته که با اين جريان FATF و جرياني تحت عنوان پول‌شويي که در حقيقت سلطه آمريکا بر بانک‌هاي ماست و يک «کاپيتولاسيون بانکي» محسوب مي‌شود، ما را از تحريم‌ها رها نکرده که دچار خود تحريمي نيز کرده است.

 

امام جمعه مشهد:جامعه با حکومت دینی از نفوذ استکبار دور است

خبرگزاری رجا نیوز مورخ شنبه 95/06/13

آیت الله علم الهدی در خطبه های نمازجمعه مشهد مقدس:

برخی به دنبال تطبیق دین مردم با نفسانیات و امیال خود هستند/ صاحبان حقوق‌های نجومی ذخیره کشورند یا مدافعان حرم اهلبیت؟/ سخن ارزش‌مدارانه همواره مورد تهاجم قرار داشته است

 

برحسب اعتمادی که این مردم به یک آقای رئیس جمهور دادند و او را انتخاب کردند (و) آن آقای رییس جمهور هم این اعتماد مردم را در بین یک عده کارگزار توزیع کرده؛ عده‌ای بیایند در یک گوشه قدرت قرار بگیرند و همه امکانات این قدرت را در انحصار خودشان قرار دهند، بعد هم (دیگران) بگویند «آقا این‌ها کارشان قانونی بوده» یا «این ها ذخیره مملکت و کشورند

گروه سیاسی - رجانیوز: امام جمعه مشهد مقدس گفت: آیا آن عزیزی که جانش را کف دست گذاشته، الآن در ساحل دریای مدیترانه یا در کویر داغ 60 درجه حرارت عراق و شام دارد جان می‌دهد، با مزدوران استکبار می‌جنگد و بدن تکه‌تکه‌اش را برای زن و فرزند و عزیزانش می‌آورند، او ذخیره این مردم و نظام نیست؟

 

به گزارش رجانیوز،  آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌ های نماز سیاسی عبادی جمعه که در حرم امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: امروز با سالروز شهادت جانگداز امام جواد(ع)، میوه دل دردانه امام هشتم(ع) و آخرین روز ماهِ متعلق به امام رضا(ع) است. اتصال و تعلق امروز با این مناسبت به امام هشتم(ع) خاتمه پیدا می‌کند. شما برادران و خواهران این توفیق و سعادت را پیدا کردید (که) در روز شهادت میوه دل علی‌ بن موسی الرضا روی فرش امام رضا(ع) زانو بزنید، نماز جمعه شما اقامه عزای دردانه امام هشتم(ع) امام جواد شهید مظلوم جوان باشد و شما قطرات اشک را بر گونه‌های خودتان در عزای امام جواد به این پدر داغ‌دیده نشان دهید. این بالاترین توفیق و سعادتی است که امروز نصیب شما برادران و خواهران شده.

 

شباهت امام جواد به سه پیامبر، طبق کلام امام هشتم

 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی به تعبیر امام هشتم(ع) درباره فرزندشان اشاره و اظهار کرد: وقتی امام جواد(ع) متولد شدند و خبر ولادت امام جواد(ع) به امام هشتم(ع) رسید، دردانه عزیز نوزادشان را به دست مبارک حضرت دادند. وجود مقدس امام هشتم(ع) درباره این میوه دل یک‌دانه عزیزشان فرمودند «قد ولد لی شبیه موسی بن عمران فالق البحار و شبیه عیسی بن مریم قدّست ام ولدته» و بعد راه افتادند به طرف اصحاب و یارانی که در بیرونی نشسته بودند و منتظر بودند خبر سرورآفرین ولادت میوه دل امام هشتم(ع) به آن‌ها برسد. خود حضرت در جمع اصحاب و یاران تشریف آوردند و خبر ولادت میوه دل‌شان، امام جواد(ع)، را با این عبارت دادند (که) فرمودند «إن الله وهب لی من یرثنی و یرث من آل یعقوب» (یعنی) خدا به من لطفی را عنایت کرده، میوه دلی را مرحمت کرده که هم از من ارث ببرد و هم از آل یعقوب. این فرمایش امام رضا(ع) اشاره به تشبیه امام جواد(ع) به یحیی بن زکریاست.

 

امام جواد، شکافنده دریاهای دانش بودند

 

آیت‌الله علم‌الهدی در تبیین این روایت گفت: در این فرمایش امام رضا(ع)، حضرت جواد به سه پیغمبر تشبیه شدند. تشبیه به موسی، تشبیه به عیسی و تشبیه به یحیی بن زکریا. اما تشبیه به موسی از این باب است که تعبیر می‌کنند «شبیه موسی بن عمران، فالق البحار» (یعنی) «این پسر من شبیه موسی بن عمران است که دریاها را شکافتهمان‌طوری که دریاشکافی حضرت موسی(ع) معجزه موسی(ع) بود که عصا را به آب زد و دریا شکافته شد، شکافنده بودن دریای علوم به‌وسیله امام جواد(ع) که به ظاهر یک آقا پسرِ 8 ساله یا 9 ساله بوده است، معجزه امام جواد(ع) است.

 

تبیین وجوه تشابه امام جواد به حضرت عیسی

 

وی خاطرنشان کرد: موسی بن عمران با معجزه‌اش دریا را شکافت، امام جواد(ع) با معجزه‌شان دریاهای علوم را شکافتند. چون یک آقازاده 8 ساله این‌طور دریای مواج علم و مستغرق در بحار علم، در برابر همه اندیشمندان، متفکرین، فقها، فلاسفه و علما، معجزه ای بود که عین شکاف دریا به دست حضرت موسی(ع) از امام جواد(ع) ظاهر شد. و اما تشبیه حضرت جواد(ع) به عیسی بن مریم(ع). عیسی بن مریم(ع) پیغمبری بود که در میان گهواره سخن گفت. وقتی که مریم عیسی را در آغوش کشیده بود و به طرف قومش آمد، دیدند این دختر خانم بچه‌ای را در بغل گرفته. گفتند «یا أخت هارون ما کان أبوک امرأ سوء وما کانت أمک بغیا» (یعنی) این بچه را تو دختر از کجا آوردی؟ نه پدرت آدم بدی بود، نه مادرت بدکاره بود. تو چطور یک همچین بچه‌ای را صاحب شدی؟ بر حسب دستور خدا گفت «فلن اکلم الیوم انسیا» (یعنی) من با کسی صحبت نمی کنم هرچه میخواهید از این بچه بپرسید. گفتند «کیف نکلّم من کان فی المهد صبیّا» (یعنی) «چگونه با یک بچه در گهواره سخن بگوییم؟»

 

امام جواد و حضرت عیسی در سنین کودکی معجزه کردند

 

آیت‌الله علم‌الهدی در ادامه تبیین شباهت میان امام جواد(ع) و حضرت عیسی(ع) اظهار داشت: شکوفه‌های لب عیسی بن مریم در حالی که یک نوزاد بود از هم باز شد؛ صدا زد «انّی عبدالله آتانی الکتاب و جعلنی نبیا» (یعنی) «من بنده خدایم؛ خدا من را پیغمبر قرار داده، ذات مقدس پروردگار به من کتاب عطا می‌کند» «و لم یجعلنی جبارا شقیّا» (یعنی) «من در عرصه قدرت به صورت یک حاکم مستبدِ دیکتاتور در نمی‌آیم. من فرمانده هدایت و ارشاد بشرمعین همین مطالب به زبان عیسی(ع) جاری شد. آن لحظه‌ای که اصحاب ائمه معصومین(ع)، 80 نفر از محدثین و روات و شاگردان امام صادق(ع) مثل یونس بن عبدالرحمن، شاگردان موسی بن جعفر مثل حکیم بن حمید و صفوان بن یحیی، اصحاب امام هشتم(ع) این‌ها 80 نفر از کوفه، بصره، عراق و حجاز همه در مدینه جمع شدند (تا) یک امام هشت ساله را باید بعد از امام هشتم(ع) پیروی و تبعیت کنند. یونس بن عبدالرحمن از شاگردان امام صادق(ع) است؛ کسی که از امام صادق(ع) سوال می‌کنند «أ یونس بن عبدالرحمن ثقه؟» امام(ع) می‌فرمایند «بل هو ثقه»؛ ثقه بودن یونس بن عبدالرحمان را امام صادق(ع) تأیید می‌کنند.  امام صادق و موسی بن جعفر را دیده، امام رضا(ع) را گذرانده، یاور و صحابی 3 امام، شاگرد مکتب 3 امام حالا باید بیاید دنبال یک امام 8 ساله راه بیفتد. این‌ها همه جمع شدند، 30 هزار مسأله در طی مدتی یکی پس از دیگری از امام جواد(ع) سوال کردند و حضرت جواد(ع) همه را جواب داد.

 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ادامه داد: یک آقازاده 8 ساله با این چهره‌های بزرگ علمی و این تنه‌های عظیم فقاهت شیعه همانطوری سخن گفت که عیسی بن مریم در میان گهواره سخن می‌گفت  و گفت «قال انی عبدالله آتانی الکتاب»؛ علی بن جعفر عموی امام هشتم(ع)، پسر امام صادق(ع) و از رواه و محدثین بزرگ و معتبر شیعه است. یک آقای پیرمرد 80 ساله در مسجد پیغمبر(ص)، وقتی امام جواد 8 ساله وارد می‌شدند، این پیرمرد محاسن سفید 80 ساله مقابل همه مردم خم می‌شد، دست امام جواد 8 ساله را می‌بوسید و می‌گفت «بأبی أنت و أمی یابن رسول‌اللهوجود امام جواد(ع) معجزه بود. لذا فرمود «پسرم شبیه عیسی بن مریم است

 

«رسیدن به امامت در سن 8 سالگی» وجه تشابه امام جواد با حضرت یحیی

 

آیت‌الله علم‌الهدی سپس به بیان وجوه تشابه امام جواد(ع) به حضرت یحیی(ع) پرداخت و گفت: تشبیه امام جواد(ع) در بیان امام رضا(ع) به حضرت یحیی(ع) به خاطر 3 جهت بود. جهت اول اینکه یحیی(ع) زمانی به دنیا آمد که در دوره  و دوران کودکی به مقام نبوت مبعوث شد. خداوند می‌فرماید «یایحیی خذ الکتاب بقوّه و آتیناه الحکم صبیّا» ما حکم و کتاب را به یحیی زمانی دادیم که یحیی بچه بود. پس همانطوری که یحیی(ع) در دوران صباوت و طفولیت به مقام نبوت مبعوث شد، امام جواد(ع) هم در دوران صباوت به امامت رسیدند.

 

مقاومت جوادالأئمه در برابر جنگ نرم بنی عباس

 

امام جمعه مشهد مقدس «مقاومت برابر سقوط ارزش‌ها» را دومین وجه تشابه جوادالأئمه با حضرت یحیی(ع) برشمرد و خاطرنشان کرد: حضرت یحیی(ع) نماد مقاومت در برابر سقوط ارزش‌ها بود. امام جواد(ع) هم نماد مقاومت در برابر هجمه نرم و تهاجم دشمنان برای براندازی امامت و ولایت بود. در زمان حضرت یحیی(ع) یک حاکم جانی جنایت‌گر اسرائیلی در مقام هوس‌بازی و شهوت‌رانی مسیر حاکمیت خدایی را در عمر بنی اسرائیل به یک حاکمیت استبدادی و دیکتاتوری خودش منحرف کرد. یحیای پیغمبر در مقابل این حاکم قیام کرد و در مقابل انحراف رهبری و حاکمیت دینی جامعه توحیدی و وابسته به خدا ایستاد و مقاومت کرد. امام جواد(ع) هم در مقابل توطئه های بنی عباس که می‌خواستند امامت و ولایت را از کانون عقیده، فکر و اندیشه مردم براندازی کنند، مقاومت کردند.

 

برخی به دنبال تطبیق دین مردم با نفسانیات و امیال خود هستند

 

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: برادران و خواهران؛ این مسأله ای که هر وقت یک نظام دینی تشکیل بشود و مردم مسلمان بخواهند در تحت یک قدرت دینی زندگی کنند، ادامه و اجرای حکومت دینی با بعضی امیال و نفسانیت نمی‌خواند.

 

وی افزود: این که بخواهند دین و ارزش‌های دینی را تنزل بدهند؛ حرام و حلال خدا را با شهوت‌رانی‌ها، فرصت‌طلبی‌ها و قدرت‌یابی‌های خودشان ارزیابی وتطبیق کنند، مسأله‌ای است که (فقط) برای امروزِ ما در این مملکت نیست؛ در طول تاریخ این‌گونه بوده. یک حاکم نا‌به‌کار شهوت‌ران و نفس‌پرست بنی‌اسراییل در مقام دلدادگی به یک زن معروفه فاسده‌ای خواست جواز آمیزش با این زن را که ده‌ها مانع شرعی داشت، از حضرت یحیی(ع) بگیرد.

 

سخن ارزش‌مدارانه همواره مورد تهاجم قرار داشته است

 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ادامه داد: این‌که وقتی صحبت از ارزش‌های دین در یک تریبون می‌شود، یک‌مرتبه تهاجمات شروع می‌شود، این از زمان قدیم هم بوده. علی أی حال یک عده آدم‌های فرصت طلب و شهوت پرست همیشه در صدد این بودند (که) دین مردم رابا امیال و نفسانیات خودشان تطبیق کنند؛ چه در حوزه مسائل فرهنگی و چه در حوزه مسائل اقتصادی. یعنی همیشه در مقام تطبیق دین و قانون با منافع اقتصادی خودشان بودند و یک جوری همیشه دین و قانون را تفسیر کنند که آن‌ها را در چپاول‌گری و در منفعت‌طلبی آزاد بگذارد.

 

صاحبان حقوق‌های نجومی ذخیره کشورند یا مدافعان حرم اهلبیت؟

 

آیت‌الله علم‌الهدی در تبیین سخن خود تصریح کرد: یعنی برحسب اعتمادی که این مردم به یک آقای رئیس جمهور دادند و او را انتخاب کردند (و) آن آقای رییس جمهور هم این اعتماد مردم را در بین یک عده کارگزار توزیع کرده؛ عده‌ای بیایند در یک گوشه قدرت قرار بگیرند و همه امکانات این قدرت را در انحصار خودشان قرار دهند، بعد هم (دیگران) بگویند «آقا این‌ها کارشان قانونی بوده» یا «این ها ذخیره مملکت و کشورند.» یعنی آن عزیزی که جانش را کف دست گذاشته، الآن در ساحل دریای مدیترانه یا در کویر داغ 60 درجه حرارت عراق و شام دارد جان می‌دهد، با مزدوران استکبار می‌جنگد و بدن تکه‌تکه‌اش را برای زن و فرزند و عزیزانش می‌آورند، او ذخیره این مردم و نظام نیست؟

 

نماینده خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: یک آقایی که به ادعای تخصص بیاید مسئولیتی را به دست بگیرد و همه اممکانات مسئولیت را در در حد منافع خودش منحصر کند، این می‌شود ذخیره کشور و جامعه؟ یعنی شما فکر می‌کنید این مسأله کمتر از آن مسأله‌ای است که یک حاکم بنی‌اسراییلی می‌خواهد شهوت‌رانی کند و از یحیای پیغمبر(ع) می‌خواهد که برای او فتوا صادر کند (که)  مضاجعت با یک زن فاسده آلوده در عرصه کامیابی و شهوت‌رانی مشروع جلوه کند؟ این با او چه تفاوتی دارد؟ یعنی همان وضعی که حضرت یحیی(ع) در مقابل آن حاکم جائر، جانی و شهوت‌ران داشت، همان وضع را حضرت جواد(ع) در برابر حکومت عباسی داشت.

 

مقاومت امام جواد تا مرز شهادت ادامه یافت

 

وی افزود: اصلا علت این‌که امام جواد(ع) را از مدینه به بغداد آوردند، مأمون ناپاک دختر خبیثه خودش را به حباله نکاح امام جواد(ع) درآورد، به خاطر این بود که امام جواد(ع) داماد خلیفه شود و در شعاع شخصیت معنوی امام جواد(ع)، نبوغ فراگیر در همه جامعه دینی، شخصیت معجزه‌آسایی که در عرصه فقاهت و دانش از امام جواد بروز کرده است، همه این‌ها در استخدام توجیه چپاول‌گری‌ها و جنایت‌گری‌های مأمون عباسی دربیاید و امام(ع) در مقابل همین مسئله مقاومت کرد. عین مقاومت یحیی(ع) در مقابل آن پادشاه جانی بنی‌اسراییلی. حضرت تا کجا مقاومت کرد؟ مقاومت ایشان به قیمت شهادتش در سن 25 سالگی و عنفوان جوانی تمام شد.

 

جریان شهادت امام جواد، سومین عامل تشابه ایشان با حضرت یحیی

 

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به جریان شهادت امام جواد(ع)، آن را سومین عامل شباهت ایشان با حضرت یحیی(ع) دانست و گفت: وجه سوم تشبیه امام جواد(ع) و حضرت یحیی(ع) این بود که عامل قتل حضرت یحیی(ع) یک زن بدکاره و طاغیه بود. به این پادشاه ناپاک شهوت‌ران گفت اگر می‌خواهی بر من دست یابی، من یک کابین و مهریه دارم و آن سر بریده یحیی بن زکریاست.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی یادآور شد: سیدالشهدا(ع) در اولین خطبه‌شان می‌فرمایند این دنیا آنقدر پست و ناچیز و بی‌ارزش است که برای رضایت خاطر یک زن فاحشه طاغیه، سر از بدن حضرت یحیی بن زکریا(ع) جدا کردند. فسق و فساد بشر در این عرصه زندگی شهوت‌بارش تا به این‌جا پیش رفته است.

 

خوش‌گذرانی نامشروع  فساد را در جامعه فراگیر می‌کند

 

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: اگر یک روزی امیال، نفسانیت، خوش گذرانی‌های نامشروع یک مردم، محوری برای زندگی اجتماعی آن‌ها شود، فسق و فساد تا آن‌جا پیش می‌رود که سر بریده یحیی بن زکریا(ع) به عنوان هدیه به یک طاغیه فاحشه ناپاک اهدا بشود. تا آن‌جا فساد در جامعه فراگیر خواهد شد. عامل قتل امام جواد(ع) هم یک زن طاغیه و بدکاره شد.

 

وی سپس با اشاره به این‌که جریان شهادت جوادالأئمه تفاوت‌هایی با شهادت حضرت یحیی(ع) نیز دارد، اظهار داشت: دو تفاوت بین شهادت امام جواد(ع) و یحیی بن زکریاست. یک تفاوت این‌که یحیی بن زکریا را در میان خانه‌اش نکشتند؛ سر از بدن نازنین او جدا کردند و در عین حال اینقدر معتقد بودند که اگر قطره خون یحیی روی زمین بیفتد، ممکن است عذاب الهی نازل بشود (از همین رو) آن حاکم ناپاک دستور داد در میان یک تشت سر از بدن یحیی جدا کنند که قطره خون یحیی روی زمین نیفتد. اما میوه دل امام رضا(ع) را در خانه‌اش کشتند.

 

امام جواد به قتل صبر شهید شدند

 

امام جمعه مشهد مقدس افزود: وقتی که امام جواد(ع) نوزاد و طفل بودند، وجود مقدس امام هشتم(ع) شب‌ها بخشی از شب را مشغول جمع آوری میوه‌ دل‌شان، امام جواد(ع) بودند و خودشان کنار گهواره امام جواد(ع) می‌نشستند. افراد می‌دیدند حضرت برای میوه دل‌شان، امام جواد(ع)، لالایی می‌خوانند و در بین این لالایی می‌فرمایند «هذا یقتل صبرا» (یعنی) این میوه دلم با قتل صبر کشته خواهد شد. و بعد از وجود مقدس امام جواد یا امام هادی(ع) همین مسأله سؤال شد (که) «آقا این لالایی امام رضا(ع) کنار گهواره امام جواد(ع)، که فرمودند هذا یقتل صبرا، مقصودشان چه بود؟ حضرت فرمودند «مقصود این است که قتل صبر به آن قتلی می‌گویند که کسی را داخل خانه‌اش بکشند؛ آن هم نزدیک‌ترین افرادش او را به قتل برساند. این قتل قتل صبر است

 

وی خاطرنشان کرد: امام هشتم(ع) در لالایی کنار گهواره امام جواد(ع)، مظلومیت میوه دلش را آن‌جا متذکر بود و اشک می‌بارید. برادران، خواهران، این قطرات اشک شما را اگر امروز امام رضا(ع) بر روی رخسارتان و بر روی فرش امام رضا(ع) ببیند، چقدر باعث خشنودی قلب آقا خواهد شد؟ این یک تفاوت بین قتل یحیی بن زکریا و قتل امام جواد(ع).

 

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: تفاوت دوم این‌است که نقل نشده وقتی سر از بدن یحیی(ع) جدا کردند، یحیی(ع) تشنه بوده باشد. اما میوه دل امام رضا(ع) در حال تشنگی به شهادت رسید؛ هِی از درون حجره فریاد می‌زد «وا عطشا» و در عین حال آن ظالمه نابه‌کار بر میوه دل مظلوم امام رضا(ع) رحم نمی‌کرد.

 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی در پایان گفت: مرحوم ژولیده نیشابوری، خدا رحمتش کند، سال آخر عمرش در شب شهادت امام جواد(ع)، ساعت‌های آخر شب از ورامین به من تلفن کرد و گفت «فلانی! من در بستر بیماری‌ام، حالم هم خیلی سخت و ناجور است؛ من یک رباعی درباره امام جواد گفتم، جایی نیست این رباعی را بخوانم. من دلم می‌خواهد شما که سحر به حرم می‌روید، مقابل امام رضا(ع) این رباعی را بخوانید.» من هر وقت شهادت امام جواد(ع) می‌آید یادم از سفارش این مرد دلداده و شاعر اهلبیت(ع) می‌افتد که از من خواست این رباعی را در محضر امام هشتم(ع) قرائت کنم. الآن هم این را می‌خوانم، اشک شما استقبال کند، قلب نازنین امام رضا(ع) از این عزاداری امروزِ شما برای جوادِ مظلومِ شهیدشان خوشحال شود. آن رباعی این بود، می‌گفت «همسر سنگدلم بر تن من تاب نداشت/ غیر خونابِ جگر بر گلِ مهتاب نداد/ داد زهری به منِ سوخته‌دل کز شررش/ هرچه گفتم جگرم سوخت، به من آب نداد

 

 

روزنامه خراسان رضوی مورخ شنبه 95/06/13

امام جمعه مشهد:عده ای فرصت طلب همیشه به دنبال تطبیق دین مردم با امیال خود بوده اند

 

امام جمعه مشهد گفت: یک عده آدم‌های فرصت طلب و شهوت پرست همیشه درصدد این بوده اند که دین مردم را با امیال و نفسانیات خودشان تطبیق کنند. به گزارش خراسان رضوی، آیت ا... سید احمد علم الهدی روز گذشته در خطبه های نمازجمعه مشهد که در جوار حرم امام رضا(ع) برگزار شد، با تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت جواد الائمه (ع)، روایتی از امام رضا(ع) در زمان تولد امام جواد(ع) را قرائت کرد و افزود: امام رضا(ع) فرمودند خداوند به من میوه دلی را مرحمت کرده که هم از من ارث ببرد و هم از آل یعقوب که این فرمایش ایشان اشاره به تشبیه امام جواد(ع) به حضرت یحیی بن زکریا(ع) دارد. وی ادامه داد: در این فرمایش امام رضا(ع)، حضرت جواد(ع) به سه پیغمبر شامل حضرت موسی(ع)، حضرت عیسی(ع) و حضرت یحیی بن زکریا(ع) تشبیه شده اند. امام جمعه مشهد به تشریح دلایل تشبیه امام جواد (ع) به حضرت موسی(ع)، حضرت عیسی(ع) و حضرت یحیی بن زکریا(ع) پرداخت و افزود: تشبیه امام جواد (ع) به حضرت یحیی بن زکریا(ع) در بیان امام رضا(ع) به سه دلیل بود. جهت اول این که حضرت یحیی (ع)در دوران کودکی به مقام نبوت منصوب شد و امام جواد (ع) هم در دوران کودکی به امامت رسیدند. وی ادامه داد: حضرت یحیی(ع) نماد مقاومت در برابر سقوط ارزش ها بود و امام جواد(ع) هم نماد مقاومت در برابر هجمه نرم و تهاجم دشمنان برای براندازی امامت و ولایت بود. آیت ا... علم الهدی یادآور شد: در زمان حضرت یحیی(ع) یک حاکم جنایتگر اسرائیلی در مقام هوس بازی و شهوت رانی مسیر حاکمیت خدایی را در قوم بنی اسرائیل به یک حاکمیت استبدادی و دیکتاتوری خود منحرف کرد. حضرت یحیی(ع) در مقابل انحراف حاکمیت دینی جامعه وابسته به خدا و توحید، قیام، ایستادگی و مقاومت کرد. امام جواد (ع) هم در مقابل توطئه های بنی عباس که می خواستند امامت و ولایت را از کانون عقیده و فکر و اندیشه مردم براندازی کنند مقاومت کرد. وی افزود: برادران و خواهران! این مسئله ای است که هر وقت یک نظام دینی تشکیل بشود و مردم مسلمان بخواهند  تحت یک قدرت دینی زندگی کنند، ادامه و اجرای حکومت دینی با بعضی امیال و نفسانیت نمی‌خواند. نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: این که بخواهند دین و ارزش‌های دینی را تنزل بدهند؛ حرام و حلال خدا را با شهوت‌رانی‌ها، فرصت‌طلبی‌ها و قدرت‌یابی‌های خودشان ارزیابی وتطبیق کنند، مسئله‌ای است که (فقط) برای امروز ما در این مملکت نیست؛ در طول تاریخ این‌گونه بوده است. وی خاطرنشان کرد: یک حاکم نا‌بکار شهوت‌ران و نفس‌پرست بنی‌اسرائیل در مقام دلدادگی به یک زن معروف فاسده‌ای خواست جواز آمیزش با این زن را که ده‌ها مانع شرعی داشت، از حضرت یحیی(ع) بگیرد. آیت ا... علم الهدی افزود: این‌که وقتی صحبت از ارزش‌های دین در یک تریبون می‌شود، یک‌مرتبه تهاجمات شروع می‌شود، این از زمان قدیم هم بوده است. وی تصریح کرد: یک عده آدم‌های فرصت طلب و شهوت پرست همیشه در صدد این بوده اند که دین مردم را با امیال و نفسانیات خودشان تطبیق کنند؛ چه در حوزه مسائل فرهنگی و چه در حوزه مسائل اقتصادی. یعنی همیشه در مقام تطبیق دین و قانون با منافع اقتصادی خودشان بودند و همیشه دین و قانون را تفسیر می کردند که آن‌ها را در چپاول‌گری و در منفعت‌طلبی آزاد بگذارد.

آن که با مزدوران استکبار می‌جنگد ذخیره این مردم و نظام نیست؟

امام جمعه مشهد گفت: یعنی بیایند بگویند  یک عده افراد آمدند برحسب اعتمادی که این مردم به آقای رئیس جمهور دارند و او را انتخاب کردند، آن آقای رئیس جمهور هم این اعتماد مردم را در بین یک عده کارگزار توزیع کرده، این ها بیایند در یک گوشه قدرت قرار بگیرند و همه امکانات این قدرت را در انحصار خودشان قرار دهند، بعد هم بگویند «آقا این‌ها کارشان قانونی بوده» یا «این ها ذخیره مملکت و کشورند» .وی افزود: یعنی آن عزیزی که جانش را کف دست گذاشته، الآن در ساحل دریای مدیترانه یا در کویر داغ 60 درجه حرارت عراق و شام دارد جان می‌دهد، با مزدوران استکبار می‌جنگد و بدن تکه‌تکه‌اش را برای زن و فرزند و عزیزانش می‌آورند، او ذخیره این مردم و نظام نیست؟ یک آقایی که به ادعای تخصص بیاید مسئولیتی را به دست بگیرد و همه امکانات مسئولیت را در حد منافع خودش منحصر کند، این می‌شود ذخیره کشور و جامعه؟

آیت ا... علم الهدی ادامه داد: یعنی شما فکر می‌کنید این مسئله کمتر از آن مسئله‌ای است که یک حاکم بنی‌اسرائیلی می‌خواهد شهوت‌رانی کند و از یحیای پیغمبر(ع) می‌خواهد که برای او فتوا صادر کند که مضاجعت با یک زن فاسده آلوده در عرصه کامیابی و شهوت‌رانی مشروع جلوه کند؟ این با آن چه تفاوتی دارد؟ یعنی همان وضعی که حضرت یحیی(ع) در مقابل آن حاکم جانی و شهوت‌ران داشت، همان وضع را حضرت جواد(ع) در مقابل حکومت عباسی داشت. وی یادآور شد: اصلا علت این‌که امام جواد(ع) را از مدینه به بغداد آوردند، مأمون ناپاک دختر خبیثه خود را به حباله نکاح امام جواد(ع) درآورد، به خاطر این بود که امام جواد(ع) داماد خلیفه شود و در شعاع شخصیت معنوی امام جواد(ع)، نبوغ فراگیر در همه جامعه دینی، شخصیت معجزه‌آسایی که در عرصه فقاهت و دانش از امام جواد بروز کرده است، همه این‌ها در استخدام توجیه چپاول‌گری‌ها و جنایت‌گری‌های مأمون عباسی دربیاید و امام(ع) در مقابل همین مسئله مقاومت کرد. عین مقاومت یحیی(ع) در مقابل آن پادشاه جانی بنی‌اسرائیلی. حضرت تا کجا مقاومت کرد؟ مقاومت ایشان به قیمت شهادتشان در 25 سالگی و عنفوان جوانی تمام شد. این استاد حوزه و دانشگاه افزود: وجه سوم تشبیه امام جواد(ع) به حضرت یحیی(ع) این بود که عامل قتل حضرت یحیی یک زن بدکاره بود. وی تصریح کرد: اگر یک روزی امیال، نفسانیت، شهوت رانی ها و خوش گذرانی‌های نامشروع یک مردم، محوری برای زندگی اجتماعی آن‌ها شود، فسق و فساد تا آن‌جا پیش می‌رود که سر بریده یحیی بن زکریا(ع) به عنوان هدیه به یک طاغیه فاحشه ناپاک اهدا بشود؛ تا آن‌جا فساد در جامعه فراگیر خواهد شد. عامل قتل امام جواد(ع) هم یک زن طاغیه و بدکاره شد. آیت ا... علم الهدی با اشاره به وجود دو تفاوت بین شهادت امام جواد(ع) و حضرت یحیی (ع)، افزود: یحیی (ع) را در میان خانه اش به شهادت نرساندند و سر از بدنش جدا کردند.اما امام جواد (ع) را در خانه خود به شهادت رساندند. وی ادامه داد: تفاوت دوم این است که نقل نشده وقتی سر از بدن حضرت یحیی (ع) جدا کردند، ایشان تشنه بودند؛ اما میوه دل امام رضا(ع) در حال تشنگی به شهادت رسیدند.

دستگاه قضایی باید مسئله حقوق‌های نجومی را رسیدگی کند

همچنین به گزارش تسنیم، امام جمعه مشهد در بخش دیگری از خطبه ها گفت: جامعه تحت حاکمیت دینی از نفوذ استکبار متاثر نمی‌شود و در درجه اول برای عدم تحقق جامعه دینی و پیشگیری از حاکمیت دینی قدرت‌های زیاده‌خواه مقابله می‌کنند و در این مقابله و مبارزه، اقتصاد و امنیت مردم دچار مشکل می‌شود.

وی افزود: مردمی که مایل هستند فرماندهی و حاکمیت دینی بر زندگی اجتماعی آن ها استوار شود این ها باید مقاومت کنند. جاده حکومت دینی یک جاده هموار نیست اجرای حکومت دینی با دو چالش داخلی و خارجی روبه‌روست اگر حکومت دینی بخواهد اجرا شود جریان‌های زیاده‌خواه مدیریت دینی را مخالف خود می‌بینند.آیت ا... علم الهدی ادامه داد: چالش بعدی ناشی از جریان های داخلی است. در داخل هر جامعه گروهی فرصت‌طلب هستند که در مسیر عادی فعالیت به مراد خود نمی‌رسند حاکمیت دینی به این ها اجازه استفاده و بهره‌برداری را نمی‌دهد. پس جریان های داخلی با اجرای حکومت دینی در درون جامعه‌ای که زندگی می‌کنند مخالف هستند. وی گفت: در یک جامعه دینی، جریان‌های سیاسی سکولار، جز دزدی و چپاول و دستیابی به قدرت هدف دیگری دارند؟ مردمی که می‌خواهند در سایه دین و حکومت دینی زندگی اجتماعی آن ها اداره شود باید در برابر این قضیه مقاومت کنند و در برابر اجرای حکومت جاری دینی اسلامی مقاومت کنند. نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب مسئله حقوق‌های نجومی را نامشروع عنوان فرموده‌اند و دستگاه قضایی باید به این مسئله رسیدگی و ماجرا را تعقیب کند

 

روزنامه شهرآراء مورخ شنبه 95/06/13

آیت‌ا... علم‌الهدی در اجلاس سالانه بسیج اساتید عنوان کرد؛ «توسعه تعامل» برای انقلاب «سم» است

مراسم اختتامیه هفدهمین اجلاس سالانه بسیج اساتید روز پنجشنبه در سالن صبای مشهد و با سخنرانی آیت‌ا... احمد علم‌الهدی و سردار حسین سلامی برگزار شد. به‌گزارش شهرآرا، آیت‌ا... سید‌احمد علم‌الهدی در ابتدای این مراسم گفت: نظام ما از ابتدای پیروزی انقلاب تا‌به‌امروز با سه تهاجم فکری و فرهنگی فوق‌العاده مضر به‌وسیله سه دولت روبه‌رو شد که این سه تبر شکننده بود که تحت عنوان توسعه بر پیکر نهال انقلاب وارد شد.
وی افزود:‌ در دولت سازندگی مسئله توسعه اقتصادی با الگوی غربی مطرح شد که نتیجه آن اختلافات طبقاتی و روی‌کار‌آمدن یک‌شبه عناصر غیرارزشی اقتصادی بود که ضرر آن را در توسعه فقر عمومی مشاهده کردیم که کشور ما در طول یک سال در اقتصاد با تورم ۴۵درصدی روبه‌رو شد و این مسئله یک جریان خردکننده قشر حزب‌اللهی و انقلابی بود و از ثمرات آن توسعه اقتصاد با الگوی غربی بود که مقام معظم رهبری نیز از ابتدا با این توسعه به‌عنوان خاصیت جهشی مخالفت فرمودند.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی گفت:‌ نظام ما از این مسئله ضربه دید و ارزش‌های اجتماعی به تجمل‌پرستی و اشرافیگری تبدیل شد و وضعیت تهوع‌آور فوق‌العاده فاحش و سقوط از ارزش‌های انقلابی به وجود آمد. علم‌الهدی توسعه سیاسی با الگوی غربی در دولت اصلاحات را تبر شکننده دوم بر پیکر انقلاب دانست و گفت: اساس مردم‌سالاری دینی که دین در محور مردم‌سالاری قرار بگیرد، آن هم با تقلید از جامعه غربی و سوق‌دادن جامعه ولایی به طرف جامعه غربی در دولت اصلاحات سبب شد مردم‌سالاری دینی تضعیف شده و ارزش‌های دینی از مردم‌سالاری فاصله گرفت و دموکراسی ورشکسته فاسد لیبرال‌دموکرات که دویست سال عمر بافساد داشته است، برجسته شد.
وی افزود: تبر شکننده سوم بر پیکر نهال انقلاب توسعه تعامل بود که در دولت یازدهم به‌عنوان یک استراتژی انجام شد و ارزش‌های انقلابی و جان عزیز انقلاب را هدف قرار داد.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: مسئله فاحش‌بودن توسعه تعامل نسبت به اصول انقلاب به‌مراتب شفاف‌تر از آن دو توسعه دیگر بود. ما که در دنیا ادعای استکبارستیزی داریم و مردم ما را به‌عنوان دشمن سرسخت استکبار می‌شناسند و انقلاب ما که توانسته است توان نفوذ استکبار را از اوج به حضیض بکشاند، حالا با این مسئله درمعرض خطر قرار گرفته است. علم‌الهدی مسئله توسعه تعامل را به‌عنوان یک خنجر زهرآگین که بر قلب انقلاب زده شد، مطرح کرد و گفت: توسعه تعامل حیثیت اقتدارآفرین انقلاب را گرفت. با بررسی نشریه موسسه استراتژیک وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام از پانزده سال گذشته تا قبل از دولت یازدهم متوجه می‌شویم مسئله توسعه تعامل در تمام نشریات با پیشنهاد بعضی حرکات سیاسی و اقتصادی نشان داده شده است.
وی با بیان اینکه توسعه تعامل، سم کشنده و مهلک انقلاب است، خاطرنشان کرد: به چه قیمت با دنیا بسازیم؟ به قیمت نابودی و حذف اصول ارزش‌های انقلاب؟ به این دلیل که به‌جای جان ما سفره ما را هدف گرفتند؟ تنها ضامن اجرایی که رهبر حکیم ما با صلابت مقتدرانه آن را بیان کردند، اقتصاد مقاومتی است، ولی با اصطلاح اقتصاد مقاومتی هم بازی کردند؛ زیرا این مسئله ١٠٠درصد نقطه متضاد توسعه تعامل است که این‌ها دنبال آن هستند.

با مدل برجام نمی‌توانیم به حفظ استقلال واقعی خود بیندیشیم
همچنین، سردار حسین سلامی نیز در مراسم اختتامیه هفدهمین اجلاس سالانه بسیج اساتید گفت: تبعیت‌نکردن از دشمن که نقطه کانونی جهاد کبیر است، فرایندی است که امروز درحال رخ‌دادن است؛ اما آیا این مواجهه راهبردی، قابلیت تبدیل به یک تعامل راهبردی را دارد؟
وی تأکید کرد: وقتی مواجهه‌ها براساس استراتژی‌ها انجام می‌شود، تنها و تنها اساس استراتژی است که می‌تواند صحنه‌ها را تغییر دهد؛ بنابراین اگر بخواهیم چنین تصور کنیم که خروج از این شرایط تن‌‌دادن به تفاهم با دشمن است، به‌منظور تخلیه تمام انرژی‌های ذخیره‌شده ماست.
جانشین فرماندهی کل سپاه عنوان کرد: برجام می‌تواند معیار مناسب و تجسم علمی از روح تعامل‌پذیری دشمن در فضای جدید باشد. می‌بینیم که دشمن چگونه در فضای تعامل قصد گسترش سلطه سیاسی،‌ فرهنگی و نظامی خود را دارد، آیا می‌توان با مدل برجام به حفظ استقلال واقعی خود بیندیشیم؟ این تفکر در عمل محکوم به شکست است. مبانی نظری و پایه‌های فلسفیِ چنین‌تفکری هم کاملا قابل بطلان است؛ اما همواره تجربه برای نشان مصادیق، زیباترین معیار است.
سلامی گفت: ما از تاریخ آموخته‌ایم برای بقا دربرابر قدرت‌هایی که می‌خواهند نظم عادلانه در جهان حاکم کنند، تنهاراه قدرتمند‌شدن، یک‌سری مبانی است که اقتصاد مقاومتی یکی از همان مبانی مستحکم بقای ماست.
وی گفت: اقتصاد مقاومتی نشان می‌دهد دربرابر دشمن باید قوی بود. زمانی‌که نیجریه از آمریکا درخواست مقابله با بوکوحرام را کرد، اولین خواسته آمریکا این بود که دولت نیجریه به همجنس‌گرایی رأی دهد. وقتی با ما در مسئله برجام معامله کرد، آن را یک معامله بزرگ دانست و از ما خواستند که توسعه قدرت بازدارنده خود را متوقف کنیم.

بیانیه پایانی اجلاس بسیج اساتید صادر شد
روز پنجشنبه همچنین بیانیه پایانی هفدهمین اجلاس سالانه اساتید بسیجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشورکه با حضور سخنرانان و مسئولان ارشد نظام، استادان و نخبگان دانشگاهی بسیجی، فرماندهان شبکه‌های جنگ نرم با محوریت اقتصاد مقاومتی و جایگاه بین‌المللی‌شدن قدرت جمهوری اسلامی، در مشهد برگزار شد، صادر شد.
در این بیانیه آمده است: غربی‌ها و به‌خصوص آمریکایی‌ها که نتوانستند از طریق لشکرکشی نفوذ روزافزون جمهوری اسلامی را مهار کنند، اینک برآن‌اند تا از طریق مذاکره و با استفاده از نفوذی‌های خود در داخل، هرآنچه که نتوانستند از طریق جنگ به دست آورند، از طریق قراردادهای استعماری نفت یا وارد‌کردن در معاهداتی که ابزار سلطه جهانی محسوب می‌شود، مانند FTAF تحصیل کنند؛ ازاین‌رو از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی مصرانه درخواست می‌شود که اجازه ندهند اشتباه راهبردی مجلس نهم در رأی مثبت به عاقد قرارداد ننگین کرسنت و تصویب عجولانه برجام که هیچ سنخیتی با ولایت‌مداری و اصول‌گرایی نداشت، در قضیه قراردادهای نفتی و پیوستن به معاهدات سلطه‌گرایانه تکرار شود.

 

خبرگزاری فارس مورخ شنبه 95/06/13

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی:جریان‌های استکباری اجرای حکومت دینی در جامعه را به ضرر خود می‌بینند

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: جریان‌های زیاده‌خواه و استکباری در عرصه بین‌المللی اجرای حکومت دینی در جامعه را به ضرر خود و اهداف شوم خود می‌بینند.

آیت‌الله سیداحمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های سیاسی عبادی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی با اشاره به تفسیر آیات سوره مبارکه انسان اظهار کرد: در آیات نورانی این سوره شریفه اهداف راهبردی درباره زندگی فردی، اجتماعی و سیاسی انسان بیان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خداوند متعال درآیات نورانی سوره انسان خطاب به پیامبر گرامی اسلام (ص) دو نکته مهم را می‌فرمایند، افزود: اولین نکته، اطاعت و فرمان‌بری و ترک معصیت و نافرمانی از خداوند تذکر داده می‌شود و دومین نکته اجرای حکومت دینی و اسلامی در جامعه است.

علم الهدی با اشاره به مشکلات تشکیل و اجرای حکومت دینی در جامعه تصریح کرد: جاده حکومت دینی هموار نیست چراکه بعضی با تشکیل حکومت دینی و اجرای فرامین الهی در جامعه مقابله می‌کنند.

وی افزود: اجرای حکومت دینی هم در داخل و هم در خارج با چالش‌های فراوانی روبه‌روست.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با اشاره به مخالفت‌های خارجی برای اجرای حکومت اسلامی اظهار داشت: جریان‌های زیاده‌خواه و استکباری اجرای حکومت دینی در جامعه را به ضرر خود و اهداف خود می‌بینند چراکه قطعاً حکومت دینی و اسلامی جولانگاه مستکبرین و زیاده‌خواهان نخواهد بود.

علم الهدی با اشاره به مقابله جریان مخالف و معاند با اجرای حکومت دینی تصریح کرد: جریان‌های زیاده‌خواه و مستکبر در عرصه خارجی تمام توان خود را با برای مقابله با اجرای فرامین الهی و حکومت دینی در جامعه به کار خواهند بست تا جاییکه امنیت مردم را به خطر خواهند و جامعه را دچار تشویش و بحران می‌کنند.

امام‌جمعه مشهد با اشاره به چالش‌های داخلی اجرای حکومت دینی افزود: گروه‌های فرصت‌طلب که از مسیر عادی به اهداف خود نمی‌رسند و حکومت اسلامی اجازه سوءاستفاده به آن‌ها نخواهد داد، با اجرای حکومت دینی در جامعه مخالفت و مقابله می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با اشاره به وجود جریان‌های سکولار در جامعه تأکید کرد: مردمی که می‌خواهند سایه دین و حکومت دینی در جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند وجود داشته باشد، باید در برابر جریان‌های سیاسی سکولار که جز چپاول و دستیابی به قدرت هدفی ندارند، مقاومت و ایستادگی کنند.

امام‌جمعه مشهد به نامشروع خواندن حقوق‌های نجومی توسط رهبر معظم انقلاب اشاره و تصریح کرد: دستگاه قضایی باید تا حصول نتیجه مسأله حقوق‌های نجومی را رسیدگی کند.

علم الهدی با اشاره به ایام شهادت حضرت جوادالائمه (ع) افزود: امام محمدتقی (ع) در 8 سالگی به امامت رسیدند اما با این‌ وجود 30 هزار مسأله علمی که از سوی اصحاب مطرح‌ شده بود را پاسخ دادند، همچنانکه حضرت عیسی (ع) در میان گهواره سخن می‌گفت.

امام‌جمعه مشهد به تشبیه امام رضا (ع) نسبت به فرزندشان اشاره و اظهار کرد: امام هشتم به دو جهت پسرشان را به حضرت یحیی (ع) تشبیه کردند، اول آنکه حضرت یحیی (ع) زمانی به دنیا آمد که در مقام کودکی به نبوت رسید و دوم آنکه حضرت یحیی (ع) نماد مقاومت در برابر سقوط ارزش‌ها بود و امام جواد (ع) نیز نماد مقاومت در برابر هجمه نرم در راستای براندازی امامت و ولایت بود.

علم الهدی ادامه داد: تهاجم به ارزش‌های دینی از قدیم سابقه داشته است و عده‌ای همیشه دنبال این هستند که دین مردم را با امیال و خواسته‌های خود تطبیق دهند تا با تفسیر به رأی از دین و قوانین به چپاول‌گری خود برسند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با توجه به اظهارنظر برخی مقامات دولتی افزود: درست نیست که بخواهیم هر کاری بکنیم و بعد همان کار را قانونی جلوه دهیم و بگوییم این‌ها ذخیره نظام هستند؛ آن فردی که در حال جنگ است ذخیره این مردم و انقلاب نیست؟ آقایی که به اسم تخصص همه مسؤولیت‌ها را بگیرد ذخیره کشور و جامعه است؟!

 

خبرگزاری مهر مورخ شنبه 95/06/13

امام جمعه مشهد:جامعه با حکومت دینی از نفوذ استکبار دور است

 

امام جمعه مشهد با بیان اینکه جامعه تحت حاکمیت دینی از نفوذ استکبار به دور است، گفت: البته قدرت‌های زیاده خواه می خواهند اقتصاد و زندگی مردم با مشکل مواجه شود.

آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه این هفته مشهد در حرم رضوی با بیان اینکه مقصود از حکم رب حکومت دینی و دستور الهی است که باید در زندگی اجتماعی مسلمانان جاری شود، اظهار کرد: راه تحقق این حکومت دینی مقاومت در برابر سختی ها است.

وی ادامه داد: وقتی مردم بخواهند الگوی حکومت اجتماعی، دینی باشد باید در برابر مشکلات مقاومت کنند زیرا این جاده هموار نیست و چالش هایی در داخل و خارج از این جاده وجود دارد که باید در برابر آن ایستاد.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه جامعه تحت حاکمیت دینی از نفوذ استکبار به دور است، گفت: البته قدرت‌های زیاده خواه می خواهند اقتصاد و زندگی مردم با مشکل مواجه شود اما باید یک حکومت دینی در برابر عناصر زیاده خواه مقاومت و با آنها مبارزه کند.

وی افزود: جریان‌های زیاده‌خواه در عرصه خارجی توان خود را برای مقابله با اجرای فرامین الهی و حکومت دینی به کار خواهند بست و جامعه را دچار تشویش و بحران می‌کنند.

وی با اشاره به موضوع حقوق های نجومی گفت: رهبری می فرمایند مسئله حقوق های نجومی که نامشروع است باید توسط مسئولان امر از جمله قوه قضائیه مورد بررسی قرار گیرد، ضربه عناصر داخلی از جریان های خارجی بیشتر است زیرا اقدام به چپاولگری کرده و با ایجاد تشنج در جامعه عاملی برای نفوذ دشمن در کشور می شوند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با سالروز شهادت امام جواد، با اشاره به متولد شدن امام جواد(ع) گفت: وقتی امام جواد(ع) متولد شدند و این خبر به امام رضا(ع) رسید ایشان فرمودند خداوند با تولد این فرزند به من عنایت فراوانی کرده است.

وی افزود: عیسی بن مریم پبغمبری بود که در گهواره سخن می گفت و امام جواد(ع) ۸ ساله که پس از شهادت امام رضا(ع) امامت امت شیعه را عهده دار شدند و ۳۰ هزار مسئله را به درستی و به شکلی کامل پاسخ دادند.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: تشبیه امام جواد(ع) به حضرت یحیی به این دلیل است که هر دو دوران کودکی مسئولیت بزرگی را پذیرفتند و حاکمیت استبدادی و استکباری را به حاکمیت دینی و خدایی تبدیل کردند.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه مظلومیت امام جواد(ع) در زمان تولدشان مشخص شد، اظهار کرد: امام رضا(ع) فرمودند فرزندم توسط نزدیک ترین کسان و در سکوت مطلق به شهادت می رسد و این حضرت همانند امام حسن مجتبی(ع) که توسط همسرشان جعده ملعونه به شهادت رسیدند، توسط همسرشان ام الفضل ملعونه شهید شدند.

وی با تأکید بر اینکه مردم مسلمان می خواهند با حکومت دینی زندگی کنند، گفت: با این وجود عده ای به دنبال ترویج ضدارزش ها هستند.

آیت الله علم الهدی افزود: رئیس جمهوری که با رای مردم انتخاب می شود باید ضمن احترام به این رای به وعده های داده شده، درجهت پیشرفت و آبادانی ملت و کشور عمل کند.

 

امام جمعه مشهد: دلیل ولنگاری فرهنگی توجه سیاسی مسئولان به قشر اقلیت لائیک است

روزنامه خراسان مورخ شنبه 95/06/06

امام جمعه مشهد: دلیل ولنگاری فرهنگی توجه سیاسی مسئولان به قشر اقلیت لائیک است

امام جمعه مشهد گفت: دلیل ولنگاری فرهنگی، توجه سیاسی مسئولان، کارگزاران و متولیان فرهنگی در دولت به قشر اقلیت لائیک در کشور است. به گزارش خراسان رضوی، آیت‌ا... علم‌الهدی دیروز در خطبه های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه امام رضا (ع)، اظهار کرد:   رهبر معظم انقلاب فرمودند هفته دولت فرصتی است که باید یک ارزیابی منصفانه از فعالیت یک ساله دولت صورت گیرد. آیت ا... علم الهدی با بیان این که مجموعه برنامه‌هایی که این دولت خدمتگزار طی یک سال اجرا کرد بر سه قسم بود، افزود: یک قسم برنامه ها و طرح ها خوشبختانه موفق بود و در کشور اثر بسیار قابل توجه داشت. وی ادامه داد: در این مدت دولت در مسئله کشاورزی موفق عمل کرده است و از نظر گندم خودکفا شدیم و در دیگر محصولات کشاورزی هم خوشبختانه توسعه و رشد قابل توجه بوده است. نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی یادآور شد: در طرح تحول نظام سلامت که مولود فکر توانمند فرزند سرزمین خراسان دکتر هاشمی  وزیر بهداشت است، دولت موفق بوده و این طرح با مشکلاتی برخورد کرده و امیدواریم تجدیدنظری در این طرح انجام بگیرد و بی اشکال در کشور نهادینه شود. وی گفت: در بعضی موارد هم موفقیت‌ نداشتن دولت مربوط به خود دولت نبود. کارگزاران اجرایی نظام زحمت خود را کشیدند، منتها به خاطر عوارض دیگری در این موقعیت ها، دولت ناموفق شد که از جمله مسئله مذاکرات و جریان برجام بود. رهبر معظم انقلاب هم دو روز پیش فرمودند که ناموفق بودن جریان مذاکرات و برجام مربوط به خیانت و نامردی و نابکاری طرف مقابل ماست که دشمن ما ست والا عزیزان ما در این عرصه هم زحمت کشیدند و هم فعالیت قابل توجهی داشتند، حالا وجود یک عنصر خائن هم به‌عنوان جاسوس انگلیسی در تیم مذاکره، باعث نمی شود که ما زحمات با اخلاص بقیه را نادیده بگیریم. آیت ا... علم الهدی افزود: عدم موفقیت ها در بعضی موارد مربوط به خود عزیزان ما در عرصه کارگزاری نظام است به خصوص در حوزه فرهنگی که رهبر معظم انقلاب تعبیر فرمودند به ولنگاری فرهنگی در آفند و پدافند فرهنگی. وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند در آفند و پدافند فرهنگی یک ولنگاری وجود دارد که این ولنگاری در حقیقت دارای علتی است و علت آن توجه سیاسی مسئولان، کارگزاران و متولیان فرهنگی در دولت به قشر "اقلیت لائیک" در این کشور است. امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: از نظر سیاسی توجه دارند که یک قشر لائیک و بی دین را جذب کنند و برای خوشایند آن قشر لائیک و بی دین در اجرای ارزش‌های دینی و در احیای ارزش های مقدس، دچار ولنگاری و تساهل و تسامح شده اند تا آن جایی که برای خوشایند این‌ها حتی توهین به روحانیت وابسته به مقام ولایت را هم انجام می‌دهند و باکی ندارند؛ خب این درست نیست و این ولنگاری واقعا قابل اغماض نیست. وی افزود: این مردم  شاهد لاابالی گری ها، بی بند وباری ها و حرکت های غیر ارزشی و ضد ارزشی باشند. این مردم بیشتر دینشان را دوست دارند. آیت ا... علم الهدی ادامه داد: این که هر وقتی و در هر عرصه‌ای پیش بیاید، یک عده افرادی که خودشان متولی فرهنگ، حفظ ارزش ها و احیای حدود الهی هستند، این ها بروند آن طرف میز بایستند، مدافع لاابالی‌گری و بی بند وباری بشوند، این راواقعا خون شهدا تحمل ندارد. روی پیشانی بند این عزیزی که به شهادت رسیده نوشته «یا مهدی ادرکنی، یا فاطمه(س)، یا حسین شهید.»  امام جمعه مشهد افزود: برای چندمین بار است که رهبر معظم انقلاب می فرمایند «ولنگاری فرهنگی» و واقعا عزیزان ما در دولت این را پاسخ دهند و درصدد علاج آن بر بیایند و در این فرصت باقی مانده از عمر دولت، یک کاری شود که این مارک و آرم ولنگاری فرهنگی بر این دولت نچسبد و بر پیشانی دولت نماند. بگویند یک دولتی آمد در همه ابعاد بحمدا... تا جایی که توانستند زحمت کشیدند و رنج بردند، اما دولت ولنگار فرهنگی بود.

اشتغال و معیشت، مشکل اول کشور

هم چنین قاضی زاده،  وزیر بهداشت در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه مشهد گفت: اشتغال و معیشت مردم مشکل اول کشور است و دولت همواره به این موضوعات توجه دارد. وی افزود: رئیس جمهور علاوه بر برگزاری 8 ساعت جلسه هیئت دولت در هر هفته، 8 ساعت نیز طی صبح تا ظهر روزهای یک شنبه و پنج شنبه هر هفته جلسات اقتصادی برگزار می کند. وی همچنین گفت: رئیس جمهور به بنده می گفت که در آخرین نظرسنجی، بیشترین میزان رضایت مندی از حوزه سلامت بوده است.همچنین تجمعی در دفاع از اظهارات اخیر آیت ا... علم الهدی بعد از نماز جمعه در صحن جامع رضوی برگزار و در پایان نیز بیانیه ای قرائت شد.

 

روزنامه شهرآراء مورخ شنبه 95/06/06

تاکید آیت‌ا... علم‌الهدی در خطبه های نماز جمعه این هفته مشهد دولت عملکرد خود را منصفانه ارزیابی کند

امام‌جمعه مشهد و نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی با انتقاد از سیاست‌های دولت در حوزه فرهنگ، گفت: دولت تمام تلاش خود را برای راضی‌نگه‌داشتن عده‌ای لائیک و بی‌دین به کار گرفته است.
به‌گزارش شهرآرا، آیت‌ا... سید‌احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته مشهد که در جمع زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی برگزار شد، بابیان اینکه وهن برخی جریانات به یک روحانی منتسب به رهبری به‌بهانه راضی‌کردن عده‌ای بی‌دین، قابل‌قبول نیست، اظهار کرد: متاسفانه علی‌رغم اظهار دغدغه‌های متواتر مقام معظم رهبری درباره موضوع ولنگاری فرهنگی، شاهد آن هستیم که دولت تمام تلاش خود را برای راضی‌نگه‌داشتن عده‌ای لائیک و بی‌دین به کار گرفته است و در این راه، حتی از توهین‌کردن به روحانیون منتسب به رهبری نیز ابا ندارد.
وی با بیان اینکه‌ در راه عمل به فرایض الهی، باید جوهره ایمان را به کار گرفت و استقامت کرد، افزود: این مقاومت مقدس یکی از جلوه‌های تمایزیافتن انسان با سایر مخلوقات است.
عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن اعلام هشدار به دولت و مسئولان فرهنگی متذکر شد: دولت‌ها زودگذر هستند و رؤسای‌جمهور یکی پس از دیگری آمدند و رفتند؛ اما مهم آن است که ببینیم هر فرد چه یادگاری از ریاست‌جمهوری خود به‌جا می‌گذارد.
وی اعلام کرد: عزیزان من در دولت یازدهم نیز باید مراقب باشند که پس از آن‌ها، اشاعه ولنگاری فرهنگی و قدرت‌گرفتن عناصر لائیک تبدیل به شاخصه آن‌ها نشود و مُهر بی‌قیدی فرهنگی بر پیشانی آن‌ها ننشیند.
آیت‌ا... علم‌الهدی بااین‌حال ابراز تاسف کرد: عده‌ای هستند که تنها از دولت انتقاد می‌کنند؛ درحالی‌که باید منصف بود و به کارنامه موفق دولت یازدهم در حوزه‌های گوناگون ازجمله کشاورزی و سلامت نیز اشاره کرد. وی با تاکید بر اینکه ما در تولید گندم خودکفا هستیم و از کشاورزان و صاحبان تولیدات باغی، حمایت‌های شایان‌توجهی صورت می‌گیرد، بیان کرد: همچنین در حوزه سلامت نیز موفقیت‌های خوبی حاصل‌شده که ازجمله آن‌ها می‌توان به اجرای موفقیت‌آمیز طرح تحول نظام سلامت و تولید داروهای شاخص در داخل کشور اشاره کرد.

جاسوس انگلیسی
نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی در واکنش به برخی خبرها درخصوص حضور یک جاسوس وابسته به انگلستان در بین اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس‌جمهور و اعضای هیئت‌دولت صراحتا از اعتماد به اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای سخن گفته و از زحمات صادقانه این عزیزان قدردانی کردند.
وی یادآور شد: دراین‌راستا، حضور یک جاسوس وابسته به غرب و سیستم‌های اطلاعاتی انگلیس در بین مذاکره‌کنندگان ما، ناراحت‌کننده و باعث نگرانی ماست؛ اما چیزی از شأن و احترام اعضای تیم هسته‌ای کم نمی‌کند و ما همچنان دوستدار عزیزانمان هستیم.

امروز روز زیارتی امام رضا(ع) است
آیت‌ا... علم‌الهدی در ادامه سخنان خود با اشاره به فرارسیدن روز زیارتی امام‌رضا(ع) گفت: برحسب آنچه در تقویم‌ها آمده، بیست‌وسوم ذی‌القعده(پنج مرداد)، روز زیارتی مخصوص امام‌هشتم‌(ع) است؛ اما در استهلالی که در سراسر کشور صورت گرفت، اول ماه برای مقام معظم رهبری و مراجع عالی‌قدر ثابت نشد و چون اول ماه ثابت نشده، بنابراین روز زیارتی، فرداست و فردا (ششم مرداد) به‌حساب واقعیت ماه، روز بیست‌وسوم ذی‌القعده است.

در برجام نباید بزرگ‌نمایی کرد
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به‌عنوان سخنران پیش‌از‌خطبه‌های نمازجمعه این هفته مشهد با بیان اینکه‌ در موضوع برجام نباید بزرگ‌نمایی کرد، گفت: مذاکره با کشورهای بزرگ کار خاصی بود و علاوه‌بر دولت و تیم هسته‌ای، مجلس و شورای نگهبان و رهبری مسیر را تایید کردند. سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به وجود انتخابات متعدد در ایران، تصریح کرد: گاهی کاندیداها وعده‌هایی فراتر از توان اجرایی می‌دهند و این خود مصیبتی برای کشور است و حلاوت و شیرینی اقدامات را گاه از میان می‌برد و هر کسی که می‌خواهد عضو شورا یا مجلس شود، توقعاتی فراتر ایجاد می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در حوزه سلامت یک عقب‌ماندگی تاریخی وجود دارد، گفت: ٧۵ درصد مرگ ایرانیان به خاطر بیماری‌هایی است که قابل‌ پیشگیری است. وی همچنین با اشاره به اینکه نمازهای جمعه میراث جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: اگر دولت اسلامی برپا نشده بود، اثری از نماز جمعه نبود، بنابراین نماز جمعه به‌ عنوان کانون وحدت مؤمنین باید مظهر بازگویی موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران باشد.

مردم حاشیه شهر مشهد، نان و مسکن می‌خواهند نه کنسرت
همچنین در پایان نمازجمعه این هفته مشهد، اجتماعی عظیم توسط امت حزب‌ا... در حمایت از مواضع صریح آیت‌ا... علم‌الهدی درخصوص مباحث فرهنگی برگزار شد و حاضران در این اجتماع با حمل پلاکاردها، بیان شعارها و صدور بیانیه‌ای از مواضع انقلابی نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی دفاع کردند.
در قسمتی این بیانیه آمده است:
آیت‌ا... علم‌الهدی در خطبه دو هفته قبل در دفاع از اینکه شهر مشهد یک شهر زیارتی و نه توریستی و گردشگری است، خواستار عدم اجرای کنسرت موسیقی به‌منظور حفظ قداست و هویت فرهنگی و معنوی استان خراسان به‌ویژه شهر مقدس مشهد شد؛ ازاین‌رو ما راه‌پیمایان از مواضع فوق‌الذکر حمایت کامل به عمل آورده و خواستار برگزارنکردن کنسرت در مشهد مقدس هستیم.
اگر آقای رئیس‌جمهور این‌قدر درپی قانون و قانون‌گرایی است، بداند که فیش‌های نجومی غیرقانونی‌اند؛ زیرا هیچ‌یک ازاین‌گونه فیش‌ها در چهارچوب قوانین آن، یعنی دو قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب١٣٧٠ و قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب١٣٨۶ صادر نشده‌اند. چراکه مطابق هر دو قانون فوق‌الذکر حداکثر حقوق نباید از ١٠برابر حداقل حقوق مصوب شورای‌عالی کار بیشتر باشد.
حقوق‌های نجومی و حرام‌خواری‌ها در بیش از ٩٠٠ فیش نجومی کاملا غیرقانونی است و دزدی از بیت‌المال محسوب می‌شود؛ بنابراین باید هر‌چه‌زودتر دزدان بیت‌المال به قوه‌قضائیه معرفی شوند. همه ما می‌دانیم که حداقل ٣٠درصد مردم به‌ویژه حاشیه شهر مقدس مشهد از امکانات اولیه برخوردار نیستند. آنان نان و مسکن و شغل می‌خواهند، نه کنسرت.

 

خبرگزاری فارس مورخ شنبه 95/06/06

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی:دولت تلاش می‌کند عده‌ای لائیک و بی‌دین را راضی نگه دارد/ نباید مُهر بی‌قیدی فرهنگی بر پیشانی دولت یازدهم بنشیند/ انصافاً در دولت اقدامات خوبی هم انجام شده است

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: دولت تمام تلاش خود را برای راضی نگه‌داشتن عده‌ای لائیک و بی‌دین به کار گرفته است.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام‌جمعه مشهد در خطبه‌های نماز جمعه، بابیان اینکه وهن برخی جریانات به یک روحانی منتسب به رهبری به بهانه راضی کردن عده‌ای بی‌دین قابل‌قبول نیست، اظهار داشت: متأسفانه علیرغم اظهار دغدغه‌های متواتر مقام معظم رهبری پیرامون موضوع ولنگاری فرهنگی، شاهد آن هستیم که دولت تمام تلاش خود را برای راضی نگه‌داشتن عده‌ای لائیک و بی‌دین به کار گرفته است و در این راه، حتی از توهین کردن به روحانیون منتسب به رهبری نیز ابا ندارد.

وی افزود: در راه عمل به فرایض الهی، باید جوهره ایمان را به کار گرفت و استقامت نمود؛ این مقاومت مقدس یکی از جلوه‌های تمایز یافتن انسان با سایر مخلوقات است؛ آن‌ها جبراً و حسب غرایض از پیش مقدر شده راه کمال خود را می‌پیمایند، اما انسان‌ها باید با اراده و اختیار راه حق را برگزینند و در آن راه، برای حفظ ایمان و دین خود تلاش و مجاهدت نمایند و این مصداق جهاد اکبر است.

امام‌جمعه مشهد ضمن اعلام هشدار به دولت و مسؤولان فرهنگی خاطرنشان کرد: دولت‌ها زودگذر هستند و رؤسای جمهور یکی پس از دیگری آمدند و رفتند اما مهم آن است که ببینیم هر فرد چه یادگاری از ریاست جمهوری خود به‌جا می‌گذارد؛ عزیزان من در دولت یازدهم نیز باید مراقب باشند که پس از آن‌ها، اشاعه ولنگاری فرهنگی و قدرت گرفتن عناصر لائیک تبدیل به شاخصه آن‌ها نشود و مُهر بی‌قیدی فرهنگی بر پیشانی آن‌ها ننشیند.

وی ادامه داد: متأسفانه عده‌ای هستند که تنها از دولت انتقاد می‌کنند، درحالی‌که باید منصف بود و به کارنامه موفق دولت یازدهم در حوزه‌های گوناگون ازجمله کشاورزی و سلامت نیز اشاره نمود، ما در تولید گندم خودکفا هستیم، از کشاورزان و صاحبان تولیدات باغی حمایت‌های شایان توجهی صورت می‌گیرد و این نقطه مثبت و نکته امیدوارکننده‌ای است؛ هم‌چنین در حوزه سلامت نیز موفقیت‌های خوبی حاصل‌شده که ازجمله آن‌ها می‌توان به اجرای موفقیت‌آمیز طرح تحول نظام سلامت و تولید داروهای شاخص در داخل کشور اشاره کرد.

آیت‌الله علم الهدی در واکنش به برخی خبرها در خصوص حضور یک جاسوس وابسته به انگلستان در بین اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت صراحتاً از اعتماد به اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای سخن گفتند و از زحمات صادقانه این عزیزان قدردانی کردند، در این راستا، حضور یک جاسوس وابسته به غرب و سیستم‌های اطلاعاتی انگلیس در بین مذاکره‌کنندگان ما، اگرچه ناراحت‌کننده و باعث نگرانی ماست، اما چیزی از شأن و احترام اعضای تیم هسته‌ای کم نمی‌کند و ما همچنان دوستدار عزیزانمان هستیم.

امام‌جمعه مشهد در ادامه سخنان خود با اشاره به فرارسیدن روز زیارتی امام رضا(ع)، مردم را به حضور در حرم مطهر رضوی و زیارت این امام همام دعوت کرد و بیان داشت: روز زیارتی امام رضا(ع) به این دلیل تعلق به این امام معصوم یافته است که مصادف با روز هجرت ایشان از مدینه به مرو است، به‌عبارت‌دیگر، از امروز دوران غربت اماممان آغاز می‌شود و تا یک سال و نیم بعد که ایشان به شهادت رسید، هرروز زبانه‌های آتش بلا و فتنه‌ای که از کرسی غصب شده خلافت مأمون شعله می‌کشید، دامان امامت و امت را می‌سوزاند.

وی در پایان اظهار داشت: در مدت این‌یک سال و نیم، هرروز روز شهادت امام رضا است؛ چراکه ایشان هرلحظه منتظر شهید شدن بودند و اصحاب ویاران حضرت هم هرلحظه منتظر بودند خبر هولناکی درباره ایشان به آنان برسد. این موضوع، به‌خوبی مظلومیت و غربت امام هشتم را نمایان می‌کند و از این بابت باید در روز زیارتی ایشان به حرم آمد و به آستان مقدس این امام همام ادای احترام و ارادت کرد.

 

خبرگزاری مهر مورخ شنبه 95/06/06

امام جمعه مشهد:عملکرد دولت مورد رضایت مقام معظم رهبری است

 

- امام جمعه مشهد با بیان اینکه عملکرد دولت مورد رضایت مقام معظم رهبری است گفت: دولت کنار عملکرد خوبی که داشته برخی از برنامه هایش با نواقصی همراه بوده که باید این ضعف ها را برطرف کند.

آیت الله سیداحمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی با تسلیت سالروز شهادت امام رضا (ع) اظهار کرد: امروز روز بیستم و سوم ذی القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا (ع) و به روایتی بسیار قوی روز شهادت آن حضرت است که این مناسبت را محضر آقا امام زمان (عج) مقام معظم رهبری و عموم زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) تسلیت عرض می کنم.

وی درباره اعمال روز زیارتی مخصوص امام رضا (ع) فرمود در این روز اعمال بسیاری سفارش شده که مهمترین آن قرائت زیارت جامعه کبیره است که عصر امروز با حضور پرشور عزاداران رضوی در صحن جامع بارگاه رضوی منور رضوی برگزار می شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه امام رضا (ع) در دوران امامت خود ظلم های زیادی از سوی مامون دیدند، خاطرنشان کرد: این خلیفه عباسی نقشه های شوم زیادی را در چند نوبت برای به شهادت رساندن امام رضا (ع) کشیده بود و یاران و پیروان آن حضرت خود را برای شنیدن خبر شهادت آن امام همام آماده می کردند و مدت بیش از یک سال این نقشه را به شکل های مختلف اجرایی کرد تا اینکه در نهایت هشتمین پیشوای شیعیان را به شهادت رساند.

امام جمعه مشهد در ادامه ضمن عرض تبریک هفته دولت و گرامیداشت نام و یاد شهیدان رجایی، باهنر و دیگر شهدای دولت گفت:عملکرد دولت در یک سال اخیر شایسته تقدیر است. موضوعی که با رضایت مقام معظم رهبری هم همراه بوده است.

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: دولت در بخش های مختلف مانند حوزه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و ... عملکرد قابل قبولی داشت و بهترین عملکرد در بخش سلامت بود که با اجرای طرح تحول سلامت خدمتی شایسته به مردم به ویژه محرومان و نیازمندان کرد که گزارش آن در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه توسط وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به طور کامل بیان شد.

وی با اشاره به اینکه ضعف هایی هم در کار دولت بوده افزود: دولت در کنار محاسنی که در اجرای برنامه هایش داشته نواقصی هم در عملکردش وجود داشت که البته در تمام این موارد مقصر نبود و به طور مثال می توان به موضوع برجام اشاره کرد که طبق فرموده مقام معظم رهبری بدعهدی ها از سوی طرف مقابل بود و طرف ایرانی به تمامی وعده های داده شده عمل کرد اما تا این لحظه این توافق حاصلی برای ملت ایران نداشته است.

وی ادامه داد: موضوع ولنگاری فرهنگی بارها از سوی مقام معظم رهبری تاکید شده و ایشان پاسخ روشن خود را در برابر مقابله با این موضع اعلام کردند. چیزی که متاسفانه برای برخی ها به عنوان یک نصیحت برداشت شده است، باید فرامین مقام معظم رهبری را به عنوان یک دستور بدانیم و در جهت اجرای صحیح فرمان معظم له و تحقق خواسته های به حق ایشان، شاهد تلاش و کوشش مسئولان اجرایی کشور باشیم.

 

آیت ا... علم الهدی

روزنامه قدس مورخ شنبه 95/03/22

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی عنوان کرد  ولنگاری فرهنگی نتیجه صرف بودجه های کلان به اسم فعالیت فرهنگی

امام جمعه مشهد در خطبه ‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه در حرم مطهر رضوی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، با اشاره به حضور پیکر دو شهید مدافع حرم در حرم رضوی گفت: یکی از خصوصیات روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان توجه به قشر محروم و مشکلات محرومان و مستضعفان است.

آیت‌الله علم الهدی با بیان اینکه امروزه مسأله محرومان دیگر در یک قشر خاصی به‌ عنوان قشر مسکین و درمانده که قدرت تأمین زندگی را ندارد، خلاصه نمی‌شود، افزود: مسأله محرومیت در کشور و جامعه، بخش عظیمی از اقشار آبرومند را فراگرفته است. وقتی به فاصله یک شبانه‌ روز در این استان، 700 کارگر بیکار می‌شوند، بیانگر این موضوع است، مسأله رکود و بیکاری مانند یک بلای خانمانسوز به جان مردم افتاده است.
وی افزود: این موضوع یک مشکل طاقت‌فرسا شده است. امروز برای این کشور و جامعه، این محرومیت‌ ها، خواه ‌ناخواه مولد آسیب ‌های اجتماعی است، چنانکه بخشی از آسیب‌ های اجتماعی ما تا آنجا که مسأله خودفروشی و فساد اخلاقی انسان‌ ها مطرح می‌شود، به خـــاطر این مشکلات و به خــاطر این ناروایی‌ هاست که در عرصه اقتصاد، جامعه ما را گرفته است.
امـــام جمعه مشـــهد با تأکید بر اینکه آسیب ‌های اجتماعی و اخلاقی به جایی رسیده است که رهبر این نظام، ولی امر مسلمین به طور دقیق می‌گویند «من ولنگاری فکری احساس می‌کنم» خاطرنشان کرد: اینکه رهبری از جریان فرهنگی و جریان اخلاقی، به «ولنگاری فرهنگی»، تعبیر می‌کنند، یک ارزیابی و یک جمع ‌بندی از سوی رهبر معظم انقلاب از همه مدیریت‌ های فرهنگی کشور، از شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته تا وزارت ارشاد است.
وی با تصریح اینکه نتیجه صرف بودجه ‌های کلان به اسم فعالیت فرهنگی، موجب ولنگاری فرهـــنگی شده است، گفت: باید در یک جمع‌ بندی از این مدیریت‌ها دریافت که آن‌ها چه کرده اند. چند روز دیگر سالگرد حکم امام برای ستاد انقلاب فرهنگی و سالگرد تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است. مسؤولان نظام در طول این مدت چه در این دولت و چه در دولت‌های دیگر جلساتی داشته‌اند تا با هم فکر کنند و برای ارتقای سطح فرهنگی این کشور و رفع نارسایی‌ های فرهنگی اقدام کنند، اما در عین ‌حال، نتیجه فعالیت سال اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و نتیجه این همه مدیریت ‌های فرهنگی و صرف بودجه ‌های کلان با این وضعیت اقتصادی کشور با عنوان فرهنگی و این جمع‌ بندی، رهبر انقلاب را به جایی رسانده است که کشور دچار «ولنگاری فرهنگی» است.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در این کشور تا در عرصه پدافند فرهنگی و پیشگیری از بی حجابی اقدام‌هایی صورت نپذیرد، قدرت فرهنگ‌سازی نخواهیم داشت. متأسفانه مسؤولان، راهبرد و رهنمود رهبر را از اول جدی نگرفته و تأکیدهای مقام معظم رهبری را در زمینه تهاجم و ناتوی فرهنگی مورد توجه قرار ندادند. باید دانست، اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند، ناتوی فرهنگی، یعنی تمام کفر و الحاد در یک پیمان جمعی امکاناتشان را بسیج کرده اند تا اسلام را نابود سازند و این ستیز بی پایان است.
امام جمعه مشهد با اشاره به این موضوع که نتیجه این بی توجهی به مطالبات رهبری، «ولنگاری فرهنگی» شده است، بیان داشت: در مسأله اقتصاد نیز به همین گونه، رهبری مؤلفه ‌های اقتصاد مقاومتی را فرموده ‌اند و همه نیز قبول کرده ‌اند، اما در عین حال مسؤولان برای اقتصاد مقاومتی چه کرده ‌اند؟ باید مدیران و مسؤولان بدانند که قرارگاه اقتصاد مقاومتی یعنی تمام توان موجود را تجمیع کنید، نه اینکه جلسه بگذارید و قدمی برداشته نشود. این همه از قاچاق گفته می‌شود و یک تصمیم جمعی در این زمینه گرفته نمی‌شود تا مقابله‌ای صورت پذیرد. باید مسؤولان بدانند که این یک تجربه جدی مملکت است که هر جا مردم به دنبال رهنمود رهبری بوده‌اند، اندکی آسیب و ضرر به آن‌ها نرسیده است.
آیت الله علم الهدی با اشاره به این گفتار رهبری که مشکلات اقتصادی را در خود حل کنید و به بیرون نگاه نکنید، افزود: سرانجام برجام را مشاهده کردید. حداقل حالا برگردید و فرمایش رهبری را قبول کنید. 27 سال رهبر معظم انقلاب بنیه دفاعی کشور را مدیریت کرده‌اند. صنایع دفاعی ما در اوج است و این در سایه رهبری است. سه سال است، مقام معظم رهبری می‌گویند، اقتصاد مقاومتی، اما یک قدم برداشته‌ نشده است. نمایندگان مجلس بدانند از هر تباری که هستند، این مردم پیرو رهبر هستند و باید حکمت ‌ها و راهبردهای ایشان در مملکت اجرا شود. کمیسیون ‌های مجلس نیز به خاطر گرایش ‌های سیاسی خود به دنبال نسخه پوسیده غربی یا اندیشه‌های متعفن کارشناسان از غرب برگشته نروند و راهبردهای رهبری را اجرا کنند، چراکه این خواسته مردم است.

 

روزنامه خراسان مورخ شنبه 95/03/22

http://khorasanrazavi.khorasannews.com/Resource/images/titrbullet.pngامام جمعه مشهد:یک قدم در اجرای راهکارهای اقتصاد مقاومتی برداشته نشده است

امام جمعه مشهد با اشاره به این که سه سال است موضوع اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح می شود و ایشان راهکارها و مولفه های آن را نیز ارائه داده اند، گفت: یک قدم در اجرای راهکارها و مولفه های اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب فرمودند، برداشته نشده است. خب بیایند گزارش دهند که چقدر از مولفه ها و راهکارهای اقتصاد مقاومتی عملی شده است.به گزارش خراسان رضوی، آیت‌ا... سید احمد علم‌الهدی روز گذشته در خطبه های نماز جمعه مشهد که در جوار بارگاه منور امام علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شد، اظهار کرد: نماز جمعه ما با حضور روانی و روحی ملکوتی دو عنصر به پرواز درآمده در آسمان شهادت در خط دفاع از حیثیت اسلام و مبارزه با مزدوران استکبار، روشن و منور شده است.وی افزود: بخشی هم از عزیزان رزمنده مظلوم ما که بر اثر جنایات آل سعود و آمریکا از سرزمین یمن به درجه رفیع جانبازی نائل شده‌اند، در این نماز جمعه شرکت کرده‌اند.این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اصلاً یکی از خصوصیات روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان این است که ما به قشر محروم و مشکلات محرومان و مستضعفان توجه پیدا کنیم.وی گفت: دو دقت تأمین‌کننده شخصیت انقلابی ما هست، با نگاه به این شهادت‌ها و این جانبازی‌ها، احساس ضرورت دفاع از دین در مقابل تهاجم دشمن و نکته دوم، بر اثر خاصیت روزه گرفتن، گرسنگی و تشنگی در راه خدا، به یاد خلق گرسنه و خلق محروم از بندگان خدا افتادن است.

محرومیت در کشور

آیت ا... علم الهدی افزود: ما در شرایطی هستیم که واقعا مسئله محرومان دیگر در یک قشر خاصی به‌عنوان قشر مسکین و درمانده که قدرت تأمین زندگی را ندارد، خلاصه نمی‌شود؛ امروز مسئله محرومیت در کشور و جامعه ما، بخش عظیمی از اقشار آبرومند ما را فراگرفته است.وی ادامه داد: وقتی به فاصله یک شبانه‌روز در این استان، 700 کارگر بیکار می‌شوند؛ مسئله رکود و بیکاری مثل یک اختاپوس و بلای خانمان‌سوز به جان این مردم افتاده است.

10 میلیون بیکار

وی  یادآور شد: این‌که شما تصور کنید یک آدمی که شش ماه است حقوقش را نگرفته و بعد هم بیکار شده، در این سفره افطاری و سحری این شب‌های ماه رمضان او چه وجود دارد؟ با زن و بچه‌اش چگونه  روبه رومی‌شود؟ لذا رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند پیش از آن‌که این آدم بیکار در برابر زن و فرزند خودش خجالت بکشد و در برابر خانواده بی‌آبرو بشود، این نظام و ما خجالت می‌کشیم، که ما زنده‌ایم و این جمعیت، هفت میلیون و بعضی هم گفته‌اند 10 میلیون بیکار در این مملکت؟ یعنی 10 میلیون آدم یا 7 میلیون آدم چطور با زن و بچه‌اش در سر سفره سحری و افطاری ملاقات می‌کند؟

وی افزود: امروز واقعاً این یک مشکل طاقت‌فرسا برای کشور و جامعه ما شده است، توجه به این محرومان؛ ازیک‌طرف این محرومیت‌ها، خواه‌ناخواه مولد آسیب‌های اجتماعی هم هست، بخشی از آسیب‌های اجتماعی ما تا آن جا که مسئله انسان خریدن و خودفروشی انسان‌ مطرح می‌شود در فساد اخلاق، به خاطر این مشکلات و به خاطر این ناروایی‌هایی است که عرصه اقتصادی، جامعه ما را گرفته است.آیت ا... علم الهدی ادامه داد: این جا ،جایی نیست که بگوییم فقط دولت جلو بیفتد، این مسئله همه ماست که بیاییم در عرصه و فعالیت کنیم؛ یعنی ازیک‌طرف آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی به جایی رسیده است که رهبر این نظام، ولی امر مسلمین دقیقاً می‌گویند که من ولنگاری فکری احساس می‌کنم؛ این‌که رهبر تعبیر می‌کند از جریان فرهنگی و در جریان اخلاقی، «ولنگاری فرهنگی»، این ولنگاری فرهنگی، یک ارزیابی و یک جمع‌بندی از سوی رهبر معظم انقلاب از همه مدیریت‌های فرهنگی کشور از شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.وی تصریح کرد:دو روز دیگر سالگرد حکم امام(ره) برای ستاد انقلاب فرهنگی و سالگرد تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است؛ مسئولان نظام در طول این مدت چه در این دولت و چه در دولت‌های دیگر مدام نشسته‌اند با هم فکری کنند در جهت ارتقای فرهنگی این کشور و براندازی نارسایی‌های فرهنگی ولی درعین‌حال، نتیجه این همه سال‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی و نتیجه این همه مدیریت‌های فرهنگی و صرف بودجه‌های کلان با این وضعیت اقتصادی کشور با عنوان فرهنگ، جمع‌بندی رهبر انقلاب به اینجا رسیده است که کشور دچار ولنگاری فرهنگی است.امام جمعه مشهد گفت: راه حل این مشکلات فرهنگی و اقتصادی چیست و اصلاً مشکل کجاست؟ وی افزود: مشکلش فقط یک جاست و آن این که ما راهبرد و رهنمود رهبر را از اول جدی نگرفتیم، نه مسئولان و نه مردم جدی نگرفتند. چقدر رهبر انقلاب از تهاجم، شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی فرمودند. آیت ا... علم الهدی ادامه داد: در مسئله اقتصاد نیز همین طور است؛ در مسئله اقتصاد از سه سال پیش رهبر معظم انقلاب بر تحقق اقتصاد مقاومتی اصرار دارند، مولفه‌ها و راهکارهای اقتصاد مقاومتی را فرموده‌اند و این همه اقتصاد دان در کشور، یک اقتصاد دان سر بر نیاورده و بگوید این مولفه ها یا راهکارها درست نیست، همه نیز قبول کرده‌اند، اما در عین حال برای اقتصاد مقاومتی چه کرده‌اند؟امام جمعه مشهد ادامه داد: کار به جایی رسید که رهبر معظم انقلاب فرمودند دیگر حرف زدن فایده ندارد. قرارگاه اقتصاد مقاومتی یعنی تمام توان را جمع کنید و با یک فرماندهی واحد اقتصاد مقاومتی را پیاده کنید، نه این که جلسه بگیرید و حرف بزنید و بروید و هیچ قدمی برداشته نشود.وی تصریح کرد: این همه از قاچاق گفته می‌شود و این همه امکانات امنیتی، نظامی و انتظامی در این کشور وجود دارد و یک تصمیم گیری برای مقابله با قاچاق انجام نگیرد که منافع بادآورده یک عده سودجوی دزد مسلک در این مملکت که با خون قشر کارگر و بیکاری کارگر می خواهند کاسبی کنند، جلوی این ها را بگیرد. این اقدام نکردن در راه اقتصاد مقاومتی است.وی افزود:از ابتدا رهبری فرمودند مشکلات اقتصادی را دردرون کشورحل کنید و به بیرون نگاه نکنید.وی ادامه داد: خب شما {حل مشکلات را در}بیرون دیدید، گفتید حل مشکلات اقتصادی با تنظیم سیاست خارجی و تنش زدایی در عرصه بین المللی است، رفتید دنبالش، دو سال هم کار کردید، به رذل ترین آدم هم دست دادید، آخرش را دیدید که برجام چه شد. لااقل حالا برگردید و فرمایش رهبری را قبول کنید.امام جمعه مشهد گفت: در همین شهر خودمان مقام معظم رهبری سه ماه پیش یک منشور برای آستان قدس صادر کردند و به وسیله تولیت محترم فرمان رهبری اجرا شد و چه آثار و خواصی ایجاد کرد  و زائرانی که تاکنون به حرم رضوی مشرف نشده بودند، از اقصی نقاط کشور در حال آمدن هستند.

امام جمعه مشهد با اشاره به این که سه سال است موضوع اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح می شود و ایشان راهکارها و مولفه های آن را نیز ارائه داده اند، گفت: یک قدم در اجرای راهکارها و مولفه های اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب فرمودند، برداشته نشده است. خب بیایند گزارش دهند که چقدر از مولفه ها و راهکارهای اقتصاد مقاومتی عمل شده است.

روزنامه شهرآراء مورخ شنبه 95/03/22

آیت‌ا... علم‌الهدی با انتقاد از تعلل مسئولان در اجرای راهبردهای اقتصادی و فرهنگی رهبری بیان کرد به‌دنبال نسخه پوسیده غرب نروید

خطبه‌های عبادی‌سیاسی نمازجمعه این هفته مشهد که به امامت آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی اقامه شد، به دو موضوع مهم ناتوی فرهنگی و مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم اشاره داشت که باید هرچه‌سریع‌تر ازسوی دولتمردان به آن‌ها رسیدگی شود.امام‌جمعه مشهد و نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی در این مراسم که از صحن‌ها و رواق‌های مختلف حرم مطهر رضوی قابل‌استماع بود، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و با اشاره به حضور پیکر دو شهید مدافع حرم در حرم رضوی، افزود: نمازجمعه این هفته مشهد با حضور ملکوتی دو عنصر به پرواز درآمده در آسمان شهادت که برای دفاع از حیثیت اسلام به شهادت رسیده‌اند، روشن و منور شده است.

بلای خانمان‌سوزی به‌نام رکود و بیکاری
آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی با ابرازتاسف از اینکه امروز مسئله محرومیت بخش عظیمی از اقشار آبرومند جامعه را فرا گرفته است، گفت: یکی از خصوصیت‌های ماه مبارک رمضان، توجه به مشکلات محرومان و مستضعفان است.وی با بیان اینکه مسئله رکود و بیکاری مثل یک اختاپوس و بلای خانمان‌سوز به جان مردم افتاده است، ادامه داد: وقتی به فاصله یک شبانه‌روز در این استان، ٧٠٠ کارگر بیکار می‌شوند، این افراد چگونه با زن و فرزندانشان رو‌به‌رو می‌شوند؟عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به وجود بین ٧ تا ١٠میلیون بیکار در کشور، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اخیرا فرمودند پیش از آنکه این آدم دربرابر خانواده خود خجالت بکشد، این نظام و ما هستیم که خجالت می‌کشیم.وی با اشاره به دلایل بروز آسیب‌های اخلاقی در جامعه اذعان کرد: بخشی از آسیب‌های اجتماعی ما به‌خاطر مشکلاتی است که عرصه اقتصادی جامعه ما را فرا گرفته است.

ولنگاری فرهنگی
نتیجه جدی‌نگرفتن مطالبات رهبری
آیت‌ا... علم‌الهدی با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی به جایی رسیده که مقام معظم رهبری تعبیر به ولنگاری می‌کنند و این ولنگاری فرهنگی یک ارزیابی و جمع‌بندی توسط مقام معظم رهبری صورت گرفته است، بیان کرد: ولنگاری فرهنگی نتیجه جدی‌نگرفتن مطالبات رهبری است.
خطیب جمعه مشهد افزود: این مدیریت‌ها چه کرده‌اند؟ چندروزدیگر سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است. مسئولان نشسته‌اند برای ارتقای فرهنگی فکر کنند؛ ولی درعین‌حال نتیجه این‌همه مدیریت فرهنگی و این‌همه بودجه کلان تحت‌عنوان فرهنگ، جمع‌بندی رهبری به اینجا رسیده که کشور دچار ولنگاری فرهنگی است. وی با تاکید بر اینکه در این کشور تا در عرصه پدافند فرهنگی و پیشگیری از ناهنجاری‌ها موفق نشویم، قدرت فرهنگ‌سازی نخواهیم داشت، متذکر شد:
راه‌حل این مشکلات چیست؟ راهبرد و رهنمود رهبر را نه مسئولان و نه مردم از اول جدی نگرفتند. چقدر مقام معظم رهبری از تهاجم و ناتوی فرهنگی فرمودند؟ ناتو یک جریان نظامی در دنیاست که یک‌عده کشور پیشرفته همه توان نظامی خود را یک‌جا جمع کردند تا دنیا را غارت کنند و مقام معظم رهبری فرمودند ناتوی فرهنگی یعنی تمام کفر و الحاد در یک پیمان جمعی امکاناتش را بسیج کرده تا دین را براندازی کند.

اقتصاد مقاومتی با برگزاری جلسات اجرایی نمی‌شود
آیت‌ا... علم‌الهدی گفت: قرارگاه اقتصاد مقاومتی یعنی تمام توان را جمع کنید نه اینکه جلسه بگذارید و قدمی برداشته نشود. این‌همه از قاچاق گفته می‌شود و یک تصمیم جمعی در‌این‌زمینه گرفته نمی‌شود تا مقابله کند و این اقدام‌نکردن در راه اقتصاد مقاومتی است.
وی عنوان کرد: این جدی‌نگرفتن، تعارف نیست؛ آن‌طوری‌که برخی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند به‌دنبال تملق نیستم، این یک تجربه جدی این مملکت است، هر جا مردم به‌دنبال رهنمود رهبری بودند، کنارش هم حتی به اندازه یک خردل آسیب و ضرر نیست. از ابتدا رهبری فرمودند مشکلات اقتصادی را در خود حل کنید و به بیرون نگاه نکنید.
وی گفت: چشم باز کنید و تجارب عملی را ببینید، چرا دنبال تجربه نرویم؟ نمایندگان مجلس از هر جناح و بلوکی هستند، بدانند این مردم مقلد این رهبر هستند و رهبر این مردم در مدیریت این کشور مقام معظم رهبری است و باید راهبردهای وی اجرایی شود.
وی تاکید کرد: کمیسیون‌های مجلس نیز به‌خاطر گرایش‌های سیاسی خود به‌دنبال نسخه پوسیده غربی یا اندیشیده متعفن کارشناسان از غرب‌برگشته نروند و راهبردهای رهبری را اجرا کنند؛ چراکه این خواسته مردم است.امام‌جمعه مشهد افزود: آخر برجام را دیدید، لااقل حالا برگردید و فرمایش رهبری را قبول کنید، ٢٧ سال مقام معظم رهبری بنیه دفاعی کشور را مدیریت کرده‌اند.
صنایع دفاعی ما در چه اوجی است و این در سایه رهبری است. در همین شهر خودمان مقام معظم رهبری یک منشور برای آستان قدس صادر کردند و به‌وسیله تولیت محترم فرمان رهبری اجرا شد و چه آثار و خواصی ایجاد کرد.
آیت‌ا... علم‌الهدی عنوان کرد: محرومیت‌زدایی در شهر و کشور در دستورکار آستان قدس قرار گرفت و امیدواریم زیارت از دروازه کشور خارج شود و محرومان دلسوخته پاکستان و افغانستان را نیز شامل شود.

خفتی بالاتر از کاپیتولاسیون نبود
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی نیز در سخنرانی پیش از خطبه‌‌های نمازجمعه مشهد، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت چهار نفر از اعضای حزب موتلفه اسلامی در سال١٣۴۴، اظهار کرد: کسانی که با تاریخ در این دهه‌های اخیر آشنا هستند، می‌دانند که در سال١٣۴١ رژیم شاه مرتکب یک کار غیراسلامی شد و در تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، شرط قسم به کتاب آسمانی قرآن را برای اعضای آن انجمن‌ها برداشت.
محمدنبی حبیبی افزود: در اول بهمن١٣۴٣، گروه مسلح حزب موتلفه اسلامی، منصور را به سزای عملش رساند. او لایحه‌ای به مجلس برده بود که برمبنای آن اگر یک تبعه آمریکایی در ایران جرمی مرتکب شود، دستگاه طاغوت حق محاکمه ندارد و این کاپیتولاسیون بود. آیا خفتی از این بالاتر وجود دارد؟ منصور به‌دلیل این لایحه در لیست موتلفه قرار گرفت.

 

خبرگزاری فارس مورخ شنبه 95/03/22

آیت‌الله علم‌الهدی: « محرومیت» بخش عظیمی از اقشار آبرومند جامعه را فرا گرفته است/ مسؤولان بعد از سه سال یک قدم هم برای اقتصاد مقاومتی بر نداشته‌اند

 

امام جمعه مشهد گفت: یکی از خصوصیت‌های ماه مبارک رمضان توجه به مشکلات محرومین و مستضعفین است و متأسفانه امروز مسأله محرومیت بخش عظیمی از اقشار آبرومند جامعه را فرا گرفته است.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های سیاسی و عبادی نماز جمعه که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: ذات مقدس پروردگار با بیان واقعیت فرجام و سرنوشت انسان‌های الگو؛ ماهیت انسان اسوه را در آیات سوره انسان تبیین می‌کند.

وی افزود: خداوند بین حیوان و فرشته موجودی را آفرید که بتواند با فعالیت، تلاش، اراده و بهره‌برداری از توانمندی‌هایش از مرحله حیوانیت خودش را به مقام فرشته برساند که این موجود انسان است.

امام جمعه مشهد بیان کرد: اگر این موجود نتوانست مسؤولیت‌هایش را به خوبی ایفا کند آنگاه تا مرز پایین‌تر از حیوانیت هم سقوط خواهد کرد تا اینکه منزلگاهش جهنم خواهد بود.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، با اشاره به حضور پیکر دو شهید مدافع حرم در حرم رضوی، عنوان کرد: نماز جمعه این هفته مشهد با حضور ملکوتی دو عنصر به پرواز در آمده در آسمان شهادت که برای دفاع از حیثیت اسلام به شهادت رسیده‌اند، روشن و منور شده است.

علم‌الهدی در ادامه تصریح کرد: یکی از خصوصیت‌های ماه مبارک رمضان توجه به مشکلات محرومین و مستضعفین است و متأسفانه امروز مسئله محرومیت بخش عظیمی از اقشار آبرومند جامعه را فرا گرفته است.

امام جمعه مشهد با اشاره به اینکه شنیده شده 700 کارگر به فاصله یک شبانه‌روز در استان خراسان رضوی بیکار شده‌اند، گفت: مسئله بیکاری مثل یک اختاپوس و بلای خانمان‌سوز به جان این مردم افتاده است.

علم‌الهدی با بیان اینکه امروز بین 7 تا 10 میلیون بیکار در کشور داریم ادامه داد: رهبر انقلاب اخیراً فرمودند پیش از آنکه این آدم در برابر خانواده خود خجالت بکشد، این نظام و ما هستیم که خجالت می‌کشیم.

وی با اشاره به دلایل بروز آسیب‌های اخلاقی در جامعه تأکید کرد: بخشی از آسیب‌های اجتماعی ما به خاطر مشکلاتی است که عرصه اقتصادی جامعه ما را فرا گرفته است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر اینکه مشارکت همه مردم در برطرف کردن مشکلات کشور امری ضروری است، یادآور شد: این آسیب‌ها به جایی رسیده که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند من ولنگاری فرهنگی را احساس می‌کنم.

علم‌الهدی افزود: دو روز دیگر سالگرد حکم امام راحل برای ستاد انقلاب فرهنگی و شورا عالی انقلاب فرهنگی است اما مسؤولین فقط نشسته‌اند و به ارتقای فرهنگ جامعه فقط فکر می‌کنند.

وی ادامه داد: بعد از این همه سال برگزاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و صرف بودجه‌های کلان آن هم با این اوضاع اقتصادی کشور تحت عنوان فرهنگ به جایی رسیده که رهبر انقلاب در جمع‌بندی آن می‌فرمایند کشور دچار ولنگاری فرهنگی است.

امام جمعه مشهد افزود: در این کشور تا در عرصه پدافند فرهنگی و پیشگیری از ناهنجاری‌ها، بی‌حجابی‌ها و ولگردی‌ها موفق نشویم، قدرت فرهنگ‌سازی نخواهیم داشت.

وی خطاب به مسئولین و دولت بیان کرد: سه سال است مقام معظم رهبری می‌گویند اقتصاد مقاومتی اما یک قدم برنداشته‌ نشده است. نمایندگان مجلس بدانند از هر تباری که هستند بدانند این مردم مقلد رهبرند و باید حکمت‌ها و راهبردهای ایشان در مملکت اجرا شود. کمیسیون‌های مجلس نیز به خاطر گرایش‌های سیاسی خود به دنبال نسخه پوسیده غربی و یا اندیشیده متعفن کارشناسان از غرب برگشته نروند و راهبردهای رهبری را اجرا کنند چراکه این خواسته مردم است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی در بخش پایانی سخنان خود تأکید کرد: مقام معظم رهبری در چند ماه قبل منشوری برای آستان قدس رضوی ایجاد کردند و به فاصله این چند ماه مشاهده شد انسان‌هایی که سال‌ها آرزوی زیارت حرم مطهر رضوی را داشتند اکنون به راحتی از نقاط مختلف کشور به زیارت امام رضا (ع) مشرف می‌شوند.

 

خبرگزاری مهر مورخ شنبه 95/03/22

امام جمعه مشهد:مسئله «محرومیت» بخش عظیمی از اقشار آبرومند را فرا گرفت

امام جمعه مشهد گفت: امروز جامعه در شرایطی قرار دارد که محرومین دیگر قدرت تأمین زندگی را ندارند که مسئله «محرومیت» در کشور و جامعه ما، بخش عظیمی از اقشار آبرومند را فراگرفته است.

آیت‌الله علم‌الهدی عصر جمعه در خطبه های این هفته نماز جمعه درجمع مجاوران و زائران بارگاه منور رضوی اظهار کرد: امروز جامعه در شرایطی قرار دارد که محرومین دیگر قدرت تأمین زندگی را ندارند که متاسفانه مسئله محرومیت در کشور و جامعه ما، بخش عظیمی از اقشار آبرومند ما را فراگرفته است.

وی با بیان اینکه شنیده شده ۷۰۰ کارگر به فاصله یک شبانه‌روز در استان خراسان رضوی بیکار شده‌اند، افزود: امروز بین ۷ تا ۱۰ میلیون بیکار در کشور داریم.

آیت‌الله علم‌الهدی همچنین به حضور پیکر دو شهید مدافع حرم در حرم رضوی اشاره کرد و افزود: نماز جمعه این هفته مشهد با حضور ملکوتی دو عنصر به پرواز در آمده است.

وی با اشاره به اینکه مسئله بیکاری مثل یک اختاپوس و بلای خانمان‌سوز به جان این مردم افتاده است، افزود: رهبر انقلاب اخیراً فرمودند پیش از آنکه این آدم در برابر خانواده خود خجالت بکشد، این نظام و ما هستیم که خجالت می‌کشیم.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی یاد آور شد: محرومیت و فقر در جامعه باعث به وجود آمدن فساد می شود، خود فروشی و فساد اخلاقی به خاطر این ناروایی‌هاست، جامعه ما را گرفته است.

وی در ادامه به زمان تاسیس شورای عالی فرهنگی اشاره کرد و افزود: دو روز دیگر سالگرد حکم امام برای ستاد انقلاب فرهنگی و سالگرد تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است، مسؤولین نظام در طول این مدت چه در این دولت و چه در دولت‌های گذشته ‌در جهت ارتقاء فرهنگی‌ این کشور و براندازی نارسایی‌های فرهنگی چه کردند.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان اینکه عدم حل مشکلات اقتصادی مردم توجه نکردن به فرمایشات رهبری است، بیان کرد: ایشان در مورد تهاجم فرهنگی، ناتوفرهنگی و شبیخون فرهنگی هشدار دادند چرا کسی به آن عمل نمی کند، همچنین در مورد اقتصاد هم رهنمودهایی داشتند و از سه سال قبل، راه حل آن را اقتصاد مقاومتی دانستند. در کل کشور با وجود این همه اقتصاد دان یک نفر نیست که از فرمول اقتصاد مقاومتی ایرادی بگیرد اما شما ببینید چه کردند با اقتصاد مقاومتی تا جای پیش رفتند که رهبری فرمودند صحبت در مورد اقتصاد مقاومتی دیگر بی فایده است.

امام جمعه مشهد افزود: رهبری در چند ماه قبل منشوری برای آستان قدس رضوی اعلام کردند و به فاصله این چند ماه مشاهده شد انسان‌هایی که سال‌ها آرزوی زیارت حرم مطهر رضوی را داشتند، به راحتی می توانند از نقاط مختلف کشور به زیارت امام رضا (ع) مشرف شوند.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: رهبری سه سال است راهکارهای اقتصاد مقاومتی را دادند اما متاسفانه یکی از این راهکارها عملی نشده است و یک قدم در این راه برداشت نشده است.

 

خبرگزاری شبستان مورخ شنبه 95/03/22

مسئله رکود و بیکاری مثل یک بلای خانمان‌سوز به جان این مردم افتاده است/ محرومیت‌ها خواه‌ناخواه مولد آسیب‌های اجتماعی هم است

امام جمعه مشهد در خطبه های نماز جمعه این هفته مشهد مقدس گفت: مسئله رکود و بیکاری مثل یک بلای خانمان‌سوز به جان این مردم افتاده است و محرومیت‌ها خواه‌ناخواه مولد آسیب‌های اجتماعی هم است.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد امروز(۲۱ خرداد) در خطبه های نماز جمعه که مصادف است با اولین جمعه ماه مبارک رمضان در حرم امام رضا(ع) با بیان این‌که در لحظه ارزشمند روزه‌داری قرار داریم، اظهار کرد: جمعه اول ماه مبارک رمضان در حال ارزشمندترین عبادات، روزه‌دار در درگاه خدا، آن‌هم در ساعت حساس ادای فریضه الهی، بهترین حالت ازنظر توجه و قرب به ذات مقدس پروردگار است؛ نماز جمعه ماه هم با حضور روانی و روحی ملکوتی دو عنصر پرواز درآمده در آسمان شهادت در خط دفاع از حیثیت اسلام و مبارزه با مزدوران استکبار، روشن و منور شده است.

 

وی افزود: یکی از خصوصیات روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان این است که ما توجه به قشر محروم و مشکلات محرومین و مستضعفین پیدا کنیم،دو دقت تأمین‌کننده شخصیت انقلابی ما هست، با نگاه به این شهادت‌ها و این جانبازی‌ها، احساس ضرورت دفاع از دین در مقابل تهاجم دشمن و نکته دوم، بر اثر خاصیت روزه گرفتن، گرسنگی و تشنگی در راه خدا، به یاد خلق گرسنه و خلق محروم از بندگان خدا افتاده‌اند.

 

آیت الله علم الهدی تصریح کرد:ما در یک شرایطی هستیم که مسئله محرومین دیگر در یک قشر خاصی به‌عنوان قشر مسکین و درمانده که قدرت تأمین زندگی را ندارد، خلاصه نمی‌شود، امروز مسئله محرومیت در کشور و جامعه ما، بخش عظیمی از اقشار آبرومند ما را فراگرفته است وقتی به فاصله یک شبانه‌روز در این استان، ۷۰۰ کارگر بیکار می‌شوند مسئله رکود و بیکاری مثل یک اختاپوس و بلای خانمان‌سوز به جان این مردم افتاده است.

 

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد:این واقعاً یک مشکل طاقت‌فرسا شده امروز برای این کشور و جامعه ما، در این محرومیت‌ها که خواه‌ناخواه مولد آسیب‌های اجتماعی هم هست و بخشی از آسیب‌های اجتماعی ما تا آنجایی که مسئله انسان خریدن و خودفروشی انسان‌ها مطرح می‌شود در فساد اخلاق، به خاطر این مشکلات و به خاطر این ناروایی‌هاست که عرصه اقتصاد، جامعه ما را گرفته است.

 

نماینده ولی فقیه اظهار کرد:اینجا جایی نیست که بگوییم فقط دولت جلو بیفتد، این مسئله همه ما است که بیاییم در عرصه و فعالیت کنیم؛ یعنی ازیک‌طرف آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی به جایی رسیده است که رهبر این نظام، ولی امر مسلمین دقیقاً می‌گوید «من ولنگاری فکری احساس می‌کند»؛ این‌که رهبر تعبیر می‌کند از جریان فرهنگی و در جریان اخلاقی، «ولنگاری فرهنگی»، این ولنگاری فرهنگی، یک ارزیابی و یک جمع‌بندی از سوی رهبر معظم انقلاب از همه مدیریت‌های فرهنگی کشور از شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته تا وزارت ارشاد است.

 

وی با یادآوری اینکه دو روز دیگر سالگرد حکم امام برای ستاد انقلاب فرهنگی و سالگرد تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است ادامه داد: مسؤولین نظام در طول این مدت چه در این دولت و چه در دولت‌های دیگر نشسته‌اند با هم فکر کنند در جهت ارتقاء فرهنگی این کشور و براندازی نارسایی‌های فرهنگی، ولی درعین‌حال نتیجه این سال‌ها شورای عالی انقلاب فرهنگی و نتیجه این همه مدیریت‌های فرهنگی و صرف بودجه‌های کلان با این وضعیت اقتصادی کشور با عنوان فرهنگی، جمع‌بندی رهبر انقلاب به اینجا رسیده است که کشور دچار ولنگاری فرهنگی است.

خبرگزاری رجا نیوز مورخ شنبه 95/03/22

امام جمعه مشهد در خطبه‌های نمازجمعه در حرم امام‌رضا(ع) مطرح کرد:

علم‌الهدی: آخر برجام را دیدید، لااقل حالا برگردید و حرف رهبری را قبول کنید/ نتیجه صرف بودجه‌های کلان به اسم فعالیت فرهنگی، «ولنگاری فرهنگی» شده

 

نتیجه این سال‌ها شورای عالی انقلاب فرهنگی و نتیجه این همه مدیریت‌های فرهنگی و صرف بودجه‌های کلان با این وضعیت اقتصادی کشور با عنوان فرهنگی، جمع‌بندی رهبر انقلاب به اینجا رسیده است که کشور دچار ولنگاری فرهنگی است.

امروز مسئله محرومیت در کشور و جامعه ما، بخش عظیمی از اقشار آبرومند را فراگرفته است؛ مسئله رکود و بیکاری مثل یک اختاپوس و بلای خانمان‌سوز به جان این مردم افتاده است.

 آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته 21 خردادماه در اولین نماز جمعه ماه مبارک رمضان در حرم امام رضا(علیه‌السلام) با بیان این‌که در لحظه ارزشمند روزه‌داری قرار داریم، اظهار کرد: جمعه اول ماه مبارک رمضان در حال ارزشمندترین عبادات، روزه‌دار در درگاه خدا، آن‌هم در ساعت حساس ادای فریضه الهی، بهترین حالت ازنظر توجه و قرب به ذات مقدس پروردگار است؛ نماز جمعه ماه هم با حضور روانی و روحی ملکوتی دو عنصر پرواز درآمده در آسمان شهادت در خط دفاع از حیثیت اسلام و مبارزه با مزدوران استکبار، روشن و منور شده است که ان‌شاءالله بین الصلاتین، نماز میت بر این دو پیکر پاک مقدس این دو فرمانده شهید، اجرا خواهد شد.

 

مشاهده جانبازان اسلام دین نسبت به دفاع از اسلام را بالا می‌برد

 

بخشی هم از عزیزان رزمنده مظلوم ما که به درجه رفیعه جانبازی نائل شده‌اند در اثر جنایات آل سعود و آمریکا از سرزمین یمن، در این نماز جمعه شرکت کرده‌اند؛ وجود مظهر این شهادت و مظهر این دلدادگی و جانبازی در خط دفاع دین، خواه‌ناخواه سطح مسؤولیت و احساس دِین ما را نسبت به دفاع از اسلام، بالا می‌برد.

 

اصلاً یکی از خصوصیات روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان این است که ما توجه به قشر محروم و مشکلات محرومین و مستضعفین پیدا کنیم؛ دو دقت تأمین‌کننده شخصیت انقلابی ما هست، با نگاه به این شهادت‌ها و این جانبازی‌ها، احساس ضرورت دفاع از دین در مقابل تهاجم دشمن و نکته دوم، بر اثر خاصیت روزه گرفتن، گرسنگی و تشنگی در راه خدا، به یاد خلق گرسنه و خلق محروم از بندگان خدا افتاده‌اند.

 

مسئله محرومیت، بخش عظیمی از قشر آبرومند کشور را دربر گرفته

 ما در یک شرایطی هستیم که مسئله محرومین دیگر در یک قشر خاصی به‌عنوان قشر مسکین و درمانده که قدرت تأمین زندگی را ندارد، خلاصه نمی‌شود؛ امروز مسئله محرومیت در کشور و جامعه ما، بخش عظیمی از اقشار آبرومند ما را فراگرفته است؛ وقتی به فاصله یک شبانه‌روز در این استان، 700 کارگر بیکار می‌شوند؛ مسئله رکود و بیکاری مثل یک اختاپوس و بلای خانمان‌سوز به جان این مردم افتاده است.

 حدود 10 میلیون بیکار سر سفره افطار چطور با خانواده خود روبرو می‌شوند؟

 این‌که شما تصویر کنید یک آدمی که شش ماه است حقوقش را نگرفته و بعد هم بیکار شده، این سفره افطاری و سحری این شب‌ها و روزهای ماه رمضانش چه وجود دارد؟ با زن و بچه‌اش چگونه مقابل می‌شود؟ لذا مقام معظم رهبری می‌فرماید پیش از آن‌که این آدم بیکار در برابر زن و فرزند خودش خجالت بکشد و در برابر خانواده بی‌آبرو بشود، این نظام و ما خجالت می‌کشیم که ما زنده‌ایم و این جمعیت، 7 میلیون و بعضی هم گفته‌اند 10 میلیون بیکار در این مملکت؟ یعنی 10 میلیون آدم یا 7 میلیون آدم چطور با زن و بچه‌اش در سر سفره سحری و افطاری ملاقات می‌کند؟

 بخشی از فسادهای اخلاقی از محرومیت نشأت می‌گیرد

 این واقعاً یک مشکل طاقت‌فرسا شده امروز برای این کشور و جامعه ما، توجه به این محرومین؛ ازیک‌طرف در این محرومیت‌ها، خواه‌ناخواه مولد آسیب‌های اجتماعی هم هست، بخشی از آسیب‌های اجتماعی ما تا آنجایی که مسئله انسان خریدن و خودفروشی انسان‌ها  مطرح می‌شود در فساد اخلاق، به خاطر این مشکلات و به خاطر این ناروایی‌هاست که عرصه اقتصاد، جامعه ما را گرفته است.

اینجا جایی نیست که بگوییم فقط دولت جلو بیفتد، این مسئله همه ماست که بیاییم در عرصه و فعالیت کنیم؛ یعنی ازیک‌طرف آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی به جایی رسیده است که رهبر این نظام، ولی امر مسلمین دقیقاً می‌گوید «من ولنگاری فکری احساس می‌کند»؛ این‌که رهبر تعبیر می‌کند از جریان فرهنگی و در جریان اخلاقی، «ولنگاری فرهنگی»، این ولنگاری فرهنگی، یک ارزیابی و یک جمع‌بندی از سوی رهبر معظم انقلاب از همه مدیریت‌های فرهنگی کشور از شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته تا وزارت ارشاد است

نتیجه صرف بودجه‌های کلان به اسم فعالیت فرهنگی، «ولنگاری فرهنگی» شده است

یعنی جمع‌بندی از این مدیریت‌ها این است که این مدیریت‌ها چه کرده‌اند؟ دو روز دیگر سالگرد حکم امام برای ستاد انقلاب فرهنگی و سالگرد تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است؛ مسؤولین نظام در طول این مدت چه در این دولت و چه در دولت‌های دیگر نشسته‌اند با هم فکر کنند در جهت ارتقاء فرهنگی این کشور و براندازی نارسایی‌های فرهنگی ولی درعین‌حال، نتیجه این سال‌ها شورای عالی انقلاب فرهنگی و نتیجه این همه مدیریت‌های فرهنگی و صرف بودجه‌های کلان با این وضعیت اقتصادی کشور با عنوان فرهنگی، جمع‌بندی رهبر انقلاب به اینجا رسیده است که کشور دچار ولنگاری فرهنگی است

تا پدافند فرهنگی موفق نداشته باشیم، فرهنگ‌ساز نخواهیم بود

و برحسب تحلیل مقام معظم رهبری در این ملاقاتی که با نمایندگان مجلس دهم داشتند، این مسئله ولنگاری فرهنگی هم در حوزه فرهنگ‌سازی است هم در حوزه پدافند فرهنگی است؛ برادران، خواهران، ما در این کشور تا در عرصه پدافند فرهنگی و پیشگیری از ناهنجاری‌ها، بی‌حجابی‌ها، شهوت‌رانی‌های بی‌بند و بارانه، ولگردی‌های نسل جوان، تا وقتی درصدد پیشگیری این به‌عنوان پدافند فرهنگی موفق نشویم، قدرت فرهنگ‌سازی نداریم.

مشکلات فرهنگی و اقتصادی ما ناشی از «جدی نگرفتن» راهبردهای رهبری است

 مدیریت فرهنگی جامعه ما در تمام این مدت، جمع‌بندی و ارزیابی‌اش برای رهبر انقلاب به اینجا رسیده که خلاصه به ولنگاری فرهنگی دچار شده‌ایم؛ راه‌حل این مشکلات چیست؟ این مشکل فرهنگی و آن‌هم مشکل اقتصادی، حل این مشکلات یک‌چیز است، اصلاً مشکل کجاست؟ چرا ولنگاری فرهنگی به وجود آمده است و چرا این همه آسیب اقتصادی، این همه گرفتاری‌های رکود و بیکاری‌ها و مشکلات اقتصادی در جامعه ما است؟ مشکلش فقط یک جاست و آن این‌که راهبرد و رهنمود رهبر را از اول ما جدی نگرفتیم.

 نه مسؤولین جدی گرفتند و نه مردم، جدی نگرفتند راهبرد رهبر را، چقدر رهبر تهاجم فرهنگی گفت؟ چقدر رهبر شبیخون فرهنگی گفت؟ چقدر رهبر ناتوی فرهنگی گفت؟ ناتوی فرهنگی میدانید یعنی چه؟ ناتو یک جریان و پیمان نظامی هست در دنیا و در روی کره زمین که یک عده کشورهای پیشرفته، همه توان و قدرت نظامی و دفاعی خودشان را یکجا ریختند برای این‌که دنیا را بچاپند و هر نقطه خلاف را سرکوب کنند و مقام معظم رهبری فرمودند ناتوی فرهنگی.

  یعنی تمام جریان کفر و الحاد در روی کره زمین، همه امکاناتش را در طی یک پیمان جمعی و همگانی بسیج کرده برای این‌که دین را براندازی کند و فرهنگ دین را براندازی کند، این معنای ناتوی فرهنگی است؛ تهاجم فرهنگی گفت، تکان نخوردند، شبیخون فرهنگی گفت، نشنیدند، ناتوی فرهنگی گفت، جدی نگرفتند، خب این جدی نگرفتن حرف‌های رهبری این است که ارزیابی رهبر شده ولنگاری فرهنگی.

  بعد از سه سال، اقدام مؤثری در اقتصاد مقاومتی صورت نگرفته است

  در مسئله اقتصاد هم همین است، در مسئله اقتصاد هم از سه سال پیش مقام معظم رهبری اصرار دارند روی اقتصاد مقاومتی، مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی را فرمودند، راهکارهای اقتصاد مقاومتی را فرموده‌اند، در مملکت این همه اقتصاددان، یک اقتصاددان سر در نیاورده است که بگوید این مؤلفه‌ها و راهکارها درست نیست، همه قبول کردند اما درعین‌حال، چه کردند در اقتصاد مقاومتی؟

کار به‌جایی رسید که مقام معظم رهبری فرمودند دیگر حرف زدن فایده ندارد، می‌گویند قرارگاه اقتصاد مقاومتی، قرارگاه یعنی هرچه توان دارید یکجا جمع کنید با یک فرماندهی واحد، اقتصاد مقاومتی را پیاده کنید، نه جلسه بگیرید و حرف بزنید و هیچ قدمی برداشته نشود.

عدم استفاده از نیروهای اطلاعاتی برای مقابله با قاچاق، جدی نگرفتن حرف رهبری است

 این همه می‌گویند قاچاق، خنجر از پشتی است که اقتصاد مقاومتی دارد می‌خورد و این همه امکانات امنیتی، نظامی، انتظامی در این کشور، یک تصمیم‌گیری برای مقابله با قاچاق انجام نگیرد که منافع بادآورده یک عده سودجوی دزد مسلک در این مملکت که با خون قشر کارگر و بیکاری کارگر می‌خواهند کاسبی کنند، جلوی این‌ها را بگیرد، این اقدام نکردن در اقتصاد مقاومتی است، جدی نگرفتیم حرف رهبر را.

  برادران و خواهران، این‌که من می‌گویم جدی نگرفته‌ایم تعارف نیست، تعریف و تجلیل رهبری نیست، آن‌طور که برخی خناس ها در شبکه‌های اجتماعی و پایگاه‌های اطلاعاتی خود می‌گویند، تملق و چاپلوسی از رهبر نیست، این یک تجربه جدی در این مملکت است، شما ببینید هرکجا مردم دنبال راهبرد و رهنمود رهبری راه افتادند و عمل کردند، در کنارش حتی به‌اندازه یک خردل آسیب و ضرر وجود نداشت، از اول رهبر گفتند که شما مشکلات اقتصادی را در خودتان حل کنید، حلش را در خودتان ببینید، به بیرون نبینید.

  آخر برجام را دیدید، لااقل حالا برگردید و حرف رهبری را قبول کنید

  شما در بیرون دیدی، گفتید راه‌حل مشکلات اقتصادی با تنظیم سیاست خارجی و تنش‌زدایی در عرصه بین‌المللی است، رفتید دنبالش، دو سال هم کار کردید، به رذل‌ترین و شیطان‌ترین خلق خدا هم دست دادید، آخرش را هم دیدید برجام چه شد، لااقل حالا برگردید، قبول کنید حرف رهبر را، آقا یک تجربه جدی این کشور است؛ 27 سال رهبری این رهبر، جریان و بنیه دفاعی این کشور را مدیریت کرده، ما در بنیه دفاعی کجا بودیم و امروز کجا هستیم؟ صنایع دفاعی ما در چه اوجی است؟ این در سایه رهبریِ رهبری است که فرمانده کل قوا بوده.

  تمجید از تولیت آستان قدس از فراهم شدن امکان زیارت برای محرومان

  در همین شهر خودمان، مقام معظم رهبری، دو سه ماه پیش یک منشور صادر کردند برای آستان قدس و راهبرد و رهنمود دادند به‌وسیله تولیت محترم و عزیزان خدمتگزار، فرمان رهبری امتثال شد به فاصله دو ماه، دو ماه و نیم، چه آثار و چه خواصی، آدمی که در همه عمرش گنبد و گلدسته امام رضا را در آینه تلویزیون می‌دید و آرزو داشت و نرسیده بود، از اقصی نقاط کشور بسیج شدند برای زیارت امام رضا با همین امکانات.

  بررسی محرومین و برنامه‌های محرومیت‌زدایی در شهر حتی در اقصی نقاط کشور که امیدواریم این مسئله جریان زیارت از دروازه‌های کشور خارج بشود، محرومین و شیعیان دل‌سوخته پاکستان، افغانستان و همسایگان ما را هم فرابگیرد و این یک راهبرد رهبری بود، دو ماه، دو ماه و نیم عمل شد و نتیجه‌اش چه شد

این تجربه است، سه سال دارد می‌گوید اقتصاد مقاومتی، هم راهکار داده و هم مؤلفه داده است، یک‌قدم برداشته نشده در اجرای راهکارها و مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری فرمودند، بیایند گزارش بدهند و بگویند این مؤلفه‌ها و راهکارهایی که فرمودند، این اندازه‌اش را عمل کردیم، این نیست که فردا چهارتا خناس نابکار بخواهند در شبکه‌های اجتماعی بخواهند بگویند در مقام تملق از رهبری این حرف‌ها زده می‌شود، این تجربه است، این تجربه عملی است، چشم باز کنید و این تجربه عملی را ببینید.

   نمایندگان مجلس به دنبال نسخه‌های پوسیده اقتصاد غرب نروند

 وقتی یک همچین رهبر حکیمی روی همه‌چیز طرح دارد، راهبرد دارد، ما چرا دنبال سرش راه نیفتیم؟ این نمایندگان مجلس بدانند، از هر جناحی، از هر بلوکی و از هر تباری از این مردم رأی گرفتند و رفتند به مجلس، این مردم مقلد این رهبرند و رهبر این مردم در مدیریت این کشور در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی این رهبر هست و باید حکمت‌ها و راهبردهایشان در این مملکت اجرا شود. «تکبیر»

  نمایندگان مجلس به خاطر گرایش سیاسی‌شان دنبال یک نسخه پوسیده غربی و یا یک اندیشه متعفن کارشناس از غرب برگشته نروند، راهبردهای رهبر را اجرا کنند، این خواسته مردم است.

 

آیت‌ا... علم‌الهدی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه مشهد: مقابله با بی حجابی، کلیدواژه امنیت اجتماعی است

روزنامه شهرآراء مورخ شنبه 95/2/4

آیت‌ا... علم‌الهدی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه مشهد: مقابله با بی حجابی، کلیدواژه امنیت اجتماعی است

در خطبه‌های عبادی‌سیاسی نمازجمعه این هفته مشهد که با حضور پرشور خیل عظیم زائران و مجاوران بارگاه منور و ملکوتی امام‌رضا(ع) و به امامت آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی برگزار شد، به موضوعات بسیار مهمی اعم از نقش نیروی انتظامی در مقابله با فسادهای اخلاقی و اجتماعی و همچنین جایگاه والای امیرالمومنین حضرت‌علی(ع) ازسوی خطیب جمعه این شهر پرداخته شد.
به‌گزارش خبرنگار شهرآرا، نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی و امام‌جمعه مشهد با اشاره به تخریب‌هایی که ازسوی برخی مسئولان درخصوص مقابله با فسادهای اخلاقی نسبت به نیروی انتظامی می‌شود، گفت: این سوال اینجا پیش می‌آید که درصورتی‌که نمی‌توانید معیشت مردم را اداره کنید، چرا می‌خواهید با ضربه‌زدن به فرهنگ جامعه خلأ مدیریتی خود را پر کنید؟
آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی با ابرازتاسف از اینکه چه معنایی دارد که بعضی‌ها در برخی مسئولیت‌ها می‌آیند و از فساد حمایت کرده و حرکت‌های خوب نیروی انتظامی را تخطئه می‌کنند، تصریح کرد: حالا که یک‌نهاد مقدس در جمهوری اسلامی به فکر انجام رسالت خود افتاده است، چرا برخی مسئولان باید مانع آن شوند؟

بی‌حجابی، کلیدواژه فساد اقتصادی و اخلاقی است
وی همچنین با طرح این سوال که اگر دزد و آدم‌کش را گرفتند، دخالت در زندگی عمومی مردم است، تصریح کرد: این دخالت در زندگی مردم نیست، بلکه مقابله با فساد است و برخی برای اینکه یک قشر لائیک و بی‌مذهب را دنبال خود داشته باشند، از فساد حمایت می‌کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بی‌حجابی کلیدواژه فساد اقتصادی و اخلاقی است، افزود: وقتی بنا شد زن و دختر جوانی با کشف حجاب خود را درمعرض نمایش بگذارد، آن‌گاه فساد اخلاقی توسعه پیدا می‌کند.
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی ادامه داد: درهمین‌راستا از نیروی انتظامی غیور و دلاور به‌عنوان مسئول امنیت اجتماعی تشکر می‌کنیم که به این عرصه وارد شده است.

انتقاد از ورود شرکت مدلینگ ایتالیایی
درزمینه طراحی لباس‌های ایرانی
آیت‌ا... علم‌الهدی همچنین با اشاره به ورود یک شرکت مدلینگ ایتالیایی برای انجام امور طراحی لباس در کشور، ابراز نگرانی کرد و گفت: این همان ارتباطات با دنیایی است که می‌گویند عده‌ای بیایند در این مملکت و روی پوشاک هرزگی سرمایه‌گذاری کنند؟
وی همچنین این سوال را مطرح کرد که آیا مردم ما که در همه عرصه‌های علمی پیشرفته هستند، در طراحی لباس، فکر و ایده ندارند که یک شرکت مدلینگ ایتالیایی بیاید و برای آن‌ها طرح ‌دهد؟
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با بیان اینکه بصیرت دینی مردم ما اجازه این حرکت‌ها را در جامعه نخواهد داد، متذکر شد: مردم ما سربند یامهدی(عج) و یافاطمه(س) را روی پیشانی‌هایشان نوشتند و زیر باران آتش رفتند تا عزت و عصمت زهرا(س) را در این مملکت نهادینه کنند.

نگفته‌ام بی‌حجابی بدتر از اختلاس است
عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه‌ بنده نگفته‌ام بی‌حجابی بدتر از اختلاس است، بیان کرد: فساد اخلاقی و اقتصادی وابسته یکدیگرند و کلیدواژه این‌ها بی‌حجابی است.
آیت‌ا... علم‌الهدی اضافه کرد: اخلاق از اینجا فاسد می‌شود که حوزه غریزه جنسی جامعه گسترش یابد و کلیدواژه این هم بی‌حجابی است و کلیدواژه امنیت اجتماعی، مقابله با بی‌حجابی است که البته عنوان آن حجاب‌ اجباری نیست.
عضو مجلس خبرگان رهبری فساد اخلاقی را علت به‌وجودآمدن فساد اقتصادی دانست و بیان کرد: نقطه مصرف انسان‌هایی که در جریان توسعه ثروت و قدرت به‌دنبال فساد اقتصادی هستند، عرصه توسعه فساد اخلاقی است.

حضرت‌علی(ع)؛ بزرگ‌ترین قهرمان مبارزه ضدفساد اخلاقی و اقتصادی
امام‌جمعه مشهد همچنین با تبریک فرارسیدن میلاد امام‌علی(ع) اذعان کرد: پیامبر در حدیثی درخصوص امام‌علی(ع) فرمودند مؤمنان تو را دوست داشته و منافقین نسبت به تو کینه‌ دارند.
وی یادآور شد: این توسعه در قدرت و ثروت نیز جز با فساد اقتصادی ممکن نیست. درنتیجه علی(ع) بزرگ‌ترین قهرمان مبارزه ضد فساد اخلاقی و اقتصادی است.
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی تاکید کرد: فساد اقتصادی و اخلاقی در جامعه سنگر جنگ با حضرت‌علی(ع) است و درنتیجه عنصری نمی‌تواند به این دو فساد آلوده باشد و ادعای عشق به امیرالمومنین(ع) را بکند که باید گفت دوستی با حضرت‌علی‌(ع) لازمه‌اش مبارزه با این دو فساد
است.
وی اظهار کرد: در هشت جای قرآن در مقام تبیین نعمت‌های بهشتی، ذات مقدس پروردگار، اتکا را جزو نعمت‌های بهشتی معرفی می‌کند و غالبا در مقام تبیین نعمت‌های بهشتی، ذات پروردگار مسئله متکی‌بودن را به‌عنوان نقطه برجسته یا نقطه کمال و ختم نعمت‌ها مشخص می‌کند.
آیت‌ا... علم‌الهدی مطرح کرد: در سوره الرحمن آیه۵۴ آمده است بهشتیان میوه‌های بهشتی را می‌توانند در وضعیت تکیه‌زدن بچینند، درمورد دیگری از سوره الرحمن نیز همین مضمون آمده و همچنین در سوره واقعه از بهشتیان باعنوان مقربین یاد شده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در سوره مبارکه انسان می‌فرماید: بهشتیان بر اریکه‌ها تکیه زده‌اند و سرما و گرمایی احساس نمی‌کنند، افزود: ذات مقدس پروردگار در این آیات تکیه‌زدن و متکی‌بودن بر اریکه را به‌عنوان نعمت و به‌عنوان نقطه امتیاز زندگانی بهشتی
معرفی می‌کند.
امام‌جمعه مشهد خاطرنشان کرد:زندگانی دنیا چه برای اهل دنیا و چه برای اهل آخرت، آمیخته با اضطراب و نگرانی است. آن‌هایی که در این زندگی اهل دنیا هستند و در توسعه قدرت و لذت هستند، زندگی این‌ها در نگرانی است. خاصیت زندگانی دنیا این است که هر چه امکانات مادی افزایش بیابد، بر نگرانی و اضطراب افزوده
می‌شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با بیان اینکه‌ زندگانی دنیا برای اهل آخرت هم با اضطراب آمیخته است، خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین ویژگی بهشت، آرامش و نفی اضطراب و نگرانی بوده و آنجا اطمینان کامل حاصل است.

 

خبرگزاری فارس مورخ شنبه 95/02/04

آیت‌الله علم الهدی:برخی با تخطئه نیروی انتظامی می‌خواهند خلاء مدیریتی خود را پر کنند

 

امام‌ جمعه مشهد با انتقاد از حرکت‌های تخریب‌کننده علیه نیروی انتظامی گفت: اگر نمی‌توانید معیشت مردم را اداره کنید، چرا می‌خواهید با ضربه زدن به فرهنگ جامعه خلاء مدیریتی خود را پرکنید؟

آیت‌الله علم الهدی امام‌جمعه مشهد مقدس در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تبریک میلاد امام علی(ع)، با اشاره به حدیثی از پیامبر(ص) در وصف آن حضرت، گفت: پیامبر در خصوص امام علی(ع) فرمودند مؤمنان تو را دوست دارند و منافقین نسبت به تو کینه‌ دارند.

علم الهدی افزود: دلیل این دشمنی این است که کافر و منافق محور وجودش همین زندگی دنیاست و به خدا اعتقادی ندارد، این توسعه در قدرت و ثروت نیز جز با فساد اقتصادی ممکن نیست، در نتیجه علی(ع) بزرگ‌ترین قهرمان مبارز ضد فساد اخلاقی و اقتصادی است.

امام‌جمعه مشهد تأکید کرد: فساد اقتصادی و اخلاقی در جامعه جنگ با حضرت علی(ع) است، در نتیجه عنصری نمی‌تواند به این دو فساد آلوده باشد و ادعای عشق به امیرالمؤمنین(ع) را بکند، باید گفت دوستی با حضرت علی(ع) لازمه‌اش مبارزه با این دو فساد است.

وی تصریح کرد: انسان‌هایی که در جریان توسعه ثروت و قدرت به دنبال فساد اقتصادی هستند، آنگاه نقطه مصرف آنها در عرصه توسعه فساد اخلاقی است، چراکه فساد اخلاقی علت به وجود آمدن فساد اقتصادی است.

علم الهدی خاطرنشان کرد: عناصر شیطان مسلکی که می‌خواهند سنگ مبارزه با فساد اخلاقی و بی‌حجابی را بکوبند، آنگاه در دستگاه‌های اطلاع‌رسانی خود با دروغ بستن این نکته را عنوان کردند که بنده گفتم بی‌حجابی بدتر از اختلاس است، اما درحالیکه چنین جمله‌ای از بنده صادر نشده است.

مقابله با بی‌حجابی بزرگ‌ترین کلیدواژه امنیت اجتماعی است

وی یادآور شد: بی‌حجابی کلیدواژه فساد اقتصادی و اخلاقی است، وقتی بنا شد زن و دختر جوانی با کشف حجاب خود را در معرض نمایش بگذارد، آنگاه فساد اخلاقی توسعه پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: بزرگ‌ترین کلیدواژه امنیت اجتماعی مقابله با بی‌حجابی است، لذا از نیروی انتظامی غیور و دلاور به‌عنوان مسئول امنیت اجتماعی تشکر می‌کنیم که به این عرصه وارد شده است.

امام‌جمعه مشهد در ادامه با انتقاد از حرکت‌های تخریب‌کننده علیه نیروی انتظامی، تأکید کرد: چه معنایی دارد که بعضی‌ها در برخی مسئولیت‌ها می‌آیند و از فساد حمایت می‌کنند و حرکت نیروی انتظامی را تخطئه می‌کنند؟ این دخالت در زندگی مردم نیست، بلکه مقابله با فساد است، حالا که نمی‌توانید معیشت مردم را اداره کنید چرا می‌خواهید با ضربه زدن به فرهنگ جامعه خلاء مدیریتی خود را پرکنید؟ حالا که یک‌نهاد مقدس در جمهوری اسلامی به فکر انجام رسالت خود افتاده است، چرا برخی از مسئولان باید مانع آن شوند؟

وی ادامه داد: مردم ما در همه عرصه‌های علمی پیشرفته هستند، اما آیا ما در طراحی لباس، فکر و ایده نداریم که یک شرکت مدلینگ ایتالیایی بیاید و برای ما طرح ‌دهد؟ این همان ارتباطات با دنیایی است که می‌گویند که عده‌ای بیایید در این مملکت و روی پوشاک هرزگی سرمایه‌گذاری کنید؟

علم الهدی خاطرنشان کرد: مردم ما خون و جان دادند تا عده‌ای وزیر و وکیل شوند و این کارها را بکنند؟ این مردم یا مهدی(عج) و یا فاطمه(س) را روی پیشانی‌هایشان نوشتند و زیر باران آتش رفتند تا عزت و عصمت زهرا(س) را در این مملکت نهادینه کنند، بصیرت دینی مردم ما اجازه این حرکت‌ها را در جامعه نخواهد داد.

 

خبرگزاری مهر مورخ شنبه 95/02/04

امام جمعه مشهد:مسئولانی که قادر به تامین معیشت مردم نیستند فرهنگ را نابود نکنند

 

امام جمعه مشهد گفت:آن دسته از مسئولانی که نمی توانند معیشت مردم را تامین کنند چرا با مخالفت در راستای مقابله با بی حجابی و فساد به فرهنگ مردم ضربه می زنند و آن را به نابودی سوق می دهند؟

آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه که در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی(ع) برگزار شد با اشاره به طرح مبارزه با فساد و بدحجابی اظهار کرد: عده ای با طرح مبارزه با فساد و بدحجابی مخالفت می کنند تا یک مشت لاابالی از آنها رضایت داشته باشند و این طرز فکر برای فرهنگ اسلامی مخرب است.

وی خطاب به مخالفان طرح مبارزه با بدحجابی گفت: قانون امر به معروف و نهی از منکر با همت این مجلس عزیز و عظیم حزب الهی تصویب شد اما عده ای جرات نکردند آن را ابلاغ کنند که این کار توسط رئیس مجلس صورت گرفت.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه بی حجابی کلیدواژه فساد اخلاقی و اقتصادی است افزود: مبارزه با بی حجابی به معنای حجاب اجباری نیست.

امام جمعه مشهد افزود: بنده از نیروی انتظامی غیور و دلاور که با کمال قدرت در این عرصه وارد شده است تشکر می کنم زیرا مسئول امنیت اجتماعی نیروی انتظامی است اما باید در این عرصه آیین نامه مدون داشته باشد.

وظیفه برخورد با مفاسد اخلاقی با کیست؟

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به سخنان برخی مسئولان که ورود نیروی انتظامی به این مسئله را نادرست می دانند، ادامه داد: در ساختار این نیرو، معاونت امنیت اجتماعی وجود دارد، اگر برخورد با مفاسد اخلاق توسط نیروی انتظامی غیرقانونی است چرا در آن معاونت امنیت اجتماعی وجود دارد؟

وی گفت: قابل قبول نیست که برخی از مسئولان برای اینکه یک قشر لامذهب را دنبال خود یدک بکشند از فساد حمایت کرده و این حرکت نیروی انتظامی را تخطئه می کنند!

امام جمعه مشهد با بیان اینکه عده ای این کار را دخالت در زندگی مردم می دانند افزود: اگر دزد و آدم کٌش را از خیابان ها جمع کردند و آنان را گرفتند، دخالت در زندگی مردم است؟

آیت الله علم الهدی گفت: شما با این حرف ها قصد دارید چه کسانی را به دنبال خود راه بیندازید و به چه جریان هایی متصل شوید؟

وی متذکر شد: آیا نمازگزاران و مردم متدین اهل عبادت از این حرف های شما خوششان می آید یا یک مشت آدم هرزه که می خواهند خانواده های با عفت را به میدان فساد بیاوردند و آن ها را ابزار خود قرار دهند؟

بی حجابی کلید واژه امنیت اخلاقی است

خطیب جمعه مشهد با تکذیب یک جمله که برخی رسانه ها از قول وی آن را منتشر کردند، ابراز داشت: برخی در دستگاه های اطلاع رسانی خود جمله ای را از بنده منتشر کردند با مضمون اینکه بی حجابی از اختلاس بدتر است، بنده همچین جمله ای را نگفتم و در صفحات اجتماعی خود این را کامل توضیح دادم اما معتقدم بی حجابی کلید واژه امنیت اخلاقی است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی بیان کرد: فساد اخلاقی و اقتصادی یک رابطه دو سویه است، انسان هایی که در جریان توسعه ثروت و قدرت به دنبال فساد اقتصادی هستند، نقطه اوج آن عیاشی و تولید فساد اخلاقی است.

وی گفت: فساد اخلاقی و اقتصادی مقابله و سنگر جنگ با علی (ع) است، عنصری نمی تواند به فساد اخلاقی آلوده باشد اما ادعای محبت علی را بکند، با یک ذکر خشک و خالی انسان دوست علی نمی شود.

راه افتادن به دنبال فساد اخلاقی، فساد اقتصادی را در پی دارد

آیت الله علم الهدی افزود: وقتی یک زن و دختر جوانی با کشف حجاب و صورت آرایش کرده، سر و گردن خود را در نگاه مردان هرزه گذاشت فساد اخلاقی توسعه پیدا می کند و انسانی که می خواهد شهوت خود راعملی کند راهی جز آلوده شدن به فساد اقتصادی و اخلاقی ندارد.

امام جمعه مشهد عنوان داشت: اخلاق از انجا فاسد می شود که غریزه جنسی و ارضای آن آنقدر بی بندوبار می شود که هر رهگذری در خیابان در مقام ارضای شهوت قرار بگیرد، آن وقت جامعه مهد فساد شده و کلیدواژه آن بی حجابی است.

طراحی لباس ها اجازه خرید به خانواده های با عفت را نمی دهد

خطیب جمعه گفت: آن هایی که در عرصه فساد اخلاقی حاضرند به دنبال توسعه تجمل و درآمد نیز هستند و به همین دلیل دست به فساد اقتصادی می زنند و برخی عناصر شیطان مسلک نیز از آن طرفداری می کنند.    

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: ما امروز در شرایطی زندگی می کنیم که خانواده های با عفت وقتی می خواهند لباس بخرند می گویند طرح های نانجیب به ما اجازه تهیه لباس مناسب نمی دهد.

قرارداد بستن با شرکت مدلینگ ایتالیایی نابودی فرهنگ را در پی دارد

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به انعقاد قرارداد با شرکت طراحی ایتالیایی گفت: در این ممکلت شما می روید و با یک شرکت مدلینگ ایتالیایی که هنر و تجارتش طراحی لباس است قرارداد می ببندید که برای ما از بلاد کفر لباس طراحی کند؟

خطیب جمعه مشهد ابزار داشت: آیا این درست که یک شرکت مدلینگ ایتالیایی آمده است برای ما طراحی کند؟ ما به چه روزی افتاده و چه وضعی دچار شدیم؟ مردم ما خون دادند و شما امروز وکیل و وزیر شدید که ما مردم این کار را بکنید؟

امام جمعه مشهد گفت: جوانانی که در فناوری هسته ای، نانو و سایر علوم پیشرفت کردند آیا در طراحی لباس اسلامی فکر و مغز ندارند و باید یک شرکت مدلینگ ایتالیایی فرهنگ هرزگی غرب را برای ما ایجاد کند؟

آیت الله علم الهدی افزود: اینها یک واقعیت هایی که باید مردم ما متوجه شوند و بصیرت دینی مردم ما اجازه این هتک حرمت ها را در جامعه نخواهد داد.

آرامش، نقطه امتیاز اهل بهشت

آیت الله علم الهدی در بخش دیگر از سخنانش ضمن ادامه تفسیر سوره انسان ابراز کرد: خداوند هشت بار در قرآن کریم، تکیه زدن، متکی بودن و استراحت بر تخت های بهشتی را به عنوان نعمت و نقطه امتیاز اهل بهشت معرفی می کند.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با طرح این سوال که چرا استراحت و آرامش جزو نعمت های بهشتی است گفت: زندگی در دنیا آمیخته با نگرانی است، آن هایی که اهل دنیا هستند و در توسعه قدرت و ثروت اهتمام می ورزند، دائما نگران هستند زیرا هر چه مال یک شخص بیشتر شود دل مشغولی های او نیز افزایش خواهد شد.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: آن اندازه که اضطراب در زندگی یک خانواده متمکن وجود دارد در زندگی یک خانواده فقیر وجود ندارد و راحت تر زندگی می کنند.

خطیب جمعه مشهد افزود: همچنین اهل آخرت نیز در دنیا دل نگران هستند زیرا نمی دانند که اعمال آن ها مورد رضایت خداوند قرار می گیرد و آیا از عذاب قبر و آخرت در امان هستند، به همین دلیل آنان نیز در دنیا آرامش ندارند.

وی با بیان اینکه اهل بهشت هیچ دغدغه و نگرانی نخواهند داشت گفت: بزرگترین ویژگی بهشت، آرامش و نفی نگرانی است، انسان در استراحتگاه خود در بهشت می نشیند و در آرام ترین وضعیت جسمی قرار می گیرد.

امام جمعه مشهد ابراز داد: انسانی که در دل قدرت زندگی می کند دچار وحشت است زیرا هر لحظه احساس می کند که قرار است این قدرت از او گرفته شود، همچنین یک آدم ثروتمند نیز همچنین نگرانی هایی را دارد اما در بهشت هیچ اضطراب و نگرانی وجود نخواهد داشت.

اعتکاف اوج عبادت و بندگی

آیت الله علم الهدی با بیان حدیثی از پیامبر اکرم(ص)عنوان داشت: هر انسانی دو خانه یکی در بهشت و یکی در جهنم دارد، وقتی انسان ها در بهشت و جهنم قرار می گیرند، خداوند پرده ها را بالا می زند و به اهل بهشت خانه های آنان در جهنم را نشان می دهد و خطاب می رسد اگر در دنیا معصیت پروردگار را انجام می دادید اکنون باید در خانه های جهنمی خود سکونت داشتید.

امام جمعه مشهد خطاب به جوانانی که در اعتکاف به سر می برند گفت: آن آرامشی که در بهشت به انسان مومن می دهند پاداش همین اطاعت کردن و بندگی خداوند در دنیا است و خوشا به حال شما که در بهترین وضعیت سه روز خداوند را عبادت خواهید کرد.

حضرت علی بزرگترین مبارز فساد اقتصادی

وی گفت: پیامبر اسلام  خطاب به حضرت علی(ع) فرمودند، هیچ فردی مومنی نیست که تو را دوست نداشته باشد و هیچ انسان منافق و دشمنی نیز نیست که از تو بغض و کینه نداشته باشد.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: مومن دلداده حق است و به هر که مظهر خداست به او عشق می ورزد، علی در بین موجودات از همه بهتر و رنگ اللهی در او زیاد است.

خطیب جمعه مشهد افزود: در وجه الله بودن علی(ع)، یک پیام تکوینی وجود دارد و آن ولادت علی در میان کعبه است و حضرت علی بزرگترین مبارز در فساد اقتصادی بوده است.

 

 

خبرگزاری رجا نیوز مورخ شنبه 95/02/04

آیت‌الله علم‌الهدی امام‌جمعه مشهد مقدس درخطبه‌های نمازجمعه:فساد اقتصادی و فساد اخلاقی وابسته و ملازم یکدیگرند، کلیدواژه این‌ها هم بی‌حجابی است/ حمایت برخی مسؤولان از بی‌حجابی برای پر کردن خلأ مدیریت اقتصادی کشور است

 

دوستی علی، لازمه‌اش مبارزه با فساد اقتصادی و مبارزه با فساد اخلاقی است، فساد اقتصادی و فساد اخلاقی، یک رابطه دوسویه دارد، هم فساد اخلاقی علت برای فساد اقتصادی است و هم معلول فساد اقتصادی هست؛ انسان‌هایی که در جریان توسعه ثروت و قدرت به دنبال فساد اقتصادی هستند، نقطه مصرف درآمد و سود کلان اقتصادی با فساد درآمده‌شان، عرصه لذت بردن، شهوت‌رانی کردن، عیاشی داشتن و تولید فساد اخلاقی هست.

گروه  سیاسیرجانیوز: امام‌جمعه مشهدمقدس گفتفساد اقتصادی و فساد اخلاقی درواقع وابسته و ملازم یکدیگرند، کلیدواژه این‌ها هم بی‌حجابی است.

به گزارش رجانیوز، آیت‌الله علم‌الهدی  در خطبه دوم نماز جمعه این هفته سوم اردیبهشت‌ماه مشهد در حرم امام رضا(علیه‌السلام)، با اشاره به میلاد امیرالمؤمنین(علیه‌السلام)، گفت: میلاد مسعود مولی‌الموحدین، امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) را به محضر مقدس همه شما عزیزان تبریک و تهنیت عرضه می‌دارم.

 

وجود مقدس پیامبر اکرم درباره امیرالمؤمنین یک حدیث متواتری دارند که تمام فرق اسلامی به‌صورت تواتر این حدیث را نقل کرده‌اند؛ رسول‌الله فرمودند «لا یحبّک إلاّ مؤمنٌ، ولا یُبغضک منافقٌ او کافر»؛ «یا علی، تو را دوست ندارد مگر مؤمن و کینه و بغض تو در دل انسانی نیست مگر منافق و کافر».

 

تحلیل این حدیث بهترین سخن امروز ماست، چرا مؤمن علی را دوست دارد و چرا کافر و منافق نسبت به علی کینه دارد؟

یک وقت منافق و کافر به علی عقیده و ایمان ندارد، خب لازمه نفاق و کفر است اما چرا دشمنی با علی؟ چرا بغض با علی؟ اما مؤمن که فرمود لا یحبک الا مؤمن، چون مؤمن دل داده خداست، مؤمن دلداده حق است و مؤمن به هرچه مظهر خداست، هر موجودی سبقه و رنگ خدایی دارد، به او عشق می‌ورزد.

 

امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) در بین همه موجودات، سبقه عبودیت و بندگی خدا در او کامل‌تر است و رنگ الهی در او بیشتر تا جایی که علی را «وجه الله» قرار داده چون مؤمن عاشق و دلداده حق به خدا دل‌بسته است لذا وجه الله را دوست دارد؛ در این وجه الله بودن امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) به‌عنوان مظهر پروردگار، یک پیام تکوینی ذات مقدس پروردگار داده و آن پیام تکوینی خدا، ولادت امیرالمؤمنین در میان کعبه است.

 

مادر ماجده مولا (علیه‌السلام) درحالی‌که حامله و باردار بود وارد مسجدالحرام شد، مشغول طواف شد، دقیقاً به نقطه‌ای رسید که پشت در کعبه، این‌طرف قرار گرفت، هیچ راهی به درون کعبه نبود، ناگهان درد بر او مستولی شد، دنبال پناهگاهی می‌گشت، قدرت قدم از قدم برداشتن نداشت که از مسجد خارج شود، همین‌طور مستأصل ناچار مانده بود که چه کند، صدای انفجاری فضای مسجدالحرام را گرفت، گردوغبار غلیظی در برابر دیدگان نمودار شد، دیوار کعبه شکافته شد و این خانم که برای خودش داخل کعبه را یک پناهگاه ملکوتی احساس می‌کرد، داخل کعبه شد و شکاف دیوار به هم آمد.

 

مردم ریختند، چه شده؟ چرا این شکاف به وجود آمد و این زن داخل شد، چرا شکاف به هم آمد، نکند بر سر او یک بلایی بیاید، ابوطالب را خبر کردند، بنی‌هاشم آمدند در کعبه را باز کنند و وارد کعبه شوند، هرچه کردند در باز نشد، با فشار جمعیت و با اعمال عملیات لازم حتی در شکسته نشد، انگار در به‌صورت یک فولاد غیرقابل نفوذ درآمد که حتی قابل شکسته شدن هم نیست، و همه مردم مکه ریختند در مسجدالحرام، در خانه‌های مکه کسی باقی نماند مگر به مسجدالحرام آمد.

 

این‌یک مسئله‌ای است، راز و رمز الهی است «آن نه خالست و زنخدان و سر زلف پریشان، که دل اهل نظر برد که سریست خدایی»، سه شبانه‌روز گذشت، صدای انفجار دوم در فضای مسجدالحرام پیچید به‌طوری‌که مردم وحشت‌زده به اطراف گریختند، از همان نقطه شکاف به وجود آمد، این خانم بیرون آمد درحالی‌که قنداقه‌ای را روی دست داشت؛ ابوطالب جلو آمد، قنداقه را از دست همسرش گرفت، چه صورت زیبایی، چه چهره نمکین، جالب و آسمانی، همه حسن‌ها در او جمع است اما با یک اشکال که چشم‌ها بسته است و باز نمی‌شود.

 

از بالای آسمان دو برگ بر روی این قنداقه افتاد، «خصصتما بالولد الزکیی، الطاهر المطهر الصفیی، و اسمه من شامخ العلیی، علی الشتبق من العلیی»، نام این نوزاد مشخص شد اما چرا چشمش را باز نمی‌کند؟ نکند او نابینای مادرزادی است، مشکلی در چشم او وجود دارد؛ ابوطالب سراسیمه، پیغمبر اکرم از در مسجدالحرام وارد شدند، ابوطالب برادرزاده عظیم و عزیز قدسی خود را دید، قنداقه نوزاد را به دست برادرزاده داد شاید برادرزاده حکیم، نکته و رمز این بسته بودن چشم‌ها آشنا بشود، همین‌که قنداقه به دست رسول‌الله رسید، چشمان نازنین و نورانی این وجود مقدس به جمال آسمانی پیغمبر باز شد، شروع کرد قرانی که سه سال بعد بر پیغمبر نازل می‌شود و هنوز بر پیغمبر نازل نشده، قران را خواندن.

 

«بِسمِ اللّه الرَّحمنِ الرَّحیمِ، قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ؛ الَّذینَ هُمْ فی‏ صَلاتِهِمْ خاشِعُونَ...»، تا آیه دهم این نوزاد با زبان عربی فصیح آیات قرآن را تلاوت کرد؛ این یک پیام تکوینی از طرف خداست که این وجه الله است؛ یک مولود آسمانی است، یک موجودی است دارای سبقه الهی لذا «لا یحبّک إلاّ مؤمنٌ»، دوست ندارد تو را مگر مؤمن.

 

اما از آن‌طرف، «... لا یُبغضک منافقٌ او کافر»، دشمن تو هم نیست مگر منافق یا کافر؛ چرا منافق و کافر دشمن علی است؟ علی را قبول ندارد، نداشته باشد اما چرا دشمن علی؟ چرا بغض علی؟ چون کافر و منافق به خدایی معتقد نیست، معادی را باور ندارد، کافر و منافق محور وجود و هستی‌اش همین زندگی دنیاست، قدرت بیشتر، ثروت بیشتر، لذت فراوان‌تر، این قدرت، ثروت و لذت هم به هر وسیله‌ای پیدا بشود، توسعه در قدرت و لذت و ثروت جز با فساد اقتصادی و فساد اخلاقی ممکن نیست و علی بزرگ‌ترین قهرمان مبارز ضد فساد اقتصادی و ضد فساد اخلاقی هست.

 

کسی که فساد اخلاقی و فساد اقتصادی دارد نمی‌تواند محب امیرالمؤمنین باشد

لذا منافق و کافری که فساد اقتصادی و فساد اخلاقی ابزار دنیاپرستی است که محور زندگی او هست، این می‌شود دشمن علی، این بغض به امیرالمؤمنین دارد و کینه به وجود اقدس مولا امیرالمؤمنین را دارد؛ برادران و خواهران، این را بدانید، فساد اقتصادی و فساد اخلاقی، نقطه و سنگر جنگ با علی است، مقابله با امیرالمؤمنین است، عنصری نمی‌تواند به فساد اقتصادی آلوده باشد، به فساد اخلاقی آلوده باشد و درعین‌حال، ادعای محبت امیرالمؤمنین بکند، ادعای عشق امیرالمؤمنین کند، با یک ذکر خشک‌وخالی و حلقه ورد شیطانی که آدم دوست علی نمی‌شود.

 

دوستی علی، لازمه‌اش مبارزه با فساد اقتصادی و مبارزه با فساد اخلاقی است، فساد اقتصادی و فساد اخلاقی، یک رابطه دوسویه دارد، هم فساد اخلاقی علت برای فساد اقتصادی است و هم معلول فساد اقتصادی هست؛ انسان‌هایی که در جریان توسعه ثروت و قدرت به دنبال فساد اقتصادی هستند، نقطه مصرف درآمد و سود کلان اقتصادی با فساد درآمده‌شان، عرصه لذت بردن، شهوت‌رانی کردن، عیاشی داشتن و تولید فساد اخلاقی هست.

 

فساد اقتصادی مولد فساد اخلاقی در جامعه است

این‌ها مولد فساد اخلاقی‌اند، آن‌هایی که در عرصه فساد اخلاقی هستند، این‌ها هم با مفاسد اخلاقی به دنبال جمع‌آوری پول به‌عنوان توسعه تجمل و درآمد هستند، این‌ها عامل فساد اخلاقی جامعه بودند، کالای فروشی برای به دست آوردن و توسعه اقتصادی و امکانات مادی خودشان در زندگی قرار بدهند، پس فساد اخلاقی علت فساد اقتصادی است، این دوتا رابطه دوسویه دارند.

 

هیچ‌گاه نگفتم بی‌حجابی بدتر از اختلاس است

بعضی از این عناصر شیطان مسلکی که می‌خواهند این‌ها در یک موقعیتی، یک سنگر مبارزاتی ضد فساد اخلاقی و بی‌حجابی را منکوب کنند، در این دستگاه‌های اطلاع‌رسانی‌شان با دروغ بستن، با افترا زدن، بااینکه بنده گفته‌ام بی‌حجابی بدتر از اختلاس است، شروع می‌کنند سم‌پاشی کردن درحالی‌که چنین جمله‌ای از بنده صادر نشده، خطبه نماز جمعه هم جای دفاع شخصی نیست، در صفحات شبکه‌های اجتماعی من این مسئله توضیح داده‌شده.

 

بی‌حجابی، کلیدواژه فساد اقتصادی و فساد اخلاقی است

فساد اقتصادی و فساد اخلاقی درواقع وابسته و ملازم یکدیگرند، کلیدواژه این‌ها هم بی‌حجابی است؛ بی‌حجابی کلیدواژه هم فساد اقتصادی است، هم فساد اخلاقی است؛ وقتی بنا شد یک زن و دختر جوانی با کشف حجاب، صورت آرایش‌کرده،‌ موی پریشان، گل‌وگردن عریان خودش را در اختیار نگاه‌های زهرآلود مردهای هرزه گذاشت، فساد اخلاقی توسعه پیدا می‌کند و با توسعه فساد اخلاقی، انسان‌هایی که می‌خواهند این شهوت‌رانی تحریک‌شده و این عیاشی‌های به مظهر رسیده با این بی‌حجابی را عملی کنند، راهی جز آلوده شدن به دزدی‌ها، به اختلاس‌ها،‌به رشوه بازی‌ها و جنایت‌های اقتصادی ندارند، این فساد اقتصادی را تولید کرد، این کلیدواژه فساد اقتصادی است ضمن این‌که کلیدواژه فساد اخلاقی هم هست.

 

مقابله با بی‌حجابی، حجاب اجباری نیست

اخلاق ازاینجا فاسد می‌شود؛ وقتی بنا شد حوزه غریزه جنسی یک جامعه آن‌قدر بی‌بندوبارانه گسترش پیدا کرد که هر عنصر بی‌پروایی در رهگذر اطفاء غریزه جنسی مردهای هرزه قرار بگیرد، این جامعه بستر و مهد فساد است و کلیدواژه‌اش شد بی‌حجابی و بزرگ‌ترین کلیدواژه امنیت اجتماعی، مقابله با بی‌حجابی است، مقابله با بی‌حجابی، حجاب اجباری نیست، مقابله با بی‌حجابی، مقابله با یک کلیدواژه فساد اخلاقی، فساد اقتصادی و فساد اجتماعی است.

 

با بی‌حجابی به‌عنوان منشأ فساد اجتماعی مبارزه می‌شود

به‌عنوان یک عاملی که منشأ همه مفاسد هست در کشور در مقام تحقق امنیت اجتماعی باید با بی‌حجابی مبارزه بشود؛ من تشکر می‌کنم از نیروی انتظامی غیور دلاور که با کمال قدرت و طرح و برنامه قاطع در این عرصه وارد فعالیت شده چون مسؤول امنیت اجتماعی نیروی انتظامی است، نیروی انتظامی، رسالتش حفظ امنیت است، در ساختار نیروی انتظامی، معاونت امنیت اجتماعی وجود دارد، اگر امنیت اجتماعی به‌وسیله نیروی انتظامی غیرقانونی و خلاف قانون است، چرا در ساختار این نیرو معاونت امنیت اجتماعی قرارگرفته است.

 

این قانونی است که معاونت امنیت اجتماعی دارد، معاونت امنیت اجتماعی به این جمع‌بندی رسیده برای این‌که فساد را از کشور جمع کند، امنیت اجتماعی به وجود بیاید، باید با بی‌حجابی مقابله کند چون عامل همه این‌ها،‌بی‌حجابی زن‌های لاابالی و بی‌بندوبار است  و باید بجنگد، این یعنی چه که بعضی از عزیزان ما در مسؤولیت‌ها برای این‌که یک قشر لائیک لامذهب را به دنبال خودشان یدک بشکند، می‌آیند از فساد حمایت می‌کنند و از یک حرکت مبارزاتی با فساد نیروی اجتماعی تخطئه می‌کنند.

 

مبارزه با بی‌حجابی دخالت در زندگی عمومی و خصوصی مردم نیست

این دخالت در زندگی عمومی و خصوص مردم نیست، پس اگر دزد را گرفتند، دخالت در زندگی عمومی مردم است؟ اگر آدم کش را گرفتند، این دخالت در زندگی عمومی و خصوصی مردم است؟ وقتی کلیدواژه امنیت اجتماعی مقابله با بی‌حجابی هست و مسؤول امنیت اجتماعی که در این کشور که نیروی انتظامی است، باید آیین‌نامه‌اش را مشخص کند و برحسب او، این کلیدواژه را براندازی کند، این می‌شود غیرقانونی؟ این می‌شود دخالت در زندگی عمومی مردم؟

 

شما این حرف‌ها را می‌زنید، چه کسانی را می‌خواهد دنبال خود راه بیندازید؟ چه عناصری را می‌خواهید برای خود یدک سیاسی بکشید و چه جریانی می‌خواهد از شما حمایت کند؟ از این حرف‌های شما چه کسی خوشش می‌آید؟ این نمازگزارهای نماز جمعه از این حرف‌ها خوششان می‌آید؟ این مردم متدین اهل عبادت و تقوا از این حرف‌ها خوششان می‌آید یا یک‌مشت افراد هوس‌باز هرزه‌ای که می‌خواهند خانواده‌های باعفت را به میدان فساد بیاورند و آن‌ها را ابزار شهوت‌رانی و عیاشی خودشان قرار بدهند، آن‌ها خوششان می‌آید.

 

حمایت برخی مسؤولان از بی‌حجابی برای پر کردن خلأ مدیریت اقتصادی کشور است

شما برای خوشایند آنان این حرف‌ها را می‌زنید؟ برای این‌که آنان از شما راضی بشوند این مسائل را می‌گویید؟ نمی‌توانید معیشت مردم را اداره کنید، در عرصه فرهنگ و اقتصاد جامعه ضربه می‌زنید،‌ به این وسیله می‌خواهید خلأ مدیریتی خودتان را پرکنید که یک‌مشت لاابالی از شما راضی بشوند و یک‌مشت لاابالی از شما خوششان بیاید؟

 

یک نهاد مقدس نظام جمهوری اسلامی به فکر ایفای رسالت خودشان داده، قانون امربه‌معروف و نهی از منکر، چند ماه قبل با همت این مجلس عزیز عظیم حزب‌اللهی نهم تصویب شد و شما حاضر نشدید این قانون را اعلام کنید و ابلاغ کنید،‌رییس مجلس ابلاغ کرد، اجرای این قانون که به‌عنوان اجرای یک جریان قانونی صد در صد هست، در مرحله اول رسالت نیروی انتظامی هست و نیروی انتظامی باید ابزار، آیین‌نامه و روال داشته باشد در اجرای این قانون آن‌وقت بعضی عزیزان مسؤول ما می‌آیند سد راه می‌شوند که چنین قانونی اجرا بشود؟

 

چرا مدلینگ غربی باید لباس جامعه اسلامی را طراحی کند؟

ما امروز در چه شرایطی زندگی می‌کنیم؟ خانواده‌های باعفت در این فروشگاه‌های لباس سر می‌کشند لباس برای خودشان تهیه کنند، می‌گویند طرح‌های نانجیب لباس و پوشاک موجود در فروشگاه‌ها به ما اجازه انتخاب لباس مناسب نمی‌دهد، یک طراح اسلامی قوی برای لباس ترویج نمی‌کنید آن‌وقت هیأت ایتالیایی که می‌آید در این مملکت، شما می‌آیید با یک شرکت مدلینگ، شرکتی که هنر و تجارتش طراحی لباس است قرارداد می‌بندید که او بیاید لباس اسلامی را از بلد کفر برای این مسلمان‌ها طراحی کند؟

 

ما واقعاً فکر نداریم؟ مردم مایی که فناوری نانو دارند، فناوری هسته‌ای را پیش بردند، مردمی که در انواع علوم جوانان باعرضه ما که در همه عرصه‌های علمی و فناوری پیشرفته‌اند، در طراحی لباس اسلامی ما فکر نداریم؟ مغز نداریم که باید طراح ایتالیایی و مدلینگ ایتالیایی بیاید قرارداد ببندد و برای مسلمان‌ها فرهنگ آلوده بزهکاری و برهنگی غرب و اروپا را بیاورد داخل مملکت و طراحی لباس بکند؟ «هیهات مناالذله»

 

حضور شرکت مدلینگ غربی در کشور، سرمایه‌گذاری اقتصادی است یا توسعه فرهنگ هرزگی؟

این هم از ارتباطات اقتصادی ما با دنیایی که می‌گوییم بیاید در این مملکت سرمایه‌گذاری کند، این شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاری آورده‌اید؟ شرکت‌های مدلینگ ایتالیایی را آورده‌اید که سرمایه‌گذاری کند؟

 

طرح پوشاک هرزگی و بی‌بندوباری که در اروپا هست بیاورد در بازار مسلمان‌ها؟ ما به چه روزی باید بیفتیم؟ چه وضع دیگری باید داشته باشیم؟ مردم ما خون داده‌اند، جان داده‌اند شما وزیر و وکیل شده‌اید که این کار را بکنید؟ این بچه‌های ما روی پیشانی‌شان نوشتند یا مهدی ادرکنی، یا فاطمه الزهرا، زیر باران آتش رفتند تا عصمت زهرا در این مملکت پیاده شود نه هرزگی زن ایتالیایی با شرکت مدلینگ ایتالیا.

این‌ها یک واقعیت‌هایی است که بایستی مردم ما متوجه بشوند، هشیار باشند، بیدار باشند، بصیرت دینی مردم ما اجازه این حرکت‌ها را در جامعه ما نخواهد داد

 

 

روزنامه خراسان مورخ شنبه 95/02/04

آیت ا...علم الهدی در خطبه های نماز جمعه مشهد مقدس:بی حجابی کلید واژه فساد اخلاقی و اقتصادی است

امام جمعه مشهد مقدس گفت :توسعه در قدرت و ثروت بدون فساد اخلاقی و فساد اقتصادی ممکن نیست. وی همچنین با تاکید بر این که مبارزه با بی حجابی دخالت در زندگی خصوصی و عمومی مردم نیست این سوال را مطرح کرد که آیا اگر نیروی انتظامی با دزد یا آدم کش برخورد کند در زندگی عمومی مردم دخالت کرده است؟

به گزارش خراسان رضوی، آیت ا...سیداحمد علم الهدی امام جمعه مشهد مقدس در خطبه های نماز جمعه این هفته که در رواق امام خمینی (ره) و دیگر اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به وقایع معجزه گونه میلاد امیرالمومنین علی (ع) ویژگی های برجسته شخصیت این امام همام را برشمرد و اظهار کرد: علی (ع)بزرگ ترین قهرمان مبارزه با فساد اخلاقی و فساد اقتصادی بود؛ بنابراین افرادی که استفاده از این ابزارهای قدرت و ثروت در محور زندگی شان قرار دارد علی (ع) را قبول ندارند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این که فساد اخلاقی و فساد اقتصادی سنگر جنگ با امیرالمومنین علی (ع) است تصریح کرد:نمی توان به فساد اخلاقی و اقتصادی آلوده بود و ادعای محبت امیرالمومنین را داشت در حالی که لازمه محبت امیرالمومنین مبارزه جدی بااین مفاسد در جامعه است .

امام جمعه مشهد با بیان این که فساد اقتصادی و اخلاقی رابطه ای دوسویه با هم دارند تاکید کرد : هرکدام از این ها علت و معلول یکدیگرند به طوری که مفسدان اقتصادی در جریان توسعه ثروت و قدرت خود و رسیدن به سودهای کلان اقتصادی مولد فساد اخلاقی در جامعه هستند و در مقابل نیز عده‌ای  با مفاسد اخلاقی به دنبال جمع کردن پول و ثروت اند و همین افراد درجامعه در صدد هستند تا سنگر مبارزاتی با فساد اخلاقی و فساد اقتصادی را منکوب کنند.

«بی حجابی» کلید واژه فساد اخلاقی و فساد اقتصادی است

آیت ا... علم الهدی با تاکید بر این که خطبه های نماز جمعه جای دفاع از شخص نیست تصریح کرد: در دستگاه اطلاع رسانی شان با دروغ بستن و افترا زدن و با بیان اینکه بنده گفته‌ام بی‌حجابی بدتر از اختلاس است شروع می کنند سم پاشی کردن در حالی که چنین جمله ای از بنده صادر نشده است و این موضوع در شبکه‌های اجتماعی منتسب به بنده توضیح داده شده است،اما فساد اخلاقی و اقتصادی وابسته به یکدیگرند به طوری که «بی حجابی» کلید واژه فساد اخلاقی و فساد اقتصادی است و در مقابل بزرگ ترین کلیدواژه امنیت اجتماعی، مبارزه با بی‌حجابی است .وی تاکید کرد مبارزه با بی حجابی به معنای حجاب اجباری نیست بلکه مقابله با مهم ترین کلید واژه فساد اجتماعی  اخلاقی و اقتصادی است و لازم است در مقام تحقق امنیت اجتماعی با بی حجابی به طور جدی برخورد شود.آیت‌ا... علم‌الهدی همچنین با تقدیر از برنامه های نیروی انتظامی برای مقابله با بی حجابی در جامعه افزود:نیروی انتظامی مسئول تامین امنیت اجتماعی در جامعه است و برای همین منظور در ساختار این نیرو معاونتی با عنوان معاونت امنیت اجتماعی پیش بینی شده تا کلیه اقدامات آن در راستای تکالیف قانونی انجام گیرد.وی اضافه کرد:اکنون معاونت اجتماعی نیروی انتظامی به این جمع بندی رسیده است که برای تامین امنیت اجتماعی جامعه با بی حجابی برخورد کند اما سوال این جاست که چرا برخی از مسئولان برای این که یک قشر لائیک و بی مذهب را با خود همراه کنند این حرکت ضد فساد را تخطئه می کنند و از فساد اخلاقی در جامعه حمایت می‌کنند؟

مبارزه با بی حجابی دخالت در زندگی خصوصی و عمومی مردم نیست

وی همچنین با تاکید بر این که مبارزه با بی حجابی دخالت در زندگی خصوصی و عمومی مردم نیست این سوال را مطرح کرد که آیا اگر  دزد را گرفتند دخالت در زندگی عمومی مردم است؟ اگر آدم کش را گرفتند دخالت در زندگی عمومی و خصوصی  مردم است؟

آیت ا...علم الهدی خطاب به برخی افراد که مخالف مقابله با بی حجابی در جامعه هستند تصریح کرد :چه کسانی از این اقدامات شما  استقبال می کنند و شما برای خوشایند چه جریانی چنین حرف هایی را در جامعه مطرح می کنید ؟شما نمی‌توانید معیشت مردم را مدیریت کنید و در عرصه فرهنگ ضربه وارد می کنید بعد با این کار می خواهید خلاء کم کاری خود را جبران کنید.

وی همچنین با انتقاد از ابلاغ نشدن قانون امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد: نمایندگان مردم در مجلس حزب اللهی نهم قانون امربه معروف و نهی از منکر را تصویب کردند اما شما حاضر نشدید این قانون را ابلاغ کنید تا این که این قانون توسط رئیس مجلس ابلاغ شد در حالی که اجرای این قانون جزو وظایف و رسالت های نیروی انتظامی است و این نیرو برای اجرای آن نیازمند ابزار، امکانات و  آیین نامه هاست. از سوی دیگر نیز برخی مسئولان مانع اجرای این قانون در جامعه می شوند.

امام جمعه مشهد همچنین با انتقاد از طراحی و ترویج نشدن مد و لباس اسلامی به سفر اخیر هیئت ایتالیایی به ایران اشاره کرد و گفت: در حالی که جوانان خوشفکر و توانمند این کشور به فناوری های نانو و هسته ای دست یافته اند شما با یک شرکت مدلینگ ایتالیایی که هنرش طراحی لباس است، قرارداد می‌بندید تا درکشورکفر برای مسلمانان، لباس طراحی کند.

وی خاطرنشان کرد: ارتباطات اقتصادی ما که قرار بود منجر به سرمایه گذاری های مفید در کشور شود نباید در این حوزه ها هزینه شود چرا که مردم این کشور اسلامی از جان و مال خود گذشته اند تا عزت و عصمت زهرا(س) را در این مملکت نهادینه کنند.

وی تصریح کرد: بصیرت دینی مردم ما اجازه این حرکت‌ها را در جامعه نخواهد داد.

 

دیدار آیت‌الله علم‌الهدی با تولیت حرم مطهر امام حسین(ع) در مشهد

خبرگزاری فارس مورخ پنج شنبه 95/1/26

دیدار آیت‌الله علم‌الهدی با تولیت حرم مطهر امام حسین(ع) در مشهد

آیت‌الله علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، در هتل مضیف الامام حسین (ع) مشهد با آقای سید جعفر موسوی تولیت حرم امام حسین (ع) دیدار و گفت‌وگو کرد.

، ظهر امروز در این دیدار که جمعی از روحانیون و علمای مشهد و سرکنسول‌گر عراق در مشهد حضور داشتند، آیت‌الله علم‌الهدی به تولیت حرم امام حسین(ع) و همراهانشان خیر مقدم گفت و برای ایشان در خدمتگزاری به زائرین حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، آرزوی موفقیت کرد

وی ارتباط صمیمانه مسئولان عتبات در عراق و ایران را امری ضروری و لازم برشمرد و از اینکه هتل مضیف الامام الحسین(ع) در مشهد توسط فردی خیر به آستان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اهدا شده است، ابراز خرسندی کرد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: خدمتگزاری به زائرین چه در مشهد مقدس و چه در عتبات عالیات، امری بسیار ارزشمند و ثواب محسوب می‌شود.

آیت‌الله علم‌الهدی در این دیدار گزارشی از وضعیت فرهنگی مشهد و حاشیه این شهر ارائه کرد و بر لزوم خدمت‌رسانی به مناطق محروم و همچنین انجام کارهای فرهنگی در کنار برنامه‌های زیارتی تأکید نمود.

در این دیدار، سید جعفر موسوی تولیت حرم امام حسین (ع) نیز از حُسن استقبال و توجه آیت‌الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و همچنین حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی تقدیر و تشکر کرد و پس از آن حاج علی اکبر انصاری، واقف مضیف الامام الحسین (ع) اظهار امیدواری کرد تا بتواند برای دیگر حرم‌های اهل بیت(ع) درعراق نیز چنین مضیف‌هایی بسازد.

 

ارتقای امنیت اجتماعی و برخورد با قانون‌شکنان از خواسته‌های بحق مردم است

خبرگزاری فارس مورخ چهارشنبه 95/1/25

آیت‌الله علم‌الهدی در دیدار با اعضای شورای قضایی خراسان رضوی:ارتقای امنیت اجتماعی و برخورد با قانون‌شکنان از خواسته‌های بحق مردم است

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: حفظ و ارتقای امنیت اجتماعی و برخورد قاطع با قانون‌شکنان و افرادی که مخل آسایش و آرامش عمومی هستند از خواسته‌های بحق مردم است که باید محقق شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی دادگستری خراسان رضوی آیت‌الله علم الهدی در دیدار با رئیس شورای قضایی و رئیس‌کل دادگستری و جمعی از مسئولان عالی قضایی خواستار استمرار اقدامات مؤثر و مثبت دستگاه قضایی در سال 95 شد.

امام‌جمعه مشهد ضمن تقدیر از اقدامات مؤثر دستگاه قضایی در راستای انجام وظایف قانونی و مبارزه با مفاسد؛ خواستار استمرار این حرکت در مسیر تحقق منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و خواسته‌های مردم بزرگوار شد.

آیت‌الله علم‌الهدی اقدامات دادگستری و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه در استان را به‌ویژه در زمینه برخورد با جرائم خاص قابل‌توجه دانست و افزود: حفظ و ارتقای امنیت اجتماعی و برخورد قاطع با قانون‌شکنان و افرادی که مخل آسایش و آرامش عمومی هستند از خواسته‌های بحق مردم است که باید محقق شود.

نماینده مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: شأن دستگاه قضایی بسیار بالاست و از این مجموعه خدوم انتظار می‌رود تا با تمام توان با جرائم و مفاسد اجتماعی و اقتصادی برخورد کند.

نماینده ولی‌فقیه با اعلام حمایت از اقدامات مجموعه قضایی افزود: به‌عنوان خادم مردم از هرگونه اقدامی که در جهت احقاق حقوق مردم و مبارزه با مفاسد اجتماعی و اقتصادی در چهارچوب شرع و قانون صورت بپذیرد قاطعانه حمایت خواهم کرد.

آیت‌الله علم‌الهدی همچنین با اشاره به اقدامات بسیار خوبی که در زمینه رفع تصرفات در ارتفاعات جنوب مشهد و حاشیه کشف روز انجام‌شده از تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط خواست تا در جهت زیباسازی و ساماندهی این مناطق به نحو مطلوب و با جدیت اقدام کنند.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:اعتکاف شاهد زنده انقلاب در توسعه حاکمیت دینی در جامعه است

خبرگزاری مهر مورخ پنج شنبه 95/1/26

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:اعتکاف شاهد زنده انقلاب در توسعه حاکمیت دینی در جامعه است

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اعتکاف را تابلو شفاف نظام دانست و گفت:‌ اعتکاف شاهد زنده انقلاب در توسعه حاکمیت دینی در جامعه است.

آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر پنجشنبه در جلسه هماهنگی مسئولان ستاد برگزاری اعتکاف خراسان رضوی با امام جمعه مشهد اعتکاف را شاهد زنده انقلاب در توسعه و نفوذ و حاکمیت دینی در جامعه دانست و اظهار کرد: اعتکاف پس از انقلاب اثر تربیتی نیز در جامعه داشته است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اعتکاف را تابلو شفاف نظام دانست و افزود: به برکت انقلاب اسلامی توسعه دین در جوانان نیز به قدری گسترده شده است که نسبت به گذشته و پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست.

آیت الله علم الهدی با اشاره به اعتکاف بسیاری از مشکلات تربیتی را در جامعه حل کرده است، گفت: تجربیات برگزاری اعتکاف در سال های گذشته باید به گونه ای باشد که باعث ارتقاء جریان اعتکاف از لحاظ کیفیت باشد.

وی با تاکید بر اینکه مکان در نظر گرفته شده در مساجد برای مراسم معنوی اعتکاف باید بهترین مکان مساجد باشد، تصریح کرد: گاهی مکان هایی مانند زیرزمین ها برای معتکفان در نظر گرفته می شود که باعث کسالت معتکفان می شود.

امام جمعه مشهد با تاکید بر اینکه شبستان یا فضای رسمی مساجد باید به اعتکاف اختصاص داده شود، خاطرنشان کرد: مکان معتکفان را نباید از نمازگزاران روزانه جدا کرد و قرار گرفتن نمازگزاران در کنار معتکفان اثر تبلیغی و ترویجی این مراسم معنوی را خواهد گذاشت.

وی خطاب به مسئولان ستاد برگزاری اعتکاف استان گفت:‌ از هم اکنون فضای داخلی مساجد را بررسی کنید و مساجدی که از حیث فضا، مکان مناسبی در اختیار معتکفان قرار نمی دهند از فهرست مساجد برگزار کننده اعتکاف خارج کنید.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به برنامه ریزی مناسب برای معتکفان بیان کرد: قرار دادن سخنرانی ها و حلقه های معرفت برای معتکفان روزه دار در طول روز مناسب نیست و این قبیل برنامه ها باید پس از افطار که روزه دار انرژی و نشاط لازم برای دریافت مطالب را دارد، گذاشته شود.

وی تاکید کرد: اگر مبلغی که در جمع معتکفان حاضر می شود به عنوان معتکف سه روز ایام البیض را در آنجا حضور داشته باشد بدون شک اثر تبلیغی بیشتری خواهد داشت.

آیت الله علم الهدی با بیان اینکه اعتکاف امام جماعت در بین معتکفان اثر تربیتی بسیار زیادی دارد، ادامه داد: پیشنهاد می شود اداره کل تبلیغات اسلامی استان به همکاری مرکز رسیدگی به امور مساجد استان نسبت به پرداختن به این مهم در این یک هفته باقی مانده به اعتکاف تلاش کنند.

وی با اشاره به تاثیر صدا و سیما در بین عامه مردم در جهت تبلیغ مراسم معنوی اعتکاف ابراز کرد: برای این ایام باید برنامه ها و گزارش های خاص و تاثیرگذار و سوژه های نابی در شبکه استانی پخش شود که ارتباط عرفانی معتکف با خداوند را برای مردم به نمایش بگذارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بر تهیه و پخش فیلم های کوتاه و تاثیرگذار در خصوص مراسم معنوی اعتکاف در ایام البیض از شبکه استانی تاکید کرد.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد: دغدغه رهبری معیشت مردم است

رزونامه قدس مورخ شنبه 95/1/28

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد:  دغدغه رهبری معیشت مردم است

 امام جمعه مشهد مقدس در خطبه‌های عبادی- سیاسی نماز جمعه با اشاره به جایگاه ویژه «اقتصاد مقاومتی» گفت: یکی از ابتکارات رهبر معظم انقلاب از سال ۱۳۶۹ تاکنون این بوده است، راهبردی که باید مسؤولان نظام و مردم، تمام جریان زندگانی اجتماعی سیاسی خود را با این راهبرد تنظیم کنند -هم مسؤولان نظام به‌ عنوان نقطه محوری در مدیریت‌های مختلف به این راهبرد توجه داشته باشند و هم مردم در نظام زندگانی اجتماعی سیاسی به آن دقت کنند- در آغاز هرسال به‌ عنوان شعار سال اعلام می شود.

 

آیت الله سیداحمد علم الهدی افزود: در بین تمام این راهبردهایی که رهبری ارایه فرمودند، شاید بیش از 10 مورد در شعارهای سال، ایشان مسایل اقتصادی را به ‌عنوان راهبرد حکیمانه‌ تحت عنوان اصلاح الگوی مصرف، انضباط اقتصادی، صرفه‌جویی، شکوفایی اقتصادی، همت و کار مضاعف، جهاد اقتصادی و اموری مرتبط ارایه کرده‌اند، که این موضوع بر این مهم دلالت دارد که دغدغه رهبری معیشت مردم است.
آیت الله علم الهدی با بیان این موضوع که باید در مدیریت‌های مسؤولان نظام، مسأله معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد و برای همین با وجود تمام دغدغه‌‌های فرهنگی و سیاسی که رهبر معظم انقلاب دارند و باید مدیران نظام به آن توجه داشته باشند، مسایل اقتصادی به‌عنوان دغدغه معیشتی مردم مورد توجه قرار گرفته است، عنوان کرد: بر این اساس شعار امسال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» معرفی شده است. اقتصاد مقاومتی از سال 1389 از سوی رهبر معظم انقلاب وارد ادبیات نظام شد و این اصطلاح در بین تمام اصطلاحاتی که برای ماهیت‌‌های مختلف و متنوع اقتصادی در مکتب‌‌های اقتصادی، در جوامع اقتصادی، در مباحث فناوران و دانشمندان و متخصصان اقتصاد مطرح می‌شود، در واقع یک اصطلاح جدید و ابتکار خاص فنی و تخصصی محسوب می‌شود.
وی افزود: در مقابل اقتصاد وابسته، در مقابل اقتصاد مستقل، در کنار اقتصاد ریاضتی، مسأله اقتصاد مقاومتی یک الگوی خاص است که در مکاتب اقتصادی برای نخستین بار از سوی رهبر حکیم این امت، مطرح شد. پسوند مقاومتی، این ویژگی را به اقتصاد می‌‌دهد که غیر از مسایل اقتصادی، این نوع الگو ابعاد سیاسی و ابعاد فرهنگی را در پی داشته باشد. در این پسوند مقاومتی، دو نگاه به اقتصاد مقاومتی وجود دارد. یک نگاه اینکه ‌الگوی اقتصاد مقاومتی، کاربردش در برابر تهاجم دشمن به عرصه اقتصاد است و ‌فقط آنجا کاربرد دارد و روزی که دشمن معیشت مردم را هدف قرار بدهد و با تحریم، با توطئه، با جنایات مختلف ضربه‌‌های اقتصادی وارد کند و موقعیت معیشتی مردم را در مخاطره قرار بدهد، الگوی اقتصاد مقاومتی در برابر دشمن می‌تواند مقاومتی در مردم ایجاد و این تهاجم را دفع کند. نگاه دوم این است که اقتصاد مقاومتی یک ابزار است برای اینکه مقاومت مردم را در برابر دشمن هم در حوزه اقتصاد، هم در حوزه فرهنگ، هم در حوزه سیاست و در همه حوزه‌ها به همراه داشته باشد و باید دانست این نگاه دوم مورد نظر رهبر معظم انقلاب است.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اگر ممکن بود تا مشکل تهاجم دشمن در عرصه اقتصاد و معیشت را مذاکره و دست دادن به دشمن حل کند، چرا به سراغ اقتصاد مقاومتی برویم؟ عده ‌ای این‌گونه فکر می‌کنند و این نگاه را دارند، اما از این نکته غافل هستند که اگر تهاجم به اقتصاد و معیشت به‌عنوان یک ابزار جنگ دشمن و اسلحه دشمن در سرکوبی ما محسوب شود، انسان نمی‌تواند با دشمن در انتخاب اسلحه مذاکره کند، دشمنی که به شما در عرصه نظامی حمله کرده است، آیا می‌توانید بروید با او مذاکره کنید و بگویید ما با دشمن مذاکره می‌کنیم که شما اسلحه استفاده نکنید، براستی این معقول است؟ بگویید ما مذاکره می‌کنیم با دشمن که از موشک استفاده نکند! به راستی این حرف نامعقول است. اگر دشمن تشخیص داده است که پس از 30 سال جنگ، ستیز، نبرد، برخورد، اجرای فتنه‌ها، تزویر و توطئه‌های شیطانی مختلف ناکام مانده و به این نتیجه رسیده است که باید از سلاح تهاجم اقتصادی، معیشت مردم را هدف قرار بدهد، این معنا ندارد که بگوییم ما با او مذاکره می‌کنیم که او از این اسلحه‌ صرف ‌نظر کند، زیرا این دشمنی‌ قابل حل نیست.
امام جمعه مشهد با بیان این موضوع که انقلاب اسلامی، انقلاب پست و مقام نیست، گفت: این انقلاب رسالتش این است که باید مدیریت جهان را عوض کند. ما باید یک الگوی مدیریتی، یک دکترین سیاسی به دنیا ارایه داده و در مقابل این دموکراسی 250 ساله شکست ‌خورده فرسوده بی ‌ارزش لیبرالیسم یک نظام و دکترین سیاسی به دنیا نشان دهیم که در قالب مدیریت الله زندگانی بشر قابل تأمین است. این اصلِ انقلاب ما بوده است و ما برای این انقلاب کرده‌ایم. پس هر توقع دیگری از این انقلاب و نظام بشود، توقع نابجا و توقع ضد اصول و خون شهیدان است.

 

 

روزنامه خراسان مورخ شنبه 95/1/28

امام جمعه مشهد: معیشت مردم باید در مدیریت مسئولان نظام مورد توجه قرار گیرد

مردم! اقتصاد مقاومتی را از خودتان شروع کنید

امام جمعه مشهد گفت: معیشت مردم، دغدغه اصلی هم برای رهبر معظم انقلاب است و هم باید در مدیریت‌های مسئولان نظام، این مسئله مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خراسان رضوی، آیت ا... سید احمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی روز گذشته در خطبه های نماز جمعه مشهد مقدس که در رواق امام خمینی (ره) و دیگر اماکن متبرکه حرم امام علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شد، اظهار داشت: نکته قابل‌تأمل در شناخت تکالیف و وظایف اجتماعی سیاسی‌مان در یک جامعه دینی و ولایی، تأمل و توجه به راهبرد حکیمانه‌ای است که از طرف رهبر معظم انقلاب در هرسال به ما ارائه می‌شود.

وی افزود: یکی از ابتکارات رهبر معظم انقلاب از سال 69 تا الآن این بوده است که راهبردی که باید مسئولان نظام و مردم، همه جریان زندگانی اجتماعی سیاسی خودشان را با این راهبرد تنظیم کنند، هم مسئولان نظام به‌عنوان نقطه محوری در مدیریت‌های مختلف به این راهبرد توجه داشته باشند و هم مردم در نظام زندگانی اجتماعی سیاسی‌شان به آن دقت کنند، در اول هرسال به‌عنوان شعار سال اعلام می‌کنند.امام جمعه مشهد ادامه داد: در بین همه این راهبردهایی که از سال 69 تا الآن که تقریباً بیش از 25، 26 سال می‌گذرد، ارائه فرمودند، شاید در بیش از 10 مورد از شعارهای سال، رهبر معظم انقلاب مسائل اقتصادی را به‌عنوان راهبرد حکیمانه‌شان ارائه کرده‌اند؛ تحت عنوان اصلاح الگوی مصرف، انضباط اقتصادی، صرفه‌جویی، شکوفایی اقتصاد، همت و کار مضاعف، جهاد اقتصادی و امثال این‌ها که دلالت می‌کند بر این‌که دغدغه رهبری و مسئولان نظام در مدیریت این نظام، معیشت و گذران زندگی مردم است.

نامگذاری بیش از 10 سال با عناوین اقتصادی

وی تصریح کرد: معیشت مردم، دغدغه اصلی هم برای رهبر معظم انقلاب است و هم باید در مدیریت‌های مسئولان نظام، این مسئله مورد توجه قرار گیرد و برای همین باوجود همه دغدغه‌های فرهنگی و سیاسی که رهبر معظم انقلاب دارند و باید مدیران نظام به آن توجه داشته باشند، بیش از 10 مورد از مسائل اقتصادی به‌عنوان دغدغه معیشتی مردم مورد توجه قرار گرفته است و شعار امسال را هم «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اعلام کرده‌اند.آیت ا... علم الهدی یادآور شد:  این اقتصاد مقاومتی از سال 89 به‌وسیله رهبر معظم انقلاب وارد ادبیات نظام شد و این اصطلاح در بین همه اصطلاحاتی که برای ماهیت‌های مختلف و متنوع اقتصادی در مکتب‌های اقتصادی، جوامع اقتصادی، مباحث فناوران و دانشمندان و متخصصان اقتصاد مطرح می‌شود، در واقع یک اصطلاح جدید و یک ابتکار خاص فنی و تخصصی است.

نقش مؤثر اقتصاد مقاومتی در ...

وی افزود: در مقابل اقتصاد وابسته، در مقابل اقتصاد مستقل، در کنار اقتصاد ریاضتی، مسئله اقتصاد مقاومتی یک الگوی خاصی هست که در مکاتب اقتصادی برای اولین مرتبه فکر بارز و برجسته رهبر حکیم این امت، این را مطرح کرده است؛ این پسوند مقاومتی، این خصوصیت را به اقتصاد مقاومتی می‌دهد که مثل اقتصاد ریاضتی، مثل اقتصاد وابسته و اقتصاد مستقل، بحث، بحث اقتصادی تنها نیست، پسوند مقاومتی باعث می‌شود که غیر از مسائل اقتصادی، این نوع الگو دارای ابعاد سیاسی و ابعاد فرهنگی باشد و در حوزه سیاست و فرهنگ هم این الگو ولو با زیربنای اقتصادی هست، ولی درعین‌حال نقش مؤثری را هم در توسعه فرهنگ استقلال دینی و هم در حوزه سیاست عزتمدارانه انقلابی، باید اجرا کند، این نکته قابل‌تأمل است.

دو نگاه به اقتصاد مقاومتی

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: در این پسوند مقاومتی، دو نگاه به اقتصاد مقاومتی هست، یک نگاه این‌که اصلاً ‌کاربرد الگوی اقتصاد مقاومتی، در برابر تهاجم دشمن به عرصه اقتصاد است، ‌فقط آنجا کاربرد دارد، آن روزی که دشمن معیشت مردم را هدف قرار بدهد، با تحریم، با توطئه، با جنایات مختلف ضربه‌های اقتصادی وارد کند، موقعیت معیشتی مردم را در مخاطره قرار بدهد، الگوی اقتصاد مقاومتی در برابر دشمن بتواند مقاومتی در مردم ایجاد کند که در برابر این تهاجم اقتصادی و معیشتی، ‌مردم بتوانند این تهاجم را دفع کنند.

نگاه رهبر معظم انقلاب به اقتصاد مقاومتی

وی افزود: ‌یک نگاه این است که اصلاً‌ پسوند مقاومتی فقط در خصوص عرصه تهاجم به جنبه‌های اقتصادی و تهاجم به جنبه‌های معیشتی مردم است، نگاه دوم این است که تنها کاربرد اقتصاد مقاومتی در دفاع در عرصه تهاجم اقتصادی دشمن نیست؛ بلکه اقتصاد مقاومتی ابزاری قوی برای این است‌که مردم و امت ما را در برابر دشمن هم در حوزه اقتصاد، هم در حوزه فرهنگ، هم در حوزه سیاست و در همه حوزه‌ها مقاومت ساز و مقاومت آفرین کند، این نگاه دوم است و نظر رهبر معظم انقلاب، این نگاه دوم است.آیت ا... علم الهدی با طرح این سوال که تفاوت این دو نگاه با هم چیست؟، اظهار داشت: ما بیاییم به اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک نقطه کاربردی در خط دفاع در برابر تهاجم دشمن به معیشت مردم نگاه کنیم یا به اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک ابزار مقاومت ساز امت نگاه کنیم؟ تفاوتش در چیست؟وی افزود: اگر شما آمدید و گفتید اقتصاد مقاومتی فقط یک جریان دفاعی در برابر تهاجم دشمن به حوزه اقتصاد است، خب اینجا اگر یک روزی تهاجم دشمن از حوزه اقتصاد برطرف شد، دیگر اقتصاد مقاومتی لازم نیست در جامعه اجرا شود، یا اگر ما در مقام دفاع از تهاجم دشمن به عرصه اقتصاد، یک راه دیگری پیدا کردیم غیر از اقتصاد مقاومتی، خب آن را انتخاب می‌کنیم، چرا اقتصاد مقاومتی را عمل کنیم؟

آیا می‌توان درباره اسلحه دشمنی دشمن با او مذاکره کرد؟

امام جمعه مشهد ادامه داد: اگر بناست مشکل تهاجم دشمن را در عرصه اقتصاد و معیشت، مذاکره حل کند، دست دادن به دشمن حل کند، تنش‌زدایی در برابر دشمن حل کند، اصلاح سیاست خارجی ما حل کند، چرا به سراغ اقتصاد مقاومتی برویم؟ عده‌ای این‌گونه فکر می‌کنند و این نگاه را دارند، اما به این نکته توجه ندارند که اگر تهاجم به اقتصاد و معیشت به‌عنوان یک ابزار جنگ دشمن و اسلحه دشمن در سرکوبی ما هست، انسان نمی‌تواند با دشمن در انتخاب اسلحه مذاکره کند، دشمنی که به شما حمله کرده در عرصه نظامی، آیا می‌توانید بروید با او مذاکره کنید و بگویید ما با دشمن مذاکره می‌کنیم که شما از اسلحه تانک استفاده نکن، این واقعاً معقول است؟

وی گفت: بگویید ما مذاکره می‌کنیم با دشمن که تو از موشک استفاده نکن، این‌که نمی‌شود؛ به دشمنی که رو در روی ما ایستاده، بنای براندازی و نابودی ما را دارد، با کمال قدرت هم به ما هجمه می‌کند، بگوییم ما می‌خواهیم با تو مذاکره کنیم، از این ابزار و این اسلحه استفاده نکن! این حرف واقعاً نامعقول است.آیت ا... علم الهدی افزود: اگر دشمن بعد از سی‌وچند سال جنگ، ستیز، نبرد، برخورد، اجرای فتنه‌ها، تزویر و توطئه‌های شیطانی مختلف ناکام مانده است و به این نتیجه رسیده است که باید با سلاح تهاجم اقتصادی، معیشت و سفره مردم را هدف قرار بدهد، این معنا ندارد که بگوییم آقا ما با او مذاکره می‌کنیم که تو از این اسلحه‌ات صرف‌نظر کنی، چون دشمنی‌اش قابل حل نیست.

دشمنی آمریکا با ما ادامه دارد

وی ادامه داد: این را بدانید، مسئله آمریکا و ما یک مسئله‌ای است که دشمنی در آمریکا نهادینه است، ‌یک روزی آمریکا با ما دشمنی می‌کرد تا این نظام را براندازد و بر این مملکت مسلط بشود؛ اما امروز آمریکا دارد با ما دشمنی می‌کند که ما نباشیم و او زنده بماند، یعنی باوجود ما، ادامه حیات برای آمریکا و استکبار، شدنی و ممکن نیست،‌ برای این می‌خواهد ما را براندازی کند؛ لذا دشمنی‌اش که علاج ندارد، ما بیاییم و با او مذاکره کنیم و بگوییم در این دشمنی، اسلحه‌ای که به نظر تو مؤثر هست، یعنی هجمه اقتصادی، این اسلحه را به کار نبر!

خطیب نمازجمعه مشهد بیان کرد: خب اگر گفتیم کاربرد اقتصاد مقاومتی فقط در خط دفاع است، ممکن است بعضی فکر کنند که بیاییم این‌گونه فکر کنیم که چرا به سمت اقتصاد مقاومتی برویم، اما رهبر معظم انقلاب به خصوص در فرمایشاتی که اخیرا در مسئله ابعاد اقتصاد مقاومتی داشتند، نظرشان این است که اصلاً اقتصاد مقاومتی یک ابزاری است که نه‌تنها در عرصه اقتصاد ابزار دفاع ماست، بلکه کاربرد آن در عرصه سیاست و فرهنگ هم ثابت است.وی اضافه کرد: یعنی ما در عرصه سیاست که می‌خواهیم استقلال سیاسی داشته باشیم، تابع منویات دشمن و ‌مجری نظریات استکبار در دنیا نشویم، به هر سازی که آمریکا و اروپا می‌زنند نرقصیم، در عرصه سیاست، استقلال داشته باشیم در برابر جهان خواری، در برابر استکبار گرایی، در برابر مقابله با دین و حرکت ضد اسلامی و ضد ارزشی دشمن بایستیم، مقاومت و برخورد کنیم، خب اگر این است اقتصاد مقاومتی، در این عرصه هم دخالت دارد.آیت ا... علم الهدی ادامه داد: اگر اقتصاد ما به گونه ای شد که زندگی و معیشت ما وابسته به خودمان شد و دیگر به غیر خودمان وابسته نبودیم، آن‌وقت می‌توانیم دیگر در دنیا حرف خودمان را بزنیم و در برابر همه مطامع استکباری جهان خواران بایستیم و مقاومت کنیم.وی گفت: برادران و خواهران جوانی که مبدأ این انقلاب را درک نکردید و عمرتان اقتضا نمی‌کند! این انقلاب نیامد یک نظامی را درست کند، یک مملکتی که فقط مردم بنشینند غذا بخورند، یک عده کاسبی کنند، آن‌هایی که می‌توانند بیشتر دربیاورند، آن‌هایی هم که نمی‌توانند از گرسنگی بمیرند،‌یک مملکتی هم یک عده مدیران وزارت کنند، امارت کنند و مقام داشته باشند، این انقلاب برای این نیامد و برای این درست نشد.

رسالت انقلاب اسلامی تغییر مدیریت جهان بود

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: این انقلاب رسالتش این بود که ما مدیریت جهان را عوض کنیم، ما یک الگوی مدیریتی، یک دکترین سیاسی به دنیا نشان دهیم، در مقابل این دموکراسی 250 ساله شکست‌خورده فرسوده بی‌ارزش لیبرالیسم ما بیاییم یک نظام و دکترین سیاسی به دنیا ارائه دهیم که در قالب مدیریت ا... زندگانی بشر قابل تأمین است و دنیا این را ببیند و زمینه بشود که آقا و صاحبمان بیاید، انقلاب برای این بوده، بچه‌هایی که شهید شده‌اند روی پیشانی‌شان پیشانی‌بند «یا مهدی ادرکنی» بستند و زیر باران آتش رفتند.

وی ادامه داد: این اصل انقلاب ما بوده، ما برای این انقلاب کرده‌ایم،‌ انقلاب ما برای این است، ماهیت اصلی نظام ما این است، دنیا می‌بیند اگر این خط‌ مشی بخواهد در دنیای اسلام نهادینه شود و ‌مستضعفان جهان این راه را یاد بگیرند، نمی‌تواند آقایی کند، می‌خواهد ما را براندازی کند، ما هم باید در مقابل آن بایستیم.

آیت ا... علم الهدی تصریح کرد: هر توقع دیگری از این انقلاب و نظام داشتن، توقع نابجاست، توقع ضد اصول و خون شهیدان است، ما باید این را به‌عنوان یک اصل قبول کنیم و بپذیریم؛ لذا رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند این اصول فقط با اقتصاد مقاومتی اجرا می‌شود؛ اگر ما بنیان اقتصادی و معیشتی خودمان را بر توانمندی خودمان گذاشتیم که خیلی زیاد است و کم نیست، اقتصاد مقاومتی برای ما خودباوری می‌آورد، اگر ما خود باور شدیم، مقابل آمریکا می‌ایستیم و اگر خودباور شدیم، در سیاستمان استقلال داریم.

اقتصاد مقاومتی جوان مبتکر و  فعال می سازد

وی افزود: اقتصاد فرهنگی ما را از هرزگی، لاابالی‌گری و بزه‌کاری ‌نسل جوان حفظ می‌کند، در اقتصاد مقاومتی جوان ما جوان مبتکر، فعال، آفریننده و جوان سازنده است و باوجود ‌چنین جوانی، فرهنگ جامع و کامل اسلامی در جامعه ما پیاده می‌شود؛ پس اقتصاد مقاومتی در فرهنگ ما هم نقش دارد، در سیاست ما هم نقش دارد.امام جمعه مشهد ادامه داد: ببینید برادران و خواهران! این‌که وقتی یک مطلبی را رهبر معظم انقلاب می‌گویند، ما چشممان به دروازه دولت است که فقط دولت باید کار کند، فقط مجلس باید کار کند، ‌فقط ما یک سفره‌ای از توقعات باز کنیم که همه کارها را باید دولت انجام دهد، درست نیست؛ تا به امروز در این نظام و انقلاب ، هرچه مردم خواستند آن شده، نه هرچه دولت‌ها و سیاستمداران خواسته‌اند، هرچه مردم خواسته‌اند انجام‌گرفته است.

مردم! اقتصاد مقاومتی را از خودتان شروع کنید

وی تاکید کرد: مردم! بیایید اقتصاد مقاومتی را شما بخواهید، اول هم از خودتان شروع کنید، اول خودتان در همه جریانات زندگی وابسته به خودتان، تولید، سرمایه و هستی خودتان شوید، این قصه باید از ناحیه مردم شروع شود، دولتمردان هم برحسب رهنمود رهبری همه محور مدیریت‌های خودشان را در همه عرصه‌ها باید بر اساس اقتصاد مقاومتی بنیان کنند.آیت ا... علم الهدی افزود: ان‌شاءا... اگر شما مردم بخواهید و در عرصه عمل پای این راهبرد حکیمانه رهبر معظم انقلاب که هم راهکار، هم فرمولش و هم مؤلفه‌های آن را با همه خصوصیات تخصصی و فنی بیان کردند، بایستید، قطعاً ‌شدنی است و همه عزت، عظمت و هستی ما مرهون این قضیه است.

 

 

 

روزنامه شهرآراء مورخ شنبه 95/1/28

آیت‌ا... علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد: اصول انقلاب با اقتصاد مقاومتی اجرایی می‌شود

خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته مشهد در‌حالی برگزار شد که نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی و امام‌جمعه این شهر بر لزوم توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی و نقشی که مردم و دولت دراین‌زمینه می‌توانند ایفا کنند، تاکید کرد.
آیت‌ا... سید‌احمد علم‌الهدی در خطبه‌های عبادی‌سیاسی نمازجمعه این هفته که در رواق بزرگ امام‌خمینی(ره) و دیگرصحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به مولفه‌های اقتصاد مقاومتی و تاثیری که این نگاه بر روند مدیریت کشور خواهد گذاشت، گفت: بیش از ده مورد از راهبردهایی که مقام معظم رهبری از سال‌۶٩ تاکنون تحت‌عنوان شعار سال ارائه کردند، مربوط به اقتصاد بوده که این موضوع خود دلالت بر این مسئله می‌کند که دغدغه رهبری معیشت و گذران مردم است.
وی با بیان اینکه نکته شایان‌توجه در شناخت وظایف اجتماعی و سیاسی، راهبردی است که مقام معظم رهبری در ابتدای هر سال به‌عنوان شعار سال به ما ارائه می‌کنند، تصریح کرد: این رویکرد، راهبردی است که باید مسئولان نظام و مردم، تمام جریان زندگی سیاسی‌اجتماعی خود را برمبنای آن
تنظیم کنند.
امام‌جمعه مشهد با بیان اینکه معیشت مردم، هم دغدغه رهبری است و هم باید مدیران و مسئولان به آن توجه کنند، ابراز کرد: باوجود تمام دغدغه‌های فرهنگی و سیاسی که مقام معظم رهبری دارند، ایشان امسال را به‌نام «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام‌گذاری کردند.

تفاوت‌های اقتصاد مقاومتی و ریاضتی
آیت‌ا... علم‌الهدی با اشاره به اینکه پسوند مقاومتی، این خصوصیت را به اقتصاد مقاومتی می‌دهد که مثل اقتصاد ریاضتی، اقتصاد وابسته و اقتصاد مستقل بحث، بحث اقتصادی صرف نیست، یادآور شد: در مقابل اقتصاد وابسته، مستقل و ریاضتی مسئله اقتصاد مقاومتی الگوی خاصی است که در مکاتب اقتصادی برای اولین‌بار فکر بارز و برجسته رهبر حکیم این امت آن را مطرح کرده است.

وجود ٢ نگاه برای اقتصاد مقاومتی
وی با بیان اینکه در پسوند مقاومتی، دو نگاه به اقتصاد مقاومتی وجود دارد، اعلام کرد: یک نگاه این است که ‌الگوی اقتصاد مقاومتی تنهاکاربردش دربرابر تهاجم دشمن به عرصه اقتصاد است و تنها آنجا کاربرد دارد.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی یادآور شد: نگاه دوم این است که اقتصاد مقاومتی تنها در عرصه تهاجم اقتصادی دشمن نبوده و در همه حوزه‌ها یک ابزار مقاومت‌ساز و مقاومت‌آفرین است.وی با طرح این سوال که اگر بناست مشکل تهاجم دشمن در عرصه معیشت را مذاکره و دست‌دادن به دشمن حل کند، پس چه نیازی به اقتصاد مقاومتی داریم، متذکر شد: برخی چنین نگاهی دارند و توجه نمی‌کنند که تهاجم اقتصادی اسلحه دشمن است و انسان نمی‌تواند با دشمن در انتخاب اسلحه مذاکره کند.

دشمنی آمریکا با انقلاب علاج ندارد
آیت‌ا... علم‌الهدی اذعان کرد: امروز آمریکا با ما دشمنی می‌کند که ما نباشیم تا او زنده بماند. این ممکن نیست و دشمنی او هم با ما علاج ندارد.
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیر خود درزمینه ابعاد اقتصاد مقاومتی عنوان فرمودند که اقتصاد مقاومتی کاربردش در عرصه سیاست و فرهنگ هم بارز است، در عرصه سیاست اگر می‌خواهیم مجری نظریات استکبار نشویم و به ساز آن‌ها حرکت نکنیم و در عرصه سیاست برابر جهان‌خواری و استکبار، استقلال داشته باشیم، باید اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی با بیان اینکه نباید به غیر از خودمان وابسته باشیم، آن زمان است که دربرابر تمام مطامع استکباری مقاومت میکنیم، تصریح کرد: برادران و خواهرانی که انقلاب را درک نکردید، این انقلاب نیامد شرایطی را ایجاد کند که فقط معیشت لازم را فراهم کند، این انقلاب برای این نیامد، رسالت انقلاب این بود که یک الگوی مدیریتی به دنیا و دربرابر دموکراسی ٢۵٠‌ساله فرسوده لیبرالیسم یک دکترین سیاسی نشان دهیم که مدیریت آن با ا... باشد.
آیت‌ا... علم‌الهدی گفت: انقلاب برای این بوده است، این اصل انقلاب ما بوده است و ما برای این انقلاب کردیم. اگر این خط‌مشی بخواهد در دنیای اسلام نهادینه شود، باید حرکت کنیم و هر توقعی غیر از این توقع ضد خون شهیدان است. مقام معظم رهبری می‌فرمایند این اصول تنها با اقتصاد مقاومتی اجرایی می‌شود.وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی برای ما خودباوری می‌آورد و اگر خودباور شدیم، در سیاست استقلال داریم و مقابل آمریکا می‌ایستیم. استقلال مقاومتی نسل جوان ما را حفظ می‌کند و وی را به جوانی آفریننده و سازنده تبدیل می‌کند و با این جوان است که فرهنگ اسلامی در کشور ما پیاده‌سازی می‌شود.
وی با بیان اینکه درزمینه اقتصاد مقاومتی چشم ما نباید فقط به دولت و مجلس باشد، خاطرنشان کرد: مردم اقتصاد مقاومتی را خودتان بخواهید و در همه جریان زندگی‌تان به تولید و داشته‌های خود توجه داشته باشید. اگر شما مردم بخواهید این راهبرد را اجرایی کنید که فرمول و مولفه‌های آن هم بیان شده است این کار حتما قابل انجام است.

اعتکاف؛ شاهد زنده انقلاب
برای توسعه حاکمیت دینی در جامعه
نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی همچنین در جلسه هماهنگی مسئولان ستاد برگزاری اعتکاف استان، اعتکاف را تابلوی شفاف نظام دانست و گفت:‌ اعتکاف شاهد زنده انقلاب برای توسعه حاکمیت دینی در جامعه است.
وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی توسعه دین در جوانان نیز به‌قدری گسترده شده است که نسبت به گذشته و پیش از انقلاب قابل‌مقایسه نیست.
آیت‌ا... علم‌الهدی با اشاره به اینکه اعتکاف، بسیاری از مشکلات تربیتی را در جامعه حل کرده است، گفت: تجربیات برگزاری اعتکاف در سال‌های گذشته باید به‌گونه‌ای باشد که باعث ارتقای جریان اعتکاف ازلحاظ کیفی باشد.

تدارک بهترین مکان‌ها برای اعتکاف
عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه شبستان یا فضای رسمی مساجد باید به اعتکاف اختصاص داده شود، خاطرنشان کرد: مکان معتکفان را نباید از نمازگزاران روزانه جدا کرد و قرارگرفتن نمازگزاران در کنار معتکفان اثر تبلیغی و ترویجی این مراسم معنوی را خواهد گذاشت.وی خطاب به مسئولان ستاد برگزاری اعتکاف استان، گفت:‌ از هم‌اکنون فضای داخلی مساجد را بررسی کنید و مساجدی که از حیث فضا، مکان مناسبی دراختیار معتکفان قرار نمی‌دهند، از فهرست مساجد برگزار‌کننده اعتکاف خارج کنید.

 

 

خبرگزاری مهر مورخ شنبه 95/1/28

آیت الله علم الهدی:ایران اجازه حیات به استکبار را نمی دهد/دغدغه رهبری معیشت مردم است

 

امام جمعه مشهد گفت: امروز آمریکا با نظام و کشور ما مبارزه می کند زیرا با وجود ایران ادامه حیات برای استکبار و آمریکا ممکن نیست.

آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه که در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی(ع) برگزار شدگفت: جوانانی که مبدا انقلاب را درک نکردند باید آگاه باشند که انقلاب به وجود نیامد تا تنها در شب شام و در صبح نهار و صبحانه  بخوریم و عده ای نیز بر مردم وزارت کنند.

امام جمعه مشهد افزود: این انقلاب می خواهد یک دکترین سیاسی در برابر دموکراسی ۲۵۰ ساله لیبرالیسم شکست خورده به دنیا نشان دهد و بگوییم در قالب مدیریت خداوند دنیا قابل اداره است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ادامه داد: ماهیت اصلی نظام ما چنین دلیلی دارد و دشمن که نمی خواهد ما این دکترین را به دنیا عرضه کنیم و به همین دلیل در مقابل ما ایستاده است زیرا می داند که با وجود ایران ادامه حیات برای آمریکا و استکبار امکان ندارد.

اقتصاد مقاومتی خودباوری را افزایش می دهد

خطیب جمعه مشهد با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی امکان ارائه دکترین نظام اسلامی ایران را به دنیا خواهد داد، عنوان کرد: رهبری معتقدند که این کار فقط با اقتصاد مقاومتی تحقق می یابد زیرا این نوع اقتصاد خودباوری آورده و از این طریق می توانیم پیروز باشیم.

آیت الله علم الهدی افزود: تا امروز هرچه مردم خواسته اند، محقق شده است نه هر چه دولت ها خواسته اند، امروز نیز بیایید اقتصاد مقاومتی را خودتان بخواهید زیرا این قصه باید از مردم آغاز شود و اگر شما  بخواهید و در عرصه عمل وارد شوید قطعا تحقق می یابد.

مشکلات با مذاکره و دست دادن به دشمن حل نمی شود

وی ادامه داد: عده ای معتقدند که مشکلات با مذاکره و دست دادن با دشمن می شود و چرا باید به سراغ اقتصاد مقاومتی برویم؟ اما توجه ندارند که نمی شود با دشمن در هنگام جنگ مذاکره کرد که از چند ابزار جنگی استفاده نکند و  امروز نیز نمی توانیم به دشمن بگوییم اسلحه اقتصاد را در مبارزه با ما استفاده نکند.

امام جمعه مشهد گفت: در پسوند اقتصاد مقاومتی دو نگاه وجود دارد، اول اینکه الگوی اقتصاد مقاومتی تنها هنگامی کاربرد دارد که دشمن موقعیت معیشیتی مردم را در مخاطره قرار دهد، اما نگاه دوم این است که اقتصاد مقاومتی تنها در عرصه تهاجم دشمن نیست بلکه یک ابزار برای افزایش مقاومت ما در حوزه فرهنگ و اقتصاد است.

معیشت مردم دغدغه اصلی رهبری است

خطیب جمعه مشهد ابراز داشت: نظر رهبری همین نگاه دوم است، اگر اقتصاد مقاومتی را تنها یک سنگر دفاعی در برابر تهاجم اقتصادی دشمن بدانیم، هنگامی که دشمن از مبارزه اقتصادی دست برداشت پس دیگر نمی توان از اقتصاد مقاومتی استفاده کرد در حالی که چنین چیزی درست نیست.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی بیان کرد: در بین تمام راهبردهایی که رهبری از سال ۶۹ تا امسال ارائه فرمودند، بیش از ۱۰ مورد مسائل اقتصادی را به عنوان راهبرد حکیمانه بیان فرمودند، انضباط اقتصادی، شکوفایی اقتصاد، جهاد اقتصادی از نمونه های آن است.

وی گفت: دغدغه رهبری در این نظام معیشت مردم است و باید مسئولان نیز این نکته را مد نظر قرار دهند زیرا رهبری با وجود تمام دغدغه های فرهنگی که در ذهن دارند، شعارهای سال را اقتصادی بیان می کنند.

اقتصاد مقاومتی یک ابتکار خاص و فنی بود

آیت الله علم الهدی افزود: اقتصاد مقاومتی از سال ۸۹ توسط رهبری وارد ادبیات نظام شد و در واقع یک ابتکار خاص و الگوی فنی است که در مکاتب اقتصادی، فکر بارز و برجسته رهبر حکیم این امت آن را بیان کرده است.

امام جمعه مشهد عنوان داشت: اقتصاد مقاومتی مانند اقتصادهای مستقل و یا ریاضتی تنها به اقتصاد توجه نمی کند، پسوند مقاومتی باعث می شود که این الگو نقش موثری را در توسعه فرهنگ استقلالی دینی و هم در سیاست عزتمندانه انقلابی خواهد داشت.

خطیب جمعه مشهد افزود: رهبری با پسوند مقاومتی به ما فهماندند که این مقاومت باید در عرصه فرهنگ و سیاست نیز وجود داشته باشد.

همه موجودات به خداوند نیازمند هستند

آیت الله علم الهدی در بخش دیگر از سخنانش ضمن ادامه تفسیر سوره انسان ابراز کرد: همه موجودات درهستی خود به خداوند مرتبط هستند اما جز فرشتگان، تنها موجودی که راه عبادت دارد و به او اجازه داده اند که با خداوند حرف بزند، انسان است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: پاداش عبادت حق، عشق و دلدادگی به خداوند و تسلیم محض شدن در برابر آن بوده در حالی که بهشت پاداش صبر عبادت است.

محبوب بودن خداوند در نزد انسان مانع گناه می شود

آیت الله علم الهدی ادامه داد: انسانی که از شهوات خود صرف نظر کند و گناهان کوچک و بزرگ انجام نمی دهد به این دلیل است که مطیع خداوند است و تنها محبوب و معبود او پرودگار است.

خطیب جمعه مشهد افزود: در بهشت نعمت های زیادی وجود دارد اما حوریه، باغ و نوشیدنی های موجود در آن، تمام بهشت نیست و در حقیقت نقطه کمال زندگی جسمانی ما است.

وی گفت: انسان گاهی در معنویات حالی پیدا می کند که لذت آن بسیار بیشتر از لذت های جسمی هستند و عارفان هنگامی که به بالاترین لذت در عبادت می رسیدند آن را با هیچ چیز عوض نمی کنند.

باطن انسان ها در روز قیامت آشکار خواهد شد

امام جمعه مشهد با طرح این سوال که چرا خداوند در قرآن پاداش ابرار را حریر خوانده است، ابراز داد: در لباس های بهشتی لباسی وجود دارد که با پوشیدن آن بدنشان دیده می شود، در حقیقت به این معناست که وقتی وارد محشر می شوند، باطن آن ها ظهور پیدا می کند.

آیت الله علم الهدی عنوان داشت: آن انسان هایی که بدنی با لباس های خونی ناشی از جنگ در برابر کفر دارند، آن استخوان هایی که بعد از سی سال وارد تابوت می شود و یا بنده ای که به دلیل صرف نظر کردن از ثروت های حرام لباس های فرسوده می پوشد، در روز محشر باطن آن ها در ظاهرشان نمودار می شود.

 

خبرگزاری فار مورخ شنبه 95/1/28

آیت‌الله علم‌الهدی:بهشت پاداش صبر در عبادت و اطاعت پروردگار است/ اقتصاد و معیشت اسلحه دشمن برای سرکوب مردم ایران/ با «اقتصاد مقاومتی» می‌توان مقابل تمام جهان‌خواران ایستاد

امام جمعه مشهد گفت: بهشت پاداش صبر در عبادت و اطاعت خداوند است که از آن در قرآن یاد شده است.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: کلام ما در خطبه اول درباره تبیین الگوی انسان در قرآن در عرصه انسان زیستی و تفسیر آیات سوره انسان است.

امام جمعه مشهد افزود: خداوند در آیات قرآن آورده است پاداش در برابر عبادت و اطاعات پروردگار با صبر میسر می‌شود.

وی بیان کرد: همه موجودات هستی به خداوند مرتبط هستند اما تنها موجودی که غیر از فرشتگان در عالم هستی به عبادت پروردگار می‌پردازد و دروازه عبودیت پروردگار بر رویش باز شده است انسان است که این امتیازی از سوی پروردگار است.

علم‌الهدی ادامه داد: بهشت پاداش عبادت نیست بلکه پاداش صبر در عبادت و اطاعت از پروردگار است.

وی عنوان کرد: نکته قابل تامل در شناخت تکالیف اجتماعی در یک جامعه ولایی و دینی توجه به راهبرد حکیمانه مقام معظم رهبری است که هر ساله به ما اعلام می شود.

علم‌الهدی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب از سال 69 با ابتکار خود راهبردهای کشور را در قالب شعار سال به مسئولین و مردم اعلام می‌کنند. در این سال‌ها بیش از 10 مورد از شعارهای ایشان مربوط به مسائل اقتصادی بوده که با مضامین اصلاح الگوی مصرف، انضباط اقتصادی، شکوفایی اقتصاد، جهاد اقتصادی و ... مطرح شده است.

وی تاکید کرد: امروز معیشت مردم به عنوان یک دغدغه اصلی برای رهبر معظم انقلاب مطرح شده لذا ایشان از سال 1389 به این طرف واژه «اقتصاد مقاومتی» را وارد ادبیات نظام کردند.

امام جمعه مشهد در ادامه با بیان اینکه دو نگاه به اقتصاد مقاومتی وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه امروز دشمن علیه معیشت مردم اقدام کرده است، یک نگاه به اقتصاد مقاومتی این است که این الگو می‌تواند در مقابله با تهاجم دشمن نقش‌آفرینی کند.

خطیب جمعه مشهد افزود: دوم اینکه اقتصاد مقاومتی ابزاری است که در همه حوزه‌های کشور مقاومت‌آفرین و مقاومت‌ساز است و نظر مقام معظم رهبری نیز روی همین نگاه است.

وی با بیان اینکه اقتصاد و معیشت اسلحه دشمن برای سرکوب مردم ایران است، افزود: انسان نمی‌تواند در انتخاب اسلحه با دشمن مذاکره کند. دشمنی که امروز رو در روی ما ایستاده به این نتیجه رسیده که با تهاجم اقتصادی معیشت مردم را هدف قرار دهد. اینکه بخواهیم با او مذاکره کنیم و از او بخواهیم که از این ابزار و اسلحه استفاده نکند، نامعقول است چرا که دشمنی آنها  قابل حل نیست.

خطیب جمعه مشهد با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در مسئله اقتصاد مقاومتی، خاطر نشان کرد: اگر در عرصه های مختلف استقلال داشته باشیم و دربرابر حرکت‌های ضد ارزشی دشمن ایستادگی کنیم، آنگاه اقتصاد مقاومتی معنا پیدا می کند. با این دید اگر معیشت ما به خودمان وابسته شد آنگاه می توانیم مقابل مطامع جهان خواران ایستادگی کرده و مقاومت کنیم.

علم‌الهدی تاکید کرد: برادران و خواهران جوانی که انقلاب را درک نکردید، بدانید این انقلاب نیامد تا نظامی را ایجاد کند که مردم در آن عادی زندگی کنند، یک عده کاسبی کنند و یک عده هم به مقام برسند. این انقلاب برای این آمد که مدیریت جهان را عوض کند و در مقابل دموکراسی شکست خورده غرب یک الگوی مدیریتی جدید به دنیا نشان دهد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در پایان خاطرنشان کرد: هر توقعی غیر از این مباحث از انقلاب داشته باشیم ضد اصول خون شهیدان است. ما باید این را به‌عنوان یک اصل قبول کنیم و همین است که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند این اصول فقط با اقتصاد مقاومتی قابلیت اجرایی پیدا می‌کند. ما اگر این نگرش را باور کردیم، آنگاه می‌توانیم مقابل آمریکا ایستادگی کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تا به امروز در نظام ما هرچیزی که مردم خواستند رقم خورده نه آن چیزی که دولت ها و سیاست‌مداران خواسته‌اند؛ مردم باید اقتصاد مقاومتی را بخواهند چرا که اقتصاد مقاومتی از ناحیه مردم شروع می‌شود.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی: آمریکا با کمال وقاحت به برجام خیانت می‌کند

روزنامه شهرآراء مورخ شنبه 95/1/21

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی: آمریکا با کمال وقاحت به برجام خیانت می‌کند

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با تاکید بر اینکه آمریکا به برجام متعهد نیست، گفت: آمریکا با کمال وقاحت و با کمال درندگی و حیوانیت، خیانت به برجام می‌کند و در کنار این قضیه تحریم‌ها شدیدتر و طرح‌های ضدایرانی فراوان‌ شده است.
آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی روز گذشته در خطبه‌های نماز مشهد در جوار بارگاه منور رضوی با تبریک میلاد امام‌محمد‌باقر(ع) اظهار کرد: بیست فروردین‌ماه سالروز قطع روابط سیاسی آمریکا با ایران دربرابر تهاجم دانشجویان مسلمان پیرو خط امام به لانه جاسوسی آمریکاست که امام راحل آن را انقلاب دوم نامیدند.
وی افزود: امام بزرگوار پس اعلام قطع روابط آمریکا با ایران فرمودند ما رابطه با آمریکا را می‌خواهیم چه‌کنیم؟ رابطه آمریکا با ما رابطه گرگ با میش است؛ این جمله راهبردی برای تمامی نسل‌ها، ماهیت آمریکا و کیفیت رابطه ما با این کشور را به‌خوبی و شفاف تبیین می‌کند.عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: آمریکا برای همیشه گرگ است و ما هم همیشه طعمه آن هستیم؛ بنابراین هر زمان که آمریکا به سراغ ما می‌آید، برای دریدن، پاره‌کردن و خوردن است، این واقعیت را امام راحل در جمله راهبردی خود مشخص کردند.وی با بیان اینکه از زمان قطع روابط سیاسی آمریکا با ایران ٣۶ سال می‌گذرد، ادامه داد: هر چه از زمان گذشته، علاوه‌بر اینکه واقعیت فرمایش امام راحل و صحت راهبرد آن بزرگوار نسبت به آمریکای جنایت‌کار عینی‌تر شده، مردم نیز نیش و دندان این گرگ را بیشتر لمس کرده‌اند.

آمریکا به برجام خیانت کرده است
آیت‌ا... علم‌الهدی با اشاره به بدعهدی طرف مقابل در انجام تعهدات برجام خاطرنشان کرد: ٢ سال مذاکره کردند تا به یک برجام رسیده و آن را امضا کردند؛ اما با کمال وقاحت و حیوان‌صفتی، نه‌تنها به تعهدات خود در برجام عمل نکرده و به آن خیانت می‌کنند، بلکه با وضع تحریم‌های شدیدتر و‌ تصویب طرح‌های ضدایرانی، چنگ و دندان بیشتر به ما نشان می‌دهند.
وی ابراز کرد: در این شرایط یک عده بیایند و بگویند الان عصر مذاکره است، عصر موشک نیست؛ اگر کسی این حرف را از روی علم و عمد بزند، حتما نسبت به انقلاب و نظام خیانتگر است و اگر هم از روی جهل بزند، این یک جهل خطرناک است.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی تاکید کرد: اینکه ما چنگ و دندان دشمن را ببینیم، اما باز هم بگوییم امروز عصر موشک نیست و نباید خود را برای دفاع آماده کرد، جهل خطرناکی است.
به‌گفته وی، امروز آمریکا حیات، دوام و زنده‌بودن خودش را در نابودی جمهوری اسلامی می‌بیند و جز به براندازی و نابودی نظام و اسلام رضایت نمی‌دهد.
آیت‌ا... علم‌الهدی با اشاره به فرمایشات نوروزی مقام معظم رهبری در جوار بارگاه ملکوتی امام‌رضا(ع) اظهار کرد: معظم‌له در سخنرانی ابتدای سال علاوه‌بر اینکه سطح بصیرت مردم در حوزه دشمن‌شناسی را بالا بردند، از اقتصاد مقاومتی هم به‌عنوان راهکار بهبود شرایط اقتصادی کشور یاد کردند.

دخالت دشمن در عرصه انتخابات از طریق تلگرام
وی در بخش دیگری از سخنان خود، تشکیل جلسه شورای‌عالی فضای مجازی در نخستین روزهای کاری سال جدید را قابل تقدیر دانست و گفت: خوشبختانه ١۴فروردین، رئیس‌جمهور درراستای تحقق راهبرد مقام معظم رهبری در اقدامی ارزشمند جلسه شورای فضای مجازی را تشکیل و همه فعالیت‌ها در مسئله فضای مجازی را در این شورا ادغام کردند که تشکر می‌کنیم.امام‌جمعه مشهد با تاکید بر اینکه فضای مجازی جاده حمله دشمن است، خاطرنشان کرد: امروز در نرم‌افزار تلگرام که بنابر اعلام مدیر آن ٢٢میلیون عضو ایرانی دارد، ضمن توهین و دشنام به پیامبر اسلام(ص)، وقیح‌ترین کانال‌ها بر ضدانقلاب، بر ضد اسلام و مبانی اعتقادی و دینی وجود دارد.
وی با بیان اینکه در انتخابات اخیر نابکارترین و کثیف‌ترین دخالت‌های سیاسی دشمن به‌وسیله نرم‌افزار تلگرام در فضای مجازی انجام گرفت، گفت: محتوای مجرمانه کانال‌های آن، مفاسد و افتراهایی را به وجود آورد که در نتیجه آن شخصیت‌های دینی و بزرگان نظام مورد اهانت قرار گرفتند.

آقای وزیر، نتیجه فیلترینگ هوشمند چه بوده است؟
آیت‌ا... علم‌الهدی درعین‌حال ضمن تاکید بر اینکه توجه به فضای مجازی، مؤثرترین حرکت در اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی است، تاکید کرد: امروز نه ما و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند به مردم بگوید که از تلگرام و اینستاگرام استفاده نکنند، این موضوع مثل این است که به مردم بگویند در خیابان راه نروید.
وی ادامه داد: امروز باید نرم‌افزار بومی فراهم کنیم تا مردم دیگر به سراغ نرم‌افزارهایی که مدیریت آن در دست دشمن است، نروند؛ این مسئله هم به‌گونه‌ای نیست که از عهده ما برنیاید.نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی در ادامه خطاب به وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: من نمی‌دانم فیلترینگ هوشمندی که شما درست کرده‌اید، چقدر توانسته مشکلات این نرم‌افزارها را حل کند یا روابط دیپلماتیک رسمی که با مدیران آن‌ها برقرار کرده‌اید، چقدر توانسته لجن و فساد این نرم‌افزارهای خارجی را مدیریت کند؛ اما باید گفت که تاکنون به این مهم دست نیافته‌اید.وی با اشاره به توانمندی بالای کشورمان در حوزه آی‌تی به‌لحاظ نیروی انسانی و فناوری ابراز کرد: امروز فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر و نرم‌افزار در دانشگاه‌های کشورمان و جوانان مسلمان در شرکت‌های بین‌المللی بزرگ ازقبیل فیس‌بوک، گوگل و مایکروسافت دعوت به کار و استخدام می‌شوند؛ درحالی‌که ما از ظرفیت آن‌ها استفاده نمی‌کنیم و برای فرار از نرم‌افزارهای آلوده اسرائیلی و آمریکایی، به سراغ نرم‌افزارهای روسی، چینی و ژاپنی می‌رویم.
آیت‌ا... علم‌الهدی خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین نقطه جهش درراستای عمل به اقتصاد مقاومتی این است که مسئولان شرکت‌های دانش‌بنیان را در مسئله فضای مجازی و راه‌اندازی نرم‌افزارهای اجتماعی کمک کنند تا شاهد تولید نرم‌افزار بومی باشیم و این جز با پشت‌کردن مسئولان به غرب و آمریکا محقق نمی‌شود.وی گفت: مردم ما آن‌قدر به اسلام، نظام و انقلاب معتقدند که اگر روزی امکان بهره‌برداری از نرم‌افزار اطلاع‌رسانی بومی در داخل کشور فراهم شد، با یک فتوای تحریم مراجعه به نرم‌افزارهای خارجی، هرگز به سراغ نرم‌افزارهای خارجی نخواهند رفت.
گفتنی است آیت‌ا... علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی و امام‌‌جمعه مشهد روز گذشته با حضور در منزل سردار شهید شوشتری جانشین سابق نیروی زمینی سپاه پاسداران، یاد و خاطره این شهید والامقام را گرامی داشت.

 

روزنامه قدس مورخ شنبه 95/1/21

امام جمعه مشهد مطرح کرد: تبیین ۳ قسم "صبر" براساس آیات قرآن/ کمال انسانی تنها در سایه مقاومت حاصل می‌شود

 

 

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: صبر در برابر مصیبت، برابر معصیت و صبر برابر اطاعت این سه قسم است، صبر به معنای تحمل شداید نیست بلکه به معنای مقاومت است و صبر در برابر مصیبت که مقاومت برابر آن است در حقیقت تحمل شداید و سختی‌ها است.

 

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد‌ در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: کلام ما درباره شناخت انسان الگویی قرآن در حوزه انسان‌زیستی تفسیر آیات شریفه سوره مبارکه انسان بود، به این آیه رسیدیم که می‌فرماید پاداشی که خداوند برای ابرار یعنی انسان‌های الگویی قرآن در سرنوشت آخرت در نظر گرفته، در برابر صبر آ‌نهاست و آن پاداش بهشت و حریر است.
وی با اشاره به اینکه علمای علم اخلاق "صبر" را بر سه قسم تقسیم کرده‌اند افزود: صبر در برابر مصیبت، برابر معصیت و صبر برابر اطاعت؛ این سه قسم است، صبر به معنای تحمل شداید نیست بلکه به معنای مقاومت است و صبر در برابر مصیبت که مقاومت برابر آن است در حقیقت تحمل شداید و سختی‌ها است.
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: خاصیت صبر برابر مصیبت، ورزیده کردن انسان و حرکت به سوی کمال است، انسان‌هایی که برابر حوادث ناگوار زندگی قدرت تحمل ندارند و جزع و فزع می‌کنند و دست به حرکات بی تحمل می‌زنند مسیری را برای کمال نمی‌توانند طی کنند زیرا جاده کمال بشر، تنها به وسیله ایستادگی برابر شداید است.
وی  خاطرنشان کرد: انسانی که در برابر یک مصیبت زود از پای درمی‌آید و تحمل خود را از دست می‌دهد و بی‌تاب می‌شود، نمی‌تواند در مسیر کمال با وجود سنگ‌ها مقابله کند، در حدیثی وجود مقدس امام صادق(ع) خاصیت صبر در برابر مصیبت را در یک تابلوی شفاف زندگانی یوسف پیغمبر ترسیم و تحلیل می‌کنند.
آیت الله علم الهدی تصریح کرد: آزادی از دیدگاه امام صادق(ع) یعنی روی پای خود ایستادن و تابع اراده شخصی بودن و هیچ قدرت و زوری نتواند وی را از مسیر خود بازگرداند؛ این تفسیر آزادی در منطق آن امام است و با این تفسیر می‌فرمایند: آزاد، در همه حالات آزاد است و هیچ چیز نمی‌تواند وی را از مسیر آزادی منصرف کند و هیچ غل و زنجیر و طنابی هم دست و پای وی را نمی‌بندد و در برابر حادثه صبر می‌کند و اگر طوری باشد که مصیبت‌ها وی را محاصره کند و از اطراف و اکناف، درد و رنج و بلا بر سر وی بریزد، این‌ها وی را شکست نمی‌دهد و اگر هر چقدر اسیر و مقهور شود و در مقابل قدرت بالاتر شکست بخورد، آزادی از وی گرفته نمی‌شود و به هر قیمتی باشد سختی‌ها را به آسانی‌ها و راهگشایی در مسیر کمال خود بدل می‌کند.
وی بیان کرد: امام صادق(ع) در ادامه می‌فرمایند: همچنان که یوسف صدیق این‌گونه بود، حریت را از دست نداد با اینکه عبد و برده و اسیر و مقهور شد، وی را در میان چاه انداختند اما سیاهی و تاریکی چاه و وحشت آن فضا، به وی ضرر نزد و عنصری که خود را از همه بالاتر می‌دانست یعنی عزیز مصر وی را برده خود قرار داد اما خداوند متعال با همین یوسف اسیر و مقهور شده، امتی را نجات داد و هدایت کرد.
امام جمعه مشهد بیان کرد: صبر و مقاومت، نتیجه‌اش خیر است، امام صادق(ع) می‌فرمایند در برابر پیشامدها صبر کنید تا اینکه پاداش ببرید و به نتیجه مثبت صبر و مقاومت برسید و این صبر در برابر مصیبت است و قسم دوم صبر در برابر معصیت است، گناهی که پیش می‌آید در راستای غرایز حیوانی بشر است.
آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه انسان در برابر گناه باید صبر کند افزود: زمانی گناه در زندگی ما پیش می‌آید و عوامل مختلفی وجود دارد که ما گناه نکنیم، فراهم‌نبودن اسباب گناه و یا موقعیت اجتماعی از این عوامل است، اگر بنا شد گناه نکردیم که این ارزشی ندارد، این نفس چون ابزار گناه نداشته گناه نکرده، اما زمانی همه امکانات معصیت فراهم است و مانعی برابر آن نیست مانند آنچه برای یوسف پیامبر شکل گرفت.

 

روزنامه خراسان مورخ شنبه 95/1/21

انتقاد امام جمعه مشهد از وزیر ارتباطات درباره ضعف فیلترینگ هوشمند

آیت ا... علم الهدی: هیچ کس نمی تواند بگوید از تلگرام و اینستاگرام استفاده نکنید

 

امام جمعه مشهد از وزیر ارتباطات به دلیل ضعف فیلترینگ هوشمند و کنترل نکردن نرم افزار پیام رسان تلگرام انتقاد کرد.به گزارش خراسان رضوی، آیت ا...سید احمد علم الهدی روز گذشته در خطبه های سومین نماز جمعه مشهد در سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" که در رواق امام خمینی (ره) و دیگر اماکن متبرکه حرم امام علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شد، با اشاره به این که امشب (دیشب)، شب میلاد مسعود امام پنجم، حضرت باقرالعلوم(ع) است، ولادت با سعادت این امام بزرگوار را به محضر امام علی بن موسی‌الرضا(ع) و مردم تبریک و تهنیت گفت.وی افزود: در 36 سال قبل مثل امروز،‌ روز بیستم فروردین،‌ آمریکا روابط سیاسی خود را با ایران قطع کرد و امروز سالروز قطع روابط آمریکا با ایران است و این قطع رابطه از طرف آمریکا در برابر تهاجم دانشجویان عزیز مسلمان پیرو خط امام(ره) به جاسوس خانه آمریکا انجام گرفت که امام آن را انقلاب دوم نامیدند.

بیان راهبردی از امام(ره) درباره ارتباط با آمریکا

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: به‌مجرد قطع ارتباط آمریکا با ایران، امام بزرگوار ما یک جمله راهبردی بیان کردند که برای همه نسل‌های ما، ماهیت آمریکا و جریان ارتباط ما را با آمریکا به‌خوبی و شفافیت تبیین می‌کند؛ امام فرمودند: «ما رابطه با آمریکا را می‌خواهیم چه کنیم؟ رابطه آمریکا با ما رابطه گرگ با میش است»، این یک بیان راهبردی از امام است.

وی خاطرنشان کرد: برادران و خواهران! گرگ هیچ‌وقت از گرگ بودن خودش تغییر پیدا نمی‌کند، هرچه بشود، گرگ، گرگ است؛ یعنی امام تثبیت کردند که برای همیشه آمریکا گرگ است، ما هم طعمه آمریکاییم، آمریکا هر وقت به سراغ ما بیاید برای دریدن، پاره کردن و خوردن به سراغ ما می‌آید، این واقعیت را امام با این بیان خودشان که فرمودند رابطه آمریکا با ما، رابطه گرگ با میش است، مشخص کردند.

آمریکا نه‌تنها برجام را متعهد نیست، بلکه ...

آیت ا... علم الهدی افزود: عجیب این است که ما در برابر گرگ وجود داریم، 36 سال از آن روز تا به امروز می‌گذرد و در این 36 سال هرچقدر زمان گذشته، واقعیت فرمایش امام و صدق راهبرد ایشان برای مردم ما عینی‌تر و ثابت‌تر شده است. مردم نیش و دندان این گرگ را بیشتر لمس و بیشتر احساس کردند.

وی ادامه داد: این درندگی به مردم ما بیشتر ثابت‌شده، این درندگی نیست؟ دو سال نشستند، حرف زدند،‌ به یک برجام رسیدند، امضا کردند، با کمال وقاحت و با کمال درندگی و حیوانیت، نه‌تنها برجام را متعهد نیست و خیانت به برجام می‌کند و تعهداتش را انجام نمی‌دهد، بلکه در کنار این قضیه، تحریم‌ها شدیدتر و‌ طرح‌های ضد ایرانی فراوان‌تر شد و چنگ و دندان بیشتر نشان دادند.امام جمعه مشهد یادآور شد: این روشن شدن بیان امام بزرگوار ماست، حالا در این جا یک عده بیایند و بگویند الآن عصر مذاکره است، عصر موشکی نیست؛ اگر کسی این حرف را از روی علم و عمد بزند، حتماً‌ خیانت گر نسبت به انقلاب و نظام هست و اگر این حرف را از روی جهل بزند، این یک جهل خطرناک است که مصداق کامل «غاسق اذا وقب» است که در قرآن آمده که به پیغمبر فرمان می‌دهد از «غاسق اذا وقب» به خدا پناه ببر.

آمریکا حیات، دوام و زنده‌بودن خود را در نابودی ما می‌بیند

وی افزود: این جهل خطرناکی است، ما این گونه چنگ و دندان دشمن را ببینیم،‌ حمله را ببینیم،‌ بازهم بگوییم عصر موشکی نیست، خودتان را برای دفاع آماده نکنید. خودتان را تسلیم کنید! مذاکره یعنی تسلیم، چون در مذاکره، آمریکا جز به تسلیم شدن به چیز دیگری رضایت نمی‌دهد.آیت ا... علم الهدی ادامه داد: برادران و خواهران! امروز روی کره زمین بعد از 36 سال که از آن روز گذشته، سرنوشت آمریکا به این جا منتهی شده است که آمریکا حیات، دوام و زنده‌بودن خود را در نابودی ما می‌بیند و جز به براندازی و نابودی ما و دین ما رضایت نمی‌دهد.وی گفت: در چنین وضعیتی، رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ابتدای سال در همین مکان، هم این موقعیت را برای ما تبیین کردند و سطح بصیرت را در دشمن‌شناسی در مردم ما بالا بردند و هم راهکار ارائه دادند، فرمودند این نیست که شما بگویید جز تسلیم شدن در برابر آمریکا برای نجات از فتنه‌گری‌ها، تحریم‌ها، شیطنت‌ها و نابودسازی‌های ما راه نداریم، راهش معلوم است، راهش اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی است.

تقدیر از حرکت ارزشمند دولت در تشکیل شورای عالی فضای مجازی

امام جمعه مشهد با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی فضای مجازی در روز چهاردهم فروردین ماه جاری به ریاست رئیس جمهوری، افزود: خوشبختانه در روز 14 فروردین، اولین روز کاری امسال، آقای رئیس‌جمهور و مسئولان کشور در تحقق بخشی به راهبرد رهبر معظم انقلاب، یک اقدام ارزشمندی انجام دادند و آن، تشکیل شورای فضای مجازی و در واقع، ادغام همه فعالیت‌های شورایی در مسائل فضای مجازی در این شورای فضای مجازی است. این یک حرکت بسیار ارزشمندی بود که تشکر می‌کنیم به خاطر این‌که فضای مجازی، جاده حمله به دشمن است، جاده تهاجم به دشمن است.وی ادامه داد: در حقیقت رهبر معظم انقلاب در تبیینی که از موقعیت جهانی ما داشته‌اند دشمنی دشمن را مشخص کردند؛ عزیزان مسئول ما در این نظام، آمدند جاده را مشخص کردند و در این جاده به فکر افتادند جلوی این جاده را بگیرند. چون در فضای مجازی شما امروز حساب کنید تنها در یک نرم‌افزار اطلاع‌رسانی [پیام رسانی] به نام تلگرام بر حسب آن چه مدیرعامل این نرم‌افزار اعلام کرده است، 22 میلیون ایرانی ثبت‌نام کرده‌اند.

آیت ا... علم الهدی گفت: نرم‌افزاری که مدیریت و اجرای آن به دست دشمن است، در این نرم‌افزار کانالی وجود دارد که به پیغمبر اسلام(ص) ناسزا بگویند و دشنام بدهند، وقیح‌ترین کانال‌ها برای ضدانقلاب در این نرم‌افزار وجود دارد، بر ضد اسلام و مبانی اعتقادی اسلام در این نرم‌افزار کانال وجود دارد؛ تنها در مسئله انتخابات، محتوای مجرمانه کانال‌های تلگرام، چه مفاسد و افتراهایی را به وجود آورد که شخصیت‌های دینی، بزرگان اسلامی و بزرگان نظام ما را با انواع افتراها و دروغ‌ها مورد اهانت قرار دادند و افراد را تحریک کردند و نابه کارترین و کثیف‌ترین دخالت‌های سیاسی دشمن به‌وسیله همین نرم‌افزار در فضای مجازی در انتخابات انجام گرفت، این مدیریتش دست دشمن است، این جاده دشمن است.وی افزود: دشمن دارد از این راه می‌آید؛ برادر من! باید بدانی بچه‌ات، پسرت، دخترت الآن دستش را گذاشته در دست یک‌نفری که در دست دیگرش یک قمه است، یک چاقوی ضامن‌دار است، می‌خواهد این را غافل کند و با آن چاقو شکم او را پاره کند.این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: این آقاپسر و دخترخانم شما که این موبایل را دستش گرفته و بالا و پایین می‌کند یا پای کامپیوتر نشسته و در فضای مجازی سیر می‌کند، دقیقاً دستش روی دست همان دشمنی است که می‌خواهد شکمش را پاره کند، می‌خواهد نابودش کند، دینش را از او بگیرد، همه جریان نظام را ساقط کند، این جاده ورود دشمن است.وی خاطرنشان کرد: عزیزان مسئول ما روز 14 فروردین اولین حرکتشان در روز اول کاری سال، تشکیل این شورا بود. این امر بسیار حرکت ارزشمندی بود، یک تصمیم‌گیری‌هایی داشته‌اند، همین‌که توجه کردند به فضای ورود دشمن، این خیلی ارزش دارد.

هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید از تلگرام و اینستاگرام استفاده نکنید

آیت ا... علم الهدی گفت: نکته دوم این‌که مسئله توجه به فضای مجازی، مؤثرترین حرکت در اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی است، ما نمی‌توانیم بگوییم مردم ما به نرم‌افزارهای اطلاع‌رسانی مراجعه نکنند، امروز هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید شما تلگرام، اینستاگرام و این نرم‌افزارها را استفاده نکنید، اگر کسی بگوید شما از این نرم‌افزارها استفاده نکنید مثل این است که به مردم بگوید آقا در خیابان راه نروید! کسی نمی‌تواند بگوید استفاده نکنید.

آقای وزیر ارتباطات، فیلترینگ هوشمندی که درست کردید، چقدر توانسته مشکلات این نرم‌افزارها را حل کند؟!

وی افزود: باید امکانات و نرم‌افزار بومی برای مردم فراهم کنیم، این هم نیست که از عهده ما برنیاید؛ بنده نمی‌دانم آقای وزیر ارتباطات، این فیلترینگ هوشمندی که شما درست کردید، چقدر توانسته مشکلات این نرم‌افزارها را حل کند؟! روابط دیپلماتیک رسمی که شما با مسئولان و مدیران این نرم‌افزارهای خارجی برقرار کردید، چقدر توانسته‌اید از این طریق بیایید این کوچه و خیابان باز و پر از لجن، گند و پر از فساد را کاملاً مدیریتش کنید؟ و تا الآن نتوانسته‌اید!امام جمعه مشهد ادامه داد: نمونه‌اش همین انتخاباتی که گذشت، عزیزترین عزیزانی که در نظام و اسلام به‌عنوان چهره قدسی شفاف هستند، متأسفانه به نابه کارترین ناسزاها، افتراها، دروغ‌ها و دشنام‌ها هدف تهاجم قرار گرفتند و هیچ‌کس حمایت نکرد و نتوانست حمایت کند؛ زیرا مدیریت این نرم‌افزار دست دشمن بود و شما نتوانستید مدیریت کنید؛ درحالی‌که خوشبختانه ما امروز در مسئله فناوری آی تی همچون دیگر فناوری‌ها از نظر توان نیروی انسانی و از نظر فناور در یک سطح بالایی قرار داریم.وی یادآور شد: امروز در شرایطی هستیم که فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر و نرم‌افزار در دانشگاه‌های ما و دانشگاه صنعتی شریف به‌وسیله شرکت‌های بین‌المللی بزرگ از قبیل فیس‌بوک، گوگل و مایکروسافت دعوت به کار و استخدام می‌شوند.آیت ا... علم الهدی افزود: روی کره زمین فناوران تحصیل‌کرده و دانش‌آموخته بچه مسلمان و بچه شیعه ما که در این دانشگاه‌ها تحصیل‌کرده‌اند، این‌ها را می‌برند آن‌طرف آب و از این‌ها استفاده می‌کنند درحالی‌که ما استفاده نمی‌کنیم و به سراغ نرم‌افزارهای روسی، چینی و ژاپنی به‌عنوان فرار از نرم‌افزارهای آلوده اسرائیلی و آمریکایی می‌رویم درحالی‌که چنین نیروهای انسانی ارزشمندی در اختیار ماست.

مسئولان به شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه نرم‌افزار کمک کنند

وی ادامه داد: بزرگ‌ترین نقطه جهش عملی در اقتصاد مقاومتی این است که عزیزان مسئول ما بیایند شرکت‌های دانش‌بنیان را در مسائل نرم‌افزار کمک کنند، دنبال یک نرم‌افزار اطلاع‌رسانی بومی بروند، دنبال یک موتور جست‌وجوی بومی بروند، این‌ها را فراهم کنند، این‌ها را راه بیندازند، هم امکاناتش، هم فناوری اش، هم نیروی انسانی‌اش را در حد بالا داریم، منتها باید مسئولان ما به خارج، غرب و آمریکا پشت کنند و خود، موقعیت و دارایی خود را بشناسند.

بزرگ‌ترین نقطه حرکت و عمل در اقتصاد مقاومتی، توجه به فضای مجازی است

خطیب نماز جمعه مشهد خاطرنشان کرد: این رهبر بیدار ساز خرد آفرین و فهیم ما متوجه اند که ما چه داریم که می‌فرمایند «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»؛ بزرگ‌ترین نقطه حرکت و عمل در اقتصاد مقاومتی، توجه به فضای مجازی، شناخت نیروهای داخلی در عرصه فضای مجازی و تأمین و کمک کردن به شرکت‌های دانش‌بنیان بومی در ساخت نرم‌افزارهاست.وی با اشاره به این که هم اکنون چندین شرکت در داخل کشور در حال تولید موتور جست و جو هستند، افزود: اما وسط کار مانده‌اند، زیرا حمایت نمی‌شوند و مشکلاتشان حل نمی‌شود.

آیت ا... علم الهدی ادامه داد: عزیزان ما در مقام تحقق بخشی به راهبرد حکیمانه رهبر معظم انقلاب از نظر این‌که امسال فرمودند اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی، اول نقطه‌ای که باید دریابند، فضای مجازی کشور و مسئله فناوری اطلاعات است که بیایند از این نیروها و از این فناوران داخلی حداکثر استفاده را بکنند و ما بتوانیم در این عرصه خودکفا بشویم و جاده را به روی دشمن ببندیم.

مردم حاضرند با فتوا، نرم‌افزارهای خارجی را کنار بگذارند

وی گفت: مردم ما آن‌قدر به اسلام علاقه‌مندند، آن‌قدر به نظام و انقلاب معتقدند که اگر یک روزی امکان استفاده از نرم‌افزار اطلاع‌رسانی بومی در داخل کشور فراهم شد، با یک فتوای تحریم مراجعه به نرم‌افزارهای خارجی در مردم ما، هیچ‌کس به سراغ آن‌ها نخواهد رفت و به نرم‌افزار بومی مراجعه می‌کنند و این جاده را به روی دشمن خواهند بست.

امام جمعه مشهد افزود: عالی‌ترین دفاع در سنگر مقابله با دشمن بی‌رحمی که امام بزرگوار ما فرمودند او گرگ است و با ما برخورد میش دارد، این حرکت است که ان‌شاء ا... امیدواریم مسئولان عزیز و دلسوز ما در این خط اقدام کنند و با این فعالیت، اول این عرصه را در اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب با اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی ان‌شاء ا... تأمین کنند.

امام جمعه مشهد:بدحجابی گناهی عمومی است که انسان های بسیاری را منحرف می کند

انسانی که مالِ مردم را می خورد یا حرف حرامی می زند یا نگاه حرامی می کند، مرتکب گناهانی شده است که فقط خود او را منحرف می کند. در حالی که بدحجابی گناهی است که انسان را ابزار می کند تا شیطان دیگران را منحرف سازد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی علم الهدی، آیت ا... سید احمد علم‌الهدی همچنین  شامگاه چهارشنبه هفته قبل در ادامه سلسله جلسات تفسیر قرآن هفتگی خود که در مهدیه مشهد برگزار شد، بار دیگر به دلیل تأکیدات همیشگی خود روی آسیب های مسئله بدحجابی اشاره کرد و گفت: گاهی برخی به بنده می گویند چرا به این اندازه که علیه بدحجابی سخن می گویید، به سایر گناهانی که در جامعه انجام می شود نمی پردازید؟ دلیلش این است که بدحجابی در زمره گناهانی است که انجام دهنده آن ابزاری است تا شیطان دیگران را نیز به گناه بکشاند و منحرف کند.وی تصریح کرد: انسانی که مالِ مردم را می خورد یا حرف حرامی می زند یا نگاه حرامی می کند، مرتکب گناهانی شده است که فقط خود او را منحرف می کند، در حالی که بدحجابی گناهی است که انسان را ابزار می کند تا شیطان دیگران را منحرف سازد؛ کار شیطان این است که وقتی کسی را اغوا کرد، قانع به انحراف او نشده و دست بر نمی دارد، در نتیجه کسانی را که در موارد متعددی دنبال او راه می افتند، به استخدام خود در می آورد و از آن ها به عنوان ابزاری برای انحراف دیگران استفاده می کند. امام جمعه مشهد افزود: آن زن و دختری که خدا و قرآن و معاد را هم قبول دارد اما حجاب را از دست داده و آرایش کرده و با موی پریشان مقابل مرد نامحرم ظاهر شده، علاوه بر این که خودش گناه کرده، ابزاری برای وادار کردن حداقل 100 نفر دیگر به کار حرام می شود، از این رو این گناه از بدترین گناهان است.وی با تأکید مجدد بر عمومی بودن مسئله بدحجابی و آثار اجتماعی آن، گفت: نمی‌توان گفت حجاب حریم خصوصی انسان هاست، این حریم عمومی است؛ چرا که فرد بدحجاب  فقط خودش به گناه نمی افتد بلکه دارد جامعه را به فساد می کشاند و ابزاری برای شیطان می شود تا دیگران هم وارد گناه شوند، این یکی از مصادیق وسوسه خنّاس است که در سوره مبارکه ناس به آن اشاره شده است.

 

خبرگزاری مهر مورخ شنبه 95/1/21

آیت الله علم الهدی: فضای مجازی نظارت می خواهد/آمریکابه جز نابودی اسلام رضایت نمی دهد

 

 

امام جمعه مشهد گفت: نرم افزار تلگرام که ۲۲ میلیون ایرانی را در خود جای داده است نیاز به نظارت بیشتری به خصوص در بحث محتوای کانال ها دارد .

آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه که در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی(ع) برگزار شد گفت: فضای مجازی جاده حمله دشمن است و تنها نرم افزار پیام رسان تلگرام ۲۲ میلیون عضو ایرانی دارد.

امام جمعه مشهد افزود: اجرا و مدیریت این نرم افزار در دست دشمن است و در کانال های متعدد آن بدون هیچگونه نظارتی به رسول مکرم اسلام(ص) و نظام مقدس ما توهین می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ابراز داست: عزیزترین انسان هایی که که در این نظام وجود دارند در جریان انتخابات و به وسیله همین کانال ها به ناسزا گرفته شدند و هیچ فردی نتوانست از آنان حمایت کند زیرا مدیریت این نرم افزار در دست دشمن بود.

وزیر ارتباطات باید پاسخ دهد

خطیب جمعه مشهد با اشاره به آسیب های فضای مجازی عنوان کرد: بچه ای که گوشی در دست گرفته و کانال ها را بالا و پایین می کند دقیقا مانند فردی است که یک دستش را به دست یک فرد چاقوکش داده است.

آیت الله علم الهدی افزود: امروز کسی نمی تواند بگوید شما حق ندارید تلگرام و اینستاگرام استفاده نکنید و اگر فردی این حرف را بزند مانند این است که قدم زدن در خیابان را منع کند اما استفاده از این کانال ها بدون ناظر هم معنی ندارد.

وی ادامه داد: باید از آقای وزیر ارتباط پرسید فیلترینگ هوشمند و جلسات متعدد شما با مسئولین این نرم افزار ها چقدر توانست مشکلات را حل کند و جواب این است که تا حال نتوانستید کاری انجام دهید و مصداق آن در انتخابات نمایان شد.

جوانان متخصص توسط دشمن جذب می شوند

امام جمعه مشهد افزود: رئیس جمهور محترم در اولین روز کاری سال جدید در یک اقدام ارزشمند و در تحقق بخشی به راهبرد رهبری یک اقدام ارزشمند انجام داده و شورای مجازی را شکل دادند.

خطیب جمعه مشهد گفت: امروز در شرایطی هستیم که فارغ التحصیلان کامپیوتر ما از طریق شرکت هایی مانند گوگل، مایکروسافت و فیسبوک استخدام می شوند و از آنطرف ما به سراغ نرم افزار های چینی و روسی می رویم در حالی که چنین ظرفیت هایی در درون کشور داریم.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ابراز کرد: مسئولان شرکت های دانش بنیان را کمک کنند و نرم افزار های ارتباط اجتماعی بومی ایجاد کنند و این در صورتی اتفاق می افتد که مسئولین ما به غرب و دشمن پشت کنند و خود را بشناسند.

لزوم توجه مسئولان به شرکت های دانش بنیان

وی گفت: بزرگترین عمل در اقتصاد مقاومتی شناخت فضای مجازی و کمک به شرکت های دانش بنیان بومی است.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: مسئولان برای تحقق بخشی اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی اولین نقطه ای که باید دریابند مسئله آی.تی و فضای مجازی است.

وی افزود: مردم ما به اندازه ای به اسلام و نظام علاقه مند هستند که اگر روزی نرم افزار بومی وجود داشته باشد با یک تحریم نرم افزار های دشمن هیچ فردی به سراغ آن ها نخواهد رفت و این جاده را به روی دشمن خواهند بست.

سالروز انقلاب دوم

امام جمعه مشهد در بخشی از سخنان خود با اشاره به سالروز قطع روابط آمریکا با ایران افزود: به دلیل تهاجم عزیزان دانشجویان مسلمانان پیرو خط امام به جاسوس خانه آمریکا این اتفاق صورت گرفت و  امام آن را انقلاب دوم نامیدند.

خطیب جمعه افزود: امام بعد از قطع رابطه با آمریکا طی یک جمله راهبری فرمودند، رابطه آمریکا با ما رابطه گرگ با میش است و گرگ هیچگاه دست از  خصومت بر نمی دارد.                                                                                                                                                                

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: هر مقدار زمان بیشتری می گذرد اعتبار جمله امام خمینی(ره) برای ملت بیشتر نمایان می شود و مردم نیش و دندان این گرگ را بیشتر لمس و احساس کردند.

دنیای موشک و مذاکره

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: آمریکایی ها دو سال حرف زدند به برجام رسیدند اما با کمال وقاحت نه تنها برجام را متعهد نیست بلکه در مقابل این تحریم های بیشتر و چنگ و دندان بیشتر را نشان دادند.

خطیب جمعه مشهد با اشاره به سخنان برخی از مسئولان که می گویند دنیای امروز دنیای مذاکره است افزود: این سخن اگر از روی علم بیان شود خیانت است اما اگر از روی نا آگاهی زده شود یک جهل و نافهمی خطرناک است.

امام جمعه مشهد گفت: امروز روی کره زمین سرنوشت آمریکا به اینجا رسیده است که حیات و زنده بودنش را در نابودی ملت ما و دین ما می بیند و جز این رضایت نمی دهد.

صبر در برابر مصیبت ها انسان را ورزیده می کند

آیت الله علم الهدی در بخش دیگر از سخنانش ضمن ادامه تفسیر سوره انسان ابراز کرد: خداوند در آیه ۱۲ این سوره می فرماید، پاداش خداوند به ابرار در مقابل صبر آنان بوده و آن بهشت و حریر است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: علمای علم اخلاق صبر را به صبر در برابر مصیب، معصیت و صبر در برابر اطاعت تقسیم کردند و در کل به معنای مقاومت است.

آیت الله علم الهدی گفت: خاصیت صبر در برابر مصیبت، ورزیده کردن انسان است و افرادی که در برابر حوادث ناگوار زندگی قدرت تحمل ندارند و دست به حرکت های غیر عقلانی می زنند نمی توانند مسیری را برای کمال طی کنند.

خطیب جمعه مشهد افزود: انسانی که در برابر یک مصیبت زود از خود را می بازد نمی تواند مسیری که خداوند برای کمال آن در نظر گرفته است به درستی طی کند.

صبر در برابر گناه مقام جوان را بالا می برد

وی با توضیح صبر در برابر گناه گفت: معصیت در راستای خواهش های نفسانی و انسانی است و اگر آدمی بخواهد گناه نکند باید مقاومت کند.

امام جمعه مشهد ادامه داد: اگر ابزار گناه برای ما فراهم نباشد و ما با تمام امیال و خواهش های نفسانی خود دست به گناه نزنیم ارزش چندانی ندارد در حالی که اگر همه امکانات فراهم باشد و گناه نکنیم مقام انسان بالاتر می رود.

آیت الله علم الهدی ابراز داشت: صبر در اطاعت نیز یک عمل بسیار ارزشمند است، جهاد و نهی از منکر نیز مانند نماز و روزه واجب است اما اگر در جامعه امر به معروف کنم من را افراطی و تندرو می خوانند که انسان باید در این راستا نیز مقاومت کند.

ارزش عمل به خود عمل نیست و ۱۴ ساعت گرسنگی و تشنگی در دستگاه کبریایی خداوند ارزشی ندارد بلکه صبر کردن در مقابل خواسته خداوند دارای ارزش است.

 

خبرگزاری فارس مورخ شنبه 95/1/21

آیت‌الله علم‌الهدی:آمریکا پس از برجام چنگ و دندان نشان می‌دهد

 

امام‌ جمعه مشهد با اشاره به اینکه درندگی آمریکا برای مردم ما ثابت‌ شده است، گفت: دو سال حرف زدند و برجام را امضا کردند و حالا نه‌ تنها تعهدات خود را اجرا نمی‌کنند بلکه تحریم‌ها را بیشتر کرده و چنگ و دندان خود را نشان می‌دهند.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های سیاسی و عبادی نماز جمعه که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در سوره انسان آمده است پاداشی که خداوند برای ابرار در آخرت در نظر گرفته بهشت است.

امام‌ جمعه مشهد افزود: حرکت انسان به‌ سوی کمال با صبر کردن میسر می‌شود چراکه جاده تکامل بشر در کمالات زندگی‌اش به‌وسیله مقاومت و ایستادگی در برابر مشکلات است.

وی بیان کرد: بنا بر آیات اگر مشکلاتی برای انسان رخ بدهد آنگاه صبر این انسان نمی‌گذارد که تسلیم بشود و بنابراین سختی‌ها را در رسیدن به مسیر کمالاتش طی می‌کند.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه گناه در برابر خواسته‌های نفسانی بشر اتفاق می‌افتد، خاطرنشان کرد: صبر در برابر این تمایلات نفسانی موجب شکننده شدن این خواسته‌ها می‌شود.

خطیب جمعه مشهد اظهار داشت: 36 سال پیش، روز 20 فروردین آمریکا روابط سیاسی خود را با ایران قطع کرد، این قطع رابطه از طرف آمریکا در برابر تهاجم دانشجویان پیرو خط امام به لانه جاسوسی آمریکا صورت گرفت که امام(ره) آن را انقلاب دوم نامیدند.

وی خاطرنشان کرد: امام(ره) پس از قطع رابطه آمریکا جمله‌ای راهبردی فرمودند که ماهیت رابطه ما با آمریکا مثل رابطه گرگ با میش است، گرگ هیچ‌وقت از گرگ بودن خودش تغییر پیدا نمی‌کند و هرچه جلوتر می‌رویم واقعیت این فرموده امام(ره) برای ما عینی‌تر و ثابت‌تر می‌شود.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه درندگی آمریکا برای مردم ما بیشتر ثابت‌ شده است، گفت: دو سال حرف زدند و برجام را امضا کردند و حالا نه‌ تنها تعهدات خود را اجرا نمی‌کنند بلکه تحریم‌ها را بیشتر کرده و چنگ و دندان خود را نشان می‌دهند.

وی افزود: عده‌ای که می‌گویند امروز عصر مذاکره است، عصر موشکی نیست، اگر کسی این حرف را از روی علم و آگاهی بزند حتماً به اسلام و انقلاب خیانت کرده است و اگر از روی جهل باشد، جهل خطرناکی است.

امام‌ جمعه مشهد با بیان اینکه مذاکره یعنی تسلیم، چون آمریکا در مذاکره جز تسلیم به هیچ‌ چیز رضایت نمی‌دهد، تأکید کرد: امروز پس از 36 سال آمریکا دوام و حیات خود را در نابودی ما و دین ما می‌بیند و جز به نابودی آن رضایت نمی‌دهد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ابتدای سال در حرم مطهر رضوی خاطرنشان کرد: در چنین وضعیتی رهبر انقلاب در ابتدای سال این موقعیت را برای ما ترسیم کردند و راهکار ارائه دادند، ایشان فرمودند راه مقابله با آمریکا اقتصاد مقاومتی است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: خوشبختانه در اولین روز کاری امسال آقای رئیس‌ جمهور اقدام ارزشمندی انجام دادند و آن تشکیل شورای فضای مجازی و ادغام همه فضای مجازی در این شورا بود که از این اقدام تشکر می‌کنیم.

وی تأکید کرد: فضای مجازی جاده حمله دشمن است، در فضای مجازی تنها یک نرم‌افزار پیام‌رسانی، طبق اذعان مدیران آن 22 میلیون ایرانی را جذب کرده است، نرم‌افزاری که مدیریت و اجرای آن در دست دشمن است، در این نرم‌افزار کانال‌هایی وجود دارد که بر ضد اسلام و مبانی اسلام فعالیت می‌کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی یادآوری کرد: در موضوع انتخابات این کانال‌های شبکه‌های اجتماعی چه افتراها و دروغ‌هایی به وجود آورد و افراد را تحریک کردند و نا به کارترین دخالت دشمن در انتخابات کشور از این راه صورت گرفت.

وی هشدار داد: اگر کسی بداند فرزندش دست در دست کسی دارد که می‌خواهد با چاقو به فرزندش حمله کند چه حالی دارد؟ فضای مجازی همین حالت را دارد می‌خواهد دین مردم را بگیرد و نظام اسلامی را ساقط کند.

وی با بیان اینکه تشکیل این شورا در اول سال حرکت بسیار ارزشمندی بود و همین‌ که به ورود دشمن توجه کردند بسیار ارزشمند است، گفت: مسئله فضای مجازی مؤثرترین قدم در اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی است.

امام‌ جمعه مشهد مقدس خاطرنشان کرد: کسی نمی‌تواند بگوید این نرم‌افزارها را استفاده نکنید، باید امکانات برای مردم فراهم کنیم، نرم‌افزارهای بومی برای مردم تهیه کنیم.

وی گفت: وزارت ارتباطات با این فیلتر هوشمند چقدر توانسته است این مشکلات را حل کند؟ روابط دیپلماتیکی که با مسئولان این نرم‌افزارها فراهم کردید چقدر توانستید این راه را مدیریت کنید؟

وی تصریح کرد: کسانی که در این نظام به‌عنوان چهره قدسی و شفاف هستند به بدترین شکل مورد تهاجم قرار گرفتند و کسی نتوانست دشمن را مدیریت کند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تأکید کرد: امروز در فناوری آی.تی از نظر توان انسانی و فناوری در سطح بالایی قرار داریم، در شرایطی هستیم که فارغ‌التحصیلان ما در دانشگاه‌های ما به‌وسیله شرکت‌هایی از قبیل فیسبوک و گوگل و مایکروسافت دعوت به کار می‌شوند.

وی با بیان اینکه فرزندان ما که در این دانشگاه‌ها تحصیل کردند به خارج از کشور می‌روند و از آنها استفاده می‌شود، گفت: ما با استفاده از نرم‌افزارهای روسی و چینی به دنبال فرار استفاده از نرم‌افزارهای صهیونیستی هستیم در حالی‌ که چنین ظرفیتی داریم.

آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کرد: مسئولان باید به دنبال موتور جستجوی بومی باشند، به دنبال نرم‌افزارهای پیام‌رسانی بومی بروند، مسئولان ما به آمریکا و خارج پشت کنند و ظرفیت‌های خودشان را بشناسند.

وی با اشاره به اینکه برخی شرکت‌های داخلی در حال تهیه موتور جستجو هستند ولی وسط کار مانده‌اند چون مشکلاتشان حل نمی‌شوند، گفت: اولین نقطه‌ای که در اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی باید دریابند مسئله فضای مجازی و آی.تی است که باید بتوانیم در این عرصه خودکفا شویم.

وی گفت: امیدواریم مسئولان عزیز و دلسوز ما در این خط اقدام کنند و اول این عرصه را در اجرای فرمان مقام معظم رهبری در عمل به اقتصاد مقاومتی تأمین کنند.

 

ارتباط با امام جمعه