شنبه 1396/9/25 - 1 : 5
مشخصات امام جمعه
محمدتقی دلیری پور
محمدتقی دلیری پور
جوين
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/17
خطبه اول سخنان ید رمورد حلال و حرام خوری وخطبه دوم سخنان مقام معظم رهبری و بحث روز

بسمه تعالی

خطبه های نماز جمعه شهرستان جوین به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دلیری پور مورخه 17-09-96

خطبه اول:

خطیب محترم ضمن دعوت به تقوی الهی به خود ونمازگزاران ادامه سخنان هفته گذشته درمورد بحث حلال و حرام بیان نمودند: که بحث حلال گذشت واما درمورد حرام خوری حدیثی را از رسول گرامی اسلام بیان نمودند :

حرام خوری:

قال رسول الله (ص) : من اکل لقمةً من حرام ٍ لم تقبل له صلاة ٌ اربعین لیلةً . میزان الحکمة/3/41

عنه (ص) : انّ الله عزوجل ّ حرّم الجنّة جسداً غذی بحرام . میزان الحکمه.

عنه (ص) : لا یدخل الجنّة من نبت لحمه من السّحت ،النّاراول به . میزان الحکمه.

عنه (ص) : فرمودند وقتی لقمه حرام درشکم داخل می شود همه ملائکه زمین وآسمان او را لعنت می کنند .

عنه(ص) : نخوردن یک لقمه حرام (خود عمل عبادی است) را خداوند هزاررکعت نمازمستحبی بیشتر دوست دارد .

عنه (ص): اگرمال حرام را صدقه دهی اجرنمی برد واگرانفاق کند اسباب برکت نشود وآن مال بعد ازاو باقی نماند مگراینکه ره توشه او به سوی آتش باشد .

امام کاظم (ع) می فرماید : درمحل صفه 40 نفر بودند که پیامبرهر روزیک مد خرما به آنها می داد وهرروز ازآنها سر می زد روزی یکی ازآنها گفت یا رسول الله آن قدر به ما خرما داده ای که معده ماآتش گرفته !!رسول خدا (ص) فرمودند اگرمی توانستم دنیا را خوراک شما کنم انجام می دادم ولی بدانید کسانی که از شما بعد از من زنده بماند صبح وشام غذای سیرخواهد خورد و هر روز دو بارلباس عوض خواهد کرد خانه هایتان را بلند خواهید ساخت همانند کعبه.

یک نفر با اشتها پرسید آن روزکی می رسد ؟ رسول خدا فرمود:زمانکم هذا خیرٌمن ذلک الزمان ، انّکم ان ملأتم یطونکم من الحلال تو شکون ان تملووها من الحرام .میزان الحکمه

تحلیل :

عده ای خیال می کنند مال دولت، مال خودشان است همه می خورند ما هم سهم خود را می خوریم !!نه چنین نیست سیره ائمه اطهار،پیغمبروحضرت امیر نسبت به بیت المال چگونه بوده ،حضرت علی(ع) با بیت المال دررابطه با عقیل که عائله مند بود قدرزیادی می خواست آهن را داغ کرد و به طرف او برد،جنگهای سه گانه حضرت امیربرای بیت المال وحلال و حرام بود .

علاوه براین اکثرافراد ملت دست رسی به مال دولت ندارند حق آنها چه می شود، چرا به ائمه اطهار،حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و دیگر بزرگان نگاه نمی کنید .

دولت مال مختص به خود ندارد دولت بماهو دولت که مال نداردفلذا دولتها می آیند و می روند ،ملتها نیازبه اموال عمومی دارند تا کارهای عام المنفعه را انجام دهند.

آقای فرماندار فرمودندعدهه ای هستند که مالیات نمی دهد و از دادن مالیات فرارمی کنند  بانک کشاورزی جوین 12 میلیارد تومان درجوین معوقه دارد ،بانک مسکن هزاروهفتصد پرونده معوقه دارد،30 درصد آب بها عقب مانده دارند ازاین آب ،برق و گاز وضومی گیرند،آب غسل تهیه می کنند.

در برق از 28 شهرستان استان خراسان ما در رتبه 25 سه تا به آخرهستیم که معوقه داریم ،گاز23 درصد معوقه دارد به تعبیری دو دوره پرداخت نمی کنند ،درآب 30درصد معوقه داریم .

 یک عده ای هم هستند ازبیت المال می دزدند وکلاه شرعی درست می کنند اگرکارمندند کار نمی کنند همه اینها ازموارد حرام است ازحضرت امام کارمند بازنشسته ای استفتاء کرده بود که من نوعاً یک ساعت دیرتر سرکار می آمدم و یک ساعت زود مثلا می رفتم چه کنم؟ حضرت امام فرموده بود تمام ساعات کم کاری خود را جمع کن پولی را که اضافه گرفته ای به بیت المال برگردان .

خطبه دوم:

خطیب محترم ضمن دعوت به تقوی الهی به خود ونمازگزاران حدیثی را ازامام صادق (ع) جهت سفارش بیشتر به تقوی بیان نمودند:

1- حدیث:

سه چیز است که اگر درمردی باشد توبگوئی این مرد اهل جهنم است مرتکب گناه نشده ای 1- ظلم وجفا2- ترس3- بخل و سه چیز دیگرند که در زن باشد اگر بگوئی این زن اهل جهنم است خلاف نگفته ای 1- دشنام دادن 2- تکبر3- به خود بالیدن . سفینة البحار/ج1/ ماده بخل.

2- فرمایشات مقام معظم رهبری درروز میلاد پیامبر اکرم(ص) وامام صادق (ع) درجمع مهمانان وحدت ومسئولین کشوری و لشگری.

- مقام معظم رهبری اشاره کردند همانگونه که ما درایران وحدت را اجرا کرده ایم ودر دنیا هم به دنبال همین امر بودیم ولی دشمن می خواست جنگ مذهبی به راه بیندازد ومی گفت ایران شیعه را ترویج می کند ولذا به دنبال ایجاد بی ثباتی درغرب آسیا و منطقه است .

- هماهنگی آمریکا وجبه عبری وعربی درشعارعلیه ایران : گرچه ایران ثابت کرد به دنبال حل مشکلات مسلمانان است نه هلال شیعی واین مطلب برای مسلمانان هم جاافتاده .

 مقام معظم رهبری فرمودند تعداد افرادی که داعش درعراق و سوریه ازاهل سنت کشته به مراتب زیادتر ازافرادی بود که از شیعیان کشته،پس اینها سنی نیستند، اینهاعوامل اسرائیل وآمریکا هستند که با نابودی ثروت وملتهای مسلمان می خواهند اسرائیل قدرت پیدا کند لذا تعبیر بی ثبات کننده بودن ایران را هم سران مرتجع عربی دارند هم آمریکا وهم اسرائیل ،همه می دانند بی ثباتی را اسرائیل وآمریکا وسلاح های آنها و پولهای نفت کشورهای عربی ایجاد کرده اینها آتش افروزی می کنند ولی ایران خاموش می کند.

- فرعونهای زمان را بشناسید: مقام معظم رهبری فرمودند فرعونهای زمان ما ،آمریکا ،اسرائیل وسران وابسته آنها است اینها به دنبال ثروت و قدرت طلبی هستند ،نه خدا را قبول دارند ونه دین خدا را،حتی علمای آنها علمای وهابی هرچه شاه می گوید فتوا می دهدند،حتی زنان را جهاد نکاه اسم می گذارند وجنگیدن با اسرائیل غاصب کافرجانی که میلیونها نفر را ازعالم اسلام کشته را حرام می دانند اینها ایمان به قرآن دارند؟!!.

 - فلسطین مسئله اولی عالم اسلام است :حضرت امام(ره) فرمود اسرائیل غده سرطانی است یعنی تمام مشکلات درگذشته و حال وآینده(تا وقتی که اسرائیل باشد برای عالم اسلام بوجود خواهدآمد) به حفظ اسرائیل درمنطقه است، پریشب هم که رئیس جمهورآمریکا قدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد چون برگ برنده ای برای روکردن درشرائط فعلی غیراز این امر نداشتند چون به برکت انقلاب ما وبیداری ملتها همه طرحهای آمریکا منجر به شکست می شود.

درمدت کوتاهی داعش شکست خورد،فتنه کردستان شکست خورد ،فتنه علی عبدالله صالح دریمن شکست خورد، فتنه حبس نخست وزیرلبنان شکست خورد .

- رهبری فرمودند باید کرانه باختری مثل غزه مسلح شوند الان وقت آن است .

- مقام معظم رهبری دراین فرمایش اضافه کردند که اعلان شهرقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونستی به دلیل ضعف است درمسئله فلسطین دست اینها بسته است ونمی توانند اهدافشان را پیش ببرند وفلسطین روزی آزاد خواهد شد .

 3- موضع شناسی رئیس جمهورآمریکا بیت المقدس رابه عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی:

- مجلس آمریکا در سال 1995 (22 سال قبل) قانونی را به تصویب رساند که تل آویو پایتخت خود را به بیت المقدس منتقل کند و این مصوبه به رئیس جمهور اجازه می داد در صورت صلاحدید شش ماه ،شش ماه اجرای این حکم را تمدید کند که تا به این تاریخ هیچیک ازرئیس جمهورها جرأت این کار را پیدا نکردند حتی خود ترامپ تمدید کرده .

- از طرف دیگر شوای امنیت سازمان ملل دو قطع نامه (242و338 ) صادرکرده که قدس را بعد ازتشکیل کشور فلسطین پایتخت فلسطین معرفی کرده که این تصمیم نقض این دو قطع نامه خواهد بود.

- هم آمریکا وهم اسرائیل وهم حامیان این دو درمنطقه موقعیت خود را از دست داه اند وشکست های پی درپی داشته اند .

- ملتهای منطقه هم اهداف آمریکا واسرائیل را درمنطقه فهمیده اند وهم نقشه های آنها را پیشاپیش می خوانند .

سئوال این است چه شده که دراین شرائط این تصمیممی گرفته شده :

جواب:

1- اکثر سران کشورهای عربی دست نشانده آمریکا واسرائیل هستند وبحث ضدیت ومخالفت با اسرائیل نمایشی بود حالا که انقلاب مبارزه با اسرائیل را جدی کرد و مقاومت را تبلیغ نمود وحزب الله درگیر شد دست اینها روشده ولذا روابط خود را علنی کردند .

2- پیروزی انقلاب ومردم سالاری اسلامی که روی کار آورد و توقعات ملتهای اسلامی شاهان وامیران را مورد تهدید قرارداد برآن شدند که انقلاب را شکست دهند تا الگو برای ملتها نشود لذا چاره کار را درهم سنگری با اسرائیل دیدند واینکه روابط خود را علنی کنند این نیزاز جهت دیگر .

3- مشخص شد که نزدیکان ترامپ بویژه داماد اوبا سازمان اطلاعات مسکوارتباط داشته وخودش مدتها براین آتش دمیده واین بر اساس قوانین آمریکا نوعی خیانت است که قصد استیضاح وبرکناری ترامپ مطرح شده چنین حرکتی می تواند شرائط را تغییر دهد واین مشکل را حل کند.

4- سران سعودی خودشان مجری طرح ترامپ شده اند زیرا که با اختلافات داخلی ومشکلاتی که درمنطقه بوجود آورده اند تکیه گاهی جزآمریکا واسرائیل ندارند،لذا شاه وولیعهد سعودی محمود عباس را به ریاض خواسته وازاوخواسته یا طرح ترامپ را اجرا کند یا استعفا دهد وآنها پیشنهاد می کنند صحرای سینا کشورفلسطین شود ؟!! با ترامپ هم آهنگند .

5-علت دیگراین اقدام شکستهای خورده شده درمنطقه وپوشاندن آن می تواند دلیل دیگری برای اقدام به این عمل باشد که بگویند هنوز درمنطقه ما صاحب قدرت هستیم.

6- اعلام پایتختی قدس برای اسرائیل معنایش این است که کشوری برای فلسطین به رسمیت نمی شناسند چون کشوری بدون پایتخت نمی شود پایتختی که مصوبه شورای امنیت برای فلسطین است تبدیل شود به پایتخت اسرائیل یعنی فلسطینی را به رسمیت نمی شناسیم .

7- گروه سازش درفلسطین آمریکا را به عنوان میانجی بین فلسطین واسرائیل انتخاب کرده بودند ومی خواستند آمریکا داور صلح باشد این برنامه استعمار است که درهرجا دست نشانده درست می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه