شنبه 1396/7/29 - 52 : 4
مشخصات امام جمعه
حسن رمضانپور
حسن رمضانپور
خواف
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/21
خطبه اول

بسمه تعالی

خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخه: 21/07/1396

امام جمعه : حجه الاسلام حسن رمضان پور

خراسان رضوی شهرستان خواف

خطبه اول: 

امام جمعه در خطبه اول در خصوص پرهیزکاری و رسیدن به کمال مطالبی را بیان نمود . وی در بخشی از سخنانش فرمود: 

خداوند متعال از همه ما خواسته در راه کسب پرهیزکاری و توجه به معنویات اهل تلاش باشیم برای رسیدن به کمال انسانی تلاش وافر باید نمود. و بدون مشقت انسان به کمال حقیقی نمی رسد.

خداوند در قرآن کریم در سوره آل عمران می فرماید: وَ سارِعُوا إِلي‏ مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَ جَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّماواتُ وَ الْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقينَ  ،   الَّذينَ يُنْفِقُونَ فِي السَّرَّاءِ وَ الضَّرَّاءِ وَ الْکاظِمينَ الْغَيْظَ وَ الْعافينَ عَنِ النَّاسِ وَ اللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنينَ

در این آیه پرهیزگاران را معرفى مى کند و پنج صفت از اوصاف آنها را بیان می فرماید:

1 ) آنها در همه حال انفاق مى کنند چه موقعى که در راحتى و وسعتند و چه زمانى که در پریشانى و محرومیتند.

آنها با این عمل ثابت مى کنند که روح کمک به دیگران و نیکوکارى در جان آنها نفوذ کرده است و به همین دلیل تحت هر شرائطى اقدام به اینکار مى کنند.

انفاق منحصر به مال و ثروت نیست بلکه هر گونه موهبت خدادادى را شامل مى شود خواه مال و ثروت باشد یا علم و دانش یا مواهب دیگر،

2 ) آنها بر خشم خود مسلطند ، و الکاظمین الغیظ

کظم ، بطور کنایه در مورد کسانى که از خشم و غضب پر مى شوند و از اعمال آن خوددارى مى نمایند بکار مى رود.

غیظ ، به معنى شدت غضب و حالت برافروختگى و هیجان فوق العاده روحى است ، که بعد از مشاهده ناملایمات به انسان دست مى دهد.

در آیه فوق دومین صفت برجسته پرهیزگاران را فرو بردن خشم معرفى کرده است.

پیغمبر اکرم فرمود: من کظم غیظا و هو قادر على انفاذه ملا ه الله امنا و ایمانا؛ آن کس که خشم خود را فرو ببرد با اینکه قدرت بر اعمال آن دارد خداوند دل او را از آرامش و ایمان پر مى کند.

این حدیث مى رساند که فرو بردن خشم اثر فوق العاده اى در تکامل معنوى انسان و تقویت روح ایمان دارد.

3) آنها از خطاى مردم مى گذرند ، و العافین عن الناس

فرو بردن خشم بسیار خوب است اما به تنهائى کافى نیست زیرا ممکن است کینه و عداوت را از قلب انسان ریشه کن نکند ، در این حال براى پایان دادن به حالت عداوت باید ((کظم غیظ)) تواءم با ((عفو و بخشش )) گردد ، لذا به دنبال صفت عالى خویشتندارى و فرو بردن خشم ، مسئله عفو و گذشت را بیان نموده ، البته منظور گذشت و عفو از کسانى است که شایسته آنند نه دشمنان خون آشامى که گذشت و عفو باعث جراءت و جسارت بیشتر آنها مى شود.

4) آنها نیکوکارند ، و الله یحب المحسنین

در اینجا اشاره به مرحله اى عالیتر از عفو شده و آن این است که انسان نه تنها باید خشم خود را فرو برد و با عفو و گذشت کینه را از دل خود بشوید بلکه با نیکى کردن در برابر بدى (آنجا که شایسته است ) ریشه دشمنى را در دل طرف نیز بسوزاند و قلب او را نسبت به خویش مهربان گرداند بطورى که در آینده چنان صحنه اى تکرار نشود، بطور خلاصه نخست دستور به خویشتن دارى در برابر خشم ، و پس از آن دستور به شستن قلب خود، و سپس دستور به شستن قلب طرف مى دهد.

 

خطبه دوم:

خطیب جمعه خواف در خطبه دوم ضمن تسلیت ایام اسارت خاندان آل ا...  و تسلیت شهادت امام سجاد(علیه السلام) ، فرمود: هفته ای که گذشت هفته نیروی انتظامی بود که از زحمات این نیروهای سختکوش تشکر و قدردانی می نمایم و گرامی می داریم یاد و خاطره 13هزار شهید نیروی انتظامی ، اما بحث روز امروز بحث فرجام و تحریم سپاه از سوی آمریکا و بحث تجزیه عراق است.

یکی از دسیسه های استکبار ، فتنه انگیزی است ، آمریکا و اسرائیل و انگلیس سه ضلع مثلث شوم هستند که با ایجاد فتنه و تشکیل گروههای تروریستی به جان مردم و بالاخص مسلمانان افتاده اند. و با تجزیه کشورها به دنبال به جان انداختن ملت ها هستند. که امروز همین نقشه را در عراق دارند انجام می دهند و کردهای عراق را می خواهند به جان مسلمانان بیندازند.

امروز آمده اند و دارند هجمه هایی زیادی علیه سپاه انقلاب اسلامی ایران برپا نموده اند و می خواهند آن را در لیست تحریمها قرار دهند ، چرا که سپاه نگذاشت از طریق داعش به خواسته های شوم خود برسند لذا از دولت مردان می خواهیم مقابل به مثل کنند و جواب کوبنده ای به این فتنه گر بدهند.

امروز خانه ای در ایران نیست که جزء بسیج سپاه نباشد و امام راحل(ره) فرمود افتخارم این است که یک بسیجی هستم و همه ما باید پشت سپاه باشیم و این یک تکلیف است بر همه ما    

اخبار
ارتباط با امام جمعه