سه شنبه 1396/3/2 - 24 : 19
مشخصات امام جمعه
مظفر تاجی
مظفر تاجی
چناران
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/22
خطیب جمعه چناران: با ادبیات عوام‌فریبانه نباید انتظار اقبال دوباره مردم را داشت

خطبه اول

       در زمان غیبت امام زمان (علیه السلام) منتظران آن حضرت چه وظایفى بر عهده دارند؟

       در تفكر شیعى انتظار موعود به عنوان یك اصل مسلّم پذیرفته شده، و از آن به عنوان برترین اعمال یاد شده و تأكید شده است كه منتظر فرج باشید و از رحمت خدا مأیوس نباشید (به جهت طولانى شدن غیبت) چرا كه بهترین اعمال در پیش خداوند انتظار فرج است.

      از بررسى اخبار و روایات معصومین(علیهم السلام)وظایفى چند در عصر غیبت براى منتظران استفاده مى شود:

     اول : شناخت حجت خدا و امام زمان (علیه السلام): مهم ترین وظیفه ى یك فرد منتظر تلاش براى كسب معرفت نسبت به وجود مقدس امام زمان (علیه السلام) است; چرا كه انسان بدون شناخت امام و منزلت او نمى تواند وظیفه ى خود را در رابطه ى با او تشخیص دهد. در روایت آمده است: «من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة». «هر كس بمیرد و امام زمان خویش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است.»

      دوم : تهذیب نفس و كسب فضایل اخلاقى (خود سازى فردى): منتظر واقعى همیشه در صدد كسب فضایل اخلاقى و آراسته شدن به صفات خوب انسانى است.

      سوم : تلاش براى اصلاح جامعه (خود سازى اجتماعى): تلاش براى برطرف كردن مفاسد اجتماعى از طریق امر به معروف و نهى از منكر و اهتمام براى تربیت نسل مهذّب و كارا و خلاصه آماده سازى زمینه براى ظهور امام زمان (علیه السلام)یكى از وظایف منتظر واقعى است، چون تا زمینه ى ظهور فراهم نگردد امكان ظهور امام زمان (علیه السلام)میسر نخواهد شد.

       چهارم : كسب آمادگى هاى فكرى و فرهنگى و نظامى براى یارى امام زمان (علیه السلام): چرا كه آن حضرت پس از قیام به یارانى نیاز دارند كه حداقل در یكى از عرصه ها بتواند مفید واقع گردد.

       پنجم :  اطاعت و پیروى از نایبان امام زمان (علیه السلام): همان طور كه مى دانیم در زمان غیبت امام زمان (علیه السلام) مردم موظفند در تمام كارها و حوادث، به توصیه ى ائمه ى اطهار(علیهم السلام)بویژه امام زمان (علیه السلام) به فقهاى جامع الشرایط ـ كه نواب عام آن حضرت هستند ـ مراجعه كنند و به احكامى كه آن ها طبق موازین شرعى صادر مى كنند، عمل نمایند.

    ششم : دعا براى سلامتى امام زمان (علیه السلام) و تعجیل فرج ایشان: منتظر واقعى در هر صبح و شام با خلوص نیت از پیشگاه خداى مهربان سلامتى و ظهور امام زمان (علیه السلام)را درخواست مى نماید.

 

خطبه دوم

      خطیب جمعه چناران با اشاره به سخنان رهبرمعظم انقلاب دردیدارمعلمان وگلایه ایشان ازامضا واجرای سند ۲۰۳۰ سند يونسكو گفت : سند2030يونسكو، كاپيتولاسيون آموزشى فرهنگى و فوق‏العاده پيچيده‏ اى است كه به بهانه توسعه پايدار، نسخه به ذلت كشاندن ملت‏ها و كشورهاى جهان به ويژه كشورهاى در حال توسعه میباشد به‏ گونه‏اى كه دين‏زدايى و فرهنگ ‏زدايى از ملتها را به‏ دنبال خواهد داشت. طبق اين سند، در ايران همجنسگراها میتوانند كلاس آموزشى داشته باشند اما دين و دينداران خير!

      البته آنچه متأسفانه به ‏صورتى بی ‏صدا و حتى قبل از تصميم شوراى انقلاب فرهنگى به وزارتخانه‏ آموزش و پرورش براى زمينه ‏سازى و اجرا ابلاغ گرديد، تنها يك بخش از اين معاهده بين‏المللى و يا نسخه مرموز استكباری و استثمار فرانو عليه ملتهاى منطقه و جهان اسلام است زیرا اين طرح استثمارى تحت عنوان توسعه پايدار كشورهاى در حال توسعه به بخشهاى ديگرى ازجمله سبك زندگى و الزامات شهروند جهانى نيز پرداخته است به ‏گونه‏اى ‏كه توطئه جهانى‏سازى جامعه جهانى طبق ميل و منش و خواستگاه غرب به ويژه صهيونيزم بين الملل و شيطان بزرگ آمريكاى جهانخوار و به عبارتى شكل‏ گيرى دهكده جهانى با كدخدايى واحد، طراحى و در صدد تحميل به كشورها و ملتهاست.

     هويت اين سند و يا نقشه راه سلطه بر جهان، كاپيتولاسيون آموزشى فرهنگى است، چه آنکه در اين طرح سبك زندگى از دوران كودكى به فرزندان، آموزش داده مى‏شود و دولت ما نيز بايد هر سال بابت چگونگى پيشرفت اين آموزشها به آن‏ها پاسخ بدهد.

       سند ۲۰۳۰ به ‏گونه‏اى است كه براساس آن مستشاران خارجى بايد به آموزش و پرورش ما نظارت داشته باشند و اين يعنى حذف نهادهاى نظارتى كشور و تقدم اسناد آن‏ها بر اسناد نهادهاى خودى؛ اينجاست كه پى به عمق گلايه حكيمانه و قاطع امام خامنه‏اى(مدظله‏العالى) مى‏ بريم، آن‏جا كه در ديدار معلمان شريف كشور فرمودند: «اينجا جمهورى اسلامى است، مجاز نبودند سند غربى امضا كنند و بيايند بى‏ سروصدا اجرا هم بكنند.»

       حال جای این سوال است: اگر اين مصداقی از نفوذ مرموز و نرم نيست، پس چيست؟ از اين روست كه ارزش نعمت ولايت فقيه و داشتن رهبرى هوشمند و شجاع بیشتر جلوه می نماید. رهبری وارسته و تیزنگری که اگر نبود، بارها و بارها صاحبان انديشه‏هاى غربى و آدمهای منفعل و بزدل، اين كشور را به غرب فروخته بودند.

   رهبرى دقيق و ژرف ‏نگر كه به محض اطلاع از ماهيت معاهده مرموز ۲۰۳۰ و اينكه به دستور برخى مسؤولان غافل و بى ‏مسؤوليت در جريان زمينه ‏سازى و اجرا قرار گرفته است، بلافاصله ضمن فرمان اكيد مبنى بر خارج نمودن اين نسخه نفوذ بيگانه از دستور كار شوراى عالى انقلاب فرهنگى، دستور توقف جدى آن در دولت را صادر فرمودند و بدينسان با اقدام انقلابی رهبرى معظم انقلاب، بارى ديگر هويت و اصالتهاى دينى و مكتبى و ملى و انقلابى ملت بزرگ ايران از دايره نفوذ كور عوامل منفعل و وابسته نظام سلطه خارج و به فضل الهى محافظت گرديد.

    اگرچه گلايه معظم‏ له حاكى از نكته‏هاى مهمى است كه اي كاش خواص امت قبل از ورود و دخالت شخص ايشان به اين دست مسائل، با بصيرت و اقدامات انقلابى مانع بروز اين قبيل معضلات باشند.

    اين در حالى است كه در اين سالهای اخير هشدارهاى فراوانى مبنى بر نفوذ نرم دشمن از ناحيه معظم ‏له خطاب به مديران و مسؤولان كشور داده شده است.

     وی با اشاره به سخنان رهبرمعظم انقلاب وفرمانده کل قوا درجمع دانش آموختگان در دانشکده افسري سپاه گفت : اکنون که ملت بزرگ ایران در آستانه آزمون ملی انتخابات قرار دارد، دو ملاحظه اساسى را همواره بايد كانديداهاى محترم رياست جمهورى و ستادها و رسانه‏هاى وابسته آنان که مدعى صداقت و خدمت و ترجيح مصالح امت بر مصالح شخصی و حزبى و گروهى مى‏باشند، در چارچوب منافع و مصالح ملى مورد توجه قرار بدهند چه آن‏كه نافذترين نگاه نظارتى و سنجش رفتارى را توده مردم بر نوع مواضع و عملكرد و سخنان ايشان خواهند داشت:

       رعايت حريم عرصه دفاعى و نظامى كشور كه معطوف به اقتدار عزت ملى است و به فضل خدا تاكنون مهم‏ترين عامل امنيت همه‏جانبه كشور و پيشگيرى از تعرضات خصمانه دشمنان قسم‏خورده ملت ايران بوده است . متانت در گفتار و عدم خدشه به حريم دفاعى و نظامی كشور، كمترين انتظارى است كه از كانديداهاى محترم مى‏رود، چه آن‏كه مواردى متأسفانه ديده شد كه برخی از کاندیداها مستقيم و یا غيرمستقيم به اين حوزه ورود غيرمسئولانه و نامناسبى پيدا كردند كه اميد داريم تكرار نشود 

      ارزشهاى اعتقادى و ملى و انقلابى به ويژه چارچوبهاى شرعى و قانونى و اركان اصلى نظام درواقع خطوط قرمزهايى است كه همگان بايد رعايت نمايند تا چه رسد كسانى كه خود را براى صيانت و پاسدارى از آن‏ها در معرض رأى مردم قرار داده‏اند.

       نكته قابل تأمل ديگرى كه همگان بايد مورد عنايت و توجه قرار بدهند اين است كه شرايط داخلى به‏ ويژه مسائل مربوط به انتخابات آنقدر ما را مشغول خود نسازد كه باعث شود از مسائل منطقه و جهان اسلام و به ويژه نقشه‏ ها و توطئه‏ هاى سران استكبار و در رأس آنها آمريكاى جها نخوار و رژیم غاصب صهیونیستی و عوامل منطقه ای ‏ایشان غافل بشويم.

     آنچه از اخبار به دست می‏ آيد، گويا رئيس جمهورى آمريكا جناب ترامپ اولين سفر خارجى خود را با اهدافى مرموز و شوم به عربستان سعودى قرار داده است، قطعاً ملاحظاتى در اين خصوص هست كه نبايد از نظر ملت بزرگ ما و مسؤولان امر به دور بماند. صحنه گردان اصلى اسرائيلى‏ ها و صهيونيستهايى هستند كه از پيشروى‏هاى جبهه مقاومت و ناكامی آنان در گستراندن دامنه آتش فتنه داعش و تكفير، سخت عصبانى و نسبت به آينده خود نگرانند، آنچه احساس مى‏شود، آمريكا به‏دنبال ايجاد ائتلافى ديگر در مقابله با جبهه مقاومت به‏ ويژه ايران اسلامى است؛ تشديد القائات ايران هراسى و شيعه‏ هراسى و در نهايت اسلام‏ ستيزى، مهمترين هدف شومى است كه سياستهاى منطقه‏ اى جبهه استكبار با محوريت آمريكا دنبال مىکند.

    البته تنها راه مأيوس كردن و خنثى ‏سازى توطئه‏ هاى آنان چنانكه تجربه تاكنون نشان داده است، اكسير وحدت جهان اسلام و ملت بزرگ ايران همراه با هوشمندى و مقاومت و مجاهدت است كه عزت و اقتدار ايران اسلامى و ديگر ملتهاى مسلمان را به ‏دنبال داشته است. قطعا كمترين انفعال و يا غفلتى باعث پيشروى جبهه استكبار و رسيدن آنان به اهداف شومشان خواهد بود.

       وی درهمین راستاوبااشاره به انتخابات 29 اردیبهشت گفت : گاهى در كشمكشها و مباحثات سياسى در حق كلمات و واژگانى كه چه‏ بسا از مفهوم مثبت و ارزشى نيز برخوردار مى‏باشند، ظلم و اجحاف صورت مى‏پذيرد، حال يا با هدفی مرموز به بازى گرفته مى‏شوند و يا در اقدامى موازى مورد سوءاستفاده قرار مى‏گيرند و يا آن‏كه به‏ ناحق به مسلخ برده مى‏شوند.

    در اين ميان اين مردم هستند كه دچار تزلزل و تشكيك و ترديد گرديده و به قول امام المتقين حضرت على(ع) گرفتار فتنه ممزوج شدن حق و باطل و تناقضات گيج‏ كننده مى‏شوند. به‏طور مثال واژگانى همچون آزادى، حقوق بشر، دمكراسى، مبارزه با تروريسم و موضوعاتى از اين‏دست كه در بازار بلبشوى سياست، با اغراض مختلف به‏ كار مى‏آيند.

      با نگاه به اوضاع سياسى داخل كشور نيز به ‏ويژه در آستانه حماسه‏ هاى بزرگى همچون انتخابات، گاهى جريانها و شخصيتهايى كه نگاهشان به‏ عنوان و پُست و مقام، نگاه هدفى و از روى عطش و تشنگى به قدرت و احياناً ثروت است؛ شاهد چنين ظلم و اجحافى هستيم كه لازم است همگان به ‏ويژه آحاد مردم شريف ايران نسبت به آنها توجه ويژه پيدا نمايند، از آن‏جمله است: تعامل با دنيا ،  امرى كه در نگاه ابتدايى مطلوب به نظر مى ‏رسد منتهى وقتى همراه مى‏شود با نيت‏ها و انگيزه‏هاى سياسى كاربران آن، ملاحظاتى پيش مى‏آيد كه نبايد از نظر دور داشت: اولاً؛ در تعامل با هر كشورى در دنيا بايد رعايت احترام متقابل و حسن همجوارى و عزت ملى مدنظر باشد.

       ثانياً؛ آيا تاکنون تعاملى وجود نداشته كه اكنون با ادبياتى انحصارى، تعامل با دنيا از افتخارات و دستاوردهاى دولت مستقر عنوان مى ‏گردد، اين در حالى است كه ايران اسلامى تنها با يك كشور آن‏هم شيطان بزرگ آمريكا و البته كشور خودخوانده و نامشروع اسرائيل ارتباطى نداشته و تا زمانى كه ذات گرگ ‏صفتی و سلطه ‏طلبى خود را حفظ كنند نيز رابطه نخواهيم داشت چه آنكه سياست استكبارستيزى و دفاع از مظلوم در كلام امام خمينى(ره) و مقام معظم رهبرى به ‏روشنى آمده است و سياستهاى راهبردى و ابلاغى جمهورى اسلامى هم ناظر بر آن است.

     بنابراين ادعاى تعامل با دنيا از ناحيه برخى مسؤولان اگر هم به ‏صورت افتخارى انحصارى بخواهد مطرح بشود، بهتر است اصلاح شود به تعامل با اردوگاه غرب و آمريكا كه البته فرايند مذاكرات هسته‏اى نيز همين امر را توجيه و بلكه به اثبات مى ‏رساند زيرا بيشترين حجم گفت‏وگو و بلكه قدم‏زدنها با تيم آمريكا و در اين اواخر به ‏جاى مذاكرات ۱+۵ مذاكرات ۱+۱ داير بود و اين همان خط قرمزى بود كه داشت در پوشش برجام ناديده گرفته می‏شد و اگر هشدارها و ايستادگى توده مردم انقلابى ايران و پافشارى منتقدان دلسوز و دردآشنا نبود چه‏ بسا اكنون دامنه اين مذاكرات با همان شاكله ۱+۱ به حوزه‏هاى ديگرى غير از هسته‏اى نيز تسرّى پيدا می‏كرد.

         ثالثاً؛ امروز به بركت همين تعامل با دنياست كه در برابر ائتلافهاى دروغين و منافقانه غربيها و برخى كشورهاى مرتجع عرب، همكارى شفاف و شايسته‏اى بين كشورهاى مختلف ديگر در مبارزه با تروريزم و يارى ملتهاى مظلوم عراق، سوريه، يمن و... صورت مى‏پذيرد و فرزند نامشروعى به نام داعش كه مى‏رفت تبديل به غول بى‏شاخ و دمى براى منطقه و بلكه جهان بشود به بركت مقاومت اسلامى و همكارى و تعامل چندين كشور در نطفه خفه گرديده است و مى‏رود تا مجلس ختم آن‏ها توسط حاميان‏شان به ‏زودی برپا گردد.

       بنابراین پس از ۳۸ سال مقاومت و ايستادگى و كسب تجربه‏هاى فراوان در حوزه‏هاى مختلف نظامى، امنيتى، فرهنگى، جهادى و سياسى، به فضل الهى فرزندان گهواره‏اى روح‏الله هم خود تبديل شده‏اند به شيران خستگى ‏ناپذير و كوه‏هاى با استقامت و هم درخت پيشرفت كشور را حتى در حوزه هسته‏ اى به بلوغ خود رسانده‏اند پس جاى نگرانى از كشتن فرزندى به نام برجام نيست كه نگرانى اصلى در از كار انداختن بال و پرهاى اين نهالى است كه با خون بهترين‏هاى اين مردم از احمدى روشن گرفته تا على محمدى و شهريارى، رضايى و ديگران آبيارى شد و اكنون كه به زمان شكوه و شكوفه و ثمر خود نزديك گرديده به ‏ناگاه تعداد قابل توجهى از همان شاخ و برگها (سانتريفيوژها) از كار افتاد و براى اين‏ كه صدايش در حلقوم خفه شود، در همه وجودش بتن ريخته شد و لذا اگر جاى نگرانى باشد، اينجاست!

      اما دغدغه و نگرانى اصلى اين‏ها نيست بلكه همه مى‏دانند دعواى اصلى، ارزشها و آرمانهاى انقلاب و اصول مکتب و انديشه‏هاى بلند امام راحل(ره) و ثمره خون شهيدان است كه بعضى را درد غفلت و انفعال و ارتجاع نسبت به آن فرا گرفته و براى خوشايند دشمنان آشكار و پنهان ملت بزرگ ايران حاضرند حتى نفس ملت خود را ببرند و شأن مردمانى متمدن و انقلابى و با استعدادی همچون ملت بزرگ ايران را بشكنند تا جايى كه با ادبيات عوام فريبانه و دروغهاى شاخ‏دار و وعده‏هاى توخالى، انتظار اقبال دوباره مردم را دارند.

     امروز ملت قدرشناس، خدمات خالصانه دولتهاى پیشین را ارج مى ‏نهند و نسبت به دستاوردهاى نظام از ابتدای انقلاب تاكنون آگاه و خاضع و شاكرند اما ملت و كشورى كه داراى سرمايه ‏هاى مادى و معنوى و انسانى سرشارى است، انتظارات و توقعات منطقى و به ‏جايى نيز دارد كه دولتهاى آينده بايد مورد توجه ويژه قرار بدهند.

       وی ضمن تبریک ولادت امام زمان (عج) گفت : براى اينكه دنيا حكومت مهدوى را پذيرا باشد، چند نوع آمادگى لازم است .آمادگى فكرى و فرهنگى ، آمادگى اجتماعى  ، آمادگى تكنولوژى و ارتباطى و آمادگى‏هاى فردى ، آمادگى فكرى و فرهنگى  به اين معنا كه سطح افكار مردم جهان بالا رفته و مسأله «نژاد» يا مرزهاى جغرافيايى حل شده باشد.

     آمادگى اجتماعى اینکه مردم جهان، بايد از ظلم و ستم و نظامات موجود خسته شده و تلخى زندگى مادى و يك بعدى را احساس كنند و از حل مشكلات كنونى خود مأيوس گردند.

    آمادگى تكنولوژى و ارتباطى اینکه بر خلاف آنچه بعضى مى‏پندارند، اين ‏گونه نيست كه رسيدن به مرحله‏ى تكامل اجتماعى و جهانى آكنده از صلح و عدالت ، حتماً با نابودى تكنولوژى جديد امكان پذير است. وجود اين صنايع پيشرفته،  نه تنها مزاحم يك حكومت عادلانه جهانى نخواهد بود، بلكه شايد بدون آن، وصول به چنين هدفى محال باشد... معجزه، استثنايى منطقى در نظام جارى طبيعت است، آن هم براى اثبات حقانيت يك آيين آسمانى ، نه براى اداره ‏ى هميشگى نظام جامعه.

     آمادگى‏هاى فردى هم اینکه حكومت جهانى قبل از هر چيز نيازمند به عناصر آماده و با ارزش انسانى است، تا بتواند بار سنگين اصلاحات چنين وسيعى را به دوش بكشد و اين در درجه‏ ى اول نيازمند به بالا بردن سطح انديشه و آگاهى و آمادگى روحى و فكرى براى پياده كردن آن برنامه‏ى عظيم است... منتظر واقعى براى چنين برنامه‏ ى مهمى، تواند نقش نظارهگر را داشته باشد....

      وی با اشاره به اینکه طبق روایات رسیده ازپیشوایان دین انقللاب اسلامی ایران مقدمه انقلاب جهانی امام زمان(عج)می باشد گفت : روح خدا در قرن چهاردهم هجرى بر پيكره ايران اسلامى مى ‏دمد و امام خمينى (ره)كه خود شخصيتى برخوردار از نابترين عقايد، اصيل ‏ترين احكام و پسنديده‏ ترين اخلاق است پس از رسيدن به كمال، عزم جزم خويش را در تقرب به ولى الله الاعظم (عج)به كار مى ‏گيرد و تجلى اين تبعيت محض در تشكيل حكومت اسلامى كه خود آخرين گام در برقرارى حكومت الله است، نمودار مى‏شود.

      نقشه پيش روى انقلاب اسلامى از سوى امام(ره) ترسيم گشته و توسط متفكران انقلابى تبيين مى ‏گردد؛ گفتارها و نوشتارهاى متعدد شهداى والامقام مطهرى و بهشتى و برخى ديگر از بزرگان در اين ‏راستاست. اما در مرحله دوم نهضت جهانى امام راحل كه با رهبرى حضرت آيت‏الله امام خامنه‏اى آغاز مى ‏گردد به شيوه نوين و راهبردى از سوى معظم له بيان و تشريح مى‏گردد. رهبر معظم انقلاب در بيانى شيوا مراحل پنجگانه نهضت جهانى امام خمينى(ره) را اين‏گونه برمى‏شمرند:

مرحله اول: از بين بردن طاغوت و ايجاد انقلاب اسلامى‏ ، مرحله دوم: استقرار نظام اسلامى‏ ، مرحله سوم: ايجاد دولت اسلامى‏  ، مرحله چهام: ايجاد كشور و مملكت اسلامى ، مرحله پنجم و نهائى : صدور اسلام و انقلاب و ايجاد جهان اسلامى‏

     آرى جمهورى اسلامى ايران كه مى‏ تواند و اميد داريم انشاء الله ازآخرين گامهاى حكومت الله و آغاز ظهور كامل دين اسلام و تجلى تام و كامل شخصيت انسان كامل و مديريت الهى او بر جهان باشد. با ورود به مرحله پنجم و نهايى خويش كه عيناً ورود به مقدمات ظهور منجى بشريت و تحقق وعده الهى باشد و در لسان روايات ما به « واگذارى پرچم حق از سوى سيد خراسانى به مهدى موعود روحى فداه» تعبير گشته است كه رسالت اصلى و غايت انقلاب اسلامى ايران مى‏باشد و هماينك با تبديل ايران سرافراز به ‏ام القراى مسلمين و مستضعفين و صدور انقلاب اسلامى و پيام جهانى اسلام عزيز به اقصى نقاط جهان و حضور راهبردى سياسى - فرهنگى جمهورى اسلامى در جاى جاى جهان براى مشاركت در مديريت اسلامى جهان و به چالش كشيدن نظام شيطانى ليبرال دموكراسى، نه تنها ورود به مرحله پنجم از مراحل نهضت جهانى امام خمينى(ره) بلكه موفقيت سريع و شگفت‏انگيز در اين مرحله حساس را نويد مى‏دهد و اين مسأله بسيار مهم و اصلى امروز جامعه ماست كه به كرات از سوى معظم له و على الخصوص از ۱۴ خرداد ۸۹ در عبارتهاى متنوع و بشارت‏آميز ايشان مطرح مى‏گردد.

       قيام امام خمينى(ره) به‏ طور عملى زمينه ساز انقلاب بزرگ مهدوى است اين مسأله را با توجه به متناسب بودن دستاوردهاى اين انقلاب، با هدفهاى انقلاب امام مهدى(عج) استدلال مى‏كنيم

      انقلاب ما، زنگ بيدارباشى است براى تحول بزرگى كه جهان ، قرن‏ها در انتظار تحقق آن است. تحول بزرگى كه به حاكميت كفر و استكبار پايان مى‏دهد و بساط ظلم و بى‏عدالتى را از پهنه گيتى برمى چيند. بينش عميق نسبت به حق تعالى و اطاعت او، معرفت و اطاعت از امام، فنا در امام و آرمان‏هاى او، سجاياى اخلاقى، ساده زيستى و مردمى بودن، عدالت‏ خواهى، جهادگرى و شهادت‏طلبى، شجاعت، قاطعيت، اداى حقوق امام، عشق به مردم و مستضعفان، تهجد و پارسايى، اعتقاد راسخ به فرهنگ زمينه ‏سازى مهدويت، برخاسته شدن از دل مردم و مستضعفين، پيروى از ولى فقيه، عشق به قرآن و تفسير، جوانگرايى، سختكوشى، عاشورايى بودن، فروتنى در برابر مؤمنان و گردن فرازى در مقابل كافران و سلمان گونه و مالك گونه از خصايص و ويژگى‏ هاى يك نظام اسلامى و زمينه ساز است.

 

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه