پنج شنبه 1396/9/23 - 33 : 20
مشخصات امام جمعه
مظفر تاجی
مظفر تاجی
چناران
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/17
خطیب جمعه چناران: تأمین منافع اسرائیل با راه‌اندازی جنگی جدید در منطقه / اجماعی جهانی در حمایت از فلسطین تشکیل می‌شود

خطبه اول

    خطیب جمعه چناران بعدازتوصیه به تقوی درموضوع قدس گفت : قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان، وطن میلیون ها آواره فلسطینی است که استکبار جهانی آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج ساخت و تحت سلطه نیروهای اشغالگر قدس قرار داد.

      از همان نخستین سال های اشغال پاره تن اسلام، با مقاومت فلسطینیان و اعتراض مسلمانان و دیگر انسان های آزاده جهان، نهضت مقابله با اسرائیل و حمایت از فلسطین مظلوم شکل گرفت. با پیروزی انقلاب اسلامی، ملت مسلمان ایران به ویژه پس از صدور پیام تاریخی امام امت در سال ۱۳۵۸ مبنی بر نام گذاری آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز جهانی قدس، مسئله آزادسازی فلسطین از چنگال غاصبان قدس را سرلوحه آرمان های خویش قرار داد. از این رو، همه ساله، روز قدس را به روز فریاد کشیدن بر سر ستم کاران تاریخ و به لرزه درآوردن پایه های سست رژیم اسرائیل تبدیل کرده است.

اهمیت بیت المقدس از نظر اسلام

      بیت المقدس به عنوان مهم ترین شهر فلسطین، از نظر اسلامی اهمیت ویژه ای دارد؛ زیرا مسجدالاقصی، نخستین قبله مسلمانان در این شهر تاریخی است.

      از آغاز هجرت پیامبر اسلام(ص) به مدینه تا سال دوم هجری، قبله پیامبر(ص) در هنگام نماز و نیایش، بیت المقدس بود و بی شک، پیش از هجرت نیز در سیزده سالی که پیامبر اکرم( صلی الله علیه و آله) در مکه مکرمه اقامت داشت، رو به بیت المقدس می ایستاد و نماز می گزارد. از این رو، این شهر، قبله نخستین، بلدالامین و حرم امن شناخته می شود.

    افزون بر این، مسجدالاقصی هنگام معراج رسول اکرم( صلی الله علیه و آله )نیز ارزش و قداست خود را نشان داد، به گونه ای که خداوند می فرماید شبانه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله )را از مسجدالحرام به مسجدالاقصی ـ که اطراف آن را پربرکت گردانیده است ـ سیر داد تا آیات و نشانه های الهی را به او نشان دهد.

روز قدس؛ آغازی بر یک پایان

       حضرت امام خمینی رحمه الله در پیام خود در سال ۱۳۵۸، با نام گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به «روز قدس» فرمود: «من در طی سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم. ... من از عموم مسلمانان جهان و دولت های اسلامی می خواهم برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن، به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی، هم بستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند».

       امام راحل با تدبیر الهی خویش و نام گذاری روز قدس، مبارزه با اسرائیل و دفاع از حقوق ملت مظلوم فلسطین را به عنوان تکلیفی اسلامی به همه مسلمانان از فرقه ها و ملیت ها و زبان های گوناگون گوشزد کرد و اعلام داشت که حمایت از اسرائیل، خیانت به اسلام است.

انقلاب اسلامی و آرمان قدس

  بی شک، یکی از اثرات کلیدی انقلاب اسلامی، ایجاد حس جمعی و وحدت اسلامی میان مسلمانان جهان بود. در حقیقت، عملکرد فرافرقه ای و جهانی حضرت امام خمینی رحمه الله در سطح جهانی اسلام، به ویژه مسئله قدس شریف، موجب وحدت و هم دلی مسلمانان بر محور اسلام و آرمان های بلند اسلامی شد.

قدس؛ محور انسجام اسلامی

    بی گمان، انسجام اسلامی، به ویژه در شرایط کنونی، ضرورتی انکارناپذیر در جهان اسلام است. در این میان، مسئله فلسطین و آزادی قدس شریف، از جمله نقاط اشتراکی است که می تواند محور وحدت و انسجام اسلامی باشد. از این رو، روز قدس در سال انسجام اسلامی باید به دیده دیگری نگریسته شود و برای آن برنامه ریزی صورت پذیرد؛ چه آنکه هر عقل سلیمی می پذیرد که بی توجهی یا کم توجهی به آرمان فلسطین به عنوان قلب جهان اسلام، چه ضربه جبران ناپذیری به جهان اسلام وارد خواهد آورد. از این رو، بر همه ملت های مسلمان است که فراتر از شعارها و اقدامات معمولی و کم اثر، این روز بزرگ را که در حقیقت روز مقابله مستضعفان با مستکبران است، گرامی بدارند. پس در شرایطی که خطر اسرائیل، امروز متوجه همه خاورمیانه و سرزمین های اسلامی است، انسجام و وحدت مسلمانان درباره موضوع فلسطین و مقابله با خوی تجاوزگرانه اسرائیل، تنها راه سربلندی اسلام و مسلمانان است.

خطر حکومت صهیونیستی

خطری که از روز تأسیس حکومت صهیونیستی در سرزمین اسلامی فلسطین، بیت المقدس را تهدید می کرد، سرانجام در حمله اسرائیل به کشورهای عربی در ژوئن ۱۹۶۷ میلادی رخ داد. بدین ترتیب، مسجد الاقصی، نخستین قبله مسلمانان جهان، به دست متجاوزان تجاوزکار صهیونیست افتاد.

دولت اسرائیل همان زمان با گستاخی تمام اعلام کرد که اداره بیت المقدس را برای همیشه در دست خواهد داشت. البته پیش از تأسیس حکومت غاصب یهود در فلسطین، رهبران جنبش صهیونیسم همیشه در آرزوی این بودند که روزگاری بیت المقدس را تصرف کنند و آن را از حاکمیت مسلمانان به درآورند، به گونه ای که آلفرد موند، از رهبران برجسته صهیونیسم در اوایل قرن بیستم میلادی، به یهودیان چنین وعده می داد: «روزی که هیکل سلیمان را تجدید بنا کنیم، خیلی نزدیک است و من در آینده حیات خود را وقف تجدید این بنا بر ویرانه های مسجد الاقصی می کنم».

خطبه دوم

         خطیب جمعه چناران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع کارگزاران نظام وميهمانان كنفرانس وحدت گفت : با شكست طرح آمريكايى اسرائيلى داعش و فروكش كردن اين سرطان خطرناك، منطقه غرب آسيا وارد دوران جديدى مى شود اما اين دوران جديد نيز از توطئه‏ هاى آمريكا و اسرائيل در امان نيست. وضعيت خاص منطقه‏ ى غرب آسيا و نيز اوضاع كنونى جهان اسلام به گونه‏ اى است كه دشمنان اسلام و در راس آن‏ ها آمريكا به ‏دنبال ايجاد درگيرى جديدى در منطقه هستند و متاسفانه برخى از كشورهاى مسلمان نيز گرفتار مسؤولان و سرانى شده‏ اند كه به طرح ‏هاى آمريكا عمل مى ‏كنند و به ‏دنبال آتش افروزى در منطقه هستند.

     آمريكا، عربستان و برخى ديگر از كشورهاى وابسته ‏ى منطقه به‏ دنبال ايجاد جنگ جديدى در منطقه هستند. هدف از اين جنگ از ابتدا معلوم است. چنين جنگى منافع اسرائيل را تأمين مى‏كند و در راستاى تضعيف جريان مقاومت طراحى شده است.

       جمهورى اسلامى ايران نشان داده است كه با قدرت و اقتدار جدى كه دارد مى‏تواند مانع از تحقق اهداف دشمن در منطقه شود و پيروزى جمهورى اسلامى بر داعش و شكست طرح آمريكايى تسلط داعش بر عراق و سوريه نمادى از اين امر است اما جمهورى اسلامى در عين اقتدار و قدرت، كشورى است كه به ‏دنبال آرامش و ثبات منطقه است و از درگيرى و جنگ استقبال نمى‏ كند زيرا مى ‏داند كه جنگ و درگيرى نقشه آمريكا و برنامه‏ ى دشمنان اسلام براى ايجاد محيطى امن براى اسرائيل است.

       نقشه استكبار جهانى در منطقه‏ ى ما اين است كه سران جاهل و وابسته ‏ى برخى از كشورها را به جنگ با همسايگان دعوت كند تا از اين طريق زمينه براى مقابله با رژيم صهيونيستى از بين برود. در چنين شرايطى ايران اسلامى ابتدا با زبان نصيحت و خيرخواهى براى امت اسلامى همگان را به آرامش دعوت مى ‏كند و از تبعيت از اهداف و برنامه‏ هاى آمريكا بر حذر مى ‏دارد.

     در عين حال ايران اسلامى با افزايش توان نظامى و قدرت تأثيرگذارى خود در منطقه، استراتژى بازدارندگى خود را اعمال مى ‏كند. هدف از اين استراتژى آن است كه با قدرت و توان خود مانع ايجاد جنگ شود و با استفاده از قدرت بازدارندگى از وقوع جنگ ميان كشورهاى همسايه و مسلمان جلوگيرى كند. قدرت نظامى ايران اسلامى براى تهاجم و يا جنگ‏افروزى نيست بلكه براى بازدارندگى و جلوگيرى از جنگ است.

      وی با اشاره به پیامدهای تصمیم غلط وعجولانه ترامپ درانتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس گفت : نخستین پیامد این تصمیم این است که خط بطلانی بر مذاکرات صلح می کشد. اگرچه گفتگوهای صلح مدتهاست که متوقف شده اما انتظار آغاز این مذاکره وجود داشته است. تصمیم ترامپ به معنای خروج فلسطینی ها از مذاکرات صلح با اسرائیل خواهد بود و به عبارتی، دیگر مذاکرات صلحی وجود نخواهد داشت.

      دومین پیامد تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت خود از تل آویو به قدس اشغالی به معنای، شکست راهبرد دو دولتی در سرزمین های اشغالی خواهد بود زیرا مطابق این راهبرد، دولت فلسطینی باید در قدس شرقی تشکیل می شد.

         پیامد مهم دیگر را باید در قالب این واقعیت بیان کرد که دونالد ترامپ طی یک سال گذشته نشان داد که شناخت حداقلی نیز از خاورمیانه ندارد. ظاهراً رئیس جمهوری آمریکا، خاورمیانه را تنها در شکل چند حاکم عربی سرسپرده می بیند که به دلیل ضعف های داخلی، مماشات سیاسی در مقابل آمریکا و اسرائیل به خرج می دهند. خاورمیانه، اما، آنچه ترامپ می بیند، نیست. در خاورمیانه عربی، مردم مسلمان بارها ثابت کردند که میان مطالبات و خواست آنها با آنچه رهبرانشان پیگیری می کنند، تفاوت های زیادی وجود دارد.

         چهارمین پیامد این است که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا سبب می شود که موضوع فلسطین بار دیگر از «حاشیه» خارج و به «متن» تحولات خاورمیانه وارد شود. در واقع؛ این تصمیم  ترامپ نه تنها به نفع اسرائیل تمام نخواهد شد بلکه می تواند به اجماعی جهانی در حمایت از فلسطین تبدیل شود. واکنش های یکپارچه جهانی در مخالفت با این تصمیم نیز گویای این موضوع است. در همین راستا، تعطیلی سفارت اسرائیل در برخی کشورهای اسلامی نیز دور از انتظار نخواهد بود.

       پنجمین پیامد این است که اشغال قدس توسط اسرائیل زمینه تقویت و شدت گرفتن انتفاضه قدس که از یکم اکتبر 2015 آغاز شد و یا زمینه وقوع جنگی جدید را فراهم می کند. در همین راستا، مردم فلسطین روز گذشته در اعتراض به تصمیم ترامپ راهپیمایی بزرگی را در غزه و کرانه باختری برگزار کردند. در واقع؛ این تصمیم می تواند زمینه وحدت فلسطینی ها علیه اسرائیل را فراهم کند.

      دونالد ترامپ با تصمیم عجولانه وناشیانه خود برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی نشان داد که قادر به درست فکر کردن درباره تبعات تصمیم ها و رفتارهای خود نیست و با گذشت یک سال از ریاست جمهوری اش هنوز هم نمی داند چه جایگاهی را در اختیار گرفته است.

           وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری دردیدارفرماندهان ارشد نيروهاى مسلح و برگزيدگان جشنواره مالك‏ اشتربا ایشان گفت : ايران ازجمله كشورهايى است كه قبل ازانقلاب اسلامى تحت سلطه واستثماراستكبارجهانى آمريكاى جهانخواربودودرابعادمختلف نه تنها وابسته بلكه اجازه هيچ گونه ابتكارعمل وانجام امورتخصصى رانداشت به ‏طوري‏كه حتى نظاميان كشورحق نگاه كردن به تعمير ادوات نظامى توسط آمريكايى‏ها را نداشتند تا برسد به اين ‏كه بخواهنددرساخت تجهيزات نظامى دخالت داشته باشند.

       باگذشت سه دهه ازپيروزى انقلاب اسلامى اكنون جمهورى اسلامى ايران جايگاه شايسته خود را به‏عنوان «قدرت برتر» منطقه ‏اى يافته و حتى در برخى زمينه‏هاى دانش و فناورى توليد و به كارگيرى محصولات پيشرفته نظامى به‏ ويژه در عرصه هوا و فضا، مرزهاى منطقه‏ اى را پشت سرگذاشته و در جمع اندك كشورهاى دارنده اين فناورى‏ها در جهان قرار گرفته است.

       جمهورى اسلامى ايران طى بيش از سه دهه حيات خود گام‏هاى بلندى در مسير خودباورى، توسعه و پيشرفت برداشته و با وجود تنگناها و موانع ايجاد شده از سوى نظام سلطه جهانى، قله‏ هاى علوم و فناورى‏هاى نوين را در زمينه‏ هاى گوناگون، يكى پس از ديگرى فتح كرده است.

    علوم و صنايع دفاعى يكى از مهم‏ترين و اساسى ‏ترين عرصه‏هاى رشد و تعالى هر كشورى بوده كه در زمره دانش‏هاى پايه و بنيادين قرار مى ‏گيرد كه با تلاش‏هاى مستمر، متخصصان در اين عرصه، پيشرفت‏ هاى شگرف و خيره‏ كننده ‏اى را براى ملت ايران رقم خورده؛ پيشرفت‏هايى كه دشمنان بدان اذعان نموده و تحسين دوستان ايران زمين را برانگيخته است.

       با وجود اعمال تحريم‏ها دست‏ اندركاران اين عرصه خطير توانستند با بهره‏ گيرى مناسب از امكانات و زمينه‏هاى موجود و توان نيروهاى خلاق، ضمن تأمين نيازهاى اساسى دفاعى، ساختارهاى مستحكمى را در اين صنعت پايه گذارى و ايجاد نمايند.

        يك نگاه مقايسه‏ اى به نتايج و كاركردهاى انقلاب اسلامى در صحنه عمل نسبت به دوره قبل از انقلاب و كشورهاى هم طراز، از يك طرف گوياى تغييرات بزرگ و غيرقابل انكار و خيره‏ كننده ناشى از انقلاب در۳۸ سال گذشته واز طرف ديگر ترسيم‏ كننده يك دورنماى ايده‏ ال و آرمانى براى آينده است و اين همه در شرايطى بدست آمده كه دشمنان خارجى و ايادى داخلى آنان، همواره در تلاش بوده ‏اند تا ازهراهرمى براى تحت فشار گذاردن كشور و ناكام گذاشتن طرح‏ها و برنامه‏هاى آن بهره گيرند.

         وی ضمن انتقاد ازآمارهای کاغذی وعدم تناسب آن باواقعیتهای زندگی مردم گفت : درکناراین همه کارهای بزرگ درعرصه های مختلف مخصوصا دفاعی ونظامی متاسفانه همچنان درزمینه های اقتصادی آسیب پذیرهستیم.آيا اين آمارهاى اقتصادى که رییس جمهورمحترم وبعضی مسئولین ارائه می دهند در زندگى مردم ملموس است؟ يعنى واقعا مردم حس تورم يك رقمى دارند؟ در هيچ كجاى كشور ركود و بيكارى وجود ندارد؟ همه‏چيز گل و بلبل است؟ درآمدهاى كشور افزايش يافته ولى هيچ‏كس آثار اين درآمد را در زندگى شخصى و اجتماعى حس نمى‏كند. واقعا كشور داراى رونق اقتصادى است؟ به نظر مى‏رسد آن حرفها روى كاغذ صحيح باشد، ولى يقينا هيچكدام از اين آمارها را مردم باور نمى‏كنند. چون با گوشت و پوست و استخوان، شرايط سخت معيشتى و تورمى و ركود و بيكارى گريبان آن‏ها و خانواده ‏هايشان را گرفته است.

        پيش از انتخابات، كشور با مشكلاتى نظير بيكارى و تورم و ركود اقتصادى دست و پنجه نرم مى‏كرد. امروز نيز به گواه واقعيت‏هاى اجتماعى و آمارهاى موجود همين روند ادامه دارد. تورم تك‏رقمى گرچه در دوره ۱۰۰ روزه دولت دوازدهم نيز استمرار يافته اما آثار آن بر وضعيت معيشت مردم به‏ ويژه طبقات آسيب‏پذير و حقوق‏ بگير نه‏تنها ظاهر نشده بلكه سبد معيشت آن‏ها را محدودتر نيز كرده است.

         در بخش صنعت اتفاق خاصى رخ نداده و تنها وعده پرداخت وام ۱۰هزار ميليارد تومانى به صاحبان صنايع داده شده كه آن‏هم هنوز اثرى ندارد و شايد تنها سطح توقعات را بالا برده است. در خصوص ۱۰۰روز عملكرد دولت در بخش صنعت نظر كارشناسان منفى بوده است.

         تيم اقتصادى دولت روحانى سعى كرده همان نسخه صندوق بين‏المللى پول را كه از چهار تا پنج سال گذشته دست‏ نخورده باقى مانده، پياده كند تا از اين طريق صندوق بين‏المللى پول را متقاعد كند. با اين حال مشكلات اقتصادى ايران با به‏كارگيرى اين نسخه نه تنها بهتر نشده، بلكه بدتر نيز خواهد شد.

         مشكلات فقر و بيكارى در جامعه به ‏شدت افزايش يافته كه نشان‏ دهنده ضعف در سياست‏هاى اقتصادى است و ضمن انتقادات وارده به تصميمات دولت، بايد چاره‏ اى براى تغيير سياست‏ها انديشيده شود.

         در مورد تجارت نيز اوضاع مساعد نيست و در شرايط كنونى، كشور ما به جولانگاه كالاهاى وارداتى تبديل شده است به‏دليل اين‏كه در پنج سال گذشته درآمد حقوق‏بگيران دولتى افزايش قابل قبولى نداشته و تورم بالا بوده، عملا بخش بزرگى از شاغلين دولتى در حال حركت به سمت زير خط فقر هستند.

      اتكاى دولت به درآمدهاى نفتى بيشتر شده، ضمن اين‏كه نوسانات اخير ارز و سكه در ما‏ههاى گذشته وجود داشته و اين ترديد را ايجاد كرده كه دولت به‏دنبال كسب درآمد از اين طريق است.

           وی با اشاره به بى‏ اعتنايى سردار حاج قاسم سليمانى به نامه رئيس سازمان سيا درجریان آزادسازی بوکمال گفت : پس از افشاى ارسال نامه از طرف رئيس سى آى اى، براى سردار قاسم سليمانى، مايك پمپئو رئيس سى آى‏اى مجبور شد اعتراف كند كه چنين نامه ‏اى را ارسال كرده و در آن ايران را تهديد كرده كه طرفدارانش به نيروهاى آمريكايى در عراق آسيبى وارد نكنند.           

       قبل از انقلاب اسلامى، اگر آمريكا به يك كشور، ولو با اشاره تشرى مى ‏زد، آن كشور عقب نشينى مى كرد و دست از اقدام مدنظر برمى ‏داشت و ديگر حتى به آن فكر هم نمى ‏كرد. امروز به بركت انقلاب اسلامى و رهبرى‏هاى امام خمينى(ره) و امام خامنه‏ اى (مدظله العالى) كشورمان از چنان اقتدارى برخوردار شده كه يكى از سردارانش اين‏ گونه با اقتدار و با صلابت، حتى نامه رئيس سازمان سيا را در بحبوحه جنگ در ابوكمال، اصلا باز نمی ‏كند تا ببيند؛ چه رسد به اين ‏كه بخواند و عمل كند.

     در واقع آمريكا و متحدين منطقه‏ اى آن در راستاى خدمت ‏رسانى به منافع رژيم صهيونيسيتى، سعى كردند با شكل دادن داعش، منطقه و به‏ خصوص عراق و سوريه به ‏مثابه دو ركن اصلى محور مقاومت را به آشوب كشانده و با آموزش، تجهيز و سازمان ‏دهى تروريسم تكفيرى در منطقه، محور مقاومت را تحت فشار قرار داده و در نهايت فلج كنند.

      با توجه به همه تلاش‏هاى نظام سلطه و متحدان آن، جبهه مقاومت با محوريت ايران شكل‏ گرفته و پايگاه گسترده ‏اى در ميان مسلمانان جهان يافته است، اما به رغم اتهامات آن‏ها نيروهاى اين جبهه نه تنها تروريست نيستند، بلكه در عين برخوردارى از پايگاه مردمى، حامى مستضعفان و محرومين منطقه و واجد گفتمانى براى نجات محرومان و مستضعفان جهان از ذيل سلطه قدرت‏هاى استكبارى هستند و عملاً به واقعيتى انكارناپذير در جهان تبديل شده كه سلطه ‏گران را چاره ‏اى جز پذيرش واقعيت آن نيست و در نقطه مقابل سكوى پرشى براى دستيابى به آرمان‏هاى بلند امام(ره) مبتنى بر ارزش‏هاى ناب اسلامى است.

        پيروزى و غلبه رزمندگان جبهه مقاومت بر شجره خبيثه ‏ى داعش نشان داده تنها راه مقابله با دشمنان اسلام و انقلاب، راهبرد مردمى كردن دفاع و بهره مندى از تفكر و فرهنگ بسيجى در خط مقدم مبارزه است كه حضرت امام خمينى(ره) ۳۸ سال قبل با تأسيس شجره طيبه بسيج بنا نهاد و امروز نقش خود را تحت رهبرى‏ هاى داهيانه امام خامنه‏ اى (مدظله العالى) در قالب «حشدالشعبى»، «قوات الوطنى»، «فاطميون»، «زينبيون»، «حيدريون» و... به اثبات رساند.

       ما در سال‏هاى اخير شاهد دو نوع ديپلماسى در سياست خارجى كشورمان هستيم كه در نتيجه‏ بخشى هر كدام تفاوت‏هايى جدى مشاهده مى‏شود. در حالى كه ديپلماسى برجامى كه با اعتماد به غرب، به ‏دنبال رضايتمندى كدخدا بود، دستاوردى در حد «تقريباً هيچ» به همراه داشته،!!! ديپلماسى اقتدار و امنيت كه در هماهنگى كامل با جهاد ميدانى بود، توانست با همراه‏سازى و فعال ‏سازى قدرت‏ هايى همچون روسيه كه تا پيش از اين در موضعى انفعالى قرار گرفته بودند. ائتلاف ضدهژمون هم راستا با محور مقاومت شكل دهد و حتى قدرت‏هاى منطقه ‏اى همچون تركيه را كه تا پيشتر در ميدان محور ارتجاع بازى مى‏ كرد، به بازى مستقل و البته غيرمتضاد با مقاومت بكشاند. دليل اصلى تفاوت نتيجه ميان ديپلماسى جهادى مقاومت با ديپلماسى تشريفاتى برجام در نگرش و گفتمان حاكم بر نيروهايى بود كه در هر يك مؤثر بودند.

         وی با اشاره به اتفاقات اخیردریمن ومرگ علی عبدا...صالح گفت : آنچه در صنعاء رخ داد، طرحى از پيش تعيين شده بود. ظاهرا اين طرح از چند ماه پيش هماهنگى شده بود و هدف طرح نيز تسلط كامل علی عبدا...صالح بر صنعاء وسپس اعلام آمادگى براى گفت‏ وگو با رياض و حل بحران به نحو دلخواه امارات و عربستان بود. قرار بود طبق اين طرح، احمد پسر صالح با كمك امارات به قدرت برسد، صنعاء و كل يمن را تحت كنترل بگيرد سپس عربستان از طريق مذاكراتى صورى به شكل آبرومندانه جنگ را به پايان برساند.

      آنچه مانع موفقيت اين طرح شد، در وهله اول «هوشيارى» مردم، ارتش و انصارلله بود. در وهله دوم همراهى نكردن عشاير و گروههاى حامى صالح با او و خانواده‏ اش بود.

    موشكى كه انصارالله به ابوظبى زد، اولين پیامش پاسخ انصارالله و ارتش يمن به طرح كودتا بود. در وهله اول قبل از آنكه مهم باشد موشك به كجا خورده، اين است كه پيام به ابوظبى و رياض منتقل شد.

       پيام ديگر اين بود كه، آنانى كه تا الان فكر مى‏كردند موشك‏ هاى يمن، انبار سلاح‏هاى صالح است، از اين پس بدانند كه اشتباه مى‏كردند و يمن بدون صالح هم مقاومت مى ‏كند و مى‏ تواند پايتخت كشورهاى متجاوز را هدف بگيرد. باشكست طرح عربستان اكنون آن‏ها در پى طرح فرزند صالح و تقويت او هستند كه البته او جايگاهى مؤثردر يمن نداشته و شواهد حاكى از گسترش قدرت انصارالله و سيطره بيشتر آن‏ها بر امور دارد.

         وی با اشاره به سالروز تشكيل شوراى عالى انقلاب فرهنگى‏ گفت :  شوراى عالى انقلاب فرهنگى بالاترين و تأثيرگذارترين نهاد در عرصه سياستگذارى فرهنگى و حتى علمى كشور است، كه متأسفانه آن‏طور كه بايد و شايد، در عرصه فرهنگ و آموزش، نقش آفرين نبوده و سازمان‏ها و نهادهاى فرهنگى ديگر كه بايد سياست‏هاى شورا را اجرا مى‏كردند، عمدتاً توجه و اهتمام چندانى به تحقق سياست‏هاى مصوب اين شورا ندارند و لذا به‏طور مستقل به كارها و سياست‏هاى خود مى‏پردازند.

بررسى اجمالى عملكرد و نقش شوراى عالى انقلاب فرهنگى در چند دهه اخير نشان داده است كه اين نهاد، بيش از آن كه نهادى تأثيرگذار در عرصه فرهنگ و سياست گذارى فرهنگى و علمى كشور باشد، بيشتر تحت تأثير سياست‏هاى فكرى و فرهنگى حاكم بر دولت‏ها بوده و سياست گذارى‏هاى بيرون از شورا، خود را بر اين شورا تحميل نموده و آن‏را درگير مصوبات و موضوعات فرعى و غير اصلى كرده است.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه