شنبه 1396/4/3 - 3 : 10
مشخصات امام جمعه
محمدتقی دلیری پور
محمدتقی دلیری پور
جوين
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/3/26
خطبه اول ادامه سخنان مقام معظم رهبری در روز 14 خرداد ، خطبه دوم بیان سخنان مقام معظم رهبری در جمع کارگزاران نظام

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه شهرسان جوین به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمن حاج آقای دلیری پور مورخه 26-03-96

 خطیب محترم ضمن دعوت به تقوی الهی به خود ونمازگزاران وقبولی شب زنده داری وعزاداری ومناجات با معبود درشب قدر سخنان مقام معظم رهبری را که درمرقد امام راحل در روز 14 خرداد بیان نموده بودند را تحلیل نمودند:

  - مقام معظم رهبری فرمودند:گاهی ازاوقات بعضی درمقابل شعارهای انقلابی عنوان عقلانیت را مطرح می کنند مثل اینکه عقلانیت نقطه مقابل انقلابی گری است ،عقلانیت واقعی درانقلابی گری است واین بزرگترین درس امام بودآمریکا غیرقابل اعتماد است (امروز بعد از30 سال اروپا به این مطلب رسیده) .

تحلیل:

 بعد از انتخابات دردانشگاه عکس رأس فتنه را زدند ؟!! اسم این رأس فتنه را یک شخص که ورشکسته سیاسی است بردند، اینها می خواستند حصررا بشکنند حق وباطل وانصاف وبی انصافی است عقلانیت این نیست که بعد ازرها شدن ازجنگ آمریکا دوباره به دامن او برگردیم .

 - مقام معظم رهبری فرمودند :امام میراث فرهنگی نیست که درموزه نگهداری شود بلکه امام زنده است فکروراه امام حرف می زند ،آری چالش با قدرتها هزینه دارد ولی درمقابل سازش با قدرتها هزینه بیشتری دارد ،دولت سعودی برای جلب رضایت رئیس جمهور تاجر آمریکا مجبورمی شود بیش ازنیمی ازذخائرخود را دراختیاراوقراردهد وچون مثل قطرهمراهی نکردند این شلوغ کاری را درست کردند این هزینه نیست هم مال رفته وهم عزت.

باید اسرائیل را به رسمیت بشناسند رابطه برقرار کنند ،گروهها انقلابی را تروریسم بدانند.

مقام معظم  رهبری فرمودند ما نمی توانیم با آمریکا بسازیم چون انقلاب ما را قبول ندارند .

 - مقام عظمی ولایت فرمودند: ما امروزبه روحیه انقلابی گری نیازداریم که همان روحیه امام است،انقلابی گری رابا چماق افراطی گری نکوبیم، اعتراض به حقوقهای نجومی افراط است؟اعتراض به فتنه گران،تندی است؟اعتراض به سند 2030 افراطی است؟ اعتراض به جشنهای مختلط وکشف حجاب تندی و سلب آزادی است و سلب آتش به اختیار ،زنان به ورزشگاه مردان نروند،افراطی وتحجراست؟ فتوای مراجع تقلید افراطی است،تابعیتهای دوگانه مسئول نشوند افراطی و تحجر است و...

تحلیل:

خیر- انقلابی گری دقت درکار،رفع اشکال،مسامحه نکردن،امتیازبرای عده ای قائل نشدن است،اموال بیت المال اگرمهریه زن شده باشد گرفتنی است، برای بستگان جایگاه ویژه قائل نشدن است در یک کلمه عدم تحمل انحراف وویژه خواری این عین عدالت است اینهاعدالت را برمی تابند لذا انقلابی گری را می کوبند ومی خواهند ویژه خواری کنند نقد را بر نمی تابند همین هم آتش به اختیاراست.

خطبه دوم:

خطیب محترم ضمن دعوت به تقوی الهی به خود ونمازگزاران سخنان مقام معظم رهبری در جمع کارگزاران و دانش جویان را بیان نمودند:

سخنان مقام معظم رهبری:

1- رابطه منافع ملی وهویت ملی :

یکی ازشاه بیت سخنان مقام معظم رهبری درجمع کارگزاران نظام این بود که فرمودند : منافع ملی آن زمانی واقعاٌمنافع ملی است که با هویت ملی وانقلابی ملت ایران درتعارض نباشد ، هویت ملی نباید تابع موضوعات دیگرازجمله منافع ملی قرار گیرد که دراین صورت منافع ملی نخواهد بود تخیّل منافع است محور هویت ملی است باقی منافع باید با هویت ملی سنجیده شود،آری یک انقلاب دینی وفرهنگی این را اقتضا دارد .

مقام معظم رهبری فرمودند هدف ملی را سه عنصر 1- مسلمان بودن 2- انقلابی بودن 3- توجه به اندیشه تاریخی ملت ایران تشکیل می دهد نه اینکه ما ازپیشرفتهای دنیا استفاده نمی کنیم .

هویت ملی:

1- بزرگترین هویت ملی ما را اسلامیت تشکیل می دهد ،قرآن می فرماید:أجعلتم سقایة الحاج وعمارة المسجد الحرام کمن آمن بالله والیوم الاخروجاهدوا فی سبیل الله لا یستون عندالله والله لایهدی القوم الظّالمین . توبه /19.

 شأن نزول:

شیبه و عباس هرکدام بر دیگری افتخار می کردند امتیاز من آب دادن به حجاج است شیبه گفت من کلید دار کعبه و ساخت ساز مسجد الحرام را برعهده دارم .

حضرت امیر(ع) فرمودند با اینکه از شما حیا می کنم با این سن کم ولی افتخاری دارم که شما ندارید ... فرمود: من با شمشیر جهاد کردم تا شما ایمان به خدا وپیامبرش آورید ،عباس ناراحت شد برخواست دامن کشان به سراغ پیامبرآمد ... پیامبرفرمود علی را صدا کنید وقتی محضر حضرت رسید پرسید چرااین گونه به عمویت گفته اید حضرت عرضه داشت من بیان حق کرده ام اودر مقابل بیان حق ناراحت شد جبرئیل نازل شد وسلام خدا را رساند واین آیه را نازل کرد این شأن نزول را شیعه و سنی نقل کرده اند.

گرچه شأن نزول آیه درمورد حضرت امیر(ع) است ولی محتوای آن عام است :

اولاً: گرچه دو کار سقایه و عمارت کا خوبی است ولی در زمان جاهلیت بوده و ایمان نداشتند .

ثانیاً: همراه ظلم وشرک بوده وما کان للمشرکین ان یعمروا مساجد الله . توبه/70

ثالثاً: هر کاری شرط اوایمان وتقوی است حتی ساخت وسازمسجد .

لمسجد اسس علی التّقوی من اول یوم احق ان تقوم فیه .توبه/108.

 آیه دوم: المال والبنون زینة الحیاة الدنیا والباقیات الصّالحات خیرٌعند ربّک ثواباً وخیراملاً . کهف /46.

 منظورازباقیات الصالحات درمقابل مکنت ثروت وقدرت دنیائی وکوتاه مدت است که عملی است که اثروملکه واجر آن برای عالم برزخ وقیامت وسودی برای انسان های بعدی ازخود را دارد ازجمله درحدیث آمده ولایت اهل بیت باقیات الصّالحات است. قال الصّادق(ع) :لاتستصغرمودتنا فانّها من الباقیات الصّالحات.بحار/23/25

2- دومین چیزی که رهبری به عنوان هویت شمردند انقلابی بودن است که این هم میراث امام است وهم ابزار پیروزی است و هم خط رهبری است واین عدالت خواهی اسلام اسلام است واین عدم تحمل ظلم است .

شاخصه های انقلابی گری در بیانات مقام معظم رهبری:

 1- ایستادگی وثبات دراصول انقلاب اسلامی .

2- پایبندی وپاسداری نسبت به ارزشهاوآرمان های انقلاب اسلامی .

3- پایبندی به رفتاروگفتارامام وایستادگی دربرابرتحریف امام .

4- پاکدستی وساده زیستی واجتناب ازاشرافی گری

5- تدین وپایبندی به تکلیف شرعی(نادیده گرفتن فساد واختلاط دختروپسروکشف حجاب دین داری نیست ).

6 خدمت خالصانه وبدون منت (امام عذرتقصیرازملت درکوتاهی خدمت خواست).

7- عدات خواهی،آزادگی ودفاع ازمظلومان عالم .

8- استکبارستیزی وایستادگی قاطع درمقابل کفرونفاق وطمع ورزی وسلطه بیگانگان .

9- مرزبندی شفاف با دشمنان دین وانقلاب ( درسخنرانی با دولت مردان داشت ).

10– دفاع ازاقتداروامنیت ملی .

11- اعتماد به مردم ، صداقت ووفاداری ، شجاعت در اقدام وایثار.

12- برخورداری از سلامت اخلاق و فکر .

13- مبارزه واقعی با فقر، فساد وتبعیض.

 3- آتش به اختیاررهبری:

 متن سخن مقام معظم رهبری دراین مورد که مورد سوء عمل و سوء برداشت افراد معاند شد از جمله عده ای  شادی به اختیار را هنگام پیروزی تیم ملی را سردادند وبحث اختیار ول انگاری اینها را می شود سوءاستفاده کرد .

متن سخن:«توصیه بعدی من به شما دانش جویان اینکه تلاش جدی وهمه جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب دردانشگاه ، (قبلا این مطلب را که کرسی آزاد اندیشی فرموده بودند ) به قول میدان جنگ : اگر رابطه ی میدان غلبه عملیات با قرارگاه قطع شود ویا قرارگاه عیبی پیدا کند فرمان آتش به اختیار می دهند» شما افسران جنگ نرمید آنجا که احساس می کنید دستگاه مرکزی اختلال دارد ونمی تواند درست مدیریت کند آنجا آتش به اختیارید، یعنی خودتان فکر کنید ، پیدا کنید ، تصمیم بگیرید ف حرکت کنید ، گاهی اوقات انسان احساس می کند دستگاههای مرکزی فکروفرهنگ وسایست و... دچار اختلالند و تعلل می کنند شاید ده مسئله فرهنگی داریم که دچار مشکلند باید شما وارد شوید وبخشی ازمشکل را حل کنید .

تحلیل :

معلوم می شود این مسئله ،مسئله فرهنگی بوده، نباید اگروزات خانه ای مشکل فرهنگی داشت جوانان انقلابی معطل باشند آن بمانند ودچار بی عملی بشوند بلکه باید به صورت خود جوش کاربه زمین مانده را شروع کرد واین به معنای تجویزهرج ومرج وخود سری وآتش به هر سمتی وفعالیت کورکورانه نیست، بلکه منظورمقام معظم رهبری این است که ازانرژی متراکم واستعداد حزب الهی وانقلابی درتحقق گفتمان انقلاب استفاده صحیح شود وبه اسم افراطی و تند روی جوانان حزب الهی را کنار نزنند .

 به قول یک نماینده مجلس لغو سند 2030 از موارد آتش به اختیاراست .

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه