دوشنبه 1396/2/4 - 1 : 12
مشخصات امام جمعه
مظفر تاجی
مظفر تاجی
چناران
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
امام جمعه موقت چناران :حادثه طبس نشان از حقانیت نظام اسلامی دارد/ لزوم تبلیغات انتخاباتی اسلامی و الگوسازی برای دنیای غرب

خطبه های نمازجمعه چناران اول اردیبهشت 96

خطبه اول

موضوع خطبه : حسن ظن

از جمله مهمترين فضائلي كه در رشد و تكامل انسان و نيز در وحدت و تكامل مادي و معنوي جامعه نقش بسزائي دارد، حسن ظن مي باشد. ارزش اين فضيلت وقتي معلوم مي شود كه بدانيم اميد و نشاط در زندگي و جامعه در سايه آن حاصل مي شود. پيشوايان دين اين موضوع را در روايات خود تأكيد كرده اند و بزرگان و فقها نيز بابي مستقل براي آن گشوده اند. در مقابل اسلام به طور صريح با مسئله بدبيني و بدگماني مبارزه مي كند و مسلمانان را از اين بيماري خطرناك برحذر داشته و به حسن ظن رهنمون مي سازد.

حسن ظن، افزون بر اين كه يكي از عوامل زمينه ساز ارتباط سالم با افراد جامعه است، به نوبه خود داراي ثمرات و رهاوردهايي است كه به برخي از مهمترين آنها اشاره مي شود:

1 . حسن نيت: نيت، جان عمل است، از اين رو، درستي و سلامتي عمل در گرو پاكي و خلوص آن است و اگر نيت، نا خالص باشد عمل نيز به همان اندازه عيب ناك و آفت زده خواهد شد، به همين دليل، خلوص و پاكي نيت، پالايش و پاكي عمل را در پي خواهد داشت. حسن نيت با چنين نتايجي نيكو، يكي از رهاوردهاي حسن ظن است، چنان كه امام علي(ع) مي فرمايد:« مَنْ حَسُنَ ظَنُّهُ حَسُنَتْ نِيَّتُه‏»«هركس گمانش نيكو باشد، نيتش نيكوست»

2. خو گرفتن با ديگران (جامعه گرايي): از آن جا كه بد گماني به دوري از ديگران، به ويژه مظنونان مي انجامد، نقطه مقابل آن، كه حسن ظن است، ايجاد ارتباط ديگران را در پي دارد. چنان كه در برخي روايات آمده است:

« مَنْ لَمْ يُحْسِنْ ظَنَّهُ اسْتَوْحَشَ مِنْ كُلِّ أَحَد» «هر كس پندار نيك را(در ذهن و عمل) به كار نگيرد از هر كسي هراسناك مي شود.» مفهوم اين حديث آن است كه هركس داراي حسن ظن باشد با ديگران، جز در مواردي استثنايي، انس مي گيرد.

4. سلامتي دين: يكي از عوامل سلامتي دين، گمان نيكوست، چنان كه خداوند متعال مي فرمايد: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثيراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْم»  « اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! از بسيارى از گمانها بپرهيزيد، چرا كه بعضى از گمانها گناه است» امام علي(ع) نيز مي فرمايد: « حُسْنُ الظَّنِّ ... وَ سَلَامَةُ الدِّين‏»«پندار نيك ... سلامتي دين است.»

در روايتي ديگر مي خوانيم:« حُسْنُ الظَّنِّ ... يُنْجِي مِنْ تَقَلُّدِ الْإِثْم‏»«نيكوئى گمان، انسان را از برگردن گرفتن گناه نجات مي دهد.»

5 . آرامش دل:در روايتي از حضرت علي (ع) مي خوانيم: «حُسْنُ الظَّنِّ رَاحَةُ الْقَلْبِ ...» «نيك پنداري، مايه آسايش و آرامش دل است.»

6. كاهش اندوه: گرچه اندوه ها، دل گرفتگي ها، ناكامي ها، شكست ها و مانند آن از ويژگي هاي زندگي دنيايي انسانهاست، راه هايي براي پيشگيري و كاهش آنها نيز هست كه يكي از آنها حسن ظن و نيك گماني است، چنان كه در سخن امام علي(ع) اين گونه بيان شده است: « حُسْنُ الظَّنِّ يُخَفِّفُ الْهَم‏»«پندار نيك، اندوه را مي كاهد.»

7. جلب محبت: حضرت علي(ع) فرمودند:« مَنْ حَسُنَ ظَنُّهُ بِالنَّاسِ حَازَ مِنْهُمْ الْمَحَبَّةَ.»«هر كس به مردم نيك گمان باشد، محبت و مهر آنان را به دست خواهد آورد.»

8 . بهشت: رهاورد نهايي حسن ظن دستيابي و بهره مندي از بهشت جاودان الهي است. اميرالمومنين(ع) در اين زمينه فرمودند: «مَنْ حَسُنَ ظَنُّهُ فَازَ بِالْجَنَّة»

«هر كس گمانش نيكو باشد بر بهشت، دست مي يابد.»

خطبه دوم

         خطیب جمعه چناران با اشاره به ایام انتخابات ورقابتهای انتخاباتی ضمن دعوت ازکاندیداهاوطرفدارانشان به تقوای سیاسی گفت :آنچه بيش از هر چيزاهميت دارد رعايت اخلاق در عرصه رقابتها و تبليغات انتخاباتى است، چه از ناحيه خود نامزدها و چه دست‏اندركاران و اعضاء ستادهاى انتخاباتى كه البته شأن ملت بزرگ ايران اين‏گونه اقتضا مى‏كند تا انتخاباتى در طراز جامعه انقلابى با داشتن مؤلفه‏ هاى اساسى مشاركت حداكثرى، رقابت پرشور و اخلاق‏ مدارانه و سلامت و امنيت و در نهايت انتخابى آگاهانه و توأم با بصيرت، تحقق پيدا كند ف آنگاه چنين انتخاباتى به‏ عنوان سرمايه ‏اى عظيم براى عزتمندى بيشتر ملت ايران به كورى چشم دشمنان و بدخواهان رقم خواهد خورد.

       قانون؛ ميثاق ملى و فصل‏الخطاب در همه امور مربوط به حاكميت و جامعه منظور مى‏گردد و لذا اخلاق انتخاباتى حكم مى‏كند كليه نامزدها و طرفدارانشان حفظ حرمت و عمل به قانون و گردن نهادن به دستگاه‏ها و نهادهاى قانونى اعم از اجرايى و نظارتى را به‏ عنوان يك ادب و اخلاق و جلوه ‏اى از فرهنگ اجتماعى به نمايش بگذارند و دقيقاً در چارچوب قوانين روشن و هر آنچه كه در مقام اجرا و نظارت از طريق مجارى قانونى ترسيم مى‏گردد، مورد توجه و اقدام و عمل قرار بدهند تا اين حماسه ملى برگ زرين ديگرى را در خاطره مردم جاودانه سازد و اوج بصيرت و ادب و اخلاق را به رخ جهانيان بكشد.

        انتخابات نقشى اساسى در نظام جمهورى اسلامى ايران دارد اما نظام اسلامى در عرصه انتخابات نيز نبايد مقلد و پيرو الگوهاى ناسالم غربى باشد و ازاين‏ رو در تبليغات انتخاباتى نيز بايد از برخى از شيوه ‏ها و روش‏هاى رايج در غرب خوددارى کرد و با رعايت معيارهايى، زمينه بداخلاقى تبليغاتى و انتخاباتى را از ميان برداشت.

     شايسته آن است كه همه كانديداهاى انتخاباتى آتى چه در سطح رياست جمهورى و چه در سطح شوراها با در پيش گرفتن شيوه‏هاى صحيح تبليغاتى از گرفتار كردن خود و كشور به بداخلاقى انتخاباتى خوددارى كنند و اميد است كه با رعايت اخلاق و قانون به‏ گونه‏اى عمل كنيم كه شيوه‏ ى تبليغاتى و اقدامات تبليغاتى در نظام اسلامى الگويى خوب و مناسب براى تبلیغات ايجاد شود، نه آن‏كه با پيروى از شيوه‏هاى ناسالم غربى كشور خود را دچار گرفتارى‏هايى از سنخ نظام ناسالم تبليغاتى غربى نماييم .

وی با اشاره به بیانات رهبرمعظم انقلاب در ديدار جمعى از فرماندهان ارتش جمهورى اسلامى ایران با ایشان گفت : فرمایشات معظم له شامل محورهای مختلف ازجمله مساله اقتصادومعیشت ، ولزوم فعاليت جدى مسؤولان كشور و انتخابات و...بوده است .

       يكى ديگر از محورهاى اصلى بيانات رهبر معظم انقلاب اين بود كه تهديد و ارعاب ازجمله ابزارهاى دشمن است كه از آن بهره مى‏گيرد و تلاش مى‏كند تا مسؤولان و مردم كشورهاى مخالف خود را با ترس مجبور به كار در جهت منافع مستكبرين كند. غالب اين تهديدها و تشرها توخالى و فاقد محتواست و در بسيارى از موارد دشمنان توان انجام تهديدهاى خود را ندارند. البته نيروهاى مسلح چنان‏كه رهبرى بارها متذكر شده‏اند بايد كمترين تهديدها را نيز با قدرت پاسخ بدهند اما مسؤولان سياسى و مديران كشور و مردم نبايد در برابر تهديد دشمن دچار ضعف و سستى شوند زيرا دشمن همين را مى‏خواهد و بسياری از شگردهاى كارى دشمنان بر تهديد و ايجاد ترس مبتنى است.

           يك فراز مهم از سخنان رهبر معظم انقلاب همين بود كه متذكر شدند كه كسى حق ندارد از جانب ملت شجاع و حاضر در صحنه‏ى ايران بترسد. اگر كسى مى‏خواهد در برابر تهديد دشمن و ارعاب او بترسد اين به خودش ربط دارد اما حق ندارد به نمايندگى از ملت ايران و در جايگاه مسؤولان ايرانى و يا از طرف مردمى كه خود شجاع هستند و در ميدان حاضرند و پوشالى بودن تهديدها را مى‏دانند، بترسد . دشمن، چه آمريكا و چه بزرگ‏تر از آمريكا هيچ غلطى نمى‏تواند بكند 

         وی ضمن تبریک بعثت پیامبراعظم(ص)گفت : بعثت ، طلوع خورشید کرامت انسانی ازغارحرا بود که نوراین خورشید امروزبه برکت انقلاب اسلامی درحال تابیدن است وانشاءا...تاانقلاب جهانی امام زمان (عج) پرتوافکنی خواهد کرد.

        همانگونه که یکی ازاهداف مهم بعثت تشکیل حکومت اسلامی واجرای احکام وحدودالهی درسایه حکومت اسلامی بود ، امروز این حکومت که ازآرزوهای دیرینه انبیاء واولیای الهی بوده است به برکت خون پاک ومقدس شهدا وجانبازی وایثارگری رزمندگان ورهبری حکیمانه امام فقید(ره)شکل گرفته وامروزبه رهبری قائدعظیم الشان مقام معظم رهبری درحرکت به سوی بیداری ملتها وآماده سازی برای حکومت جهانی امام عصر(عج) می باشد.

    ملت ایران به برکت این حرکت عظیم برای اولین بار توانست در برابر سلطه ‌گران بزرگ بایستد و عدم اتکا به ابرقدرت‌ها را اعلام کند.  این ویژگی، دستاورد مهمی است که دگرگونی بزرگی را در جامعه به وجود آورد. در پیدایش این نظام ، مقدمات آن و مبارزاتی که به پیروزی انقلاب منتهی شد، عامل حقیقی همان اسلام، ایمان و تربیت اسلامی است که ریشه دربعثت داشت.

     هم ملت ایران که با قیام شجاعانه‌ اش در برابر نظام سلطه جهانی و بر ضد ابرقدرت‌های شرق و غرب کاری عظیم و بی‌ سابقه را انجام داد و هم رهبر و قائد عظیم‌الشأن این انقلاب که همانند کوه در برابر هجوم توفان‌ها ایستاد و هم نظام نوین اسلامی که توانست کشور را بدون تکیه‌ بر بیگانگان اداره کند و جنگی را که محل تلاقی نیروهای شرق و غرب بر ضد او بود، بدون گرایش به شرق و غرب، شرافتمندانه و با عزت و پیروزی به سرانجام برساند، همه و همه توان خود را از اسلام گرفته‌اند. اسلام جوهر اصلی این حوادث شگفت ‌آور و مایه قدرت و صلابت و عزت ایران و ایرانی، ملت و رهبر و انقلاب و نظام ما در تاریخ معاصر است.

       وی درهمین راستا وبا اشاره به دشمنی دشمنان هم درانقلاب پیامبراسلام (ص)وهم انقلاب اسلامی با اشاره به امدادهای الهی ،  به حادثه طبس اشاره وگفت : حادثه طبس مصداقی از امدادهای غیبی الهی برای انقلاب اسلامی‌مردم ایران بود که بار دیگر قدرت فائقه و مطلقه الهی و وهن و سستی کید و مکر دشمنان خدا را آشکار ساخت ،  بی‌ شک واقعة طبس از معجزات الهی و از امداد‌های غیبی حضرت حق بود.

    آنچه در این ماجرا گذشت، رویدادی ساده ، زودگذر و فراموش شونده نبود ، بلکه نمادی ماندگار برای همیشه تاریخ است ، راستی اگر خداوند به انقلاب اسلامی، رهبر و مردم ایران عنایت ویژه ای نداشت، این تهاجم گسترده که از ماه ها قبل تدارک دیده شده و به میزان قابل توجهی برای آن نیرو و دقت صرف شده بود، به این سادگی و با توفانی از شن خنثی نمی شد. در این صورت، چه کسی توانایی آن را داشت که از اجرای این نقشه شوم و گسترده جلوگیری کند؟

    شاید بتوان ادعاکرد حوادثی مثل حادثه طبس وهمچنین حوادث مشابه آن مثل لورفتن کودتای نوژه ، یاری خداوند وپیروزی دردفاع مقدس درمقابل دنیا ، حوادث تلخ فتنه 88 و...که ازامدادهای غیبی الهی هستند نشان ازحقانیت نظام اسلامی است وانشاءا...این انقلاب حلقه وصل بعثت پیامبراسلام (ص)وانقلاب جهانی امام عصر(عج)خواهد بود.

        وی با اشاره به سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت : پاسدار، واژه ای است که در فرهنگ انقلاب اسلامی، حکایت از روحیه شجاعت، شهامت، فداکاری و از خودگذشتگی دارد. در این فرهنگ، پاسدار حقیقی می کوشد، تا سرحدتوان جلوه گر صفات والای حسینی باشد. پاسدار فریاد هیهات من الذّله آن حضرت را روبه روی خویش قرار می دهد و عملاً از هرگونه ذلّت و خواری در برابر دشمن می پرهیزد. امروز پاسداران انقلاب اسلامی با الگوگیری از آن مولای گرامی، می کوشند از دست آورده های انقلاب اسلامی ایران، پاسداری کنند.

         سپاه پاسداران این ودیعه الهی ، مولود انقلاب و میراث بزرگ خمینی کبیر(ره) خدمات ارزشمندی رارابرای نظام اسلامی داشت . ازقائله کردستان تافتنه منافقین وترورتاهشت سال دفاع مقدس وبعدازآن با آغاز دوران زعامت امام خامنه ای (مدظله العالی) با ویژگی و خصایص منحصر به فرد ایمانی و معنوی خود و با همان رویکرد ولایت مداری گوش به فرمان ولی امر مسلمین در راه آبادانی کشور و مقابله با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم وارد شد و با بهره مندی از جوانان مخلص و متخصص، با به کارگیری ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری در راه توسعه زیربناهای اقتصادی و کاهش وابستگی به کمکهای فرامرزی؛ صدها پروژه عظیم ملی اقتصادی، عمرانی و سازندگی را با موفقیت به سرانجام رساند و هر جا که دیگر ادارات و نهادهای دولتی که نیازمند کمک و خدمت رسانی بودند  .

        مهندسین سپاه با همان روحیه ایثارگری و فداکارانه گام در آن عرصه گذاشتند و خدمات ارزشمندی را به ملت شریف ایران تقدیم نمودند.در کور کردن چشم فتنه و مقابله با تهاجم فرهنگی، سپاه پاسداران با ورود به جنگ سایبری حرکات مذبوحانه معاندین نظام را یکی پس از دیگری نابود کردند.

         وی با اشاره به حادثه تلخ ودلخراش تروریستی درفوعه وکفریا گفت : گروه‏هاى تروريستى تكفيرى در طول قريب به هفت سال گذشته از ارتكاب هيچ جنايتى عليه غيرنظاميان سورى ازجمله زنان و كودكان اين كشور، دريغ نكرده‏اند. تاكنون هزاران نفر از مردم سوريه قربانى انفجارهاى تروريستى اين گروه‏ها شده‏اند.

          ارتكاب جنايتهاى هولناك عليه مردم‏ بى‏گناه در سوريه بيش از هرچيزى حاكى از واهمه شديد تروريست‏هاى تكفيرى از تداوم رويارويى با نيروهاى مقاومت سوريه است. تكفيريها كه امروز به‏خوبى به عجز خود از صف‏آرايى در مقابل نيروهاى مقاومت سورى پى برده و مى‏دانند كه اين صف‏آرايى در نهايت نتيجه‏اى جز نابودى  كامل آن‏ها را به‏دنبال نخواهد داشت، نوك پيكان خود را به سمت غيرنظاميان نشان رفته‏اند تا بدين‏سان، به‏زعم خود عليه نيروهاى مقاومت عقده‏گشايى كرده باشند.

        آن‏ها تلاش مى‏كنند تا ضمن منحرف ساختن افكار عمومى منطقه و جهان از شكستهاى سنگين‏شان در برابر نيروهاى سورى و هم‏پيمانان خارجى آن در عرصه تحولات ميدانى، براى ترميم صفوف ازهم پاشيده خود زمان بخرند. تروريست‏هاى تكفيرى كه امروز در عرصه تحولات ميدانى در سوريه به‏شدت در جايگاه ضعف قرار داشته و موقعيت خود را در خطر مى‏بينند، جان غيرنظاميان و افراد بى‏دفاع و بى‏گناه را دستمايه تحقق اهداف ميدانى خود قرار داده‏اند.

         آن‏ها بسيار اميدوار هستند تا با ارتكاب جنايتهاى هولناك و قرون وسطايى عليه مردم سوريه، زمينه بازيابى قدرت از دست رفته خود را فراهم ساخته و بتوانند در جبهه‏هاى نبرد با نيروهاى مقاومت سورى و هم پيمانان آن، دست برتر را داشته باشند؛ رؤيايى كه البته آن‏را با خود به گور خواهند برد. اگر برترى ميدانى در سوريه در گرو ارتكاب چنين جنايتهايى بود، تا به امروز تكفيريها به‏دليل اقدامات وحشيانه‏اى كه انجام داده‏اند، بر وجب به وجب خاك سوريه سيطره داشتند.

           البته نبايد از اين مسأله غافل شد كه تروريستهاى تكفيرى موجوديت خود را از حاميان مالى تسليحاتی شان ازجمله ايالات متحده آمريكا و كشورهاى غربى دريافت مى‏كنند. ايجاد هرج و مرج در سوريه، اين كشور را به جولانگاه گروه هاى تكفيرى كه حتى ذره‏اى بويى از انسانيت نبرده‏اند، تبديل كرده است. كشتار بى‏رحمانه غيرنظاميان‏ بى‏گناه در سوريه دردى از دردهاى مختلف تكفيريها در اين كشور درمان نمى‏كند؛ اما همين كشتارها به امور روزمره‏شان تبديل شده و آن‏ها هويت خود را با ارتكاب اين‏دست جنايتها تعريف مى‏كنند.

        وی ضمن تسلیت حادثه دلخراش سیل درآذربایجان وجان باختن تعدادی ازهموطنان گفت : ازمسولین انتظارمی رود تمام سعی وتلاش خودرادرجهت کمک به سیل زدکان وخانوادهای داغدیده به کارببندند ونکنددرایام رقابتهای تبلیغات انتخاباتی اینها به فراموشی سپرده شوند.

اخبار
ارتباط با امام جمعه