دوشنبه 1396/1/7 - 11 : 5
مشخصات امام جمعه
مظفر تاجی
مظفر تاجی
چناران
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/27
تانک «کرار» مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است/ سختی معیشت ملت و قول ۱۰۰ روزه دولت

                                                                     خطبه اول

   خطیب جمعه چناران با اشاره به ولادت حضرت زهرا(س) روززن وتجلیل ازمقام مادر گفت : طاهره ای که سراسر زندگی اش سرشار از آموزه های والای انسانی واخلاقی است . از هر سمت وسو که مورد توجه قرار گیرد، معرفت آموز است وسرمشق دهنده است .فاطمه (س) را باید به تنهایی ومطلق ومجزا از وابستگی های ارزشمندش ، تنها به عنوان یک انسان در نظر گرفت تا پی به علو درجاتش برد وبی هیچ اغراق افسانه ای ، ارزش های آسمانی اش را درعین آنکه بر زمین خدا ودر میان خلق خدا راه می رفت وزندگی می کرد،به بررسی نشست . دختر رسول گرامی اسلام بودن ویا افتخار همسری ابر مردی چون علی را داشتن ویا مادر سلسله نورانی امامت بودن و، اینها همه به تنهایی هر کدامشان فضیلتی گرانسنگ وبی همتاست

     ایثار واز خودگذشتگی یکی از مهمترین عوامل استحکام روابط میان اعضای یک مجموعه است ، نمونه ای از ایثار وگذشت در زندگی هر انسانی نشانه بزرگی روح وعلو همت اوست . در زندگی فاطمه (س) وایثار در برابر شوی بزرگش نمونه های بارزی به چشم می خورد . هنگامی که پیامبر آندو را مشغول کار دید از آنها پرسید کدامیک از شما خسته ترید ؟ هر یک از آنها دیگری را مقدم دانسته واو را خسته از مشقت کار ذکر کرد.

      یکی از نمادهای زندگی مشترک زندگی علی (ع) وفاطمه (س) تقسیم مطلوب وظایف ناشی از زندگی مشترک بود . وقتی که پیامبر(ص) تقاضا کردند تا کارها را میان آن دو تقسیم کند ، رسول خدا (ص) کارهای خانه را به فاطمه (س) سپرد ومسئولیت خارج از منزل را به علی (ع) واگذار کرد . زهرا (س) بارها اظهار خشنودی می کرد ورضایت خود را از تقسیم ابراز می داشت .

          وی با اشاره به سالروزولادت امام خمینی(ره)گفت : امام خمینی (ره) از نظر علم و عمل، درک عمیق معرفتی و نیز تقوای عملی و علمی، از بزرگ ترین شخصیت های اسلامی به شمار می آمد. ایشان هم چنین در اندیشه دینی و تسلط بر معارف تشیع، وارستگی، تهذیب نفس، شجاعت، درک زمان، شناخت جامعه، رأفت با دوستان و شدت با دشمنان بی نظیر بود. اراده پولادین وی که ریشه در ایمان و اتکایش به خداوند داشت، اجازه نمی داد هیچ مانعی در عملی ساختن مقاصد والایش جلودار شود. ایشان در عین حال انسانی بسیار مهربان، سرشار از عطوفت، خویشتن دار و پرهیز کار بود و صبر و استقامت، مانع از آن بود که سخت ترین حوادث، خللی در اراده ایشان در رسیدن به هدف ایجاد کند.

        زمانی که امام خمینی (ره) امری را وظیفه و تکلیف شرعی خویش تشخیص می دادند، اگر سایر افراد هم با آن مخالفت می کردند، با قاطعیت تمام و بدون هیچ ترس و واهمه ای آن را دنبال کرده و انجام می دادند. ایشان در زمان پهلوی، خطاب به فرستاده رژیم شاه می گویند: «این را بدانید تا زنده هستم، اگر در خانه ام را هم به رویم ببندید، از پای نخواهم نشست و با این نیش قلم، علیه شما خواهم نوشت و اگر نشد، از شکاف در سخنم را به مردم خواهم رساند».

       آینده نگری و عاقبت اندیشی در امور، از ویژگی های شخصیتی امام خمینی (ره) به شمار می رفت که همواره به آن توجه وافری داشتند. ایشان در جایی فرموده بودند: « در این مبارزه ، بذری را که الان می کاریم، ممکن است پنجاه سال دیگر به نتیجه برسد».

     بصیرت، بینایی و دیدن مسائل و عمق زوایای امور، از ویژگی های شخصیتی امام خمینی (ره) به شمار می رفت که در فراز و نشیب های مسایل، از آن استفاده می کردند. امام خمینی (ره) از همه علوم لازمه برای موفقیت در نهضت بهره مند بود. او عالمی اسلام شناس، سیاستمدار، مردم شناس، آگاه به مسائل روز دنیا و تاریخ عمومی و تاریخ اسلام بود که از فلسفه و عرفان و اخلاق و همه علوم تخصصی حوزوی در حد بسیار بالایی برخودار بود به گونه ای که نه تنها در حرکت های خود نیاز علمی به کسی نداشت؛ بلکه از استادان مشهور به شمار می رفت.

 خطیب جمعه چناران با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری درموضوع اقتصاد مقاومتی گفت : يكى از مطالبى كه رهبر معظم انقلاب اسلامى در سالهاى اخيربارها و بارها بر آن تأكيد كرده ‏اند و مسؤولان مختلف كشور خصوصا قوه مجريه را به آن توجه داده‏اند، مسأله اقتصاد مقاومتى و عمل به سياست‏هاى كلى و دستورهاى ارائه‏ شده در اين ‏زمينه است.

      در موارد متعددى رهبر معظم انقلاب به مسؤولان كشور متذكر شده‏اند كه سياست‏هاى اقتصاد مقاومتى بايد مبناى عمل قرار گيرد و نبايد هيچ اقدامى خلاف اين سياست‏ها انجام شود زيرا اكنون نياز فورى كشور و مسأله در دست اجراى كشور، مسأله اقتصاد و مشكلات معيشتى مردم است و ازاين‏رو هر اقدامى كه خلاف سياست‏هاى اقتصاد مقاومتى صورت مى‏گيرد در حقيقت نه تنها مشكلى را حل نمى‏كند بلكه بر مشكل مى‏افزايد.

خطبه دوم

         وی با اشاره به انتقاد مقام معظم رهبری كه می فرمایند : «آثار اقتصاد مقاومتى و عمل مسؤولان بايد براى مردم عينى شود و آنچه تا كنون صورت‏گرفته است ، اين‏گونه نيست» اشاره وگفت : اين انتقاد صريح و روشن رهبرى به كوتاهى دستگاه‏ها خصوصا دستگاه اجرايى كشور و اينكه در طول سال ۱۳۹۴ و نيز امسال كارى كه بايد صورت بگيرد به ‏صورت كامل صورت نگرفته است و همين باعث شده است كه تغييرى كه بايد در معيشت مردم صورت مى‏گرفت حاصل نشده است نشان از آن دارد كه مسؤولان كشور بايد در نحوه رفتار خود تجديد نظر كلى بنمايند.

         اين‏كه رهبرى عنوان سال و تأكيد اصلى خود را در سال ۱۳۹۴ بر اقتصاد مقاومتى بگذارند ولى كار كامل انجام نشود و بعد سال ۱۳۹۵ را نيز با همين تأكيد و با تأكيد بر اقدام و عمل تعيين كنند و باز هم در عمل كوتاهى شود قابل قبول نيست و مسؤولان بايد از عرصه‏ ى ارائه آمار كه به تعبير رهبر معظم انقلاب اگر قابل خدشه نباشد، كافى نيست عبور كرده و به اقدامات ملموس و عينى روى آورند و حقيقتا براى رفع مشكلات مردم كار كنند.

     اين كار و اقدام و عمل است كه بعد از برنامه ‏ريزى و تدبير مشكلات كشوررا حل مى‏كند در غير اين صورت بهترين سياست‏هاى كلى هم كه وجود داشته باشد مشكلى از مردم حل نمى‏شود.اين‏ را بايد صريح‏ ترين و روشن‏ ترين انتقاد رهبر معظم انقلاب دانست كه كوتاهى مسؤولان را نشان مى‏ دهد و نياز به اصلاح و اقدام و عمل و تلاش را روشن ‏تر از گذشته بيان مى ‏كند.

              اگر مسؤولين براى به سرانجام رساندن حل مشكلات اقتصادى كه ۱۰ سال است تأكيد شده ، به‏طور عملى برنامه‏ريزى كرده بودند و ساختارها و قوانين و باور افراد و مديران را به‏سوى اصلاح نظام اقتصادى با رويكرد اقتصاد مقاومتى سوق داده بودند، امروزه در صحنه اقتصادى نيز مانند صحنه موشكى بوديم. اگرچه سال «اقتصاد مقاومتى؛ اقدام وعمل» به پايان رسيده ودولت يازدهم وعده‏هايى هم دراوايل به‏دست گرفتن دولت خود و هم در سال‏۹۵ به مردم داده بود، ولى مرورى كوتاه برعملكرد دولت مى‏تواند ميزان تحقق وعده‏هاى دولتمردان را مورد ارزيابى قرار دهد.

         به هر حال از گذشته بايد عبرت گرفت و بايد در برنامه‏ها و رفتار گذشته تجديد نظر شود، دولت بايد باور كند سياست‏ها و برنامه‏هاى سه سال گذشته به‏رغم قول و وعده ۱۰۰ روزه، نتوانسته نه تنها مشكلات اقتصادى را حل كند بلكه پيچيده‏تر هم كرده است.

           وی با اشاره  به وعده های انتخاباتی سال 92آقای روحانی درحل مشکلات اقتصادی گفت : آقاى دكترحسن روحانى رئيس جمهور منتخب مردم درتبلیغات انتخابات درسه سال قبل، از همان ابتدا وعده‏هايى متمايز از ساير كانديداها را با احتساب بازه زمانى تحقق آن‏ها به ملت ارائه داد. اين وعده‏ها قطعاً در ذهن و خاطر ملت باقى مانده و انتظار از دولت بيشتر شده است. يكى از وعده‏هاى آقاى روحانى ايجاد تحول اقتصادى در ۱۰۰ روز بود كه اين وعده در ماه‏هاى نخست دولت بسيار مورد تأكيد و مطالبه ملت واقع گرديد.

            تحول و گشايش اقتصادى، رفع فقر، بيكارى و اشتغال‏زايى كماكان قصه پر غصه‏اى بود كه در طى سه ‏سال اخير به قوت خود باقى مانده. توافق موقت ژنو هم با وعده وعيدهاى دولت براى گشايش اقتصادى همراه بود ولى متاسفانه صبر و حوصله ملت و انتظار براى حداقل ذره‏اى تغيير در امورات اقتصادى، به جايى نرسيد و اين دولت بود كه اين بار وعده حل مشكلات و گشايش را موكول به پس از اتمام مذاكرات اعلام كرد و كورسوى اميد بسيارى كه دلبسته وعده‏هاى دولت بودند، به دستاوردهاى وين دوخته شد.

        رپورتاژ خبر و تحليل‏هاى مكرر شخصيتهاى دولتى و كارشناسان اقتصادى دولت پيرامون دستاوردهاى مذاكرات هسته‏اى به گونه‏اى پيش از توافق جريان‏سازى كرده بود كه همگان منتظر انفجار رشد اقتصادى در برهه‏اى اندك پس از اتمام مذاكرات باشند.

         گفت و گوى تلويزيونى دكتر روحانى در ۱۱ مرداد ۹۴ با مردم به‏نوعى نشانگر تكرار وعده‏هاى نسيه دولت به ملت بود. آقای روحانى در اين گفت و گوى تلويزيونى صراحتاً از مردم درخواست كرد كه منتظر اثرات آنى و فورى دستاوردهاى مذاكرات در اقتصاد نباشند و اين تأثير را به بلندمدت موكول كرد و شايد تناقض و يا چرخشى از صحبت‏هاى پيش از اتمام مذاكرات دولت بود.

وی بامرورى كوتاه بروعده‏هاى دولت يازدهم‏ گفت : آقاى روحانى در زمان رقابت‏هاى انتخاباتى در ۳ هفته موعد تبليغات انتخابات رياست جمهورى طى چند سخنرانى بيان كردند :

 - دولت تدبير و اميد به‏دنبال اين است كه آنچنان مردم را از درآمد سرشار كند كه اصلاً به يارانه ۴۵ هزار تومانى نيازى نداشته باشند.

-كارگران كارخانه‏هاى ما بيكار بودند اما براى كارخانه‏هاى چين اشتغال ايجاد كرديم و به دولت سازندگى و اصلاحات ايراد گرفتيم و تهمت زديم‏

- سانتريفيوژها بايد بچرخد و زندگى مردم نيز بايد بچرخد؛ بايد يادمان باشد كشور توسعه مى‏خواهد؛ ما براى بمب كه هسته‏اى نمى‏خواهيم، به‏دنبال توسعه‏ايم و اگر دنبال توسعه هستيم بايد درست رفتار كنيم و اين بسيار تدبيرخواهد.

- ما براى اشتغال يك برنامه جدى خواهيم داشت و من جدى‏ترين برنامه اقتصادى‏ام در ماههاى اول، حل معضل اشتغال است و مخصوصا براى آن‏هايى كه تحصيل‏كرده دانشگاهها هستند و وقتى اين مشكل حل شد، خودبه‏ خود ما مى‏توانيم دانشجويان تحصيل‏كرده خارج از كشور را هم به داخل كشور جذب كنيم و استفاده بكنيم .

         تنها راه حل رهایی ازاین بحران اقتصادی ، الگويى است  كه رهبر معظم انقلاب درموضوع اقتصادمقاومتی تبيين فرمودند مى‏تواند نسخه شفابخشى براى مسائل كشور و الگوى مناسبى براى كشورهاى در حال مقاومت منطقه باشد. محور اصلى اقتصاد مقاومتى حمايت از توليد است، توليد، صرفه‏جويى، بهره‏ورى و سياست‏هايى كه در مجموعه اين موضوع طراحى و ابلاغ شده است، مى‏تواند راهكار مناسبى براى عملياتى كردن اقتصاد مقاومتى باشد. توليد در كشور به دو بخش كشاورزى و صنعت تقسيم مى‏شود، شركت‏هاى دانش‏بنيان و دانش‏محور مى‏توانند در اين دو بخش وارد عمل شوند و توليد را در كشور در هر دو بخش عملياتى كنند.تقويت توليد ملى، جلوگيرى از خام‏فروشى، جلوگيرى از حركت واردات و صادرات كشور به سمت مصرف‏گرايى، حمايت از واحدهاى كوچك و بزرگ توليدى به‏منظور ارتقاى كيفيت محصولات، استفاده از ظرفيت‏هاى مردمى، ظرفيت‏سازى در نقاطى كه پتانسيل وجود دارد ازجمله راهكارهاى عملياتى كردن اقتصاد مقاومتى هستند.ظرفيت‏هاى بسيارى از ابعاد مختلف در كشور وجود دارد. آنچه ضرورت دارد اين است كه بايد مديريت جهادى وانقلابى سكان‏دار اين عرصه شود ومسيرحركت كشوردرعرصه‏هاى مختلف رابراساس آموزه‏هاى دين مبين اسلام وآرمان‏هاى حضرت امام (ره) ورهنمودهاى رهبرانديشمندوفرزانه انقلاب به پيش ببرند وازگرايش به استكبارجهانى ودشمنان اسلام قطع اميدكنند.

          باكمال تاسف بر اساس آمار بانك مركزى، دولت يازدهم طى ۳۷ماه عمر خود تقريباً معادل كل هشت سال دولت‏هاى نهم و دهم صرف هزينه‏هاى جارى خود كرده است. اين روند هزينه‏تراشى براى بيت‏المال وعدم توجه به حل مشكلات ودغدغه‏هاى مقام معظم رهبری ومردم باآموزه های انقلاب وآرمانهای امام (ره) همخوانی ندارد.واین برای مردم جای سوال ایجادمی کند که دراین آشفته بازاراقتصادی چرابایدهزینهای دولت اینقدرافزایش یابد.

       امیدواریم درسایه توصیه های مقام معظم رهبری وبا اتخاد سیاستهای آرمانهای انقلاب اسلامی که عبارتند از : مبارزه با استكبار و اعتماد نداشتن به آن ؛ مردم‏ گرايى و اعتماد به مردم ؛ اعتماد به نفس ملى و عزت ملى ؛ خوددارى از گرايش به اشرافى ‏گرى؛ دلسوزى براى طبقات ضعيف جامعه ؛ درجنگ اقتصادی وفرهنگی با دشمن به پیروزی برسیم وبه اهداف انقلاب اسلامی نایل گردیم .

         وی با اشاره به رونمایی ازتانک تولیدی ایران با عنوان "کرار" گفت :  در روزهاى اخير شاهد بهره‏ بردارى از يكى از پيشرفته ‏ترين تانکهاى دنيا به نام «كرار» بوديم . با توجه به ويژگى‏هاى خاصى كه براى اين تانك پيش‏بينى شده، در زمره‏ى پيشرفته ‏ترين تانكهاى دنيا به‏ شمار مى‏رود و قادر است نيازمندى‏هاى نيروهاى مسلح را در اين حوزه به نحو مطلوبى تأمين كند. اين تانك در سه حوزه اصلى قدرت و دقت آتش ، تحرك ؛ حفاظت و ماندگارى در صحنه نبرد ؛ قابل رقابت با پيشرفت ‏ترين تانك‏هاى دنيا مى‏باشد.

             تانك كرار نماد برجسته‏اى از هوش بالا، خلاقيت مثال‏زدنى ، توانمندى فوق‏العاده‏ى صنعتگران وزارت دفاع و از مصاديق بارز اقتصاد مقاومتى و بى‏اثرسازى تحريم‏ها است. تانك كرار با توجه به ويژگى‏هاى خاصى كه براى آن پيش‏بينى شده ، در زمره پيشرفته‏ ترين تانك‏هاى دنيا به‏ شمار مى‏رود و قادر است نيازمندى‏هاى نيروهاى مسلح را در اين حوزه به نحو مطلوبى تأمين كند.

    باوجود این همه استعدادها ی درخشان وظرفیتهایی که درکشوروجود دارد ، این یک مصیبت است که مسئولین ما با دشمن قرارداد بویینگ بستند ، تاهواپیماهای مرجوعی دیگرکشورها رابه ایران غالب کنند!!! این نطفه‌ای که امروز توسط بعضی از مسئولین بسته شده حتماً اولاد ناقصی را تحویل ملت خواهد داد . در داخل کارهای بزرگی انجام می شود که بعضا رسانه ‌ای نمی‌شود .

    آیا برای ایران و ایرانی تحقیرآمیز نیست که با تمدن چند هزار ساله سرنوشت خود را به آمریکا با قدمت 250 سال گره بزند؟ امروز آمریکا و انگلیس و فرانسه در خلیج فارس رزمایش برقرار می‌کنند  و رسانه‌ها  آن را پوشش می‌دهند اما ما می‌ترسیم رزمایش‌های‌ مان را رسانه ‌ای کنیم و هیچ اعتراضی هم نمی‌کنیم.

    بسی جای تاسف است که موشک ماهواره ‌بر که دارای اهداف غیرنظامی است با تشر آمریکا به انبار برود! تا کی باید باج بدهیم و کوتاه بیاییم . ما اگر راهبرد مان را تغییر ندهیم و با سیاستهای غلطی که بعضیها درپیش گرفته اند عمل کنیم روز به روز وضعیت ‌مان خراب ‌تر می ‌شود.

          وی با اشاره به رونمایی ازسند 2030 توسط دولتمردان درسالی که گذشت گفت : بى‏ترديد يكى از مهم‏ترين و اصلى‏ترين حوزه‏هايى كه بايد در جامعه اسلامى مورد توجه قرار گيرد، حوزه آموزش‏وپرورش است ؛ موفقيت در اين حوزه به‏ معناى تربيت نيروهاى انسانى مؤمن و موفقى است كه به ‏زودى مسؤوليت امور كشور را به‏دست خواهند گرفت و تنها در صورتى كه انسان‏هايى مؤمن و متقى بر اساس علم ، منطق ، آينده‏نگرى و... عمل كنند ، آينده درخشان براى كشور تضمين خواهد شد. از همين‏روست كه رهبر معظم انقلاب و بسيارى از كارشناسان و خبرگان كشور نگران مسأله تربيت نسل‏هاى آينده، آموزش‏وپرورش و آنچه در مدارس كشور مى گذرد، هستند و بارها بر تدوين سند چشم‏انداز در اين‏زمينه تأكيد كرده‏اند. نگرانى‏اى كه به تدوين سند تحول در آموزش‏وپرورش منجر شد ؛ سندى كه با همفكرى متخصصان و مسؤولان كشور در رده‏هاى مختلف و با توجه به نيازها و ضرورت كشور تدوين شده است.

         اما با وجود اين سند در كشور و تأكيد و توصيه صاحب‏ نظران درباره ضرورت تحقق اين سند چشم‏انداز، به ناگاه شاهد آن هستيم كه در دولت يازدهم از سند آموزشى ۲۰۳۰ كه تحت مديريت يونسكو تدوين و تهيه شده است ، رونمايى مى‏شود و تلاش‏هاى مختلفى براى تبديل اين سند به مرجع تصميم‏گيرى و مبناى سياست‏گذارى در آموزش‏وپرورش صورت مى‏پذيرد.

         موضوعى كه سؤالات فراوانى را پيش روى مردم و كارشناسان و خبرگان كشور قرار داده است، مبنى بر اين‏كه آيا سندى كه يك نهاد بين‏المللى تدوين كرده ، قرابتى با فرهنگ اسلامى جامعه ايران دارد؟ آيا برنامه و سازوكارى براى ترويج معارف اسلامى، اشاعه مفاهيم قرآن كريم، تعليم اخلاق اسلامى و احكام الهى و... در آن گنجانده شده است كه دولت محترم در حال جايگزين كردن سند تحولى است كه بر اساس آداب و رسوم مردم مسلمان ايران اسلامى و تربيت فرزندان اين آب و خاك و با توجه به همه هنجارها، باورها، اعتقادات و آرمان‏هاى مردم ايران ترسيم و ساماندهى شده است؟!

         پيش بردن پروژه نفوذ با هدف تغيير ، از اهدافى است كه بخشى از آن ، توسط يونسكو اجرا مى‏شود و اتفاقا در سند ۲۰۳۰، مراحل مختلف نفوذ، ازجمله نفوذ سياسى، فرهنگى، اقتصادى و امنيتى گام به گام در حال پيشروى است و اين يكى از طرح‏هاى راهبردى آمريكا در سه مرحله «مهار»، «تغيير رفتار» و «تغيير ساختار» است.

         ایشان با اشاره به آغاز سا ل نووعید نوروزگفت : ايام تحويل سال و آغاز بهاري ديگر، بهانه‌اي است تا به‌ خود آمده و پلشتي‌هاي اخلاقي و رفتاري را از صحن جانمان بيرون رانده و جان تازه‌اي به روح و قلبمان ببخشيم كه البته مبناي سيره و زندگي بزرگان نيز همواره همين بوده است. هنر آن نيست كه تحت هر شرايطي، همواره بر اخلاق زشت و مواضع غلطمان پاي بفشاريم بلكه هنر آن است كه در مسير رشد و تعالي و كمال، با استعانت از خداي متعال در جهت اصلاح و هدايت نفس خويش گام برداشته و هر لحظه و آنی نو شوندگي و آرامش درون را تجربه كنيم.

           جداى از جنبه‏هاى فرهنگى - اجتماعى نوروز (مانند تحكيم ارتباطات اجتماعى) كه تأثير غيرمستقيم اين سنت در مسائل سياسى را موجب مى‏شود، جنبه‏هاى صريحتر اين واقعيت را نيز مى‏توان اين‏چنين بيان نمود: تقويت هويت ملى‏ ، تدارك اهداف ساليانه ملى (همانگونه كه رهبر معظم در تعيين عنوان سال، عمل مى‏نمايند) ، ابعاد فراجغرافيايى ايرانيان در خارج كشور ، ابعاد فرا ملى و منطقه‏اى براى ايجاد سدى شرقى در برابر هجوم فرهنگ غرب‏

          نوروز به‏عنوان جشن اعتدال بهارى علاوه بر سابقه آن در فلات ايران از بين النهرين به ايران نفوذ كرده اما در ايران بنا بر نيازهاى اسطوره‏شناسى، به‏عنوان رخدادى سياسى بازسازى شده است ،  نوروز جشن و آيينى است كه از ابتدا جنبه بين‏المللى داشته و محدود به مرزهاى سياسى معينى نبوده است. حتى در ايام باستان كه امپراتورى پارس بزرگترين امپراتورى جهان بود و رقبايش مصر و يونان بودند، آيين‏هاى نوروزى در اين كشورها رايج بوده است.

            ایشان با اشاره به ورود تفنگداران آمریکایی به سوریه گفت : با توجه به تحولات اخير سياسى در سوريه و نشست‏هاى متعدد طى ماههاى گذشته پيرامون راه‏حلى فراگير براى پايان دادن به بحران سوريه و كم‏ رنگ شدن نقش آمريكا در اين عرصه، واشنگتن درصدد عرض اندام در تحولات آينده سوريه است. نشست‏هاى سياسى برگزارشده (نشست‏هاى آستانه و ژنو۴) بدون حضور مستقيم آمريكا و نقش‏آفرينى بازيگران مهم همچون ايران و روسيه بوده است. اين در حالى است كه طبق نشست‏هاى گذشته، آمريكا همواره يكى از اركان مذاكرات سياسى سوريه بوده و كم‏رنگ شدن نقش اين كشور در عرصه سياسى بحران سوريه، واشنگتن را دوباره وارد فاز ميدانى كرده است.

           آمريكا به بخشى از مناطق سوريه نيرو اعزام كرده كه تحت تصرف كردهاست. اين امر نشان از وقوع تحولاتى مهم در اين منطقه است. اعلام منطقه امن توسط ترامپ در همين مناطق شمالى سوريه است و ورود به اين منطقه، هدف مهم آمريكاست.

          ورود آمريكا مى‏تواند مقدمه‏اى براى تجزيه سوريه باشد. تشكيل منطقه‏اى با اكثريتى كرد در سايه حمايت‏هاى آمريكا نشان از برنامه‏اى گسترده از سوى واشنگتن است. با توجه به اين‏كه در مذاكرات سياسى اخير، كردها و آمريكا حضور نداشتند، اين امر مى‏تواند ائتلاف دو طرف را بيش از پيش محتمل‏تر كند. بنابراين شايد بتوان گفت كه آمريكا در قبال مسأله حضور در شمال سوريه به خودمختارى كردها نيز در آينده پايبند باشد.

           در مجموع بايد گفت واشنگتن با توجه به سناريوهاى مطرح‏شده به‏دنبال نقش‏آفرينى گسترده در آينده سوريه در پرتو معادلات جديد سياسى و ميدانى است. هم‏چنين واشنگتن به‏دنبال تبديل شدن به بازيگرى فعال در عرصه سياسى سوريه است كه بنابر ادعاى مبارزه با داعش! بتواند حضورى مستمر در سوريه داشته باشد.

      وی با اشاره به احتمال وقوع فاجعه انسانی دریمن گفت : اوضاع انسانی در یمن هر روز ناگوارتر از قبل می شود، و این مساله با کمیاب شدن سوخت در کل شهر صنعاء پایتخت یمن و دیگر شهرهای بزرگ این کشور می رود تا یمن را با بحرانی جدی رو به رو سازد.

          اکنون اهالی یمن اگر غذایی هم فراهم سازند برای پخت آن حتی سوخت مناسب در اختیار ندارد و اگر قرار هم قرار باشد سوختی تهیه شود، گاز بسیار محدود است که بیشتر برای به حرکت در آوردن خودروها از آن استفاده می شود.

      هم اکنون در مناطق دور افتاده یمن مردم برای نقل و انتقال کالا از چهارپایان استفاده می‌کنند و محصولات کشاورزی و مواد غذایی تنها با این چهارپایان از جایی به جای دیگر منتقل می شود.

            در اغلب شهرهای بزرگ و کوچک یمن زباله های شهری جمع آوری نشده است و تراکم این پسماندهای شهری باعث بروز نگرانی های بهداشتی و درمانی شده است.در برخی از مناطق یمن به دلیل آسیب‌های جدی که به تاسیسات فاضلاب شهری وارد آمده ، آب‌های فاضلاب با آب شرب مصرفی مردم در هم آمیخته است و این امر برای سلامت مردم یک تهدید بسیار جدی است.

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه