شنبه 1395/11/2 - 7 : 23
مشخصات امام جمعه
محمدتقی دلیری پور
محمدتقی دلیری پور
جوين
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
خطبه اول:آداب معاشرت اسلامی، خطب دوم: سخنانی درباره حکومت و قضاوت

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه شهرستان جوین به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دلیری پور مورخه 1395/11/01

خطبه اول:

 خطیب محترم ضمن دعوت به تقوی الهی به خود و نمازگزاران ادامه سخنان هفته های گذشته درمورد آداب معاشرت اسلامی و زندگی دینی را بیان نمودند:

اهمیت نیاز به حاکم عادل:

مسلماً درمقایسه بین حاکم عادل با حاکم ظالم ،حاکم عادل بهتر است زیرا که حاکم عادل حقوق همه را مراعات می کند و به فکر رشد و پیشرفت ملت است و با دشمنان تبانی نمی کند .

قال الصّادق(ع) : لا یستغنی اهل کلّ بلدٍ عن ثلاثةٍ یفزع الیهم فی امردنیاهم وآخرتهم فان عدموا ذلک کانوا همجاً ( نابسامانی) : فقیهٍ عالمٍ ورعٍ وامیرٍ خیر مطاعٍ و طبیب بصیرٍ ثقة ٍ . تحف العقول/319.

امام رضا (ع) می فرماید: اگر برای مردم امام ورهبری توانا ،امانتدار، نگهبان و پاکدست قرارداده نمی شد آیین نابود می شد، دین از بین می رفت فسنتها واحکام الهی تغییر می یافت،بدعت گذاران بران می افزودند وملحدان ازآنها می کاستند و مسلمانان به شبهه دچار می شدند .

اوصاف حاکم اسلامی:

1- عدالت محوری:

درموارد متعدد دراحکام دینی برای اشخاص عدالت قید شده مثل شاهدها قاضی ،امام جماعت ، فقیه ، متولی امور حسبیه که باید عدول المومنین باشد و...

قال رسول الله (ص) : ساعة من امامٍ عدلٍ افضل من عبادة سبعین سنة... کافی.7/175.

قال علی (ع): العدل جنّة الدول. غررالحکم/340.

امام رضا (ع) می فرماید : اگر گفته شود چرا خدای متعال اولوالامر را نصب کرد و اطاعت از او را به همگان فرمان داد ؟ جوابهای فراوانی دارد از جمله اینکه مردم نباید از دستورات دین- باید ها ونبایدها- تجاوز کنند زیرا تجاوز از دستورات دین موجب فساد است و دستورات دین اجرا نمی گردد مگرآنکه خدا والی امینی را بر مردم برگزیند تا آنان را از این تجاوز باز دارد.عیون الاخبار الرضا 2/100.

2- مسئولیت پذیری:

درنظام اسلامی همه طبقات مردم باید مسئولیت پذیر باشند و این امردرحاکمان وکارگزاران نظام اهمیت بیشتری دارد .

 قال رسول الله (ص) : الا کلکم راع و کلکم مسئول عن رئیتی فالامیر علی النّاس راعٍ و هو مسئول عن رئیته .

ارشادالقلوب 1/184.

3- خیر خواهی برای مردم :

حضرت امیر(ع) درنهج البلاغه می فرماید: من بر شما حقی دارم شما بر من حقی دارید اما حق شما برمن این است که خیر خواه شما باشم .

4- مهربانی با مردم :

 امام سجاد (ع) : می فرماید حاکم باید همانند پدری مهربان برای مردم باشد . الفقیه /2/621.

5- بخشندگی :

امیرالمومنین(ع) می فرماید : بهترین حاکمان وکارگزاران کسانی هستند که سه ویژگی داشته باشند : مهربانی، بخشش و عدالت . تحف العقول./319.

6- ساده زیستی :

ساده زیستی حاکمان موجب اعتماد وآرامش مردم نسبت به رهبران می گردد ،لذا حضرت امیر(ع) در بخشی از نامه خود به عثمان بن حنیف فرماندار بصره می نویسد:

پیشوای شما از دنیا به دو لباس کهنه و ازخوراک به دو قرص نان بسنده کرده گرچه شما چنین توانی را ندارید ولی با زهد و پارسائی مرا یاری کنید ،بخدا قسم من ازدنیای شما طلا ونقره ای نیندوختم و ازغنایم و ثروتهای آن ذخیره نکرده و برای این لباس کهنه ام بدلی آماده نساخته ام واززمین وآب یک وجب به خود اختصاص نداده وازاین دنیا جزخوراک ناچیز بهره ای نبرده ام. نامه/45.

وظایف حاکمان وکارگزاران :

کارگزاران وظیفه دارند که درجهت رشد وتعالی بندگان خدا وحمایت از جان،مال وآبروی آنها تلاش کنند از جمله :

1- دانش افزائی:

در مراحل مختلف سنی ودر رشته های مورد نیاز جامعه باید جامعه را تعلیم و تربیت کنند .

حضرت امیر(ع) در نهج البلاغه می فرماید حاکمیت وظیفه دارد که :تعلیمکم کیلا تجهلوا وتأدیبکم کیما تعلموا. نهج /خطبه 34.

در جای دیگر فرمود : علی الامام ان یعلّم اهل ولایته حدود الاسلام والایمان . غررالحکم/ 341.

خطبه دوم:

 خطیب محترم ضمن دعوت به تقوی الهی به خود ونمازگزاران سخنانی را در مورد حکومت و قضاوت بیان نمودند :

حکومت و قضاوت:

 مقدمه :

 کان النّاس امةً واحدةً فبعث الله النبین مبشرین ومنذرین وانزل معهم الکتاب بالحق لیحکم بین النّاس فیما اختلفوا فیه .بقره /313.

1- انتقاد قرآن ازاختلاف لجوجانه است والا اختلافی که برای رسیدن به حق باشد خوب است .

2- قانون وتمدنهای بشری قادر به حل اختلاف نیستند.

3- بهترین راه حل اختلاف تقویت ایمان به خدا ومعاد است.

4- ایجاد وحدت ازوظایف انبیاء است .

5- با اختلاف زندگی مختل می شود.

لغت حکومت: به معنای منع برای اصلاح ، و منع از ظلم .

ودراصطلاح : اعمال سیاستها وتصمیمات ازسوی مقامات رسمی دردستگاه سیاسی و قضائی جهت اجرای قانون .

بهترین حاکمها :

انبیاء بهترین انسانها برای حکومت بودند اول آنها را هدایت و راهنمائی کردند ،بشارت به خوبی ها دادند وانذاراز بدیها نمودند و کتاب عمل آوردند .

سپس حل اختلاف در نزاعهای اجتماعی و حل نزاع بدون قدرت و حکومت نمی شود مصداق بارز اجرای عدالت قوه قضائیه است .

1- قدرت و قوه قضائیه :

 قوه قضائیه تا قدرت نداشته باشد توان اجرای عدالت را ندارد اگر جوسیاسی برعلیه قوه قضائیه ایجاد کنند و افکار عمومی را در مقابل او قراردهند، روزنامه ها برعلیه او مطلب بنویسند، نمایندگان پشت تریبون مجلس بگویند حسابهای شخصی دارند، جرم مرتکب شود درصورت بازخواست قوه قضائیه جو سازی کنند کسی را محکوم کند چون قدرت دارد ،جو سازی کنند، حقوق نجومی بگیرند، ازقدرتی که دارند از پولهای بانکها میلیاردها استفاده غیر قانونی کنند برای رسیدن به منافع، سند سازی و پرونده سازی کنند بعد وقتی موقع پاسخگوئی رسید جامعه را برعلیه قوه قضائیه تحریک کنند،کسی جرأت نمی کند درمقابل اینها بایستد کشورهم پیشرفت نمی کند وسرمایه دردست چند گروه می چرخد می شوند ما فیای اقتصادی .

حملات خارجی و داخلی علیه قوه قضائیه :

 الان بر نامه دشمن تضعیف قوه قضائیه است شاید اگر رهبری وارد نمی شد و یا الان رمز تحریک مردم در بحث انتخابات ، حمله علیه قوه قضائیه است لذا باید خط دشمن را خواند و رهبری به این امر توجه دادند و چون قوه دیگری درمقابل او بود با احتیاط صحبت کردند.

 توجه به نکاتی چند :

1- لازم است قوه قضائیه به صورت جدّی با مفاسد اقتصادی مبارزه کند اگرعدالت درفعالیتنهای اقتصادی در یک کشوری نباشد پیشرفت صورت نخواهد گرفت ،مبارزه با فساد فعالیت سالم اقتصادی شکل می گیرد،فساد مثل انگل است که اقتتصاد را از درون می خورد .

2- درمبارزه با فساد قوه قضائیه به هیچ جناح وفرد و قدرتی توجه نکند.

3- همه مسئولان باید ازحرکت مبارک قوه قضائیه حمایت کند :مانداشتیم دردوره های گذشته که با دانه درشتها برخورد شود مثل معاون اول رئیس جمهور، وابستگان قدرتهای دوم و سوم

4- حمله به قوه قضائیه از سوی دشمنان و برخی دنباله های داخلی آنها نشان از درستی راه قوه قضائیه دارد ،این مطلب یکی از اصول امام وانقلاب است به اینکه هروقت دیدید دشمن شما را به یک طرف می راند بدانید صلاح شما در طرف دیگر است و اگر برعلیه شخص ویا گروهی تبلیغ می کند معلوم می شود کارآنها درست است واگر یک گروهی را تأیید و تعریف می کند بدانید کارآنها خراب است صلاح ما درعمل بر خلاف دشمن است .

5- حمله به قوه قضائیه از سوی برخی جریانات سیاسی ، عمدتاً نشان از وابستگی عناصر فاسد به آن جریان را دارد .

6- نقد مشفقانه و منصفانه قوه قضائیه امری لازم و ضروری است و مسئولان قوه باید ازآن استقبال کنند اما تحریف و تضعیف و در میدان دشمن رقصیدن غیر ازنقد وخیر خواهی است .

2- حقوق بشر غرب در خاورمیانه در حال اجرا است :

درنده به اندازه شکمش حیوانی را شکار م یکند م یخورد سیر می شود و کناری م یافتد تا وقتی سیر است به حیوانات دیگر توجه نمی کن د.

ولی شما ببینید این غرب حریص و سیری ناپذیراین همه کشورها و ثروتها را غارت کرده اند چگونه برای منافع مادی خود انسانها را قلع و قمع می کنند انواع واقسام سلاحها را به حکام سعودی گروههای تکفیری می دهد تا یمن فقیر ملت ضعیف را بمب های خوشه ای را بر سرشان بریزند.

آمار :

درحملات جنگنده های سعودی درطول 22 ماه به یمن 10000 یمنی قربانی شده اند ،2610 کودک شهید شده اند و 16000 زخمی فلج دست قطع شده و... یونیسف نیزاعلام کرده بود هرهفته 1000 کودک یمنی براثر بیماری و گرسنگی می میرند یک کشورکه می خواهد مستقل زندگی کند تبدیل به یک زندان کرده اند ازدریا وخشکی محاصره کرده اند اسرائیل ،انگلیس وآمریکا و.. کمک می کنند .

باز یونیسف اعلام کرده دومیلیون ودویست هزار کودک یمنی به سوء تغذیه مبتلا شده اند که درخطر مرگ قراردارند .

عراق وسوریه :

سوریه رابا خاک یکسان کردند چگونه با قصاوت قلب سربریدند درشمال عراق چه می کنند دربحرین جوانان انقلابی را بدون محاکمه سر می برندو....

ازطرف دیگر می گویند ایران حقوق بشر را رعایت نمی کند و درامورکشورهای دیگر دخالت می کند و به دنبال سلاحهای غیر متعارف است .

3- تسلیت:

عرض تسلیت داریم به بازماندگان حادثه دیروزتهران وابرازتأسف ازاین مصسیبت داریم،عدم توجه به برنامه های ایمنی و احتیاط نکردن این گونه نتایج را دارد .

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه